PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΛΑΣ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ!


bullmaster
08-12-06, 11:18
ως καινουριο μελος στο καταπληκτικο αυτο site ανοιγω ενα θεμα και περιμενω την αποψη σας οποια και αν ειναι αυτη.οι κυβερνωντες αυτου του κοσμου εχουν φερει την κοινωνια μας σε ενα μαρασμο και σε μια νοσταλγια για κατι {καινουριο} το οποιο το εχουμε ζησει συνειδητα μεσα απο την ιστορια.στην ευημερεια του νεοπλουτισμου,της υπερκαταναλωσης και του χυδαιου σεξισμου πορευομαστε με οραμα τι;μηπως του να εχουμε καινουριο αυτοκινητο,μηπως του να βγαζουμε ευκολα και χωρις ιδρωτα λεφτα και μηπως του να εχουμε ως γκομενα το μοντελο που μας παρουσιαζουνε μεσω της τηλεορασης;μπραβο τα καταφερατε!ειστε ευτιχισμενοι τωρα;πως νοιωθετε τωρα;κατι λειπει... :confused: αυτο που λειπει ειναι η αναζητηση και η δημιουργια του ανθρωπου για την τελειοποιηση του.αυτο δηλαδη που ξεκινησε πριν απο χιλιαδες χρονια.αυτοι ειναι οι ΕΛΛΗΝΕΣ.δημιουργησανε την αληθινη δημοκρατια την ποιηση την λογοτεχνια το θεατρο.αναζητησανε τον ΘΕΟ την αληθεια που τωρα μας κρυβουνε την τελοιοτητα!με λιγα λογια προσπαθησαν να φερουν στον κοσμο το ΦΩΣ.καποιοι λοιπον καταφερανε πριν περιπου 2000 χρονια να σταματησει η εξαπλωση του ΦΩΤΟΣ.ως απογονοι των ΕΛΛΗΝΩΝ εχουμε ιερο καθηκον να αναλαβουμε την συνεχεια των προγονων μας και να μην περιμενουμε το θαυμα εξ ουρανων!ευχαριστω εκ των προτερον

Giorgos
08-12-06, 11:29
Καλοσορισες φιλε μπουλμαστερ.

Το ερωτημα ειναι τι ειμαστε εμεις; Ειμαστε ελληνες και σε τι ειμαστε ελληνες;
Βλεπεις ομοιωτητες στον σημερινο ελληνα και στο ελληνα της χρυσης εποχης της Αθηνας;
Μακαρι να ξυπνισουν οι ελληνες, αλλα μηπως οι ελληνες ειμαστε εμεις; Μηπως πρεπει να χτυπαμε το κεφαλι μας στον τοιχο μεχρι να ανοιξει το μυαλο;
Μακαρι να ξυπνισουν οι ελληνες, μονο μην ξυπνισουν αλλα Λιακο σταιλ, γιατι τοτε θα εχουμε ξεφυγει τελειως..

R-b-t3r
08-12-06, 11:44
Καλοσορισες φιλε μπουλμαστερ.

Το ερωτημα ειναι τι ειμαστε εμεις; Ειμαστε ελληνες και σε τι ειμαστε ελληνες;
Βλεπεις ομοιωτητες στον σημερινο ελληνα και στο ελληνα της χρυσης εποχης της Αθηνας;
Μακαρι να ξυπνισουν οι ελληνες, αλλα μηπως οι ελληνες ειμαστε εμεις; Μηπως πρεπει να χτυπαμε το κεφαλι μας στον τοιχο μεχρι να ανοιξει το μυαλο;
Μακαρι να ξυπνισουν οι ελληνες, μονο μην ξυπνισουν αλλα Λιακο σταιλ, γιατι τοτε θα εχουμε ξεφυγει τελειως..
Να καλωσορίσω και εγώ τον Bullmaster. Καλά ποσταρίσματα (sic)!!
Αυτό το ποστ μου έφτιαξε την μέρα. Έχει έναν απίθανο περιπαικτικό τόνο :D
Συμφωνώ Γιώργο σε όλα εκτός του ότι δεν έχουμε ομοιότητες. Το πρόβλημα είναι ότι τους μοιάζουμε λίγο παραπάνω από όσο θα θέλαμε :D. Παρόλα αυτά εμείς δεν έχουμε μια σχετική αίσθηση του μέτρου που υπήρχε στην αρχαιότητα και την χάσαμε στην πορεία.

bullmaster
08-12-06, 12:05
φιλε γιωργο γεια σου.οντως εχεις δικιο ως προς τις ομοιοτητες.δεν εχουμε καμια σχεδον ομοιοτητα.αλλα οπως καταφερανε να μας αλλαξουνε και να μας κανουνε οτι θελουν μπορουμε να αναποδογυρισουμε το συμπαν αρκει να το πιστεψουμε!απλα χρειαζετε η αφορμη γιατι ως ελληνες εχουμε το ελλατωμα οτι πρεπει να δικαιολογουμε τα παντα.ας δοθει λοιπον η αφορμη.εδω ειμαστε απο αρχαιοτατον χρονων δεν χανομαστε!

leo morpheus
08-12-06, 15:49
Συμφωνώ στα παραπάνω,αλλά το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε;Πάντως πιστεύω ότι το θέμα είναι γονιδιακό.Την κατάλληλη στιγμή θα ξυπνήσουμε.Σίγουρα θα αργήσουμε αλλά αρκετά πιαστήκαμε κορόιδα.Είναι στη φύση μας να μην ανεχόμαστε την κοροιδία,όπως και η ερευνητικότητα που μας διακατέχει.Πιστεύω πως δεν πρέπει να απελπιζόμαστε,το μέλλον είναι όλο μπροστά μας.Και αν δεν κάνει τιποτα η γενιά μας,τότε οι επόμενες ή οι μεθεπόμενες ,σίγουρα...

xifomaxos
08-12-06, 17:05
E... όχι και δεν έχουμε ομοιότητες με τους Αρχαίους Έλληνες. Η συμπεριφορά μας δεν έχει αλλάξει καθόλου.
Προσωπικά νομίζω ότι τώρα 185 χρόνια μετά την Επανάσταση του 1821 έχουμε αρχίσει να επανασυνδεόμαστε με το παρελθόν μας. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και σήμερα θεωρούμε το κράτος , ως φορέα, εχθρικό και συμπεριφερόμαστε ανάλογα (δηλ. το ληστεύουμε). Όταν κατανοήσουμε ότι το κράτος είμαστε εμείς και αρχίσουμε να συμπεριφερόμαστε ανάλογα τα πράγματα θα καλυτερέψουν αισθητά.

Giorgos
08-12-06, 17:23
Εγω δυο πραγματα βλεπω κοινα.
Την γλωσσα η οποια ειναι εξεληξη της αρχαιας ελληνικης, και το αφεντιλικη, το ενδιαφερομε δηλαδη για το τσαρδι μου και μονο.. που ειναι παλιο χουη.. βλεπε πολη κρατος.
Οσο για την μανια που εχουμε για την ερευνα την αληθεια κτλ δεν ειμαστε οι μονοι, ολοι οι λαοι εχουν ανθρωπους ερευνητες, τρελαμενους με την αληθεια..

Και για την ελπιδα που περιεγραψε ο φιλος Μορφεας, δεν νομιζω πως ειναι σοφο να ελπιζουμε οτι η νεα γενια θα αλαξει τον κοσμο που δεν αλαζουμε εμεις.. Το πιο ευκολο ειναι να μεταθετεις τις ευθεινες..

Ρεαλιστικα να μιλισουμε, τι μπορουμε να κανουμε για να φερουμε την αλαγη; Η καλητερα τι ειναι δυνατον να γινει ωστε να αλαξουμε συμπεριφορα;
Αυτο για το γονιδιο κτλ, προσφερει οση ελπιδα προσφερει και ο θεος για τους θρησκους. Θα ερθει ο κυριος και θα μας σωσει..
Ελεως πια!
Υπαρχουμε για να ελπιζουμε και μονον;
Τι καναμε για να αξηζουμε την σωτηρια του κυριου, και γιατι θα ενεργοποιηθει το γονιδιο; Δεν μπορουσε να ειναι ενεργο απο παλια;

Αρχέλαος
08-12-06, 18:29
Απο την στιγμή που έχουμε την επίγνωση του ποιοι είμαστε, τι στόχο έχουμε ως έλληνες, και αναζητούμε την ώρα που θα σηκωθούμε και θα συναντήσουμε το πεπρωμένο μας τότε υπάρχουν ελπίδες. Και τι σημαίνει έλλην; κατα την γνώμη μου να αγαπάς τους ανθρώπους και να αγωνίζεσαι για τις πανανθρώπινες αξίες. Ο ελληνισμός εξανθρωπίζει τους ανθρώπους. Γεννιόμαστε εν δυνάμει άνθρωποι και πρέπει να γίνουμε άνθρωποι, μέσω της ελληνικής παιδείας και μόνο αυτής. Για αυτό αν θέλουμε να επιβιώσουμε ως έλληνες πρέπει να γυρίσουμε στην αρχαία ελληνική γραμματεία. Ως άνθρωποειδή είναι εύκολο να επιβιώσουμε, αλλά ως άνθρωποι (ως χαρίεν ο άνθρωπος όταν άνθρωπος η), ε, τότε πρέπει να ξαναβρούμε την κληρονομιά μας, και οχι μόνο να την κατανοήσουμε αλλά και να μας γίνει τρόπος ζωής.
Για μένα λοιπόν, υπάρχουν σε όλο τον κόσμο έλληνες και ας μην κατάγονται απο την ελλάδα, δηλαδή δεν γεννήθηκαν απο έλληνες γονείς αλλά είναι έλληνες με την ισοκράτεια αντίληψη.
ελλας η χώρα του φωτός. Σωστά! δεν είναι τυχαίο τα υψηλά επίπεδα ηλιοφάνειας της χώρας μας. Το νευρικό σύστημα των ανθρώπων μοιάζει με των φυτών, έχει φωτοτροπισμό. Όπως λέει και ο ποιητής "και το φως ανελέητον". Στο φως δεν μπορείς να κρυφτείς. Είσαι υποχρεωμένος να αντικρίσεις την αλήθεια, να γιατί ο έλλην είναι δημιουργός που στο κέντρο του έχει τον άνθρωπο και το οικοσύστημα. Αυτοί πρέπει να ξαναγίνουμε.

bullmaster
08-12-06, 18:46
φιλε ξιφομαχε κανεις λαθος οτι η συμπεριφορα μας ειναι ιδια.και θα στο τεκμηριωσω.οταν στα αρχαια χρονια απειλουνταν η ακεραιοτητα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ τοτε ο λαος συσπειρωνοταν και αντιδρουσε οταν βλεπανε την αδικια την πολεμουσαν.μηπως βλεπεις καμια αντιδραση στα συγχρονα χρονια που δεν την βλεπω εγω;η τελευταια φορα που αντιδρασαμε αληθινα ηταν το '40 και ισως τελικα να καναμε και λαθος βαση των μετεπειτα γεγονοτων.ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ειμαι υπερ του ναζισμου αλλα αφου ημασταν οι νικητες γιατι μας βαλανε στο διλλημα δωδεκανησα η βορειος ηπειρος;για αυτο λεω οτι ζουμε στην περιοδο του σκοτους και της αδικιας.μεταδωστε το ΦΩΣ στο κοσμο και τοτε θα λαμψει η υφηλιος. Υ.Γ.μεχρι και το ΦΩΣ μας κλεψανε!!!!

Giorgos
08-12-06, 22:36
Απο την στιγμή που έχουμε την επίγνωση του ποιοι είμαστε, τι στόχο έχουμε ως έλληνες, και αναζητούμε την ώρα που θα σηκωθούμε και θα συναντήσουμε το πεπρωμένο μας τότε υπάρχουν ελπίδες. Και τι σημαίνει έλλην; κατα την γνώμη μου να αγαπάς τους ανθρώπους και να αγωνίζεσαι για τις πανανθρώπινες αξίες. Ο ελληνισμός εξανθρωπίζει τους ανθρώπους. Γεννιόμαστε εν δυνάμει άνθρωποι και πρέπει να γίνουμε άνθρωποι, μέσω της ελληνικής παιδείας και μόνο αυτής. Για αυτό αν θέλουμε να επιβιώσουμε ως έλληνες πρέπει να γυρίσουμε στην αρχαία ελληνική γραμματεία. Ως άνθρωποειδή είναι εύκολο να επιβιώσουμε, αλλά ως άνθρωποι (ως χαρίεν ο άνθρωπος όταν άνθρωπος η), ε, τότε πρέπει να ξαναβρούμε την κληρονομιά μας, και οχι μόνο να την κατανοήσουμε αλλά και να μας γίνει τρόπος ζωής.
Για μένα λοιπόν, υπάρχουν σε όλο τον κόσμο έλληνες και ας μην κατάγονται απο την ελλάδα, δηλαδή δεν γεννήθηκαν απο έλληνες γονείς αλλά είναι έλληνες με την ισοκράτεια αντίληψη.
ελλας η χώρα του φωτός. Σωστά! δεν είναι τυχαίο τα υψηλά επίπεδα ηλιοφάνειας της χώρας μας. Το νευρικό σύστημα των ανθρώπων μοιάζει με των φυτών, έχει φωτοτροπισμό. Όπως λέει και ο ποιητής "και το φως ανελέητον". Στο φως δεν μπορείς να κρυφτείς. Είσαι υποχρεωμένος να αντικρίσεις την αλήθεια, να γιατί ο έλλην είναι δημιουργός που στο κέντρο του έχει τον άνθρωπο και το οικοσύστημα. Αυτοί πρέπει να ξαναγίνουμε.

Αρχελαος καλως ορισες στο χορο του μεταφυσικου στο ελληνικο διαδυκτιο.
Οσον αφορα αυτα που εγραψες, δυο πραγματα εχω να ρωτησω.

Πρωτον αυτο που λες να γυρισουμε στην αρχαια ελληνικη γραμματεια, τι εννοεις; Αν καταλαβα σωστα εννοεις να γυρισουμε πισω στο παρελθον;

Και δευτερον αυτα που εγραψες για την ηλιοφανεια στην Ελλαδα.. ποιος ειπε οτι οπου εχει ηλιο εχει και μυαλλο; Οι αφρικανοι δηλαδη ειναι διανιες;

φιλικα
Γ.

beetlejuice
08-12-06, 23:54
Λυπαμαι που παρεμβαινω στη συζητηση με ενα μηνυμα καθαρα συντονιστικου χαρακτηρα. Ειλικρινα προσπαθησα να βγαλω ακρη αλλα δεν τα καταφερα. Για να σας δωσω να καταλαβετε, προσπαθηστε να διαβασετε ενα ενα το καθε ποστ αυτου του θεματος. Εχει αναπτυχθει ενα θεμα με βαση την τοποθετηση του νεου μας φιλου (που καλωσοριζω) του bullmaster. Ο οποιος περα απο τους προβληματισμους του πανω σε ενα πληθος θεματων, δε φροντισε να δωσει μια συγκεκριμενη κατευθυνση στη συζητηση που επακολουθησε.
Μιας λοιπον και αυτος ανοιξε το τοπικ τον περιμενω να το κατευθυνει σε πιο οριοθετημενα πλαισια.
Υπ' οψιν πως πολλα απο αυτα που συζητηθηκαν παραπανω τα εχουμε δει και στα
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1654 , http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=429 , http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=89

bullmaster
09-12-06, 12:22
Λυπαμαι που παρεμβαινω στη συζητηση με ενα μηνυμα καθαρα συντονιστικου χαρακτηρα. Ειλικρινα προσπαθησα να βγαλω ακρη αλλα δεν τα καταφερα. Για να σας δωσω να καταλαβετε, προσπαθηστε να διαβασετε ενα ενα το καθε ποστ αυτου του θεματος. Εχει αναπτυχθει ενα θεμα με βαση την τοποθετηση του νεου μας φιλου (που καλωσοριζω) του bullmaster. Ο οποιος περα απο τους προβληματισμους του πανω σε ενα πληθος θεματων, δε φροντισε να δωσει μια συγκεκριμενη κατευθυνση στη συζητηση που επακολουθησε.
Μιας λοιπον και αυτος ανοιξε το τοπικ τον περιμενω να το κατευθυνει σε πιο οριοθετημενα πλαισια.
Υπ' οψιν πως πολλα απο αυτα που συζητηθηκαν παραπανω τα εχουμε δει και στα
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1654 , http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=429 , http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=89 φιλε beetlejuice η αναφορα μου στο θεμα που ανοιξα ειναι εαν σαν συγχρονοι ΕΛΛΗΝΕΣ εχουμε την υποχρεωση να ακολουθησουμε το δρομο που χαραξαν οι προγονεις μας,ασχετα εαν παρακλιναμε λογω πολλων γεγονοτων που ειχαν σαν σκοπο την συγκαληψη της πραγματικης ιστοριας και τη δημιουργια ενος παραμυθιου,η εαν περιμενουμε ως ¨μανα εξ ουρανων¨ την θεια παρεμβαση για να ΦΩΤΙΣΤΕΙ ο κοσμος.με λιγα λογια πως περιμενουμε να αφυπνιστει πρωτα το εθνος και μετα ολος ο κοσμος, μενοντας απαθεις;οσο για το αν ανοιξα πολλα θεματα δεν ειναι τιποτα αλλο απο απλα παραδειγματα για τον παραπανω προβληματισμο.ευχαριστω εκ τον προτερον

Ποσειδώνιος
10-12-06, 14:59
Το τρίτο Link του beetlejuice νομίζω πλησιάζει περισσότερο.
Αν πάντως το θέμα είναι το πως θα αφυπνιστούμε είναι ενδιαφέρον. Νομίζω ότι όλοι συμφωνούν ότι θα έπρεπε να κάνουμε κάτι. Αλλά τι θα είναι αυτό που να μπορεί να ταιριάζει σε όλους τους Έλληνες να τους ενώνει και να τους συγκεντρώνει στην εργασία τους να φτάσουν στο επίπεδο των αρχαίων; Γιατί το να αφυπνίζοντε κάποιοι μεμωνομένα μπορεί να συμβαίνει πάντα. Αλλά ένας ολόκληρος λαός να αφυπνίζεται.... Πρώτα πρώτα δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Σίγουρα όμως χρειάζεται και μια στρατηγική ένα προγραμματισμό. Αν σε ένα άνθρωπο φτάνει να γίνει το κλικ για να αφυπνιστεί, για ένα λαό θέλει πολλά κλικ και συντονισμένα. Και σε βάθος χρόνου.
Να αφυπνιστούμε λοιπόν αλλά.... Πως, πότε, με ποιο τρόπο; Και τι σημαίνει ακριβώς να αφυπνιστούμε; Πρέπει να συμφωνήσουμε και προς αυτό.

Drymonia
11-12-06, 08:31
Προβληματίζομαι πολύ για το τί είναι καλύτερο.. να γνωρίζεις ότι κοιμάσαι ή να μην έχεις ιδέα ότι βρίσκεσαι σε λήθαργο.. κι αυτό διότι στην πρώτη περίπτωση συνειδητά βασανίζεσαι ενώ στην δεύτερη είσαι κυριολεκτικά όπως μου αρέσει να λέω "κου-κου-ρου-κου" και στην υπέροχη ροζ-φούξια κοσμάρα σου.. αναρρωτιέμαι..

Ναι την κάνουν την δουλειά τους καλά, μπράβω τους, το σχέδιό τους προχώρησε και καρποφόρησε. Ένα από τα πιο δυνατά τους μέσα, η τηλεόραση που μπήκε μέσα σε κάθε οικογένεια, σαν ξόρκι, σαν κέρινο ομοίωμα μάγισσας και μας αποβλάκωσε.

Θα πιστέψω στην αρχή της αλλαγής μόλις δω να ξεφεύγουμε από τον δικομματισμό, από αυτή την διπλή μάστιγα εκμετάλλευσης και συσσώρευσης πλούτου, αλλά και την απαξίωσης της Ελληνικότητας με την αδράνεια σε θέματα εθνικά όπως αυτό της Μακεδονίας. Προς το παρόν δεν βλέπω καμιά αλλαγή στο άμεσο μέλλον.

Giorgos
12-12-06, 00:45
Ναι τη διαφωρα δε τη βλεπω ουτε εγω.. ουτε κανενας αλλος στο φορουμ, δηλαδη μονο απο εδω μεσα δε τη βλεπουν μερικες χιλιαδες ατομα.

Μερικες χιλιαδες ατομα.. που κοιτανε και δε βλεπουν διαφορα!
Ειμαστε μια μικρη κοινωνια, μια μικρη πολη κρατος.. αν δεν μπορουμε να δουμε κατι σημαινει οτι κατι φτεει, η οτι τα ματια μας δε βλεπουν.. αλλα επειδη τα ματια μας βλεπουν τοτε μαλλον κατι συμβενει.

Πιστεβω πως ειναι επειδη ακριβως οπως αυτη η πολη κρατος, η μικρη κοινωνια του φορουμ μας, δεν κανει τιποτα και περιμενει καποιος αλος να κανει κατι, ετσι και σε μεγεθηνση το κρατος ολοκληρο, ενα εθνος ανθρωπων που δε βλεπουν καποιος να κανει κατι, περιμενει να δει γιατι ξερει οτι δεν εχουν προβλημα τα ματια του.

Πρεπει να καταλαβουμε οτι ειναι απαραδεκτο να περιμενουμε να συμβει κατι, γιατι πολυ απλα και οι υπολιποι αυτο περιμενουν. Και οταν ολοι περιμενουν να σβησει η φωτια, κανενας δεν ασχολειται με το νερο.

Πιστεβω πως δεν αξιζει να περιμενω τιποτα. Αν εγω ο ιδιος ξερω οτι δεν θα κανω τιποτα για να αλαξει κατι, για τους δικους μου χαζους λογους, δεν εχω το δικαιωμα καν να ελπιζω η να περιμενω καποιος αλος να αλαξει τον κοσμο μου.

SAM_502
12-12-06, 08:39
Θα πιστέψω στην αρχή της αλλαγής μόλις δω να ξεφεύγουμε από τον δικομματισμό, από αυτή την διπλή μάστιγα εκμετάλλευσης και συσσώρευσης πλούτου, αλλά και την απαξίωσης της Ελληνικότητας με την αδράνεια σε θέματα εθνικά όπως αυτό της Μακεδονίας. Προς το παρόν δεν βλέπω καμιά αλλαγή στο άμεσο μέλλον.

Πέστα ρε γμτ.Μπράβο σου.Την αλλαγη πρέπει να τη φέρουμε εμείς.Δείξτε τους οτι δε κοιμομαστε.Οσο βλέπουν οτι δεν αντιδρουμε θα συνεχίσουν.να εισται σιγουροι.

bullmaster
14-12-06, 13:48
βλεποντας ολες σας τις σκεψεις στο θεμα αυτο θα ηθελα να βγαλω το συμπερασμα οτι ΝΑΙ ειμαστε η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ και ΝΑΙ εχουμε την ευθυνη να αφυπνισουμε τον κοσμο αφου πρωτα βεβαια ξυπνησουμε.αυτο δεν προκειται να γινει εαν δεν το επιδιωξουμε.ενταξει καλο ειναι το DNA αλλα εαν δεν το ενεργοποιησουμε θα κοιμαται για παντα.εφτασε μηπως η ωρα να ενεργοποιηθουμε λοιπον;μηπως πρεπει να οργανωθουμε;μηπως ηρθε η ωρα να παρουμε την σκυταλη απο τους σκοταδιστες του κοσμου;ΝΑΙ!!!και δεν εχουμε τιποτα να φοβηθουμε γιατι αυτο το εχουμε ξαναζησει{μεταφορικα} οταν το καταφεραμε πριν απο χιλιαδες χρονια.αρκετα τους αφησαμε να παιζουν,ωρα να παρουμε την μπαλα και να σκοραρουμε..προβατα ξυπνατε{κοσμος}η σειρα μας ερχεται, λυκοι{;;;;}δεν θα υπαρχουν αν δεν υπαρχουν προβατα.ΝΟΤΙΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Υ.Γ. μηπως ειδατε το ΔΕΛΦΙΚΟ ΕΨΙΛΟΝ στην πρεμιερα του;

Ποσειδώνιος
14-12-06, 20:23
Αν μιλάμε για αφύπνιση επιτρέψτε μου κάποιες σκέψεις - ελεύθερες βολές που δεν ξέρω αν βρίσκουν στόχο. Αλλά, λένε, πρέπει να κάνεις σουτ αν θες να έρθει το γκολ. Συγχωρήστε μου λοιπόν κάποιες πιθανές άστοχες σκέψεις.

Νομίζω ότι σημαντικό είναι να βγάλουμε από πάνω μας την ιδέα ότι είμαστε κακομοίρηδες ραγιάδες και να βάλουμε αυτή που μας θέλει απογόνους φωτισμένων ανθρώπων που ζούνε σε μια περιοχή που για λόγους κλίματος και γεωγραφικής θέσης ευνοεί κάθε πολιτιστική, πολιτισμική ή επιστημονική άνθιση.

Να συνειδητοποιήσουμε ότι κάτι που μας ενώνει με τους προγόνους μας είναι η γλώσσα μας και να δουλεύουμε ακάματα στην όλο και παραπέρα βαθύτερη εκμάθησή της.
Στην εποχή μου κάναμε αρχαία από την Πρώτη λυκείου (πρωτότυπο). Όσοι πήγαιναν προς φυσική, μαθηματικά, βιολογία, οικονομικά δεν έκαναν στην Τρίτη λυκείου.
Τι να μάθεις σε δυο χρόνια.
Το ότι τα αρχαία επανήλθαν από την πρώτη γυμνασίου είναι ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα. Μένει να τα πάρουν όλοι σοβαρά και όχι μόνο οι μαθητές αλλά και οι γονείς τους (ευκαιρία να μάθουν αρχαία μαζί με τα παιδιά τους) και φυσικά οι καθηγητές των άλλων ειδικοτήτων. Αυτή η γλώσσα είναι όλος ο κόσμος. Είναι γλώσσα που κάνει τους ανθρώπους εύστροφους και τους δίνει εργαλεία να εξελιχθούν. Μακάρι να γυρίζαμε και στο πολυτονικό.

Κάτι άλλο που έχουμε ανάγκη για να επικοινωνήσουμε με τους προγόνους μας είναι νομίζω η διατήρηση και καλλιέργεια των παραδόσεων μας. Ξεκινώντας από τη μουσική μας την παραδοσιακή και δημοτική αλλά και την βυζαντινή που συνήθως συνοδεύουν τα ήθη και τα έθιμα μας από την αρχαία εποχή, περνάμε στην ποίηση, την λογοτεχνία, τα εικαστικά και κάθε λογής τέχνη και παράδοση μέχρι την μαγειρική. Διότι η παράδοση δεν διακόπτεται ποτέ (μόνο εμπλουτίζεται). Περνά από στόμα σε στόμα από δάσκαλο σε μαθητή από τους γονείς στα παιδιά τους. Μένει να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε λοιπόν τα ήθη και έθιμά μας αυτά που μας κάνουν ξεχωριστούς και μοναδικούς και μας συνδέουν με την σοφία και το φως των προγόνων μας. Και αν δεν μπορέσουμε να τα γνωρίσουμε σε βάθος να τα διατηρήσουμε τουλάχιστον - έστω με την γνώση που περιέχουν σε λανθάνουσα κατάσταση - και να τα παραδώσουμε στις επόμενες γενιές που ίσως μπορέσουν να τα γνωρίσουν καλύτερα. Δυστυχώς εμείς ζούμε σε μια εποχή που κυριαρχεί η ξενομανία. Και να είχε τουλάχιστον κάποια ποιότητα….ουσίας.

skeptic
15-12-06, 14:40
Φίλοι μου ας μάθουμε πρώτα καλά τα ελληνικά, που δυστυχώς βλέπουμε στα διάφορα φόρα να τα σκοτώνουν καθημερινώς, και μετά το συζητάμε για αφύπνιση του κόσμου.
Έψαχνα χθες για τα έργα του Αριστοτέλη στο διαδίκτυο. Και τα βρήκα φυσικά όλα μόνο στο εξωτερικό σε αγγλική μετάφραση στο ΜΙΤ. Στις ελληνικές ιστοσελίδες σχεδόν τίποτα απολύτως. Οι ξένοι έχουν ανοίξει προ πολλού τα μάτια τους και βρίσκονται χρόνια μπροστά... εμείς τι κάνουμε..;;;

bullmaster
15-12-06, 15:25
Φίλοι μου ας μάθουμε πρώτα καλά τα ελληνικά, που δυστυχώς βλέπουμε στα διάφορα φόρα να τα σκοτώνουν καθημερινώς, και μετά το συζητάμε για αφύπνιση του κόσμου.
Έψαχνα χθες για τα έργα του Αριστοτέλη στο διαδίκτυο. Και τα βρήκα φυσικά όλα μόνο στο εξωτερικό σε αγγλική μετάφραση στο ΜΙΤ. Στις ελληνικές ιστοσελίδες σχεδόν τίποτα απολύτως. Οι ξένοι έχουν ανοίξει προ πολλού τα μάτια τους και βρίσκονται χρόνια μπροστά... εμείς τι κάνουμε..;;;
πως μπορουμε να μαθουμε καλα τα Ελληνικα οταν απο την πρωτη δημοτικου δεν μαθαινουμε τα βασικα.οταν μας εμπλουτιζουν επιτηδες απο παιδια με ξενοφερτα η αν θελετε οχι αδικως βαρβαρα πραγματα.οταν εχουμε για ηρωα τον σουπερμαν και οχι τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ,τον ΗΡΑΚΛΗ,τον ΘΗΣΕΑ,τον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ,τον ΣΩΚΡΑΤΗ....και αυτο επιτηδες γιατι ξερουν οτι εαν ο ΕΛΛΗΝΑΣ μαθει την ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ τοτε θα ξυπνησει ο ντουνιας και οποιον παρει ο Χαρος.διερωτομαι λοιπον γιατι δεν μαθαινουμε την Πατρωα Γλωσσα μας;γιατι φοβουνται.γιατι δεν μπορουν να τα βαλουνε με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ μυαλο.γιατι εμεις ερχομαστε απο πολλη μακρια.γιατι εμεις δωσαμε το ΦΩΣ σε ολον τον κοσμο....πριν μεταδωσουμε το ΦΩΣ χρειαστηκε να κανουμε κατι.ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ.και ολοι το ξερουμε οτι η ωρα αυτη δεν αργει :eek:

στυλίτης
11-01-07, 17:29
Αν μιλάμε για αφύπνιση επιτρέψτε μου κάποιες σκέψεις - ελεύθερες βολές που δεν ξέρω αν βρίσκουν στόχο. Αλλά, λένε, πρέπει να κάνεις σουτ αν θες να έρθει το γκολ. Συγχωρήστε μου λοιπόν κάποιες πιθανές άστοχες σκέψεις.

Νομίζω ότι σημαντικό είναι να βγάλουμε από πάνω μας την ιδέα ότι είμαστε κακομοίρηδες ραγιάδες και να βάλουμε αυτή που μας θέλει απογόνους φωτισμένων ανθρώπων που ζούνε σε μια περιοχή που για λόγους κλίματος και γεωγραφικής θέσης ευνοεί κάθε πολιτιστική, πολιτισμική ή επιστημονική άνθιση.

Να συνειδητοποιήσουμε ότι κάτι που μας ενώνει με τους προγόνους μας είναι η γλώσσα μας και να δουλεύουμε ακάματα στην όλο και παραπέρα βαθύτερη εκμάθησή της.
Στην εποχή μου κάναμε αρχαία από την Πρώτη λυκείου (πρωτότυπο). Όσοι πήγαιναν προς φυσική, μαθηματικά, βιολογία, οικονομικά δεν έκαναν στην Τρίτη λυκείου.
Τι να μάθεις σε δυο χρόνια.
Το ότι τα αρχαία επανήλθαν από την πρώτη γυμνασίου είναι ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα. Μένει να τα πάρουν όλοι σοβαρά και όχι μόνο οι μαθητές αλλά και οι γονείς τους (ευκαιρία να μάθουν αρχαία μαζί με τα παιδιά τους) και φυσικά οι καθηγητές των άλλων ειδικοτήτων. Αυτή η γλώσσα είναι όλος ο κόσμος. Είναι γλώσσα που κάνει τους ανθρώπους εύστροφους και τους δίνει εργαλεία να εξελιχθούν. Μακάρι να γυρίζαμε και στο πολυτονικό.

Κάτι άλλο που έχουμε ανάγκη για να επικοινωνήσουμε με τους προγόνους μας είναι νομίζω η διατήρηση και καλλιέργεια των παραδόσεων μας. Ξεκινώντας από τη μουσική μας την παραδοσιακή και δημοτική αλλά και την βυζαντινή που συνήθως συνοδεύουν τα ήθη και τα έθιμα μας από την αρχαία εποχή, περνάμε στην ποίηση, την λογοτεχνία, τα εικαστικά και κάθε λογής τέχνη και παράδοση μέχρι την μαγειρική. Διότι η παράδοση δεν διακόπτεται ποτέ (μόνο εμπλουτίζεται). Περνά από στόμα σε στόμα από δάσκαλο σε μαθητή από τους γονείς στα παιδιά τους. Μένει να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε λοιπόν τα ήθη και έθιμά μας αυτά που μας κάνουν ξεχωριστούς και μοναδικούς και μας συνδέουν με την σοφία και το φως των προγόνων μας. Και αν δεν μπορέσουμε να τα γνωρίσουμε σε βάθος να τα διατηρήσουμε τουλάχιστον - έστω με την γνώση που περιέχουν σε λανθάνουσα κατάσταση - και να τα παραδώσουμε στις επόμενες γενιές που ίσως μπορέσουν να τα γνωρίσουν καλύτερα. Δυστυχώς εμείς ζούμε σε μια εποχή που κυριαρχεί η ξενομανία. Και να είχε τουλάχιστον κάποια ποιότητα?.ουσίας.

Καλησπέρα σε όλους σας.
Φίλε Ποσειδώνιε...ενδιαφέρον θέμα!
Αφού μιλάμε για αφύπνιση επιτρέψτε μου και μένα κάποιες σκέψεις...
Μιλάμε για το ΦΩΣ του αρχαίου ελληνικού ιδεώδους σαν κάτι που είναι ξεχασμένο μέσα σε κάποια σκονισμένα βιβλία, μέσα στην ελλιπή και κατευθυνόμενη παιδεία, μέσα στη γλώσσα που σιγά-σιγά ξεχνιέται η ετοιμολογία της...και ξεχνάμε την ουσία. Υποκειμενική μεν η παρακάτω άποψη περί ουσίας...
Ξεχάσαμε ότι ζούμε απομακρυσμένοι απ' τη φύση...και κατ'επέκταση...απ'τη φύση μας. Τι να μας κάνει ο αττικός ουρανός του πνεύματος και της δημιουργίας...όταν περνάμε καθημερινά ώρες μπροστά από ένα κουτί (pc) ακόμη και για να επικοινωνούμε με άλλους ανθρώπους;
Προσωπικά, πιστεύω ότι για να υπάρχει μαζική συνείδηση πρέπει πρώτα απ'όλα να υπάρχει προσωπική. Μα ο τόπος έχει γεμίσει με ερευνητές της έπαρσης, που ερευνούν με σκοπό να ξεμπροστιάσουν κάποιον άλλον ερευνητή. Και η αληθινή έρευνα πήγε περίπατο. Πόσοι από μας πηγαίνουν στο βουνό για να διαλογιστούν; πόσοι ακολουθούν την οδό της εμπειρικής γνώσης μέσα στη φύση; πόσοι ανοίγουν το πιο απλό, έναν χάρτη και να εντοπίσουν ενδιαφέροντα τοπωνύμια σε μια περιοχή όπου ήθελαν να επισκεφθούν; και να μάθουν μετά...από κάποιους παπούδες του χωριού τι σημαίνει αυτό το όνομα. Για τους περισσότερους μας μια επίσκεψη σ'ένα μέρος σημαίνει απλά μια εκδρομή.
Εγώ τα κάνω το παραπάνω...και δεν νιώθω ότι κάποιος μου έκλεψε την ελληνική γλώσσα...μα ούτε και την επιλογή.
Είναι εύκολο να κατηγορούμε την οργανωμένη τάξη πραγμάτων...μα μήπως έτσι θυματοποιούμαστε; είναι βολικό, ναι αφηνόμαστε στην πάντα μεν επάγρυπνη συνείδησή μας και στο γεγονός ότι δεν θα λειτουργήσει ποτέ μη οργανωμένα, αν δεν υπάρχει ομάδα να ενταχθούμε.
Όμως ποια φυσική αλυσίδα λειτουργεί αν ο κάθε κρίκος της δεν έχει βρει πρώτα από μόνος του τα υλικά που είναι φτιαγμένος...;

labros
12-01-07, 09:29
Καλημέρα σε όλους σας.

Πολύ ωραίο το θέμα, μπράβο!

Προσωπικά πιστεύω ότι ξεκινάνε όλα από την παιδία. Είναι πολύ σημαντικό το πως θα γαλουχηθεί το παιδί και ο νέος.

Όταν φθάσει στην ηλικία μετά το σχολείο και έχει τελειώσει τις σπουδές και τον βάλουν στην πίεση, να βρει δουλειά, να κάνει οικογένεια να αγχώνεται για το πως θα τα βγάλει πέρα και να φέρει παιδί στον κόσμο. Στη συνέχεια να τρέμει το φυλλοκάρδι του αν θα απολυθεί και αν το παιδί του βγει καθ’ εικόνα και ομοίωσή του.
Δεν δίνει αξία στις παλαιές αξίες και στα ιδανικά. Κοιτάει μόνο πως θα τα βγάλει βόλτα. Που θα πάει να γλεντήσει, τι αμάξι θα πάρει, πως θα χωθεί στον μπροστινό του και πως θα ξεγελάσει τον διπλανό του.
Έτσι είναι το σύστημα στο οποίο μας θέλουν να δουλεύουμε. Να μην βλέπεις τι σου γίνεται και να είσαι άβουλο ον. Να καταναλώνεις και να είσαι και εσύ ένα δόντι στο γρανάζι.

Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια, αρκετός κόσμος, “ξυπνάει” σιγά, σιγά. Υπάρχουν “σχολεία” που κόσμος προσπαθεί να μάθει την αλήθεια για το παρελθόν μας, για τους προγόνους μας. Πολλοί βράζουν. Εύχομαι να εκραγούν (εκραγώ σύντομα).

-|- Στις 28 Οκτωβρίου 2005 άκουγα στο ράδιο μια συζήτηση για το αν διαφέρει η τωρινή γενιά των νέων από την γενιά του έπους του 40. Ο καλεσμένος στην εκπομπή ήταν ένας κοντά στα 90 και έλεγε ότι και τότε υπήρχαν οι “αναρχικοί”, οι “αλήτες”, τα “αποβράσματα” και οι “γυρολόγοι”. Κάθε εποχή έχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Μην είμαστε σίγουροι και απαισιόδοξοι για το ότι δεν θα παλέψουμε αν παραστεί ανάγκη.
Με τους παραπάνω χαρακτηρισμούς δεν θέλω να θίξω καμιά ιδεολογία και κανένα πιστεύω κανενός. Απλά σας μεταφέρω τις κουβέντες του καλεσμένου της εκπομπής.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

ane
13-01-07, 21:46
Έχει σχέση η κατάντια μας με το απο που καταγόμαστε;Δεν νομίζω οτι μπορούμε πλέον να πούμε με σιγουριά απο που καταγόμαστε,μετά απο τόσα χρόνια, και δεν εχει νόημα.Απλά κάτι πρέπει οχι να γίνει, να κάνουμε,και δεν το γράφω αόριστα,ΕΜΕΙΣ (http://www.metafysiko.gr/forum/memberlist.php?) και όποιος το διαβάσει.

ελληνας
14-10-07, 10:29
Ειναι η Ιστορια ,η παραδοση ,η ,μεγαλοψυχια και ο διαφορετικος τροπος σκεψης και αντιληψης των καταστασεων,ειναι η διαφορετικη θεωρια που εχουν για την ζωη και τους γυρω τους και σε καμια περιπτωση δεν θα τους συγκρινα με τον καθε Ινδο,Ιαπωνα,Αμερικανο και Εσκιμωο.

- Ειναι πολλα τα γνωρισματα του Ελληνα αλλα το βασικο ειναι στην ψυχοσυνθεση του.
Ηξεραν ιστορια μηπως η ειχαν Ελληνικη παιδεια οι Ελληνες επι 400 χρονια σκλαβιας? Σιγουρα οχι.
Μηπως αυτο τους εκανε λιγοτερο Ελληνες? Οπωσδηποτε οχι.

- Ο Ελληνας είναι μια ιδεολογία, τρόπος ζωής και σκέψης, τρόπος αντίδρασης, δημιουργίας και ύπαρξης.


- Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ......."ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!"ΕΝΑ ΙΔΕΩΔΕΣ!...................ΤΟ ΥΨΙΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΓΑΘΟ......ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΔΕΩΝ,ΛΟΓΟΥ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ............"Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΣΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΘΕΟΥΣ"ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ......ΠΟΥ ΣΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΩΝΑ........................ΟΤΑΝ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΒΟΥΛΙΑΖΕ ΣΤΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΣΚΟΤΑΔΙ,ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΕΛΛΗΝΕΣ(ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΠΙΝΔΟΥ)ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΗΤΟ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΕΡΩΣΕ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΛΑΩΝ,ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.................(ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ,ΝΑ ΑΝΑΦΩΝΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΒΟΥΛΗ:"ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΛΕΓΑΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ,ΤΩΡΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...........)ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΣΥΛΑΛΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΗΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ,ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΜΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ,ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΕΝΩΣ ΛΑΟΥ.ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΙΡΛΑΝΔΟΣ (ΠΡΩΗΝ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ IRA)ΓΝΩΣΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ........,"ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΧΟ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ,ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΚΟΛΗΣΟΥΝ.....ΜΑ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΤΑΙ ΟΡΘΙΟΙ ΣΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ,ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...................."ΕΙΣΤΕ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ..............ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ...

Ελληνας ειναι:
-Ο γουσταρω να ειμαι καλοπερασακιας
-Ο δανειζομαι για να περασω καλα
-Ο γιατι να παραγω αυτοκινητα ενω παραγουν αλλοι
-Ο γιατι να δουλεψω αφου δουλευουν αλλοι
-Ο δεν περιμενω στο φαναρι 1 ωρα να αναψει πρασινο για να περασω(γιατι αυτο δεν λειτουργει)
-Ο εγω που βριζω και μισω τον διπλανο μου αλλα μπροστα σε καποια κοινη απειλη θα πολεμησουμε με σαν μια ψυχη- σαν ενα σωμα

- Ελληνας λοιπον ειναι αυτος που οταν αντικρυζει τον εαυτο του στον καθρεπτη, βλεπει τον Κολοκοτρωνη, τον Μεγαλεξανδρο η τουλαχιστον τον Ωναση…Κι ομως στην πραγματικοτητα ειναι ο Καραγκιοζης που ονειρευεται τον εαυτο του σα Μεγαλεξανδρο.

Ο Καραγκιοζης με τα πολλα επαγγελματα, τα πολλα προσωπα, τη μονιμη πεινα και τη τεχνη της ηθοποιιας…

Αγνοει την πραγματικοτητα, ζει 2 φορές πανω από τα οικονομικα του μεσα, υποσχεται τα τριπλα απο οσα μπορει να κανει, γνωριζει τα τετραπλασια απο οσα εμαθε, αισθανεται και συναισθανεται τα πενταπλασια απο οσα νιωθει στη πραγματικοτητα και αυτο γιατι η υπερβολη δεν ειναι μονο εθνικο μας ελαττωμα αλλα τροπος ζωης…Ειναι η συντεταγμενη του εθνικου μας χαρακτηρα, η βασικη αιτια της δυστυχιας μας αλλα και η μεγαλη μας δοξα. Γιατι στο συναισθημα η υπερβολη λεγεται «φιλοτιμο» , στη συμπεριφορα η υπερβολη λεγεται «λεβεντια»


· Ελληνας είναι και ο ξεριζωμένος Πόντιος

· Ελληνας ειναι και ο μεταναστης που μεγαλουργησε σε 4 ηπειρους

· Ελληνας ειναι και ο σημερινος κατοικος που απεκτησε τα συνορα του πριν από λιγες δεκαετιες

· Ελληνας ειναι και ο σημερινος απογονος αυτων που 400 χρόνια ήταν σκλαβωμενοι

· Ελληνας ειναι και ο σημερινος που προσπαθει σαν ελευθερος επαγγελματιας να επενδυσει και να παραγει μοχθωντας καθημερινα

· Ελληνας ειναι και ο σημερινος που μιλαει αλλες δυο γλωσσες ευκολα τη στιγμη που στην Ευρωπη μιλανε με δυσκολια δευτερη γλωσσα

· Ελληνας ειναι και ο σημερινος που μετα από τοσα χρονια σκλαβιας και κατατρεγμου βρισκει ΞΑΝΑ το δρομο των αρχαιων προγονων του και ΜΑΘΑΙΝΕΙ σιγα σιγα αποβαλλοντας τα απομειναρια .


- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που ολα τα σωστα γινονται στη αυλη του και ολα τα στραβα στην αυλη του γειτονα του.
- Ελληνας εΙναι σημερα αυτος που γεμιζει την Αθηνα με σκουπιδια αλλα η χωματερη πρεπει να ειναι στην γειτονια καποιου αλλου.
- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που για να εξεταστει από τον γιατρο περιμενει στην ουρα με τις ωρες και στο τελος του ζητανε και φακελακι.
- Ελληνας εΙναι σημερα αυτος που μια ζωη πληρωνει το ασφαλιστικο του ταμειο και στο τελος παιρνει συνταξη πεινας .
- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που εκαψε και το τελευταιο δασος στη Αττικη.
- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που καπνιζει με παθος εκει που απαγορευεται και κυριως μεσα στα νοσοκομεια.
- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που πιστευει οτι για τις επιτυχιες του μοναδικος υπευθυνος ειναι ο ιδιος , ενω για τις αποτυχιες του παντα φταινε οι αλλοι.
- Ελληνας εΙναι σημερα αυτος που πιστευει οτι για ολα φταιει η κυβερνηση.
- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που πιστευει οτι για ολα φταιει η αντιπολιτευση
- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που διαδηλωνει κατα της παγκοσμιοποιησης ,υπερ της δημοκρατιας, υπερ των δικαιωματων της γυναικας και το βραδυ στο σπιτι του δερνει τη γυναικα του.
- Ελληνας είναι σημερα αυτος που περνα με κοκκινο και μετα μουντζωνει τον πεζο που θα διαμαρτυρηθει.
- Ελληνας ειναι σημερα αυτος που πιστευει με ολο του το ειναι οτι δεν ειναι ρατσιστης, ο αλλος παντα φταιει που ειναι μαυρος, Αλβανος κτλ.

Αυτα ειναι για εμενα ο ορισμος του ποιος ειναι Ελληνας .
Ενα κολαζ με θετικες και αρνητικες σκεψεις οι οποιες σκιαγραφουν τον σημερινο Ελληνα.
Τον Ελληνα που μπορει να ειναι καλοπερασακιας και περα βρεχει αλλα ταυτοχρονα ειναι αυτος που δεν θα το βαλει κατω σε μια δυσκολια και θα το παλεψει.
Τον Ελληνα που μπορει να τον θεωρουν οι ξενοι γραφικη φιγουρα αλλα ειναι αυτος που θα υπερασπιστει την οικογενεια του και την πατριδα του αμα του την προσβαλλουν.

chaoticblue
14-10-07, 13:38
Χαιρομαι που νιώθεις περίφανος για την φυλή μας φίλε μου (το υποδηλώνει και το ονομα που διάλεξες κιόλας). Ειλικρινά χαίρομαι.
Παρόλα αυτα ομως θα διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου. Αυτά που περιγράφεις είναι ο Νεο-Έλληνας. Δεν ειναι ο Ελληνας. Πως τα ξεχωρίζω? Απλο. Ελληνες ηταν οι προγονοι μας. Ανθρωποι που πετυχαν τόσο σπουδαία πραγματα σε σχεδόν ολους τους τομείς που ξεφεύγουν απο τα ανθρωπινα μέτρα. Εν' μερη γι' αυτο κι οι διάφορες θεωρείες που μιλάνε ακόμα και για εξωγήινους. Ειχανε μειονεκτήματα σίγουρα. Οχι ομως αυτα που αναφέρεις. Ο τύπος ανθρωπου που περιγράφεις ειναι ο απόλυτος ατομιστής και διπρόσωπος καθώς και ανεύθυνος. ΔΕΝ πέφτεις εξω. Ετσι ειναι ο Νεο-Ελληνας.
Οι αρχαίοι Ελληνες ομως, στους οποίους ωφείλουμε την κληρονομιά μας, δεν είχανε καμία σχέση με ολα αυτα. Επαναλαμβάνω. Ειχανε μειονεκτήματα, δεν ήταν τελειοι. Οχι ομως αυτα. Ακόμα και στα μειονεκτήματα τους ήταν ειλικρινείς. Παραδειγμα. Λες "Ελληνας ειναι σημερα αυτος που πιστευει με ολο του το ειναι οτι δεν ειναι ρατσιστης, ο αλλος παντα φταιει που ειναι μαυρος, Αλβανος" . Οι αρχαίοι σαφως και ήταν ρατσιστες. Αλλα ποτε δεν το παιζανε προοδευμένοι ή οτιδήποτε κρύβωντας το. Προς ΘΕΟΥ μην νομισει κανεις οτι προβάλω τον ρατσισμο εδω περα, εξ' αλλου τονισα πως μιλαω για μειονεκτήματα.
Τελειώνωντας, να πω το εξης, λες στην αναγκη θα πολεμήσουν για την πατριδα κλπ (ανεξαρτητα αν η συμπεριφορα τους στην ειρήνη την "θαβει" την πατριδα καθημερινά). Ξερω ενα ατομο, το οποίο είναι αυτό που εγω θα ονόμαζα Ελληνας. Αξιος απόγονος των προγόνων του κατα την γνώμη μου. Ξερεις κάτι? Δεν θα πολεμαγε μου εχει πει. Τον δικαιολογώ. "Δεν θα πολεμήσω για να διαιωνιστεί το αισχός αυτό. Θα συμμετεχω μονο σε μία επανασταση" Θελω να πω δυο πραγματα για να μην ειμαι κουραστικος.
Ενα. Δεν ωφελεί να το παιζει κανεις Mel Gibson (patriot) σε περιοδο επικείμενου πολέμου και ΟΛΟΝ τον υπόλοιπο καιρό να καταβαραθρώνει συστηματικά την πατρίδα του κοιτάζωντας μόνο την πάρτι του.
Δύο. Αν το κάνει το παραπάνω, σίγουρα ειναι ενα θετικό σημείο (απο το ολότελα....) αλλα αυτό σε καμία περίπτωση δεν τον κανει Ελληνα. Αυτην την συμπεριφορά ο καθεις μπορεί να την ακολουθήσει. Αυτο που ελαχιστοι ακολουθησαν και κανεις οσο οι προγονοί μας συνοψίζεται σε μία μαγικη για εμενα λεξη. Ιδεώδη. Και αυτο απέχει ετη φωτός απο τους συγχρονους Ελληνες (την πλειοψηφία τουλάχιστον).

Drymonia
14-10-07, 15:59
Χαιρομαι που νιώθεις περίφανος για την φυλή μας φίλε μου (το υποδηλώνει και το ονομα που διάλεξες κιόλας). Ειλικρινά χαίρομαι.
Παρόλα αυτα ομως θα διαφωνήσω σε κάτι μαζί σου. Αυτά που περιγράφεις είναι ο Νεο-Έλληνας. Δεν ειναι ο Ελληνας. Πως τα ξεχωρίζω? Απλο. Ελληνες ηταν οι προγονοι μας. Ανθρωποι που πετυχαν τόσο σπουδαία πραγματα σε σχεδόν ολους τους τομείς που ξεφεύγουν απο τα ανθρωπινα μέτρα. Εν' μερη γι' αυτο κι οι διάφορες θεωρείες που μιλάνε ακόμα και για εξωγήινους. Ειχανε μειονεκτήματα σίγουρα. Οχι ομως αυτα που αναφέρεις. Ο τύπος ανθρωπου που περιγράφεις ειναι ο απόλυτος ατομιστής και διπρόσωπος καθώς και ανεύθυνος. ΔΕΝ πέφτεις εξω. Ετσι ειναι ο Νεο-Ελληνας.

Έτσι είναι. Αλλά ούτε το νεοέλληνας ταιριάζει διότι περιέχει την λέξη Ελληνας κι αυτό δεν τιμάει τους Ελληνες. Ο σωστότερος όρος, που είναι και διεθνώς αναγνωρισμένος σήμερα, είναι Γραικός, εξ αυτού αποκαλείται και η χώρα μας Γραικία [βλ. Greece, Griehenland...] κι όχι Ελλάς.

karma
14-10-07, 17:03
Γεια σας και από εμένα!

Καίριο θέμα έθιξες αγαπητέ φίλε bullmaster!

Γενικά, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, μια και ο καθένας έβαλε και τη δική του, ενδιαφέρουσα, πινελιά στο θέμα.

Πριν εκφράσω και τη δική μου άποψη, θα ήθελα να επισημάνω κάτι για την Ελληνική γλώσσα. Σας φαίνεται παράξενο που δεν τη γνωρίζουμε πια όταν αυτή έχει μετατραπεί σε... greeklish;;;; Το θλιβερό φαινόμενο και η νέα μόδα της εποχής! Επιτρέπεται να συνομιλούμε μεταξύ μας με αυτό το "ελεεινό" κατασκεύασμα;;;; Εντάξει, μπορεί να είναι χρήσιμο κάποιες φορές, αν ο υπολογιστής μας δε διαθέτει Ελληνικά και αυτό, όμως, μπορεί να ξεπεραστεί με τα ανάλογα προγράμματα που υπάρχουν.

Η Ελληνική γλώσσα, ειδικά η αρχαία, έχει δυνατές δονήσεις! Μάλιστα, έχει αναφερθεί από μελετητές του εξωτερικού ότι κάνει τους ανθρώπους που την ομιλούν και τη γράφουν εξυπνότερους!!!! Και εμείς οι ίδιοι την ακυρώνουμε!

Ας δούμε τώρα το θέμα αυτό από μία άλλη σκοπιά....

Έχετε σκεφθεί ότι ζούμε σε έναν ιερό τόπο, σε έναν τόπο δύναμης;;;;; Αυτό μαρτυρούν τα "ιερά τρίγωνα" που υπάρχουν κατά κόρον στην Ελληνική γη! Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι τα είχαν εντοπίσει και έχτισαν εκεί ναούς. Είναι η λεγόμενη "ιερή γεωγραφία". Η δονήσεις αυτές υπάρχουν! Το μόνο που χρειάζεται είναι η αφύπνιση! Να εκμεταλλευτούμε, δηλαδή, με τον καλύτερο τρόπο το δώρο αυτό που μας έχει δοθεί, ενισχύοντας το πνεύμα μας μέσα από την αυτογνωσία, την πνευματική καλλιέργεια και τη γνώση!

ελληνας
14-10-07, 20:18
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Τον ορο νεοελληνας δε θελω ουτε να το σκεφτομαι γιατι με παπαπεμπει στον ορο νεοτουρκοι που ειναι δυο τελειοως διαφορετικα πραγματα
Τη λεξη νεοελληνες την βαλανε καποιοι στην καθημερινοτητα μας και εμεις σαν προβατα και ατομα που μας αρεσει να κρινουμε τους γυρω μας την πηραμε και την καναμε σημαια χωρις να σκεφτομαι την ζημια που κανουμε στη χωρα μας.
Οσο για το γραικος αυτο ειναι που με κανει εξω φρενων και δε μπορω να το δεχτω
Ενας φιλος λεει παρα[ανω <<Τελειώνωντας, να πω το εξης, λες στην αναγκη θα πολεμήσουν για την πατριδα κλπ (ανεξαρτητα αν η συμπεριφορα τους στην ειρήνη την "θαβει" την πατριδα καθημερινά). Ξερω ενα ατομο, το οποίο είναι αυτό που εγω θα ονόμαζα Ελληνας. Αξιος απόγονος των προγόνων του κατα την γνώμη μου. Ξερεις κάτι? Δεν θα πολεμαγε μου εχει πει. Τον δικαιολογώ. "Δεν θα πολεμήσω για να διαιωνιστεί το αισχός αυτό. Θα συμμετεχω μονο σε μία επανασταση">>

Συγνωμη αλλα αυτο που λεει ο λαος μας οτι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε στο φιλο σου παει γαντι Θες να μου πεις οτι ο φιλος σου δε θα πολεμησει να υπερασπιστει τη πατριδα του.
Μηπως νομιζει οτι ειμαστε η Αμερικανοι και κανουμε επεκτατικους πολεμους μη τρελαθουμε εντελως Οσο για επανασταση που λεει συγνωμη αλλα οι εποχες που κανανε επαναστασεις οι λαοι εχουν περασει πια και δεν θα ξαναγυρισουν

Litsa
14-10-07, 21:29
Ειναι η Ιστορια ,η παραδοση ,η ,μεγαλοψυχια και ο διαφορετικος τροπος σκεψης και αντιληψης των καταστασεων,ειναι η διαφορετικη θεωρια που εχουν για την ζωη και τους γυρω τους και σε καμια περιπτωση δεν θα τους συγκρινα με τον καθε Ινδο,Ιαπωνα,Αμερικανο και Εσκιμωο.

- Ειναι πολλα τα γνωρισματα του Ελληνα αλλα το βασικο ειναι στην ψυχοσυνθεση του. . . . . .


Έλληνά μου, αυτά έτσι όπως τα γράφεις δείχνουν και μια έντονη κρίση ταυτότητας και ανασφάλειας
και το σημαντικότερο, βυθίζουν την κοινή γνώμη σε ένα μεγαλύτερο χάος και οικονομική κοινωνική παρακμή.

Λες ας πούμε
"- Ο Ελληνας είναι μια ιδεολογία, τρόπος ζωής και σκέψης, τρόπος αντίδρασης, δημιουργίας και ύπαρξης."
Βασικά ο σημερινός έλληνας ή νεοέλληνας (όσο και αν δεν σε αρέσει είναι όρος young greek στα αγγλικά)
δεν έχει κάνει καμιά αξιόλογη δημιουργία τις τελευταίες δεκαετίες και η "ιδεολογία" που λες είναι μάλλον
παράδειγμα προς αποφυγή, τρόπος ζωής, χμ , τι να πω, υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι όπως και χειρότεροι.


"-Ο εγω που βριζω και μισω τον διπλανο μου αλλα μπροστα σε καποια κοινη απειλη θα πολεμησουμε με σαν μια ψυχη- σαν ενα σωμα"
Να σου θυμίσω πως ποτέ δεν έχει γίνει αυτό στην ιστορία. Στους Μηδικούς πολέμους μόλις ένα 20% των Ελλήνων πολέμησε τους εισβολείς
ενώ Θήβα Άργος Θεσσαλία Ιονία και πολλοί άλλοι ήταν στην υπηρεσία του Ξέρξη.
Στην Ρωμαϊκή εισβολή πάλι οι Έλληνες ήταν 150 κομμάτια. Όσοι πρόλαβαν να συμμαχήσουν με τους Ρωμαίους (π,χ,Ηλιείς) πέρασαν καλά.
Στο περίφημο έπος του 40, κατέληξε σε ένα εμφύλιο που έκανε την Ελλάδα ψωροκώσταινα. Δηλαδή . . . ωραία όσα λες αλλά δεν είναι η
πραγματική πραγματικότητα.


"Αγνοει την πραγματικοτητα, ζει 2 φορές πανω από τα οικονομικα του μεσα,"

Καλά, ξεχνάς πόσες φορές έχει χρεοκοπήσει η Ελλάδα και δεν έχεις δει σε ταινίες ντοκουμέντα που έφευγαν οι μετανάστες πεινασμένοι
και με ψείρες για το Αμέρικα για να φάνε, πως ερημώθηκε η επαρχία, πως έμειναν μερικοί τσιφλικάδες και λαδέμποροι και άλλα πολλά.
Άμα ξαναχρεοκοπήσει η Ελλάδα να δω που θα βρεις σύνταξη να ζήσεις, ποιος θα σου δώσει.

Φυσικά η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει κατασπαταλήσει τα ευρωπαϊκά πακέτα που τα έχουν "φάει" ημέτεροι, δεν έχουμε δρόμους
να πάμε στα χωριά μας, δεν έχουμε μετρό να πάμε στη δουλειά μας, δεν υπάρχει κανένας
σεβασμός στο περιβάλλον, οι εθνικιστικές κορώνες μας έλειπαν.

Αυτά δειγματοληπτικά και ολίγα είπα. Για να μην σας συγχίσω

ελληνας
18-10-07, 19:11
"-Ο εγω που βριζω και μισω τον διπλανο μου αλλα μπροστα σε καποια κοινη απειλη θα πολεμησουμε με σαν μια ψυχη- σαν ενα σωμα"
Να σου θυμίσω πως ποτέ δεν έχει γίνει αυτό στην ιστορία. Στους Μηδικούς πολέμους μόλις ένα 20% των Ελλήνων πολέμησε τους εισβολείς
ενώ Θήβα Άργος Θεσσαλία Ιονία και πολλοί άλλοι ήταν στην υπηρεσία του Ξέρξη.
Στην Ρωμαϊκή εισβολή πάλι οι Έλληνες ήταν 150 κομμάτια. Όσοι πρόλαβαν να συμμαχήσουν με τους Ρωμαίους (π,χ,Ηλιείς) πέρασαν καλά.
Στο περίφημο έπος του 40, κατέληξε σε ένα εμφύλιο που έκανε την Ελλάδα ψωροκώσταινα. Δηλαδή . . . ωραία όσα λες αλλά δεν είναι η
πραγματική πραγματικότητα.


"Αγνοει την πραγματικοτητα, ζει 2 φορές πανω από τα οικονομικα του μεσα,"

Καλά, ξεχνάς πόσες φορές έχει χρεοκοπήσει η Ελλάδα και δεν έχεις δει σε ταινίες ντοκουμέντα που έφευγαν οι μετανάστες πεινασμένοι
και με ψείρες για το Αμέρικα για να φάνε, πως ερημώθηκε η επαρχία, πως έμειναν μερικοί τσιφλικάδες και λαδέμποροι και άλλα πολλά.
Άμα ξαναχρεοκοπήσει η Ελλάδα να δω που θα βρεις σύνταξη να ζήσεις, ποιος θα σου δώσει.

Φυσικά η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια έχει κατασπαταλήσει τα ευρωπαϊκά πακέτα που τα έχουν "φάει" ημέτεροι, δεν έχουμε δρόμους
να πάμε στα χωριά μας, δεν έχουμε μετρό να πάμε στη δουλειά μας, δεν υπάρχει κανένας
σεβασμός στο περιβάλλον, οι εθνικιστικές κορώνες μας έλειπαν.



Εχεις ενα μοναδικο τροπο να τα εισωπεδωνεις ολα
Αναφερεις 3 παραδειγματα που μεταξυ τους απεχουν παρα πολλα χροναι και δεν μελετας καθολου τα ενδιαμεσα
Λες για τους μυδικους πολεμους και πετας 4 ονοματα περιοχων απλως για να τα λες και να εχεις κατι να πεις
Λες για το Αργος λες και οι περσες φτασαν ποτε εκει για να πανε οι Αργειτες με τον Ξερξη
Δεν λεω για την Ιωνια που ηταν η αφορμη των πολεμων αλλα η Θεσσαλια που κολαει
Απο την αρχη μεχρι το τελος του μυνηματος σου ειναι σημαδι ημιμαθειας και απλως να γραψουμε κατι για να το γραψουμε
Σε παρακαλω αν δεν εχεις τιποτα σωστο και ουσιωδες να γραψεις μη μας ταλαιπωρεις
Ειναι κριμα
Μια συμβουλη
Η ιστορια της πατριδας σου δεν ειναι μονο οι περσικοι πολεμοι οι ρωμαιοι και το επος του 40
Οσο για τις χρεοκοπιες που λες ειναι μονο μια με προθυπουργο τον Τρικουπη και αυτο ηταν σαν συνεπεια του παγκοσμιου κραχ που εγινε το 1929

Και μην ρωτας τι κανει η τι θα κανει η Ελλαδα για σενα αλλα να αναρωτηθεις τι κανεις εσυ για την Ελλαδα

Litsa
18-10-07, 19:39
Ο Τρικούπης πέθανε 33 χρόνια πριν το κραχ που ανέφερες, το 1896 πέθανε ο φουκαράς.

Τέλος πάντων.

ελληνας
18-10-07, 20:19
Έλληνες...!


Αυτοί είναι οι δικοί μου λόγοι που μας γουστάρω τους Έλληνες και την Ελλαδα μας. Θα έγραφα κι άλλους αλλά όταν μιλάς για την Ελλάδα, δεν σου φτάνουν ούτε τρία χρόνια μέχρι να τα πεις όλα!!!


1. Γιατί έχουμε θάλασσα να την πιεις στο ποτήρι
2. Γιατί μπροστά στο ρεβανί τι να μας πει το μιλφέιγ
3. Γιατί το καρπούζι το αγοράζουμε ολόκληρο και όχι σε φέτες
4. Γιατί "καμάκι" και "σουβλάκι" είναι το πρώτο ποίημα που μαθαίνουμε
5. Γιατί τους μεζέδες που συνοδεύουν το τσιπουράκι δεν τους φτάνει κανένα "ορντέβρ"
6. Γιατί στην Ελλάδα κάθε νύχτα τελειώνει το επόμενο πρωί
7. Γιατί "λουλουδοπόλεμος" δεν υπάρχει σε καμιά άλλη χώρα
8. Γιατί πίνουμε κι ένα ποτηράκι παραπάνω χωρίς να μας πίνει
9. Γιατί μπορούμε να απολαύσουμε τον καφέ μας με τσιγάρο. Όχι να τον πιούμε σφηνάκι και να πάμε να καπνίσουμε κρυφά στο σπίτι μας
10. Γιατί το φλερτ είναι το εθνικό μας χόμπι
11. Γιατί στην Ελλάδα όλοι βρίζουμε το Δημόσιο και ταυτόχρονα σκοτωνόμαστε για μια θέση εκεί
12. Γιατί έχουμε δεν έχουμε λεφτά, ένα μπουζουκάκι θα το πάμε
13. Γιατί έχουμε νοοτροπία "και αύριο μέρα είναι"
14. Γιατί όταν μπαίνουμε σε λεωφορείο κάνουμε τα πάντα για να βρούμε θέση να καθίσουμε
15. Γιατί δεν το παίζουμε ψευτοπουριτανοί. Τις "λαδιές" μας τις κάνουμε με θράσος
16. Γιατί είμαστε πρώτοι στο φανάρι και κορνάρουμε τον εαυτό μας από συνήθεια
17. Γιατί ξέρουμε καλύτερα να ξοδεύουμε παρά να αποταμιεύουμε
18. Γιατί δε μοιραζόμαστε τη βενζίνη στο αυτοκίνητό μας με αυτούς που βάζουμε μέσα
19. Γιατί δεν κάνουμε ποτέ επίσκεψη "με άδεια χέρια"
20. Γιατί η λέξη "κερνάω" υπάρχει στο λεξιλόγιό μας
21. Γιατί άντε να εξηγήσεις στον ξένο τι σημαίνει "καψούρα"
22. Γιατί βράζει το αίμα μας
23. Γιατί στην Ελλάδα η οικογένεια έχει ακόμα αξία
24. Γιατί κατά βάθος...είμαστε καλά παιδιά

25. Γιατί τα καταφέρνουμε πάντα...έστω και την τελευταία στιγμή
26. Γιατί δε "μασάμε" από 400 χρόνια σκλαβιάς
27. Γιατί για τα μάτια μιας γυναίκας κάναμε 10 χρόνια πόλεμο
28. Γιατί όταν οι ξένοι δεν έβρισκαν λέξεις έκλεβαν τις δικές μας
29. Γιατί η λέξη φιλότιμο δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα
30. Γιατί καλή η κιθάρα και το όμποε αλλά το μπουζούκι βγάζει άλλο ήχο
31. Γιατί το "Αι Γενέαι Πάσαι" της Μεγάλης Παρασκευής μας σηκώνει την τρίχα κάγκελο
32. Γιατί όποια πέτρα κι αν σηκώσεις Έλληνες θα βρεις από κάτω
33. Γιατί ερωτευόμαστε και μισούμε με πάθος
34. Γιατί τις δύσκολες στιγμές τις περνάμε με φίλους χωρίς να χρειαζόμαστε ψυχίατρο
35. Γιατί ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης και ο Περικλής ήταν Έλληνες
36. Γιατί η Μερκούρη, ο Χατζιδάκις και ο Ελύτης ήταν Έλληνες
37. Γιατί η συνταγή "αλά ελληνικά" είναι η πιο πετυχημένη
38. Γιατί η τρέλα δεν πάει στα βουνά...πάει στις παραλίες!
39. Γιατί οι καλοκαιρινές διακοπές είναι κοντά και... πού να τρέχουμε τώρα!
40. Γιατί όταν οι άλλοι ανακάλυπταν το κρέας εμείς είχαμε ήδη χοληστερίνη
41. Γιατί όταν εμείς φτιάχναμε τον Παρθενώνα οι άλλοι κοιμόντουσαν πάνω στα δέντρα (ναι, αλλά όταν αυτοί έστελναν ανθρώπους στη Σελήνη, εμείς δεν είχαμε φτειάξει ακόμη το Μετρό. Α.Φ.)
42. Γιατί εμείς δώσαμε τα φώτα σε όλους αυτούς που το παίζουνε ηγέτες και οδηγούν στην ειρήνη κάνοντας πολέμους
43. Γιατί η φέτα και το ελαιόλαδο μεταφράστηκαν σε ελληνικό ταμπεραμέντο
44. Γιατί "Ένα γλυκό χωρίς"! Και όλοι καταλαβαίνουν πως πρόκειται για φραπέ

45. Γιατί μπορούμε να παρατήσουμε τα πάντα για έναν μεγάλο έρωτα!
46. Γιατί στη γλώσσα μας διακρίνουμε μεταξύ έρωτα και αγάπης...ξέρουμε όμως να ζούμε με πάθος και τα δυο!
47. Γιατί αλλάζουμε κινητό κάθε χρόνο, αυτοκίνητο κάθε τρία χρόνια και ερωτικό σύντροφο κάθε τρεις και λίγο
48. Γιατί όταν οι άλλοι φορούσαν προβιές λύκων εμείς υφαίναμε αραχνοΰφαντους χιτώνες
49. Γιατί οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες (Winston Churchill- 1941)
50. Γιατί δε βάζουμε κέτσαπ στο φαγητό μας. Έχει από μόνο του υπέροχη γεύση
51. Γιατί όταν πονάμε ξέρουμε να κλαίμε και να χορεύουμε τη ζεμπεκιά με περηφάνια
52. Γιατί ο Έρωτας ήταν Έλληνας Θεός. Γι αυτό ξέρουμε και να αγαπάμε
53. Γιατί μπορεί να είμαστε οξύθυμοι αλλά ποτέ δεν κρατάμε κακία
54. Γιατί κανένας άλλος δεν χαίρεται για την καταγωγή του όσο εμείς
55. Γιατί παρόλο που γνωρίζουμε τον κίνδυνο τολμάμε
56. Γιατί η τρέλα στην Ελλάδα πάει με χίλια....Γι αυτό όλοι τρέχουν στο δρόμο
57. Γιατί το 95% των αστεριών και των πλανητών έχουν ελληνική ονομασία
58. Γιατί δουλεύουμε για να ζούμε και δε ζούμε για να δουλεύουμε
59. Γιατί έχουμε του κόσμου τα ελαττώματα και παρόλα αυτά είμαστε ακαταμάχητοι
60. Γιατί η ζωή μας είναι στο "δυνατό" ενώ των ξένων στο "αθόρυβο"
61. Γιατί αν η χώρα μας δεν ήταν η ομορφότερη του κόσμου, θα τη διάλεγαν για σπίτι τους οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου;
62. Γιατί όταν φωνάζουμε "αδελφέ" στο δρόμο, όλοι γυρνάνε
63. Γιατί κάνουμε τις περισσότερες καταχρήσεις κι όμως ζούμε περισσότερο
64. Γιατί ακόμα κι ο Αϊνστάιν παραδέχτηκε ότι οφείλει πολλά σε έναν Έλληνα
65. Γιατί όταν συζητάμε για δίαιτα είμαστε πάντα στο τραπέζι και τρώμε
66. Γιατί κάποτε "φωτίσαμε" ολόκληρο τον κόσμο
67. Γιατί μιλάμε δυνατά και γελάμε με την καρδιά μας
68. Γιατί είμαστε οι μόνοι που ξεκινάμε το μεσημέρι για καφεδάκι και καταλήγουμε να πίνουμε ούζο μέχρι πρωίας
69. Γιατί μπροστά στο Μετσοβόνε τύφλα να χει το Έμενταλ
70. Γιατί με μια φλόγα καταφέραμε να ενώσουμε ολόκληρο τον κόσμο
71. Γιατί ξέρουμε να εκφράζουμε το σ' αγαπώ με κάθε πιθανό τρόπο
72. Γιατί τα πιο απίστευτα είναι κι ελληνικά
73. Γιατί κυκλοφορούμε στο δρόμο στις δύο το βράδυ και δε νιώθουμε ότι είμαστε σε στοιχειωμένη πόλη
74. Γιατί σουβλάκι, σουτζουκάκι και λοιπές ελαφριές γεύσεις είναι η αδυναμία μας
75. Γιατί είμαστε περήφανοι για το παρελθόν μας
76. Γιατί δεν πάμε για ύπνο με τις κότες αλλά το ξημερώνουμε διασκεδάζοντας
77. Γιατί ακόμη και το πιο μικρό ξωκλήσι μας λούζεται από φως. Δεν πιάνεται η ψυχή μας απ' τη σκοτίδα του βιτρώ
78. Γιατί τα λέμε έξω απ΄ τα δόντια
79. Γιατί ξέρουμε να "κλέβουμε" αλλά και να μην "καρφώνουμε" αυτόν που "κλέβει" στις εξετάσεις
80. Γιατί έχουμε πάντα μια λύση- έστω και πλάγια- σε όλα
81. Γιατί οι γονείς μας δεν ξεχνάνε ότι υπάρχουμε μόλις κλείσουμε τα δεκαοκτώ
82. Γιατί είμαστε των άκρων
83. Γιατί την κάθε δυσκολία την αντιμετωπίζουμε για χιούμορ
84. Γιατί το αντιπροσωπευτικότερο ελληνικό σύνθημα είναι: "Για την Ελλάδα, ρε ****το!"
85. Γιατί οι Ολυμπιακοί Αγώνες γεννήθηκαν εδώ
86. Γιατί όταν θέλουμε να λιαστούμε, έχουμε αμμουδιά και θάλασσα. Δεν ξεχυνόμαστε στα γρασίδια ούτε βουτάμε στα σιντριβάνια
87. Γιατί βλέπουμε τον ουρανό γαλάζιο κι όχι μολυβί
88. Γιατί εδώ που ζούμε όλο το χρόνο, ο ξένος το έχει σκοπό ζωής να έρθει μία εβδομάδα
89. Γιατί η Ελλάδα είναι η πιο φτωχή χώρα με τους πιο πλούσιους κατοίκους
90. Γιατί είχαμε μάγκες προγόνους
91. Γιατί ξέρουμε τι θα πει κέφι
92. Γιατί μιλάμε καλά τις ξένες γλώσσες...αλλά ποιοι μιλούν καλά τα ελληνικά;
93. Γιατί πίνουμε και καπνίζουμε περισσότερο από όλους και ζούμε περισσότερο από όλους.
94. Γιατί εμείς γράφουμε την Ιλιάδα, και οι ξένοι την κάνουν έργο χιλιάδες χρόνια μετά.
95. Γιατί το τζατζίκι, το σουβλάκι, η μαγκιά και το φιλότιμο είναι ελληνικά.
96. Γιατί μας αρέσει τα λεφτά και τα ψάρια να τα τρώμε πάντα φρέσκα.
97. Γιατί ενώ έχουμε μικρή χώρα, έχουμε μεγάλη καρδιά.
98. Γιατί το δικό μας μοντέλο ζωής έχει πολλέεεεεεες καμπύλες.
99. Γιατί η μάνα μου κάθε Αύγουστο απλώνει τραχανά. Οι άλλοι τι απλώνουν?
100. Γιατί όταν φοράμε πέδιλα, δεν τα φοράμε με κάλτσες.
101. Γιατί το σύνθημα Ελευθερία ή Θάνατος ήταν ελληνικό.
102. Γιατί πληρωνόμαστε Παρασκευή και Κυριακή πρωί δεν έχουμε λεφτά ούτε για τσιγάρα.
103. ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΒΛΑΤΖΗ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ , ΤΗ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ <<ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΚΟΠΕΛΙΑ>> ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ , ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ<< ΑΠ' ΟΛΑ ΒΑΛΕ ΜΟΥ>> ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ

Y1annis
18-10-07, 22:17
Έλληνες...!

41. Γιατί όταν εμείς φτιάχναμε τον Παρθενώνα οι άλλοι κοιμόντουσαν πάνω στα δέντρα (ναι, αλλά όταν αυτοί έστελναν ανθρώπους στη Σελήνη, εμείς δεν είχαμε φτειάξει ακόμη το Μετρό. Α.Φ.)


Και που το ξέρεις αυτό φίλε έλληνα? Και αν ήρθαμε από τα αστέρια... :D
Που σαι ρε Λιακό... χεχεχε

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα φίλε μου

tsilof
19-10-07, 02:16
Φίλε Έλληνα, "τα' σπασες" λέμε :D

Ιδιαίτερα με το ...9898. Γιατί το δικό μας μοντέλο ζωής έχει πολλέεεεεεες καμπύλες.

Ίσως από μόνο του το ποστ σου αυτό, ένα καινούριο thread στις "Εσωτερικές αναζητήσεις-φιλοσοφία...." :D :D

Σωστός :p

karma
19-10-07, 02:44
Με τη σειρά μου... επικροτώ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ!

http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/big/img/011.gif http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/big/img/011.gif http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/big/img/011.gif

Litsa
19-10-07, 07:21
104. Γιατί στην Ελλάδα έχουμε κάνει την αυτοκολακεία επιστήμη και περνάμε πολύ καλά έτσι

ελληνας
19-10-07, 07:49
Σε συνεχεια του παραπανω μυνηματος ειναι και το παρακατω αλλα ειναι μεγαλο και ζηταω απο τωρα συγνωμη

- Γλύφουμε τους ξένους τα καλοκαίρια (για να τους τα πάρουμε) και κάθε
ανέραστη τουρίστρια (προφανείς λόγοι), γινόμαστε σούργελα όταν βγούμε
εκτός συνόρων αλλά έχουμε πρόβλημα να κρατήσει Αλβανός τη σημαία μας
σε παρέλαση

- Δεν έχουμε αίσθηση του μέτρου. Πανηγυρίζουμε τη Eurovision σαν να
πήραμε την Πόλη, αλλά αποχαυνωμένοι από τη σκουπιδοτηλεόραση, δεν
ξέρουμε ότι έχουμε στείλει δορυφόρο στο διάστημα.

- Έχουμε χάσει την ιστορική μας μνήμη. Ο Παναγούλης είναι απλά ένας
σταθμός του ΜΕΤΡΟ, η 17η Νοέμβρη τρομοκρατική οργάνωση και το "Σαν βγω
απ' αυτή τη φυλακή", τραγούδι του Σφακιανάκη.

- Είμαστε ο ορισμός του τζάμπα μάγκα. Πάντα έτοιμοι να πάρουμε τα όπλα
για να σφάξουμε τους Τούρκους, αλλά το ίδιο έτοιμοι να πεταχτούμε
μέχρι Τουρκία για φτηνά ψώνια (κι ας φωνάζουν οι Κούρδοι).

- Πάσχουμε από καλπάζουσα μεγαλομανία. Οι Αμερικάνοι υπάρχουν μονάχα
για να σαμποτάρουν το μεγαλείο του έθνους μας, οι Δανοί θέλουν να μας
πάρουν την δαφνοστεφανομένη φέτα και οι Ευρωπαίοι γενικά παλεύουν να
μας υποτάξουν στον επάρατο καθολικισμό. Εμείς όχι μόνο δεν φταίμε αλλά
παρακολουθούμε και αμέτοχοι

- - Είμαστε θύματα της αλόγιστης κατανάλωσης και επιμένουμε,
βουτηγμένοι στα χρέη, να θεωρούμε πως είμαστε "άρχοντες".

- Είμαστε τόσο συνειδητοποιημένα Ελληναράδες, που σκάμε χιλιάδες Ευρώ
για να πάμε εξωτερικό και όταν βρεθούμε έξω τρέχουμε να βρούμε
μπουζουξίδικο 3ης διαλογής.

- Αγοράζουμε τζιπ 2.000 κυβικών για να μποτιλιαριστούμε στην Βουλιαγμένης.

- Βρωμίζουμε ότι ακουμπάμε. Από παραλία μέχρι ιδέα.

- Ψηφίζουμε με άκρως πολιτικά κριτήρια. Γιατί δεν γουστάρουμε να είναι
ο τάδε με τα ξινά μούτρα στο Υπουργείο, για να δοκιμάσουμε και κάτι
άλλο, γιατί μας έταξαν βολεματάκι. Και μετά τους βρίζουμε όλους, αλλά
όχι και τον εαυτό μας που τους ανέχεται.

- Έίμαστε οι ιδανικοί πελάτες στους οποίους μπορούν να πουληθούν τα
φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

- Μας ταϊζει η μαμά μέχρι να πάμε 45 χρονών (μετά πεθαίνει). - Τα
παιδιά μας είναι πάντα τα καλύτερα και τα πιό αδικημένα (να έτρωγαν
και λίγο παραπάνω ....).

- Πάμε διακοπές στην Καραϊβική και τις Μαλδίβες, πληρώνουμε μια ζωή τα
διακοποδάνεια και δεν κάνουμε μπάνιο αφού οι θάλασσα εκεί είναι
χειρότερη από τη νερολακούβα απέναντι από το σπίτι μας.

- Είμαστε "ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κώλος μας"

- Και βεβαίως "ωχ αδερφέ, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;"

- Ερωτευόμαστε με πάθος, παντρευόμαστε αυτή που μας λέει η μαμά και
την κερατώνουμε με τη γραμματέα που έχει την ανάγκη μας.

- Κοροϊδεύουμε τους ξένους αλλά κάνουμε απεγνωσμένες προσπάθειες να
γίνουμε σαν αυτούς.

Με βάση το παραπάνω κείμενο -με το οποίο είναι αλήθεια πως συμφωνώ σε
πάρα πολλά σημεία- θέλω απλά να τονίσω -και να επαναλάβω- πως ΓΟΥΣΤΑΡΩ
που είμαι Ελληνας με όλα τα υπέρ μου και όλα τα κατά μου. Και αν είμαι
εθνικιστής που γουστάρω που είμαι Ελληνας, ε τότε πείτε με έτσι. Και
μπορείτε να αποκαλέσετε όπως θέλετε! Εξάλλου, ο εθνικιστής, ο
ακροδεξιός, ο κομμουνιστής, ο σοσιαλιστής, ο φιλελεύθερος, ο
δημοκράτης κ.α είναι έννοιες που ουδείς ξέρει το νόημά τους! Ολοι τις
ξέρουμε πλέον στο περίπου.

Ολοι βρίζουμε τις κυβερνήσεις, όλοι βρίζουμε τους πολιτικούς, όλοι
βρίζουμε τους νεόπλουτους και την πλουτοκρατία, αλλά ΟΛΟΙ θέλουμε να
μπούμε στο Δημόσιο, ΟΛΟΙ βάζουμε μέσο για μια καλή μετάθεση στον
στρατό, ΟΛΟΙ «λαδώνουμε» για να γλιτώσουμε την γραφειοκρατία, ΟΛΟΙ
θέλουμε να βάλουμε ένα «βίσμα» για να σβηστεί μια κλήση, ΟΛΟΙ έχουμε
τουλάχιστον ένα αυτοκίνητο, όλοι το χρησιμοποιούμε για να πάμε έστω
και δύο τετράγωνα παρακάτω, ΟΛΟΙ φτάνουμε τις πιστωτικές κάρτες στο
όριό μας για να φορέσουμε ένα ακριβό κοστούμι, να αγοράσουμε ένα
ακριβό κινητό, να αγοράσουμε ένα ακριβό αυτοκίνητο, να πετάξουμε
λουλούδια στα μπουζούκια, να πάμε διακοπές σε εξωτικό νησί και για να
αγοράσουμε τα ακριβότερα γυαλιά ηλίου που θα έχουν και σφραγίδα πάνω!

Αυτός είναι ο Ελληνας! Ο γκρινιάρης, ο ρατσιστής, ο λαϊκός, ο
νεόπλουτος, ο αχόρταγος, το βλαχαδερό, ο ψευτομαχητής, ο
ψευτοκουλτουριάρης, ο δήθεν και ο υπερήφανος. Γι' αυτό μας γουστάρω.
Για όλα τα καλά και όλα τα κακά μας.

Γιατί την ώρα που μιλάμε για την φτώχεια, την ανεργία και την
ακρίβεια, την ώρα που κάνουμε τους ψευτοεπαναστάτες και συμφωνούμε με
κείμενα σαν το παραπάνω, ψάχνουμε να παρκάρουμε την ακριβή μας
Μερσεντές, καπνίζουμε τα ακριβότερα τσιγάρα της αγοράς, γκρινιάζουμε
που δεν έχουμε λεφτά για να πάμε στον Πλούταρχο και θα αναγκαστούμε να
«σηκώσουμε» από την κάρτα, έχουμε το πιο εξελιγμένο κινητό της αγοράς
με Μπλου Τουθ, Θρι Τζι, Σι Αϊ Εϊ, Εφ Μπι Αϊ και ότι άλλο μπορείτε να
φανταστείτε, κοιτάμε τις βιτρίνες στο Κολωνάκι και σκεφτόμαστε να
αγοράσουμε ένα τζιν παντελόνι που κάνει 800(!!!!) ευρώ και στην άκρη
του μυαλού μας υπάρχει πάντα η σκέψη να κερδίσουμε το Τζόκερ και να
πάμε να ζήσουμε κι εμείς σαν νεόπλουτοι.

Ναι, κύριοι. Αυτός είναι ο Ελληνας. Αυτοί είμαστε. Μας αρέσει να
εκθειάζουμε τις ρίζες μας, μας αρέσει να κολακεύουμε τους
αντιπυρηνικούς και να συμφωνούμε με τις απόψεις των δήθεν
συνειδητοποιημένων και των αντιδραστικών, αλλά πάνω απ'όλα μας αρέσει
να περνάμε καλά με την λογική του «ωχαδελφισμού»!

Μόνο στην Ελλάδα η ουρά στο ΙΚΑ φτάνει το χιλιόμετρο. Μόνο στην Ελλάδα
οδηγούμε τα 4χ4 στους στενούς δρόμους των πόλεων. Μόνο στην Ελλάδα
θέλουμε να μοιράζετε σωστά ο πλούτος, μόνο στην Ελλάδα σκεφτόμαστε τον
πλούτο για την πάρτη μας. Μόνο στην Ελλάδα γεμίζουμε με δάνεια το
μυαλό και το λογαριασμό μας για να περάσουμε καλά και να πάμε 5-6
μέρες διακοπές.

Ολοι εσείς, λοιπόν, που δεν γουστάρετε τα κακά και άσχημα του Ελληνα,
πάρτε ένα από τα αυτοκίνητά σας -αυτό που έχετε ξεχρεώσει- αδειάστε
τους δρόμους της Αθήνας και πηγαίνετε να ζήσετε σε μια πόλη που θα
καλύπτει τις ανάγκες σας και την ιδεολογία σας. Θα γλιτώσουμε έτσι μια
ψήφο -που θα πήγαινε στους «άχρηστους» πολιτικούς μας, αλλά τους
ψηφίζω γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς(;;;;;)- και θα αδειάσουν οι
ουρές στις δημόσιες υπηρεσίες, για τις οποίες γκρινιάζετε και φέρνετε
ως παράδειγμα τις πόλεις του εξωτερικού.

Αφήστε, λοιπόν, να ζήσουμε εμείς στην χώρα του καναπέ και του
«μοναχοφάϊ». Αφήστε να ζήσουμε εμείς στη χώρα των κομμάτων που
ψηφίζουμε γιατί αυτούς ψήφιζε και ο παππούς μου και αυτούς πιστεύω πως
θα διορθώσουν τα πράγματα -αλλά δεν με ενδιαφέρει πως και στην τελική
δεν με ενδιαφέρει αν τελικά δεν αλλάξει η κατάσταση γιατί έτσι έχω
μάθει- αφήστε να ζήσουμε εμείς που παραδεχόμαστε πως ψάχνουμε την
«καλή» με μια θέση στο Δημόσιο, βάζουμε μέσο στον στρατό, δεν
κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας με δήθεν επαναστάσεις και -ναι- βλέπουμε τα
τούρκικα σήριαλ όχι γιατί μας αρέσουν οι Τούρκοι και θέλουμε να
γίνουμε φίλοι, αλλά μας αρέσει αυτό το «χαζοκούτι» που λέγεται
τηλεόραση. Και όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ την έχουμε σπίτι μας και την αποθεώνουμε.

Και όταν γίνει πόλεμος -μακριά από εμάς- αφήστε τότε να δούμε ποιος θα
εμφανιστεί στο προσκλητήριο και ποιος θα τρέχει να προστατεύσει τα
υπάρχοντά του και να προλάβει το καράβι για το πιο μακρινό και ήσυχο
νησί της Ελλάδας. Ολους μας κρίνει η ιστορία από τις πράξεις μας και
όχι από τα λόγια μας. Στα λόγια εγώ είμαι πρώτος, στις πράξεις όμως
είμαι ένα τίποτα. Αλλά δεν ντρέπομαι να το λέω.

Συγνώμη αν σας κούρασα και σπατάλησα χώρο στη στήλη για να γράψω όλες
αυτές τις μπούρδες.


Αυτά τα... ολίγα. Kαι για να εξηγούμεθα: Τα παραπάνω σχόλια είναι
προσωπικές απόψεις.

bullmaster
19-10-07, 17:26
Καλησπερα Ελληνες και μη...Οι διαφορες αποψεις που εχουν γραφτει μεχρι στιγμης δειχνουν αν μη τι αλλο οτι οπως και να το κανουμε ακομα και ως νεο-Ελληνες δειχνουμε οτι εχουμε ελευθερη σκεψη και δεν σκεφτομαστε τουλαχιστον ακομα ως αμερικανακια.Προχωροντας το θεμα θα κανω μια ερωτηση πρωτα στον εαυτο μου και μετα σε ολους εσας και περιμενω την απαντηση σας.ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;;Βλεπω γενικα μια απαθεια σε οτι συμβαινει στον κοσμο μας(επεμβαση των Τουρκων στο Ιρακ εναντιον των 20.000.000 Κουρδων),βλεπω μια νωχελικοτητα στην καθημερινοτητα μας(βλεπε ασφαλιστικο π.χ.) και βλεπω και τον καθε τυχαιο να εχει αποψη μεσω της τηλεορασης(ασχετο).Τι περιμενουμε λοιπον;Να ερθουν οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ ΕΛ απο τον ΣΕΙΡΙΟ;Να βγουν οι ΝΕΦΕΛΙΜ απο τα ΤΑΡΤΑΡΑ;(δεν παιρνω θεση για τα παραπανω απλως τα αναφερω)η να ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΟΥΜΕ!!!Οι επαναστασεις δεν γινονται με πανο και συνθηματα(ΘΕΩΡΙΑ)αλλα με τα οπλα(ΠΡΑΞΕΙΣ).Απαντω λοιπον ηρθε η ωρα να περασουμε απο την ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!!!!Απλως μας λειπει ο ΑΡΧΗΓΟΣ.ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΛΑΜΨΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ!!!

Celeborn
19-10-07, 18:47
Φίλε Έλληνα,
διαβάζοντας τα posts σου #32 και #37
θα ήθελα να κάνω λίγα σχόλια.

1. Γιατί έχουμε θάλασσα να την πιεις στο ποτήρι
Έτσι όπως της φερόμαστε μάλλον δεν είναι για να την πιεις. Υπό αυτήν την
έννοια μάλλον δεν θα πρέπει να χαιρόμαστε για την θάλασσά "μας",
γιατί ενώ είμαστε "τυχεροί" (δεν πιστεύω πως μας ανήκει η φύση που υπάρχει εντός των συνόρων μας) που διαθέτουμε τέτοια φύση, είμαστε αχάριστοι στην χρήση της.

11. Γιατί στην Ελλάδα όλοι βρίζουμε το Δημόσιο και ταυτόχρονα σκοτωνόμαστε για μια θέση εκεί
56. Γιατί η τρέλα στην Ελλάδα πάει με χίλια....Γι αυτό όλοι τρέχουν στο δρόμο
89. Γιατί η Ελλάδα είναι η πιο φτωχή χώρα με τους πιο πλούσιους κατοίκους

Πού βλέπεις τον λόγο να χαίρεσαι για όλα αυτά και τα υπόλοιπα που αναφέρεις στο post #37;
Προσωπικά για αυτά λυπάμαι.
Συνεπώς δεν συμφωνώ με το
Γι' αυτό μας γουστάρω.
Για όλα τα καλά και όλα τα κακά μας.
Για τα καλά μας ασφαλώς και μας γουστάρω.
Για τα κακά μας δεν μας γουστάρω και δεν το βρίσκω λογικό να το κάνω.

Εθνάρχης
19-11-07, 21:48
βασικα χωρις τους Έλληνες οι γότθοι κτλπ θα ζούσανε στις σπηλιές

ευχαριστώ τον Θεό που γεννήθηκα Έλλην . ;)

η επανασταση αυτή αδελφέ Έλληνα πρέπει να γίνει ! πώς ; δεν πρεπει καταρχήν να αποδεχόμαστε καθετι αμερικάνικο . απο το να ακούσεις ροκ άκου λαικά . (βέβαια σε ορισμένες μουσικές π.χ ραπ η ελληνική σκηνη έχει κατι σπουδαίο να αναδείξει)
πέρα απο την μουσική η γλώωσα μας κυνδινέυει απο τις γλώσσες που δάνεισε
στον δρομο ο φίλος θα σου πει

- hi bro
ενώ μπορει να πει

- γειά σου φιλε

αγγλικά ....... τι να τα κανω μωρε ; τι ανέδιξε η αγγλική γλώσσα προ Χριστού ; τίποτα ουτε υπίρχε ! και αν δεν έπεφτε το βυζάντιο οι άγγλοι θα μέναν στο νησί τους (σας παραπεμπω στο έργο του γλωσσολόγου κωνσταντινίδη)

και δεν υπάρχει σαιξπηρολογια ενώ ομηρολόγοι υπάρχουνε


παμε στην ενοπλη επανασταση



σαν κρατος δεν αντιλεγω έχουμε καποια στρατιωτική δύναμη αλλά πάμε κατά διαόλου

είδα το συνθιμα πουλήστε πύραυλους αγοράστε βιβλία

τα βιβλια μπορει να τα αγοράσει και ο κοσμάκης (αμάπια 10 Ε κάνουνε) ενώ οι πύραυλοι μπορει να τους αγοράσει μόνο το κράτος (εξερώντας εφοπλιστες)

και πιιο το όφελος ; περισσότερα βιβλία θέλουμε ; γιατί θα τα διαβάζουνε ; τον σύχρονο Έλληνα τον ενδιαφέρει ο παοκ και η αεκ όχι το 21 και το πολυτεχνείο !αλλά χωρις τους ήρωες δεν θα ήταν καν ελέυθερος

οι απαντησεις παιδιών απο το γυμνάσιο που φιτοι ο ξαδελφός μου (και του μεταδιδω γνώσεις) , σε μια ερώτηση του τοπικού καναλιού

- τι έγινε στο πολυτεχνείο ;

- κατι με το 21 ξερω εγω
- δεν ξερω
- εμμμμμμμμμ
-οι φυλακισμενοι απεδρασαν

και ο σύγχρονος Έλληνας δεν πέρνει τα όπλα ! ειδικά οι αριστεροι λένε ορισμένοι(έχω ακουσει απο τους ίδιους) ότι σε περίπτωση πολέμου θα πήγαιναν στην γερμανία που δεν την πειράζει κανένας όμως η παρίδα τους είναι η Ελλάδα και θεωρούνται προδότες

και τωρα έχουμε την απαότηση των μογγόλων να περνάνε αεροσκάφη τους στο αιγαίο (;;;;) για κατασκοπικούς λόγους χωρίς να αντιδράμε . ε ε μην το παραχέσουμε


και όταν δεν βομβαρδίζουμε τα σκόπια που θέλουνε να λέγονται μακεδονία (ένας πυραυλος είναι) για το θράσος τους και καθόμαστε και μπερδέυουμε τα κεφάλια μας με διπλωματικά ζητήματα νταξ.........

πρέπει να φέρουμε το φως !αυτό ξερω εγω . ζήτω η μεγάλη Ελλάδα του φωτός . πείτε με εθνικιστή αλλά είμαι Έλληνας και νοιάζομαι για την μικρή αλλά σπουδαία


ΕΛΛΑΣ

Y1annis
19-11-07, 22:34
και όταν δεν βομβαρδίζουμε τα σκόπια που θέλουνε να λέγονται μακεδονία (ένας πυραυλος είναι) για το θράσος τους και καθόμαστε και μπερδέυουμε τα κεφάλια μας με διπλωματικά ζητήματα νταξ.........



Ρε φίλε Εθνάρχη και εγώ είμαι της λογικής πως η Ελλάδα πραγματικά έδωσε τα φώτα στον κόσμο. Θεωρώ όμως φίλε μου πως το να ρίξουμε μία βόμβα στα Σκόπια δεν θα λύσει τίποτα στο τέλος της ημέρας, παρά μόνο θα οξύνει τις καταστάσεις. Θέλω να πιστεύω λοιπόν πως το λες μέσα στην παρόρμηση του μηνύματός σου.

Ναι φίλε, συμφωνώ η Ελλάδα πρέπει να πάει μπροστά, αλλά φίλε μου με βιβλία ή μάλλον με σωστά βιβλία, αφού με σωστή εκπαίδεση μπορείς να μεγαλουργήσεις σήμερα.
Επίσης η Ελλάδα πρέπει να εκμεταλευτεί στο έπακρο την φυσική της θέση. Είναι δυνατόν να έχουμε τόσο εφοπλισμό και να μην φτιάχνονται πλοία στην Ελλάδα. Ασχετοσύνη του κράτους, αλλά επιτρέψτε μου και ηλιθιότητα των εφοπλιστών.
Ακόμα είναι δυνατόν να μην ψάχνουμε για πετρέλαιο και φυσικό αέριο?
Είναι δυνατόν να μην αναπτύσουμε τις λίγες ελληνικές επιχειρήσεις?
Είναι δυνατόν να αφήνουμε τις τράπεζες να πίνουν με καλαμάκι το αίμα του απλού Έλληνα?
Είναι δυνατόν να χάνονται εκατομύρια από τα ταμία του κράτους και εμείς να μιλάμε για πυραύλους?

Φίλε Εθνάρχη είμαι σχεδόν 34 χρόνων. Μέχρι να γίνω (αν προλάβω) 70 που υπόλογίζω πως θα παίρνει σύνταξη η γενιά μου, είμαι σίγουρος πως απλά αυτή δεν θα υπάρχει.

Σήμερα η Ελλάδα για εμένα είναι μάνα, είναι πατέρας, είναι γυναίκα και παιδιά, αφού όλοι αυτοί ζούνε σε αυτή και από αυτή, αλλά φίλε μου δυστυχώς αυτή η χώρα κάθε μέρα όλο και περισσότερο καταβαραθρώνεται από βλάκες, από ανίκανους και ίσως προδότες.

Και ξέρεις κάτι όλοι εμείς τους ψηφίζουμε...

Γι'αυτό παρακαλάω τον Θεό μέσα από την Δημοκρατία μας να βγει μία μορφή επιτέλους. Ένας νέος Περικλής, ένας νέος Θεμιστοκλής, ένας νέος Βενιζέλος, να μας πάρει από το χέρι, και όλοι μαζί να εκτοξευτούμε στα αστέρια.

Δυστυχώς δεν τον βλέπω, αλλά δεν μπορεί κάπου εδώ θα είναι! :)

Εθνάρχης
19-11-07, 23:15
τι θα ήθελα να γίνει


ήδη ο κόσμος έχει παρακμάσει μην λέμε ψέματα . τείνουμε να ονομαστεί η γη αμερική . φτώχια κτλπ υπάρχουν παντού

ξέρετε τι θέλω να γίνει ;
να λαμψει ο ελληνισμός και να νικήσουμε τους εχθρούς μας . να μην υποδουλώσουμε όμως τους άλλους λαούς , όπως οι ναζί . να κυριαρχισουμε στον κοσμο φέρνοντας συνάμα την παγκόσμια ειρήνη , το νοημα του Χριστιανισμού .

συτό ειναι μια ιδέα που αναπτύχθικε στο μυαλό απο νωρίς . δεν ξςρω αν είναι ρατσιστική . όπως ειπα , κυριαρχία του ελληνισμού στην γη , και μετά παγκόσμια ειρήνη χωρίς πολέμους .

δεν ξερω αν θα τα δω . παντως ζητω κατι απο τον Θεό

αν πολεμησω να ζησω για να δω τα αποτελεσματα

Y1annis
20-11-07, 09:01
αν πολεμησω να ζησω για να δω τα αποτελεσματα

Πόσο κοντά έχεις έρθει στον πόλεμο? Έχεις έστω εικονικά βιώσει την φρίκη του?

Ο Ελληνισμός μπορεί και πρέπει να μεγαλουργήσει με βάση την πνευματικότητα και όχι την φυσική δύναμη. Άλλωστε στο τέλος αυτή είναι που μένει.

Εθνάρχης
20-11-07, 14:00
πνευματικότητα

εντάξει αλλα σπάνια συναντούνται έξυπνοι .όπως ειπα το κυριο μελημα του Έλληνα τώρα ειναι τι θα κάνει η ομάδα του

ELPINIKI
20-11-07, 14:12
όπως ειπα το κυριο μελημα του Έλληνα τώρα ειναι τι θα κάνει η ομάδα του

ναι....
αλλά που μπορεί και γίνεται με την μια, μια αγκαλιά όταν κερδίζει η Εθνική Ομάδα Γειά Σου!!! όλε, όλε, όλε... :D :D :D

Εθνάρχης
24-11-07, 21:32
ναι....
αλλά που μπορεί και γίνεται με την μια, μια αγκαλιά όταν κερδίζει η Εθνική Ομάδα Γειά Σου!!! όλε, όλε, όλε... :D :D :D

ορίστε τι βρηκα στο ίντερνετ

μετα τον τριτο παγκόσμιο
http://img117.imageshack.us/img117/4248/kurdistanmap3byq0.th.jpg (http://img117.imageshack.us/my.php?image=kurdistanmap3byq0.jpg)

Aristedis
24-11-07, 22:22
Ελλάς ηχώρα του φωτός βεβαίως όμως δεν θα πρέπει να παρεξηγούμε κάποια πράγματα.
Μεγαλουργείσαμε ναι ,πνευματικώς.Στρατιωτικώς;Μάλλον ναι.Πότε;Την ίδια περίοδον.
Δεν υπάρχει περίπτωσις η Ελλάς να γίνει μεγάλη εις όλα τα επίπεδα εάν δεν γίνει και εις το στρατιωτικόν...Είμεθα πολεμικόν Έθνος.Η Ιστορία μας τούτον ομολογεί.
Είμεθα όμως και το Έθνος που εφηύρε την Λογικήν.Δι'αυτόν τον λόγον θα αρχίσουμε να προσφέρουμε άνθεα εις τους εχθρούς μας;

Y1annis
25-11-07, 09:50
Ελλάς ηχώρα του φωτός βεβαίως όμως δεν θα πρέπει να παρεξηγούμε κάποια πράγματα.
Μεγαλουργείσαμε ναι ,πνευματικώς.Στρατιωτικώς;Μάλλον ναι.Πότε;Την ίδια περίοδον.
Δεν υπάρχει περίπτωσις η Ελλάς να γίνει μεγάλη εις όλα τα επίπεδα εάν δεν γίνει και εις το στρατιωτικόν...Είμεθα πολεμικόν Έθνος.Η Ιστορία μας τούτον ομολογεί.
Είμεθα όμως και το Έθνος που εφηύρε την Λογικήν.Δι'αυτόν τον λόγον θα αρχίσουμε να προσφέρουμε άνθεα εις τους εχθρούς μας;

Άνθη εκεί που πρέπει και όπλα εκεί που πρέπει.

Απλά τα όπλα όπως μας έχουν συνηθίσει οι αρχαίοι ημών πρόγονοι θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο ως τελευταίο μέσο.

Πάντως για να γίνει μία χώρα μεγάλη στρατιωτικά πρέπει να αναπτύξει τέτοιο επίπεδο κουλτούρας, που αυτή από μόνη της θα γεννάει τους πόρους που είναι αναγκαίοι για άλλες μεθόδους.

Φαντάζομαι πως συμφωνείτε πως στον σύγχρονο κόσμο ένα έθνος δεν μπορεί έυκολα να πρωτοστατήσει με 11 εκατομμύρια κόσμο και τα χάλια της ελληνικής οικονομίας.

Dark Sun
25-11-07, 12:31
τι θα ήθελα να γίνει



ξέρετε τι θέλω να γίνει ;
να λαμψει ο ελληνισμός και να νικήσουμε τους εχθρούς μας . να μην υποδουλώσουμε όμως τους άλλους λαούς , όπως οι ναζί . να κυριαρχισουμε στον κοσμο φέρνοντας συνάμα την παγκόσμια ειρήνη , το νοημα του Χριστιανισμού .

Βασικά εάν θέλουμε να ξαναποκτήσουμε την χαμένη αίγλη του πολιτισμού μας , θα πρέπει να εστιάσουμε στην παιδεία μας και όχι σε πολέμους που λέτε και άλλα τέτοια κουλά. Διότι χωρίς παιδεία, δεν θα έχουμε κουλτούρα και πολιτισμό. Σαν έθνος έχουμε χάσει τα ιδανικά μας , και ασχολούμαστε με ανούσια πράγματα και ότι αηδίες μας πλασάρουνε στην τηλεόραση και με το τι θα φορεθεί φέτος.
Οι αρχαίοι Έλληνες δίνανε τεράστια σημασία στην μόρφωσή τους. Για δείτε σήμερα τι γίνεται. Ανούσιες καταλήψεις και βανδαλισμοί. Επίπεδο μηδέν.
Όσο λοιπόν η παιδεία ολισθαίνει τόσο και εμείς σαν έθνος θα κατηφορίζουμε.
Και εδώ να σημειώσω, πως επειδή έχω ζήσει και στο εξωτερικό, η νεολαία μας είναι δέκα φορές πιο ζωντανή από τους άλλους. Έξω τους έχουν ήδη αποβλακώσει με τα ηλίθια συστήματά τους. Τα παιδιά τα έχουν κάνει πρόβατα.
Δεν πρέπει να επιτρέψουμε να συμβεί το ίδιο κι εδώ.

Άπαν
26-11-07, 05:32
βασικα χωρις τους Έλληνες οι γότθοι κτλπ θα ζούσανε στις σπηλιές

και ο σύγχρονος Έλληνας δεν πέρνει τα όπλα ! ειδικά οι αριστεροι λένε ορισμένοι(έχω ακουσει απο τους ίδιους) ότι σε περίπτωση πολέμου θα πήγαιναν στην γερμανία που δεν την πειράζει κανένας όμως η παρίδα τους είναι η Ελλάδα και θεωρούνται προδότες

και τωρα έχουμε την απαότηση των μογγόλων να περνάνε αεροσκάφη τους στο αιγαίο (;;;;) για κατασκοπικούς λόγους χωρίς να αντιδράμε . ε ε μην το παραχέσουμε


και όταν δεν βομβαρδίζουμε τα σκόπια που θέλουνε να λέγονται μακεδονία (ένας πυραυλος είναι) για το θράσος τους και καθόμαστε και μπερδέυουμε τα κεφάλια μας με διπλωματικά ζητήματα νταξ.........

πρέπει να φέρουμε το φως !αυτό ξερω εγω . ζήτω η μεγάλη Ελλάδα του φωτός . πείτε με εθνικιστή αλλά είμαι Έλληνας και νοιάζομαι για την μικρή αλλά σπουδαία


ΕΛΛΑΣ


Αγαπητέ Εθνάρχη,
σέβομαι ότι έχεις κάνει τις επιλογές σου και έχεις κάποιες συγκεκριμένες απόψεις. Από την άλλη μεριά, η συντονιστική ομάδα έχει δημιουργήσει κάποιους κανόνες και ακολουθεί μια δεοντολογία που έχει καθιερωθεί, συν τω χρόνω.
Προχώρησα σε μια σταχυολόγηση κάποιων λόγων σου που αναρτήθηκαν σε προγενέστερη δημοσίευσή σου.Το έκανα καθώς θεωρώ ότι τέτοιες απόψεις είναι πέρα και έξω από τά έθη της κοινότητάς μας.
Μπορείς ελεύθερα να αναζητήσεις κάποιο καφενείο να αναπτύξεις λογίδρια περί μογγόλων, βομβαρδισμού της ΠΓΜΔ και προδοτών αλλά όχι τη κοινότητα του Μεταφυσικού.
Πάντως το δεδομένο είναι, ότι ΡΑΤΣΙΣΜΟ και ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ δεν επιθυμούμε σε καμία περίπτωση να φιλοξενούμε στις σελίδες μας. Αν αυτό σε βρίσκει αντίθετο , νομίζω ότι πρέπει να αλλάξουν οι δρόμοι μας...

Κλείνοντας, οφείλω να παραδεκτώ ότι χαμογέλασα πονηρά αντικρύζοντας το παρακάτω:
οι απαντησεις παιδιών απο το γυμνάσιο που φιτοι ο ξαδελφός μου (και του μεταδιδω γνώσεις)

Fox_Mulder
27-11-07, 04:24
Είχα πει να μη σχολιάσω σε αυτό το θέμα... Αλλά με τόσα που διάβασα....


η επανασταση αυτή αδελφέ Έλληνα πρέπει να γίνει ! πώς ; δεν πρεπει καταρχήν να αποδεχόμαστε καθετι αμερικάνικο . απο το να ακούσεις ροκ άκου λαικά .

Μάλιστα... Αμερικανιά η ροκ... Η επανάσταση ξεκινάει από τα αμιγώς Ελληνικά σκυλάδικα και μπουζουξίδικα... Η αποθέωση του ελληνικού πνεύματος φαίνεται στοους σύγχρονους στιχουργούς και τα έπη που μας πασάρουν.


είδα το συνθιμα πουλήστε πύραυλους αγοράστε βιβλία

τα βιβλια μπορει να τα αγοράσει και ο κοσμάκης (αμάπια 10 Ε κάνουνε) ενώ οι πύραυλοι μπορει να τους αγοράσει μόνο το κράτος (εξερώντας εφοπλιστες)

Ο κοσμάκης των 500 και 600 ευρώ, με τις δύο δουλειές και οικογένεια να θρέψει θα αγοράσει βιβλία; Ή ο φοιτητής που έχει περάσει σε άλλη πόλη λόγω ενός ηλίθιου συστήματος παιδείας και πληρώνει 400 ευρώ νοίκι; Δηλαδή κάτσε... έχουμε πρόβλημα στην παδεία... έχουμε πρόβλημα στην υγεία... έχουμε πρόβλημα στο ασφαλιστικό... Και τελικά δεν είναι σπατάλη να χαλάμε δισεκατομμύρια ευρώ για πυραύλους;

Να το πω αλλιώς... Η Ελλάδα ξοδεύει το 4.5% του ΑΕΠ για αμυντικές δαπάνες... Ο μέσος όρος της ΕΕ είναι κοντά στο 2%... Η Αμερική με τους πολέμους αριστερά-δεξιά ξοδεύει λίγο παραπάνω από 3.5% δηλαδή ΛΙΓΟΤΕΡΟ από εμας. Πόσο φυσιολογικό σου φαίνεται αυτό;

Να το πω πάλι αλλιώς.. Σ.υμφωνα με τα στοιχεία του ΝΑΤΟ, η Ελλάδα το 2003 απασχολούσε το 5% του εργατικού της δυναμικού στο στρατό. Το αντίστοιχο ποσοστό σε ΗΠΑ είναι λιγότερο από 2% και στην ΕΕ , 1.5%. Και αυτό φυσιολογικό είναι;

Για την παιδεία δαπανούμε μόλις το 3.9% του ΑΕΠ , ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ στην ΕΕ, με μέσο όρο ΕΕ το 5%...

Αυτή είναι η Ελλάδα του φωτός;

και όταν δεν βομβαρδίζουμε τα σκόπια που θέλουνε να λέγονται μακεδονία (ένας πυραυλος είναι) για το θράσος τους και καθόμαστε και μπερδέυουμε τα κεφάλια μας με διπλωματικά ζητήματα νταξ.........

Μπράβο.. Να σου πω, δε κάνουμε κι ένα πόλεμο με την Τουρκία να πάρουμε πίσω τα εδάφη μας; Τι διπλωματία και μαλακίες...

Σοβαρά τώρα... Δεν έχουμε καταλάβει κάτι. Είμαστε περήφανοι για το παρελθόν μας, ναι, αλλά... δεν πρέπει να προσκολλώμαστε σε αυτό. Η σύγχρονη Ελλάδα, πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις, έχει πολύ λίγα πράγματα να δείξει σε πολιτισμικό επίπεδο. Δηλώνουμε 'Ελληνες, ΧΩΡΙΣ να ξέρουμε την ιστορία μας (η χρησιμότητα των βιβλίων που λέγαμε...) και ταυτόχρονα είμαστε Ελληνάρες...

Ελληνάρας... Αυτός που δεν έχει να φάει αλλά θα πάρει τη Μερσέντα. Αυτός που γκρινιάζει για την ακρίβεια αλλά κάθε βράδυ είναι στα μπουζούκια. Αυτός που θα βάλει τη μουσική στο yugo του στα 200 ντεσιμπελ μήπως και ρίξει καμια γκόμενα... Αυτός που όταν τον ρωτάς τι ψήφισες , σου λέει "Δεν ασχολούμαι". Κάτσε ρε φίλε, τι πάει να πει δεν ασχολείσαι; Στην Ανταρκτική ζεις;

Οι νεοέλληνες φίλε είναι η γενιά της τηλεόρασης, του κυνηγιού της μινι φούστας και του σκυλάδικου. Τίποτα άλλο. Η γενιά του ωχαδερφισμού και της αδιαφορίας, του "ελα μωρέ και τι έγινε". Η γενιά της Πούντα Beach και του Βαρελάδικου. Η γενιά του Ολυμπιακού, του Τζιοβάνι και του Μάτος. Η γενιά της λαμογιάς, του γρηγορόσημου και της μίζας.

Και να σου πω κάτι... ΝΑΙ λοιπόν, οι ξένοι μπορεί να ξεκίνησαν ως βάρβαροι και ανθρωποφάγοι ΑΛΛΑ... μας ξεπέρασαν. Μπορεί να μην έχουν να δείξουν ένα Παρθενώνα ή ένα ναό του Ποσειδώνα, αλλά έχουν να δείξουν οδηγική συμπεριφορά, παιδεία, ευγένεια, κοινωνικό κράτος.

Εμείς... εμείς είμαστε για τον εαυτούλη μας. Ο σώζον εαυτόν σωθήτο. Άντε μπας και κερδίσουμε κάνα τζοκερ και αγοράσουμε το νέο μοντέλο της Πόρσε, άντε μήπως μας κάτσει το γκομενάκι που σκάει μούρη στο δρόμο με φούστα-ζώνη... Και όλα τα άλλα... στα παλαιότερα των υποδημάτων μας. Κατά τα άλλα φταίνε οι Τούρκοι, οι Αλβανοί, οι Ρώσοι , ΟΙ Εβραίοι και δε ξέρω κι εγώ ποιός άλλος.

Ούτε καν το θάρρος να παραδεχτούμε τα λάθη μας δεν έχουμε και περιμένουμε την ουράνια βοήθεια από τους Ελ, τους Ολύμπιους και τον Αριστοτέλη. Οκ... Περιμένετε παιδιά, όπου να ναι έρχεται...

the_black_planet
27-11-07, 11:16
ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!!

Το μόνο "παράσημο" που μπορώ να αποδώσω στον σύγχρονο Έλληνα είναι ότι πάνω σε αυτόν έχει χρησιμοποιήσει η κοινωνική μηχανική της παγκόσμιας εξουσίας τα μεγαλύτερα της όπλα.Μην τρέφεται αυταπάτες ότι στο εξωτερικό είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα,ο ρατσισμός βασιλεύει παντού,απλά στην Ελλάδα είναι ακόμα χειρότερα!Η πλύση εγκεφάλου που έχει υποστεί ο Έλληνας δεν έχει αντίστοιχο σε καμία άλλη χώρα.Εγώ πλέον έχω σταματήσει να ασχολούμε,έχω χάσει κάθε ελπίδα,όπως λένε και οι FFC,"τόσα χρόνια,χαμένο παιχνίδι στην σκακιέρα τους πιόνια...".Γι'αυτό όταν βλέπω μηνύματα του στυλ "η επανάσταση θα γίνει μέσα από το λαϊκό τραγούδι..." δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...Εγώ εδώ και πολλά χρόνια νιώθω εξόριστος μέσα στην ίδια μου την πατρίδα.Πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσουμε τα χάλια μας σαν έθνος και μετά...έχουμε πολύ δρόμο ακόμα!Το μόνο που θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου Fox_Mulder,ότι τα φράγκα δεν είναι το μεγάλο πρόβλημα,600 ευρώ το μήνα είναι υπεραρκετά αν αποβάλεις τον υλιστικό τρόπο ζωής.Το πρόβλημα για μένα είναι κυρίως οι συνθήκες εργασίας,ή καλύτερα δουλείας...

Y1annis
27-11-07, 11:31
600 ευρώ το μήνα είναι υπεραρκετά αν αποβάλεις τον υλιστικό τρόπο ζωής.Το πρόβλημα για μένα είναι κυρίως οι συνθήκες εργασίας,ή καλύτερα δουλείας...

Μήπως ζεις μόνος σου?

Σε παρακαλώ κάνε μας μία ανάλυση των εξόδων σου, αφού λογικά ή έχεις αποβάλει τον υλιστικό τρόπο ζωής ή έχεις ένα μοντέλο να το κάνεις, οπότε θα έχει πολύ ενδιαφέρον για εμένα που δεν μου φτάνουν 2000€ τον μήνα να δω την άποψη σου.

Aristedis
27-11-07, 15:43
Πρώτον και κυριότερον περι στρατιωτικών δαπανών.Θα πρέπει να ξοδέψουμε και άλλα.Εάν κοιτάξετε ένα χάρτη δεν θα βρήτε ουδεμία χώρα γύρο από την δική μας που να μην διεκδικεί κάτι από εμάς.Ούτε η οικονομία ,ούτε ο πολιτισμός θα τους κόψει την όρεξιν παρα μόνον η στρατιωτική ισχύς ως άσσος εις το μανίκι των διπλωματών μας.
Έχεις δίκιο δια την κατάστασιν της χώρας.Δι'αυτήν ευθείνονται αι δύο Κυβερνήσεις που πέρασαν και εξακουλουθούν να Κυβερνούν.Δεν δέχομε αντίλογον εις το θέμα...

Η ελπίς πάλιν πεθαίνει τελευταία.Η χώρα μας είναι η πιο πλούσια του κόσμου.Μόνον που δεν εκμετελευόμεθα τον πλούτον της...Μάρμαρον ,πετρέλαια ,αγροτικά προιόντα ,πολύτιμοι λίθοι...

Συμφωνώ.600 ευρώ είναι αρκετά...Γιατί να μείνω εις ταύτα;Είμαι Έλλην δεν αρκούμαι εις μετριότητας...

Να σχολιάσω και τους ξένους.Ίσως να έχουν ολίγον καλλίτερας συνθήκας ζωής αλλά κάτι τους λείπει που με κάνει να προτειμώ τους Έλληνας και την σημερινήν μήζερον Ελλάς παρά αυτούς.Μιλάω βάσιν προσωπικών εμπειριών...

Fox_Mulder
27-11-07, 18:08
Πρώτον και κυριότερον περι στρατιωτικών δαπανών.Θα πρέπει να ξοδέψουμε και άλλα.Εάν κοιτάξετε ένα χάρτη δεν θα βρήτε ουδεμία χώρα γύρο από την δική μας που να μην διεκδικεί κάτι από εμάς.Ούτε η οικονομία ,ούτε ο πολιτισμός θα τους κόψει την όρεξιν παρα μόνον η στρατιωτική ισχύς ως άσσος εις το μανίκι των διπλωματών μα

Κανείς δεν είπε να καταργήσουμε το στρατό. Είπα να μειωθούν οι δαπάνες. Ακόμα και με τόσους "εχθρούς" (έμφαση στα εισαγωγικά), είναι αδικαιολόγητο να σπαταλάμε τέτοια ποσά. Και τελοσπάντων, τι να την κάνουμε την εδαφική ακεραιότητα αν δεν εξασφαλίσουμε πρώτα ένα βιώσιμο επίπεδο ζωής για τον ελληνικό λαό. Έχουμε πέσει στην παγίδα των Αμερικάνων, που δημιουργούν εχθρούς και διαφωνίες για να πουλάνε όπλα. Αν αύριο το πρωί καταλαβαίναμε ότι με τον Τουρκικό λαό δεν έχουμε να χωρίσουμε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως, θα κόβαμε τη φόρα στα λαμόγια των ΗΠΑ και θα δίναμε λεφτά για να βελτιώναμε τη ζωή μας.

Όσο για την οικονομία.. Βεβαίως και η οικονομία κόβει την όρεξη στους επίδοξους "κατακτητές". To 20% των ελληνικών εξαγωγών πηγαίνουν προς την Τουρκία. Οι επενδύσεις μας εκεί έχουν αυξηθεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια. 700.000 Έλληνες κάθε χρόνο επισκέπτονται τη χώρα. Όλα αυτά δεν είναι αστεία, είναι λεφτά για αυτούς. Νομίζεις ότι θέλουν να τα χάσουν για μια βραχονησίδα; Ή ότι θέλουν να ρισκάρουν την είσοδο τους στην ΕΕ με έναν ηλίθιο πόλεμο με την Ελλάδα, για να δεχθούν ένα μεγαλοπρεπέστατο βετο μετά;

Και ξέρεις που φαίνεται η ηλιθιότητα μας; Οι Τούρκοι έχουν πάρει χαμπάρι το χρήμα που παίζεται στον τουρισμό και σε αφήνουν να πας μόνο με ταυτότητα εκεί. Εμείς; Εμείς ζητάμε βίζα και δε ξέρω και γω τι άλλο. Αποτέλεσμα; Πριν 20 χρόνια η Ρόδος είχε περισσότερες κλίνες από ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Μικρά Ασία. Σήμερα οι Τούρκοι μας ξεπέρασαν και σε κλίνες και σε πληρότητα. Αν μάλιστα εμείς δεν είχαμε τον λεγόμενο εσωτερικό τουρισμό, θα βλέπαμε πόσο τραγική είναι η κατάσταση σε σχέση με τη γείτονα.

Αλλά βέβαια... Πώς να έρθει ο ξένος στην Ελλάδα; Για να πληρώσει 5 υρώ τον καφέ; Ή για να τον δουλέψει ο ταξιτζής και τον βάλει να πληρώσει 100 ευρώ για Σύνταγμα-Ομόνοια; Βλέπεις, δεν αρκεί μόνο η Ακρόπολη...Χρειάζονται και άνθρωποι για να τη διαχειριστούν σωστά.

Η ελπίς πάλιν πεθαίνει τελευταία.Η χώρα μας είναι η πιο πλούσια του κόσμου.Μόνον που δεν εκμετελευόμεθα τον πλούτον της...Μάρμαρον ,πετρέλαια ,αγροτικά προιόντα ,πολύτιμοι λίθοι...

Δε νομίζω ότι είμαστε η πιο πλούσια χώρα του κόσμου. Πετρέλαιο έχουν άλλοι πολύ περισσότερο, αγροτικά προιόντα ναι αλλά δεν τοα εκμεταλλευόμαστε σωστά (ελλειπής εκπαίδευση αγροτών, άθλιες συνθήκες διαβίωσης, μεσάζωντες που ανεβάζουν τις τιμές κτλ κτλ), πολύτιμους λίθους το ίδιο. Το ισχυρό χαρτί αυτής της χώρας δεν είναι ΟΥΤΕ η βιομηχανία (που είναι ανύπαρκτη), ούτε η γεωργία. Είναι μακράν ο τουρισμός. Τι καλύτερο έχουμε να επιδείξουμε από αυτό; Κι όμως ούτε αυτό εκμεταλλευόμαστε σε σχέση με τους ανταγωνιστές μας. Δες τι κάνουν οι Τούρκοι στα παράλια και θα καταλάβεις τι εννοώ. Τι οργάνωση έχουν. Οι Τούρκοι είναι 9ος διεθνής τουριστικός προορισμός στον κόσμο, η Ελλάδα δεν είναι καν στη λίστα, και εμείς έχουμε μειωτικές τάσεις ενώ εκείνοι αυξητικές της τάξεως του 15-20%...

Aristedis
28-11-07, 15:43
Ποιος μίλησεν δια πόλεμον;Είπα διεκδικούν.Μία χώρα με γάτους διπλωμάτες μπορεί να κάνει θαύματα μέχρις και αλλαγή συνόρων δίχως να ανοίξει ρουθούνι.
Όσο για τα υπόλοιπα είναι άποψίς σου.Έγώ κατέθεσα την δικήν μου.
Όταν λέω πλουσιότερη εννοώ συναρτήση του πληθυσμού...

Giorgos
28-11-07, 16:26
Η πλουσιότερη χωρα του κόσμου είναι η Ελβετία τότε φίλτατε.. και δεν έχει ούτε έναν φαντάρο. Και ήταν στο κέντρο των δυο παγκοσμιων πολέμων. Και το Κατάρ είναι πλουσιότερη, και η Κύπρος, και η Σουηδία και η Γερμανία και παρα μα παρα πολλές άλλες.

Ierofantis
28-11-07, 17:11
Ωραιότατο θέμα είς το προσκήνιο :D

ο Φίλτατος Fox_Mulder γράφει :

Κανείς δεν είπε να καταργήσουμε το στρατό. Είπα να μειωθούν οι δαπάνες. Ακόμα και με τόσους "εχθρούς" (έμφαση στα εισαγωγικά), είναι αδικαιολόγητο να σπαταλάμε τέτοια ποσά. Και τελοσπάντων, τι να την κάνουμε την εδαφική ακεραιότητα αν δεν εξασφαλίσουμε πρώτα ένα βιώσιμο επίπεδο ζωής για τον ελληνικό λαό. Έχουμε πέσει στην παγίδα των Αμερικάνων, που δημιουργούν εχθρούς και διαφωνίες για να πουλάνε όπλα. Αν αύριο το πρωί καταλαβαίναμε ότι με τον Τουρκικό λαό δεν έχουμε να χωρίσουμε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως, θα κόβαμε τη φόρα στα λαμόγια των ΗΠΑ και θα δίναμε λεφτά για να βελτιώναμε τη ζωή μας.



Ο Στρατός βασικά πιστεύω ή πρέπει να καταργηθεί όπως έχει καταντήσει γιατί ειναι παντελός άχρηστος απο πάσα άποψη ή να αναδιοργανωθεί ριζικά σε πρότυπα εξελιγμένων στρατών του κόσμου. Με τις υπάρχουσες συνθήκες δέν εξυπηρετεί πουθενά. Πόσο μάλλον στην ανύπαρκτη άμυνα της χώρας μας.
Και ναί σαφώς πρέπει να μειωθούν οι δαπάνες για τα εξοπλιστικά. Αλλά να μήν φάει και ο εκάστοτε υπουργός και οι μεσάζοντες του μερικά εκατομυριάκια ευρώ ; καθίστε καλά...μήν είμαστε και απαιτητικοί :p
Η Εδαφική ακεραιότητα φίλε μου δέν έχει ουδεμία σχέση με το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων. Έχει να κάνει με τον χώρο που ζεί και αναπτύσσεται ένα Έθνος. και ο χώρος αυτός ονομάζεται πατρίδα. Σαφέστα όμως και το βιοτικό επίπεδο πρέπει να είναι υψηλό για να υπάρχει πρόοδος. Αλλά κυρίως σε πνευματικό επίπεδο και όχι υλικό! Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό γιατί τί να το κάνω να παίρνει ο κάθε Έλλην 2.000 ευρώ τον μήνα κατώτερο μισθό αλλά να έχει άθλια παιδεία και μηδαμινή εξέλιξη πνευματική. Να τον βράσω έναν τέτοιο Έλληνα.
Ναι μέν είναι παγίδα των Αμερικανών ώς ένα σημείο αλλά σε παραπέμπω και αλλού... Τον πόλεμο υπέρ των κούρδων τον στήριξη το 80% του Τουρκικού λαού. Λές αυτοί να έχουν πέσει θύμα προπαγάνδας των Αμερικανών ; (απο τους ποιό φανατικούς αντι-αμερικανούς ο τουρκικός πληθυσμός θυμίζω)...Να έχουν πέσει θύμα της όποιας κρατικής προπαγάνδας ή πλύση εγκεφάλου και υπέρμετρου φανατισμού να το δεκτώ. Αλλά μή μου ζητάς να ειμαι φίλος με έναν λαό ο οποίος μετά τους κούρδους θεωρει ώς μεγαλύτερη απειλή την Ελλάδα ! Και με τους τούρκους μας χωρίζουν εκτός των τετριμένων ποταμιών αίματος και πολλές πολιτισμικές διαφορές θεμελιώδεις. Αν εσένα σου αρέσει τόσο ο πολιτισμός των τούρκων και έχει και τόσα κοινά τι να πώ ! δικαίωμα σου!

πάμε παρακάτω....

Όσο για την οικονομία.. Βεβαίως και η οικονομία κόβει την όρεξη στους επίδοξους "κατακτητές". To 20% των ελληνικών εξαγωγών πηγαίνουν προς την Τουρκία. Οι επενδύσεις μας εκεί έχουν αυξηθεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια. 700.000 Έλληνες κάθε χρόνο επισκέπτονται τη χώρα. Όλα αυτά δεν είναι αστεία, είναι λεφτά για αυτούς. Νομίζεις ότι θέλουν να τα χάσουν για μια βραχονησίδα; Ή ότι θέλουν να ρισκάρουν την είσοδο τους στην ΕΕ με έναν ηλίθιο πόλεμο με την Ελλάδα, για να δεχθούν ένα μεγαλοπρεπέστατο βετο μετά;

Απο πότε η οικονομία κόβει την όρεξη στον κατακτητή ; Αυτή την στιγμή τα Σκόπια ζούν ουσιαστικά απο τις Ελληνικές επιχειρήσεις και όμως διεκδικούν σε όλους τους τομείς ( απο την ονομασία "Μακεδονία" μέχρι και εδαφικα ). Υποτίθεται πώς εμείς είμαστε ισχυρότεροι οικονομικά. Δέν υπάρχει βούληση πολιτική για να χρησιμοποιηθεί ώς όπλο αυτό που λές. Εάν υπήρχε τότε να το συζητούσαμε. Και στο παράδειγμα της Τουρκίας... Ναι οκ αφήνουμε χρήμα στην γείτονα. Σταματήσανε μήπως οι 50 παραβιάσεις τους σε καθημερινό επίπεδο πάνω απο το αιγαίο έχοντας φτάσει ούκ ολίγες φορές μέχρι την θεσσαλονίκη, τον βόλο, την σαλαμίνα, σε 2-3ης περιπτώσεις μέχρι τα Ιωάννινα και την δυτική κρήτη ; Σταματήσανε οι λαθρέμποροι τους να μας στέλνουν λαθρομετανάστες με σαπιοκάραβα ; Σταματήσανε την προπαγάνδα τους για την Θράκη ; Στο κυπριακό ; Ίσα ίσα γίνονται ολοένα και ποιό επιθετικοί με το πέρας του χρόνου και είναι αυτοί που απειλούν με casus beli εάν αρχίσουμε να απαιτούμε τα αυτονόητα δίκαια μας. Βέτο απο την Ελλάδα δεν θα δεχτούν ποτέ. Ακόμα και την Θράκη να καταφέρουν και να την κάνουν ανεξάρτητο κράτος (κοντά και έρχεται και αυτό). Η τουρκολαγνεία είναι η σύνχρονη πολιτική μας διπλωματία δυστυχώς.


και συνεχίζω ....

Δε νομίζω ότι είμαστε η πιο πλούσια χώρα του κόσμου. Πετρέλαιο έχουν άλλοι πολύ περισσότερο, αγροτικά προιόντα ναι αλλά δεν τοα εκμεταλλευόμαστε σωστά (ελλειπής εκπαίδευση αγροτών, άθλιες συνθήκες διαβίωσης, μεσάζωντες που ανεβάζουν τις τιμές κτλ κτλ), πολύτιμους λίθους το ίδιο. Το ισχυρό χαρτί αυτής της χώρας δεν είναι ΟΥΤΕ η βιομηχανία (που είναι ανύπαρκτη), ούτε η γεωργία. Είναι μακράν ο τουρισμός. Τι καλύτερο έχουμε να επιδείξουμε από αυτό; Κι όμως ούτε αυτό εκμεταλλευόμαστε σε σχέση με τους ανταγωνιστές μας. Δες τι κάνουν οι Τούρκοι στα παράλια και θα καταλάβεις τι εννοώ. Τι οργάνωση έχουν. Οι Τούρκοι είναι 9ος διεθνής τουριστικός προορισμός στον κόσμο, η Ελλάδα δεν είναι καν στη λίστα, και εμείς έχουμε μειωτικές τάσεις ενώ εκείνοι αυξητικές της τάξεως του 15-20%...

Το ότι έχουν άλλοι πολύ περισσότερο πετρέλαιο είναι αυτονόητο. Η ρωσία έχοντας όλη την Σιβηρία και τα κοιτάσματα στον βόρειο πόλο είναι αυτονόητο πώς είναι απο τις μεγαλύτερες πετρελαικές δυνάμεις. Αυτό δέν σημαίνει όμως πώς η Ελλάδα στο αιγαίο δέν έχει σημαντικά αποθέματα πετρελαίου . Και ο παρολίγον πόλεμος για την ηλίθια βραχονησίδα για αυτά τα αποθέματα θα γινόταν. κιόμως...πάμε για συνεκμετάλευση αυτών των κοιτασμάτων με τους Τούρκους διότι πλέον είναι γκρίζες ζώνες και παράλληλα οι αμερικάνικες εταιρείες θα είναι εγγυήτριες δυνάμεις για την ομαλότητα-σταθερότητα της περιοχής lol :p
Η αγροτική πολιτική είναι σάπια απο το 75 και ύστερα...Σκοπός αυτονόητος. Διαλύστε τον αγροτικό ιστό απο την Ελλάδα... σχεδόν το κατάφεραν.... Την βιομηχανία της Ελλάδος ανύπαρκτη την καταστήσανε οι πολιτικοί με τις κινήσεις τους. Το κράτος ουδέποτε στήριξε την βιομηχανία στην Ελλάδα απο το 78 και μετά. Την κατέστρεψαν και όποια καλή προοπτική υπήρχε την έσβησαν δίχως έλεος. Τα παραδείγματα αναρίθμητα. Αν αυτό δέν είναι μέρος ευρύτερου σχεδίου τότε τί είναι ;

Μια σοβαρή χώρα που θέλει να σέβεται τον εαυτό της και να έχει πραγματική ανάπτυξη βασίζεται στην Βαριά βιομηχανία και στην Γεωργία. Ο Τουρισμός έρχεται τρίτος και καταιδρωμένος για πολλούς λόγους. Ούτε σταθερό ετήσιο εισόδημα στον προυπολογισμό μπορεί να σου προσφέρει, δέν έχει σταθερότητα διότι κρέμεσαι σε πάρα πολλούς αστάθμητους παράγοντες ( βλέπε καιρό, κλιματικές αλλαγές, πυρκαγιές, τρομοκρατικές ενδεχόμενες ενέργειες , πολιτική σταθερότητα). Η Ελλάδα απαιτείται να ξαναχτίσει βαριά βιομηχανία . ( Με τις υπάρχουσες κυβερνήσεις ή ακόμα καλύτερα το υπάρχον πολίτευμα αυτό είναι ουτοπία).

και τελειώνω τον "συντομο" σχολιασμό μου στο λεγόμενο του φίλου Γιώργου

Η πλουσιότερη χωρα του κόσμου είναι η Ελβετία τότε φίλτατε.. και δεν έχει ούτε έναν φαντάρο. Και ήταν στο κέντρο των δυο παγκοσμιων πολέμων. Και το Κατάρ είναι πλουσιότερη, και η Κύπρος, και η Σουηδία και η Γερμανία και παρα μα παρα πολλές άλλες.

Η Ελβετία αγαπητέ μου δέν έχει επισήμως φαντάρους αλλά έχει έναν αριθμό απο επαγγελματίες στρατιώτες (οσους χρειάζεται η στοιχειώδης ασφάλεια των συνόρων) , έχει όλους τους Ελβετούς άντρες επισήμως στην πολιτοφυλακή και έχει ανα έτος εκπαίδευση ανα περιοχή των αντρών σε ενδεχόμενες "περιπτώσεις" κρίσης. Κάθε άντρας είναι και εν δυνάμη φαντάρος αναλόγως την περιοχή όπου ζεί. Για αυτό και έχουν στο σπίτι τους οι Ελβετοί και όπλο με την άδεια του κράτους. όπως και εκτός της πολιτοφυλακής έχουν και τόσα άλλα εξελιγμένα συστήματα (πυρόσβεσης - σωστικών ομάδων και άλλα) τα οποία είναι έτη φωτός ανώτερα απο τα δικά μας. Οι υπόλοιπες χώρες μαζί με την Ελβετία έχουν κάτι που δέν είχε η Ελλάδα μέχρι σήμερα. Πολιτικούς με συνείδηση και πάνω απο όλα κατοίκους ελεύθερους στον νού. Ακόμα νεοτροπία τουρκοκρατίας έχουμε...

Υ.Γ

Το να διεκδικείς τα αυτονόητα δικαιώματα σου σάν Έθνος δέν είναι πόλεμος πρό των πυλών ούτε πολεμοχαρή διάθεση. Είναι κάτι ο σύνχρονος Έλληνας έχει ξεχάσει τελείως και λέγεται Εθνική αξιοπρέπεια . Και δέν κατάλαβα αν χρειαστεί να πολεμήσουμε. Είναι χρέος μας στην τελική για τα παιδιά μας και για τις οικογένειες μας. Αλλά υπο τέτοιες κυβερνήσεις καθαρά προδοτικές, πολίτευμα που έχει καταστρέψει και έχει αποβλακώσει τον νού του Έλληνα, Στρατό ανύπαρκτο και παντελός άχρηστο, και νεοτροπία κατσικοκλέφτη δέν χρειάζεται. Μονο όμως να αλλάζαμε το όνομα της χώρας ..Είναι Βλάσφημία αυτή η χώρα να τιτλόφορείται Ελλάς

Να είστε καλά!

ELPINIKI
28-11-07, 18:31
σωστός ο Fox Mulder.....

ευτυχώς όμως που υπάρχει ακόμη η επιλογή στον τρόπο ζωής που θα διαλέξεις να κάνεις....

Aristedis
29-11-07, 20:39
Τι βλέπουν οι οφθαλμοί μου και δεν το πιστεύουν...Σύγκρισις Ελβετίας και Ελλάδος εις στρατιωτικόν επίπεδον;Απέκτησε λίγες γνώσεις Γεωπολιτικής.Όταν τις αποκτήσεις δεν θα ξανακάνεις τέτοιου είδους παραλληλισμούς...

Αυταί αι χώραι λειτουργούσαν και παλαιότερα έτσι ,πιστεύοντας ότι οι εποχές άλλαξαν και είδαν αντιπάλους στρατούς να προελάμβουν εντός ολίγον ωρών μέσα από την χώρα τους περιμένοντας από άλλους να τους σώσουν...

Η Ελλάς δεν λειτουργεί έτσι.Τον τελευταίον όμως καιρόν πάνε να το αλλάξουν διαδίδοντας διάφορες ιστορίες περι σωτήρων τύπου Ελ ,παιδία του 83 κ.α....

Giorgos
02-12-07, 08:17
Σύγκρισις Ελβετίας και Ελλάδος εις στρατιωτικόν επίπεδον;
Φιλε Αριστείδη τα ματια σου να τα τρίψεις και να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα.. Όταν λες ασυναρτησίες του τύπου η Ελλάδα είναι η πλουσιότερη χωρα του κόσμου δεν μπορείς να μιλάς καν για γεωπολιτική..

Πρώτον τα πετρέλαια της είναι ένας μύθος. Στην πραγματικότητα πολύ λίγοι ξέρουν τι πραγματικά συμβαίνει.. και όπως και να έχει δεν θα μας ανήκουν ποτε.. ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΟΡΥΧΕΊΑ τα οποια νοικιάζουμε σε ξένες εταιρίες..και να τα είχαμε εις την τελικήν... πάλι δε θα ήμασταν πλουσιότερη χωρα. Σήμερα πλούσιος είναι αυτός που παράγει τεχνολογία (εδώ απαιτείται παιδεία).

Και φυσικά όσον αφορά το στρατιωτικό, οι ελβετοί ήταν αρκετά έξυπνοι να μην εμπλακούν στους δυο πολέμους, και είδες πιο είναι το αποτέλεσμα.. εμείς όμως οι σκληροτράχηλοι ήρωες σώσαμε τους άγγλους και τους γάλλους και για αυτό είμαστε σήμερα πλανητάρχες..
Το θέμα δεν είναι ποσο πολλά δίνουμε στο στρατό.. το θέμα είναι ποσο αξιόπιστες αγοραπωλησίες κάνουν οι πολιτικοί μας.. πχ μπορείς να πάρεις αεροπλάνα και να τα συναρμολογείς στην ελλάδα (όπως κάνει παράδειγμα η Τουρκια).
Να μπορεί με κάποιο τρόπο ο λαός να είναι σίγουρος ότι αγοράζονται δυο στρατιωτικά οχήματα που κάνουν 200 euro για 200 euro και όχι για 2000.

Και στην τελική επιτέλους θέλουμε πολιτικούς έλληνες και όχι μισέλληνες. Πολιτικούς που θα πολεμήσουν από τις έδρες τους για την χωρα και όχι για την τσέπη τους. Αυτό θέλουμε.

Y1annis
02-12-07, 15:59
Και στην τελική επιτέλους θέλουμε πολιτικούς έλληνες και όχι μισέλληνες. Πολιτικούς που θα πολεμήσουν από τις έδρες τους για την χωρα και όχι για την τσέπη τους. Αυτό θέλουμε.

Συμφωνώ και επαυξάνω απόλυτα.

Κατά την γνώμη μου ένα σημαντικό μέρος του προβλήματος είναι οι Έλληνες πολιτικοί.

Να μου πεις αυτούς ποιοί τους βγάζουν, αλλά εδώ στην λογική συνέχεια αυτής της ερώτησεις έχω ένσταση.
Ναι μεν οι πολιτες τους εκλέγουν, αλλά τελικά το σύστημα δεν επιτρέπει στους πολίτες να έχουν πραγματικά ελεύθερη σκέψη με αποτέλεσμα τελικά να ψηφίζουν αυτούς που θέλει το σύστημα.

Aristedis
02-12-07, 17:28
Φιλε Αριστείδη τα ματια σου να τα τρίψεις και να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα.. Όταν λες ασυναρτησίες του τύπου η Ελλάδα είναι η πλουσιότερη χωρα του κόσμου δεν μπορείς να μιλάς καν για γεωπολιτική..

Πρώτον τα πετρέλαια της είναι ένας μύθος. Στην πραγματικότητα πολύ λίγοι ξέρουν τι πραγματικά συμβαίνει.. και όπως και να έχει δεν θα μας ανήκουν ποτε.. ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΟΡΥΧΕΊΑ τα οποια νοικιάζουμε σε ξένες εταιρίες..και να τα είχαμε εις την τελικήν... πάλι δε θα ήμασταν πλουσιότερη χωρα. Σήμερα πλούσιος είναι αυτός που παράγει τεχνολογία (εδώ απαιτείται παιδεία).

Και φυσικά όσον αφορά το στρατιωτικό, οι ελβετοί ήταν αρκετά έξυπνοι να μην εμπλακούν στους δυο πολέμους, και είδες πιο είναι το αποτέλεσμα.. εμείς όμως οι σκληροτράχηλοι ήρωες σώσαμε τους άγγλους και τους γάλλους και για αυτό είμαστε σήμερα πλανητάρχες..
Το θέμα δεν είναι ποσο πολλά δίνουμε στο στρατό.. το θέμα είναι ποσο αξιόπιστες αγοραπωλησίες κάνουν οι πολιτικοί μας.. πχ μπορείς να πάρεις αεροπλάνα και να τα συναρμολογείς στην ελλάδα (όπως κάνει παράδειγμα η Τουρκια).
Να μπορεί με κάποιο τρόπο ο λαός να είναι σίγουρος ότι αγοράζονται δυο στρατιωτικά οχήματα που κάνουν 200 euro για 200 euro και όχι για 2000.

Και στην τελική επιτέλους θέλουμε πολιτικούς έλληνες και όχι μισέλληνες. Πολιτικούς που θα πολεμήσουν από τις έδρες τους για την χωρα και όχι για την τσέπη τους. Αυτό θέλουμε.

Πόθεν στηρίζεις ότι αυτό που έγραψα είναι ασυναρτησία;Αι δικαί σου θεωρίαι είναι ασυναρτησίαι και δόγματα...Έτσι πιστεύεις...Καλώς...

Δια τον β΄Π.Π. επίσης γράφεις ανακρίβιας διότι εις καμίαν περίπτωσιν δεν προκαλέσαμε.Αντιθέτως κρατούσαμε ουδέτερον στάσιν εώς την στιγμήν του τελεσιγράφου εκ των Ιταλών.Καταλαβαίνω οτί εσύ εάν ήσουν εις την θέσιν του Μεταξά ή έστω των Ελλήνων της εποχής θα έλεγες περάστε...Φυσικά όμως δεν ομιλούσα δια την θέσιν που έλαβε η Ελλάς το 40 αλλά απλώς παρέθεσα έν παράδειγμα δια να καταδείξω ποιο το μέλλον μιας χώρας δίχως στρατόν...Είναι μέλλον δίχως αξιοπρέπεια....

Δια τους Βουλευτάς μας έχεις δίκιον.Αυτοί ευθείνονται δια την κατάστασιν της χώρας...

Εμείς δεν ψηφίζομε Βουλευτάς ,απλώς επικυρώνουμε τας επιλογάς που έχουν κάνει κάποιοι άλλοι...Μήπως και τούτον ασυναρτησίαν εστί;

the_black_planet
02-12-07, 17:45
Φίλε Αριστείδη θα σε συμβούλευα να μην βγάζεις βιαστικές κρίσεις για τους άλλους.Προφανώς ο Γιώργος ήθελε να πει ότι εμείς μπλεχτήκαμε στις διαμάχες των υπερδυνάμεων,σε έναν πόλεμο που δεν μας αφορούσε,σώσαμε τους Άγγλους και είδες το ευχαριστώ τους ποιό ήταν...Διαφωνείς σε τίποτα από όλα αυτά;;;;;;;;;Δεν είναι καλό να αδικούμε και να χαρακτηρίζουμε προδότες κάποιους που μάλιστα δεν τους γνωρίζουμε στο ελάχιστο προσωπικά...

Aristedis
02-12-07, 18:06
Φίλε Αριστείδη θα σε συμβούλευα να μην βγάζεις βιαστικές κρίσεις για τους άλλους.Προφανώς ο Γιώργος ήθελε να πει ότι εμείς μπλεχτήκαμε στις διαμάχες των υπερδυνάμεων,σε έναν πόλεμο που δεν μας αφορούσε,σώσαμε τους Άγγλους και είδες το ευχαριστώ τους ποιό ήταν...Διαφωνείς σε τίποτα από όλα αυτά;;;;;;;;;Δεν είναι καλό να αδικούμε και να χαρακτηρίζουμε προδότες κάποιους που μάλιστα δεν τους γνωρίζουμε στο ελάχιστο προσωπικά...

Ουδείς εχαρακτηρήσθει προδότης εξ εμού.Εκ των γραφόντων εξάγεται έν συμέρασμα δια ανάλογον πολιτικήν απόφασιν κατα την γνώμην του εις το συγκεκριμένον θέμα...
Και εσύ επίσης γράφεις ανακρίβιες.Δεν μπλεχτήκαμε πουθενά...Πως κάθεσται και γράφεται τέτοια πράγματα παριστάνοντας το δικηγόρο άλλου...
Ο Γιώργος δεν χρειάζεται δικηγόρους μπορεί ελεύθερα και όσον καυστικώς επιθυμεί να μου απαντήσει δίχως ύβρεις.

Απολογούμαι εάν αφήνω να εννοηθεί ότι ο Γιώργος μπορούσε να κινηθέι προδοτικώς.Εις καμίαν περίπτωσιν...Τον τοποθετώ εις την θέσιν του ηγέτου και βάσιν των λεγομένων του προβλέπω τας επιλογάς του...Πέφτω όξω;Αφού δεν γουστάρει πόλεμο...Κακόν είναι;Συμφώνως με τα λεγόμενα και των δύο το καλλίτερον θα ήτο σήμερον να εορτάζαμε το ΝΑΙ διότι θα είμασταν μια υπερδύναμις.Η αντίθετος γνώμη είναι η βάσις της Δημοκρατίας δεν θα την φοβηθώ.

Μιχάλης
02-12-07, 18:49
Θα παρακαλούσα λιγάκι να συμμαζευτούμε, νομίζω ότι χρειάζεται. Οι δημοσιεύσεις που δεν προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση θα διαγραφούν και για οποιαδήποτε διαμαρτυρία να απευθυνθείτε σε εμένα σε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

Aristedis
02-12-07, 18:59
Θα παρακαλούσα λιγάκι να συμμαζευτούμε, νομίζω ότι χρειάζεται. Οι δημοσιεύσεις που δεν προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση θα διαγραφούν και για οποιαδήποτε διαμαρτυρία να απευθυνθείτε σε εμένα σε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

Σύμφωνοι...

Ierofantis
02-12-07, 21:58
Θα παρακαλούσα λιγάκι να συμμαζευτούμε, νομίζω ότι χρειάζεται. Οι δημοσιεύσεις που δεν προσφέρουν τίποτα στη συζήτηση θα διαγραφούν και για οποιαδήποτε διαμαρτυρία να απευθυνθείτε σε εμένα σε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

Να συμμαζευτεί ποιός, γιατί και για ποιόν λόγο φίλε Μιχάλη ; Δέν βλέπω κάτι το μεμπτό έως τώρα στον τρόπο που εξελίσσεται η συγκεκριμένη συζήτηση. Αντιπαραθέσεις γνώμεων ίσως και γνώσεων γίνεται. Ίσως να έχει ξεφύγει ώς ένα βαθμό η συζήτηση αλλά και αυτό είναι συνηθισμένο στα περισσότερο θέματα που τίθονται. Πρός τι τέτοιο μύνημα λοιπόν ; Σε μιά συζήτηση οι αντιπαραθέσεις είναι σύνηθες φαινόμενο...Αρκετές φορές ακόμα και οι ύβρεις εάν επικαλεσθούμε στην μνήμη μας συζητήσεις ιδιωτικές όχι δια-δικτυακές...Έως τώρα βλέπω ανθρώπους να επιχειρηματολογούν με ολίγον τί καυστικό τρόπο κάποιες φορές. κακό είναι αυτό δηλαδή ;


Επειδή αυτή η δημοσίευση δέν προσφέρει τίποτα στην συζήτηση εάν επιθυμείς διέγραψε την . Η δική σου παρέμβαση κατ'εμέ όμως δέν προσφέρει τίποτα στην συζήτηση διότι είναι παντελώς άκαιρη και άτοπη.

Να είσαι καλά!

the_black_planet
02-12-07, 22:11
Φίλε μου Αριστείδη το παρασκήνιο του γιατί μπλέχτηκε η Ελλάδα στον Β' ΠΠ δεν πρόκειται να το μάθουμε ποτέ.Γι'αυτό ας μιλήσουμε καλύτερα για γεγονότα,όπως για παράδειγμα την "αναγνώριση" του αγώνα μας από τους Άγγλους και το πώς μας το ανταπέδωσαν μετά τον πόλεμο και τη συνθήκη της Γιάλτας.Και επειδή οι καλοί μας φίλοι οι Άγγλοι άπειρες φορές μας έχουν φερθεί ανάλογα,εξ'αυτού ορμώμενος θεώρησα πως θα ήταν καλύτερο να τους αφήσουμε να λύσουν μόνοι τους τις διαφορές τους με τους γερμαναράδες.Δηλαδή πολεμούσαν οι φασίστες με τους αρχιφασίστες και εμείς έπρεπε να διαλέξουμε στρατόπεδο ε;;;;;;Αναγκαστικά ναι,όταν έχεις να κάνεις με υπερδυνάμεις προσπαθείς να θυσιάσεις ό,τι θεωρείς εσύ λιγότερο.Και συνήθως το λιγότερο είναι η ελευθερία.Όπως αναλογικά σκεφτείτε να έχετε αναγκαστικά πάρε δώσε με μαφιόζους.Αναγκαστικά όταν τους βλέπετε θα τους φιλάτε το χέρι,δεν γίνεται αλλιώς...Φυσικά με αυτό δεν απευθύνομαι στους ήρωες που θυσιάστηκαν αλλά στην ηγεσία που άνοιξε τις κερκόπορτες στους Άγγλους και το συνάφι τους...

the_black_planet
02-12-07, 22:14
Μιχάλη μου θα διαφωνήσω μαζί σου,νομίζω ότι όσα λέχτηκαν τελευταία είναι πολύ ουσιώδη για να συνειδητοποιήσουμε επιτέλους το παγκόσμιο γίγνεσθαι αυτή την στιγμή και την θέση του νεοελληνικού κράτους σε αυτό.Είμαστε προτεκτοράτο των Άγγλων και των Αμερικάνων και καλό είναι να το συνειδητοποιήσουμε αυτό,βλέπε και το μπλε χάπι της αφίσας για το στέκι ;)

Aristedis
03-12-07, 20:53
Φίλε μου Αριστείδη το παρασκήνιο του γιατί μπλέχτηκε η Ελλάδα στον Β' ΠΠ δεν πρόκειται να το μάθουμε ποτέ.Γι'αυτό ας μιλήσουμε καλύτερα για γεγονότα,όπως για παράδειγμα την "αναγνώριση" του αγώνα μας από τους Άγγλους και το πώς μας το ανταπέδωσαν μετά τον πόλεμο και τη συνθήκη της Γιάλτας.Και επειδή οι καλοί μας φίλοι οι Άγγλοι άπειρες φορές μας έχουν φερθεί ανάλογα,εξ'αυτού ορμώμενος θεώρησα πως θα ήταν καλύτερο να τους αφήσουμε να λύσουν μόνοι τους τις διαφορές τους με τους γερμαναράδες.Δηλαδή πολεμούσαν οι φασίστες με τους αρχιφασίστες και εμείς έπρεπε να διαλέξουμε στρατόπεδο ε;;;;;;Αναγκαστικά ναι,όταν έχεις να κάνεις με υπερδυνάμεις προσπαθείς να θυσιάσεις ό,τι θεωρείς εσύ λιγότερο.Και συνήθως το λιγότερο είναι η ελευθερία.Όπως αναλογικά σκεφτείτε να έχετε αναγκαστικά πάρε δώσε με μαφιόζους.Αναγκαστικά όταν τους βλέπετε θα τους φιλάτε το χέρι,δεν γίνεται αλλιώς...Φυσικά με αυτό δεν απευθύνομαι στους ήρωες που θυσιάστηκαν αλλά στην ηγεσία που άνοιξε τις κερκόπορτες στους Άγγλους και το συνάφι τους...


Κάνεις λογικές σκέψεις όμως εγώ προσωπικώς δεν το αντιμετωπίζω κατ'αυτόν τον τρόπον.Συμετήχαμε εις την σύρραξιν όχι διότι έπρεπε να επιλέξουμε στρατόπεδον (αν επιλέγαμε στρατόπεδον μάλλον αυτό του άξονος θα ήτο λόγο παρομοίου πολιτεύματος...)αλλά διότι το μεν ήλθεν πρώτον απαιτόντας τα εδάφη μας το δε τους πολεμούσε εξ αρχής...
Η συνέχεια του Ελληνικού δράματος δεν είναι ακριβώς όπως την παρουσιάζεις.Είχαμε πλεονεκτήματα.Όπως η ενσωμάτοσις των Δωδεκανήσων εάν δεν απατόμαι ,που δεν θα γινόταν άλλως ,μεγάλη οικονομική βοήθεια εξ Η.Π.Α. κ.α....
Δεν δύναμαι να κατηγώ άλλους για την σημερινό μου κατάστασιν.Αι ευθείναι βαρένουν τους χθεσινούς αλλά κυρίως τους σημερινούς Κυβερνόντες δηλαδή το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ.Πως να σε αντιμετωπίσει ως ίσον εάν δεν διαθέτεις πυγμήν ο ξένος;Το παρελθὀν έκανε ετούτον που λέει και η λέξις ,παρήλθεν.Σήμερον διατί αι Κυβερνήσεις λειτουργούν ως καλά παιδιά;Δεν ασκείς εις διεθνές περιβάλλον έτσι πολιτική.Θα τρως μονίμως φάπες...
Δεν έχωμε τίποτα να φοβηθούμε.Τίποτα να χάσουμε.Η Ελλάς δια να γίνει ξανά χώρα Φωτός και όχι καρπαζιάς και φραπελιάς χρειάζεται λίγα πράγματα.

1 ΠΑΙΔΕΙΑ.Ουχί την σημερινό αλλά των Παππούδων μας.Ταυτόχρονο επαναφορά ως επίσημον γλώσσα μίαν αρχαία διάλεκτον ,όποια θέλουν.Τρόπον διδασκαλίας και σύστημα όπως τότε...Μας είναι γνωστά.Παρήγαγαν τους λαμπρώτερους Έλληνας ,μπορούμε δεν είμαστε ανίκανοι...Την Παιδεία μπορούμε και μόνοι μας να την αποκτήσουμε.Διαβάστε Αρχαίους.....

2 ΣΤΡΑΤΟΣ.Φανερός πυρηνικός εξοπλισμός.Να ξέρουν ότι κατέχουμε.Το έκανε το Πακιστάν που τρώνε χόρτα δεν μπορούμε εμείς;Ξέρω τώρα θα αντιδράσεται.Μόνον έτσι σήμερον είσαι υπολογίσιμος.

3 ΈΛΛΗΝΑΣ.Το κυριώτερον.Τεκνοποίησις.Ποίος θα Παιδευτεί;ποίος θα στρατευτεί;Ποίος θα εκπροσωπεί την Ελλάς την χώρα του Φωτός εάν δεν γεννιούνται τέκνα;Τούτον εστί το μεγαλύτερον κακόν των δύο κομμάτων.Τα ελλειπή μέτρα κατά της εξαφανίσεως του Έλληνος.Είμαστε υπο εξαφάνισιν το γνωρίζεται;

Παραθέσται σκέψεις σας περι αλλαγών προς το καλλίτερον.Προοδευτηκές αλλαγές...

ELPINIKI
04-12-07, 14:14
αγαπητέ Aristedis....
συμφωνώ με αυτά που γράφεις...

συνέχεια ακούω η Ελλάδα είναι πίσω σε πολλά πράγματα...πρέπει να ανανεωθούν οι νόμοι... πρέπει να αυξηθούν οι μισθοί μας...πρέπει τα "μεγάλα κεφάλια" να σταματήσουν να "τρώνε" οτι βρούν μπροστά τους...να αλλάξει το εκπαιδευτικό σύστημα...να σταματήσουν τα λαδώματα...και ένα σωρό άλλα πράγματα...

δουλεύοντας τα τελευταία χρόνια σε υπηρεσίες του δημοσίου ακούω συνέχεια ανθρώπους να κάνουν παράπονα για όλα τα παραπάνω και να συγκρίνουν την Ελλάδα με άλλες χώρες της Ευρώπης...λέγοντας πάντα πόσο πίσω είμαστε στα πάντα...

και λέω, με όλα τα παραπάνω δύο λύσεις βλέπω...

1.να μεταναστεύσω στο εξωτερικό ψάχνοντας μια χώρα που να με προστατεύει και να με βολεύει σαν πολίτη αυτής.

2.οκ γνωρίζω την υπάρχουσα κατάσταση της χώρας μου...μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω να αλλάξει το "σάπιο" αυτό σύστημα?

ή κάθομαι και περιγράφω για το πως είναι τα πράγματα και μόνο?

η ψήφος θα μου πείς(?) κατά τη γνώμη μου χρειάζονται πολλά χρόνια ακόμη για να πάψει να ισχύει στην Ελλάδα... δύο οικογένειες είμαστε απλά διαλέξτε χρώμα (μπλέ-πράσινο)

καλά όλα αυτά που λέμε αλλά τι γίνεται με τη "δράση" που έχω σαν πολίτης αυτής της χώρας, καθήκον να πάρω?? :)

Aristedis
04-12-07, 15:01
Όλα μα όλα τα προβλήματα του Έλληνος πηγάζουν και μπορούνε να λυθούν εκ της ηγεσίας της χώρας...Όταν έχεις ικανή ηγεσία μεγαλουργείς.Σήμερον δεν θα έλεγα οτι μεγαλουργούμε ,αντιθέτως είμαστε σίγουροι πως θα αφήσουμε λιγότερα εις την επόμενη γενειά αν θα υπάρξει αυτή...
Δύο οικογένειες.Ας πούμε οτι αυτές κάνουν κουμάντο και τα έχουν κάνει παρέα με άλλους σαν τα μούτρα τους ,πως τους ανέχεστε ακόμα;Τον Έλληνα λίγο να τον καθηστερίσεις εις το φανάρι και θα σου πάρει την κεφαλήν...Τους τελευταίους μήνας έγιναν βήματα εμπρός και ομιλώ δια το αποτέλεσμα των εκλογών αλλά χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια.Όλαι αι απαντήσεις ενυπάρχουν εις τους Αρχαίους.Διαβάστε...
Αγαπητή μου τούτον ακριβώς μπορείς να κάνεις ,προσπάθισε να δείξεις που βρίσκονται απαντήσεις...Να το λες ξανά και ξανά....

Elladios
12-12-07, 00:10
Εγώ ρε παιδιά, ξέρω 3 παιδιά, ο ένας από Νιγηρία, ο άλλος Λίβανο και ο άλλος από Κορέα. Αυτοί είναι Έλληνες, όχι σαν εμάς...

Και ο νοών νοήτω...

urban_soul
28-02-08, 02:21
Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να ξυπνησουμε. αν περιμενεις να αλλαξει η ¨ηγεσια¨ μπας και γινει κατι ας μου επιτραπει η εκφραση :ζητω που χεστικαμε.
αν εμεις δεν κανουμε κατι για να διατηρισουμε την ταυτοτητα μας ως ελληνες (οσοι ειναι-μαστε τουλαχιστων γιατι υπαρχουν και μιξεις με μη ελληνες εστω στο παρελθον) δεν γινετε δουλεια. οι εβραιο-κυβερνοντες εχουν σκοπο να μας κανουν να ξεχασουμε. απλα.

1 πραγμα να θυμησω που ειχα δει στην υπογραφη ενος μελους...
Ρεει ΙΧΩΡ σε καθε μου φλεβα.

schooligan
28-02-08, 22:54
Εγω σαν ελληνας πολιτης που εχει ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο ενα πραγμα εχω να πω μονο. Μας φλωμονουνε μια ζωη οτι οι αρχαιοι ημων προγονοι εκαναν αυτο και εκαναν εκεινο κλπ κλπ. Εμεις τι κανουμε? Βασιζομαστε στο γεγονος οτι εχουμε πισω μας μια τεραστια ιστορια και δεν κανουμε τπτ αλλο περα απο το να την υποβαθμιζουμε. Οπως προειπα εχω ζησει χρονια στο εξωτερικο και εχω να πω μονο το εξης και ας το εκλαβει ο καθενας οπως νομιζει.
Μακαρι οι ξενοι να ειχαν και για μας την ωραια εικονα που εχουν για τον αρχαιο πολιτισμο μας και τους αρχαιους μας προγονους. Γιατι οι γνωμοι που εχουν για μας στο εξωτερικο,μονο εαν ζησετε εξω θα την βιωσετε στο πετσι σας,και ας παραμυθιαζομαστε μεταξυ οτι εμεις αυτο και εμεις εκεινο.

urban_soul
29-02-08, 11:02
Εγω σαν ελληνας πολιτης που εχει ζησει πολλα χρονια στο εξωτερικο ενα πραγμα εχω να πω μονο. Μας φλωμονουνε μια ζωη οτι οι αρχαιοι ημων προγονοι εκαναν αυτο και εκαναν εκεινο κλπ κλπ. Εμεις τι κανουμε? Βασιζομαστε στο γεγονος οτι εχουμε πισω μας μια τεραστια ιστορια και δεν κανουμε τπτ αλλο περα απο το να την υποβαθμιζουμε. Οπως προειπα εχω ζησει χρονια στο εξωτερικο και εχω να πω μονο το εξης και ας το εκλαβει ο καθενας οπως νομιζει.
Μακαρι οι ξενοι να ειχαν και για μας την ωραια εικονα που εχουν για τον αρχαιο πολιτισμο μας και τους αρχαιους μας προγονους. Γιατι οι γνωμοι που εχουν για μας στο εξωτερικο,μονο εαν ζησετε εξω θα την βιωσετε στο πετσι σας,και ας παραμυθιαζομαστε μεταξυ οτι εμεις αυτο και εμεις εκεινο.
Θα διαφωνησω στο οτι την υποβαθμιζουμε οι ιδιοι.εξαλου οταν παρεις καποια Παιδεια οταν εισαι μικρος η οποια ειναι λαθος, λαθος και θα ξεκινησεις.το θεμα ειναι...: εχεις το κουραγιο να κοιταξεις τον εαυτο σου στα ματια και να δεις πως ολη σου η ζωη ειναι ενα "λαθος"? με την εννοια οτι...σκεφτειτε ρε γαμοτω.. ετσι επρεπε να ειναι η ζωη? γιατι κατι που εχει βγει για το κοινο καλο πρεπει να πωλητε και να το εκμεταλευοντε ετσι? το γενικοτερο σκεπτικο λεει πως μονο με ομονοια και αγαπη θα παμε μπροστα. με τον ροπο που διδαξαν οι αρχαιοι ημων προγονοι. αλλα αν το πεις πουθενα θα σε πουν τρελλο. αυτη ειναι και η μεγαλυτερη παγιδα που μας εχουν στησει.

schooligan
29-02-08, 12:38
Θα διαφωνησω στο οτι την υποβαθμιζουμε οι ιδιοι.εξαλου οταν παρεις καποια Παιδεια οταν εισαι μικρος η οποια ειναι λαθος, λαθος και θα ξεκινησεις.

Μα σε αυτο αγαπητε μου, φταιμε μονο εμεις που φροντιζουμε να δινουμε μια παιδεια στο μελλον μας η οποια δεν πρεπει να δινεται και να χαιρει πληρεις απαξιοσης και εγκαταληψεις.

γιατι κατι που εχει βγει για το κοινο καλο πρεπει να πωλητε και να το εκμεταλευοντε ετσι? το γενικοτερο σκεπτικο λεει πως μονο με ομονοια και αγαπη θα παμε μπροστα. με τον ροπο που διδαξαν οι αρχαιοι ημων προγονοι. αλλα αν το πεις πουθενα θα σε πουν τρελλο. αυτη ειναι και η μεγαλυτερη παγιδα που μας εχουν στησει.

Φιλε σε μια σημερινη κοινωνια η οποια βριθει απο επειχηρηματιες και ακομα περισσοτερο απο τυχοδιοκτες που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το κερδος δεν μπορεις να συζητας για κατι αλλο.Αλλωστε ακομα και εσυ ή εγω να ειμασταν στην θεση τους δεν θα μιλαγαμε τωρα γι αυτο το συγκεκριμενο θεμα με τις αποψεις που μας διακατεχουν αυτη τη στιγμη.

urban_soul
29-02-08, 20:45
εισαι καθηγητης η κατι τετοιο...? εγω παλι δεν θεωρω να τον εαυτο μου αξιο να δωσει γνωση.

schooligan
01-03-08, 02:41
Οχι φιλε μου, δεν εχω καμια σχεση με το επαγγελμα του καθηγητη.Αλλα οπως και να εχει, αυτοι που φροντιζουν απο εμας καταρχης μεχρι και τα παιδια μας να παρουν καποια αλφα παιδεια..ισως πρεπει να δουν που κανουν λαθος..

Τάκης Παπαδόπουλος
01-03-08, 03:27
Οχι φιλε μου, δεν εχω καμια σχεση με το επαγγελμα του καθηγητη.Αλλα οπως και να εχει, αυτοι που φροντιζουν απο εμας καταρχης μεχρι και τα παιδια μας να παρουν καποια αλφα παιδεια..ισως πρεπει να δουν που κανουν λαθος..
Σας πέρασε, Κύριοι, από τον νου, ότι ΕΠΙΤΗΔΕΣ η παιδεία μας όχι πιά πάσχει, αλλά έχει ήδη πεθάνει;
Αναρωτήθήκατε ποτέ γιατί τα παιδιά μας χρόνο με τον χρόνο παίρνουν ένα πρακτικά άχρηστο χαρτί από το λύκειο έστω, όντας και περισσότερο αγράμματα και αστοιχείωτα;

Δεν βλέπετε τι γίνεται μα την γλώσσα μας;
Καταβάλλεται από το 1977 δυστυχώς προσπάθεια συνειδητής απαξίωσης της γνώσης και χρήσης της γλώσσας ως "περιττός" κόπος διότι τάχα υπάρχει πληθώρα διδακτέας ύλης και δεν είναι σκόπιμο να δίδεται βαρύτητα και χρόνος σε δευτερευούσης αξίας και σημασίας μαθήματα...
Αν, στην εποχή μου ( τελείωσα το Οικονομικό Λύκειο το 1966 ) τολμούσαν οι μαθητές να γράψουν όπως γράφει το 99% ακόμη και μέσα σε αυτό το φόρουμ, δεν υπήρχε περίπτωση να δουν προβιβασμό σε μεγαλύτερη τάξη, ούτε να πάρουν απολυτήριο - και δεν ομιλώ για την νέα Γραμματική, που επίσης έχει στηθεί έτσι ώστε να κόβονται και να λησμονούνται σιγά σιγά οι γλωσσικοί μας δεσμοί με τα αρχαία... Αναφέρομαι έστω σε αυτά που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ διδάσκονται οι σημερινοί μαθητές...
Όταν ήμουν στην¨Ελλάδα, λόγω του ότι είχα ακούσει από μερικά κωλόπαιδα τα εξ αμάξης όταν επεχείρησα να διορθώσω κάποια γλωσσικά σφάλματά τους ( πέστε μου αντί πείτε μου, παρήγγειλέ μου αντί παράγγειλέ μου κλπ.), έβραζα από μέσα μου, αλλά το βούλωνα κανονικά...
Χάθηκε, Κύριοι, το παιχνίδι...

the_black_planet
01-03-08, 12:05
αν εμεις δεν κανουμε κατι για να διατηρισουμε την ταυτοτητα μας ως ελληνες (οσοι ειναι-μαστε τουλαχιστων γιατι υπαρχουν και μιξεις με μη ελληνες εστω στο παρελθον) δεν γινετε δουλεια. οι εβραιο-κυβερνοντες εχουν σκοπο να μας κανουν να ξεχασουμε. απλα.


Φίλε μου μην πέφτεις σε τέτοιες νοητικές παγίδες.Η εθνική ταυτότητα είναι καθαρά θέμα συνείδησης.Αυτά περί αίματος είναι θέσεις των θεωρητικών του ρατσισμού και δεν θα πρέπει να τις ενστερνιζόμαστε,τουλάχιστον χωρίς να έχουμε ψάξει το θέμα.Φιλικά στο λέω και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς,όλοι κάνουμε λάθη.Για την σύγχρονη καπιταλιστική παιδεία δεν έχω να πω τίποτα,αντικατοπτρίζει την σύγχρονη κοινωνία.Ακόμα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που βρίσκονται σε δίλλημα αν θα τα παρατήσουν όλα για χάρη της ελευθερίας ή θα συμβιβαστούν για να έχουν μια σχετική ασφάλεια.Στο μέλλον ελπίζω να γίνει κάποιο συλλογικό ξέσπασμα,αλλιώς θα γίνουν όλοι μάζα κάποια στιγμή,η συνείδηση μετά από τόσο βιασμό θα σταματήσει να αντιδρά και η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη...

urban_soul
01-03-08, 18:47
Φίλε μου μην πέφτεις σε τέτοιες νοητικές παγίδες.Η εθνική ταυτότητα είναι καθαρά θέμα συνείδησης.Αυτά περί αίματος είναι θέσεις των θεωρητικών του ρατσισμού και δεν θα πρέπει να τις ενστερνιζόμαστε,τουλάχιστον χωρίς να έχουμε ψάξει το θέμα.Φιλικά στο λέω και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς,όλοι κάνουμε λάθη.Για την σύγχρονη καπιταλιστική παιδεία δεν έχω να πω τίποτα,αντικατοπτρίζει την σύγχρονη κοινωνία.Ακόμα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που βρίσκονται σε δίλλημα αν θα τα παρατήσουν όλα για χάρη της ελευθερίας ή θα συμβιβαστούν για να έχουν μια σχετική ασφάλεια.Στο μέλλον ελπίζω να γίνει κάποιο συλλογικό ξέσπασμα,αλλιώς θα γίνουν όλοι μάζα κάποια στιγμή,η συνείδηση μετά από τόσο βιασμό θα σταματήσει να αντιδρά και η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη...

Ειλικρινα λοιπον σου λεω φιλε μου πως ουτε για πλακα δεν παρεξηγηθικα. μου αρεσει να ακουω και να μαθενω. ειμαι 24 ετων (σε 5 μερες απο το ποστ αυτο) και ειλικρινα σου μιλαω πως εχοντας κατα νου τι πραγματικα παιζει καθοτι ιδιοτικος υπαλλυλος εχω ειλικρινα απελπιστει πληρος. αυτο που ειπες περι συλλογικου ξεσπασματος η απολυτης απραγειας το εχω φερει πολλες στο μυαλο μου. και πραγματικα ξερω μεσα μου πως αν ποτε γινει κατι τετοιο θα ειμαι μεσα σε αυτο. δεν υπαρχει περιπτωση να μην...

Trithemius
23-09-09, 19:56
Επαναφέρω και πάλι αυτό το σημαντικό θέμα με αφορμή ένα εκτενές άρθρο του Βασίλειου Μαυρομμάτη σχετικά με την πολιτισμική πορεία των Ελλήνων και την "μεταστοιχείωσή" μας από Γραικούς σε Νεορωμιούς... Προσωπικά ομολογώ ότι αισθάνομαι "γυμνός" :rolleyes:

http://www.freeinquiry.gr/upload/files/07.09/romios-web-493-9.jpg

μέρος 1ο (http://freeinquiry.gr/webfiles/pro.php?id=875)
μέρος 2ο (http://freeinquiry.gr/webfiles/pro.php?id=629)
μέρος 3ο (http://freeinquiry.gr/webfiles/pro.php?id=543)

Προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό άρθρο.

ΚΑΘΗΡΑ
24-09-09, 08:10
......το <ΝΕΟ ΡΩΜΙΟΙ > ειναι ηπιος χαρακτηρισμος .... τους συγχρονους εγκατοικους της χωρας τουτης που κοβουν φλεβες για την Ελλαδαρα τους ...και ας μου επιτραπει *******,αμα λαχει, και δερνουν για αυτη ειναι καλυτερα να τους βαπτισουμε <<ΦΥΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ >> ΔΗΛΑΔΗ ατομα που φυλετικα ειναι εντελως απαλλοτριωμενα ως προς την ελληνικοτητα τους αρα το εσωψυχο φως τους ...( ανηκουν στος κατωτερες ανθρωπινες φυλες οσο και αν μοστραρουν ως αυθεντικοι <Ελληνες με Ψυχη> και αποτελουν τα εντελως στραβωμενα κακεκτυπα του ελληνικου πνευματος ...τα σιχτιρια και τα αναθεματα του !!!!!!!!

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΩΝ

-γκομενακιδες ...τη <χωνουν> ας μου επιτραπει οπου λαχει ,,δεν αφηνουν ****** να παει χαμενο ,,,ετσι για την μαγκια του αντρισμου τους,,
-μπεκρηδες ,μαστουρηδες , χαπακηδες,
-τσαμπουκαδες ,νταηδες
-μανταχαλοι που χαριν φανατισμου ποδοσφαιρικου η εθνικοφρονικου τα σπανε ολα ,περνουν και κεφαλια ,τσακιζουν κοκκαλα...
-φανατικοι με τον αντρισμο τους αλλα στην κλεφτη βολευουν και κανενα ******* ....
-******* ,θαμωνες σε σουβλατζιδικα και πιτσαριες ,μπαρακια με θεογκομενες για να παιρνουν ματι ...

.......αλλα προς θεου αυτοι δεν αντιπροσωπευουν παρα μια οικτρη μειονοτητα ..ειναι δακτυλοδεικτουμενοι και ξεχωριστοι ..οι αλλοι που μοιαζουν να εχουν παρομοια χαρκτηριστικα να μιμουνται τους ελληναραδες ..ειναι απλα αποπροσανατολισμενοι ...και εξω απο τις προδιαγραφες της πραγματικης φυσης ............


*κοιταχτε στο θεμα για τα Παιδια Ιντιγκο σχετικα με τις φυλετικες ταξεις συντομα θα τις διακρινουμε σε φυλες Ανθρωπων και Υπανθρωπων και θα μιλησουμε για το εξελικτικο πεπρωμενο τους το εγγεγραμενο μεσα στην Χρωματικη τους Ταξη .......επισης θα μιλησουμε για τα κυρια κι αυθεντικα χαρακτηριστικα της Ελληνικης Ψυχης...........
,,,,,, Η ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΙΜΗ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ .........

Σε παρακαλώ να προσέχεις περισσότερο τους χαρακτηρισμούς που δίνεις και τις λέξεις που χρησιμοποιείς. Έχεις δείξει ότι μπορείς να χειριστείς τον γραπτό λόγο πολύ καλύτερα ;)

Εκ του Συντονισμού

no slave
24-09-09, 14:01
-γκομενακιδες ...τη <χωνουν> ας μου επιτραπει οπου λαχει ,,δεν αφηνουν ****** να παει χαμενο ,,,ετσι για την μαγκια του αντρισμου τους,,...........................
συγνωμη αλλα εσυ δεν αναφερεσαι στην ελληνικη φυλη!!μαλλον με το αντρικο φυλο τα εχεις περισσοτερο...

και κατι αλλο...
οι ελληνες ειναι απο τους ελαχιστους που γελανε και χαμογελανε.εκδηλωνουν εντονα τα συναισθηματα τους,ειτε ειναι λυπης ειτε χαρας.αυτο,γιατι ειναι ανθρωποι και οχι ρομποτ.γιαυτο αλλωστε ειναι ασυμβιβαστοι και απροσαρμοστοι,με οτι θετικο η αρνητικο συνεπαγεται απο αυτο.

οποιος ντρεπεται γιαυτο που ειμαστε,ας παει να γινει αμερικανακι.
οποια δεν γουσταρει ελληνες,ας παει να παντρευτει κινεζο.

ολα οσα προαναφερθηκαν(και για το αρθρο του μαυροματη μιλαω,οχι μονο για την καθηρα) ξεφευγουν απο το πλαισιο της αυτοκριτικης και τεινουν στην ισοπεδωση-για να μην πω ρατσισμο-!!αν και ισως κανω λαθος,αφου τελικα απενοχοποιουνται οι ελληνες,λογω του οτι υπηρξαν θυματα της γαγγραινας που λεγεται "χριστιανισμος"!!αυτο φταιει τελικα ε?

πως το'λεγε ο σαββοπουλος....?
-δεν ειμαι πασοκος,δεν ειμαι ουτε κκε
-ειμαι οτι ειμαι κι'οτι τραγουδω για σε!!

the_black_planet
25-09-09, 02:06
Φίλε μου noslave εγώ θα διαφωνήσω με αυτό που λες.Από την προσωπική μου εμπειρία(ήμουν χρόνια Αγγλία και έχω γνωρίσει άτομα από αρκετά έθνη και κυρίως Άγγλους και Πακιστανούς),πιστεύω ότι οι Έλληνες ναι μεν είναι εκφραστικοί αλλά υποκριτικά.Μιλάω για το σήμερα φυσικά,δεν ξέρω τι γινόταν πριν 50 χρόνια και από αυτά που διαβάζω στην ιστορία πιστεύω πως τότε είχαμε κάποια ποιότητα σαν λαός,άλλωστε δεν είναι βιολογικό το θέμα αλλά ζήτημα παιδείας.Οι άλλοι λαοί,όσοι έχω γνωρίσει εγώ τουλάχιστον θεωρώ πως έχουν καλύτερη παιδεία και είναι πιο ειλικρινείς,όταν δεν σε γουστάρουν στο λένε.Εδώ αν πας σε ένα καφενείο και πιάσεις κουβέντα με έναν άγνωστο,κατά 99,9% θα σου πει ότι είναι φτωχός και ταλαιπωρείτε,ότι είναι δίκαιος σε όλα και όλοι οι άλλοι του έχουν φερθεί σκάρτα κτλ κτλ.Φυσικά είναι εύλογο ότι δια της ατόπου επαγωγής αποκλείεται όλοι αυτοί να λένε την αλήθεια.Η υποκρισία και η φυλαργυρία νομίζω είναι το κύριο χαρακτηριστικό της φυλής μας πιθανόν με κάποιες σημαντικές εξαιρέσεις στην εργατική τάξη,κάτι που ισχύει παντού,για παράδειγμα στην Αγγλία οι εργάτες,οι γνωστοί μας skinhead είναι στην πλειοψηφία τους τα καλύτερα παιδιά!

rados
26-09-09, 00:51
Trithemius
Ενδιαφέρον το άρθρο που παραπέμπεις, αν και κάπως υπερβολικό. Ακόμα και αν τα αρνητικά στοιχεία υπερτερούν, συχνά συνυπάρχουν με θετικά.

Αν κάνεις μια αναζήτηση για το "Λερναίο κείμενο" στις σελίδες του Σαραντάκου, θα βρεις μια ανάλογη συλλογή από Ελληνοβλακίες που διαδίδονται σχετικά με την γλώσσα.

Trithemius
26-09-09, 08:24
Παρέθεσα το κείμενο ως μία "γραπτή σφαλιάρα" για να ξυπνήσει κάποιους από την πλάνη στην οποία έχου πέσει σχετικά με το τι εστί Ελλάδα σήμερα, αλλά και για το διαχωρισμό των εννοιών Ρωμιός, Έλληνας, Γραικός, Ραγιάς κλπ. Σαφώς η Ελλάδα μας ΔΕΝ είναι μόνον αυτό που παρουσιάζεται στο άρθρο αλλά είναι επίσης σαφές ότι πολλοί Έλληνες αγνοούν ίσως και όλα όσα αναφέρει το άρθρο...

Για την προάσπιση της αλήθειας και με βάση την ισορροπία στη σκέψη-άποψή μας, πρέπει να γνωρίζουμε και τους δύο αντίποδες της Ελληνικής κοινωνίας και κοινωνικής συμπεριφοράς...

merum
26-09-09, 14:17
οι ελληνες ειναι απο τους ελαχιστους που γελανε και χαμογελανε.εκδηλωνουν εντονα τα συναισθηματα τους,ειτε ειναι λυπης ειτε χαρας.αυτο,γιατι ειναι ανθρωποι και οχι ρομποτ.γιαυτο αλλωστε ειναι ασυμβιβαστοι και απροσαρμοστοι,με οτι θετικο η αρνητικο συνεπαγεται απο αυτο.

Πράγματι οι Έλληνες εκφράζονται έντονα φίλε no slave (όπως και οι Πολωνοί, Ιταλοί, Νιγηριανοί κ.α.), αλλά το απροσάρμοστο του χαρακτήρα μας νομίζω πως δεν έχει θετικές πλευρές...

οποιος ντρεπεται γιαυτο που ειμαστε,ας παει να γινει αμερικανακι.
οποια δεν γουσταρει ελληνες,ας παει να παντρευτει κινεζο.

Γιατί να γίνει Αμερικανάκι ή Κινεζάκι; Γιατί να μην προσπαθήσει να συνειδητοποιήσει (και ύστερα διορθώσει) τις κακές πλευρές του;

ολα οσα προαναφερθηκαν(και για το αρθρο του μαυροματη μιλαω,οχι μονο για την καθηρα) ξεφευγουν απο το πλαισιο της αυτοκριτικης και τεινουν στην ισοπεδωση-για να μην πω ρατσισμο-!!αν και ισως κανω λαθος,αφου τελικα απενοχοποιουνται οι ελληνες,λογω του οτι υπηρξαν θυματα της γαγγραινας που λεγεται "χριστιανισμος"!!αυτο φταιει τελικα ε?


Είναι πράγματι σκληρή η αυτοκριτική του Μαυρομμάτη, αλλά χρειάζεται κι αυτή καμιά φορά. Είναι μια δημοσίευση που πολύ συνοπτικά παρουσίασε κομμάτια της ιστορίας μας και έδειξε πώς και γιατί φτάσαμε ως εδώ σήμερα. Ακόμα και στο κομμάτι της οικολογίας αν επικεντρωθούμε μόνο (''Σπάσε την παράδοση...'') κέρδος έχουμε!
Τα σχετικά με την εθνική μας ταυτότητα είναι πιο πολύπλοκο θέμα, αλλά βρήκα πως το άρθρο μπορεί να μας δώσει ένα γερό τράνταγμα, και άπειρη τροφή για προβληματισμό.

no slave
27-09-09, 02:48
πιστεύω ότι οι Έλληνες ναι μεν είναι εκφραστικοί αλλά υποκριτικά.
εσυ φιλε the_black_planet,εισαι υποκριτης?μηπως εναι υποκριτες οι υπολοιποι στο περιβαλλον σου?φανταζομαι πως οχι.το ιδιο συμβαινει και σε μενα.βεβαια ολοι μας θα γνωριζουμε καποιον υποκριτη,αλλα σε ποια κοινωνια αραγε δεν υπαρχει αυτος?
για να κανουμε και ενα στατιστικο τεστ:οποιο μελος του μεταφυσικου νιωθει υποκριτης η εχει συγγενεις υποκριτες να σηκωσει το χερι του!! :)
-τωρα θα μου πεις,"μα,αν ειναι καποιος υποκριτης δεν θα σηκωσει το χερι του,αφου θα υποκρινεται πως δεν ειναι υποκριτης" :D
θελω να πω φιλε μου πως υπερβαλλουμε λιγακι δεν νομιζεις?
.Οι άλλοι λαοί,όσοι έχω γνωρίσει εγώ τουλάχιστον θεωρώ πως έχουν καλύτερη παιδεία και είναι πιο ειλικρινείς,όταν δεν σε γουστάρουν στο λένε
κατα τη γνωμη μου,αυτο δεν ειναι παδεια αλλα αγενια.οκ,δεν γουσταρεις τον αλλο!απεφυγε τον με ομορφο τροπο,μην τον κανεις ομως να νιωθει ασχημα.

merum,
Πράγματι οι Έλληνες εκφράζονται έντονα φίλε no slave (όπως και οι Πολωνοί, Ιταλοί, Νιγηριανοί κ.α.), αλλά το απροσάρμοστο του χαρακτήρα μας νομίζω πως δεν έχει θετικές πλευρές...
δεν εχει θετικες πλευρες ακομη..!ισως στο μελλον να φανει πολυ χρησιμο,αφου μοιαζουν να ερχονται εποχες ρομποτοποιησης.ιδωμεν..
Γιατί να γίνει Αμερικανάκι ή Κινεζάκι; Γιατί να μην προσπαθήσει να συνειδητοποιήσει (και ύστερα διορθώσει) τις κακές πλευρές του;
ναι,δεν το εννοω.απλως τσαντιστηκα λιγο με την ισοπεδωση του ελληνα κυριως-οχι τοσο της ελληνιδας- :rolleyes:


παιδες βομβαρδιζομαστε απο παντου.απο την μια οι ελληνες ειναι αξεστοι,αγενεις,πονηροι,συμφεροντολογοι κτλ και απο την αλλη εναι εξωγηινοι,εχουν τον ιχωρ,και δεν ξερω και γω τι αλλο.
κανονικοι ανθρωποι ειμαστε ρε παιδια.κοιταξτε τον εαυτο σας στον καθρεφτη και πειτε μου σας αντιπροσωπευει τιποτα απο τα παραπανω?

Ιορδανης 1971
27-09-09, 12:06
Εγω φιλοι μου πιστευω οτι οτι οσο και να θελουμε να μοιαζουμε με τους αρχαιους κατοικους αυτου του τοπου που ονομαζονταν ελληνες, λογω βασικα της τουρκοκρατιας, δεχτηκαμε πολυ μεγαλες επιρροες και καπου χαλασε το γλυκο.Δεν θα μπω στο τριπακι αν ειμαστε καλυτεροι η χειροτεροι απτους τοτε κατακτητες μας και σημερινους γειτονες, απλα πιστευω οτι η επιρροη που δεχτηκαμε μας εχει τροποποιησει σε τεραστιο βαθμο..

Trithemius
27-09-09, 12:35
Εγω φιλοι μου πιστευω οτι οτι οσο και να θελουμε να μοιαζουμε με τους αρχαιους κατοικους αυτου του τοπου που ονομαζονταν ελληνες, λογω βασικα της τουρκοκρατιας, δεχτηκαμε πολυ μεγαλες επιρροες και καπου χαλασε το γλυκο.Δεν θα μπω στο τριπακι αν ειμαστε καλυτεροι η χειροτεροι απτους τοτε κατακτητες μας και σημερινους γειτονες, απλα πιστευω οτι η επιρροη που δεχτηκαμε μας εχει τροποποιησει σε τεραστιο βαθμο..Δεν υπάρχει λαός που με το πέρασμα των χρόνων μπορεί να βρεθεί "μονωμένος" πολιτισμικά. Είναι λογικό κι επόμενο να υπάρχει αυτή η "ώσμωση" μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων. Θεωρώ ότι οι Έλληνες δεν ψάχνουν τρόπους να απεμπλακούν από έντονα Τουκρικά στοιχεία, αντίθετα ψάχνουν τις ρίζες τους και το να θέλεις να μάθεις ποιός είναι ο Έλληνας και να του μοιάσεις είναι πολύ διαφορετικό από το να θέλεις να γίνεις μη-Τούρκος...

Πάντως αν όντως όπως λες κάπου "χάλασε το γλυκό", μην ξεχνάς ότι η "συνταγή" του ευτυχώς δεν χάθηκε ;)

Ιορδανης 1971
29-09-09, 17:40
Ναι τριθεμιε, ομως δεν κανω συγριση των 2 πολιτισμων, ουτε διεπομαι απο αντι-τουρκικα συναισθηματα.Απλα πιστεθω οτι η επιρροη ειναι πολυ μεγαλη σε διαρκεια και ποσοτητα αλλα και εθνολογικα που πλεον ισως να ειμαστε παντελως διαφορετικοι, και χωρις επιστροφη.

Astral
01-10-09, 15:16
Φανταστείτε τι επίπεδο μόρφωσης έχουμε στην χώρα μας, αυτό φαίνεται πρώτα από το οικογενειακό μας περιβάλλον και φτάνει μέχρι της πολιτικές μας προτιμήσεις... Όπως και όλες της άλλες εκλογές, έτσι και την δευτέρα θα επιβεβαιωθούν ξανά το ότι είμαστε άξιοι της μοίρας μας ...

Ιορδανης 1971
01-10-09, 18:24
Συωφωνω και επαυξανω αλλα που κολαει αυτη η παρατηρηση στο συγκεκριμενο θεμα?

Αν θες συντονησε μας.. :)

Astral
03-10-09, 18:28
Κολλάει στο ότι είμαστε εδώ το 2010 να συζητάμε αν είμαστε Έλληνες η όχι, και όλο αυτό κολλάει στην μόρφωση που αναφέρω. Δεν έχουμε παιδεία = δεν έχουμε ταυτότητα.

Ιορδανης 1971
03-10-09, 18:44
Eσυ λοιπον φιλε πιστευεις οτι ειμαστε η οτι δεν ειμαστε Ελληνες?Και πιστευεις οτι λαμβανουμε υψηλης ποιοτητας παιδειας για να βροντοφωναζουμε την ελληνικοτητας μας δηλαδη??

Astral
04-10-09, 23:29
Το έλεγαν και οι αρχαίοι ημών, Έλληνες είναι αυτοί που έχουν διδαχθεί την Ελληνική παιδεία... Το "πας μη Έλλην - Βάρβαρος" δεν το λέγανε για την βιολογική ταυτότητα των Ελλήνων, αλλά για την μορφωτική, άλλωστε είναι γνωστό σε όλους αυτό. Είμαστε οι χώρα της εντελώς αντίθετης κατεύθυνσης στην εκπαίδευση από την ονομαζόμενη Ελληνική παιδεία. Το σχολείο είναι ένα εργαστήριο παραγωγής βιομηχανικών δούλων, με κάποιους κανόνες εξαίρεσης, ελάχιστους όπως πάντα διότι έτσι βολεύει καλύτερα το σύστημα.
Το κακό σε όλη την υπόθεση είναι ότι, ενώ γνωρίζουμε οι περισσότεροι ότι οι καιροί μπροστά μας δεν θα είναι Ελληνικής ταυτότητας, καθόμαστε στον καναπέ μας και επαναλαμβάνοντας το "δεν βαριέσαι - κάποιος άλλος θα μας σώσει" σκοτώνουμε την ώρα μας.

Είμαστε Έλληνες, άλλωστε αυτό δηλώνουμε, απλά είμαστε Έλληνες με σφραγίδες από άλλα κράτη. Όπως τα κατσίκια και τα αρνάκια το πάσχα, βαπτησμένα Ελληνικά :cool: Όσο για την παιδεία, δεν ξέρω αν έχεις παιδιά και πάνε, θα το ξέρεις από πρώτο χέρι. Δεν έχουμε δημόσια παιδεία στη χώρα μας. Τελεία και παύλα.

Ιορδανης 1971
05-10-09, 17:15
Δηλωνουμε Ελληνες γιατι μαλλον αυτο εξυπηρετη εμας και τους αλλους.
Μην μπερδευεις την υποχρεωτικη βαση νομου εκπαιδευση με την παιδεια.
Ναι, εχω ενα παιδακι και ανησυχω καθημερινα τη θα γινει και τη θα μαθει.
Οι αρχαιοι Ελληνες αποκαλουσαν βαρβαρο οποιον δεν μιλαγε την ελληνικη, λογου του ηχου που εκανε η αλλη διαλεκτος και οχι επειδη δεν ειχε λαβει ελληνικη παιδεια..
Ολα τα σχολεια του κοσμου πλεον παραγουν βιομηχανικα σκεπτομενους δουλος, οχι μονο η Ελλαδα.
Ο καναπες, μαζι με τον καφε, το ταβλι το ποδοσφαιρο και την πολιτικη(του κ...υ) ειναι τα εθνικα μας υπερφανα σπορ!!
Βεβαιως και υπαρχουν και αλλα ,ανωτερα πραγματα που καταπαινονται καποιοι συμπατριωτες μας, αλλα χαρακτηριζονται αν μη τη αλλο γραφικοι..

Αλλωστε σε ελαχιστες περιπτωσεις επιτρεποταν να λαβουν την ελληνικη παιδεια βαρβαροι..

*Καλησπέρα.΄Έχει γίνει συγχώνευση των δύο διαδοχικών μηνυμάτων σου χωρίς καμμία αλλαγή στο περιεχόμενό τους. Το δεύτερο μήνυμα εστάλει 2 λεπτά μετά το πρώτο...

Anatolios
29-10-09, 16:07
Κολλάει στο ότι είμαστε εδώ το 2010 να συζητάμε αν είμαστε Έλληνες η όχι, και όλο αυτό κολλάει στην μόρφωση που αναφέρω. Δεν έχουμε παιδεία = δεν έχουμε ταυτότητα.
Ειμαι καινουργιος στο site :)
Ειμαστε Ελληνες φιλε μου
ενα ωραιο βιντεακι που ισως εχει καποιες απαντησεις

http://www.youtube.com/watch?v=cwhf9EWEFPA

Litsa
30-10-09, 07:54
Ειμαι καινουργιος στο site :)
Ειμαστε Ελληνες φιλε μου
ενα ωραιο βιντεακι που ισως εχει καποιες απαντησεις

http://www.youtube.com/watch?v=cwhf9EWEFPA

Το βιντεάκι δεν είναι καθόλου μα καθόλου ωραίο.
Θα τολμούσα να πω πως αγγίζει τα όρια της αθλιότητας
και στοχεύει σε ένα ιδιόμορφο εμπόριο "τρόμου" αφελών
και απληροφόρητων συμπολιτών μας.

Είναι εντελώς αναχρονιστικό και αντιεπιστημονικό,
αγνοεί μια σειρά από επιστημονικές αλήθειες που έχουν
καθιερωθεί και θεμελιωθεί με ατράνταχτα στοιχεία εδώ
και πολλές δεκαετίες. Παράδειγμα, η καταγωγή του αλφάβητου,
η θεωρία της ινδοευρωπαικής ομογλωσίας, ο Κίσσινγκερ ποτέ
δεν είπε αυτές τις φράσεις και άλλα πολλά.

Νομίζω ότι πρέπει να το έχουμε ως παράδειγμα του ορισμού
της "μαύρης"προπαγάνδας"

Syntagmatarxhs
30-10-09, 18:29
Το βιντεάκι δεν είναι καθόλου μα καθόλου ωραίο.
Θα τολμούσα να πω πως αγγίζει τα όρια της αθλιότητας
και στοχεύει σε ένα ιδιόμορφο εμπόριο "τρόμου" αφελών
και απληροφόρητων συμπολιτών μας.

Είναι εντελώς αναχρονιστικό και αντιεπιστημονικό,
αγνοεί μια σειρά από επιστημονικές αλήθειες που έχουν
καθιερωθεί και θεμελιωθεί με ατράνταχτα στοιχεία εδώ
και πολλές δεκαετίες. Παράδειγμα, η καταγωγή του αλφάβητου,
η θεωρία της ινδοευρωπαικής ομογλωσίας, ο Κίσσινγκερ ποτέ
δεν είπε αυτές τις φράσεις και άλλα πολλά.

Νομίζω ότι πρέπει να το έχουμε ως παράδειγμα του ορισμού
της "μαύρης"προπαγάνδας" Διαφωνω. Ο Κισινγκερ την εχει πει την φραση κατα 99%. Αρκετοι λενε οτι ειναι συνωμοσιολογικο αλλα εγω θεωρω οτι δεν γινεται να ειναι ο Κισινγκερ στοχος για τοσες πολλες συζητησεις και να μην εχει πει τιποτα.....
Οι Φοινικες δεν ειναι ελληνικο φυλο ομως. Ειναι καθαρα εβραικο φυλο και τρομεροι ανθελληνιστες κατα την εποχη.
Οι Ελληνες κατα αρκετους αρχαιους συγγραφεις θεωρουνται αυτοχθονος λαος. Και ολα αυτα που λεει το βιντεακι αλλα και συ Λιτσα δεν μπορουν να αποδειχθουν με τιποτα γιατι παντα θα υπαρχουν αμφιβολιες και αναξιοπιστες πηγες.

Borgia
30-10-09, 18:42
Επαναφέρω και πάλι αυτό το σημαντικό θέμα με αφορμή ένα εκτενές άρθρο του Βασίλειου Μαυρομμάτη σχετικά με την πολιτισμική πορεία των Ελλήνων και την "μεταστοιχείωσή" μας από Γραικούς σε Νεορωμιούς... Προσωπικά ομολογώ ότι αισθάνομαι "γυμνός" :rolleyes:

http://www.freeinquiry.gr/upload/files/07.09/romios-web-493-9.jpg

μέρος 1ο (http://freeinquiry.gr/webfiles/pro.php?id=875)
μέρος 2ο (http://freeinquiry.gr/webfiles/pro.php?id=629)
μέρος 3ο (http://freeinquiry.gr/webfiles/pro.php?id=543)

Προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό άρθρο.

Πρέπει να πω ότι πραγματικά λυπήθηκα που το διάβασα αυτό.
Λοιπό χρονια εξωτερικό και χαιρεμουν να λέω ότι είμαι Έλληνας.
Γνώριζα για όλα τα ψέματα που για χρονια μας πλάσαραν στα σχολεια και στην τηλεόραση ( όσο καιρό ήμουν εκεί )

Δυστυχώς ακόμα και τώρα δεν βλέπω καμια διαφορα από όταν ζούσα εκεί, αλλα τα πράγματα είναι χειρότερα :(

fantasy
21-02-12, 19:15
Μπορεί να είναι παλιό θέμα αλλά νομίζω ότι χρίζει μια απάντηση.

Πρέπει να πω ότι πραγματικά λυπήθηκα που το διάβασα αυτό.
Λοιπό χρονια εξωτερικό και χαιρεμουν να λέω ότι είμαι Έλληνας.
Γνώριζα για όλα τα ψέματα που για χρονια μας πλάσαραν στα σχολεια και στην τηλεόραση ( όσο καιρό ήμουν εκεί )

Δυστυχώς ακόμα και τώρα δεν βλέπω καμια διαφορα από όταν ζούσα εκεί, αλλα τα πράγματα είναι χειρότερα

Μιλάμε φίλοι μου για το 2009 που τότε η οικονομία μας δεν ήταν σ' αυτά τα χάλια. Τότε που ο κόσμος δεν είχε γνωρίσει ακόμα την οικονομική κρίση, όπως την ξέρουμε τώρα. Το μέλος αυτό λέει ότι χαιρόταν που ήταν Έλληνας. Άραγε το ίδιο μέλος τι να λέει σήμερα, περίπου τρία χρόνια μετά που η κατάσταση έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν ξέρεις αν αύριο θα υπάρχει και η Ελλάδα και οι Έλληνες; Είχα λόγους που έφερα το θέμα αυτό στην επιφάνεια γιατί αυτή η απάντηση με ώθησε να δώσω μια απάντηση καθυστερημένα, έστω και 3 έτη μετά. Βέβαια λόγω παλαιότητας το άρθρο δεν είναι σε θέση να το διαβάσουμε αλλά από την απάντηση του μέλους μπορούμε να καταλάβουμε τι έλεγε.

rados
22-02-12, 10:33
Δύο παραπομπές για το κείμενο που σβήστηκε η ιστοσελίδα του, ώστε στο μέλλον αν θέλει κάποιος να το ξαναδιαβάσει.
http://thehumanual.wordpress.com/2009/09/26/298/
http://eineken.pblogs.gr/tags/ereyna-gr/pages/7.html

Διαφωνω. Ο Κισινγκερ την εχει πει την φραση κατα 99%. Αρκετοι λενε οτι ειναι συνωμοσιολογικο αλλα εγω θεωρω οτι δεν γινεται να ειναι ο Κισινγκερ στοχος για τοσες πολλες συζητησεις και να μην εχει πει τιποτα.....
Οι Φοινικες δεν ειναι ελληνικο φυλο ομως. Ειναι καθαρα εβραικο φυλο και τρομεροι ανθελληνιστες κατα την εποχη.
Οι Ελληνες κατα αρκετους αρχαιους συγγραφεις θεωρουνται αυτοχθονος λαος. Και ολα αυτα που λεει το βιντεακι αλλα και συ Λιτσα δεν μπορουν να αποδειχθουν με τιποτα γιατι παντα θα υπαρχουν αμφιβολιες και αναξιοπιστες πηγες.
Και για τον συνταγματάρχη που πήρε πιο πάνω το μάτι μου να γράφει τα πιο πάνω.
1. Η φράση που αποδείδεται στον Κίσιγκερ αποτελεί γνωστό αστικό μύθο που συνοδεύει συχνά τον ευρύτερο γλωσσικό μύθο του "Λερναίου κειμένου". Μια αναζήτηση στις σελίδες του Σαραντάκου θα σε πείσει.
2. Δεν ξέρω αν οι φοίνηκες ήταν Ελληνικό φύλο, αλλά όπως αναφέρει η Λίτσα πήραμε το αλφάβητό τους και το βελτιώσαμε προσθέτοντας φωνήεντα. Μια πολύ σοβαρή καινοτομία, που από όσο ξέρω αποτέλεσαι και την τελευταία βασική καινοτομία στα αλφάβητα. Βέβαια και οι φοίνηκες το είχαν δανιστεί από άλλους.
3. Αυτόχθονες ονομάζουμε από οσο ξέρω τους λαούς που οι πρόγονοί τους δεν ήρθαν από κάποια άλλη περιοχή. Υποθέτοντας ότι μιλάμε μόνο για χόμο σάπιενσ, θεωρητικά είναι δυνατό να υπάρχει μόνο ένας αυτόχθον λαός. Ένας και μόνο, ίσως και κανένας. Και αυτός κατοικεί σήμερα στην περιοχή που αναπτύχθηκαν οι πρώτοι χόμο σάπιενσ (hss). Κανείς άλλος, όλλοι οι άλλοι λαοί έχουν προγόνους που ήταν μετανάστες. Η σημερινές μας γνώσεις πάνω στην μοριακή βιολογία καταλήγουν στην υπόθεση ότι οι hss αναπτύχθηκαν σε κάποια υποσαχάρια περιοχή της Αφρικής. Το γεγονός το χρονολογούν σε περίπου 200.000 χρόνια.
Μια και δεν είχαμε γραπτά μνημεία από εκείνη την εποχή το τι λένε οι αρχαίοι συγραφείς είναι λίγο πολύ άσχετο με την υπόθεση της αυτοχθονίας.

fantasy
22-02-12, 11:18
Rados καλημέρα,
Σου οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ που έβγαλες στην επιφάνεια ένα άρθρο που αφορά όλους τους Έλληνες. Θεωρούσα ότι΄μιλούσε για την οικονομία αλλά διαπραγματεύεται άλλο θέμα. Δεν πειράζει Το δεύτερο δεν βλέπω να έχει σχέση με το πρώτο απλά αναφέρει όλες τις θρησκείες πολεμοχαρείς. Πως συνδέονται μεταξύ τους αυτά τα δύο κείμενα;

rados
22-02-12, 13:53
Το δεύτερο δεν βλέπω να έχει σχέση με το πρώτο απλά αναφέρει όλες τις θρησκείες πολεμοχαρείς. Πως συνδέονται μεταξύ τους αυτά τα δύο κείμενα;Αν κατέβεις λίγο ποιο κάτω στην ίδια σελίδα, μετά τις πολεμοχαρείς θρησκείες, θα βρεις το ίδιο κείμενο του Βασίλειου Μαυρομμάτη αναδημοσιευμένο