PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση στην αναζήτηση - Ενημερωτικό Post


mojder
08-12-06, 12:29
Καλημέρα,
στην διεύθυνση
http://www.google.com/coop/cse?cx=006127143017259853743%3Aajinqur6ncw
έχει δημιουργηθεί μια εξειδικευμένη μηχανη αναζήτησης χρησιμοποιώντας την υπηρεσία του Google Co-Op.
Με την μηχανη αυτή μπορείτε να ψάξετε ταυτόχρονα σε 4 portals (antidogma,esoterica,metafysiko,innernet).
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάρει μέρος στην ανάπτυξη της μηχανής αναζήτησης προτείνοντας ελληνικά μόνο sites παρόμoιου περιεχομένου.
Ευχαριστώ.

LuX
08-12-06, 13:13
Με την μηχανη αυτή μπορείτε να ψάξετε ταυτόχρονα σε 4 portals (antidogma,esoterica,metafysiko,innernet).
το δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα....
Αυτό τώρα όμως θεωρείται καλό η κακό ...;
Ευκολία η μάντρωμα ...;
παρακαλούνται οι συντονιστές ως αρμόδιοι να πάρουν θέση ...

Δ.

mojder
08-12-06, 13:22
Το Google έχει έτσι και αλλιώς όλες τις σελίδες καταχωρημένες.
Δοκίμασε το εξής στο Google

site:www.metafysiko.gr

και θα δείς πως για το metafysiko.gr υπάρχουν καταχωρημένες 22100 σελίδες.

με το google coop απλά τα ψάχνεις πιό έυκολα και πιο συγκεκριμένα. Με λίγα λόγια αν θεωρείς πως υπάρχει πρόβλημα , αυτό υπάρχει λόγο της ύπαρξης των μηχανών αναζήτησης. Έτσι δουλεύουν.

Ευχαριστώ.

tsilof
08-12-06, 13:56
Φίλε mojder εκ μέρους των συντονιστών καλώς όρισες στην κοινότητα του Μεταφυσικού.


το δοκίμασα και εντυπωσιάστηκα....
Αυτό τώρα όμως θεωρείται καλό η κακό ...;
Ευκολία η μάντρωμα ...;
παρακαλούνται οι συντονιστές ως αρμόδιοι να πάρουν θέση ...

Δ.
Φίλε Λουξ δε ξέρω κατά πόσο επαφείεται στους συντονιστές να πάρουν θέση για κάτι συγκεκριμένο.
Σε μια πρώτη ματιά- αναζήτηση, μου φάνηκε αν μη τι άλλο ,χρηστικό.
Για να το λες εσύ όμως , σίγουρα κάτι έχεις στο μυαλό σου :D
Όταν λες "μάντρωμα" τι εννοείς;
Και δω "συνομοσιωλογία";;; (χεχεχεχεχε).
Δε νομίζω :p

LuX
08-12-06, 14:20
Σε μια πρώτη ματιά- αναζήτηση, μου φάνηκε αν μη τι άλλο ,χρηστικό.
Για να το λες εσύ όμως , σίγουρα κάτι έχεις στο μυαλό σου
Όταν λες "μάντρωμα" τι εννοείς;
Και δω "συνομοσιωλογία";;; (χεχεχεχεχε).
Δε νομίζω

Το σκεπτικό μου έχει ως εξής ...
Ας υποθέσουμε λοιπόν πως η δημοκρατία ήταν απαγορευμένη ....
.... εμείς όμως συνεχίζαμε να μιλάμε για αυτήν...
βάλε τη λέξη στη συγκεκριμένη μηχανή και ψάξε να δεις τι θα σου εμφανίσει ....
...μας έχουν ...η δε μας έχουν όλους με ένα πάτημα κομβίου....;
αντικατέστησε τη λέξη δημοκρατία με κάποια άλλη και ξανασκέψου το....
....ίσως τελικά είναι και ένας τρόπος να μιλάμε μόνο για ότι επιτρέπεται...σύμφωνα με τους νόμους ....
είπα εγώ συνομωσία ; ....αλλά αυτό που εννοώ έχει την ίδια κατάληξη.....εις ......ια ....!

Ο μόνος που δε βλέπει τη συνομωσία είναι αυτός που είναι κομμάτι της έστω και χωρίς να το γνωρίζει :)

Δ.

beetlejuice
14-12-06, 16:15
Ο μόνος που δε βλέπει τη συνομωσία είναι αυτός που είναι κομμάτι της έστω και χωρίς να το γνωρίζει

Δεν ειναι παντα ετσι Lux. Τη συνωμοσια μπορει να μη τη βλεπει και οποιος δε σκεφτεται (παντα) συνωμοτικα :D
Η συγκεκριμενη μηχανη αναζητησης ειναι χρησιμη (κατ'εμε) για τον χρηστη που περισσοτερο ψαχνει πληροφοριες στα φορουμς αναζητησης, παρα σε αυτον που αφιερωνει το χρονο του σε ενα συγκεκριμενο φορουμ, χωρις φυσικα να ειναι απολυτο κατι τετοιο.
Οταν καποιος ψαχνει κατι, μπορει ευκολα ή δυσκολα να το βρει. Απλα τωρα θα το βρισκει με ενα πατημα οπως ειπες και εσυ ;)

Παντως για να πω και το παραπονο μου, το metafysiko.gr ειναι μεν στην ομαδα των διαδικτυακων sites και των αποτελεσματων που εχουν προστεθει στη μηχανη, δεν εχει ομως ακομη προστεθει στη λιστα των ονοματων των sites που υπαρχουν στη κεντρικη! :p

LuX
14-12-06, 16:52
Οταν καποιος ψαχνει κατι, μπορει ευκολα ή δυσκολα να το βρει. Απλα τωρα θα το βρισκει με ενα πατημα οπως ειπες και εσυ
όλα ωραία και ανθηρά...
Στη περίπτωση που ψάχνει ο μυστήριος ...και κακός Λύκος...όμως τι γίνεται ;
τώρα ποιός μπορεί να είναι αυτός.....;
σκέψου...
σκέψου...
παύσις....
(που λεει και ο Θέιος Νώντας...)
Βέβαια αυτοί που γράφουν light θεματάκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα ...
Οι αλλόκοτοι και αλλοπαρμένοι χρήστες όμως ....;
Απλά φρικάρουν .....; :)

Δ.

beetlejuice
14-12-06, 16:58
Ειναι αυτο ακριβως που εκανες quote απο τα λογια μου. Για το δυσκολο "πριν" και το ευκολο "τωρα". Να ψαξει ο μυστηριος, αλλα για να βρει τι; Αυτα που ετσι κι αλλιως εχει γραψει ο "αλλοκοτος" και ο "αλλοπαρμενος" οπως λες; Οι σκεψεις σου που επιλεγεις να βγουν σε ενα φορουμ τιθενται αυτοματα σε δημοσια θεα. Οποτε ειναι καθαρα δικο σου θεμα αυτος ο "κινδυνος", αν και εφ'οσων νιωθεις κατα καποιο τροπο απειλουμενος απο κατι ή καποιον.