PDA

Επιστροφή στο Forum : Eragon


quendi
23-10-06, 01:19
Η ταινία αποτελεί το πρώτο κεφάλαιο της τριλογίας και είναι βασισμένη στο Best Seller του (20χρονου οταν εκδόθηκε) Christopher Paolini.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eragon


Μπορείτε να δείτε το trailer εδώ:

http://www.apple.com/trailers/fox/eragon/


Και περισσοτερες πληροφορίες εδώ: http://www.imdb.com/title/tt0449010/ (Ενδιαφέρον καστ θα έλεγα)


Νομίζω ότι ενδιαφέρει αρκετά τους φίλους που είναι λάτρεις των fantasy ;) . Αν κάποιος έχεις διαβάσει τα δύο βιβλία της τριλογίας (το τρίτο δεν έχει εκδοθεί ακόμα) θα ήταν ενδιαφέρον αν μας ενημέρωνε σχετικά καθώς εγώ ούτε που το ήξερα!

Μιχάλης
19-12-06, 14:44
Η πολυδιαφημισμένη ταινία Eragon προβάλλεται ήδη εδώ και μερικές ημέρες στους κινηματογράφους. Διαφημιζόταν ως μια ταινία - απάντηση των αμερικανών στον Χάρυ Πότερ και τουλάχιστον ισάξια του Άρχοντα των Δακτυλιδιών. Δυστυχώς, η γνώμη μου δεν είναι ίδια. Βγήκα απογοητευμένος από την αίθουσα, όπως και όλος ο κόσμος, καθότι παρακολουθήσαμε μια φτηνή σχετικά παραγωγή (ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε), η οποία με κραυγαλέο τρόπο αντιγράφει το Lord of the Rings σε πολλά σημεία.Πιο συγκεκριμένα, η κρυμμένη πόλη των Βάρντεν μοιάζει πολύ με την Μίνας Τίριθ του Τόλκιν, ακόμα και η ατάκα του Έραγκον όταν τραυματίστηκε σοβαρά ο δράκος του Σαφίρα, είναι ακριβώς η ίδια με την ατάκα της Άργουεν σε παρόμοια σκηνή τραυματισμού του Φρόντο από τα Δαχτυλιδοφαντάσματα ("ό,τι ζωή μου έχει δοθεί ας δοθεί σε αυτήν...").
Οι σκηνές των μαχών είναι πρόχειρες και σύντομες, μιας και η Σαφίρα τους καίει όλους και τα οπτικά εφέ σύντομα και απότομα, με εξαίρεση την πολύ καλή ανπαράσταση του Δράκου. Η επιλογή του πρωταγωνιστή είναι ατυχής.

agaliarep
19-12-06, 15:06
Η πολυδιαφημισμένη ταινία Eragon προβάλλεται ήδη εδώ και μερικές ημέρες στους κινηματογράφους. Διαφημιζόταν ως μια ταινία - απάντηση των αμερικανών στον Χάρυ Πότερ και τουλάχιστον ισάξια του Άρχοντα των Δακτυλιδιών. Δυστυχώς, η γνώμη μου δεν είναι ίδια. Βγήκα απογοητευμένος από την αίθουσα, όπως και όλος ο κόσμος, καθότι παρακολουθήσαμε μια φτηνή σχετικά παραγωγή (ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε), η οποία με κραυγαλέο τρόπο αντιγράφει το Lord of the Rings σε πολλά σημεία.Πιο συγκεκριμένα, η κρυμμένη πόλη των Βάρντεν μοιάζει πολύ με την Μίνας Τίριθ του Τόλκιν, ακόμα και η ατάκα του Έραγκον όταν τραυματίστηκε σοβαρά ο δράκος του Σαφίρα, είναι ακριβώς η ίδια με την ατάκα της Άργουεν σε παρόμοια σκηνή τραυματισμού του Φρόντο από τα Δαχτυλιδοφαντάσματα ("ό,τι ζωή μου έχει δοθεί ας δοθεί σε αυτήν...").
Οι σκηνές των μαχών είναι πρόχειρες και σύντομες, μιας και η Σαφίρα τους καίει όλους και τα οπτικά εφέ σύντομα και απότομα, με εξαίρεση την πολύ καλή ανπαράσταση του Δράκου. Η επιλογή του πρωταγωνιστή είναι ατυχής.

Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Μιχάλης και να φανταστείτε ότι έχω δει μόνο το τρέιλερ...

Αλλά φαινόταν και απο αυτό το μικρό δείγμα το πόσο φτωχό ήταν, το πόσο ήθελε να μοιάζει σε κάτι που δεν μπορούσε... και εδώ που τα λέμε δεν νομίζω ότι θα υπάρξει εύκολα ταινία να μοιάσει...

R-b-t3r
23-12-06, 03:36
Η πολυδιαφημισμένη ταινία Eragon προβάλλεται ήδη εδώ και μερικές ημέρες στους κινηματογράφους. Διαφημιζόταν ως μια ταινία - απάντηση των αμερικανών στον Χάρυ Πότερ και τουλάχιστον ισάξια του Άρχοντα των Δακτυλιδιών. Δυστυχώς, η γνώμη μου δεν είναι ίδια. Βγήκα απογοητευμένος από την αίθουσα, όπως και όλος ο κόσμος, καθότι παρακολουθήσαμε μια φτηνή σχετικά παραγωγή (ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε), η οποία με κραυγαλέο τρόπο αντιγράφει το Lord of the Rings σε πολλά σημεία.Πιο συγκεκριμένα, η κρυμμένη πόλη των Βάρντεν μοιάζει πολύ με την Μίνας Τίριθ του Τόλκιν, ακόμα και η ατάκα του Έραγκον όταν τραυματίστηκε σοβαρά ο δράκος του Σαφίρα, είναι ακριβώς η ίδια με την ατάκα της Άργουεν σε παρόμοια σκηνή τραυματισμού του Φρόντο από τα Δαχτυλιδοφαντάσματα ("ό,τι ζωή μου έχει δοθεί ας δοθεί σε αυτήν...").
Οι σκηνές των μαχών είναι πρόχειρες και σύντομες, μιας και η Σαφίρα τους καίει όλους και τα οπτικά εφέ σύντομα και απότομα, με εξαίρεση την πολύ καλή ανπαράσταση του Δράκου. Η επιλογή του πρωταγωνιστή είναι ατυχής.
δυστυχώς για την ταινία έχεις απόλυτο δίκιο. Η γενικότερη επιλογή του καστ είναι λίγο άτυχη γιατί αν και συμπεριλαμβάνει ηθοποιούς σαν τον Τζόν Μάλκοβιτς και τον Τζέρεμυ Άϊρονς (που είναι οι μόνοι που έχουν πάρει σοβαρά τον ρόλο τους) μοιάζει περισσότερο με πανηγύρι τυχάρπαστων παρά με ταινία αξιώσεων.
Μια συλλογή από ατάκες και εικόνες, που αφήνει μια κενή αίσθηση στον θεατή αφού λείπει το "ζουμί"....

cult
23-12-06, 13:02
Πατος.Σαν το dungeons and dragons πριν μερικα χρονια.Ετσι συμβαινει οταν το target group στο cinema ειναι 12-16

xontro_mpizeli
24-12-06, 21:42
Η γενικότερη επιλογή του καστ είναι λίγο άτυχη γιατί αν και συμπεριλαμβάνει ηθοποιούς σαν τον Τζόν Μάλκοβιτς και τον Τζέρεμυ Άϊρονς

Θυμήθηκα μία κριτική που διάβαζα τις προάλλες για την συγκεκριμένη ταινία:

" Το έχουν χάσει αυτοι οι Μάλκοβιτς κ Άιρονς.... Σε όλο τέτοιες ταινίες παίζουν τα τελευταία χρόνια..."

:D

Δεν την έχω την ταινία κ ούτε θέλω να πώ την αλήθεια .

Απλά να σημειώσω ότι πρόκεται για 3λογία.

cult
27-12-06, 14:41
Τριλογια ως βιβλιο.Σαν ταινια δεν γνωριζουμε αν θα τα καταφερει.