PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεπαθεια υπαρχει σαν φαινομενο η ειναι απλες συμπτωσεις?

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
13-06-05, 10:28
Πολλες φορες ενω σκεφτομαστε καποιο γνωστο μας προσωπο χτυπαει ξαφνικα το τηλεφωνο και διαπυστωνουμε με εκπληξη οτι μας εχει καλεσει το ιδιο προσωπο.Θα μπορουσαμε στην συγκεκριμενη περιπτωση να μιλησουμε για καποιο φαινομενο τηλεπαθειας η για μια απλη συμπτωση?Εγω πιστευω οτι θα πρεπει να εξετασουμε την κατασταση που βρισκετε το ατομο πριν να συμβει καποιο παρομοιο γεγονος.Δηλαδη αν βρισκετε σε μια κατασταση απολυτης ηρεμιας ωστε να μπορει να δεκτει καποιο τηλεπαθητικο μυνημα σαν δεκτης.
Το φαινομενο της τηλεπαθειας βασιζεται σε μια διαδικασια πομπου και δεκτη δηλ. το ατομο που στελνει το μυνημα (πομπος) και το ατομο που δεχετε το μυνημα (δεκτης).Φανταστητε οτι ειναι μια κατασταση παρομοια σαν αυτη μιας ραδιοφωνικης εκπομπης που στελνει ραδιοφωνικα σηματα και για να μπορεσουμε να ακουσομαι το προγραμμα θα πρεπει να συντονισουμε το ραδιοφωνο σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα.θα ηθελα και την γνωμη σας για το θεμα της τηλεπαθειας δηλ. αν ειναι πραγματικο φαινομενο η απλες συμπτωσεις.

G-pan
15-06-05, 11:45
Πόσες φορές έχεις σκεφτεί κάποιον και δεν έχει γίνει τίποτα ?
Μπορείς να θυμηθείς ? (η αναφορά δεν είναι μόνο προσωπική !)
Μάλλον όχι κι' αυτό γιατί τείνουμε να συγκρατούμε καταστάσεις οι οποίες είναι λίγο περίεργες και που κρύβουν κάποιο "μήνυμα". Ενδεχομένως το μήνυμα αυτο να ανταποκρίνεται και στις προσδοκίες μας. Οπότε αυτομάτως μπορείς να ανακαλέσεις στην μνήμη σου την "1" φορά που σου συνέβη μία τηλεπαθητική επικοινωνία, ενώ επιλεκτικά αγνοείς τις "100" φορές που δεν έγινε τιποτα.
Άρα αν το αναλύσουμε στατιστικά, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι αρκετές με δεδομένο οτι και με τα κοντινά μας πρόσωπα συντονιζόμαστε κατα κάποιον τρόπο.

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
15-06-05, 13:05
Εχεις δικιο που αναφερεις τη στατιστικη ομως οπως εχω γραψει παραπανω σε αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να εξετασουμε την κατασταση του ατομου πριν να συμβει καποιο παρομοιο γεγονος.Το μυαλο του ανθρωπου ειναι ποιο δεκτικο σε τηλεπαθειτικα μυνηματα οταν ειναι ηρεμο και αδειο απο περιτες σκεψεις.Για να συντονιστει στο μηκος κυματος (η σκεψης)του ατομου πομπου και να το αποτυπωση σε εικονα δεν πρεπει να παρεμβαλεται απο αλλες σκεψεις.

xontro_mpizeli
23-08-05, 17:53
Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για σύμπτωση και τίποτα παραπάνω...
Δε νομίζω δηλαδή ότι όταν σκεφτόμαστε κάποιον και αυτός τυχαίνει εκείνη τη στιγμή να επικοινωνεί μαζί μας να δέχεται τυχόν μυνήματα που του στέλνουμε υποσυνείδητα.Απλά πρόκειται για συμπτώσεις, ευχάριστες μπορώ να πω, που απλά συμβαίνουν.Όντως, όπως είπε και ο G-pan, παίρνουμε υπ όψιν μας την 1-2 φορές που συμβαίνει και ξεχνάμε τις 100 που δεν γίνεται τίποτα!
Φαντάζεστε όμως να επικοινωνούμε τηλεπαθητικά με μυνήματα και να στέλνουμε ασυνείδητα μυνήματα στον συνάνθρωπό μας σαν να λειτουργεί ως δέκτης;!;!

ziper
27-08-05, 14:06
Εγώ συμφωνώ με τον G-pan και τον xontro mpizeli.
Αν τυχόν συμβεί να πατυχουμε το ατομο που θα μας τηλεφωνήσει πριν σηκώσουμε το τηλεφωνο ειναι απλή συμπτωση

Lizen
27-08-05, 22:14
Δεν πιστευω πως ειναι συμπτωση κατι τετοιο...εχω ασχοληθει πρακτικα με την τηλεπαθεια και μπορω να πω πως τα αποτελεσματα ηταν αρκετα καλα,οπως αντιστοιχα και με την τηλεκινηση.Ολα γινονται αρκει κανεις να πιστεψει πραγματικα σε αυτο που κανει.

Mournblade
27-08-05, 22:46
Ναι αλλά πολλές φορές σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση... ΕΠΙΣΗΣ και πάλι δε μπορεί να είναι σύμπτωση όταν σκεφτείς κάποιον που έχεις να δεις χρόνια και δεν έχεις επικοινωνήσει και εκείνη τη στιγμή χτυπάει το τηλέφωνο και είναι αυτός... :)

Lizen
28-08-05, 17:17
Θα συμφωνησω απολυτα.Κατι θεωρειται συμπτωση μεχρι ενα σημειο,απο εκει και περα παυει να ειναι συμπτωση....

xontro_mpizeli
28-08-05, 18:07
Ολα γινονται αρκει κανεις να πιστεψει πραγματικα σε αυτο που κανει.

Δηλαδή εγώ άμα πιστεύω ότι σήμερα θα κερδίσω το τζόκερ θα το κερδίσω; :)

Πώς γίνεται αυτό που λες;Κάθε άνθρωπος μπορεί να το κάνει;Μικρός-μεγάλος,γυναίκα-άντρας;

Μόνο με τη σκέψη και τη θέληση δηλαδή μπορείς να επικοινωνήσεις με τον άλλον τηλεπαθητικά ή να μετακινήσεις αντικείμενα από απόσταση;

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
05-09-05, 20:17
Δηλαδή εγώ άμα πιστεύω ότι σήμερα θα κερδίσω το τζόκερ θα το κερδίσω; :)

Πώς γίνεται αυτό που λες;Κάθε άνθρωπος μπορεί να το κάνει;Μικρός-μεγάλος,γυναίκα-άντρας;

Μόνο με τη σκέψη και τη θέληση δηλαδή μπορείς να επικοινωνήσεις με τον άλλον τηλεπαθητικά ή να μετακινήσεις αντικείμενα από απόσταση;

Το φαινομενο της τηλεπαθειας ειναι ενα γεγονος που εχουν ασχοληθει και επιστημονικα και εν μερη εχουν δωσει καποια εξειγηση.οταν σκεφτομαστε εχει μετρηθει οτι απο τον εγκεφαλο εκπεμπονται ηλεκτρικα κυματα προς ολες τις κατευθηνσεις του χωρου.Φαντασου οτι εχουμε ενα κουβα με νερο και αφηνουμε να πεσει μια μικρη πετρα στην μεση του νερου.Τοτε θα παρατηρισουμε οτι απο κεντρο θα δημιουργηθουν ομοκεντρες κυκλικες ταλαντευσεις του νερου προς το τοιχωμα.Κατα τον ιδιο τροπο δημιουργουνται ηλεκτρομαγνητικα κυματα κατα την ωρα που σκεφτομαστε κατι.Αν καποιος ο οποιος δεν σκεφτεται κατι εκεινη την στιγμη και εχει καθαρο μυαλο μπορεσει να συντονιστη στο μυκος κυματος που αναφεραμε πιο πανω τοτε λαμβανει τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα κωδικοποιημενα σε εικονες.

Raistlin
05-09-05, 20:52
Πιστεύω πως η τηλεπάθεια υπάρχει, πως εξηγείτε την διαίσθηση της μητέρας για το παιδί της? Ίσως να πρόκειτε για τηλεπάθεια, από προσωπικές εμπειρίες πιστεύω ότι η τηλεπάθεια υπάρχει όμως για να επιτευχθεί ηθελημένα θέλει προσπάθεια...σκέυτίτε κάποιον που θέλει να κάνει μια εναέρια τούμπα θα προσπαθήσει, θα φάει τα μούτρα του αλλά θα τα καταφέρει... ίσως να είναι κάτι αντίστοιχο...

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
06-09-05, 18:06
Πιστεύω πως η τηλεπάθεια υπάρχει, πως εξηγείτε την διαίσθηση της μητέρας για το παιδί της? Ίσως να πρόκειτε για τηλεπάθεια, από προσωπικές εμπειρίες πιστεύω ότι η τηλεπάθεια υπάρχει όμως για να επιτευχθεί ηθελημένα θέλει προσπάθεια...σκέυτίτε κάποιον που θέλει να κάνει μια εναέρια τούμπα θα προσπαθήσει, θα φάει τα μούτρα του αλλά θα τα καταφέρει... ίσως να είναι κάτι αντίστοιχο...

Εχεις δικιο με το παραδειγμα μητερας και παιδιου οπου υπαρχει συναισθηματικος δεσμος και στα περισσοτερα παραδειγματα στο φαινομενο της τηλεπαθειας στα ατομα που συντελητε το γεγονος εχουν στενους δεσμους η συγγενιας η στενης φιλιας.

Lillith
18-09-05, 17:36
Το γεγονός πως από τις 100 περιπτώσεις "πετύχαμε" μόνο στη 1, δεν είναι μόνο σύμπτωση (τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ), αλλά σκεφτείτε πως για όλα τα πράγματα, τίποτα δεν πετυχαίνει με την πρώτη προσπάθεια (συνειδητή και μη). Απλά στο θέμα της τηλεπάθειας, οι πιθανότητες μειώνονται δραματικά. Όπως είπαν και πριν από εμένα το όλο θέμα βρίσκεται στον καλό συντονισμό (για ολοκληρωμένο αποτέλεσμα). Μέχρι στιγμής υπάρχουν πολλές μαρτυρίες που αποδεικνύουν την ύπαρξη της τηλεπάθειας, αλλά δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι γιατί πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν απατεώνες.

mika
24-02-06, 14:32
Μάλλον καθυστερημένα, αλλά δεν πειράζει. Άνοιξα το θέμα αυτό χωρίς να δω ότι ήδη υφίσταται. Ας πω κι εγώ λοιπόν την άποψή μου....

Καταρχήν η τηλεπάθεια υπάρχει και είναι αποδεδειγμένο αυτό. Τώρα, όλοι οι άνθρωποι την "χρησιμοποιούν" - είτε πιστεύουν σε αυτό είτε όχι - χωρίς όμως να γνωρίζουν το πώς. Η εξήγηση με τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα, θεωρώ πως είναι πολύ καλή και πλήρως κατατοπιστική.

Προσωπικά, μου έχουν τύχει απίστευτα περιστατικά με τηλεπάθεια....Τα πιο εύκολα και ανούσια είναι (1) να χτυπάει το τηλ. από ανθώπους που είχα να ακούσω χρόνια, (2) να βρίσκω χρώματα και αριθμούς τράπουλας που ο άλλος σκεφτόταν, ή (3) να λέω στον άλλο τι ακριβώς σκέφτεται και προβληματίζεται την στιγμή που αφαιρείται....Τα πιο παράξενα ας πούμε, είναι να "μου έρθουν" λεφτά και μάλιστα από άτομο που ποτέ ξανά δεν μου είχε δώσει, τη στιγμή που είχα μείνει με 1 ευρώ και ήξερα ότι θα έπρεπε να το έχω για μία ακόμα εβδομάδα χωρίς τίποτα άλλο! 1 ευρώ!!!!!

Κάπως έτσι λειτουργεί η τηλεπάθεια...Και πολλοί από εμάς δεν καταλαβαίνουμε πώς γίνεται να στέλνουμε τέτοια κύματα (=μηνύματα)...και όμως γίνεται! Σε πόσους από εσάς έχει τύχει να κοιτάτε π.χ. κάποιον και αυτός να γυρίσει να σας κοιτάξει ή αν βρίσκεστε σε ένα μαγαζί να έρθει να σας μιλήσει καποιος που κοιτάτε?

R-b-t3r
24-02-06, 16:05
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι τηλεπάθεια (αν πάμε σύμφωνα με τον ορισμό τουλάχιστον), μοιάζει πιο πολύ με επιρροή πάνω στην τύχη. Δεν είναι απολύτα σχετιζόμενο ως φαινόμενο με την τηλεπάθεια, εγώ μπορώ να σου πώ ότι αυτό που κάνεις είναι να επηρεάζεις το συλλογικό ασυνείδητο...
Η άλλη εκδοχή είναι να σε ακούει ο Θεός, (τυχερούλα...., εγώ όταν μιλάω αυτός ακούει thrash... :( )

να λέω στον άλλο τι ακριβώς σκέφτεται και προβληματίζεται την στιγμή που αφαιρείται.... Αυτό είναι τηλεπάθεια και συμβαίνει πράγματι τότε. Μόνο όταν είναι αφηρημένος και δεν "φυλάγεται" στις σκέψεις του μπορείς να τον ακούς ;) . Επίσης (φαντάζομαι) ακούς τον άλλο όταν είναι βυθισμένος στις σκέψεις του. Και τότε "πέφτουν" οι άμυνες.

Εκείνη την στιγμή που είναι ευάλωτος μπορείς να του "προτείνεις" τηλεπαθητικά κάποια πράγματα τα οποία για αυτόν είναι άνευ σημασίας και νομίζει ότι του έρχονται ασυναίσθητα, μπορείς πχ να του αλλάξεις προτίμηση για μια θέση στο σινεμά την ώρα που πάει να αποφασίσει. Αν εμπλέκεται κίνητρο, ή θέληση, τότε είναι πολύ δύσκολο να του κάμψεις την αντίσταση, ακόμα και σε εκείνο το ευάλωτο στάδιο.

Καταρχήν η τηλεπάθεια υπάρχει και είναι αποδεδειγμένο αυτό.
???? Πότε έγινε αυτό ???? :confused: Καμία πηγή ????

mika
24-02-06, 20:52
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι τηλεπάθεια (αν πάμε σύμφωνα με τον ορισμό τουλάχιστον), μοιάζει πιο πολύ με επιρροή πάνω στην τύχη.
Αν θες το ακριβή ορισμό μπορώ να στον πω: τηλεπάθεια<τηλε=μακριά και πάθεια/πάθος=συναίσθημα. Δε νομίζω να αναφέρθηκα στη λέξη τύχη και ούτε και εσύ θα έπρεπε γιατί πουθενά μέσα στη λέξη δεν υπάρχει ο όρος αυτός.

Δεν είναι απολύτα σχετιζόμενο ως φαινόμενο με την τηλεπάθεια, εγώ μπορώ να σου πώ ότι αυτό που κάνεις είναι να επηρεάζεις το συλλογικό ασυνείδητο...
Με την τηλεπάθεια αυτό που επηρεάζεις ή επηρεάζεται είναι κυρίως το συναίσθημα. Έχει να κάνει με φαινόμενα ψυχολογικά. Αυτό λοιπόν που επηρεάζω είναι η ψυχολογία του άλλου και τον στρέφω στο να σκεφτεί κάτι (π.χ. εμένα και να με πάρει τηλ. - λέμε τώρα! :) )

Η άλλη εκδοχή είναι να σε ακούει ο Θεός, (τυχερούλα...., εγώ όταν μιλάω αυτός ακούει thrash... :
Εμένα ο Θεός με είδε ότι τον ψιλογράφω και ασχολούμαι με θέματα που δεν αποδέχεται η εκκλησία και έτσι έχει πάψει εδώ και καιρό να ασχολείται μαζί μου :eek:

Μόνο όταν είναι αφηρημένος και δεν "φυλάγεται" στις σκέψεις του μπορείς να τον ακούς. Επίσης (φαντάζομαι) ακούς τον άλλο όταν είναι βυθισμένος στις σκέψεις του. Και τότε "πέφτουν" οι άμυνες. Εκείνη την στιγμή που είναι ευάλωτος μπορείς να του "προτείνεις" τηλεπαθητικά κάποια πράγματα τα οποία για αυτόν είναι άνευ σημασίας και νομίζει ότι του έρχονται ασυναίσθητα, μπορείς πχ να του αλλάξεις προτίμηση για μια θέση στο σινεμά την ώρα που πάει να αποφασίσει. Αν εμπλέκεται κίνητρο, ή θέληση, τότε είναι πολύ δύσκολο να του κάμψεις την αντίσταση, ακόμα και σε εκείνο το ευάλωτο στάδιο.
Δεν "προτείνω" τηλεπαθητικά κάποια πράγματα. Να σου φέρω παράδειγμα. Μιλάμε για ένα θέμα με φίλο μου. Τον διακόπτω και του λέω να μη μου πει τι σκέφτεται π.χ. να κάνει ή να μη μου πει την άποψή του, αλλά να τη βρω εγώ. Το βρίσκω. Αυτό εννοώ. Στο φέρνω ως παράδειγμα!!! Επίσης όταν λες "πεφτουν" οι άμυνες τι ακριβώς εννοείς; Διότι σε μια τέτοια περίπτωση, όπως το παράδειγμα πιο πάνω ή όταν για π.χ. σκέφτεται κάτι κάποιος, ο,τιδήποτε, για το οποίο ποτέ ξανά δεν έχει μιλήσει, τότε αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχουν άμυνες! Απλώς μπορεί αυτός που σκέφτεται κάτι να είναι καλός πομπός και έτσι να με κάνει αμέσως - ως καλός δέκτης που είμαι ;) - να καταλάβω τι σκέφτεται. Έχω κάνει πολλές ασκήσεις πάνω σε αυτό και η αλήθεια είναι ότι πολλοί, ακόμα και άγνωστοί μου προδώθηκαν άθελά τους, όταν ανακάλυψα πολλά που πίστευαν ότι δεν ήξερα.

???? Πότε έγινε αυτό ???? Καμία πηγή ????
Δικό μου λάθος, συγγνώμη. Έχεις απόλυτο δίκιο. Εννοούσα ότι γίνονται έρευνες και πειράματα και τα αποτελέσματα αυτών δείχνουν ότι η τηλεπάθεια υφίσταται. Και πάλι συγγνώμη.

Μπορώ να σου προτείνω ένα βιβλίο το οποίο εμένα προσωπικά με άλλαξε πολύ σαν άνθρωπο (προς το καλύτερο) και με βοήθησε αρκετά. Αν ενδιαφέρεσαι για τέτοια θέματα και αν δεν το έχεις διαβάσει, αγόρασέ το: Η ουράνεια προφητεία (The celestine prophecy) του James Redfield.
C U . . . . . . .

R-b-t3r
25-02-06, 10:04
Eπίσης όταν λες "πεφτουν" οι άμυνες τι ακριβώς εννοείς; Διότι σε μια τέτοια περίπτωση, όπως το παράδειγμα πιο πάνω ή όταν για π.χ. σκέφτεται κάτι κάποιος, ο,τιδήποτε, για το οποίο ποτέ ξανά δεν έχει μιλήσει, τότε αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχουν άμυνες! Άμυνες υπάρχουν σε αυτό που κάνεις απλώς οι φίλοι σου δεν ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν ;)
Υπάρχει η τεχνική του αδειάσματος των σκέψεων, επίσης δεν μπορείς να διαβάσεις σκέψεις από ανθρώπους που σκέφτονται χαοτικά (δηλαδή πολύ διαφορετικά από σένα) και περνούν πολλές σκέψεις από το μυαλό τους.

mika
25-02-06, 16:34
Άμυνες υπάρχουν σε αυτό που κάνεις απλώς οι φίλοι σου δεν ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν ;)
Υπάρχει η τεχνική του αδειάσματος των σκέψεων, επίσης δεν μπορείς να διαβάσεις σκέψεις από ανθρώπους που σκέφτονται χαοτικά (δηλαδή πολύ διαφορετικά από σένα) και περνούν πολλές σκέψεις από το μυαλό τους.

Αν σκεφτείς ότι από το μυαλό ενός ανθρώπου περνούν κάτι χιλιάδες σκέψεις κάθε μέρα (έχω ξεχάσει τον αριθμό, συγγνώμη) είναι απόλυτα λογικό να μην μπορείς να "πιάσεις" κάθε φορά τι σκέφτεται. Σου εξήγησα όμως τι ακριβώς εννοώ. Υπάρχουν σκέψεις που μας προβληματίζουν περισσότερο κάποιες στιγμές ή είναι σκέψεις που πρόκειται να εκφραστούν πάνω σε κάποιο θέμα/ζήτημα. Για τέτοιες περιπτώσεις μιλώ.

Χαίρομαι πολύ που απάντας και μπορούμε να το συζητήσουμε το θέμα γιατί πιστεύω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον. Μακάρι να έμπαιναν κι άλλοι στη συζήτηση...

Φιλιά

Μιχάλης
26-02-06, 12:34
Καταρχήν, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατό να επηρεάσει κανείς το Συλλογικό Ασυνείδητο, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε κάποιος φίλος.
Έπειτα, νομίζω πως δεν μπορεί κανείς εύκολα να διαπιστώσει την τηλεπάθεια απλώς και μόνο αν σκέφτεται έντονα ένα άτομο, όπως χαρακτηριστικά ανέφεραν κάποιοι άλλοι φίλοι. Φαντάζομαι πως αυτό απαιτεί μεγάλη εξάσκηση για να γίνεται κατά βούληση, όχι κάθομαι και σκέφτομαι έντονα για 5 - 10 λεπτά και το καταφέρνω.
Πιστεύω ότι εάν η τηλεπάθεια ως φαινόμενο υφίσταται (που δεν το αποκλείω), τότε για την πλειοψηφία του κόσμου, του μη εξασκημένου δηλαδή, θα γίνεται "τυχαία", δηλαδή θα συμβαίνει όταν το άτομο βρίσκεται σε φάση χαλάρωσης, οπότε και οι δίαυλοι επικοινωνίας του θα είναι περισσότερο ανοιχτοί.
Θα σας διηγηθώ μια προσωπική μου εμπειρία και θα ήθελα να τη σχολιάζατε. Ένα βράδυ είχα ξαπλώσει στο κρεβάτι χωρίς να κοιμάμαι και ξαφνικά νιώθω ένα βουητό μέσα στο κεφάλι μου, όπως κάνουν τα αυτιά μας μετά την έκθεση σε συνεχόμενο οξύ θόρυβο. Εκείνη τη στιγμή περνάει από τα μάτια μου η εικόνα ενός πολύ αγαπημένου μου προσώπου, ταλαιπωρημένου και εξοργισμένου μαζί μου. "Εγώ σχεδόν πεθαίνω" μου είπε " κι εσύ ξαπλώνεις?"
Πετάχτηκα όρθιος και κάλεσα αμέσως τον αριθμό του. Ήταν στο νοσοκομείο, γιατί από ένα ατύχημα που είχε παραλίγο να σκοτωθεί.
Με το συγκεκριμένο άτομο μου συμβαίνουν πολλά τέτοια φαινόμενα, τα οποία αποδίδω στην πολυετή φιλική μας, σχεδόν αδερφική σχέση. Αλλά δεν συμβαίνουν μόνο με αυτόν αλλά και με άλλα άτομα, γνωστά μου και μη...

mika
26-02-06, 13:31
Πιστεύω ότι εάν η τηλεπάθεια ως φαινόμενο υφίσταται (που δεν το αποκλείω), τότε για την πλειοψηφία του κόσμου, του μη εξασκημένου δηλαδή, θα γίνεται "τυχαία", δηλαδή θα συμβαίνει όταν το άτομο βρίσκεται σε φάση χαλάρωσης, οπότε και οι δίαυλοι επικοινωνίας του θα είναι περισσότερο ανοιχτοί.
Το ότι δε γνωρίζουν ή δεν έχουν εξασκηθεί δεν σημαίνει ότι αυτό που συμβαίνει δεν είναι τηλεπάθεια. Απλώς τους συμβαίνει χωρίς να το ξέρουν. Αν το ανακαλύψουν και το "ψάξουν", τότε θα μπορούν να είναι πολύ περισσότερο "συνδεδεμένοι" και συγκεντρωμένοι.
Θα σας διηγηθώ μια προσωπική μου εμπειρία και θα ήθελα να τη σχολιάζατε. Ένα βράδυ είχα ξαπλώσει στο κρεβάτι χωρίς να κοιμάμαι και ξαφνικά νιώθω ένα βουητό μέσα στο κεφάλι μου, όπως κάνουν τα αυτιά μας μετά την έκθεση σε συνεχόμενο οξύ θόρυβο. Εκείνη τη στιγμή περνάει από τα μάτια μου η εικόνα ενός πολύ αγαπημένου μου προσώπου, ταλαιπωρημένου και εξοργισμένου μαζί μου. "Εγώ σχεδόν πεθαίνω" μου είπε " κι εσύ ξαπλώνεις?"
Πετάχτηκα όρθιος και κάλεσα αμέσως τον αριθμό του. Ήταν στο νοσοκομείο, γιατί από ένα ατύχημα που είχε παραλίγο να σκοτωθεί.
Με το συγκεκριμένο άτομο μου συμβαίνουν πολλά τέτοια φαινόμενα, τα οποία αποδίδω στην πολυετή φιλική μας, σχεδόν αδερφική σχέση. Αλλά δεν συμβαίνουν μόνο με αυτόν αλλά και με άλλα άτομα, γνωστά μου και μη..
Είσαι έντονα - κατά τη γνώμη μου - δεμένος συναισθηματικά με αυτό το άτομο, το ίδιο και εκείνος μαζί σου. Αυτό που ένιωσες προήλθε από τον φίλο σου...Θέλησε να σε "καλέσει", να τον θυμηθείς και να επικοινωνήσεις μαζί του. Αυτό που συνέβη είναι τηλεπάθεια και μάλιστα αν παρατηρήσεις και τις υπόλοιπες φορές που σου συμβαίνει θα δεις ότι συμβαίνει κυρίως με άτομα που είστε δεμένοι συναισθηματικά. Πρέπει απαραίτητα ο ένας από τους δύο να τρέφει συναισθήματα για τον άλλο, ώστε να μπορεί να του "στείλει τη σκέψη του"

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
16-12-07, 02:40
Μήπως η τηλεπάθεια είναι η προβολή του υποσυνειδήτου μας;Μήπως η είναι η υλοποίηση των εντολών που έχουμε δώσει στον ενεργητικό μας νου ώστε να διαμορφώσει αναλόγως την πραγματικότητα;

spellcaster
10-01-08, 14:06
Επίσης, συνήθως όταν κάποιος σε κυττάει το καταλαβαίνεις, και ας μην μπορείς να τον δείς. Νιώθεις ένα βλέμμα "καρφωμένο" πάνω σου. Θα ήταν ωραίο αν έβρισκε κάποιος ένα σοβαρό επιστημονικό άρθρο για αυτό το θέμα.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
12-01-08, 10:37
Θα ήθελα να παραπέμψω στα εξής βιβλία. Η δύναμη του υποσυνειδήτου του Joseph Murphy εκδόσεις ΔΙΟΠΤΡΑ και Στοιχεία Βιονομίας του Πλάτωνος Δρακούλη, εκδόσεις ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟΝ.Επίσης, στο άρθρο του Λ. Σαραγά ο 505ος εγκέφαλος, στο περιοδικό ΑΩΤΟΝ, στο τεύχος Νοεμβρίου.

Ekath
14-01-08, 02:30
Πολλες φορες ενω σκεφτομαστε καποιο γνωστο μας προσωπο χτυπαει ξαφνικα το τηλεφωνο και διαπυστωνουμε με εκπληξη οτι μας εχει καλεσει το ιδιο προσωπο.Θα μπορουσαμε στην συγκεκριμενη περιπτωση να μιλησουμε για καποιο φαινομενο τηλεπαθειας η για μια απλη συμπτωση?Εγω πιστευω οτι θα πρεπει να εξετασουμε την κατασταση που βρισκετε το ατομο πριν να συμβει καποιο παρομοιο γεγονος.Δηλαδη αν βρισκετε σε μια κατασταση απολυτης ηρεμιας ωστε να μπορει να δεκτει καποιο τηλεπαθητικο μυνημα σαν δεκτης.
Το φαινομενο της τηλεπαθειας βασιζεται σε μια διαδικασια πομπου και δεκτη δηλ. το ατομο που στελνει το μυνημα (πομπος) και το ατομο που δεχετε το μυνημα (δεκτης).Φανταστητε οτι ειναι μια κατασταση παρομοια σαν αυτη μιας ραδιοφωνικης εκπομπης που στελνει ραδιοφωνικα σηματα και για να μπορεσουμε να ακουσομαι το προγραμμα θα πρεπει να συντονισουμε το ραδιοφωνο σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα.θα ηθελα και την γνωμη σας για το θεμα της τηλεπαθειας δηλ. αν ειναι πραγματικο φαινομενο η απλες συμπτωσεις.

Αυτό το φαινόμενο μου συμβαίνει περισσότερο απο μία φορά καθημερινά.Τόσο ώστε, πολλές φορές να βρίσκομαι διαρκώς σε μια κατάσταση 'εκπλήξεως'. Αυτό που με ενδιαφέρει στο φαινόμενο των 'συμπτώσεων', είναι να βρώ κάποιο τρόπο που να μην δείχνω πως ξαφνιάζομαι.

Ophelia
14-01-08, 11:38
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι μαζί με το δέσιμο που έχουνε 2 άτομα (πολύ καλοί φίλοι, μάνα και παιδί) φαίνεται να παίζει σημαντικό ρόλο και το τί είναι το μύνημα. Συνήθως όσο πιο επέιγον και/ή σημαντικό είναι το μύνημα, τόσο πιο πιθανό είναι να 'σταλεί'. Αυτός ίσως να οφείλεται και σε αξεληκτικό κατάλιπο --> δηλαδή πολύ πριν οι ανθρώποι μάθουν να μιλάνε είναι πιθανόν να επικοινωνούσαν με την βοήθεια της τηλεπάθειας. Είναι λογικό λοιπόν να υποθέσουμε οτι μηνύματα που περιείχαν κίνδυνο, τραυματισμό κτλ. θα 'έπρεπε' να είναι πιο ισχυρά και να λαμβάνονται πρίν των άλλων ή να είναι πιο 'δυνατά' απο άλλα. Έτσι, τώρα που αυτή η δυνατότητα (της τηλεπάθειας) έχει εξασθενίσει τόσο (που πολλοί την θεωρούμε μη-υπαρκτή) να χρειάζονται στις περισσότερες περιπτώσεις στενοί δεσμοί και σημαντικά/επείγοντα (όπως στην ιστορία του Μιχάλη) για να υπάρξει επικοινωνία.

obelisk
08-02-08, 12:34
Όπως ο θεος έτσι κι εγώ δεν παίζω με ζάρια ούτε πιστεύω σε συμπτώσεις. Η τηλεπάθεια είναι πραγματικό φαινόμενο. Τα κέντρα παραψυχολογικών ερευνών επιβεβαιώνουν την ύπαρξη της. Ο κάθε άνθρωπος χωρίς να το καταλαβαίνει κάποιες φορές βιώνει περιστατικά τηλεπάθειας. Είτε όταν σκέφτεται κάποιον κ αυτός πέρνει τηλέφωνο, έιτε όταν σκέφτεσε ένα τραγούδι και αμέσως το βάζει το ράδιο. Όλα αυτά είναι περιπτώσεις ακούσιας τηλεπάθειας. Τώρα το να λες "α σκέφτομαι τον ταδε τωρα αλλά δεν γίνεται τίποτα αρα δεν υπάρχει τηλεπάθεια" είναι εντελώς λανθασμένο γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο στην εμφάνιση του φαινομένου.

Ophelia
08-02-08, 12:45
Τα κέντρα παραψυχολογικών ερευνών επιβεβαιώνουν την ύπαρξη της.
Τα κέντρα παραψυχολογκών ερευνών προσπαθούν να επιβεβαιώσουν την υπαρξή της, με επίπονες και συστηματικές έρευνες εδώ και 100 χρόνια...

Η απόδειξη της τηλεπάθειας πέραν κάθε αμφιβολίας είναι ακόμα στόχος του μέλλοντος... :)

Ermhs
08-03-08, 17:44
Όταν επέστρεψα γνώρισα μια κοπέλα στην Ελλάδα (όχι στον τόπο όπου ζω) και από τότε μιλάμε με e-mails.

Μονο με εκείνη, οποτε θέλουμε να πούμε κάτι πχ μια καλημέρα μια καληνύχτα το οτιδήποτε...Θα το γράψουμε την ίδια στιγμή!! και θα πατήσουμε "send" του
e-mail την ίδια στιγμή!!!

παράδειγμα..όταν πατήσουμε send άμεσος το outlook κάνει αποστολή λήψη έτσι ώστε να στήλη το email..και το email τις όπως και το δικό μου εμφανίζονται την ίδια στιγμή στις οθόνες μας!!...δηλαδή λαμβάνουμε απάντηση κατά κάποιο τρόπο στο ίδιο μας μήνυμα!!! αστείο ακούγεται

έχουμε φρικάρει εντελώς 5 φορες ως τώρα και λέμε χαμογελώντας τηλεπάθεια!!...γιατί 1-2-3-4-5 παύει να είναι σύμπτωση???

Τάκης Παπαδόπουλος
08-03-08, 18:09
Όταν επέστρεψα γνώρισα μια κοπέλα στην Ελλάδα (όχι στον τόπο όπου ζω) και από τότε μιλάμε με e-mails.

Μονο με εκείνη, οποτε θέλουμε να πούμε κάτι πχ μια καλημέρα μια καληνύχτα το οτιδήποτε...Θα το γράψουμε την ίδια στιγμή!! και θα πατήσουμε "send" του
e-mail την ίδια στιγμή!!!

παράδειγμα..όταν πατήσουμε send άμεσος το outlook κάνει αποστολή λήψη έτσι ώστε να στήλη το email..και το email τις όπως και το δικό μου εμφανίζονται την ίδια στιγμή στις οθόνες μας!!...δηλαδή λαμβάνουμε απάντηση κατά κάποιο τρόπο στο ίδιο μας μήνυμα!!! αστείο ακούγεται

έχουμε φρικάρει εντελώς 5 φορες ως τώρα και λέμε χαμογελώντας τηλεπάθεια!!...γιατί 1-2-3-4-5 παύει να είναι σύμπτωση???
...Και πού είναι το περίεργο;
Απλά, "συντονίζεσθε" σε ίδια "μήκη κύματος"...

Αν δε μελετήσετε σοβαρά το θέμα μη θεωρώντας το σαν παιχνίδι ( ΔΕΝ είναι παιχνίδι ), μπορεί να εξελιχθεί σε ακόμη πιό έντονη "σύνδεση" το όλο φαινόμενο.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
25-03-08, 12:07
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι για τον εγκέφαλο δεν γνωρίζουμε παρά ελάχιστα πράγματα τα οποία έχουν κυρίως να κάνουν με την φυσιολογία του. Η εκ των προτέρων απόρριψη φαινομένων όπως η τηλεπάθεια φυσικά δεν προάγει την επιστήμη. Απαιτείται ενδελεχής μελέτη και είναι σίγουρο πως μας περιμένουν πολλές εκπλήξεις.

Witch Shadow
26-03-08, 01:56
...γιατί 1-2-3-4-5 παύει να είναι σύμπτωση???

Την 1η φορα ειναι τυχαιο, την 2η φορα ειναι συμπτωση, την 3η φορα κατι τρεχει... :D

blackeyes
29-07-08, 22:22
Γεια σε ολους καταρχην, θα ηθελα να πω και γω την ιστορια μου και αν γινετε να ακουσω την γνωμη καποιων που εχουν ασχοληθει με τετοια θεμετα περισσοτερο απο εμενα :) Λοιπον,με τις κολιτες μου ειμαστε ιδιαιτερα δεμενες οχι τοσο γιατι γνωριζομαστε χρονια η γιατι περναμε ολοι την μερα μαζι αλλα γιατι ταιριαξαμε απολητα θα μπορουσα να πω...εχω την ταση να αντιλαμβανομαι ποτε εχουν προβλημα(βασικα αυτο μου συμβαινει με καθε ατομο που το αγαπαω ιδιαιτερα) αλλα με την μια απο τις κολιτες μου πριν δυο χρονια οταν βρισκομουν στην βλυκειου στα μαθηματα τισ κατευθυνσης καθομασταν μαζι ετσι αρχισα να τις μιλαω (κατα την διαρκεια του μαθηματοσ παντα μιας και που ηταν βαρετο)να την ρωταω για την ακριβεια για το παρελθον της διοτι αισθανομουν οτι κατι την βασανιζε καταφερα να βρω μονη μου τι ειχε γινει λεσ και ''διαβαζα'' τισ σκεψεις-αναμεις τις,εκεινη δεν μπορουσε να πιστεψει τι ακριβος ειχε γινει...και πιστευε οτι εχω καποια ''μαντικη ικανοτητα'' υπερβολεσ το ξερω αλλα το αστειο αρχισε οταν καθοταν σκεφτοταν κατι και μου ελεγε να βρω τι σκεφτετε(απο τα 10 τα 7 θα τα εβρισκα)τοτε σοκαριστικα και εγω.αυτο το εκανα καθε μερα για να περνα η ωρα στα μαθηματα αλλα ηταν και κατι σαν εξασκηση κιολας αλλα σταματουσα οταν εφτανα στο σημειο που ψηλο πονουσε το κεφαλι μου(δεν ξερο κατα ποσο ηταν απο αυτο) ετσι και αλλιωσ δεν μπορουσα να ''μαντεψω'' τιποτε αλλο....Τωρα πλεον μου συμβαινει μονο οταν ειναι κατι συμαντικο...Οσο για τα τηλεφωνα και το ραδιο με τα τραγουδια οπωσ και οι ξαφνικες επισκεψεις απο συγγενεις που μου περνανε απο το μυαλο και φευγουν αλλα εμφανιζονται στην πορτα μας ....μου εχουν τυχη μερικες φορες πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα αν δεν την ειχα διοτι εχω τρομαξει τοοοσες φορες.....αλλα απο την αλλη ισως να ειναι και χρησιμο το μονο κακο ειναι οτι δεν εχω ιδεα ουτε πωσ να το εξασκισω ουτε πωσ να το ελεγχω ουτε πως να το χρησιμοποιησω για να βοηθησω τους αλλους :( θα σας παρακαλεσω,γιατι απο οτι εχω καταλαβει οι περισσοτεροι εχετε τετοιες εμπιριες,να μου πειτε εσυ πως τις χρησιμοποιητε και πως το αντιμετοπιζετε ολο....αυτο εγω παντος αγχονομαι οταν νιωθω κατι σοβαρο. Σας ευχαριστω πολυ :D

flamekeeper
30-07-08, 11:34
το να καταλάβεις τι περίπου σκέφτεται ο άλλος όταν υπάρχει προσωπική επαφή είναι αρκετά εύκολο, από την γλώσσα του σώματος, ανεπαίσθητες εκφράσεις του προσώπου, μπορείς να πιάσεις συναισθήματα. Ε και αν ξέρεις αρκετά καλά τον άλλο και έχετε βιώματα μαζί, μπορείς να καταλάβεις και τι σκέφτεται. Το ίδιο περίπου συμβαίνει και με τις τσιγγάνες, σου λένε διάφορα για σένα και παρατηρούν τις εκφράσεις και τις κινήσεις σου, αν πέσαν κάπου μέσα, πιάνονται από αυτό και συνεχίζουν ( πάντα μαζί με τις βασικές γνώσεις χειρομαντίας ).
Ο σκύλος σου ξέρει πότε θα τον βγάλεις βόλτα, πότε είσαι εκνευρισμένος, κουρασμένος, πότε έχει συμβεί κάτι κακό, αυτό είναι μια μορφή τηλεπάθειας.. την οποία είχε ανεπτυγμένη στο παρελθόν και ο άνθρωπος, αλλά εξασθένησε με την ανάπτυξη του προφορικού λόγου. ( ίσως γιαυτό τα μωρά διαισθάνονται περισσότερα από τους γονείς τους ) Η ικανότητα υπάρχει μέσα στον εγκέφαλό μας, εξασθενημένη, φυσικά, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σε ορισμένες περιπτώσεις δεν μπορεί και να λειτουργεί.
την καλημέρα μου ;)

~*WiLdChILD*~
01-08-08, 16:16
Φυσικα και υπαρχει η τηλεπαθεια!Αποκλειεται να οφειλεται σε συμπτωσεις κι ουτε ειναι δυσκολο να κατανοησουμε την υπαρξη της.Αλλωστε εχουν γινει τοσα πειραματα που το επιβεβαιωνουν!

Προσωπικα εννοειται πως εχω μεγαλυτερη τηλεπαθεια με ατομα που ειναι κοντα μου(φιλοι/συγγενεις),αλλα οχι απαραιτητα.Εχει σχεση με τον εγκεφαλο και συγκεκριμενα ''κυματα'' που εκπεμπονται.

Αυτο που μου προκαλεσε εντονο ενδιαφερον ειναι που μια φορα η μητερα και η θεια(αδερφες) της κολλητης μου ειχαν κοιμηθει μαζι και ειδαν ακριβως το ιδιο ονειρο!!Χαρακτηριστικο τηλεπαθητικο ονειρο!

no slave
04-08-08, 15:56
θα ηθελα να σας περιγραψω και εγω μια εμπειρια.
μια χηρα και ανημπορη γιαγια φιλοξενουταν απο τα 2 της παιδια,6 μηνες στο ενα και 6 μηνες στο αλλο.το ενα της παιδι ειναι η γιαγια μου με τις 3 κορες της οι οποιες αφιερωναν πολυ χρονο στην γιαγια τους(προγιαγια μου αν σας μπερδεψα).το αλλο της παιδι ειναι ο αλκοολικος αδερφος της γιαγιας μου με την αλλοδαπη συντροφο του.οπως καταλαβαινετε η φροντιδα του δεν ηταν αναλογη.μια ωραια πρωια λοιπον ακουστηκε μια φωνη σπιτι μας που ζηταγε βοηθεια.τοτε η γιαγια εμενε στον αλκοολικο γιο της.ολοι παραξενευτηκαν μεχρι που ξαναακουστηκε η φωνη πιο εντονα αυτη τη φορα.ηταν η φωνη της γιαγιας!πηραμε τηλ στον υιο της να ρωτησουμε αν συμβαινει κατι και τοτε το παραδοξο!ακουγοταν απο το τηλ η γιαγια να φωναζει βοηθεια.εκτοτε η γιαγια εμεινε σπιτι μας μεχρι και το θανατο της
η παραπανω ιστορια ειναι περα για περα αληθινη.την αναφερω για να σας πω πως πιστευω στην τηλεπαθεια αλλα και οτι μπορει να παρει τετοια μορφη ωστε να ακουμε με τα αυτακια μας το μηνυμα.βεβαια δεν καταργουμε τις συμπτωσεις οπου σε απλα πραγματακια μπερδευομαστε και τους δινουμε μεταφυσικη υποσταση

Alexandros-Ap
07-08-08, 12:08
Καλησπέρα!

Όλοι μας έχουμε τη δυνατότητα να αυξήσουμε τη διαίσθησή μας αλλά & όλες τις άλλες ψυχικές ικανότητες της συνείδησής μας όπως η τηλεπάθεια, η διόραση, η υπερακοή κτλ....

Ένα απ'τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι ότι δεν πιστεύουμε σ'αυτές τις δυνάμεις, δεν τις δίνουμε σημασία ή δεν τις γνωρίζουμε. Κάποιοι είναι πολύ διαισθητικοί ή τηλεπαθητικοί για παράδειγμα. Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι, δεν σημαίνει ότι είναι οι "εκλεκτοί".

Όλοι μας, άσχετα αν γνωρίζουμε για αυτές τις δυνάμεις ή όχι, αν τις έχουμε ή όχι, μπορούμε να τις εμπειραθούμε. Αρκεί να στρέψουμε την προσοχή μέσα μας. Να έχουμε στόχο την αυτογνωσία. Μέσω της αυτογνωσίας η συνείδησή μας εκφράζεται & το υποσυνείδητο περιθωροπιείται όλο & περισσότερο.

Τότε είναι που αρχίζουμε να λαμβάνουμε διαισθητικά μυνήματα, τηλεπαθητικά , να ακούμε & να βλέπουμε πράγματα που διαδραματίζονται σε άλλες διαστάσεις όπου με τα φυσικά μας μάτια & αυτιά δεν μπορούμε.

Υπάρχουν συγκεκριμένες κατευθύνσεις, πρακτικές, όπου κάποιος μπορεί να αρχίζει να γνωρίζει τον εαυτό του, τι είναι η συνείδηση & τι το υποσυνείδητο & πως μπορεί να αφυπνίσει αυτές τις δυνάμεις. Σε τι αποσκοπούν.

iro1
10-08-08, 18:33
Καλησπέρα και απο μενα. Η γνώμη μου είναι πως υπάρχει διαίσθηση και όλοι την έχουμε μέσα μας απλά άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. Τρανταχτό παράδειγμα είναι τα δίδυμα αδέλφια που χτυπάει το ένα και το άλλο το καταλαβαίνει όπου και να είναι.Είναι οι θείες μου έτσι οπότε είμαι σίγουρη για την αλήθεια των λεγομένων τους.Εκτός αυτού όμως είχα και εγώ μια εμπειρία.
Πριν τέσσερα χρόνια έναρξη των Ολυμπιακών αγώνων στην Αθήνα είμαι με τον φίλο μου και πάμε να βοηθήσουμε κάτι φίλους που θα πηγαίναν διακοπές με το αμάξι μας.Εμείς εκεί είχαμε πάει με την μηχανή όμως επειδή δεν υπήρχε κάποιος να το πάει στο λιμάνι θα το πήγαινα εγώ και ας ήμουν πολύ νέα οδηγός και δεν πολυοδηγούσα.Ο φίλος μου θα ακολουθούσε με την μηχανή το ίδιο και ο κολλητός του.Έτσι και έγινε μέχρι που κάτι θυμήθηκαν και πάει ο φίλος μου να κάνει αναστροφή να γυρίσει και εγώ βγάζω φλας στην άκρη.Τότε τον χτύπησε ένα αμάξι και έκανε τούμπες στον αέρα μέχρι που έπεσε κάτω αναίσθητος.οπως καταλαβαίνετε εγώ ούρλιαξα με όλη μου την δύναμη και βγήκαν απο παντού να δουν τι έγινε.Διαίσθηση πρώτη..ο φίλος μου είχε προαίσθημα και μου είπε οτι όλη μέρα έλεγε μέσα του θεέ μου μόνο να μην είναι η Ηρώ πάνω στην μηχανή.Διαίσθηση νούμερο 2....η μαμά μου με το που έγινε το ατύχημα δευτερόλεπτα μετά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει είσαι καλά?σαν να άκουσα στο κεφάλι μου να φωνάζεις απεγνωσμένα.Αυτά..

morning star
07-10-09, 15:38
Καλησπερα και απο 'μενα.ανηκω και εγω στους ανθρωπους που πιστευουν πως η τηλεπαθεια σαν φαινομενο υφισταται και δεν προκειται παντα για συμπτωση.σιγουρα καποιο,μεγαλο ισως ποσοστο περιπτωσεων μπορει να αποδωθει σε συμπτωση,μα οταν συμβαινει συστηματικα και συνεχεια,δεν μπορεις να το αγνοησεις...
Δεν αναφερομαι μονο στα παραδειγματα του τυπου "σκεπτομουν τον Χ και αμεσως με πηρε τηλεφωνο",το οποιο αν πραγματι συμβαινει σε πολυ συχνη κλιμακα ειναι οντως αξιο προσοχης,μα κυριως σε μορφες "συντονισμου" με καποια ατομα.
Οπως προαναφερθηκε,οι μητερες με τα παιδια τους,μελη γενικως οικογενειας μεταξυ τους,κυριως διδυμα αδερφια παρατηρουν πιο εντονα το εν λογω φαινομενο.ομως δεν ειναι αναγκη να υπαρχει οικογενιακος δεσμος για να ειναι τοσο "ισχυρη" η εκδηλωση του.
Ανθρωποι που πραγματικα ειναι πολυ κοντα ο ενας στον αλλο,σχεση,φιλοι κτλ,ειναι σε θεση να βιωσουν κατι τετοιο.μιλωντας απο προσωπικη πειρα.
Με δυο ατομα συγκεκριμενα παρατηρω το εξης που σιγουρα το εχουν βιωσει κι αλλοι:αισθανομαι οτι αισθανονται,κυριως αν αυτο ειναι εντονο.χωρις να εχω μιλησει με τα εν λογω ατομα ωστε να ξερω πως ειναι την δεδομενη στιγμη,μπορει,εντελως ξαφνικα και χωρις κανενα λογο-ερεθισμα,να νιωσω εντονη χαρα,λυπη,δυσαρεσκεια,θυμο,πονο(σωματικο-ψυχολογικο) κτλ.να μην μπορω να κοιμηθω το βραδυ χωρις να με απασχολει κατι,να νιωθω ενα αδιευκρινηστο,μα πλεον γνωριμο συναισθημα και μετα απο λιγα λεπτα να εμφανιζεται καποιο απο αυτα τα ατομα...
Θα πει κανεις πως αυτα ειναι τυχαια.το περιεργο και αξιο προσοχης ομως ειναι,οταν μετα αυτα τα "προαισθηματα" επαληθευονται ειτε απο τα ιδια τα ατομα ειτε απο αλλους.
Πχ:χτες ο Χ τσακωθηκε στην δουλεια του και ηταν εξω φρενων.
Επαληθευοντας την ωρα ανακαλυπτει κανεις πως εκεινη ακριβως την στιγμη εγω ημουν εκνευρισμενη με ολους και με ολα χωρις προφανη λογο!!!!
Σιγουρα ακουγονται "τραβηγμενα" ολα αυτα μα η συχνοτητα τους ειναι αυτη η οποια με εχει οδηγησει να σκεφτω πως πραγματικα κατι τρεχει εδω...
Ποσοστο επιτυχιας πανω απο 90% που λενε και τα μεντιουμ στις διαφημησεις στην τηλεοραση :D :p :D

Ιορδανης 1971
08-10-09, 14:03
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli
Δηλαδή εγώ άμα πιστεύω ότι σήμερα θα κερδίσω το τζόκερ θα το κερδίσω;

και ομως αγαπητε φιλε, ειναι γεγονος διοτι συναιβει σε μενα!
καταφερα μεσα σε 4 περιπου μηνες να κερδισω το τζοκερ επειδη το πιστεψα οτι θα γινει.Αυτο που αναφερω τωρα ειναι αληθεια, εχω ποσταρει και θεμα με αυτο.
Φυσικα δεν μπορω να το εξηγησω απολυτα,ξερω ομως οτι εγινε.Ξερω επισης οτι το προσκαλεσα οπως ακριβως ολοι μας προσκαλουμε ολα αυτα που μας συμβαινουν ειτε συνηδειτα ειτε συνηθως ασυνειδητα.
Αφου λοιπον αυτο το γεγονος προκληθηκε απο την εντονα προσυλωμενη μου σκεψη αλλα και την πιστη που ενιωθα οτι θα γινει ,τοτε λογικα(??) και η τηλεπαθεια καπως ετσι λειτουργει..

xontro_mpizeli
08-10-09, 16:26
και ομως αγαπητε φιλε, ειναι γεγονος διοτι συναιβει σε μενα!
καταφερα μεσα σε 4 περιπου μηνες να κερδισω το τζοκερ επειδη το πιστεψα οτι θα γινει. Φυσικα δεν μπορω να το εξηγησω απολυτα,ξερω ομως οτι εγινε.Ξερω επισης οτι το προσκαλεσα οπως ακριβως ολοι μας προσκαλουμε ολα αυτα που μας συμβαινουν ειτε συνηδειτα ειτε συνηθως ασυνειδητα.

Καταρχήν συγχαρητήρια! Εύχομαι να αξιοποιήσεις σωστά τα κέρδη σου :p

Στο θέμα μας τώρα...

Ας πούμε ότι βγαίνω και υποστηρίζω ότι "οκ, απλά έτυχε, και κέρδισες. όπως συμβαίνει με τον καθένα κάθε φορά".

Γιατί να μην ισχύει δλδ η άποψή μου;
Γιατί να αποδεχτώ ότι όντως προκάλεσες (δεν σε αμφισβητώ, προσπαθώ απλά να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου) την τύχη σου, την επηρέασες, χρησιμοποίησες τη σκέψη σου και είχες ένα επιτυχές αποτέλεσμα;

Φαντάζομαι είναι λεπτή η γραμμή που χωρίζει τις τηλαπαθητικές ικανοτήτες (αν όντως έχει ή είναι κάτι άλλο που απλά χαρακτηρίζεται έτσι) απλό την απλή σύμπτωση.
Γι αυτό, αν ξέρει κανείς να μας πει, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε αν μπορεί να αποδειχτεί κάτι τέτοιο, με ποιό τρόπο και μεθοδολογία, ποιά είναι τα αποτελέσματα, αν είναι ακριβή και όχι στατιστικά, κ.τ.λ.

Ιορδανης 1971
08-10-09, 18:08
Αρχικα πρεπει να σε ευχαριστησω που απαντησες χωρις χλευασμους κτλ.Ειναι γεγονος, οτι ακομα και εγω που πετυχα αυτο που ηθελα υπηρχαν η και υπαρχουν στιγμες που μεσα μου λεω ετυχε.
Στατιστικα, υπαρχει περιπτωση να προβλεψεις τον συνδυασμο.Ομως ειναι μικρη,συγεκριμενα 1,415,000/1!!
Ισως να επαιξε ρολο η ψυχολογικη κατασταση στην οποια βρισκομουν εκεινη την περιοδο την οποια μπορω να στην αναφερω αν κρινεις σκοπιμο, απλα θα σου πω οτι δεν ειχα την παραμικρη περιπτωση να σωθω εαν δεν γινοταν καποιο θαυμα να το πω διοτι ειχα τεραστια χρεη.
Οταν αρχικα μου μιλησε καποιος για αυτον το τροπο, φυσικα καταλαβαινεις οτι μου ηρθε να τον χτυπησω(!!) διοτι εγω ειχα σχεδον καταστραφει και αυτος μου ελεγε οτι μπορουσα να ανατρεψω την ολη κατασταση, αρκει να πιστευα οτι ειναι ηδη αναστραμενη(??!!)
Σε καποια φαση, αρχισα να σκεφτομαι ολη την διαδρομη της ζωης μου, και συνηδειτοποιησα οτι αυτο που μου ελεγε αυτος ο ανθρωπος εχει μια λογικη.Να μην σε κουραζω,(οπως ειπα εχω ποσταρει αντιστοιχο θεμα) εκανα πραξη τετοιες σκεψεις(θετικες δλδ) και περιμενα να κερδισω σε καποιο παιχνιδι.Μαλιστα ειχα θεσει χρονικο περιθωριο τους 6 μηνες, και επειδη ηθελα να βοηθησω και πολλους ανθρωπους ηθελα και συγκεκριμενο ποσο.
Πρεπει να ξεκαθαρισω οτι ποτε στην ζωη μου δεν ειχα συμετοχη σε τετοια παιχνιδια καταρχας γιατι ΔΕΝ πιστευα οτι θα κερδιζα, και επειδη επαγγελματικα ειχα σταθερα ανοδικη πορεια και ημουν ευχαριστημενος απο τα χρηματα που κερδιζα.
Οταν εγινε αυτο, ημουν στην δουλεια μου,και με πηρε η γυναικα μου και μου το ανακοινωσε..Οπως μπορεις να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ σχεδον σωριαστηκα στο πατωμα, αλλα ταυτοχρονα ημουν σιγουρος οτι θα συνεβαινε,το περιμενα.
Θα μπορουσα να γραφω ωρες γιαυτην την περιπτωση αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.το θεμα ειναι οτι ο καθενας μας, αν κανει μια αναδρομουλα στα συνβαντα της ζωης του καλοπροαιρετα, και αντιληφθει τη σκεψεις ειχε μεσα στο μυαλο του τοτε, θα εκπλαγει αναλογα!!
Θελω να ξεκαθαρισω για αλλη μια φορα οτι ΔΕΝ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ να παρατησει τα παντα και απλα να κανει θετικες σκεψεις περιμενοντας το θαυμα που θα τους λυσει ολα τα προβληματα η θα ικανοποιησει καθε του επιθυμια, απλα πιστευω ακραδαντα οτι με τον τροπο που σκεφτομαστε, επηρεαζουμε ετσι τις καταστασεις ετσι ωστε να δουλεψουν υπερ μας η κατα μας.
Επισης θαθελα να προσθεσω οτι ο μονος τροπος για να παει κανεις αληθινα μπροστα ειναι μονο μεσω της σκληρης, αφοσιωμενης εργασιας που ο καθενας εχει επιλλεξει να κανει.Εγω ακομα εργαζομαι, στην αγαπημενη μου δουλεια, με τους αγαπημενους μου συνεργατες, που με τοσο κοπο εκανα για να χτισω και με τοσο ανομο τροπο καποιοι πηγαν να μου κλεψουν.
Απλα λεω, σκεφτητε θετικα,οραματιστητε την εξελιξη που θελετε, πιστεψτε σε αυτο που ζητατε και αυτο θα υλοποιηθει.
Λυπαμαι αν σας κουρασα, ευχαριστω..

Dmud
06-11-09, 02:49
ενδιαφερουσες αποψεις. σαν σπασικλας που ειμαι, να πω και την επιστημονικη αποψη... τηλεπαθεια δεν υπαρχει, ειναι φαινομενο που οφειλεται σε μια πολυ γνωστη ανθρωπινη λειτουργεια, που ονομαζεται "θετικη ροπη" (positive cognitive bias). Αυτο σημαινει οτι εχουμε την ταση να θυμομαστε εμπειριες που ειναι θετικες και συμβατες με την κοσμοθεωρια και τα πιστευω μας, και να μην θυμομαστε τις μη συμβατες. Για παραδειγμα, στη διαρκεια μιας ημερας μπορει να σκεφτει καποιος 20 φορες να τηλεφωνησει στην κοπελα του. Ξαφνικα καθως το σκεφτεται την 21, του τηλεφωνει αυτη. Καταπληκτικο θα πει!! μολις σε σκεφτομουν!! τηλεπαθεια!!!

Η αν καποιος ειναι βαρεια αρρωστος, θα μας περασουν απο το μυαλο εκατονταδες φορες σκεψεις και ανησυχιες οτι θα παθει κατι κακο. Αλλα εαν συμπεσει μια σκεψη με το θανατο τοτε το συνδεουμε.

Ιορδανης 1971
06-11-09, 22:17
Δεν διαφωνω με αυτο που λες,απλα θα σου πω οτι αυτο που περιγραφεις εχει μικρη σχεση με την τηλεπαθεια.
Μην ξεχνας, οτι η τηλεπαθεια ειναι πλεον κατι που μελετατε επισημα σε ξενα πανεπιστημια και εχει και εδρες στο εξωτερικο.

Cthugha
12-02-11, 14:47
Η τηλεπάθεια είναι κάτι πολύ κοινό στην περίπτωση των διδύμων σε μικρή ηλικία και απορώ γιατί κανείς ειδικός δεν μιλάει γι'αυτό.
Ως τηλεπάθεια δεν εννοώ την ικανότητα να μπορεί να διαβάζεις σκέψεις (πιστεύω και σε αυτήν), αλλά την ικανότητα ένας δίδυμος να νοιώθει το ψυχολογική αγωνία του άλλου.
Παραδείγματα αμέτρητα. Ο ένας δίδυμος να έχει τροχαίο ατύχημα και ο άλλος να βάζει τα κλάματα χωρίς λόγο. Για να μην πάω σε ακραία παραδείγματα όπως το γνωστό των Jim Lewis και Jim Springer.

The stories of identical twins' nearly identical lives are often astonishing, but perhaps none more so than those of these identical twins born in Ohio. The twin boys were separated at birth, being adopted by different families. Unknown to each other, both families named the boys Jim. And here the coincidences just begun. Both James grew up not even knowing of the other, yet both sought law-enforcement training, both had abilities in mechanical drawing and carpentry, and each had married women named Linda. They both had sons whom one named James Alan and the other named James Allan. The twin brothers also divorced their wives and married other women - both named Betty. And they both owned dogs which they named Toy. Jim Lewis and Jim Springer finally met in February 9, 1979 after 39 years of being separated.

Angelika28970
18-05-11, 13:52
Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για σύμπτωση και τίποτα παραπάνω...
Δε νομίζω δηλαδή ότι όταν σκεφτόμαστε κάποιον και αυτός τυχαίνει εκείνη τη στιγμή να επικοινωνεί μαζί μας να δέχεται τυχόν μυνήματα που του στέλνουμε υποσυνείδητα.Απλά πρόκειται για συμπτώσεις, ευχάριστες μπορώ να πω, που απλά συμβαίνουν.Όντως, όπως είπε και ο G-pan, παίρνουμε υπ όψιν μας την 1-2 φορές που συμβαίνει και ξεχνάμε τις 100 που δεν γίνεται τίποτα!
Φαντάζεστε όμως να επικοινωνούμε τηλεπαθητικά με μυνήματα και να στέλνουμε ασυνείδητα μυνήματα στον συνάνθρωπό μας σαν να λειτουργεί ως δέκτης;!;!

εγω πιστευω πως ειναι τηλεπαθεια γιατι το εχω παθει κι εγω παρα πολλεεεεεεες φορες

bigsmoot
19-05-11, 18:04
εγω πιστευω πως ειναι τηλεπαθεια γιατι το εχω παθει κι εγω παρα πολλεεεεεεες φορες

δεν λεγετε τηλεπαθεια! νομιζω οτι τα κανει ολα η ενεργεια που στελνουμε οταν σκεφτομαστε ( γιατι στελνουμε! ). Οπως αυτο που λεμε ιοντικη υλη... με τις σκεψεις μας μπορουμε να επιρρεασουμε το περιβαλλον. Ολα γινονται στο κυκλωμα των ενεργειων μας. Γιατι νομιζω οτι ειμαστε ενα κυκλωμα απο εγκεφαλους και ενεργεια που προκαλει αλλαγες μεσω της ιοντικης υλης. Αν καταλαβαινεις...

Ελευθέριος Παλιγγίνης
26-05-11, 23:18
Προκειμένου να πάψει κάποιος να αμφισβητεί τα δικά του κρούσματα τηλεπάθειας -και να σιγουρευτεί οτι συμβαίνουν-, πρέπει να ασχοληθεί περισσότερο θεωρητικά με μεταφυσική/παραψυχολογία ή και να λάβει σχετικές μυήσεις σε κάποιο σύστημα ενεργειακό ή/και πνευματιστικό.

Με αυτούς τους τρόπους βελτιώνεται η τηλεπαθητική ικανότητα που έχει το άτομο -αποκτώντας και άλλες παραψυλογικές ικανότητες- και πλέον παύει να αναρωτιέται. Γιατι μόνο σε αρχικά στάδια αμφισβητείς, και αν σου συμβαίνει "αραιά" χρονικά.

Χρειάζεται περισσότερη πληροφόρηση, ενεργοποίηση απο master/δάσκαλο, εκπαίδευση και πρακτική καθένας για να παίρνει σωστές λεπτομέρειες και να έχει καθαρότητα και ένταση αυτό που λαμβάνει ως πληροφορία/ήχο/εικόνα. Ή η όποια άλλη ικανότητα. Και να βελτιώνεται σιγά-σιγά.

no slave
27-05-11, 00:39
φιλε Ελευθέριος Παλιγγίνης,θεωρεις πως η τηλεπαθεια ή η οποιαδηποτε αλλη παραψυχολογικη ιδιοτητα,μπορει να λαμβανει χωρα ελεγχομενα και κατα βουληση απο ενα ατομο?

Ελευθέριος Παλιγγίνης
27-05-11, 01:01
Στο πλαίσιο της τηλεπάθειας ανήκει και η ενορατική προβολή / έντονη σκέψη "αποστολή" εικόνας απο έναν άνθρωπο,
και η "λήψη" της απο έναν άλλον.

Εφόσον
1. δύο άτομα με την εν λόγω ικανότητα είναι εκπαιδευμένα μεταξύ τους
στο να μαντεύει ο ένας ποια εικόνα έχει στο μυαλό του και "στέλνει"/σκέπτεται έντονα ο συγκεκριμένος άλλος,
2. απο έναν αριθμό δεδομένων εικόνων τις οποίες γνωρίζουν και θυμούνται/έχουν μπροστά τους και οι δύο
πχ 5 φωτογραφίες φρούτων: Πορτοκάλι, Φέτα Καρπούζι, Φράουλα, Ακτινίδιο, Βερύκοκο
3. και την κάθε φορά επιλογή εικόνας κάνει τυχαίος άνθρωπος και καλύτερα αμφισβητίας, υποδεικνύοντάς τη στον "αποστολέα"
-ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να έχουν συνεννοηθεί τα υποκείμενα του πειράματος για την σειρά των εικόνων-
τότε εάν ισχύουν τα 1 και 2 -τα πρόσωπα είναι εκπαιδευμένα μεταξύ τους και γνωρίζουν/βλέπουν τις ίδιες πιθανές εικόνες-
η επιτυχία του πειράματος είναι υψηλή.

Η πείρα είναι ανάλογη της ενασχόλησης και εκπαίδευσης, έτσι μειώνονται τα λάθη ώσπου εξαφανίζονται. Παράλληλα έχουμε ποιοτική βελτίωση. Σε βάθος χρόνου.

Όμως όπως σε όλα τα θέματα/αντικείμενα, πρέπει το άτομο να είναι συμβατό με αυτό. Δεν είμαστε όλοι όλα, εξειδικευόμαστε σε ό,τι έχουμε έλξη... ταλέντο ή ειδική αρέσκεια. Ό,τιδήποτε δεν σου αρέσει ή δεν το καταλαβαίνεις, για εσένα δεν υπάρχει. Δεδομένο. Αυτό όμως δεν ακυρώνει την ύπαρξη ειδικών που ασχολούνται μαζί του...

Ermhs
27-05-11, 08:22
Γιατί σον και καλά πρέπει να μυηθεί κάτι.. αυτό από μόνο του είναι αυθυποβολή.. Αν δεν το έχεις.. δεν το έχεις τελεία και παύλα, τουλάχιστο στο βαθμό που μερικοί το θέλουν..

no slave
27-05-11, 13:17
Η πείρα είναι ανάλογη της ενασχόλησης και εκπαίδευσης, έτσι μειώνονται τα λάθη ώσπου εξαφανίζονται. Παράλληλα έχουμε ποιοτική βελτίωση. Σε βάθος χρόνου.

ετσι λοιπον υπαρχουν ανθρωποι με μεγαλη πειρα που τεινουν να εξαλειψουν το λαθος,σωστα?
αραγε δεν ενδιαφερονται οι ιδιοι ή μηπως συντρεχουν αλλοι λογοι που δεν αποδεικνυεται στο ευρυ κοινο η υπαρξη παραψυχικων δυναμεων?

Ό,τιδήποτε δεν σου αρέσει ή δεν το καταλαβαίνεις, για εσένα δεν υπάρχει. Δεδομένο.
τιποτα δεν ειναι δεδομενο.
καταλαβαιν(ω,εις,ουμε) οτιδηποτε "συλλαμβανουν" τα αισθητηρια οργανα μας,μα κυριως επηρρεαζει την κατανοηση αυτων η επεξεργασια της πληροφοριας απο τον εγκεφαλο.
μια μοναχα επιπλεον ουσια να παραγονταν στον εγκεφαλο,θα ειχαμε τελειως διαφορετικη αντιληψη του κοσμου.

επειδη δεν υπαρχει η επιπλεον ουσια (αυτοπαραγομενη τουλαχιστον),δεν σημαινει πως δεν υπαρχει και η αληθεια που θα μας αποκαλυπτε.
απο την αλλη ομως πρεπει να εχουμε μια κοινη αφετηρια εκκινησης..τουλαχιστον για να συννενοουμαστε:)

Angelika28970
03-07-11, 17:04
δεν λεγετε τηλεπαθεια! νομιζω οτι τα κανει ολα η ενεργεια που στελνουμε οταν σκεφτομαστε ( γιατι στελνουμε! ). Οπως αυτο που λεμε ιοντικη υλη... με τις σκεψεις μας μπορουμε να επιρρεασουμε το περιβαλλον. Ολα γινονται στο κυκλωμα των ενεργειων μας. Γιατι νομιζω οτι ειμαστε ενα κυκλωμα απο εγκεφαλους και ενεργεια που προκαλει αλλαγες μεσω της ιοντικης υλης. Αν καταλαβαινεις...

ε καλα δεν σε εβρισα κιολας!!!εγω την αποψη μου ειπα, τι εχθροτητα ειναι αυτη?:mad:

Ελευθέριος Παλιγγίνης
08-07-11, 02:53
Γιατί σον και καλά πρέπει να μυηθεί κάτι.. αυτό από μόνο του είναι αυθυποβολή.. Αν δεν το έχεις.. δεν το έχεις τελεία και παύλα, τουλάχιστο στο βαθμό που μερικοί το θέλουν..

Yπάρχει το θεματικό ενδιαφέρον, και ιδιαίτερη ικανότητα, και βελτιώνεται με Μύηση και εξάσκηση. Ακριβώς όπως τα ταλέντα σε οποιοδήποτε θέμα μπορούν να βελτιωθούν με την εισαγωγή σε εκπαιδευτική δομή και την εξάσκηση. Οι Μυήσεις ενεργοποιούν σε ανώτερους βαθμούς τα κέντρα και τον εγκέφαλο, καθώς και αναβαθμίζουν/εξελίσσσουν τον Οδηγό. Έπειτα μπορείς να πρακτικάρεις άλλα, ανώτερα πράγματα απο εκείνα που έκανες πριν. Αλλάζει σε πολλά η νοοτροπία και κάθε αλλαγή επιπέδου είναι.. νέο Σύμπαν. Μετά απο κάποια Υψηλή Μύηση. Εκεί είναι η διαφορά Μυημένου απο αμύητο. Δεν αναφέρομαι σε Μύηση Ρέικι, ή άλλου ενεργειακού συστήματος εναλλακτικής θεραπείας, κανενός είδους. Αναφέρομαι σε Υψηλή Μύηση των Αρχαίων Μυστηρίων, για Επαφή συνειδητή -ΤΟΥΣ βλέπεις και ΤΟΥΣ ακούς, όλους, και απο τότε έχεις την Ύψιστη δυνατή προστασία στη ζωή-.

ετσι λοιπον υπαρχουν ανθρωποι με μεγαλη πειρα που τεινουν να εξαλειψουν το λαθος,σωστα?
αραγε δεν ενδιαφερονται οι ιδιοι ή μηπως συντρεχουν αλλοι λογοι που δεν αποδεικνυεται στο ευρυ κοινο η υπαρξη παραψυχικων δυναμεων?

Σε καλοπροαίρετους ενδιαφερόμενους αποδεικνύονται τα πάντα, στον εαυτό τους. Σε εκείνους που είναι προκατειλημμένοι να μην αποδεχθούν τίποτα, δεν αποδεικνύεται τίποτα. Γιατι κατ' αρχήν το Πνεύμα δεν κάνει επίδειξη. Ούτε θέλει να πείσει όλο τον κόσμο. Επιλέγει για συγκεκριμένους ανώτερους σκοπούς όσους πρωτίστως Το σέβονται, είναι δεκτικοί, και αυτό το κάνει προκειμένου να αναβαθμίσει και εκείνους διανοητικά και σε ικανότητες μεταφυσικές -τα αποτελέσματα αυτής της αλληλεπίδρασης, είναι αντικειμενικά και μπορούν να εξεταστούν απο οποιονδήποτε-. Κάποιον υλιστή αποκλείεται να τον ενδιαφέρουν οι ανώτεροι σκοποί, κάποια απο τα αποτελέσματα όμως ενίοτε τον ενδιαφέρουν. Το Πνεύμα θέλει δηλ. ισχυρό ενδιαφέρον και "αφιέρωση" στο θέμα του. Aκολούθως λαμβάνεις την "πληρωμή" σου. Εκτός ελάχιστων περιπτώσεων που γνωρίζω να έχει δοθεί Έγκριση για να πειστούν μικρές ή κάπως πιο μεγάλες ομάδες άσχετων έως τότε ατόμων, με εντονότατες και αναμφισβήτητες εκδηλώσεις Ανωτέρων Πνευμάτων.

archangelofjustice999
24-08-11, 01:44
Η τηλεπαθεια οπως λενε ειναι μια υπερφυσικη δυναμη. Πολλοι απο εσας θα γνωριζετε τον μυθο με τον Ατλα οποιος εκανε 7 κορες. καθε κορη συμβολιζει ενα απο τα τσακρα του σωματος. Ο Ατλας ηταν ο πρωτος θεος που ειχε ολα τα τσακρα ανοιχτα. Ετσι μπορουσε να χρησιμοποιησει τηλεπαθεια. Ειναι λιγοι αυτοι ποθ χρησιμοποιουν τηλεπαθεια αφου ανοιξαν τα 7 τσακρα.

fantasy
09-12-11, 18:26
Εγώ το έχω ζήσει πολλές φορές αυτό και κοντεύω να το πιστέψω. Επειδή πολλές φορές ο σύντροφός μου με παίρνει τηλέφωνο, πάντα λίγο πριν να με πάρει τηλέφωνο τον σκέφτομαι έντονα. Του το έχω πει και γελάμε. Πιστεύω πολύ ότι είναι μια πραγματικότητα, από πείρα μου δηλαδή. :D