PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαντασία μου;;;;

papaki
17-04-07, 21:46
Παιδιά γεια σας! Είμαι νέο μέλος και αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω. Συγχωρέστε με λοιπόν για τυχόν λάθη μου. Θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ προσωπική μου εμπειρία. Μπορεί σε κάποιους να φανεί χαζή ή κοινή αλλά δεν πειράζει.
Πρόκειται για κάτι το οποίο μου συμβαίνει σχεδόν κάθε βράδυ. Να σημειώσω ότι εγώ ποτέ δεν κοιμάμαι συνεχόμενα μέχρι το πρωί αλλά πάντα μα πάντα ξυπνάω κατά τη διάρκεια της νύχτας, ανοίγω τα μάτια μου, κοιτάω το ρολόϊ μου (γενικά είμαι timeaholic) και ξανακοιμάμαι. Από το κρεβάτι μου βλέπω λίγο από το διάδρομο του σπιτιού μου, ο οποίος ξεκινάει από το σαλόνι και καταλήγει στο δωμάτιό μου. Επίσης ποτέ δεν κοιμάμαι με εντελώς κλειστό φως αλλά πάντα έχω ένα μικρό διακριτικό φωτάκι. Αυτό που μου συμβαίνει πολύ συχνά (για να μην πω κάθε βράδυ) είναι όταν ξυπνάω να βλέπω μία ανδρική φιγούρα, χωρίς να μπορώ να διακρίνω περαιτέρω χαρακτηριστικά, να στέκεται στην πόρτα του δωματίου και άλλες φορές να κινείται προς το μέρος μου και άλλες να μένει ακίνητη. Βέβαια όταν ανοιγοκλείσω τα μάτια μου δυο τρεις φορές εξαφανίζεται. Το θέμα είναι ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν κοιμάμαι από εκείνη την πλευρά του κρεβατιού που βλέπει το διάδρομο και όχι από την άλλη, ενώ δεν μου έχει συμβεί ποτέ όταν κοιμάμαι σε άλλο κρεβάτι, είτε στης αδερφής μου, είτε στων γονιών μου είτε στο σπίτι του φίλου μου. Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά αυτό το πράγμα με τρομάζει ακόμα και αν πιστεύω ότι εξηγείται κάπως. Πιστεύετε ότι έχει να κάνει με τη φαντασία μου, τα όνειρα που βλέπω και γενικότερα την κατάσταση του ύπνου;

Elise Carrington
17-04-07, 22:39
Αν αρχισεις να διαλογιζεσαι πανω σ' αυτη σου την εμπειρια, ισως να παρεις καποιες απαντησεις απο τον Ανωτερο Εαυτο σου.

Dawnbringer
18-04-07, 09:45
"Αν αρχισεις να διαλογιζεσαι πανω σ' αυτη σου την εμπειρια, ισως να παρεις καποιες απαντησεις απο τον Ανωτερο Εαυτο σου."

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι "πού οδεύουμε...?" :confused: :confused: :mad: :confused:

Elise Carrington
18-04-07, 12:12
Προς τι ο απαξιωτικος τονος;

Εκτος βεβαια και αν δεν εχεις διαλογιστει ποτε, στην οποια περιπτωση δεν μπορεις να αξιολογησεις την προταση μου.

LuX
18-04-07, 12:16
Εγώ θα συμβούλευα τα παπάκι να πετάξει μια για πάντα το ρολόι του ..
Δοκιμάστε και οι υπόλοιποι ....
Θα σας κάνει καλό ....!!!!

Δ.

labros
18-04-07, 12:28
Μια φορά (στα σίγουρα) μου έχει τύχει πριν από ~ 10 χρόνια. Κοιμόμουν προς τη μεριά που ήταν το φωτάκι (απαραίτητο, μιας και το βράδυ έχω φάει τα γόνατα και τα μούτρα μου από κτυπήματα στο σκοτάδι!) και ξαφνικά ξυπνάω και νόμιζα ότι είδα μια σκιά, σιλουέτα, μορφή ή κάτι άλλο;;;; Μετά από 2’ κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου.

Papaki, προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να ήσουν φορτισμένη λόγω κάποιων καταστάσεων που βιώνεις. Ίσως λίγο ο φωτισμός του χώρου, ίσως κάποιο όνειρο, ίσως κάτι ή κάποιος που να ήθελες να δεις πάρα πολύ.
Με συγχωρείς για τα πολλά ίσως, αλλά υποθέσεις κάνω.

Δεν μπορώ να αποκλείσω αυτό που γράφει η Elise, αλλά θα την παρακαλούσα να με βοηθήσει να την καταλάβω τι εννοεί.

papaki
18-04-07, 13:29
Elise θα ήθελα κι εγώ όπως και ο Λάμπρος να μας εξηγήσεις τι εννοείς.
Λάμπρο, οι υποθέσεις που κάνεις είναι βάσιμες. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αγχώδες άτομο και γενικά δεν έχω ήσυχο ύπνο. Ακόμα και τα όνειρά μου είναι πολλές φορές μπερδεμένα και ταραχώδη. Όμως αυτό που σας περιέγραψα μου συμβαίνει και τα Σαββατοκύριακα που όσο να' ναι είμαι χαλαρή, ξεκούραστη και δεν έχω το άγχος της δουλειάς. Και γιατί δεν μου συμβαίνει όταν κοιμάμαι σε άλλο χώρο;

LuX
18-04-07, 14:32
Elise θα ήθελα κι εγώ όπως και ο Λάμπρος να μας εξηγήσεις τι εννοείς.
Λάμπρο, οι υποθέσεις που κάνεις είναι βάσιμες. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αγχώδες άτομο και γενικά δεν έχω ήσυχο ύπνο. Ακόμα και τα όνειρά μου είναι πολλές φορές μπερδεμένα και ταραχώδη. Όμως αυτό που σας περιέγραψα μου συμβαίνει και τα Σαββατοκύριακα που όσο να' ναι είμαι χαλαρή, ξεκούραστη και δεν έχω το άγχος της δουλειάς. Και γιατί δεν μου συμβαίνει όταν κοιμάμαι σε άλλο χώρο;
τη δικιά μου συμβουλη δε την είδες δε την άκουσες δε σε νοιάζει....

ψάχνεις να βρεις μια μυστήρια εξωπραγματική λύση που θα ικανοποιήσει περισσότερο την ευέξαπτη φαντασία σου και ακόμη περισσότερο τον υστεροβουλιμικό εγωισμό σου...

ψάχνεις απαντήσεις σε έγνωστες για σένα λέξεις , πρακτικές και πράγματα που δε γνωρίζεις ενω αποφεύγεις τις ορατές λύσεις επειδή τις θεωρείς εύκολες ....!!!

με λίγα λόγια είσαι άξια της μοίρας σου....!!!!

αυτό είναι που συντηρεί τις φοβίες σου

άλλαξε τη μοίρα σου λοιπόν

όλα βρίσκονται στο κεφάλι σου και υποκινούνται απ τους δεικτες του ρολογιού σου ......

ΩΡΕ ΠΑΠΑΚΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΠΟΤΑΜΙΑ......(ΛΕΜΕ)

Δ.

bladerunner
18-04-07, 14:43
Γιατί δεν κάνεις κάτι απλό; Όπως να κλείνεις την πόρτα ώστε να μην βλέπεις τον διάδρομο.

ΟΚ, καταλαβαίνω πως θα ξέρεις ότι εκεί θα βρίσκεται και πάλι ο διάδρομος, αλλά από όσα περιέγραψες η εικόνα του είναι που σου δμιουργεί όλες αυτές τις σκέψεις...

Όσο για το ρολόι βαλ' το σε ένα πιο απομακρυσμένο σημείο του δωματίου σου, κι όχι δίπλα στο κρεβάτι σου. Για ξυπνητήρι δεν το θες; Και από το απέναντι ράφι θα το ακούς. Εκτός αν το όνομα σου είναι Ντάλια Χατζηαλεξάνδρου και το δωμάτιο σου είναι μερικά στρέμματα. Αφού το βλέπεις. Η παρουσία του δίπλα σου σε χαλάει...

papaki
18-04-07, 15:05
Lux εγώ ούτε σε ειρωνεύτηκα ούτε σε προσέβαλλα. Δεν σου επιτρέπω να εκφέρεις κρίσεις για το άτομό μου χωρίς καν να με ξέρεις (βλ. ευέξαπτη φαντασία, υστεροβουλιμικός εγωισμός). Δηλαδή τι θες να μου πεις, ότι επειδή έχω μανία με το ρολόϊ μου, για αυτό βλέπω αυτά τα πράγματα; Δεν ψάχνω κάποια μεταφυσική εξήγηση. Εξήγησα ότι όταν κοιμάμαι σε άλλους χώρους δεν το παθαίνω αυτό. Εκφράζω μια απορία και ζητάω κάποιες γνώμες. Λυπάμαι πολύ όμως γιατί νόμιζα ότι θα μπορούσα σε αυτό το forum να εκφέρω τις προσωπικές μου απόψεις χωρίς να γίνονται αντικείμενο ειρωνίας και σχολιασμού.

LuX
18-04-07, 15:21
Αφου δεν επιτρέπεις κρίσεις και σχόλια ...
τότε γιατί έθεσες δημόσια το προβλημά σου ;

Δηλαδή τι θες να μου πεις, ότι επειδή έχω μανία με το ρολόϊ μου, για αυτό βλέπω αυτά τα πράγματα;
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ .

Δ.

Elise Carrington
18-04-07, 22:55
Σχετικα με το διαλογισμο, αν κανεις ειναι εντελως αρχαριος καλο ειναι να απευθυνθει σε δασκαλους yoga και/η πολεμικων τεχνων. Ενα μαθημα ειναι πολλες φορες αρκετο για να μπει κανεις στο νοημα. Απο τη στιγμη λοιπον που αρχιζει κανεις να διαλογιζεται συχνα, το μυαλο ηρεμει, οι αχρηστες και οι αρνητικες/αγχωδεις σκεψεις μειωνονται και μεσα σ' αυτη την γαληνη ερχονται σε συνειδητο επιπεδο απαντησεις σε προβληματα που απασχολουν τον καθενα απο μας.

Ενας αλλος τροπος εκμαθησης του διαλογισμου ειναι μεσω εγxειριδιων που μπορει κανεις να βρει στο εμποριο.

Απαντησεις σε παρομοια θεματα μπορει να παρει κανεις και μεσω της ψυχαναλυσης ιδιατερο μεσω του free association(συγγνωμη, δεν θυμαμαι τον ελληνικο ορο). Αλλα αν δεν συντρεχουν αλλοι λογοι για τους οποιους καποιος μπορει να θελει να κανει ψυχαναληση, δεν θα προτιμουσα αυτη τη μεθοδο. Ασε που ειναι πολυ πιο χρονοβορα συχνα και εχει σχετικα μεγαλο κοστος.

Παντως, papaki, για την ιστορια, να σου πω, οτι πριν 7-8 χρονια, περνουσα τις καλοκαιρινες διακοπες μου στην Κεφαλλονια. Εκει, με φιλοξενουσε μια πολυ καλη φιλη της μητερας μου. Καθε φορα, λοιπον, που εμπαινα στο δωματιο μου(το οποιο ηταν σαν μικρο studio, εξοπλισμενο με κουζινα και καθιστικο) εβλεπα μια μεσηλικη γυναικα να κοιμαται στον καναπε. Καθε φορα ενιωθα την ιδια εκληξη και η ετριβα τα ματια μου η κοιτουσα αλλου για να αποσπασω την προσοχη μου. Οταν ξανακοιτουσα προς τη μερια του καναπε ειχε εξαφανιστει. Ομως καθε φορα που εβγαινα για λιγο απο το δωματιο και μετα ξαναεμπαινα, παλι τα ιδια.

Αρχικα ρωτησα την φιλη της μητερας μου να που πει την ιστορια του σπιτιου. Δεν υπηρχε τιποτα το ιδιατερο(εκτος αν μου απεκρυψε κατι, πραγμα που το θεωρω μαλλον απιθανο γνωριζοντας την).

Πρεπει να πω οτι δεν με φοβισε ιδιατερα, αν και αναρωτηθηκα πολλες φορες τι να σημαινει(πιστευω οτι καθετι συμβαινει για καποιο λογο). Ακομα και σημερα δεν μπορω να πω με σιγουρια...ισως να ηταν καποιο time warp και να ειδα μεσω του τριτου ματιου μου, κατι που να συνεβει πριν πολλα χρονια...η ισως παλι να ανοιξε ενα portal σε ενα παραλληλο συμπαν οπου σε ενα παρομοιο δωματιο κοιμοταν μια μεσηλικη γυναικα...ποιος ξερει...

R-b-t3r
19-04-07, 10:09
Σχετικα με το διαλογισμο, αν κανεις ειναι εντελως αρχαριος καλο ειναι να απευθυνθει σε δασκαλους yoga και/η πολεμικων τεχνων. Ενα μαθημα ειναι πολλες φορες αρκετο για να μπει κανεις στο νοημα.
............................
Ένα μάθημα?!?!?!?!? Μια ολόκληρη ζωή θέλει! Και όποιος μαθαίνει διαλογισμό στον οποιονδήποτε στα πρώτα μαθήματα είναι μεγάλος καραγκιόζης και δεν σέβεται καθόλου τον ρόλο του σα δάσκαλος. Ο διαλογισμός δεν είναι για όλους!

Ενας αλλος τροπος εκμαθησης του διαλογισμου ειναι μεσω εγxειριδιων που μπορει κανεις να βρει στο εμποριο. Εσύ θα μάθαινες ποτέ μαγειρική από το cosmopolitan? ;) Μην τρελαθούμε τώρα...

Απο τη στιγμη λοιπον που αρχιζει κανεις να διαλογιζεται συχνα, το μυαλο ηρεμει, οι αχρηστες και οι αρνητικες/αγχωδεις σκεψεις μειωνονται και μεσα σ' αυτη την γαληνη ερχονται σε συνειδητο επιπεδο απαντησεις σε προβληματα που απασχολουν τον καθενα απο μας. Ο διαλογισμός είναι επικίνδυνος για τους "περιστασιακούς". Όσοι το σκέφτονται σα πείραμα καλό είναι να μείνουν μακριά.... Ο διαλογισμός δεν είναι παιχνίδι και δεν υπάρχει για να μας κάνει να ζούμε ωραία. Ο διαλογισμός είναι εργαλείο και χρησιμοποιείται για συγκεκριμένους σκοπούς.

όλα βρίσκονται στο κεφάλι σου και υποκινούνται απ τους δεικτες του ρολογιού σου ...... Εγώ το πιάνω αυτό που εννοείς αλλά πρέπει να το λες με διαφορετικό τρόπο Lux.

------------------------------------------------------------------------
Papaki για τις απορίες σου, καλό είναι να πεις σε κάποιον που ξέρει 5 πράγματα για τα μεταφυσικά στη περιοχή σου, τη διαμόρφωση του χώρου σου όσο και το τί πράγματα έχεις εκεί μέσα. Εγώ μια ερώτηση θα κάνω: Το σπίτι έχει άπλετο φως το πρωί ή κλείνεις τα παράθυρα?

papaki
19-04-07, 13:53
Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας. Για να πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα ποτέ να ξεκινήσω διαλογισμό. Πιστεύω ότι ο διαλογισμός είναι γενικότερη στάση ζωής και ότι τα αποτελέσματά του είναι μακροπρόθεσμα. Όσο για αυτό που με ρώτησες R-b-t3r το παντζούρι στο δωμάτιό μου δεν το ανοίγω πάντα. Όταν το πρωί λείπουμε όλη η οικογένεια από το σπίτι τα παντζούρια είναι όλα κλειστά και ανοίγουν μόνο όταν γυρίσει κάποιος στο σπίτι, δηλαδή γύρω στο μεσημέρι. Όταν όμως βρίσκεται η αδερφή μου στο σπίτι όλη την ημέρα, τότε το πρώτο πράγμα που θα κάνει θα είναι να ανοίξει το παράθυρο του δωματίου μας. Γενικά πάντως το σπίτι είναι ηλιόλουστο.

R-b-t3r
19-04-07, 14:45
Να αφήνεις το φώς να μπαίνει το πρωί στο σπίτι για μερικές μέρες και μετά πες μου αν έφυγε αυτό που έβλεπες.

Despina
19-04-07, 15:10
Hello papaki!! Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Η ώρα που ξυπνάς κάθε βράδυ και κοιτάς το ρολόι είναι η ίδια ? Είχα και εγώ παρόμοια εμπειρία με σένα, κάποιες μέρες μετά τον θάνατο της γιαγιάς μου. Ένα βράδυ ξύπνησα αποτόμα από ένα περίεργο όνειρο που έβλεπα και είδα μια μαύρη σκιά, με περίγραμμα ανθρώπου να κάθεται στο γραφείο μου, στο δωμάτιό μου.Μόνο που όταν ανοιγόκλησα τα μάτια μου ήταν ακόμα εκεί...καταλαβαίνεις ...άρχισα να τρέχω σαν τρελή έξω απ'το δωμάτιο και τα σχετικά...!!Βέβαια δεν σου συνιστώ να κάνεις και εσύ το ίδιο. Οι "κρίσεις πανικού" φυσικά και δεν βοηθούν.Το μόνο που μπορείς να κάνεις όταν σου προκύπτουν τέτοια φαινόμενα, είναι να διατηρείς την ψυχραιμία σου, να έχεις αυτοέλεγχο (όσο μπορείς...), και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου. Μετά από πολλά χρόνια πανικού και άγχους...προσωπικά είμαι σε καλό δρόμο. Σαν συμβουλή έχω να σου πω, πως μόνο εσύ γνωρίζεις αν αυτό που σου συμβαίνει είναι η φαντασία σου η όχι. Και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι, για να είναι τόσο έντονη η εμπειρία σου, όπως μας την περιγράφεις δεν είναι...

papaki
19-04-07, 15:27
Γεια σου Δέσποινα!!! Ποτέ δεν ξυπνάω την ίδια ώρα κάθε βράδυ. Πότε ξυπνάω στις 3, πότε στις 4, καμιά φορά και τα ξημερώματα. Πάντως χτες που ξύπνησα σε κάποια φάση δεν κοίταξα το ρολόϊ μου αλλά φευγαλέα μου φάνηκε ότι είδα πάλι μια σκιά. Ήταν όμως για κλάσματα του δευτερολέπτου. Επιπλέον, δεν είμαι και στην καλύτερη φάση μου αυτές τις ημέρες, γιατί είμαι άρρωστη και τα βράδια κοιμάμαι πολύ ανήσυχα γιατί βήχω συνέχεια. Πάντως έχεις δίκιο, ο πανικός είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να μας καταβάλλει σε τέτοιες περιπτώσεις. Μπορώ να πω ότι το αντιμετωπίζω σχετικά ψύχραιμα. Το πολύ πολύ να κουκουλωθώ με την κουβέρτα καμιά φορά όταν τρομάξω.
R-b-t3r θα κάνω αυτό που μου είπες, όπως επίσης θα πω στην αδερφή μου να αλλαξουμε κρεβάτι για κάποιο χρονικό διάστημα, μιας και κοιμόμαστε στο ίδιο δωμάτιο, να δω αν θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα.

Elise Carrington
20-04-07, 00:31
Ένα μάθημα?!?!?!?!? Μια ολόκληρη ζωή θέλει! Και όποιος μαθαίνει διαλογισμό στον οποιονδήποτε στα πρώτα μαθήματα είναι μεγάλος καραγκιόζης και δεν σέβεται καθόλου τον ρόλο του σα δάσκαλος. Ο διαλογισμός δεν είναι για όλους!

Εσύ θα μάθαινες ποτέ μαγειρική από το cosmopolitan? ;) Μην τρελαθούμε τώρα...

Ο διαλογισμός είναι επικίνδυνος για τους "περιστασιακούς". Όσοι το σκέφτονται σα πείραμα καλό είναι να μείνουν μακριά.... Ο διαλογισμός δεν είναι παιχνίδι και δεν υπάρχει για να μας κάνει να ζούμε ωραία. Ο διαλογισμός είναι εργαλείο και χρησιμοποιείται για συγκεκριμένους σκοπούς.

Εγώ το πιάνω αυτό που εννοείς αλλά πρέπει να το λες με διαφορετικό τρόπο Lux.

Εχεις παει ποτε σε meditation retreat? Εχεις δοκιμασει zazen meditation και vipassana?

Φανταζομαι πως οχι γιατι αν ειχες, θα ηξερες οτι οι κανονες ειναι χρησιμοι μονο για την αρχη και ναι, μπορει, κανεις να μαθει αυτους τους κανονες μεσα σε μια συνεδρια. Το πως θα τους εφαρμοσει ειναι αλλο ζητημα. Υπαρχουν ατομα που διαλογιζονται μια ολοκληρη ζωη οπως λες και ειναι πολυ μακρια απο την φωτιση. Υπαρχουν και αλλα που δεν εχουν διαλογιστει ποτε τους με συγκεκριμενο τροπο/αναπνοη, και ομως τους γνωριζεις και συνειδητοποιεις οτι ειναι φωτισμενοι απο φυση τους. Ολα ειναι σχετικα και ο καθε ανθρωπος μοναδικη περιπτωση.

Επισης, μην ξεχνας οτι ολα ειναι στο μυαλο σου. Και με αυτο που λεω συμπεριλαμβανω και ολες τις αποψεις σου για το διαλογισμο. Αν λοιπον, πιστευεις οτι ο διαλογισμος ειναι επικινδυνος για περιστασιακους(whatever that means), τοτε αυτη θα ειναι και η εμπειρια σου.

Βεβαια, το προβλημα με τους περισσοτερους ανθρωπους ειναι οτι δεν ειναι ενσυνειδητοι για τα οσα πιστευουν. Οι υποσυνειδητες σκεψεις τους για τα πραγματα καθοριζουν τη ζωη τους και επειδη αγνοουν αυτες τις σκεψεις, πολλες φορες εκνευριζονται και απογοητευονται οταν οι θετικες συνειδητες σκεψεις τους δεν αποφερουν τα αποτελεσματα που θελουν. Ο μονος τροπος για να γινουν λοιπον συνειδητες αυτες οι βαθεια θαμμενες σκεψεις ειναι η αυτογνωσια. Και ο διαλογισμος ειναι μια πολυ καλη μεθοδος αυτογνωσιας.

Αυτα. :cool:

R-b-t3r
23-04-07, 10:19
Εχεις παει ποτε σε meditation retreat? Εχεις δοκιμασει zazen meditation και vipassana?

Φανταζομαι πως οχι γιατι αν ειχες, θα ηξερες οτι οι κανονες ειναι χρησιμοι μονο για την αρχη και ναι, μπορει, κανεις να μαθει αυτους τους κανονες μεσα σε μια συνεδρια.
Ξέρω περισσότερα από ότι φαντάζεσαι και τα έχω δοκιμάσει....
Σε πληροφορώ ότι οι δάσκαλοι που τα διδάσκουν αυτά ανοιχτά είναι εγκληματίες με όλη τη σημασία της λέξης!
Επισης, μην ξεχνας οτι ολα ειναι στο μυαλο σου. Και με αυτο που λεω συμπεριλαμβανω και ολες τις αποψεις σου για το διαλογισμο. Αν λοιπον, πιστευεις οτι ο διαλογισμος ειναι επικινδυνος για περιστασιακους(whatever that means), τοτε αυτη θα ειναι και η εμπειρια σου.
Είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι ο διαλογισμός είναι επικίνδυνος για περιστασιακούς... :p

Ο μονος τροπος για να γινουν λοιπον συνειδητες αυτες οι βαθεια θαμμενες σκεψεις ειναι η αυτογνωσια. Και ο διαλογισμος ειναι μια πολυ καλη μεθοδος αυτογνωσιας.
Ο διαλογισμός ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ!!! Επειδή κάθεται ο άλλος και ηρεμεί και συγκεντρώνεται σημαίνει ότι αυτόματα θα αποκτήσει και κριτική ικανότητα και λογική? κάνε μας την χάρη... για πόσο ηλίθιους μας έχεις?
Η κριτική ικανότητα και λογική καλλιεργούνται με το διάβασμα, την παιδεία και τους διευρυμένους πνευματικούς ορίζοντες που δεν έχουν καμία σχέση με τους μηχανισμούς του διαλογισμού.

Να μου έλεγες για βελτίωση μνήμης ή για βελτίωση συντονισμού να συμφωνήσω... να μου λές για αυτογνωσία???? please δεν ξέρεις τί σου γίνεται όσον αφορά το θέμα....:cool:

nERaiDoULa
26-04-07, 12:38
..Τώρα εγώ να πώ την γνώμη μου στο θέμα ή θα φανώ τελείως άκυρη ? :confused:
Μια λογική εξήγηση , κατα τη δική μου λογική πάντα και το τονίζω αυτό για να μην παρεξηγούμαι, θα ήταν να στραφώ πρώτα στο απλό. Άν λοιπόν καταλαβα σωστά, μόνο από συγκεκριμένη πλευρά του κρεβατιού βλέπεις την φιγούρα και φυσικά με την υπαρξη του φωτακίου (! μαλλον η λέξη είναι λίγο ανύπαρκτη.. συγχωρείστε με!) . Πολλές φορές οι σκιές , παίζουν τρελά παιχνίδια κι ειδικά αν είσαι από ύπνο και δεις κατι μπροστά σου ξαφνικά συν την βοηθεια του μυαλού που επισης παιζει παιχνίδια, μπορείς να βλέπεις ότι εσύ θέλεις να πιστευεις πως βλέπεις. Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στο φωτάκι κι αν δεν δουλεψει κι αυτό , τότε μάλλον είμαι εντελώς άκυρη στην υπόθεση που κάνω και φυσικά δεν είμαι αρμόδια να δώσω κάποια άλλη εξήγηση, όχι γιατί δεν θέλω, απλώς γιατί δεν γνωρίζω .. :)

Elise Carrington
26-04-07, 15:20
Ξέρω περισσότερα από ότι φαντάζεσαι και τα έχω δοκιμάσει....
Σε πληροφορώ ότι οι δάσκαλοι που τα διδάσκουν αυτά ανοιχτά είναι εγκληματίες με όλη τη σημασία της λέξης!

Είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι ο διαλογισμός είναι επικίνδυνος για περιστασιακούς... :p

Ο διαλογισμός ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ!!! Επειδή κάθεται ο άλλος και ηρεμεί και συγκεντρώνεται σημαίνει ότι αυτόματα θα αποκτήσει και κριτική ικανότητα και λογική? κάνε μας την χάρη... για πόσο ηλίθιους μας έχεις?
Η κριτική ικανότητα και λογική καλλιεργούνται με το διάβασμα, την παιδεία και τους διευρυμένους πνευματικούς ορίζοντες που δεν έχουν καμία σχέση με τους μηχανισμούς του διαλογισμού.

Να μου έλεγες για βελτίωση μνήμης ή για βελτίωση συντονισμού να συμφωνήσω... να μου λές για αυτογνωσία???? please δεν ξέρεις τί σου γίνεται όσον αφορά το θέμα....:cool:

Δεν προκειται να απαντησω στα παραπανω γιατι απλα α) δεν υπαρχει επιχειρηματολογια στα οσα μου καταλογιζεις και β) δεν εχει νοημα να συζηταει κανεις με καποιον ο οποιος συμμετασχει σε ενα θεμα με σκοπο να μειωσει τον αλλο και οχι να προωθησει το διαλογο.

Λυπαμαι που ριχνεις το επιπεδο του φορουμ τοσο χαμηλα και την ιδια στιγμη λες ανακριβη πραγματα για ενα τοσο σοβαρο θεμα.

R-b-t3r
26-04-07, 15:22
Το ίδιο έχω να σου προσάψω και σένα ξέρεις, γιατί η συμπεριφορά σου απέναντί μου ήταν απαράδεκτη και μου κάνεις και την θιγμένη τώρα...
Άλλωστε μιλάς για κάτι που φανερά δεν ξέρεις λές και έχεις εμπειρία δεκαετιών. Συνεπώς απαξιώ να δώ τί θα γράψεις παραπέρα...

Elise Carrington
26-04-07, 15:37
Το ίδιο έχω να σου προσάψω και σένα ξέρεις, γιατί η συμπεριφορά σου απέναντί μου ήταν απαράδεκτη και μου κάνεις και την θιγμένη τώρα

Τωρα σοβαρολογεις, ποτε το εκανα εγω αυτο; Γιατι δεν προσκομιζεις λοιπον τα συγκεκριμενα quotes αντι να εκτοξευεις κατηγοριες αδιακριτως; Αν ειχες μια δυσκολη ημερα/εβδομαδα και μπηκες στο φορουμ με σκοπο να εκτονωθεις, να σου υπενθυμισω οτι αυτος δεν ειναι ο λογος υπαρξης του συγκεκριμενου φορουμ.

Άλλωστε μιλάς για κάτι που φανερά δεν ξέρεις λές και έχεις εμπειρία δεκαετιών.

Κι ομως, διαλογιστηκα για πρωτη φορα το 1992-3 οποτε εχω εμπειρια 14 χρονων, χωρις αυτο να σημαινει οτι απο τοτε διαλογιζομουν καθημερινα(αν και για διαστηματα, αυτο ακριβως εκανα).

Εσυ λοιπον που ξερεις τοσα πολλα και εχεις διαλογιστει τοσο πολυ α)μηπως μπορεις να παραθεσεις τις πηγες σου για οσα ισχυριζεσαι σε αυτο το topic; και β) μου φαινεται ιδιατερα περιεργο ομως πως θα μπορουσες να εχεις ασχοληθει πραγματικα με το διαλογισμο σε τοσο βαθος οσο ισχυριζεσαι και την ιδια στιγμη να εχεις τοσο θυμο μεσα σου και την διαθεση να προσβαλλεις το συνομιλητη σου.

R-b-t3r
26-04-07, 16:10
Εσυ λοιπον που ξερεις τοσα πολλα και εχεις διαλογιστει τοσο πολυ α)μηπως μπορεις να παραθεσεις τις πηγες σου για οσα ισχυριζεσαι σε αυτο το topic; και β) μου φαινεται ιδιατερα περιεργο ομως πως θα μπορουσες να εχεις ασχοληθει πραγματικα με το διαλογισμο σε τοσο βαθος οσο ισχυριζεσαι και την ιδια στιγμη να εχεις τοσο θυμο μεσα σου και την διαθεση να προσβαλλεις το συνομιλητη σου.
Απαγορεύεται δηλαδή να ξέρω άτομα του χώρου σου και να εξάγω συμπεράσματα? Πρέπει εγώ να έχω διαλογιστεί για να ξέρω κάποια πράγματα?
Πρέπει να καείς για να δείς πως είναι το έγκαυμα?
Έχω δοκιμάσει και zazen διαλογισμό μιας που το ανέφερες και πραγματικά δεν έχει κανένα από τα αποτελέσματα που λες.

Α και κάτι τελευταίο, η φώτιση δεν έρχεται με τον διαλογισμό όπως γράφεις....
Κάτι τέτοιες ανακρίβειες προκαλούν τον θυμό μου γιατί παραπλανάνε κόσμο. Αν ειχες μια δυσκολη ημερα/εβδομαδα και μπηκες στο φορουμ με σκοπο να εκτονωθεις, να σου υπενθυμισω οτι αυτος δεν ειναι ο λογος υπαρξης του συγκεκριμενου φορουμ.
Χμ οι περισσότεροι που με γνωρίζουν θα μπορούσαν να σου πούν ότι είμαι έτσι πάντα και δεν έχει καμία σχέση με το πως πάει η βδομάδα....
Είναι στη φύση μου τί να κάνουμε :D

tsilof
26-04-07, 16:47
Χμ οι περισσότεροι που με γνωρίζουν θα μπορούσαν να σου πούν ότι είμαι έτσι πάντα και δεν έχει καμία σχέση με το πως πάει η βδομάδα....

Μου φαίνεται ότι άρχισαν οι ζέστες και βγήκαν τα μαχαίρια (και τα πιρούνια και και και.... ).
Εκεί που τους τελευταίους μήνες συντονιστικά είμαστε θεατές (και πιστέψτε με ήταν πολύ καλή φάση μιας και μας δίνεται η ευκαιρία και σε μας τους έρμους να συμμετάσχουμε ενεργά στις συζητήσεις της κοινότητας), εδώ και καμιά βδομάδα ο ένας την λέει στον άλλο και γίνεται μπάχαλο πραγματικό...

Παιδιά, οι περισσότεροι δε γνωριζόμαστε, οπότε ας αναλογιστούμε τη δυσκολία αποτύπωσης νοήματος μέσα από τον γραπτό λόγο και ας είμαστε λιγάκι πιο προσεχτικοί στα "κοπλιμέντα" ή μη προς τους άλλους/ες.
Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο δύσκολη και περίεργη είναι και η θέση των συντονιστών όταν δημοσιεύουν μνματα σαν και αυτό εδώ ;)

Ήδη χθες κλειδώθηκε ένα από τα threads αφού δε πήγαινε άλλο.

Και κάτι τελευταίο...
Διατί υπάρχει τοιούτος σνομπισμός προς τα προσωπικάν μηνύματαν;
Δι' αυτό τον λόγο ο άξιος αδμινιστράτοράς μας τα έχει προσθέσει ωσαν επιλογή :D

Εκεί ας λύνονται τα "προσωπικά" και ουχί εις την δημοσίαν έκθεσην της κοινότητός μας :D

Σας ευχαριστώ :)

Elise Carrington
27-04-07, 00:14
Tsilof,

Αν διαβασες τα posts μου σε αυτο το thread, ισως να προσεξες οτι δεν προσεβαλλα κανεναν. Το μονο που εκανα ηταν να απαντησω πολυ πολιτισμενα σε καποιες ανυποστατες κατηγοριες του φιλτατου R-b. Οποτε δεν εχω να απολογηθω για τιποτα. Οσο για τα προσωπικα μυνηματα, εγω δεν εχω προβλημα μαζι του και συνεπως δεν βλεπω το λογο να του στειλω προσωπικο μυνημα. Απλα διαφωνω με τις αποψεις του περι διαλογισμου και υπερασπιζομαι τον εαυτο μου οταν μου προσαπτει διαφορα. Αλλα για να ειμαι ειλικρινης, συνηθως οταν με προσπαθουν να με μειωσουν κατα συρροη, εγω απλα αγνοω. Σημερα βαριομουν και γι αυτο και απαντησα. :cool:

Οσο για το θεμα του διαλογισμου, δεν ειναι επιστημη οποτε δεν μπορει κανεις μας να αποδειξει τα οσα λεει. Η δικη μου αποψη και εμπειρια(και πολλων αλλων) ειναι αυτη που παραθεσα. Αλλοι παλι εχουν εντελως διαφορετικα βιωματα. Παντως επιμενω οτι ο διαλογισμος μπορει να οδηγησει στη φωτιση(εφοσον αυτος ειναι ο σκοπος του διαλογιζομενου) σε συνδυασμο με αλλες πνευματικες πρακτικες. Γι αυτο αλλωστε τον εξασκουν με τετοιο ζηλο οι βουδιστες μοναχοι στα μοναστηρια τους οπως επισης και ολοι οι πνευματικοι δασκαλοι.

Και μια συμβουλη για οποιον ενδιαφερεται πραγματικα για το θεμα: μην ακουτε τι λεω εγω η ο οποιοςδηποτε αλλος σε καποιο φορουμ. Φροντιστε να ενημερωθειτε απο μονοι σας και πανω απο ολα, επιδιωξτε να εχετε προσωπικη εμπειρια.

Παν
03-05-07, 21:52
Συνεχιζοντας οποτε λιγο το θεμα που μας ενδιαφερει, θα ηθελα να ρωτησω αν το ρολοι σου ειναι ηλεκτρονικο ή αναλογικο? Επισης θα ηθελα να δω και την απαντηση σου στην νεραιδουλα πριν επεκταθω περισοτερο..

dragoness_crysta
03-05-07, 23:06
Θα παρακαλουσα να επανλθουμε στο θεμα μας και οι οποιες παρεξηγησεις υπαρχουν να φυγουν γιατι εχουμε ξεφυγει λιγουλακι....

το θεμα ειναι πως τα βλεπει ο καθενας με το δικο του μυαλο...
μπορει η νεοσυλλεκτη μας papaki να το φανταστηκε μπορει και οχι...ειναι ολα μεσα στο μυαλο.
ΠΡοτου ομως περασουμε στο μεταφυσικο, ειναι καλυτερα να προσπαθησουμε να βρουμε μια λογικη και φυσικοτατη εξηγηση.

Παραδειγμα: γυριζα το βραδυ απο το βιντεο κλαμπ και κοιταγα τις πολυκατοικιες γιατι μου αρεσε η αρχιτεκτονικη τους. Καποια στιγμη νομιζα οτι ειδα μια σκοτεινη ανθρωπινη φιγουρα σε ενα μπαλκονι. Κοιταξα καλυτερα και ειδα προς μεγαλη μου εκπληξη οτι προκειται για ενα μικρο ελατακι το οποιο εδινε την εντυπωση οτι ειναι καποιος εκει. Δεν ηταν τπτ το σπουδαιο.

melian
04-05-07, 00:31
Κάτι που κανείς δεν ανέφερε ανοιχτά αν και έχω την υποψία ότι ο lux πήγε να αναφέρει αλλά παράτησε τη προσπάθεια είναι ότι αυτή η εμπειρία που μας περιγράφεις δεν έχει κάτι μεταφυσικό. Αν γνωρίζει κάποιος έστω και ελάχιστα πράγματα από ψυχολογία είναι πολύ εύκολο να καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Ανέφερες ότι είσαι πολύ αγχώδες άτομο και ότι από τη μεριά που εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο υπάρχει ένας διάδρομος. Ο διάδρομος αρχετυπικά θα μπορούσε να συνδεθεί με το φόβο που μας προκαλείται από όσα κρύβουμε στο ασυνείδητό μας. Αν στο διάδρομο υπάρχει και κάποιος καθρέφτης ακόμα χειρότερα. Εκεί μέσα βρίσκονται όλα τα καταπιεσμένα ένστικτα, φοβίες, επιθυμίες που κρύβουμε. Ο αιώνιος φόβος για το σκοτάδι και το τι μπορεί να ξεπηδήσει από εκεί μέσα.

Υπάρχουν μήπως κάποια πράγματα τα οποία κρύβεις; Ενοχές, φοβίες, απωθημένα; Δε χρειάζεται να απαντήσεις εδώ σε μια τόσο προσωπική ερώτηση. Κανε απλά την ερώτηση στο εαυτό σου και προσπάθησε να ξορκίσεις τους δαίμονες που έχεις στη ψυχή σου. Μόνο όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με αυτό που μας φοβίζει βρίσκουμε την ησυχία μας και κάπως έτσι μαθαίνουμε και λίγο καλύτερα τον εαυτό μας. Όσο τα κρατάνε μέσα μας αυτά μεγαλώνουν και μας δηλητηριάζουν.

nERaiDoULa
04-05-07, 11:05
Μια παρόμοια λογική εξήγηση προσπαθησα να δώσω κι εγώ και είμαι περίεργη να δώ αν η αλλαγή στη θέση που έχεις το φωτάκι , επηρέασε κάτι .. :confused:

papaki
07-05-07, 23:10
Hallo to everyone! Έχω λίγο καιρό να μπω στο forum γιατί είχα τρεχάματα τελευταία. Καταρχήν να διευκρινήσω ότι ποτέ δεν προσπάθησα να αποδώσω μια μεταφυσική εξήγηση στην εμπειρία που σας περιέγραψα, αλλά το μόνο που ήθελα ήταν να ακούσω τις δικές σας γνώμες. Ίσα-ίσα το αντίθετο πιστεύω ότι αυτό που μου συμβαίνει εξηγείται λογικά με κάποιο τρόπο. Να σας πω ότι τις τελευταίες ημέρες άλλαξα τόσο κρεβάτι όσο και δωμάτιο και οφείλω να ομολογήσω ότι έχει αρκετές ημέρες να μου συμβεί αυτό το πράγμα. Μπορεί και πάλι να ξυπνάω κατά τη διάρκεια της νύχτας αλλά αποφεύγω πλέον να ασχολούμαι με το ρολόϊ μου (Lux όπως βλέπεις ακολούθησα τη συμβουλή σου :D ). Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το χωρο που κοιμάμαι, με το υποσυνείδητο, τα όνειρα που βλέπω, το άγχος που έχω αλλά τελικά ίσως πολλά πράγματα που μας συμβαίνουν να είναι στο μυαλό μας και αποκυήματα της φαντασίας μας...

nERaiDoULa
08-05-07, 08:04
papaki welcome back ! Χαίρομαι που επιτέλους κοιμάσαι ήρεμα ! Εύχομαι να συνεχίσει να συμβαίνει αυτό και προς Θεού μακριά από ρολόγια !! Τόσο άγχος δεν κάνει καλό και είναι επόμενο να προκαλούνται διάφορες ανησυχίες ! 'Ονειρα γλυκά από εδώ και στο εξής ;)