PDA

Επιστροφή στο Forum : Φάντασμα;


princess
23-05-07, 15:20
Θα σας περιγράψω κάτι που μου συνέβη μόλις χτες βράδυ. Είμαι δικηγόρος και εργάζομαι σε ένα δικηγορικό γραφείο στο κέντρο της Αθήνας και συγκεκριμένα στα Εξάρχεια. Επειδή χτες είχαμε πάρα πολύ δουλειά στο γραφείο αναγκάστηκα μαζί με έναν άλλο συνάδελφό μου να μείνουμε μέχρι τη 1 περίπου το βράδυ. Το κτίριο που βρίσκεται το γραφείο είναι μια πολύ παλιά τριόροφη οικοδομή, χωρίς ισόγειο, που έχει όλα και όλα έξι γραφεία δηλαδή δύο σε κάθε όροφο. Το δικό μας βρίσκεται στον 3ο, ενώ από πάνω δεν υπάρχει τίποτα, ούτε καν ταράτσα. Την ώρα που κλειδώναμε την πόρτα του γραφείου για να φύγουμε δεν υπήρχε κανείς άλλος στον όροφο και αυτό το ξέρω πολύ καλά γιατί η διπλανή λογίστρια μας είχε καληνυχτίσει πριν φύγει από το γραφείο της. Εξάλλου το κτίριο έχει τόσο άθλια ηχομόνωση που ακούω πάρα πολύ καθαρά τι γίνεται στο διπλανό γραφείο, από ομιλίες μέχρι διάφορους ήχους όπως κλείσιμο πόρτας κ.λ.π. Εν τω μεταξύ το ασανσέρ φτάνει μέχρι τον 1ο όροφο και στη συνέχεια έχει γύρω στα δέκα σκαλιά τα οποία οδηγουν στην εξώπορτα του κτιρίου. Με το που βγαίνουμε λοιπόν με τον συνάδελφο από το ασανσέρ στον 1ο και ενώ αρχίσαμε να προχωράμε προς τα σκαλιά ξαφνικά ακούμε βήματα από τον 3ο και κάποιος να καλεί το ασανσέρ. Περιττό να σας πω ότι παγώσαμε και οι δύο και κοιταχτήκαμε τρομαγμένοι. Κατευθυνθήκαμε με γρήγορο βήμα προς την είσοδο αλλά πριν ανοίξουμε την πόρτα σταθήκαμε και περιμέναμε να δούμε ποιος μπορεί να ήταν αυτός που κατέβαινε με το ασανσέρ, παρόλο που αυτό μπορεί να ήταν επικίνδυνο. Ωστόσο όταν το ασανσέρ έφτασε στον 1ο ακούστηκε να ανοίγει η πόρτα του αλλά δεν ακούστηκαν ούτε βήματα ούτε καμία φωνή. Περιμέναμε κανα 2λεπτό, ενω εγώ ήδη είχα αρχίσει να τρέμω από το φόβο μου. Στη συνέχεια ο συνάδελφός μου ανέβηκε στον 1ο (απορώ που βρήκε το θάρρος :confused: ) άνοιξε την πόρτα του ασανσέρ αλλά δεν υπήρχε κανείς!!!!! Μετά από αυτό φύγαμε τρέχοντας και δεν σταματήσαμε μέχρι το Parking που είχε αφήσει το αυτοκίνητό του. Δεν ήταν η φαντασία μου ούτε η κούρασή μου, δεν είμαι ghostmaniac εξάλλου δεν ήμουν μόνη μου υπήρχε και άλλο άτομο που τα άκουσε και είδε όσα είδα και εγώ. Τι λέτε να ήταν αυτό;;;

chaoticblue
23-05-07, 15:33
Γειά σου princess. Εχω 3 ερωτησεις. Η αποσταση και το πλατος αναμεσα στην εξοδο και της σκαλες που πανε στον 1ο είναι μεγάλη? Επισης περαν της εξοδου στο ισόγειο υπάρχει καποια αλλη πορτα για κάπου? Τελος ποιος ο βαθμός συσκότησης? Γιατί ολα αυτα? Γιατι μπορει να εσπασε ο διάολος το ποδι του και να ηταν καποιος που ξεμεινε μεχρι εκεινη την ωρα και λόγω σκότους να μην τον πειρατε είδηση. Λεμε τώρα. Ενα αλλο πιθανο αυτην την φορα σενάριο είναι το ασανσερ να είναι υδραυλικό στον μηχανισμό του. Αν ισχύει αυτό τότε μετα απο καποια λεπτα (5-10 αναλογα την ρυθμιση) ο θάλαμος επιστρεφει αυτόματα στο πιο κάτω δυνατό επίπεδο. Αν τίποτα απο αυτά δεν συμβαίνει τότε ίσως εχεις να κανεις με παραφυσικούς παράγοντες.

princess
23-05-07, 15:54
Γειά σου princess. Εχω 3 ερωτησεις. Η αποσταση και το πλατος αναμεσα στην εξοδο και της σκαλες που πανε στον 1ο είναι μεγάλη? Επισης περαν της εξοδου στο ισόγειο υπάρχει καποια αλλη πορτα για κάπου? Τελος ποιος ο βαθμός συσκότησης? Γιατί ολα αυτα? Γιατι μπορει να εσπασε ο διάολος το ποδι του και να ηταν καποιος που ξεμεινε μεχρι εκεινη την ωρα και λόγω σκότους να μην τον πειρατε είδηση. Λεμε τώρα. Ενα αλλο πιθανο αυτην την φορα σενάριο είναι το ασανσερ να είναι υδραυλικό στον μηχανισμό του. Αν ισχύει αυτό τότε μετα απο καποια λεπτα (5-10 αναλογα την ρυθμιση) ο θάλαμος επιστρεφει αυτόματα στο πιο κάτω δυνατό επίπεδο. Αν τίποτα απο αυτά δεν συμβαίνει τότε ίσως εχεις να κανεις με παραφυσικούς παράγοντες.
Γεια σου κι εσένα chaotic blue! H απόσταση ανάμεσα στην έξοδο και τις σκάλες είναι γύρω στα 6 μέτρα και το πλάτος γύρω στα 3 μέτρα. Στο ισόγειο υπάρχει και μία πόρτα που οδηγεί στο λεβητοστάσιο αλλά αυτή είναι πάντα κλειδωμένη -και χτες ήταν γιατί το τσεκάραμε- και τα κλειδιά τα έχει μόνο ο ιδιοκτήτης, με τον οποίο μίλησα στο τηλέφωνο το πρωί και κανείς δεν μπήκε χτες στο λεβητοστάσιο, πόσο μάλλον 1 το βράδυ. Αν παλι είχε ξεμείνει κάποιος στον 3ο θα τον είχα ακούσει λόγω της ησυχίας που επικρατούσε εκείνη την ώρα και λόγω της κάκιστης ηχομόνωσης. Όταν πατάω τον διακόπτη του ηλεκτρικού φωτίζονται όλοι οι όροφοι και η είσοδος. Τέλος, το ασανσέρ είναι παμπάλαιο, από εκείνα που βλέπεις και από έξω το κουτί οπότε δεν έχει να κάνει με υδραυλικό μηχανισμό.

chaoticblue
23-05-07, 16:44
Ok αφου τεθηκαν οι βαρετες και πολυφορεμένες πλην όμως απαραίτητες ερωτήσεις ρεαλισμού ερχεται το ωραίο. Γνωμη μου ειναι οτι δεδομενης της ωρας, των διαστασεων που φανταζομαι συμφωνα με τα στοιχεία σου και του γεγονοτος οτι ο φωτισμός είναι επαρκής, μαλλον κατι τρέχει. Αληθεια, ποσο καιρο δουλεύεις σε αυτο το κτήριο? Μενεις αρκετες φορες τόσο αργα? Ρωτάω γιατι αν είναι να εργαζεσαι για ενα σεβαστο χρονικό διάστημα εκει και παράλληλα μένεις ως αργα, κανονικά θα επρεπε να εχεις ξαναπαρατηρήσει κατι. Τωρα απο ενα και μονο περιστικό που φαινομενικα δεν εχει σχεση με το ατομο σου, δεν βγαινουν ασφαλη συμπεράσματα. Αν ειχα χρονο και ορεξη κυρίως, εγω θα εψαχνα για την ιστορια του κτηριου πάντως. Επισης κατι το οποιο συμβαινει και δεν εχει ως στοχο ενα ατομο κανονικά θα πρέπει να κανει επαναληψεις στο χρονο. Κοινώς θα πρεπει να το ξαναπαρατηρήσεις το φαινόμενο. Αν συμβει τότε ξερεις με σιγουρια περι τίνος πρόκειται.

princess
23-05-07, 17:15
Ok αφου τεθηκαν οι βαρετες και πολυφορεμένες πλην όμως απαραίτητες ερωτήσεις ρεαλισμού ερχεται το ωραίο. Γνωμη μου ειναι οτι δεδομενης της ωρας, των διαστασεων που φανταζομαι συμφωνα με τα στοιχεία σου και του γεγονοτος οτι ο φωτισμός είναι επαρκής, μαλλον κατι τρέχει. Αληθεια, ποσο καιρο δουλεύεις σε αυτο το κτήριο? Μενεις αρκετες φορες τόσο αργα? Ρωτάω γιατι αν είναι να εργαζεσαι για ενα σεβαστο χρονικό διάστημα εκει και παράλληλα μένεις ως αργα, κανονικά θα επρεπε να εχεις ξαναπαρατηρήσει κατι. Τωρα απο ενα και μονο περιστικό που φαινομενικα δεν εχει σχεση με το ατομο σου, δεν βγαινουν ασφαλη συμπεράσματα. Αν ειχα χρονο και ορεξη κυρίως, εγω θα εψαχνα για την ιστορια του κτηριου πάντως. Επισης κατι το οποιο συμβαινει και δεν εχει ως στοχο ενα ατομο κανονικά θα πρέπει να κανει επαναληψεις στο χρονο. Κοινώς θα πρεπει να το ξαναπαρατηρήσεις το φαινόμενο. Αν συμβει τότε ξερεις με σιγουρια περι τίνος πρόκειται.

Σε αυτό το κτίριο δουλεύω γύρω στους 8 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ξαναμείνει μέχρι τόσο αργά στο γραφείο, άντε μέχρι τις 10 στη χειρότερη περίπτωση. Επίσης συζητήσαμε το θέμα με τους υπόλοιπους συναδέλφους το πρωί και έμειναν έκπληκτοι γιατί και αυτοί έχουν φύγει πολλές φορές αργά από το γραφείο αλλά δεν υπέπεσε τίποτα περίεργο στην αντίληψή τους. Όμως όταν είπα το σκηνικό στη λογίστρια του διπλανού γραφείου εκείνη δεν μου ανέφερε να της έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, ωστόσο, μου είπε ότι πριν καμιά εβδομάδα έτυχε δυο συνεχόμενες ημέρες να της χτυπήσουν την πόρτα γύρω στις 8 το απόγευμα αλλά όταν άνοιξε δεν υπήρχε κανείς. Δεν ξέρω αν αυτό το τελευταίο γεγονός συνδέεται με το δικό μου συμβάν... :(

chaoticblue
24-05-07, 13:33
Λοιπόν. Το γεγονός οτι δεν εχεις ξανακατσει για να ξερεις οπωσδήποτε δινει ενα συν. Το γεγονος ομως οτι κανεις απο οσους καθονται επισης δεν εχει παρατηρήσει τίποτα μάλλον αναιρεί το προηγούμενο αν και παντα υπάρχει κι ο παράγοντας "δεν ετυχε".Τωρα οσων αφορα την λογιστρια που απο οτι κατάλαβα απο το πρωτο σου ποστ ειναι στον ιδιο οροφο με το γραφείο σου. Μπορει να εχει σχέση μπορεί οχι. Αλλα πιστεύω οτι μάλλον εχει κι αυτο γιατί δεν ανεβαίνεις ως τον 3ο για να κανεις φάρσα και γιατί συμφωνα με τα οσα είπες λόγω της μη ύπαρξης καλης ηχομόνωσης, θα έπρεπε να μπορεσει να ακουσει βηματα τρεξιμο ή κάτι άλλο που να δηλώνει ανθρωπινη δραστηριότητα.Πάντως γενικά μιλώντας ενα πάλιο κτήριο σαν κι αυτό είναι οπωσδήποτε υποψήφιο για τέτοια φαινόμενα. Αν δεν βαριέσαι ψάξε την ιστορία του όπως σου ξαναείπα. Πάντως αν συμβαινει κατι, θα ξαναπαρατηρήσεις σίγουρα φαινόμενα περίεργα. Βέβαια μην αυθυποβληθείς κιόλας.

poltergeist-gr
18-07-07, 13:05
Πραγματικά ένα περίεργο συμβάν, για το οποίο αξίζει να γίνει λίγο πιο εκτενής διερεύνηση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλο θα ήταν να ακολουθήσεις την συμβουλή του chaoticblue, και να ψάξεις λίγο την προϊστορία του κτιρίου, ή ακόμα και την ιστορία της τοποθεσίας που χτίστηκε το κτίριο.

Julliet
18-07-07, 22:24
Μήπως το όλο φαινόμενο έχει να κάνει μόνο με τον 3ο όροφο του κτιρίου??????
Ίσως γι' αυτό δεν έχουν "καταλάβει" κάτι οι άλλοι...

Julliet
18-07-07, 22:26
Το ασανσέρ το κάλεσαν από τον 3ο όροφο, η λογίστρια που άκουσε τα χτυπήματα στην πόρτα είναι στον 3ο όροφο...δεν είναι λίγο περίεργο??

princess
19-07-07, 00:33
[QUOTE=poltergeist-gr]Πραγματικά ένα περίεργο συμβάν, για το οποίο αξίζει να γίνει λίγο πιο εκτενής διερεύνηση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλο θα ήταν να ακολουθήσεις την συμβουλή του chaoticblue, και να ψάξεις λίγο την προϊστορία του κτιρίου, ή ακόμα και την ιστορία της τοποθεσίας που χτίστηκε το κτίριο.[/QUOTE

Λοιπόν άκουσα τις συμβουλές σας και μίλησα με τον ιδιοκτήτη του γραφείου προκειμενου να πληροφορηθώ την ιστορία του κτιρίου, αν και φοβόμουν μηπως με περάσει για τρελή ή αλαφροϊσκιωτη και μου είπε κάτι πολύ ενδιαφέρον και τρομαχτικό ταυτόχρονα: Ότι τον χώρο που στεγάζεται το δικό μας γραφείο το χρησιμοποιούσε αυτός αρχικά ως δικό του γραφείο (είναι και αυτός δικηγόρος) μέχρι να μετακομίσει σε ένα μεγαλύτερο. Μου είπε λοιπόν ότι κάποιες φορές (μην φανταστείτε πολλές, κανα δυο τρεις) ο υπολογιστής του άνοιγε μόνος του (δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό, δεν έχω και την καλύτερη σχέση με την τεχνολογία) και ότι κανά δυο φορές όταν έφευγε το βράδυ από το γραφείο την επόμενη μέρα όταν έμπαινε μέσα έβρισκε κάποιο φως αναμμένο παρότι ήταν σίγουρος ότι είχε κλείσει όλα τα φώτα το προηγούμενο βράδυ. (Καλά για αυτό το τελευταίο εγώ δεν κόβω και το κεφάλι μου γιατί ο συγκεκριμένος τύπος είναι λίγο φευγάτος και στην κοσμάρα του και μου δίνει την εντύπωση ότι το μυαλό του είναι πανω από το κεφάλι του :D ). Μου είπε μάλιστα ότι ποτέ δεν είχε δώσει σημασία σε αυτά τα γεγονότα μέχρι που του ανέφερα εγώ το δικό μου περιστατικό, οπότε έκανε τον συνειρμό. Εγώ του πρότεινα να κάνουμε ένα ευχέλαιο, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Η αλήθεια είναι ότι όλον αυτόν τον καιρό είμαι στην τσίτα όταν βρίσκομαι εκεί και ευτυχώς που πλέον έχει πέσει η δουλειά και φεύγω νωρίς το απόγευμα χωρίς να αναγκάζομαι να μένω εκεί βράδυ. Όσον αφορά την περιοχή που βρίσκεται το κτίριο ούτε αυτός ξέρει κάτι, τι να πω είναι περιοχή των Εξαρχείων επί της Χαριλάου Τρικούπη ψηλά, που είναι από τους κεντρικούς και πολυσύχναστους δρόμους της Αθήνας. Τι λέτε για όλα αυτά;

Μιχάλης
19-07-07, 00:40
Νομίζω πως έχουμε να κάνουμε με μια ενδιαφέρουσα όσο και εντυπωσιακή εμπειρία, όσο βέβαια μπορεί να την κρίνει κανείς από την ασφάλεια του καναπέ του. Νομίζω πως ένας από τους δυο σας, εσύ ή ο συνάδελφος, έχετε μια ικανότητα να προσελκύετε. Θέλω να θυμηθείς και να μου πεις, πέρα από τον λογικό τρόμο που βιώσατε, τι συναισθήματα και τι αίσθηση σας άφησε όλο αυτό;

princess
24-07-07, 11:54
Μιχάλη μου δεν ξέρω ποιος από τους δυο μας έχει την ικανότητα να προσελκύει αλλά ελπίζω να μην είμαι εγω αυτός. Μέχρι την εμπειρία που σας περιέγραψα ποτέ δεν είχα βιώσει κάτι παρόμοιο, αλλά αντιθέτως απέναντι στο μεταφυσικό κρατούσα μια στάση ορθολογιστική θα έλεγα. Όπως είπα και παραπάνω η όλη εμπειρία για εμένα υπήρξε μάλλον δυσάρεστη. Δεν μπορώ έκτοτε να μείνω ούτε λεπτό μόνη μου στο γραφείο και εννοείται το βράδυ ούτε κατά διάνοια, ακόμα και όταν κατεβαίνω τις σκάλες για να βγω από το κτίριο ψιλοφοβάμαι (το ασανσέρ πλέον το έχω εγκαταλείψει, εξάλλου τώρα με τον καύσωνα γίνονται συνεχείς διακοπές και δεν έχω όρεξη να κλειστώ μέσα) και γενικά έχω αρχίσει και αναθεωρώ τις απόψεις μου περί μεταφυσικού. Τα συναισθήματα που ένιωσα εγώ ήταν φόβος πολύ φόβος και ανησυχία, για να μην πω τρόμος και γίνω υπερβολική. Σε αντίθεση με τον Κώστα (τον συνάδελφό μου) εγώ καμία στιγμή δεν ένιωσα περιέργεια, η οποία θα με ωθούσε στο να ανέβω τα σκαλιά και να δω τι υπήρχε στο ασανσέρ. Ο Κώστας πάντως φαίνεται να έχει ξεχάσει το γεγονός και γενικά η αλήθεια είναι ότι αποφεύγουμε να το συζητάμε, γιατί όσο και να θέλει να το κρύψει η όλη κατάσταση του δημιουργεί αμηχανία. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και η αλήθεια είναι ότι κάνω υπομονή μέχρι την άλλη Παρασκευή που θα πάρω άδεια και θα φύγω για διακοπές οπότε θα ηρεμήσω για κάποιο διάστημα.

agaliarep
24-07-07, 12:47
Ο δικηγόρος του διαβόλου είμαι…
Άλλωστε το προσδιορίζει και το όνομα μου…
Καταρχάς… Ο συνάδελφος σου, τον οποίο γνωρίζεις 8 μήνες ανέβηκε και αυτός κοίταξε εαν υπήρχε κάποιος. Μήπως απλά ήταν κάποιος και ήθελε να σε τρομάξει; Λεω εγώ τώρα. Ερώτηση- παρατήρηση… το ότι το κουβούκλιο του ασανσέρ είναι παλιό δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει το ασανσέρ υδραυλικό… Είναι πολλαπλής επιλογής ορόφων; Δηλ. Μπορείς με το που θα μπείς να πατήσεις, τον πρώτο και τον τρίτο όροφο για παράδειγμα και να σταματήσει και στους δύο ή πρέπει να πας στον πρώτο και να ξαναπατήσεις το κουμπί για να πάει στον τρίτο;
Λες ότι ακούσατε κάποια βήματα στον τρίτο, πως ξέρεις ότι ήταν στον τρίτο και όχι στον δεύτερο;
Αυτά τα λίγα απο μένα προς το παρόν.

princess
25-07-07, 13:26
Ο συνάδελφος σου, τον οποίο γνωρίζεις 8 μήνες ανέβηκε και αυτός κοίταξε εαν υπήρχε κάποιος. Μήπως απλά ήταν κάποιος και ήθελε να σε τρομάξει; Λεω εγώ τώρα. Ερώτηση- παρατήρηση… το ότι το κουβούκλιο του ασανσέρ είναι παλιό δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει το ασανσέρ υδραυλικό… Είναι πολλαπλής επιλογής ορόφων; Δηλ. Μπορείς με το που θα μπείς να πατήσεις, τον πρώτο και τον τρίτο όροφο για παράδειγμα και να σταματήσει και στους δύο ή πρέπει να πας στον πρώτο και να ξαναπατήσεις το κουμπί για να πάει στον τρίτο;
Λες ότι ακούσατε κάποια βήματα στον τρίτο, πως ξέρεις ότι ήταν στον τρίτο και όχι στον δεύτερο;
Αυτά τα λίγα απο μένα προς το παρόν.

Φίλε agaliarep δεν νομίζω ο συνάδελφός μου να μου έκανε τέτοια πλάκα με σκοπό να με τρομάξει. Εντάξει μπορεί να γνωριζόμαστε κάποιους μήνες και να έχουμε μια σχετική άνεση αλλά οι δεδομένες συνθήκες δεν ευνοούσαν αστεία. Ήταν ήδη 1 τα ξημερώματα, είχαμε μία πάρα πολύ κουραστική ημέρα και μας περίμενε μία εξίσου κουραστική και εξάλλου φαινόταν και αυτός φοβισμένος με το όλο σκηνικό. Ακόμα όμως και να υπήρχε κάποιος αυτός ο κάποιος δεν θα περπατούσε; Δεν θα ερχόταν προς το μέρος μας; Ή πάλι δεν θα επιχειρούσε να μπει σε κάποιο από τα δύο γραφεία του πρώτου ορόφου;
Δεν ξέρω αν είναι το ασανσέρ υδραυλικό πάντως στο παράδειγμα που αναφέρεις πρέπει αφού πάω πρώτα στον πρώτο να πατήσω ξανά το κουμπί για τον τρίτο, αλλιώς δεν ανεβαίνει.
Είμαστε σίγουροι ότι τα βήματα που ακούστηκαν ήταν από τον τρίτο γιατί αν ήταν από τον δεύτερο θα ακούγονταν πάρα πολύ καθαρά αφού θα ήταν ακριβώς από πάνω μας, ενώ ακούγονταν από πιο ψηλά. Όταν βρίσκομαι στον πρώτο όροφο είμαι σε θέση να καταλάβω αν ένας θόρυβος πόσο μάλλον βήματα προέρχεται από τον δεύτερο ή τον τρίτο. Εξάλλου όπως έχω ξαναναφέρει το κτίριο είναι γενικά πολύ μικρό, μην φανταστείτε μια τυπική πολυκατοικία με μεγάλους διαδρόμους, έχει μόνο δύο διαμερίσματα σε κάθε όροφο και πολύ κακή ηχομόνωση...