PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαιοελληνικη και νεοελληνικη παιδεια.


ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
07-07-05, 17:18
Οι αρχαιοι υμων προγονοι βασιζονταν στην παιδεια ωστε να διαδωσουν τις αξιες και των σωστο τροπο σκεψης στις επομενες γενιες.Μεσω της παιδειας δημιουργουσαν το υποβαθρο ωστε οι απογονοι τους να αποκτησουν τις γνωσεις και να θωρακιστουν με το πνευματικο φως απεναντι στο σκοταδισμο της ανυπαρξιας.
'Την παιδειαν ετερον ηλιον ειναι τοις πεπαιδευμενοις' ελεγε ο Ηρακλειτος δηλ.η μορφωση ειναι ενας δευτερος ηλιος για εκεινους που την αποκτουν.Επισης ο Πλατωνας ισχυριζονταν οτι η παιδεια ειναι η εσωτερικη ενοραση που οταν καλιεργηθει κανει τον ανθρωπο με τα φυσικα πλεον ματια του να διακρινει το καλο και αγαθο απο το κακο.Ολα αυτα οι αρχαιοι φιλοσοφοι τα πιστευαν για την επικρατουσα παιδεια εκεινης της εποχης που την θεωρουσαν στυλοβατη για την νεολαια τους.
Στην σημερινη εποχη τα πραγματα ειναι διαφορετικα σε οτι εχει να κανει με την παιδεια.Σημερα οι νεοι βασιζονται σε μια στειρα παιδεια οπου δεν δινετε εμφαση στις αρχαιοελληνικες αξιες και στην σωστη ιστορια και ειναι εμπλουτισμενη με μια ανουσια παραφιλολογια μη δειχνοντας το σωστο δρομο για την πνευματικη αναπτυξη του ανθρωπου.
Θα ηθελα την γνωμη σας για το πολυ σπουδαιο θεμα της ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

'ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑΝ ΕΤΕΡΟΝ ΗΛΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΙΣ ΠΕΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙΣ' - Ηρακλειτος.

beetlejuice
19-07-05, 09:15
Αγαπητε Σωτηρη το θεμα που ανοιξες ειναι νομιζω τεραστιο και δε ξερω κατα ποσο μπορει να προσεγγιστει μεσω μονο ενος θεματος... Παρ' ολα αυτα θα ηταν νομιζω ενδιαφερον να αφησει ο καθενας μας το δικο του ιχνος πανω σε αυτη τη συζητηση.
Απο τη μερια μου θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου. Πιστευω οτι ο ορος παιδεια ειναι μια λεξη κλειδι που εχει να κανει με ολα τα προβληματα που αντιμετωπιζει η ανθρωποτητα σημερα. Ας μη ξεχναμε αλλωστε οτι απο την παιδεια οριζεται η πολιτισμικη και πολιτιστικη κουλτουρα καθε λαου.Και σαφως υπαρχουν καποια "δομικα" -θα ελεγα- στοιχεια σε καθε λαο που μπορουν να επηρρεασουν την κατευθυνση στην οποια στρεφεται κατα καιρους η παιδεια του. Μπορουμε λοιπον να εντοπισουμε ιστορικα τα γεγονοτα που μας οδηγησαν σε μια αλλαγη πλευσης; Ομως ας περιμενω και αλλους να τοποθετηθουν...

nihilnullaeon
20-07-05, 08:23
Οι αρχαιοι υμων προγονοι βασιζονταν στην παιδεια ωστε να διαδωσουν τις αξιες και των σωστο τροπο σκεψης στις επομενες γενιες.Μεσω της παιδειας δημιουργουσαν το υποβαθρο ωστε οι απογονοι τους να αποκτησουν τις γνωσεις και να θωρακιστουν με το πνευματικο φως απεναντι στο σκοταδισμο της ανυπαρξιας.
'Την παιδειαν ετερον ηλιον ειναι τοις πεπαιδευμενοις' ελεγε ο Ηρακλειτος δηλ.η μορφωση ειναι ενας δευτερος ηλιος για εκεινους που την αποκτουν.Επισης ο Πλατωνας ισχυριζονταν οτι η παιδεια ειναι η εσωτερικη ενοραση που οταν καλιεργηθει κανει τον ανθρωπο με τα φυσικα πλεον ματια του να διακρινει το καλο και αγαθο απο το κακο.Ολα αυτα οι αρχαιοι φιλοσοφοι τα πιστευαν για την επικρατουσα παιδεια εκεινης της εποχης που την θεωρουσαν στυλοβατη για την νεολαια τους.
Στην σημερινη εποχη τα πραγματα ειναι διαφορετικα σε οτι εχει να κανει με την παιδεια.Σημερα οι νεοι βασιζονται σε μια στειρα παιδεια οπου δεν δινετε εμφαση στις αρχαιοελληνικες αξιες και στην σωστη ιστορια και ειναι εμπλουτισμενη με μια ανουσια παραφιλολογια μη δειχνοντας το σωστο δρομο για την πνευματικη αναπτυξη του ανθρωπου.
Θα ηθελα την γνωμη σας για το πολυ σπουδαιο θεμα της ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

'ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑΝ ΕΤΕΡΟΝ ΗΛΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΙΣ ΠΕΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙΣ' - Ηρακλειτος.
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΣΩΤΗΡΗ.
Να φανταστείς μάλιστα οτι υπάρχουν άνθρωποι που μιλούν
για το θέμα και κάνουν 4 ορθογραφικά λάθη σε κάθε τους πρόταση!!

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
20-07-05, 09:14
Φιλε μου η παιδεια ειναι ενα φαρδυ φασμα γνωσεων και δεν ειναι μονο ορθογραφια.Εσυ αν νομιζεις οτι οποιος δεν κανει ορθογραφικα λαθη εχει και την παιδεια που προαναφερω μεινε με την ορθογραφια και την στειρα γνωση που προσφερουν τα σχολικα βιβλια.


Η αρετή επιστήμη εστίν ου θεωρητική μόνον, αλλά και πρακτική και τον εσόμενον αγαθόν άνδρα μη μόνον εκμανθάνειν όσα μαθήματα φέρει προς αρετήν, αλλά και γυμνάζεθαι κατά ταύτα φιλοτίμως και φιλοπόνως. (Η αρετή είναι επιστήμη όχι μόνο θεωρητική, αλλά και πρακτική. Κι αυτός που θέλει να γίνει ενάρετος, είναι ανάγκη να μάθει καλά, όχι μόνο τα μαθήματα που τον κατευθύνουν στην αρετή, αλλά ν' ασκείται και στην πράξη σ' αυτά με εργατικότητα και φιλοτιμία). - ΜΟΥΣΩΝΙΟΣ

nihilnullaeon
20-07-05, 09:47
Φιλε μου η παιδεια ειναι ενα φαρδυ φασμα γνωσεων και δεν ειναι μονο ορθογραφια.Εσυ αν νομιζεις οτι οποιος δεν κανει ορθογραφικα λαθη εχει και την παιδεια που προαναφερω μεινε με την ορθογραφια και την στειρα γνωση που προσφερουν τα σχολικα βιβλια.


Η αρετή επιστήμη εστίν ου θεωρητική μόνον, αλλά και πρακτική και τον εσόμενον αγαθόν άνδρα μη μόνον εκμανθάνειν όσα μαθήματα φέρει προς αρετήν, αλλά και γυμνάζεθαι κατά ταύτα φιλοτίμως και φιλοπόνως. (Η αρετή είναι επιστήμη όχι μόνο θεωρητική, αλλά και πρακτική. Κι αυτός που θέλει να γίνει ενάρετος, είναι ανάγκη να μάθει καλά, όχι μόνο τα μαθήματα που τον κατευθύνουν στην αρετή, αλλά ν' ασκείται και στην πράξη σ' αυτά με εργατικότητα και φιλοτιμία). - ΜΟΥΣΩΝΙΟΣ
Συμφωνώ με την πρώτη πρόταση της δημοσίευσης σου.
Απο εκεί και πέρα όπως αναφέρει ο Μουσώνιος στο ρητό που παραθέτεις
ειναι καλό να γνωρίζεις τα βασικά σε ό,τι αφορά τα γλωσσικά εργαλεία
που χρησιμοποιείς και στη συνέχεια να τα χρησιμοποιείς και να προχωράς.
Εκφράσεις περι φωτός που μεταλαμπαδεύεται φαντάζουν γελοίες και
βαρύγδουπες σε ένα κείμενο που είναι γεμάτο απο στοιχειώδη λά8η.

Επίσης μπορεί η ορθογραφία να μην είναι τόσο σημαντική σε σχέση
με τις ιδέες που μπορεί κάποιος να αναπτύξει σε ένα κείμενο άλλα είναι
σίγουρα σημαντικό (και είναι κάτι που η παιδεία προσφέρει μεταξύ άλλων)
ένα καλό αισθητικό κριτήριο σχετικά με την χρήση της γλώσσας.
Ένα ανορθόγραφο κείμενο είναι πρωτα απ΄όλα άσχημο, δε νομίζεις;

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
20-07-05, 10:04
Φιλε μου καλο θα ηταν αντι να βαθμολογεις τα ορθογραφικα λαθη καθε κειμενου να μας πεις την γνωμη σου σχετικα με το θεμα.Πιστευω οτι εστω και με ορθογραφικα λαθη θα καταλαβες το νοημα του κειμενου.


Μεγάλην παιδείαν νόμιζε δι' ής δυνήση φέρειν απαιδευσίαν. (Να θεωρείς μεγάλη μόρφωση εκείνη, που θα σου δώσει την ικανότητα να υποφέρεις την αμορφωσιά) - ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

nihilnullaeon
20-07-05, 10:19
Πιστεύω οτι οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται να αποκτήσει γνώση
για κάποιο θέμα απο μια πληθώρα δυνατών επιλογών μπορεί
να το κάνει με ασύγκριτα μεγαλύτερη ευκολία απο την εποχή που
αναφέρεις.

Υπάρχουν άν8ρωποι που εκμεταλλεύονται τα μέσα που υπάρχουν
για να πληροφορηθούν και άλλοι που αρκούνται σε πολύ λιγότερα
για λόγους που είναι αρκετά πολύπλοκοι. Νομίζω πως θα χρειαστώ
μια περαιτέρω επιχειρηματολογία σχετικά με τα συμπεράσματα που
καταλήγεις απο τις συγκρίσεις μεταξύ των δύο εποχών. Για παράδειγμα
στην σημερινή εποχή είναι καλό το οτι η γνώση είναι αρκετά πιο ελεύθερη
και διαδεδομένη, σε αντίθεση με την αρχαιότητα που αυτοί οι οποιοι λάμβαναν
εν τέλει την παιδεία για την οποία μιλάς ήταν άνθρωποι πλούσιοι που
μαθήτευαν σε μεγάλους δασκάλους ή είχαν το κουράγιο να κάνουν
πολύ επικινδυνα ταξίδια για να φοιτήσουν σε μια ακαδημία.

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
20-07-05, 10:35
Πιστευεις οτι στην σημερινη εποχη δινετε η σωστη κατευθυνση και προσανατολισμος στο θεμα της παιδειας;Και αυτο δεν αναφερετε μονο στο εργο των εκπαιδευτικων αλλα και απο ολους τους εμπλεγμενους στο θεμα της παιδειας που για μενα δεν ειναι μονο θεμα της πολιτειας αλλα και προσωπικη ευθυνη του καθενος μας.


Λιμήν πέφυκε πάσι παιδεία βροτοίς. (Η παιδεία είναι από τη φύση της καταφύγιο για όλους τους ανθρώπους) - ΜΕΝΑΝΔΡΟΣ

nihilnullaeon
20-07-05, 11:05
Πραγματικά δεν είμαι σίγουρος. Εσύ για να γράφεις έτσι ποιός φταίει;

Νικηφόρος
05-08-05, 20:34
Η παιδεία ε?
Την έχουν κάνει σάβανο και έχουν τυλιχθεί με αυτήν αφήνοντας να φανεί ότι τίποτε στις μέρες μας δεν είναι εντάξει και όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο επειδή μας φταίνε οι Αμερικάνοι, το καπιταλιστικό σύστημα, και η και καλά φιλοφασιστική μας θεώρηση για την υπερήφανη καταγωγή μας από τους αρχαίους Έλληνες...
Μιλάω για τους ξεφτιλισμένους στην πλειοψηφία τους καθηγητές των Ελληνικών Πανεπιστημίων οι οποίοι μετά την Μεταπολίτευση του 1974 έχουν βαλθεί να κάνουν τα πανεπιστήμια άσυλα φρενοβλαβών κομματικούντων φοιτητών μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν τα δικά τους ψευτοόνειρα για μια ''επιτυχημένη'' πολιτική καριέρα.
Τα προβατάκια -οι φοιτητές- ακολουθούν τους λύκους που τους εκμεταλεύονται και αποφοιτούν στην πλειοψηφία τους θεόστραβοι και πραγματικά μπερδεμένοι. Τα χρόνια έχουν περάσει και αυτοί μετά την πατάτα ανακαλύπτουν το λάθος και τότε.....
Να ποια είναι η παιδεία στο Ελλαδιστάν. Στην χώρα που γέννησε τις επιστήμες να έχει καταντήσει ένα απέραντο ψυχοπομπείο μάταιων ονείρων για δήθεν επανάσταση με τον Τσε κε βάρα και παραμύθια της Χαλιμάς (βοήθειά μας).
Σε αυτούς τους κύριους να τα πείτε που κρυμένοι πίσω από το και καλά δήθεν ιερό Πανεπιστημιακό άσυλο καταχράζονται διςςςςςςςςςςςςςςςς αγοράζοντας μάρμαρα για καμπινέδες κλπ. Τα θυμάστε?

zepellin
06-08-05, 01:45
Μιλάω για τους ξεφτιλισμένους στην πλειοψηφία τους καθηγητές των Ελληνικών Πανεπιστημίων οι οποίοι μετά την Μεταπολίτευση του 1974 έχουν βαλθεί να κάνουν τα πανεπιστήμια άσυλα φρενοβλαβών κομματικούντων φοιτητών μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν τα δικά τους ψευτοόνειρα για μια ''επιτυχημένη'' πολιτική καριέρα.

Θα έλεγα καλύτερα τους συνδικαλιστές που δέν είναι άλλοι απο τους εγκάθετους ή βαλτούς των μεγάλων πολιτικών κομμάτων. Αυτοί θέλουν να μετατρέψουν τα Πανεπιστήμια σε κομματικά - εκλογικά κέντρα για να εξασφαλίσουν την δική τους πολιτική σταδιοδρομία. Εις βάρος φυσικά όλων των φοιτητών.
Εκτός αυτού πιστεύω οτι το κακό για την παιδεία ξεκινάει πολύ πρίν απο τα Πανεπιστήμια. Βασικά απο το Γυμνάσιο και χρειάζονται σημαντικές τροποποιήσεις τα σχολικά βιβλία.

cosmictsak
06-08-05, 21:42
Νικηφόρε θα ήθελα να μου απαντήσεις σε παρακαλώ γιατί κατά την γνώμη σου πιστεύεις ότι μετά το 1974 υπάρχει το πρόβλημα; Και όλα αυτά περί "και καλά φιλοφασιστική μας θεώρηση για την υπερήφανη καταγωγή μας από τους αρχαίους Έλληνες..." που κολλάνε; Είπε κανείς τίποτα; Άλλα μια το πας εκεί, μια το πας στο "δήθεν επανάσταση με τον Τσε κε βάρα", νομίζεις ότι όλα αυτά έχουν σχέση με το τόπικ ή βρήκες ευκαιρία να πεις αυτά που θέλεις;

Κατα τα άλλα το πρόβλημα, αν υπάρχει πρόβλημα, πιστεύω ότι είναι παγκόσμιο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα κράτος αυτήν την στιγμή που να μην έχει προβλήματισμούς για το επίπεδο της παιδείας που προσφέρει. Για αυτό πιστεύω ότι εκτός των τοπικών παραγόντων υπάρχουν και παγκόσμιοι παράγοντες που δημιουργούν αυτήν την κατάσταση (πολιτικοί, οικονομικοί κλπ).
Από την άλλη μιλάμε για την παιδεία που προσφέρεται στην χώρα μας και νομίζουμε ότι σε άλλες χώρες γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά, όμως αν δείτε το επίπεδο των Ελλήνων φοιτητών στα ξένα πανεπιστήμια θα δείτε ότι έχουν γνώσεις που δεν έχουν διδαχθεί φοιτητές από άλλες χώρες και εκτός αυτού διαθέτουν και μιά πιό ολοκληρωμένη παιδεία. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει χώρος για βελτίωση, αλλά μην υπερβάλουμε κι όλας.
Τέλος από ένα σημείο και μετά η παιδεία αποτελεί και προσωπική επιλογή. Πόσοι από όσους γκρινιάζουν έχουν πάει ποτέ σε κάποια βιβλιοθήκη από το να πάνε ένα σινεμά ή να δούνε μία ταινία σπίτι τους; Η βιβλιοθήκη τουλάχιστον είναι και τσάμπα! Ή νομίζετε ότι το σχολείό και το πανεπιστήμιο οφείλουν να σας μάθουν τα πάντα;
Εσύ Νικηφόρε υπήρξες ποτέ φοιτητής και αν ναι που και τι προβλήματα συνάντησες στην φοιτητική σου ζωή; Έχεις να κάνεις κάποια συγκεκριμένη καταγγελία για κάποιον καθηγητή που δεν έκανε καλά την δουλειά του και αν ναι πιστεύεις ότι ήταν η εξαίρεση ή ο κανόνας;
Γιατί καλό είναι να μιλάμε γενικά, αλλά καλύτερο να έχουμε και κατι συγκεκριμένο.

burzum
07-08-05, 15:44
Μπα εγώ θα διαφωνήσω !
Δεν φταίει κανείς άλλος απο τους ίδιους τους σπουδαστές ,ειδικά στα πανεπιστήμια.Για σκεφτείτε !Θα βγάζανε μιλιά οι καθηγητές εαν έβλεπαν συγκροτημένους σπουδαστές με όρεξη για μάθηση;Εαν έβλεπαν σπουδαστές μακριά απο πολιτικά κόμματα και παρατάξεις;Εαν τους έβλεπαν να αντιστέκονται όλοι μαζί ενωμένοι για το καλό της παιδείας;Δεν νομίζω!
Αλλά δεν πιστεύω πως ο τόπος κινδυνεύει απο τους αμόρφωτους.Ξέρετε απο ποιούς κινδυνεύει ;Θα απαντήσω με τον τίτλο ενός τραγουδιού:Educated fool

Νικηφόρος
07-08-05, 21:02
Νικηφόρε θα ήθελα να μου απαντήσεις σε παρακαλώ γιατί κατά την γνώμη σου πιστεύεις ότι μετά το 1974 υπάρχει το πρόβλημα; Και όλα αυτά περί "και καλά φιλοφασιστική μας θεώρηση για την υπερήφανη καταγωγή μας από τους αρχαίους Έλληνες..." που κολλάνε; Είπε κανείς τίποτα; Άλλα μια το πας εκεί, μια το πας στο "δήθεν επανάσταση με τον Τσε κε βάρα", νομίζεις ότι όλα αυτά έχουν σχέση με το τόπικ ή βρήκες ευκαιρία να πεις αυτά που θέλεις;

Κατα τα άλλα το πρόβλημα, αν υπάρχει πρόβλημα, πιστεύω ότι είναι παγκόσμιο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα κράτος αυτήν την στιγμή που να μην έχει προβλήματισμούς για το επίπεδο της παιδείας που προσφέρει. Για αυτό πιστεύω ότι εκτός των τοπικών παραγόντων υπάρχουν και παγκόσμιοι παράγοντες που δημιουργούν αυτήν την κατάσταση (πολιτικοί, οικονομικοί κλπ).
Από την άλλη μιλάμε για την παιδεία που προσφέρεται στην χώρα μας και νομίζουμε ότι σε άλλες χώρες γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά, όμως αν δείτε το επίπεδο των Ελλήνων φοιτητών στα ξένα πανεπιστήμια θα δείτε ότι έχουν γνώσεις που δεν έχουν διδαχθεί φοιτητές από άλλες χώρες και εκτός αυτού διαθέτουν και μιά πιό ολοκληρωμένη παιδεία. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει χώρος για βελτίωση, αλλά μην υπερβάλουμε κι όλας.
Τέλος από ένα σημείο και μετά η παιδεία αποτελεί και προσωπική επιλογή. Πόσοι από όσους γκρινιάζουν έχουν πάει ποτέ σε κάποια βιβλιοθήκη από το να πάνε ένα σινεμά ή να δούνε μία ταινία σπίτι τους; Η βιβλιοθήκη τουλάχιστον είναι και τσάμπα! Ή νομίζετε ότι το σχολείό και το πανεπιστήμιο οφείλουν να σας μάθουν τα πάντα;
Εσύ Νικηφόρε υπήρξες ποτέ φοιτητής και αν ναι που και τι προβλήματα συνάντησες στην φοιτητική σου ζωή; Έχεις να κάνεις κάποια συγκεκριμένη καταγγελία για κάποιον καθηγητή που δεν έκανε καλά την δουλειά του και αν ναι πιστεύεις ότι ήταν η εξαίρεση ή ο κανόνας;
Γιατί καλό είναι να μιλάμε γενικά, αλλά καλύτερο να έχουμε και κατι συγκεκριμένο.


Τι; Τώρα θέλεις καταγγελία δημόσια; Σου την έκανα παραπάνω υποδεικνύοντάς σου εμμέσως παραπάνω αλλά δεν το έπιασες … Ή έκανες ότι δεν το έπιασες. Πριν κάτι χρονάκια στην Πάντειο που έφαγαν κάτι ΔΙΣ σε μάρμαρα και τουαλέτες(;;;) και την είχε πληρώσει ένας κακομοίρης. Ένας μόνο και αυτός όχι καθηγητής(;;;). Επί ΠΑΣΟΚ ήταν πρέπει να το θυμάσαι.
Ή θα σου πω και το άλλο το καλύτερο.
Το τουμπεκί ψιλοκομμένο που κάνουν κάθε φορά που αποφασίζουν καταλήψεις τα προβατάκια καθοδηγούμενα από επιτήδειους, που φασιστικά επιλέγουν να κλείσουν τον φορέα της γνώσης που στο κάτω κάτω της γραφής δεν έχουν κανένα δικαίωμα να το κάνουν αφού ανήκουν σε όλους. Για αυτό τι λες;
Αυτοί οι κύριοι οι οποίοι είναι οι φορείς της γνώσης και της ηθικής το θεωρείς σωστό να μην δίνουν δεκάρα για το αν θα ανοίξουν ή θα κλείσουν τα ιερά (γιατί η γνώση και οι επιστήμες είναι ιερές αφού σώζουν καθημερινά τον Άνθρωπο) Πανεπιστήμια;
Είδες ποτέ να τους νοιάζει; Για αυτό τι λες;
Αλλά πέφτει ο μισθουλάκος…δημόσιο είναι…στα παλιά μας τα παπούτσια.
Και θα σου πω για το 1974. Το Πολυτεχνείο τότε –η πιο κραυγαλέα περίπτωση τσατσιάς από πουλημένους από μέσα- είναι για αυτούς, το παράδειγμά τους. Πανεπιστημιακό άσυλο και τα σπάμε… τα καίμε… και γενικός κάτω από το μανδύα των γνωστών και καλά άγνωστων αναρχικών ασκούν την πιο αντικοινωνική πολιτική τους, δηλαδή στυγνούς εκβιασμούς, με όνειρα για κάποια ανώτερη θέση στο δημόσιο κλπ. Δεν λέω ότι το Πολυτεχνείο δεν ήταν Ηρωική πράξη, αλλά την εκμετάλλευση που υφίσταται από αυτούς τους ‘κυρίους’ σε ένα γενικότερο πλαίσιο προώθησης της ψευτοεπανάστασης (Τσε κε βάρα) μέσα από αριστερές ομάδες είναι μοναδικό.
Και τέλος πάντων δημοσιογραφική ενημέρωση θέλεις να σου κάνω; Κάνεις ότι δεν ξέρεις τίποτα; Που ζεις; Εδώ ολόκληρος ο δημόσιος τομέας βρωμάει από διαφθορά και εσύ προσπαθείς να μας πεις ότι οι καθηγητές στα Πανεπιστήμια είναι αγίες;
Μου φαίνεται απίστευτο ότι τους υπερασπίζεσαι με τόση τόλμη. Μήπως είσαι και εσύ;
Έλα πίσω στην πραγματικότητα και άσε αυτά για τους παγκόσμιους παράγοντες ... Ή μάλλον καλύτερα έλα πίσω στην στείρα Ελληνική πραγματικότητα. Σου θυμίζω γιατί το έχεις ξεχάσει ότι εδώ στο Ελλαδιστάν η ΠΑΙΔΕΙΑ συμβαδίζει με τα ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΑ…… Αυτό φίλε μου δεν συμβαίνει πουθενά αλλού στον κόσμο παρά μόνο στα θεοκρατικά καθεστώτα του αραβικού κόσμου. Και όσο συμβαίνει αυτό θα είμαστε σε Ασιάτες στο Πνεύμα.
Ξέρουμε ποιος κάνει μόκο αφού πέφτει ο μισθουλάκος………………………..

Νικηφόρος
07-08-05, 21:06
Μπα εγώ θα διαφωνήσω !
Δεν φταίει κανείς άλλος απο τους ίδιους τους σπουδαστές ,ειδικά στα πανεπιστήμια.Για σκεφτείτε !Θα βγάζανε μιλιά οι καθηγητές εαν έβλεπαν συγκροτημένους σπουδαστές με όρεξη για μάθηση;Εαν έβλεπαν σπουδαστές μακριά απο πολιτικά κόμματα και παρατάξεις;Εαν τους έβλεπαν να αντιστέκονται όλοι μαζί ενωμένοι για το καλό της παιδείας;Δεν νομίζω!
Αλλά δεν πιστεύω πως ο τόπος κινδυνεύει απο τους αμόρφωτους.Ξέρετε απο ποιούς κινδυνεύει ;Θα απαντήσω με τον τίτλο ενός τραγουδιού:Educated fool


Όταν ήσουν πιτσιρίκος δεν έκανες φασαρία δηλαδή;Μωρέ μπράβο ωριμότητα...
Όχι φίλε μου. Οι γεροντότεροι οι οποίοι έχουν την γνώση και τα μέσα και την ηθική (υποτίθεται) έχουν την ευθύνη να διαπαιδαγωγούν σωστά τους νέους...

burzum
07-08-05, 21:56
Ο Νικηφόρος είπε:Όταν ήσουν πιτσιρίκος δεν έκανες φασαρία δηλαδή; Μωρέ μπράβο ωριμότητα...
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο! :D
Αλλά απ'όσα είπα είναι κρίμα εσύ να έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...

cosmictsak
07-08-05, 22:04
Έλα ρε Νικηφόρε τώρα! Πές μου σε παρακαλώ, τέτοια συμβάντα δεν υπάρχουν σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής; Δεν υπάρχουν στην υγεία, στην πολιτική, στον αθλητισμό, στον στρατό κλ κλπ. Δεν υπάρχουν σε άλλες χώρες, σε Αγγλία, Γερμανία, Αμερική και μην πούμε για Ρωσίες και από κει μεριά; Τετοια φαινόμενα πάντοτε δεν υπήρχαν; Αλλά αυτά χαρακτηρίζουν μία κατάσταση; Δεν είναι λίγο λαικίστικο να λέμε κοίτα αυτός έκλεψε λεφτά, άρα όλοι είναι σάπιοι; Σαφώς υπάρχουν προβλήματα αλλά διακρίνω από το μέρος σου μια τάση ισοπέδωσης. Με τέτοια λογική δεν οδηγήσε σε λύσεις αλλά σε περισσότερα προβλήματα. Σαφώς κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουνε, αλλά καλό είναι να μην είμαστε υπερβολικοί και να μην καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Αν μη τι άλλο είναι άδικο.

Σχετικά με το 1974 εγώ σε ρώτησα γιατι την αναφέρεις ως ημερομηνία ότι από κει και μετά όλα είναι χάλια. Γιατί, πιό πριν τα πράγματα ήταν καλύτερα; Αυτό θέλω να μου πεις. Αλλά μιας που πήγε η κουβέντα εκεί τι εννοείς τσατσιά και πουλημένοι από μέσα;

Και πες μου σε παρακαλώ για ποιό γεγονός αναφέρεσαι γιατί πραγματικά δεν ξέρω και δεν κάνω πλάκα. Αυτό που λες επί ΠΑΣΟΚ.

Μήπως είμαι και γώ τι; Καθηγητής πανεπιστημίου; Σου φαίνομαι για τέτοιος; Ευχαριστώ πολύ!

Τώρα για χαρακτηρισμούς όπως προβατάκια δεν νομίζεις ότι πάλι ισοπεδώνεις κάποια πράγματα; Και αν όλοι είμαστε ή είμασταν προβατάκια, πως τελικά μερικοί από μας γίναμε τα "μαύρα πρόβατα" ή ακόμα και "λύκοι"; Μήπως τελικά η επιλογή είναι προσωπική και η αναζήτηση για γνώση δεν έχει χώρο για γκρίνιες και μιζέριες;

Νικηφόρος
08-08-05, 15:58
Ο Νικηφόρος είπε:Όταν ήσουν πιτσιρίκος δεν έκανες φασαρία δηλαδή; Μωρέ μπράβο ωριμότητα...
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο! :D
Αλλά απ'όσα είπα είναι κρίμα εσύ να έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...

Σχήμα λόγου ήταν φίλε μου! ΑΝ ξέρεις τι σημαίνει. ΑΝ μπορείς να ξεχωρίσεις. :D

burzum
08-08-05, 16:16
Καλά και το δικό μου σχόλιο ειρωνικό ήταν φίλε μου ....Αν μπορείς να ξεχωρίσεις..
Αλλά και πάλι κρίμα που έμεινες πάλι σε αυτό το σχόλιο...
Τέλος πάντων για να τα κάνω ποιο λιανά τα πράγματα θέλω να πώ το εξής:Ότι για την κατάντια του τόπου μας δεν φταίει η αμορφωσιά.Ούτε το οτι δεν ξέρουμε ολόκληρη την αρχαία Ελληνική γραμματεία απ'έξω(δεν χρειάζεται κι όλας).Αλλά απλούστατα φταίει οτι οι άνθρωποι πλέον δεν έχουν αξίες και το κυριότερο δεν έχουν ήθος!Το μόνο που τους νοιάζει πλέον είναι το χρήμα,τόσο πολύ που το έχουν κάνει και θεό τους.Αυτόν τον Θεό τον αγαπάνε τόσο πολύ που κινδυνεύουν να γίνουν θρησκόληπτοι!
Κι έτσι υπάρχει το εξής σημαντικό!Στα σχολεία τα παιδιά δεν μαθαίνουν την ηθική!Αλλά απλούστατα καλλιεργούν μια κακία και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πως θα φάει ο ένας τον άλλον για τους βαθμούς και όλα τα σχετικά.
Το σχολείο έχει καταντήσει πλέον μια ζούγκλα στην οποία δύσκολα επιβιώνεις και βγαίνεις αναλοίωτος και με πλήρη ψυχικά αποθέματα..

Νικηφόρος
08-08-05, 16:28
Έλα ρε Νικηφόρε τώρα! Πές μου σε παρακαλώ, τέτοια συμβάντα δεν υπάρχουν σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής; Δεν υπάρχουν στην υγεία, στην πολιτική, στον αθλητισμό, στον στρατό κλ κλπ. Δεν υπάρχουν σε άλλες χώρες, σε Αγγλία, Γερμανία, Αμερική και μην πούμε για Ρωσίες και από κει μεριά; Τετοια φαινόμενα πάντοτε δεν υπήρχαν; Αλλά αυτά χαρακτηρίζουν μία κατάσταση; Δεν είναι λίγο λαικίστικο να λέμε κοίτα αυτός έκλεψε λεφτά, άρα όλοι είναι σάπιοι; Σαφώς υπάρχουν προβλήματα αλλά διακρίνω από το μέρος σου μια τάση ισοπέδωσης. Με τέτοια λογική δεν οδηγήσε σε λύσεις αλλά σε περισσότερα προβλήματα. Σαφώς κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουνε, αλλά καλό είναι να μην είμαστε υπερβολικοί και να μην καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Αν μη τι άλλο είναι άδικο.

Σχετικά με το 1974 εγώ σε ρώτησα γιατι την αναφέρεις ως ημερομηνία ότι από κει και μετά όλα είναι χάλια. Γιατί, πιό πριν τα πράγματα ήταν καλύτερα; Αυτό θέλω να μου πεις. Αλλά μιας που πήγε η κουβέντα εκεί τι εννοείς τσατσιά και πουλημένοι από μέσα;

Και πες μου σε παρακαλώ για ποιό γεγονός αναφέρεσαι γιατί πραγματικά δεν ξέρω και δεν κάνω πλάκα. Αυτό που λες επί ΠΑΣΟΚ.

Μήπως είμαι και γώ τι; Καθηγητής πανεπιστημίου; Σου φαίνομαι για τέτοιος; Ευχαριστώ πολύ!

Τώρα για χαρακτηρισμούς όπως προβατάκια δεν νομίζεις ότι πάλι ισοπεδώνεις κάποια πράγματα; Και αν όλοι είμαστε ή είμασταν προβατάκια, πως τελικά μερικοί από μας γίναμε τα "μαύρα πρόβατα" ή ακόμα και "λύκοι"; Μήπως τελικά η επιλογή είναι προσωπική και η αναζήτηση για γνώση δεν έχει χώρο για γκρίνιες και μιζέριες;

Φιλαράκο βλέπω για τις καταλήψεις -που είναι και το πιο σημαντικό από τα θέματα που σου έθεσα- έκανες μόκο ε;
Τα ερωτήματα που βάζεις είναι πάντα πιο πολλά από τις απαντήσεις που δίνεις; Είναι η προσφιλής σου τακτική αυτή ή σου βγαίνει αυθόρμητα από το ''θάρρος'' σου;
Αλλά τι να κάνουμε εμείς οι ''λαικοί'' τύποι, με τους λαικισμούς μας... Έτσι τα λέμε.Πες μας εσύ εκπολιτισμένε Νεοέλληνα των υπουργείων Θρησκευμάτων τι ωραία που περνάς και πόσο ρόδινα βλέπεις αυτά που έρχονται. Στο Θρησκευμάτων σου!!! Παιδείας και Θρησκευμάτων σου!!!
Πες μας από που παίρνεις εφαλτήριο για να αναπτερώσεις το ξεπεσμένο ηθικό σου; Μήπως από τους αρνησιπάτριδες νέους που δεν δίνουν δεκάρα για την χώρα, τους θεσμούς, την ιστορία, τους προγόνους, το αίμα; Που κατέβάζουν την Ελληνική σημαία από τον Λευκό Πύργο και δεν δίνει κανείς δεκάρα; Που έχουν για θεό την αρπαχτή; Ο Δημόσιος θεός με το ρουσφέτι για σύμβολο δεν σου λέει τίποτα;
Και τολμάς να μας συγκρίνεις με λαούς, οι οποίοι τιμούν τα προαναφερθέντα για να μου πεις τι; Ότι είμαστε και εμείς κάτι στο πλανητικό στερέωμα; Θα πρέπει να αστειεύεσαι βέβαια.
Έχουμε ανεβεί εμείς σε παιδεία-πολιτισμό και καίμε ΑΚΟΜΑ βιβλία του Μίμη Ανδρουλάκη ή κατεβάζουμε πίνακες ζωγραφικής από τις εκθέσεις; Εμείς που το κλασικό ''ξέρεις ποιος είμαι εγώ?'' δεν υπάρχει πουθενά στην Ευρώπη (τουλάχιστον έτσι όπως το εννοούνε εδώ);
Ξέρεις ποιο είναι το προβληματάκι μας αγαπητέ μου φίλε;;;;;;;;΄

ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΜΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟΥ........
Όταν οι άλλοι κάναν ανακαλύψεις εμείς διαβάζαμε ακόμα συναξάρια.........
Και το πιο αποκαρδιοτικό είναι ότι εξακολουθούμε να τα ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ και να τα διαβάζουμε. Π.χ. : Θρησκευτικά Δημοτικού, Γυμνασίου...(μπρρρρρρρ).

Είμαστε πολύ πίσω, μα πάρα πολύ πίσω. Μην έχεις αυταπάτες.

Νικηφόρος
08-08-05, 16:39
Καλά και το δικό μου σχόλιο ειρωνικό ήταν φίλε μου ....Αν μπορείς να ξεχωρίσεις..
Αλλά και πάλι κρίμα που έμεινες πάλι σε αυτό το σχόλιο...
Τέλος πάντων για να τα κάνω ποιο λιανά τα πράγματα θέλω να πώ το εξής:Ότι για την κατάντεια του τόπου μας δεν φταίει η αμορφωσιά.Ούτε το οτι δεν ξέρουμε ολόκληρη την αρχαία ελληνική γραμματεία απ'έξω(δεν χρειάζεται κι όλας).Αλλά απλούστατα φταίει οτι οι άνθρωποι πλέον δεν έχουν αξίες και το κυριότερο δεν έχουν ήθος!Το μόνο που τους νοιάζει πλέον είναι το χρήμα,τόσο πολύ που το έχουν κάνει και θεό τους.Αυτόν τον Θεό τον αγαπάνε τόσο πολύ που κινδυνεύουν να γίνουν θρησκόληπτοι!
Κι έτσι υπάρχει το εξής σημαντικό!Στα σχολεία τα παιδιά δεν μαθαίνουν την ηθική!Αλλά απλούστατα καλλιεργούν μια κακία και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πως θα φάει ο ένας τον άλλον για τους βαθμούς και όλα τα σχετικά.
Το σχολείο έχει καταντήσει πλέον μια ζούγκλα στην οποία δύσκολα επιβιώνεις και βγαίνεις αναλοίωτος και με πλήρη ψυχικά αποθέματα..

Τώρα θέτεις το πρόβλημα στις σωστές του βάσεις. Μπράβο σου!
Το σχολείο, το πανεπιστήμιο... Και εγώ για αυτό κράζω τους καθηγητές των πανεπιστημίων παραπάνω. Γιατί υποτίθεται ότι αυτοί είναι η αφρόκρεμα της Ελληνικής διανόησης και είναι δυστυχώς εκείνοι που έχουν ξεφτιλίσει τη γνώση σε υπερθετικό βαθμό. Γιατί αγαπητέ μου η κάθε εκάστοτε κυβέρνηση συμβουλεύεται αυτούς τους ''κυρίους'' για να εξελίξει το εκπαιδευτικό σύστημά της, αλλά αυτοί είναι ξεπουλημένοι. ΟΛΟΙ. Γι΄αυτό και τα σημαντικά μυαλά φεύγουν από την χώρα, γιατί βλέπουν όλη αυτήν την κατάσταση.

Στο βασίλειο των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος...........

michalis_22
08-08-05, 16:44
Φίλε Νικηφόρε
Πολύ σωστα αυτά που λεσ!Δυστυχως έχουμε επέλθει σε μια κοινωνία όπου το μεγαλύτερο όπλο των ελ-λήνων , η παιδεία , έχει γίνει το πιο εμπορικό μαγαζάκι σε όλους τους τομείς του ! Απο το γυμνασιο - λύκειο με τα φροντιστήρια και τα κάθε λογής βοηθήματα , έως τα ΑΕΙ - ΤΕΙ που μας μεταναστεύουν σε άλλες πόλεις για να οικονομάνε κάποιοι .
Μας καταργήσανε την πιο δημιουργική γλώσσα του κόσμου , την αρχαία ελληνική ! Μια γλώσσα που στα χέρια των ελ-λήνων δεν ήταν απλά ένα μέσο επικοινωνίας αλλά ένα μέσο για την θεοποίηση του ανθρώπου !

cosmictsak
08-08-05, 17:23
Μάιστα κύριε Νικηφόρε.

Από που και ως που με λες φιλαράκο? Με ξέρεις και από χθές? Έκανα μόκο? Σαν πολύ φόρα δεν πήρες?

Τι να σου πω για τις καταλήψεις? Εσύ τι μας είπες δηλαδή?

Θρησκευμάτων μου? Σου λέω λοιπόν ότι είμαι άθεος για να το βουλώσεις μια και καλή με αυτήν την ιστορία. Αλλά πραγματικά πως σου ήρθε αυτό? Είπα τίποτα εγώ?

Λες
"Πες μας από που παίρνεις εφαλτήριο για να αναπτερώσεις το ξεπεσμένο ηθικό σου? Μήπως από τους αρνησιπάτριδες νέους που δεν δίνουν δεκάρα για την χώρα, τους θεσμούς, την ιστορία, τους προγόνους, το αίμα? Που κατέβάζουν την Ελληνική σημαία από τον Λευκό Πύργο και δεν δίνει κανείς δεκάρα? Που έχουν για θεό την αρπαχτή? Ο Δημόσιος θεός με το ρουσφέτι για σύμβολο δεν σου λέει τίποτα? "

Πόσο ψυχεδελικός μπορείς να γίνεις ακόμα?
Το ξεπεσμένο ηθικό μου? Άκου φίλε πάρτο αλλιώς το θέμα, κάτσε να συζητήσουμε σαν άνθρωποι και άσε τους χαρακτηρισμούς, οκ?

Θες να συζητήσουμε γιατο αρχικό θέμα του τόπικ, για τις καταλήψεις, για τα θρησκευτικά στα σχολεία, για τους προγόνους και το αίμα τους,για την σημαία? Ένα ένα και αν σε προβληματίζουν αυτά περισσότερο από το αρχικό θέμα άνοιξε τόπικ να συζητήσουμε εκεί και όχι εδώ μιάς και άλλο είναι το θέμα. Μην πετάς πυροτεχνήματα περί θεσμούς,ιστορίες και αρνησιπάτριδες. Βάλτα κάτω να τα συζητήσουμε.
Οκ?
Αντε λοιπόν, πες για ποιό απ' όλα θες να συζητήσουμε και ας αρχίσουμε διάλογο και όχι χαρακτηρισμούς.
Κόψε το επιθετικό ύφος σου, εκτός και αν δεν θες να συζητήσουμε αλλά να βριστούμε. Είμαι μέσα και για τα δύο...

agaliarep
23-08-05, 19:16
Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το θέμα, στην αρχή, όταν διάβασα τον πρώτο φίλο και ήθελα πολύ να γράψω και θα είχα μάλιστα αρκετά να πω μια και έχω κάνει και μια εργασία-μελέτη πάνω στο θέμα. Αλλά μετά, συνεχίζοντας να διαβάζω τους υπόλοιπους, είπα ότι θα ήταν καλύτερα να μην χάσω τον χρόνο μου. Έπεσε πολύ μόρφωση και πολύ κουλτούρα από ανορθόγραφους και μη. (ή μήπως ανωρθώγραφους ή ανω ορθόγραφους). Έπεσαν μέσα οι επαναστάσεις, η Χούντα, ο Τσε, η καταλήψεις, οι εκβιασμοί, οι λαθρομετανάστες, οι μπιτέδες, οι χέστρες και τα τζακούζι του Παντείου, το Πασοκ, η ΝΔ, οι εθνοπατέρες, οι παπάδες, τα μόκο, τα κομούνια, οι χαφιέδες της δεξιάς, οι αλκοολικοί καθηγητές, το δημόσιο, το ελεύθερο, το απαγορευμένο, το σεξ, η βία, οι θεωρίες για το πόσο έχουν μοίρα οι αμόρφωτοι-ανορθόγραφοι στο κόσμο, στην Ελλάδα, στο σύμπαν, κάποιοι έψαχναν να βρουν αν γνωρίζονται από κάπου και συγκεκριμένα από την προηγούμενη μέρα (μια και ήμουν πιωμένος χθες και δεν θυμάμαι) και τελικά ο ένας (βγήκε το συμπέρασμα ότι) είναι βολεμένος ακροδεξιός πυρηνικός φυσικός οπού έχει πάρει θεσούλα στο δημόσιο και γι αυτό ενοχλείτε από τους φύλακες τις γνώσης αλλά και της αλήθειας που προσπαθούν να μας οδηγήσουν εκεί που οι άλλοι μας κρύβουν εσκεμμένα. Που να μπλέκεις τώρα… Πάντως για να ξέρετε περί μορφώσεως ο πατέρας μου, οπού είναι παιδί της κατοχής και δεν πήγε παρά μόνο μέχρι την δεύτερη τάξη του δημοτικού, έχει πιο πολύ μόρφωση από σας, γιατί μόρφωση δεν είναι η γνώση των αρχαίων ελληνικών κειμένων αλλά και να μπορείς να διεξάγεις ένα διάλογο… με έναν στοιχειώδη σεβασμό προς τον συνομιλητή… αυτή την μόρφωση δεν την παίρνεις από το σχολείο αλλά από το σπίτι… Μάλλον πολλοί θέλουν πολύ μόρφωση και κόπο ακόμα…

cosmictsak
23-08-05, 20:27
Καλά όλα αυτά, αλλά τελικά ούτε εσύ μας είπες τίποτα, εκτός βέβαια από το ότι ο πατέρας σου έχει πιο πολύ μόρφωση από όλους εμάς, κάτι το οποίο είναι προσωπική κρίση σου και δικαίωμά σου να το πιστεύεις, αλλά δεν έχει καμία σχέση.
Και εκεί που σχολιάζεις ότι δεν σου αρέσει το που πήγε η συζήτηση, την πας στο τι κάνει και πόσο σπουδαίος είναι ο πατέρας καθενός.
Είναι λίγο άδικο έως προσβλητικό να αναφέρεις το σπίτι ως χώρο εκπαίδευσης και μόρφωσης όταν προηγουμένως μας λες ότι χάνεις το χρόνο σου με το επίπεδό μας (μας κρίνεις/βρίζεις το σπίτι δηλαδή). Δεν νομίζεις?

Raistlin
25-08-05, 23:20
[QUOTE=ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ]Οι αρχαιοι υμων προγονοι βασιζονταν στην παιδεια ωστε να διαδωσουν τις αξιες και των σωστο τροπο σκεψης στις επομενες γενιες.Μεσο της παιδειας δημιουργουσαν το υποβαθρο ωστε οι απογονοι τους να αποκτησουν τις γνωσεις και να θωρακηστουν με το πνευματικο φως απεναντι στο σκοταδισμο της ανυπαρξιας.QUOTE]
Τις αξίες και τον σωστό τρόπο σκέψης τον διέδηδαν και μέσω του αθλητισμού (και κυρίως μέσω του παγκρατίου). Όσο για σήμερα οι νέοι προτειμούν λίγο περισσότερο την καλοπέραση...!

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
06-09-05, 17:36
[QUOTE=ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ]Οι αρχαιοι υμων προγονοι βασιζονταν στην παιδεια ωστε να διαδωσουν τις αξιες και των σωστο τροπο σκεψης στις επομενες γενιες.Μεσο της παιδειας δημιουργουσαν το υποβαθρο ωστε οι απογονοι τους να αποκτησουν τις γνωσεις και να θωρακηστουν με το πνευματικο φως απεναντι στο σκοταδισμο της ανυπαρξιας.QUOTE]
Τις αξίες και τον σωστό τρόπο σκέψης τον διέδηδαν και μέσω του αθλητισμού (και κυρίως μέσω του παγκρατίου). Όσο για σήμερα οι νέοι προτειμούν λίγο περισσότερο την καλοπέραση...!


εγω πιστευω οτι οι νεοι απο οτι βλεπω εχουν την διψα για μαθηση και επαφη με το αρχαιο Ελληνικο πνευμα αλλα υπαρχουν καποιοι αλλοι παραγοντες που βαζουν τροχοπεδη σε αυτην την αναζητηση.

Lillith
18-09-05, 22:28
Πολλά ακούστηκαν (όχι όλα σχετικά με το θέμα). Επειδή έχω πρόσφατο το σχολείο (πριν από 2 χρόνια τελείωσα) και αυτή τη στιγμή είμαι στο δεύτερο έτος της φοιτιτικής μου ζωής, έχω αρκετά παραδείγματα....
1) Τα βιβλία που δίνουν στα σχολεία, μόνο για το τζάκι κάνουν (αφού δε μας μορφώνουν, τουλάχιστον να μας ζεσταίνουν). Αν πάρω για παράδειγμα τα βιβλία της Ιστορίας (γενικής παιδείας) της 3ης Λυκείου (είχαμε 2 βιβλία) τότε αυτοί που τα έγραψαν ή δεν ήξεραν πως να γράφουν ή είχαν σκοπό μόνο να παραπλανήσουν. Πως είναι δυνατόν να "μάθω" (εννοώ να κάνω κτήμα μου) ιστορία όταν ανάμεσα στα κεφάλαια δεν υπάρχει καμία λογική συνέχεια (π.χ. από αρχαιότητα πάμε στην αναγέννηση!!!).
2) Ποιός μαθητής που ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να πάει σε κάποιο φροντιστήριο και να ΠΛΗΡΩΝΕΙ για γνώση που υποτίθεται πως είναι δωρεάν, μπορεί σήμερα να εκτιμήσει αυτά που μαθαίνει;
3) Όταν ο μόνος τρόπος να περάσεις σε κάποια σχολή είναι να δώσεις πανελλήνιες, όπου σε προειδοποιούν πως σε μαθήματα όπως η ιστορία και η έκθεση, αν δε γράψεις αυτά που θέλει να διαβάσει ο εξεταστής (γιατί σου δίνουν και περίπου τις "σωστές" απαντήσεις στα φροντιστήρια) θα κοπείς?
4) Πως μπορώ εγώ να σεβαστώ έναν καθηγητή που μπαίνει στην αίθουσα και μας ειρωνεύεται και έμμεσα μας βρίζει?

Υπάρχουν πολλά ακόμα που έχω να πω, αλλά προτιμώ τον διάλογο από το μονόλογο :)

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
20-09-05, 08:47
Η μοναδικη ελπιδα να ξεφυγουμε απο αυτη την στειρα γνωση των σχολικων βιβλιων ειναι η προσωπικη μελετη της αρχαιας γνωσης και η διαδοση της σε παγκοσμια κλιμακα ωστε να ξεφυγουμε απο τους υλιστες δυναστες της παγκοσμιοποιησης.Μονο αν στηριχθουν ολοι οι λαοι στην γνωση της αρχαιας Ελληνικης παιδειας θα επελθει ο νομος του δικαιου.

Pholarchos
20-09-05, 10:07
Συγνώμη αλλά ενώ η άποψη ότι Η μοναδικη ελπιδα να ξεφυγουμε απο αυτη την στειρα γνωση των σχολικων βιβλιων ειναι η προσωπικη μελετη της αρχαιας γνωσης και η διαδοση της σε παγκοσμια κλιμακα είναι δίκαιη και ενδεδειγμένη, αλλοίμονο σ' όποιους εμπιστεύονται τη σερβιρισμένη γνώση,
το ότι ...Μονο αν στηριχθουν ολοι οι λαοι στην γνωση της αρχαιας Ελληνικης παιδειας θα επελθει ο νομος του δικαιου., αυτό το "μόνο αν" μου έφερε αμέσως στο νου εκείνο το "Eine Volk, Eine Reich,...". Υποψιάζομαι δε ότι από την εφαρμογή του, το "... eine Fuehrer" δε θα είναι μακριά...

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
20-09-05, 10:19
Συγνώμη αλλά ενώ η άποψη ότι είναι δίκαιη και ενδεδειγμένη, αλλοίμονο σ' όποιους εμπιστεύονται τη σερβιρισμένη γνώση,
το ότι , αυτό το "μόνο αν" μου έφερε αμέσως στο νου εκείνο το "Eine Volk, Eine Reich,...". Υποψιάζομαι δε ότι από την εφαρμογή του, το "... eine Fuehrer" δε θα είναι μακριά...

Φιλε μου ξερεις καποιον αλλο τροπο εκτος απο τις ηθικες αρχες και τον πραγματικο νομο του δικαιου που βασιζονται στο αρχαιο Ελληνικο πνευμα για να εμποδισουμε την παγκοσμιοποιηση που προσπαθει να μας κανει δουλους ενος συστηματος που θα μας χρησιμοποιει σαν αναλωσιμες μπαταριες αυτοτροφοδοτησης?Περιμενω να μου πεις καποιον αλλο τροπο.

Pholarchos
20-09-05, 13:43
Φιλε μου ξερεις καποιον αλλο τροπο εκτος απο τις ηθικες αρχες και τον πραγματικο νομο του δικαιου που βασηζονται στο αρχαιο Ελληνικο πνευμα για να εμποδισουμε την παγκοσμιοποιηση που προσπαθει να μας κανει δουλους ενος συστηματος που θα μας χρησιμοποιει σαν αναλωσιμες μπαταριες αυτοτροφοδοτησης?Περιμενω να μου πεις καποιον αλλο τροπο. Μια καλή βάση είναι αλλά, εκείνο "μόνο" το βρίσκω τόσο απόλυτο ώστε να χάνεται το επίσης αρχαιο-Ελληνικό "Μέτρο".
Το θέμα με τον "τρόπο" είναι το εξής: δεν ξέρω κανέναν τρόπο για να πειστεί ο κόσμος να χρησιμοποιήσει αυτές τις αρχές - πως θα γίνει με επιβολή; Με "ενημέρωση"; Δεν πίανει. Τόση κουβέντα από τα χρόνια της κουβέντας Πρωταγόρα - Σωκράτη για το αν είναι διδακτή η αρετή κι ακόμα η κατάληξη εκείνης της κουβέντας (που δεν κατέληξε πουθενά, για όσους δεν ξέρουν) μας δείχνει ότι δεν είναι απλά τα πράγματα.
Επιπλέον η ιστορία μας έχει δείξει ότι όσο καλή κι αν είναι η θεωρεία στην πράξη... πάντα κάπου χάνει...
Τώρα σε προσωπικό επίπεδο φυσικά και αξίζει το να βασιζόμαστε στο αρχαιο-Ελληνικό πνεύμα, αρκεί να μην χάνουμε το μέτρο που και γι' αυτό ισχύει.

cosmictsak
22-09-05, 13:58
"Φιλε μου ξερεις καποιον αλλο τροπο εκτος απο τις ηθικες αρχες και τον πραγματικο νομο του δικαιου που βασηζονται στο αρχαιο Ελληνικο πνευμα για να εμποδισουμε την παγκοσμιοποιηση που προσπαθει να μας κανει δουλους ενος συστηματος που θα μας χρησιμοποιει σαν αναλωσιμες μπαταριες αυτοτροφοδοτησης?Περιμενω να μου πεις καποιον αλλο τροπο."


Υπάρχει και ο σοσιαλισμός, ο αναρχισμός, και χίλια άλλα κινήματα και "τρόποι" εμπόδισης της παγκοσμιοποίησης.
Και τι λέει δηλαδή το αρχαιο ελληνικό πνεύμα, για την παγκοσμιοποίηση που θα μας κάνει δούλους, όταν στην αρχαία ελλάδα είχαν δούλους και όταν σφάζαν τα προβληματικά παιδια. Αυτός είναι ο πραγματικός νόμος του δικαίου?

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
22-09-05, 17:36
"Φιλε μου ξερεις καποιον αλλο τροπο εκτος απο τις ηθικες αρχες και τον πραγματικο νομο του δικαιου που βασηζονται στο αρχαιο Ελληνικο πνευμα για να εμποδισουμε την παγκοσμιοποιηση που προσπαθει να μας κανει δουλους ενος συστηματος που θα μας χρησιμοποιει σαν αναλωσιμες μπαταριες αυτοτροφοδοτησης?Περιμενω να μου πεις καποιον αλλο τροπο."


Υπάρχει και ο σοσιαλισμός, ο αναρχισμός, και χίλια άλλα κινήματα και "τρόποι" εμπόδισης της παγκοσμιοποίησης.
Και τι λέει δηλαδή το αρχαιο ελληνικό πνεύμα, για την παγκοσμιοποίηση που θα μας κάνει δούλους, όταν στην αρχαία ελλάδα είχαν δούλους και όταν σφάζαν τα προβληματικά παιδια. Αυτός είναι ο πραγματικός νόμος του δικαίου?


Που ειδες εσυ σε χωρες που κυβερνουν σοσιαλιστικα κομματα να εφαρμοζουν την εννοια της δημοκρατιας? Σοσιαλισμος αριστεροι δεξιοι και ενα ματσο κουραφεξαλα που δημιουργησαν οι δηθεν προοδευτικοι για να χωριζουν τον κοσμο σε παραταξεις.Αδελφε η εννοια της δημοκρατιας ειναι μια η επικρατηση της ελευθερης αποψης του λαου για το κοινο καλο του συνολου οπως εκφραζονταν στην εκκλησια του δημου με επιχειρηματα.Οσο για το εαν οι δουλοι στην αρχαια Ελλαδα περναγαν καλα σε ενημερωνω οτι ειχαν δικαιωμα να συμετεχουν σε ολες τις γιορτες της εποχης και μην ξεχνας οτι μιλαμε για ατομα που δεν ειχαν την ελληνικη παιδεια και γνωση και ζουσαν σε λαους οπου εννοιες οπως δημοκρατια ηταν αγνωστες για αυτους.Τωρα αν ηταν στο διανοητικο και πνευματικο επιπεδο να κανουν κατι αλλο απο αυτο που καναν απαντησε το μου εσυ.

cosmictsak
22-09-05, 18:04
Που ειδες εσυ σε χωρες που κυβερνουν σοσιαλιστικα κομματα να εφαρμοζουν την εννοια της δημοκρατιας? Σοσιαλισμος αριστεροι δεξιοι και ενα ματσο κουραφεξαλα που δημιουργησαν οι δηθεν προοδευτικοι για να χωριζουν τον κοσμο σε παραταξεις.Αδελφε η εννοια της δημοκρατιας ειναι μια η επικρατηση της ελευθερης αποψης του λαου για το κοινο καλο του συνολου οπως εκφραζονταν στην εκκλησια του δημου με επιχειρηματα.Οσο για το εαν οι δουλοι στην αρχαια Ελλαδα περναγαν καλα σε ενημερωνω οτι ειχαν δικαιωμα να συμετεχουν σε ολες τις γιορτες της εποχης και μην ξεχνας οτι μιλαμε για ατομα που δεν ειχαν την ελληνικη παιδεια και γνωση και ζουσαν σε λαους οπου εννοιες οπως δημοκρατια ηταν αγνωστες για αυτους.Τωρα αν ηταν στο διανοητικο και πνευματικο επιπεδο να κανουν κατι αλλο απο αυτο που καναν απαντησε το μου εσυ.

Οι δήθεν προοδευτικοί? Μα τι λες? Ο σοσιαλισμός δημιουργήθηκε από δήθεν προοδευτικούς? Μας λες για δεξιά, αριστερά και όλα αυτά τα "κουραφέξαλα". Έτσι αντιμετωπίζεις εσύ ολόκληρες θεωρίες και σκέψεις μεγάλων μυαλών που άλλαξαν ολόκληρη την ανθρωπότητα? Ε βέβαια,γιατί μπροστά στο μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού δεν πιάνουν μία και γιατί όταν εμείς χτίζαμε τον Παρθενώνα αυτοί ζούσαν σε σπηλιές και μερικοί ακόμα ζούνε...

Για πες μου λοιπόν για την δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου που μας. Τι σημαίνει αν πέρναγαν καλά οι σκλάβοι? Σκλάβοι δεν ήταν? Εσύ ξέρεις κανέναν που να μην είναι ελύθερος και να περνάει καλά? Τι επειδή είχαν συμμετοχή σε γιορτές και πανηγύρια? Και δεν ξέρεις ότι σκλάβοι γινόντουσαν και αιχμάλωτοι πολέμου μεταξύ διαφορετικών πόλεων? Ίδιας κουλτούρας, ίδιας παιδείας. Έλληνες δηλαδή. Τι μας λες τώρα?

Όσο για το διανοητικό και πνευματικό επίπεδο που λες, είναι τουλάχιστον τραγικό και λυπάμαι αν δεν το καταλαβαίνεις. Ποιοι είναι αυτοί οι λαοί που αξίζουν περισσότερο από κάποιους άλλους που δεν έχουν το επίπεδο να κάνουν οτιδήποτε άλλο παρά να γίνουν σκλάβοι.
Με λίγα λόγια μας δικαιολογείς την χρήση των σκλάβων (από την στιγμή που οι σκλάβοι είχαν χαμηλότερο πνευματικό επίπεδο). Ποιός μετράει το πνευματικό επίπεδο, εσυ? Ή θα μας πεις ότι ντάξει,και οι μαύροι στην Αφρική,δεν ήξεραν να κάνουν και τίποτα άλλο, δεν είχαν τον πολιτισμό του Δυτικού κόσμου (τον οποίο γουστάρουμε και όλους τους άλλους τους θεωρούμε κατώτερους), οπότε ντάξει μωρέ, δικαιολογείται λίγο η σκλαβιά.
Τουλάχιστον τραγικό.

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
22-09-05, 18:44
Οι δήθεν προοδευτικοί? Μα τι λες? Ο σοσιαλισμός δημιουργήθηκε από δήθεν προοδευτικούς? Μας λες για δεξιά, αριστερά και όλα αυτά τα "κουραφέξαλα". Έτσι αντιμετωπίζεις εσύ ολόκληρες θεωρίες και σκέψεις μεγάλων μυαλών που άλλαξαν ολόκληρη την ανθρωπότητα? Ε βέβαια,γιατί μπροστά στο μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού δεν πιάνουν μία και γιατί όταν εμείς χτίζαμε τον Παρθενώνα αυτοί ζούσαν σε σπηλιές και μερικοί ακόμα ζούνε...

Για πες μου λοιπόν για την δημοκρατία και την ελευθερία του λόγου που μας. Τι σημαίνει αν πέρναγαν καλά οι σκλάβοι? Σκλάβοι δεν ήταν? Εσύ ξέρεις κανέναν που να μην είναι ελύθερος και να περνάει καλά? Τι επειδή είχαν συμμετοχή σε γιορτές και πανηγύρια? Και δεν ξέρεις ότι σκλάβοι γινόντουσαν και αιχμάλωτοι πολέμου μεταξύ διαφορετικών πόλεων? Ίδιας κουλτούρας, ίδιας παιδείας. Έλληνες δηλαδή. Τι μας λες τώρα?

Όσο για το διανοητικό και πνευματικό επίπεδο που λες, είναι τουλάχιστον τραγικό και λυπάμαι αν δεν το καταλαβαίνεις. Ποιοι είναι αυτοί οι λαοί που αξίζουν περισσότερο από κάποιους άλλους που δεν έχουν το επίπεδο να κάνουν οτιδήποτε άλλο παρά να γίνουν σκλάβοι.
Με λίγα λόγια μας δικαιολογείς την χρήση των σκλάβων (από την στιγμή που οι σκλάβοι είχαν χαμηλότερο πνευματικό επίπεδο). Ποιός μετράει το πνευματικό επίπεδο, εσυ? Ή θα μας πεις ότι ντάξει,και οι μαύροι στην Αφρική,δεν ήξεραν να κάνουν και τίποτα άλλο, δεν είχαν τον πολιτισμό του Δυτικού κόσμου (τον οποίο γουστάρουμε και όλους τους άλλους τους θεωρούμε κατώτερους), οπότε ντάξει μωρέ, δικαιολογείται λίγο η σκλαβιά.
Τουλάχιστον τραγικό.


Μου φαινετε δεν καταλαβενεις τι γραφω οταν λεω δεν ειχαν το διανοητικο επιπεδο.Μιλαμε για μια εποχη οπου εννοιες οπως η δημοκρατια οι τεχνες και τα γραμματα δεν ηταν διαδεδομενα σε αυτους τους λαους.Ε πως να το κανουμε σε αυτα τα πραγματα σαν Ελληνες ημασταν προτωποροι και δημιουργοι ειτε το θες ειτε οχι.Και σε ενημερωνω οτι στις χωρες που ζουσαν οι σκλαβοι περναγαν χειροτερα απο τους δυναστες τυρανους που τους κυβερνουσαν.Νομιζεις εσυ οτι καποιος ο οποιος απο μικρος δεν εχει γαλουχιθει
με την καταληλη παιδεια και το βασικοτερο στις χωρες που ζουσαν και μεγαλωσαν δεν ειχαν κατανοηση τις εννοιες που προανεφερα μπορουν να τα κατανοησουν απο τα εμπεδωσουν η μηπως οι Ελληνες που ειχαν τους πολεμους και επρεπε να προασπησουν τα χωρικα τους δικαιοματα απο τους βαρβαρους κατακτητες ειχαν την πολυτελεια να τους κανουν ιδιαιτερα φροντιστηρια ξεκινοντας απο μηδενικες βασεις.

cosmictsak
22-09-05, 19:35
Οι τέχνες και τα γράμματα ήταν αποκλειστικότητα των Ελλήνων? Τι μας λές τώρα? Αλλά και αυτό να ίσχυε που θες να καταλήξεις?
Μα που ζεις? Οι σκλάβοι πέρναγαν καλύτερα ώς σκλάβοι μακρυά από την πατρίδα τους και την οικογένειά τους, παρά κοντά τους και ελεύθεροι?

Και εξάλλου σου είπα ότι σκλάβοι γίνονταν πολλές φορές και οι ίδιοι οι έλληνες. Αυτοί το άξιζαν λιγότερο?

Και να σου πω και κάτι. Ποιός μετράει το διανοητικό επίπεδο? Οι έλληνες? Και ποιοί ήταν οι Έλληνες? Ότι πιό γελοίο είναι να προσπαθείς να μας πείς αυτό που λέγανε και τότε, ότι δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι βάρβαροι, αλλά το θέμα εσύ το πάς ακόμα παραπέρα λέγοντας ότι όλοι αυτοί πέρναγαν καλύτερα ως σκλάβοι των Ελλήνων παρά στις χώρες τους. Και τι νομίζεις, ότι πολιτισμός υπήρχε μόνο στην Ελλάδα ή επειδή σου ταιριάζει αυτός και δεν έχεις γνωρίσει-ασχοληθεί με άλλους πάει να πεί ότι δεν υπήρχαν άλλοι πολιτισμοί?

Με την ίδια λογική, δικαιολογείς κάθε μορφή σκλαβιάς και καταπίεσης κάποιων που νομίζουν ή πιστεύουν ότι έχουν καλύτερο διανοητικό επίπεδο από κάποιους άλλους. Δηλαδή για σένα κάποιοι λαοί είναι καλύτεροι από κάποιους άλλους, κάποιοι πολιτισμοί ανώτεροι, κάποιοι περνανε καλύτερα ως σκλάβοι. Ναι μωρέ, οι μαύροι στην Αφρική τι κάνανε? Τρώγανε ο ένας τον άλλο, πάλι καλά που ήρθε ο Ευρωπαίος και τους έσωσε και τους έκανε άνθρωπους. Λογική Πλεύρη δηλαδή.
Ο ορισμός του ρατσισμού.

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
22-09-05, 20:11
Οι τέχνες και τα γράμματα ήταν αποκλειστικότητα των Ελλήνων? Τι μας λές τώρα? Αλλά και αυτό να ίσχυε που θες να καταλήξεις?
Μα που ζεις? Οι σκλάβοι πέρναγαν καλύτερα ώς σκλάβοι μακρυά από την πατρίδα τους και την οικογένειά τους, παρά κοντά τους και ελεύθεροι?

Και εξάλλου σου είπα ότι σκλάβοι γίνονταν πολλές φορές και οι ίδιοι οι έλληνες. Αυτοί το άξιζαν λιγότερο?

Και να σου πω και κάτι. Ποιός μετράει το διανοητικό επίπεδο? Οι έλληνες? Και ποιοί ήταν οι Έλληνες? Ότι πιό γελοίο είναι να προσπαθείς να μας πείς αυτό που λέγανε και τότε, ότι δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι βάρβαροι, αλλά το θέμα εσύ το πάς ακόμα παραπέρα λέγοντας ότι όλοι αυτοί πέρναγαν καλύτερα ως σκλάβοι των Ελλήνων παρά στις χώρες τους. Και τι νομίζεις, ότι πολιτισμός υπήρχε μόνο στην Ελλάδα ή επειδή σου ταιριάζει αυτός και δεν έχεις γνωρίσει-ασχοληθεί με άλλους πάει να πεί ότι δεν υπήρχαν άλλοι πολιτισμοί?

Με την ίδια λογική, δικαιολογείς κάθε μορφή σκλαβιάς και καταπίεσης κάποιων που νομίζουν ή πιστεύουν ότι έχουν καλύτερο διανοητικό επίπεδο από κάποιους άλλους. Δηλαδή για σένα κάποιοι λαοί είναι καλύτεροι από κάποιους άλλους, κάποιοι πολιτισμοί ανώτεροι, κάποιοι περνανε καλύτερα ως σκλάβοι. Ναι μωρέ, οι μαύροι στην Αφρική τι κάνανε? Τρώγανε ο ένας τον άλλο, πάλι καλά που ήρθε ο Ευρωπαίος και τους έσωσε και τους έκανε άνθρωπους. Λογική Πλεύρη δηλαδή.
Ο ορισμός του ρατσισμού.

κοιτα φιλε απο οτι καταλαβα σε πειραζει το οτι οι Ελληνες εδωσαν τα φοντα του πολιτισμου σε ολο τον κοσμο και δεν ξερω αν εισαι και Ελληνας με τετοια απαξιωση που γραφεις για το αρχαιο Ελληνικο πνευμα.Επειδη εχουμε ξεφυγει απο το κεντρικο θεμα τις Ελληνικης παιδειας που δεν θες να καταλαβεις οτι ειναι το πιο βασικο οπλο για να ξεφυγουμε απο τον σκοταδισμο τις παγκοσμιοποιησης εγω αναφερθηκα σε μια εποχη οπου επικρατουσαν αλλες καταστασεις.

cosmictsak
22-09-05, 21:15
Αυτό που με πειράζει είναι ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Σιγά μην έδωσαν οι Έλληνες τα φόντα σε όλον τον κόσμο. Εγώ ξέρω μόνο την Τζέιν Φόντα.

Βαριέμαι να σου απαντήσω πλέον σοβαρά γιατί πραγματικά είσαι παντελώς άσχετος. Κλασσικός Ελληνάρας.
Ναι ρε φίλε, Έλληνας είμαι. Σου καταστρέφω τον κόσμο που έχεις φτιάξει τώρα? Αμφισβητείς το αν είμαι Ελληνας επειδή δεν ξέρεις πως να αντιδράσεις σε αυτά που λέω γιατί προφανώς δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς και για τι πράγμα μιλάω. Απλά δεν τα καταλαβαίνεις.
Μείνε εσύ στο διανοητικό επίπεδο του τότε σκλάβου και δεν αντιλαμβάνεσαι ποιο είναι το διανοητικό επίπεδο του μέσου Ελληνάρα, δηλαδή το δικό σου. Και μετά θα μας πεις και την γνώμη σου για την ελληνική παιδεία και για την πραγματική δημοκρατιά. Ποιός ήρθε?

mrpv
23-09-05, 03:57
Cosmictsak έχεις ξεφύγει λίγο ή μάλλον αρκετά και οι υπόλοιποι έχουν ξεφύγει λίγο.

Γιατί πάντα ασχολούσαστε με τους σκλάβους της κάθε εποχής και ειδικότερα όταν αφορά την αρχαία Αθήνα; Η κάθε πολιτισμική κουλτούρα που είχε ή έχει αναπτυχθεί έχει δημιουργήσει κανόνες κατά την ενηλικίωση της που της επέτρεψαν να ολοκληρωθεί, ωριμάσει, ενηλικιωθεί. Άλλοτε ήταν οι σκλάβοι, άλλοτε οι γυναίκες, οι άντρες, οι προβληματικοί, τα παιδιά ακόμα και οι παρθένες. Από τις μικρότερες κοινωνικές δομές, όπως ενός χωριού του Αμαζόνιου ή την Μεγάλη Ρώμη πάντα κάποιοι πληρώνανε την ταμπακέρα. :rolleyes:


Σήμερα, σε φιλοσοφικό επίπεδο, τείνει να θεωρηθεί ότι τον ρόλο του δούλου στην παγκοσμιοποιημένη κοινωνία τον υλοποιούν οι Αστοί ή καλύτερα αυτοί που ζουν στις πόλεις, μικρές ή μεγάλες. Ο υπερπληθυσμός είναι συστατικό απαραίτητο για να λειτουργήσει το σύστημα, γιατί δεν πρέπει να γελιόμαστε, παγκοσμιοποίηση βιώνουμε πλήρως στην Ελλάδα απλά δεν την βιώνει όλος ο πλανήτης.

Ήμαστε οι δούλοι στους σημερινούς καιρούς και καλό είναι να το αποδεχθούμε ώστε να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητά μας.
Έχω επανειλημμένα δει το σενάριο αυτό. Μέλος του φόρουμ που κατηγορεί την εκπαίδευση την παρουσιάζει ως κατάπτυστη, το ίδιο να καυχιέται άμεσα ή έμμεσα σε άλλο θέμα για το πτυχίο που του έχει δώσει αυτό το κατάπτυστο σύστημα. Και μάγκες δεν το κάνει ένας και δύο εδώ μέσα.
Αυτό από μόνο του δηλώνει ανεπάρκεια, ανεπάρκεια αντίληψης και δυνατότητας συσχετισμού. Ο νεοέλληνας που γνωρίζω, γιατί δεν μπορώ να πω για τον Ιταλό τον Γάλλο ή άλλον, είναι πλάσμα του εγώ είτε φανερά είτε ενδόμυχα. Για να σας αποδείξω ότι τόση ώρα δεν ήμουν εκτός θέματος θα πω τούτο. Οι αρχαίοι είχαν το παίνεμα στο αίμα τους ήθελαν να έχουν το εγώ τους ψιλά. Εμείς σαν γνήσιοι απόγονοι, με το ίδιο DNA να καίει τις σάρκες μας την ίδια πετριά έχουμε. Και εδώ φαίνετε το μεγαλείο της αρχαίας Ελληνικής παιδείας σε σχέση με το σήμερα. Η παιδεία εκείνη έφτιαχνε ανθρώπους που κουβαλούσαν μαζί τους την αρετή στην υπόληψη τους, ακόμα και στους σκλάβους της πολιτείας. Απόδειξη είναι ότι σήμερα γι’ αυτούς μιλάμε, και σε δύο χιλιάδες χρόνια πάλι για αυτούς θα μιλάνε, για εμάς σίγουρα όχι. Αυτό σκεφτείτε το.


http://www.culture.gr/2/21/211/21101m/00/lk01m018.jpg

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
23-09-05, 15:35
Cosmictsak έχεις ξεφύγει λίγο ή μάλλον αρκετά και οι υπόλοιποι έχουν ξεφύγει λίγο.

Γιατί πάντα ασχολούσαστε με τους σκλάβους της κάθε εποχής και ειδικότερα όταν αφορά την αρχαία Αθήνα; Η κάθε πολιτισμική κουλτούρα που είχε ή έχει αναπτυχθεί έχει δημιουργήσει κανόνες κατά την ενηλικίωση της που της επέτρεψαν να ολοκληρωθεί, ωριμάσει, ενηλικιωθεί. Άλλοτε ήταν οι σκλάβοι, άλλοτε οι γυναίκες, οι άντρες, οι προβληματικοί, τα παιδιά ακόμα και οι παρθένες. Από τις μικρότερες κοινωνικές δομές, όπως ενός χωριού του Αμαζόνιου ή την Μεγάλη Ρώμη πάντα κάποιοι πληρώνανε την ταμπακέρα. :rolleyes:


Σήμερα, σε φιλοσοφικό επίπεδο, τείνει να θεωρηθεί ότι τον ρόλο του δούλου στην παγκοσμιοποιημένη κοινωνία τον υλοποιούν οι Αστοί ή καλύτερα αυτοί που ζουν στις πόλεις, μικρές ή μεγάλες. Ο υπερπληθυσμός είναι συστατικό απαραίτητο για να λειτουργήσει το σύστημα, γιατί δεν πρέπει να γελιόμαστε, παγκοσμιοποίηση βιώνουμε πλήρως στην Ελλάδα απλά δεν την βιώνει όλος ο πλανήτης.

Ήμαστε οι δούλοι στους σημερινούς καιρούς και καλό είναι να το αποδεχθούμε ώστε να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητά μας.
Έχω επανειλημμένα δει το σενάριο αυτό. Μέλος του φόρουμ που κατηγορεί την εκπαίδευση την παρουσιάζει ως κατάπτυστη, το ίδιο να καυχιέται άμεσα ή έμμεσα σε άλλο θέμα για το πτυχίο που του έχει δώσει αυτό το κατάπτυστο σύστημα. Και μάγκες δεν το κάνει ένας και δύο εδώ μέσα.
Αυτό από μόνο του δηλώνει ανεπάρκεια, ανεπάρκεια αντίληψης και δυνατότητας συσχετισμού. Ο νεοέλληνας που γνωρίζω, γιατί δεν μπορώ να πω για τον Ιταλό τον Γάλλο ή άλλον, είναι πλάσμα του εγώ είτε φανερά είτε ενδόμυχα. Για να σας αποδείξω ότι τόση ώρα δεν ήμουν εκτός θέματος θα πω τούτο. Οι αρχαίοι είχαν το παίνεμα στο αίμα τους ήθελαν να έχουν το εγώ τους ψιλά. Εμείς σαν γνήσιοι απόγονοι, με το ίδιο DNA να καίει τις σάρκες μας την ίδια πετριά έχουμε. Και εδώ φαίνετε το μεγαλείο της αρχαίας Ελληνικής παιδείας σε σχέση με το σήμερα. Η παιδεία εκείνη έφτιαχνε ανθρώπους που κουβαλούσαν μαζί τους την αρετή στην υπόληψη τους, ακόμα και στους σκλάβους της πολιτείας. Απόδειξη είναι ότι σήμερα γι’ αυτούς μιλάμε, και σε δύο χιλιάδες χρόνια πάλι για αυτούς θα μιλάνε, για εμάς σίγουρα όχι. Αυτό σκεφτείτε το.


http://www.culture.gr/2/21/211/21101m/00/lk01m018.jpg
Συμφωνω απολυτα μαζι σου νομιζω οτι η διαφορα τις αρχαιας Ελληνικης παιδειας με την νεοελληνικη ειναι οτι ενω στην αρχαιοελληνικη παιδεια ειχαν μια σφαιρικη γνωση ολων των κλαδων γνωσης και περναγαν μεσα απο την παιδεια και αξιες οπως ηθικη εκτος απο τις θετικες επιστημες που διδασκονταν σε σχεση με την σημερινη γνωση που βασιζετε μονο στην μελετη τον θετικων επιστημων παραμελωντας τον παραγοντα ανθρωπο.
Πιστευω οτι με το περασμα του χρονου μεσωλαβησαν παραγοντες που ειτε σκοπιμα ειτε απο αφελεια συνεβαλαν στον αποπροσανατολισμο της αρχαιοελληνικης γνωσης .

cosmictsak
23-09-05, 17:37
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΣΩΤΗΡΗ ήρθε ο εφιάλτη μου? Ποιός είναι? Εσύ? Χαχχαχαχχαχχαα

Να σαι καλά μπαγάσα με έκανες και γέλασα. Σε τσούζει τρελά όταν κάποιος έλληνας δεν έχει τα ίδια μονόπλευρη, ρατσιστική και στενοκέφαλη αντίληψη με την δική σου και αρχίζεις και μιλάς για σοσιαλιστές, αναρχικούς και πράσινα άλογα.

Θα μου πεις εσύ με ποιόν να κάνω κουβέντα? Άντε καλά κρασιά!

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
23-09-05, 17:59
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΣΩΤΗΡΗ ήρθε ο εφιάλτη μου? Ποιός είναι? Εσύ? Χαχχαχαχχαχχαα

Να σαι καλά μπαγάσα με έκανες και γέλασα. Σε τσούζει τρελά όταν κάποιος έλληνας δεν έχει τα ίδια μονόπλευρη, ρατσιστική και στενοκέφαλη αντίληψη με την δική σου και αρχίζεις και μιλάς για σοσιαλιστές, αναρχικούς και πράσινα άλογα.

Θα μου πεις εσύ με ποιόν να κάνω κουβέντα? Άντε καλά κρασιά!


Τωρα ποιον τσουζει και καιει φαινετε απο αυτα που γραφεις.Εσυ δεν αναφερες σαν παραδειγμα και ατεκμηριωτα οτι ο αναρχισμος και σοσιαλισμος ειναι τροπος διαφυγης απο την παγκοσμιοποιηση?Τωρα αν ανηκεις στην κατηγορια τον ψευτοαριστερων που οποιος μιλαει για Ελλαδα τον θεωρεις ρατσιστη πηγενε κανε παρεα με τους μαιντανους που βγαινουν στα καναλια και γελαει ο κοσμος με την πατρη τους.Αντε ξυπνα ωρα για υπνο και ασε κανενα αλλο να γραψει κατι τουλαχιστον τεκμηριωμενα σχετικα με το θεμα.

the_black_planet
10-11-05, 02:32
To 8ema eixe meinei anenergo gia arketo kairo k den 3erw an ekana kala pou to epanefera sto proskhnio,elpizw o kairos pou perase na boh8hse ta pneumata na hremhsoun.Gia auta pou ginan prin k 3efyge auto to poly endiaferon 8ema ti na pw?O cosmictsak oplizete me tis atakes tou k tis ekto3euei kata boulish.File mou cosmictsak pistepse me,den yperaspizomai ton Swthrh Mpakogiannh,den exw kanena logo allwste,yperaspizomai to dikaio.K h alh8eia einai oti esy anapses ta aimata.Des to apo th 8etikh pleura,exeis ena talento k den einai kako na anaboun ta aimata pou k pou.Twra cosmictsak an diabazeis poly Nitse,8a sou protina na dineis bash stous stoxasmous tou alla na mhn yio8eteis k ton tropo pou milaei gia tous allous...Sto 8ema mas twra.O mrpv milhse poly swsta otan ekane ton parallhlismo twn sklabwn ths arxaias Elladas me tous sygxronous astous.Apolyta eustoxos!S'auto to 8ema file cosmictsak prepei na paradexteis oti eixes adiko,mporei na mh sou aresei opws k emena h le3h sklabos alla 3ereis kala oti ta nohmata twn le3ewn allazoun apo epoxh se epoxh.Opws gia paradeigma exei alla3ei k h ennoia "poliths" apo thn arxaiothta mexri shmera.Mhn sxetizeis loipon tous sklabous sthn arxaia Ellada me tous sklabous ston amerikaniko noto gia paradeigma ton 18o aiwna.Oi sklaboi sthn arxaia Ellada htan akribws kati antistoixo ths sygxronhs astikhs ta3hs k malista se kalyterh 8esh gia tous logous pou 8a sou e3hghsw parakatw.Basika se ka8e koinwnia prepei oi an8rwpoi na douleuoun eite ylika eite pneumatika gia thn kalypsh twn anagkwn tou synolou k gia thn proodo sth synexeiaAuto den to amfisbhtei kanenas,oute kan o anarxismos.Oi douloi loipon sthn arxaia Ellada htan autoi pou ekanan thn ylikh douleia,kati antistoixo opws eipame k prin me tous shmerinous astous.Oi douloi fysika den eixan politika dikaiwmata,alla mh mou peis oti oi astoi shmera exoun giati se exw gia e3ypno paidi.Alla oi A8hnaioi epekleian tous doulous apo to politiko gignes8ai giati den tous 8ewrousan ikanous(k eixan ena dikio giati an kapoios douleuei gia to megalytero diasthma ths meras den dia8etei ton apaitoumeno xrono kat'arxhn gia na ginei politiko on mesw ths pneumatikhs e3eli3hs k fysika gia na afosiw8ei sth synexeia sta koina).Oi arxaioi Ellhnes eblepan thn e3ousia san mia douleia k gi'auto eprepe na thn ana8esoun stous pio katallhlous.Enw anti8etws shmera o astos apokleietai apo thn e3ousia epeidh oi a3ousiastes den exoun genikh boulish alla proswpikh k fysika den epi8ymoun o astos na emplakei k na tous xalasei ta sxedia.Gia na sto pw alliws,toulaxiston oi douloi sthn arxaia Ellada eixan thn h8ikh ikanopoihsh na lene oti agwnizontai gia to kalo ths koinwias(merikoi allwste apo autous epairnan meros k ston polemo),enw shmera douleuoume ka8ara gia to(ta) afentiko(a) mas.Poioi einai perissotero douloi telika?To zhtoumeno omws einai,gia na mhn platiazw,afenws to pws 8a kataferoume na epityxoume afenws eleu8eria-isothta-adelfothta,afeterou to pws 8a epityxoume na einai o ka8enas energo k drasthrio melos ths koinwias.K gi'auto apaiteitai fysika h katallhlh paideia.Giati syneidhto politiko on de genniesai alla ginesai.H ellhnikh paideia einai ena megalo kommati ths politikhs paideias pou prepei na exoun oi polites mias politeias kata to platwniko h' to rousswiko an protimate protypo.Alla fysika den einai mono autoi.Shmera exoume thn eutyxia na dia8etoume k na exoume prosbash se enan terastio ogko paideias apo ola ta merh tou kosmou k oles tis epoxes.As kanoume auto pou prepei emeis loipon gia na dwsoume k to kalo paradeigma.

cosmictsak
10-11-05, 10:40
'Ηρθες τώρα εσύ από το πουθενά να μιλήσεις για ένα θέμα που όπως είπες είναι τελειωμένο. Και όχι μόνο δεν προσφέρεις τίποτα στο θέμα της συζήτησης αλλά μιλάς επί προσωπικού, και είμαι σίγουρος πως περίμένεις πως και πως την απάντησή μου...
Όλα αυτά του στίλ αρχαιοι δούλοι-σημερινοί αστοί= το ίδιο πράγμα, συγγνώμη αλλά είναι κουραφέξαλα. Κάνεις μία κοινωνιολογική ανάλυση που είναι όσο πιο ασόβατη γίνεται και δείχνεις ότι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς. Όταν μάλιστα δίνεις δίκιο στους αρχαίους Έλληνες που δεχόντουσαν την σκλαβιά και τους αποκλεισμούς στο ποιός μπορεί να ψηφίζει και να ασχολείται με την πολιτική τότε το πράγμα πάει πολύ μακρυά και δίχνεις την κλασσική φύση του μη δημοκρατικού ανθρώπου. Ο κόσμος προχωράει μπροστά και εσύ έχει μείνει πολύ πίσω...Βλέπεις κάποια πράγματα που γίνονται στον κόσμο και αντί να καταλάβεις για ποιόν λόγο γίνονται κάνεις αναλύσεις του στιλ Λιακόπουλου που είδε τα σκηνικά στην Γαλλία και έλεγε πάλι τα δικά του (δεν σας το πα?...).
Αν θες την γνώμη μου πάντως, αν εγώ έπρεπε να επιλέξω ποιός είναι ικανός για ψήφο, από τους πρώτους που θα απέκλεια θα ήσουν εσύ.

Τώρα ο αστός λες δεν έχει πολιτικά δικαιώματα. Πολύ αστείο. Μήπως αν κάτσεις και το αναλύσεις λίγο πιό πολύ θα αρχίσεις να μας μιλάς πάλι για βίαιες επαναστάσεις και τέτοια?
Βαρέθηκα να συζητάω με κάποιον που κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του και προσπαθεί να με πείσει ότι δικαίωμα στην ψήφο και στην πολιτική πρέπει να έχουν οι 'εκλεκτοί' και όλα όσα έχεις πει κατά καιρούς. Δικαίωμά σου να λες ότι θέλεις γιατί δημοκρατία έχουμε, ευτυχώς για σένα...

Άντε, σε έφτιαξα... μην μου πεις ότι δεν ήθελες τέτοια απάντηση!

cosmictsak
10-11-05, 13:06
Α και κάτι άλλο. Γνώμη μου είναι ότι ένας πραγματικά δημοκρατικός άνθρωπος όταν βλέπει ότι κάποιοι δεν έχουν το 'επίπεδο' ή την παιδεία για να μπορούν να έχουν δικαίωμα ψήφου ή ότι άλλο, δεν τους βάζουν στο περιθώριο (ή τους κάνει σκλάβους όπως λες) με την λογική σου, αλλά παλεύουν και προσπαθούν για ένα κοινωνικό κράτος πρόνοιας το οποίο θα μπορεί να δείνει σε αυτούς τους ανθρώπους την παιδεία αλλά και τις κοινωνικές παροχές που χρειάζονται έτσι ώστε να γίνουν ικανοί και να μπορούν να έχουν αυτό που λες εσύ 'ικανότητα' για συμμετοχή στην πολιτική.
Η δικιά σου λογική, η λογική της περιθωριοποίησης και του αποκλεισμού πολιτικών δικαιωμάτων (και κάποια στιγμή ανθρωπίνων δικαιωμάτων?), είναι λάθος και ύποπτη.

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
10-11-05, 15:20
Φιλε μου μας λες για ενα κρατος κοινωνικης προνοιας που θα πρεπει να εκπαιδευσει στο πνευμα το δημοκρατικο και των γραμματων ανθρωπους που δεν ειχαν τις σωστες βασεις παιδειας και με ενα τροπο μαλιστα ειρωνικο και απολυτο αλλα ξεχνας οτι βρισκομαστε σε μια εποχη οπου υπηρχε εμπολεμη κατασταση και θα επρεπε να προασπισουν και την εννοια της δημοκρατιας και της ελευθεριας απο τις ορδες των βαρβαρων κατακτητων που θα ηθελαν να επιβαλουν την απολυτη εξουσια στα χερια μονο των εξουσιαστων.Δηλαδη κατα την γνωμη σου θα επρεπε το μονο μελημα των αρχαιων Ελληνων (και δεν γραφω προγονων μας και ο νοων νοητω) να ηταν η διπλωματικη οδος του εκδημοκρατισμου απεναντι στους βαρβαρους οταν οι ιδιοι προσπαθουσαν να μας κατακτησουν κατι που ισχυει και σημερα και αυτοι θα επρεπε με καθε τροπο και κοστος να εκπαιδευσουν του δουλους.Αλλα τετοιες ιδεες εχουν και σημερινοι δηθεν προοδευτικοι και βρισκομαστε σε αυτο το αδιεξοδο.

the_black_planet
10-11-05, 16:15
Agaphte cosmictsak,gia mia akoma fora me kaneis k anarwtiemai mhpws eisai telika ena paidaki sthn efhbia me psyxologika problhmata pou prospa8eis na kaneis tous allous na se prosexoun me ka8e tropo.File mou 8a sou antapodwsw opws eipes k esy oti k egw 8a se apokleia apo ta dhmokratika sou dikaiwmata giati den 3ereis na syzhtas,den 3ereis na sebesai tous synomilites sou.K meta 8a mas milhseis gia sosialismo k anarxismo.Den 3ereis kan giati milas,giati otan yio8eteis mia 8ewria,auto epidra ston tropo pou symperiferesai k esy exeis th symperifora tou apaideutou k kompkle3ikou efhbou.An ontws exeis diabasei kapoia pragmata k auta den se epireasan ka8olou san an8rwpo,tote mallon den pairneis polles strofes file mou...Egw den eipa pou8ena oti eimai yper ths peri8oriwpoihshs atomwn h' omadwn.Auto einai diko sou symperasma.Egw periegrapsa thn nootropia twn arxaiwn ellhnwn k 3erw poly kalytera ton tropo skepshs tous apo esena,pistepse me.Den eipa oti symfwnw apolyta.3ereis se ka8e koinwnia yparxei mia diarkhs e3eli3h h' parakmh.H koinwnia twn arxaiwn Ellhnwn eixe polla peri8wria e3eli3hs alla sigoura eixe petyxei k polla shmantika pragmata.Prepei omws na paradextoume oti oi Ellhnes htan ratsistes.Ratsistes omws oxi me thn nazistikh ennoia alla pneumatika ratsistes.Pistepse me k esy an zouses ekeinh thn epoxh 8a hsoun ratsisths,giati aploustata den yphrxe kan h ypopsia ths koinhs katagwghs twn an8rwpwn tote,auto htan epiteugma tou Darbinou pollous aiwnes argotera.Omws oi Ellhnes me proe3exonta ton Platwna syneidhtopoihsan to poso aparaithth einai mia katallhlh paideia sth dhmiourgia syneidhtwn k energwn politwn.Diabase k ligo thn Politeia tou Platwna k genika arxaia Ellhnikh grammateia,den dagkwnei.Malista 8a elega oti to gegonos oti den mporeis na katanohseis tis sygxrones 8ewreies opws einai o sosialismos h' o anarxismos ofeiletai sto oti den gnwrizeis tis rizes tous pou briskontai sthn arxaia Ellada,gia paradeigma o Bakounin k o Kropotkin eixan epireastei apo tous kynikous k idiaitera ton Antis8enh k ton Diogenh,o Roussw kanei synexeis anafores stous nomous tou Lykourgou...Auto pou den mporeis na katalabeis k einai h 8esh mou,einai oti prokeimenou na ftasoume sthn ideath koinwnia,gia thn morfh ths opoias 8ewrw oti den diafwnei kanenas eilikrinhs an8rwpos,auto mporei na ginei mono mesw ths e3eli3hs.Akoma k o kapitalismos einai mia morfh e3eli3hs k kata poly protimoteros k pio an8rwpinos apo th feoudarxia.Auta gia thn wra gia na exei mia pio omalh roh h syzhthsh.Perimenw tis apopseis sas alla apaitw k ton sebasmo.Edw den paizoume,exoume sobarh syzhthsh.K apaitw kapoio epipedo.

cosmictsak
11-11-05, 11:42
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς εναντίον μου, αλλά γιατί έχεις το θράσος μετά να ζητάς σοβαρότητα και σεβασμό? Μάλιστα κύριε, θα τα έχετε...και την σοβαρότητα και το σεβασμο.

Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ρατσιστές (ή τουλάχιστον μερικοί από αυτούς). Και τι σημαίνει αυτό? Το τίποτα.
Ήταν πνευματικά ρατσιστές? Ρατσισμός με ρατσισμό μπορεί να διαφέρει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να είναι αποδεκτός ενώ κάποιος άλλος όχι. Όποιοσδήποτε ρατσισμός είναι αρνητικός.

Egw den eipa pou8ena oti eimai yper ths peri8oriwpoihshs atomwn h' omadwn.Auto einai diko sou symperasma

Συγγνώμη, εσύ δεν μας έλεγες στο τόπικ για τον Χίτλερ για κάτι τέτοιο? Κάτσε μισό να το βρώ... Κάτσε το βρήκα, δες τι λες

ενω και οι Ελληνες γενικοτερα πιστευαν οτι ειναι ανωτεροι με τους βαρβαρους.Και εγω συμφωνω απολυτα με αυτο,πιστευω δλδ οτι υπαρχουν πνευματικα ανωτεροι και κατωτεροι ανθρωποι αλλα οχι λογω φυσης αλλα λογω εσωτερικης αναζητησης και παιδειας.Και επισης πιστευω οτι οι πνευματικα ανωτεροι ανθρωποι θα πρεπει να προστατευουν τους κατωτερους αρκει βεβαια να τους εχουν αποκλεισει με οποιοδηποτε μεσο απο την εξουσια,κατι που δυστυχως δεν συμβαινει σημερα.

Αποκλεισμός από την εξουσιά από την μία, 'δεν έχω πει πουθενά για περιθωριοποίηση' από την άλλη...

Πάμε παρακάτω.

Pistepse me k esy an zouses ekeinh thn epoxh 8a hsoun ratsisths,giati aploustata den yphrxe kan h ypopsia ths koinhs katagwghs twn an8rwpwn tote,

Μπορεί και να γινόταν αυτό που λες. Ζώ όμως στο τώρα και δεν δέχομαι πλέον τον ρατσισμό κάποιων επειδή 'οι αρχαίοι ήταν ρατσιστές'.

Θα ήθελα να σχολιάσω και άλλο, αλλά ξανακοιτάω το μήνυμά σου και πραγματικά δεν έχει τίποτα. Είναι το τίποτα. Το μισό είναι βρισιές εναντίον μου και το άλλο μισό είναι μιά σαλάτα με θεωρίες και ονόματα που πετάς συνέχεια λες και προσπαθείς να μας δείξεις το πόσο διαβασμένος είσαι, ντάξει το καταλάβαμε, πάμε παρακάτω, έχεις να πεις τίποτα? Γιατί και στο τόπικ με τον Χίτλερ τίποτα δεν μας είπες.

Και μία απάντηση στον ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΣΩΤΗΡΗ. Δεν μίλησα για εκπαίδευση των δούλων. Όταν μίλαγα για παιδεία μίλαγα για το τώρα.

Αλλα τετοιες ιδεες εχουν και σημερινοι δηθεν προοδευτικοι και βρισκομαστε σε αυτο το αδιεξοδο.

Τι εννοείς???

ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
11-11-05, 15:26
Εννοω οτι εισαι εκτος θεματος και επειδη απο οτι εχω δει και σε αλλα τοπικ σκοπος σου ειναι να αποπροσανατολιζεις το κοινο απο το εκαστοτε θεμα και επειδη εδω αναφερεις οτι οι αρχαιοι Ελληνες ειναι ρατσιστες σε πληροφορω οτι οι ιδεες σου και ο τροπος που τις προβαλεις ειναι ρατσιστικος και απολυτος
σε οτι εχει να κανει με το αρχαιο Ελληνικο πνευμα.Καλο λοιπον θα ηταν να μην συνεχισεις το θεμα και αν θελεις φτιαξε ενα τοπικ για το αν οι αρχαιοι Ελληνες ηταν ρατσιστες για να λαβεις τις απαντησεις σου.

the_black_planet
11-11-05, 15:35
Sou antapodidw tis filofronhseis.K mhn 3exnas esy 3ekinhses tous xarakthrismous.K file prin xarakthriseis san to tipota ta grapta tou allou,kane prwta thn autokritikh sou.Ti exeis prosferei oxi mono s'auth alla se opoiadhpote syzhthsh,epeidh den katanoeis tis syzhthseis k den mporeis na symmetexeis tis g...as.Auto einai nootropia efhbou.De 8a asxolh8w allo mazi sou,8a grapsw gia autous pou pragmatika endiaferontai gia syzhthsh.Apla 8a sou apanthsw gia na mhn to afhsw auto ston aera afou einai momfh enantion mou,oti otan lew oti oi pneumatika katwteroi prepei na apokleistoun apo thn e3ousia,ennow autous pou den exoun asxolh8ei me thn paideia tous k thn e3eli3h tou nou tous.Otan to kanoun auto,idiaitera malista an tous boh8hsei k to kratos s'auth thn kateu8ynsh tote den yparxei logos gia na peri8wriopoih8oun.Gia allh mia fora ekrines gia mena xwris emena.Tsp.As pame sthn ousia.O Mar3 loipon,mporei na htan ylisths alla htan enas pane3ypnos an8rwpos k ba8hs gnwsths twn enstiktwn tou an8rwpou.Proeblepse me episthmoniko tropo oti opws o kapitalismos apotelouse e3eli3h ths idealogias ths oikonomias se sxesh me ton feoudarxismo,etsi k o kommounismos 8a apotelesei thn e3eli3h tou kapitalismou k 8a ton antikatasthsei kapote sto mellon,oxi omws omala alla mesw mias biaihs epanastashs.Etsi einai h fysh k h e3eli3h.Epilogh.Prepei na skotwseis to as8enes.To pote 8a ginei auto den to eipe o Mar3,mallon prepei na perimenoume na parakmasei o kapitalismos.K h e3eli3h tou kommounismou einai o anarxismos,kata ton Mar3 pali.Bebaia ws gnwsths twn an8rwpinwn enstiktwn o Mar3 eide ta maura synnefa na erxontai apo makria,allotriwsh onomase ton oiwno.

Yparxei k o Nitse omws.O Nitse eipe oti h eleu8erh boulish apotelei mia periptwsh caussa sui(aitio tou eautou ths),omws yparxei k h 8elhsh gia dynamh k eperxete o Yperan8rwpos,otan ta arxegona enstikta ektinax8oun san ypo8alassia hfaisteia k 8a er8ei to einai sthn epifaneia.Otan o an8rwpos 8a antilhf8ei th dhnamh pou krybei o arxegonos dionysiasmos.K tote 8a dei h psyxh pera apo to kalo k to kako.Gia mena o Mar3 htan pio shmantikos apo ton Ainstain.K o Nitse?Mia klassh pio panw.

Yparxei omws k h e3eli3h oxi mono twn idewn alla k twn enstiktwn.Einai tragiko omws oti aiwnes meta ton Mar3,ton Nitse,ton Darbino(alla k ton Roussw),ta an8rwpina den exoun e3elix8ei arketa akoma.O yperan8rwpos akoma koimate kapou sthn Yperborea.Opws blepete yparxoun kapoia koina ths 8ewrias tou anarxismou tou Mar3 k tou Bakounin pou lene epistrofh sthn arxegonh fysh,sthn kata fyshn zwh,sthn agnothta ths fyshs tou an8rwpou,k tou Nitse pou problepei oti mesw tou Dionysiasmou 8a dhmiourgh8ei mia koinwnia yperan8rwpwn,giati o yperan8rwpos exei hdh ypar3ei san kapritsio ths e3eli3hs.O Nitse otan egrafe den htan etoimos o kosmos gia na ton katanohsei.Omws den ptoh8hke,me dika tou e3oda ekdide ta biblia tou.Giati?Eixe skopo na steilei ena mynhma sto mellon.8a mporousame na anarwth8oume bebaia giati tpt den dexomaste akrita.Yparxei o yperan8rwpos tou Nitse?H' o an8rwpisths an8rwpos tou Mar3?O Nitse leei pws o yperan8rwpos exei ypar3ei kata tyxh sto parel8on.To sigouro einai oti k oi 2 tous htan ba8eis gnwstes twn enstiktwn tou an8rwpou.K mhn 3exname k ton idealismo tou Platwna k tou Parmenidh pou trofodotei synexws me symbola to an8rwpino yposyneidhto.Sas parousiasa ena mikro mono meros ths Pagkosmias paideias pou mporei na mas kanei na nikhsoume thn pagkosmiopoihsh h' mallon na thn kanoume emeis otan wrimasoun oi syn8hkes k opws thn oneireuomaste,sta protypa tou trypthxou eleu8eria-isothta-aderfothta.Sthn ousia auto profhteuoun oi megaloi filosofoi.K auto 8a ginei otan o an8rwpos psa3ei ba8eia mesa tou k anakalypsei auto pou ton enwnei me tous allous,k poso dynato mporei na ton kanei h synenwsh me tous allous.

the_black_planet
11-11-05, 15:38
Oso gia to an kapoios ratsismos mporei na einai apodektos k kapoios allos oxi,mporei na ginei k auto mhn anhsyxeis.O pneumatikos ratsismos einai mia ellogh morfh ratsismou,pneumatika mporeis ontws na katata3eis tous an8rwpous se anwterous k katwterous ara den einai kati katakriteo,einai mia pragmatikothta.O fylletikos ratsismos einai mia pseutoepisthmonikh apopsh k gi'auto den thn apodexomaste.

the_black_planet
12-11-05, 01:59
Edw 8a h8ela na shmeiwsw kati logw tou oti milhsa gia ton Mar3 prin,k pairnontas aformh k apo ena allo topic pou o Anastasios eixe pei oti enas ylisths den mporei na katanohsei ta pneumatika pragmata.Den einai akribws etsi.Enas ylisths mporei kalista na einai k pneumatikos an8rwpos.Yparxoun polla hdh ylismou.Ena apo auta,to opoio akolou8ei k o Mar3,gia thn akribeia o idios to dhmiourghse akolou8ontas kapoies idees tou Aristotelh,einai o dialektikos ylismos.Oi yposthriktes tou dialektikou ylismou,dexontai thn ypar3h tou pneumatos,alla kata teleiws diaforetiko tropo apo oti oi Platwnikoi h' oi xristianoi.Basismenoi stis 8ewries tou Aristotelh,dexontai oti yparxei pneuma,kati pou bebaia an exeis ligo myalo den mporei na mhn to exeis antilhf8ei,apla den dexontai oti to pneuma einai kati autonomo ths ylhs.8ewroun dld oti to pneuma phgazei apo thn ylh k oti auta ta 2 pragmata einai allhlendeta,denniountai k xanontai mazi,k den mporoun ep oudeni na apokopoun.Opws blepoume loipon mporei kapoios na einai ylisths k tautoxrona na exei biwsei pneumatikes empeiries.K de 8a sas paw makria.Ena paradeigma ylisth k tautoxrona pneumatikou an8rwpou einai o dikos mas Vasilhs Rafahlidhs.Poly or8ologisths alla me exei phsei oti katanoei me monadiko tropo filosofikes ennoies.Egw Aristotelh otan phga na diabasw to "Meta ta fysika" den mporousa na katalabw oute mia paragrafo.O Rafahlidhs mou ta e3hghse perifhma!

Kati allo pou h8ela na pw.Merikoi isws anarwtiestai an einai dynaton kapoioi an8rwpoi,en prokeimenw o Mar3 k o Nitse na eixan profhtikes ikanothtes.H apanthsh einai aplh.O Mar3 htan yper ths apolyths teleologias,enw k o Nitse an k htan kata ths apolyths teleologias,entoutis pisteue sto yposyneidhto k oti den yparxei eleu8erh boulhsh.Teleologia einai h 8ewria pou k auth 3ekinhse apo ton Aristotelh,k gia thn opoia teinw na pistepsw oti einai mia pragmatikothta.Symfwna me auth th 8ewria,pou akolou8ei thn eu8eia 8ewrhsh tou xronou,yparxei ena teliko aitio opoio einai eggegrameno sto arxiko aitio k to opoio metaferetai sta endiamesa aitia-aitiata mexri wste na teleiw8ei.Autos einai o tropos pou o Aristotelhs apedei3e thn ennoia ths moiras k tou 8eou.Enas yposthrikths loipon ths teleologikhs 8ewrias,mporei apo to aitio na prodikasei to apotelesma.Einai poly dyskolo alla 8ewrhtika isxyei!Kati paromoio alla oxi akribws yposthrize k o Platwnas.Oti dld yparxei to aiwnio sta8ero einai pou to onomaze idea,k apo ekei k pera yparxei to gignes8ai to opoio kanei ena ta3idi xwris telos,ws thn aiwniothta,prokeimenou na pragmatw8ei ws einai,kati pou den mporei na ginei symfwna me ton Platwna.Apla shmasia exei to ta3idi.Kati paromoio elege k o Hengel.K an ola auta sas fainontai apla 8ewries,skefteite oti h e3eli3h,ylikh k pneumatikh,me paromoious mhxanismous leitourgei.A re Aristotelh!

Auto pou 8elw na katalh3w,einai oti oi "oiwnoi" einai eunoikoi k milane me bebaiothta gia thn eleush mias idanikhs k ata3ikhs koinwnias.Epishs nomizw oti apo ta prohgoumena pou eipa,fainetai gia mia akoma fora h shmasia ths Ellhnikhs paideias.H diapaidagwghsh prokeimenou na einai oloklhrwmenh prepei na akolou8ei mia e3eliktikh poreia.Auto mas ypodeiknyei h fysh k o or8os logos.Gi'auto gia opoiodhpote 8ema prepei na 3ekinhsoume thn meleth tou apo th riza tou,pou sto 99% twn periptwsewn brisketai sthn arxaia Ellada k fysika na proxwrhsoume sthn e3eli3h.Gia paradeigma,an den diabaseis Aristotelh,den mporeis na katanohseis Kant h' an den diabaseis Hrakleito 8a 8ewrhseis ton Nitse trelo pou milage gia kykliko xrono.Auta gia thn wra,pisteuw oti milhsa me epixeirhmata k perimenw tis apanthseis sas.

cosmictsak
12-11-05, 14:07
Εννοω οτι εισαι εκτος θεματος και επειδη απο οτι εχω δει και σε αλλα τοπικ σκοπος σου ειναι να αποπροσανατολιζεις το κοινο απο το εκαστοτε θεμα και επειδη εδω αναφερεις οτι οι αρχαιοι Ελληνες ειναι ρατσιστες σε πληροφορω οτι οι ιδεες σου και ο τροπος που τις προβαλεις ειναι ρατσιστικος και απολυτος

Συγγνώμη αλλά διάβασες το μήνυμα του μαύρου πλανήτη? Μάλλον δεν είπα εγώ πρώτος ότι οι αρχαίοι έλληνες ήταν ρατσιστές οπότε τι τα βάζεις μαζί μου?
Και ποιός είναι εκτός θέματος όταν το τόπικ έχει βαρέσει διάλυση? Εγώ λέω ότι όλα είναι σχετικά και ότι δεν είμαι εκτός θέματος, τουλάχιστον όχι παραπάνω από τον μαύρο πλανήτη ο οποίος στα τελευταία του μηνύματα δεν ξέρω γιατί αλλά μιλάει για Μαρξ, Νίτσε, Αριστοτέλη κλπ κλπ. Θέλω να δω αν κάποιος πει ότι είναι και αυτός εκτός θέματος.

the_black_planet
13-11-05, 09:18
Oi arxaioi Ellhnes htan ratsistes loipon?8a prospa8hsw na sas apodei3w thn apopsh mou.O kapitalismos einai ratsismos?Nai,alla oi arxaioi Ellhnes den htan kapitalistes.Stis koinwnies tous yphrxan bebaia plousioi k ftwxoi,alla den yphrxan poly plousioi k poly ftwxoi.To 8ema gia tous doulous nomizw to analysame die3odika.O Ratsismos einai fainomeno parakmhs ths fyshs?Symfwna me mia 8ewria,sthn apolyta ygeih fysikh katastash,oi an8rwpoi exoun synais8hsh ths adelfothtas tous.H fysh einai ratsistikh?Mhpws parakmazoun k ta zwa?O Froyd apedei3e oti to yposyneidhto k to asyneidhto tou an8rwpou leitourgoun me symbola.K auta ta symbola mesw tou syllogikou asyneidhtou epizoun apo genia se genia.Ara einai a8anata.Ara o idealismos einai mia fysikh e3eli3h,h mallon mia anakalypsh.Oi arxaioi Ellhnes omws elegan pas mh ellhn barbaros.K elegan oti h Afrodith gennh8hke sthn Kypro,me liga logia oti to kallos gennh8hke sthn Ellada.Bebaia 8a mou peite kapou 8a genniotan...Opws eipa se ena allo topic h parakmh twn arxaiwn Ellhnwn eixe 3ekinhsei apo ton 5o pX aiwna.Akoma k ta lamprotera myala ths Ellhnikhs dianohshs,o Platwnas k o Aristotelhs htan ratsistes.O Aristotelhs gia paradeigma to phge pio makria,ston fysiko ratsismo.Elege pws yparxoun fyshn douloi.Auto omws pou prepei na tonisoume einai oti se kamia periptwsh oi Ellhnes den htan fylletika ratsistes alla pneumatika.Isws na htan k kapoioi yper tou fysikou ratsismou pou san 8ewria exei kapoia bash,sigoura omws oxi yper tou fyletikou.Allwste gia paradeigma tous Abdirhtes tous 8ewrousan barbarous epeidh eixan mia idiaiterh profora.

Nomizw oti to anelysa arketa auto to 8ema,twra 8a h8ela na pame ligo k sto 8ema ths paideias.Ftanoume loipon sth shmerinh epoxh pou e3agoume koultoura opws leei k ena filaraki mou k (nomizoume oti)eisagoume doulous.Den prepei na eisagoume k paideia?H paideia einai 8ema poiothtas k oxi toso posothtas.Exw akousei kapoia kala logia apo pollous gia thn ellhnikh paideia alla mono sto 8ema ths posothtas.H shmerinh paideia einai auth pou mas a3izei?H' kapoioi apofasizoun gia emas xwris emas?Giati h paideia exei alh8ina terastia dynamh,de xreiazeste emena gia na sas to pw auto.Se ka8e xwra h paideia dhmiourgei tous polites pou 8elei to kratos.Se kapoies xwres tous symferei na einai idealistes.Sthn Ellada 8eloun na exoun to lao anadelfo.K auto kanoun.H ellhnikh paideia dhmiourgei idiwtes.

Na gyrisoume ligo sto ratsismo giati einai k auto 8ema paideias...Mia filh mou Rwsopontia eixe antimetwpisei problhmata me ratsistes.Pws einai dynaton emena na me ekfrazei mia tetoia 8ewria,opws exw kathgorh8ei s'auto to forum?O ratsismos einai pneumatikh arrwstia.Sto dionysiasmo den yparxei ratsismos.Sta orgia epairnan meros k douloi(k fysika k doules).K o anarxismos?Einai ena eufyloghma,ena nohtiko kataskeuasma?H' einai mia outopia?H alh8eia einai oti oi baseis ths 8ewrias tou Bakounin einai sa8res.Giati prospa8hse na orisei fysika thn anarxia k oxi idealistika,opws pisteuw oti einai to swsto.K 8a e3hghsw giati.O Bakounin htan oneiropolos alla wres wres den eblepe ka8ara.Eixe mia la8os apopsh gia thn fysh.An 8ymamai kala omws,autos eixe pei to e3hs ekplhktiko:"8a antidrousa an mou legane oti mou apagoreuete na paw Australia,akoma k an etsi k alliws den mporousa na paw pote Australia".Kati h' kapoios mas periorizei tis eleu8eries.H eleu8eria telika teinw na pisteuw pws einai idealistikh ennoia k oxi fysikh.Ara mhpws k h anarxia einai panw apo ola mia idea?Mhpws yparxei h' 8a eprepe na yparxei idealistikos anarxismos?Prepei na sebebsai tous goneis sou.K ton 8eio Platwna 8a pros8eta.H anarxia loipon aposkopei,exei san ideato thn fysikh k psyxikh ygeia.Pou h anwterh ths katastash einai h alxhmistikh metousiwsh ths ideas se ylh.Bebaia symfwna me th 8ewria tou Froyd,o an8rwpos den dynatai pleon na epistrepsei sthn katastash fysikhs k psyxikhs ygeias.Shmera,sas milaw apo thn empeiria mou,to 99% tou ply8hsmou ths ghs einai psyxika arrwsto.Yparxei omws mia elpida gia na katastaloume ta allotriwmena enstikta.K auth legetai paideia.Auta gia thn wra perimenw tis apopseis sas gia to pws 8a nikh8ei h pagkosmiopoihsh k me poia paideia.

the_black_planet
13-11-05, 09:22
2 dieukrinhseis mono.Otan lew oti o ratsismos einai psyxikh arrwstia anaferomai ston fyletiko ratsismo.K sto shmeio pou lew oti h eleu8eria einai mia idea k oxi fysikh katastash,ennow oti einai mia katastash ideath pou mporeis na thn proseggiseis alla oxi k na thn petyxeis sthn olothta ths.8a ta pw k sto 8ema tou xristou karaki gia thn eleu8eria.

the_black_planet
14-11-05, 19:16
Me lyph mou blepw oti den yparxei megalh symmetoxh sth syzhthsh,enw 8ewrw oti einai oxi apla ena poly endiaferon 8ema alla ena 8ema pou ofeiloume na mas apasxolei giati einai gia to kalo mas k kyriws to kalo twn paidiwn mas.Isws na ftaiei to oti grafw se greeklish,desmebomai mesa sth bdomada pou euelpistw na exw internet spiti,na metaferw ola ta posts mou se ellhnika.Merika pragmata akoma:opws eipa sto prohgoumeno post mou,h eleu8eria,opws k h anarxia einai idees,exoun dld th fysh ths ideas.K ws tetoia h anarxia einai mia k monadikh,apla ka8e an8rwpos antilambanetai ena kommati ths giati mia idea den mporeis na thn antilhf8eis sthn olothta ths.Etsi den 8a prepei na milame gia apolyth anarxia,giati as mhn 3exname oti zoume sto fysiko kosmo ths gennhshs k ths f8oras,alla gia kati oso to dynaton pio konta ginetai sthn idea ths anarxias.Ta basikotera shmeia ths ideologias tou anarxismou alla k ths ideas ths anarxias einai h katarghsh ths e3ousias k h antikatastash me thn hgesia,opws dld synebaine sthn arxaia Ellada se megalo ba8mo,k h giatreia twn an8rwpwn apo tis as8enies twn enstiktwn k ths psyxhs.Otan leme gia as8enies twn enstiktwn ennooume thn allotriwsh k thn parakmh,enw oi psyxikes arrwsties einai akoma perissoteres.Mporoume na to epityxoume auto?H episthmh ths psyxologias k idiaitera o Froydismos exoun arnhtikh apopsh.Mporei na yparxoun orismenoi pou prospa8ousan na syndiasoun ton Froydismo me ton Mar3ismo k kyriws oi neomar3istes tou Benjamin,alla sthn ousia o Froydismos 8etei ypo amfisbhthsh thn pi8anothta efarmoghs tou mar3ismou,pou sthn ousia einai o anarxokommounismos.Symfwna me ton Froyd loipon,oi psyxikes as8enies exoun xaraktei pleon sto einai mas,k den mporoume na epistrepsoume sthn katastash ths apolyths psyxikhs k fysikhs ygeias.K menei akoma na ereunhsoume an oi as8enies twn enstiktwn einai klhronomikes,pou emena to enstikto me odhgei sto oti einai...Yparxei elpida loipon.Nai!K auth einai h arxaia ellhnikh paideia!Mesw ths arxaias ellhnikhs paideias,k idiaitera twn proswkratikwn k twn dionysiastwn,erxomaste se epafh me enan kosmo psyxika k fysika ygeih.Opws exw pei k se alla posts,yphrxe parakmh sthn arxaia Ellada,sygkekrimena apo ton 5o aiwna k ystera,k auto to diapistwnoume apo ta fainomena ratsismou,mias k o ratsismos einai fainomeno parakmhs.K an o fyletikos ratsismos den htan toso diadedomenos sthn arxaia Ellada,dystyxws o ratsismos kata ths gynaikas htan mia 8liberh pragmatikothta.K sygkekrimena o ratsismos kata ths gynaikas einai mia poly anyshxhtikh katastash parakmhs twn enstiktwn,k auto to katalabainoume giati o ratsismos kata ths gynaikas htan apo ta gnwrismata tou mesaiwna,opou parathrhsame k thn megalyterh parakmh twn an8rwpinwn enstiktwn.H gynaika einai to fysiko tairi tou antra,o antras xwris th gynaika einai misos.K malista o ratsismos kata ths gynaikas einai k fainomeno 8rhskeutikhs parakmhs,giati den noeite paganisths pou na mhn 8aumazei th gynaika.Pera apo auta omws,oi arxaioi Ellhnes htan psyxika k fysika poly pio ygeihs apo emas.K mesw ths meleths ths grammateias tous mporoume na ma8oume pws einai auth h katastash ygeias k apo ekei k pera na ereunhsoume to pws mporoume na thn epityxoume.Mia poly kalh me8odos einai h filosofia,h opoia fernei ton an8rwpo se epafh me th mhtera fysh,ton kanei na antilambanetai to pera apo to kalo k to kako,k auto "narknwnei" ta enstikta pou einai proionta ths allotriwshs ka8ws k ta psyxika mikrobia.Den ta e3afanizei alla einai oti kalytero mporoume na kanoume.

the_black_planet
14-11-05, 22:23
Dystyxws gia mia akoma fora blepw mh endiaferon gia to 8ema...Egw 8a synexisw aptohtos pantws.Opws eipa sto prohgoumeno mou post,ena apo ta basika pragmata pou prepei na katapolemhsoume mesw ths paideias einai to na narkwsoume ta allotriwmena enstikta k na 3ypnhsoume ta parakmasmena enstikta.Enas tropos gia na ginei auto einai k h mousikh paideia,giati h mousikh exei ba8ytath,arxegonh 8a elega sxesh me ta enstikta tou an8rwpou,allote ta xalarwnei k allote ta 3ypnaei.De 8a sas paw poly makria,akoma k sthn ellhnikh skhnh yparxoun poly a3iologoi dhmiorgoi k ermhneutes opws o Loizos(idiaitera to kommati "o 3os pagkosmios",o Ashmos,o Panoushs,o Sidhropoulos,oi Active Member,o Xatzidakhs k alloi pou einai pisteuw o,ti kalytero exei na parousiasei h Ellada ta teleutaia 50 xronia,toulaxiston ston xwro ths texnhs h Ellada synexizei na gennaei megalous antres.Epishs 8a sas proteina k klassikh mousikh,k kyriws tous germanoaustriakous syn8etes opws o Brams,o Mozart,o Bethoven k o Wagner.Eidika o teleutaios prin na ginei xristianos e3efraze apolyta thn 8elhsh gia dynamh.

AREIANOS
15-11-05, 09:46
Black planet,είναι αρκετά ενδιαφέροντα τα όσα γράφεις,αλλα είναι λογικό να μην βλέπεις ενδιαφέρον για το thread,μιας και τα greeklish σου και το μήκος των posts σου αποθαρρύνουν πολλούς να προβληματιστούν με το θέμα.Αν μπορείς,διόρθωσέ το.

Μιχάλης
15-11-05, 10:22
γενικά είναι ενδιαφέροντα τα όσα γράφει ο μαύρος πλανήτης, έστω και αν είναι σε μια μορφή που δυσκολεύει τον αναγνώστη. ελπίζω το πρόβλημα να λυθεί σύντομα. στο θέμα μας τώρα.
σίγουρα το ζήτημα της παιδείας είναι τεράστιο και σχεδόν αδύνατο να καλυφθεί αλλά πιστεύω όλοι μας να συμφωνούμε στο ότι η σημερινή παιδεία που παρέχεται από τους οργανωμένους φορείς (σχολεία, πανεπιστήμια κτλ) είναι πάρα πολύ μονόπλευρη και ανεπαρκής, όσο κι αν είναι ανώτερου επιπέδου σε σχέση με κάποια άλλα κράτη. το σχολείο δεν είναι, όμως, ο μόνος φορέας παιδείας. για μένα είναι πολύ σημαντικός ο ρόλος της οικογένειας και του κοινωνικού περιβάλλοντος. από την οικογένεια θα καλλιεργηθούν σε πρώτο βαθμό τα άτομα και από αυτή θα επηρεαστούν στον καθοριστικότερο βαθμό. επειδή, όμως, ζούμε σε ένα έντονα υλιστικό περιβάλλον, όπου κυριαρχεί ο καταναλωτισμός, ο ωχαδερφισμός και η λογική του να βγάζει κανείς λεφτά έχει αναχθεί σε υπέρτατη αξία, ας μην περιμένουμε ότι οι φορείς της παιδείας θα έμεναν αλώβητοι σε αυτό το κλίμα.
παρόλο το δυσμενές κλίμα, εγώ δεν θα είμαι επιεικής και θα κατηγορήσω πάνω από όλα το ίδιο το άτομο, γιατί είναι δική του ευθύνη η παιδεία του, η καλλιέργεια της ψυχής του και η ανάπτυξή του ως άτομο. ακόμα και αν ζει σε ένα περιβάλλον όπου όλοι είναι κλέφτες, είναι ατομική του ευθύνη το ότι γίνεται κι εκείνο κλέφτης. ένα απλό παράδειγμα. έζησα σε μια μικρή επαρχιακή πόλη, όπου οι δυνατότητες για άλλου είδους παιδεία (θέατρο, πολιτιστικές εκδηλώσεις, καλλιτεχνικές κτλ) ήταν πάρα πολύ περιορισμένες έως ανύπαρκτες πριν από λίγα χρόνια. το να ακούει κανείς κλασική μουσική χαρακτηριζόταν τουλάχιστον περίεργο, για να μη μιλήσω για την ενασχόληση με τη μεταφυσική. όσοι έχετε ζήσει σε παρόμοιες πόλεις θα καταλάβετε τι εννοώ, εσείς που ζήσατε σε μεγάλα αστικά κέντρα ίσως δυσκολευτείτε λίγο. παρά το περιβάλλον, όμως, αποφάσισα να τα καλλιεργήσω όλα αυτά, με τα λίγα μέσα που μπορούσαν να μου διατεθούν. ήμουν περίεργος για το περιβάλλον μου γιατί αντί να παίζω μπάλα σε αλάνες όπως όλοι της ηλικίας μου, εγώ προτιμούσα να διαβάζω καζαντζάκη και να ακούω την ηρωική συμφωνία. δεν θεωρώ ότι είμαι περισσότερο πεπαιδευμένος από εκείνους που έπαιζαν μπάλα αλλά αν ζούσα σε ένα πιο καλλιεργημένο περιβάλλον θα σέβονταν την επιλογή μου να κλείνομαι σπίτι διαβάζοντας και δεν θα με χαρακτήριζαν αλλόκοτο.
γιατί η παιδεία προσφέρει, αν μη τι άλλο, διευρυμένους ορίζοντες, όπου δεχόμαστε και τις αποκλίσεις από αυτό που μας έχει επιβληθεί ως φυσιολογικό. γιατί μας κάνει να αναρωτιόμαστε και να ψάχνουμε και αυτό το θεωρώ ζωτικής σημασίας. γιατί μέσα από το ψάξιμο μπορεί να "γκρεμίσουμε" καταστάσεις αλλά και μπορεί να ισχυροποιηθεί μέσα μας μια αντίληψη που είχε γίνει συνήθεια, χωρίς ποτέ να την σκεφτούμε. η παιδεία προσφέρει αιτιολόγηση και όχι άνευ όρων αποδοχή, ακόμα και όταν δεν συμφωνούμε με κάτι.

tsilof
15-11-05, 10:46
εγώ δεν θα είμαι επιεικής και θα κατηγορήσω πάνω από όλα το ίδιο το άτομο, γιατί είναι δική του ευθύνη η παιδεία του, η καλλιέργεια της ψυχής του και η ανάπτυξή του ως άτομο. ακόμα και αν ζει σε ένα περιβάλλον όπου όλοι είναι κλέφτες, είναι ατομική του ευθύνη το ότι γίνεται κι εκείνο κλέφτης.

Θα συμφωνήσω με όλα όσα είπες και ιδιαίτερα με την παράμετρο της ατομικής ευθύνης που έθεσες πολύ σωστά.
Το βασικό όμως είναι ,ότι για να "κατηγορήσουμε" κάποιο άτομο -πχ στο να γίνει ή όχι κλέφτης- οφείλουμε να μα στε σίγουροι ότι αρχικά είναι αποδέκτης μιας παιδείας η οποία έχει αξίες και ιδανικά( όπως η αρχαιοελληνική-ελληνική).
Εκεί πιστεύω πως είναι το πρόβλημα, στη μετάδοση των αξιών και των ιδανικών που πρέπει να διέπουν τον καθένα μας. τώρα, γιατί έχει καταστεί στις κοινωνίες μας ουτοπική και ,για πολλους "ανώφελη" η παιδεία όπως την εννοούμε τουλάχιστο, αυτό είναι άλλο θέμα( για το οποίο έθεσες πολύ σωστά τις βασικότερες παραμέτρους, όπως η οικογένεια κλπ).

the_black_planet
15-11-05, 15:37
Agaphtoi filoi Mixalh k tsilof,symfwnw apolyta me auta pou eipate(Mixalh esy me auta pou eipes 8a elega oti 8ymizeis hrwa tou Lovecraft,kati san Charles Dexter Ward...).H oikogeneia paizei poly shmantiko rolo sthn diapaidagwghsh tou atomou alla apodeiknyetai kata kanona anikanh gi'auto to rolo,sygkekrimena synh8ws apopoieitai to rolo ths k w8ei ta paidia sto na afosiwnontai sto sxoleio.3erete omws giati symbainei auto?Gia mena o kyrios logos einai h epibiwsh.To enstikto ths epibiwshs einai to kyriarxo enstikto tou an8rwpou.Otan ton exoun kanei mesw twn xamhlwn mis8wn k ths anergias na fobatai gia thn idia tou th zwh,pou myalo gia proswpikh anapty3h?Auto einai apo tis megalyteres katakthseis tou systhmatos.K kati allo pou h8ela na pw.Symfwnw me to Mixalh gia thn proswpikh eu8ynh tou ka8enos gia to poio dromo 8a parei,alla oxi 100%.O Nitse eixe apodei3ei,k symfwnw mazi tou,oti apolyta eleu8erh boulhsh den yparxei.Gia tis epiloges mas eu8ynetai to periballon,h paideia akoma k o 8eos...

Μιχάλης
15-11-05, 22:02
τσαρλς ντέξτερ γουόρντ εγώ? μπα, καμία σχέση με ήρωα του λάβκραφτ. συμφωνώ ότι πραγματικά ελεύθερη βούληση δεν μπορεί να υπάρχει και σίγουρα το περιβάλλον παίζει έναν αναμφισβήτητα σημαντικό ρόλο. όμως, εκεί που αποτυγχάνει το σύστημα υπεισέρχεται ο άνθρωπος. εάν όταν αποκτήσω εγώ παιδιά κρίνω ότι δεν τους προσφέρονται πολλά για την παιδεία τους, θα φροντίσω εγώ στο βαθμό που μου επιτρέπεται να αναπληρώσω το κενό, όχι στέλνοντάς τα φροντιστήριο αλλά με δική μου, προσωπική φροντίδα. απλά πράγματα, όχι κάτι το πομπώδες. μια επίσκεψη σε ένα μουσείο, σε έναν αρχαιολογικό χώρο, μια συζήτηση. από μικρή ηλικία, για να πάρουν κάποιες κατευθύνσεις και μετά ας τις διατηρήσουν ή ας τις απορρίψουν κατά βούληση.

tsilof
15-11-05, 22:42
... εάν όταν αποκτήσω εγώ παιδιά κρίνω ότι δεν τους προσφέρονται πολλά για την παιδεία τους, θα φροντίσω εγώ στο βαθμό που μου επιτρέπεται να αναπληρώσω το κενό, όχι στέλνοντάς τα φροντιστήριο αλλά με δική μου, προσωπική φροντίδα. απλά πράγματα, όχι κάτι το πομπώδες. μια επίσκεψη σε ένα μουσείο, σε έναν αρχαιολογικό χώρο, μια συζήτηση. από μικρή ηλικία, για να πάρουν κάποιες κατευθύνσεις και μετά ας τις διατηρήσουν ή ας τις απορρίψουν κατά βούληση.

Αν παραμείνεις (η γυρίσεις )στην Αργολίδα θα χεις τον χρόνο που θα χρειάζεται-απαιτείται, μιας και με τους ρυθμούς της μεγάλης πόλης τι να προλάβεις και συ και όλοι μας!!!
Στην επαρχία είναι αλλιώς..
Όσοι μεγαλώσανε σε μικρότερες πόλεις καταλαβαίνουν τι εννοώ. Ο χρόνος κοιλά αλλιώς..
(Σα διαφήμιση gohny walker ένα πράμα!!!)

Μιχάλης
16-11-05, 10:15
καταλαβαίνω τι εννοείς τσίλοφ. αυτό που θέλω να πω είναι ότι η παιδεία - διαπαιδαγώγηση είναι πάρα πολύ σημαντικό να γίνεται από τους γονείς σε πρώτο βαθμό, γιατί μπορεί να καλύψουν τα κενά της οργανωμένης παιδείας με άψογο τρόπο. για παράδειγμα, ο πατέρας και οι γηραιότεροί μου συγγενείς με βοήθησαν να καταλάβω καλύτερα ορισμένα σημεία της ιστορίας που στο σχολείο είναι ασαφή και σκοτεινά. και αναφέρομαι στην πρόσφατη ιστορία που δεν έζησα εγώ αλλά πρόλαβαν να ζήσουν εκείνοι.
και πως να μην είναι "υλιστική" (ας μου επιτραπεί ο όρος) η κατεύθυνση της παιδείας μας, όταν είναι δομημένη πάνω στο πως θα καταφέρει κανείς να περάσει στις εισαγωγικές στο πανεπιστήμιο? πως να μην είναι μονόπλευρη όταν οι επιτροπές για τη συγγραφή βιβλίων διορίζονται από κυβερνήσεις και κόμματα? η παιδεία μας δεν ενθαρρύνει την έρευνα από πλευράς του μαθητή και η κατεύθυνσή της είναι τέτοια που να θεωρεί δευτερεύοντα - τριτεύοντα μαθήματα όπως η μουσική, η ζωγραφική, η γυμναστική, που στην αρχαιότητα έπαιζαν ένα βασικότατο ρόλο? δεν μπορώ να δεχτώ ότι κανείς πρέπει να παπαγαλίσει την ερμηνεία που δίνεται πάνω σε ένα ποιήμα ή σε ένα πεζογράφημα στο μάθημα της λογοτεχνίας, αν θέλει να πάρει έναν καλό βαθμό στο τρίμηνο? εγώ πολλές φορές είχα άλλη αίσθηση για το τι ήθελε να πει ο ποιητής αλλά αν δεν συμφωνούσε ο καθηγητής δεν θα έπρεπε να την αναφέρω στο διαγώνισμα, για να πάρω 20 στο μάθημα.
από την άλλη, όμως, θα ήθελα να μου πείτε όσοι γνωρίζετε, αν η παιδεία στην αρχαιότητα ήταν προσβάσιμη από όλους. μπορούσε ο οποιοσδήποτε να γίνει μαθητής ενός φιλοσόφου? μπορούσε να μάθει όλα αυτά τα υπέροχα αν δεν άνηκε σε κάποια συγκεκριμένη κοινωνική τάξη?

tsilof
16-11-05, 10:29
καταλαβαίνω τι εννοείς τσίλοφ. αυτό που θέλω να πω είναι ότι η παιδεία - διαπαιδαγώγηση είναι πάρα πολύ σημαντικό να γίνεται από τους γονείς σε πρώτο βαθμό, γιατί μπορεί να καλύψουν τα κενά της οργανωμένης παιδείας με άψογο τρόπο. για παράδειγμα, ο πατέρας και οι γηραιότεροί μου συγγενείς με βοήθησαν να καταλάβω καλύτερα ορισμένα σημεία της ιστορίας που στο σχολείο είναι ασαφή και σκοτεινά...
...από την άλλη, όμως, θα ήθελα να μου πείτε όσοι γνωρίζετε, αν η παιδεία στην αρχαιότητα ήταν προσβάσιμη από όλους. μπορούσε ο οποιοσδήποτε να γίνει μαθητής ενός φιλοσόφου? μπορούσε να μάθει όλα αυτά τα υπέροχα αν δεν άνηκε σε κάποια συγκεκριμένη κοινωνική τάξη?

Έτσι ακριβώς είναι, σχετικά με την γονεϊκή διαπαιδαγώγηση.Απλά στη σύγχρονη κοινωνία με τους ρυθμούς της, έστω και αν υπάρχει το πνευματικό υπόβαθρο από τους γονείς, δεν υπάρχει χρόνος.

Για το δεύτερο, σχετικά με την Παιδεία στην αρχαία Ελλάδα, παρόλο που είχαν οι πόλεις κράτη μεριμνήσει για την μόρφωση των νέων(αρχικά των αγοριών μόνο), η περαιτέρω εκπαίδευση ανήκε στους "έχοντες". Κάτι που διαιωνίζεται έως τις μέρες μας!

Για πληροφορίες αναλυτικότερες, δέστε και αυτό
http://www.archive.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=2

the_black_planet
16-11-05, 15:01
η πνευματικη εξελιξη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ηδονες του ανθρωπου. η αποκτηση γνωσης προσφερει ελευθερια στον ανθρωπο κ του προσδιδει νεες και μοναδικες δυνατοτητες. παρτε για παραδειγμα τους μοναχους του θιβετ και γενικα την κινεζικη φιλοσοφια. μεσω της παιδειας και κυριως της φιλοσοφιας και των επιστημων, ανακαλυπτεις τον ορθο λογο και μεσω αυτου τη γνωση που σου αποκαλυπτει την αληθεια και αυτη με τη σειρα της σε κανει πιο ελευθερο. στην αρχαια ελλαδα ολοι οι πολιτες ειχαν αυτο το δικαιωμα. ομως η πνευματικη αναπτυξη δεν ειναι μονο δικαιωμα αλλα και υποχρεωση του ατομου που επιδιωκει την αταξικη κοινωνια και εχει σαν ιδανικο την ελευθερια. ο παπακωσταντινου τραγουδαγε «ηρωες. μιξερ. μανταλακια, σερβιετες». καποιες λεξεις εχουν χασει το νοημα τους σημερα. ο ιδεαλισμος ειναι μια εννοια για λιγους πλεον. ο μαρξ ειχε ανακαλύψει πως η εξελιξη ηταν ακριβως οπως την ειχε ορισει ο δαρβινος και παλαιοτερα ο αναξιμανδρος. αυτο εννοουσε και ο παρμενιδης οταν μιλαγε για ον,ειναι κ γιγνεσθαι και ο πλατωνας οταν ταυτιζε το ον με την ιδεα. ο μαρξ δεν διαφωνουσε σε αυτο. απλα διαπιστωσε αλλα και εξηγησε επιστημονικα οτι αυτο που κινει την εξελιξη μεσω της επιλογης ειναι η δυναμη και πολλες φορες η ωμη δυναμη αλλα οχι η επιμερους αλλα η μαζικη. αυτο αλλαζει ολα τα δεδομενα της μελετης του ιστορικου γιγνεσθαι. αν εχετε ακουσει ενα απο τα πιο γνωστα τραγουδια του ασημου,θα καταλαβεται οτι δεν ειναι αθεος αλλα ενθεος και μαλιστα με τον αρχαιο ελληνικο ορισμο. δεν γονατιζει μπροστα στο θεο, τον βλεπει ψηλα στον ουρανο οπως ο προκλος που κοιταγε προς τη σεληνη. η φοιερμπαχ ειχε πει μια πολυ ομορφη κουβεντα «αλλοτριωση ειναι αυτο που απομακρυνει τον ανθρωπο απο τη θεικη του φυση». πολλοι πιστευαν στη θεωση του ανθρωπου, οι αλχημιστες, ο ηρακλειτος που ηταν και αυτος αλχημιστης, ο νιτσε μιλησε για τον υπερανθρωπο. και η φυση ειναι μαζι τους λογω του οτι υπαρχει εξελιξη. ομως η εξελιξη πρεπει να ειναι και πνευματικη και σωματικη. και η εξελιξη ειναι ζητημα επιλογης. οταν αποφασισεις να μην τρως θα πεθανεις απο την πεινα. ο ρουσσω ελεγε «ζω δεν σημαινει αναπνεω αλλα δημιουργω». και ο μαρκος αυρηλιος ελεγε «ωστε ζεις για την ηδονη, δλδ για να δεχεσαι μονο, και οχι για να ενεργεις;» γι’αυτο λεγαμε και σε ενα αλλο τοπικ με τον αναστασιο οτι η ηθικοπλασια των χριστιανων δεν εχει σχεση με την ηθικη της φυσης και του λογου που πρεσβευαν οι στωικοι. η δημιουργια ειναι ενα πραγματικο αγαθο.το μεγαλυτερο δωρο μετα τη ζωη. και η δημιουργια στο πνευματικο επιπεδο επισης. αλλα οπως ειπαμε η εξελιξη ειναι ζητημα επιλογης και ετσι αν και εχουν εμφανιστει δειγματα υπερανθρωπου στη γη, οπως ο πλατωνας, ο αριστοτελης αλλα και ο χριστος(κ οταν πεθανε ο θεος το πνευμα του πηγε στον νιτσε και στον φοιερμπαχ) , ομως αυτοι ηταν απλα καπριτσια της φυσης. ο νιτσε μας μιλησε για το ειδος του. ομως πεθανε και αυτος, οπως και ολες αυτες οι δημιουργιες της φυσης. οπως ειπαμε και πριν στην εξελιξη επικρατει η μαζικη δυναμη και ετσι ολοι αυτοι εξαφανιστηκαν σαν κομητες. ομως ξεχωριστοι ανθρωποι μπορει να ζουν και διπλα σας, γι’αυτο μην ανησυχειτε. αλλωστε η πνευματικη εξελιξη ειναι κυριως θεμα παιδειας. και φυσικα και εμπειριας. γι’αυτο το πανεπιστημιο σημερα δεν βοηθαει παρα στην εξαθλιωση των ανθρωπων. ο ανθρωπος σημερα κινδυνευει, αν συνεχιστει η κατρακυλα, να δικαιωσει τον νιτσε και να καταντησει αχρηστος. ο ραφαηλιδης ειχε πει μια μεγαλη κουβεντα. ο κομμουνιστης που θυσιαζετε ειναι μεγαλυτερος ηρωας απο τον φανατικο χριστιανο ή μουσουλμανο.γιατι ο θρησκευομενος πιστευει οτι αν πεθανει θα παει στον παραδεισο, ενω ο κομμουνιστης ξερει οτι δε θα παει πουθενα. και ομως τοσοι κομμουνιστες θυσιαστηκαν. αρα υπαρχει και κατι αλλο που μας ενωνει εκτος απο τον θεο. που πολλες φορες δεν μας ενωνει αλλα μας χωριζει. γιατι διαλεγει και μιλαει σε συγκεκριμενα ατομα... οπως ειπαμε και πριν, η μονη ελπιδα μας για να νικησουμε την παρακμη ειναι η εξελιξη που γινεται μεσω της παδειας. ομως αυτο δυστυχως το δικαιωμα επιλογης δεν το εχουν ολοι οι ανθρωποι. ξερω παιδια που δεν προλαβανε να ζησουνε λογω των ναρκωτικων. για ποιο δικαιωμα επιλογης μιλαμε μετα; η ελευθερια λοιπον δεν ειναι κατι που σου χαριζεται αλλα κατι για το οποιο πρεπει να πολεμισεις. ο νιτσε ελεγε «πρεπει να διαλεξετε ολοι σας, ή ελευθερια ή ειρηνη. αν προτιματε την ελευθερια σας τοτε πρεπει να πολεμησετε γι’αυτην». και να εισαστε καθε στιγμη ετοιμη να πεθανετε γι’αυτην. γιατι την ιστορια καποιος θα την κινησει, αυτο ειναι νομος. και αν δεν την κινησεις εσυ, θα την κινησουν οι «αλλοι». και φυσικα η ελευθερια μας πρεπει να σεβεται και την ελευθερια των αλλων, αλλιως δεν την αξιζουμε. αυτο ειναι ο ενας και μοναδικος ηθικος κανονας. και δυστυχως ο καπιταλισμος δεν σεβεται την ελευθερια του καθε ανθρωπου. ο ανθρωπος φυσικα πρεπει να εχει δικαιωμα να επιλεξει την ιδεολογια που θα τον εκφραζει. για να το αποκτησει ομως αυτο το δικαιωμα δεν θα πρεπει να εχει διαβασει ολες τις ιδεολογιες; ο ρουσσω ελεγε οτι ο ανθρωπος οταν δημιουργησε κοινωνιες απεκτησε λογο και αρετη. εγω σημερα ομως τριγυρναω με το φαναρι του διογενη και δεν βλεπω καμια κοινωνια. οπως ελεγε και ο νιτσε, οι κυνικοι ειναι επιστημονες σατυροι. ο νιτσε ηταν ενας νεοκυνικος,ενας συγχρονος σατυρος.και ερχεται κ ο φρουντ, τον οποιο πολυ θα εκτιμουσε ο νιτσε αν τον προλαβενε, οποιος δικαιωσε τον διονυσιασμο και τους αρχαιους ελληνες, λεγοντας οτι η λιμπιντο ειναι ο παραγων που δημιουρηει πολιτισμο, δικαιωνοντας δλδ τον ερωτα που πιστευαν ως πηγη της δημιουργιας οι ελληνες και ειδικα ο πλατωνας. αλλωστε ο ιδιος ο πλατωνας ειχε πει, οτι πηγη εμπνευσης της φιλοσοφιας του ηταν τα ωραια αγορακια της αθηνας. η αφροδιτη λοιπον συμφωνα με τον φρουντ αλλα και τον γιουνγκ, ζει ακομα μεσα στο ανθρωπινο υποσυνειδητο σαν συμβολο. ο νιτσε ειχε πει ακομα οτι η πιστη στην ηθικη της προθεσης ειναι μια φαινομενικοτητα. πισω απο την προθεση κρυβονται πολλα. αυτο ισως εξηγει το γιατι καποιοι και μαλιστα γονεις ψηφιζουν ακομα πασοκ και νδ σημερα, οι οποιοι συντηρουν τη σημερινη κατασταση της παιδειας. θα κλεισω ομως λεγοντας κατι.που ειχε πει ο ραφαηλιδης. πως οσοι δε νοιαζεστε καν για τα παιδια σας, και προτιματε να μεινει ο κοσμος ως εχει, προσεξτε γιατι μπορει να κατηγορηθειτε ως συντηρητικοι. και να σας παρουμε χαμπαρι εμεις οι προοδευτικοι και να βρεθειτε στον παραδεισο πριν την ωρα σας...». κατι μονο που θελω να προσθεσω, οτι μια επανασταση γινεται για την εξελιξη, η εξελιξη αγαπαει τις επαναστασεις. ομως θα ειναι ατοπο να ευαγγελιζομαστε οτι πρεπει να επιστρεψουμε αποκλειστικα στην αρχαια ελληνικη παιδεια. αυτο ηταν ενα επιτακτικο αιτημα τον μεσαιωνα αλλα σημερα που την ελληνικη επιστημη κ παιδεια την εχουν εξελιξει καποιοι ανθρωποι, εμεις θα πρεπει να παρουμε αυτη την παγκοσμια παιδεια και να την εξελιξουμε. ομως δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να χασουμε την εθνικη μας ταυτοτητα. πρεπει δλδ να εχουμε γνωση του οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι και ενα απο τα στοιχεια μας προσδιδουν αυτη τη μοναδικοτητα στον καθενα μας ειναι κ η εθνικη ταυτοτητα, ομως πρεπει και να προσπαθουμε να επικοινωνησουμε με τους αλλους συνανθρωπους μας που μας χωριζει η γλωσσα...

the_black_planet
16-11-05, 15:06
Poly endiaferonta ayta poy eipate filoi Mixalh k Tsilof.H zwh stis megaloupoleis entinei thn allotriwsh.Oson afora thn paideia twn arxaiwn Ellhnwn,apo oso gnwrizw,yphrxan daskaloi pou zhtousan plhrwmh alla k alloi pou didaskan dwrean,opws gia paradeigma sth sxolh tou Platwna

Μιχάλης
17-11-05, 10:22
Απλά στη σύγχρονη κοινωνία με τους ρυθμούς της, έστω και αν υπάρχει το πνευματικό υπόβαθρο από τους γονείς, δεν υπάρχει χρόνος.



Έχεις δίκιο, ωστόσο πιστεύω ότι εκεί ακριβώς βρίσκεται η πρόκληση. Ας μην περιμένουμε να είναι όλα εύκολα στην Παιδεία, γατί ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι. Πιστεύω ότι αυτός ο περιβόητος χρόνος που σίγουρα δεν είναι επαρκής για τους περισσότερους από εμάς, είναι μια συχνά χρησιμοποιούμενη δικαιολογία. Έστω κι αν έχεις πέντε λεπτά για να φιλήσεις το παιδί σου πριν πέσει για ύπνο, μπορείς να του πεις μια ιστορία από τον Αίσωπο. Μπορείς να του μιλήσεις για κάτι την ώρα που το πηγαίνεις με το αυτοκίνητο στο σχολείο. Το ίδιο μπορεί να γίνει όχι μόνο στα παιδιά αλλά και στις υπόλοιπες σχέσεις που αναπτύσσουμε με τα άτομα. Φυσικά και δεν έχουμε την πολυτέλεια που είχε ο Σωκράτης να συνομιλεί με τις ώρες με τους φίλους του αλλά υπάρχουν εναλλακτικές.

tsilof
17-11-05, 10:38
Oson afora thn paideia twn arxaiwn Ellhnwn,apo oso gnwrizw,yphrxan daskaloi pou zhtousan plhrwmh alla k alloi pou didaskan dwrean,opws gia paradeigma sth sxolh tou Platwna

Όντως υπήρχαν και Σχολές στην αρχαία Αθήνα όπου οι φιλόσοφοι δίδασκαν δωρεάν. Ωστόσο καλό είναι να διαχωρίσουμε τα στάδια της εκπαίδευσης.
Το πρώτο, κάτι αντοίστοιχο με την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση των ημερών μας, δίδασκαν οι "γραμματικοί", οι οποίοι παρεπιμπτόντως δεν είχαν το "κύρος", την αίγλη και την οικονομική ευχέρια των σοφιστών και φιλοσόφων.
Οι τελευταίοι δίδασκαν στις "Σχολές" ,οι οποίες θεωρούνταν ως η περισσότερο εξειδικευμένη, η αντίστοιχη δική μας Τριτοβάθμια , εκπαίδευση.

Τώρα, σχετικά με τις Σχολές, δωρεάν μόρφωση και παιδεία παρείχε ο Σωκράτης και ο Διογένης.
Όλες οι υπόλοιπες Σχολές,δηλ. η ακαδημία του Πλάτωνα,η περιπατητική σχολή του Αριστοτέλη, η ρητορική του Ισοκράτη, η σχολή του Επίκουρου, η στοά του Ζήνωνα και η σχολή του Ευκλείδη απ΄τα Μέγαρα, ήταν επί πληρωμή.

Τώρα ,αν σε κάποιες από αυτές γινόταν κάποιες εξαιρέσεις, ίσως για ιδιαίτερες περιτώσεις, όπως πχ για κάποια ορφανά ή πολύ φτωχούς νέους, δε το γνωρίζω, αλλα πιθανότατα να ίσχυε σαν γεγονός

Πιστεύω ότι αυτός ο περιβόητος χρόνος που σίγουρα δεν είναι επαρκής για τους περισσότερους από εμάς, είναι μια συχνά χρησιμοποιούμενη δικαιολογία. Έστω κι αν έχεις πέντε λεπτά για να φιλήσεις το παιδί σου πριν πέσει για ύπνο, μπορείς να του πεις μια ιστορία από τον Αίσωπο. Μπορείς να του μιλήσεις για κάτι την ώρα που το πηγαίνεις με το αυτοκίνητο στο σχολείο. Το ίδιο μπορεί να γίνει όχι μόνο στα παιδιά αλλά και στις υπόλοιπες σχέσεις που αναπτύσσουμε με τα άτομα

Απλά, θα συμφωνήσω απολύτως...

the_black_planet
05-12-05, 07:31
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=668367&lngDtrID=244

Στα λογια ομολογω οτι τα λεει πολυ ομορφα η υπουργος παιδειας(τονιζει κ την σημασια της οικογενειας στην διαπαιδαγωγηση του ατομου αλλα κ την αναγκη κ υποχρεωση να προσφερει το κρατος δυνατοτητες εξελιξης της παιδειας καθ'ολη τη ζωη του πολιτη.Πολυ ωραια ως εδω,να δουμε κ στην πραξη τι θα γινει.Αλλα ρε παιδια μια απορια που εχω.Συνεχεια γινετε θεμα κ μεταρυθμισεις για τη 2βαθμια εκπαιδευση αλλα για την 3βαθμια οχι απλα δε γινονται προσπαθειες βελτιωσης της απο το κρατος αλλα δεν ακουμε ουτε καν σημαντικες φωνες διαμαρτηριας που να προβαλλουν τα προβληματα της κ να ζητουν μεταρυθμισεις.Τελικα οι περισσοτεροι νομιζουν οτι ειναι ολα τελεια στην 3βαθμια εκπαιδευση;Αν ειναι ετσι κοιμοστε τον υπνο του δικαιου σαν εθνος.Απο τη στιγμη που κυρρητουμε οτι προσπαθουμε να φτασουμε το επιπεδο των ισχυρων κ πολιτισμενων κρατων της Ευρωπης γιατι δεν ακολουθουμε τα παραδειγματα τους κ σ'αυτο το θεμα;Οσοι εχουν εμπειριες απο τα εκπαιδευτικα συστηματα αλλων χωρων οπως η Σουηδια ή η Αγγλια μπορουν να καταλαβουν τη διαφορα τοσο σε επιπεδο παιδειας που προσφερεται οσο κ στα αποτελεσματα της που αφορουν κ δικαιολογουν φυσικα την αναπτυξη αυτων των χωρων σε ολους τους τομεις.

tsilof
05-12-05, 11:16
....Συνεχεια γινετε θεμα κ μεταρυθμισεις για τη 2βαθμια εκπαιδευση αλλα για την 3βαθμια οχι απλα δε γινονται προσπαθειες βελτιωσης της απο το κρατος αλλα δεν ακουμε ουτε καν σημαντικες φωνες διαμαρτηριας που να προβαλλουν τα προβληματα της κ να ζητουν μεταρυθμισεις.Τελικα οι περισσοτεροι νομιζουν οτι ειναι ολα τελεια στην 3βαθμια εκπαιδευση;Αν ειναι ετσι κοιμοστε τον υπνο του δικαιου σαν εθνος...
Ανοίγεις μεγάλο θέμα τώρα.. 2βάθμια και 3βάθμια εκπαίδευση;;;
Πονάει πολύ..

Το βασικό είναι τα κονδύλια για τη παιδεία.Είναι τα λιγότερα σε σχέση με τις χώρες που αναφέρεις.Θα μπορούσαν να βρεθούν, να κάνουν δηλαδή περικοπές από κάπου αλλού, πχ εξοπλισμούς, αλλά μπα!!!

Θα μου πείτε γιατί δε γίνεται τίποτα με τα ήδη υπάρχοντα χρήματα που παρέχει η κάθε κυβέρνηση...
Εδώ μπαίνει ο παράγοντας "Ελληνας"..
Αυτός ο "άπαιχτος τύπος" που προσπαθεί πάντα να ικανοποιήσει αρχικά τα "ίδια" συμφέροντα και ΑΝ μείνει τίποτα να εκπληρώσει κάποια απ' τα οποία του δόθηκε η όποια θέση και εξουσία.!!!

Όσοι ήρθατε σ'επαφή με παν/μιακές παρατάξεις σίγουρα καταλαβαίνετε τι εννοώ.Σ'όλες τις παρατάξεις ανεξαιρέτως, με μικρότερες ή περισσότερες δυνατότητες..

Όσες προτάσεις και αν ακούγονται από μεριάς φοιτητών, ΟΛΑ κάπου κολλάνε..
Και αφού τότε οι φοιτητές καταλαβαίνουν τι γίνεται, ασχολούνται με άλλα...
(καμια σφαλιάρα για το ποιος θα κολλήσει που αφίσες!!!, κανα πάρτυ κλπ..).Αποτέλεσμα αυτού;; Η ευρύτερη απαξίωση, αφού τάχα οι φοιτητές δεν ενδιαφέρονται, τάχα....τάχα...
:D :D :D

vagkri
23-02-06, 10:38
Χθές το βράδυ αργά παρακολουθησα μια συζήτηση στο ΕΤ3 με θεμα την παιδεία και την συμπεριφορά των φοιτητών στις σχολές που φοιτούν.
Χωρίς να έχω υπάρξει ποτε φοιτητής σε ανώτερη σχολή αρα χωρίς να ξέρω τα πράγματα απο μέσα , έχω την άποψη ότι ακόμα και αν δεχτεί κάποιος οτι οι αποφοιτήσαντες (προσωπικά αμφιβάλω) αποκτουν επαρκείς γνώσεις ώστε να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του επαγγελματικού στίβου σίγουρα δεν αποκτούν παιδεία.
Τι σχέση έχει άραγε η βρωμιά με μορφή σπρέυ η αφισών στους τοίχους των σχολών με την ιατρική για παράδειγμα?
Ταυτόχρονα παρατηρώντας την συμπεριφορά των ανθρώπων στις μεταξύ τους σχέσεις βλέπω αδιαφορία σε όλα εκτός απο τα λεφτά την επαγγελματική επιτυχια και καταξίωση και υλικά αγαθά εν γένει.
Οχι οτι αυτό είναι κακό εξ ορισμού αλλά είναι κακό όταν υπάρχει ενδιαφέρον μόνο για αυτο.
Φυσικά την ίδια στιγμή παραμελήται η ψυχική και συναισθηματική βελτίωση , εξασθενούν οι ανιδιοτελεις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων , χάνεται η ευγένεια (ευγένεια έχεις μόνο όταν πρέπει να πετύχεις κάτι) και αυξάνεται η αναίδεια και ο τσαμπουκάς

Εχετε δεί να τσακώνονται για την προτεραιότητα ?

έχετε δει μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους να στέκονται όρθιοι στο λεωφορείο και δίπλα τους να κάθονται νέοι η και παιδάκια πολλες φορές μαζί με την μαμά τους?

έχετε ακούσει όταν συζητουν παιδιά χωρίς να ξέρουν ότι τα ακούτε τι λεξεις χρησιμοποιούν

έχετε δει - ακούσει κάτι πιτσιρικάδες με αυτοκίνητα που το μισό χώρο τον καταλαμβάνει ο ενισχυτής να περνάνε μεσημερι η αργά το βραδυ και να ενοχλούν όλο τον κόσμο? που είναι οι γονείς τους να τα συμβουλέψουν ?

Παραδείγματα υπάρχουν πολλά και δεν χρειάζεται να συνεχίσω να τα γράφω γιατί είμαι βέβαιος οτι και εσείς ξέρετε άλλα τόσα.
Τι φταίει για αυτό ?

Το σχολείο ? , η οικογένεια ? ,η ατιμωρησία ?
υπάρχει άραγε τρόπος να βελτιωθούμε?

Antonia
23-02-06, 13:01
Αγαπητέ vagkri,

το θέμα της παιδείας σηκώνει πολύ μεγάλη συζήτηση.

Σίγουρα όλα ξεκινάνε από την οικογένεια, από τις αρχές που σου περνάνε οι γονείς, από το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνεις. Αν από εκεί ξεκινήσεις με λάθος βάσεις, τότε σίγουρα είναι πολύ πιο εύκολο να φτάσεις στην ηλικία της εφηβείας και να είσαι επιρρεπής σε "κακές παρέες" και "λάθος φίλους". Γιατί, κακά τα ψέματα, το γνωστό "δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι" ισχύει. Βέβαια, τα άτομα με τα οποία συναναστρέφεσαι δεν είναι αυτά που σου διαμορφώνουν το χαρακτήρα κι αυτή είναι άλλη μια πολύ σημαντική παράμετρος.

Ο χαρακτήρας παίζει τον αμέσως επόμενο ρόλο (μετά την οικογένεια). Στην ουσία γεννιόμαστε με κάποια χαρακτηριστικά, που μέρα με τη μέρα, μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας γινόνται στοιχεία το χαρακτήρα μας.

Όταν, λοιπόν, ένα άτομο έχει ήδη ζήσει 18 χρόνια, έχει ήδη πάρει ό,τι μπορούσε να πάρει απ' την οικογένειά του, έχει διαμορφώσει τον Α χαρακτήρα (ο οποιος δεν αλλάζει επ ουδενί) πώς μπορεί να γίνει κάποιος άλλος; Δεν γίνεται! Τα άτομα στα οποία αναφέρεσαι είναι ολοκληρωμένες προσωπικότητες και δεν μεταμορφώθηκαν τη στιγμή που πέρασαν στο Πανεπιστήμιο ή σε κάποια σχολή των ΤΕΙ. Σίγουρα, κάποιες εμπειρίες μπορούν να επηρεάσουν αλλά σε καμία περίπτωση δεν αλλάζουν. Στροφή 180 μοιρών στη ζωή δύσκολα πραγματοποιείται. Η ανώτερη/ανώτατη εκπαίδευση δεν είναι ο λόγος που κάποιοι φοιτητές για παράδειγμα εμπλέκονται σε διαδηλώσεις, πορείες, κομματοποιούνται και φανατίζονται. Βάφονται στα χρώματα ενός κόμματος και βουτάνε στη μάχη. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν, αλλά οι πλειοψηφία για μένα είναι άτομα με περιορισμένη αντίληψη των πραγμάτων, λάθος ιδανικά, ανύπαρκτα πρότυπα και ενδιαφέροντα. Η όρεξη για εσωτερική αναζήτηση και προβληματισμό είναι άγνωστες έννοιες γι' αυτούς, αφού βρίσκουν την έτοιμη-εύκολη λύση που τους πασάρει μια κοινότητα, ένας σύλλογος, ένα κόμμα και το χειρότερο; Αναμασούν τα λόγια άλλων, υιοθετώντας τα δικά τους και έτσι γεμίζουν το μυαλό τους με ένα σωρό αρλούμπες και ανούσια πράγματα. Απόλυτες απόψεις, δίχως περιθώρια για επανεξέταση και ερωτήματα που θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην ακύρωση όλων όσων τους "μαθαίνουν" οι άλλοι.

Νομίζω ότι μόνο τέτοιου είδους περιπτώσεις ενεργούν με τον τρόπο που λες. Και κυρίως επικεντρώθηκα σε κομματικές παρατάξεις. Πόσα όμως ακόμα "μικρόβια" κυκλοφορούν που μπορούν να δηλητηριάσουν τη σκέψη ενός ήδη ασταθούς και ανασφαλούς ατόμου; Παραθρησκευτικές οργανώσεις, ομάδες (ποδοσφαιρικές και όχι μόνο) και τόσα άλλα...

Για να μην κουράσω παραπάνω, σταματώ εδώ και θα επανέλθω για να συνεχίσω με τον προβληματισμό μου.

vagkri
23-02-06, 14:35
Όταν, λοιπόν, ένα άτομο έχει ήδη ζήσει 18 χρόνια, έχει ήδη πάρει ό,τι μπορούσε να πάρει απ' την οικογένειά του, έχει διαμορφώσει τον Α χαρακτήρα (ο οποιος δεν αλλάζει επ ουδενί) πώς μπορεί να γίνει κάποιος άλλος; Δεν γίνεται! Τα άτομα στα οποία αναφέρεσαι είναι ολοκληρωμένες προσωπικότητες και δεν μεταμορφώθηκαν τη στιγμή που πέρασαν στο Πανεπιστήμιο ή σε κάποια σχολή των ΤΕΙ. Σίγουρα, κάποιες εμπειρίες μπορούν να επηρεάσουν αλλά σε καμία περίπτωση δεν αλλάζουν. Στροφή 180 μοιρών στη ζωή δύσκολα πραγματοποιείται. Η ανώτερη/ανώτατη εκπαίδευση δεν είναι ο λόγος που κάποιοι φοιτητές για παράδειγμα εμπλέκονται σε διαδηλώσεις, πορείες, κομματοποιούνται και φανατίζονται. Βάφονται στα χρώματα ενός κόμματος και βουτάνε στη μάχη. Δεν κατακρίνω όσους το κάνουν, αλλά οι πλειοψηφία για μένα είναι άτομα με περιορισμένη αντίληψη των πραγμάτων, λάθος ιδανικά, ανύπαρκτα πρότυπα και ενδιαφέροντα. Η όρεξη για εσωτερική αναζήτηση και προβληματισμό είναι άγνωστες έννοιες γι' αυτούς, αφού βρίσκουν την έτοιμη-εύκολη λύση που τους πασάρει μια κοινότητα, ένας σύλλογος, ένα κόμμα και το χειρότερο; Αναμασούν τα λόγια άλλων, υιοθετώντας τα δικά τους και έτσι γεμίζουν το μυαλό τους με ένα σωρό αρλούμπες και ανούσια πράγματα. Απόλυτες απόψεις, δίχως περιθώρια για επανεξέταση και ερωτήματα που θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην ακύρωση όλων όσων τους "μαθαίνουν" οι άλλοι.
Αγαπητή αντωνία συμφωνώ απόλυτα αλλά το πρόβλημα είναι πως η αδιαφορία της εκάστοτε κυβέρνησης να διορθώσει την διαπαιδαγώγηση των παιδιών είναι το λιγότερο ύποπτη.
Δυστυχώς η διαπαιδαγώγηση των παιδιών γίνεται κυρίως από την τηλεόραση περνώντας λάθος ιδανικά και πρότυπα και φυσικά αυτο γίνεται κατα κύριο λόγο για να δημιουργήσουν πελάτες-καταναλωτές για όλες αυτές τις αηδίες που πουλάνε.
Ολα γίνονται με σκοπό το κέρδος.Σκεψου ότι χθές στην συζήτηση που παρακολούθησα ένας πρύτανης είπε ότι οι βάσεις εισαγωγής σε ΤΕΙ/πανεπιστήμια της επαρχίας είναι τοσο χαμηλές μόνο και μόνο για να πάει κόσμος σε αυτές τις περιοχές να σπουδασει και έτσι να αναπτυχθει εκει εμπορική κίνηση.!!!!!

Σκέψου τώρα τι επιστήμονες θα βγούν αν (απο ότι είπε ο πρύτανης ) απο τους 1600 που μπήκαν (στην φλώρινα νομίζω) κανονικα με βάση το 10 θα έμπαιναν 18 !!!!!

Drymonia
23-02-06, 17:40
Κατά τον Αριστοτέλη σκοπός της παιδείας είναι η αναζήτηση της αλήθειας, η αρετή και η ευδαιμονία. Τα παιδιά οφείλουν να μάθουν τόσα ώστε να μπορέσουν να αντιληφθούν τις ξεχωριστές κλίσεις και ικανότητες/δεξιότητες που έχουν, βρίσκοντας τον προσωπικό προορισμό στη ζωή τους. Επίσης, κατά Αριστοτέλη, η παιδεία οφείλει να κάνει τους ανθρώπους «πολίτες» δηλαδή ανθρώπους με κρίση και ενδιαφέρον για τα κοινά. Συμπερασματικά, η παιδεία οφείλει να αναπτύσσει το ήθος του κάθε ανθρώπου και να οδηγεί στη ψυχική τελείωση.
Και είχε απόλυτο δίκιο διότι τι να την κάνεις τη γνώση χωρίς το ήθος;; Αν δύο άτομα έχουν τις ίδιες γνώσεις αλλά ο ένας δεν έχει ήθος, τότε αυτός μπορεί να καταστρέψει τον πλανήτη!!!

Η σημερινή κατ’ ευφημισμό «παιδεία» δεν είναι τίποτα άλλο από προσπάθεια μαζικής αποχαύνωσης και διάσπασης του εγκεφάλου. Στο όνομα της παγκοσμιοποίησης και της κεφαλαιοκρατίας σκοπός της παιδείας είναι το χρηματικό κέρδος. Απροκάλυπτα και αναίσχυντα το κράτος με τις ευλογίες της διεθνούς κοινότητας διατυμπανίζει ότι η εκπαίδευση των νέων πρέπει να στοχεύει στην αγορά εργασίας [ή καλύτερα δουλειάς-δουλείας]. Η γνώση έχει κοπεί σε μικρά κομματάκια και κάθε άνθρωπος που ανήκει στην ενοποιημένη μάζα παίρνει ψίχουλα έτσι ώστε ποτέ να μη μπορέσει να σηκώσει κεφάλι. Το μέλλον της ανθρωπότητας, στηριζόμενο στις φιλοδοξίες του παρόντος εκπαιδευτικού συστήματος παγκοσμίου κλίμακας, είναι η υποδούλωση στη βιοπάλη και την αμάθεια.

Πόσα παιδιά σήμερα διαβάζουν για να μορφωθούν και πόσα για να περάσουν σε μια σχολή; Ο άριθμός είναι δυσανάλογος.
Πόσα παιδιά ακολουθούν τον προσωπικό τους δρόμο και πόσα επηρεάζονται από τους γύρω [οικογένεια, καθηγητές, ΜΜΕ, κοινωνία]; Ο αριθμός είναι πάλι δυσανάλογος.
Πόσοι μεγάλοι άνθρωποι είναι αγαθοί και ευδαίμονες και πόσοι κουβαλάν κόμπλεξ και απωθημένα; Ο αριθμός είναι για ακόμα μια φορά δυσανάλογος.

"Να γίνεις γιατρός!" λέει ο μπαμπάς...
"Το παιδί της Νίτσας σπουδάζει νομική!!" λέει η γειτόνισσα...
"Ο γαμπρός μου είναι οικονομολόγος!" λέει η πεθερά...
...και ο γιατρός κάνει έναν αποτυχημένο γάμο, ο δικηγόρος βγάζει από τις φυλακές τους εγκληματίες και ο οικονομολόγος ακόμα μαθαίνει τη ψυχολογία της γλώσσας του σώματος μήπως και μπορέσει και κερδίσει κάποιο interview.
Και γιατί γίνονται όλα αυτά; Διότι δεν υπάρχει ήθος και σωστή παιδεία.

Ποια η διαφορά που αντί για φέουδα υπάρχουν οι πολυεθνικές; Ποια η διαφορά που αντί να οργώνουμε εργαζόμαστε στον υπολογιστή μιας εταιρίας; Και για να θυμηθούμε ποια ήταν η θέση και η αξία του δούλου από την αρχαιότητα ως τον μεσαίωνα; Μηδενική. Ο δούλος το μόνο που έκανε ήταν να δουλεύει και κρατούσε μέρος της σοδειάς για τη συντήρηση της οικογένειάς του, δίνοντας το υπόλοιπο στον ευπατρίδη. Τι γίνεται σήμερα; Ο υπάλληλος δουλεύει, κρατάει μέρος του μισθού για την οικογένειά του και δίνει μέρος [αν όχι όλο] του μισθού στο κράτος [φόρος] και στις πιστωτικές κάρτες. Δουλεία η μια, δουλεία και η άλλη. Απλά αλλάζουν οι λέξεις…λεπτομέρεια.. Που να μείνει χρόνος στον βιοπαλαιστή να στοχαστεί, να διαβάσει κανένα σοβαρό βιβλίο, να συνειδητοποιήσει ότι πέρα από σώμα έχει και πνεύμα, να συμμετέχει ενεργά στα κοινά, να καταλάβει ότι τον δουλεύουν, να υπερασπίσει την πατρίδα του…πολυτέλειες.

Πήγα πανεπιστήμιο [άλλο ένα κατ’ ευφημισμό όνομα] και χάρηκα διότι μου άρεσε η λέξη παν-επί-ίσταμαι. Η χαρά μου δε κράτησε και πολύ διότι στις περισσότερες ερωτήσεις που έθετα η απάντηση ήταν «με αυτά θα ασχοληθείς αν κάνεις μεταπτυχιακό..». Έκανα κι από δαύτο, μήπως και μου φύγει η περιέργεια, σε ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα του εξωτερικού όπου εκεί σε βλέπουν ως νόμισμα με τη χερούκλα τους προτεταμένη σαν επαίτες. Μυαλό δεν έβαλα και συνεχίζω τη «παρα»-μόρφωσή μου, αλλά κάπως πιο στοχαστικά και με άπειρο χιούμορ... ;)
Ουφ, τα είπα! :D

Μιχάλης
24-02-06, 17:30
Νομίζω, Δρυμονία, ότι δεν θα μπορούσες να είχες διατυπώσει καλύτερα τα πιο καίρια σημεία της συζήτησης. Συνοψίζεις πολύ καλά όλα τα δεινά της Παιδείας και το πως αυτή..."χορηγείται" από τους οργανωμένους φορείς της αλλά και τη σύγχρονη νοοτροπία γύρω από αυτή.
Επιμένω σε αυτά που είχα γράψει αρκετό καιρό πριν, ότι δηλαδή εκεί που οι φορείς αδυνατούν, ο καθένας από εμάς μπορεί. Δεν πρέπει να περιμένουμε ούτε για τους εαυτούς μας ούτε για τα παιδιά μας αργότερα μόνο το κράτος να δώσει την απαραίτητη παιδεία, αφού αυτή είναι κάτι που διδάσκεται και αφομοιώνεται καθημερινά, μέσα από την οικογένεια και από την ατομική προσπάθεια του κάθε ανθρώπου.
Δεν λέω, σεβαστά τα πτυχία, τα μεταπτυχιακά, τα διδακτορικά και πρέπει κανείς να τα έχει αλλά από κει και πέρα έχω γνωρίζει αρκετούς από αυτούς που τα έχουν, που όμως, για μένα, τους λείπει η σωστή παιδεία.

Drymonia
26-02-06, 14:30
Πολύ σωστά αυτά που παραθέτεις Μιχάλη, αλλά στη πράξη είναι πολύ δύσκολο αυτό που λες. Θα αναφέρω 2 παραδείγματα οικογενειών, μια εύπορη και μια οικογένεια βιοπαλαιστή.

Στην εύπορη οικογένεια, οι γονείς ακολουθούν την καριέρα τους η οποία απορροφά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας. Ο πατέρας λείπει ως το βράδυ και η μητέρα, αν όχι το ίδιο, απουσιάζει κι αυτή αρκετές ώρες. Τα παιδιά τα επιβλέπει η Φιλιππινέζα , ενώ οι καθηγητές μπαινοβγαίνουν με τη σειρά τους για τα ιδιαίτερα μαθήματα. Τα παιδιά "αποτελειωμένα" και απομονωμένα στη μοναξιά του πολυτελέστατου δωματίου τους προσπαθούν να βρούν διεξόδους επικοινωνίας και εκτόνωσης, όπως είναι το κάπνισμα και το πονηρό internet.

Στην οικογένεια του βιοπαλαιστή, πατέρας και μητέρα γυρνούν κατάκοποι από το εργοστάσιο και αφού πάρουν το γεύμα τους, πέφτουν για ύπνο. Τα παιδιά διαβάζουν, τρέχουν στα φροντιστήρια, γυρνάνε σπίτι κι'αυτά αποτελειωμένα και αποβλακώνονται με τις ώρες στη τηλεόραση βλέποντας τους χαραμοφάηδες του Fame Story μαζί με τους γονείς που και για αυτούς το θέαμα αυτό θα αποτελέσει θέμα συζήτησης στη δουλειά ή στο μανάβικο την επόμενη μέρα. Πέρα από τη τηλεόραση, αγοράζουν και τα απαράδεκτα "κουτσομπολίστικα" περιοδικά, τα οποία, πέρα από την άθλια ειδησιογραφία τους έχουν και σελίδες διαφήμισης σκληρού πορνό, που φυσικά βλέπουν και τα παιδιά...

Σίγουρα υπάρχουν και οι πραγματικά μορφωμένοι γονείς αλλά νομίζω ότι αποτελούν τη μειοψηφία. Δε λέω ότι οι υπόλοιποι είναι ανίκανοι, αλλά όπως περιέγραψα και στο προηγούμενο post, όταν παλεύεις να συντηρήσεις την οικογένειά σου, δεν υπάρχει χρόνος για διάβασμα, για φιλοσοφία, για διανόηση, για ψυχαγωγία. Από την άλλη αν ανήκεις στην εύπορη τάξη, πάλι είναι δύσκολο να καθοδηγήσεις τα παιδιά σου, διότι οι υποχρεώσεις της εργασίας δεν σου αφήνουν χρόνο [Μεγάλα καράβια, μεγάλες φουρτούνες..] Δυστυχώς στις μέρες μας αν μόνοι μας δεν συνειδητοποιήσουμε ότι ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, είμαστε χαμένοι διότι τις περισσότερες φορές κανένας άλλος από τον περίγυρο δεν πρόκειται να μας το πει.

Τώρα, σχετικά με όσα λές με τα πτυχία, πάλι έχεις δίκιο. Θα σας πώ μια εμπειρία... Είχα γνωρίσει έναν ερευνητή πανεπιστημιακό, ο οποίος σε γεύμα μας είπε πως την περίοδο που ήταν υποψήφιος διδάκτορας έπαθε κατάθλιψη για 6 μήνες επειδή του απέρριψαν ένα άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό... Όταν το άκουσα τρελάθηκα. Η κατάθλιψη είναι βαρύτατη αλλά και συχνότατη ασθένεια στις μέρες μας. Πρόσφατες έρευνες λένε ότι θα είναι η αρρώστια του μέλλοντος. Οι πωλήσεις στα αντικαταθλιπτικά αυξάνονται δραματικά. Τι σημαίνει αυτό;; Ότι η ΨΥΧΗ μας πάσχει, ότι δεν είμαστε ευτυχισμένοι και ότι ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ, όχι μόνο τα παιδιά, αλλά και οι ενήλικες οι οποίοι θα γεννήσουν και θα αποτελέσουν πρότυπα της επόμενης γενιάς.

cosmictsak
26-02-06, 15:17
Αγαπητέ/ή Drymonia τα δύο παραδείγματα εύπορης και οικογένειας βιοπαλαιστή δεν κατάλαβα γιατί τα έδωσες. Πιστεύω μάλιστα ότι είναι υπερβολικά απλό και εύκολο και στην τελική λάθος, να κατηγοριοποιείς κατ' αυτόν τον τρόπο.
Κάθε άνθρωπος και κατ επέκταση κάθε οικογένεια είναι διαφορετική και το τι παιδεία θα αποκτήσει ένα παιδί δεν έχει σχέση μόνο με τον ελεύθερο χρόνο του γονέα και την οικονομική του κατάσταση. Είναι πολύ πιο πολύπλοκο και ασαφές για να φτάνεις σε συμπεράσματα ότι πχ "αν ανήκεις στην εύπορη τάξη, πάλι είναι δύσκολο να καθοδηγήσεις τα παιδιά σου".

Γνώμη μου επίσης ότι κάποιοι που στεναχωριούνται και κόπτονται για την παιδεία της νεολαίας επειδή τα πιστεύω τους δεν είναι τα ίδια με τα δικά τους κάνουν μεγάλο λάθος και ίσως εκεί να κολλάει αυτό που λένε, ότι η καμήλα δεν κοιτάει τις δικές της καμπούρες. Γιατί δηλαδή να δεχτώ αυτόν που λέει ότι δεν υπάρχει παιδεία και ιδανικά σήμερα, όταν δηλώνει ότι τα δικά του ιδανικά είναι πατρίδα, θρησκεία οικογένεια? Αυτός δηλαδή έχει παιδεία?
Δεν είναι λίγο περίεργο?

Ίσως παιδεία είναι να μην το παίζεις ο έξυπνος και ο ξερόλας σε ένα χωριό από βλάκες. Να μην δηλώνεις ότι εσύ ξέρεις και γνωρίζεις την αλήθεια ενώ όλοι οι άλλοι τρώνε κουτόχορτο, ότι εσύ γνωρίζεις ποιά είναι τα ιδανικά που κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει, ότι θεωρείς λάθος ότι δεν συμφωνεί με σένα. Ότι εσύ είσαι ο ψαγμένος και ο συνειδητοποιημένος. Γιατί αυτό είναι αλαζονεία και κουταμάρα.
Ποιός έχει χάσει το δρόμο του για που και ποιός σας έχει πει ότι σε άλλες εποχές υπήρχε καλύτερη παιδεία ή ότι ο άνθρωπος ήταν περισσότερο συνειδητοποιημένος?

Drymonia
26-02-06, 17:21
Αγαπητέ/ή cosmictsac,
μια πιο προσεκτική ματιά σε αυτά που έγραψα θα σε γλίτωνε από όλα τα πανέμορφα κοσμητικά επίθετα που παρέθεσες. :rolleyes:
Νομίζω ότι έγραψα πεντακάθαρα ότι αναφέρομαι σε παραδείγματα, και τουλάχιστον στο δικό μου περιβάλλον υπάρχουν και από τα δύο. Ποτέ δεν έβαλα τον εαυτό μου έξω από αυτά. Τα παραδείγματα αγαπητέ/ή είναι πάντα γενικά και κάπως τραβηγμένα διότι είναι αντιπροσωπευτικά μιας κατάστασης.
Νομίζω επίσης ότι δεν χαρακτήρισα κανέναν άνθρωπο "αμόρφωτο" ή ανίκανο ή με κάποιο από τα δικά σου επίθετα αλλά ρίχνω το φταίξιμο στον τρόπο ζωή μας και πουθενά αλλού. Μια δεύτερη ανάγνωση θα ..σε πείσει :) .

Αν με το να με προσβάλλεις νομίζεις ότι προσφέρεις στο χάλι που σήμερα ονομάζεται παιδεία, τότε συνέχισε!! :D
Εγώ, επειδή, πιστεύω ότι σε μια κοινωνία άκρων, ο αντίλογος πρέπει να είναι καυστικός, άσε με να έχω τη δική μου άποψη, που καλό είναι να υπάρχει δίπλα στη μετριότητα και την αδιαφορία.

Και κάτι άλλο. Το βρίσκετε κακό αν υπάρχουν άνθρωποι που θορυβούνται από το σύγχρονο τρόπο ζωής; Δηλαδή, πρέπει όλοι να κατεβάζουμε το κεφάλι δουλικά; Αν εγώ [που είμαι κι ενα τίποτα διότι υπάρχουν πολλοί πραγματικά διανοούμενοι που έχουν τα έχουν ήδη πει] ή κάποιος άλλος συνειδητοποιήσουμε ότι κάτι δε πάει καλά και το εκφράσουμε, τι σε πειράζει εσένα που είμαστε ξερόλες;;; Δε βλέπεις τι λέμε κι αν αυτό ωφελήσει κάποιους ή σε πειράζει που σηκώσαμε κεφάλι και θες να το "κόψεις" όπως ο Περίανδρος τα στάχυα;;;

cosmictsak
26-02-06, 19:58
Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω και αν το έκανα ζητώ συγγνώμη.
Σκοπός μου ήταν να σχολιάσω αυτό το "ενδιαφέρον" που εμφανίζουν μερικοί μερικοί για το "κατάντημα" της ελληνικής παιδείας.

Και κάτι άλλο. Το βρίσκετε κακό αν υπάρχουν άνθρωποι που θορυβούνται από το σύγχρονο τρόπο ζωής; Δηλαδή, πρέπει όλοι να κατεβάζουμε το κεφάλι δουλικά; Αν εγώ [που είμαι κι ενα τίποτα διότι υπάρχουν πολλοί πραγματικά διανοούμενοι που έχουν τα έχουν ήδη πει] ή κάποιος άλλος συνειδητοποιήσουμε ότι κάτι δε πάει καλά και το εκφράσουμε, τι σε πειράζει εσένα που είμαστε ξερόλες;;; Δε βλέπεις τι λέμε κι αν αυτό ωφελήσει κάποιους ή σε πειράζει που σηκώσαμε κεφάλι και θες να το "κόψεις" όπως ο Περίανδρος τα στάχυα;;;

Το αν κάποιοι θορυβούνται με τον συγχρονο τρόπο ζωής δεν σημαίνει αυτομάτως και κάτι θετικό. Ξέρω πολλούς οπισθοδρομικούς και μονόπλευρους ανθρώπους που θορυβούνται για το "κατάντημα" της νεοελληνικής παιδείας και κοινωνίας. Σχολιάζω αρνητικά όσους για οποιοδήποτε κατάντημα (για αυτούς πάντα), φέρνουν ως εναλλακτική λύση κάτι από την αρχαία Ελλάδα (ξέρεις, εκεί όπου όλα ήταν αγγελικά πλασμένα). Αυτούς που μιλάνε για κατάντημα της ελληνικής παιδείας επειδή δεν διδάσκονται στα σχολεία αυτά που αυτοί θέλουν, αυτούς που μιλάνε για κατάντημα επειδή οι περισσότεροι είναι διαφορετικοί από αυτούς. Για αυτούς που διαφωνούν να σηκώσει αλβανός ή ξένος την ελληνική σημαία (αυτό δείχνει απίστευτη παιδεία εκ μέρους τους...).

Θα ήθελα να μιλήσω και εγώ για κατάντημα της ελληνικής παιδείας όταν ακόμα δεν έχει καταργηθεί η μαθητική παρέλαση και όταν ο ρατσισμός σε οτιδήποτε διαφορετικό και ξένο, ανθεί στα ελληνικά σχολεία. Βλέπεις ο καθένας έχει τους λόγους τους να κατηγορεί την παιδεία, αυτό δεν σημαίνει ότι έχει πάντα δίκιο.

Επίσης όταν λες ότι πιστεύεις σε μία κοινωνία άκρων τι εννοείς?

Drymonia
26-02-06, 21:04
Κατανοώ ότι η επικοινωνία μέσω Η/Υ έχει πολλές ελλείψεις και γι'αυτό καμιά φορά υπάρχουν και παρεξηγήσεις, συμβαίνει σε όλους μας άλλωστε. Σε μια διαπροσωπική επαφή η άποψη που διαμορφώνουμε για τον συνομιλητή μας επηρεάζεται περίπου 75-85% από τη γλώσσα του σώματος και την εμφάνιση, 10% από τον τόνο της φωνής, και μόνο 5% από αυτά που λέει!!!

Δεν είπα ότι πιστεύω σε μια κοινωνία των άκρων, σου παραθέτω πάλι την πρόταση (υπάρχει και ένα "ότι")

Εγώ, επειδή, πιστεύω ότι σε μια κοινωνία άκρων, ο αντίλογος πρέπει να είναι καυστικός, άσε με να έχω τη δική μου άποψη, που καλό είναι να υπάρχει δίπλα στη μετριότητα και την αδιαφορία.

Antonia
27-02-06, 11:51
Θα συμφωνήσω με το φίλο cosmictsak πως οι παιδεία που προέρχεται από την οικογένεια δεν μπορεί να χωριστεί σε δυο κατηγορίες που έχουν να κάνουν μόνο με την οικονομική κατάστασής της, αλλά καταλαβαίνω και την λογική με την οποία η Δρυμονία έκανε αυτή τη γενίκευση. Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν ένα άτομο και πολλές οι παράμετροι που θα το οδηγήσουν στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του, ο οποίος είναι άμεσα συνδεδεμένος με την παιδεία του.

Προσωπικά, θλίβομαι όταν οι γονείς νομίζουν ότι αυτό που χρειάζεται το παιδί τους απ' αυτούς είναι η οικονομική ενίσχυση και λίγο από το χρόνο τους για να μοιραστούν τα μυστικά τους. Επίσης, είναι τραγικό να θεωρούν πως δεν μπορούν να συζητήσουν με τα παιδιά τους για κάποια θέματα (π.χ. σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, πολιτική και συμμετοχή των πολιτών στα κοινά) πριν αυτά να μπουν (στην καλύτερη των περιπτώσεων) στην εφηβεία. Είναι χαμένο παιχνίδι να προσπαθήσεις να πλησιάσεις ένα νέο όταν έχει φτάσει στην ηλικία των 13 ετών και πηγαίνει στο Γυμνάσιο. Τα παιδιά είναι σε θέση να καταλάβουν πολλά περισσότερα απ' όσα νομίζουν οι μεγαλύτεροι, απ' την ηλικία κιόλας των 4-5! Οι βάσεις χτίζονται από νωρίς. Οι αρχές στους νέους πρέπει να έχουν "εμβολιαστεί" πριν αυτοί "ανοίξουν τα φτερά" τους. Γιατί το πρώτο βήμα ο νέος το κάνει μπαίνοντας στην εφηβεία και όχι, όπως νομίζουν οι περισσότεροι, όταν ενηλικιώνεται.

Όταν έρθει η στιγμή που το "παιδί" είναι 18 ετών και πετυχαίνει για παράδειγμα την εισαγωγή του σε κάποια ανώτατη σχολή, είναι αργά να του μιλήσεις για τη ζωή ενός ενήλικα. Το πιθανότερο είναι να πέρασε σε άλλη πόλη απ' αυτή που μεγάλωσε και να πρέπει να ζήσει μόνο του, σε δικό του σπίτι. Πώς θα τρέφεται, πώς θα φροντίζει τον εαυτό του, τι θα κάνει για να μην "ξεμείνει" και γενικά πώς θα τα "βγάλει πέρα" πρέπει να του το έχει δείξει ο γονιός από πολύ νωρίς.

Σίγουρα, στις μέρες που ζούμε και με τους ταχύτατους ρυθμούς που κινούνται όλα γύρω μας, είναι πραγματικά δύσκολο οι γονείς να καταφέρουν να προλάβουν όλα αυτά. Δουλειά, οικογένεια, σπίτι, διασκέδαση... Όμως, αν νομίζουν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους, ε τότε.. ας ΜΗΝ κάνουν παιδιά! Καλύτερα λίγοι αλλά συνειδητοποιημένοι, παρά πολλοί και αλλοπρόσαλοι.

Drymonia
27-02-06, 18:52
Αντωνία, έθεσες και εσύ πολύ σωστά ζητήματα. Αλλά σε μια χώρα που ήδη πάσχει από υπογεννητικότητα, είναι άραγε λύση να μη κάνουμε παιδιά;

Τα προβλήματα που θέσαμε λύνονται μόνο με κοινωνικές αλλαγές, οι οποίες όμως θέλουν χρόνια, δε γίνονται μονομερώς ή από τη μια μέρα στην άλλη. Δηλαδή, σε μια χώρα που μαστίζεται από τη διαφθορά σε όλα τα πολιτειακά και κοινωνικά στρώματα, άντε να πείσεις το παιδί ότι αυτός ο τρόπος ζωής δεν είναι ηθικός, δεν οδηγεί στην ευδαιμονία και είναι επικίνδυνος!
"Μα γιατί;" θα πει.. το έρμο, "δεν βλέπετε τι κάνουν οι πολιτικοί, οι εκπαιδευτικοί/ακαδημαϊκοί, οι γιατροί, οι δικηγόροι/δικαστικοί, οι καλλιτέχνες κ.τ.λ.;" Τι να του απαντήσεις, όταν τα περισσότερα ερεθίσματα που λαμβάνει από το άμεσο περιβάλλον του είναι σαθρά; Όταν τα ίδια τα πρόσωπα που θεσμικά ή λόγω της θέσης τους θα έπρεπε να αποτελούν πρότυπα ηθικής και αξιοσύνης παίζουν το παιχνίδι της διαφθοράς;;

Antonia
28-02-06, 07:25
Καλή μου Δρυμονία,

φυσικά και είμαι υπέρ των παιδιών και της οικογένειας, αλλά στο όνομα της υπογεννητικότητας δεν μπορούμε να αραδιάζουμε παιδιά χωρίς πρώτα να έχουμε συνειδητοποιήσει μερικά πράγματα. Είμαστε προετοιμασμένοι να αντιμετωπήσουμε κάθε εμπόδιο που θα συναντήσουμε; Διότι, σήμερα τα εμπόδια είναι πολλά και οι γονείς παίζουν το σημαντικότερο ρόλο στην αντιμετώπισή τους ειδικά τα πρώτα χρόνια που το παιδί είναι σε μικρή ηλικία.

Archangel
02-03-06, 08:17
Αγαπητή Δρυμονία πως να κάνουμε παιδιά όταν το κράτος δεν βοηθάει καθόλου σε αυτό τον τομέα?Οι παράγοντες είναι καθαρά οικονομικοί.Αν είσαι σε θέση να συντηρήσεις δυο άτομα(το αντρόγυνο) πως θα μπορέσεις να συντηρήσεις 3 ή 4 άτομα?
Εκεί μου μας έχουν φτάσει δεν ξέρω αν πλέον θα μπορούμε να κάνουμε παιδιά επειδή το θέλουμε ή επειδή δεν θα μπορούμε από την αγωνία αν θα επιβιώσουμε την αυριανή.

tsilof
02-03-06, 09:25
Δε ξέρω κατά πόσο είναι θέμα παιδείας οι άτεκνες ή οι πολύτεκνες οικογένειες στην εποχή μας. Ίσως είναι μια επιπλέον κατάληξη, από την έλλειψη αυτής. Ωστόσο τα δεδομένα και οι σταθερές τις τελευταίες δεκαετίες έχουν αλλάξει προς το χειρότερο. Παρόλο που οι ορίζοντες για τη γνώση έχουν διευρυνθεί,(με τις νέες τεχνολογίες κλπ) αντίθετα το επίπεδο της παιδείας έχει πέσει. Πολύ εύστοχα η Δρυμονία έγραψε λίγο πιο πάνω, «παιδεία;;; ποια παιδεία;;;!!!
Αφήνω το θέμα της οικογένειας που αν και είναι ο πρώτος πυρήνας, ωστόσο οι δυσκολίες κυρίως λόγω οικονομικών προβλημάτων καθιστά τους γονείς επισκέπτες με όλα τα επακόλουθα…
Στο θέμα της εκπαίδευσης, αυτό που προσφέρεται στην εποχή μας είναι μονάχα μία προετοιμασία για την εισαγωγή σε κάποιο παν/ μιο. Τίποτε άλλο. Αυτό τι σημαίνει? Ημιμάθεια.
Θα μου πείτε , "και πότε δεν ήταν έτσι";
Όντως, παρόλο που οι γονείς μας ισχυρίζονται ότι «ήταν καλύτερα τα πράγματα στην εποχή τους», ( κάτι που σίγουρα θα λέμε και μεις κάποια χρόνια μετά για το δικό μας επίπεδο!!!), στο θέμα της εκπαίδευσης έχουν μάλλον άδικο. Μπορεί να είχαν όντως καλύτερη ποιότητα στην «παιδεία» που λάβαν ,μιας και η δομή της κοινωνίας τότε δεν είχε καμία σχέση με τη σημερινή (από τις μικρές πόλεις- με ό, τι αυτό συνεπάγεται-,στις μεγαλουπόλεις του σήμερα..), αλλά στα της εκπαίδευσης ήταν πολύ περιορισμένα τα πράγματα.

..Θα ήθελα να μιλήσω και εγώ για κατάντημα της ελληνικής παιδείας όταν ακόμα δεν έχει καταργηθεί η μαθητική παρέλαση και όταν ο ρατσισμός σε οτιδήποτε διαφορετικό και ξένο, ανθεί στα ελληνικά σχολεία...
Αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα φίλε cosmictsak, έχει σχέση βέβαια με τα της παιδείας αλλά αν θες το συζητάμε στα περί ρατσισμού. Η προσωπική μου άποψη είναι πως τα φαινόμενα αυτά πλέον ελαχιστοποιούνται, αφού δε γίνεται και διαφορετικά. Και αυτό δεν είχε να κάνει με το αν οι Ελληνες έχουν "ρατσιστικές" τάσεις σε ό, τι ξένο, αλλά περισσότερο στο ότι δεν ήταν απολύτως έτοιμοι για αυτό το γεγονός.Ούτε έγιναν οι προετοιμασίες που απαιτούνταν (και μιλώ για τον τομέα εκπαίδευσης) για να εξελιχθεί ομαλά η όλη κατάσταση. Και εκεί ακριβώς μπερδεύτηκε το πράγμα, αφού κάποιοι νόμιζαν ότι απειλούνταν και έγινε το μπάχαλο!!!
Όσο πάει όμως η κατάσταση ομαλοποιείται και αυτά τα φαινόμενα θα εξαλειφθούν εντελώς σε λίγα χρόνια..
Αν γίνουν καλύτερα ή χειρότερα τα πράγματα, θα δείξει...

R-b-t3r
02-03-06, 09:43
Ας σταθούμε λίγο στο σημείο αυτό που θίξατε:Στο θέμα της εκπαίδευσης, αυτό που προσφέρεται στην εποχή μας είναι μονάχα μία προετοιμασία για την εισαγωγή σε κάποιο παν/ μιο. Τίποτε άλλο. Αυτό τι σημαίνει? Ημιμάθεια.
Θα μου πείτε , "και πότε δεν ήταν έτσι";
Κανέναν δεν συμφέρει να έχει ο κόσμος παιδεία. Το καθεστώς (είτε πολιτικό, είτε οικονομικό, είτε κοινωνικό κτλ) στηρίζεται στην ημιμάθεια και αμάθεια των μαζών. Δεν πρέπει να ξέρεις, ούτε να κρίνεις, θα το κάνουν άλλοι αυτό για σένα πιο "κατάλληλοι" :mad:

Βέβαια δεν μπορούν να βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι, προσπάθειες γίνονται για την παροχή παιδείας και στα σύγχρονα σχολεία, αλλά πια υπόκεινται στους καθηγητές και στην δίψα των μαθητών για μάθηση(που ούτε αυτή καλλιεργούμε, τουναντίον σνομπάρουμε αφάνταστα).
Για παράδειγμα το θέμα των κειμένων της νεοελληνικής γλώσσας (έγινε νύξη αυτού του θέματος αν θυμάμαι καλά στην συνάντηση της Θεσ/νίκης, να το ακούν μερικοί νότιοι εδώ μέσα που μας το παίζουν κάποιοι :p ). Το μάθημα είναι φτιαγμένο για να δώσει το έναυσμα στον μαθητή να ασχοληθεί με κάποιους αξιόλογους συγγραφείς και κείμενά τους. Αποτελεί δε και μια άριστη βάση για την καλλιέργεια της παιδείας όπως την ορίζετε. Τελικά τί καταλήγει όμως???
Να είναι ένα μάθημα με λυσάρι και να προκαλεί παντελή έλλειψη ενδιαφέροντως από τους μαθητές. Εμ πώς να πάει η παιδεία μπροστά έτσι..

tsilof
02-03-06, 09:58
...αλλά πια υπόκεινται στους καθηγητές και στην δίψα των μαθητών για μάθηση(που ούτε αυτή καλλιεργούμε, τουναντίον σνομπάρουμε αφάνταστα).

Έτσι είναι ακριβώς..
Αλλά απ'την άλλη ,και τα "έρμα" τα παιδιά τι να προλάβουν??? :mad:
Ας μας πει κανα απ'τα μέλη που είναι ακόμη στο σχολείο το καθημερινό του πρόγραμμα και μετά ας μιλήσουμε.. Δεν υπάρχει χρόνος, όχι για περαιτέρω μόρφωση, αλλά και για τα του σχολείου και του φροντιστηρίου.
Η το άλλο???
Βγάλαμε παν/μιο και αν δεν ασχοληθούμε μόνοι μας να θυμηθούμε όσα "ξεχάσαμε" εκεί μέσα, το χάσαμε το παιχνίδι ;) .
Βέβαια γυρίζουμε πάλι στα της εκπαίδευσης, που είναι μονάχα ένα παρακλάδι σε αυτό που λέγεται "παιδεία".. anyway :rolleyes:

Archangel
02-03-06, 10:27
Κατά την γνώμη μου είναι λιγοι οι καθηγητές και οι δάσκαλοι που πραγματικά αγαπούν αυτό που κάνουν.Και για εμένα αυτό είναι το πρόβλημα ότι οι καθηγητές απλώς μπαίνουν στην εκπαίδευση για να έχουν έναν σταθερό μισθό δεν τους ενδιαφέρει τίποτα αλλό.Δεν υπάρχουν καθηγητές που να μπορούν να μεταδώσουν τις γνώσεις τους στα παιδιά και να μείνουν στα παιδιά αυτές οι γνώσεις.Ένας καθηγητής στο λύκειο που πήγαινα άξιζε και αγαπούσε το αυτό που έκανε.
Το να μάθεις κάτι σε κάποιον είναι πολύ δύσκολο και θέλει υπομονή.Οι καθηγητές σήμερα δεν έχουν υπομονή και δεν έχουν μεταδοτικότητα.Σε ένα παιδί και σε κάθε παιδί ξεχωριστά πρέπει να βρεις αυτό που του τραβάει την προσοχή και με κάποιον τρόπο να του μεταδόσης αυτό που θέλεις να μάθει.

Drymonia
02-03-06, 17:05
φυσικά και είμαι υπέρ των παιδιών και της οικογένειας, αλλά στο όνομα της υπογεννητικότητας δεν μπορούμε να αραδιάζουμε παιδιά χωρίς πρώτα να έχουμε συνειδητοποιήσει μερικά πράγματα. Είμαστε προετοιμασμένοι να αντιμετωπήσουμε κάθε εμπόδιο που θα συναντήσουμε;
πως να κάνουμε παιδιά όταν το κράτος δεν βοηθάει καθόλου σε αυτό τον τομέα?

Δυστυχώς, το κράτος δεν έχει κάνει τίποτα πραγματικά ουσιαστικό για να βοηθήσει την οικογένεια. Στη Γαλλία, μια γυναίκα μπορεί να γίνει μόνη μητέρα, καθώς το κράτος αναλαμβάνει πολλά από τα βασικά έξοδά της. Στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δυστυχώς δεν εφαρμόζεται. Ακόμα και οικογένειες που έχουν 2 εισοδήματα, δυσκολεύονται να τα "βγάλουν πέρα" καθώς το κόστος ζωής είναι δυσανάλογο του βασικού μισθού. Ποιό είναι το αποτέλεσμα; Πολλά δυστυχισμένα νέα ζευγάρια και - ακόμα χειρότερα - νέοι γονείς, που βλέπουν τον εαυτό τους να γερνά χωρίς να ζει πραγματικά.. - αποτέλεσμα και οικονομικό και της έλλειψης σωστής παιδείας. Μοιραία, έχουμε αύξηση των διαζυγίων ιδιαίτερα σε νιόπαντρα ζευγάρια - που πίστευαν ότι η τέλεια σεξουαλική τους ζωή αρκεί για να κάνουν οικογένεια - και φυσικά και αύξηση των μικρών παιδιών που μεγαλώνουν μακριά από τον ένα γονέα τους.

Όντως, παρόλο που οι γονείς μας ισχυρίζονται ότι «ήταν καλύτερα τα πράγματα στην εποχή τους», ( κάτι που σίγουρα θα λέμε και μεις κάποια χρόνια μετά για το δικό μας επίπεδο!!!), στο θέμα της εκπαίδευσης έχουν μάλλον άδικο.

Σίγουρα σήμερα οι γνώση είναι πολύ περισσότερη και εύκολα προσβάσιμη. Το διαδίκτυο, οι ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες, η άμεση πρόσβαση σε ειδήσεις της στιγμής παγκόσμιας εμβέλειας, τα κονδύλια για επιστημονική έρευνα, η αναβάθμιση των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων συμβάλλουν στη διακίνηση ιδεών για τη δημιουργία της ποθητής "Κοινωνίας της Γνώσης". Όμως, γιατί εγώ πιστεύω ότι παλιότερα η γνώση μπορεί να ήταν λιγότερη αλλά ήταν πιο ουσιαστική; Ακούω τους γονείς μου να μιλούν με θαυμασμό για τους καθηγητές που είχαν στο πανεπιστήμιο. Προσωπικότητες με ήθος, κύρος και απαιτήσεις. Κοιτάω αυτούς που είχα εγώ και βλέπω ότι καμία σχέση δεν έχουν οι περισσότεροι με τους καθηγητές εκείνης της εποχής. Βέβαια, άλλα και τα κριτήρια εισαγωγής στο πανεπιστήμιο. Σήμερα, δεν είναι δύσκολο να μπεις. Αυτό όμως σημαίνει την ταυτόχρονη πτώση του επιπέδου. Παρόλα αυτά όλοι μπαίνουν και όλοι βγαίνουν με πτυχίο. Και όσοι δεν μπαίνουν, πηγαίνουν στο εξωτερικό. Άλλοι πάλι επιλέγουν ένα πρόγραμμα distance learning και από το σπιτάκι τους κάνουν bachelor γρήγορα και ανέξοδα, είτε οι ίδιοι είτε με τη βοήθεια κάποιου "φίλου" ..με το αζημίωτο.

Κατά την γνώμη μου είναι λιγοι οι καθηγητές και οι δάσκαλοι που πραγματικά αγαπούν αυτό που κάνουν.Και για εμένα αυτό είναι το πρόβλημα ότι οι καθηγητές απλώς μπαίνουν στην εκπαίδευση για να έχουν έναν σταθερό μισθό δεν τους ενδιαφέρει τίποτα αλλό.

Πολύ σωστά, ακόμα ένα τεράστιο πρόβλημα!! Και εδώ μπαίνει και το ερώτημα ή η απαίτηση για αξιολόγηση. Δυστυχώς, πολλοί καθηγητές και ιδίως σε βασικότατα μαθήματα, κοιμούνται όρθιοι.. Μερικά από τα ωραιότερα και τα πιο σημαντικά μαθήματα για το παρελθόν μας, τον αυτοπροσδιορισμό μας και τη πατρίδα μας, όπως τα αρχαία και η ιστορία, διδάσκονται με τον πλέον βαρετό και μονότονο τρόπο. Και αυτό γιατί πολλοί από αυτούς που επέλεξαν να γίνουν καθηγητές ΔΕΝ έγιναν επειδή ΑΓΑΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ή ΑΓΑΠΑΝ, ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ, αλλά επειδή αυτό θα τους εξασφάλιζε έναν μισθό.

Drymonia
02-03-06, 17:57
Το παρακάτω άρθρο βρίσκεται στο www.edra.gr που κάνει αποδελτίωση τύπου για θέματα εκπαίδευσης. Οι απόψεις του άρθρου είναι σαφώς ακραίες, αλλά ορισμένα σημεία νομίζω περιγράφουν τον σύγχρονο προσανατολισμό της παιδείας.

Δ. ΣΙΟΥΦΑΣ - Μ. ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ
Και του χρόνου... η πλύση εγκεφάλου
Την πρόθεσή τους να επαναληφθεί του χρόνου ο διαγωνισμός στα σχολεία για την «ανταγωνιστικότητα», εξέφρασαν οι δυο υπουργοί

Χωρίς να «μασάνε» τα λόγια τους σε σχέση με τους στόχους τους, ο υπουργός ανάπτυξης Δ. Σιούφας και η υπουργός Παιδείας Μ. Γιαννάκου, παρουσίασαν χτες τα αποτελέσματα του διαγωνισμού που προσπάθησαν να πλασάρουν στα σχολεία για την «ανταγωνιστικότητα», θεωρώντας μάλιστα το διαγωνισμό επιτυχημένο και δείχνοντας περήφανοι που ανάμεσα στις πολλές χιλιάδες σχολικές μονάδες «τσίμπησαν» 61 σχολεία που κατέθεσαν τελικά 79 επιχειρηματικά σχέδια.

Θυμίζουμε ότι ο διαγωνισμός απευθύνονταν στους μαθητές της Β' Λυκείου και του Α' κύκλου ΤΕΕ και απαιτούσε από τους μαθητές να θεωρήσουν δική τους υπόθεση την ανάπτυξη της κερδοφορίας μιας επιχείρησης - στην περιοχή του σχολείου τους - και να αναπτύξουν ιδέες και σχέδια για την ανάπτυξη αυτής της επιχείρησης. Από τα σχολεία που τελικά συμμετείχαν, τα 38 ήταν δημόσια Λύκεια, τα 12 ήταν δημόσια ΤΕΕ και τα 11 ήταν ιδιωτικά Λύκεια. Από την Αθήνα συμμετείχαν 14 σχολεία, από τη Θεσσαλονίκη 5 σχολεία, από τη Λάρισα επίσης 5 και τα υπόλοιπα προέρχονταν από διάφορες πόλεις και χωριά της χώρας.

Μιλώντας ξεκάθαρα για τους στόχους του διαγωνισμού, ο Δ. Σιούφας είπε ότι ήθελαν την αποενοχοποίηση του επιχειρείν και του κέρδους, τη δημιουργία «πολιτισμού επιχειρηματικότητας»(!), ενώ με τη σειρά της η Μ. Γιαννάκου παρουσίασε την «ανταγωνιστικότητα» ως το μόνο δρόμο «για να πάμε μπροστά», προσθέτοντας ότι «στο βαθμό που τα παιδιά το συνειδητοποιούν αυτό, ανοίγουν καινούριους δρόμους και δε λειτουργούν με τη λογική, ότι υπάρχει ένα τεράστιο Δημόσιο, που θα λύσει τα προβλήματα όλων των Ελλήνων». Δηλαδή, παραδέχτηκαν ότι τα παιδιά πρέπει να μάθουν να θυσιάζονται στο βωμό του επιχειρηματικού κέρδους, γιατί για την πολιτική τους - που υπηρετεί αταλάντευτα το κεφάλαιο - αυτό είναι μονόδρομος. Χαρακτηριστική ήταν και η τοποθέτηση του γενικού γραμματέα του υπουργείου Παιδείας Α. Καραμάνου, που είπε ότι με αυτό το διαγωνισμό «αποσκοπούμε στην ανάδειξη της αριστείας», δείχνοντας ότι «άριστος» στη λογική της κυβέρνησης είναι αυτός που αποδεικνύεται καλύτερος υπερασπιστής του κεφαλαίου!

Δεν έκρυψαν, δηλαδή, ότι ο διαγωνισμός τους εντάσσεται σε μια επιχείρηση πλύσης εγκεφάλου των μαθητών με τις ψεύτικες αξίες του καπιταλισμού, σε μια προσπάθεια να εμποτίσουν τις συνειδήσεις των μαθητών για την ανάγκη του κεφαλαίου να τους εκμεταλλεύεται αύριο μέχρι το μεδούλι, γιατί δήθεν έτσι έρχεται η ανάπτυξη και η ευημερία... Γι' αυτό τον ιερό σκοπό του κεφαλαίου, λοιπόν, «υποσχέθηκαν» ότι του χρόνου θα επαναλάβουν το διαγωνισμό, εντείνοντας την επίθεση στις νεανικές συνειδήσεις και προσθέτοντας στο πρόγραμμα ένα ταξίδι στο Ευρωκοινοβούλιο, προκειμένου να είναι πιο ολοκληρωμένη η πλύση εγκεφάλου των μαθητών.

agaliarep
04-03-06, 10:22
Καλλιεργημένος άνθρωπος…
Αυτό είναι το ζητούμενο.
Καλλιεργημένος…
Για να επίτευξη του καρπού της μόρφωσης πρέπει να υπάρχουν τρία στοιχεία.
Πρώτον: να είναι γόνιμο και καλό το χωράφι.
Δεύτερον: ο γεωργός να ξέρει καλά την δουλειά του και να ξέρει πως πρέπει να καλλιεργήσει το χωράφι.
Τρίτον: να είναι γόνιμος ο σπόρος.
Και για να προσθέσω και κάτι ακόμα… να μην πέσει πάγος…
Σε κανονικές συνθήκες αυτά είναι που χρειάζεται για να καρποφορήσει το κάθε δέντρο, το κάθε φυτό. Έτσι και το δέντρο της μορφώσεως.

Τα παρακάτω είναι σκέψεις προσωπικές, πιθανόν λανθασμένες και δεν αφορούν όλους τους πολιτικούς, όλους τους εκπαιδευτικούς και γενικά το σύνολο των ανθρώπων… αλλά και επίσης δεν αφορούν όλους όσους τα διαβάσουν.

Η Ελλάδα ως είναι γνωστό είναι μια χώρα που δεν έχει μεγάλες γεωργικές εκτάσεις. Έχει πάρα πολλά βουνά και πάρα πολλά μέρη που δεν μπορούν παρά να παραχθούν λίγα πράγματα. Έτσι και στο επίπεδο της μόρφωσης τα γόνιμα χωράφια δεν είναι αρκετά…

Οι γεωργοί δεν ξέρουν όλοι να κάνουν καλά την δουλειά τους και ένα μεγάλο μέρος τους κάνει απάτες για να πάρει τις επιχορηγήσεις από την Ευρωπαϊκή ένωση, χωρίς να παράγει τίποτα ιδιαίτερο αλλά και σε πολύ μικρότερη ποσότητα από αυτή που έχει δηλώσει και υποτίθεται ότι παράγει.

Οι σπόροι άλλοι καλοί άλλοι κακοί. Αλλά όσο καλός και να είναι ο σπόρος δεν έχει τις κατάλληλες συνθήκες να αναπτυχθεί μια και το χωράφι δεν είναι πολύ έφορο και ο γεωργός δεν φρόντισε να δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες αλλά και να δώσει την φροντίδα που χρειάζεται για να αναπτυχθεί.

Και φυσικά είναι και ο πάγος…
Αλήθεια έχετε δει τους αγρότες που φωνάζουν γιατί τους έβαλαν και τους έταζαν ότι αν καλλιεργήσουν όλοι βαμβάκι θα είναι καλύτερα για αυτούς;
Έχετε δει τι έχει γίνει με το βαμβάκι;
Όλοι άρχισαν να το καλλιεργούν και ξαφνικά έρχεται η Ε.Ε. και λέει τέλος το βαμβάκι για εσάς. Δεν το χρειαζόμαστε δεν το θέλουμε…
Έχετε δει πόσοι είναι οι γιατροί; Οι δικηγόροι; Οι γραφίστες…
Ευχαριστούμε δεν σας χρειαζόμαστε…

.

agaliarep
04-03-06, 10:23
Το παιχνιδι χάθηκε στο δρόμο.
Παλιά στέλνοντας το παιδί στο σχολείο, άνθρωποι αμόρφωτοι χωρικοί που δεν ήξεραν ούτε το όνομα τους να γράφουν έλεγαν πήγαινε στο σχολείο να γίνεις άνθρωπος. Λαϊκή σοφία. Δεν χρειαζόταν να είναι μορφωμένοι για να καταλάβουν ότι στέλνοντας το παιδί τους στο σχολείο δεν θα μάθει μόνο πράγματα για να γίνει κάποιος σπουδαίος γιατρός ή δικηγόρος. Αλλά να λάβει μόρφωση η οποία θα τον κάνει καλύτερο σαν άνθρωπο. Μια μόρφωση που ασφαλώς εκείνοι δεν μπορούσαν να τους δώσουν. Δεν φταίει τόσο ο χρόνος που περνάν οι γονείς με τα παιδιά τους, ούτε τα χρήματα, ούτε το αν ήταν μορφωμένοι. Αν έτσι όλα τα παιδιά του μεταπολέμου δεν θα μορφωνόντουσαν γιατί η οικονομική τους κατάσταση ήταν χάλια, ο χρόνος όταν δουλεύεις σε αγροτικές δουλειές ειδικά εκείνης της εποχής δεν ήταν πολύς (αναφέρω τον αγροτικό πληθυσμό γιατί ήταν ο κυρίαρχος πληθυσμός τότε) και η μόρφωση ελάχιστη στο μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού. Αλλά τους έδωσαν κάτι άλλο προφανώς. Ίσως το ήθος και οι αξίες που πέρασαν και σ’ αυτούς από τους προγόνους τους. Το τι έγινε στο μεταξύ;
Αλήθεια δεν ξέρω. Σε μια κοινωνία που την έχουν διαμορφώσει κάποιοι όπως θέλουν και με μια σκοταδιστική συμπεριφορά της εκκλησιάς αλλά και άλλων θεσμών δημιούργησε ένα αίσθημα ότι πρέπει να αποβάλουμε το κάθε τι παλιό. Σιγά, σιγά οι αξίες χάθηκαν και αλλοιώθηκαν, ξεθώριασαν. Σιγά, σιγά αρχίσαμε να διώχνουμε κάθε τι παλιό και αναχρονιστικό αλλά μαζί με αυτά που έπρεπε να διώξουμε διώξαμε και πολλά καλά. Και αν όχι τα διώξαμε τα κάναμε να χάσουν την αξία τους.

Λαός πολύ ταλαιπωρημένος οι Έλληνες. Βγήκαν από ένα πόλεμο κερδισμένοι αλλά μέχρι τους διθυράμβους των εφημερίδων του πρώτου καιρού. Σε τίποτα άλλο δεν φάνηκε η νίκη, αντίθετα ήρθε ο εμφύλιος. Ο πόλεμος μεταξύ αριστερών και δεξιών, πιο πριν η αποτίναξη του Τουρκικού καθεστώτος, η προσπάθεια αποτίναξης των ραγιάδων και των φατριών…
Πάντα σε έναν αγώνα χωρίς να βλέπουν ποιος είναι ο νικητής, χωρίς να βλέπουν ποιος είναι ο υποκινητής, νιώθοντας πάντα το βάρος του χαμένου στις πλάτες τους.
Όλα αυτά και η ξένη άποψη ότι όλα είναι το χρήμα, οδήγησαν τον κόσμο σε μια αλλοτρίωση και ένα αποπροσανατολισμό από τις ηθικές αξίες του αλλά και από την αρετή. Αξία άρχισε να έχει το χρήμα και το κέρδος γιατί τελικά όλα τα γεγονότα της ζωής τους οδηγούσαν αυτούς να είναι οι χαμένοι και όχι μόνο οικονομικά και κάποιους λίγους άλλους να είναι οι κερδισμένοι. Η αρετή και ο ηρωισμός χάθηκαν. Κανείς δεν θυμόταν τους παλιούς ήρωες των Ομηρικών επών, των αρχαίων χρόνων, της απελευθέρωσης από τους Τούρκους, από τους Γερμανούς.
Το χρήμα από μέσω επιβίωσης έγινε αυτοσκοπός. Και όταν έχεις σκοπό κάτι, θα κάνεις τα πάντα να το κερδίσεις.

.

agaliarep
04-03-06, 10:24
Το έθνος μας είναι αυτό που έβρισκε πάντα τους κατάλληλους ανθρώπους για να υπονομεύσουν τους αντιπάλους τους, ανεξάρτητα με το αν είχαν δίκιο ή άδικο.
Οι πολιτικοί είναι το πιο «σπουδαίο» παράδειγμα. Είναι το έθνος μας που έδωσε βήμα, αλλά και παρασυρόταν, από κάποιους σαν αυτούς που κατηγορούσαν τον Καποδιστρία, τον μεγαλύτερο ίσως πολιτικό της νεότερης Ελλάδος, ότι δεν έφτιαχνε Πανεπιστήμια την στιγμή που ούτε καν δημοτικά δεν υπήρχαν. Κατηγορούσαν κάποιον που ήθελε να δώσει πρώτα την γνώση στους πολλούς και τους φτωχούς που ήταν το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού και μετά να μπορέσει έχοντας γερές βάσεις να ακολουθήσουν τα πανεπιστήμια. Και γιατί; Για αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση. Φανταστείτε ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο εκείνη την εποχή που ουσιαστικά προσπαθήσουν να φτιάξουν και να οργανώσουν ένα ολόκληρο κράτος, τι γίνεται σήμερα;

.

agaliarep
04-03-06, 10:25
Το πρόβλημα είναι πολύπλευρο, ξεκινάει από την ίδια μας την συμπεριφορά και τις αξίες που έχουμε αναδείξει ως κυρίαρχες και περνώντας από το σύστημα, τα σχολεία, τους καθηγητές τελειώνει στις προσωπικές μας ευθύνες.

Από την ίδια την οικογένεια ξεκινάει το πρόβλημα, αφού το μοντέλο που έχει επικρατήσει είναι ότι για να είναι κάποιος επιτυχημένος πρέπει να βρει καμιά καλή δουλειά που να βγάζει πολλά λεφτά. Ακόμα και οι σπουδές (ακόμα και πολύ υψηλού επιπέδου) σε επαγγέλματα που η επαγγελματική τους αποκατάσταση δεν είναι εύκολή ή δεν έχει κέρδος είναι κατακριτέες από πολλές οικογένειες αλλά και του περιβάλλοντος τους και κατά επέκταση της ίδιας της κοινωνίας. Άξιος και πρότυπο πια δεν είναι κάποιος που έχει τελειώσει μια επιστήμη ή έχει μεγάλη μόρφωση ανεξάρτητα των σπουδών του ή όχι, αλλά το πόσα λεφτά έχει. Είναι γεγονός ότι χαίρει μεγαλύτερης εκτίμησης κάποιος που δουλεύει στους γερανούς στο λιμάνι του Πειραιά και βγάζει 4000 ευρώ τον μήνα από κάποιον που έχει δώσει την ζωή του σε έρευνες και βγάζει 1100 ευρώ το μήνα. Όλοι θα ήθελαν να είναι στην θέση του πρώτου.

Φυσικά αυτό μεταφέρεται σε όλες τις βαθμίδες της κοινωνίας. Το προσωπικό όφελος έχει γίνει προσωπικό κέρδος. Και αυτό μεταφράζεται σε πολιτικούς που ενδιαφέρονται μόνο για την δική τους μικρή ζωή. Δεν είναι οι πολιτικοί το πρόβλημα, η κοινωνία είναι. Έχουμε ακριβώς τους πολιτικούς που μας αξίζουν, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Με τον ίδιο τρόπο που ψηφίζουμε πάντα με γνώμονα το προσωπικό μας συμφέρον και όχι του κράτους, με τον ίδιο τρόπο ενεργούν και οι πολιτικοί. Δεν είναι τυχαίο ότι τόσα χρόνια όλα τα πολιτικά κόμματα δεν έχουν συμφωνήσει σε ένα σταθερό μοντέλο για την εκπαίδευση αλλά κάθε φορά που αλλάζει η κυβέρνηση αλλάζει και το μοντέλο. Το ακόμα χειρότερο είναι ότι το μοντέλο πολλές φορές αλλάζει με τον κάθε ανασχηματισμό στην ίδια κυβέρνηση.

Το σύστημα το ελέγχουν οι λίγοι.
Στην χώρα που ανακάλυψε την δημοκρατία υποτίθεται ότι πρέπει να λειτουργεί με το καλύτερο δυνατό τρόπο. Αλλά δυστυχώς αυτό νομίζω ότι μάλλον δεν ίσχυσε ποτέ.
Δεν υπήρξε, ούτε υπάρχει κυβέρνηση που να εξυπηρετεί το σύνολο αλλά τους λίγους και πλούσιους.
Τι χρειάζονται οι λίγοι και πλούσιοι;
Φτηνά εργατικά χέρια αλλά και ανθρώπους που είναι εξειδικευμένοι από μικρή ηλικία στο να κάνουν κάποια συγκεκριμένα και παραγωγικά, για αυτούς πράγματα.
Δεν θέλουν ανθρώπους που να σκέφτονται και να μπορούν να αντιδράσουν αλλά πολύ περισσότερο να κάνουν άλλους να αντιδράσουν. Στις όποιες τυχών άτυχες στιγμές τους που κάποιος ξεφεύγει από το μοντέλο τους, του κόβουν την φωνή. Αλλά επειδή κάποιοι που έχουν την προδιάθεση, γιατί από μικρή ηλικία ήταν ανήσυχα πνεύματα, να το προσέξουν έχουν δημιουργήσει ένα ολόκληρο σύστημα αποπροσανατολισμού και κέρδους. Έχουν δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ότι όλοι πρέπει και χρειάζονται να καταναλώνουν απίστευτο αριθμό προϊόντων. Διαφημίσεις κυριαρχούν παντού, γυμνό, αγώνες ποδοσφαίρου. Όλα αυτά είναι μέσα για να σου δώσουν την ψευδαίσθηση ότι περνάς καλά αλλά και να βγάζουν πιο πολλά λεφτά.
Έτσι το σύστημα δεν ενδιαφέρεται να δημιουργήσει μορφωμένους αλλά εξειδικευμένους εργάτες αλλά και στελέχη. Η εξειδίκευση αρχίζει από την μικρή ηλικία και συνεχίζεται σε όλη την ζωή του ανθρώπου. Είναι γεγονός ότι για να γίνεις υδραυλικός δεν χρειάζεται να διδάσκεσαι φιλοσοφία. Άρα δεν υπάρχει λόγος. Σε εξειδικεύουν και σε μαθαίνουν μόνο πράγματα που χρειάζεσαι για να αλλάζεις σωλήνες.
Άλλωστε σε τι χρειάζεται η φιλοσοφία, μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει αφού δεν θέλουν σε καμία περίπτωση οι μηχανές τους να μπορούν να σκέφτονται αλλά και να προβληματίζονται. Κάνει κακό στην παραγωγή, στους ψήφους αφού ίσως να πάψουν να γίνονται με γνώμονα το συμφέρον το ατομικό αλλά το συνολικό κτλ.

Αλήθεια υπάρχουν πολλοί που θυμούνται για τους φιλόσοφους από τα μαθήματα που έκανε στο σχολείο και μόνο. Δεν νομίζω μάλλον τους έμαθαν μετά από πραγματικό κόπο και δικές τους ενέργειες και διάβασμα.

Μέσα στο μοντέλο των μη σκεπτόμενων παραγωγικών μηχανών βγαίνουν και οι εκπαιδευτικοί. Άνθρωποι της ίδιας κοινωνίας.
Άνθρωποι που πραγματικά δεν ξέρω πως καταφέρνουν και μπαίνουν στο πανεπιστήμιο αλλά και πως βγαίνουν από αυτό. Το μοντέλο του μη σκεπτόμενου σε όλο το μεγαλείο του. Φυσικά οι καθηγητές δεν δέχονται παρά μόνο στείρα γνώση που έχουν σαν σκοπό να την μεταδώσουν με τον ίδιο στείρο τρόπο σε όλα τα νέα εξαρτήματα της μηχανής.
Έχω γνωρίσει φυσικούς που το επίπεδο τους εκτός από εκείνο που αφορά μόνο την φυσική είναι τόσο χαμηλό που απορείς. Φιλόλογους που νομίζουν ότι ο ηλεκτρισμός έρχεται από τους κεραυνούς κοκ. Όλοι αυτοί το μόνο που κάνουν είναι να ανοίγουν το γνωστό βιβλίο με την καθοδήγηση του κατεστημένου και να προφέρουν την ίδια στείρα γνώση με τα ελάχιστα μέσα που τους δίνουν. Μένουν πάντα στο βιβλίο που φυσικά είναι γραμμένο από ίδιους ανθρώπους αν όχι χειρότερους. Φυσικά οι καθηγητές δεν έχουν κανένα έλεγχο από κανέναν αφού η υποτιθέμενη επιτροπή που υπάρχει για την αξιολόγηση των καθηγητών δεν λειτουργεί. Αλήθεια είναι δυνατόν άνθρωποι που υποτίθεται ότι έχουν σαν σκοπό να γαλουχήσουν τους νέους έχουν περάσει από ψυχολογική εξέταση;
Έχω γνωρίσει καθηγητές που έμπαιναν στο σχολείο, τύφλα στο μεθύσι, αλλά και άλλους που η μεταδοτικότητα τους στο μάθημα ήταν τόση που μόνο οι ίδιοι καταλάβαιναν. Καθηγητές που πραγματικά είχαν πάρα πολλές γνώσεις πχ στην χημεία αλλά δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι μαθητές του σε 10 χρόνια που ήξερα ανεξάρτητα με το πόσο καλοί μαθητές ήταν, πήγαιναν φροντιστήριο για να καταλάβουν τι έλεγε ο τύπος…
Το κορυφαίο ήταν ο φοβερός εκείνος τύπος που διάβαζε το μάθημα της ιστορίας από το βιβλίο και μετά από 15 λεπτά καθόταν και έπαιζε προ-πο… Φυσικό ήταν έιχε κερδίσει πολλές φορές πολύ περισσότερα από το προ-πο από ότι έβγαζε σε ένα χρόνο στο σχολείο. Και εδώ που τα λέμε γιατί να ασχοληθεί ο καθηγητής με τους μαθητές; Με τόσα λεφτά που παίρνει πάλι καλά που πηγαίνει και στο σχολείο…

Όταν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι βολεύει, γιατί υπάρχουν και τα φροντιστήρια για να εξειδικεύσουν τους μαθητές. Έτσι και η εξειδίκευση επιτυγχάνετε αλλά και το χρήμα ρέει και η εμπορική δραστηριότητα…
Άλλωστε όλοι αυτοί οι καθηγητές που φρόντισε το σύστημα να δημιουργήσει κάπου πρέπει να απασχοληθούν…

Το να μπεις στο πανεπιστήμιο δεν χρειάζεται να έχεις σκέψη αλλά να ακολουθείς κατά γράμμα το αρχικό σχεδιασμό όλων αυτών που σου έχουν μάθει. Ειδικά σε δέσμες ή κύκλους δεν ξέρω πως τα λένε τώρα πια, όπως η τέταρτη της εποχής μου δεν έχει σημασία το κριτικό πνεύμα αλλά το κατά πόσο καλός παπαγάλος είσαι.
Σε μαθήματα όπως την ιστορία πάντα κερδισμένος είναι αυτός που θα πλησιάσει περισσότερο στο σχέδιο (βιβλίο) που του έχει δοθεί. Δεν έχει σημασία αν έχει καταλάβει το νόημα όλων αυτών που διαβάζει.
Και τι κάνουν οι παπαγάλοι; Απλά επαναλαμβάνουν όλα αυτά τους έχουν μάθει.

Άλλωστε όσοι γνωρίζουν το βιβλίο που υπήρχε (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα) τόσα χρόνια στην 4 δέσμη στην ιστορία έχουν απορία με το ποιοι άσχετοι θα μπορούσαν να γράψουν ένα τόσο χάλια βιβλίο που ούτε τα ονόματα δεν ήταν σωστά, αλλά άλλαζαν σε κάθε κεφάλαιο ανάλογα με τις ορέξεις του κάθε συγγραφέα… αλλά απορίας άξιο είναι ποιοι ήταν αυτοί που άφησαν αυτό βιβλίο να διανέμεται στα σχολεία για 20 χρόνια και μπορεί τώρα να έχουν γίνει 40…
Δεν ισχύει αυτό για όλα τα μαθήματα αλλά και για όλους τους μαθητές φυσικά αλλά μην το επαναλαμβάνω σε κάθε πρόταση που γράφω.

Μετά έρχονται τα πανεπιστήμια. Μέσα από τα οποία θα μπορέσει το σύστημα να αναδείξει τα νέα του στελέχη αλλά και τα νέα του όργανα που θα διατηρήσουν την κατάσταση που πρέπει για να συνεχίσει η μηχανή να λειτουργεί. Αρχίζουν να τοποθετούν ανθρώπους που χρειάζεται σε κάποιες θέσεις κλειδιά και τα κόμματα αρχίζουν να ελέγχουν τους πανεπιστημιακούς κύκλους. Άλλωστε η προσπάθεια δεν είναι να δημιουργήσουν νέα εξαρτήματα αυτό έχει ήδη γίνει. Τώρα ο σκοπός είναι άλλος. Ποια από αυτά θα γίνουν στελέχη, ποια από αυτά θα μπουν στην παραγωγή και πως θα ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα μελλοντικών προβλημάτων. Κομματικές παρατάξεις να τσακώνονται για το πώς πρέπει να λειτουργεί το σύστημα αλλά και πως πρέπει να αναδειχτούν περισσότερο πιο εύκολα στο στίβο της καθοδήγησης τα μέλη τους.

Όλο το σύστημα λειτουργεί όχι δημιουργώντας σκεπτόμενους αλλά παραγωγικούς.
Και μετά έρχεται η αντιμετώπιση της πραγματικότητας. Η δουλειά. Αυτό που σε εκπαίδευαν τόσα να κάνεις. Όλοι όσοι κατάφεραν να ξεφύγουν από το σύστημα θα αντιμετωπίσουν την πραγματική έλλειψη ευκαιριών, με αποτέλεσμα να καταφύγουν στο εξωτερικό για να καταφέρουν να κάνουν κάτι. Οι υπόλοιπη περιμένουν στην σειρά για τα λεωφορεία, στις δημόσιες υπηρεσίες, μπροστά από το χωνευτήρι που θα τους χωνέψει και να τους κάνει κιμά. Ή μάλλον θα συνεχίσει να κάνει κιμά την προσωπικότητα τους, την σκέψη τους ώστε να μην μείνει τίποτα παρά μόνο η δουλειά.

Προσωπικές ευθύνες. Ναι υπάρχουν και αυτές και μάλιστα σε ένα μεγάλο ποσοστό. Μπορείς να μορφωθείς και έξω από το σύστημα. Μπορείς; Περνώντας τα χρόνια θα καταλάβουν οι νεότεροι ότι ο χρόνος που τους μένει για να κάνουν κάτι που πραγματικά θέλουν, είναι όλο και λιγότερος τα μέσα είναι σαφώς πολύ περισσότερα όπως πχ το internet αλλά το νερό πια κυλάει στο αυλάκι πια δεν έχει σημασία. Άλλωστε αν δεν έχεις μάθει να σκέφτεσαι μετά από μια ηλικία είναι πιο δύσκολο να αρχίσεις να το κάνεις. Άλλωστε από το internet παίρνεις γνώση ή πληροφορίες; Ακόμα και μόρφωση να παίρνεις θα μπορέσεις να αλλάξεις το σύστημα;

Τα παραπάνω είναι σκέψεις προσωπικές, πιθανόν λανθασμένες και δεν αφορούν όλους τους πολιτικούς, όλους τους εκπαιδευτικούς και γενικά το σύνολο των ανθρώπων… αλλά και επίσης δεν αφορούν όλους όσους τα διαβάσουν.

.

agaliarep
04-03-06, 10:26
Για να επίτευξη του καρπού της μόρφωσης πρέπει να υπάρχουν τρία στοιχεία.
Πρώτον: να είναι γόνιμο και καλό το χωράφι.
Δεύτερον: ο γεωργός να ξέρει καλά την δουλειά του και να ξέρει πως πρέπει να καλλιεργήσει το χωράφι.
Τρίτον: να είναι γόνιμος ο σπόρος.
Και για να προσθέσω και κάτι ακόμα… να μην πέσει πάγος…
Σε κανονικές συνθήκες αυτά είναι που χρειάζεται για να καρποφορήσει το κάθε δέντρο, το κάθε φυτό. Έτσι και το δέντρο της μορφώσεως.

.

Archangel
04-03-06, 10:41
Φτου!Δύο μέρες τώρα τριγυρνάω στην Μητροπόλεως στο ύψος του υπουργείου...και δεν πήρα μαζί μου τις βόμβες που έχω φτιάξει. ;) :D

Αγαπητή Δρυμονία ανέφερες για αξιολόγηση των καθηγητών το θέμα είναι να γίνει η αξιολόγηση των καθηγητών όχι από ανθρώπους του υπουργείου αλλά από τους μαθητές διότι ο καλύτερος κριτής των καθηγητών είναι ο ίδιος ο μαθητής.Αυτό όμως δεν τους συμφέρει εκ των πραγμάτων διότι αν οι μαθητές κρίνουν τους καθηγητές δεν προκειται να μείνει κανένας. ;)

Πάντα σε έναν αγώνα χωρίς να βλέπουν ποιος είναι ο νικητής, χωρίς να βλέπουν ποιος είναι ο υποκινητής, νιώθοντας πάντα το βάρος του χαμένου στις πλάτες τους

Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό βλέπουν ποιος είναι ο νικητής, βλέπουν ποιος είναι ο υποκινητής αλλά το ότι νιώθουμε το βάρος του χαμένου ναι συμφωνώ.Τα πάντα βλέπουμε αλλά αν πούμε κάτι είμαστε οπισθωδρομικοί και οι κακοί που θέλουν να κάνουν κακό.Το κακό είναι ότι μας έχουν μάθει και έχουν μεγαλώσει να φοβόμαστε και την σκιά μας.Αλλά πάντα πίστευα ότι ακόμα και ένας που σκέφτεται διαφορετικά μπορεί να κάνει την διαφορά.

Drymonia
06-03-06, 18:53
Agaliarep, είσαι χείμαρρος...συμφωνώ με τα περισσότερα.

Archangel, τι θα γίνει επιτέλους με εκείνες τις βόμβες; Όλο λογάκια είμαστε;; :p :o

Σχετικά με την αξιολόγηση, έχεις δίκιο ότι οι μαθητές είναι οι καλύτεροι κριτές. Βέβαια, όλα είναι σχετικά, δηλαδή, ένας μαθητής μπορεί όντως να καταλάβει πολλά για ένα καθηγητή αρκεί να έχει τα σωστά κριτήρια και κάποιο γνωστικό επίπεδο. Γι'αυτό μια αξιολόγηση μόνο από μαθητές δε μπορεί να θεωρηθεί απόλυτα αξιόπιστη, διότι είναι μονομερής αν και αρκετά εύστοχη όπως προείπες.

Archangel
07-03-06, 08:48
Agaliarep, είσαι χείμαρρος...συμφωνώ με τα περισσότερα.

Archangel, τι θα γίνει επιτέλους με εκείνες τις βόμβες; Όλο λογάκια είμαστε;; :p :o

Σχετικά με την αξιολόγηση, έχεις δίκιο ότι οι μαθητές είναι οι καλύτεροι κριτές. Βέβαια, όλα είναι σχετικά, δηλαδή, ένας μαθητής μπορεί όντως να καταλάβει πολλά για ένα καθηγητή αρκεί να έχει τα σωστά κριτήρια και κάποιο γνωστικό επίπεδο. Γι'αυτό μια αξιολόγηση μόνο από μαθητές δε μπορεί να θεωρηθεί απόλυτα αξιόπιστη, διότι είναι μονομερής αν και αρκετά εύστοχη όπως προείπες.


Είπα οτι κυκλοφόρησα για 4 μέρες δεν πήγα πρόσφατα για να το κάνω :( :D

Όσο για τους κριτές των καθηγητών θα θέσω ένα παράδειγμα είχα έναν καθηγητή φιλόλογο και έχει φοβερές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις αλλά δεν μπορεί να μεταδόση αυτά που ξέρει στα παιδιά δεν έχει βρεί τρόπο για να τα πάρει με το μέρος του και να τους δώσει να καταλάβουν αυτά έχει να πει. Αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε και ένας καθηγητής από το υπουργείο για να τον επιθεωρεί και να βλέπει την κρίση των μαθητών και να εξετάζει όλα τα ενδεχόμενα αλλά αυτό δεν γίνεται διότι όπως προείπα δεν θα μείνει κανένας καθηγητής.

tsilof
07-03-06, 09:36
...Αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε και ένας καθηγητής από το υπουργείο για να τον επιθεωρεί και να βλέπει την κρίση των μαθητών και να εξετάζει όλα τα ενδεχόμενα ...
Ο "ελεγκτικός" μηχανισμός τυπικά υπάρχει. Απλά είναι δύσκολο να λειτουργήσει για τον απλό λόγο ότι ζούμε στο βασίλειο των αιωνόβιων δημοσίων υπαλλήλων (με τη κακή ή καλή έννοια..).
Τα αρμόδια γραφεία σε "εξαιρετικές" περιπτώσεις μονάχα επιπλήττουν κάποιο κακό εκπαιδευτικό με την απόλυτη ποινή :D της μετάθεσης του σε κάποιο γραφείο και συνεπώς εκτός τάξης...
Άλλωστε σε όλο το δημόσιο τομέα κάπως έτσι δε γίνεται;
Βέβαια δε μιλάμε για αξιόποινες πράξεις του ποινικού κώδικα, αν και θα με βρείτε απόλυτα σύμφωνο στο σκεπτικό ότι ένας "κακός" καθηγητής διαπράττει εξίσου σημαντικό αδίκημα.

Τώρα στο θέμα της κρίσης από τους μαθητές, πιστεύω πως είναι το λιγότερο ουτοπικό ένα τέτοιο ενδεχόμενο μιας και προϋποθέτει πάρα πολλά πράγματα, τα οποία πολύ σωστά κάποια εξ αυτών αναφέρθηκαν ήδη παραπάνω.
Και δε ξέρω κατά πόσο θα ταν σωστό ένα τέτοιο ενδεχόμενο... :)

Geowolf
07-03-06, 14:59
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω κάπως μαζί σας όταν λέτε ότι τα παιδιά θα ήταν οι καλύτεροι κριτές των δασκάλων τους. Υποθέτω ότι αναφερόμαστε σε παιδιά της ηλικίας του γυμνασίου-λυκείου και όχι μικρότερα γιατί προφανώς υπάρχουν διαφορές. Ποια είναι τα κριτήρια που νομίζεται ότι θα χρησιμοποιούσαν για να κρίνουν τους δασκάλους και τους καθηγητές τους; (αναφερόμαστε πάντα στα σημερινά παιδιά). Κατακρίνουμε την παιδεία που προσφέρεται στα σχολεία και τη θεωρούμε ανεπαρκή αλλά λέμε ότι οι αποδέκτες αυτής της παιδείας είναι ικανοί κριτές, μήπως αυτό είναι λίγο οξύμωρο; Τα παιδιά (οι έφηβοι καλύτερα) είναι εν δυνάμει πολύ καλοί κριτές αλλά αυτό προϋποθέτει και το κατάλληλο επίπεδο. Όταν αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει, λόγο κακής παιδείας, τότε και οι όποιες κρίσεις δεν μπορούν να έχουν μεγάλη βαρύτητα. Γενικεύω κάπως τα πράγματα αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει και αλλιώς (στην αρχή τουλάχιστον).
Δε νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το θέμα γιατί τα παραπάνω σχετίζονται με την παιδεία.

Drymonia
07-03-06, 16:44
Αγαπητέ Geowolf, οι μαθητές μπορούν να καταλάβουν πολλά για τον καθηγητή τους, αλλά και βέβαια δεν μπορούν να κρίνουν διότι δεν έχουν τις γνώσεις και την εμπειρία για κάτι τέτοιο. Κριτές ή επιθεωρητές είναι άλλοι. Σίγουρα όμως, ιδιαίτερα όταν βλέπουν ένα καθηγητή σε καθημερινή βάση, τα παιδιά συνήθως κρίνουν εύστοχα με τα διάφορα "κοσμητικά επίθετα" που τους βγάζουν, π.χ. "δυνατός", "αυστηρός", "σπασίκλας", "άσχετος", "αστείος" κλπ.

Archangel
08-03-06, 08:19
Αγαπητέ Geowolf τα κριτήρια κρίσης είναι απλά θα έλεγαν οι μαθητές αν μπορούν να μάθουν από τον συγκεκριμένο καθηγητή ή όχι, αν κάνει ευχάριστα το μάθημα.Τα κριτήρια είναι πολύ απλά αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει να μάθουμε.Δεν θέλουν ανθρώπους θέλουν ανδρωειδή.

Geowolf
08-03-06, 14:39
Αγαπητή Drymonia συμφωνώ απόλυτα ότι οι μαθητές μπορούν να καταλάβουν πολλά για τους καθηγητές τους (και όχι μόνο) και ίσως αρκετές φορές είναι πιο αυστηροί και πιο αγνοί κριτές.
Αγαπητέ Archangel τα κριτήρια όντως είναι απλά, υπάρχει όμως και ένα αλλά. Λες: «αν μπορούν να μάθουν από τον συγκεκριμένο καθηγητή», αυτό είναι καλό κριτήριο αλλά προϋποθέτει ότι θέλεις να μάθεις. Δε νομίζω ότι η πλειοψηφία των μαθητών πάει στο σχολείο για να μάθει. Εξάλλου η γνώση και η παιδεία δεν προβάλλονται και δεν θεωρούνται πια αξιόλογα προσόντα. Φυσικά μπορούμε να πούμε ότι οι μαθητές λειτουργούν με τον τρόπο που τους έμαθαν και δεν φέρουν καμία ευθύνη αλλά αυτό δε νομίζω ότι είναι απόλυτα σωστό. Όλοι φέρουμε κάποια (μικρή ή μεγάλη) ευθύνη για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Η παιδεία που προσφέρει το κράτος μπορεί να μην είναι η καλύτερη, σήμερα όμως οι δυνατότητες να αντλήσουμε γνώση και μέσα από τη γνώση παιδεία είναι πολλές.

Antonia
08-03-06, 14:40
Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Τα περισσότερα παιδιά (εξαιτίας όλων αυτών που έχουν αναλωθεί να γράφουμε σε 10 σελίδες) δεν είναι σε θέση να πάρουν στα σοβαρά ένα τέτοιο "πείραμα". Δεν πρόκειται να αξιολογήσουν σωστά τους καθηγητές τους και τα αποτελέσματα ενός τέτοιο εγχειρήματος θα ήταν σίγουρα παραπλανητικά. Όχι πως δεν υπάρχουν μαθητές που να έχουν κριτική σκέψη και ορθή άποψη, αλλά χάνουν το νόημα (ίσως και να μην το έχουν βρει καν) και το σκοπό. Όπως άλλωστε κι εγώ, σε μια ηλικία των 12-15 δεν ασχολιόμουν σε καμία περίπτωση με το επίπεδο των καθηγητών μου και το αντίκτυπο που έχει η δική τους παιδεία στη δική μου μόρφωση. Φυσικά, ξεχώριζα κάποιους ως "καλούς" και με μεταδοτικότητα, αλλά δε νομίζω ότι μπορούσα να τους βαθμολογίσω αντικειμενικά για παράδειγμα. Βέβαια, μια δημοσκόπηση στα σχολεία της Ελλάδας θα βοηθούσε και θα έκανε πολλούς να ξεβολευτούν απ' την αναπαυτική καρέκλα τους. Δυστυχώς, νομίζω ότι όλοι ξέρουν τα αποτελέσματα και χωρίς την εν λόγο έρευνα. Οι αξιόλογοι καθηγητές στα Γυμνάσια-Λύκεια είναι είδος υπό εξαφάνιση! Έχω μια μικρή ελπίδα πως υπάρχουν μερικά "γεροντάκια" (χαριτολογώντας...) σε κάποια Δημοτικά που ακόμα το λέει η καρδούλα τους... Θυμάμαι ακόμα δυο δασκάλους στην πέμπτη και την έκτη τάξη. Για πόσο όμως θα διδάσκουν αυτοί, αν δεν έχουν πάρει ήδη σύνταξη;

Κακά τα ψέματα, οι νέοι και μόνο μπορούν να κάνουν τη διαφορά σήμερα. Εμείς, οι επικρατέστερες ηλικίες του forum αυτού (20-30) μπορούμε να ξεκινήσουμε (αν και νομίζω ήδη το έχουμε κάνει) να αλλάξουμε το κατεστημένο και να κινήσουμε τα λιμνάζοντα νερά, αφού κάποιοι μόλις ξεκινάνε την επαγγελματική τους σταδιοδρομία (ως καθηγητές), άλλοι βρίσκονται στις σπουδές τους και κάποιοι, ίσως σε πιο σημαντική κατάσταση, ξεκινούν μια οικογένεια δική τους. Κάθε μέρα, κάπου γίνεται μια μικρή επανάσταση. Εδώ μέσα, και μόνο με αυτή τη συζήτηση το πετυχαίνουμε αυτό. Και μόνο που αναγνωρίζουμε το πρόβλημα είναι ένα πρώτο βήμα...

Archangel
09-03-06, 08:50
Όλοι φέρουμε κάποια (μικρή ή μεγάλη) ευθύνη για την κατάσταση που βρισκόμαστε. Η παιδεία που προσφέρει το κράτος μπορεί να μην είναι η καλύτερη, σήμερα όμως οι δυνατότητες να αντλήσουμε γνώση και μέσα από τη γνώση παιδεία είναι πολλές.

Η παιδεία προέρχετε και από την οικογένεια(προ πάντων απο αυτήν) αν οικογένεια είναι του στυλ τι να τα κάνεις τα γράμματα...ε τότε ναι η ευθύνη είναι περισσότερο σε εμάς.

Αγαπητή Αντωνία πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί μαθητές που θέλουν να μάθουν αλλά δεν τους δίνονται τα κίνητρα και βασικά πολλοί ενδιαφέρονται για το αν μπορούν να μάθουν από τους καθηγητές τους και μπορούν να τους κρίνουν.Αυτό το λέω επειδή το βλέπω μέσω της αδερφής μου.Πλέον αρχίζει η ζήτηση από τους νέους για καλύτερη παιδεία.Κατ' επέκταση συμφωνώ μάζι σου στο ότι κάνουμε την διαφορά εδώ μέσα :)

tsilof
09-03-06, 09:10
...υπάρχουν πολλοί μαθητές που θέλουν να μάθουν αλλά δεν τους δίνονται τα κίνητρα και βασικά πολλοί ενδιαφέρονται για το αν μπορούν να μάθουν από τους καθηγητές τους και μπορούν να τους κρίνουν...

Τα δύο στοιχεία που πρέπει να πληρεί ένας εκπαιδευτικός είναι αφενός οι γνώσεις και αφετέρου η μεταδοτικότητα.
Αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα.
Προσωπικά έχω γνωρίσει καθηγητές με απίστευτη μεταδοτικότητα αλλά με ελάχιστες γνώσεις. Τι εννοώ; Γνωρίζουν μία στείρα ύλη της χρονιάς την οποία και μεταδίδουν. Είναι ευχάριστοι σα τύποι, με το χαβαλέ τους κλπ και αυτό τους κάνει ελκυστικούς και αγαπητούς στους μαθητές τους. Αλλά μέχρι εκεί..
Σε μία ενδεχόμενη ερώτηση από κάποιο πιο επιμελή μαθητή, η απάντηση είναι ..."ε,, θα το κοιτάξω και θα σου πω... αύριο..".
Όπως βέβαια συμβαίνει και το αντίθετο..
Απίστευτες γνώσεις, που... τις κρατάν για τον εαυτό τους αφού δε μπορούν να τις "περάσουν" στα παιδιά!!!
Αν γίνει κάποια στιγμή ένα είδος κριτικής από τους μαθητές, σαφώς και θα προτιμηθεί ο πρώτος καθηγητής..
Όμως το θέμα εκεί είναι; Δε νομίζω.
...Πλέον αρχίζει η ζήτηση από τους νέους για καλύτερη παιδεία...
Αυτό είναι έτσι ακριβώς.:)

elf
15-03-06, 09:58
Η εποχή που ζούμε έχει το υπέροχο προνόμιο της αφθονίας πληροφοριών και ερεθισμάτων, η παιδεία σήμερα μπορεί να είναι πολύπλευρη και πλούσια. Το ότι μπορώ να σκεφτώ για ένα άγνωστο θέμα που με ενδιαφέρει και σε λίγα λεπτά να διαβάζω ένα σχετικό, ωραίο άρθρο είναι εκπληκτικό και δεν είναι δεδομένο (σε άλλες περιοχές ή εποχές)! Το ότι μπορώ να συναναστραφώ και να επικοινωνήσω με ανθρώπους που βρίσκονται σε μακρινές και άγνωστες περιοχές μπορεί να το στερήθηκαν πολλοί σε άλλες κοινωνίες που το ονειρεύτηκαν ως έκφραση αγάπης και φιλίας! Στο σχολείο έχουμε ένα μάτσο δασκάλους να βγάλουμε σκάρτους σε διάφορους τομείς, ενώ αλλού μαθητές δεν ή αυτό- διδάσκονται τίποτα! Οι δάσκαλοι σήμερα μπορεί να είναι σεβάσμιοι, ψυχο-σχετισμένοι (ψυχίατροι, ψυχολόγοι, psychics...), αστρολόγοι, άυλα όντα, εξωγήινοι... και ακόμη γκρινιάζουμε πως δεν παρέχουν σωστή παιδεία! Οι μαθητές μαθαίνουν από μηχανές, θεάματα, στοές και δόγματα και πάλι αμαθείς τους βγάζουμε!

Αυτό που θέλω να πω είναι πως ίσως η απληστία και η εγω-κεντρικότητα είναι οι πιο δυνατοί εχθροί της παιδείας. Καλώς ή κακώς, είμαστε όλοι μονάδες και είμαστε υπεύθυνοι για τον τοίχο γύρω μας και όχι για όποιο τούβλο βλέπουμε να ορθώνεται από εδώ και από εκεί! Τα πράγματα στην εποχή μας μπορούν να είναι υπέροχα, άμα ο καθένας δώσει τον δικό του αγώνα εκεί που εκείνος γνωρίζει. Όλα αυτά προσπαθούν να μεταδώσουν ένα θετικό μήνυμα ελευθερίας και ανεξαρτησίας, ας εκ-παιδεύεται ο καθένας κατά βούληση! Η μόνη αρνητική επέμβαση είναι απέναντι στους δογματισμούς και στις υστερίες μας που (κατ' επιλογή μας και αμυντικά) καταφέρνουν να μας αφήνουν μίζερους.

Φιλικούς Χαιρετισμούς

beetlejuice
10-10-07, 21:20
Τα ματια ολων ηταν στραμμενα στο βιβλιο της Ιστοριας της ΣΤ' Δημοτικου τον τελευταιο καιρο. Για να δουμε και τι ειδους θρησκευτικη παιδεια λαμβανουν τα ελληνοπουλα σημερα... Η φωτογραφια ειναι απο το βιβλιο Θρησκευτικων της Δ' Δημοτικου και μου εσταλη σημερα στο e-mail μου (οι σημειωσεις δηλαδη δεν ειναι δικες μου). Τα σχολια περιττευουν, οπως και η συγκριση με οτιδηποτε προερχεται απο το παρελθον...


http://img407.imageshack.us/img407/4222/8riskeutikaya2.jpg

Μιχάλης
11-10-07, 17:16
Δεν καταλαβαίνω, τι ακριβώς σε ενοχλεί σε μια διαδικασία που ορισμένοι κρίνουν σωστό να την κάνουν; Από όσο γνωρίζω, παρόμοια γίνονταν και σε άλλες θρησκείες και γίνονται και ακόμα. Το πρόβλημα μπορείς να μου πεις ποιό ακριβώς είναι;

beetlejuice
11-10-07, 18:58
Η ενσταση μου σχετιζεται με το γενικοτερο προβλημα του μαθηματος των Θρησκευτικων(λεμε με χριστιανισμος), που κανονικα θα επρεπε να ονομαζεται "Θρησκειολογια". Απο το ειδικοτερο ομως αυτο παραδειγμα, παρατηρουμε το ειδος και την ποιοτητα της θρησκευτικης παιδειας που λαμβανουν τα ελληνοπουλα μεσα απο την κρατικη μεριμνα την οποια φυσικα και χρηματοδοτουμε ολοι μας. :mad:


Προαγει την καλλιεργεια και το ελευθερο πνευμα το παραδειγμα του αγιασμου αυτοκινητων; Προαγει την αναπτυξη καλλιεργημενων πολιτων ή δουλων και εξουσιαζομενων προβατων; :cool:

Drymonia
11-10-07, 19:14
Σύμφωνοι. Αρκεί το ίδιο να συμβαίνει με όλες τις θρησκείες που κατά καιρούς και αιώνες έχουν, ας πούμε, εξουσία. Δηλαδή, δέχομαι την κριτική σου, αρκεί το ίδιο να πρεσβεύεις για κάθε θρησκευτικό σύστημα σε σχέση με την ελεύθερη βούληση και επιλογή του καθενός.

beetlejuice
11-10-07, 19:18
Drymonia δεν μιλαω για θρησκευτικες ελευθεριες εδω, αλλα συγκεκριμενα για τη μορφη και τους στοχους του συγγραμματος των "Θρησκευτικων" (ιδιαιτερως στις μικροτερες σχολικες ταξεις) στο νεο-ελληνικο κρατος μετα την μεταπολιτευση.
Σχετιζεται με ελευθερη βουληση και επιλογη ή αποτελει εναν πρωτης ταξεως προσυλητισμο; Απο οσο γνωριζω παντως εχουν υπαρξει κατα καιρους προτασεις προς το υπουργειο Παιδειας (απο κομματα της αριστερας) για την μετατροπη του μαθηματος σε "Θρησκειολογια". Την πολιτικη ευθυνη κανεις; :rolleyes:

ελληνας
11-10-07, 20:08
Καλησπερα σας συγνωμη Μηνα αλλα νομιζω οτι κανεις παλι λαθος θελω να πιστευω αθελα σου
Παιρνεις μια παραπομπη και κανεις ενα θεμα που δεν υπαρχει καθολου
Λες τα παρακατω
Σχετιζεται με ελευθερη βουληση και επιλογη ή αποτελει εναν πρωτης ταξεως προσυλητισμο; Απο οσο γνωριζω παντως εχουν υπαρξει κατα καιρους προτασεις προς το υπουργειο Παιδειας (απο κομματα της αριστερας) για την μετατροπη του μαθηματος σε "Θρησκειολογια". Την πολιτικη ευθυνη κανεις

Που ειναι ο προσυλιτισμος που λες αν ανοιξεις ενα βιβλιο της 3ης δημοτικου εινα σαν παραμυθια με αφορμες απο την ζωη των ανθρωπων (γεννηση παιδιου στην οικογενεια -γεννηση Χριστου,βαφτιση παιδιου-βαφτιση Χριστου συνταγες για Χριστοψωμο εθιμα Χριστουγεννων εθιμα Πασχα)
Ειναι ενα παραπολυ ωραιο παραμυθι για αυτην την ηλικια δοσμενο παρα πολυ γλαφυρα
Παμε στη Α γυμνασιου που αναφερεται στην θρησκευτικη ιστορια του ισραηλ χωρις λαθη και εκφρασεις που υπαρχουν διαφορες και με σαφες αναφορες και φωτογραφιες στο συνεδριο ολων των θρησκειων
και τελος στο βιβλιο της Β λυκειου που εχει τιτλο χριστιανισμος και θρησκευματα
Αναφερεται σε ολες τις θρησκειες και στη σχεση τους μεταξυ τους ριξε μια ματια ειμαι σιγουρος οτι θα το βρεις ενδιαφερον αν δεν το εχεις να στο φερω στη συναντηση που θα βρεθουμε.

leo morpheus
11-10-07, 21:58
Ο Μηνας εχει απόλυτο δικιο,όσον αφορά στο θεμα του μαθηματος των θρησκευτικων.Θα επρεπε να ονομαζεται Θρησκειολογια και να ασχολειται διεξοδικα με ολες τις θρησκειες του κοσμου.Αυτό φυσικα συμβαινει και σε πανεπιστημιακες σχολες που υποτιθεται ότι γινεσαι επιστημονες,όπως στη δική μου,στις οποίες θεολογικές τα θρησκειολογικά μαθήματα είναι ελάχιστα μπροστά στα χριστιανικά.

Επίσης,αν διαβάσει κανεις τα αρθρα περί προυποθεσεων μεταπτυχιακού στη θεολογία/κοινωνική θεολογία,θα δει απαιτούμενα του τύπου ότι ο σπουδαστης πρέπει να είναι χριστιανός ορθόδοξος ή έστω πιστός κάποιας άλλης χριστιανικής ομολογίας.
Αντιθετως,αν επισκεφτέι κανεις την ιστοσελίδα της Οξφόρδης,θα διαβάσει ότι για να γινει καποιος θεολογος δεν χρειάζεται να ειναι αναγκαστικά χριστιανος αλλά οποιασδήποτε θρησκείας ακόμα και άθεος.Χαοτική λοιπόν η διαφορά Ευρώπης και Ελλάδας.

Το γεγονός είναι ότι η εκκλησία έχει βάλει το χεράκι της παντού,οπότε μην επιζητάτε πράγματα τα οποία δεν θα γίνουν.Τι πρόβλημα ξεκινάει επί Ρωμαικης Αυτοκρατορίας και φτανει μέχρι τις μερες μας.

Μιχάλης
12-10-07, 10:48
Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να σταματήσει αυτή η καραμέλα με τον προσηλυτισμό, γιατί έχετε συνηθίσει να τον προσάπτετε μόνο στο χριστιανισμό, ξεχνώντας προφανώς ότι υπάρχει και σε πολλές άλλες εκφάνσεις του βίου μας.
Άν και δεν γνωρίζω τις αλλαγές που έχουν γίνει στα μαθήματα από τον καιρό που ήμουν μαθητής, ωστόσο θα μιλήσω με βάση το τι ίσχυε τότε. Αν δεν κάνω λάθος, το Σύνταγμα, ενώ εξασφαλίζει τη θρησκευτική ελευθερία, επισημαίνει ότι η χριστιανική θρησκεία είναι η επίσημη του κράτους, οπότε μου φαίνεται λογικό το μάθημα των θρησκευτικών να στρέφεται γύρω από το χριστιανισμό και όχι από τη θρησκειολογία γενικότερα.
Δεύτερον, ομοίως με παραπάνω. επειδή το συνταγματικά καθορισμένο πολίτευμα είναι η Δημοκρατία, υπήρχαν μαθήματα που στρέφονταν γύρω από αυτή και όχι γύρω από τη βασιλεία, την ολιγαρχία και τα συναφή. Εκεί δεν σας είδα να διαμαρτύρεστε περί δήθεν προσηλυτισμού στη Δημοκρατία.
Τρίτον, μιλάμε για παιδάκια δημοτικού. Αν νομίζετε πως μπορούμε να τα διδάξουμε θρησκειολογία και τα δόγματα του Τριαδικού θεού ή τον παγανισμό και τη φιλοσοφία του, τότε μάλλον τα βλέπετε τα πράγματα με βάση την ηλικία σας και όχι την ηλικία τους.
Τέταρτον, εάν κάποιος μαθητής ανήκει σε άλλο δόγμα, με μια απλή διαδικασία εξαιρείται από το μάθημα των θρησκευτικών, δεν το παρακολουθεί και δεν βαθμολογείται σε αυτό.
Για πολλοστή φορά, το μοναδικό πρόβλημα ορισμένων είναι ο χριστιανισμός και γύρω από αυτό στρέφονται όλες αυτές οι δικαιολογίες, αν και πλέον αυτό έχει γίνει προφανές.
Για μένα ορθώς διδάσκεται το μάθημα των θρησκευτικών. Θα προτιμούσα, όμως, σε μεγαλύτερες ηλικίες να διδάσκεται και η θρησκειολογία ως ξεχωριστό μάθημα, όπως και τα διάφορα πολιτεύματα, για μια σφαιρικότερη ενημέρωση. Αντί λοιπον να κλαίγεστε για τα λεφτά των φορολογουμένων πολιτών( σημειωτέον αρκετοί από εσάς δεν είστε ακόμη φορολογούμενοι πολίτες), καλύτερα να αναρωτηθείτε σχετικά με το τι διδάσκονται τα παιδιά των μειονοτήτων, να αναρωτηθείτε γιατί άραγε τις περισσότερες φορές δεν διδάσκεται η ιστορία του εμφυλίου πολέμου, με αποτέλεσμα να βγαίνουν τα παιδιά από το σχολείο και η ιστορία τους να εξαντλείται γύρω από την αρχαιότητα και την Επανάσταση.

leo morpheus
12-10-07, 15:36
Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να σταματήσει αυτή η καραμέλα με τον προσηλυτισμό, γιατί έχετε συνηθίσει να τον προσάπτετε μόνο στο χριστιανισμό, ξεχνώντας προφανώς ότι υπάρχει και σε πολλές άλλες εκφάνσεις του βίου μας.
Άν και δεν γνωρίζω τις αλλαγές που έχουν γίνει στα μαθήματα από τον καιρό που ήμουν μαθητής, ωστόσο θα μιλήσω με βάση το τι ίσχυε τότε. Αν δεν κάνω λάθος, το Σύνταγμα, ενώ εξασφαλίζει τη θρησκευτική ελευθερία, επισημαίνει ότι η χριστιανική θρησκεία είναι η επίσημη του κράτους, οπότε μου φαίνεται λογικό το μάθημα των θρησκευτικών να στρέφεται γύρω από το χριστιανισμό και όχι από τη θρησκειολογία γενικότερα.
Δεύτερον, ομοίως με παραπάνω. επειδή το συνταγματικά καθορισμένο πολίτευμα είναι η Δημοκρατία, υπήρχαν μαθήματα που στρέφονταν γύρω από αυτή και όχι γύρω από τη βασιλεία, την ολιγαρχία και τα συναφή. Εκεί δεν σας είδα να διαμαρτύρεστε περί δήθεν προσηλυτισμού στη Δημοκρατία.
Τρίτον, μιλάμε για παιδάκια δημοτικού. Αν νομίζετε πως μπορούμε να τα διδάξουμε θρησκειολογία και τα δόγματα του Τριαδικού θεού ή τον παγανισμό και τη φιλοσοφία του, τότε μάλλον τα βλέπετε τα πράγματα με βάση την ηλικία σας και όχι την ηλικία τους.
Τέταρτον, εάν κάποιος μαθητής ανήκει σε άλλο δόγμα, με μια απλή διαδικασία εξαιρείται από το μάθημα των θρησκευτικών, δεν το παρακολουθεί και δεν βαθμολογείται σε αυτό.
Για πολλοστή φορά, το μοναδικό πρόβλημα ορισμένων είναι ο χριστιανισμός και γύρω από αυτό στρέφονται όλες αυτές οι δικαιολογίες, αν και πλέον αυτό έχει γίνει προφανές.
Για μένα ορθώς διδάσκεται το μάθημα των θρησκευτικών. Θα προτιμούσα, όμως, σε μεγαλύτερες ηλικίες να διδάσκεται και η θρησκειολογία ως ξεχωριστό μάθημα, όπως και τα διάφορα πολιτεύματα, για μια σφαιρικότερη ενημέρωση. Αντί λοιπον να κλαίγεστε για τα λεφτά των φορολογουμένων πολιτών( σημειωτέον αρκετοί από εσάς δεν είστε ακόμη φορολογούμενοι πολίτες), καλύτερα να αναρωτηθείτε σχετικά με το τι διδάσκονται τα παιδιά των μειονοτήτων, να αναρωτηθείτε γιατί άραγε τις περισσότερες φορές δεν διδάσκεται η ιστορία του εμφυλίου πολέμου, με αποτέλεσμα να βγαίνουν τα παιδιά από το σχολείο και η ιστορία τους να εξαντλείται γύρω από την αρχαιότητα και την Επανάσταση.


Μιχάλη μου,γενικότερα τα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα διδάσκονται με λάθος τρόπο.Επιμένω πως όπως σε ένα παιδάκι δημοτικού του διδάσκουν κομμάτια της Π.Διαθήκης σαν παραμυθάκια,είναι εξίσου εύκολο με τον ίδιο τρόπο να διδαχθεί και τις υπόλοιπες θρησκίες.Αν θρησκευτική μόρφωση είναι μόνο η μελετή της επικρατουσας θρησκείας τότε κάλλιστα να παέι το παιδάκι σε κατηχητικό.Μην ξεχνάς ότι έρχονταν σχολείο και μας έπρηζαν απο τότε καθε Κυριακη να πηγαίνουμε.Αυτός και αν ειναι προσηλυτισμός.

Ακόμα και για την ιστορία συμφωνω μαζί σου.Δεν ξέρω γιατιι δεν διδάσκονται για τον εμφύλιο,ίσως επειδή δεν συμφερεί κανεναν.Σίγουρα ο προσυλητισμός υπάρχει παντού είτε εμφανής είτε όχι αλλά ρε Μιχάλη ένα παιδάκι τι φταίει να το πορώνουν από τόσο μικρή ηλικία;Το πρόβλημα μου δεν ειναι ο χριστιανισμός,ίσως και κάποια άλλη θρησκεία να είχαμε αυτά να έλεγα,απλά επειδή είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους,γι αυτό το λόγο ασχολούμαι με αυτή και αυτά που κάνει.

Drymonia
12-10-07, 16:03
Leo αντιλαμβάνομαι τον εκνευρισμό σου όταν αναφέρεσαι στο γεγονός ότι για μεταπτυχιακές σπουδές στην θεολογία χρειάζεσαι ορθόδοξο διαβατήριο. Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι απαράδεκτο και θλιβερό.

Beetle... που να ζούσες και στον Μεσαίωνα.. θα έβγαζες φλύκταινες! Πάλι καλά που ζείς στο σήμερα και την βγάζεις κακήν κακώς. :D Στο ξαναλέω ότι δέχομαι τις ενστάσεις σου εφ'όσον τις πρεσβεύεις για όλες τις θρησκείες, διαφορετικά θα είναι σαν να μην διαμαρτήρεσαι για την ελεύθερη βούληση αλλά για τον χριστιανισμό, κι έτσι θα συμφωνήσω και με τις παρατηρήσεις του Μιχάλη.

ελληνας
12-10-07, 17:40
leo απο μια συντομη ερευνα που εκανα σε γνωστους και φιλους και στο διαδυκτιο πουθενα δεν βρηκα αυτο που αναφερεις για αποκτηση μεταπτυχιακου να χρειαζεται πιστοποιητικο ορθοδοξιας η αλλου χριστιανικου διπλωματος

Αυτο που χρειαζεται ειναι το πτυχιο του πανεπιστημιου θεολογιας η αλλου πανεπιστημιου βλεπε www.eap.gr
www.auth.gr/theo/plaisio_leitourgias.htm

Οσο για αυτο που λες περι αθεου δεν ισχυει με τιποτα και μην τα παραλες αλλα και να ισχυε ποιο ειναι το προβλημα σου το διδακτορικο που ζηταει καποιος ειναι θεολογια και οχι αθεολογιας

Καπου αυτη η καραμελα για την εκκλησια να σταματησει σε πραγματα που δεν στεκει
Υπαρχουν πολλα αλλα που δε χρειαζεται να της βαζουμε και αλλα φτανουν

Drymonia
13-10-07, 10:21
Ελληνα, τυπικά μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αλλά ίσως όχι ουσιαστικά. Δηλαδή, αν θες να βρεις υπεύθυνο καθηγητή και όλες οι έδρες είναι πιασμένες από πιστούς συγκεκριμένης θρησκείας, τότε τα πράγματα αλλάζουν. Πες μου ποιος χριστιανός καθηγητής θα επιβλέψει διδακτορικό παγανιστικής ή άλλης κατεύθυνσης και ποια επιτροπή καθηγητών θα εισηγηθεί για τέτοιο διδάκτορα να πάρει έδρα!

ελληνας
13-10-07, 16:03
Συγνωμη μιλαμε για πως παιρνεις master η για να αναλαβεις εδρα να διδαξεις
Για master δεν υπαρχει προβλημα οσο για εδρα στο πανεπιστημιο για να διδαξεις δε νομιζω οτι φτιαχνεις κανενα πιστοποιητικο αλλα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειριες που εχεις
Οσο για εδρα που λες μπορεις να μου πεις το μαθημα που θα εχεις κανει ειδικοτητα?

leo morpheus
13-10-07, 16:10
Συγνωμη μιλαμε για πως παιρνεις master η για να αναλαβεις εδρα να διδαξεις
Για master δεν υπαρχει προβλημα οσο για εδρα στο πανεπιστημιο για να διδαξεις δε νομιζω οτι φτιαχνεις κανενα πιστοποιητικο αλλα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειριες που εχεις
Οσο για εδρα που λες μπορεις να μου πεις το μαθημα που θα εχεις κανει ειδικοτητα?

Άρθρο 4
Υποψήφιοι για το Π.Μ.Σ.

Δεκτοί στο Π.Μ.Σ. μπορούν να γίνουν: α) οι κάτοχοι πτυχίου Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών, β) ορθόδοξοι πτυχιούχοι Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής, πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά περίπτωση (μετά από απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), αναγνωριζομένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ, και γ) από τους ετερόδοξους οι: Προχαλκηδόνιοι, οι Παλαιοκαθολικοί, οι Ρωμαιοκαθολικοί, οι Αγγλικανοί, μέλη Διαμαρτυρομένων Ομολογιών- μελών του Παγκοσμίου Συμβουλίου των Εκκλησιών, πτυχιούχοι των αντίστοιχων πανεπιστημιακών Σχολών. δ) Η Γ.Σ.Ε.Σ. κρίνει κατά περίπτωση ειδικές κατηγορίες υποψηφίων.

Oρίστε ελληνα και άσε με να γνωρίζω καλύτερα αφού φοιτώ εκεί.

Ευχαριστώ.

leo morpheus
13-10-07, 16:14
Συγνωμη μιλαμε για πως παιρνεις master η για να αναλαβεις εδρα να διδαξεις
Για master δεν υπαρχει προβλημα οσο για εδρα στο πανεπιστημιο για να διδαξεις δε νομιζω οτι φτιαχνεις κανενα πιστοποιητικο αλλα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειριες που εχεις
Οσο για εδρα που λες μπορεις να μου πεις το μαθημα που θα εχεις κανει ειδικοτητα?


Οι γνωσεις και οι εμπειρίες;Ας γελάσω.Συνήθως γίνεσαι βοηθός καθηγητή και μετά παίρνεις τη θεση του.Και για να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει αξιοκρατία,στη σχολή μου διδάσκουν μία καθηγητρια,ο αντρας της και η κόρη της.Ολόκληρη οικογενεια δηλαδή.Οπότε για ποιες γνωσεις και ποιες εμπειριες μιλάμε;Ας μην μιλήσω και για τα πολιτικά...

ελληνας
13-10-07, 16:35
Δεκτοί στο Π.Μ.Σ. μπορούν να γίνουν: α) οι κάτοχοι πτυχίου Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών, β) ορθόδοξοι πτυχιούχοι Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής, πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά περίπτωση (μετά από απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), αναγνωριζομένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ, και γ) από τους ετερόδοξους οι: Προχαλκηδόνιοι, οι Παλαιοκαθολικοί, οι Ρωμαιοκαθολικοί, οι Αγγλικανοί, μέλη Διαμαρτυρομένων Ομολογιών- μελών του Παγκοσμίου Συμβουλίου των Εκκλησιών, πτυχιούχοι των αντίστοιχων πανεπιστημιακών Σχολών. δ) Η Γ.Σ.Ε.Σ. κρίνει κατά περίπτωση ειδικές κατηγορίες υποψηφίων.

Μηπως εβαλες απο μονος σου δυο λεξουλες παραπανω που εσενα σε βολευουν αλλα δεν ισχυουν και δεν ειναι γραμμενα πουθενα

leo morpheus
13-10-07, 21:27
Δεκτοί στο Π.Μ.Σ. μπορούν να γίνουν: α) οι κάτοχοι πτυχίου Ορθοδόξων Θεολογικών Σχολών, β) ορθόδοξοι πτυχιούχοι Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής, πανεπιστημιακού επιπέδου, κατά περίπτωση (μετά από απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), αναγνωριζομένου από το ΔΙΚΑΤΣΑ, και γ) από τους ετερόδοξους οι: Προχαλκηδόνιοι, οι Παλαιοκαθολικοί, οι Ρωμαιοκαθολικοί, οι Αγγλικανοί, μέλη Διαμαρτυρομένων Ομολογιών- μελών του Παγκοσμίου Συμβουλίου των Εκκλησιών, πτυχιούχοι των αντίστοιχων πανεπιστημιακών Σχολών. δ) Η Γ.Σ.Ε.Σ. κρίνει κατά περίπτωση ειδικές κατηγορίες υποψηφίων.

Μηπως εβαλες απο μονος σου δυο λεξουλες παραπανω που εσενα σε βολευουν αλλα δεν ισχυουν και δεν ειναι γραμμενα πουθενα


Που τις ειδες τις παραπανω λεξεις φιλε μου;Παρακαλώ οποιονδήποτε νοήμονα ανθρωπο να μου πει που εβαλα παραπανω λεξεις και αλλαξα το νοημα.

Επισης,αυτό που βγαίνει ειναι ότι καλοδεχούμενοι για μεταπτυχιακό είναι μόνο οι χριστιανοί.Είδατε πουθενα κατι για μουσουλμανους,βουδιστες,ινδουιστες,παγανιστες κ.λ.π.;;;Δεχονται ολους,αρκει να ειναι χριστιανοι...

Γι αυτό φίλε μου,αστα αυτά και να μελετας προσεκτικοτερα τις πηγες.Και σου ξαναλεω σαν θεολογος φοιτητης ασε με να γνωριζω καλυτερα τι συμβαινει σε αυτους τους τομεις.Και απαντα μου που ειδες τις παραπανω λεξεις.Το αρθρο που παρεθεσα ειναι απο το site της Κοινωνικης Θεολογίας.

ελληνας
13-10-07, 21:47
α. Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί, ύστερα από επιλογή, οι εξής κατηγορίες πτυχιούχων:

Πτυχιούχοι Τμημάτων Θεολογικών Σχολών της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής.

Σε ειδικές εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από αιτιολογημένη εισήγηση της πενταμελούς εξεταστικής Επιτροπής (αποτελείται από 5 μέλη, ένα από κάθε Τομέα, και ορίζεται με απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), γίνονται δεκτές υποψηφιότητες πτυχιούχων άλλων Σχολών ή Τμημάτων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, με την προϋπόθεση ότι το γνωστικό αντικείμενο της σχεδιαζόμενης μελέτης i) βρίσκεται στη συνέχεια των σπουδών τους και ii) θεραπεύεται από το Τμήμα Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

πηγη web.auth.gr/canonlaw

Εγω αυτη τη πηγη εχω
Ειδες πως γινονται οι παρεξηγησεις?

leo morpheus
13-10-07, 21:58
α. Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί, ύστερα από επιλογή, οι εξής κατηγορίες πτυχιούχων:

Πτυχιούχοι Τμημάτων Θεολογικών Σχολών της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων Θεολογικών Σχολών της αλλοδαπής.

Σε ειδικές εξαιρετικές περιπτώσεις και ύστερα από αιτιολογημένη εισήγηση της πενταμελούς εξεταστικής Επιτροπής (αποτελείται από 5 μέλη, ένα από κάθε Τομέα, και ορίζεται με απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ.), γίνονται δεκτές υποψηφιότητες πτυχιούχων άλλων Σχολών ή Τμημάτων της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, με την προϋπόθεση ότι το γνωστικό αντικείμενο της σχεδιαζόμενης μελέτης i) βρίσκεται στη συνέχεια των σπουδών τους και ii) θεραπεύεται από το Τμήμα Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

πηγη web.auth.gr/canonlaw

Εγω αυτη τη πηγη εχω
Ειδες πως γινονται οι παρεξηγησεις?


Προφανως τα αρθρα περι μεταπτυχιακου ανα σχολή αλλάζουν.Παντως στη δικιά μου πηγή ειδες τι λεει και κατα τη γνωμη μου αυτό δεν ειναι σωστο.Δεν υπάρχει λόγος αντιπαραθεσης αφου τοση ωρα μιλούσαμε απο διαφορετικες πηγες.Γίνονται αυτά...

Αλλά για να επιστρέψουμε στο θέμα,γιατι κάποιος αλλοθρησκος να μην μπορεί να κανει μεταπτυχιακο;Γι αυτό λέω πως ακόμα και στα πανεπιστημιακα μαθηματα πρέπει να δωθεί μια πιο θρησκειολογική κατεύθυνση.