PDA

Επιστροφή στο Forum : Και αν ζούσατε τότε...τι?


Y1annis
12-11-07, 22:32
Καλησπέρα καλοί μου φίλοι!

Ένα από τα θέματα που με έχουν απασχολήσει πολλές φορές είναι, αν είχα την δυνατότητα να το κάνω σε ποια εποχή θα ήθελα να πάω στο παρελθόν, γιατί και τι θα έκανα αν είχα αυτή τη δυνατότητα.

Για παράδειγμα θα έλεγα στον Κωνσταντίνο τον Παλαιολόγο για την Κερκόπορτα? Θα ενημέρωνα τον Λεωνίδα για τον Εφιάλτη? Θα έβρισκα τον Ιούδα Ισκαριώτη και θα τον σταματούσα κάπως?

Εγώ πάντως με σειρά θα ήθελα να ζήσω τα εξής:

1. Από κοντά την ζωή του Χριστού. Λόγοι εύκολα αντιληπτοί, και βέβαια δεν θα άλλαζα τίποτα.
2. Να ζήσω στην Αθήνα του 5ου αιώνα. Να νοιώσω λίγο ακόμα ποιο μεγάλη ευτυχία που είμαι Έλληνας και να συμμετέχω στις συζητήσεις στην αγορά. (αν και μάλλον ούτε εγώ, αλλά βέβαια ούτε και αυτοί δεν θα πολυκαταλάβαινόμασταν)
3. Να ζήσω την μεγαλοπρέπεια του Βυζαντίου. Ναι εδώ θα έκανα το παν για να μην πέσει το Βυζάντιο και πιστεύω πως μόνο ένας άνθρωπος με τις γνώσεις του σήμερα και βέβαια αρκετή διπλωματία θα μπορούσε να το καταφέρει.

Εσείς λοιπόν που θα πηγαίνατε, γιατί, και τι θα κάνατε να είχατε αυτήν την δυνατότητα?

t.ASSOS
12-11-07, 22:57
Εσείς λοιπόν που θα πηγαίνατε, γιατί, και τι θα κάνατε να είχατε αυτήν την δυνατότητα?

Τι θα πράτταμε εάν είχαμε την δυνατότητα , ή τι θα δίναμε ως αντάλλαγμα για να την έχουμε ?
Όσο για την εποχή και τον προορισμό θέλει πολύ σκέψη .
Το δέλεαρ μεγάλο .

.

Dunadan
13-11-07, 00:54
Aν είχα τη δυνατοτητα να ταξιδεψω πισω στο χρονο θα πηγαινα πρωτα στα χρονια του Μεγαλου Αλεξανδρου , μετα στα χρονια του Χριστου ,στην εποχη των μινωιτων και των μυκηναιων , στο καμελοτ (αν υπηρχε) , αλλα και στο 50.000 π.Χ. , βασικα θα ηθελα να ειμαι κατι σαν τον Highlander και να τα ζησω ολα απο την αρχη του πολιτισμου μεχρι σημερα απο πρωτο χερι ,μεσα απο τα αδυτα των αρχαιων ελληνικων ναων ,τη σφιγγα κ.τ.λ.!


Τωρα αν θα επενεβαινα σε καποιο ιστορικο γεγονος για να το αλλαξω θα σου πω το πλεον συνηθισμενο οτι δεν νομιζω να μπορουσα να επωμιστω την ευθυνη να αλλαξω κατι τοσο ιερο οπως το παρελθον και η ιστορια.Δηλαδη δεν θα σταματουσα τον Εφιαλτη (αν και ο πειρασμος θα ναι μεγαλος),ουτε τον Κρονο θα συμβουλευα να μην τρωει τα παιδια του ,ουτε τον Παρη να μην απαγαγει την Ελενη...


Εχεις φανταστει εσυ ποτε τι θα γινοταν αν σταματουσες , ας πουμε , τον Παυσανια να δολοφονησει τον Φιλιππο ? Η αν ησουν ο βασιλιας της Ισπανιας και δεν εδινες πλοια στον Κολομβο? Η αν ησουν ο Γουναρης και δεν εδινες εντολη να προχωρησουν τα στρατευματα στη χαμενη πατριδα? Η αν ησουν ο Σωκρατης και δεν επινες το κωνειο?Και εγω θα ηθελα να αλλαξω πολλα οπως τη Μικρασιατικη Καταστροφη αλλα δεν θα μπορουσα να ξερω ολες τις συνεπειες ουτε τη ροη της ιστοριας τα επομενα χρονια, μπορει να ειχαμε πολεμο τωρα.Ειναι τοσοι πολλοι οι ανθρωποι για να τους παρω στο λαιμο μου.Ολα τα γεγονοτα ειναι μηνυματα , μαθηματα ιδιως τα ασχημα και ειτε το θελουμε ειτε οχι συμβαινουν,πρεπει να συμβαινουν :) Σκεψου και οτι θα εφερνες τετοια γνωση απο το παρελθον ,απαντησεις σε πολλα ερωτηματα , που δεν θα χρειαζοταν να αλλαξεις τιποτα.

beetlejuice
13-11-07, 10:35
Ωραιο θεματακι! :)
Θα ξεκινουσα επισκεπτομενος την Αιγυπτο στην εποχη της κατασκευης των Πυραμιδων!

Στη συνεχεια θα διακτινιζομουν στην Αθηνα του Περικλη για να μελετησω το θεσμικο κομματι της λειτουργιας της Δημοκρατιας εκεινα τα χρονια....


... και θα κατεληγα στα λιγοστα χρονια της διακυβερνησης του Βυζαντιου απο τον Μεγα Ιουλιανο, οπου και θα προσπαθουσα να τον πεισω (αλα back to the future κατασταση :D ) για να κανει πραξη γρηγοροτερα το οραμα του, δηλαδη την δημιουργια μιας μυστικης ομαδας, μιας πραγματικης ομαδας Ε θα ελεγα, για την υπερασπιση των συμφεροντων του Ελληνισμου τους δυσκολους αιωνες που ερχονταν. Η ιδεα υπηρχε μεσα στο μυαλο του (ειναι καταγεγραμμενη), ομως δεν προλαβε να τη θεσει σε εφαρμογη μιας και τον σκοτωσε ο Μερκουριος (μετεπειτα αγιος των χριστιανων).

Θα ηθελα να συνεχισω το ταξιδι μου στο χρονο γνωριζοντας απο κοντα προσωπικοτητες οπως ο Πληθων Γεμιστος, ο Αδαμαντιος Κοραης, και ο Αγγελος Σικελιανος, αλλα και θα εκανα τα παντα για μια συμμετοχη στα περιπετειωδη ταξιδια του ναυαρχου Ριτσαρντ Μπερντ και του Περσυ Χαρισσον Φωσσετ!.

Μυησεις σε ολα τα μυστηρια (Ελευσινια, Καβειρια κτλ) δεν αναφερω, τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται! :p

Αυτα απο μενα! :)

Ophelia
13-11-07, 10:36
Συμφωνώ με τον Dunadan...ούτε και εγω πιστεύω οτι θα άλλαζα κάτι εαν είχα τη δυνατότητα να ταξιδέψω στο χρόνο. Τα πράγματα έγιναν έτσι όπως έπρεπε να γίνουν!

Τώρα για το που θα πήγαινα?
Σίγουρα όσο πιο μακριά στο παρελθόν μπορούσα!
100.000, 80.000, 15.000 χρόνια πριν. Θα ήθελα να δω απο κοντά τους πρώτους ανθρώπους να παύουν να είναι νομάδες και να ζουν στις πρώτες 'πόλεις'. Να δω την αρχή της κοινωνίας, της θρησκείας, της γλώσσας! Να δω την ανκάλυψη της φωτιάς, της ρόδας...(και να διαπιστώσω επιτέλους πόσα απο αυτά που αποκαλούμε 'μυθολογία' είναι όντως αυτό και πόσα είναι παραποιημένα γεγονότα). Και σίγουρα θα με ενδιάφερε πολύ ένα μίνι-τουρ των αρχαιότερων πολιτισμών, ειδικά των Σουμέριων! :)

tsilof
13-11-07, 14:13
Πάντα με γοήτευε ο Χρυσός αιώνας του Περικλέους και μάλλον εκεί θα επιθυμούσα να πάω, αν γινότανε :p

Όμως και ένα ταξιδάκι στο μέλλον, πχ στα 2200 μΧ δε θα με χαλούσε...
Παρέα με τα τετρασέγγονα σας :D :D

Ωραίο θεματάκι, όντως!!!

ELPINIKI
13-11-07, 14:45
ωραίο θέμα! :)

λοιπόν εγώ θα ήθελα να ζούσα στην εποχή του μεσαίωνα... να ήμουν φυσικά μάγισσα (καλή) :p θα είχα ένα πρόβλημα με την πυρά βέβαια αλλά οκ.
θα ήθελα να κατοικούσα σε ένα μικρό χωριό της Αγγλίας δεν θα ήθελα να είχα πολλά χρήματα...γιατί εκεί δεν θα τα είχαμε ανάγκη... θα είχαμε ζώα και ξορκια και μπόλικη αλχημεία... :p (μάλλον ξέφυγα λίγο)

ο μεσαίωνας μου αρέσει γιατί μου βγάζει μια εποχή απόκρυφη και άκρως μυστικιστική!

Y1annis
13-11-07, 15:05
...γιατί εκεί δεν θα τα είχαμε ανάγκη... θα είχαμε ζώα και ξορκια και μπόλικη αλχημεία... :p (μάλλον ξέφυγα λίγο)

ο μεσαίωνας μου αρέσει γιατί μου βγάζει μια εποχή απόκρυφη και άκρως μυστικιστική!

Αλχημεία για να μετατρέπεις το μολύβι σε χρυσό, και μαγεία για να αλλάζεις τα ζώα από βάτραχους σε πρήγκιπες! ;) χμμ LOL

Μυστικιστική και ερωτική! :)

mata xari
13-11-07, 21:45
Καλησπέρα σε όλους.
Όντως, ωραίο θέμα. Εγώ θα ήθελα να βρεθώ ανάμεσα στους πρώτους ινδιάνους. Οι λόγοι πολλοί, ανάμεσα σε αυτούς η αγάπη και η σχέση τους με τη φύση.
Επιπλέον, αν και δεν μπορώ να ξεχωρίσω μόνο έναν, θα ήθελα να βρεθώ στο πλάι ενός επιστήμονα και να ζήσω από πρώτο χέρι την έντονη προσπάθεια και τη χαρά του επιτεύγματος.
Τέλος, θα συμφωνήσω με τον tsilof. Ένα ταξιδάκι στο μέλλον, θα ήταν ό,τι πρέπει. Ειδικά, αν επρόκειτο για κατάσταση τύπου "Πέμπτο Στοιχείο" :cool:

ΥΓ: Μάλλον ούτε εγώ θα άλλαζα κάτι, αν και δεν πιστεύω πως θα μπορούσα.

karma
14-11-07, 02:41
Ένα από τα θέματα που με έχουν απασχολήσει πολλές φορές είναι, αν είχα την δυνατότητα να το κάνω σε ποια εποχή θα ήθελα να πάω στο παρελθόν, γιατί και τι θα έκανα αν είχα αυτή τη δυνατότητα.

Για παράδειγμα θα έλεγα στον Κωνσταντίνο τον Παλαιολόγο για την Κερκόπορτα? Θα ενημέρωνα τον Λεωνίδα για τον Εφιάλτη? Θα έβρισκα τον Ιούδα Ισκαριώτη και θα τον σταματούσα κάπως?

Εγώ πάντως με σειρά θα ήθελα να ζήσω τα εξής:

1. Από κοντά την ζωή του Χριστού. Λόγοι εύκολα αντιληπτοί, και βέβαια δεν θα άλλαζα τίποτα.
2. Να ζήσω στην Αθήνα του 5ου αιώνα. Να νοιώσω λίγο ακόμα ποιο μεγάλη ευτυχία που είμαι Έλληνας και να συμμετέχω στις συζητήσεις στην αγορά. (αν και μάλλον ούτε εγώ, αλλά βέβαια ούτε και αυτοί δεν θα πολυκαταλάβαινόμασταν)
3. Να ζήσω την μεγαλοπρέπεια του Βυζαντίου. Ναι εδώ θα έκανα το παν για να μην πέσει το Βυζάντιο και πιστεύω πως μόνο ένας άνθρωπος με τις γνώσεις του σήμερα και βέβαια αρκετή διπλωματία θα μπορούσε να το καταφέρει.

Εσείς λοιπόν που θα πηγαίνατε, γιατί, και τι θα κάνατε να είχατε αυτήν την δυνατότητα? Πολύ ωραία θέμα!

Ας δούμε τα πράγματα... από μία διαφορετική σκοπιά... και κάπως ανατρεπτικά!

Ποιος μας λέει ότι δεν έχουμε ζήσει εκεί... ή αλλού;;;;

Προσωπικά έχω αναμνήσεις από πολλά μέρη και εποχές... άλλες ευχάριστες, άλλες δυσάρεστες....

Τώρα αν είχα τη δυνατότητα, θα ήθελα να ζήσω σε έναν άλλον πλανήτη... γιατί από τη γη έχω πάρει γεύση! :D :D :D

Αγαπητέ Y1annis

Στα μέρη που περιγράφεις... έχω αναμνήσεις! Μπορεί να έχεις ζήσει και εσύ, ίσως και γι' αυτό σε έλκουν τόσο! Αν θέλεις, γράψε ή στείλε μου τα στοιχεία σου (ημερομηνία, ώρα και τόπο γέννησης) να το επιβεβαιώσουμε!

leo morpheus
14-11-07, 15:05
Ταξιδι στο παρελθόν ε...;Χμμ...

Θα ήθελα να ειχα παρει μερος στην ηρωικη μαχη του Little Big Horn(με το πλευρό των ινδιανων,εννοειται...),να χανομουν μεσα στην απεραντη βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας,να ημουν φιλοσοφος στην Αθηνα την εποχη που κηρυξε ο απ.Παυλος μήπως και σωζαμε τιποτα...,να ήμουν στα πληρωματα του Κορτεζ μηπως και βυθιζα τα πλοια και γλυτωναμε ολοκληρη γενοκτονια ινδιανων...

Να ζουσα στο μεσαιωνα και να με κατηγορουσε η Ιερα Εξεταση(πλακα θα ειχε...),να ημουν μυημενος στα αρχαια ελληνικα μυστηρια,να βοηθουσα και γω στον Ελληνικο Διαφωτισμό παρεα με τους Κοραη,Γεμιστό,Καιρη,να επαιρνα μερος στον επαναστατικο αγωνα του Αιμιλιανο Ζαπάτα...

Και άλλα πολλά αλλά αυτά ειναι αρκετά νομιζω...

Y1annis
15-11-07, 12:57
Στα μέρη που περιγράφεις... έχω αναμνήσεις! Μπορεί να έχεις ζήσει και εσύ, ίσως και γι' αυτό σε έλκουν τόσο! Αν θέλεις, γράψε ή στείλε μου τα στοιχεία σου (ημερομηνία, ώρα και τόπο γέννησης) να το επιβεβαιώσουμε!

Φίλη karma

Στα έστειλα με PM. Ευχαριστώ! :rolleyes:

Φ@ύλος Κύκλ(Ο)S
15-11-07, 14:05
Θα ’θελα να, θα ’θελα να ’μουν κηπουρός
σ’ ένα κοραλλένιο κήπο στο βυθό
Γέρο-πουρός θαυματοποιός
με τα στοιχειά της νύχτας να μεθώ

Θα ’θελα να, θα ’θελα να ’μουν παπουτσής
Το χρόνο να μετρώ με το σφυρί
το γυάλινο γοβάκι της
να κρύψω και κανείς να μην το βρει

Θα ’θελα να, θα ’θελα να ’μουν κυνηγός
χαμένος σ’ ένα δάσος μαγικό
σαν τον Ορφέα το μουσικό
από τις μάγισσες να φαγωθώ

Μ’ αφού δεν εί-, μ’ αφού δεν είμαι κυνηγός
ας ήμουν της αγάπης μας φρουρός
Μ’ αφού δεν είμαι κυνηγός
ας γίνω στην ποδιά σου ναυαγός

Μιχάλης
17-11-07, 10:14
Αν μπορούσα να κάνω το ταξίδι στο χρόνο, θα ήθελα να ζήσω τα παρακάτω


να βρίσκομαι δίπλα στον Μότσαρτ την ώρα της σύνθεσης του Ρέκβιεμ
να είμαι την τελευταία νύχτα στη φυλακή του Σωκράτη
να παρίσταμαι στη Σταύρωση του Ιησού
να παρακολουθήσω τη Σύνοδο της Νίκαιας
να βρίσκομαι στο Ρόσγουελ την ώρα της συντριβής του ΑΤΙΑ
να παρακολουθήσω την έκρηξη του Ηφαιστείου της Σαντορίνης
να δω από κοντά τον Κατακλυσμό

sumotori
17-11-07, 17:13
Σαν πολλά δε θέλεις εσύ ? :)

Τον κατακλυσμό κι από κοντά λίγο δύσκολο να το πετύχεις :cool:

Από πολύύύύύ μακριά και κάπου ψηλά θα ήταν καλύτερα νομίζω !

Jovitaki
17-11-07, 18:09
..Αρχικα θα συμφωνησω οτι τιποτα δεν θα αλλαζα γιατι ολα εχουν λογω για να εχουν γινει οπως εχουν γινει..
Αν το δω με χρονολογικη πορεια αρχικα θα ηθελα να βρισκομαι καπου στον Μεσαιωνα , καπου στην Σκωτια , να ειμαι μια μαγισσα και να ζω απαγορευμενα παθη η μια πυργοδεσποινα σε καποιο στοιχειωμενο καστρο..

Θα ηθελα να βρισκομαι σε ενα παριζιανικο bistreaux belle epoque στην ιδια συντροφια με ποιητες , ζωγραφους και φιλοσοφους της εποχης σε πνευματικες διαμαχες και κοντρες...Picasso, Kahlo, Rivera,Proust, Cacteau,Sartre...

Θα ηθελα να ακολουθησω τον Che Guevara στα ταξιδια του με την μηχανη εκει στην Παταγονια και τα νησια με τους λεπρους...

Θα ηθελα να ειμαι στην πρωτη εμφανιση των Joy Division στο Hacienda club της ιστορικης μουσικα εποχης του Manchester...

Hedwig
17-11-07, 21:09
Στην εποχή της ακμής της Ατλαντίδος... :)

simbelmyne lorien
18-11-07, 00:18
Εγώ πάλι "συμβιβάζομαι" :p απλά με την εποχή της δημιουργίας του κόσμου και της δημιουργίας του ανθρώπου και όλων των όντων και οντοτήτων!!!:D

OANNHSEA
19-11-07, 20:19
Μιχάλης
5. να βρίσκομαι στο Ρόσγουελ την ώρα της συντριβής του ΑΤΙΑ
7. να δω από κοντά τον Κατακλυσμό

Hedwig
Στην εποχή της ακμής της Ατλαντίδος...
Σαν πολύ σίγουροι δεν είσαστε;;;;;;; :D

Αντιθέτως εγώ σαν μηχανολόγος και λάτρης των στρατιωτικών θεμάτων θα ήθελα να ήμουν:
Στην δημιουργία της γέφυρας του Βοσπόρου από τον Ξέρξη,
Στην δημιουργία των κρεμαστών κήπων της Βαβιλί.
Στην δημιουργία των πυραμίδων και του πύργου της Βαβιλί.
Να δω τον στόλο του Τσενγκ Χο να κάνει τον γύρο του κόσμου.
Να δω τον Πυθέα να φτάνει στον βορρά.
Να δω την μάχη της Καντές...
Να δω τον Αννίβα να εξοντώνει τους Ρωμαίους στην μάχη των Καννών.
Την επίθεση των Ελλήνων στην μάχη του Μαραθώνα.
Να είμαι στην μάχη στο Κλειδί επί βασιλείας Βασιλείου Β.
Και τόσα άλλα.............................................. .....
Επίσης πόσο θα ήθελα να μελετήσω πλάσματα που δεν υπάρχουν πια, όπως οι δεινόσαυροι και τα προτωθηλαστηκά...
Να δω από κοντά τους νάνους ελέφαντες, τον τραγέλαφο, τα μόα, χιλιάδεα πλάσματα που εξόντωσε ο άνθρωπος μέσα στην τρέλα του... :(

Elise Carrington
19-11-07, 21:41
1. Την εποχη του Αλεξανδρου κατα την διαρκεια της εκστρατειας του και μεχρι το τελος της ζωης του.

2. Την εποχη της Αμαρνα στην Αιγυπτο.

3. Την εποχη της Κλεοπατρας μεχρι το τελος της ζωης της

4. 90.000 π.Χ και 900.000 π.Χ για να ελεγξω τις υποθεσεις μου σχετικα με την Ατλαντιδα και αλλους προιστορικους πολιτισμους.

Εννοειται οτι θα ηθελα να ταξιδεψω και σε αλλες διαστασεις/γαλαξιες/παραλληλα Συμπαντα :p

Εθνάρχης
19-11-07, 23:19
θα ελεγα στον βενιζελο να μην κανει ξανα εκλογες βγηκανε οι βασιλικοι και οι συμμαχοι μας εγκατελειψαν

και τωρα θα ζουσα στην μικρα ασια με τα εκατονταδες στρεμματα των τρισπαππουδων μου

και αν πηγαινα στην αρχαιοτιτα θα τα εβγαζα ολα με το κινητό βίντεο

μπορει και να έπνιγα τον μικρο χιτλερ πώς να αντισταθείς στον πειρασμό ;

ελληνας
20-11-07, 08:15
Γιαυτο ο θεος δε μας αφηνει να γυρισουμε πισω γιατι θα τα καναμε μπαχαλο και θα τα φτιαχναμε οπως θελουμε και σιγουρα θα χαλαγαμε την αλυσιδα της ζωης
χαχαχαχαχ
Σοβαρα τωρα εγω θα ηθελα να ημουν διπλα στον Μεγα Αλεξανδρο απο την αρχη της ζωης του μεχρι το τελος του
Να ημουνα παρων οταν ο Ιησους Χριστος εδωσε το Πατερ υμων σαν προσευχη στην επι ορους ομιλια
Να εβλεπα απο μια γωνια τους Σκουφα Τσακαλωφ και Ξανθο οτν δινανε τον ορκο της Φιλικης εταιρειας
Διπλα στο Σολωμο την ωρα που εγραφε τον Εθνικο υμνο και εβλεπε το Μεσσολογγι
ακομα να ανεβαινα στην Μακεδονια μαζι με το Παυλο Μελα
και σιγουρα στους ολυμπιακους αγωνες που εγιναν εδω το 1896 να δω το Σπυρο Λουη να τερματιζει
Τελος στη συναντηση που θα ειχαμε ολοι μετα για να λεγαμε τι ειδαμε και τι μαθαμε απο την πορεια μας στο παρελθον

SAM_502
20-11-07, 08:51
πολλυ ενδιαφεροντες αποψεις,

για μενα αν θα ηταν μοναχα μια θα ηθελα να βρισκομαι στο Roswell, New Mexico τη 2 ιουλιου του 1947

agaliarep
20-11-07, 10:03
Το έχετε παραχέσει….
Άκου στον κατακλυσμό… :D
Εγώ εάν μιλάμε για το παρελθόν…
Μέσω Χριστιανικής Θεώρησης θα ήθελα να είμαι παρόν στην 7η μέρα της δημιουργίας και θα έλεγα ‘τι πας να κάνεις;!… ή μήπως εκεί που ο Βλακαδάμ έτρωγε το μήλο;
θα στηνόμουν έξω από τον τάφο του Χριστού… ή μήπως θα έπαιρνα από πίσω τον Ιούδα… Θα ήμουν στα Σόδομα ή στα Γόμορρα; Χμμμ….
Από Αρχαιολατρική Θεώρηση Θα ήθελα να ακολουθούσα την νεκρική πομπή του Αλεξάνδρου… ή μήπως θα τον απέτρεπα να βάλει φωτιά στην Περσέπολη; Λες να έμενα στην Μακεδονία με την μάνα του;
Θα πήγαινα φάκες, ποντικοφάρμακα και όλα τα σχετικά στον Περικλή, θα ακολουθούσα τον Παυσανία, θα γνώριζα τον Σόλωνα και θα πηγαίναμε μαζί στην Αίγυπτο…
Από μυθολογικής άποψης, απλά θα ακολουθούσα τον Ιάσωνα, θα περίμενα με βάρκα τον Ικαρο, θα έκλεβα ένα μήλο από τον Χέρκουλες και θα έψαχνα να βρω τον Ερμή τον Τρισμέγιστο. Θα περίμενα κρυφά να δω την αρπαγή της Περσεφόνης, θα κατέβαινα στον κάτω κόσμο με τον Οδυσσέα, θα έβλεπα την τιτανομαχία… θα… και μετά θα…
Από ανθρωπιστική άποψη, απλά θα βούλιαζα το καράβι του Κολόμβου.
Αλλά εγώ δεν θέλω να πάω στο παρελθόν, απλά θέλω να είμαι εδώ που βρίσκομαι σε 500 χρόνια. Θα υπάρχει τίποτα; Χμμμμ…

sumotori
20-11-07, 17:05
Στη Σουηδία το 1958

Στη Χιλή το 1962

Στο Μεξικό το 1970

Στις ΗΠΑ το 1994

Στην Ιαπωνία και στην Κορέα το 2002

...με λίγα λόγια,να ήμουν παρών σε όλες τις κατακτήσεις παγκοσμίου κυπέλλου από τη σελεσάο !! :D

karma
01-12-07, 00:48
Εγώ πάντως με σειρά θα ήθελα να ζήσω τα εξής:

1. Από κοντά την ζωή του Χριστού. Λόγοι εύκολα αντιληπτοί, και βέβαια δεν θα άλλαζα τίποτα.
2. Να ζήσω στην Αθήνα του 5ου αιώνα. Να νοιώσω λίγο ακόμα ποιο μεγάλη ευτυχία που είμαι Έλληνας και να συμμετέχω στις συζητήσεις στην αγορά. (αν και μάλλον ούτε εγώ, αλλά βέβαια ούτε και αυτοί δεν θα πολυκαταλάβαινόμασταν)
3. Να ζήσω την μεγαλοπρέπεια του Βυζαντίου. Ναι εδώ θα έκανα το παν για να μην πέσει το Βυζάντιο και πιστεύω πως μόνο ένας άνθρωπος με τις γνώσεις του σήμερα και βέβαια αρκετή διπλωματία θα μπορούσε να το καταφέρει. Αγαπητέ Y1annis

Άργησα λίγο να σου απαντήσω, γιατί έλειπα στο εξωτερικό.

Από τη μελέτη του ωροσκοπίου σου προκύπτει ότι είναι πιθανό να έχεις ζήσει και στα τρία αυτά μέρη που περιγράφεις!

Επίσης, είναι πιθανό να έχει ζήσει στη Γαλλία ή την Κίνα, στη Γερμανία, στην Αγγλία, στην Ινδία, στην Αμερική ή την Ιαπωνία και στην Αγγλία.

Υ.Γ. Θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους να μη μου στείλουν προσωπικά μηνύματα για προηγούμενες ζωές, γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος! :)

ioanna73
17-12-07, 22:01
Πολυ ωραιο θεμα!!!!
απο ιστορικη αποψη θα διαλεγα:
1. το ακρωτηρι στη Σαντορινη την ωρα της εκρηξης του ηφαιστειου
2. την εποχη του Χριστου μεσα απο το στενο του περιβαλλον
3. ολη τη βασιλεια του Ιουστινιανου
4. τη δυναστεια των μακεδονων
5. τα τελευταια χρονια των μαγυα.
6. Την πτωση της Πολης απο τους Φραγκους και τους Τουρκους
7.μεσαιωνα στην Αγγλια
8. την κηρυξη της επαναστασης το 1821
9. Την μικρασιατικη καταστροφη


αν μπορουσα να αλλαξω σε κατι την ιστορια θα ηταν τελειως προσωπικο και εχει να κανει με το θανατο συγγενικου μου προσωπου. Θα επρατα διαφορετικα προσπαθωντας να τον αποτρεψω.

Aristedis
18-12-07, 16:44
Το έχετε παραχέσει….
Άκου στον κατακλυσμό… :D
Εγώ εάν μιλάμε για το παρελθόν…
Μέσω Χριστιανικής Θεώρησης θα ήθελα να είμαι παρόν στην 7η μέρα της δημιουργίας και θα έλεγα ‘τι πας να κάνεις;!… ή μήπως εκεί που ο Βλακαδάμ έτρωγε το μήλο;
θα στηνόμουν έξω από τον τάφο του Χριστού… ή μήπως θα έπαιρνα από πίσω τον Ιούδα… Θα ήμουν στα Σόδομα ή στα Γόμορρα; Χμμμ….
Από Αρχαιολατρική Θεώρηση Θα ήθελα να ακολουθούσα την νεκρική πομπή του Αλεξάνδρου… ή μήπως θα τον απέτρεπα να βάλει φωτιά στην Περσέπολη; Λες να έμενα στην Μακεδονία με την μάνα του;
Θα πήγαινα φάκες, ποντικοφάρμακα και όλα τα σχετικά στον Περικλή, θα ακολουθούσα τον Παυσανία, θα γνώριζα τον Σόλωνα και θα πηγαίναμε μαζί στην Αίγυπτο…
Από μυθολογικής άποψης, απλά θα ακολουθούσα τον Ιάσωνα, θα περίμενα με βάρκα τον Ικαρο, θα έκλεβα ένα μήλο από τον Χέρκουλες και θα έψαχνα να βρω τον Ερμή τον Τρισμέγιστο. Θα περίμενα κρυφά να δω την αρπαγή της Περσεφόνης, θα κατέβαινα στον κάτω κόσμο με τον Οδυσσέα, θα έβλεπα την τιτανομαχία… θα… και μετά θα…
Από ανθρωπιστική άποψη, απλά θα βούλιαζα το καράβι του Κολόμβου.
Αλλά εγώ δεν θέλω να πάω στο παρελθόν, απλά θέλω να είμαι εδώ που βρίσκομαι σε 500 χρόνια. Θα υπάρχει τίποτα; Χμμμμ…

Το καλλίτερον μήνυμα που έχω διαβάσει μακράν...
Κανείς βούλετε να παραμείνει εις την εποχήν μας;