PDA

Επιστροφή στο Forum : Το τραγούδι της Έριδας - Δημήτρης Μπρικιάτης


Antonia
18-11-07, 16:19
http://www.metafysiko.gr/fantasygate/useruploads/Image/Diigimata/Tragoudi%20tis%20Eridas/erida.jpg



Ένα διήγημα φιλοσοφικών περισσότερο προεκτάσεων παρουσιάζεται από την ομάδα μας, καθώς οι στοχαστικές, ψυχολογικές σκέψεις ενός εφήβου δε θα μπορούσαν παρά να θεωρηθούν μεταφυσικές, δε νομίζετε;
Ο Δημήτρης Μπρικιάτης μέλος του φόρουμ του Μεταφυσικού, παρά το νεαρό της ηλικίας του, δείχνει τα πρώτα σημάδια συγγραφικού ταλέντου και μας διηγείται μια ιστορία, στην οποία ο ήρωας βυθίζεται σε απύθμενες σκέψεις, που τον οδηγούν σε ερωτήματα που λίγο-πολύ μας έχουν απασχολήσει όλους.

Διαβάστε την ενδιαφέρουσα ιστορία του Δημήτρη με τίτλο "Το τραγούδι της Έριδας" ακολουθώντας το link --->> http://www.metafysiko.gr/fantasygate/index.php?module=writeit&action=read&id=68

Oddb@llSoul
18-11-07, 18:29
Αντωνία εκπλήσομαι...Τα κατάφερες σε λιγότερο απο ένα μήνα!! :D :)

Σε ευχαριστώ που το πρόσθεσες στη συλλογή σας!!! Ήταν και δική μου ευχαρίστηση...

Μέσα απο το διήγημα αυτό (το οποίο θα γινόταν σενάριο αλλά τελικά το παράτησα...Για να ασχοληθώ με ένα άλλο εννοήται...) ήθελα να "απαξιώσω" όλα τα θεία συναισθήματα του ανθρώπου και να υπονοήσω πως μπορεί να υπάρχει ένας άλλος κόσμος κάπου αλλού,ωπού οι νόμοι είναι διαφορετικοί και τ όντα εκεί ζούν αλλιώς...Δεν λέω άλλα μην μου κλέψει κανείς επιτήδιος το όραμα...

Κακώς που δεν άλλαξα το όνομα και δεν έβαλα τον εαυτό μου...Αλλά δεν πειράζει...Πρωτοτυπία.

Δεν υπάρχει και "Μελίνα" στη ζωή μου...

Ευχαριστώ και πάλι. Θα προσπαθήσω να στείλω και άλλο δείγμα της δουλειάς μου...Άν δηλαδή προκύψει , επειδή τον καιρό αυτό...Πιό πολύ σκέφτομαι παρά "πράττω"...

ELPINIKI
19-11-07, 18:32
πολύ πολύ όμορφο και ιδιαίτερο....

οι γραμμές περιγράφουν ακούραστα τις σκέψεις που έχει ένας ιδιαίτερος άνθρωπος στις ημέρες μας...

υπέροχη δουλειά απλά περιμένω τη συνέχεια.... τί? δεν νομίζω να μην υπάρχει συνέχεια? :rolleyes:

Oddb@llSoul
19-11-07, 19:09
δεν νομίζω να μην υπάρχει συνέχεια? :rolleyes:

No Sequel. Sorry...Blame me, kill me, Exil me from this site but sorry, No sequel. :p

Θα στείλω άλλο όμως. :D ;)

ELPINIKI
19-11-07, 19:18
:mad: :mad: :mad:

το επόμενο να είναι ολοκληρωμένο παρακαλώ...

Oddb@llSoul
19-11-07, 19:23
το επόμενο να είναι ολοκληρωμένο παρακαλώ...

Ολοκληρωμένο ήταν. Δεν είχε κατάληξη; Είχε. Επειδή δεν χρησιμοποίησα πολύ τους άλλους ήρωες; ;)

Ένα λεπτό απο τη ζωή ενός ατόμου μπορεί να είναι πιό σημαντικό απο ολόκληρη τη ζωή. Αυτό που μετράει πολλές φορές είναι οι πράξεις. Όχι οι άνθρωποι που τις κάνουν. Ο ήρωας λοιπόν είναι κατα κάποιο τρόπο η περσονά μου στο κείμενο. Ζεί βέβαια και πράγματα που δεν ζώ εγώ αλλά εκφράζει κάθε μου σκέψη. Όλα τα άλλα ήταν σάλτσες. Μπορεί να μην αναπτύχθηκαν όσο είναι συνηθισμένο να αναπτύσονται αλλά ικανοποιούν τους προβληματισμούς του Πάρη. ;)

ELPINIKI
19-11-07, 19:44
Ολοκληρωμένο ήταν. Δεν είχε κατάληξη; Είχε. Επειδή δεν χρησιμοποίησα πολύ τους άλλους ήρωες;

Ένα λεπτό απο τη ζωή ενός ατόμου μπορεί να είναι πιό σημαντικό απο ολόκληρη τη ζωή. Αυτό που μετράει πολλές φορές είναι οι πράξεις. Όχι οι άνθρωποι που τις κάνουν. Ο ήρωας λοιπόν είναι κατα κάποιο τρόπο η περσονά μου στο κείμενο. Ζεί βέβαια και πράγματα που δεν ζώ εγώ αλλά εκφράζει κάθε μου σκέψη. Όλα τα άλλα ήταν σάλτσες. Μπορεί να μην αναπτύχθηκαν όσο είναι συνηθισμένο να αναπτύσονται αλλά ικανοποιούν τους προβληματισμούς του Πάρη.

ναι!
σαφώς και βλέπουμε τις σκέψεις,τις ερωτήσεις,τα συναισθήματά κ.τ.λ. του Πάρη, απλά εγώ όταν γνωρίζω έναν ήρωα, θέλω να γνωρίσω την πορεία του και το τέλος του...

σε μια ιστορία θέλεις δεν θέλεις, αυτός που θα σε ενδιαφέρει(πάντα) θα είναι ο ήρωας και όχι τόσο τα πρόσωπα που εμπλέκονται στο story...
οπότε δεν διαφωνώ σε αυτό απλά πιστεύω οτι βοηθούν(τα υπόλοιπα πρόσωπα) την εξέλιξη της ιστορίας και τον ίδιο τον ήρωα να "προχωράει" και να εκφράζει σκέψεις κ.τ.λ. κάθε φορά.

αλλά οκ ο συγγραφέας έχει το χαρτί και το μολύβι.... ;)

Υ.Γ. οι σάλτσες πάντως είναι νόστιμες... :p

Oddb@llSoul
19-11-07, 20:04
Ε, αν είναι έτσι,...Θα ρίξω μία συνέχεια. Θα το συνδιάσω με μία άλλη ιστορία που σκέφτηκα. Θα δείτε.

Αλλά μάλλον θα πάρει κάμποσο καιρό...Να το γράψω...Να το βάλει η Αντωνία στη λίστα...Αχαχαχ... :rolleyes:

ELPINIKI
19-11-07, 20:18
αγαπητέ oddb@IIsoul....

εμείς δεν έχουμε να κάνουμε κάτι άλλο απο το να περιμένουμε.... :)

henriksmir
20-11-07, 19:25
αγαπητέ oddb@IIsoul....

Ένα έχω να σου πω,

Αν συνεχίσεις να γράφεις το ίδιο καλά, πολύ σύντομα, ούτε άνεργος θα είσαι, ούτε μπατήρης!!

Oddb@llSoul
20-11-07, 21:36
αγαπητέ oddb@IIsoul....

Ένα έχω να σου πω,

Αν συνεχίσεις να γράφεις το ίδιο καλά, πολύ σύντομα, ούτε άνεργος θα είσαι, ούτε μπατήρης!!

Αγαπητέ Ερρίκο σε ευχαριστώ, (ναι, σε κατάλαβα.)

Έχω ήδη βάλει πλώρη...Είναι μάλλον η ζωή μου που μόλις τα τελευταία δύο χρόνια κυνηγάω σαν τρελός...Δυστυχώς ξέρω πως έχω να φάω πολλές τούμπες (Μονάχα για αυτές γράφω άν παρατήρησες ) και τα ερωτήματα που θέτω ούτε ο ο ίδιος ξέρω απο πού μου έρχονται...Ίσως μάλλον να είναι και η αφηρημάδα που βοηθάει και σε παρακηνεί να σκεφτείς οτιδήποτε...Ακόμα και κάτι που είσαι ανίκανος να ονομάσεις.