PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη δύναμη η απλο τρικ??


SAM_502
08-12-07, 23:54
λοιπόν έρχομαι με μια φρεσκια μεταφυσική εμπειρια?? δε ξερω αν έχει καποιο ονομα αλλα σημερα εγινε το εξής,ημουν με κάτι φίλους και ένας πέταξε μια ιδέα οτι θα καταφέρουν να με σηκώσουν,και οι 4 μαζι χρησιμοποιώντας τα 2 δάχτυλα του ενος χεριου.μου φανηκε τραγικη η ιδεα που είχαν αλλα είπα γιατι οχι.

στην αρχη λοιπον με εβαλαν να κατσω σε μια καρεκλα,και περασαν ο καθενας 2 δαχτυλα κατω απο της μασχαλες μου και πισω απο τα γόνατα και πηγαν να με σηκωσουν,και δε τα καταφεραν πραμα λογικο διοτι ειμαι 106 κιλα.

μετα το σχετικο δούλεμα μου είπε ο ένας το κάναμε για πλακα τωρα θα το κανουμε στα σοβαρά.οποτε ειπα αντε να δουμε,αρχισαν να κανουν κυκλικες κινησεις πανω απο το κεφαλι μου και μετα εβαλε ο ενας το χερι του πανω απο το κεφαλι μου και το ιδιο εκαναν και οι αλλοι ,η κινηση ηταν σα να βαζουν βιβλια στο κεφαλι μου,συνεχιζοντας μεχρι μισο μετρο πανω απο το κεφαλι μου αυτες της κινησεις και μετα εβαλαν γρηγορα τα δαχτυλα τους στης δυο μασχαλες μου και πισω απο τα γονατα μου και αυτή τη φορα μολις εκαναν τη κινηση να με σηκωσουν με πεταξαν κυριολεκτικα στον αέρα. δε ξερω τι ηταν αυτο αλλα κανενας τους δεν ασχολειται με τετοια θεματα και προφανως καπου το τσιμπησαν στο ιντερνετ.

εχει κανεις καμμια ιδέα?η με δουλεψαν τη πρωτη φορα και οντως μπορεισ να σηκωσεις καποιον με αυτο το τροπο,οποτε μη σηκωνοντας με τη πρωτη φορα με "ψαρωσαν" ή οντως κατι υπαρχει.

http://www.metacafe.com/watch/883587/lift_anyone_up_using_your_fingers/

sumotori
09-12-07, 12:21
Όπως το έθεσες...απλό τρικ είναι !

Είναι παλιό κόλπο,να σκεφτείς ότι μου το έκαναν γύρω στα τέλη του 1980 !

Και εκατόν πενήντα κιλά να ήσουν,πάλι θα σε σήκωναν.

Τώρα το πως γίνεται...δεν ξέρω να σου απαντήσω !

Antonia
09-12-07, 12:34
SAM,
δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά σαν "κόλπο" το ξέρω εδώ και καιρό από την αδερφή μου που το είχε δοκιμάσει με φίλους της.
Ομολογώ βέβαια πως το είχα ξεχάσει, οπότε σ' ευχαριστώ που μου το θύμησες!

Σύμφωνα με τις μαρτυρίες πετυχαίνει πάντα όσο βαρύ κι αν είναι το άτομο που προσπαθούν να σηκώσουν οι άλλοι τέσσερις.
Βέβαια, δεν ξέρω τι θα γίνει αν προσπαθήσουν 4 παιδάκια να σηκώσουν έναν ενήλικα 100 κιλών π.χ. Ίσως πρέπει να πειραματιστούμε πάνω σε αυτό.
Περίεργο ωστόσο είναι το γεγονός ότι πριν τη διαδικασία με τα χέρια πάνω από το κεφάλι είναι πρακτικά αδύνατον να σηκωθεί στον αέρα το άτομο από τους τέσσερις άλλους και μετά ως δια μαγείας είναι τόσο εύκολο.

Από το πολύ χρήσιμο βιντεάκι που μας παραθέτεις, καταλαβαίνω πως η "μαγική δύναμη" δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής. Τα παιδιά δείχνουν να κουράζονται μερικά δευτερόλεπτα μετά την επιτυχημένη τους απόπειρα. Αυτό ίσως μας λέει κάτι.

Αυτά προς το παρόν έχω να παρατηρήσω. Για περισσότερα απλά θεωρώ πως πρέπει να "παίξουμε" κι εμείς λίγο με την παρέα. ;)

SAM_502
09-12-07, 13:06
Nαι,το βιντεακι το παρεθεσα γιατι δε ηξερα αν το εξηγησα καλα.αλλα να πω οι και οι ιδιοι ξαφνιαστηκαν,με πεταξαν σαν πουπουλο.ισως το μυστικο ειναι να εισαι "σφυγμενος" δηλαδη να κρατας λιγο κοντρα.

προσεχτε οσοι πατε να το κανετε,μη κολησετε κανενα σα μακαρονι στο ταβανι.ξερει κανεις που βασιζεται το ολο τρικ?

aspirin
09-12-07, 13:19
Εγώ έχω να κάνω μια ακόμα επισύμανση. Τα χέρια τους τα κάνουν σαν "πιστόλι". Στην πρώτη προσπάθεια φαίνεται να δοκιμάζουν να σηκώσουν το άτομο με τα 2 δάκτυλα του "πιστολιού". Μετά όμως επειδή το κάνουν ταχύτατα ενδεχομένως να χρησιμοποιείται μεγαλύτερο μέρος του χεριού με αποτέλεσμα να τον σηκώνουν με όλη τους τη δύναμη. Άλλωστε ένα βαρύ άτομο των 100 ας πούμε, αν το διαιρέσουμε δια του 4, σε κάθε έναν αναλογούν 25 κιλά. Νομίζω 25 κιλά δεν είναι τραγικό νούμερο για ένα απλό τίναγμα. Επομένως δεν είναι τόσο τρύκ όσο φαίνεται, απλά σε "υποβάλλει" η όλη τελετουργία με τα χέρια...

poltergeist-gr
09-12-07, 14:06
Στην περίπτωση που πρόκειται για ένα απλό τρίκ, αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι το γεγονός ότι ακόμα και τα άτομα που συμμετέχουν σε αυτό δεν είναι σε θέση να το εξηγήσουν. Δηλαδή τα 4 άτομα που θα σηκώσουν ένα άλλο με τις άκρες των δακτύλων τους, δεν είναι σε θέση να εξηγήσουν πως το κατάφεραν. Ίσως και αυτός να έιναι ο λόγος για τον οποίο αυτό κόλπο έχει μια τόσο μεταφυσική χρειά. Καλό όμως θα ήταν να μην είμαστε τελείως απόλυτοι και να έχουμε στην άκρη του μυαλού μας ότι ίσως συμβαίνει και κάτι άλλο.

Grayscull
09-12-07, 22:17
Τρεή μούφα το τρικ, το επίπεδο έχει πέσει στα τάρταρα! ΕΛΕΟΣ με τις σαχλαμάρες. Μ' αρέσει που υπάρχει κόσμος που απαντάει και σοβαρά

SAM_502
09-12-07, 22:59
Τρεή μούφα το τρικ, το επίπεδο έχει πέσει στα τάρταρα! ΕΛΕΟΣ με τις σαχλαμάρες. Μ' αρέσει που υπάρχει κόσμος που απαντάει και σοβαρά

είσαι οφσαιντ :)

poltergeist-gr
09-12-07, 23:14
Τρεή μούφα το τρικ, το επίπεδο έχει πέσει στα τάρταρα! ΕΛΕΟΣ με τις σαχλαμάρες. Μ' αρέσει που υπάρχει κόσμος που απαντάει και σοβαρά
Φίλε Grayscull καλό θα ήταν να παραθέσεις μια άποψη ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη, και να αποφεύγεις τις φράσεις τύπου "σαχλαμάρες" και να κάνεις αναφορά στο επίπεδο και στη σοβαρότητα του καθενός, γιατί όπως πολύ καλα λέει και ο SAM_502 με αυτό τον τρόπο βγαίνεις οφ σάιτ.

xontro_mpizeli
09-12-07, 23:48
Τρεή μούφα το τρικ, το επίπεδο έχει πέσει στα τάρταρα! ΕΛΕΟΣ με τις σαχλαμάρες. Μ' αρέσει που υπάρχει κόσμος που απαντάει και σοβαρά

Grayscull καλό θα ήταν να μην κατακρίνεις έτσι ένα θέμα που ανοίγει κάποιο μέλος, ειδικά σε μία ευαίσθητη κατηγορία όπως αυτή των "Προσωπικών Εμπειριών".
Αν έχεις να προσθέσεις κάτι ή να διευκρινήσεις, ευχαρίστως να το κάνεις ώστε να λύσεις όποιες απορίες έχει ενδεχομένως ο δημιουργός του θέματος.
Αυτό και σαν γενική παρατήρηση στο πώς πρέπει να συμπεριφέρεσαι απευθυνόμενος σε άλλα μέλη του φόρουμ, όπως άλλωστε είμαστε όλοι μας εδώ μέσα.

Όσον αφορά το "Τρικ", φίλε SAM_502, οφείλω να παραδεχτώ ότι και εγώ προσωπικά το έχω δοκιμάσει άπειρες φορές και εξίσου πέτυχε! Το είχα δει παλαιότερα σε μάι εκπομπή του Χαρδαβέλα, στις "Πύλες του Ανεξήγητου".

Δεν ξέρω η αλήθεια είναι πώς και τί γίνεται, το σίγουρο είναι ότι κάθε φορά είχε 100% επιτυχία! :)

Grayscull
10-12-07, 00:55
Καλά το αυτονόητο πρέπει να εξηγήσω; Ο φίλος που άνοιξε το θέμα πρέπει να μας εξηγήσει πού στηρίζει την απιθανότητα που έγραψε.

SAM_502
10-12-07, 09:26
Καλά το αυτονόητο πρέπει να εξηγήσω; Ο φίλος που άνοιξε το θέμα πρέπει να μας εξηγήσει πού στηρίζει την απιθανότητα που έγραψε.



ξερει κανεις που βασιζεται το ολο τρικ?


Πουθενά.μια ερώτηση κάνω. :)

ΞΕΝΟΧΙΜ
10-12-07, 13:26
Μα φυσικα ειναι ενα απλο τρικ που βασιζεται στην δραση και την αδρανεια !

;)

aspirin
10-12-07, 13:35
Καλά το αυτονόητο πρέπει να εξηγήσω; Ο φίλος που άνοιξε το θέμα πρέπει να μας εξηγήσει πού στηρίζει την απιθανότητα που έγραψε.

Ε πές μας εσύ που δεν στηρίζεις την απιθανότητα.

melian
10-12-07, 22:38
Grauskull αφού θεωρείς τόσο άκυρο το άνοιγμα του παρόν τόπικ γιατί δε μας διαφωτίζεις και εμάς με τις γνώσεις σου;

Είχα ακούσει για αυτό το τρικ πολύ πιο παλιά και το είδα να πραγματοποιείται στις Πύλες του Ανεξήγητου. Προσωπικά πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποια φυσική εξήγηση αλλά λόγω των περιορισμένων γνώσεών μου στη φυσική δε μπορώ να σκεφτώ κάτι, αλλά και να μου περνούσε κάτι από το μυαλό δε θα το έλεγα με φόβο να πέσω τελείως έξω. :p

ΞΕΝΟΧΙΜ μήπως μπορείς να μας πεις κάποια παραπάνω πράγματα περί δράσης και αδράνειας;

ΞΕΝΟΧΙΜ
11-12-07, 10:51
Grauskull αφού θεωρείς τόσο άκυρο το άνοιγμα του παρόν τόπικ γιατί δε μας διαφωτίζεις και εμάς με τις γνώσεις σου;

Είχα ακούσει για αυτό το τρικ πολύ πιο παλιά και το είδα να πραγματοποιείται στις Πύλες του Ανεξήγητου. Προσωπικά πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποια φυσική εξήγηση αλλά λόγω των περιορισμένων γνώσεών μου στη φυσική δε μπορώ να σκεφτώ κάτι, αλλά και να μου περνούσε κάτι από το μυαλό δε θα το έλεγα με φόβο να πέσω τελείως έξω. :p

ΞΕΝΟΧΙΜ μήπως μπορείς να μας πεις κάποια παραπάνω πράγματα περί δράσης και αδράνειας;
επιστημονικα θα μπορουσε να το εξηγησει καλυτερα ενας φυσικος .
αλλα δεν ειναι και δυσκολο να το κατανοησεις απο μονη σου.
ασκεις πιεση στο χερι αλλα αυτη η πιεση δε καταληγει σε δραση = αδρανεια.
οταν το χερι αφεθει αποτομα ελευθερο χωρις πιεση ψαχνει να βρει την χαμενη δραση μεσω των μυων που χωρις πιεση πια λειτουργουν ευκολοτερα λογω της πρωην καταπιεσμενης πιεσης
αρα με απλα λογια εχουμε αρχικως δραση χωρις αντικρισμα και αντιδραση χωρις πιεση στη συνεχεια ;)

poltergeist-gr
11-12-07, 11:21
επιστημονικα θα μπορουσε να το εξηγησει καλυτερα ενας φυσικος .
αλλα δεν ειναι και δυσκολο να το κατανοησεις απο μονη σου.
ασκεις πιεση στο χερι αλλα αυτη η πιεση δε καταληγει σε δραση = αδρανεια.
οταν το χερι αφεθει αποτομα ελευθερο χωρις πιεση ψαχνει να βρει την χαμενη δραση μεσω των μυων που χωρις πιεση πια λειτουργουν ευκολοτερα λογω της πρωην καταπιεσμενης πιεσης
αρα με απλα λογια εχουμε αρχικως δραση χωρις αντικρισμα και αντιδραση χωρις πιεση στη συνεχεια ;)

Καλά όσα λες, όμως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η δράση-αδράνια με το συγκεκριμένο "τρικ". Δεν θεωρώ ότι έχει κάποια λογική αυτό που περιγράφεις.
Πώς είναι δυνατόν να ασκήσεις πίεση στο χέρι, αυτό να βρίσκεται σε αδράνεια και στη συνέχεια να αφήνεται ελεύθερο (από τι; ). Αφού τα χέρια τον ατόμων που προσπαθούν να ανυψώσουν το 5ο άτομο, δέχονται συνεχώς την πίεση από το βάρος του.
Επομένως, αφού η πίεση είναι συνεχής πως είναι δυνατόν να αφεθεί το χέρι ελεύθερο χωρίς πίεση και να λειτουργήσει καλύτερα (δράση).