PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
18-12-07, 23:16
Κάνετε διαλογισμό; Είχατε ποτέ κάποια "υπερφυσική" (δεν μου αρέσει η λέξη) εμπειρία;Επηρεάσατε θέματα της ζωής σας προς την κατεύθυνση που θέλατε με την αυτοσυγκέντρωση;

Belthazor
18-12-07, 23:31
Ο σκοπός του δικού μου διαλογισμού δεν είναι ούτε η nirvana ούτε κάτι περί ένωσης με κοσμικές οντότητες, όταν διαλογίζομαι ο σκοπός μου είναι να οξύνω τις αισθήσεις μου που πιστεύω πως έχω καταφέρει κάτι πάνω σε αυτόν το τομέα!!

esthir
19-12-07, 14:51
καλησπέρα σε όλους!!!!

την πρωτή φορά που έκανα διαλογισμό μου φάνηκε ηλίθιο έως ανούσιο, γιατι απλά δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ οπότε δεν είχα κ το επιθυμητό αποτέλεσμα.....
με την πάροδου του χρόνου και μετά απο άπειρες προσπάθειες :( :( κατάφερα να νιώσω κάποια πρωτόγνωρα συναισθήματα, που πραγματικά μου προκάλεσαν στην αρχή φόβο αλλά μετά περιέργεια και απολύτη ηρεμία...
και επειδή είμαι νευρικό γενικά άτομο... πλέον διαλογισμό κάνω όταν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα και ψάχνω μια ήρεμη- σωστή απάντηση και όταν θέλω να ξεφυγώ απο κάθετι που με πνίγει....
αλλά υπάρχουν και κάποιες στιγμές που δεν έχω κανένα αποτέλεσμα δεν ξέρω γαιτι μάλλον επειδή δεν είμαι αρκετά ήρεμη....(σε αυτές τις περιπτώσεις ζητώ να μου κάνουν reiki..)
ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια :D

ΞΕΝΟΧΙΜ
19-12-07, 15:09
καλησπέρα σε όλους!!!!

την πρωτή φορά που έκανα διαλογισμό μου φάνηκε ηλίθιο έως ανούσιο, γιατι απλά δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ οπότε δεν είχα κ το επιθυμητό αποτέλεσμα.....
με την πάροδου του χρόνου και μετά απο άπειρες προσπάθειες :( :( κατάφερα να νιώσω κάποια πρωτόγνωρα συναισθήματα, που πραγματικά μου προκάλεσαν στην αρχή φόβο αλλά μετά περιέργεια και απολύτη ηρεμία...
και επειδή είμαι νευρικό γενικά άτομο... πλέον διαλογισμό κάνω όταν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα και ψάχνω μια ήρεμη- σωστή απάντηση και όταν θέλω να ξεφυγώ απο κάθετι που με πνίγει....
αλλά υπάρχουν και κάποιες στιγμές που δεν έχω κανένα αποτέλεσμα δεν ξέρω γαιτι μάλλον επειδή δεν είμαι αρκετά ήρεμη....(σε αυτές τις περιπτώσεις ζητώ να μου κάνουν reiki..)
ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια :D
Εσθιρ
εχεις καποιο μαντρα ;
αν ναι
ποιος στο εδωσε ;

esthir
19-12-07, 15:40
όχι δεν έχω κάποιο μάντρα......
ότι ξέρω τα ξέρω απο βιβλία όπως επίσης και όταν προσπαθώ να κάνω διαολογισμό απλά προσπαθώ να αδειάσω το μυαλό μου απο σκέψεις.... δεν λέω κάτι συγκεκριμένο..

ΞΕΝΟΧΙΜ
20-12-07, 08:38
όχι δεν έχω κάποιο μάντρα......
ότι ξέρω τα ξέρω απο βιβλία όπως επίσης και όταν προσπαθώ να κάνω διαολογισμό απλά προσπαθώ να αδειάσω το μυαλό μου απο σκέψεις.... δεν λέω κάτι συγκεκριμένο..
τοτε δε κανεις διαλογισμο απλα χαλαρωνεις .
το μαντρα ειναι μια ειδικη και μονο για εσενα λεξη που βγαινει απ το δασκαλο σου βαση καποιων προσωπικων σου συντεταγμενων

Ophelia
20-12-07, 10:18
Και οι δικές μου πρώτες προσπάθειες στον διαλόγισμο ήτανε μάλλον αποτυχημένες. Όσο περνούσαν οι μέρες όμως κατάλαβα οτι (όπως με κάθετι άλλο) απλά θέλει και αυτό τον χρόνο του. Προσωπικά έπρεπε να μάθω να χαλαρώνω και να μπορώ να εστιάζω την προσοχή μου πάνω σε κάποιες συγκεκριμένες λέξεις (μάντρα), και σκέψεις...το οποίο το βρήκα αρκετά δύσκολο στην αρχή μιας και τον μυαλό μου πήγαινε συνέχεια αλλού!
Καθώς όμως βελτιονώμουνα έβλεπα οτι ο διαλογισμός με βοηθούσε να χαλαρώσω, να ηρεμίσω, να μην παίρνω τη ζωή (και τον εαυτό μου) τόσο σοβαρά και να οξύνει τις αισθήσεις μου (όπως είπε και ο Belthazor).

ΞΕΝΟΧΙΜ
20-12-07, 11:43
Και οι δικές μου πρώτες προσπάθειες στον διαλόγισμο ήτανε μάλλον αποτυχημένες. Όσο περνούσαν οι μέρες όμως κατάλαβα οτι (όπως με κάθετι άλλο) απλά θέλει και αυτό τον χρόνο του. Προσωπικά έπρεπε να μάθω να χαλαρώνω και να μπορώ να εστιάζω την προσοχή μου πάνω σε κάποιες συγκεκριμένες λέξεις (μάντρα), και σκέψεις...το οποίο το βρήκα αρκετά δύσκολο στην αρχή μιας και τον μυαλό μου πήγαινε συνέχεια αλλού!
Καθώς όμως βελτιονώμουνα έβλεπα οτι ο διαλογισμός με βοηθούσε να χαλαρώσω, να ηρεμίσω, να μην παίρνω τη ζωή (και τον εαυτό μου) τόσο σοβαρά και να οξύνει τις αισθήσεις μου (όπως είπε και ο Belthazor).
αγαπητη μου Οφηλια

Εκτος απο το μαντρα και οι συνθηκες οι οποιες πρεπει να ζει ενας διαλογιζομενος ειναι συγκεκριμενες , απαιτειται ειδικος τροπος διαβιωσης και διατροφης .
Με λιγα λογια ειναι σταση ζωης .
Αλλιως τα αποτελεσματα ειναι μηδαμινα

Ophelia
20-12-07, 11:53
αγαπητη μου Οφηλια

Εκτος απο το μαντρα και οι συνθηκες οι οποιες πρεπει να ζει ενας διαλογιζομενος ειναι συγκεκριμενες , απαιτειται ειδικος τροπος διαβιωσης και διατροφης .
Συμφωνώ!
Μερικές απο τις αλλαγές στον τρόπο ζωής τις είχα κάνει εδώ και χρόνια πριν αρχίσω συστηματικό διαλογισμό, μερικές τις έκανα στη διάρκεια, και μερικές ακόμα τις προσπαθώ...με δυσκολεύουν περισσότερο, αλλά τι να κάνουμε? Έχουμε όλοι τα 'πάθη' μας.... :p

esthir
20-12-07, 15:09
καλησπέρα σε όλους....

το μαντρα ειναι μια ειδικη και μονο για εσενα λεξη που βγαινει απ το δασκαλο σου βαση καποιων προσωπικων σου συντεταγμενων

ξενοχιμ...

σε ευχαριστώ παρα πολύ για το θάρρος που μου δίνεις να συνεχίσω, τις προσπάθειες μου για να καταφέρω να κάνω διαλογισμό.... :mad:

όταν εσύ εκανες πρώτη φορά διαλογισμό είπες τι????
τωρα κάθομαι και θα κάνω διαλογισμό???? δεν σου έδειξε- βοήθησε κάποιος???

μπορεί και εσύ να θέλεις να με βοηθήσεις αλλά με λάθος τρόπο :(

όπως έγραψα έκανα άπειρες προσπάθειες να κάνω διαλογισμό και πίστεψε με δεν είχα την βοήθεια απο κανέναν....

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πως μπόρεσε μια συγκεκριμένη στάση του σωματός μου να με ηρεμήσει, ενώ αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ....

μου λες ότι χαλαρώνω, όταν χαλαρώνεις και δεν μπορείς να ακούσεις τίποτα άλλο μόνο την φωνή της καρδιάς σου αυτο τι ειναι????
σύστημα χαλάρωσης???

συγνώμη για τον τόνο της απάντησης μου απλά δεν μου αρέσει να με αποθαρύνουν έτσι άτομα.....

Υ.Σ.: ξέρω τι είναι το μάντρα αλλά και αυτό κ όπως όλα τα άλλα τα έμαθα μόνη μου και μέσα απο βιβλία όσα μπορούν να σε μάθουν βέβαια......

ευχαριστώ καλή συνέχεια...

ΞΕΝΟΧΙΜ
20-12-07, 15:19
καλησπέρα σε όλους....

ξενοχιμ...

σε ευχαριστώ παρα πολύ για το θάρρος που μου δίνεις να συνεχίσω, τις προσπάθειες μου για να καταφέρω να κάνω διαλογισμό.... :mad:

όταν εσύ εκανες πρώτη φορά διαλογισμό είπες τι????
τωρα κάθομαι και θα κάνω διαλογισμό???? δεν σου έδειξε- βοήθησε κάποιος???

μπορεί και εσύ να θέλεις να με βοηθήσεις αλλά με λάθος τρόπο :(

όπως έγραψα έκανα άπειρες προσπάθειες να κάνω διαλογισμό και πίστεψε με δεν είχα την βοήθεια απο κανέναν....

αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πως μπόρεσε μια συγκεκριμένη στάση του σωματός μου να με ηρεμήσει, ενώ αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ....

μου λες ότι χαλαρώνω, όταν χαλαρώνεις και δεν μπορείς να ακούσεις τίποτα άλλο μόνο την φωνή της καρδιάς σου αυτο τι ειναι????
σύστημα χαλάρωσης???

συγνώμη για τον τόνο της απάντησης μου απλά δεν μου αρέσει να με αποθαρύνουν έτσι άτομα.....

Υ.Σ.: ξέρω τι είναι το μάντρα αλλά και αυτό κ όπως όλα τα άλλα τα έμαθα μόνη μου και μέσα απο βιβλία όσα μπορούν να σε μάθουν βέβαια......

ευχαριστώ καλή συνέχεια...
αγαπητη μου
οσο παραξενο και αν σου φαινεται
μετα τη παρεμβαση μου ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις καλυτερα ;)
μη το βαζεις κατω

πιστεψε με

ELPINIKI
20-12-07, 15:20

και αν δεν εχεις δασκαλο? δεν κανεις διαλογισμο?

ΞΕΝΟΧΙΜ
20-12-07, 15:23
και αν δεν εχεις δασκαλο? δεν κανεις διαλογισμο?
και τα μακαρονια κανεις αναλατα αν θες και τι μ αυτο ;
εξ αλλου τον δασκαλο τον χρειαζεσαι μονο για να σου δειξει
μετα κολυμπας μονη σου ;)
θα απαντησω αυριο εκτενεστερα ειμαι και μητερα βλεπετε
αντιο σας

ELPINIKI
20-12-07, 15:31
και τα μακαρονια κανεις αναλατα αν θες και τι μ αυτο ;
εξ αλλου τον δασκαλο τον χρειαζεσαι μονο για να σου δειξει
μετα κολυμπας μονη σου

τα μακαρονια δεν μου τα εδειξε κανεις.... στην αρχη τα πεταγα στον τοιχο τωρα ξερω ποτε ειναι ετοιμα....
στις μαμαδες δεν δειχνει κανεις πως να φροντιζουν τα μικρα τους το μαθαινουν μονες τους...

διαλογισμος με δασκαλο....ο δασκαλος απο που εμαθε? ολα αρχιζουν απο την πρωτοβουλια ενος ανθρωπου που καποιοι αργοτερα αναφερουν ως τον δασκαλό του ταδε συστηματος...

ολοι εχουμε μεσα μας την αληθεια και τη γνωση ολων των πραγματων...δεν χρειαζομαι αλλον ανθρωπο να μου πει πως θα αρχισω το πνευματικο μου ταξιδι...και τι πρεπει να κανω στη διαρκεια αυτου...

οιωνους διαβαζουμε...συνοδοιπορους συναντουμε...σοφους γνωριζουμε...αλλα η ζωη μου και το ταξιδι μου ειναι δικο μου...

Ophelia
20-12-07, 15:47
οιωνους διαβαζουμε...συνοδοιπορους συναντουμε...σοφους γνωριζουμε...αλλα η ζωη μου και το ταξιδι μου ειναι δικο μου...
Συγνώμη αν βγαίνω οφ-τοπικ αλλά θέλω να πω οτι μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που έγραψες ELPINIKI! Βάζει σε μια μόνο φράση έναν τρόπο ζωής, ένα μονοπάτι, μια προσπάθεια που κρατάει χρόνια...

leo morpheus
20-12-07, 15:55
Aπλα ολοι θελουν ενα δασκαλο για καθαρα ψυχολογικους λογους.Οποιος αναζητει εναν ''σοφο'' νιωθει ανασφαλεια και προσπαθει να βασιστει σε εναν ξεχωριστο ανθρωπο.Απο δασκαλους η εποχη μας βεβαια αλλο τιποτα,παντου υπαρχουν...

Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι και οι δασκαλοι ειναι ανθρωποι,με ολα τα προβληματα,τις ανησυχιες και τα προβληματα του συγχρονου ανθρωπου.Οποτε καλο ειναι εμεις να μην βασιζομαστε σε δασκαλους και οι λοιποι να ειναι σιγουροι πριν αποκαλεσουν τον εαυτο τους δασκαλο,γιατι η ευθυνη ειναι μεγαλη...Ο δασκαλος μαθαινει απο το μαθητη εννοειται...

Οσο για αυτο που ειπε η Ελπινικη παραπανω,συμφωνω απολυτα!

Ποσειδώνιος
20-12-07, 23:29
Γειά σας και από εμένα. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ειδικός στο να διαλογίζομαι μόνος μου. Ωστόσο να σας μεταφέρω δυο εμπειρίες μου από ομαδικό κατευθυνόμενο διαλογισμό που είχα και έχω.

Πρώτη μου επαφή με τον διαλογισμό ήταν στο λύκειο όταν ένας μαθηματικός που είχε έρθει από την Αμερική θέλησε να μας μάθει ένα τρόπο που με βαθιά χαλάρωση –καθώς έλεγε- θα μπορούσαμε να αποστηθίζουμε μια ολόκληρη σελίδα διαβάζοντας την μια μόνο φορά.

Στην πρώτη συνάντηση αφού μας έβαλε να προσέξουμε πολύ την στάση μας ξεκίνησε να μας φέρνει σε βαθιά χαλάρωση μετά από μια πολύ αργή μυϊκή χαλάρωση που άρχισε από τα ακροδάχτυλα και έφτασε στο κεφάλι. Αφού φτάσαμε σε ένα ικανοποιητικό σημείο μας πρότεινε να βρούμε ένα σημείο αναφοράς όπως το να ενώνουμε τον αντίχειρα με τον δείκτη σε κάθε χέρι και να αποφασίσουμε κάθε φορά που θα κάναμε αυτήν την κίνηση να μεταφερόμαστε αυτόματα στο ίδιο βαθύ επίπεδο χωρίς την προετοιμασία της μυϊκής χαλάρωσης που απαιτεί πολύ χρόνο. Αυτό το ονόμασε αυτόματη χαλάρωση. Αυτή η τεχνική είναι πολύ καλή και την εξάσκησα τα επόμενα χρόνια.

Μετά μας είχε βάλει να φανταστούμε εικόνες που ήταν βέβαια πολύ έντονες σε αυτό το επίπεδο μέχρι και να δοκιμάσουμε γεύσεις. Δεν θα ξεχάσω όταν μετά από προτροπή του ανοίξαμε το ψυγείο της φανταστικής κουζίνας όπου βρισκόμασταν, πήραμε ένα λεμόνι, το κόψαμε και το δοκιμάσαμε. Τρέξαν σε όλους τα σάλια. Ήταν μια φοβερή εμπειρία για όλους παιδιά αμούστακα ακόμα τότε. Αν και δεν πολυπιστεύαμε αυτά που έλεγε για την ικανότητα αποστήθισης σε επίπεδο βαθιάς χαλάρωσης, μετά από αυτή την εμπειρία ήμασταν έτοιμοι να ακολουθήσουμε τις συναντήσεις. Έτσι κι αλλιώς υποστήριζε ότι θα ήταν αρκετοί δυο μήνες με μια μόνο συνάντηση την βδομάδα. Όμως η διεύθυνση του σχολείου μόλις αντιλήφθηκε το γεγονός όχι μόνο απαγόρευσε τις συναντήσεις αλλά επί τόπου απομάκρυνε τον μαθηματικό. Σήμερα πάντως είναι πολύ γνωστός στο Ηράκλειο αλλά και πανελληνίως, για έρευνές του που είναι σχετικές με τη χρήση των υπολογιστών σε συγκεκριμένο αρχαιολογικό θέμα.
Η επόμενη εμπειρία από ομαδικό διαλογισμό είναι στα σεμινάρια αριθμοσοφίας που έχω μιλήσει στο νήμα

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2582&page=1&pp=10&highlight=%E1%F1%E9%E8%EC%EF%F3%EF%F6%DF%E1

Εκεί η δασκάλα επικεντρώνεται σε διαλογισμούς που σχετίζονται με τις 9 ιερές ακτίνες, και την πυθαγόρεια αριθμοσοφία σε συνδιασμό με τα 7 ενεργειακά κέντρα. Μας μαθαίνει όμως και κάποιους απλούς διαλογισμούς όπως όταν ζητάμε βοήθεια. Κάποια φορά μας απαγορεύει να κάνουμε μόνοι μας συγκεκριμένους ισχυρούς διαλογισμούς. Αυτοί είναι ειδικοί διαλογισμοί που η δασκάλα (στην πραγματικότητα μαθήτρια έστω 70 χρόνων) έχει πάρει από τους δυο τρεις πραγματικούς δασκάλους-θεραπευτές που είχε. Οι διαλογισμοί δεν μας δίνονται ούτε μπορούμε να τους βρούμε σε κάποιο βιβλίο. Έχουν μεγάλη επίδραση πάνω μας (που κρατά πολλές μέρες και συνεχώς αυξάνεται) καθώς η δασκάλα μπορεί και ρυθμίζει κατά βούληση τον ρυθμό της λες και παίζει μουσική και μας φέρνει σε πολύ βαθιά επίπεδα. Καμιά φορά κάποιος τυχαίνει και δεν επανέρχεται αμέσως. Η δασκάλα κάνει την φωνή της πιο έντονη και τον διατάζει να επανέλθει. Αν αυτό δεν συμβεί τον αρχίζει στα χαστούκια. Η δικαιολογία από το άτομο είναι συνήθως το ότι δεν ήθελε να επανέλθει παρά το γεγονός ότι αντιλαμβανόταν τα πάντα γύρω του. Συνήθως αυτά ανησυχούν πολύ τη δασκάλα και απαγορεύει στο άτομο να διαλογίζεται μόνο του μέχρι την επόμενη φορά (2-3 μήνες).

Αρκετά άτομα της ομάδας των σεμιναρίων συναντιούνται εβδομαδιαία για ομαδικό διαλογισμό. Δεν έχω πάει σε αυτούς τους διαλογισμούς αλλά τα παιδιά συμφωνούν ότι δεν συγκρίνονται σε ισχύ με αυτούς των σεμιναρίων. Ωστόσο ο ομαδικός διαλογισμός είναι πιο έντονος μια και οι ενέργειες όλων συγχωνεύονται.

Ξενοχίμ νομίζω ότι ο διαλογισμός σπρώχνει σιγά σιγά κάποιον προς αυτό τον ειδικό τρόπο ζωής που περιγράφεις.

ΞΕΝΟΧΙΜ
21-12-07, 08:39
Παιδια
Ο διαλογισμος δεν ειναι ενα παιχνιδι χαλαρωσης και μαλλον εχετε αγνοια στο θεμα .
Επειδη ετυχε οι μισες μου ριζες να βαστανε απο μια χωρα της Ασιας γνωρισα το θεμα απο πολυ μικρη οποτε δεχθειτε την γνωμη μου και μη νομισετε οτι το παιζω πως τα ξερω ολα και θελω να ερθω σε ρηξη μαζι σας χωρις λογο.

Μπορει κανεις απο εσας να κοιματε στις 10 το βραδυ και να ξυπναει στις 5 το πρωι ;
να μη τρωει καθολου κρεας και ετοιμα φαγητα ;
να ξεχασει μια για παντα τις αρνητικες σκεψεις ;
να ζει βιο ταπεινο χωρις τις επιβεβλημενες εξωτερικες κοινωνικες επιρροες ;
αν ναι
τοτε μπορει να διαλογιστει και να περασει στην υπερβατικη σφαιρα
αν οχι
τοτε απλα χαλαρωνει .

βεβαια ειναι λογικο οτι απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις και γνωριζω πως κανεις δε γεννηθηκε ετοιμος αλλα αν δε γνωριζει που πρεπει να καταληξει ειναι δωρο αδωρο .

απλο ειναι

Belthazor
21-12-07, 13:08
Δεν συνηθίζω να δέχομαι την γνώμη ενός αλλού ακρίτα και χωρίς σκέψη και φυσικά χωρίς αποδείξεις... τα παραδείγματα που ανέφερες είναι πάνω στην αυτοπειθαρχία... και πάνω σε αυτό θα πρέπει να συμφωνήσω.. αλλά επίσης ξέρω πως πάνω από όλα πρέπει να έχεις ''γνωθει σ' αυτόν'' και είναι πολύ πιο σημαντικό από κάθε πειθαρχεία! ;)

ΞΕΝΟΧΙΜ
21-12-07, 14:05
Δεν συνηθίζω να δέχομαι την γνώμη ενός αλλού ακρίτα και χωρίς σκέψη και φυσικά χωρίς αποδείξεις... τα παραδείγματα που ανέφερες είναι πάνω στην αυτοπειθαρχία... και πάνω σε αυτό θα πρέπει να συμφωνήσω.. αλλά επίσης ξέρω πως πάνω από όλα πρέπει να έχεις ''γνωθει σ' αυτόν'' και είναι πολύ πιο σημαντικό από κάθε πειθαρχεία! ;)
κατ αρχας δεν ειμαι ακριτας
μετα αν θες διαβασε εδω http://www.omakoeio.gr/dialogismos.htm
κερναμε και ροφημα ;)

Belthazor
21-12-07, 14:51
Καλά ένα λάθος στον τόνο έκανα, χαλαρά..

Αν και είδα, δεν νομίζω πως είναι του τύπου μου αυτό που παρέθεσες

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
21-12-07, 15:13
Εγώ ξεκίνησα από αυτοσυγκέντρωση προκειμένου να ηρεμήσω. Με την εξάσκηση όμως, ένιωσα πράγματα που πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να τα περιγράψω. μεταξύ αυτών και εξωσωματική εμπειρία.Επιπλέον, κατάφερα να επηρεάσω υποθέσεις που με αφορούσαν, επικαλούμενος την δύναμη του υποσυνειδήτου μου.

ELPINIKI
21-12-07, 17:46
Μπορει κανεις απο εσας να κοιματε στις 10 το βραδυ και να ξυπναει στις 5 το πρωι ;
αν ναι
αν οχι
τοτε απλα χαλαρωνει .

δηλαδη σε μια δυτικη κοινωνια του 2007 δεν προκειται κανενας μας να διαλογιστει απλα θα χαλαρωνει....ωραια!

βεβαια ειναι λογικο οτι απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις και γνωριζω πως κανεις δε γεννηθηκε ετοιμος αλλα αν δε γνωριζει που πρεπει να καταληξει ειναι δωρο αδωρο .

απλο ειναι

δωρο αδωρο ειναι να μην προσπαθεις να κανεις τιποτα για τον εαυτο σου απο εκει και περα η οποια προσπαθεια μας ειναι σιγουρα δωρο...

ELPINIKI
21-12-07, 19:11
μετα αν θες διαβασε εδω http://www.omakoeio.gr/dialogismos.htm
κερναμε και ροφημα

μαλιστα...

δηλαδη οσοι δεν υπαγονται σε καποια σχολη εσωτερισμου εχουν πληρη αγνοια επι των οποιων θεματων...(?)

Υ.Γ. sorry για την ερωτηση αλλα τωρα ειδα το site...

Ποσειδώνιος
22-12-07, 10:42
αν ναι
αν οχι
τοτε απλα χαλαρωνει

Αγιορείτη δεν θυμίζει αυτό;

the_black_planet
22-12-07, 12:15
Αγαπητή Ξενοχίμ,λυπάμαι που σε αντιμετώπισαν έτσι τα περισσότερα μέλη σε αυτή τη συζήτηση αλλά πιστεύω ότι κάπου κάνεις λάθος και εσύ.Εσύ κατάγεσαι από την Άπω Ανατολή και γνωρίζεις ένα συγκεκριμένα σύστημα διαλογισμού,αυτό δεν σημαίνει πως είναι και το μόνο,έτσι;Και οι αρχαίοι Έλληνες ασκούνταν στον διαλογισμό για παράδειγμα απλά ακολουθούσαν λίγο διαφορετικές μεθόδους.Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου για τον τρόπο ζωής που πρέπει να ακολουθεί κάποιος προκειμένου να έχει αποτέλεσμα στον διαλογισμό,αυτό μου το έχει αποδείξει και εμένα η εμπειρία μου και σ'αυτό συμφωνούν όλες οι διαφορετικές "σχολές",όπως για παράδειγμα οι αρχαίοι Έλληνες ή οι σύγχρονοι ορθόδοξοι μοναχοί.Αυτό παιδιά βάλτε το καλά στο μυαλό σας,απαιτείτε τουλάχιστον αποχή από κρέας και όλα τα υπόλοιπα που αφορούν την ψυχική και νοητική κάθαρση.Αν το καταφέρετε όμως αυτό συνειδητά όλα θα πάνε καλά!Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις κάποιο μάντρα(εγώ δεν ξέρω καν τι θα πει αυτό),όπως σωστά ανέφερε ο Belthazor,η αυτογνωσία είναι αρκετή.

ELPINIKI
22-12-07, 23:35
Αυτο παιδιά βάλτε το καλά στο μυαλό σας,απαιτείτε τουλάχιστον αποχή από κρέας και όλα τα υπόλοιπα που αφορούν την ψυχική και νοητική κάθαρση.Αν το καταφέρετε όμως αυτό συνειδητά όλα θα πάνε καλά!Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις κάpοιο μάντρα(εγώ δεν ξέρω καν τι θα πει αυτό),όπως σωστά ανέφερε ο Belthazor,η αυτογνωσία είναι αρκετή.

η θεληση εχει τον κυριο λογο...απο εκει και περα τα level θα τα περνας γιατι θα νιωθεις απο μονος σου οτι πρεπει να προχωρησεις πιο περα.

και το παραπανω δεν θα το αποφασισει κανενας δασκαλος αλλα μονο εσυ.

haris-x
28-12-07, 17:10
O OSSO και ο Κρισναμουρτι λενε οτι διαλογισμος ειναι να εισαι παρον την καθε στιγμη οτι και αν κανεις.Παρατηρητης και σε εγρηγορση, κυριως του εαυτου σου
ωστε να εντοπιζεις τις πλευρες του εγω σου.Η επαναληψη καποιον μαντρας η αλλες μεθοδοι ειναι απλως για χαλαρωση απο το καθημερινο αγχος
αλλα μεχρι εκει.Λενε επισης οτι οι διαφορες μεθοδοι μπορει να ειναι εμποδιο για την πραγματικη μεταμορφωση του εαυτου.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
19-01-08, 11:38
Λενε επισης οτι οι διαφορες μεθοδοι μπορει να ειναι εμποδιο για την πραγματικη μεταμορφωση του εαυτου.
΄
Συμφωνώ, την μέθοδο που ταιριάζει θα την βρεις μόνος σου.

Dawnbringer
20-01-08, 17:58
Καλησπέρα κι από εμένα. Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum για προσωπικούς μου λόγους αλλά μετά από όσα διάβασα στο παρόν θέμα μου κεντρίστηκε το ενδιαφέρον και μου γεννήθηκαν ορισμένες απορίες. Τις βάζω σε μια σειρά κι όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου απαντήσει.

αν ναι

Αυτό από που ακριβώς προκύπτει;

Επίσης αυτό που υπάρχει γραμμένο;

Αυτό;;;;

Να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ειρωνευτώ ή μειώσω κάποιον απλά τα τρία συγκεκριμένα σημεία συγκρούονται με όσα γνωρίζω και αναρωτιέμαι ποιές είναι οι πηγές τους.

Ναστε καλά!

Ελευθέριος Παλιγγίνης
31-07-11, 13:07
Κάθε άνθρωπος που έχει μόνιμη τάση ενασχόλησης με το Πνεύμα και αποζητά πρόοδο Ύπατου ΔιαΝοητικού, καθαρή -όχι υποθετική- επικοινωνία/επαφή με τον Φύλακα/Οδηγό του -κ' όλους- και εναρχή (έναρξη) ή άνοδο σε ικανότητες και δυνάμεις, επιλέγει αναπόφευκτα έναν απο τους παρακάτω δύο δρόμους:

• προσπαθεί μόνος του αναλόγως της πίστης/φιλοσοφίας/κοσμοθεωρίας του με διαλογισμό και ασκήσεις/οραματισμούς, προσευχές, επιμονή και υπομονή, Χαρά και Αγάπη (για να έλκονται πάντα οι σωστοί) ενεργοποιώντας τα κέντρα και κινητοποιώντας τους Νόες που ασχολούνται ειδικά μαζί του ώστε κάποτε στο απώτερο μέλλον να έχει μεταφυσικές αισθήσεις, δυνάμεις και ικανότητες,

ή

• απευθύνεται σε κάποιο άλλο πρόσωπο που έχει φτάσει στο κατάλληλο επίπεδο Πνευματικής και ΔιαΝοητικής προόδου, για να τον αναβαθμίσει απο το επίπεδο που βρίσκεται. Έτσι, εάν το άτομο που επέλεξε μπορεί να του περάσει Μύηση ισχυρή, έχει απο την πρώτη ημέρα πρώτες εντυπωσιακές εκδηλώσεις του μεταφυσικού πεδίου και πείθεται κατ' αρχήν με έντονα φαινόμενα αρχικού σταδίου για την ύπαρξή του... κόσμου αυτού. Ο Μυσταγωγός του μπορεί να λέγεται Δάσκαλος/Master "τάδεσυστήματος" ή να μην έχει κανένα τίτλο αλλά να μπορεί να ενεργοποιεί. Δηλ. ξεκινά ή εξελίσσει κάποιος άλλος την μεταφυσική πόρευση του ατόμου, αντί να προσπαθεί μόνος του σε πλαίσιο αβεβαιότητας και να χάνει χρόνο με αμφιβολίες και ενίοτε φόβους, χωρίς αναμφισβήτητα μόνιμα φαινόμενα/"αισθανόμενα".

H βασική διαφορά του Μυημένου απο κάποιον που προσπαθεί μόνος του, είναι στο εξής θέμα.

Ο αμύητος πρέπει να έχει σωστές πληροφορίες και οδηγίες που να είναι σίγουρος για αυτές, να μην τις αμφισβητεί -πράγμα πολύ δύσκολο-, και να τις "πρακτικάρει" σχεδόν ανελλιπώς, απο πενταετία μέχρι δεκαετίες. Εφόσον υποβληθεί απο τους Οδηγούς του σε μη-συνειδητές δοκιμασίες (στην αρχή κανείς δεν έχει καθαρή επαφή με ήχο ή κείμενο ώστε να έχει λεπτομερείς οδηγίες), και "περνώντας" τις, αρχίζει να φωτίζεται όντως. Όμως οι αξιοσημείωτες αλλαγές έρχονται σε πάρα πολλά χρόνια. Εάν ανέβει επίπεδα, και περάσει τις κατάλληλες δοκιμασίες, μπορεί να φτάσει στην ικανότητα και στο δικαίωμα να Μυεί άλλους (ενώ ο ίδιος δεν είχε Μυηθεί Υψηλά απο άλλον άνθρωπο). Και ενώ η εξέλιξή του συνεχίζεται. Χάνει δεκαετίες ζώντας στα τυφλά και προσπαθώντας στην αβεβαιότητα, χωρίς να ξέρει αν και πότε θα πετύχει κάτι.

Αυτά είναι άμεσα σχετικά με το ΔιαΛογισμό, παρό,τι ορισμένοι ίσως νομίζουν οτι αυτός είναι κάτι απλό. Δεν είναι. Είναι αρχή μεταφυσικής πόρευσης, και αν κάποιος δεν επιθυμεί την τελευταία, σοβαρά, τότε δεν τον ενδιαφέρει ο ΔιαΛογισμός αλλά μία "βαθιά χαλάρωση" ας την πούμε, που τον βοηθά να ανταποκρίνεται στην καθημερινότητα, "αποstressαριζόμενος" απλά, και εισάγοντας στο προσυνειδητό του κάποιες θετικές εντολές/υποβολές. Τότε μιλάμε για απλή αυτοΰπνωση, προ-διαλογισμό αρχικού σταδίου, αλλά έχει αποτελέσματα για θέματα καθημερινότητας, και μάλιστα εύκολα με κάποια CDz/mp3z αυτοΰπνωσης - "καθοδηγούμενου διαλογισμού".

Trithemius
31-07-11, 19:32
Καλά όλα αυτά αλλά γιατί εισάγεις τους οδηγούς/φύλακες στο θέμα; Βλέπω ότι έχεις μία εμμονή με αυτές τις "υπάρξεις". Από που αντλείς τη βεβαιότητα ότι υφίστανται;

Ηλίας Καστέας
31-07-11, 23:19
Φίλε Trithemius χωρίς ενεργοποιημένο Οδηγό-Πνεύμα στα Δεξιά (δεξιό ημισφαίριο) ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει αρχή για εγκεφαλική άνοδο.

Όπως γράφει ο Ελευθέριος που πολύ σωστά συμφωνώ μαζί του, η ενεργοποίηση είναι προσωπική και οι εκδηλώσεις των Οδηγών σε καθαρά ιδιωτική συχνότητα.

Οπότε θεωρώ πως να ειπωθεί από που αντλεί κάποιος αυτήν την βεβαιότητα για την Ύπαρξή των Οντοτήτων αυτών είναι κάπως - δε θα πω υποκειμενικό - θα πω μη-αντικειμενικό,γιατί μιλάμε για ιδιωτική συχνότητα και συχνότητα ονόματος Μυημένου.

Ελευθέριος Παλιγγίνης
01-08-11, 07:02
Trithemius ο Οδηγός υπάρχει ανενεργός σε κάθε άνθρωπο, μαζί με την Ψυχή. Γι' αυτό έχουμε δύο ημισφαίρια, πέραν των γνωστών λειτουργιών των ημισφαιρίων στις οποίες αναφέρονται συνήθως ψυχολόγοι-ψυχίατροι-νευρολόγοι, ισχύει και οτι στο αριστερό εκδηλώνεται η Ψυχή που ζωοποιεί και κινεί το σώμα, ενώ στο δεξί άλλο Πνεύμα. Όποιος θέλει να αποκτήσει όντως πρόσβαση στο μεταφυσικό πεδίο, ενεργοποιεί και αναβαθμίζει πρώτα τον Οδηγό του δεξιά. Τότε ξεκινάει όντως Εκπαίδευση. Γιατί σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους είναι ανενεργός ή ημι-ενεργός απο μόνος του, και παραμένει έτσι σε όλη τους τη ζωή, γι' αυτό δεν καταλαβαίνουν τίποτα απο μεταφυσικά. Ή καταλαβαίνουν λίγα με ημι-ενεργό Οδηγό.

Άλλο να εξετάζεις μόνο θεωρητικά κάποια πράγματα, ως ερευνητής-μελετητής κειμένων, και λαογράφος, αλλά και ως δημοσιογράφος ρωτώντας κάποιους άμεσα σχετιζόμενους με αυτά τα θέματα σήμερα... βγάζοντας συμπεράσματα απο αυτές τις πηγές, δηλαδή απο άλλους...

Άλλο να εφαρμόζεις οδηγίες και τυπικά χωρίς να βλέπεις και να ακούς Πνεύματα, με "ανύπαρκτη" θαμπή διόραση και επικοινωνία "στο περίπου" και άηχα, αλλά με πραγματικό μαγικό αποτέλεσμα... (πολλοί επιτυχημένοι μάγοι δεν βλέπουν ούτε ακούν ποτέ οντότητες, απλώς ακολουθούν οδηγίες που "δουλεύουν")...

Και άλλο να έχεις Εκπαίδευση απο τους Αιθερικούς και συν-εργασία μαζί τους, να βρίσκεσαι δηλ. στην κοινωνία τους, να νιώθεις τον "ηλεκτρισμό" τους κ.α' αισθήσεις στο σώμα σου, και να τους βλέπεις και να τους ακούς, καθαρά.

Τρεις διαφορετικοί τρόποι ενασχόλησης με το μεταφυσικό πεδίο. Απο τον πιο θεωρητικό και ρηχό, μέχρι τον πιο ... "συμμετοχικό".

Litsa
01-08-11, 15:18
Trithemius ο Οδηγός υπάρχει ανενεργός σε κάθε άνθρωπο, μαζί με την Ψυχή. Γι' αυτό έχουμε δύο ημισφαίρια, πέραν των γνωστών λειτουργιών των ημισφαιρίων στις οποίες αναφέρονται συνήθως ψυχολόγοι-ψυχίατροι-νευρολόγοι, ισχύει και οτι στο αριστερό εκδηλώνεται η Ψυχή που ζωοποιεί και κινεί το σώμα, ενώ στο δεξί άλλο Πνεύμα. Όποιος θέλει να αποκτήσει όντως πρόσβαση στο μεταφυσικό πεδίο, ενεργοποιεί και αναβαθμίζει πρώτα τον Οδηγό του δεξιά. Τότε ξεκινάει όντως Εκπαίδευση. Γιατί σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους είναι ανενεργός ή ημι-ενεργός απο μόνος του, και παραμένει έτσι σε όλη τους τη ζωή, γι' αυτό δεν καταλαβαίνουν τίποτα απο μεταφυσικά. Ή καταλαβαίνουν λίγα με ημι-ενεργό Οδηγό.

Άλλο να εξετάζεις μόνο θεωρητικά κάποια πράγματα, ως ερευνητής-μελετητής κειμένων, και λαογράφος, αλλά και ως δημοσιογράφος ρωτώντας κάποιους άμεσα σχετιζόμενους με αυτά τα θέματα σήμερα... βγάζοντας συμπεράσματα απο αυτές τις πηγές, δηλαδή απο άλλους...

Άλλο να εφαρμόζεις οδηγίες και τυπικά χωρίς να βλέπεις και να ακούς Πνεύματα, με "ανύπαρκτη" θαμπή διόραση και επικοινωνία "στο περίπου" και άηχα, αλλά με πραγματικό μαγικό αποτέλεσμα... (πολλοί επιτυχημένοι μάγοι δεν βλέπουν ούτε ακούν ποτέ οντότητες, απλώς ακολουθούν οδηγίες που "δουλεύουν")...

Και άλλο να έχεις Εκπαίδευση απο τους Αιθερικούς και συν-εργασία μαζί τους, να βρίσκεσαι δηλ. στην κοινωνία τους, να νιώθεις τον "ηλεκτρισμό" τους κ.α' αισθήσεις στο σώμα σου, και να τους βλέπεις και να τους ακούς, καθαρά.

Τρεις διαφορετικοί τρόποι ενασχόλησης με το μεταφυσικό πεδίο. Απο τον πιο θεωρητικό και ρηχό, μέχρι τον πιο ... "συμμετοχικό".

Εσύ μάλλον έχεις επηρεαστεί πολύ απ τον κύριο Σινανίδη, δεν εξηγείτε αλλιώς
όλα αυτά που πιστεύεις και αναπαράγεις.

Αν τώρα όλα αυτά που λες σου προσφέρουν αγαλίαση και ευχαρίστηση
πνευματική και ισορροπία, έχει καλώς, αν όμως σου παράγουν ζαλάδα
και ενίοτε βλέπεις τους άλλους σαν παρακατιανούς και υπάνθρωπους, εκεί
πρέπει να το ψάξεις και να ξανασκεφτείς αν πας σε καλό δρόμο.

lmike
01-08-11, 20:02
Αυτές τις πληροφορίες απο που τις πήρατε?
Γιατί μιλάτε με πάρα πολύ σιγουριά ότι είναι έτσι.
Δεν αναφέρομαι στους οδηγούς αλλά για τα ημισφαίρια κλπ.
Για πιο σύστημα/τα μιλάτε και γιατί ενεργοποιήσεις από αμύητους?

Trithemius
01-08-11, 22:21
Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα, προτείνω στον φίλο Ελευθέριο ή στον Ηλία (που έχει ίδιες απόψεις) να ανοίξουν ένα νέο θέμα σχετικά με αυτές τις "οντότητες"...

strangef
02-08-11, 10:33
Αυτές τις πληροφορίες απο που τις πήρατε?
Γιατί μιλάτε με πάρα πολύ σιγουριά ότι είναι έτσι.
Δεν αναφέρομαι στους οδηγούς αλλά για τα ημισφαίρια κλπ.
Για πιο σύστημα/τα μιλάτε και γιατί ενεργοποιήσεις από αμύητους?

Φίλε lmike όλα αυτά είναι γνώμες του καθενός, δεν είναι τεκμιριομένα πράγματα όλα αυτά.!!!:)

Ελευθέριος Παλιγγίνης
03-08-11, 06:59
Προς όλους -και τη Λίτσα, γιατι βαριέμαι να κάνω quotes-.

Για να πεις το συμπέρασμά σου, για οποιοδήποτε θέμα, και να αξιώνεις να ληφθεί σοβαρά υπόψιν απο άλλους, πρέπει πρωτίστως να ασχοληθείς με αυτό σοβαρά, και αυτό συμβαίνει μόνο όταν το σέβεσαι ως πιθανώς σωστό. Εφόσον μάλιστα έχεις και αναφορές άλλων που το υποστηρίζουν διαχρονικά. Ό,τι ενάντιο και αν λένε οι πολλοί σήμερα. Έτσι ξεκινά σωστή έρευνα, και μετά καταλήγεις αν κάτι είναι ισχύον ή μη-ισχύον. Με το να το απορρίπτεις εκ των προτέρων με προκατάληψη, έχοντας συμπεράσματα ρηχά προσεγγιζόντων που το διαγράφουν a priori, αλλά έχοντας και παραδείγματα θρησκόληπτων και διαταραγμένων, που ουσιαστικά το δυσφημίζουν γιατι εσύ γενικεύεις οτι όλοι οι υποστηρικτές παρόμοιων απόψεων είναι έτσι, απλώς το θέμα δεν υπάρχει για εσένα, συνεπώς δεν θα το εξετάσεις αντικειμενικά ποτέ. Άρα έχεις χάσει ήδη απο το "πρώτο σφύριγμα" και απο "τη σέντρα". Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε θέμα.

Μην ξεχνάμε πως και πολλοί επιστήμονες -ακόμη και του ιδίου αντικειμένου- έχουν μεγάλες διαφωνίες μεταξύ τους, και ενώ οι θεωρίες τους είναι prima vista στοιχειοθετημένες, με αναλυτικά σκεπτικά και τεκμηριωμένες, ο ένας θεωρεί τρελό τον άλλο. Σημαίνει οτι δεν ισχύει το ευρύτερο αντικείμενο, δηλ. η συγκεκριμένη επιστήμη; Όχι βέβαια. Επίσης. Για τον φιλόλογο, ο μαθηματικός είναι τρελός. Και αντίστοιχα για τον μαθηματικό, ο φιλόλογος. Συνήθως. Γιατι ο ένας δεν κατανοεί τον κόσμο του άλλου, και το αντικείμενό του πέρα απο τα βασικά. Εκτός εξαιρέσεων που κάποιος μπορεί να ανταποκρίνεται σε υψηλό επίπεδο και στα "θεωρητικά" και στα "θετικά". Σημαίνει οτι τα θέματα αυτά είναι παράλογα ή ανύπαρκτα;

Aπλώς ισχύει οτι για να αποδέχεσαι ένα οποιοδήποτε θέμα,
ώστε να έχεις την προοπτική να ασχοληθείς μαζί του,
πρέπει να έχεις:

1. την αρμόζουσα πληροφόρηση -ώστε να διαμορφωθεί το κατάλληλο "θεωρητικό υπόβαθρο" και φόντο- για να είσαι δεκτικός και ανοιχτός με καλοπροαίρετο υποσυνείδητο που δεν εμποδίζει με αβεβαιότητα, φόβους και ενάντιες θεωρίες την ενασχόληση με το θέμα

και 2. ειδικό ενδιαφέρον, έφεση και ταλέντο, με ικανότητα στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν είναι όλα για όλους.

Το 1. είναι ιδιαίτερα δύσκολο να "καλυφθεί", όταν κάτι δυσφημίζεται, λοιδορείται και προσεγγίζεται μόνον χιουμοριστικά κάπως συστηματικά απο την πλειονότητα των ανθρώπων, ή "παραμυθικά" όταν είναι στην κατάλληλη διάθεση/ρύθμιση, που δεν το γνωρίζουν πέραν πρώτου εξωτερικού επιπέδου. Διότι έτσι έχουν εκπαιδευτεί, και έτσι έχουν συνηθίσει στην συγκεκριμένη κοινωνία.

Εάν δεν αποδεχόσουν κάποτε να μάθεις να γράφεις -στο δημοτικό ή λίγο πριν- ή μετά όλα τα μαθήματα ένα - ένα σε όλη σου την τυπική Εκπαίδευση, και στα αντικείμενα των Σχολών σου, και όσα έχεις ασχοληθεί μόνος, και δεν τα αντιμετώπιζες με σοβαρότητα, δεν θα τα μάθαινες ποτέ. Για να εισχωρήσει η αντίληψή σου, να αποδεχθεί θεωρίες και συμπεράσματα, και να προκύψουν και προσωπικές οπτικές. Θα ήταν "ολόκληροι κόσμοι" ανύπαρκτοι για εσένα. Όπως είναι άλλοι.

Ό,τι δεν γνωρίζεις, για εσένα δεν υπάρχει.
Ή, αυτά τα λένε παλαβοί ή χαζοί.

lmike
08-08-11, 10:33
Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ σοβαρά σε ρωτώ.
Δεν ήταν ειρωνικές οι ερωτήσεις μου.
Επίσης τυχαίνει να ξέρω αρκετά συστήματα.

Ελευθέριος Παλιγγίνης
09-08-11, 09:01
Aυτά πάνε σε όλους. Γιατι το μυαλό τους δεν σκέφτεται μόνο του ούτε τα αυτονόητα, έτσι πρέπει να τους ξεκινήσεις εσύ απο την "άλφα-βήτα" : P

ΚΑΘΗΡΑ
09-08-11, 21:56
σχολιο 1

...ας δωσουμε ενα ορισμα του διαλογισμου..για να μπει η συζητηση σε καλη βαση ... συζητησεις χωρις να συμφωνουμε για το νοημα των ορων για τους οποιους μιλαμε δεν μπορουν να μας οδηγησουν στην αληθεια και καταληγουν σε κοπωση αδιεξοδη κια ακαρπη .. ..

λοιπον κανω τη πρωτη αποπειρα να ορισω τον διαλογισμο απλα και εν συντομια

Διαλογισμο ονομαζουμε την διαχειριση της ζωτικης μας ενεργειας της ατομικης μας ή των αλλων καθως και της διαχυτης περιβαλλουσας διαμεσου της δυναμης του νου μας ...

με βαση αυτο το ορισμα προκυπτουν τα πορισματα ...

-διαλογισμος ειναι νοητικη δραστηριοτητα που προυποθετει την ενεργοποιηση των νοητικων εγκεφαλικων μας κεντρων,,,
-διαλογισμο μονο οι νοες ελλογα πλασματα μπορουν να κανουν
γιατι μονο αυτοι εχουν δυνατοτητα να αποκτησουν ελεγχο της νοητικης ενεργεια τους ...

-η διαχειριση της ζωης μπορει να εχει διαφορες σκοπιμοτητες και απο εκει προκυπτουν οι βασικες ταξινομησεις των διαλογισμων ...

- οι διαλογοιστικες πρακτικες ειναι πρακτικες εξης συνδεσης -ζευξης ψυχικων κεντρων στην απω ανατολη ειναι γνωστες ως συστηματα της γιογκα,,

- η διαλογιστικη ικανοτητα προυποθετει μια καταλλη καρμικη εξελικτικη ηλικια ... ψυχες εξελικτικα ανωριμες δεν μπορουν να διαλογιστουν ,,,,οπως ενα μικρο παιδι 3 χρονων δεν μπορει να γραψει και να διαβασει ....

-η διαλογιστικη δυνατοτητα διδασκεται μοναχα απο αυτους που εχουν μαθητευσει και συνεχιζουν να μαθητευουν σε αυτη .. αλλα αποτελεσματα μπορουν να υπαρξουν μοναχα πανω σε οσους εχουν εξελικτικα σαν ψυχες ωριμασει ,,
- οι πιο εξελιγμενοι δεν χρειαζονται ενσαρκους οδηγους δασκαλους ουτε εξωτερικα μυητικα τελετουργικα για να θεωρηθουν επιγνωστες και μεμυημενοι των πρακτικων ,,, μιας και βρισκονται υπο την καθοδηγηση και συνεχη μυητικη επιρροη των οδηγων πνευματων -αδελφων ψυχων των μη ενσαρκων .. μια καθοδηγησ που στερουνται οι μη εξελιγμενες ελλογες ψυχες ...(σε αυτο συμφωνω με Λευτερη )

- υπαρχουν μυησεις και διαλογισμοι με θεικο προσανατολισμο και καταβολη, αρα με πυξιδα την αληθεια την κοσμοσοφικη και ανθρωποσοφικη ............και μυησεις και τελετουργικα μαυρα με προσανατολισμο και καταβολες δαιμονικες ( κι οι δαιμονες οδηγουν τους δικους τους ελλογους, αυτους που τεινουν να γινουν ομοιοι τους ) μαυρα τελετουργικα χωρις πυξιδα αναρχα και πεπλανημενα μεσα σε συγχυτικες θεωρησεις κοσμολογικες και ανθρωπολογικες ...

αρα το σχημα που καταθετουμε ειναι το εξης :

...πνευματικοι μη ενσαρκοι οδηγοι διδασκουν και καθοδηγουν τους πιο εξελιγμενους καρμικα ενσαρκους και εκειν οι με την σειρα τους γινονται δασκαλοι για ολους τους λιγοτερο εξελιγμενους ενσαρκους ,,, μυητικη διεργασια και η διδασκαλια ειναι ταυτοσημες και αποτελουν μια σκυταλη που παραδιδεται απο τους εξελικτικα προηγμενους σε αυτους που εξελικτικα επονται...

...οσο αγνοουμε ή επιμονως αρνουμαστε να αποδεχτουμε την αληθεια της - καρμικης ηλικιας της ψυχης ,,, η επιγνωση μας θα παραμενει κατω απο το μηδεν ...υποτυπωδης και ανουσια και καθε διαλογιστικη αποπειρα με μοιαζει με πλαστικο νεροπιστολο για να παιζουν τα παιδακια ...

ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΝΤΑΡΕΣ ΨΥΧΕΣ .. ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΞΙΑΚΟ ΚΟΥΡΜΠΕΤΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ,,,ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΒΥΖΑΝΙΑΡΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ,,,ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ...

( θα επανελθω με καποιες αποπειρες ταξινομησης των διαλογισμων ... και θα μιλησω ιδιαιτερα για τον διαγνωστικο διαλογισμο που συνδεεται με την μαντικη ικανοτητα την ικανοτητα επιγνωσης καταστασεων του παροντος, μελλοντος και παρεθοντος )

http://3.bp.blogspot.com/_Ped-ESzgPAM/S6Qs3mtWbQI/AAAAAAAAAvM/FiXHPTQTMLQ/s1600/230420-index_clip_image002_0000.jpg http://4.bp.blogspot.com/_mkKDDY-2ot8/SUoV984UphI/AAAAAAAAAis/dk0OpXTnWiI/s320/image.jpg

...πνευματικοι μη ενσαρκοι οδηγοι διδασκουν και καθοδηγουν τους πιο εξελιγμενους καρμικα ενσαρκους και εκεινοι με την σειρα τους γινονται δασκαλοι για ολους τους λιγοτερο εξελιγμενους ενσαρκους ,,, η μυητικη διεργασια και η διδασκαλια ειναι ταυτοσημες και αποτελουν μια σκυταλη που παραδιδεται απο τους εξελικτικα προηγμενους σε αυτους που εξελικτικα επονται...

10-08-11, 00:45
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Παρά του ότι το θέμα έχει ξεφύγει τελείως απο το θέμα του και αρχίσαμε
να καταθέτουμε τις απόψεις μας για το τι είναι διαλογισμός......
Είναι το άδειασμα η Γαλήνη ή Παρατήρηση μετά η Συνειδητότητα
η Ενότητα με το όλον εκεί είναι το σημείο που τα πάντα αλλάζουν......

Αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως ο Διαλογισμός είναι μια πανάρχαια,
διαχρονική τέχνη του πνεύματος αλλά ταυτόχρονα και μια φυσική
κατάσταση.............

Ευχαριστώ.

ΚΑΘΗΡΑ
10-08-11, 07:32
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Παρά του ότι το θέμα έχει ξεφύγει τελείως απο το θέμα του και αρχίσαμε
να καταθέτουμε τις απόψεις μας για το τι είναι διαλογισμός......
Είναι το άδειασμα η Γαλήνη ή Παρατήρηση μετά η Συνειδητότητα
η Ενότητα με το όλον εκεί είναι το σημείο που τα πάντα αλλάζουν......

Αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως ο Διαλογισμός είναι μια πανάρχαια,
διαχρονική τέχνη του πνεύματος αλλά ταυτόχρονα και μια φυσική
κατάσταση.............

Ευχαριστώ.

σχολιο 2

βεβαια το θεμα δεν εχει ξεφυγει αλλα ... να μπηκε καπως σε μια σειρα κι αυτο με την παρεμβαση μου που ηταν τεοια ωστε ο νεφελοκρατουμενος μας Αβαταρ να νιωσει παλι την συνηθη ενοχληση του ... παρακαλω κυριοι σταματειστς να φτυνετς καταμουτρα το πλατωνικο πνευμα των διαλογων οπου καθε φορα ο ερμος ο Σωκτατης πριν ξεκινησει μια συζητηση εθετε θεμα ορισμου των εννοιων που θα συζητηθουν ... παρακαλω κυριοι ανοικτε τα ........στραβα σας !!!

....θα κανω καποιες ακομη παρεμβασεις ορθοποδοσης της συζητησης που εμοιαζε με μια κηλιδα μελανης εριγμενης τυχαρπαστα ... και μετα θα σας αφησω στην ησυχια σας την διαλογικα και ασυναρτητη κι αδιεξοδη και ναρκισευτικη..
( να πω οτι εξαιρεση αποτελεσαν οι οργανωμενες παρεμβασιες του Λευτερη αν και με το περιεχομενο τους δεν συμφωνω εξ ολοκληρου )

Arga_Star-clad
10-08-11, 14:28
Χωρίς να έχω παρακολουθήσει πλήρως όλα τα posts σε αυτή την συζήτηση, βλέπω πως έχουν λεχθεί κάποια σημαντικά πράγματα για τον διαλογισμό αλλά και πως η κουβέντα έχει πάει και σε άλλα μονοπάτια, στο να δεις οντότητες-Οδηγούς και να τις ακολουθήσεις στο ταξίδι τους, για παράδειγμα, αν κατάλαβα καλά (και ίσως ακόμη δεν έχει ξεκαθαριστεί το βασικό ερώτημά του τί είναι ο διαλογισμός..)

Όλα αυτά με παρακινούν στο να γράψω μερικά πράγματα για τον διαλογισμό, όπως τον έχω αντιληφθεί προσωπικά μέχρι τώρα.

Καταρχήν, ο διαλογισμός είναι μια πρακτική χαλάρωσης και αυτοπαρατήρησης. Σκοπός είναι να επιτευχθεί η ηρεμία του νου, μια κατάσταση πολύ διαφορετική από αυτή στην οποία βρίσκεται συνήθως (ο νους). Ένα από τα μεγάλα μυστικά, δηλαδή, στον διαλογισμό είναι η τέχνη της χαλάρωσης. Αυτό δεν έχει να κάνει επιφανειακά με μια μαλακιά πολυθρόνα ή μια άνετη στάση, αλλά με την ηρεμία του μυαλού που δεν παραδίνεται πια στην ανησυχία, τον φόβο και το άγχος. Καταρχήν, λοιπόν, πρέπει να βρει κανείς αυτή την κατάσταση ψυχικής χαλάρωσης – το να είσαι (παρόν στον εαυτό σου) αντί να έχεις (συνέχεια κάτι να κάνεις, κάτι για να ανησυχείς, κάτι για να ξεχνιέσαι, κάτι για να ετεροκαθορίζεσαι).

Αλλά, για να επιτύχουμε αυτή την κατάσταση νοητικής και ψυχικής χαλάρωσης, ξεκινάμε με αυτό που είναι πιο εύκολο και μπορούμε άμεσα να κάνουμε : την σωματική χαλάρωση. Γι’ αυτό συνήθως καθόμαστε σε αυτήν την άνετη στάση, προσπαθούμε να κάνουμε το σώμα μας να νιώσει όσο πιο άνετα γίνεται, και παίρνουμε βαθιές ανάσες. Μετά, προσπαθούμε να ηρεμήσουμε και νοητικά και να μην σκεφτόμαστε τίποτα.

Στην πραγματικότητα, όλα τα ενοχλητικά συναισθήματα προκαλούνται ή προέρχονται από την προσκόλληση/επιθυμία μας μαζί τους/για αυτά. Η προσκόλληση αυτή δεν είναι τίποτα άλλο από σκέψεις, ιδέες, και απόψεις. Έτσι, συνειδητοποιώντας το γεγονός αυτό, μπορούμε να χαλαρώσουμε σε σχέση με όσα συμβαίνουν γύρω μας, ώστε να αποδεσμευτούμε από την ένταση και την αναστάτωση.

Αυτό μου θυμίζει κάτι που λέει ο Ουσπένσκι, ότι μπορείς να μετρήσεις την συνειδητότητά σου χρονομετρώντας για πόσο μπορείς να κρατήσεις τον εαυτό σου σε αυτεπίγνωση και χωρίς να σκέφτεσαι τίποτα. «Απλώς, παρακολουθείστε την κίνηση του λεπτοδείχτη και έχετε επίγνωση του εαυτού σας, του σώματός σας και του μέρους που βρίσκεστε. Διώξτε όλες τις άλλες σκέψεις. Αν επιμείνετε, θα μπορέσετε να το κάνετε αυτό για δύο λεπτά. Αυτό είναι το όριο της συνειδητότητάς σας. Αυτό το πείραμα δείχνει ότι ένας άνθρωπος, στην φυσική του κατάσταση, μπορεί με μεγάλη προσπάθεια να έχει επίγνωση ενός πράγματος (του εαυτού του) για δύο λεπτά ή και λιγότερο».

Νομίζω πως εδώ μπορούμε να ανιχνεύσουμε την ανατολίτικη πεποίθηση, που έχει οδηγήσει στην πρακτική του διαλογισμού, ότι το ανθρώπινο μυαλό είναι δυστυχισμένο επειδή περιπλανιέται συνεχώς. Ότι το πόσο συχνά το μυαλό μας αφήνει το παρόν και το πού έχει την τάση να πηγαίνει, έχει πολύ μεγάλη σημασία για την ευτυχία μας, για την κατάσταση του εαυτού μας. Έτσι, διδάσκουν ότι η ευτυχία μπορεί να βρεθεί με το να ζει κανείς στο παρόν. Οπότε, οι άνθρωποι που ακολουθούν αυτές τις διδασκαλίες ασκούνται στο να αντιστέκονται στην περιπλάνηση του νου και στο να επικεντρώνονται στο παρόν, στο εδώ-και-τώρα.

Μετά, αφού επιτευχθεί η χαλάρωση, και ταυτόχρονα με την εξάσκηση των αναπνοών, περνάμε στον δεύτερο στόχο που είναι να επιτευχθεί η παρατήρηση. Το σώμα μας ζει στο παρόν, όντας σε λειτουργία την κάθε στιγμή. Επομένως, μπορούμε να είμαστε παρόν στον εαυτό μας υπό την προϋπόθεση ότι δίνουμε στις σωματικές μας λειτουργίες περισσότερή προσοχή και σεβασμό, ότι προσπαθούμε να ακούσουμε τα μηνύματά τους. Και το σώμα μας, καθώς αρχίζουμε πια να το παρατηρούμε χωρίς τις περισπάσεις του νου, αρχίζει να μας πληροφορήσει άμεσα για το ποιά είναι η κατάστασή μας – είναι το σώμα και όχι ο νους που μπορεί να μας το πει αυτό. Καθώς η ασυνείδητη διαδικασία της αναπνοής γίνεται συνειδητή, μαθαίνουμε να παρατηρούμε και τις άλλες λειτουργίες/αντιδράσεις του εαυτού μας. Επίσης, προσπαθούμε να ταυτιστούμε με τον σωματικό εαυτό μας, να νιώσουμε την σωματική μας ύπαρξη.

Συνήθως, στην καθημερινότητά μας, περνάμε από την μια κατάσταση στην άλλη, χωρίς να υπάρχει κάτι που να μπορεί να παρακολουθήσει αυτή την αλλαγή, κάτι σταθερό που να έχει την αίσθηση της συνέχειας, την αίσθηση δηλαδή ότι ‘‘εγώ υπάρχω και μου συμβαίνουν αυτά, εδώ-και-τώρα’’. Αυτή είναι η ιδιότητα που καλείται να αναπτύξει ο κάθε άνθρωπος μέσα από τον διαλογισμό.

Αφού έχουμε μάθει να παρατηρούμε τις λειτουργίες του σώματός μας, να αποκτούμε επίγνωση της ύπαρξής μας την κάθε στιγμή, μπορούμε να αφήσουμε τον νου μας λίγο πιο ελεύθερο. Είναι η σειρά της παρατήρησης των σκέψεων και των συναισθημάτων μας, καθώς αυτές αναδύονται φυσικά από τον νου μας.

Όπως είπαμε αρχικά, μέσα από την εξάσκηση στον διαλογισμό ισορροπούμε και γαληνεύουμε την χονδροειδή και διαρκεί δραστηριότητα του νου, οδηγώντας τον έτσι σε μια κατάσταση γαλήνιας σταθερότητας. Τί σημαίνει, όμως, αυτή η γαλήνη του νου ; Σημαίνει πως, ανεξάρτητα από τους δεσμούς των αισθημάτων και των σκέψεων, έχουμε τον έλεγχο του νου μας. Ο λόγος άλλωστε που δεν είμαστε γαλήνιοι στην καθημερινότητά μας δεν είναι επειδή έχουμε σκέψεις και συναισθήματα αλλά επειδή γινόμαστε δέσμιοι αυτών, μην μπορώντας να τα παρατηρήσουμε, να κρατήσουμε απόσταση από αυτά. Έτσι, με τον διαλογισμό παίρνουμε λίγο οξυγόνο, μαθαίνουμε ‘‘να αναπνέουμε’’, να παρατηρούμε τα συναισθήματά μας χωρίς να είμαστε αναγκασμένοι να τα ακολουθήσουμε. Και επιπλέον, δεν είμαστε πια σε διάσπαση, χαμένοι σε ένα στρόβιλο ποικίλων διαθέσεων, αλλά είμαστε όντως εκεί, βιώνουμε κάτι στην πληρότητά του.

Όταν διαλογιζόμαστε, λοιπόν, γινόμαστε περισσότερο χαλαροί και παρατηρητικοί, και τελικά καταφέρνουμε να εμβαθύνουμε περισσότερο στα συναισθήματά μας, χωρίς όμως να χάνουμε τον έλεγχο από αυτά. Αντί να καταπιέζουμε τα συναισθήματά μας ή να τα εκφράζουμε απροκάλυπτα, τώρα αποκτούμε επίγνωση γι’ αυτά. Μπορούμε να τους δώσουμε χώρο, να εντοπίσουμε τις ιδιότητές τους, την προδιάθεσή τους ή αυτό που θέλουν να εκφράσουν. Αντί να παρασυρόμαστε και να υποκύπτουμε, όμως, αρχίζουμε να μελετάμε την φύση τους.

Οπότε, τελικά, ο διαλογισμός επιτυγχάνει να εκπαιδεύει τον νου να αναγνωρίζει τις εκατοντάδες ασυναίσθητες σκέψεις που έχουν να κάνουν με όλων των λογιών τις διαθέσεις, και έτσι, αρχίζουμε να κατανοούμε πώς λειτουργούν τα συναισθήματά μας, ενώ, καθώς απλά τα παρατηρούμε, αποστασιοποιούμαστε από αυτά, και ο νους μας γαληνεύει.

Χαλάρωση του σώματος, κένωση του νου από τις περιττές σκέψεις και αγωνίες, και αμερόληπτη παρατήρηση. Νομίζω πως αυτά είναι τα τρία βασικά στοιχεία του διαλογισμού. Και συνιστούν μια εσωτερική εργασία που είναι πάρα πολύ δύσκολη. Γιατί εσωτερική εργασία σημαίνει μεταμορφωτική διαδικασία, και αυτό σημαίνει εσωτερική δουλειά, επιμονή, υπομονή και αντοχές. Εκείνος που θα αποφασίσει να καταδυθεί στα άδυτα του εαυτού του, θα πρέπει να αφήσει πίσω του τις ευκολίες και το βόλεμα και να αντιμετωπίσει τους χειρότερους φόβους και τις αδυναμίες του.

Αν σκοπεύουμε να κάνουμε διαλογισμό έχοντας στον νου μας μαγικά ταξίδια με οντότητες-Οδηγούς σε αιθέριες πραγματικότητες, νομίζω πως το έχουμε χάσει το παιχνίδι, γιατί αυτό ακριβώς είναι που καλούμαστε να αποφύγουμε μέσω του διαλογισμού. Τον αντιπερισπασμό του φαντασιακού πετάγματος του νου οπουδήποτε αλλού, μακριά από την επίγνωση του εαυτού του και της κατάστασής του. Πάλι θυμάμαι τον Ουσπένσκι : «Σχεδόν αμέσως μετά την έναρξη της αυτοπαρατήρησης, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το κύριο εμπόδιο σε αυτήν είναι η φαντασία. Θέλουμε να παρατηρήσουμε κάτι, αλλά, αντί γι’ αυτό, αρχίζει να δουλεύει μέσα μας η φαντασία και έτσι ξεχνάμε την αυτοπαρατήρηση... Η φαντασία αυτή είναι σχεδόν τόσο βλαβερή όσο και το ψέμα. Στην ουσία είναι εσωτερικό ψέμα, ψέμα που λέμε στον εαυτό μας. Ο άνθρωπος αρχίζει να φαντάζεται κάτι για να ευχαριστήσει τον εαυτό του και σύντομα αρχίζει να πιστεύει αυτά που φαντάζεται..» και έτσι βρίσκεται για ακόμη μια φορά μακριά από την βασική αλήθεια του εαυτού του, του τί του συμβαίνει την κάθε στιγμή και του πώς μπορεί να αποκτήσει τον έλεγχο αυτού του εαυτού...

almalibre
08-09-11, 16:35
[QUOTE=ELPINIKI;41729]τα μακαρονια δεν μου τα εδειξε κανεις.... στην αρχη τα πεταγα στον τοιχο τωρα ξερω ποτε ειναι ετοιμα....
στις μαμαδες δεν δειχνει κανεις πως να φροντιζουν τα μικρα τους το μαθαινουν μονες τους...

διαλογισμος με δασκαλο....ο δασκαλος απο που εμαθε? ολα αρχιζουν απο την πρωτοβουλια ενος ανθρωπου που καποιοι αργοτερα αναφερουν ως τον δασκαλό του ταδε συστηματος...

ολοι εχουμε μεσα μας την αληθεια και τη γνωση ολων των πραγματων...δεν χρειαζομαι αλλον ανθρωπο να μου πει πως θα αρχισω το πνευματικο μου ταξιδι...και τι πρεπει να κανω στη διαρκεια αυτου...

συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!;););)

Ελευθέριος Παλιγγίνης
19-10-11, 22:45
Αυτό που είσαι, είναι εν μέρει πληροφορίες άλλων που αποδέχτηκες και εν μέρει πληροφορίες δικές σου, εκεί που έχεις πρωτοτυπήσει, διορθώσει και εξελίξει τα πράγματα. Αυτός είναι ο Σκοπός.

Εάν όμως αρχικά δεν είχες αποδεχτεί πληροφορίες άλλων, δεν θα είχες μάθει ούτε καν ανάγνωση και γραφή, θα ήσουν αγράμματος και δεν θα μπορούσες ούτε να σκεφτείς σωστά, όχι σε επόμενα βήματα να συσσωρεύσεις γνώση, να αλληλοσυσχετίζεις πληροφορίες και να βγάζεις συμπεράσματα και να καινοτομείς. Αυτό εννοώ με το προ-προηγούμενο μήνυμα, με παράδειγμα τη γλώσσα και τους τομείς που αποδέχεσαι να διδαχτείς.

1. Χωρίς πληροφορίες άλλων είσαι μηδέν.
2. Παράλληλα όμως, εσύ στο ΣύνΟλον προσθέτεις και το εξελίσσεις. Το Ευεργετείς κιόλας.

Αυτά τα δύο, βασικότατα για να αυτοσυνειδητοποιηθεί καθένας και να αρχίσει να προοδεύει χωρίς τους εγωϊσμούς που διαβάζω οτι "κάποιος είναι μόνος του" και "όλα μπορεί να τα πετύχει μόνος του χωρίς να διδαχτεί απο άλλους". Δεν ισχύει αυτό. Είναι αυταπάτη και δεν εξελίσσεσαι, το πολύ πολύ να λες το ίδιο ποιηματάκι σε πολλούς για να τους εντυπωσιάσεις. Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάτι. Αν σε ικανοποιεί αυτό, ΟΚ.

Βέβαια εδώ ισχύει και οτι οι αποδοτικότερες "εκπαιδευτικές δομές" είναι μη-συνειδητές. Με άλλα λόγια και αυτοί που νομίζουν οτι δεν είχαν δασκάλους σε κάτι, είχαν. Και μάλιστα πολλούς. Απλά δεν τους κατάλαβαν και δεν τους αναγνώρισαν ως τέτοιους.

elenitsa
26-04-12, 20:12
Ο σκοπός του δικού μου διαλογισμού δεν είναι ούτε η nirvana ούτε κάτι περί ένωσης με κοσμικές οντότητες, όταν διαλογίζομαι ο σκοπός μου είναι να οξύνω τις αισθήσεις μου που πιστεύω πως έχω καταφέρει κάτι πάνω σε αυτόν το τομέα!!

Και το να αμβλύνεις τις αισθήσεις σου είναι εξίσου σημαντικό και δύσκολο να το πετύχεις!! Για παράδειγμα, να μην ακούς όταν σε βρίζουν, να μη σε ενοχλεί μια ασχημη μυρωδιά.
Οπότε με ενδιαφέρει η όξυνση αν συνοδεύεται και από άμβλυνση με τις αντίθετες τεχνικές

Αναζητητές του Φωτός
28-06-12, 14:55
Γεία σε όλους,

Δε θα σταθώ τόσο τι είναι ο διαλογισμός, αλλά θα σας μεταφέρω κάποιες εμπειρίες που είχα μέσω του διαλογισμού και γενικά είναι κάτι που προσπαθώ να κάνω όσο μπορώ πιο συχνά.

Υπάρχουν στιγμές που δε θυμάμαι γεγονότα, πράγματα που πέρασαν και δεν τα θυμάμαι, είναι σαν τα έχω διαγράψει απ'την μνήμη μου :).
Π.χ. λέω ότι εγώ δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Άλλες φορές σκέφτομαι γιατί μου συμβαίνει συχνά ένα πρόβλημα ξανά και ξανά, ή συγκεκριμένοι άνθρωποι στη ζωή μου.

Κάθομαι και διαλογίζομαι στο παρελθόν μου, στη ζωή μου και βλέποντας πίσω, αναγνωρίζω ότι πολλές φορές που έχω πει ''εγώ δεν κάνω έτσι, ή δε θα έκανα ποτέ έτσι'' βλέπω ότι το είχα κάνει στο παρελθόν!!, νιώθω κάπως μετά....καταλαβαίνετε

Διαλογίζομαι και αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί έχω συνήθειες στη ζωή μου, γιατί επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη, γιατί συναντώ ίδιους και παρόμοιους ανθρώπους στη ζωή μου. Αυτό ποια με τους ανθρώπους που επαναλαμβάνονται στη ζωή είναι λες και μου δείχνουν κάτι ξανά και ξανά και εγώ δεν το καταλαβαίνω ή το αγνοώ.

Έτσι βλέπω το διαλογισμό σαν μία λύση για να αλλάζω τη ζωή μου, γιατί καταλαβαίνω μέσα από αυτόν ποιος είμαι, γιατί με κάποιους ανθρώπους είμαι στην πρίζα με άλλους όχι, πιο χαλαρά, φιλικά. Κατανοώ, άλλες φορές σε βάθος άλλες όχι, γιατί θύμωσα με κάποιον, τον άλλον γιατί τον έβρισα, γιατί ζηλεύω το συνάδελφό μου.

Νιώθω καλύτερα μετά από έναν διαλογισμό πίσω στη ζωή μου, γιατί ''σκάβω'' να βρω πως ξεκίνησαν όλα αυτά που έχω μέσα μου :). Νομίζω πως κάθε φορά που βρίσκω κάτι, είναι σαν να έχω την ευκαιρία να αλλάξω για πάντα.

Όμως είναι δύσκολο να διαλογίζεσαι πίσω στη ζωή σου, στο παρελθόν γιατί βλέπεις και πράγματα που είναι δύσκολα και καταστάσεις που εσύ δημιούργησες και πόνεσαν κάποιοι. Πάντως το αποτέλεσμα σε κάνει καλύτερο.

demi
28-06-12, 15:22
θελω να ρωτησω κατι...

γνωριζει κανεις κατι για κινησεις προσδιορισμου της υπαρξης σου προς το συμπαν?

μιλαμε για κινηση, οχι για λεξη, αλλα μαλλον ειναι κατι σαν τα μαντρας...

naeb
28-06-12, 18:05
θελω να ρωτησω κατι...

γνωριζει κανεις κατι για κινησεις προσδιορισμου της υπαρξης σου προς το συμπαν?

Τι εννοείς προσδιορισμό ύπαρξης προς το σύμπαν? :confused:
Πού το άκουσες αν επιτρέπεται;

μιλαμε για κινηση, οχι για λεξη, αλλα μαλλον ειναι κατι σαν τα μαντρας...

Τα mantras είναι ήχοι, συλλαβές ή λέξεις με διαφορετικό σκοπό το κάθε ένα. Δεν ξέρω αν υπάρχει mantra για προσδιορισμό της ύπαρξης προς το σύμπαν, ότι και αν είναι αυτό :)

Μήπως τα μπερδεύεις με τα mudras που δεν είναι κινήσεις αλλά θέσεις / στάσεις κυρίως των χεριών και των δαχτύλων; Χρησιμοποιούνται κατά των διαλογισμό ή σε θρησκευτικές τελετές

demi
28-06-12, 20:52
Τι εννοείς προσδιορισμό ύπαρξης προς το σύμπαν? :confused:
Πού το άκουσες αν επιτρέπεται;

Τα mantras είναι ήχοι, συλλαβές ή λέξεις με διαφορετικό σκοπό το κάθε ένα. Δεν ξέρω αν υπάρχει mantra για προσδιορισμό της ύπαρξης προς το σύμπαν, ότι και αν είναι αυτό :)

Μήπως τα μπερδεύεις με τα mudras που δεν είναι κινήσεις αλλά θέσεις / στάσεις κυρίως των χεριών και των δαχτύλων; Χρησιμοποιούνται κατά των διαλογισμό ή σε θρησκευτικές τελετές

οχι δεν τα μπερδευω...

αλλα αυτα τα mundras σε τι χρησιμευουν?

naeb
30-06-12, 15:10
οχι δεν τα μπερδευω...

αλλα αυτα τα mundras σε τι χρησιμευουν?

Αν δεν κάνω λάθος με τα mudras ενεργοποιούνται κέντρα που βρίσκονται στα δάχτυλα και τον εγκέφαλο με αποτέλεσμα να ενεργοποιούνται και οι αντίστοιχες ιδιότητες της κάθε χειρονομίας.
Το πιο γνωστό mudra είναι μάλλον αυτό που ο δείκτης και ο αντίχειρας ενώνονται δημιουργώντας ένα κύκλο ενώ τα άλλα δάχτυλα παραμένουν τεντωμένα.
Χρησιμοποιείται συχνά κατά τον διαλογισμό.
Αν το δοκιμάσεις, πιθανόν να δεις οτι κάτι "διαφορετικό" συμβαίνει ...

black magic boy!
01-07-12, 10:29
εγώ κάνω διαλογισμό για να αδειάσω το μυαλό μου να πάρω θετική ενέργεια και να διευρύνω το νοητικό μου σύμπαν! άμα κάνεις τακτικά διαλογισμό μπορείς να διευρύνεις το νοητικό σου σύμπαν με αποτέλεσμα να έχεις μια κλίση προς τον πνευματισμό...βέβαια υπάρχει και πιο εύκολη λύση άμα θες να γίνεις πνευματιστής πηγαίνεις σε ένα πνευματιστή-μυηστη πληρώνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό και αυτός θα σου διευρύνει το νοητικό σου σύμπαν με αποτέλεσμα να έρχεσαι σε επαφή με οποιοδήποτε πνεύμα και αν θες με λίγα λόγια σε κάνει μέντιουμ! άμα θες να διευρύνεις από μόνος σου το νοητικό σύμπαν και να αναπτύξεις την δύναμη του του τρίτου ματιού θα πρέπει να κάνεις σκληρή εξάσκηση! αρχικά θα πρέπει να αποκοπείς από την τηλεόραση γεμίζει το μυαλό σου με αΐδιες και δεν μπορείς αν συγκεντρωθείς, έπειτα θα πρέπει να κάνεις κάθε μέρα τουλάχιστον μισή ώρα διαλογισμό, επίσης θα πρέπει να διαβάσεις κανένα βιβλίο φιλοσοφίας σου κάνει πολύ καλό στον νου σου και βέβαια να διαβάσεις βιβλία μαγείας! έτσι μπορείς να διευρύνεις μόνος σου το νοητικό σου σύμπαν αλλά θα σου πάρει περισσότερο χρόνο από το να πας κατευθείαν σε ένα πνευματιστή...

αυτά για όσους ενδιαφέρονται να γίνουν πνευματιστές-μέντιουμ μέσο του διαλογισμού!
http://1.1.1.3/bmi/www.metafysiko.gr/forum/images/smilies/smile.gif

Viper
01-07-12, 16:43
Αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα με τους "μύστες" και τα "πνεύματα" τότε θαείχε γεμίσει ο τόπος " επικοινωνιακούς διαμεσολαβητές" . Εφόσον
Θέλεις να διευρύνεις την πνευματικότητά σου black magic boy γιατί δεν δοκιμάζεις να μελετήσεις κείμενα και συγγραφείς που βοηθούν την εσωτερική πνευματικήκαλλιέργεια; Βέβαια είναι λιγάκι "βαριά" και παίρνει χρόνο ,αλλά ξέρεις τι λένε σε αυτή την περίπτωση οι παροιμίες: "κοντά στον νου έρχεται και η γνώση".........

naeb
01-07-12, 22:56
Αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα με τους "μύστες" και τα "πνεύματα" τότε θαείχε γεμίσει ο τόπος " επικοινωνιακούς διαμεσολαβητές" . Εφόσον
Θέλεις να διευρύνεις την πνευματικότητά σου black magic boy γιατί δεν δοκιμάζεις να μελετήσεις κείμενα και συγγραφείς που βοηθούν την εσωτερική πνευματικήκαλλιέργεια; Βέβαια είναι λιγάκι "βαριά" και παίρνει χρόνο ,αλλά ξέρεις τι λένε σε αυτή την περίπτωση οι παροιμίες: "κοντά στον νου έρχεται και η γνώση".........

Συμφωνώ και εγώ οτι η μελέτη βοηθάει.
Όμως το "κοντά στον νου έρχεται και η γνώση" δεν βλέπω να αναφέρεται σε ανάγνωση κειμένων όπως λες.
Ας μην βγούμε offtopic όμως...

Viper
01-07-12, 23:14
Ήλπιζα ότι θα γινόταν αντιληπτό το λογοπαίγνιο, το οποίο στην βάση του δεν είναι καθόλου off topic..... Για όποιον το κατάλαβε. Για αντίθετη περίπτωση συγνώμη....

02-07-12, 14:47
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διαβάζοντας το θέμα κατατέθηκαν ακόμα 2 λέξεις που αρκετοί από ότι
κατάλαβα τις θεωρούν σημαντικές (και είναι) Μάντρας και Mudras....
Μια αναφορά στο τί είναι αυτές οι λέξεις δεν νομίζω πως είναι κακό..

Mudras είναι είναι μια σιωπηλή γλώσσα της έκφρασης που χρησιμοποιείται
από ινδουιστές και βουδιστές.....
Οι Mudra είναι χειρονομίες που χρησιμοποιούνται στην γιόγκα, στον
διαλογισμός.....

Τα Μαντραμ είναι λέξεις που με την σωστή προφορά ξυπνούν
αποτελεσματικά τα τσάκρας.....

Αλλά να θέσω τώρα ένα ερώτημα....
Εάν κάποιος δεν γνωρίζει τι είναι Mudras και Μάντραμ δεν μπορεί να κάνει
διαλογισμό ??????

Ευχαριστώ.

black magic boy!
02-07-12, 15:12

Δεν νομίζω πως είπα κάτι διαφορετικό από ότι είπες εσύ για τα βιβλία και επίσης είπα πως κρατάει περισσότερο χρόνο με αυτή την μέθοδο όπως είπες και εσύ αλλά δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να πας σε έναν δάσκαλο να στα μάθει...βέβαια άντε να βρεις χρήματα σε τέτοια περίοδο για να πληρώνεις δασκάλους...έχω διαβάσει αρκετά βιβλία για να διευρύνω τον πνευματισμό μου όπως λες και εσύ... :)

naeb
02-07-12, 16:11
Αλλά να θέσω τώρα ένα ερώτημα....
Εάν κάποιος δεν γνωρίζει τι είναι Mudras και Μάντραμ δεν μπορεί να κάνει διαλογισμό ??????

Μπορεί και παραμπορεί !!!!!!
Απλά δεν χρησιμοποιεί mantram και mudras :)

Προσωπικά βρίσκω οτι τα παραπάνω έχουν θετική επίδραση ...

02-07-12, 17:46
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε naeb η ερώτηση που έκανα ήταν καθαρά ρητορική για να δείξω πως
κάποια πράγματα δεν είναι αναγκαία και επιτακτικά για μια πνευματική
διεργασία....
Ας μήν ξεχνάμε σε κάθε ένα λαό αλλάζουν τα λόγια Μαντραμ αλλά οι
κινήσεις Mudra είναι κυρίως για να μην πω αποκλειστικά σε θρησκευτικούς
χορούς που έχουν την σημειολογία τους...
Τις κινήσεις τις έχουν σε πολλές χώρες της νοτιο-ανατολικής Ασίας....
http://img232.imageshack.us/img232/9770/mudravitarka.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/232/mudravitarka.jpg/)

http://img267.imageshack.us/img267/2604/mudrapushan.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/267/mudrapushan.jpg/)

Φίλε black magic boy! έχω την εντύπωση πως η φίλη Viper για άλλου
τύπου διδασκάλους έγραψε......
Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα......

Ευχαριστώ.

naeb
02-07-12, 23:09
Φίλε naeb η ερώτηση που έκανα ήταν καθαρά ρητορική για να δείξω πως
κάποια πράγματα δεν είναι αναγκαία και επιτακτικά για μια πνευματική
διεργασία....

Πολύ σωστό, στην τελική το μόνο που χρειάζεται είναι εσύ και η διάθεση για πνευματική δουλειά. Αρκετές φορές νοιώθω οτι θεωρίες που μελετώ αντί να με βοηθούν μου βάζουν επιπλέον νοητικά εμπόδια...

Ας μήν ξεχνάμε σε κάθε ένα λαό αλλάζουν τα λόγια Μαντραμ

Αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον και νομίζω θα μπορούσε να αποτελέσει ξεχωριστό θέμα, το κατά πόσο δηλαδή τα λόγια καθεαυτά είναι σημαντικά ή οι συνδυασμοί ήχων/συλλαβών...

οι
κινήσεις Mudra είναι κυρίως για να μην πω αποκλειστικά σε θρησκευτικούς
χορούς που έχουν την σημειολογία τους...
Τις κινήσεις τις έχουν σε πολλές χώρες της νοτιο-ανατολικής Ασίας....

Χρησιμοποιώ Mudra κατά τον διαλογισμό και θα έλεγα οτι τα συνιστώ.

demi
03-07-12, 09:33
τελικα για το θεμα μου...δεν εχει ακουσει κανεις κατι?

παντως υπαρχουν, απο οτι καταλαβα, κινησεις που συμβολιζουν συγκεκριμενες ιδιοτητες, αλλα για κατι πιο προσωπικο, δεν γνωριζει κανεις κατι?

κατι σαν εξελιξη των μουντρα, αλλα μοναδικο για τον καθενα καθε φορα, που συμβολιζει την ιδιοτητα που εχει ο καθενας μεσα σε αυτο συμπαν ας πουμε...

πχ εγω ειμαι η ντεμι κ η κινηση μου ειναι αυτη...την οποια οποτε την κανω, ξεκλειδωνουν οι ιδιοτητες μου κ η υπαρξη μου απεναντι σου....

καταλαβατε?

naeb
03-07-12, 21:02

παντως υπαρχουν, απο οτι καταλαβα, κινησεις που συμβολιζουν συγκεκριμενες ιδιοτητες, αλλα για κατι πιο προσωπικο, δεν γνωριζει κανεις κατι?

κατι σαν εξελιξη των μουντρα, αλλα μοναδικο για τον καθενα καθε φορα, που συμβολιζει την ιδιοτητα που εχει ο καθενας μεσα σε αυτο συμπαν ας πουμε...

πχ εγω ειμαι η ντεμι κ η κινηση μου ειναι αυτη...την οποια οποτε την κανω, ξεκλειδωνουν οι ιδιοτητες μου κ η υπαρξη μου απεναντι σου....

καταλαβατε?

Εκτός από τα mundra, υπάρχουν τεχνικές και από άλλες φιλοσοφίες/διδασκαλίες που (υποτίθεται οτι) "ξεκλειδώνουν" ή "ενεργοποιούν" ιδιότητες/ενέργεια. Ένα πρόχειρο παράδειγμα είναι τα μαγικά περάσματα του Κάρλος Καστανέδα.

Προσωπικά δεν γνωρίζω όμως κάτι που να είναι προσωπικό για τον κάθε έναν όπως λες...

Astral
03-07-12, 21:35
Ο κάρλος έχει φάει πολλά κιλά κάκτο και δεν ξέρω ακόμα πόσα στρέμματα έχει καπνίσει :D

Αλήθεια ο διαλογισμός τη το καλύτερο έχει απ'την προσευχή ???

naeb
03-07-12, 21:54
Ο κάρλος έχει φάει πολλά κιλά κάκτο και δεν ξέρω ακόμα πόσα στρέμματα έχει καπνίσει :D

χε χε
παραισθησιογόνα (μακριά από μας) για να διαλύσει την περιορισμένη/λανθασμένη αντίληψη που χτίζουμε όλοι για την πραγματικότητα.

Δεν θα έλεγα καλύτερο. Προσωπικά με τον διαλογισμό εξασκώ τον νου, με την προσευχή δίνω βάση στην πίστη/συναίσθημα.

04-07-12, 20:36
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε naeb σχετικά με την αναφορά σου...
<<Αυτό που λες είναι πολύ ενδιαφέρον και νομίζω θα μπορούσε να αποτελέσει
ξεχωριστό θέμα, το κατά πόσο δηλαδή τα λόγια καθεαυτά είναι σημαντικά ή οι
συνδυασμοί ήχων/συλλαβών...>>
Πράγματι είναι πολύ μεγάλο το θέμα γιατί έχουμε να κάνουμε για την
ΔΟΝΗΤΙΚΉ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΆΤΩΝ......

Φίλε Astral έχεις δίκιο σχετικά με τον Κάρλος Καστανέδα και τα παραισθησιογόνα....

Θα καταθέσω όμως κάτι που ίσως να το γνωρίζεται.....
Οι κάτοικοι των περιοχών των Άνδεων για να ανέβουν στο βουνό και να
μεταφέρουν τα πράγματά τους για να αντέξουν το υψόμετρο αλλά και
την κούραση που προκαλείτε μασάνε φύλλα κόκας......
Κανένας βέβαια από αυτούς δεν έγινε χρήστης κόκας....
Απλά το χρησιμοποιούν σαν ένα είδος φάρμακου.....
Βέβαια δεν χρησιμοποιούν επεξεργασμένη κόκα που είναι επικίνδυνη...

Αυτά είχα να πω...
(Μην διαβάσω πάλι μερί μπάτσων έτσι ?????):):confused::cool:

Ευχαριστώ.

lmike
05-07-12, 20:37
Μ αρέσει που ενώ μιλάμε άνετα και αποδεχόμαστε τον διαλογισμό, τα μάντρα και τα μούντρα, όταν μιλάμε για πνευματική εξέλιξη το ρίχνουμε στην επιστήμη.

Τα μάντρα θεραπεύουν, γεμίζουν με φως, εξαγνίζουν, ενεργοποιούν, ανοίγουν κανάλια κ.λ.π. σε όποιον τα χρησιμοποιεί. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα μούντρα.
Και τα δυο συμβολίζουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα και συνοδεύονται με διαλογισμό, αλλά καμιά φορά και όχι. Κυρίως όμως με διαλογισμό.

Ο διαλογισμός από την άλλη είναι αυτός που μας ηρεμεί τον νου, που μας δείχνει τον εσωτερικό μας κόσμο (ο οποίος δεν φαίνετε με τον νου),
που μπορεί να θεραπεύσει, να μας κάνει ένα με την ψυχή μας και τον πνευματικό κόσμο, να μας φτάσει στην απόλυτη γνώση του εαυτού μας.
Και μην το θεωρείτε μικρό και εύκολο γιατί εδώ ισχύει το ότι ο άνθρωπος είναι κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν του Θεού.
Δηλαδή όσο γνωρίζεις τον εαυτό σου, τόσο γνωρίζεις τον θεό τον ίδιο.

Που θέλω να καταλήξω. Όλα τα προαναφερθέντα, υπάρχουν για έναν σκοπό και μόνο, τον γρηγορότερο και ασφαλέστερο δρόμο προς την γνώσει και την φώτιση.
Έναν εσωτερικό δρόμο στον οποίο ο νους και η λογική δεν χωρά τις περισσότερες φορές, για να μην πω όλες.

Και ρωτώ. Αυτά υπάρχουν στα υπόψιν ή απλά λέμε για να πούμε?

lmike
05-07-12, 21:03
Αρχική Δημοσίευση από Astral

Η προσευχή είναι ζητιανιά. Κάνε με καλά, δώσε μου αυτό , δώσε μου το άλλο, βοήθησε να γίνει εκείνο ενώ κάθεσαι στην καναπεδάρα….

Όταν όμως χρησιμοποιείτε συνειδητά τότε λες, σε ευχαριστώ για αυτά που έχω, πρόσεχε τον συνάνθρωπό μου, ευχαριστώ που είμαι καλά, ευχαριστώ για αυτό που μου δείχνεις, που πρέπει να μάθω. Αλλά αυτοί που κάνουν συνειδητά προσευχή είναι λίγοι. Η συνειδητή προσευχή είναι συγχρόνως διαλογισμός.

Αρχική Δημοσίευση από demi
ελικα για το θεμα μου...δεν εχει ακουσει κανεις κατι?

Αν μπορείς πες κάτι ποιο συγκεκριμένο ή που το άκουσες. Είναι κάποιο σύστημα που το αναφέρει? Δεν έχω ξανά ακούσει τπτ παρόμοιο, ούτε καν κοντά σε αυτό. Μήπως εννοεί κάτι άλλο? Υπάρχουν πολλά που αντιπροσωπεύουν τον κάθε ένα μας στο πνευματικό κόσμο, αλλά κινήσεις όχι. Εκτός αν εννοείς προσωπικά μάντρα και μουντρα που δίνονται καμιά φορά από <<γκουρού>> σε μαθητές ή σύμβολα που τα ενεργοποιείς σχηματίζοντάς τα στον αέρα.

06-07-12, 12:18
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε lmike υποτίθεται πως αποδεχόμαστε τον διαλογισμό τουλάχιστον
αρκετοί απο εμάς που γράφουμε στο παρόν τόπικ....

Τώρα για την προσευχή που αναφέρεις περί ζητιανιάς κλπ είναι κάτι που
αποδέχονται πως πρέπει να γίνεται συνειδητά αλλά και μέσα απο την καρδιά
μας.....

Αυτό αναφέρεται σαν προϋπόθεση σε όλες τις θρησκείες αλλά και σε όλες
τις τεχνικές διαλογισμού.....

Επίσης οι κινήσεις (οι όποιες κινήσεις) δεν είναι προαπαιτούμενο για έναν
επιτυχημένο διαλογισμό....

Ευχαριστώ.

demi
06-07-12, 14:04
Υπάρχουν πολλά που αντιπροσωπεύουν τον κάθε ένα μας στο πνευματικό κόσμο, αλλά κινήσεις όχι. Εκτός αν εννοείς προσωπικά μάντρα και μουντρα που δίνονται καμιά φορά από <<γκουρού>> σε μαθητές ή σύμβολα που τα ενεργοποιείς σχηματίζοντάς τα στον αέρα.

για πες....

μπορει ενα τετοιο συμβολο να το "λαβεις" απο μονος σου?

κ τι ακριβως εννοεις προσωπικα...δηλ, εχει να κανει σχεση κ με τυχον ιδιοτητες - ικανοτητες που εχεις εσυ κ απλα ισως τις ενεργοποιεις με την κινηση?

lmike
09-07-12, 15:02
Ναι μπορείς να λάβεις σύμβολο.

Υπάρχουν κάποιοι που δίνουν προσωπικά μάντρας στους μαθητές τους, αυτά όμως δεν είναι κάτι παραπάνω από προσευχές με θετικά λόγια. Συνήθως τα δίνουν για να ξεπεράσεις κάτι π.χ. φοβία ή για θεραπεία.

Όσο για ιδιότητες και ικανότητες, δεν υπάρχουν ιδιαιτερότητες, δλδ δεν υπάρχουν πράγματα που μπορούν να σε ξεχωρίσουν από τους άλλους, αυτή είναι μια λάθος αντίληψη που δημιουργεί ο νους. Στον <<πνευματικό κόσμο>> όλοι είναι το ίδιο ικανοί και γενικά δεν τίθεται θέμα καλύτερου και ιδιαίτερου…
Ας πούμε όλοι οι άνθρωποι έχουν την ικανότητα να αυτόθεραπεύονται. Ένα σύμβολο ίσως μπορεί να την ενισχύσει όπως και ένα μάντρα ή η προσευχή ή ο διαλογισμός. Βασικά όλα βασίζονται στην αυτοθεραπεία, σωματική και ψυχική. Τα υπόλοιπα είναι ανέκδοτα.

Υπάρχουν κάποια συστήματα που χρησιμοποιούν σύμβολα για να θεραπεύσουν, το κάθε σύμβολο ενισχύει μια κατάσταση. Είναι ενεργοποιημένα να κάνουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα π.χ. προστασία, θεραπεία σωματική-ψυχολογική καθαρισμός-εξαγνισμός κλπ …

lmike
09-07-12, 16:07
Φίλε lmike υποτίθεται πως αποδεχόμαστε τον διαλογισμό τουλάχιστον
αρκετοί απο εμάς που γράφουμε στο παρόν τόπικ....

Φίλε μου AvatarGr λες ότι αποδέχεσαι τον διαλογισμό.
Μια διευκρίνηση, τον αποδέχεσαι με τον ίδιο τρόπο που τον αποδέχεται η ψυχιατρική επιστήμη ή με τον τρόπο τον ανατολίτικο?
Υπάρχουν τεράστιες διαφορές… Άλλο Ζεν και άλλο ηρέμισε παιδί μου.

Συγγνώμη που ρωτώ ξανά αλλά ο διαλογισμός είναι συγκεκριμένο πράγμα και όχι όπως θέλουμε εμείς να είναι.

Τώρα για την προσευχή που αναφέρεις περί ζητιανιάς κλπ είναι κάτι που
αποδέχονται πως πρέπει να γίνεται συνειδητά αλλά και μέσα απο την καρδιά
μας.....

Αυτό αναφέρεται σαν προϋπόθεση σε όλες τις θρησκείες αλλά και σε όλες
τις τεχνικές διαλογισμού.....

Η προσευχή είναι ένα πολύ καλό εργαλείο και σίγουρα πρέπει να είναι συνειδητή.
Το θέμα είναι ότι οι πιστοί δεν την κάνουν ορθά, οι πιστοί πιστεύουν, δεν ψάχνουν κάτι.
Λένε Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με και τελείωσε.
Συνεχίζουν πάλι την ίδια ζωή.

Ο διαλογισμός όμως δεν λειτουργεί έτσι. Αυτός που κάνει διαλογισμό έχει ξεπεράσει την ακινησία.
Εξερευνεί, μαθαίνει και αποκτά γνώσει του εαυτού του. Διευρύνει την αντίληψή του και φεύγει από τα απαρχαιώμενα μοτίβο,
είναι τρόπος ζωής αυτό που ξεδιπλώνετε, όχι απλά λέξης που νομίζουμε ότι μας κάνουν καλά…
Με τον διαλογισμό μπορείς να κατανοήσεις γιατί πρέπει να ζεις με αγάπη χωρίς φόβο, μίσος και εγωισμό.

Ο Ιησούς είναι πάντα εκεί να σε ελεήσει και το κάνει από μόνος του όταν ζεις με αγάπη χωρίς εγωισμούς και μίσος.
Όταν ζεις έτσι τότε ξέρεις και ζητάς να ελεήσει τον συνάνθρωπό σου, όταν όμως δεν ζεις κατά αυτόν τον τρόπο αρχίζουν τα παρακάλια…

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμιά θρησκεία, άπλα όταν κάποιος πιστεύει κάτι καλά είναι να ξέρει και πως λειτουργεί αυτό που πιστεύει.

Επίσης οι κινήσεις (οι όποιες κινήσεις) δεν είναι προαπαιτούμενο για έναν
επιτυχημένο διαλογισμό....

Ασφαλώς και δεν είναι απαραίτητα τα μάντρας και τα μούντρας, απλά ενισχύουν.
Γενικά ο διαλογισμός δεν είναι τόσο περίπλοκος όσο νομίζουν πολλοί και δεν έχει σχέση με θρησκείες.

09-07-12, 21:19
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε lmike δεν ξέρω τι αποδέχεται η ψυχιατρική επιστήμη ή πως ειδικότερα
την αποδέχεται με τον ανατολικό τρόπο η όποιον άλλον τρόπο....
Στα χρόνια των αναζητήσεών μου αυτό που έμαθα καλά ήταν να μην βάζω
ταμπέλες και το κυριότερο κανέναν δογματισμό.....

Για το θέμα τις προσευχής είναι μια προσωπική σου άποψη αυτή και δεν νομίζω
πως είναι γενική.....

Επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου με την αναφορά σου πως ο
διαλογισμός δεν είναι τόσο περίπλοκος αλλά χρειάζεται προσοχή υπομονή
και επιμονή....

Ευχαριστώ.

lmike
13-07-12, 14:39
Φίλε AvatarGr πολύ καλά κανείς και δεν βάσεις ταμπέλες.
Το καλό είναι ότι η Ιατρική επιστήμη αφομοιώνει οτιδήποτε λειτουργεί εκτός αυτής απλά το κάνει με έναν ποιο επιστημονικό τρόπο.

Π.χ. τον διαλογισμό στην ιατρική επιστήμη τον χρησιμοποιούν γιατί έχουν αποδεχτεί και αποδείξει ότι η ηρεμία του νου ή μάλλον η παρατήρηση των σκέψεων σε χαλαρώνει.
Επίσης λένε πως μειώνει την υψηλή αρτηριακή πίεση, αρτηριοσκλήρυνση, και τον κίνδυνο των καρδιακών επεισοδίων όπως το εγκεφαλικό επεισόδιο, καρδιακή προσβολή
και συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια και ότι αυξάνει την συνοχή των εγκεφαλικών κυμάτων και βελτιώνει τη λειτουργία του προ-μετωπιαίου φλοιού .
Προφανώς γιατί με τον διαλογισμό μειώνεται το άγχος και μπαίνεις σε μια ποιο συνειδητή φάση.

Το θέμα είναι ότι αποδέχεται τα μισά που κάνει ο διαλογισμός, αυθαιρετεί δλδ…
Και αυτό γιατί ο διαλογισμός είναι πολύ συγκεκριμένο πράγμα…
Κάνει αυτά που λέει η επιστήμη αλλά και πολλά περισσότερα που δεν ξέρω αν ποτέ αποδεχτεί η επιστήμη.
Ναι μεν το αφομοίωσε, αλλά όπως αυτή θέλει…

Για το θέμα της προσευχής, όντος είναι μια προσωπική άποψη, αλλά όχι αβάσιμη.
Είμαστε τόσο αδύναμοι πνευματικά και ψυχικά, που αν συμβεί κάτι κατευθείαν θυμόμαστε ότι υπάρχει θεός και ζητάμε ελεημοσύνη και βοήθεια.
Αυτό συμβαίνει ίσως γιατί πιστεύουμε δεν πιστεύουμε, αλλά στα δύσκολα σίγουρα ψάχνουμε στήριξη από παντού, άσχετα αν στα εύκολα νομίζουμε ότι χάρης εμάς είναι όλα τέλεια…

anastasi
24-07-12, 11:21

καταλαβατε?

.................................................. .................................................. ....

Καποιες κινησεις κανουν καποιοι αθλητες υψηλου επιπεδου λιγο πριν την προσπαθεια.Ενεργοποιουν ετσι την ελαστικοτητα τους , την δυναμη τους, την εκρηκτικοτητα τους, αναλογα με το αθλημα.

Ισως απο κει πρεπει να πιασεις το νημα.

Gabriell
06-10-12, 11:35
Καλημέρα σας

Διάβασα ορισμένα απίστευτα πράγματα στις περασμένες σελίδες. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνουμε κάτι τόσο "απλό", τόσο περίπλοκο.

-Τι είναι ο διαλογισμός;
Να έχεις νοητική σιωπή. Να μην ακούγεται τίποτα.

-Πώς γίνεται;
Κάθεσαι αναπαυτικά σε μια καρέκλα, πλάτη ίσια, χαλαρώνεις το σώμα, συγκεντρώνεις την προσοχή σου σε κάτι, και παρατηρείς τις σκέψεις σου, χωρίς να προσκολλάσαι σε αυτές.

-Ποιο ειναι το αποτέλεσμα;
Με τον καιρό οι σκέψεις θα μειώνονται, πράγμα που θα μειώνει το άγχος, τα συναισθήματα και θα έχει καλύτερη απόδοση ο ύπνος. Πιθανόν να υπάρξουν κάποιες εξωσωματικές εμπειρίες (για όσους τους ενδιαφέρει αυτό).
Με την πρακτική, οι σκέψεις σταδιακά μειώνονται μέχρι που πετυχαίνεις να γίνεις "κενό χαρτί".
Και εδώ σταματάω.

Ο διαλογισμός είναι πολύ απλός, όσο πιο πολύ τον αναλύεις θεωρητικά απλά χάνεις την ουσία, που είναι το να καθίσεις σε μια καρέκλα και να διαλογιστείς.
Το κλειδί του διαλογισμού είναι η παρατήρηση. Παρατηρείς τις σκέψεις σου και τις αφήνεις να φεύγουν. Σαν μια δεξαμενή με νερό που συνεχώς αδειάζει. Δεν πιέζεις το νερό, το αφήνεις να ρέει. Δεν προσπαθείς να ξαναγεμίσεις τη δεξαμενή. Την αφήνεις να αδειάσει.
Χρειάζεται πειραματισμό.

Σε αυτό βοηθάει το να συγκεντρώνεσαι σε ένα μόνο αντικείμενο, π.χ. μια φλόγα ενός κεριού, ένα σύμβολο, μια όμορφη εικόνα, ένα δέντρο, έναν κενό τοίχο κοκ.
Το κόλπο είναι να πετύχεις να είσαι στο κατώφλι. Το κατώφλι είναι το σημείο στο οποίο παρατηρείς τι γίνεται μέσα σου (συναισθήματα, σκέψεις, αισθήματα κλπ) και τι γίνεται έξω σου (τον εξωτερικό χώρο, το δωμάτιο, τα πράγματα κλπ).

Φαντάσου οτι είσαι στο κατώφλι της εισόδου ενός σπιτιού. Απο εκεί βλέπεις έξω απο το σπίτι, τους δρόμους, τα δέντρα, τα αυτοκίνητα κλπ. Και παράλληλα βλέπεις τι γίνεται μέσα στο σπίτι: τα δωμάτια, τους ανθρώπους, τις ομιλίες κλπ.
Πρέπει να μάθουμε να είμαστε στο κατώφλι. Η προσοχή μας να είναι ταυτόχρονα και προς τα μέσα και προς τα έξω.

Μπορούμε επίσης, να έχουμε ως αντικείμενο συγκέντρωσης και μια προσευχή ή μια σκέψη ή κάποιο μάντρα, αλλά δεν το προτείνω γιατι μπορεί να μπούμε σε μηχανικότητα.

Μπορούμε ακόμα να απαγγείλουμε κάποιο μάντρα, και να έχουμε εκεί την προσοχή μας.

Μπορούμε να έχουμε ως αντικείμενο προσοχης τον χτύπο της καρδιάς μας ή/και την αναπνοή μας.

Δεν χρειάζεται να έχουμε μόνο ένα αντικείμενο προσοχής. Όταν βλέπουμε οτι αρχίζει και γίνεται μηχανικά κάτι, μπορούμε να αλλάξουμε αντικείμενο προσοχής/δραστηριότητα. Θέλουμε να μείνουμε ξύπνιοι.

Δε προτείνω να διαλογιστεί κάποιος ξαπλωτός ή με τα μάτια κλειστά. Μόνο όταν νιώθει έτοιμος για αυτό. (Ο σκοπός δεν είναι απλά να κοιμηθούμε ξαπλωτοί ή σε μια καρέκλα)

Ο διαλογισμός μπορεί να κρατήσει όση ώρα θέλουμε. Εγώ τον κρατάω μέχρι να να μην μπορώ να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά απ' την νύστα (τον κάνω βράδυ). Για αρχάριους προτείνεται 10-20 λεπτά. Αλλά είναι στη κρίση του καθενός αυτό.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, πμ

Cathy
06-10-12, 15:50
Gabiell με βοήθησαν πολύ αυτά που λες. Φαντάσου οτι εγω ως τωρα νόμιζα οτι τον διαλογισμό έπρεπε να τον κάνω με κλειστά μάτια και στο τέλος σχεδόν πάντα με έπαιρνε ο ύπνος. Ή πάλι με κλειστά μάτια καθόμουν ενα μισάωρο και έκανα καλτι σαν αυθυποβολή με τις επιθυμίες μου ή αυτά που θέλω να συμβούν στην πραγματικότητα μου. Πράγμα που είναι καλό μεν, αλλα΄δεν θεωρείται και τόσο διαλογισμός αν κρίνω απο αυτα που λες, μιας και δεν άδειαζα απο σκέψεις, αλλά απλά άδειαζα απο τις αρνητικές και γέμιζα απο αυτές που εγώ ήθελα. Αυτό είναι κάτι που με βοηθάει και μου δίνει δύναμη, αλλα΄δεν ξέρω πια αν είναι καλή ιδεά να το κάνω. Μήπως πρέπει να αλλάξω τελείως την τακτική αυτή και να εφαρμόσω αυτη που προτεινεις μονο? δΛΔ το τελείως άδειασμα?

Gabriell
06-10-12, 16:07
Gabiell με βοήθησαν πολύ αυτά που λες. Φαντάσου οτι εγω ως τωρα νόμιζα οτι τον διαλογισμό έπρεπε να τον κάνω με κλειστά μάτια και στο τέλος σχεδόν πάντα με έπαιρνε ο ύπνος. Ή πάλι με κλειστά μάτια καθόμουν ενα μισάωρο και έκανα καλτι σαν αυθυποβολή με τις επιθυμίες μου ή αυτά που θέλω να συμβούν στην πραγματικότητα μου. Πράγμα που είναι καλό μεν, αλλα΄δεν θεωρείται και τόσο διαλογισμός αν κρίνω απο αυτα που λες, μιας και δεν άδειαζα απο σκέψεις, αλλά απλά άδειαζα απο τις αρνητικές και γέμιζα απο αυτές που εγώ ήθελα. Αυτό είναι κάτι που με βοηθάει και μου δίνει δύναμη, αλλα΄δεν ξέρω πια αν είναι καλή ιδεά να το κάνω. Μήπως πρέπει να αλλάξω τελείως την τακτική αυτή και να εφαρμόσω αυτη που προτεινεις μονο? δΛΔ το τελείως άδειασμα?
Καλησπέρα φίλη Cathy :)

Πράγματι αυτό που περιγράφεις δεν θα έλεγα οτι είναι διαλογισμός, αλλά περισσότερο auto-suggestion, αυθυποβολή όπως είπες. Δεν είναι κακό, απλά, σαν εσωτεριστές, προτιμούμε να ξεφυγουμε τελείως απο τον προγραμματισμό, παρα να δημιουργήσουμε έναν καινούριο. Όσο κάποιος γνωρίζει τον εαυτό του, τόσο (αυτόματα) αλλάζει και ο εσωτερικός μας προγραμματισμός προς το καλύτερο.

Ναι, το καλύτερο είναι να αδειάζεις τελείως απο σκέψεις. Τη Δευτέρα πιστεύω θα σας δώσει ένα κλειδί ο Β. που θα σας βοηθήσει σε αυτό, και ειδικά στη διάρκεια της μέρας. Γιατι το θέμα είναι να "διαλογιζόμαστε" και μέσα στη μέρα, όχι μόνο μια συγκεκριμένη στιγμή.
Οι σκέψεις μας (τα εγώ μας) λειτουργούν όλη τη μέρα! ΚΑΙ μετά όταν κοιμόμαστε. Επομένως και εμείς πρέπει όλη τη μέρα να δουλεύουμε πάνω στην αφύπνιση. Και αυτό θα επηρεάσει και τον ύπνο μας και τις εμπειρίες που θα χουμε στη διάρκειά του..

anastasi
08-10-12, 11:31
Ναι, το καλύτερο είναι να αδειάζεις τελείως απο σκέψεις. Τη Δευτέρα πιστεύω θα σας δώσει ένα κλειδί ο Β. που θα σας βοηθήσει σε αυτό, και ειδικά στη διάρκεια της μέρας. Γιατι το θέμα είναι να "διαλογιζόμαστε" και μέσα στη μέρα, όχι μόνο μια συγκεκριμένη στιγμή.
Οι σκέψεις μας (τα εγώ μας) λειτουργούν όλη τη μέρα! ΚΑΙ μετά όταν κοιμόμαστε..

Πολυ προτου φτασει κανεις στην μηδενικη σκεψη, μετα απο ωρες καιωρες διαλογισμου, και μερες και μηνες ακομη και χρονια αναλογα με την περιπτωση, θα εμφανιστει ο εσωτερικος παλμος( η οπως το λεει ο καθενας) , ενας πολυ μεγαλος μπελας, στους διαλογιζομενους. Μηπως θαπρεπε να πεις και δυο λογια για αυτο?

Η δημιουργια ανυπαρξιας σκεψης στην διαρκεια της ημερας, χωρις την καταληλη ικανοτητα, ερχεται αντιμετωπη με την δυναμη της σκεψης που ολοι ξερουμε την αξια της? Μηπως δηλαδη αν ειμαστε καποιες στιγμες χωρις σκεψη, (και στον διαλογισμο και στην διαρκεια της μερας οπως λες), κανουμε αυτο που θελει ...καποιος αλλος;

Αυτος ο Β. που θα μας βοηθησει τι εστι?

------------------------------------------------------------------

Gabriell
08-10-12, 13:40
Η δημιουργια ανυπαρξιας σκεψης στην διαρκεια της ημερας, χωρις την καταληλη ικανοτητα, ερχεται αντιμετωπη με την δυναμη της σκεψης που ολοι ξερουμε την αξια της? Μηπως δηλαδη αν ειμαστε καποιες στιγμες χωρις σκεψη, (και στον διαλογισμο και στην διαρκεια της μερας οπως λες), κανουμε αυτο που θελει ...καποιος αλλος; Εξαρτάται τι εννοείς με αυτό. Ο σκοπός είναι να κάνουμε αυτό που μας υπαγορεύει η συνείδησή μας και όχι μια απο τις πολλές "φωνές" που πηγάζουν απο τους πολλούς διαφορετικούς εαυτούς που φέρουμε στο εσωτερικό μας. Μπορεί να συμβεί όμως, ο "παρατηρητής" να μην είναι η συνείδηση, αλλά ένας απο αυτούς τους εαυτούς. Προφανώς μέσα απο τον πειραματισμό και την πρακτική λύνονται αυτά τα θέματα. Επίσης μπορεί να συμβεί να τα πάμε καλά με το να αδειάζουμε τον νου μας, αλλά να μην έχουμε καλή σύνδεση με το "Είναι" μας.

Πολυ προτου φτασει κανεις στην μηδενικη σκεψη, μετα απο ωρες καιωρες διαλογισμου, και μερες και μηνες ακομη και χρονια αναλογα με την περιπτωση, θα εμφανιστει ο εσωτερικος παλμος( η οπως το λεει ο καθενας) , ενας πολυ μεγαλος μπελας, στους διαλογιζομενους. Μηπως θαπρεπε να πεις και δυο λογια για αυτο?Μπορεί να μην το έχω βιώσει. Δεν είμαι σίγουρος σε τι αναφέρεσαι.
Αυτος ο Β. που θα μας βοηθησει τι εστι? Ένας κοινός γνωστός που κάνει διαλέξεις πάνω σε εσωτερικά θέματα (με την Cathy γνωριζόμαστε κ εκτός φόρουμ)

Cathy
09-10-12, 21:50
Απο Gabriell
Οι σκέψεις μας (τα εγώ μας) λειτουργούν όλη τη μέρα! ΚΑΙ μετά όταν κοιμόμαστε. Επομένως και εμείς πρέπει όλη τη μέρα να δουλεύουμε πάνω στην αφύπνιση. Και αυτό θα επηρεάσει και τον ύπνο μας και τις εμπειρίες που θα χουμε στη διάρκειά του..

Αυτό που λες θα γίνει αύριο και ομολογώ πως περιμένω πως και πως για να μας δώσει ασκήσεις-κλειδιά που θα μπορούμε να εφαρμόζουμε στην καθημερινότητα! :)

demi
18-10-12, 11:53
θελω να "ρωτησω/επισημανω" κατι πανω στον διαλογισμο..

ολοι οι μαστερ, δασκαλοι κ βιβλια κλπ...παρουσιαζουν σαν εικονα τον υπερτατο στοχο, με καποιον ο οποιος διαλογιζεται κ βγαζει φως απο το τριτο του ματι....

απο εμπειρια θελω να πω

1. οτι οντως ετσι ειναι, δηλ. οντως βγαινει φως απο το τριτο ματι, κ
2. ομως, δεν ειναι ο υπερτατος στοχος....εχω σαφεις ενδειξεις οτι υπαρχει κατι πιο πανω ακομα....

τι ειναι αυτο? εχει φτασει κανενας εκει? που σε οδηγει? τι να περιμενω?

naeb
18-10-12, 22:50
ολοι οι μαστερ, δασκαλοι κ βιβλια κλπ...παρουσιαζουν σαν εικονα τον υπερτατο στοχο, με καποιον ο οποιος διαλογιζεται κ βγαζει φως απο το τριτο του ματι....

Δεν το αντιλαμβάνομαι πολύ καλά. Μπορείς να διευκρινήσεις;
Ποια βιβλία ή δάσκαλοι; Γιατί μόνο το τρίτο μάτι;

απο εμπειρια θελω να πω

1. οτι οντως ετσι ειναι, δηλ. οντως βγαινει φως απο το τριτο ματι, κ

Εννοείς οτι ο διαλογιζόμενος νοιώθει ένα φως, έτσι;

demi
19-10-12, 12:51
Δεν το αντιλαμβάνομαι πολύ καλά. Μπορείς να διευκρινήσεις;
Ποια βιβλία ή δάσκαλοι; Γιατί μόνο το τρίτο μάτι;

Εννοείς οτι ο διαλογιζόμενος νοιώθει ένα φως, έτσι;

http://2.bp.blogspot.com/-L6n5suWAkNY/TaxQ1OQfH3I/AAAAAAAAAiA/foon3Ol6YYQ/s1600/%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25BB%25CE%25BF %25CE%25B3%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25BC%25CF%258C %25CF%2582.jpg

εννοω αυτο ακριβως...αυτο που δειχνει η εικονα, αυτο γινεται....

δεν ξερω γιατι μονο το τριτο ματι, υποθετω γιατι απο εκει ρεει η ενεργεια μεσα στο σωμα σου...νοιωθεις κ ενα δυνατο μουδιασμα στο σημειο...

dimkos
21-12-12, 19:09
Μία προσωπική προσέγγιση στο ζήτημα του διαλογισμού: Οι περισσότεροι από εμάς τους ανθρώπους αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με τον διαλογισμό, ύστερα από ένα εξωτερικό ερέθισμα, ύστερα από μια πληροφορία ή από την αδιευκρίνιστη σε εμάς γνώση κάποιου ανώτερου πνευματικά ανθρώπου. Στην συνέχεια και με βάση τις προσωπικές μας εμπειρίες, θεωρήσαμε πνευματικά υγιές να κινηθούμε προς εκείνη την γνώση που θα μας ελευθερώσει από τα δεσμά της προσωπικότητάς μας. Οι πληροφορίες που μαζεύουμε κάθε στιγμή, γύρω από αυτή την γνώση συσσωρεύονται με προοδευτικό ρυθμό και εξακολουθούμε να θέλουμε να μαζεύουμε και άλλες, ανεξάρτητα από το πνευματικό σημείο στο οποίο θεωρούμε ότι βρισκόμαστε... Ο διαλογισμός έγινε για τους περισσότερους από εμάς μια αλήθεια που πρέπει να αποκαλυφτεί, με την χρήση κάποιων μεθόδων, τεχνικών ή οτιδήποτε άλλο. Κάθε στιγμή αναθεωρούμε αυτά που γνωρίζουμε και πάντα μπαίνουμε να ψάχνουμε την ολοκληρωμένη τακτική, που θα μας έχει διαρκώς φωτισμένους. Ακόμη και όντα πνευματικά καταρτισμένα, σε πολλές περιπτώσεις αδυνατούν να θυμηθούν το απλό, θεωρώντας και πάλι από την αρχή ότι κάτι έχουν χάσει και πρέπει να προσπαθήσουν ακόμη πιο δυναμικά για να πάνε πέρα από το γνώστο. Και το μόνο που καταφέρνουν, είναι η συνέχεια της ίδιας διαδικάσιας της αναζήτησης, όμως με πιο εξεζητημένα μέσα... Το ερώτημα που μου έρχετε στο νου έχοντας απορρίψει τα πάντα γύρω από την γνώση που προσφέρετε για το τι είναι ο διαλογισμός, είναι το εξής: Πως ένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει τίποτα γύρω από τεχνικές και ορισμούς, θα καταφέρει να αφυπνίσει την συνείδησή του?... Το ερώτημα νομίζω είναι σοβαρό, γιατί και ο ίδιος ο διαλογισμός στην ουσία είναι το τέλος της γνώσης. Είναι αναγκαίο να μπεις στην γνώση και να την ξεπεράσεις? Ή μήπως για κάποιον που δεν γνωρίζει, το ζήτημα είναι απλούστερο? Αν ο διαλογισμός δεν είναι προσβάσιμος σε όλα τα ανθρώπινα όντα, τότε ποια είναι η χρησιμότητά του? Πρέπει να υπάρχει κάποιο {πανεπιστήμιο}, που να γίνεται εκκόλαψη φωτισμένων ανθρώπων?, ή μήπως και ο τελευταίος άνθρωπος, στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, μπορεί να τον βιώσει?... Νομίζω ότι όλα τα ανθρώπινα όντα έχουν διαλογιστικό νου και μόνο τα ίδια μπορούν να τον ανακαλύψουν, δίχως την εξωτερική αναζήτηση κάποιου μέσου που θα τους σπρώξει πιο πέρα. Και αυτό γιατί ο διαλογισμός, στην πιο απλή του και ουσιαστική του μορφή, είναι το αντίθετο από την ήδη διαμορφωμένη αντίληψη που επικρατεί για την θεραπεία της ψυχής και η οποία προέρχεται από την σύγχρονη δυτική ψυχολογία και τους ανατολίτες Δασκάλους. Δεν περιλαμβάνει καμία μέθοδο θεραπείας ή ενεργειακής ενδυνάμωσης και καμία μαγική λέξη για το βίωμα του, γιατί είναι η ίδια η ζωή, χωρίς αντιστάσεις και προσθαφαιρέσεις σε εκείνο που βιώνουμε και υπάρχει. Είναι το παρόν σε όλο του το μεγαλείο και το μόνο που χρειάζετε από εμάς, είναι η ώθηση για να πάρει το πραγματικό του σχήμα και άρωμα. Δηλαδή να απορρίψουμε ότι έχουμε μέχρι σήμερα μάθει, ώστε να ανθίσει (οτιδήποτε και αν είναι αυτό, σκέψη ή συναίσθημα) ελεύθερα, χωρίς καμία αντίσταση

Gabriell
22-12-12, 13:14
Το ερώτημα που μου έρχετε στο νου έχοντας απορρίψει τα πάντα γύρω από την γνώση που προσφέρετε για το τι είναι ο διαλογισμός,
Όλα όσα έχουν γραφτεί για τον διαλογισμό (υποθέτοντας οτι γράφονται με καλή πρόθεση και απο άτομα πραγματικά φωτισμένα), είναι rationalisations...
Απευθύνονται δηλαδή στον νου, για να εξηγήσουν κάτι που δεν είναι του νου.
Το ερώτημα νομίζω είναι σοβαρό, γιατί και ο ίδιος ο διαλογισμός στην ουσία είναι το τέλος της γνώσης. Είναι το τέλος του ανθρώπου;
Πρέπει να υπάρχει κάποιο {πανεπιστήμιο}, που να γίνεται εκκόλαψη φωτισμένων ανθρώπων?, ή μήπως και ο τελευταίος άνθρωπος, στο πιο απομακρυσμένο σημείο του πλανήτη, μπορεί να τον βιώσει?Θεωρητικά και κάποιος άνθρωπος στην άκρη του κόσμου μπορεί να τον βιώσει. Πρακτικά, ένας σύγχρονος άνθρωπος, θα χρειαστεί βοήθεια.
Οι Δάσκαλοι, οι πνευματικές σχολές κλπ... δεν ειναι παρα πατερίτσες για αυτούς που έχασαν την ικανότητα να περπατάνε. Σίγουρα, ο κάθε άνθρωπος μπορεί να περπατάει μόνος του, αλλά είναι αντι-ρεαλιστικό, να θεωρούμε οτι κάποιος που έσπασε το πόδι του θα αρχίσει να περπατάει χωρίς πρώτα να βοηθηθεί απο πατερίτσες.
Δεν περιλαμβάνει καμία μέθοδο θεραπείας ή ενεργειακής ενδυνάμωσης και καμία μαγική λέξη για το βίωμα του, γιατί είναι η ίδια η ζωή, χωρίς αντιστάσεις και προσθαφαιρέσεις σε εκείνο που βιώνουμε και υπάρχει. Είναι το παρόν σε όλο του το μεγαλείο και το μόνο που χρειάζετε από εμάς, είναι η ώθηση για να πάρει το πραγματικό του σχήμα και άρωμα. Δηλαδή να απορρίψουμε ότι έχουμε μέχρι σήμερα μάθει, ώστε να ανθίσει (οτιδήποτε και αν είναι αυτό, σκέψη ή συναίσθημα) ελεύθερα, χωρίς καμία αντίσταση Ναι, ο διαλογισμός είναι κάτι διαφορετικό απο όλα αυτά. Αλλά, επι τη ευκαιρία, και η ικανότητα να αυτο-θεραπευόμαστε σωματικά, πλήρως, και χωρίς περιορισμούς, είναι και αυτή μια ικανότητα που θα μπορούσαμε να έχουμε, αλλά δεν την έχουμε.
Πως ένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει τίποτα γύρω από τεχνικές και ορισμούς, θα καταφέρει να αφυπνίσει την συνείδησή του?Ίσως δεν εξαρτάται μόνο απο τον άνθρωπο, σαν άνθρωπο.. Εξαρτάται απο πολλά πράγματα μάλλον.

anastasi
22-12-12, 18:09
Πως ένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει τίποτα γύρω από τεχνικές και ορισμούς, θα καταφέρει να αφυπνίσει την συνείδησή του?..

Δηλαδη ο αγροτης που μεγαλωνει ενα νεο φυτο που αυτος μονο το εξελιξε και "δημιουργησε" ακολουθωντας μια ιδεα του, δεν εχει αφυπνισμενη συνειδηση.?
Τοβιωμα να δημιουργησεις μια βαθια φιλια με καποιον-α , γιατι να υπολειπεται απο το βιωματα μεσω του διαλογισμου;

Ο διαλογισμος ως αξια εγινε κυριως μεσω της διαδοσης των ανατολικων φιλοσοφιων στη δυση.
Πριν απο αυτο μηδαμινη αξια ειχε στον δυτικο , ακομη και στον αραβικο κοσμο.

Στην Ελλαδα του καλου κλιματος, ο διαλογισμος βρηκε χωρο, και κερδισε πολλους "φιλους", αφου πλεον οι παραδοσιακες μεθοδοι αποκτησης αυτογνωσιας και βιωματων, ατονησαν.
Προσευχη, ολοψυχη συμμετοχη στις πανελαδικες γιορτες(θρησκευτικες η πατριωτικες), Περιπατοι στη φυση , και πανυγυρια-γιορτες της φυσης( θερισμος, τρυγος, κτλ), περι ορεξεως....

Κατα τη γνωμη μου, πολλη περισσοτερη γνωση προσφερει η παρατηρηση της φυσης( καιρικα φαινομενα, ζωα φυτα, κτλ), και η περιπατητικη συζητηση στη φυση(εστω και με τον εαυτο μας), παρα ο διαλογισμος ετσι οπως περιπου ολοι τον γνωριζουμε,

-----------------------------------------

Gabriell
22-12-12, 21:47
Δηλαδη ο αγροτης που μεγαλωνει ενα νεο φυτο που αυτος μονο το εξελιξε και "δημιουργησε" ακολουθωντας μια ιδεα του, δεν εχει αφυπνισμενη συνειδηση.? Μπορεί να έχει πιο αφυπνισμένη απο κάποιον που ζει στην πόλη...
Τοβιωμα να δημιουργησεις μια βαθια φιλια με καποιον-α , γιατι να υπολειπεται απο το βιωματα μεσω του διαλογισμου;
Εξαρτάται απο το τι εννοεί ο καθένας, οταν μιλάει για φιλία. Φιλία (όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος) βιώνεις/νιώθεις και χωρίς να εισαι σε διαλογισμό, σίγουρα.
Κατα τη γνωμη μου, πολλη περισσοτερη γνωση προσφερει η παρατηρηση της φυσης( καιρικα φαινομενα, ζωα φυτα, κτλ), και η περιπατητικη συζητηση στη φυση(εστω και με τον εαυτο μας), παρα ο διαλογισμος ετσι οπως περιπου ολοι τον γνωριζουμε,Αυτό για τη παρατήρηση της φύσης που είπες, είναι μεγάλη αλήθεια. Πλην όμως πρέπει κάποιος να έχει τα αισθητήρια όργανά του ανοιχτά, για να εκλάβει τα μυστήρια της φύσης μέσα απο τη φύση, και αυτό έχει να κάνει με το να είσαι συνειδητός και με τον διαλογισμό, που πάει να πει ο νους (η σκέψη) να μη γίνεται εμπόδιο στη γνώση.

anastasi
22-12-12, 22:27
Μπορεί να έχει πιο αφυπνισμένη απο κάποιον που ζει στην πόλη...
Εξαρτάται απο το τι εννοεί ο καθένας, οταν μιλάει για φιλία. Φιλία (όπως την εννοεί ο πολύς κόσμος) βιώνεις/νιώθεις και χωρίς να εισαι σε διαλογισμό, σίγουρα.
Αυτό για τη παρατήρηση της φύσης που είπες, είναι μεγάλη αλήθεια. Πλην όμως πρέπει κάποιος να έχει τα αισθητήρια όργανά του ανοιχτά, για να εκλάβει τα μυστήρια της φύσης μέσα απο τη φύση, και αυτό έχει να κάνει με το να είσαι συνειδητός και με τον διαλογισμό, που πάει να πει ο νους (η σκέψη) να μη γίνεται εμπόδιο στη γνώση.

Συμφωνουμε,αλλα πιο ορθανοιχτα ματια αποτο να πεσεις σε κανενα ζωακι και να το κοιταξεις (φοβερα δυσκολο πραγμα), δεν γινεται.

Η βασικη διαφωνια μου ειναι οτι εχουμε υπερεκτιμησει γενικως τον διαλογισμο, και χωρις να τον ξερουμε οντας στην αρχητης ερευνας το καθενος μας στο μεταφυσικο, μονο και μονο απο βιβλια, ταινιες, αρθρα, και αφου φαμε ισως και χρονια προσπαθειων, διαπιστωνουμε οτι διαλογισμος ειναι και να κατσεις σε ενα καταρακτη μπροστα, και να τον ατενιζεις χωρις σκεψη. Το χωρις σκεψη πανευκολο στη φυση, πολυ δυσκολο στο δωματιο.

---------------------------------------------

Gabriell
23-12-12, 13:06
Το χωρις σκεψη πανευκολο στη φυση, πολυ δυσκολο στο δωματιο.Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά απο την άλλη, ίσως αυτό που αποκαλείς χωρίς σκέψη, να μην είναι πραγματικά χωρίς σκέψη, αν με καταλαβαίνεις.

dimkos
23-12-12, 14:03
Επειδή δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να απαντήσω για κάθε φράση ξεχωριστά αν κάποιος μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα με οδηγίες, ευχαριστώ!
Προς Gabriell: Όσα έχουν γραφτεί για τον διαλογισμό όπως σωστά ανέφερες είναι εξηγήσεις που ο νους όντας στο σκοτάδι δεν μπορεί να συλλάβει, άρα είναι άχρηστες πληροφορίες για εκείνον στην καλύτερη. Στην χειρότερη είναι η διαιώνιση της πορείας του στο σκοτάδι και αυτό γιατί ο νους πηγαίνει όπου νομίζει ότι αυτές οι λέξεις τον οδηγούν δίχως ποτέ να μπορεί να εστιάσει στην αλήθεια.....
Λέγοντας το τέλος της γνώσης αναφέρομαι στο τέλος όλων εκείνων που έχει μάθει γύρω από την περιγραφή του διαλογισμού, άρα είναι η αρχή και όχι το τέλος του ανθρώπου....
Αν συγκρίνουμε τον διαλογισμό με καταστάσεις που δεν έχουν καμία σχέση με αυτόν, όπως επειδή έχω κάποιο πρόβλημα υγείας θα πρέπει να πάω στον γιατρό και αυτό σε παραλληλισμό με κάποιον δάσκαλο σαν γιατρό της ψυχής, τότε είμαστε αναγκασμένοι να πέφτουμε συνεχώς πάνω σε αντιφάσεις για το τι είναι ο διαλογισμός στον οποίο δεν υφίσταται ο χρόνος για την επούλωση κάποιας πληγής...
Ο διαλογισμός δεν είναι ικανότητα, αλλά ζωή, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την αυτοίαση....
Ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος νομίζω μπορεί να αφυπνιστεί μόνο όταν ο ίδιος αποφασίσει να δει το τέλμα που έχει περιέλθει και όχι σύμφωνα με κάποιους κανόνες, ή οποιαδήποτε εξωτερικά ερεθίσματα μπορεί να θεωρεί ότι τον εμποδίζουν......
Προς anastasi: Αναφέρεις τρόπους με τους οποίους μπορεί κάποιος να έχει διαλογιστικό νου. Το ζήτημα που νομίζω ότι υπάρχει η αντίφαση στους ανθρώπους είναι αυτό ακριβώς. Πιστεύουμε ότι κάτι που εμείς έχουμε στο νου μας(και το το οποίο προέρχεται από το εξωτερικό περιβάλλον), είναι ο τρόπος που μας οδηγεί στην απελευθέρωση και προσπαθούμε να φτάσουμε εκεί. Αλλά αυτή είναι η φάκα. Τίποτα δεν έχει μεγαλύτερη αξία σε έναν διαλογιστικό νου από κάτι άλλο. Είτε είμαι στο μπουντρούμι, είτε στα Ιμαλάια ο διαλογισμός είναι εκεί, όταν απορρίψω παντελώς κάθε τρόπο που έχω στη σκέψη μου για να φτάσω σε αυτόν

Gabriell
23-12-12, 22:12
Πατάς το http://www.metafysiko.gr/forum/images/editor/quote.gif

και μετά

....κείμενο.....

Για να κάνεις αποσπάσματα

dimkos
23-12-12, 22:51
Για να κάνεις αποσπάσματα

Ελπίζω να το έκανα σωστά. Ευχαριστώ φίλε μου