PDA

Επιστροφή στο Forum : ο Χριστιανισμός, από έναν Ιερωμένο.


agaliarep
09-01-08, 12:43
Πολλά έχουν ειπωθεί για τον Χριστιανισμό μέσα στο forum, από πολλούς υπέρμαχους ή όχι. Το παρακάτω βίντεο είναι από τον Πατήρ Φιλόθεο Φάρο και νομίζω ότι αξίζει λίγη προχοσή, σε αυτά που λέει αλλά και στον τρόπο που τα λέει.
Περιμένω σχόλια σας.

http://www.ert.gr/akra/guests.asp?id=4613&catid=3726

Tranceaddict23
09-01-08, 19:13
Ενα εχω να πω: εχω παλαβωσει :p Αυτη η συνεντευξη ειναι ενα must για ολους.

leo morpheus
09-01-08, 23:33
Ειχα ξαναδει αυτη την εκπομπη.Ο εν λογω ιερεας μπορω να πω πως ισως ειναι μια υπερλαμπρη περιπτωση σε σχεση με τους υπολοιπους ιερεις.

Μου αρεσαν αυτα που ειπε,δεν συμφωνω σε ολα αλλα σιγουρα ξεφευγει απο τα ''κλισε'' και τα ''στανταρ'' οποιουδηποτε αλλου ορθοδοξου παπα.

Μακαρι ολος ο κληρος να ανοιγε εστω και στο μισο απο τον Φαρο το μυαλο του.Αλλα οι εξαιρεσεις οπως παντου ειναι λιγες.

labros
10-01-08, 00:30
Μέχρι το 40ό λεπτό της εκπομπής αισθάνομαι απίστευτα άνετα με τη συνέντευξη.
Μακάρι να μιλούσε λιγότερο η κα Φλέσσα..............
Μια σοβαρή, άλλη, οπτική γωνία. Μου αρέσει αρκετά.
Μπράβο agaliarep! Έξοχα.

Ποσειδώνιος
10-01-08, 14:01
... σιγουρα ξεφευγει απο τα ''κλισε'' και τα ''στανταρ'' οποιουδηποτε αλλου ορθοδοξου παπα.

Μακαρι ολος ο κληρος να ανοιγε εστω και στο μισο απο τον Φαρο το μυαλο του.Αλλα οι εξαιρεσεις οπως παντου ειναι λιγες.

Μην είσαι τόσο σίγουρος φίλε Μορφέα ότι η κατάσταση είναι τόσο τραγική. Η σπουδή μου (για επιστημονικούς λόγους ) στην βυζαντινή μουσική τα τελευταία 4 χρόνια, με έφερε σε επαφή με πολλούς ανθρώπους του κλήρου και δεν είμαι πια τόσο απόλυτος. Ο πάτερ Φάρος δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά τμήμα των καλών του λειτουργήματος αυτού. Κάθε εργασία έχει τους καλούς και τους μέτριους εργάτες της. Και τους κακούς φυσικά.

Τις προάλες έτυχε να παρακολουθήσω μια συζήτηση ανάμεσα στον νέο Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Ειρηναίο και μαθητές Γυμνασίου που του έθεταν ερωτήματα περί κολάσεως, αμαρτίας, ομοφιλοφιλίας και άλλα πολλά που απασχολούν όχι μόνο τους νέους. Χωρίς να έχει τις γνώσεις του πάτερ Φάρου μιλούσε πάρα πολύ ωραία και στο ίδιο κλίμα θα έλεγα. Με εντυπωσίασε. Τον ρώτησα μάλιστα στο τέλος αν κάνει τέτοιες συζητήσεις και με ενήλικες και μου απάντησε θετικά με πληροφόρησε μάλιστα και που γίνεται αυτό.

Ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης είναι τόσο ταπεινός πια, που κάποιοι ακούγεται ότι δυσφορούν στην Αρχιεπισκοπή. Επίσης είναι πολύ μεγάλος και πολύ αδύνατος. Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να στέκεται όρθιος για τουλάχιστον μια ώρα όταν οι πολλοί μαθητές έφυγαν όπως τους πρότεινε και έμειναν καμιά τριανταριά οι οποίοι ήταν φυσικά καθιστοί. Οι συνοδοί του άρχισαν να δυσανασχετούν κάποια στιγμή, αυτός όμως έλεγε στα παιδιά ότι θα τους μιλά όσο θέλουν.

leo morpheus
10-01-08, 15:33
Μην είσαι τόσο σίγουρος φίλε Μορφέα ότι η κατάσταση είναι τόσο τραγική. Η σπουδή μου (για επιστημονικούς λόγους ) στην βυζαντινή μουσική τα τελευταία 4 χρόνια, με έφερε σε επαφή με πολλούς ανθρώπους του κλήρου και δεν είμαι πια τόσο απόλυτος. Ο πάτερ Φάρος δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά τμήμα των καλών του λειτουργήματος αυτού. Κάθε εργασία έχει τους καλούς και τους μέτριους εργάτες της. Και τους κακούς φυσικά.

Τις προάλες έτυχε να παρακολουθήσω μια συζήτηση ανάμεσα στον νέο Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Ειρηναίο και μαθητές Γυμνασίου που του έθεταν ερωτήματα περί κολάσεως, αμαρτίας, ομοφιλοφιλίας και άλλα πολλά που απασχολούν όχι μόνο τους νέους. Χωρίς να έχει τις γνώσεις του πάτερ Φάρου μιλούσε πάρα πολύ ωραία και στο ίδιο κλίμα θα έλεγα. Με εντυπωσίασε. Τον ρώτησα μάλιστα στο τέλος αν κάνει τέτοιες συζητήσεις και με ενήλικες και μου απάντησε θετικά με πληροφόρησε μάλιστα και που γίνεται αυτό.

Ο Αρχιεπίσκοπος Κρήτης είναι τόσο ταπεινός πια, που κάποιοι ακούγεται ότι δυσφορούν στην Αρχιεπισκοπή. Επίσης είναι πολύ μεγάλος και πολύ αδύνατος. Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε να στέκεται όρθιος για τουλάχιστον μια ώρα όταν οι πολλοί μαθητές έφυγαν όπως τους πρότεινε και έμειναν καμιά τριανταριά οι οποίοι ήταν φυσικά καθιστοί. Οι συνοδοί του άρχισαν να δυσανασχετούν κάποια στιγμή, αυτός όμως έλεγε στα παιδιά ότι θα τους μιλά όσο θέλουν.


Φιλε Ποσειδωνιε,μπορει μεσω των σπουδων σου στη βυζαντινη μουσικη να γνωρισες ανθρωπους ανοιχτομυαλους αλλα εγω που σπουδαζω Θεολογια δεν εχω γνωρισει ακομα τετοιους ανθρωπους.

Και υποτιθεται οτι ειναι και πανεπιστημιακοι πολλοι απο αυτους.Δυστυχως τα ξερω απο ''μεσα'' τα πραγματα...

Για μενα ο Φαρος ειναι απλα μια φωτεινη εξαιρεση.

Μιχάλης
14-01-08, 11:43
Έχω πει σε πάρα πολλά σημεία ότι εάν είναι να κρίνει κανείς κάτι, θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη του όλες τις διαφορετικές πλευρές του ζητήματος, τόσο τις θετικές όσο και τις αρνητικές. Δυστυχώς, παρατηρώ ότι, όχι μόνο σε τέτοια ζητήματα αλλά και σε άλλα που δεν έχουν καμία σχέση, επικρατεί μια τάση υπερθεμάτισης των αρνητικών στοιχείων, ενώ τα θετικά δεν λαμβάνονται υπόψη. Στον κόσμο μας τίποτα δεν είναι απόλυτα θετικό και τίποτα δεν είναι απόλυτα αρνητικό. Πολλές φορές μάλιστα είναι δύσκολο ακόμη και το να διακρίνουμε ποια στοιχεία επικρατούν, πόσο μάλλον όταν καν δεν έχουμε ενημερωθεί ή μελετήσει όλα αυτά τα ζητήματα αλλά ακολουθούμε μόδες και στερεότυπα. Αυτό το τελευταίο επικρατεί δυστυχώς σε τεράστιο βαθμό σε ό,τι αφορά στα θρησκειολογικά ζητήματα, για τα οποία ο περισσότερος κόσμος έχει άγνοια αν και θεωρεί τον εαυτό του κατάλληλο να τα κρίνει. Πως μπορεί να το κάνει αυτό, όταν στερείται των κατάλληλων γνώσεων και όταν βλέπει μόνο τη μία πλευρά, είναι κάτι που προσωπικά δεν το καταλαβαίνω.
Leo φίλε μου, κατανοείς ότι ο πανεπιστημιακός χώρος δεν είναι και ο καλύτερος για να βρει κανείς τους αξιολογότερους ανθρώπους, ακόμα και αν αυτοί σχετίζονται με τη θρησκεία, για λόγους που φαντάζομαι πως κατανοείς. Προσωπικά όμως, επειδή είμαι ή ήμουν κι εγώ πάρα πολύ "μέσα" σε αυτά τα ζητήματα, σε διαβεβαιώ ότι έχω γνωρίσει όλες τις διαβαθμίσεις χαρακτήρων και προθέσεων. Το εάν θα κρατήσει κανείς τα χειρότερα, τα καλύτερα ή τα αδιάφορα στοιχεία από όλο αυτό, είναι απλά και μόνο στη δική του διακριτική ευχέρεια...

leo morpheus
14-01-08, 16:40
Leo φίλε μου, κατανοείς ότι ο πανεπιστημιακός χώρος δεν είναι και ο καλύτερος για να βρει κανείς τους αξιολογότερους ανθρώπους, ακόμα και αν αυτοί σχετίζονται με τη θρησκεία, για λόγους που φαντάζομαι πως κατανοείς. Προσωπικά όμως, επειδή είμαι ή ήμουν κι εγώ πάρα πολύ "μέσα" σε αυτά τα ζητήματα, σε διαβεβαιώ ότι έχω γνωρίσει όλες τις διαβαθμίσεις χαρακτήρων και προθέσεων. Το εάν θα κρατήσει κανείς τα χειρότερα, τα καλύτερα ή τα αδιάφορα στοιχεία από όλο αυτό, είναι απλά και μόνο στη δική του διακριτική ευχέρεια...


Φίλε Μιχαλη,δεν ειμαι ανθρωπος που του αρεσει να τα ισοπεδωνει ολα.Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πω,πως οι ανθρωποι που γνωριζω απο τη σχολη ειναι ολοι καλοι ή ολοι κακοι.

Απλα,γνωριζοντας ιερωμενους,ειτε φοιτητες ειτε καθηγητες,διακρινω μια αγνοια,ενα φανατισμο και ΚΥΡΙΩΣ μια αδιαφορια.Απλα το επισημανα αυτο γιατι επροκειτο περι μορφωμενων ιερεων που σε εναν καλυτερο κοσμο θα διαπαιδαγωγουσαν και δεν θα διδασκαν τη συνηθισμενη κηρυγματικη θεολογια.

Απο την αλλη ομως εχω γνωρισει και ανθρωπους αυτου του χωρου πραγματικα αξιολογους και ανοιχτομυαλους,με σκοπο τη γνωση,λιγοτερο δογματισμο και με μια ματια πιο θρησκειολογικη παρα ορθοδοξη(οπως πρεπει καθε θεολογος να κανει,κατα τη γνωμη μου).

Καποια στιγμη ισως να συζητησουμε τι συμβαινει στη Θεολογια απο κοντα. :)

Ποσειδώνιος
14-01-08, 20:51
Μορφέα πιθανό οι ενασχολούντες με την τέχνη ίσως είναι κάπως πιο "εξημερωμένοι" σε σχέση με τους ασχολούντες μόνο με την αυθεντία... στα πανεπιστήμια. Και οι δυο όπως λέει και ο Μιχάλης πιθανόν ξεφεύγουν αντίθετα του μέσου όρου. Όχι βέβαια ότι δεν υπάρχει και στην τέχνη η αυθεντία αλλά και ο εγωισμός και εγωκεντρισμός που αυτή φέρει μαζί της. Τέλος πάντων. Δύσκολο πράγμα να είσαι Άνθρωπος.