PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ανυπαρξία των αστεριών


petrosa
07-03-08, 17:55
Εχω παρατηρήσει εδω και καιρό οτι μερικές μέρες δεν υπάρχουν καθολου αστέρια στον ουρανο.Γιατι?
υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ,επιστημονική ?

skeptic
07-03-08, 21:39
συννεφιά ή/και φωτορύπανση..

tsilof
08-03-08, 00:33
Εχω παρατηρήσει εδω και καιρό οτι μερικές μέρες δεν υπάρχουν καθολου αστέρια στον ουρανο.Γιατι?
υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ,επιστημονική ?
Σήμερα πάντως , παρόλο που η θερμοκρασία έπεσε κατακόρυφα, έχει μια ξαστεριά εκεί έξω, άλλο πράμα :p
συννεφιά ή/και φωτορύπανση..:D :D

Τάκης Παπαδόπουλος
08-03-08, 01:34
Σήμερα πάντως , παρόλο που η θερμοκρασία έπεσε κατακόρυφα, έχει μια ξαστεριά εκεί έξω, άλλο πράμα :p
:D :D
ΕΥΤΥΧΩΣ που το ξεκαθάρισες, διότι διαβάζοντας την ρήση του petrosa , ότι:

"...Εχω παρατηρήσει εδω και καιρό οτι μερικές μέρες δεν υπάρχουν καθολου αστέρια στον ουρανο.Γιατι? υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ,επιστημονική ?..."

υπέθεσα ότι χάθηκαν τα αστέρια από τον ουρανό της Ελλάδας, και ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ.
Βγήκα έξω να δω τον ουρανό, αλλά είχε συννεφιά και δεν κατόρθωσα να δω εάν και εδώ ( Κεντρική Ευρώπη ) έλειπαν τα αστέρια...

PUCK
08-03-08, 08:58
συννεφιά ή/και φωτορύπανση..

"Δυστυχώς", η πεζή εξήγηση της φωτορύπανσης τα λέει όλα. Ειδικά εδώ στην Αθήνα, σε λίγο, με δυσκολία θα διακρίνουμε ακόμα και το φωτεινότερο αστέρι, τον Σείριο.
Γι αυτό, αποκτήστε καλά κυάλια και πάρτε τα μαζί στις καλοκαιρινές / χειμερινές εξορμήσεις σε παραλίες / βουνά και απολαύστε το νυχτερινό ουράνιο υπερθέαμα
σε όλο του το μεγαλείο.

Καλό θα ήτανε να συνέβαινε κάτι "περίεργο", αλλά ... :)

beetlejuice
08-03-08, 10:20
Μεταφερεται σε λιγες ωρες στο "Προσωπικες Εμπειριες".

skeptic
09-03-08, 09:57
H φωτορύπανση αποτελεί τη μάστιγα της ερασιτεχνικής αστρονομίας και όχι μόνο.
Η ελλάδα βρίσκεται ακόμα σε σχετικά καλή θέση σε σχέση με άλλες χώρες της δύσεως.. αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα σε λίγο θα τους φτάσουμε και δεν θα μπορούμε να παρατηρήσουμε το γαλαξία στο σκοτεινό ουρανό σχεδόν πουθενά.. :cool:

http://www.asnsw.com/articles/global.jpg

μπορείτε να δείτε τι εννοώ σε αυτό τον τρομαχτικό για τους αστρονόμους παγκόσμιο χάρτη της φωτορύπανσης..

Γι'αυτό ακριβώς το λόγο τα τηλεσκόπια πλέον τα στήνουν στα πιο απόμακρα και ψηλά βουνά/νησιά..