PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΡΑΤΗ ΑΥΡΑ?


bigmum3
20-03-08, 11:36
Σας έχει τύχει ποτέ να δείτε την αύρα κάποιου ατόμου δια γυμνού οφθαλμού?
Εμένα ώς φοιτήτρια σε ανυποψίαστο χρόνο, στην πλατέια συντάγματος και ενω είμαι αφηρημένη, ξαφνικά βλέπω εναν μεσήλικα με το παλτό του και καθόλα φυσιολογικό, να βαδίζει προς την δικη μου κατευθυνση ...και εκπληκτη παρατηρώ ότι τον περιβάλλει μια έντονη και ανεξηγητη λαμψη. Ο καιρος ήταν έντονα συννεφιασμενος χωρις αντιλιες και τετοια φαινομενα. Ενοιωσα την τάση να τον προσεγγισω και να τον αγγιξω ίσως, μα έμεινα να τον κοιτω αποσβολωμενη μεχρι που περασε απο διπλα μου, με κοιταξε με ενα ζεστο βλέμα και συνεχισε την πορεία του. Δεν ηταν παιχνιδι της φαντασιας μου σιγουρα και ειμαι βεβαία ότι αυτος ο ανθρωπος είχε κατι πολυ καλό μέσα του ...βλεπε φωτοστεφανο αγίων.
Θεωρώ τον ευτό μου τυχερό που είχα μια τέτοια εμπειρία έστω και για μια μοναδική φορά. :D

Belthazor
20-03-08, 13:19
Σας έχει τύχει ποτέ να δείτε την αύρα κάποιου ατόμου δια γυμνού οφθαλμού?
Εμένα ώς φοιτήτρια σε ανυποψίαστο χρόνο, στην πλατέια συντάγματος και ενω είμαι αφηρημένη, ξαφνικά βλέπω εναν μεσήλικα με το παλτό του και καθόλα φυσιολογικό, να βαδίζει προς την δικη μου κατευθυνση ...και εκπληκτη παρατηρώ ότι τον περιβάλλει μια έντονη και ανεξηγητη λαμψη. Ο καιρος ήταν έντονα συννεφιασμενος χωρις αντιλιες και τετοια φαινομενα. Ενοιωσα την τάση να τον προσεγγισω και να τον αγγιξω ίσως, μα έμεινα να τον κοιτω αποσβολωμενη μεχρι που περασε απο διπλα μου, με κοιταξε με ενα ζεστο βλέμα και συνεχισε την πορεία του. Δεν ηταν παιχνιδι της φαντασιας μου σιγουρα και ειμαι βεβαία ότι αυτος ο ανθρωπος είχε κατι πολυ καλό μέσα του ...βλεπε φωτοστεφανο αγίων.
Θεωρώ τον ευτό μου τυχερό που είχα μια τέτοια εμπειρία έστω και για μια μοναδική φορά. :D

Να τον θεωρείς! Είσαι τυχερή! Εμένα μου έχει τύχει 2 φόρες να δω ''αύρα''! Η μια ήταν όταν ήμουν μικρός, είχα δει ένα άτομο στο δρόμο ενώ έπαιζα, να περιβάλλεται από μια ''σκιά'', σαν μαύρο σύννεφο. Δεν έξεα τι ήταν και δεν έδωσα σημασία, όταν μεγάλωσα κατάλαβα. Η δεύτερη ήταν στο θάνατο του πάππου μου. Όταν είχα πάει την τελευταία μέρα που ήταν ζωντανός για να τον χαιρετίσω, καθόμουν στην καρεκλά, τότε παρατηρώ το πρόσωπο του και τα χεριά του ( το υπόλοιπο σώμα ήταν καλυμμένο ) να βγάζουν κάτι σαν χρυσό φως! Ήταν απίστευτο! Μια μοναδική εμπειρία αν και μετά ακλούθησε κάτι άσχημο..

AVATARGR
20-03-08, 22:34
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Οι φίλοι Belthazor και bigmum3 κατέθεσαν σοβαρές ενδείξεις (αν όχι
αποδείξεις) για την ύπαρξει οχι μόνο της ΑΥΡΑΣ αλλά και της ΟΡΑΣΗΣ της...

Αλλά μια και τις είδατε και τόσο ευγλωτα μας τις περιγράψατε καλό θα είναι να
προσπαθήσετε κάποια στιγμη να εστιάσετε την προσοχή σας για να δείτε και
άλλες....

Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να το κάνετε..

Ευχαριστώ.

Belthazor
20-03-08, 23:21
Αλλά μια και τις είδατε και τόσο ευγλωτα μας τις περιγράψατε καλό θα είναι να
προσπαθήσετε κάποια στιγμη να εστιάσετε την προσοχή σας για να δείτε και
άλλες....

Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να το κάνετε..

Ευχαριστώ.

Πιστεψε με αρκετες φορες εχω προσπαθησει! Τιποτα ομως, απο οτι φαινεται ερχεται σε ακυρες στιγμες και οταν δεν το σκεφτομαι καθολου...

bigmum3
21-03-08, 08:57
Πιστεψε με αρκετες φορες εχω προσπαθησει! Τιποτα ομως, απο οτι φαινεται ερχεται σε ακυρες στιγμες και οταν δεν το σκεφτομαι καθολου...

Συμφωνώ και επαυξάνω !!!, σημασία πιστευω έχει η επαλήθευση με την μια και μοναδικη φορα και όχι ο αριθμος επαναληψης ενος γεγονοτος.

Witch Shadow
21-03-08, 09:29
Εχει τυχει να δω την αυρα ενος ανθρωπου αλλα μονο επειδη ειχα κανει ενα πειραμα με την κολλητη μου. Εχει να κανει με την περιφερειακη οραση(δεν ξερω αν λεγεται ετσι). Αν κοιταξεις 5 χιλιοστα διπλα απο το στοχο σου θα παρατηρησεις καποιο φως να τον περικυκλωνει. Αναλογα με το χρωμα της αυρας του μπορεις να καταλαβεις και σε ποια ψυχολογικη κατασταση βρισκεται ο στοχος. Αλλα δεν με εντυπωσιασε και ετσι δεν το επιχειρησα ξανα.Αλλα πιανει αυτο το κολπακι για οσους ενδιαφερονται...

AlterEgo
21-03-08, 17:32
Αγαπητοι φιλοι του Μεταφυσικου γεια σας.
Ειμαι νεο μελος δεν εχω κανει ποτε καποιο post, αλλα διαβαζω με ενδιαφερον τα θεματα που παρουσιαζουν κατα καιρους οι φιλοι εδω.
Αφορμη για να γραψω σταθηκε το θεμα αυτο καθως ειχα μια παρομοια εμπειρια.(Οχι μονο αυτην βεβαια, αλλα ειναι η μοναδικη στην οποια συμμετειχε και ενα αλλο προσωπο και δεν μπορει να ηταν η φαντασια μου).
Ετσι λοιπον εχει η ιστορια :
Βραδυ Σεπτεμβριου κατα το τελος του μηνα, μετα απο μια πολυ κοπιαστικη μερα στη δουλεια, ωρα γυρω στις 3:00- 3:30, καθομαστε με τον τεχνικο μου και συζηταμε σε ενα τραπεζακι που εβλεπε σε πλατεια. Πολυ κουρασμενοι και οι δυο μας, ακομα και για να συζηταμε, χαλαρωνουμε πινοντας μια μπυρα. Σταματαμε να μιλαμε και απλα απολαμβανουμε την ησυχια κοιταζοντας απεναντι (εγω τουλαχιστον στο κενο).
Στη συγκεκριμενη πλατεια ειχε παγκακια και διαφοροι αστεγοι σχεδον καθε βραδυ περνουσαν τη νυχτα τους εκει.
Σε καποια στιγμη που εχει συνηθισει πλεον το ματι μου στο σκοταδι διακρινω καποιον ανθρωπο που κοιμοταν απεναντι σκεπασμενος με ενα πανωφορι και στεκεται το βλεμμα μου πανω του. Δε μπορω να πω για ποσα λεπτα τον κοιτουσα ετσι χωρις να σκεφτομαι κατι συγκεκριμενο, ή τουλαχιστον δεν ξερω αν σκεφτομουν κατι. Ομως ξαφνικα αρχιζω και διακρινω γυρω του ενα ελαφρυ φως να τον περιβαλλει. Δεν ειχε σταθερο πλατος σε ολη του την περιμετρο, ειχε ενα καφε μπεζ χρωμα και στιγματα μελανα σκορπισμενα σε ολο του το μηκος.
Το περιεργο ηταν οτι την ιδια στιγμη που συνειδητοποιησα τι βλεπω, γυριζω στον τεχνικο μου ο οποιος εχει γυρισει κι αυτος και με κοιταζει και ταυτοχρονα λεμε και οι δυο : "Ειναι αρρωστος ο καημενος" και συνεχιζει ο τεχνικος μου και με ρωταει : "Θα πεθανει? " "Πεθανε" του λεω..
Αναπηδησαμε στις καρεκλες μας και οι δυο και ηταν σαν να ξυπνησαμε απο ενα ονειρο που το βλεπαμε το ιδιο και οι δυο. Δεν τολμουσαμε να ρωτησουμε ο ενας τον αλλον τι ειδε και καταληξαμε σ'αυτο το διαλογο. Μετα απο λιγο με ρωτησε αυτος αν ειδα κι εγω εκεινο το φως γυρω στον ανθρωπο. Του το επιβεβαιωσα και με ρωτησε αν πιστευω οτι τα στιγματα εδειχναν οτι ειναι αρρωστος. Του ειπα ναι πρεπει να εδειχναν οτι ηταν αρρωστος (τρομαρα μου εβγαλα και διαγνωση..) Ολη αυτη την ωρα με τη σιγουρια οτι ο ανθρωπος ειχε ηδη πεθανει. Τον ξανακοιταξα δεν ειχε τιποτα γυρω του αυτη τη φορα, η τουλαχιστον εμεις δε μπορουσαμε να δουμε τιποτα.
Τολμησαμε να παμε μεχρι απεναντι στο παγκακι να προσπαθησουμε να τον ξυπνησουμε. Δεν αντεδρασε, καλεσαμε ασθενοφορο αλλα ο ανθρωπος ηταν ηδη νεκρος οταν εφτασαν.
Περασαν χρονια απο τοτε και ακομα δε μπορουμε να ξεχασουμε την αισθηση εκεινων των στιγμων..
Ευχαριστω για τη φιλοξενια και τη δυνατοτητα που δινετε να μιλησουμε για τετοιες εμπειριες, που δισταζουμε πολλοι απο εμας να μοιραστουμε ακομα και με φιλους

AVATARGR
21-03-08, 17:56
Πιστεψε με αρκετες φορες εχω προσπαθησει! Τιποτα ομως, απο οτι φαινεται ερχεται σε ακυρες στιγμες και οταν δεν το σκεφτομαι καθολου...

Φίλοι μου καλησπέρα σας...

Φίλε Belthazor χρειάζεται επιμονη και υπομονη....
Οι πνευματικές Πορτες δεν ανοιγουν ετσι απλά....
Απο μια χαραμάδα είδες...
Ανοιξε την πορτα...

Ευχαριστώ.

Belthazor
21-03-08, 18:37
Φίλοι μου καλησπέρα σας...

Φίλε Belthazor χρειάζεται επιμονη και υπομονη....
Οι πνευματικές Πορτες δεν ανοιγουν ετσι απλά....
Απο μια χαραμάδα είδες...
Ανοιξε την πορτα...

Ευχαριστώ.

Δεν θα διαφωνησω καθολου, αλλα ισως μερικα πραγματα ειναι περα απο τις δυναμεις μου, αν και απο ολα τα φαινομενα που μου εχουν τυχει, αυτο δεν ειναι και το αγαπημενο μου.. :) , υπαρχουν και αλλα σπουδαιοτερα..

Witch Shadow
21-03-08, 19:02
Δεν θα διαφωνησω καθολου, αλλα ισως μερικα πραγματα ειναι περα απο τις δυναμεις μου, αν και απο ολα τα φαινομενα που μου εχουν τυχει, αυτο δεν ειναι και το αγαπημενο μου.. :) , υπαρχουν και αλλα σπουδαιοτερα..


Χμ οντως... θα συμφωνησω Belthy. Ειναι μια off δυναμη αλλα μπορει καποιες φορες να ειναι χρησιμη.

AVATARGR
22-03-08, 12:25
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Belthazor αναφέρεις...
<<Δεν θα διαφωνησω καθολου, αλλα ισως μερικα πραγματα ειναι περα απο τις
δυναμεις μου, αν και απο ολα τα φαινομενα που μου εχουν τυχει, αυτο δεν ειναι
και το αγαπημενο μου.. :) , υπαρχουν και αλλα σπουδαιοτερα..>>

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα σπουδαία ανάλογα με τον άνθρωπο τι εννοει
σπουδαίο...
Αλλά και για αυτα τα σπουδαία χρειάζεται η επιμονή και η υπομονη...

Ευχαριστώ.

Belthazor
22-03-08, 12:28
Χμ οντως... θα συμφωνησω Belthy. Ειναι μια off δυναμη αλλα μπορει καποιες φορες να ειναι χρησιμη.

Οπως το να καταλαβεις τις προθεσεις του καθε ανθρωπου αλλα και τα αισθηματα του εκεινη τη στιγμη ( μεσω του χρωματος της αυρας )! Αλλα και παλι μπορεις να τα καταλαβεις και με αλλους τροπους. ;)

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Belthazor αναφέρεις...
<<Δεν θα διαφωνησω καθολου, αλλα ισως μερικα πραγματα ειναι περα απο τις
δυναμεις μου, αν και απο ολα τα φαινομενα που μου εχουν τυχει, αυτο δεν ειναι
και το αγαπημενο μου.. :) , υπαρχουν και αλλα σπουδαιοτερα..>>

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα σπουδαία ανάλογα με τον άνθρωπο τι εννοει
σπουδαίο...
Αλλά και για αυτα τα σπουδαία χρειάζεται η επιμονή και η υπομονη...

Ευχαριστώ.

Ακομα και γι' αυτα, ΝΑΙ, θελει επιμονη και επιμονη..

AVATARGR
22-03-08, 12:51
Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε Belthazor αναφέρεις....
<<Οπως το να καταλαβεις τις προθεσεις του καθε ανθρωπου αλλα και τα
αισθηματα του εκεινη τη στιγμη ( μεσω του χρωματος της αυρας )! Αλλα και
παλι μπορεις να τα καταλαβεις και με αλλους τροπους. ;)>>

Σχετικά με αυτό θυμήθηκα όταν πριν απο αρκετα χρόνια διαβαζα ένα βιβλίο
σχετικο με το ΘΙΒΕΤ όπου ο ΔΑΛΑΙ ΛΑΜΑ όταν ερχόταν κάποιος επισκέπτης
πάντα είχε δίπλα του (συνήθως ήταν κρυμμένος πίσω απο κάποιο παραβάν)
αλλά να βλέπει ταυτόχρονα τον επισκέπτη.
Μετά την συνομιλία που είχε τον καλούσε τον μοναχό ώστα να του έλεγε τι
αλλαγές υπήρχαν στην αύρα του...

Συνήθως το χρώμα τις αυρας είναι ενας πολυ καλοσ τρόπος να δεις τις
προθέσεις κάποιου οταν μιλάει...

Ευχαριστώ.

kazoo
22-03-08, 14:05
Χμ οντως... θα συμφωνησω Belthy. Ειναι μια off δυναμη αλλα μπορει καποιες φορες να ειναι χρησιμη.

Γειά σας. Το να μπορείς να βλέπεις την αύρα δεν είναι off δύναμη αλλά ίσως μια πιο παθητική δύναμη με την έννοια οτι δεν μπορείς να την χειριστεις σε σχέση π.χ. με τηλεκίνηση ή οτιδήποτε μπορείς να ελέγξεις. Είναι ανεξάρτητη.
Και πάλι έχει σχέση με το πόσο αναπτυγμένη είναι. Το να βλέπεις την αύρα δεν έιναι μόνο να καταλαβαίνεις τη διάθεση του άλλου ή αν είναι άρρωστος (που και αυτά απο μόνα τους είναι πολύ σημαντικά πιστεύω). Αλλά αυτοί που την έχουν αναπτύξει σε μεγάλο βαθμό μπορούν να δούν πάνω στην αύρα και διάφορα σύμβολα όπως πχ τι ζώδιο είναι και άλλα που χαρακτηρίζουν το άτομο.
Ίσως να είναι ένα είδος δύναμης που να χρησιμεύει κυρίως για βοήθεια στον άλλο ή ακόμη και προστάσιας του ευατού μας απο επιτήδειους. Τουλάχιστον δεν θα μπορούν να σε κοροιδέψουν όσο καλοί ηθοποιοί κι αν είναι. :)
Προσωπικά προσπάθησα να δω την αύρα πολλές φορές αλλά δεν έχω καθόλου την υπομονή που χρειάζεται για να το επιτύχω :(
Αν ξέρει κανείς καμιά καλή μέθοδο please :o ας μου το προτείνει καθώς και αν κάποιος το έχει προσπαθήσει πόσο καιρό του πήρε.

Φιλάκια

Belthazor
22-03-08, 14:36
Σχετικά με αυτό θυμήθηκα όταν πριν απο αρκετα χρόνια διαβαζα ένα βιβλίο
σχετικο με το ΘΙΒΕΤ όπου ο ΔΑΛΑΙ ΛΑΜΑ όταν ερχόταν κάποιος επισκέπτης
πάντα είχε δίπλα του (συνήθως ήταν κρυμμένος πίσω απο κάποιο παραβάν)
αλλά να βλέπει ταυτόχρονα τον επισκέπτη.
Μετά την συνομιλία που είχε τον καλούσε τον μοναχό ώστα να του έλεγε τι
αλλαγές υπήρχαν στην αύρα του...

Συνήθως το χρώμα τις αυρας είναι ενας πολυ καλοσ τρόπος να δεις τις
προθέσεις κάποιου οταν μιλάει...

Ευχαριστώ.

Νομιζω και πως και εγω το ειχα ακουσει ( διαβασει σιγουρα οχι ) αυτο.. πρεπει να ηταν απο καποιον φιλο μου αλλα δεν θυμαμαι καλα..

Witch Shadow
24-03-08, 12:03
Γειά σας. Το να μπορείς να βλέπεις την αύρα δεν είναι off δύναμη αλλά ίσως μια πιο παθητική δύναμη με την έννοια οτι δεν μπορείς να την χειριστεις σε σχέση π.χ. με τηλεκίνηση ή οτιδήποτε μπορείς να ελέγξεις. Είναι ανεξάρτητη.
Και πάλι έχει σχέση με το πόσο αναπτυγμένη είναι. Το να βλέπεις την αύρα δεν έιναι μόνο να καταλαβαίνεις τη διάθεση του άλλου ή αν είναι άρρωστος (που και αυτά απο μόνα τους είναι πολύ σημαντικά πιστεύω). Αλλά αυτοί που την έχουν αναπτύξει σε μεγάλο βαθμό μπορούν να δούν πάνω στην αύρα και διάφορα σύμβολα όπως πχ τι ζώδιο είναι και άλλα που χαρακτηρίζουν το άτομο.
Ίσως να είναι ένα είδος δύναμης που να χρησιμεύει κυρίως για βοήθεια στον άλλο ή ακόμη και προστάσιας του ευατού μας απο επιτήδειους. Τουλάχιστον δεν θα μπορούν να σε κοροιδέψουν όσο καλοί ηθοποιοί κι αν είναι. :)
Προσωπικά προσπάθησα να δω την αύρα πολλές φορές αλλά δεν έχω καθόλου την υπομονή που χρειάζεται για να το επιτύχω :(
Αν ξέρει κανείς καμιά καλή μέθοδο please :o ας μου το προτείνει καθώς και αν κάποιος το έχει προσπαθήσει πόσο καιρό του πήρε.

Φιλάκια

Ειναι μια παθητικη δυναμη οντως, αλλα αυτα τα στοιχεια ομως μπορεις να τα μαθεις και αλλιως, πχ με Εμβιωση, Τηλεπαθεια ή πιο απλα, κανωντας ερωτησεις :D
Προσωπικη μου γνωμη και αποψη ειναι. Δεν μπορω να βασιστω σε μια δυναμη η οποια δεν εχει να προσφερει σε μενα κατι το special, κατι ουσιωδες. Ωραια μπορει να καταφερουν να απομιζησουν ολη την αυρα σου τα ψυχικα βαμπιρ (αν θεωρεις αυτα σαν επιτηδειους) αλλα υπαρχουν τροποι να προστατευθεις και να σωσεις και την αυρα σου. Και σιγα θα κλεψουν μονο ενεργεια. Μια ενεργεια ομως που την παραγεις συνεχεια και ο μονος τροπος να παψει να παραγεται ειναι να εισαι dead.

abyss
24-03-08, 15:13
Δεν ξέρω αν είναι σημαντικό ή χρήσιμο το να βλέπει κανείς΄την αύρα, είναι πάντως εντυπωσιακό. Είμαι καθηγήτρια και πολλές φορές όταν οι μαθητές μου γράφουν σκυμένοι πάνωαπό τα θρανία τους η ατμόσφαιρα της τάξης γίνεται πιο χαλαρή. Μέσα σε αυτη την ηρεμία τους παρατηρώ και πραγματικά γλυκαίνομαι με την εικόνα του φωτός που εκπέμπουν. Η εικόνα του καθενός με τη φωτεινή άλω πάνω από το κεφάλι του μιλάει στην ψυχή μου. Γλυκαίνω χαμογελώ και σκέφτομαι το πόσο καθαροί πρεπει να ήμασταν όλοι κάποτε ...

AVATARGR
27-03-08, 08:17
Δεν ξέρω αν είναι σημαντικό ή χρήσιμο το να βλέπει κανείς΄την αύρα, είναι πάντως εντυπωσιακό. Είμαι καθηγήτρια και πολλές φορές όταν οι μαθητές μου γράφουν σκυμένοι πάνωαπό τα θρανία τους η ατμόσφαιρα της τάξης γίνεται πιο χαλαρή. Μέσα σε αυτη την ηρεμία τους παρατηρώ και πραγματικά γλυκαίνομαι με την εικόνα του φωτός που εκπέμπουν. Η εικόνα του καθενός με τη φωτεινή άλω πάνω από το κεφάλι του μιλάει στην ψυχή μου. Γλυκαίνω χαμογελώ και σκέφτομαι το πόσο
καθαροί πρεπει να ήμασταν όλοι κάποτε ...

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Πιστεύω πως η απάντηση της φίλης abyss είναι εντυπωσιακή και δείχνει με
τον ποιό ωραίο τρόπο την παρουσία της αύρας.
Είναι ένα παράδειγμα αυτό πιστεύω που αυτή η δυνατότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην εκπαιδευση.
Επίσης η δυνατότητα αυτή (όραση της αύρας) είναι χρήσιμη στο να βλέπεις την
ποιότητα του συνομιλητή σου...

Ευχαριστώ.

Witch Shadow
27-03-08, 09:24
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Πιστεύω πως η απάντηση της φίλης abyss είναι εντυπωσιακή και δείχνει με
τον ποιό ωραίο τρόπο την παρουσία της αύρας.
Είναι ένα παράδειγμα αυτό πιστεύω που αυτή η δυνατότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην εκπαιδευση.
Επίσης η δυνατότητα αυτή (όραση της αύρας) είναι χρήσιμη στο να βλέπεις την
ποιότητα του συνομιλητή σου...

Ευχαριστώ.


Φιλε Avatargr
οντως εντυπωσιακο το παραδειγμα της Abyss αλλα υπαρχει και αλλο πιο απλος τροπος να δεις την ποιοτητα του συνομιλητη σου, απλα νιωθωντας πισω απο τις λεξεις, ειτε ειναι γραπτες ειτε ειναι προφορικες. Αλλα περι ορεξεως... :D

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
27-03-08, 10:00
Δεν ξέρω αν είναι σημαντικό ή χρήσιμο το να βλέπει κανείς΄την αύρα, είναι πάντως εντυπωσιακό. Είμαι καθηγήτρια και πολλές φορές όταν οι μαθητές μου γράφουν σκυμένοι πάνωαπό τα θρανία τους η ατμόσφαιρα της τάξης γίνεται πιο χαλαρή. Μέσα σε αυτη την ηρεμία τους παρατηρώ και πραγματικά γλυκαίνομαι με την εικόνα του φωτός που εκπέμπουν. Η εικόνα του καθενός με τη φωτεινή άλω πάνω από το κεφάλι του μιλάει στην ψυχή μου. Γλυκαίνω χαμογελώ και σκέφτομαι το πόσο καθαροί πρεπει να ήμασταν όλοι κάποτε ...

Πάνω σε αυτό που λες, θα ήθελα να πω κάτι. Δεν έχει τύχει σε όλους μας να συμπαθήσουμε είτε να συμπαθήσουμε έναν άνθρωπο που πρώτη φορά βλέπουμε, χωρίς να τον γνωρίζουμε και να καταλαβαίνουμε το γιατί. Τελευταία μου συνέβη να έχω κακό προαίσθημα για έναν άνθρωπο χωρίς να τον γνωρίζω. Τελικά έπεσα μέσα.


Μήπως λοιπόν ακόμη και αν δεν βλέπουμε την αύρα, μπορούμε να την νιώσουμε; Και γιατί όταν βλέπουμε παιδάκια το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να χαμογελάσουμε; Μήπως γιατί εκπέμπουν κάτι όμορφο και φωτεινό;

Giwrgos_M
14-06-09, 18:56
ανεφερε καποιος για περιφεριακη οραση..

εγω τελευταια δεν ξερω πως το καταφερα αλλα αρχιζω και βλεπω εκτος απο το λευκο φως που περιβαλλει εναν αλλα και χρωματα..

π.χ στη σχολη μου ειχα επικεντρωθει στον καθηγητη που ηταν στον πινακα και ειδα ενα ενα μπλε περιγραμα..

επισης ετυχε να παρατηρω τη γατα μου και ειδα 2 περιγραματα..το πρωτο το εσωτερικο ηταν κοκκινο και το εξωτερικο κιτρινο..

τωρα δν ξερω λεπτομερεις πανω στο θεμα αυτο..

demi
14-06-09, 19:42
και εγώ έχω δει την αυρά των ζώων μου!! της γάτας μου είναι μπλέ!! :p

βλέπω συνέχεια τις αυρες, ανθρώπων, ζώων, φυτών, δεν είναι κάτι δύσκολο...απλά το εξάσκησα...το χρώμα έρχεται ξαφνικά, εκεί που δεν το περιμένεις να το δεις, αλλά σίγουρα είναι κάτι πολύ ωραίο!!

ξέρει κανείς τις standart επεξηγήσεις των χρωμάτων?? έχω διαβάσει πολλές ερμηνίες και όλες διαφέρουν...οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρη...το πάω πιο πολύ διαισθητικά...

Giwrgos_M
14-06-09, 20:04
τωρα που ειπες για φυτα...εχω δει μπλε χρωμα σε ενα φυτο και στις κορυφες ενος βουνου με πυκνη βλαστιση απο πευκα ειδα 2 χρωματα παλι κοκκινο-κιτρινο..

δεν ξερω τους συμβολισμους καθε χρωματος και πως γινεται η επεξηγηση..
εσυ ξερεις?

demi
14-06-09, 20:13
το μπλε πιστεύω ότι έχει να κάνει με πνευματικότητα και υγεία...το κόκκινο κίτρινο ίσως να έδειχνε ότι τα δεντράκια ήταν άρρωστα??? άλλοι λένε ότι το κόκκινο είναι θυμός....θυμωμένα δέντρα??? :D
δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις επεξηγήσεις...όπως είπα και πιο πριν...διαισθητικά μόνο...νοιώθωντας και την ενέργεια του άλλου ταυτόχρονα, τα συνδυάζω και βγάζω συμπεράσματα

thebest20
14-06-09, 20:47
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να δει ο καθένας τη δική του αύρα?Εγώ πολλές φορές όταν ξυπνάω και παρατηρώ τα χέρια μου,βλέπω ότι υπάρχει ένα περίγραμμα,το οποίο είναι μαύρο και προεξέχει λίγο από το χέρι!Έχει τύχει σε κανέναν?


Και κάτι άλλο,μπορεί κάποιος μέσω του καθρέφτη να δει ολοκληρωμένη την αύρα του?Εννοώ με χρώματα!

Mirella_S
15-06-09, 08:25
Σαν απαντηση θα σας αναφερω κατι που οταν συνεβη οταν ημουν πολυ μικρη και που ισως καποιοι μεγαλυτερης ηλικιας ισως και να το θυμουνται.
Πρεπει να συνεβη γυρω στο 1978-1979, ισως λιγο πριν, παντως οχι μετα.
Μπροστα στο Καλλιμαρμαρο σταδιο συνεβη ενα τροχαιο ατυχημα.
Ενα αυτοκινητο, στην ανοδο προς Αμπελοκηπους, παρεσυρε και σκοτωσε εναν μοτοποδηλατη.
Ηρθε η τροχαια, επλυναν το σημειο, ομως...................κατω στο δρομο, ειχε αποτυπωθει σαν σκια, το σχημα του κορμιου και του κεφαλιου του ατυχου νεαρου.
Μολονοτι επλεναν καθημερινα το σημειο, η φιγουρα ξαναεμφανιζοταν!!!!
Αλλοι ελεγαν πως αγιασε, αλλοι πως στοιχιωσε.
Ο,τι και αν εκαναν η φιγουρα ξαναεμφανζοταν, ακομη και οταν εριξαν ασφαλτο πανω στο συγκεκριμενο σημειο.
Τελικα σιγα-σιγα εσβησε μονη της.
Το θεμα ειχε λαβει τετοιες διαστασεις που πολλοι αθηναιοι περνουσαν απο το σημειο αυτο για να παρατηρησουν το φαινομενο.
Καποιοι ηλικιωμενοι θα το θυμουνται σιγουρα.

stefa_1
15-06-09, 12:26
Εγω μπορω να δω την αυρα των περισσοτερων ανθρωπων αλλα βλεπω μονο το χρυσο χρωμα.Δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο αλλο χρωμα :confused:

Oπως αναφερθηκε και παραπανω το πρωτοανακαλυψα οταν εβλεπα τους καθηγητες και ειναι πιο ευκολο οταν υπαρχει λευκο Background πισω

Giwrgos_M
15-06-09, 12:51
ναι με ασπρο backround ειναι ποιο ευκολο...

κατι offtopic.Μονο 4 μηνυματα μπορουμε να ποσταρουμε τη μερα??γιατι αυτο μου εβγαλε εχθες σαν οριο και δν μπρουσα να ποσταρω αλλο.

ΑΝΑΤΟΛΗ
18-08-09, 23:44
Το ότι κάποιος μπορεί να βλέπει την αυρα έχει να κάνει και με το ποιόν του χαρακτήρα του???
Δηλαδή είναι πιο καλός?? ή πιο έξυπνος ???ή κάτι άλλο????

mariaelli
19-08-09, 12:00
Δεν ξέρω αν βλέπω την αυρα, αλλά καλύτερα να σας περιγράψω τι βλέπω. Πρίν από λίγους μήνες ήμουνα ξαπλωμένη στο κρεβάτι μου το πρωι και χάζευα το ταβάνι. Οι τοίχοι και το ταβάνι του δωματίου είναι άσπροι. Καθώς χάζευα αφηρημένα λοιπόν χρωματα άρχισαν να πλημυρίζουν τον χώρο. Ολο το δωμάτιο θα έλεγα. Ηταν πρασινα και τυρκουαζ χρώματα και ανακατευονταν συνέχεια. Εκλεισα τα μάτια μου και σκέφτηκα πως ήταν της φαντασίας μου. Τα ξαναάνηξα και τα χρώματα "ξαναήρθαν". Από τότε όταν το επαναλαμβάνω συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα. Χρώματα πρασινα και τυρκουαζ πλημυρίζουν τον χώρο. Υστερα πήγα και στάθηκα μπροστά από ένα μεγάλο καθρέπτη. Κοιταζα τον καθρέπτη αφηρημένα και σε λίγο εβλεπα γύρω μου ένα περίγραμμα από λευκό φώς. Το περίγραμμα ήταν πιο "παχύ" στους ώμους μου και πάνω από το κεφάλι μου γίνονταν σαν "πυραμίδα". Γύρω από το ΄φωτεινό περίγραμμα ξανα τα πρασινα τυρκουαζ χρώματα. Αξίζει να αναφέρω ότι όλα είχαν μια "δυναμική". Εμοιζαν να κινούνται ή να δονούνται και περισσότερο το φώς πάνω από το κεφάλι μου. Εκτοτε όποτε σταθώ απέναντι από τον καθρεπτη και κοιτάζω αφηρημένα βλέπω το φως και τα χρώματα. Πειραματίστηκα και με άλλους ανθρώπους στους οποίους βλέπω μόνο τα φωτεινό περίγραμμα το οποίο δέν έχει την ίδια ένταση σε όλους. Πειραματίζομαι με δέντρα και φυτά στα οποία βλέπω να "δονείται" μια άχρωμη ενέργεια γύρω τους. Πολλές φορές βλέπω και το φωτεινό περιγραμμα. Αν κοιτάξω τα χέρια μου για λίγο βλέπω να ρέει ενέργεια από τις άκρες των δακτύλων μου. Με τα τα χέρια μου πολλές φορές είναι τοσο έντονο το φαινόμενο σαν να βλέπω να τρέχει νερό από τις άκρες των δακτύλων μου. Βλέπω πράγματι την αυρα? Τι είναι τελικά αυτά που βλέπω? Μήπως να επισκεφτώ το οφθαλμίατρό μου? Αν ξέρει κάποιος ας μου πει γιατί πολύ έχω προβληματιστει.