PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΕΛΞΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ


ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
25-03-08, 11:16
Σας έχει τύχει ποτέ να σκεφτείτε κάτι και αυτό να πραγματοποιηθεί; Είναι αρκετοί οι οποίοι μιλούν σχετικά με τον "προγραμματισμό" του υποσυνειδήτου το οποίο μπορεί υπό κάποιες συνθήκες να προκαλέσει την εμφάνιση αποτελεσμάτων που επιθυμούμε. Θα μπορούσαμε να κάνουμε μία πολύ ωραία κουβέντα, υπό την προϋπόθεση ότι θα συμφωνήσουμε ως προς την ορολογία.

Witch Shadow
25-03-08, 11:30
Εχει συμβει σε μενα να σκεφτω κατι και να συμβει μεσα στην επομενη ωρα, αν οχι παντως να συμβει καποια στιγμη. Αλλα παντα οταν ειναι για αλλους. Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν μπορει το υποσυνειδητο να μπορει να κανει καποιες επιθυμιες μας πραγματικοτητα. Αλλα με μια δευτερη σκεψη μπορει. Εφοσον εχει αρκετη δυναμη για ταξιδια σε αλλες διαστασεις και να υλοποιει οντοτητες περιεργες, σκοτεινες και μη, τοτε γιατι να μην μπορει και αυτο? Θα ηθελα να μαθω παραπανω για αυτο το θεμα αν γινεται... :confused:

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
25-03-08, 11:38
Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι πως δουλεύει όταν δεν το πιέζεις έντονα προς ένα αποτέλεσμα. Αν πχ θελήσεις να αποκτήσεις χρήματα, μπορείς να το θεωρήσεις ως δεδομένο στο μυαλό σου ότι θα γίνει και να το θεωρείς πάντα έτσι. Αν το σκέφτεσαι συνέχεια με άγχος και προσμονή, δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει έτσι πιθανότητα να δεις ότι η πορεία της ζωής σου κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση. Φυσικά βοηθά και ο διαλογισμός.

Επειδή κάνω διαλογισμό, προγραμμάτισα το υποσυνείδητο για 3 πράγματα, από τα οποία έχουν γίνει τα 2 και περιμένω το 3ο. Διάβασε τα "Στοιχεία Βιονομίας" του Πλ. Δρακούλη από τις εκδόσεις ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟΝ, περιγράφει πολύ καλά πώς λειτουργεί ο μηχανισμός αυτός.

leo morpheus
25-03-08, 12:33
Τα παραπανω μου θυμιζουν πολυ το βιβλιο ''Το μυστικο'' (υπαρχει και θεμα για το συγκεκριμενο βιβλιο στο forum του μεταφυσικου),τη γνωστη φραση του Coelho ''οταν θελουμε κατι παρα πολυ,ολο το Συμπαν συνομωτει για να πραγματοποιησουμε τα ονειρα μας '' ,τη φραση του ιδιου συγγραφεα '' η σκεψη μας μπορει να αλλαξει τη ζωη μας '' ,τον οραματισμο στον αποκρυφισμο με στοχο την εκπληρωση επιθυμιων, τη φιλοσοφικη πλευρα της κβαντομηχανικης οπως αναφερεται στη ταινια ''Τι στο μπλιπ ξερουμε '' και αλλα ακομα...

Ειναι λοιπον λιγο πολυ γνωστο οτι μπορουμε να επηρεασουμε τα παντα γυρω μας,μεσω της σκεψης ειτε προς οφελος μας ειτε για να κανουμε κακο σε καποιον...

Δεν ξερω αν αυτο απορρεει απο το υποσυνειδητο,τη Συμπαντικη Αγαπη,τη Ψυχη του Κοσμου η κατι αλλο...αλλα μαλλον συμβαινει...

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
25-03-08, 13:40
Ειναι λοιπον λιγο πολυ γνωστο οτι μπορουμε να επηρεασουμε τα παντα γυρω μας,μεσω της σκεψης ειτε προς οφελος μας ειτε για να κανουμε κακο σε καποιον...

Δεν ξερω αν αυτο απορρεει απο το υποσυνειδητο,τη Συμπαντικη Αγαπη,τη Ψυχη του Κοσμου η κατι αλλο...αλλα μαλλον συμβαινει...


Σωστός είσαι. Σίγουρα κάτι υπάρχει, ανεξάρτητα του πώς θα το ονομάσουμε. Τέτοιες ικανότητες κατά τον Πλούταρχο είχε και ο Αλέξανδρος, ο οποίος είχε στο πλάϊ του αετό που του έδειχνε πού να χτυπήσει. Έχει πάντως σημασία, πως είχε διδαχθεί από τον Αριστοτέλη την σωστή λειτουργία του εγκεφάλου, η οποία όταν επιτευχθεί κάνει θαύματα.

Πολλά επίσης από τα θαύματα που γίνονται δεν οφείλονται σε άμεση θεϊκή παρέμβαση, αλλά σε αυτήν την δυνατότητα. Αυτό δεν αναιρεί τον θεϊκό ρόλο (άλλωστε ο Θεός μας έδωσε αυτήν δύναμη). Ο Χριστός μάλιστα, στον ναό όταν θεράπευσε τον τυφλό του είπε ότι τον έσωσε η πίστη του. Κατά την γνώμη μου ήταν καθαρή αναφορά στην δύναμη του υποσυνειδήτου.

leo morpheus
25-03-08, 14:00
Πολλά επίσης από τα θαύματα που γίνονται δεν οφείλονται σε άμεση θεϊκή παρέμβαση, αλλά σε αυτήν την δυνατότητα. Αυτό δεν αναιρεί τον θεϊκό ρόλο (άλλωστε ο Θεός μας έδωσε αυτήν δύναμη). Ο Χριστός μάλιστα, στον ναό όταν θεράπευσε τον τυφλό του είπε ότι τον έσωσε η πίστη του. Κατά την γνώμη μου ήταν καθαρή αναφορά στην δύναμη του υποσυνειδήτου.


Ακριβως φιλε μου!

Τα θαυματα κατα τη γνωμη μου ειναι ξακαθαρα η προσωπικη μας δυναμη που μας βοηθαει να ξεπερασουμε αυτα τα εμποδια.Ειμαστε παντοδυναμοι αλλα δεν μπορουμε να το συνειδητοποιησουμε.
Ουσιαστικα η πιστη στο Θεο που σωζει,πολλες φορες ειναι αυτη η εσωτερικη δυναμη μας.Πολλοι εχουν θεραπευθει μονο με τη δυναμη της ψυχης τους,πετυχαινοντας ετσι την αυτοιαση.Φυσικα δεν μπορω να απορριψω και την Θεια Προνοια η Συμπαντικη Αγαπη...

Επισης,να αναφερω πως πολλοι απο μας ισως εχουν το χαρισμα της θεραπειας.Κατα την Παραδοση ολοι μας γενιομαστε με ενα χαρισμα που μενει κρυμμενο για παντα εκτος και αν το αφυπνισουμε.Ενα απο αυτα ειναι και η θεραπεια των αλλων...

Bilibakos
25-03-08, 15:01
Απο τη μερια μου, πιστευω πως ολοι μας εχουμε ενα <<θεικο>> τμημα μεσα μας, και χρησιμοποιω τα εισαγωγικα γιατι πιστευω οτι αυτο ειναι το Ενα, το Θαυμα ή για οσους ξερουν απο Final Fantasy VII, το Ποταμι της Ζωης (παρτε το οπως θελετε, η ουσια παραμενει η ιδια!). Μεσα στο υποσυνειδητο μας κρυβεται η ενωση μας με το συνολο, και αυτο συμβαινει επειδη, λογω της αγχωτικης μας ζωης και τους <<λεκεδες>> στον ψυχισμο μας (ειτε προκειται για δικες μας αμαρτιες και λαθη που δεν συγχωρουμε στον εαυτο μας ειτε για εγκληματα που βλεπουμε καθημερινα) εχουμε απομακρυνθει απο τον Εαυτο μας. Λοιπον, επειδη αυτο το Θεεικο κομματι ειναι μερος του εαυτου μας και δεν μπορει να αποκολληθει, βρισκει καταφυγιο στο υποσυνειδητο και μας δινει καποιες μικρες καθημερινες εκπληξεις (συμπτωσεις και στοιχεια για τον Εαυτο μας)!!!

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
25-03-08, 18:15
Ακριβως φιλε μου!

Πολλοι εχουν θεραπευθει μονο με τη δυναμη της ψυχης τους,πετυχαινοντας ετσι την αυτοιαση.Φυσικα δεν μπορω να απορριψω και την Θεια Προνοια η Συμπαντικη Αγαπη...

Επισης,να αναφερω πως πολλοι απο μας ισως εχουν το χαρισμα της θεραπειας.Κατα την Παραδοση ολοι μας γενιομαστε με ενα χαρισμα που μενει κρυμμενο για παντα εκτος και αν το αφυπνισουμε.Ενα απο αυτα ειναι και η θεραπεια των αλλων...

Μα φυσικά, όλα εντάσσονται στην θεία πρόνοια. Απλώς ο κόσμος θεωρεί την προσευχή ως ένα είδος κατάθεσης στην τράπεζα την οποία ο Θεός πρέπει να τοκίσει. Όταν λοιπόν το θαύμα δεν γίνει, τα βάζει με τν Θεό. Θα πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι έχουμε την δύναμη να κάνουμε θαύματα και ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω του διαλογισμού και της σωστής προσευχής.Αυτό άλλωστε δεν είναι και το νόημα της νηστείας;

leo morpheus
26-03-08, 10:40
Θα πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι έχουμε την δύναμη να κάνουμε θαύματα και ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω του διαλογισμού και της σωστής προσευχής.Αυτό άλλωστε δεν είναι και το νόημα της νηστείας;

Φυσικα φιλε μου! :D

Η νηστεια αυτο το νοημα εχει μονο που επειδη δεν μπορουσαν να το πουν στον απλο κοσμο οπως το αναφερεις εσυ,του την επεβαλλαν κεκαλλυμενα.Και υπαρχουν και αλλα τοσα στις θρησκειες που ουσιαστικα αφυπνιζουν ανθρωπινες δυναμεις αλλα δεν τα γνωριζουν οι πιο πολλοι...

Διαβαστε το ''Στις οχθες του ποταμου Πιεδρα καθησα και εκλαψα'' και θα δειτε τι σημαινει καποιος απλος ανθρωπος να κανει θαυματα...

Panentheist
26-03-08, 10:47
Βασικά η θεωρία είναι ότι τα τρία στρώματα της συνείδησης μεταφράζονται σε:

Συνειδητό
Υποσυνείδητο
Υπερσυνείδητο (αντί ασυνείδητο).

Και ότι το υποσυνείδητο είναι ο καρμικος φορέας και αυτό που μας χωρίζει με το υπερσυνείδητο. Πχ η Γιόγκα σημαίνει ένωση και η θεωρία είναι ότι πραγματεύεται την ένωση του υποσυνείδητου με το υπερσυνείδητο.

Για προγραμματισμό του υποσυνδητου ίσως να βοηθήσουν τα brainwaves γιατί κατεβάζουν την συχνότητα του εγκέφαλου και ίσως να μπορείς να περάσεις εντολές στο υποσυνείδητο σε ένα επίπεδο ημιύπνωσης.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
27-03-08, 10:02
Βασικά η θεωρία είναι ότι τα τρία στρώματα της συνείδησης μεταφράζονται σε:

Συνειδητό
Υποσυνείδητο
Υπερσυνείδητο (αντί ασυνείδητο).

Και ότι το υποσυνείδητο είναι ο καρμικος φορέας και αυτό που μας χωρίζει με το υπερσυνείδητο. Πχ η Γιόγκα σημαίνει ένωση και η θεωρία είναι ότι πραγματεύεται την ένωση του υποσυνείδητου με το υπερσυνείδητο.

Για προγραμματισμό του υποσυνδητου ίσως να βοηθήσουν τα brainwaves γιατί κατεβάζουν την συχνότητα του εγκέφαλου και ίσως να μπορείς να περάσεις εντολές στο υποσυνείδητο σε ένα επίπεδο ημιύπνωσης.

Επειδή με απασχολεί πολύ η ορολογία αυτών των πραγμάτων, μήπως γνωρίζεις η ψυχή (ως άυλη θεϊκή ενέργεια που φεύγει με τον θάνατο) αν εντάσσεται κάπου;

άκυρη!
27-03-08, 10:39
Εχετε ακουσει για τον William James?Αυτος στη μελετη του''the will to believe''παρατηρει οτι οταν πιστευεις κατι δεν μπορει παρα να γινει πραγματικοτητα.Ενω αν δεν το πιστευεις ή απλα δεν θες κατα βαθος να συμβει,δεν υπαρχει περιπτωση να πραγματοποιηθει.Π.χ.ενας αθλητης για να καταφερει να κερδισει σε εναν αγωνα,πρεπει πρωτα να πιστεψει στις δυναμεις του,αλλιως δεν προκειται να τα καταφερει.Πιστευω πως ειναι οντως η δυναμη του υποσυνειδητου που πραγματωνει την καθε μας σκεψη.Οταν πχ πιστευεις οτι εισαι ομορφος,τοτε νιωθεις καλα με τον εαυτο σου και αυτο βγαινει προς τα εξω.Και οι αλλοι λαμβανουν την αυτοεικονα σου σαν δεδομενο,σου φερονται αναλογα και παει λεγοντας(τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον).Ελπιζω να μην βγηκα εκτος θεματος! :D

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
27-03-08, 11:01
Δεν έχω ακούσει αυτό που λες, αλλά πάντως δεν είσαι εκτός θέματος. Κάθε άλλο θα έλεγα!! Μόνο που το υποσυνείδητο δεν πρέπει να το πιέζουμε, αλλά να το αφήνουμε ελεύθερο να δράσει. Έχεις διαβάσει το βιβλίο του Murphy "Η δύναμη του υπουνειδήτου" από τις εκδόσεις Διόπτρα; Δεν είναι επιστημονικό βιβλίο, αλλά δίνει πολύ πρακτικές συμβουλές.

Πάντως είμαι της γνώμης ότι οι άνθρωποι έχουμε μία ιδιότητα στον εγκέφαλο ή την ψυχή, η οποία δρα πέρα από χώρο και χρόνο.

leo morpheus
27-03-08, 13:05
Πάντως είμαι της γνώμης ότι οι άνθρωποι έχουμε μία ιδιότητα στον εγκέφαλο ή την ψυχή, η οποία δρα πέρα από χώρο και χρόνο.


Φυσικα και εχουμε!Απλα δεν γνωριζω αν ειναι θεμα υποσυνειδητου (δηλαδη ειναι πραγματικα μια φυσικη μας δυναμη,εστω και κρυμμενη) η καποια ψυχικη δυναμη που αλληλεπιδρα με το Συμπαν και εχουμε τα αποτελεσματα που θελουμε.

Προτιμω την αποκρυφιστικη σημασια που μιλαει για Ψυχη του Κοσμου,για Σκια(και ο Γιουνγκ την αναφερει) και για τις συμπαντικες δυναμεις που μας βοηθουν στον δρομο μας...

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
27-03-08, 13:13
Προτιμω την αποκρυφιστικη σημασια που μιλαει για Ψυχη του Κοσμου,για Σκια(και ο Γιουνγκ την αναφερει) και για τις συμπαντικες δυναμεις που μας βοηθουν στον δρομο μας...

Περί αυτού είχαν μιλήσει ο Πλάτωνας και ο Πρόκλος θεωρώντας την ψυχή ως αυτοκίνητο αιτία της ζωής. Το σημαντικό επ' αυτού είναι πως η ψυχή μας αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου συνόλου, της ψυχής του σύμπαντος. Βάσει αυτού λοιπόν, ένας Θεός ξέρει πόσες δυνάμεις διαθέτει.

Να σου πω την αλήθεια, μέσω διαλογισμού τον τελευταίο μήνα επηρέασα (ίσως....) καταστάσεις που με αφορούσαν.

leo morpheus
27-03-08, 13:31
Να σου πω την αλήθεια, μέσω διαλογισμού τον τελευταίο μήνα επηρέασα (ίσως....) καταστάσεις που με αφορούσαν.


Kαλο αυτο αρκει να ηταν μονο για καλο να μην εκανες επεμβαση στην ελευθερη βουληση καποιου αλλου... ;)

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
27-03-08, 13:36
Kαλο αυτο αρκει να ηταν μονο για καλο να μην εκανες επεμβαση στην ελευθερη βουληση καποιου αλλου... ;)

Επ' αυτού απ' ότι ξέρω υπάρχει μια ασφαλιστική δικλείδαη οποία αποκλείει την επέμβαση στην ελεύθερη βούληση του άλλου, παρά μόνο αν υπάρχει καλός σκοπός. Ειδάλλως, απλά δεν γίνεται τίποτα. Γι' αυτό στον διαλογισμό δεν πιέζουμε καταστάσεις και όταν ζητάμε κάτι πρέπει να το κάνουμε με την προϋπόθεση ότι είναι δίκαιο, πρέπον και με αγαθή προαίρεση.

leo morpheus
27-03-08, 13:40
Επ' αυτού απ' ότι ξέρω υπάρχει μια ασφαλιστική δικλείδαη οποία αποκλείει την επέμβαση στην ελεύθερη βούληση του άλλου, παρά μόνο αν υπάρχει καλός σκοπός. Ειδάλλως, απλά δεν γίνεται τίποτα. Γι' αυτό στον διαλογισμό δεν πιέζουμε καταστάσεις και όταν ζητάμε κάτι πρέπει να το κάνουμε με την προϋπόθεση ότι είναι δίκαιο, πρέπον και με αγαθή προαίρεση.


Συμφωνω απολυτα...Μονο αν εχουμε καλο σκοπο θα πετυχουμε αυτο που θελουμε και θα μας επιστραφει κιολας...

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
28-03-08, 00:06
Συμφωνω απολυτα...Μονο αν εχουμε καλο σκοπο θα πετυχουμε αυτο που θελουμε και θα μας επιστραφει κιολας...

Αυτό λοιπόν είναι το νόημα της καλής πράξεως. Φαντάσου τι θετική ενέργεια παίρνεις και τι χαρά, όταν κάνεις έναν άνθρωπο ευτυχισμένο. Είναι αυτό πο οι πρόγονοί μας έλεγαν "αντευποιϊα".Πάντα λοιπόν θετικές σκέψεις. :)

άκυρη!
01-04-08, 12:06
Οχι Λυκαιε,δεν εχω διαβασει αυτο το βιβλιο.Ομως ενδιαφερομαι πολυ.Σε ευχαριστω για την πληροφορηση! :)

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
04-04-08, 12:11
Οχι Λυκαιε,δεν εχω διαβασει αυτο το βιβλιο.Ομως ενδιαφερομαι πολυ.Σε ευχαριστω για την πληροφορηση! :)

Είναι πάρα πολύ καλό βιβλίο. Επιμένω πάντως ιδιαίτερα στα στοιχεία Βιονομίας του Δρακούλη (εκδ. ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟΝ). Το ότι το υποσυνείδητό μας δρα πέρα από χώρο και χρόνο, το βλέπεις καθημερινά.Σκέφτεσαι πχ έναν και μετά σε παίρνει τηλέφωνο. Ουσιαστικά δημιουργείς μία άϋλη πραγματικότητα, την οποία το υποσυνείδητο υλοποιεί αν δεν το πιέσεις. Γι' αυτό πρέπει να κάνουμε πάντα θετικές σκέψεις. Έχω την εντύπωση πως κάπως έτσι δουλεύει.

Witch Shadow
17-06-08, 00:45
Είναι πάρα πολύ καλό βιβλίο. Επιμένω πάντως ιδιαίτερα στα στοιχεία Βιονομίας του Δρακούλη (εκδ. ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟΝ). Το ότι το υποσυνείδητό μας δρα πέρα από χώρο και χρόνο, το βλέπεις καθημερινά.Σκέφτεσαι πχ έναν και μετά σε παίρνει τηλέφωνο. Ουσιαστικά δημιουργείς μία άϋλη πραγματικότητα, την οποία το υποσυνείδητο υλοποιεί αν δεν το πιέσεις. Γι' αυτό πρέπει να κάνουμε πάντα θετικές σκέψεις. Έχω την εντύπωση πως κάπως έτσι δουλεύει.


Οντως καπως ετσι λειτουργει. Διαβαζοντας πανω στα Ξορκια, παρατηρησα οτι υπαρχουν ορισμενα τα οποια για να λειτουργησουν θελουν μονο τη δυναμη της θετικης σκεψης. Δλδ την απεριοριστη δυναμη του υποσυνειδητου. με αυτη τη δυναμη μπορουσαν να εχουν αυτο που επιθυμουσαν πιο πολυ αλλα με εναν ιδιαιτερο τροπο (με μαϊκα :D ). Αυτο και μονο μας δειχνει οτι οι παλιοι που χρησιμοποιουσαν τετοια Ξορκια, ηξεραν πως λειτουργουσε το υποσυνειδητο. Και να φανταστει κανεις οτι δεν ηταν επιστημονες αλλα απλοι ανθρωποι, καθημερινοι.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
17-06-08, 07:38
Αυτο και μονο μας δειχνει οτι οι παλιοι που χρησιμοποιουσαν τετοια Ξορκια, ηξεραν πως λειτουργουσε το υποσυνειδητο. Και να φανταστει κανεις οτι δεν ηταν επιστημονες αλλα απλοι ανθρωποι, καθημερινοι.

Έχεις δίκιο, γιατί τελικά για τόσο απλά πράγματα είχαν συνειδητοποιήσει πως αρκεί μία μικρή τροποποίηση του τρόπου σκέψεως. Ακόμη και η παροιμιακή φράση "η πίστη μετακινεί βουνά" είναι κατά την γνώμη μου πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

fantasy
09-01-12, 19:08
Σας έχει τύχει ποτέ να σκεφτείτε κάτι και αυτό να πραγματοποιηθεί; Είναι αρκετοί οι οποίοι μιλούν σχετικά με τον "προγραμματισμό" του υποσυνειδήτου το οποίο μπορεί υπό κάποιες συνθήκες να προκαλέσει την εμφάνιση αποτελεσμάτων που επιθυμούμε. Θα μπορούσαμε να κάνουμε μία πολύ ωραία κουβέντα, υπό την προϋπόθεση ότι θα συμφωνήσουμε ως προς την ορολογία.

Αγαπητέ φίλε Λυκαίε αυτό συμβαίνει σε μένα πάντα, αλλά σε μικρές επιθυμίες και καθημερινές στιγμές. Ασχετα πράγματα που δεν έχω ονειρευτεί, δεν έχω προσευχηθεί γι΄ αυτά και ήρθαν απλά στο δρόμο μου χωρίς να τα φιλοσοφήσω να τα επιθυμήσω, να τα ζητήσω, απλά προέκυψαν. Όμως όσο κι αν παρακάλεσα 2 μεγάλα όνειρα να βγουν αν δεν θέλει η μοίρα να γίνουν δεν πάει να χτυπιέμαι, δεν θα γίνουν ποτέ. Ξέρω ότι όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή δεν θα προσπαθήσω καν για την πραγματοποίησή τους. Θα γίνει μια στιγμή που δεν θα το περιμένω πια. Και θα γίνει το θαύμα όταν πάψω να προσεύχομαι και να επιμένω για την πραγματοποίησή τους, όταν πια απελπιστώ.

Marinik
11-01-12, 20:03
mou exei tuxei, na skeftomai kati polu entona..kapoio proswpo dhladh kai to vradu na to vlepw ston upno mou..kai oxi mia kai duo..sunexeia! :eek:


Αγαπητή φίλη, θα σε παρακαλούσα τα επόμενα μηνύματά σου να είναι στα ελληνικά. Εκ του συντονισμού! :)

fantasy
13-01-12, 16:06
Διαγραφή διπλού μηνύματος. Fantasy μάλλον προτιμάς την δεύτερη εκδοχή του post ;)

fantasy
13-01-12, 16:08
mou exei tuxei, na skeftomai kati polu entona..kapoio proswpo dhladh kai to vradu na to vlepw ston upno mou..kai oxi mia kai duo..sunexeia!

Αυτό είναι φυσικό να γίνεται φίλε/η Marinik. Θα σου πω σαν ειδική στα όνειρα ότι το υποσυνείδητο κρατάει φωλιασμένες τις νύχτες όλες τις χαρές, τις λύπες, τις φοβίες, τις σκέψεις, τις επιθυμίες και ό,τι δεν μπορεί να βάλει ο νους.
Κάνει μια επεξεργασία όλων των δεδομένων που υπάρχουν με αποτέλεσμα να βγαίνει ένα νέο προϊόν αυτό το προϊόν είναι το όνειρο που βλέπουμε. Βάσει του ονειροκρίτη άλλα είναι προφητικά, άλλα συμβουλευτικά, άλλα επιθυμίας, άλλα με αντίθετο μήνυμα κ.λ.π. Αν πεινάς καρβέλια ονειρεύεσαι, λέει ο λαός και έχει δίκιο. Τι όνειρα θα δούμε εξαρτάται από τη ζωή και τις σκέψεις που κάνουμε. Αν σκέφτεσαι κάποιον λοιπον είναι φυσικό να τον ονειρεύεσαι. Ακόμα όμως κι αν πάψεις να τον σκέφτεσαι πάλι τον ονειρεύεσαι γιατί υπάρχει μέσα στο υποσυνείδητο. Αν όμως θες να μην τον ονειρεύεσαι θα πρέπει να πείσεις τον εαυτό σου ότι αυτή η εμπειρία πρέπει να σβηστεί από την κεντρική μνήμη και να πάει στον κάδο ανακύκλωσης του νου. Στο χέρι σου είναι να τον διαγράψεις και από εκεί για να μην τον σκέφτεσαι πια. Αν θέλεις να τον ονειρεύεσαι τότε η λύση είναι να μένει στη σκέψη σου. ;)