PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ

charmed
15-05-08, 15:02
Καλησπερα!Πριν μερικους μηνες ειχα προβληματα με την υγεια μου αλλα απο τοτε αρχισα να εχω ανεπτυγμενη διαισθηση!οι γιατροι δεν μπορουσαν να μου βρουν τι εχω και εγω η ιδια τους ελεγα τι εχω!αν δεν επεμενα τοσο μπορει να ειχα σοβαρα προβληματα!ξερω τι θα συμβει , πριν συμβει!ξερω τι προβλημα υγειας μπορει να εχει καποιος πριν καν να του το πει ο γιατρος.μπορω και νιωθω εντονα το σωμα μου και καταλαβαινω αν καπου υπαρχει προβλημα!χαρη στη διαισθηση μου , εχω σωσει και τη ζωη των γονιων μου απο ατυχημα! ;)

Mr.Nobody
15-05-08, 15:20
Φιλη charmed, αν οντως ισχυει κατι τετοιο συγχαρητηρια για το χαρισμα που εχεις.Απο δω και περα εξαρταται απο σενα πως θα το αξιοποιησεις.Κανοντας καλα πραγματα ανταμοιβεσαι για τις καλες σου πραξεις!Πως ακριβως απεκτησες κατι τετοιο?Μηπως θα μπορουσες να κανεις μια συντομη περιγραφη των τελευτεων ωρων ή και ημερων πριν καταλαβεις οτι εισαι χαρισματικη.Εκει που θελω να καταληξω οτι οπως πολλοι εδω(στα φουρουμ γενικα) εχουν προαναφερει οτι ολοι μας εχουμε τετοια χαρισματα αλλα ειναι κρυμμενα μεσα μας και μονο με ενα συγκεκριμενο τροπο μπορουνε να αφυπνιστουν.Μηπως μπορεις να μας βοηθησεις σχετικα με αυτο?Τι σου συνεβη πριν αποκτησεις την Διαισθηση? Ευχαριστω και καλωσορισες εδω!

Witch Shadow
15-05-08, 16:02
Οντως φιλε/η Charmed
συγχαρητηρια για το σπανιο και σπουδαιο χαρισμα σου. Αν θα μπορουσες ομως να μας αναπτυξεις λιγο το πως το καλαταβες οτι το διεθετες. Το χαρισμα αυτο βεβαια κατι μου θυμιζει αλλα δεν μου ερχεται τωρα το ονομα του ή τι ειναι ακριβως. Παντως καλως ηρ8ες στην παρεα και καλη συνεχεια να εχεις....

charmed
15-05-08, 16:24
Φιλη charmed, αν οντως ισχυει κατι τετοιο συγχαρητηρια για το χαρισμα που εχεις.Απο δω και περα εξαρταται απο σενα πως θα το αξιοποιησεις.Κανοντας καλα πραγματα ανταμοιβεσαι για τις καλες σου πραξεις!Πως ακριβως απεκτησες κατι τετοιο?Μηπως θα μπορουσες να κανεις μια συντομη περιγραφη των τελευτεων ωρων ή και ημερων πριν καταλαβεις οτι εισαι χαρισματικη.Εκει που θελω να καταληξω οτι οπως πολλοι εδω(στα φουρουμ γενικα) εχουν προαναφερει οτι ολοι μας εχουμε τετοια χαρισματα αλλα ειναι κρυμμενα μεσα μας και μονο με ενα συγκεκριμενο τροπο μπορουνε να αφυπνιστουν.Μηπως μπορεις να μας βοηθησεις σχετικα με αυτο?Τι σου συνεβη πριν αποκτησεις την Διαισθηση? Ευχαριστω και καλωσορισες εδω!
Συγκεκριμμενα , επειδη οι γιατροι δεν μπορουσαν να μου βρουν τι εχω , εγω μια μερα απο τη στεναχωρια μου και επειδη εκλαιγα σχεδον ολη τη μερα , μετα το κλαμα αρχισα να νιωθω πολυ εντονα το σωμα μου!Μετα αρχισα να βλεπω οτι μερικα πραγματα που μου ερχονταν στο μυαλο συνεβαιναν και ετσι καταλαβα οτι εχω αυτο το χαρισμα!Στην αρχη μου έρχονταν ολα αυθορμητα.Τωρα πλεον , το ελεγχω και μπορω να διαισθανθω κατι οποτε θελω!ολα αυτα αρχισαν απο αυτη τη θλιβερη ιστορια που ειχα με τα νοσοκομεια!θεωρω πως οταν καποιο ατομο εχει την προδιαθεση να ειναι διαισθητικο, πρεπει να του συμβει κτ που θα τον ταρακουνησει για να βαλει σε λειτουργια την διαισθηση του!

charmed
15-05-08, 16:26
Οντως φιλε/η Charmed
συγχαρητηρια για το σπανιο και σπουδαιο χαρισμα σου. Αν θα μπορουσες ομως να μας αναπτυξεις λιγο το πως το καλαταβες οτι το διεθετες. Το χαρισμα αυτο βεβαια κατι μου θυμιζει αλλα δεν μου ερχεται τωρα το ονομα του ή τι ειναι ακριβως. Παντως καλως ηρ8ες στην παρεα και καλη συνεχεια να εχεις....
Ολοκληρωτικα καταλαβα οτι εχω ανεπτυγμενη διαισθηση μετα την χειρουργικη επεμβαση!Που μου ειπαν τι ειχα , το οποιο γνωριζα απο πριν εγω!

Witch Shadow
15-05-08, 18:03
Συγγνωμη παλι...
Μια τελευταια χαζη ερωτηση! Ποσο καιρο εχει που μπορεις και ελεγχεις την δυναμη αυτη ακριβως? Μηνες ειναι καπως αοριστο. Αν ειναι κατω απο 6 μηνες ειναι πολυ γρηγορη η αναπτυξη του. Και καπως βιαστικη...

charmed
15-05-08, 20:55
Συγγνωμη παλι...
Μια τελευταια χαζη ερωτηση! Ποσο καιρο εχει που μπορεις και ελεγχεις την δυναμη αυτη ακριβως? Μηνες ειναι καπως αοριστο. Αν ειναι κατω απο 6 μηνες ειναι πολυ γρηγορη η αναπτυξη του. Και καπως βιαστικη...

Ειναι 1 χρονος.

laraska
15-05-08, 21:18
και εγω εχω καλη διαισθηση .
Στο σχολειο πχ παντα ολοκληρωνα ή ελεγα αυτα που ηθελε να πει ο καθηγητης .

Witch Shadow
18-05-08, 22:42
Ειναι 1 χρονος.

Δεν ειναι η Διαισθηση το δυνατο χαρτι σου. Λυπαμαι που σε απογοητευω. Διαθετεις αλλη ικανοτητα.... :confused:

maiza
19-05-08, 01:53
:D Μιας και οπως μαθαινω διθετεις αυτο το ιδιαιτερο χαρισμα, μηπως θα μπορουσες να ασχοληθεις με την περιπτωση μου & να μας πεις τι γινεται με εμενα? περιμενω με αγωνια &..

Σευχαριστω εκ των προτερων.... :)

sentrina
20-05-08, 09:28
Καλημερα σε όλους και να σας συνχαρώ για όλα όσα έχουν λεχθει για το θέμα αυτο παρόλο που ειναι ειναι αρχή ακόμα για να υπάρχει μια ποιο γενική εικόνα του όλου θέματος

δεν ειμαι ιδήμον όμος
όμος όπος όλοι εχουν τις εμπιρίες τους εχω κι εγω τις δικές μου

η δική μου η περίπτωση ειναι μέσα απο συμαδιακά όνειρα ίσος ακουστεί υπερβολικό αλλά δεν έχουν να ΄κάνουν άμεσα με μένα αλλά με μια ποιο ευρία ενια δηλαδη εχουν να κάνουν με αλλους σε οποιοδήποτε σημίο του κόσμου και ειναι και τραγηκά
σινήθος το γεγονός γήνεται την ωρα που βλέπω το όνειρο και μετά σικόνομε και το ακουω στις ειδήσης εγώ δεν μπορω να ΄ξέρω που γήνεται και ποιους μπορω να βοηθήσω όπος αναφερθικε και ανωτέρω άν το πουμε κάπου θα μας περάσουν για τρελους αυτα τα όνειρα τα έχω απο την απο 15 χρονών και απο τότε έχουν περάσει πανω απο 30 χρόνια

όσο για αυτο που ανέφερε η charmet σχετικά κάτω απο ποιες σινθίκες κατάλαβε το γεγονός θα σιμφωνίσω μαζίτης γιατι ηχα μια παρόμια εμπιρία όχι βέβεα με αρώστια αλλά με άλλο περιστατικό

ήμουν πάρα πολυ στεναχωριμένη για κάποιο προβλημά μου και δεν ήξερα τι να κάνω άρχησα να σκεύτωμαι διαφορα και να προσευχωμε παρακαλόντας να δω κάποιο σιμάδι άρχισα να κλαίο πάρα πολύ έντονα με κλάμα γοερό ξαφνικά άρχισε μέσα στο σπίτι να μυρίζει θυμία πολύ έντονο δεν ήξερα τι να κάνω αυτή η κατάσταση κράτισε παρα πολύ ώρα κι έγώ παρόλο που ένιοιθα περίεργα σινεσθίματα φοβου ηρεμίας γαλίνης κατάλαβα ότι αυτο ήταν κάποιο μήνυμα για μένα να καταλάβω κάποια πράγματα τι να κάνω
εκείνη την μέρα περίμενα μιά επισκεψη παρόλο που κάποια στιγμή ηρέμισα οταν ήλθε το άτομο διαπίστοσε ότι πράγματι σινεβενε κάτι τέτοιο εμέσα στο σπίτι
βέβεα εγώ εξακολουθούσα να ειμαι ακόμα επιρεασμένη απο την όλη κατάσταση και να σιγοκλαίο

πήγε απογευμα για να συνεύλθω και αυτή η ανάμνηση έχει μίνει μέσα μου βαθιά

αυτή η εμπηρία επαναλίφθικε αλλη μιά φορά και μου έδιξε τι να κάνω

αυτο που μπορω να πω σιμπερασματικά για μένα για όλα αυτα ειναι ότι μπορεσα μεσα απο τον διαλογισμό και την προσευχή να φτάσω σε αυτο το αποτελεσμα

μέσα μας κρίβουμε κάποιες δινάμοις πιστεύω ότι άν έχουμε σωστή και ισοροπιμένη ψυχολογία μπορουμε να διαχηριστουμε σωστά τετοιες καταστάσεις για να μην βγουν σε βάρος μας όλα ειναι μεσα στο μυαλό μας τα δυο περιστατικά εγηνας το ένα το 2000 και το άλλο το το 2002

απο τότε δεν έχω προσπαθίσει ξανά να μπω σε τέτοια διαδικασία λόγο του ότι έχω τόσα πολλα στην ζωή μου που δεν θα άντεχα μια περάσω ξανά κατι τέτοιο ίσος φτέει το ότι δεν έχω κάποιον που να με καθοδηγίσει για να γίνει ποιο σωστα αν μπορώ να το πω αυτο όπος ήπα και στην αρχή δεν ειμαι ιδήμον και δεν ξέρω να χειρίζωμαι ποιο καλίτερα αυτες τις καταστάσεις και φοβάμε μην με πανε "αλλου"

ευχαριστω για την φιλοξενία στο φόρουμ και θα ήθελα να ακουσω κάποια σχόλεια απο άτομα που ειναι ποιο ενιμερομένα πάνω σε αυτα τι μπορεί να γήνει καλήτερα χωρίς να μας φοβίζουν τετοιες καταστάσεις

Neda
20-05-08, 11:13
Πραγματικά όλοι μέσα μας έχουμε εν δυνάμει δυνατότητες, οι οποίες ενεργοποιούνται αναλογα και με τα ερεθίσματα που δεχόμαστε από το περιβάλλον. Συνήθως γεγονότα που τραντάζουν τον ψυχολογικό μας κόσμο (όπως η περίπτωση της charmed) μας <βοηθούν> κατα κάποιο τρόπο να βγάλουμε στην επιφάνεια διαφορές πτυχές και δυνατότητες του εαυτού μας που δεν είχαμε ανακαλύψει. Από κει και πέρα το κατά πόσο θα αναπτυχθούν περαιτέτω αυτα τα χαρίσματα εξαρτάται και από την προσπάθεια που θα καταβάλουμε και εμείς οι ίδιοι. Τώρα στην περίπτωσή σου sentrina το χάρισμα αυτό που έχεις μπορεί μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει σαν <ευλογία> και κάποιος άλος σαν <κατάρα> (εγω αυτούς τους χαρακτηρισμούς τους θεωρώ σαν δύο διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος). Το μόνο βέβαιο είναι πάντως ότι χρειάζονται τεράστια ψυχικά αποθέματα για να μπορέσεις να αντέξεις και να χειραγωγήσεις κατα κάποιον τροπο το χαρισμά σου- αλλά αυτό δεν παύει να αποτελεί και μια μεγάλη πρόκληση.Εγώ πιστεύω ότι ο καλύτερος καθοδηγητής για σένα είσαι εσυ η ίδια για τον εαυτό σου.Αν και είναι λίγο δύσκολο εγώ θα σου πρότεινα να βρείς τον τρόπο να εξελίξεις παραπέρα αυτό το χαρισμά σου- γιατί για κάποιον λόγο σου δόθηκε, τίποτα δεν είναι τυχαίο- και να μην φοβάσαι να το αποδεχτείς. Καλη επιτυχία λοιπόν.. Φιλικα Neda

Witch Shadow
20-05-08, 11:54
Φιλη Sentrina
Θα συμφωσω με αυτα που μολις ειπε η Neda. Το χαρισμα αυτο που διαθετεις σου δωθηκε γιατι μπορεις να το ελεγξεις. Αν δεν μπορουσες να το αποδεχτεις δε 8α το ειχες. Αλλωστε ολα για καποιο λογο γινονται. Μη κανεις το λαθος να το καταπιεσεις ή να το απορριψεις. Απο προσωπικη μου εμπειρια στο λεω. Ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που μπορεις να κανεις. Διοτι οταν θα ερθει η στιγμη να εξελιχθει/αναπτυχθει απο μονο του το χαρισμα σου 8α πονας. Τουλαχιστον αυτο περναω εγω. Αλλα δεν εχει σημασια. Κανενας δεν ειναι ειδικος σε τετοια 8εμματα. Μονο ο εαυτος σου. Καλη συνεχεια στο ταξιδι σου... :D

sentrina
20-05-08, 15:28
Αγαπητή φίλοι διάβασα τα μηνύματα σας και δεν περίμενα ποτέ ότι θα ήχα μια τόσο θετική αντιμετόπιση απο άτομα που δεν γνωρίζω

τα τελευταία χρόνια η αληθεια ειναι ότι περνάω δίσκολες καταστάσεις όμος ο θεός μου έδωσε μεγάλη ψυχική δίναμη για να μπορώ να τα ξεπερνω

δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που γκρινιαζουν για το παραμικρό απλό το κανω γιατι ειναι υποχρέωση μου απενταντι στον εαυτό μου και στου δικους μου

όμος δεν έχω ατωμα που να μιραστω τις ανησιχειες μου και να μπορώ να εξελίξω κάποια πράγματα παρακάτω ίσος φτέναι οι σιγκηρίες τα βοιόματα κι εγώ δεν ξέρω τι

θα σας περιγράψω ένα δυσάρεστο αλλα και συνχρόνος πολυ ευχάριστο γεγονός

όταν ήμουν παιδί πάντα ήχα ανησιχειες πνευματιες χωρίς να μπορώ να τις εξιγήσω
σε μικρή ηλικία έκανα οικογένεια όμος επειδή ήθελα να πάω παρακάτω σε μόρφοση κα τα παρόμια χωρισα τελεία κάποιες σπουδες όχι τίποτα το ιδηέτερο όμος μέσα απο αυτες τις εμπιρίες έμαθα περισότερο να σκεύτομαι και να κάνω περετέρο αναζητίσεις
σε κάποια φάσει γνωρίζω κάποιο άτομο το οποιο με βοήθησε σε πολλά πράγματα κανωντας ατέλειωτες συζητίσεις και καποια στιγμή μεταξί αστίου και σοβαρού ηπαμε δεν γράφωμε όλα αυτα σε βιβλίο

εγω απο τότε άρχισα να διαβάζω αρχάια ελληνική γραμματία φιλοσοφία και ένα σωρό όμος κανένα απόλα αυτά δεν ήταν το κατάληλο για μένα που θα με βοηθούσε για κάτι τέτοιο πέρασαν κάποια χρόναι και η προσπάθεια σηνεχίστικε

μια μέρα ήδα ήμουν μέσα στο μετρό και ήδα μιά κοπέλα να κρατάει ένα βιβλίο να το διαβάζει της έκλεψα τον τίτλο και με την πρώτη ευκερία πήγα να δω τι ακριβός ήταν αυτο το βιβλίο

όταν το άνηνξα δεν μου έκανα καμία εντίποση λεω δεν ειναι αυτό που ψάχνω

πέρασε ένα περίπου εξάμηνο και κάτι δυσάρεστο συνεύει στην ζωή μου ο πόνος ήταν βαρής
΄τότε σκεύτικά το βιβλίο να πάω να το πάρω
άρχισα να το διαβάζω έγραφε μέσα κάποιες ασκήσεις διαλογισμούς και πολά άλλα

όμος αυτο που με έκανε να να περάσω κατι πολυ συγκλονιστικό ήταν όταν πήγα και πήρα και ένα δεύτερο βιβλίο που το συνόδευε και ανακάληψα ότι αυτό το βιβλίο ήταν αυτό που έψαχνα για να γράψω αυτό που ήθελα

σινηδητοποίησα ότι όλη μου η ζωή καταστράφικε γιατί ήταν να γραφεί ένα βιβλίο και το σόκ που πέρασα ήταν τόσο μεγάλο που μια βδομάδα έκλεγα και μεγά αποφάσισα να μην ασχολθώ ξανά με αυτό τό θέμα και μετανάστευσα για να μην ειναι ο πόνος μεγάλος δυόμιση χρόνια πέρασαν απο τότε και η ζωή μου όχι ότι ειναι καλήτερη αλλά μπορώ να πω ποιο ήρεμη
εκανα πράγματα και κάθε φορά προσπαθώ να βάλω σε λειτουγία την διεσθισή μου τι ειναι καλήτερο να κάνω φοβάμε πάρα πολυ γιατί σινήθος τα άτομα που ειναι διορατικά έχουν κι άλλα χαρίσματα αποτι γνωρίζω εβεσθιτα κι επιρεπεις σε εξωτερικους παράγωντες μην πληγωθουν. ειναι άτομα μεγαλόψυχα με έντονο το συνέσθημα να βοηθούν τον κόσμο χωρίς να τους το ζητάει κανείς

γιαυτό ειμαι πολυ απομονομένη και μόνο τους ανθρωπους που ειναι κοντά μου βοηθάω δεν περιμένω ευχαριστώ γιατί ξέρω ότι ποτέ δεν θα το ακουσω εγω το κάνω για τι το νιώθω και ότι ο προορισμός μας ειναι αυτός να βοηθάμε όσους το έχουν ανάγκη όχι απο χρήματα αλλα απο στίριξη μια καλή κουβέντα που λύπει σήμερα απο τους ανθρωπους

δεν έχω τίποτα καταπιέσει απο τα δώρα που μου έδωσε ο θεως όμος θέλω να μάθω πως μπορώ να τα εξελίξω με το δινατό καλήτερο τρόπο

ευχαριστώ

sentrina
20-05-08, 15:39
[QUOTE=sentrina]Αγαπητή φίλοι διάβασα τα μηνύματα σας και δεν περίμενα ποτέ ότι θα ήχα μια τόσο θετική αντιμετόπιση απο άτομα που δεν γνωρίζω

τα τελευταία χρόνια η αληθεια ειναι ότι περνάω δίσκολες καταστάσεις όμος ο θεός μου έδωσε μεγάλη ψυχική δίναμη για να μπορώ να τα ξεπερνω

δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που γκρινιαζουν για το παραμικρό απλό το κανω γιατι ειναι υποχρέωση μου απενταντι στον εαυτό μου και στου δικους μου

όμος δεν έχω ατωμα που να μιραστω τις ανησιχειες μου και να μπορώ να εξελίξω κάποια πράγματα παρακάτω ίσος φτέναι οι σιγκηρίες τα βοιόματα κι εγώ δεν ξέρω τι

σε μικρή ηλικία έκανα οικογένεια όμος επειδή ήθελα να πάω παρακάτω σε μόρφοση κα τα παρόμια χωρισα τελεία κάποιες σπουδες όχι τίποτα το ιδηέτερο όμος μέσα απο αυτες τις εμπιρίες έμαθα περισότερο να σκεύτομαι και να κάνω περετέρο αναζητίσεις
σε κάποια φάσει γνωρίζω κάποιο άτομο το οποιο με βοήθησε σε πολλά πράγματα κανωντας ατέλειωτες συζητίσεις και καποια στιγμή μεταξί αστίου και σοβαρού ηπαμε δεν γράφωμε όλα αυτα σε βιβλίο

εγω απο τότε άρχισα να διαβάζω αρχάια ελληνική γραμματία φιλοσοφία και ένα σωρό όμος κανένα απόλα αυτά δεν ήταν το κατάληλο για μένα που θα με βοηθούσε για κάτι τέτοιο πέρασαν κάποια χρόναι και η προσπάθεια σηνεχίστικε

μια μέρα ήδα ήμουν μέσα στο μετρό και ήδα μιά κοπέλα να κρατάει ένα βιβλίο να το διαβάζει της έκλεψα τον τίτλο και με την πρώτη ευκερία πήγα να δω τι ακριβός ήταν αυτο το βιβλίο

πέρασε ένα περίπου εξάμηνο και κάτι δυσάρεστο συνεύει στην ζωή μου ο πόνος ήταν βαρής

όμος αυτο που με έκανε να να περάσω κατι πολυ συγκλονιστικό ήταν όταν πήγα και πήρα και ένα δεύτερο βιβλίο που το συνόδευε και ανακάληψα ότι αυτό το βιβλίο ήταν αυτό που έψαχνα για να γράψω αυτό που ήθελα

σινηδητοποίησα ότι όλη μου η ζωή καταστράφικε γιατί ήταν να γραφεί ένα βιβλίο και το σόκ που πέρασα ήταν τόσο μεγάλο που μια βδομάδα έκλεγα και μεγά αποφάσισα να μην ασχολθώ ξανά με αυτό τό θέμα και μετανάστευσα για να μην ειναι ο πόνος μεγάλος δυόμιση χρόνια πέρασαν απο τότε και η ζωή μου όχι ότι ειναι καλήτερη αλλά μπορώ να πω ποιο ήρεμη

εκανα πράγματα και κάθε φορά προσπαθώ να βάλω σε λειτουγία την διεσθισή μου τι ειναι καλήτερο να κάνω

φοβάμε πάρα πολυ

σινήθος τα άτομα που ειναι διορατικά έχουν κι άλλα χαρίσματα αποτι γνωρίζω εβεσθιτα κι επιρεπεις σε εξωτερικους παράγωντες μην πληγωθουν. ειναι άτομα μεγαλόψυχα με έντονο το συνέσθημα να βοηθούν τον κόσμο χωρίς να τους το ζητάει κανείς

γιαυτό ειμαι πολυ απομονομένη και μόνο τους ανθρωπους που ειναι κοντά μου βοηθάω δεν περιμένω ευχαριστώ γιατί ξέρω ότι ποτέ δεν θα το ακουσω εγω το κάνω για τι το νιώθω και ότι ο προορισμός μας ειναι αυτός να βοηθάμε όσους το έχουν ανάγκη όχι απο χρήματα αλλα απο στίριξη μια καλή κουβέντα που λύπει σήμερα απο τους ανθρωπους

δεν έχω τίποτα καταπιέσει απο τα δώρα που μου έδωσε ο θεός όμος θέλω να μάθω πως μπορώ να τα εξελίξω με το δινατό καλήτερο τρόπο

όπος ίδη έχει αναφερθεί σε κάθε φάση της ζωης μας σιναντάμε ατομα που για κάποιο λόγο έχουν κάτι να μας δώσουν και αυτος ειναι ο λόγος που σοκαρίστικα πολύ όταν διάβασα τα βιβλία
δεν μπορουσαν να διανοιθώ ότι κάτι τετοιο συνεύενε σε μένα
ποτέ δεν ήδα ένα όνειρο που να με καθοδηγούσε πάντα ήχα την διέσθιση ίσος κάπου καταλάβενα κάποια πράγματα αλλα ίσος δεν ήθελα να τους δόσω όνομα

τωρα ακολουρώ μια ζωή με μελέτη για περισότερο γνωση και που ξέρει κανεις τι μπορει να σιμβεί αυριο
ευχαριστώ θεμά τους φίλους για τις καλές τους σιμβουλες όμος θα ήθελα περισότερα πράγματα να μάθω

ευχαριστω

sentrina
20-05-08, 15:40
Αγαπητή φίλοι διάβασα τα μηνύματα σας και δεν περίμενα ποτέ ότι θα ήχα μια τόσο θετική αντιμετόπιση απο άτομα που δεν γνωρίζω

εκανα πράγματα και κάθε φορά προσπαθώ να βάλω σε λειτουγία την διεσθισή μου τι ειναι καλήτερο να κάνω

φοβάμε πάρα πολυ

σινήθος τα άτομα που ειναι διορατικά έχουν κι άλλα χαρίσματα αποτι γνωρίζω εβεσθιτα κι επιρεπεις σε εξωτερικους παράγωντες μην πληγωθουν. ειναι άτομα μεγαλόψυχα με έντονο το συνέσθημα να βοηθούν τον κόσμο χωρίς να τους το ζητάει κανείς

δεν έχω τίποτα καταπιέσει απο τα δώρα που μου έδωσε ο θεός όμος θέλω να μάθω πως μπορώ να τα εξελίξω με το δινατό καλήτερο τρόπο

όπος ίδη έχει αναφερθεί σε κάθε φάση της ζωης μας σιναντάμε ατομα που για κάποιο λόγο έχουν κάτι να μας δώσουν και αυτος ειναι ο λόγος που σοκαρίστικα πολύ όταν διάβασα τα βιβλία
δεν μπορουσαν να διανοιθώ ότι κάτι τετοιο συνεύενε σε μένα
ποτέ δεν ήδα ένα όνειρο που να με καθοδηγούσε πάντα ήχα την διέσθιση ίσος κάπου καταλάβενα κάποια πράγματα αλλα ίσος δεν ήθελα να τους δόσω όνομα

τωρα ακολουρώ μια ζωή με μελέτη για περισότερο γνωση και που ξέρει κανεις τι μπορει να σιμβεί αυριο
ευχαριστώ θεμά τους φίλους για τις καλές τους σιμβουλες όμος θα ήθελα περισότερα πράγματα να μάθω

ευχαριστω

Neda
20-05-08, 20:37
<όμος αυτο που με έκανε να να περάσω κατι πολυ συγκλονιστικό ήταν όταν πήγα και πήρα και ένα δεύτερο βιβλίο που το συνόδευε και ανακάληψα ότι αυτό το βιβλίο ήταν αυτό που έψαχνα για να γράψω αυτό που ήθελα

σινηδητοποίησα ότι όλη μου η ζωή καταστράφικε γιατί ήταν να γραφεί ένα βιβλίο και το σόκ που πέρασα ήταν τόσο μεγάλο που μια βδομάδα έκλεγα και μεγά αποφάσισα να μην ασχολθώ ξανά με αυτό τό θέμα και μετανάστευσα για να μην ειναι ο πόνος μεγάλος δυόμιση χρόνια πέρασαν απο τότε και η ζωή μου όχι ότι ειναι καλήτερη αλλά μπορώ να πω ποιο ήρεμη>

:confused: Συγνώμη αλλα επειδη δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις με τα παραπανω μπορείς να μου το εξηγησεις λίγο καλυτερα ...για να βγαλω καποιο συμπερασμα :p

sentrina
21-05-08, 15:28
Αγαπητε - η Neda

καταλαβένω ότι κάποια πράγματα σου ειναι λίγο δυσνόιτα γιατί εγώ δεν τα έγραψα αναλητικά

λοιπόν για να καταλάβεις σου γράφω το εξεις σε μικρή ηλικία κάνω ένα γαμο ο οποιος παύει να υφίστατε μέσα σε λίγα χρόνια
΄λόγο το ότι ήμουν μικρή ήχα την δηνατότητα να πάω και να συνεχίσω κάποια σχολεία στην πορία γνωριζω αυτο τό άτομο που ίδη έχω αναφέρει ότι με βοήθησε πολύ με το οποιο ήμασταν ζευγάρι όμος υπάρχει ένα αλλά

αυτο το άτομο ήταν πολύ δύσκολος στη απόφαση να σκευτει μια ποιο ουσιαστική σχέση μεταξίμας μας να κάνουμε οικογένεια μίας και ήμασταν πολά χρόνια μαζί
και εκει που πίστευα ότι όλα ήταν καλά μεταξίμας χωρίσαμε ουτε τσακομοι ουτε τίποτα απλα μου λέει ότι δεν θέλει να ήμαστε μαζι τίποτα αλλο

μετά πήρα αυτα τα βιβλια και διάβασα ότι αυτο που μου σινεύει ήταν για να΄γήνει αυτος ο άνθρωπος μου έδηξε ένα δρόμο εγω τον ακολούθισα και απο κει και πέρα η ζωή ήταν όλο πόνος και ένα μεγάλο γιατί στριφογήριζε στο μυαλό μου

κάθε άνθρωπο που συναντάμε στην ζωή μας έχει ένα χρέος μαζί μας να εκπληρώσει καλό ή κακό
το χρέως αυτου του ανθρώπου ήταν μέχρι εκει να με βάλει στον δρόμο για την αναζήτισει διαφορετικά δεν θα ήμου εδώ τώρα και να γνωρίσω εσάς και να λέμε πράγματα που ειναι τόσο σιμαντικά για τον καθένα

ο καθένας έχει κάτι να μου προσφέρει ακόμα και ένα μωρό παιδί πως; μα με την επαφή μαζί του πέρνω την αύρα του που είναι όλο θετική ενέργεια και μου γεμίζει την ψυχή και με γαληνεύει και με κάνει να ταξιδεύ σε άλλη διάσταση

εχεις σιναντίσει ανθρωπους στην ζωή σου για πρώτη φορά και να νομίζεις ότι μια ζωή γνωρίζεστε και δεν μιλάω για την αδελή ψυχή αλλά για σε επίπεδο ερωτικό αλλά άλλα άτομα που να έχεις την αίσθιση ότι είναι παιδία σου

ειναι κάτι μαγικό προτώγνορο το ζω εδω και δύο χρονια και ειναι κάτι πολύ ξεχωριστό για μένα νομίζω ότι ζήσαμε σε άλλες ζωές και σιναντιθήκαμε εδω για να γεμίσουμε τις ζωές μας πρόκιτε για μια μαμά με το μωρό της εχουμε μια απιστευτη επικοινωνία οταν συναντιομαστε η κάθε μία ξέρει τι θέλει η άλλη τι να πω δεν έχω λόγια

και όλα αυτά βγένουν μέσα απο την ψυχή μας που πονάει και ψάχνει απεγνωσμένα να βρει τι ειναι αυτο που τις λύπει για να γαληνέψει πιστεύω και να νιώσει την πληρωτητα

σας ευχαριστω και πάλυ μεσα απο την καρδυά μου που σας γνώρισα και πιστεύω ότι έχω πολλά να πάρω απο σάς όποια και άν ειναι η ηλικία σας γι αυτο ειμαι εδω για να σας ακούσω

Neda
21-05-08, 21:02
Λοιπόν όσον αφορά το χαρισμά σου...Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα τον τρόπο για να το αναπτύξεις παραπέρα πρέπει να το βρεις εσύ η ιδια σαν <setrina>... αύτο το χαρισμά που έχεις ειναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ και μονο εσυ μπορεις να βρεις τον τρόπο να το εξελίξεις καθώς και να το συμβαβίσεις με τα γεγονότα της καθημερινοτητάς σου έτσι ώστε να μην σε επηρεάζει σε τραγικό βαθμό και χάνεις κομματια της ζωής σου.Τώρα ότι και να σου πώ εγω είναι λίγο περιττό ιδιαιτερα αν αναλογιστουμε ότι το κάθε άτομο ειναι μια ξεχωριστή-ιδιαιτερη προσωπικότητα και τα χαρίσματα που διαθετει καθως η εξελιξη τους δεν μπορει παρα να υπόκεινται σε αυτη την προσωπικοτητα.Σύμφωνα με την αποψή μου λοιπον τα κλειδια για να ανοίξεις αυτη την πόρτα βρίσκονται στο δικο σου χέρι.Απλά σου παραθέτω μια φιλική συμβουλή που ευχομαι να σε βοηθησει..να προσπαθησεις να ελενξεις εσύ το χαρισμά σου και όχι αυτό εσένα.Και αυτό το τονίζω γιατι το να ειναι καποιος διαισθητικος ή εμβιωτικος είναι τις πιο πολλές φορές επιπονο (ιδιατερα στην αρχη) και σαν μόνη λύση σε αυτες της περιπτωσεις μοιαζει ο λυτρωτικος δρομος της απομονωσης από τους αλλους ανθρωπους ή παραγκωνιση του χαρισματός του. Πρέπει λοιπον βρεις τον τρόπο να το χειραγωγησεις έτσι ώστε να ζεις την ζωή σου χωρίς φόβο και συγχρόνως να εξασκεις και αυτο το κομματι σου-γιατι ειναι κομματι σου και αφησεις θα νιωθεις κενη. Εξάλλου όπως ειπα και στην προηγουμενη απαντηση μου υπάρχει κάποιος λόγος που σου δοθηκε .........
Φιλικά
Η :D ΝΕDA

forsaken
07-06-08, 05:35
Geia sas :) eimai kainourio melos kai thelw na sas sigxarw gia tin omorfi parea sas kai ta wraia themata tou forum sas.Tha ithela para polli tis simboules sas giati eimai polli mperdemeni.H mitera mou einai sabbatogenimeni kai elafroiskioti (pote mou den katalaba ti einai auto :D ) egw sinexeia tin koroideua kai gelousa mazi tis,tis elega oti auta einai mpourdes klp klp..... omos oses fores eblepe oneira ''ebgenan'' ,alles fores otan milaw polli gia kati pou thelw h gia kati den thelw katholou mou leei: stamata na prokalis tin tixi sou kai to periergo einai oti otan itan na klisw kapies doulies telika den egine tipota alla kai ston dromo eblepa kapia atoma pou den ithela katholou na dw.Pisteuete oti i mitera mou exei aneptigmeni diesthisi?,pisteuete sto ''min prokalis tin tixi sou'' ?

καλώς ήρθες στο φόρουμ! θα ήθελα να σε παρακαλέσω μόνο να γράφεις με ελληνική γραμματοσειρά. ~ melian

Witch Shadow
09-06-08, 00:30
Θα ελεγα οτι η μητερα σου εχει αναπτυγμενη Διαισθηση σε μεγαλο βαθμο. Πιστευω σε αυτο "μην προκαλεις την τυχη σου" αν και γω το λεω συνηθως για την Μοιρα. Οσο πας κοντρα σε αυτο που ειναι σωστο ή πιεζεις καποιες καταστασεις να γινουν πιο γρηγορα απ'οτι 8α επρεπε, τοτε ειναι και η ωρα να πληρωσεις τις συνεπειες. Ολα να σου πανε αντιθετα ή αναποδα απ'οτι τα περιμενεις...
Θα σου προτεινα να ακους τη συμβουλη της μητερας σου. Ξερει κατι παραπανω... ;)

forsaken
09-06-08, 10:11
s'euxaristw polli gia tin simbouli sou witch :) i alithia einai oti oso pio apaisiodoxi eimai toso pio asxima pragmata mou simbenoun :eek: pote mou den pistepsa oti i arnitikes skepsis exoun kai sinepies

sentrina
15-06-08, 08:18
Θα ήθαλα να ευχαριστήσω την Αγαπητή Neda για τις τόσο πολύτητμες συμβουλες
για οικογενιακους λόγους δεν μπορεσα να ειμαι στο φόρουμ όμος τωρα επανίλθα και θα ήθελα να σου απαντίσω σε αυτα που μου έγραψες

αυτο που θα ήθελα να σου πω σε όλα αυτα που με συμβουλεύεις ειναι το εξεις
ποτε δεν καταπίεσα τον εαυτο μου για κάτι που ειναι ενάντια σε ότι έχει σχέσει με αυτο το ξεχωριστω χάρισμα όπος αναφέρεις. ζω μια φυσιολογική ζωή.Ότι έχει σχέσει με το θεμα αυτο πάντα το δεχώμουν πολυ φυσιολογικα μια και ήταν κομάτι του εαυτου μου και ένιωθα ξεχωριστη γιαυτο αλλά ποτέ απομονομένη απο τους άλλους ανθρωπους με τη εβρία ενοια. Γιατι εν μέρη αυτο που έκανα ήταν να προσπαθω να ξεχωρίζω τους ανθρωπους που θα επικοινωνουσα. Δεν ξέρω κατα πόσο ήταν αυτο καλό ή κακό αλλά αυτο δεν μπορω να το αποβάλω απο μέσα μου
ή αν ήταν το ήδιο πραγμα ( απομόνοση ) να πω ότι αυτο ειναι ένα ίδος απομόνοσης απο μένα την ίδια. Όπος και νά έχει το κουβαλάω μέσα μου. Ξέρω ότι ειναι βαρή και δυσβάσταχτο κάποιες φορές. Όμος λόγο χαρακτήρος το θεορώ πολυ φυσικό γιατι ειναι, και είναι μέρος της ζωής μου. Πράγματι θα ένοιωθα ένα κενό σαν να μου έληπε κάτι άν το αποθουσα. Όπος ήπες κι εσει για κάποιο λόγο γίνωντε όλα αυτα

Επισεις θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου εξηγήσεις τι ενωεις σε κάποια σημία οπος: '' να προσπαθήσεις να ελένξεις εσει το χάρισμά σου και όχι αυτο εσένα" κάντω ποιο αναλυτικά άν γήνετε
επίσεις τι θα πει "εβιωτικός"

αυτα προς το παρών και σε ευχαριστω και πάλυ

Witch Shadow
16-06-08, 01:01
....'' να προσπαθήσεις να ελένξεις εσει το χάρισμά σου και όχι αυτο εσένα" ....
...επίσεις τι θα πει "εβιωτικός"

Ολα τα χαρισματα εξελισσονται και αναπτυσσονται οσο μεγαλωνεις. Ερχεται καποια στιγμη που το χαρισμα μπορει να αναπτυχθει αποτομα (πολλοι πιθανοι λογοι και παραγοντες μπορει να το ιντριγκαρουν) και συ να μην εισαι ετοιμη να δεχτεις ακομα την αλλαγη, με αποτελεσμα να σε ελεγχουν οι δυναμεις και οχι εσυ αυτες. Αλλα και να συμβει αυτο με το καιρο και εχοντας συγκεντρωμενο το μυαλο σου μπορεις να το επαναφερεις στα νερα και να το ξανα-ελεγξεις. Ο χρονος που θα παρει ειναι αναλογα με το χαρισμα. Μην ανησυχεις ομως εσυ δεν προκειται να εχεις τετοια προβληματα εφοσον ζεις φυσιολογικα και αρμονικα με το χαρισμα σου.
"Εμβιωτικος" ειναι ο ανθρωπος εκεινος που εχει το σπανιο χαρισμα της Εμβιωσης. Αυτη η ικανοτητα του επιτρεπει να "νιωσει", να "ακουσει" τις βαθυτερες σκεψεις και συναισθηματα των αλλων. Ειναι πιο ισχυρο απο την Τηλεπαθεια. Αυτοι οι ανθρωποι ειναι συνηθως δασκαλοι, κοινωνικοι λειτουργοι κ.α. Χρησιμοποιουν την ικανοτητα αυτη ωστε να καθοδηγησουν αλλους, να απαλυνουν τον πονο και τα βασανα τους, ακομα και να θεραπευσουν την ψυχη μπορουν αλλα μετα απο πολυ εξασκηση και μεγαλη εμπειρια. Καποιες φορες αυτη η ικανοτητα μπορει να γινει μεγαλο βαρος.

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
16-06-08, 07:44
Αυτη η ικανοτητα του επιτρεπει να "νιωσει", να "ακουσει" τις βαθυτερες σκεψεις και συναισθηματα των αλλων. Ειναι πιο ισχυρο απο την Τηλεπαθεια. Αυτοι οι ανθρωποι ειναι συνηθως δασκαλοι, κοινωνικοι λειτουργοι κ.α. Χρησιμοποιουν την ικανοτητα αυτη ωστε να καθοδηγησουν αλλους, να απαλυνουν τον πονο και τα βασανα τους, ακομα και να θεραπευσουν την ψυχη μπορουν αλλα μετα απο πολυ εξασκηση και μεγαλη εμπειρια. Καποιες φορες αυτη η ικανοτητα μπορει να γινει μεγαλο βαρος.

Ακριβώς γι΄αυτό πιστεύω πως η φύση προνοεί ώστε η ικανότητα αυτή να εμφανίζεται με έντονο τρόπο σε ανθρώπους που έχουν και τον ανάλογο βαθμό ηθικής. Ενδεχομένως, μία τέτοια δύναμη σε λάθος χέρια να αποβεί επικίνδυνη. Ακόμη και οι ψυχίατροι και ψυχολόγοι που θέλουν να λέγονται θεραπευτές, στην πλειονότητά τους δεν διαθέτουν αυτό το χάρισμα, γι΄αυτό και στρέφουν τον κόσμο στα φάρμακα.

Witch Shadow
17-06-08, 01:15
Ακριβώς γι΄αυτό πιστεύω πως η φύση προνοεί ώστε η ικανότητα αυτή να εμφανίζεται με έντονο τρόπο σε ανθρώπους που έχουν και τον ανάλογο βαθμό ηθικής. Ενδεχομένως, μία τέτοια δύναμη σε λάθος χέρια να αποβεί επικίνδυνη. Ακόμη και οι ψυχίατροι και ψυχολόγοι που θέλουν να λέγονται θεραπευτές, στην πλειονότητά τους δεν διαθέτουν αυτό το χάρισμα, γι΄αυτό και στρέφουν τον κόσμο στα φάρμακα.

Σε λαθος χερια φιλε μου Λυκαιε θα ειχε τα αντιθετα αποτελεσματα. Πρωτα οταν θα γινοταν η πρωτη επαφη με αυτην την ικανοτητα, δεν θα μπορουσε να την ελεγξει. Δεν θα μπορουσε να ξεχωρισει τις δικες του σκεψεις και αισθηματα απο αυτα των αλλων. Σκεψου οτι απο την αρχη σχεδον μπορει να "νιω8ει" ενα οικοδομικο τετραγωνο αλλα με καποια προσπα8εια. Το επομενο βημα ειναι ο θυμος ο οποιος κανει τον χρηστη να χρησιμοποιει την ικανοτητα αυτη για προσωπικο οφελος καθαρα. Και αυτο δεν ειναι καλο γιατι οι δυναμεις ολες ειναι ζωντανες και αν τις κακομεταχειρηστεις, κανουν κακο και σε σενα.
Οι ανθρωποι με ηθικη που εχουν αυτο το δωρο και καταρα συγχρονως ειναι πιο ευκολο στο να το αποδεχτουν και να το κανουν δικο τους γιατι το σωμα, το μυαλο και η ψυχη ειναι ετοιμα να το αποδεχτουν. Το αντιθετο δλδ απο τους "πονηρους". Βεβαια και αυτοι στην πρωτη επαφη εχουν τα ιδια περιστατικα με τους "πονηρους" αλλα με την αυτοσυγκεντρωση μπορουν να το ξεπερασουν ανετα. Το δυσκολο ειναι δλδ η ενεργοποιηση του, διοτι γινεται οταν σωμα και ψυχη ειναι ετοιμα.

Neda
17-06-08, 11:17
Φίλη Σετρίνα θα +φωνήσω με τον WHITCH SHADOW σε όσα αναφερθηκε απαντώντας στις ερωτήσεις σου.Η συμβούλη που σου είχα δωσει στην προηγουμενη απαντησή μου-να ελεγχεις εσυ τις δυναμεις σου και όχι αυτες εσένα- πηγάζει κυρίως από την προσωπική μου πείρα και από την δυσκολία που συνάντησα στην αρχή να ελεγχω την διαισθηση μου έτσι ώστε να μην με επηρεάζει (τραγικα τουλαχιστον) στην καθημερινοτητά μου.Αλλά αυτό είναι κάτι που με την τριβή του χρόνου σιγά- σιγά ξεπερνιέται και μαθαίνεις να γίνεσαι κυρίαρχος των όσων έχεις.Τώρα όσον αφόρα το χάρισμα της εμβίωσης δεν έχω να παραθέσω κάτι παραπάνω με κάλυψαν απόλυτα οι προηγούμενοι συνομιλητες. :p

chordistis
17-06-08, 14:22
Η συμβούλη που σου είχα δωσει στην προηγουμενη απαντησή μου-να ελεγχεις εσυ τις δυναμεις σου και όχι αυτες εσένα- πηγάζει κυρίως από την προσωπική μου πείρα και από την δυσκολία που συνάντησα στην αρχή να ελεγχω την διαισθηση μου έτσι ώστε να μην με επηρεάζει (τραγικα τουλαχιστον) στην καθημερινοτητά μου
........να συμφωνήσω και να προσθέσω στο προηγούμενο μήνυμα: τις περισσότερες φορές κάποιος καταφεύγει στις παραπάνω τεχνικές –(μέσα), επειδή θέλει να ξεπεράσει κάποια δυσκολία στην ζωή του, που του φαίνεται ανυπέρβλητη ….ακόμη θα παρατηρήσεις ότι πολλά απλά, καθημερινά (υλικά) πράγματα πιέζουν με τέτοιο τρόπο που η παραπάνω ενασχόληση, μοιάζει με μια συνεχή φυγή από την πραγματικότητα (στην ασφάλεια της απομόνωσης). Άλλες πάλι φορές πίσω από όλα αυτά κρύβεται η ανάγκη μας (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε) να ΄΄ελέγξουμε΄΄ -χειριστούμε μια κατάσταση, όπου φυσικά πολύ κακώς, το εργαστήριό μας, είναι ο ίδιος μας ο εαυτός πρώτα (που παρεμπίπτοντος είναι μια πάρα πολύ ευαίσθητη ΄΄μηχανή΄΄) Αν όλα τα παραπάνω γίνονται σεβαστά, και αν έχεις μια ισορροπημένη ζωή- εργασία, και αν μπορείς να είσαι σε μια συνεχή επαφή μ’ αυτό που ονομάζεις ΄΄καλό΄΄ή ΄΄ηθικό΄΄ μέσα σου (κάθε όμως στιγμή, μιας και οί κατά τόπους ηθικές εκτός του ότι διαφέρουν…συνήθως εξελίσσονται !). Για όλα αυτά κριτήριο (τουλάχιστο για τα δικά μου μέτρα) αποτελεί μια αίσθηση διεύρυνσης, και κατανόησης ……αίσθηση για να το πω πιο απλά, του βάθους, των πραγμάτων και των όντων!
Τζους….

sentrina
22-06-08, 09:41
Καλημερα σε ολα τα παιδια

θα ήθελα να ευχαριστίσω για όλες αυτες τις πολύτιμες συμβουλες η αλήθεια εναι ότι μου βάλατε σε μια τάξι στις σκεψεις μου για κάποια πράγματα ομος υπαρχει πάρα πολυ δουληα σε ολα αυτα που αναφερετε.
Θα συμφωνίσω ότι ένα άτομο για να λειτουργήσει σε αυτα τα μονοπάτια χριαζετε να εχει ηθικές αξίες σαν βάση ζωής.
Αυτο περι ηθικής βγένη απο μόνο του δεν διδάσκετε απλός ενισχήεται όλο και περισότερο με τα χρόνια εχεις μεσασου την αισθιση του καλου και του καλου του σωστου απο το λάθος το όμορφο και το άσχημο.

Ολα αυτα βοηθουν να κάνεις κάποιες επιλογες ποιο σωστες ανάλογα σε ποια φάση της ζωή σου εισαι.
Βέβεα τα λάθη δεν απολυποντε αλλά ειναι σχετικά ποιο ανόδηνα σε συγκριση με άλλα άτομα που δε έχουν τετοια χαρισματα. εμενα κατα κάποιο τροπο με έχει βοηθησει αυτο κατα καιρους αλλά νομίζω ότι αυτο που χριαζετε να κάνω ειναι να αφήσω εντελος την διεσθιση μου να με οδηγήσει .Σε κάποια σημεια αυτο που παρατηρω ειναι ότι μπενει ο παράγων συναίσθημα και κάπου εκει εναι λιγάκι δίσκολο, σκευτωμενη '' μηπος κάνω λάθος '' αλλα δεν το αφήνω για πολυ να διαιονιστει γιατι πράγματι χτιπάει το καμπανάκι ότι κάνω λάθος και αποχορώ.
Αυτο που με κάνει να το καταλάβω ειναι η αρνιτική ενέργεια που εισπράτω απο μία κατάσταση ίσος να κάνω και λάθος ίσος και όχι όμος δεν αφήνω τον εαυτο μου να κινδηνευσει απο μια κατάσταση που δεν ειναι θετική .
βέβεα απο μόνη της η διαίσθιση νομίζω δεν αρκει χριάζεται να υπάρχουν και κάποιες γνωσεις που σε συνδιασμό αυτα τα δύο κάνουν ένα καλό αποτέλεσμα.

επειδή απο μικρή δεν ήξερα τι θα πουν όλα αυτα διεσθιση εμβιοτικός όμος για να συντονίσω κάποια πράγματα εντουτις μου έβγενε αυτο το να ακουσω και να καταλαβένω τους άλλους ανθρωπους και χωρις να έχω γνωσεις ψυχολόγου ή δασκάλου καθόμουν και τους έλεγα τι να κάνουν

τωρα το κάνω ποιο συνιδητα γιατι έχω και γνωσεις και εμπειρία και όταν το κάνω αυτο οι άνθρωποι νίωθουν μια ανακουφιση που κάποιος τους κατάλαβε και τους ήπε κάποια πράγματα. Η λύση στο προβλημα τους ειναι στα χέρια τους εγω απλός τους δίχνω το δρόμο για να φτάσουν σε αυτη την λύση με τον καλήτερο δυνατό τρόπο
παρόλο που πάντα υπάρχουν προβλήματα στη καθημερινή ζωή μου εν τουτις δεν μπλέκω κάποια πράγματα και προσπαθω να έχω μια ισορροπημένη ζωή όσο γήνετε καλήτερα. βέβεα πάντα υπάρχει ο κύνδινος για να υπάρξει μια εκτρωπή όμος αυτο το ελένχω όσο γήνετε καλήτερα

και πάλι θα σας ευχαριστίσω για όλα αυτα που μου ήπατε και να ειστε σίγουροι ότι δεν πήγαν χαμένα ειναι πολυ χρήσιμα και θα τα κρατίσω μέσαμου για πάντα
να ειστε πάντα καλά

η γνωση ειναι για να μεταδήδετε και όχι να την κρατάμε για μάς για να κάνουμε καλήτερους και τους άλλους ανθρωπους

ευχαριστω

Indigocy
30-06-08, 07:00
Ο καθε ανθρωπος διαθετει περισσοτερες απο 5 αισθησεις. Δεν μιλω με αποδειξεις αλλα σας προσωπικη μου αποψη. Μπορει να εχουμε 6η, 7η, 8η, ισως και περισσοτρερες αισθησεις. Η διορατιτικοτητα ειναι μια απ'αυτες. Αυτες οι αισθησεις κρυβονται βαθια μεσα μας, λογω των ανεσεων που μας παρεχει η εποχη που ζουμε. π.χ. Θελεις να επικοινωνησεις με καποιον δικο σου ανθρωπο στο εξωτερικο, περνεις τηλεφωνο, αρα γιατι να χρησιμοποιουμε τηλεπαθεια? Αλλο παραδειγμα ειναι η διαισθηση και η προβλεψη ορισμενων γεγονοτων, οπως ακραια και μη, καιρικα φαινομενα, επερχομενοι πολεμοι κ.α., αφου πλεον υπαρχουν οι ειδησεις για τον καιρο με μηχανηματα που κανουν προβλεψεις για τις επομενες βδομαδες ή και μηνες. Ή για τους πολεμους, απλα το καταλαβενουμε απο τις ειδησεις. Γενικα τα ΜΜΕ, η τηλεφωνια, το internet, ευκολες μετακινησεις κτλ κτλ, μας εκαναν να ξεχασουμε και συναμα να θαψουμε ολες αυτες τις διαισθησεις. Ανθρωποι που ζουν σε απομακρυσμενες απο τις μεγαλουπολεις περιοχες, ή σε χωρια, μπορουν και προβλεπουν το καιρο, ή κατι παππουδες που αμα εχεις κατι που σε βασανιζει αμεσως το αντιλαμβανονται και αλλα παραδειγματα. Οι ασκητες, μοναχοι του Αγιου Ορους, γιατι εχουν τοση διορατηκοτητα? Μεσα απο τις ωρες που περνουν μονοι με τον εαυτο τους, μεσα απο την πιστη στη Θεοτητα, και τη συνεχη προσευχη, αναπτυσσουν ή αν θελετε καλυτερα αφυπνιζουν καποιες κρυμμενες αισθησεις, οπως και οι Shaolin, και πολλοι αλλοι. Δεν ηθελα να αναφερθω σε θρησκευτικα ζητηματα επειδη δεν ειναι του παρωντος, αλλα ο ανθρωπος οταν εμπιστευεται τον εαυτο του, και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ οτι μπορει να κανει κατι περα απ'αυτα που μας πουλανε τα ΜΜΕ και η ζωουλα που μαθαμε να ζουμε απο παιδια, μπορει να πετυχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Δεν ειναι ουτε μαγεια, ουτε χαρι ποτερ, ουτε σουπερμαν και αρλουμπες... Ολα κυβονται μεσα μας και απλα πρεπει να τα ανακαλυψουμε. Αν μπορουσαμε να χρησιμοποιουσαμε το 100% του εγκεφαλου μας, σκεφτειτε τι θα μπορουσαμε να κανουμε.. ;) Το 100% βρισκετε εκει, απλα δεν του δινουμε τοση σημασια και απλα.... κοιμαται....

Προσωπικες εμπειριες εχω αρκετες να πω, απλα δεν μου ερχονται πολλες τωρα. Θα μοιραστω μαζι σας ομως το γεγονος που ηταν βαρομετρο στη ζωη μου και καπως την αλλαξε (καλως, κακως, δεν ξερω).
Ειμουν 18 χρονων στρατιωτης σε μια μοναδα στη Κυπρο 4 χρονια πριν απο σημερα σχεδον. Εγω απο παιδακι δεν δεχομουνα να μου λενε τι να κανω, δεν δεχομουνα κανενα ειδος εξουσιας, ειδικα οταν αυτο ηταν βρωμικο. Εκει μεσα γνωρισα ανθρωπους καθε λογης, καθως και δοιηκουντες καθε λογης. Βρηκα λοιπον σαν τροπο αντιμετωπισης αυτου, να διαβαζω βιβλια, να μιλω με τους "συναδελφους" για το μεταφυσικο, και γενικα ο,τι βασανιζει το ανθρωπινο μυαλο, και ετσι καπως ανεπτυξα καποια καλυτερη σχεση με τον εαυτο μου. Ενα χρονο μετα που καταταχτηκα λοιπον, σε ηλικια 18 ετων και 3 μηνων, ενα βραδυ, ενα παραξενο ονειρο με συγκλονησε.
Ειδα πως 2 μαυροφορεμενοι αντρες με μαυρα κοστουμια και μαυρη γραβατα, χτυπαγανε την πορτα του θαλαμου της μοναδος μου. Οταν ανοιξα, ο ενας ο οποιος ηταν πιο μπροστα απο τον αλλο, κατι σαν επικεφαλης της επισκεψης, ηταν φαλακρος και φορουσε και μαυρα γυαλια. Ο αλλος στεκοτανε μισο μετρο πιο πισω, με το κεφαλι σκυφτο και δεν μπορουσα να διακρινω καποια χαρακτηριστικα του. Ο φαλακρος λοιπον αντρας, μολις ανοιξα την πορτα μου ειπε με αυστηρο υφος "Θελω να εισαι δυνατος, και να μην κλαψεις, επειδη τιποτα δεν τελειωσε, απλα αρχισε κατι καινουριο". Μολις τελειωσε αυτη τη φραση, τιναχτηκα (δεν ηταν φοβος, απλα κατι σαν απορια), και αυθορμητα κοιταξα την ωρα στο κινητο μου (γυρω στις 3 και κατι τα ξημερωματα). Ξανακοιμηθηκα σκεπτομενος πως δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα ονειρο αλλα απο μεσα μου ενοιωθα πως κατι κακο ειχε συμβει σε καποιον δικο μου.
Ξυπναω το πρωι, και αμεσως πηρα το κινητο στα χερια μου και βλεπω πως ειχα 17 αναπαντητες κλησεις, μερικες απο την αδερφη μου, και καποιες απο το σταθερο του σπιτιου, καθως και αλλες 2 απο αγνωστους σε μενα αριθμους. Αμεσως, δεν ξερω πως, αλλα καταλαβα αμεσως τι εγινε, σαν να ημουν παρων. Μετα απο λιγο με πηρε η αδερφη μου και μου ειπε πως δηθεν ειναι πολυ αρρωστος ο πατερας μου και πρεπει επειγωντως να παρω αδεια και να παω σπιτι. Της απαντησα και της ειπα "Ειν'ενταξει, ξερω τι εγινε, μην φοβασαι σε λιγο θα ειμαι σπιτι..!" Εντελως αυθορμητα. Ειχε πεθανει την ωρα που ειχα δει το ονειρο. Εκλαψα μολις πηγα σπιτι, επειδη ειχα δει τη μανα μου και τους συγγενεις να κλαινε, αλλα και για τελευταια φορα. Ενιωθα πως απλα ειχε πεθανει ενα υλικο σωμα, και πως ολοι μας μια μερα κατα'κει παμε. Αλλα πως δεν ειχε χαθει τιποτα. Ουτε ακομα και στην κηδεια δεν εκλαψα καθολου προς εκπληξην των παρευσικομενων, ενω ειχα ιδιεταιρη σχεση με τον πατερα μου.
Απο τοτε, μεχρι σημερα, τον βλεπω καθε βραδυ στον υπνο μου, να λαμπει απο ενεργεια, να ειναι ανανεομενος, πιο νεος απο'τι τον θυμαμαι (57 ετων ηταν), και να συζηταμε για διαφορα και να με συμβουλευει. Δεν ξερω αν ειναι προιον της φαντασιας μου, ή του υποσεινηδητου μου, αλλα αυτο συμβαινει και πλεον το εχω συνηθησει. Επεισης απο τοτε, βλεπω διαφορα ονειρα με πρωταγωνιστες δικους μου ανθρωπους, ενω εγω οταν βλεπω τετοια ονειρα δεν συμμετεχω ποτε, και σχεδον ολα βγαινουν αληθηνα. Για τον εαυτο μου, ο,τι βλεπω πως μου συμβαινει, θα συμβει μονον αν πιστεψω πραγματικα οτι θα συμβει, και αν το επιδιωξω.
Επεισης, κατι τελευταιο, εδω και αρκετο καιρο, μετα το συμβαν, μπορω να "ψυχολογω" τους παντες και να νιωθω τι σκεφτονται και τι τους βασανιζει-με την πρωτη ισως ματια, χωρις να τους ξερω-με μεγαλα ποσοστα "επιτυχιας", αλλα πολλοι ανθρωποι απλα ειναι αψυχολογητοι και δεν μπορω να "δω" μεσα απο καποιους φραγμους που ισως εχουν θεσει. Αυτους που μπορω και τους νιωθω, δεν μπορω (ακομα :confused: ) να δω συγκεκριμενα γεγονοτα, απλα τον λογο και καπως μια γενικοτερη αιτια. Ισως επειδη απο μικρος ημουν και ειμαι καπως "επαναστατικος" ανθρωπος, και με ενδιεφερε παντοτε να βοηθαω τους ανθρωπους, και οταν βλεπω αδικιες να γινονται γινομαι πυρ και μανια, ισως μεσα απο αυτο καποτε να μπορεσω να βοηθησω συνανθρωπους μου. Δεν ξερω αν εχω κι αλλες κρυφες αισθησεις, αλλα σιγουρα το νιωθω πως εχω, και δεν ειναι επειδη ειμαι "εγω", αλλα πως ολοι οι ανθρωποι τις εχουν ανεξαιρετως. Ελπιζω να τις ανακαλυψω μια μερα, οπως και ολοι μας. Ισως σας κουρασα, αλλα μεσα απο αυτο το ποστ, ενιωσα την αναγκη να κανω ισως μια "καταθεση ψυχης", και δεν θελω να με λυπηθει κανεις για το συμβαν που προανεφερα, αλλα ισως να βαλω σε προβληματισμο καποιους που νομιζουν οτι η ζωη μας αυτη ειναι, ενω δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Η υλικη ζωη εχει τελος και αρχη, η "πνευματικη" ή ξερωγω πως ονομαζεται, ειναι ενα ατελειωτο ταξιδι διχως χρονολογικες πιεσεις και αγχος. Να χαιρεστε το καθε λεπτο υπαρξης σας σε αυτη τη ζωη, αναζητωντας λυσεις, και να απολαμβανετε καθε λεπτο αναζητησης σας, και να μην τρωτε ο,τι σας σερβιρουν, αλλα ουτε να το πετατε πριν το μυριστειτε. :rolleyes:

Ευχαριστω για την ωρα σας. Φιλικα, Γιωργος. :o

forsaken
30-06-08, 10:02
Βρεικα κατι που θα ηθελα να το μοιραστω και μαζι σας.http://www.youtube.com/watch?v=_b1GKGWJbE8.θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας :)

chordistis
02-07-08, 13:51
Βρεικα κατι που θα ηθελα να το μοιραστω και μαζι σας.http://www.youtube.com/watch?v=_b1GKGWJbE8.θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας :)
μπορείς να μας καθοδηγήσεις λίγο ...τι είναι ακριβώς να προσέξουμε;

anmatsa
31-07-08, 20:35
Καταρχήν να χαιραιτίσω όλους εδώ γιατί είναι και η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο.Για τυχον λάθη συγχωρέστε με.
Έχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το forum πριν πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία.
Τους τελευταίους μήνες περνάω κάποια κατάσταση με τον ευατό μου όχι ευχάριστη μπορώ να πω.Είναι λόγω άγχους.
Απλά κατάλαβα μέσα από αυτό ότι έχω αναπτύξει κι εγώ κάποια είδους διαίσθηση που οφείλω να ομολογήσω πως με τρομάζει γιατί τις περισσότερες φορές είναι για κακό.
Από μικρή έιχα κάποιες φορές έντονα συναισθήμτα που δεν μπορούσα να εξηγήσω από που προέρχονταν και νόμιζα ότι κάτι κακό θα συμβεί χωρίς όμως απαραίτητα να συνεβαινε κάτι πάντα.
Σε κάποια φάση τησ ζωής μου πέρασα και μια περίοδο έντονης συναισθηματικής φόρτησης που με εξουθενωσε ψυχολογικά. Από τότε και μετά παρατηρώ αυτά τα συναισθήματα όλο και πιο έντονα. Τον τελευταίο καιρό ο τρόπος που διαισθάνομαι οτι κάτι θα συμβεί είναι ένα ξαφνικό βουϊτό στο άριστερό μου αυτί για λίγα δευτερόλεπτα και ανάλογα την ένταση θα είναι πολύ κακό ή λιγο κακό αυτό που θα γίνει (και συνήθως γινόταν κάτι μετά από δύο ή τρεις μετά. Στην αρχή έλεγα σιγά όλα στην φαντασία μου είναι και τρελές συμπτώσεις. Όμως μέσα μου βαθιά δεν το αποδεχόμουν. Άρχισα λοιπόν να καταγράφω στο μυαλό μου ημ/νία και ώρα που ακούω το αυτί μου να βουϊζει. κι όμως πάντα κάτι συμβαίνει. Είτε θάνατος είτε τσακομός είτε κάποια στεναχώρια.
Αυτό που μου στίχοισε περισσότερο είναι ότι πριν από κάποιες μέρες που είχε βουϊξει το αυτί μου έμαθα ένα το πρωϊ για κάποιον πολύ αγαπημένο φίλο ότι είναι στην εντατική εδώ και δύο μέρες, επίσης μου είπαν οτι πάει λίγο καλύτερα, ήταν όλοι αισιόδοξοι κι εγώ επίσης. Παρακαλούσα όμως μην κάνει πάλι το αυτί μου έτσι. Το ίδιο μεσημέρι βουϊξε και ήξερα και τι θα ακούσω. Μετά από δύο ώρες μου είπαν τα δυσάρεστα. Το μόνο που έχω να πω οτι με φοβίζει όλο αυτό μερικές φορές[/FONT]

Ματ11
01-08-08, 09:25
s'euxaristw polli gia tin simbouli sou witch :) i alithia einai oti oso pio apaisiodoxi eimai toso pio asxima pragmata mou simbenoun :eek: pote mou den pistepsa oti i arnitikes skepsis exoun kai sinepiesΣαν μητερα και εγω θα σου πω οτι η μαμα σου εχει οντως αναπτυγμενη διαισθηση αλλα σε εχει και γεννηση δηλαδη
Οταν παρατηρεις τα παιδια σου απο ενα βλεμα που τους ριχνεις ξερεις αμεσως τι τοους απασχολει,ξερεις να τους διαβαζεις.
Ξερω αν εχουν περασει ασχημα στο σχολειο με ποιον και γιατι το ιδιο ισχυει και για τον αντρα μου βλεπωντας τον ή ακουγωντας τον απο το τηλεφωνο ξερω ομως ποες φορες πρεπει να μιλησω και ποιες οχι
Το ολο αστειο ειναι οτι ο γιος πιστευει οτι ειμαι μεντιουμ, με συμφερει βεβαια ακομη να το πιστευει :D
Με ολα αυτα θελω να σου πω οτι η μαμα σου εχει οντως αναπτηγμενη διαισθηση αλλα ποιο πολυ την εχει με αυτους που αγαπαει ποιο πολυ και σενα σε αγαπαει.
Και του γιου μου λεω μην προκαλεις την τυχη σου, του αρεσει να παραπονιεται και να γκρινιαζει για τα παντα και να λεει οτι ειναι πολυ ατυχος.
Ελπιζω να σε φωτισα

BaLoO
04-08-08, 07:55
[QUOTE=Ματ11]Σαν μητερα και εγω θα σου πω οτι η μαμα σου εχει οντως αναπτυγμενη διαισθηση αλλα σε εχει και γεννηση δηλαδη
Οταν παρατηρεις τα παιδια σου απο ενα βλεμα που τους ριχνεις ξερεις αμεσως τι τοους απασχολει,ξερεις να τους διαβαζεις.
Ξερω αν εχουν περασει ασχημα στο σχολειο με ποιον και γιατι το ιδιο ισχυει και για τον αντρα μου βλεπωντας τον ή ακουγωντας τον απο το τηλεφωνο ξερω ομως ποες φορες πρεπει να μιλησω και ποιες οχι
Το ολο αστειο ειναι οτι ο γιος πιστευει οτι ειμαι μεντιουμ, με συμφερει βεβαια ακομη να το πιστευει :D
Με ολα αυτα θελω να σου πω οτι η μαμα σου εχει οντως αναπτηγμενη διαισθηση αλλα ποιο πολυ την εχει με αυτους που αγαπαει ποιο πολυ και σενα σε αγαπαει.
Και του γιου μου λεω μην προκαλεις την τυχη σου, του αρεσει να παραπονιεται και να γκρινιαζει για τα παντα και να λεει οτι ειναι πολυ ατυχος.
Ελπιζω να σε φωτισα[/QUOT

agapimeni m fili....kai genika ola ta atoma exete skeyti na eiste kati allo apo auto pisteuete...exete akousta ta paidia indigo-crystal-raimbo...???..auta ta paidia exoun kapoies idieterotites pou mporoun na tis xrisimopoiisoun kai na sosoun polli kosmo....exo psaxi to 8ema logo polles prosopikes empiries p exo zisi an apo poll mikri.......kai pisteuo oti 8a sinexisoun.....mporo na sas po oti me tin 8eia m kai tin mitera m kai fisika me tin voi8eia giatron sosame ton xaderfo m apo ton 8anato...!!!!!(opoios 8elei as me pistepsei asxeta an eimai kapos mikri gia auta)

Ματ11
04-08-08, 08:17
[QUOTE=Ματ11]Σαν μητερα και εγω θα σου πω οτι η μαμα σου εχει οντως αναπτυγμενη διαισθηση αλλα σε εχει και γεννηση δηλαδη
Ελπιζω να σε φωτισα[/QUOT

agapimeni m fili....kai genika ola ta atoma exete skeyti na eiste kati allo apo auto pisteuete...exete akousta ta paidia indigo-crystal-raimbo...???..auta ta paidia exoun kapoies idieterotites pou mporoun na tis xrisimopoiisoun kai na sosoun polli kosmo....exo psaxi to 8ema logo polles prosopikes empiries p exo zisi an apo poll mikri.......kai pisteuo oti 8a sinexisoun.....mporo na sas po oti me tin 8eia m kai tin mitera m kai fisika me tin voi8eia giatron sosame ton xaderfo m apo ton 8anato...!!!!!(opoios 8elei as me pistepsei asxeta an eimai kapos mikri gia auta)Ναι πιστευω οτι κατι γινεται αλλα οπως εγω ετσι θελω και εσυ να μην υοθετησεις καμια ετικετα οπως ιντιγκο - κρισταλ ή οτιδηποτε αλλο αν δεν το ψαξεις μεθοδηκα, σχολαστικα και να εισαι απολυτα σιγουρος, να περνεις γνωμες να διαβαζεις και προσπαθησε αυτο που εχεις να το αναπτηξεις ποιο πολυ. Δεν υπαρχει λογο να μην σε πιστεψουμε αλλωστε στο φορουμ του μεταφυσικου ειμαστε. Θα σε παρακαλεσω μονο να γραφεις με ελληνικα γραμματα.
Αν θελεις βεβαια και μια αλλη γνωμη ρωτησε καποιον που ειναι ποιο εμπειρος σε αυτα, εγω απλα σου γραφω ετσι οπως μου λεει η διασθηση μου, η καρδια, μου, η λογικη μου. Καλημερα σου

BaLoO
04-08-08, 08:48
[QUOTE=BaLoO]Ναι πιστευω οτι κατι γινεται αλλα οπως εγω ετσι θελω και εσυ να μην υοθετησεις καμια ετικετα οπως ιντιγκο - κρισταλ ή οτιδηποτε αλλο αν δεν το ψαξεις μεθοδηκα, σχολαστικα και να εισαι απολυτα σιγουρος, να περνεις γνωμες να διαβαζεις και προσπαθησε αυτο που εχεις να το αναπτηξεις ποιο πολυ. Δεν υπαρχει λογο να μην σε πιστεψουμε αλλωστε στο φορουμ του μεταφυσικου ειμαστε. Θα σε παρακαλεσω μονο να γραφεις με ελληνικα γραμματα.
Αν θελεις βεβαια και μια αλλη γνωμη ρωτησε καποιον που ειναι ποιο εμπειρος σε αυτα, εγω απλα σου γραφω ετσι οπως μου λεει η διασθηση μου, η καρδια, μου, η λογικη μου. Καλημερα σου

ΔΕΚΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ Μ.....ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΜΕΤΑΦΙΣΙΚΟΥΣ......ΑΠΛΑ ΥΠΕΘΕΣΑ ΚΑΤΙ ΓΤ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΜΠΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΙΜΑΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΙΝΤΙΓΚΟ......!!!!!!!......

Ματ11
04-08-08, 10:33
[QUOTE=Ματ11]

ΔΕΚΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ Μ.....ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΝΩΜΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΜΕΤΑΦΙΣΙΚΟΥΣ......ΑΠΛΑ ΥΠΕΘΕΣΑ ΚΑΤΙ ΓΤ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΜΠΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΙΜΑΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΙΝΤΙΓΚΟ......!!!!!!!......
Ισως ναι ισως και οχι, πηγενε στο θεμα " Ψυχικα φαινομενα" και στα " παιδια ιντιγκο" δεν εχεις τιποτα να χασεις :)

Alexandros-Ap
07-08-08, 11:46
Καλησπέρα!

Όλοι μας έχουμε τη δυνατότητα να αυξήσουμε τη διαίσθησή μας αλλά & όλες τις άλλες ψυχικές ικανότητες της συνείδησής μας όπως η τηλεπάθεια, η διόραση, η υπερακοή κτλ....

Ένα απ'τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι ότι δεν πιστεύουμε σ'αυτές τις δυνάμεις, δεν τις δίνουμε σημασία ή δεν τις γνωρίζουμε. Κάποιοι είναι πολύ διαισθητικοί ή τηλεπαθητικοί για παράδειγμα. Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι, δεν σημαίνει ότι είναι οι "εκλεκτοί".

Όλοι μας, άσχετα αν γνωρίζουμε για αυτές τις δυνάμεις ή όχι, αν τις έχουμε ή όχι, μπορούμε να τις εμπειραθούμε. Αρκεί να στρέψουμε την προσοχή μέσα μας. Να έχουμε στόχο την αυτογνωσία. Μέσω της αυτογνωσίας η συνείδησή μας εκφράζεται & το υποσυνείδητο περιθωροπιείται όλο & περισσότερο.

Τότε είναι που αρχίζουμε να λαμβάνουμε διαισθητικά μυνήματα, τηλεπαθητικά , να ακούμε & να βλέπουμε πράγματα που διαδραματίζονται σε άλλες διαστάσεις όπου με τα φυσικά μας μάτια & αυτιά δεν μπορούμε.

Υπάρχουν συγκεκριμένες κατευθύνσεις, πρακτικές, όπου κάποιος μπορεί να αρχίζει να γνωρίζει τον εαυτό του, τι είναι η συνείδηση & τι το υποσυνείδητο & πως μπορεί να αφυπνίσει αυτές τις δυνάμεις. Σε τι αποσκοπούν.

Indigocy
08-08-08, 03:10
Δεν πρεπει απαραιτητα καποιος να ειναι χαρισματικος για να εχει διαισθηση ή διορατικοτητα κατα τη γνωμη μου. Με αρκετη αυτοσκυγκεντρωση και εξασκηση τα παντα πετυχαινονται, οπως π.χ. με γιογκα, ρεικι (αν και δεν ξερω και πολλα περι αυτου) κ.α. Οι μοναχοι λαμα, σαολιν, αγειορητες κτλ, λογω της πλουσιας πνευματικης ζωης που ζουνε μακρια απο τις ανεσεις που μας αποβλακωνουν, εχουν οχι 5 αισθησεις, αλλα 10 και βαλε. Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.

Φιλικα, Γιωργος.

astra
08-08-08, 11:09
Θα ήθελα να προσθέσω τις δικές μου εμπειρίες πάνω στο θέμα. Δεν είναι πολλές,είναι όμως χαρακτηριστικές και οφείλω να ομολογήσω ότι με έκαναν να ενδιαφερθώ για το θέμα.Είχα κάποτε μια "φίλη". Ένιωθα όταν συναντιόμασταν ότι κάτι πονηρό ξέρει για τον άντρα μου, μια αίσθηση ακαθόριστη αλλά έντονη. Κάποτε της το είπα και αρνήθηκε. Μετά από επτά χρόνια και ενώ χώριζα, ο πρώην άντρας μου καυχήθηκε ότι την είχε ερωμένη. Μετά από καιρό ο δεσμός που απέκτησα με πήρε στο θέατρο να παρακολουθήσω μια παράσταση.Στο τέλος με πήγε στα παρασκήνια να γνωρίσω την ηθοποιό που ήταν με το δεσμό της.Αισθάνθηκα ότι ο φίλος μου και η ηθοποιός δεν ήταν δύο ξένοι αλλά έραστές κι έτσι ήταν.Σ' ένα σεμινάριο συνάντησα μια παλιά συμφοιτήτρια και αισθάνθηκα ότι είναι χωρισμένη. Μαθαίνω αργότερα ότι όντως ήταν.Κάποιες φορές βγαίνω έξω και αισθάνομαι ότι θα συναντήσω ένα συγκεκριμένο άτομο που έχω καιρό να το δω κι έτσι συμβαίνει.Το 1995 πριν βγω έξω από το σπίτι μου είπα στον πρωην άντρα μου με πολύ ανησυχία ότι κάτι πολύ κακό θα συμβεί. Όντως βγαίνοντας παθαίνω αυτοκινητιστικό-μετωπική σύγκρουση σε εθνική οδό-και σώζομαι ως εκ θαύματος με σοβαρά τραύματα.Αισθάνομαι ότι θα χτυπήσει το τηλέφωνο και κατευθύνομαι στο μέρος του πριν χτυπήσει και χτυπάει πραγματικά.Το μυαλό μου πάει σε μια σοβαρή αρρώστια κάποιου που είναι καλά και μαθαίνω μετά από λίγο καιρό ότι αρρωσταίνει.Πρόσφατα θυμήθηκα ότι όταν ήμουν νιόπαντρη συνέβαιναν πολλοί σεισμοί στον τόπο μου και την άλλη μέρα γίνεται σεισμός 6,3 ρίχτερ.Μου έρχεται στο μυαλό ο θάνατος νεαρού με μηχανάκι και την άλλη μέρα σκοτώνεται με τον ίδιο τρόπο νεαρό άτομο. Μετά από αυτά που σας είπα καταλαβαίνω αυτούς που φοβούνται ότι λέγοντας παρόμοια ίσως τους περάσουν για τρελούς. Έτσι αισθάνομαι τώρα κι εγώ.Γνωρίζω όμως βαθιά μέσα μου ότι η πνευματική ανάπτυξη περνάει μέσα από την άρνηση του φόβου να εκτεθείς.

Alexandros-Ap
08-08-08, 11:28
Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι να εκφραστείς γι' αυτά τα οποία έχεις εμπειραθεί. Για σ' ένα είναι μια πραγματικότητα, βίωμα όπου κανένας δεν μπορεί να στο αναιρέσει ότι κι'αν σου πει. Ψάξε πιο βαθειά γιατί σου συμβαίνουν όλα αυτά, γιατί έχεις όλα αυτά τα διαισθητικά, τηλεπαθητικά μυνήματα...γιατί υπάρχουν...Μπορείς να τα εξελίξεις...