PDA

Επιστροφή στο Forum : offtopic -Ανθέλληνες Αλήτες εν δράσει


Συνοδινός
09-05-08, 00:56
-Οι προδότες της γλώσσας μας-
(Θαυμάστε τους υπέρμαχους της Ελληνικής γλώσσας...)

Οι παρακάτω είναι υπέρμαχοι της Ελληνικής γλώσσα.
Πλην όμως... όλοι τους υπογράφουν με Βαρβαρικά ονόματα και Greeklisch!

Skeptic: Οι εχθροί του ελληνισμού είναι καθ'όλα υπαρκτοί.. εντός και εκτός των τειχών...
ELPINIKI: Ναι φιλε skeptic ετσι ειναι οπως τα λες
Lifo: Αν δούμε από τα απλά και αθώα greeklish μέχρι τις "συντομεύσεις" του τύπου: τπτ ,δλδ , τλκ , βσκ στα μηνύματα (και τα ψευδώνυμα) των νέων είτε και αλλού.
Chronikol: ...τα greeklish πολλαπλασιάστηκαν δραματικά τα τελευταία χρόνια με το ίντερνετ...
AVATARGR: Κατάργηση λοιπόν της ορθογραφίας ,να βάλουμε greekglish.....
OANNHSEA: Αλήθεια έχεις μήπως προσέξει τι γίνεται στα αριστερά φόρουμ με αυτή την πρόταση;
Akirav: Mονο που δε μιλαμε για απλοποιηση αλλα για κατακρεουργηση. Και καλα θα κανουν καποιοι να αλλαξουν αποψεις περι "ανθελληνισμου".
Jimi: Το κάθε "ι" έχει το νόημα του και το "ω" και το "ο" (και το "J")
agaliarep: Ο κάθε μαλάκας μέσα και έξω από την Ελλάδα βγαίνει και λέει το μακρύ και το κοντό του.
Dimitris 71: "Ξύπνα καημένε μου ραγιά. Ξύπνα να δεις ελευθεριά..."
Mars: Οι έλληνες ήσαν ο ευφυέστερος λαός της αρχαιότητας, λέει ο Φρόυντ.


Τώρα, γιατί ο Ματσάκης εἰναι προδότης και οι παραπάνω είναι πατριώτες, θα μας το εξηγήσει ο Τάκης, φαντάζομαι...

merum
09-05-08, 01:06
Σημασία έχει, τί γράφουν φίλε μου, αυτοί οι άνθρωποι. Όχι πώς υπογράφουν... Κράτησε αυτά που σε ενδιαφέρουν και αν διαφωνείς με κάποια άλλα, απλώς αγνόησέ τα, ή φέρε τα αντεπιχειρήματά σου.

Φιλικά

akirav
09-05-08, 01:10
...
Και κοιτα να δεις κατι πραγματα:
Στο ιντερνετ για να μπουμε σε ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ιστοσελιδες, πληκτρολογουμε στα αγγλικα...
Βαζουμε σιντι και ντιβιντι αντι για συμπακτους δισκους και ψηφιακους ξερωγωτι δισκους...
Αγοραζουμε Καλγκον και Βιακαλ απο το ΖΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ...
Ε, τετοιοι ανθελληνες που ειμαστε, μας αξιζει ο Ματσακης.

akirav
09-05-08, 01:11
Σημασία έχει, τί γράφουν φίλε μου, αυτοί οι άνθρωποι. Όχι πώς υπογράφουν... Κράτησε αυτά που σε ενδιαφέρουν και αν διαφωνείς με κάποια άλλα, απλώς αγνόησέ τα, ή φέρε τα αντεπιχειρήματά σου.

Φιλικά
Απορια ψαλτου, βηξ (οχι για εντριβες κ.Συνοδινε)

Συνοδινός
09-05-08, 01:22
Σημασία έχει, τί γράφουν φίλε μου, αυτοί οι άνθρωποι. Όχι πώς υπογράφουν... Κράτησε αυτά που σε ενδιαφέρουν και αν διαφωνείς με κάποια άλλα, απλώς αγνόησέ τα, ή φέρε τα αντεπιχειρήματά σου.
Μα... γι αυτά που "γράφουν" έγραψα κι εγώ τα παραπάνω.
Εμένα δεν με ενοχλούν καθόλου οι υπογραφές τους...
Τους ίδιους, θα έπρεπε να ενοχλούν.

mars
09-05-08, 03:49
-Οι προδότες της γλώσσας μας-
(Θαυμάστε τους υπέρμαχους της Ελληνικής γλώσσας...)

Οι παρακάτω είναι υπέρμαχοι της Ελληνικής γλώσσα.
Πλην όμως... όλοι τους υπογράφουν με Βαρβαρικά ονόματα και Greeklisch!

Mars:Οι έλληνες ήσαν ο ευφυέστερος λαός της αρχαιότητας, λέει ο Φρόυντ.

Τώρα, γιατί ο Ματσάκης εἰναι προδότης και οι παραπάνω είναι πατριώτες, θα μας το εξηγήσει ο Τάκης, φαντάζομαι...


Αγαπητέ μου, παρότι δεν θέλω να εξηγώ ειδικά σε Έλληνες τα αυτονόητα,
πρόσεξε λίγο σε παρακαλώ ποιος υπογράφει το κείμενο, του οποίου έκανα
αντιγραφή.
Εκτός ως Έλληνας και υπέρμαχος της γλώσσας όπως δηλώνεις, δεν γνωρίζεις
τον Δημήτρη Λιαντίνη.

Τον Έλληνα δεν τον κάνει μια υπογραφή σε ένα φόρουμ.
Εκτός αν σε ενοχλούν αυτά που γράφουμε, οπότε από εδώ και στο
εξής, περιμένουμε τα δικά σου κείμενα.
Να θαυμάσουμε το μεγαλείο σου και την μόρφωση σου!!
Αμφιβάλω όμως ότι είσαι Έλληνας, γιατί δεν θα μας αποκαλούσες
χωρίς λόγο και μάλιστα δημόσια, προδότες της γλώσσας.
Δεν θα έκανες τέτοιες συγκρίσεις.
Είναι ύποπτος ο ρόλος σου.
Είναι βαρύς αυτός ο χαρακτηρισμός και επιδέχεται αποδείξεις.
Δεν γνωρίζω ποιος είναι ο Ματσάκης και δεν αναφέρθηκα σε αυτόν τον κύριο.
Δεν τον γνωρίζω και δεν θέλω να γνωρίσω, ούτε αυτόν μα ούτε
και εσένα, με τέτοια συμπεριφορά.

tsilof
09-05-08, 10:42
Τώρα ,τι σχέση έχουν οι υπογραφές του καθενός στο θέμα που συζητάμε φίλε Συνοδινέ, δε μπορώ να καταλάβω :p
Και γω υπογράφω με ρητό του Σενέκα, τι πάει να πει αυτό...
Παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο και ας μένουμε εντός των θεματικών ορίων των threads.
Τα παραπάνω μηνύματα (#45-#49) θα "απωλεσθούν" πάραυτα ;)
Για ό,τι περαιτέρω, με π.μ.
Φιλικά

Litsa
09-05-08, 12:18
-Οι προδότες της γλώσσας μας-
(Θαυμάστε τους υπέρμαχους της Ελληνικής γλώσσας...)

Οι παρακάτω είναι υπέρμαχοι της Ελληνικής γλώσσα.
Πλην όμως... όλοι τους υπογράφουν με Βαρβαρικά ονόματα και Greeklisch!


Τώρα ,τι σχέση έχουν οι υπογραφές του καθενός στο θέμα που συζητάμε φίλε Συνοδινέ, δε μπορώ να καταλάβω :p


Μάλλον ο Συνοδινός εννοεί ότι χρησιμοποιούν nikname με
λατινικούς χαρακτήρες (βαρβαρικά) και δεν εννοεί αυτή
καθεαυτή την υπογραφή.

Δηλαδή όταν χρησιμοποιεί κάποιος για παράδειγμα το
skeptic ή mars ή elpiniki αντί του Σκεπτικός ή Μάρτιος
(ή Άρης ) ή Ελπινίκη κλπ.

Δηλαδή, μας ενοχλούν τα γρικλισ αλλά τα χρησιμοποιούμε
σαν ψευδώνυμο. Δεν νονμίζω ότι πρέπει να κλειδωθεί ή
αφαιρεθούν οι αναφορές αυτές. Θα εύρισκα σχετικά εύστοχη
την παρατήρηση αν και πάσχει από ολίγον κλειστοφοβία.

OANNHSEA
09-05-08, 12:53
[QUOTE]OANNHSEA: Αλήθεια έχεις μήπως προσέξει τι γίνεται στα αριστερά φόρουμ με αυτή την πρόταση;[/QUOTE
Φίλτατε Συνοδινέ...
Το παρατσούκλι που χρησιμοποιώ είναι δημιούργημα από δύο μη ελληνικά ονόματα. Πως θα έπρεπε να τα εκφράσω; Θα έπρεπε να βρω την ακριβή μετάφραση; Δεν γίνεται... :rolleyes:

Άλλωστε δεν μπορώ να καταλάβω: Εάν χρησιμοποιήσω ένα ξένο όνομα (και δη κύρια ονόματα) για το παρατσούκλι μου γίνομαι μη Έλληνας; Δηλαδή οι τόσοι Έλληνες που έχουν αλβανικά, βουλγάρικα, σλαβικά, αραβικά, τούρκικα ή ιταλικά επίθετα είναι μη Έλληνες;

lifo
09-05-08, 14:20
-Οι προδότες της γλώσσας μας-
(Θαυμάστε τους υπέρμαχους της Ελληνικής γλώσσας...)

Οι παρακάτω είναι υπέρμαχοι της Ελληνικής γλώσσα.
Πλην όμως... όλοι τους υπογράφουν με Βαρβαρικά ονόματα και Greeklisch!

Skeptic: Οι εχθροί του ελληνισμού είναι καθ'όλα υπαρκτοί.. εντός και εκτός των τειχών...
ELPINIKI: Ναι φιλε skeptic ετσι ειναι οπως τα λες
Lifo: Αν δούμε από τα απλά και αθώα greeklish μέχρι τις "συντομεύσεις" του τύπου: τπτ ,δλδ , τλκ , βσκ στα μηνύματα (και τα ψευδώνυμα) των νέων είτε και αλλού.
Chronikol: ...τα greeklish πολλαπλασιάστηκαν δραματικά τα τελευταία χρόνια με το ίντερνετ...
AVATARGR: Κατάργηση λοιπόν της ορθογραφίας ,να βάλουμε greekglish.....
OANNHSEA: Αλήθεια έχεις μήπως προσέξει τι γίνεται στα αριστερά φόρουμ με αυτή την πρόταση;
Akirav: Mονο που δε μιλαμε για απλοποιηση αλλα για κατακρεουργηση. Και καλα θα κανουν καποιοι να αλλαξουν αποψεις περι "ανθελληνισμου".
Jimi: Το κάθε "ι" έχει το νόημα του και το "ω" και το "ο" (και το "J")
agaliarep: Ο κάθε μαλάκας μέσα και έξω από την Ελλάδα βγαίνει και λέει το μακρύ και το κοντό του.
Dimitris 71: "Ξύπνα καημένε μου ραγιά. Ξύπνα να δεις ελευθεριά..."
Mars: Οι έλληνες ήσαν ο ευφυέστερος λαός της αρχαιότητας, λέει ο Φρόυντ.


Τώρα, γιατί ο Ματσάκης εἰναι προδότης και οι παραπάνω είναι πατριώτες, θα μας το εξηγήσει ο Τάκης, φαντάζομαι...



Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεσαι ειρωνικός. Το ότι είναι στα αγγλικά μια υπογραφή ή ένα ψευδώνυμο δεν σημαίνει τίποτα. Δεν εκφράζει το αν ο άλλος αισθάνεται Έλληνας από την υπογραφή. Εμένα με εκφράζει απλά έτσι αυτό και ψευδώνυμο. Μην το παίζεις μορφωμένος γιατί αυτό δείγμα χαμηλότερου επιπέδου είναι. Νομίζεις δηλαδή, πως δεν χάνεται ο ελληνισμός έστω έμμεσα μέσω κάποιων "διακριτικών" τρόπων;;; Εστίασες λάθος. Είσαι λάθος. Δεν θα συνεχίσω το θέμα. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπερασματά του...

ELPINIKI
09-05-08, 14:56
αγαπητε SINODINE...

το ρασο δεν κανει τον παπα...
οπως και τα ρουχα και το κουρεμα και ο τροπος γραφης δεν κανει τον Ελληνα...

οσο "Ελευθερο Πνευμα" και να διδαξαν οι αρχαιοι μας προγονοι με τα εργα τους και τις πραξεις τους, εσυ με το παραπανω σου μηνυμα οχι μονο το αγνοεις αλλα του "βγαζεις τα ματια κανονικοτατα..."

Ας μην βαζουμε σε καλουπια (γιατι δεν χωραει και δεν πρεπει) το πως ενας Ελληνας θα πρεπει να συμπεριφερεται...και μονο που χρησ/με την λεξη πρεπει εχουμε χασει τα αυγα και τα πασχαλια...δλδ το νοημα...

ο Ελληνας απο παντα ηταν "Ελληνας στη ψυχη" και μετα σε ολα τα αλλα...
ας μην κολλαμε στο δεντρο...ας βλεπουμε ολο το δασος... :)

Φιλικα ELPINIKI!

tsilof
09-05-08, 15:11
Ξεφύγαμε αρκέτα πάλι...
Θα σεβαστώ την επιθυμία της Λίτσας και δε θα σβήσω τα παραπάνω ποστ, αλλά ας επιστρέψουμε σας παρακαλώ στο θέμα...
Εκ τούδε όποια δημοσίευση θα έχει να κάνει με τα nicknames ή τις υπογραφές του κάθε μέλους θα διαγράφεται άνευ προειδοποίησης.
Φιλικά εκ του συντονισμού ;)

skeptic
10-05-08, 01:29
Βαρβαρικά ονόματα και greeklish
Δεν θα σε στα καλά σου Συνοδινέ!

Ποτέ μου δεν χρησιμοποίησα γκρικλις εδώ μέσα στο μεταφυσικό. Και αν το έκανα πολύ παλιότερα στο παρελθόν ήταν αναγκαστικά και από συνήθεια επειδή δεν υποστηρίζονταν τεχνικά στο αρχικό διαδίκτυο η ελληνική γλώσσα όπως υποστηρίζεται σήμερα.

Όσον αφορά για τα βαρβαρικά, αν εννοείς τους Αγγλόφωνους πληθυσμούς βάρβαρους... τι να σου πω τώρα.. κάποτε μπορεί να είμασταν κοσμοκράτορες αλλά τώρα αυτοί μας περνάνε παρασάγκες καθώς διδάχτηκαν και πήραν τα καλύτερα στοιχεία του αρχ.ελληνικού πολιτισμού μέσω του διαφωτισμού.. Χαρακτηριστικό γνώρισμα όλες οι νέες ορολογίες της πληροφορικής που μεταφράζονται από τα "βαρβαρικά" στα ελληνικά πολύ αργότερα. Κάποτε εξάγαμε γλώσσα, τώρα εισάγουμε.. κατάλαβες μάγκα;


Μάλλον οι νεοέλληνες είμαστε οι σημερινοί βάρβαροι φαντάσματα του ένδοξου παρελθόντος μας.. δες μόνο τα σκουπίδια που πετάμε στους δρόμους και στη φύση και τη γενικότερη συμπεριφορά μας ..
Έχουμε πολλά να ξαναδιδαχτούμε από τους "βάρβαρους" όπως τους αποκαλείς..

Όσον αφορά για τον Κύπριο ο ανεκδιήγητος τύπος πρότεινε γραμματική αποδόμηση της γλώσσας με κανόνες.. άλλο η κακοποίηση της γλώσσας που γίνεται καθημερινά από κακή παιδεία και άλλο να τη σκοτώσουμε χρησιμοποιώντας συγκεκριμένους αποδομητικούς κανόνες! Έχει ολιγον τι διαφορά... κάτι σαν να συγκρίνουμε οργανωμένο έγκλημα με εξ'αμελείας.

Συνοδινός
10-05-08, 02:04
Χρωστώ μερικές εξηγήσεις, σε όσους αποκάλεσα προδότες της Ελληνικής γλώσσας, και εξηγούμαι...
Ομολογώ, ότι τον φίλο μου τον OANNSHEA (με τον οποίο είμαστε γνωστοί από παλιά), τον Skeptic, τον Chronikol, τον Lifo, την ELPINIKI, τον mars, τον akirav, τον Jimi, τον agaliarep, τον Dimitris 71, και τον AVATARGR, τους χρησιμοποίησα, με κρύα καρδιά είναι αλήθεια, προκειμένου να στηρίξω το επιχείρημά μου.
Ήθελα μόνο να δείξω, ότι είναι πολύ εύκολο, αλλά και πολύ βαρύ, να κατασκευάσουμε προδότες.
Όταν για πρώτη φορά, πριν χρόνια, μπήκα σε κάποια φόρουμ στο διαδίκτυο, η χρησιμοποίηση ξενικών ονομάτων από Έλληνες -και ονομάτων γραμμένα στα Greeklisch- μου προκάλεσαν αλγεινή εντύπωση.
Οι πιο πολλοί -αν όχι όλοι- διαλέξατε αυτού του είδους τα ονόματα για πρακτικούς λόγους. Ξεχνάτε όμως, ότι και ο Ματσάκης άλλα και ο κάθε Ματσάκης, για τους ίδιους πρακτικούς λόγους προτείνει την απλοποίηση της γλώσσας. Όπως πάντα, όμως, για όλα, φταίνε οι άλλοι...
Εάν το διαδίκτυο παρουσιάζει αυτήν την άσχημη εικόνα, με τα Greeklisch, τα Αγγλικά και τα ανορθόγραφα Ελληνικά, ο μόνος που δεν φταίει είναι σίγουρα ο Ματσάκης. Εάν το κακό γίνει ακόμη μεγαλύτερο και γράφουμε στο μέλλον Ελληνοαγγλικά, πάλι δεν θα φταίει ο Ματσάκης.
Πιθανόν ο Ματσάκης να είχε κάνει μια βόλτα στο διαδίκτυο, και να σκέφτηκε, ότι αν προτείνει την "απλοποίηση" της γλώσσας, μέχρι και πρωθυπουργός της Ελλάδος θα μπορούσε να αξιωθεί.
Η λέξη "προδότης", εμφανίστηκε στο προσκήνιο τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια, από τους Ελληνορθόδοξους της εκκλησίας του Χριστόδουλου και τους ακροδεξιούς του Καρατζαφέρη. Σκοπός τους, ο εκβιασμός της πολιτικής ζωής του τόπου και τα προσωπικά οφέλη.
Με τις ταυτότητες, με το βιβλίο της ιστορίας, με την εξωτερική πολιτική αλλά και με ζητήματα που άπτονται των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, έχουν διχάσει εκ νέου τον Ελληνικό λαό. Γι αυτόν τον λόγο, άλλωστε, μαλώνουμε κι εμείς στα διάφορα φόρουμ. Σ΄αυτούς το χρωστάμε!
Για να δικαιολογήσουν αυτόν τον διχασμό και να προσελκύσουν οπαδούς, παρουσιάζουν ως αντίπαλό τους -τις δήθεν- σκοτεινές δυνάμεις. Και όποιος διαφωνεί μαζί τους, είναι προδότης, που εξυπηρετεί τα συμφέροντα αυτών των δυνάμεων.
Ο διχασμός τον τελευταίων δεκαπέντε χρόνων, δεν έχει να κάνει με σκοτεινές δυνάμεις, ούτε με προδότες, αλλά με εκκλησιαστικά και πολιτικά συμφέροντα στο εσωτερικό της χώρας.
Τώρα ,τι σχέση έχουν οι υπογραφές του καθενός στο θέμα που συζητάμε φίλε Συνοδινέ, δε μπορώ να καταλάβω.
Και γω υπογράφω με ρητό του Σενέκα
Την υπογραφή μας, φίλε Τσίλοφ, την βάζουμε με το όνομά μας, ή ζωγραφίζοντας έναν σταυρό.
Εσύ, όταν υπογράφεις δημόσια έγγραφα, υπογράφεις με το ρητό του Σενέκα;
Κρίμα, γιατί εγώ βρήκα την τοποθέτησή σου στο θέμα, σωστή, και δεν σε έβαλα στην λίστα με τους προδότες της Ελληνικής γλώσσας. Τώρα, εάν σου πω ότι το μετάνιωσα...
Δύσκολη, η ρημάδα η Ελληνική γλώσσα.
Λες να έχουν δίκιο οι Ματσάκηδες..;
Θα εύρισκα σχετικά εύστοχη την παρατήρηση αν και πάσχει από ολίγον κλειστοφοβία.
Φίλη Λίτσα, αυτή η "κλειστοφοβία", μου έχει κάτσει στο στομάχι.
Πάσχουν οι "παρατήρησεις" από κλειστοφοβία;
Τι ακριβώς εννοείς;

Litsa
11-05-08, 22:45
[color=#8b0000]Φίλη Λίτσα, αυτή η "κλειστοφοβία", μου έχει κάτσει στο στομάχι.
Πάσχουν οι "παρατήρησεις" από κλειστοφοβία;
Τι ακριβώς εννοείς;

Οι απόψεις πάσχουν από κλειστοφοβία και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα που εκλύεται.
Οι απόψεις στηρίζονται σε κάποιες παρατηρήσεις. Φυσικά η μεθοδολογία καθορίζει
αν οι παρατηρήσεις είναι αντικειμενικές ή έχει ο παρατηρητής υπονομεύσει στο
εργαστήριο αυτά που παρατηρεί οπότε προκύπτουν σφάλματα.

Στην προκειμένη περίπτωση διαισθάνομαι ότι το θέμα greklish το προσεγγίζεις
κλειστοφοβικά όπως και σε άλλα θέματα σε "ζυγίζω" από αυτά που λες να είσαι
ταγμένος δογματικά σε στείρους ιδεολογικούς χώρους.

Φυσικά αυτή είναι η άποψή μου ηγ οποία μπορεί να είναι και 100% εσφαλμένη
οπότε μη σε απασχολεί αν δεν μπορώ να προσυπογράψω αυτά που λές και
αυτά που γενικώς αφήνεις να εννοηθούν στο περιθώριο των γραμμών που γράφεις.

Φιλικά όλα αυτά

tsilof
12-05-08, 00:18
Την υπογραφή μας, φίλε Τσίλοφ, την βάζουμε με το όνομά μας, ή ζωγραφίζοντας έναν σταυρό.
Εσύ, όταν υπογράφεις δημόσια έγγραφα, υπογράφεις με το ρητό του Σενέκα;
Αγαπητέ φίλε, για μπάστα λιγάκι γιατί με μπέρδεψες...
Τι σχέση έχει το πως υπογράφει κάποιος σε ένα φορουμ με την υπογραφή της αστυνομικής ταυτότητας; Σε θεωρώ έξυπνο άνθρωπο και το συγκεκριμένο επιχείρημα, τουλάχιστον άστοχο...
Εδώ είμαστε σε έναν διαδικτυακό χώρο όπου εκφράζουμε δημόσια και δημοκρατικά τις απόψεις μας γύρω από κάποια θέματα.
Τόσο απλά...
Δε νομίζω πως το αν είμαστε προδότες ή όχι εις βάρος της ελληνικής γλώττης, φαίνεται αν δε βάζουμε το ονοματεπώνυμό μας εδώ...
Ελα... ;)
Κρίμα, γιατί εγώ βρήκα την τοποθέτησή σου στο θέμα, σωστή, και δεν σε έβαλα στην λίστα με τους προδότες της Ελληνικής γλώσσας. Τώρα, εάν σου πω ότι το μετάνιωσα...
Να σαι καλά, αλλά δε κάνει τίποτα... :p
Βασικά ,ιδίως την ελληνική γλώσσα, επειδή τυχαίνει να ασχολήθηκα λιγάκι παραπάνω στο...Λύκειο, το πόσο και αν την "τιμώ" είναι καθαρά προσωπικό θέμα και το αν με θεωρεί κάποιος προδότη ή δοσύλογο :D , από εδώ πάνε και οι άλλοι...

Τέλος πάντων, θα κάνω μία τελευταία παράκληση να μη ξεφύγουμε εντελώς από το αρχικό θέμα .
Φιλικά
Βασίλης

Συνοδινός
14-05-08, 01:46
Αγαπητέ φίλε, για μπάστα λιγάκι γιατί με μπέρδεψες... Να μπαστήσω... Τι σχέση έχει το πως υπογράφει κάποιος σε ένα φορουμ με την υπογραφή της αστυνομικής ταυτότητας;Με την αστυνομική ταυτότητα δεν έχει σχέση. Έχει σχέση με την ταυτότητά σου στο φόρουμ.
Εδώ λοιπόν η ταυτότητά σου λέει: Tsilof.
Αυτό είναι το όνομά σου για μας.
Εάν σου πώ: υπέγραψε με το όνομά σου, θα μου υπογράψεις: Tsilof
Εάν σου πω: υπέγραψε με το ρητό σου, θα μου υπογράψεις: με το ρητό του Σενέκα.
Εγώ έγραψα...

... όλοι τους υπογράφουν με Βαρβαρικά ονόματα και Greeklisch!
Jack: Ζήτω ο ΠΑΟΚ
Periklis: Κάτω τα Greeklisch
Jupiter: Όχι στα ναρκωτικά

Βγαίνει από τον παραπάνω πίνακα, κάτι σχετικό με ρητά;Εδώ είμαστε σε έναν διαδικτυακό χώρο όπου εκφράζουμε δημόσια και δημοκρατικά τις απόψεις μας γύρω από κάποια θέματα.
Τόσο απλά... Αυτό σημαίνει, πως εγώ πρέπει να παραδεχτώ, ότι το δίκιο με τις "υπογραφές", το έχεις εσύ; Δε νομίζω πως το αν είμαστε προδότες ή όχι εις βάρος της ελληνικής γλώττης, φαίνεται αν δε βάζουμε το ονοματεπώνυμό μας εδώ...
Είπε κανείς τέτοιο πράγμα;
Έχεις καταλάβει τελείως λάθος πράγματα.Βασικά ,ιδίως την ελληνική γλώσσα, επειδή τυχαίνει να ασχολήθηκα λιγάκι παραπάνω στο...Λύκειο, το πόσο και αν την "τιμώ" είναι καθαρά προσωπικό θέμα και το αν με θεωρεί κάποιος προδότη ή δοσύλογο :D , από εδώ πάνε και οι άλλοι... Εγώ να σου δώσω συγχαρητήρια, αλλά λίγο με νοιάζει τι λέει ο καθένας για τη ζωή του και τι νομίζει για τον εαυτό του.Τέλος πάντων, θα κάνω μία τελευταία παράκληση να μη ξεφύγουμε εντελώς από το αρχικό θέμα .Εγώ, δεν διαφωνώ!

c.r
14-05-08, 15:04
Συνοδινέ, επειδή έχω κι εγώ αγγλικό όνομα στο φόρουμ (υπογραφή δεν έχω καν, όπως κι εσύ, αλλά μήπως μπορούμε να υπογράψουμε κάπου για να την βάλω κι αυτή; :) ), απορώ για το πως θα μπορούσε ένας νοήμων άνθρωπος να υποστηρίξει την όποια άποψη του (για παράδειγμα, εμείς οι ανθέλληνες με τα αγγλικά ονόματα...) με έναν τέτοιο μωρό τρόπο...
Από την άλλη βέβαια, μπορεί εσύ να παίρνεις πολύ στα σοβαρά τον ρόλο σου εδώ, ή τον ρόλο των φόρουμ γενικά στη ζωή μας. Θα το δεχτώ, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως δεν είμαι ανθέλλην...
{Το διαδικτύο έχει κυριευτεί εκ καταβολών με την αγγλική γλώσσα.}
Φιλικά πάντα.

akirav
14-05-08, 15:29
Τελικα, ο Ματσακης μαλλον θελει να πεταει πυροτεχνηματα για να του δωσουν σημασια...
http://www.youtube.com/watch?v=N3OYQCuhc_o

Συνοδινός
15-05-08, 02:48
Οι απόψεις πάσχουν από κλειστοφοβία και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα που εκλύεται.
Οι απόψεις στηρίζονται σε κάποιες παρατηρήσεις. Φυσικά η μεθοδολογία καθορίζει
αν οι παρατηρήσεις είναι αντικειμενικές ή έχει ο παρατηρητής υπονομεύσει στο
εργαστήριο αυτά που παρατηρεί οπότε προκύπτουν σφάλματα.
Μέχρι εδώ, δεν λες τίποτα...
Θα μου επιτρέψεις κι εμένα, μια και ανοίγουμε -ο ένας στον άλλο- τις καρδιές μας, να σου πω, ότι η απάντησή σου πάσχει από "στρουθοκαμηλισμό".
Παρακάτω όμως, μου εξηγείς τελικά, τι εννοείς με την "κλειστοφοβία".
Στην προκειμένη περίπτωση διαισθάνομαι ότι το θέμα greklish το προσεγγίζεις κλειστοφοβικά όπως και σε άλλα θέματα σε "ζυγίζω" από αυτά που λες να είσαι ταγμένος δογματικά σε στείρους ιδεολογικούς χώρους.
Ούτε που θα το είχα φανταστεί!
Για να το λες αυτό, θα υποψιάζεσαι και τους "ιδεολογικούς χώρους" από όπου προέρχομαι, υποθέτω... Αυτά, πάνε πακέτο.
Γιατί δεν τους κατονόμασες αυτούς "τους χώρους"; Περίμενες να σε ρωτήσω πρώτα;
Έπρεπε να το σκεφτείς, ότι όταν κατηγορούμε κάποιον για κάτι, δεν πετάμε αερολογίες για να του θολώσουμε τα νερά μόνο, αλλά, του λέμε "κομπλέ" τα στοιχεία μας.
Εσύ, που έχεις δεχτεί τόσες "άδικες" κατηγορίες, θα περίμενε κανείς, να είσαι πολύ ευαίσθητη με αυτά τα θέματα.
Στην προκειμένη περίπτωση διαισθάνομαι ότι το θέμα greklish το προσεγγίζεις κλειστοφοβικά
Μήπως διαισθάνεσαι και τι ακριβώς εννοείς;
Σε ποιά σημεία υπάρχει κλειστοφοβία; κι απο πού, προέρχεται αυτή η κλειστοφοβία;
Δώσε μας τα παραδείγματα, κάνοντας QUOTE τα γραπτά μου και εξήγησέ μου, τι ακριβώς διαισθάνεσαι και από ποιούς χώρους προέρχεται...
Φυσικά αυτή είναι η άποψή μου η οποία μπορεί να είναι και 100% εσφαλμένη, οπότε μη σε απασχολεί αν δεν μπορώ να προσυπογράψω αυτά που λές...
Όχι, μείνε ήσυχη, δεν με απασχολεί καθόλου, που δεν μπορείς να προσυπογράψεις αυτά που λέω.
Εγώ, δεν θυμάμαι να σου ζήτησα ποτέ, να μου προσυπογράψεις κάτι. Ούτε την παρέμβασή σου ζήτησα ποτέ, ούτε σου ζήτησα να κάνουμε "κόμμα". Πως σου πέρασε κάτι τέτοιο από το μυαλό; Μάλλον, η ψευδαίσθησή σου θα ήταν...
Ούτε με ενοχλεί, όταν λες, ότι είμαι ταγμένος δογματικά σε στείρους ιδεολογικούς χώρους. Κι εσένα, άλλωστε, δεν σε ενοχλεί καθόλου, όταν σου κάνουν κριτική οι άλλοι και σου λένε ότι "παίζεις ύπουλα παιχνίδια" και ότι "ο ρόλος σου είναι ύποπτος"...
Εγώ άμα πω ότι, το παιχνίδι σου το κατάλαβα, κι ότι σε περίμενα, κι ότι στο συγκεκριμένο θέμα προσπάθησες να φτιάξεις το προφίλ σου εις βάρος μου και εις βάρος των άλλων μελών, θα ενοχληθείς; Όχι βέβαια!
Εάν πω, ότι είσαι μια φτηνή συκοφάντρια, που έρχεσαι πετάς λάσπη στο πρόσωπό μου, αερολογώντας, χωρίς να μπείς στον κόπο να αποδείξεις αυτά που λες, θα ενοχληθείς;
Όχι βέβαια...
Φυσικά αυτή είναι η άποψή μου η οποία μπορεί να είναι και 100% εσφαλμένη
Τότε, γιατί, την λες την απόψη σου; Έτσι, μάλιστα, ελαφρά την καρδία; Με μία λέξη "κλειστοφοβία" και με μια δεύτερη "ταγμένος ιδεολογικά σε στείρους χώρους" και λέγοντας ακόμη, να μην με απασχολεί, μπορεί να κάνεις και λάθος!
Εκείνο το "Θα εύρισκα σχετικά εύστοχη την παρατήρηση..." δεν κολλούσε μόνο του;
Το πρόσεξες, ότι μόνο εσύ, βρἠκες σχετικά εύστοχη την παρατήρησή μου με τους προδότες της γλώσσας; Κανένας άλλος! Μόνο εσύ!
Γιατί, όμως, ήσουν η μοναδική;
Και γιατί να μπεις στον κόπο να πεις, ότι "η παρατήρησή μου ήταν σχετικά εύστοχη", αφού εγώ προέρχομαι από στείρους ιδεολογικά χώρους; Δεν το έκανες για να δώσεις πόντους σε έναν τύπο σαν και μένα, έτσι δεν είναι; Σε τι αποσκοπούσε;
Γιατί ζήτησες από τον Τσίλοφ να μην τραβήξει την Λίστα με τους προδότες;
Τι σε ένοιαζε εσένα;
Γιατί ανακατεύτηκες σ΄αυτό το θέμα, αφού δεν είχες επί του θέματος, τίποτα να πείς;
Μπήκες μόνο για την φασαρία;
Μήπως μπήκες για να κάνεις παιχνίδι;
Να κάνεις τον διαιτητή μήπως; ή μήπως, για να ρίξεις λάδι στη φωτιά;
Από αυτήν την ιστορία, τελικά, όλοι οι συμμετέχοντες βγήκαμε ζημιωμένοι.
Εκτός από έναν... Μάντεψε ποιός είναι...
Με χρησιμοποίησες, πατώντας πάνω μου, με ένα πολύ φτηνό τρυκ, για να κερδίσεις τον σεβασμό του κοινού...
Αφού, τώρα πια, όλο το φόρουμ έχει στραφεί εναντίον μου, είναι ευκερία να τους δείξεις, ότι εσύ, είσαι "υπεράνω". Η συνέχεια βρίσκεται στα χέρια σου...
Θα σε ευγνομονούν, αν τα καταφέρεις καλά μαζί μου!
Φυσικά, αυτή είναι η άποψή μου. Η οποία μπορεί να είναι και 100% εσφαλμένη.
Αλλά είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν είναι...
Φιλικά όλα αυτά...

Litsa
15-05-08, 07:38
όταν κατηγορούμε κάποιον για κάτι,
Μα δε σε κατηγόρησα για κάτι, και μένα με αρέσουν τα ελληνικά και δε τα μπορώ τα greeklish αλλά δε μπορώ ούτε και τις υστερίες.
Όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν μπορούν να απαντηθούν σε ένα off topic θέμα. Στον tsilof ζήτησα να μην διαγραφούν επειδή κατάλαβα
ότι παρανόησαν αυτά που έγραψες σχετικά με την διαφορά της υπογραφής και νικνειμ. Τέτοιου είδους παρεμβάσεις είναι συνηθισμένες
και δεν κρύβουν καμία απολύτως συνωμοσία.

Συνοδινός
18-05-08, 02:48
Μα δε σε κατηγόρησα για κάτι Όχι, μου έκανες κοπλιμέντο!
Κι αυτά εδώ κάτω, ποιός Τσαρλατάνος τα έγραψε; ...είσαι ταγμένος δογματικά σε στείρους ιδεολογικούς χώρους. Εσύ μπορείς να το λες "προσβολή", αν αυτό σε κάνει νιώθεις καλύτερα.
Σε κάθε περίπτωση όμως, προσπάθησες να με μειώσεις, χωρίς να παραθέσεις στοιχεία. Βασιζόμενη στην διαίσθησή σου.
Άν αρχίσουμε όλοι εδώ μέσα, να λέμε, τι διαισθανόμαστε ο ένας για τον άλλον, θα πέσουν κορμιά στο τέλος. Όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν μπορούν να απαντηθούν σε ένα off topic θέμα. Άν δεν θέλεις να απολογήσαι off topic, δεν θα προσβάλλεις και off topic.
Που τα έμαθες αυτά; Να κατηγορείς τους άλλους δημόσια και να τους παραθέτεις τα στοιχεία σου τηλεφωνικός.
Με την ίδια λογική, όποτε εγώ διαισθάνομαι κάτι για σένα, θα έρχομαι να στο λέω δημόσια και τις εξηγήσεις θα σου τις στέλνω ταχυδρομικόςΣτον tsilof ζήτησα να μην διαγραφούν επειδή κατάλαβα
ότι παρανόησαν αυτά που έγραψες.Τέτοιου είδους παρεμβάσεις είναι συνηθισμένες και δεν κρύβουν καμία απολύτως συνωμοσία. Εγώ στον tsilof τα έχω κάνει τα παράπονά μου για την ευκερία που σου έδωσε να κάνεις παιχνίδι.
Εσύ, το ξέρω, γιατί κι εγώ έχω διαίσθηση κι όχι μόνο εσύ, ότι δεν μπορούσες να περιμένεις να απαντήσω εγώ, γιατί φοβήθηκες ότι οι άλλοι θα κάνουν τους "Αμερικάνους" και θα βγάλουν τρελό τον Συνοδινό, κι αυτό δεν το ήθελες με τίποτα.
Έτσι, αφού πρώτα ανέλαβες να απαντήσεις εκ μέρους μου, μετά ανέλαβες και ρόλο συντονιστή. Το παιχνίδι "φωτιά" δεν σήκωνε αναβολή.
Στην συνέχεια, κράτησες τις απαραίτητες αποστάσεις από τον Συνοδινό, με ολίγη από "κλειστοφοβία".
Κατινίστικη διπλωματία, με δυο λόγια.
Κατόπιν, πήγες στο περίπτερο να αγόρασεις πατατάκια και ξηρούς καρπούς.
Στην συνέχεια, έκατσες μπροστά στον υπολογιστή και περίμενες τα αποτελέσματα...
Μετά, αφού είδες ότι το παιχνίδι "γέρνει" με τους πολλούς, "άδειασες" τον Συνοδινό για να προβάλλεις την ουδετερότητά σου και να κερδίσεις τον σεβασμό των κατακριτών σου.
Τι το άσχημο λέγανε οι άνθρωποι και θύμωνες μαζί τους, δεν μπορώ να καταλάβω...
Επειδή, δηλαδή, διαισθάνονταν ότι ο ρόλος σου στο φόρουμ είναι "ύποπτος", ήταν λόγος αυτός να θυμώνεις;και μένα με αρέσουν τα ελληνικά και δε τα μπορώ τα greeklish αλλά δε μπορώ ούτε και τις υστερίες.Εγώ το ξέρω, ότι εσύ καταλαβαίνεις μόνο ότι διαισθάνεσαι και ότι σε συμφέρει.
Άσ΄το, εγώ θα επανέλθω στο θέμα και θα μιλήσω και για τα Greeklisch.
Εσύ, καλύτερα, να μην απαντήσεις σε αυτά που γράφω. Δεν έχει νόημα, γιατί την τελευταία κουβέντα θα την έχω πάντα εγώ. Κι εσύ, δεν θέλεις να λέγονται αυτά τα πράγματα off topic.
Προσπάθησε να ξεχάσεις όλα όσα είπαμε εδώ. Σαν να μην έγιναν ποτέ. Βγάλε με κι εμένα από το μυαλό σου. Σαν να μην υπήρξα ποτέ.
Πες, πως μ΄αντάμωσες μια νύχτα σ΄ένα όνειρο...

c.r:Συνοδινέ, επειδή έχω κι εγώ αγγλικό όνομα στο φόρουμ
υπογραφή δεν έχω καν, όπως κι εσύ, αλλά μήπως μπορούμε να υπογράψουμε κάπου για να την βάλω κι αυτή; Μπορούμε να υπογράψουμε στο κούτελό σου. Είμαι σίγουρος ότι θα κάνουν μεγάλη εντύπωση οι υπογραφές μας.απορώ για το πως θα μπορούσε ένας νοήμων άνθρωπος να υποστηρίξει την όποια άποψη του (για παράδειγμα, εμείς οι ανθέλληνες με τα αγγλικά ονόματα...) με έναν τέτοιο μωρό τρόπο... Αγγλικό όνομα είναι το c.r;
Εγώ, νόμιζα, ότι φέρεις το όνομα Γερμανικής φίρμας κατασκευής ζαντών.
Δεν το ήξερα, συγνώμη!Από την άλλη βέβαια, μπορεί εσύ να παίρνεις πολύ στα σοβαρά τον ρόλο σου εδώ, ή τον ρόλο των φόρουμ γενικά στη ζωή μας. Μα, γιατί το λες αυτό;
Άν έπαιρνα τα φόρουμ σοβαρά στη ζωή μου, δεν θα συζητούσα αυτή την στιγμή μαζί σου.
Εγώ προσπαθώ να είμαι πάντα στο ύφος του συνομιλητή μου. Άν μιλάει σοβαρά, μιλάω κι εγώ σοβαρά. Άν θέλει να διασκεδάσουμε τον κόσμο, κάνω κι εγώ ότι μπορώ!
Το δέχεσαι αυτό;Θα το δεχτώ, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως δεν είμαι ανθέλλην... Φυσικά και δεν είσαι.
Ποιός σου λέει το αντίθετο;
Μην ακούς κανέναν, συκοφαντίες.Το διαδικτύο έχει κυριευτεί εκ καταβολών με την αγγλική γλώσσα.Και η Ελληνική γλώσσα έχει κυριευτεί από την Αγγλική στο διαδίκτυο. Και είναι μαθηματικά σίγουρο, ότι κάποτε στο μέλλον θα την αντικαταστήσει εντελώς.
Δεν είδα πάντως κανέναν να διαμαρτύρεται γι αυτό.
Μπορεί σ΄αυτό το φόρουμ να αφορίσαμε τον Ματσάκη, που ήταν μόνος του ο καημένος, μπορεί να αφορίσαμε και τα Greeklisch, που τα χρησιμοποιούν από ανάγκη τα παιδιά του εξωτερικού, αλλά ευλογήσαμε τα Αγγλικά.
Έτσι είναι το ανατολίτικό μας ταπεραμέντο.
Ότι δεν μπορούμε να αποφύγουμε, το απολαμβάνουμε.
Φιλικά πάντα.

tsilof
18-05-08, 14:58
Επειτα από πάμπολλες προτροπες να μη συνεχιστεί σε αυτό το ύφος η συζήτηση, δυστυχώς τα περιθώρια έχουν στενέψει επικυνδύνως...
Κλείδωμα (προσωρινό) αρχικά και βλέπωμεν ;)