PDA

Επιστροφή στο Forum : Philippe Genty, the puppeteer


Raistlin
26-05-08, 02:27
το παρακάτω βίντεο δεν έχει να κάνει και τόσο με το μεταφυσικό αλλά είναι πολύ καλό...και λυπητερό...
http://www.youtube.com/watch?v=SphHaiW7fzg

Ophelia
26-05-08, 11:47
Πολύ εντυπωσιακό το βιντεάκι Raistlin!
Λυπητερό αλλά και με ένα μήνυμα για σκέψη!
"Καλύτερα να είναι κάποιος ελεύθερος και νεκρός απο το να είναι μια ζωντανή μαριονέτα..."

Ενδιαφέρον και το σχόλιο που κάνει ο/η τύπος/τύπισσα που ανέβασε το βιντεάκι..."With freedom comes collapse"...

Raistlin
26-05-08, 12:42
Όντος Ophelia είναι εντυπωσιακό το βιντεάκι!

Λυπητερό αλλά και με ένα μήνυμα για σκέψη!

πράγματι αξίζει να ζεις έτσι? κάτω από τον πλήρη έλεγχο των <μεγάλων> ή ελεύθερος από τα <δεσμά> και νεκρός...?
Η πλήρης μελαγχολία πάντως ολοκληρόνεται με την μουσική και από το πρόσωπο της κούκλας...

Ophelia
26-05-08, 12:50
...κάτω από τον πλήρη έλεγχο των <μεγάλων> ή ελεύθερος από τα <δεσμά> και νεκρός...?
Μία ερώτηση που πρέπει να κάνουμε στους εαυτούς μας είναι εάν αυτές είναι οι μόνες μας επιλογές.
Είναι αλήθεια οτι η ελευθερία φέρνει τη κατάρρευση (όπως λέει και αυτός/αυτή που ανέβασε το βιντεάκι) και τον θάνατο?
Μήπως υπάρχει και άλλη λύση?
Μία πραγματικότητα όπου μπορούμε να είμαστε και ελεύθεροι και ζωντανοί?

Raistlin
26-05-08, 13:31
Είναι αλήθεια οτι η ελευθερία φέρνει τη κατάρρευση (όπως λέει και αυτός/αυτή που ανέβασε το βιντεάκι) και τον θάνατο?
Μήπως υπάρχει και άλλη λύση?
Μία πραγματικότητα όπου μπορούμε να είμαστε και ελεύθεροι και ζωντανοί?
Η άποψή μου είναι η εξής: η μαριονέτα είναι ένα αντικείμενο φτιαγμένο από τον άνθρωπο, άρα χρειάζεται τον άνθρωπο για να παραμείνει <ζωντανή>. Όταν ένας άνθρωπος συμβάλει πάρα πολύ στην ανάπτυξη και την επιβίωση κάποιου άλλου με περιορισμένες δυνατότητες ή συνηθεισμένου να ζει υπο ορισμένες συνθήκες) σε βαθμό εξάρτησης τότε η ελευθερία και ανεξαρτησία ίσως ισοδυναμεί με θάνατο. Αν πάρουμε τα ζώα για παράδειγμα, μπορεί ένα καναρίνι που έζησε 5 χρόνια σε κλουβί να ζήσει ελεύθερο εκτός κλουβιού? Μάλων όχι αν σκευτούμε τους θυρευτές του και μόνο.
Έτσι και ένας άνθρωπος χωρίς ιδιαίτερη εκπαίδευση κατα πόσο είναι ικανός να ζήσει χωρί την επίβλεψη και τον έλεγχο κάποιου?
...το μοναδικό ζώο που είναι τελείως ανεξάρτητο από τα αφεντικά του, που ακόμα και να το παρατήσουν και να μην το φροντίζει κανένας είναι η γάτα...!
Είναι τόσο ανεξάρτητες που λένε πως αν έχεις μια γάτα και σταματήσεις να την φροντίζεις, θα φύγει γιατί απλά το να μένει με τους ανθρώπους της προσφέρει ευκολία στην επιβίωσή της.
Τώρα με τους ανθρώπους είναι πιο περίπλοκο λόγο ότι έχουμε μάθει να εξαρτουμαστε ο ένας από τον άλλον μέσα στην κοινωνία που ζούμε είναι λίγο διαφορετικό...επίσεις φαίνεται πως όλοι εξαρτούνται ο ένας από τον άλλον με απότέλεσμα ο κάθε ένας να ελέγχει τα σκοινια κάποιου άλλου...!

Ophelia
26-05-08, 13:42
Πολύ σωστή και ενδιαφέρουσα η αποψη σου Raistlin!
Ομολογώ οτι δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

Το μυαλό μου εμένα πήγε κατ' ευθείαν στη προπαγανδική μεριά του κλιπ. Δηλαδή "Χωρίς κάποιον/κάποιους να σας κατευθύνουν και να σας λένε τι και πως να πράττετε, δεν μπορείτε να επιβιώσετε! Κοιτάξτε τι γίνετε όταν κόβετε να δεσμά σας!"...ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων...
Ίσως να είμαι παραπάνω παρανο'ι'κή απο ότι πρέπει.. :confused:

Raistlin
26-05-08, 14:04
Το μυαλό μου εμένα πήγε κατ' ευθείαν στη προπαγανδική μεριά του κλιπ. Δηλαδή "Χωρίς κάποιον/κάποιους να σας κατευθύνουν και να σας λένε τι και πως να πράττετε, δεν μπορείτε να επιβιώσετε! Κοιτάξτε τι γίνετε όταν κόβετε να δεσμά σας!"...ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων...
Ίσως να είμαι παραπάνω παρανο'ι'κή απο ότι πρέπει.. :confused:
χεχε!
Άπλά εγώ πήγα στο προφανές! Δηλαδή στις καθημερινές καταστάσεις που αντιλαμβανόμαστε, Εξ άλλου στο βίντεο η κούκλα στην αρχή δεν ξέρει πως κάποιος την κινεί! Μετά όμως ανακαλύπτει τον <αόρατο> χειριστή της.
Πάντως οι μοναδικές ιδέες που μου έρχονται είναι οι ασφαλιστικές εταιρίες, φαρμακοβιομηχανίες, οι τράπεζες με τα προγράμματά τους και ίσως η θέση που έχει κάποιος στο επάγγελμα που κάνει.
Τώρα σε αυτό που λές της προπαγανγιστικής άποψης, συνήθως τα νήματα που δεν μπορείς να ξεφύγεις εύκολα είναι αυτά που κινούνται <υπογείως> οι άλλοι που λένε <φύγε και δεν θα ζήσεις χωρίς εμένα> ή <ελάτε γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή> μάλων αυτοί μας χρειάζονται για να ζήσουν παρά εμείς αυτούς. Συνήθως αν κάποιος θέλει να κινεί πιόνια κάνει κάτι που το παρουσιάζει όμορφο και που προσφέρει διευκόλυνση στους πολίτες ώστε να μην φέρουν αντίρηση...