PDA

Επιστροφή στο Forum : αγιασμός και πειράματα στη NASA


periergos
26-05-08, 03:42
Ακουσα καπου οτι ειχε γινει ενα πειραμα στη nasa με τον αγιασμο.

Εβαλαν καποια πειραματοζωα να πινουν αντι για νερο,αγιασμο για ενα χρονικο διαστημα και καποια αλλα να πινουν απλο νερο για το ιδιο χρονικο διαστημα.

Παρατηρησαν πως τα πειραματοζωα που επιναν αγιασμο δεν γερνουσαν τα κυτταρα τους ενω της αλλης ομαδας που επιναν απλο νερο γερνουσαν κανονικα...

Εχει μαθει κανεις τιποτα γι αυτο το θεμα?
Αν ναι, υπαρχει καποιο επισημο εγγραφο που να το τεκμηριωνει?

ευχαριστω πολυ!!!

Απέριττος
26-05-08, 10:30
Καλέ μου φίλε... μην πιστεύεις τις σαχλαμάρες που διαδίδουν κάτι θεούσες τύπου Λουκά. Σιγά μην καθόταν η NASA να ασχολείται με τέτοια πράγματα. Θέλω να πιστεύω ότι έχουμε και λίγη ωριμότητα και λογική...

Φιλικά...

Grigorios o Ellhn
26-05-08, 19:28
Η πίστη κάνει τις θρησκευτικές "δοξασίες" αληθινές. Αν πιστεύεις κάτι πολύ, καμιά φορά γίνεται, η τουλάχιστον το νιώθεις να γίνεται...Προσωπική μου αντίληψη είναι οτι όλο αυτό είναι θέμα λήψης και εκπομπής κάποιας άγνωστης ίσως μορφής ενέργειας.
Παρ'όλα αυτά όμως, σε όλα τα πράγματα πιστεύω υπάρχουν και κάποια όρια...

periergos
30-05-08, 12:29
Καλέ μου φίλε... μην πιστεύεις τις σαχλαμάρες που διαδίδουν κάτι θεούσες τύπου Λουκά. Σιγά μην καθόταν η NASA να ασχολείται με τέτοια πράγματα. Θέλω να πιστεύω ότι έχουμε και λίγη ωριμότητα και λογική...

Φιλικά...συγνωμη φιλε μου αλλα δεν με καλυπτει η απαντηση σου διοτι μου λες εικασιες και προσωπικη αποψη,(κατι το οποιο δεν ζητησα ποτε).
Αν εχεις αποδεικτικα στοιχεια κι οχι με βαση τη "λογικη" η οποια διαφερει στον καθενα, ευπροσδεκτος!!!

Απέριττος
30-05-08, 13:11
Αγαπητέ φίλε...
μάλλον εσύ το έχεις πιάσει λάθος απο την αρχή... το πιο σωστό θα ήταν με το που ανοίγεις αυτό το θέμα να μας αναφέρεις ποια είναι η πηγή σου. Είναι δημοσιευμένο κάπου; Το είπε η τηλεόραση; Ή το άκουσες απο την κουτσομπόλα της γειτονιάς ή τον παπά της ενορίας ή τον φούρναρη; Έχει μεγάλη σημασία η πηγή μιας είδησης.
Φαντάζομαι δηλαδή να πήγαινε ο προϋπολογισμός της ΝΑΣΑ στην αμερικάνικη γερουσία που εγκρίνει τις χρηματοδοτήσεις και να είχαν μέσα πρότζεκτ αγιασμός του οσίου Ποταπίου... μήν τρελαθούμε τώρα... θα τους έπαιρναν με τις ντομάτες....

periergos
30-05-08, 22:34
Αγαπητέ φίλε...
μάλλον εσύ το έχεις πιάσει λάθος απο την αρχή... το πιο σωστό θα ήταν με το που ανοίγεις αυτό το θέμα να μας αναφέρεις ποια είναι η πηγή σου. Είναι δημοσιευμένο κάπου; Το είπε η τηλεόραση; Ή το άκουσες απο την κουτσομπόλα της γειτονιάς ή τον παπά της ενορίας ή τον φούρναρη; Έχει μεγάλη σημασία η πηγή μιας είδησης.
Φαντάζομαι δηλαδή να πήγαινε ο προϋπολογισμός της ΝΑΣΑ στην αμερικάνικη γερουσία που εγκρίνει τις χρηματοδοτήσεις και να είχαν μέσα πρότζεκτ αγιασμός του οσίου Ποταπίου... μήν τρελαθούμε τώρα... θα τους έπαιρναν με τις ντομάτες....
εμενα αυτο μου το ειπε ενας ιερεας που κανει εξορκισμους!!!!
ξερετε...δεν κανουν ολοι οι ιερεις εξορκισμους διοτι φοβουνται τα κακα πνευματα...
μου ειχε κανει αγιασμο κι εξορκισμους στο σπιτι (υπηρξε μια ειδικη περιπτωση καποτε..) και τοτε μου εξηγησε την δυναμη του αγιασμου κι ετσι μου ειπε πως αυτο εχει γινει στη nasa!!! (αποκλειεις το να εγινε καποιο πειραμα ανεπισημα? εδω τοσα κ τοσα λεγονται για την ομαδα "Ε" που εχουν υπ'οψιν τους οι αμερικανοι,fbi,cia κλπ)

Valtoxionokota
30-05-08, 23:38
Και γιατι χρειαζεται να κανει πειραμα η νασα για να βρει κατι? Αυτα που σου ελεγε ο παπας-κομπογιανιτης ειναι μουφες. Νερο ειναι μην τρελαθουμε...

Ydroxoos^^
31-05-08, 00:24
Καθόμουν αμέριμνος και ο-λαλα διαπερνά ένα ρίγος το κορμί μου.
Ας δώσουμε λοιπόν ορισμένες απαντήσεις στο θέμα.
1.Ο Αγιασμός δεν είναι νερό, Είναι Αγιασμός γιατί δεν μουχλιάζει όπως το νερό.
Κάποιοι ίσως να έχουν κάποιες αντιρρήσεις η απάντηση μου είναι ότι συγκινήθηκα όσο δεν νομιζετε.Παρεπιπτοντος και το αντίδωρο ψωμί είναι αλλά δεν μουχλιάζει, μπορεί να γίνει σκληρό σαν πέτρα να το πετάξεις στο κεφάλι σου να σου γίνει ένα καρούμπαλο ΝΑ αλλά δεν μουχλιάζει
2.Ας κάνουμε μια υπόθεση ότι έκαναν Αγιασμό, μας χαλαει?Οχι!
Ας κάνουμε μια άλλη υπόθεση ότι δεν έκαναν Αγιασμό, μας χαλαει?Παλι Όχι!

ΥΓ.Ακομα δεν έχω καταλάβει πιο είναι το θέμα μας και το ρίγος εξακολουθεί να μου διαπερνά την ραχοκοκαλιά!

Μιχάλης

periergos
02-06-08, 14:54
Καθόμουν αμέριμνος και ο-λαλα διαπερνά ένα ρίγος το κορμί μου.
Ας δώσουμε λοιπόν ορισμένες απαντήσεις στο θέμα.
1.Ο Αγιασμός δεν είναι νερό, Είναι Αγιασμός γιατί δεν μουχλιάζει όπως το νερό.
Κάποιοι ίσως να έχουν κάποιες αντιρρήσεις η απάντηση μου είναι ότι συγκινήθηκα όσο δεν νομιζετε.Παρεπιπτοντος και το αντίδωρο ψωμί είναι αλλά δεν μουχλιάζει, μπορεί να γίνει σκληρό σαν πέτρα να το πετάξεις στο κεφάλι σου να σου γίνει ένα καρούμπαλο ΝΑ αλλά δεν μουχλιάζει
2.Ας κάνουμε μια υπόθεση ότι έκαναν Αγιασμό, μας χαλαει?Οχι!
Ας κάνουμε μια άλλη υπόθεση ότι δεν έκαναν Αγιασμό, μας χαλαει?Παλι Όχι!

ΥΓ.Ακομα δεν έχω καταλάβει πιο είναι το θέμα μας και το ρίγος εξακολουθεί να μου διαπερνά την ραχοκοκαλιά!

Μιχάλης--------------------------------------------------------------------------------

Ακουσα καπου οτι ειχε γινει ενα πειραμα στη nasa με τον αγιασμο.

Εβαλαν καποια πειραματοζωα να πινουν αντι για νερο,αγιασμο για ενα χρονικο διαστημα και καποια αλλα να πινουν απλο νερο για το ιδιο χρονικο διαστημα.

Παρατηρησαν πως τα πειραματοζωα που επιναν αγιασμο δεν γερνουσαν τα κυτταρα τους ενω της αλλης ομαδας που επιναν απλο νερο γερνουσαν κανονικα...
(ελπιζω να καταλαβες ποιο ειναι τωρα το θεμα...βασικα ειναι ερωτημα που λεει αν ακουσε κανεις τιποτα περι αυτου αλλα με στοιχεια)

Απέριττος
03-06-08, 00:03
Αν θέλεις φίλε μου να δεις με τι πραγματικά ασχολείται η επιστήμη σήμερα έλα την Τετάρτη 4.6.08 στο πνευματικό κέντρο του δήμου Αθηναίων να ακούσεις τον Ελευθέριο Σαραγά και άσε τις μπαρούφες που λέει ο κάθε παπα Ρούπας...

periergos
03-06-08, 02:10
Αν θέλεις φίλε μου να δεις με τι πραγματικά ασχολείται η επιστήμη σήμερα έλα την Τετάρτη 4.6.08 στο πνευματικό κέντρο του δήμου Αθηναίων να ακούσεις τον Ελευθέριο Σαραγά και άσε τις μπαρούφες που λέει ο κάθε παπα Ρούπας...
δεν ξερω αν ισχυει κατι σχετικα με τον αγιασμο κ τα πειραματα στη νασα...
αλλα το τι ειναι επιστημη κ τι οχι ειναι πολυ σχετικο κ υποκειμενικο...
μην υποτιμας την θεικη δυναμη σε συγκριση με την επιστημη διοτι θα απογοητευτεις πολυ συντομα με αυτη σου την "επενδυση"...

edit: διαβασα κατι τωρα κ ισως θεωρηθει σχετικο...
επιτρεψτε με να δωσω λινκ...
http://www.tetraktys.gr/shop/?p=productsMore&iProduct=412

Απέριττος
03-06-08, 08:36
Καλημέρα αγαπητέ...
πρέπει να διαβάζεις πιο προσεκτικά... Αν θα παρακολουθήσεις τα θέματά μου θα δεις ότι ούτε άθεος είμαι ούτε άθρησκος. Αυτό που σου λέω απο την αρχή που άνοιξες το θέμα είναι ότι η επίσημη επιστήμη δεν ασχολείται με αυτά που γράφεις εδω τουλάχιστον όχι με τον τρόπο με τον οποίο τα παρουσιάζει ο κάθε παπάς...
Σε σχέση με τα όποια θαύματα συμβαίνουν κατά την ενασχόλησή μας με τα πνευματικά, είναι κυρίως βιωματικές καταστάσεις συνείδησης που δεν αποδεικνύονται.
Τώρα όσον αφορά "θαύματα" στυλ αγιασμού, λήψης αγίου φωτός, θαυματουργές εικόνες κλπ θα πρέπει να ξέρεις ότι παρόμοιες καταστάσεις υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες και δεν είναι προνόμιο της ορθοδοξίας. Ακόμα και στην αρχαία ελληνική θρησκεία υπάρχουν αναφορές για διαφόρων μορφών "θαύματα".
Είναι όμως καλό σε ότι αφορά κάποια πράγματα να σεβόμαστε και την επιστημονική απόδειξη και άλλωστε όσο εξελίσσεται ανακαλύπτει συνεχώς πιο θαυμαστά πράγματα.
Κράτα το θρησκευτικό σου συναίσθημα μακρυά απο αυτό και σκέψου ότι είναι μια καθαρά βιωματική διαδικασία που σε οδηγεί έτσι και αλλοιώς στο θεϊκό σου κομμάτι και στην αρχή της δημιουργίας... όλοι οι άνθρωποι που έχουν αυτήν την φλόγα της αναζήτησης όπου και να ανήκουν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα να είσαι βέβαιος... κανένας δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια... Οι προθέσεις και η αναζήτηση έχουν σημασία...
Φιλικά...

Dark Sun
03-06-08, 10:55
Θα αναφερθώ σε ένα άρθρο που είχα διαβάσει σε περιοδικό του χώρου της αναζήτησης (δεν θυμάμαι σε ποιο ήταν), το οποίο είχε έλεγε για το νερό και τις ιδιότητές του.
Στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν, μετά από έρευνες που είχαν γίνει στο εξωτερικό, διαπίστωσαν πως το νερό είναι ζωντανός οργανισμός κι έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά. Το θέμα με τον αγιασμό ίσχυε, αλλά κοιτάξτε και τι άλλο ανακάλυψαν.
Έβαλαν λοιπόν μουσική στο νερό και παρατήρησαν πως άλλαξε η μοριακή του δομή, είχε καλύτερη συνοχή και απέκτησε τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες που είχε και το νερό του αγιασμού.
Το τελικό συμπέρασμα ήταν πως το νερό συμπεριφέρεται ακριβώς όπως και τα φυτά, αντιλαμβάνονται την θετική ενέργεια που τους μεταδίδουμε και αντιδρά ανάλογα. Άρα κατέληγε, πως δεν είναι θέμα τα λόγια του παπά, αλλά γενικώς η επικοινωνία με το νερό. Ουσιαστικά θεωρούσε κατά κάποιον τρόπο μύθο τον αγιασμό σαν καθεαυτό αγιασμό, δεχόντουσαν πως μετά την λειτουργία άλλαζε όμως μοριακή δομή.
Αυτά τα λίγα, όπως τα θυμάμαι βέβαια, κάπου μπορεί να κάνω κάποιο λάθος, αλλά αυτή ήταν η κεντρική ιδέα του θέματος.

Valtoxionokota
03-06-08, 15:42
Δεν βρηκαν οτι ειναι ζωντανος οργανισμος! Βασικα αυτο που λες ισχυει και εχει ανακαλυφτει εδω και 2 δεκαετιες αν δεν κανω λαθος. Το φαινομενο παρατηρηθηκε πρωτα στις νιφαδες του χιονου και επειτα και σε υγρα οπως το νερο. Αυτο που βρηκαν αν θυμαμαι καλα ειναι οτι τα ηχητικα κυματα επηρεαζουν τα ατομα του νερου. Προφανως οφειλεται στη διαδοση των ηχητικων κυματων

Dark Sun
03-06-08, 17:01
Το πιο πιθανό είναι να έχεις δίκιο, είπα δεν το θυμάμαι καλά, το είχα διαβάσει πριν από πολύ καιρό.
Κι έτσι να είναι όπως τα λες, δεν αλλάζει αυτό που είπα για τον αγιασμό. ;)

quendi
04-06-08, 22:57
Δεν περίμενα ότι μπορεί να γινόταν συζήτηση πάνω σε αυτό το θέμα όταν είδα τα 2-3 πρώτα ποστ την πρώτη φορά. ΌΧΙ φίλε μου δεν κάνει πειράματα η NASA με τον αγιασμό, ούτε η ESA (Ευρώπη), ούτε η JAXA (Ιαπωνία), ούτε η RKA (Ρωσία), ούτε η CNSA (Κίνα) Κ και πάει λέγοντας..

Βρες το κεντρικό site της NASA στο google και κάνε αναζήτηση στη βάση δεδομένων της, αρκεί να ξέρεις αγγλικά. Αν βρεις τίποτα γράψε μου.. Κάνε και στις υπόλοιπες που αναφέρω αν θες. Μετά κάνε και αναζήτηση και εδώ αν θες μήπως υπάρχει κάποια επιστημονική δημοσίευση για το θέμα: http://adsabs.harvard.edu/ads_abstracts.html . Όλες οι διαστημικές υπηρεσίες έχουν δημόσια και ελεύθερα (ειδικά η NASA "άπειρο" υλικό) ότι σχετίζεται με αυτές εκτός από απόρρητα προγράμματα που σχετίζονται με στρατιωτικές επιχειρήσεις. Για όποιον γνωρίζει, όλα τα επιστημονικά προγράμματα περνούν από κρίση εμπειρογνωμόνων, αξιολόγηση, χρηματοδότηση και δημόσια ανακοίνωση. Απ' την στιγμή που υπάρχει το ίντερνετ ας γίνεται πρώτα μια έρευνα, όταν ειδικά πρόκειται για κάποιο τομέα που δεν γνωρίζουμε!

Και κάτι άλλο..είναι δυνατόν να έχει γίνει πείραμα που να αποδεικνύει ότι δεν γερνάς με τον αγιασμό και να μην έχει βουίξει η υφήλιος;; Και απ' τη στιγμή που δεν είναι κάποιο απόρρητο σκεύασμα αλλά έχει πρόσβαση σε αυτόν όποιος θέλει αρκεί να πάει στην εκκλησία! Είναι ηλίθιοι όλοι οι βιολόγοι, γιατροί, γενετιστές του κόσμου και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι;;; Βρείτε μερικούς ακαδημαϊκούς και ρωτήστε τους! Λίγη λογική δεν βλάπτει! Δεν πρέπει να θεοποιούμε την επιστήμη αλλά δεν είμαστε σε σωστό δρόμο όταν ακούμε την κάθε ηλιθιότητα κάθε αμόρφωτου (σε διάφορους τομείς) παπά!!!

HLIOS
01-08-08, 12:41
Το νερό διατηρεί μνήμη!

Πριν είκοσι έτη, το καλοκαίρι του 1988, ο κόσμος επιστήμης συγκλονίστηκε από μια από τις πιο αμφισβητούμενες ερευνητικές εργασίες που δημοσιεύθηκαν σε περιοδικό. Σύμφωνα με τον Jacques Benveniste, έναν χαρισματικό Γάλλο επιστήμονα , το καθαρό νερό θα μπορούσε να θυμηθεί τι περιείχε προηγουμένως.
Ο Benveniste διέλυσε σε μια ουσία που προκαλεί μια αλλεργική αντίδραση, την αραίωσε επανειλημμένως έως ότου πρακτικά δεν υπήρχε τίποτα μέσα στο νερό. Έπειτα παρατήρησε ότι το καθαρό νερό κατόρθωσε να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση όταν προστέθηκε σε ζωντανά κύτταρα.
Αν και το πείραμα δεν έχει επαληθευτεί πλήρως και οι έρευνες συνεχίζονται φαίνεται ότι πράγματι το νερό διαθέτει μνήμη, κάτι που μπορεί να είναι ένας «άσσος στο μανίκι» της ομοιοπαθητικής, που ακόμη δεν έγινε πλήρως αποδεκτή από την επιστήμη.
Εξάλλου το νερό είναι μία από τις πιο περίεργες ουσίες που υπάρχουν στην φύση.
http://liakonews.blogspot.com | www.in.gr[U]

Ποσειδώνιος
01-08-08, 12:58
Πρέπει να δειτε την ταινία-ντοκυμαντέρ "What the bleep do we know?"

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1630
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1865&highlight=bleep
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1752

Εκεί πρωτοείδα πως επιδρά η σκέψη στο νερό. Πως η όμορφη σκέψη γίνεται όμορφο σχήμα;

Για αρχή μπορείτε να δείτε εδώ
http://spiritofmaat.com/archive/aug1/consciouswater.html

Indigocy
01-08-08, 14:04
Καπου εχω διαβασει επισης οτι, το νερο σαν υδρογωνο και οξυγωνο, ειναι κακος αγωγος του ρευματος... Οπως επισης και το νερο της βροχης, οχι ομως στις πολεις που περνα απο καυσαερια κτλ.. π.χ. στο βουνο, το νερο που βρεχει, ειναι κακος αγωγος του ρευματος. Τωρα, το νερο που τρεχει απο τη βρυση του καθε σπιτιου, ειναι καλος αγωγος του ρευματος, και πολλυς κοσμος επαθε ηλεκτροπληξια. Αρα δεν ειναι μονο οξυγονο και υδρογονο. Δεν θυμαμαι την πηγη αυτης της πληροφοριας, + του οτι μπορει να με απατα και η μνημη μου. Οποιος γνωριζει κατι επ'αυτου ας με διαφωτισει ;)

Οσο για το αν εκανε η ΝΑΣΑ πειραμα με αγιασμο, μου ακουγεται λιγο παραξενο.. Δεν νομιζω ενα απλο νερακι, με τις προσευχες ενος παπα που το βαφτιζει αγιασμο, να αλαζουν οι ιδιοτητες του σε "αθανατο" νερο. Αν ειναι ετσι, τοτε ο παπας που σου το ειπε φιλε περιεργε, θα επρεπε να πινει μονο αγιασμο, και αυτη τη στιγμη να ειναι 500 ετων, η να φτασει τουλαχιστον μεχρι αυτη την ηλικια. Εδω ολοκληρη ΝΑΣΑ εκανε το πειραμα της Φιλαδελφια, και θα ασχολειται με αγιασμους, τωρα αν κανενας παπας του Αγιου Ορους εχει το "μεσο" στη ΝΑΣΑ και τους επεισε ανεπισημα να κανουν αυτο το πειραμα, ουτως ωστε να φτασει η πληροφορια και στον εν λογο παπα που στο'πε, αυτο ειναι...αλλου παπα ευαγγελειο :D

Φιλικα, Γιωργος.

ELPINIKI
01-08-08, 16:59
επειδή είχα φάει "σκάλωμα" με τον Αγιασμό που οι γονείς έχουν σπίτι μας και που είναι στο ντουλάπι μας για χρόνια...πήρα την απόφαση να παρακολουθήσω απο κοντά πως ο ιερέας "φτιάχνει" τον Αγιασμό... :o

πήγα εκκλησία και έπιασα θέση μπροστά...μπροστά...
το μόνο που έκανε ο ιερέας αφού το νερό μεταφέρθηκε από παιδάκια με κουβάδες στην κολυμπήθρα ήταν να πει κάποια λόγια να σταυρώσει το νερό με τα χέρια του και στη συνέχεια με ότι μπουκαλάκι είχε ο καθένας μας του έβαζαν εκεί τον Αγιασμό και έφευγε.
υπάρχουν ιερείς και ιερείς σε όλους όμως το φαινόμενο Αγιασμός έχει επιτυχία...
ένας γνωστός μας έχει Αγιασμό στο σπίτι του από το 1982...η χρονολογία αναγράφεται στο γυάλινο μπουκάλι από ούζο της τότε εποχής που περιέχει τον Αγιασμό μέσα, το νερό δεν έχει πάθει τίποτα πίνεται, ενώ είναι περίεργο πως φαίνεται η ηλικία του στο χρώμα του...

Ποσειδώνιος
01-08-08, 17:12
ELPINIKI ίσως η πίστη όλων αυτών που περιμένουν τον αγιασμό να φορτίζει θετικά το νερό. Ίσως δηλαδή, ο ιερέας είναι μόνο αυτός που κάνει τα τυπικά. Το θαύμα μπορεί να γίνεται από τους πιστούς τελικά.

Είδατε τι μπορεί να κάνει η σκέψη στο νερό; (http://www.youtube.com/watch?v=lkbpXRSIUnE&feature=related)

bahamut
01-08-08, 17:12
συμφωνω και εγω.εχουμε και εμεις αγιασμους στο σπιτι ου απο πολλα χρονια και δεν εχουν παθει τιποτα απολυτως και φυσικα μπορει κανεις να πιει κανονικα χωρις να παθει τιποτα.

ELPINIKI
01-08-08, 17:20
[QUOTE=Ποσειδώνιος]ELPINIKI ίσως η πίστη όλων αυτών που περιμένουν τον αγιασμό να φορτίζει θετικά το νερό. Ίσως δηλαδή, ο ιερέας είναι μόνο αυτός που κάνει τα τυπικά. Το θαύμα μπορεί να γίνεται από τους πιστούς τελικά.

συμφωνώ μαζί σου δεν υποστηρίζω πως η ενέργεια του ιερέα δημιουργεί τον Αγιασμό, δεν ξέρω τι συμβαίνει οπότε δεν είμαι σίγουρη για το τι μπορεί να γίνεται εκείνη τη στιγμή.
η ενέργεια του κόσμου παίζει ρόλο σαφώς αλλά το "τελετουργικό" το πραγματοποιεί ο ιερέας...μπορεί να είναι και τα δύο μαζί που φέρουν το αποτέλεσμα...τι να πω υποθέσεις κάνουμε! :p

Trithemius
01-08-08, 23:24
Τελικά εμμένουμε στις ιδιότητες του αγιασμού ή στο πως δημιουργείται και τι περιέχει;

Τελικά οι χριστιανοί είναι οι μόνοι εκλεκτοί που βιώνουν έμπρακτα τη θεία παρουσία-(επι)κοινωνία;

Με μία φράση-ερώτημα: λατρεύω έναν θεό γιατί με εντυπωσιάζει με τα δημιουργήματά του (= άγνοια των εκδηλώσεών του) ή από γνώση; (= πληροφορία + εμπειρία) .

Χμμ...

Ποσειδώνιος
02-08-08, 01:19
Οι θρησκείες μεταφράζουν με διαφορετικό τρόπο ιδέες σχετικά με τον ένα και μοναδικό θεό. Τουλάχιστον οι μονοθεϊστικές.

Τώρα για την βάπτιση και τον αγιασμό δεν νομίζω ότι ήταν ανακάλυψη των χριστιανών απλώς μια αρχαία παράδοση που διατήρησαν.

Και ο Ιωάννης βάπτιζε πριν τον Χριστό. Ο Χριστός βαπτίστηκε και οι χριστιανοί συμπεριέλαβαν αυτό το μυστήριο στις τελετές τους.

Θυμηθείτε και η μάνα του Αχιλλέα όταν τον βάφτισε τον έκανε αθάνατο και μόνο η φτέρνα που έμεινε στεγνή έμελλε να είναι ... η αχίλλειος.


Αααα... την ξέρετε την ιστορία με τον ινδό γκουρού που ράντιζε με τα απεκκρίματα του τους πιστούς που πήγαιναν για την ευχή του. Ήταν αμαρτία λέει να πετιέται έτσι απλά ότι έβγαινε από αυτόν....

Ας μην ξεφεύγουμε όμως από την ΝASA και τα πιθανά σενάρια τι μπορεί να ψάχνει με τον αγιασμό. Υπάρχει και άλλο θέμα για τα περί βάπτισης και άλλων τινών (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1364&page=1&pp=10&highlight=%F0%E5%F1%DF+%E2%DC%F0%F4%E9%F3%E7%F2) .... στη θρηκειολογία.

Knight_Of_Creation
02-08-08, 10:34
Τώρα για την βάπτιση και τον αγιασμό δεν νομίζω ότι ήταν ανακάλυψη των χριστιανών απλώς μια αρχαία παράδοση που διατήρησαν.

Φίλε Ποσειδώνιε εδώ είναι το ζουμί της ιστορίας και απο εδώ ξεκίνησαν όλα...

Το ζήτημα της Βάπτισης ήταν κατ'εξοχήν αρχαίο ... Σε ηλικία μετά τα 18 έτη και μόλις ο πιστός στην εκάστοτε θεότητα ήταν σε θέση να προσφέρει τις υπηρεσίες του προς αυτήν υπήρχε η...Βάπτιση... στο όνομα της Θεότητος...Συνέβαινε και στην Ελλάδα και στην Αίγυπτο. ΌΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΝΕΟΓΝΑ και βρέφη...Αυτό είναι έγκλημα δίχως άλλο!

Τώρα η Ελπινίκι μίλησε για "ενέργεια" του Ιερέα που "επενεργεί" στον αγιασμό αν δεν κάνω λάθος...

Για το συγκεκριμένο μήπως να ψάχναμε στις προσευχές ; Στην δύναμη του Λόγου και το πως μπορεί ο λόγος να επηρεάσει τα φυσικά και υλικά πεδία ; Μήπως να κοιτάζαμε το ενδεχόμενο αυτή η συγκεκριμένη προσευχή που δημιουργείτε ο Αγιασμός να ανήκει....Σε κάποια...λέγω γω τώρα..Ορφική απόκρυφη παράδοση και απλως να άλλαξαν κάποιοι τραγομορφοι...Ονόματα ;

lifo
02-08-08, 12:04
Τελικά εμμένουμε στις ιδιότητες του αγιασμού ή στο πως δημιουργείται και τι περιέχει;

Εκεί πιθανών θα εμμείνει κάποιος ο οποίος εστιάζεται μόνο στην ύλη. Το θέμα εδώ είναι το κατά πόσο η θέληση επηρεάζει την ύλη...Η απάντηση δεν βρίσκεται σε κάποια θρησκεία, σε κάποιον θεό αλλά προς το παρόν μέσα στον άνθρωπο.


Τελικά οι χριστιανοί είναι οι μόνοι εκλεκτοί που βιώνουν έμπρακτα τη θεία παρουσία-(επι)κοινωνία;

Σε αρκετές ακόμη θρησκείες βιώνουν θαύματα. Την θεία επικοινωνία, δεν την βλέπω. Αφού αποδυκνίεται μέρα με την μέρα πως όλα τα θαύματα που λαμβάνουν χώρα επηρεάζουν το θρησκευτικό συναίσθημα. Όχι όμως λόγω γνώσης αλλά λόγω άγνοιας, ενθουσιασμού και φόβου.


Με μία φράση-ερώτημα: λατρεύω έναν θεό γιατί με εντυπωσιάζει με τα δημιουργήματά του (= άγνοια των εκδηλώσεών του) ή από γνώση; (= πληροφορία + εμπειρία) .

Με αυτή την τακτική δεν μπορείς να το εξετάσεις όλο το θέμα. Απλά γιατί στις θρησκείες (τουλάχιστον στις περισσότερες) χρησιμοποιείται η τακτική των προβάτων(η τακτική καθοδήγησης των μαζών).Γιατί ως γνωστών , δεν είναι πάντα σωστό στους 100 , οι 90 να χουν δίκιο. Παρασύρονται και δεν έχουν ίσως τον τρόπο σκέψης των άλλων 10 που μπορεί να είναι σωστότερος. Όσο και να λέμε πως οι εποχές έχουν προχωρήσει και ο άνθρωπος ακόμη πιο μπροστά , εκείνος παραμένει ίδιος ενάντια στους φόβους του...

R-b-t3r
20-09-08, 15:10
Ο αγιασμός περιέχει αιθέρια έλαια του βασιλικού. Οι ουσίες αυτές εμποδίζουν την δράση των βακτηριδίων. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και από ρίγανη ο αγιασμός και να έχει τα ίδια αποτελέσματα. Ρίξτε λίγη ζάχαρη ή λίγο άμυλο ή πχ αλεσμένη πατάτα στον αγιασμό σας και περιμένετε λίγα 24ωρα και θα δείτε τί και πως.
Έτσι για να μην σας πιάνουν "Κώτσους"......

bahamut
20-09-08, 18:12
και φτανουν για να τον κρατησουν "καθαρο" για χρονια?αμφιβαλλω

R-b-t3r
20-09-08, 19:26
και φτανουν για να τον κρατησουν "καθαρο" για χρονια?αμφιβαλλω
Είσαι ελεύθερος να αμφιβάλλεις. Αλλά θα ήθελα να αναρωτηθείς για ποιόν λόγο "χαλάει" το νερό. Τί κάνει δηλαδή? Ξυνίζει? Αφού δεν έχει θρεπτικά στοιχεία, τί μπορεί να αλλιωθεί δηλαδή? Μικροοργανισμοί μπορούν να αναπτυχθούν αλλά μόνο αν υπάρχουν θρεπτικά στοιχεία. Το νερό μπορεί να φιλοξενίσει μικροοργανισμούς αλλά αν έχει απολυμάνει πχ με κάποια αιθέρια έλαια, τότε σκοτώνονται οι μικροοργανισμοί ή αναστέλεται η εκβλάστησή τους. Άρα αν είναι ερμητικά κλεισμένο, ένα τέτοιο δοχείο, κρατάει χρόνια. Θα στο θέσω και αλλιώς: Έχεις δεί εσύ προσωπικά ξύδι να "χαλάει"?

quendi
20-09-08, 20:34
Μια χαρά τα λέει ο R-b-t3r ρωτήστε κανένα χημικό. ;)

Ευρυνοος
20-09-08, 22:17
Είσαι ελεύθερος να αμφιβάλλεις. Αλλά θα ήθελα να αναρωτηθείς για ποιόν λόγο "χαλάει" το νερό. Τί κάνει δηλαδή? Ξυνίζει? Αφού δεν έχει θρεπτικά στοιχεία, τί μπορεί να αλλιωθεί δηλαδή? Μικροοργανισμοί μπορούν να αναπτυχθούν αλλά μόνο αν υπάρχουν θρεπτικά στοιχεία. Το νερό μπορεί να φιλοξενίσει μικροοργανισμούς αλλά αν έχει απολυμάνει πχ με κάποια αιθέρια έλαια, τότε σκοτώνονται οι μικροοργανισμοί ή αναστέλεται η εκβλάστησή τους. Άρα αν είναι ερμητικά κλεισμένο, ένα τέτοιο δοχείο, κρατάει χρόνια. Θα στο θέσω και αλλιώς: Έχεις δεί εσύ προσωπικά ξύδι να "χαλάει"?

Ιδιαίτερα αν είναι βαλσάμικο, με τον καιρό γίνεται καλύτερο :D

πέρα απο την πλάκα όμως οι έρευνες του Emoto πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπ'όψιν,(άποψή μου).

Dimitris_74
21-09-08, 13:22
R-b-t3r εχεις δικιο και συμφωνω με την αναλυση σου. Το νερο δεν χαλαει οπως μερικοι νομιζουν, εκτος και αν περιεχει τις απαραιτητες προυποθεσεις για να βοηθησει την αναπτυξη μουχλας.

Αυτο που θελω να σταθω ομως ειναι το γεγονος οτι πολυς κοσμος στεκεται στα λεγομενα του οποιοδηποτε ακομα και αν αυτος ειναι ενας ιερεας αντι να κατσουν να διαβασουν λιγακι. Αυτο το φαινομενο σκοταδισμου στην χωρα μας εχει εξαπλωθει αρκετα τα τελευταια χρονια με τα χιλιαδες μπουρδο-βιβλια. Οταν ειδικα βαζουν μεσα και την ΝΑΣΑ γιατι αυτοι ειναι οι μεγαλυτεροι ειδικοι στον κοσμο (ας γελασουμε λιγακι εδω) τοτε δενει το θεμα καλυτερα.

Ας σοβαρευτουμε λιγακι και βαλουμε τον πωπο μας κατω να διαβασει κανενα βιβλιο αντι να ακουμε τον καθε λιακοχαρδακεραμυδοανοησιολογο. Ολα ετοιμα τα περιμενουν ορισμενοι.

R-b-t3r
21-09-08, 14:46
Αυτο που θελω να σταθω ομως ειναι το γεγονος οτι πολυς κοσμος στεκεται στα λεγομενα του οποιοδηποτε ακομα και αν αυτος ειναι ενας ιερεας αντι να κατσουν να διαβασουν λιγακι. Αυτο το φαινομενο σκοταδισμου στην χωρα μας εχει εξαπλωθει αρκετα τα τελευταια χρονια με τα χιλιαδες μπουρδο-βιβλια. Οταν ειδικα βαζουν μεσα και την ΝΑΣΑ γιατι αυτοι ειναι οι μεγαλυτεροι ειδικοι στον κοσμο (ας γελασουμε λιγακι εδω) τοτε δενει το θεμα καλυτερα. Το φαινόμενο που θίγεις είναι η ρίζα της απαξίωσης που παρουσιάζεται στον χώρο της αναζήτησης γενικότερα. Δυστυχώς σε αυτό τον χώρο κάποια πράγματα θέλουν κάποιοι (οι οποίοι αυτοαποκαλούνται ειδικοί σε τέτοια θέματα) να τα παρουσιάσουν σαν δεδομένα.
Η αμφισβήτηση είναι η γενέτειρα του χώρου της μεταφυσικής και όχι οι αυθεντίες. Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ.

Ας σοβαρευτουμε λιγακι και βαλουμε τον πωπο μας κατω να διαβασει κανενα βιβλιο αντι να ακουμε τον καθε λιακοχαρδακεραμυδοανοησιολογο. Ολα ετοιμα τα περιμενουν ορισμενοι. Αυτή είναι η "παραφυάδα" που προκύπτει από την γενικότερη αμάθεια που πλήττει τον χώρο, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων και σχετίζεται και με το προηγούμενο σχόλιο σου για την αξιολόγηση των πηγών των πληροφοριών.
'Αν και δεν μου αρέσει να περιαυτολογώ, αμα έτυχε και παρατήρησες ποτέ κάποια από τα μυνήματα μου στα οποία επεξηγώ κάποια πράγματα, δίνω μόνο παραπομπές τις περισσότερες φορές χωρίς να εμβαθύνω γιατί θεωρώ αυτονόητο ότι κάποιος που ενδιαφέρεται περισσότερο πάνω στο ζήτημα θα εμβαθύνει από μόνος του χρησιμοποιώντας τις παραπομπές μου σαν εναυσμα.
Η έτοιμη τροφή είναι ότι χειρότερο μπορείς να προσφέρεις στο μυαλό σου. Δέχεται πληροφορίες χωρίς να το αφήνεις να τις κρίνει ή να τις αξιολογεί.
Προβατοποίηση πλήρης.....

R-b-t3r
21-09-08, 14:53
Ιδιαίτερα αν είναι βαλσάμικο, με τον καιρό γίνεται καλύτερο :D Αυτό ακριβώς εννοώ. :)

πέρα απο την πλάκα όμως οι έρευνες του Emoto πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπ'όψιν,(άποψή μου).
Δεν καταδικάζω την έρευνα για κανένα θέμα. Να το ψάξουν το θέμα και ότι προκύψει το ξανασυζητάμε. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί η επιστημονική μεθοδολογία σε ένα τέτοιο πείραμα.

Ευρυνοος
21-09-08, 15:05
δεν διαφωνούμε φίλε μου, πάντως επιστημονική μεθοδολογία εννοούμε πείραμα και παρατήρηση αποτελέσματος νομίζω, αν και δεν είμαι ειδικός..

ας πειραματιστούμε όλοι προτείνω εγώ και ας μην έχουμε τα μάτια κλειστά.

R-b-t3r
21-09-08, 20:22
δεν διαφωνούμε φίλε μου, πάντως επιστημονική μεθοδολογία εννοούμε πείραμα και παρατήρηση αποτελέσματος νομίζω, αν και δεν είμαι ειδικός..

Ναι αυτό εννοώ αν και δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός γιατί η επιστημονική μεθοδολογία βασίζεται στον.... Αριστοτέλη :D.

Dimitris_74
22-09-08, 02:00
R-b-t3r συμφωνω με τις θεσεις σου, δυστυχως δεν εχω διαβασει αλλες παρεμβασεις σου μιας και ειμαι καινουριος στο μεταφυσικο. Οπως ανεφερες και καπου αλλου τα εχουμε κανει κοινως σαλατα με τις χιλιαδες θεωριων και κανενας δεν μιλα πλεον με στοιχεια η αποδειξεις. Για αυτο τον λογο και επισημαινω συνεχεια οτι τα κοκκαλακια του Αριστοτελη θα τριζουν αυτη την στιγμη. Ειδικα με τον αγιασμο τα εχω ακουσει απειρες φορες.

Ευτυχως που υπαρχουν ατομα σαν και εσενα και αποδεικνυεται οτι δεν μπορουμε να γενικευουμε και να τους βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι. Υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι στην Ελλαδα με σκοταδιστικες αντιληψεις οπως και παντου αλλοστε αλλα υπαρχουν και αρκετοι που εχουν λογικη και θεληση για μαθηση.


Δημητρης

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
22-09-08, 15:07
Αγόρασα προ ημερών το βιβλίο "Τι στο μπιιιπ γνωρίζουμε", το οποίο είναι από τυο ομώνυμο ντοκιμαντέρ. Στην σελίδα 92-93 έχει φωτογραφίες κρυστάλλλων νερού, οι οποίες κατά τον συγγραφέα προέρχονται από ένα πείραμα κατά την διάρκεια του οποίου ποσότητες νερού εκτέθηκαν σε μουσικά κύματα. Οι κρύσταλλοι που δημιουργήθηκαν σε κάθε περίπτωση έδειχναν αντίδραση του νερού, το οποίο στα θετικά μηνύματα έφτιαχνε ωραίους κρυστάλλους, ενώ στα αρνητικά, έφτιαχνε άσχημους κρυστάλλους.

Να πω την αλήθεια, μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον και ενδεχομένως να εξηγεί τιν λόγο για τον οποίο ο αγιασμός δεν μπαγιατεύει. ίσως οι δονήσεις από τους ύμνους να έχουν κάποια επίδραση στο νερό... :confused:

georgeIII
19-05-10, 14:43
Χαιρετω και εγω την ομορφη παρεα σας!!! ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum σας και ελπιζω να με καλωσορισετε!!! Φιλε R-b-t3r (μου επιτρεπεις να σε λεω ετσι;) μας ειπες πως μπορουμε να "χαλασουμε" τον αγιασμο μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως μπορω να "φτιαξω" αγιασμο; Με απλα λογια σαν ενα σχολικο πειραμα; Ευχαριστω!!!