PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΝΤΕΡΝΕΤ/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ/ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΚΦΡΑΣΗ

24-06-08, 18:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Αφορμή για να ανοίξω αυτό το θέμα στάθηκε ένα άρθρο της Ναυτεμπορικής
με θέμα το Ιντερνέτ και ειδικότερα το YouTube.

Θα προσπαθήσω να ξεδιπλώσω τις σκέψεις μου όχι μόνο για το YouTube αλλά
γενικότερα για το Ιντερνέτ την αξιοπιστία της πληροφορίας που παρέχει
ταυτόχρονα να πραγματευτούμε και την ελεύθερη έκφραση που είναι πολύ
σοβαρό αυτό….

Βέβαια κατ’ ουδέν τρόπο δεν θέλω να δαιμονολογήσω για το ΙΝΤΕΡΝΕΤ για
την αξιοπιστία του αλλά και για την ποιότητα και το είδος της πληροφορίας
που παρέχει.

Έλλειψη ποιοτικής και είδος πληροφορίας έχουμε και στον περιοδικό τύπο
(Εφημερίδες-Περιοδικά) Βιβλία αλλά και στα διάφορα ΜΜΕ…

Η διαφορά αυτών είναι ότι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ είναι δωρεάν (μικρή συνδρομή)
ενώ όλα τα άλλα τα πληρώνουμε έμμεσα η άμεσα και αρκετά ποιό ακριβά..

Έχουμε και στις δύο περιπτώσεις ελευθερία επιλογής.

Θα αρχίσω με το μπλοκάρισμα του YouTube από την Ταυλάνδη λόγω του
ότι οι αρχές πιστεύουν πως ένα βίντεο διακωμωδούσε τον Βασιλιά τους που
θεωρείται Ιερό πρόσωπο.

Έχει συμβεί και στο παρελθόν αυτό στον Ιράν , Τουρκία , Ινδία.

Θα σας παρακαλούσα να είχαμε μια γόνιμη συζήτηση για αυτό.

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Τα στοιχεία για το μπλοκάρισμα του YouTube είναι από την Ναυτεμπορική
23-6-2008 από το άρθρο του RobyAlampay.

24-06-08, 18:04
Θα κάνω αρχή καταθέτοντας κάποιες σκέψεις μου…

Το μπλοκάρισμα αυτό έγινε για την διακωμώδηση του Βασιλέως της
Ταυλάνδης ή έλεγε κάποιες αλήθειες για αυτόν ????

Αυτό δεν το αναφέρει ο συγγραφέας του άρθρου.

Αλλά θα προχωρήσω λίγο ποιο πέρα την συζήτηση…

Πριν λίγο καιρό έγινε μια ανακοίνωση από την Γερμανία ότι θα πρέπει να είναι
αρκετά προσεκτικοί αυτοί που χρησιμοποιούν τις διάφορες Διαδικτυακές
Εγκυκλοπαίδειες διότι περιέχουν πολλά σφάλματα…

Ηθελημένα σφάλματα η αθέλητα ??????
Στο σημείο αυτό εισέρχεται και η ΠΟΙΟΤΗΤΑ της πληροφορίας.

Ευχαριστώ.

xontro_mpizeli
24-06-08, 18:37
χμ...

Από ό,τι καταλαβαίνω φίλε AVATARGR συνδέεις το ίντερνετ και τις πληροφορίες που παίρνουμε από αυτό με σενάρια συνομωσίας και ελευθερίας λόγου;

Πολύ ενδιαφέρον αν είναι έτσι!

Όπως απαγορεύτηκε η είσοδος στο youtube σε Τουρκία (παλαιότερα) και Ινδία(τώρα), είχε γίνει κάτι ανάλογο αν γνωρίζεις και θυμάσαι και εδώ, στην Ελλάδα, με blogs, λογοκρισία, μηνύσεις, προσαγωγές(!) κ.τ.λ.

Όπως η ποιότητα της πληροφορίας, έτσι και ο τρόπος που παρουσιάζεται στον απλό χρήστη με διάφορες τεχνικές (βλ. youtube) είναι πράγματα πολύ ρευστά και αναλώσιμα στις μέρες μας.
Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει με απόλυτη σιγουριά αν αυτό που διαβάζει στο τάδε online πρακτορείο ειδήσεων είναι 100% αλήθεια όπως και κανείς δεν μπορεί να ξέρει για το ίδιο πράγμα αν το ακούσει από το ραδιόφωνο ή το δει στην τηλεόραση. Υποτίθεται ότι οι πληροφορίες σε συγκεκριμένες πηγές και σελίδες είναι αντικειμενικές και αγγίζουν την πραγματικότητα. Όμως δεν μπορεί ο απλός χρήστης - επισκέπτης μιας τέτοιας σελίδας αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο. Και ίσως δεν έχει και τον χρόνο ή τον τρόπο να το σκεφτεί αφού αυτό που τον νοιάζει είναι να πάρει την πληροφορία του, να την επεξεργαστεί και να ανατρέξει μετά στην επόμενη.

Προσωπικά, είμαι αντίθετος ένα κράτος (για να επανέλθω στο youtube) να απαγορεύει στους πολίτες του να μπει σε μία ιστοσελίδα (λες και τους απαγορεύει να κλέβουν ή να σπάνε δημόσια περιουσία, έτσι το βλέπω) όπως και κάθε είδους απαγόρευση που τους επιβάλει όταν μιλάμε για το internet, κάτι που δεν μπορεί να υπολογίσει κανείς μέχρι που φτάνει ή μπορεί να φτάσει.

Όσον αφορά την ποιότητα των πληροφοριών, αυτό που θα ήθελα να προσθέσω, είναι να προσπαθούμε να "ακούμε" και να "αποδεχόμαστε" το 1/10 από αυτά που ακούμε ή βλέπουμε. Και φυσικά, όσες περισσότερες πηγές αναζητούμε για κάτι, τόσο πιο πολύ καλά θα προσεγγίζουμε την αληθινή οπτική του θέματος.

Viktor_Belenko
24-06-08, 19:23
[font=Verdana]Πριν λίγο καιρό έγινε μια ανακοίνωση από την Γερμανία ότι θα πρέπει να είναι
αρκετά προσεκτικοί αυτοί που χρησιμοποιούν τις διάφορες Διαδικτυακές
Εγκυκλοπαίδειες διότι περιέχουν πολλά σφάλματα…

Ηθελημένα σφάλματα η αθέλητα ??????
Στο σημείο αυτό εισέρχεται και η ΠΟΙΟΤΗΤΑ της πληροφορίας.

Ευχαριστώ.

Μερικές σκέψεις από εμένα:

Μια διαδικτυακή ("ανοιχτή" από όσο κατάλαβα) εγκυκλοπαίδεια βεβαίως και περιέχει και σφάλματα και ανακρίβειες. Είναι αναγκαστική παρενέργεια του γεγονότος ότι είναι ανοιχτή. Ο καθένας μπορεί να γράψει ό,τι θέλει.

Με αυτό σαν δεδομένο, είναι απλώς αναμενόμενο ορισμένα από τα σφάλματα να είναι ηθελημένα. Από την στιγμή που ο καθένας μπορεί να επεξεργαστεί ένα άρθρο, μπορεί να προσθέσει/αφαιρέσει ό,τι πληροφορίες θεωρεί σκόπιμες.

Παρόλαυτά, η Wikipedia για παράδειγμα προειδοποιεί όταν κάποιο άρθρο έχει αμφισβητηθεί (disputed) ή όταν δεν παραθέτει πηγές.

Από την άλλη πλευρά, δε νομίζω ότι κάποιος που κάνει μια σοβαρή έρευνα βασίζεται σε μια και μόνο πηγή. Το ψέμα, η ανακρίβεια, η προπαγάνδα, τελικά θα φανούν.

Όσον αφορά το Youtube, είναι εδώ και καιρό στα δικαστήρια με αφορμή μηνύσεις περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Πληρώνει το ότι ορισμένοι χρήστες του μπερδεύουν την ελευθερία με την ασυδοσία.

Από την άλλη, οι πρακτικές ορισμένων καθεστώτων όπως της Τουρκίας, της Ταϊλάνδης (δικτατορία μέχρι πριν μερικούς μήνες και τώρα δημοκρατία στα χαρτιά) ή ακόμα χειρότερα το Ιράν είναι απλώς αναμενόμενες. Δε νομίζω ότι περίμενε κανείς κάτι καλύτερο.

Φιλικά.

24-06-08, 20:28
Φίλοι μου καλσπέρα σας.

Φίλε μου xontro_mpizeli αναφέρεις....
<<συνδέεις το ίντερνετ και τις πληροφορίες που παίρνουμε από αυτό με
σενάρια συνομωσίας και ελευθερίας λόγου;>>

Παρά του ότι δεν είμαι άκρατος οπαδός της συνομοσίας (με μια ευρύτερη
έννοια) αλλά οπαδός της "καθαρής πληροφόρησης" απαλλαγμένης απο
σκουπίδια απλά προβληματίζομαι...

Αυτά τα πνευματικά "σκουπίδια" (αλήθεια ποιός Δύναται να τα καθορίσει
αυτά ?) πολλές φορές μπερδεύονται (ηθελημένα αθέλητα ????) με την ΑΛΗΘΕΙΑ...

Εδώ νομίζω πως υπάρχει το ζητούμενο....
Ενας ΑΠΕΡΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ (ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΟΣ) χωρίς
αρχή και τέλος υπάρχει στα πόδια μας...
Ενα χωνευτήρι ΓΝΩΣΗΣ...
Η διαχείρισή του δύσκολη ως πρός την εύρεση της ΣΩΣΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ
Βεβαια θε με ρωτήσεις γιατι ?????
Αντικρουόμενες πληροφορίες ως προς το ζητούμενο....
Η ποιότητα ?????
Σε ενα βιβλίο έχεις τον εκδότη τον συγγραφέα τις πηγές του...
Βεβαια και στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ έχουμε κάποια απο αυτά αλλά πολλές φορές
ανώνυμα και χωρίς έλεγχο στοιχεία...

Φίλε Viktor_Belenko ο προβληματισμός μου είναι ακόμα η παραπληροφόριση
που δυναται εύκολα να περάσει μέσα απο τις διαφορές Ιστοσελίδες που είναι ανώνυμες....

Ευχαριστώ.

Ophelia
25-06-08, 10:08
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου AVATARGR!

Θα συμφωνήσω με τον Viktor_Belenko στο οτι όποιος κάνει σοβαρή έρευνα δεν γίνεται να βασιστεί σε μία ούτε και δύο πηγές...και εδώ είναι που το internet βοηθάει πάρα πολύ! Στο διάστημα μισής ώρας μπορεί κάποιος να κοιτάξει αρκέτες σελίδες πάνω στο θέμα που τον ενδιαφέρει (απο official websites ειδικών, σε blogs και στην Wikipedia) και να καταλάβει το ποιόν τους και τελικά πάνω σε ποιές θα βασιστεί και ποιές θα χρησιμοποιήσει.
Για να γίνει το αντίστοιχο χωρίς τη βοήθεια του internet θα χρειαστούν πολύ περισσότερες ώρες, μιας και θα χρειαστεί να ψαχτούν πολλές σελίδες βιβλίων απο διαφορετικούς συγγραφείς, και βέβαια περισσότερα χρήματα (τα βιβλία κοστίζουν!)...

Βέβαια θα μπορούσε να πει κανείς οτι αυτή είναι και η παγίδα του διαδυκτίου...
Η προσφορά μιας πληθώρας πληροφοριών σχεδόν τσάμπα, η οποία όμως πολλές φορές τείνει να μπρεδέυει παρά να πληροφορεί...
Μιας και τα πάντα στο διαδύκτιο γίνονται σε πολύ γρηγορότερους ρυθμούς, η παραπληροφόρηση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και πιο επικίνδυνη!
Και αυτό είναι (εάν κατάλαβα καλά) και το θέμα που άνοιξε ο AVATARGR.
Κατά πόσο αυτή η παραπληροφόρηση είναι ηθελημένη...
Κατά πόσο κατευθήνεται και απο ποιόν / ποιούς?

Μεγάλος παράγοντας φαντάζομαι θα είναι και οι μηχανές αναζήτησης (search engines) σε οτι αφορά ποιές ιστοσελίδες προβάλουν πρώτες σε μια αναζήτηση και ποιες πολύ, πολύ πιο μετά...αλήθεια ξέρει κανείς με πιο κριτήριο βγαίνει αυτή η σειρά?

Έχοντας μεγαλώσει σε ένα κράτος όπου το διαδύκτιο ήτανε ελεγχόμενο, είχα πέσει πάμπολλες φορές πάνω σε ιστοσελίδες στις οποίες είχε απαγορευτεί η πρόσβαση, και μπορώ πολύ καθαρά να θυμηθώ το πόσο εκνευριστικό και άδικο ήτανε...και απο την άλλη μπορώ να εκτιμώ και να χαίρομαι την ελευθερία που έχουμε εδώ στην Ελλάδα (σε τούτο τουλάχιστον το θέμα)...
Αναρωτιέμαι όμως...τι τελικά είναι πιο εκνευριστικό και στην τελική επικίνδυνο...
Το ξεκάθαρο (και θρασή?) μπλοκάρισμα ιστοσελίδων?
Ή μια παραπλανητική εικόνα ελεύθερου internet το οποίο όμως θρίβει απο ανακρίβιες και παραπλανήσεις (βέβαια δεν είναι μόνο ανακρίβιες και παραπλανήσεις το internet)...ίσως ηθελημένες...
Βέβαια το ένα δεν αναιρεί το άλλο...

agaliarep
25-06-08, 11:37
Νομίζω ότι θεωρώ πολύ σημαντικό αυτό που ανάφερε η Ophelia και σκεφτόμουν να γράψω από την στιγμή που άρχισα να διαβάζω το θέμα αυτό.

Βέβαια θα μπορούσε να πει κανείς οτι αυτή είναι και η παγίδα του διαδυκτίου...
Η προσφορά μιας πληθώρας πληροφοριών σχεδόν τσάμπα, η οποία όμως πολλές φορές τείνει να μπρεδέυει παρά να πληροφορεί...

Νομίζω ότι ο πιο σοβαρός κίνδυνος του διαδικτύου είναι αυτή η λέξη: μπερδεύει.
Το εάν μια πληροφορία είναι σωστή ή λάθος, αυτό είναι καθαρά θέμα πως έχει μάθει ο καθένας από εμάς να διαβάζει μια πληροφορία. Ανεξάρτητα με το εάν η είδηση είναι στην τηλεόραση ή στο ιντερνετ είναι στην δική μας κριτική ικανότητα, αλλά και θέληση να ψάξουμε, για να βρούμε εάν είναι αλήθεια ή όχι. Αυτοί που είναι εύπιστοι ανεξάρτητα με το εάν το διαβάσουν ή το ακούσουν θα πειστούν. Το πλήθος όμως των πληροφοριών αλλά και των μηνυμάτων με τα οποία έρχεται αντιμέτωπος ο σύγχρονος άνθρωπος τον μπερδεύουν. Και αυτό είναι το πιο επικίνδυνο. Ο αποπροσανατολισμός είναι πιο εύκολος και ανεξάρτητα με το εάν πιστεύω ότι υπάρχει ένα οργανωμένο σχέδιο από πίσω ή όχι, πιστεύω ότι είναι γεγονός.

Ένα πλήθος διαφημιστικών, πληροφοριών αλλά και θεμάτων βομβαρδίζουν τα μάτια, το μυαλό και την ψυχή των ανθρώπων. Μια πληροφορία έχει 200 διαφορετικές περιγραφές και απόψεις, από ανθρώπους που δεν βλέπεις, που δεν ξέρεις, που δεν μπορείς να δεις την έκφραση τους, που δεν ξέρεις ποιος είναι, πως είναι και το τι μπορεί να σκέφτεται όταν την γράφει. Αυτό συμβαίνει και στον έντυπο τύπο, αλλά το πλήθος και η ποσότητα των πληροφοριών δεν έχει καμία σχέση.

Και όλος αυτός ο χαμός νομίζω ότι μπερδεύει τόσο πολύ τον άνθρωπο που πολλές φορές φτάνει σε ένα σημείο όχι να μην διαβάζει αλήθειες και να διαβάζει ψέματα, αλλά να χάνει την ικανότητα του να κρίνει. Ο τεράστιος αριθμός πληροφοριών που εισρέουν στον εγκέφαλο θα μπορούσα να πω ότι σε θολώνουν και αυτό είναι πολύ επικίνδυνο.

25-06-08, 20:48
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα προσπαθίσω σιγα σιγα να απαντήσω στα ερωτηματά σας αλλά να καταθέσω
και κάποιες απόψεις φιλη Ophelia και φίλε agaliarep....

Πιστεύω πως όλοι μας γνωρίζουμε ότι ζούμε και υπάρχουμε σε μια παγκόσμια
ηλεκτρονική κοινότητα (CYBER-CITY)….
(Δεν ξέρω γιατί μου θυμίζει έντονα ΜΑΤΡΙΧ-ΜΗΤΡΑ)

Η πολιτιστική η γνωσιακή επίδραση στους ανθρώπους που λειτουργούν μέσα
στο Διαδίκτυο είναι τεράστια και δεν νομίζω πως δύναται κάποιος με σιγουριά
να αναφέρει πως γνωρίζει και την ορθότητά αυτών (πληροφοριών)…

Ο κάθε ένας που εισέρχεται στο Διαδίχτυο άσχετα των γνώσεων που έχει ή
ακόμα και στον χώρο που βρίσκεται (Χώρα, τόπος- οικία εργασία- Ιντερνέτ
καφέ κλπ) δύναται να καταθέσει τις απόψεις του ή τις γνώσεις του χωρίς
κανέναν έλεγχο.

Ο οποιοσδήποτε αποκτά ένα εργαλείο-μέσον καταγραφής και με αυτό δύναται
να επηρεάζει απόψεις ή και σκέψεις άλλων…

Νοιώθει δύναμη σε έναν υποθετικό τόπο χωρίς χρόνο αλλά και χωρίς
περιορισμούς τόπου..

Ταυτόχρονα αυτός ο χρήστης γίνεται και αναγνώστης άλλων καταχωρήσεων…

Διαβάζοντας κάποια στοιχεία (όχι απόψεις που είναι θεμιτό αυτό) που
υποτίθεται πως είναι διασταυρωμένες και με αυτό φτιάχνει άλλες πληροφορίες
που περιέχουν εν δυνάμει την άποψη που έχει δημιουργηθεί από το λάθος.
(άλλου)
Ο «κύκλος του λάθους» μεγαλώνει με γεωμετρική πρόοδο…

Ευχαριστώ.

Αλεξης15
29-06-08, 10:45
Χθές το βράδυ ήμουν σε μια παρέα και ανοίχτηκε από κάποιον αυτή ακριβώς η συζήτηση. Τελικά είμαι της γνώμης πως το ιντερνετ είναι κι αυτό η κλασσική περίπτωση της τεχνολογίας που είναι καλή ανάλογα πως τη διαχειρίζεσαι. Σίγουρα υπάρχουν πολλές πληροφορίες λανθασμένες ή άχρηστες ή πολλά σάιτ δεν έχουν καλούς σκοπούς, όμως, ποιός μπορεί να πεί πως δεν είναι χρήσιμο το διαδίκτυο? Πρώτα από όλα σου παρέχει πραγματική επιστημονική γνώση μέσα από επιστημονικά περιοδικά πολύ εύκολα που διαφορετικά θα έπρεπε να ψάχνεις ατελείωτες ώρες και αν θα έβρισκες αυτό που ήθελες, σου δίνει την δυνατότητα να πείς την άποψή σου ελεύθερα σε όποιον θέλεις και για ό,τι θέλεις, επικοινωνείς με ανθρώπους που είναι πολύ μακριά και διαφορετικά θα ήταν αδύνατο να επικοινωνήσεις, μπορείς να βρείς πληροφορίες για τα πάντα, το αν θα τις αποδεχτείς είναι δικό σου θέμα αλλά μπορεί να αποτελέσουν εφαλτήριο για μια προσωπική σου αναζήτηση ή προβληματισμό, άλλωστε ακόμα και από ένα βιβλίο που μπορεί να ξέρεις τον συγγραφέα πως μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι λέει την αλήθεια, άλλωστε το βιβλίο είναι απλώς αναντικατάστατο αν ψάχνεις να βρείς μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη άποψη ή μελέτη, το διαδίκτυο δεν αντικαθιστά το βιβλίο ή την εφημερίδα αλλά τη συμπληρώνει, το θέμα είναι αυτός που μπαίνει στο διαδίκτυο αν είναι συνειδητοποιημένος.

29-06-08, 11:45
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Αλεξης15 στην απαντησή σου αναφέρεις (κατα την αποψή μου) τρία σημαντικά στοιχεία...

1-Η αναζήτηση της πληροφορίας
2-Η ορθότητα της πληροφορίας
3-Η διαχείριση της πληροφορίας

Τα ανωτέρω αυτα θέματα θέλουν προσοχή.
Ο λόγος πως στην αναζήτηση πρέπει να είμαστε γνώστες του αντικειμένου
αλλά και για έλεγχο στην ορθότητα της και μετά υπάρχει και η διαχείριση...
Πόσοι δύνανται να το κάνουν αυτό μέσα στο πλήθος των χρηστών του
ΙΝΤΕΡΝΕΤ ??????

Υπάρχει και ο απλός (ας μου επιτραπεί η ονομασία) ο αδιάφορος χρήστης
που ότι δεί θα το περάσει σαν σωστό ότι και να του προσφέρουν χωρίς
σχεδόν κανένα έλεγχο...

Μέσα στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ υπάρχουν λογοτεχνικά κείμενα, μουσικοί δίσκοι,
εγκυκλοπαίδειες, ολόκληρες βιβλιοθήκες που υπάρχουν μόνο σε ψηφιακή
μορφή στο Διαδίκτυο, προϊόντα πολλές φορές του όποιου Αγνωστου/ων
Χρήστη/ων.

Ενας πλούτος γνώσης που ίσως για τους πολλούς γίνει κινούμενη άμμος και
εγκλωβιστούν...

Αλλά για τον απλό ανώνυμο (??????) και αδιάφορο χρήστη το πλήθος των
πληροφοριών (που είναι ομολογουμένως) τρομακτικό σε μέγεθος που θα
βγάλει μιά άκρη ?????

Πιστεύω πώς είναι δύσκολο..

Ευχαριστώ.

Viktor_Belenko
30-06-08, 10:37
Φίλοι μου καλησπέρα σας.
Διαβάζοντας κάποια στοιχεία (όχι απόψεις που είναι θεμιτό αυτό) που
υποτίθεται πως είναι διασταυρωμένες και με αυτό φτιάχνει άλλες πληροφορίες
που περιέχουν εν δυνάμει την άποψη που έχει δημιουργηθεί από το λάθος.
(άλλου)
Ο «κύκλος του λάθους» μεγαλώνει με γεωμετρική πρόοδο…

Ευχαριστώ.

Καλημέρα,

καταλαβαίνω την ένστασή σου. Τον κύκλο του λάθους τον βλέπουμε καθημερινά μέσω διαφόρων hoaxes που διαδίδονται εδώ και χρόνια. Π.χ. αυτό (http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Quest) έχω χάσει τον λογαριασμό πόσες φορές μου έχει έρθει με email, και θα συνεχίσω να το λαμβάνω προφανώς για χρόνια ακόμα ή και ες αεί...

Ωστόσο, σε οποιαδήποτε σύγκριση με την κατάσταση προ internet, όπου η πληροφορία ήταν θαμμένη, εκτιμώ ότι κερδίζει η σημερινή κατάσταση.

Σε τελική ανάλυση, ο καθένας είναι υπεύθυνος για αυτό που ψάχνει, και αν ψάχνει σοβαρά θα ψάξει με πολλούς τρόπους και σε πολλές πηγές. Αν κάποια πηγή λέει ψέματα, έστω και αληθοφανή , θα φανεί από την επόμενη.

Είναι γεγονός πάντως, ότι λίγοι παίρνουν στα σοβαρά την ποιότητα της αναζήτησης τους και είναι πρόθυμοι να πιστέψουν "αβασάνιστα" την πρώτη αληθοφανή απάντηση που θα βρεθεί μπροστά τους.

Εδώ όμως τίθεται θέμα παιδείας και νοοτροπίας.

Φιλικά.

30-06-08, 23:20
Φίλοι μου καλησπερα σας.

Φίλε Viktor_Belenko θα σταθώ στο πολυ σημαντικό που αναφέρεις...
<<Είναι γεγονός πάντως, ότι λίγοι παίρνουν στα σοβαρά την ποιότητα της
αναζήτησης τους και είναι πρόθυμοι να πιστέψουν "αβασάνιστα" την πρώτη
αληθοφανή απάντηση που θα βρεθεί μπροστά τους.

Εδώ όμως τίθεται θέμα παιδείας και νοοτροπίας. >>

Ακριβώς σε αυτό το σημείο είναι και το ποιο σοβαρό...

Αλλά υπάρχει και η αντίθετη άποψη ή μάλλον κατάσταση...
Να βρείς μια πληροφορία αλλά ταυτόχρονα να βρείς και κάποιες άλλες
αληθοφανείς/σοβαροφανείς (έστω και να έχεις κάποιες γνώσεις) που να
απορρίπτουν την πρώτη πληροφορία...
Στο σημείο αυτο πιστεύω πως ο απλός αναγνώστης έστω και με κάποιες
γνώσεις θα κουρασθεί πολύ και θα παρατήσει την αναζήτησή του.....

Δυστυχώς στον ΙΝΤΕΡΝΕΤ υπάρχει η ανώνυμη πληροφορία που πολλές φορές
δεν υπάρχει και κατάθεση κάποιας έστω στοιχειωδης βιβλιογραφίας..

Θα δώσω κάποια στοιχεία σχετικά με αυτό...
Ψάχνωντας βρήκα σε μια ιστοσελίδα και είχε μια αναφορά σε ένα αρχαίο
κείμενο...
Το θεώρησα σωστό...
Αρχισα να γράφω το κείμενο στηριζόμενος σε αυτό...
Πρίν να καταθέσω την απαντησή μου μια και είχα το κείμενο το διάβασα...
Δεν υπήρχε αυτή η αναφορά πουθενά....
Δυστυχώς....

Αλλά το θέμα δεν σταμάτησε εδώ...
Το ίδιο ακριβώς διάβασα και σε ένα περιοδικό...
ΑΝΑΚΥΛΩΣΗ της λανθασμένης πληροφορίας που με περίσσια αδιαφορία
δυστυχώς δεν κάνανε διασταύρωση στοιχείων....

Ευχαριστώ.

Valtoxionokota
01-07-08, 03:26
Καλο θα ηταν να μην βασιζομαστε μονο στο διαδυκτιο για ιστορικες η αλλες πηγες. Η τουλαχιστον οταν το κανουμε να ψαχνουμε καλα πριν καταληψουμε σε καποιο συμπερασα. Οι φαρσες/απατες στο διαδυκτιο ειναι απειρες.. Θα δειτε βιντεο, φωτογραφιες με ΟΥΦΟ εξωγηινους η οτι αλλο βαλλει ο νους σας. Εδω ανακριβειες και λαθη δημοσιευονται ακομα και σε περιοδικα η για να μην πω για βιβλια που γινονται συχνα πυκνα ερμαιο ακαδημαικων διαμαχεων. Δυστηχως αυτα ειναι τα αποτελεσματα της εποχης της πληροφοριας. Ειναι αδυνατο να μπορουμε να φιλτραρουμε ουσιαστικα ψευδεις στοιχεια. Η πιο σωστη πρακτικη ειναι να ελεγχουμε τις πηγες τις οποιες αναφερει ενα κειμενο-βιβλιο και στη συνεχεια να τις διασταυρωνουμε. Σαφως και κειμενα χωρις πηγες η χωρις πολλες πηγες ακομα πρεπει απλα να μην τους δινουμε σημασια.

agaliarep
01-07-08, 11:16
Αλλά το θέμα δεν σταμάτησε εδώ...
Το ίδιο ακριβώς διάβασα και σε ένα περιοδικό...
ΑΝΑΚΥΛΩΣΗ της λανθασμένης πληροφορίας που με περίσσια αδιαφορία
δυστυχώς δεν κάνανε διασταύρωση στοιχείων....

Το ότι κάτι τυπώνεται πολλές φορές δεν έχει μεγαλύτερη αξία από κάτι που δημοσιεύεται στο ίντερνετ. Ειδικά σε περιοδικά που ασχολούνται με το μεταφυσικό και ειδικά την πρώτη περίοδο κατά το 98-99 (δεν θυμάμαι) δεν μπορείς να φανταστείς τι διάβαζες… Κάθε εκδοτικός οίκος βρήκε την ευκαιρία να βγάλει ένα περιοδικό ψαρεύοντας “συγγραφείς” από ιντερνετ και αγγελίες που απλά έγραφαν καλές εκθέσεις… στο σχολείο και βουαλά! Και αυτή η τακτική δεν έχει αλλάξει πολύ μέσα στα χρόνια…

Φίλε Valto δεν νομίζεις ότι εκτός από την ορθότητα μιας πληροφορίας πρόβλημα προκαλεί και η ποσότητα των πληροφοριών; Δεν μπορείς πολύ εύκολα να “χαθείς” μέσα στο ίντερνετ και δεν είναι πιο αποπροσανατολιστικό;

Viktor_Belenko
01-07-08, 13:21
Το ότι κάτι τυπώνεται πολλές φορές δεν έχει μεγαλύτερη αξία από κάτι που δημοσιεύεται στο ίντερνετ. Ειδικά σε περιοδικά που ασχολούνται με το μεταφυσικό και ειδικά την πρώτη περίοδο κατά το 98-99 (δεν θυμάμαι) δεν μπορείς να φανταστείς τι διάβαζες… Κάθε εκδοτικός οίκος βρήκε την ευκαιρία να βγάλει ένα περιοδικό ψαρεύοντας “συγγραφείς” από ιντερνετ και αγγελίες που απλά έγραφαν καλές εκθέσεις… στο σχολείο και βουαλά! Και αυτή η τακτική δεν έχει αλλάξει πολύ μέσα στα χρόνια…

Πάνω σε αυτό, θα ήθελα να προσθέσω πως ισχύει για όλα τα μέσα, και την τηλεόραση φυσικά. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε δει στην τηλεόραση να αναπαράγονται κλασικά πλέον και εδώ και χρόνια απομυθοποιημένα hoaxes ως πραγματικές ειδήσεις.
Μου έρχεται στο μυαλό ο alpha π.χ. που εμφάνισε ένα σκοπιανό χαρτονόμισμα με τον λευκό πύργο σαν να εκδόθηκε... χθες (ενώ εκδόθηκε πριν 15 χρόνια και ανεπίσημα) και ένα άλλο "ρεπορτάζ" του alter με το γνωστό hoax περί των ευεργετικών (sic) αντικαρκινικών ιδιοτήτων της σπερματόποσης...

Κι όμως, κανένα από τα δυο αυτά κανάλια δεν είχε την στοιχειώδη αξιοπρέπεια να ανακαλέσει όταν άρχισαν τα email διαμαρτυρίας. Απλώς το προσπέρασαν κάνοντας τον κινέζο.

Για αυτόν τον λόγο καλό είναι να περνάμε από ένα στοιχειώδες φίλτρο καθετί που ακούμε ή διαβάζουμε. Ακόμα και αν προέρχεται από υποτίθεται "αξιόπιστες" πηγές εγνωσμένης αξίας. Τίποτα δεν είναι πανάκεια.

Φιλικά.

01-07-08, 18:32
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος agaliarep έκανε μια επισήμανση....
<<Φίλε Valto δεν νομίζεις ότι εκτός από την ορθότητα μιας πληροφορίας
πρόβλημα προκαλεί και η ποσότητα των πληροφοριών; Δεν μπορείς πολύ
εύκολα να “χαθείς” μέσα στο ίντερνετ και δεν είναι πιο
αποπροσανατολιστικό; >>

Ίσως να είναι ένας στόχος και αυτός να χάσουμε την εμπιστοσύνη στο
ΙΝΤΕΡΝΕΤ....
Βέβαια ξέρω πως σκεπτώμαστε σενάρια συνομοσιολογίας αλλά με αυτά που
συμβαίνουν δεν είναι δυνατόν σε κάποιον να μην περάσουν απο το μιαλό...

Με αυτόν τον τρόπο χάνουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πληροφορία....
Από την άλλη όμως έχουμε κάποια πρόσβαση σε πληροφορίες και αυτό μετράει
νομίζω πολύ ως αντίβαρο.

Η αμεσότητα στη διάδοση της πληροφορίας σε συνδυασμό με την ανυπαρξία
κάποιου νομικού πλαισίου τίθεται και το πρόβλημα της προχειρότητας όπου με
την παραπληροφόρησης που εμφανίζεται συχνά στο περιεχόμενο
των κειμένων που ύπάρχουν κάνουν έναν συνδιασμό εκρηκτικό...

Ευχαριστώ.

02-07-08, 21:37
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα φέρω ένα παράδειγμα για αυτά που ανέφερα στην προηγούμενη απαντησή
μου περί ορθότητας μιας πληροφορίας στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ...

Τα στοιχεία που θα παραθεσω ειναι απο την ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ...

http://sfrang2.blogspot.com/2007/06/blog-post_28.html (http://sfrang2.blogspot.com/2007/06/blog-post_28.html)

Η φωτογραφία που ακολουθεί, κυκλοφορεί στο Internet και έχει βρεθεί, λέει,
σε ψηφιακή κάμερα που ανακαλύφθηκε στα ερείπια ενός παραλιακού χωριού
στη Σουμάτρα, ένα μήνα μετά το τσουνάμι. Το κύμα έχει ύψος περί τα 30
μέτρα. Όποιος το αντίκρισε από αυτή τη θέση δεν πρέπει να ζει πια!

http://img363.imageshack.us/img363/9994/sandstormcampvictory8maky3.jpg (http://imageshack.us/)

http://img77.imageshack.us/img77/5305/sand005vf3.jpg (http://imageshack.us/)

Τελικά, στην πραγματικότητα είναι μια αμμοθύελα, όπως δείχνουν και οι
επόμενες φωτογραφίες !
Τα περί τσουνάμι είναι εφευρημένα!

http://img398.imageshack.us/img398/9688/tsunamioi8.jpg (http://imageshack.us/)

http://img396.imageshack.us/img396/4161/sand015qb4.jpg (http://imageshack.us/)

Χωρίς άλλα σχόλια...

Ευχαριστώ.

agaliarep
03-07-08, 00:53
Στο μεταφυσικό αλλά και ειδικά όσα έχουν να κάνουν με την συνωμοσιολογία, είναι πολύ ακόμα πιο μπερδεμένα και περίεργα τα πράγματα. Έστω ότι βγαίνει μια πληροφορία από κάποια πηγή και είναι αληθινή. Μπορεί πολύ εύκολα ο οποιοσδήποτε, πόσο μάλλον μια ομάδα παιδιών, μια κυβέρνηση, οι μυστικές πληροφορίες να μην κάνουν καν τον κόπο να την διαψεύσουν. Το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να προσαρτήσουν ή να περιβάλουν την πληροφορία αυτή με ένα πλήθος λανθασμένων, ψεύτικων διαστρεβλωτικών πληροφοριών ώστε να καταστεί η πρώτη αληθινή πληροφορία αναξιόπιστη.

Νομίζω ότι είναι ένας πιο έξυπνος τρόπος να μην εκτεθούν και να μην αναγκαστούν να αποδείξουν το οτιδήποτε, απλά να αφήσουν το πλήθος των ψευδών πληροφοριών και των καλοθελητών να κάνουν την δουλειά τους.

Αν π.χ. εμφανιστεί ένας τύπος που λέει ότι στην τάδε στρατιωτική βάση κάνουν περίεργα πειράματα με την γενετική και είναι αλήθεια. Το κράτος με τον μηχανισμό του, πολύ απλά το μόνο που έχει να κάνει είναι να δώσει πληθώρα πληροφοριών από κάποιον άλλο που λέει ότι κάνουν πειράματα σε εξωγήινους, μετά κάποιον άλλο που λέει ότι έχουν δημιουργήσει ένα τέρας κ.ο.κ. και να αφήσει αυτές τις πληροφορίες είτε να τις απομυθοποιήσουν κάποιοι σε ένα σαιτ ή απλά να κυκλοφορούν τόσο πολύ που στο τέλος κανείς να μην ξέρει ποια είναι η αλήθεια.

Μαζί με τα ξερά… καίγονται και τα χλωρά…

03-07-08, 17:15
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου agaliarep αναφέρεις...
<<Έστω ότι βγαίνει μια πληροφορία από κάποια πηγή και είναι αληθινή. Μπορεί
πολύ εύκολα ο οποιοσδήποτε, πόσο μάλλον μια ομάδα παιδιών, μια κυβέρνηση,
οι μυστικές πληροφορίες να μην κάνουν καν τον κόπο να την διαψεύσουν. Το
μόνο που έχουν να κάνουν είναι να προσαρτήσουν ή να περιβάλουν την
πληροφορία αυτή με ένα πλήθος λανθασμένων, ψεύτικων
διαστρεβλωτικών πληροφοριών ώστε να καταστεί η πρώτη αληθινή
πληροφορία αναξιόπιστη. >>
Νομίζω πώς είναι κάτι που γίνεται κατα κόρον αυτή η τακτική...
Η αποδυνάμωση της σωστής πληροφορίας...

Εκεί πιστεύω πως είναι το σημείο όπου ο σωστός ερευνητής-αναζητητής
(επαγγελματίας ή απλά ερασιτέχνης) θα πρέπει να μην σταματίσει αλλά να
συνεχίσει όσπου να φτάσει σε κάποιο αποτέλεσμα...

Πιστεύω πως πολλά σωστα και σοβαρά υπάρχουν στο διαδίχτυο αλλά
χρειάζεται υπομονή και επιμονή στην έρευνα....

Ευχαριστώ.

Spiros
04-07-08, 08:48
Άρθρο του In.gr σήμερα 4/7/2008.
Προσωπικά δεδομένα από την παρακολούθηση βίντεο στο YouTube θα παραδώσει η Google
Το Google υποχρεώνεται με απόφαση ομοσπονδιακού δικαστηρίου των ΗΠΑ να παραδώσει στην εταιρεία Viacom πλήρη αρχεία για όλα τα βίντεό του YouTube, συμπεριλαμβανομένων των ονομάτων των χρηστών και διευθύνσεων IP.

Η Viacom είχε καταθέσει κατά του Google μήνυση ύψους ενός δισεκατομμυρίου δολαρίων για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων, υποστηρίζοντας ότι η ιστοσελίδα κερδίζει χρήματα επιτρέποντας το ανέβασμα βίντεο που αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία.

Από την πλευρά της η εταιρεία τηλεπικοινωνιών θα χρησιμοποιείσαι τις πληροφορίες για να εξακριβώσει πόσο ακριβώς υλικό προστατευμένο με πνευματικά δικαιώματα υπάρχει στο YouTube. Το 2007 η Viacom υπολόγιζε ότι βρίσκονται στο YouTube περίπου 160.000 παράνομα ανεβασμένα βίντεο.

Αν και η Google υποστήριζε ότι η παράδοση των δεδομένων θα παραβίαζε την ιδιωτική ζωή των χρηστών του, ο δικαστής αποφάσισε υπέρ της Viacom. Η εταιρεία Google θα παραδώσει επίσης και στοιχεία για όλα τα βίντεο που έχει «κατεβάσει» από τις σελίδες για για οποιοδήποτε λόγο.

Πάντως η εταιρεία δεν κατάφερε να αποκτήσει πρόσβαση στον κώδικα για την μηχανή αναζήτησης της Google, το οποίο υποστήριζε ότι αυτό θα έθετε σε κίνδυνο την επιχειρηματική του δράση.

Η Google ανακοίνωσε ότι για την προστασία των χρηστών της σελίδας, θα απαλείψει τα προσωπικά στοιχεία τους πριν παραδώσει τα στοιχεία στην Viacom.

Την απόφαση επέκριναν οργανώσεις για τα δικαιώματα στο διαδίκτυο, όπως το EFF, τονίζοντας ότι γυρνά στο παρελθόν τα δικαιώματα των χρηστών του διαδικτύου.
Σχόλια; :eek: :confused: :mad:

Viktor_Belenko
04-07-08, 09:16
Άρθρο του In.gr σήμερα 4/7/2008.

Προσωπικά δεδομένα από την παρακολούθηση βίντεο στο YouTube θα παραδώσει η Google
...............
Σχόλια; :eek: :confused: :mad:

Καλημέρα φίλε.

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα (μήνυμα #4)

Όσον αφορά το Youtube, είναι εδώ και καιρό στα δικαστήρια με αφορμή μηνύσεις περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Πληρώνει το ότι ορισμένοι χρήστες του μπερδεύουν την ελευθερία με την ασυδοσία.

και πολύ φοβάμαι ότι έπεται συνέχεια.

Από την στιγμή που μια ταινία για παράδειγμα αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία κάποιου, το να πάρει κάποιος άλλος ένα κομμάτι και να το ανεβάσει οπουδήποτε χωρίς να ρωτήσει τον δημιουργό είναι παράνομο. Το λέει άλλωστε στην αρχή κάθε ταινίας "Απαγορεύεται η αντιγραφή με οποιοδήποτε τρόπο κτλ κτλ..."

Το Youtube πληρώνει το ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατο με τόσα εκατομμύρια βίντεο που φιλοξενεί και τις χιλιάδες που ανεβαίνουν καθημερινά, να ελέγξει πόσα είναι copyrighted. Πολλές φορές δεν είναι καν προφανές.

Είναι λοιπόν σαφές ότι κάποιος που ανεβάζει ένα βίντεο από ταινία για παράδειγμα στο youtube, επιτελεί παράνομη πράξη. Αυτό είναι αναμφισβήτητο και καλό είναι να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη.

Από εκεί και πέρα, από την στιγμή που αποτελεί απόφαση δικαστηρίου, το youtube απλώς δεν είχε άλλη επιλογή, από το να δώσει τα στοιχεία που του ζητήθηκαν, τα οποία όμως κατά την γνώμη μου θα είναι άχρηστα στον αποδέκτη.

Είναι αδύνατον η Viacom ή ο οποιοσδήποτε ψάξει να βρει και πολύ περισσότερο να κινηθεί δικαστικά εναντίον εκατοντάδων χιλιάδων χρηστών του διαδικτύου. Και μιλάμε φυσικά μόνο για τις ΗΠΑ, πόσο μάλλον για όλο τον κόσμο. Το παρελθόν με το ΜΡ3 αυτό ακριβώς έχει δείξει.

Πιστεύω ότι αυτό που επιδιώκουν είναι να βρουν μια "χρυσή" τομή ώστε τουλάχιστον να περιορίσουν την χασούρα και να ελέγχουν κάπως την διανομή. Ουσιαστικά γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να παρεμποδίσουν, στην πράξη, την αντιγραφή ταινιών και το ανέβασμά τους, στο youtube και στο κάθε youtube.

Με εφαρμογές όπως το apple itunes περιορίστηκε κάπως η χασούρα για τις δισκογραφικές. Τελικά, κάτι τέτοιο θα επιδιώξουν και οι κινηματογραφικές, και δεν μπορεί να τις αδικήσει κανείς. Μια ταινία την φτιάχνουν για να την πουλήσουν, είτε στον κινηματογράφο είτε σε DVD, όχι για να την πάρει ο καθένας και να την αντιγράψει μεταδίδοντάς την δωρεάν. Μπορεί να μην μας αρέσει, διότι όλοι λίγο ως πολύ το έχουμε κάνει, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμο. Κακά τα ψέματα.

Αν από την άλλη το youtube κριθεί ένοχο ότι συνέργησε στην τέλεση αξιόποινης πράξης (δεν το θεωρώ πίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις), το επόμενο βήμα θα είναι το κλείδωμα της ελεύθερης πρόσβασης σε αυτό, δηλαδή για να ανεβάσει κάποιος βίντεο θα πρέπει να περιμένει αρκετές ώρες ή και ημέρες μέχρι να ελεγχθεί από κάποιον.

H αλήθεια είναι ότι είχε παραγίνει το "κακό" για τις εταιρείες. Το youtube έχει εξελιχθεί σε ένα νέο Napster (για όσους το είχαν προλάβει) μετάδοσης copyrighted υλικού με συνεχή αυξητική τάση. Δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσουν έτσι.

Φιλικά.

04-07-08, 18:40
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πιστεύω πως μέσα σε ένα ελεύθερο μέσω διακίνησης ιδεών δεν είναι
δυνατόν να γίνει κάποιος έλεγχος λόγο του όγκου των πληροφοριών..

Στίς διάφορες Ιστοσελίδες όπου καταθέτουν φωτό η βιντεο (ακόμα και απο
προσωπικές στιγμές) εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα πολύ όπως και να
καταθέσης δουλειά άλλων....

Αλλά σταματά εκεί το θέμα ?????
Πιστεύω πως όχι...(θα γίνω φιλύπτοτος)
Στο Youtube δεν καταθέτουν μόνο ΒΙΝΤΕΟ ιδιωτικών στιγμών αλλα και
διάφορα άλλα περίεργα όμως...
Βίντεο που παρουσιάζουν περιεργα ιπτάμενα αντικείμενα ή φαντάσματα
(απο κάμερες ασφαλείας) και διάφορα άλλα...

Μην τυχόν προσπαθουν να βάλουν ένα τέλος σε αυτά ??????

Βέβαια ξέρω πως ακούγεται τραβηγμένο πολύ αλλά με υποψιάζουν πολύ
αυτά...

Ευχαριστώ.

ENDLESS JOURNEY
05-07-08, 09:20
Στο ιντερνετ υπάρχουν ταυτόχρονα δυο όψεις , η θετική και η αρνητική , και είναι στο χέρι του κάθε ανθρώπου -όπως πάντα -να διαλέξει πως θα το χειριστεί.
Υπάρχουν υπέροχες ιστοσελίδες , στις οποίες μπορεί να διαβάσει κανείς πανέμορφα κείμενα , που μιλούν για την πνευματικότητα , σοφία των αιώνων, αυτοβελτίωση, πνευματική ανάπτυξη κ.α , υπάρχουν όμως και κείμενα που τονίζουν υλικές και μάταιες ανάγκες , δηλ. τον ακράδαντο υλισμό αλλά και μια χυδαία μορφή της σεξουαλικότητας.
Αυτό όμως συμβαίνει και στην πραγματικότητα που ζούμε...Αυτό δεν βλέπουμε καθημερινά?
Οι περισσότεροι άνθρωποι βομβαρδίζονται με όλα αυτά , κάθε στιγμή , με κάθε μέσο, ώστε πλέον ζουν περισσότερο με την ύλη και λιγότερο με το πνεύμα.

06-07-08, 09:48
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε ENDLESS JOURNEY σίγουρα υπάρχει ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΘΕΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ στο
Διαδίκτυο αλλά και ΑΡΝΗΤΙΚΗ...

Αλλά με αυτά που αναφέρεις ένα ερώτημα μου έρχεται στο μιαλό μου...
Είναι τόσο εμφανώς διακριτά τα όρια ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ???

Ευχαριστώ.

ENDLESS JOURNEY
06-07-08, 11:05
Απο την φίλη ENDLESS JOURNEY :) : φυσικά και υπάρχουν !Για έναν άνθρωπο που διαβάζει και ενημερώνεται , είναι διακριτά τα όρια μεταξύ θετικής και αρνητικής γνώσης . ;)

06-07-08, 12:32
Πάλι εδώ...

Να ζητήσω μια συγνώμη απο την ΦΙΛΗ ENDLESS JOURNEY που αθελά μου
έκανα αλλαγή φύλου....:(

Θα μου επιτρέψεις φίλη ENDLESS JOURNEY να διαφωνίσω σε αυτό που
αναφέρεις...
<<είναι διακριτά τα όρια μεταξύ θετικής και αρνητικής γνώσης>>

Ας υποθέσουμε (υπόθεση εργασίας) η ενασχόληση με την ΜΑΓΕΙΑ....
Το πεδίο δράσης μεταξύ θεωρίας και πράξης ειναι σαν μια κλωστή...
Είναι κάποιος που ασχολείται με την φυσική η φαρμακολογία....
Η διαφοροποίηση μιας ανακάλυψης και η εφαρμογή του σαν όπλο η σαν κάτι
που ανακουφίζει την Ανθρωπότητα ειναι δυσδιάκριτη....

Ευχαριστώ.

ENDLESS JOURNEY
06-07-08, 15:26
Τα όρια είναι λεπτά σαν κλωστή αλλά και αρκετά διάφανα για όσους έχουν αντίληψη της πραγματικότητας που ζούμε.
Κάποτε η λέξη "διορατικότητα " μου φαινόταν παράξενη, αλλά σήμερα καταλαβαίνω την αξία της.
Άνοιξες ένα θέμα όμως το οποίο είναι αρκετά μεγάλο , αναφερόμενος στην μαγεία .Θα μπορούσε να είναι όμως ένα οποιοδήποτε θέμα , που μαστίζει την σημερινή κοινωνία μας.
Φαντάσου τι προβλήματα κυριαρχούν στον πλανήτη ...Ας πούμε οτι υπάρχουν ανθρώπινες απώλειες στον πλανήτη μας απο πολέμους , αλλά υπάρχουν και πολλοί χρήστες του ιντερνετ που επιμένουν να επισκέπτονται ιστοσελίδες με θέμα τον πόλεμο, τις βιαιοπραγίες ή αγοράζουν παιχνίδια που επιβραβεύουν τον πόλεμο, τις αιματοχυσίες , τον ανθρώπινο πόνο κτλ.
Γιατί το κάνουν αυτό?Δεν είναι θέμα πλέον προσωπικής επιλογής ?
Δεν θα μπορούσαν να ψάξουν στο ιντερνετ για θέματα που έχουν σχέση με την ειρήνη?Να αναζητήσουν ένα γκπούπ που ασχολείται με την οικολογική συνείδηση , τον ακτιβισμό, την προώθηση της ειρήνης κτλ.
Είναι πολύ απλό νομίζω .... ;)

06-07-08, 16:41
Πάλι εδώ....

Φίλη ENDLESS JOURNEY αναφέρεις για διορατικότητα...
Πόσοι την εχουν ?????

Ακόμα και εαν υπάρχουν (που υπάρχουν) Ιστοσελίδες για την Ειρήνη για τον
οποιονδήποτε ακτιβισμό εάν η παιδεία που έχει μέσα του δεν του λεέι κατι τότε
να μην περιμένουμε πολλά πράγματα...

Ποιά είναι η ελευθερη επιλογή όταν βομβαρδίζεται με σκουπίδια (κυρίως τα
παιδιά) απο τα ΜΜΕ (έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο)???????

Πιστεύεις πως θα μπούν μέσα για να δουν διάφορα θέματα που αναφέρεις εσυ
ή κάποια άλλης θεματολογίας Ιστοσελίδες που τον αποπροσανατολίζουν ???

Πιστεύω πως το ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν είναι πανάκεια....

Ευχαριστώ.

ENDLESS JOURNEY
06-07-08, 18:58
Τότε οι λίγοι μπορούν να βοηθήσουν τους πολλούς , να μεταδώσουν τις ιδέες τους και κάποιοι σίγουρα θα βοηθηθούν. :)

06-07-08, 20:32
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη ENDLESS JOURNEY το να αρχίζουν κάποιοι να το παιζουν ΔΙΑΔΙΧΤΥΑΚΟΙ
ΓΚΟΥΡΟΥ είναι επικίνδυνο αλλά και ανώφελο...

Ευχαριστώ.

Viktor_Belenko
06-07-08, 21:11
Καλησπέρα.

Χθες αποκαλύφθηκε ένα ακόμα hoax, με 2,5 χρόνια καθυστέρηση είναι αλήθεια, αλλά προκειμένου να λάμψει η αλήθεια ποτέ δεν είναι αργά. ;)

Δημοσκόπηση: Ποιος ο ρολος των αυριανων "αναζητητων"; (http://www.metafysiko.gr/forum/showpost.php?p=58157&postcount=111)

Πέρα από αυτά που έγραψα στο παραπάνω μήνυμα, θα ήθελα να προσθέσω και τα εξής:

1) Είναι καταπληκτικό το θράσος (αλλά και η ευρηματικότητα) με τα οποία πολλοί, προσπαθώντας να δώσουν μια πνοή αληθοφάνειας στα φαντασιολογήματα τους επικαλούνται σε αυτά υπαρκτά πρόσωπα, ή αποδίδοντάς τους δηλώσεις που δεν έκαναν ποτέ.

2) Αντίστροφα, είναι καταπληκτική η ευκολία με την οποία οι περισσότεροι αναγνώστες της παραπάνω ιστορίας έσπευσαν να την πιστέψουν και να την εκλάβουν ως πραγματική, ακόμα και αν διαφωνούν με το περιεχόμενό της.

3) Εντυπωσιακή δε είναι και η ταχύτητα μετάδοσης της ιστορίας μέσω αλυσιδωτών e-mails. Προφανώς οι περισσότεροι που το έλαβαν θεώρησαν περίπου υποχρέωσή τους να προωθήσουν το μήνυμα σε όλους όσους ξέρουν.

4) Πολύς κόσμος, παρά τις κατατοπιστικότατες εξηγήσεις που δίνονται, δεν θα μάθει ποτέ την αλήθεια. Θα πιστεύει ότι πράγματι ο Elisson έβγαλε αυτήν την ομιλία. Και αν το συγκεκριμένο μπορεί πιθανά να πει κανείς ότι ήταν μάλλον κάτι ασήμαντο, για κάτι πιο σοβαρό τι θα γινόταν; Προφανώς θα κυριαρχούσε και θα επιβίωνε ένα ψέμα.

5) Το χειρότερο από όλα: Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, είτε λέγονται τηλεόραση είτε περιοδικά, φαίνεται ότι ενδιαφέρονται λιγότερο απ΄όλους για την ίδια τους την αξιοπιστία αναμεταδίδοντας "ελαφρά τη καρδία" ό,τι μπαρούφα τους έρθει και σε αυτούς μέσω email. Σίγουρα όποιος παρακολουθεί αναλυτικά τον περιοδικό τύπο (και όχι μόνο) θα έχει εντοπίσει αρκετές τέτοιες φανταστικές ιστορίες που όμως παρουσιάζονται σαν αληθινές, μάλιστα μερικές φορές σαν "ζουμερές" ειδήσεις, ακόμα και μετά από χρόνια.

6) Τα εργαλεία έρευνας είναι πιο προσβάσιμα από ποτέ, η ικανότητα διαστάυρωσης το ίδιο, η γνώση και η διαθέσιμη πληροφορία το ίδιο, και εννοώ και από αξιόπιστες πηγές, ωστόσο η μάζα δεν έχει κανένα πρόβλημα να ενημερώνεται μέσω αμφιβόλου ή μηδενικής αξιοπιστίας chain letters.

Τελικά από τα παραπάνω, έχω καταλήξει στο ότι η πλειοψηφία του κόσμου και δη η πλειοψηφία των χρηστών του internet δεν ενδιαφέρονται πραγματικά για την αντικειμενική και αξιόπιστη ενημέρωσή τους και είναι πρόθυμοι να "κατεβάσουν αμάσητο" (κατά το κοινώς λεγόμενο...) οτιδήποτε τους πλασαριστεί.

Ζούμε στην εποχή της πληροφορίας, αλλά ταυτόχρονα και της παραπληροφόρησης...

Φιλικά.

ENDLESS JOURNEY
06-07-08, 23:32
Δεν είναι απαραίτητο να γίνει κάποιος γκουρού για να βοηθήσει κάποιους ανθρώπους.Άλλωστε το να δώσει κανείς κάποια συμβουλή ή κατεύθυνση οταν του ζητηθεί (πάντα ) είναι κάτι πολύ σημαντικό .
Όλοι αυτοί οι νέοι που χάνονται στο διδαδίκτυο μέσα στις άπειρες ιστοσελίδες ακολουθούν συνήθως τον συρμό, τι κάνουν δηλαδή οι περισσότεροι συνομήλικοι τους .

07-07-08, 19:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η επικοινωνία ανάμεσα στους ανθρώπους είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο από
αρχαιοτάτων χρόνων…
Ήταν και παραμένει το μέσον για μετάδοση νέων αλλά και μέσον ανταλλαγής
πολιτιστικών Στοιχείων ανάμεσα σε διαφορετικούς πολιτισμούς ταυτόχρονα
έφερε και το εμπόριο.

Για κάτι συνταρακτικό η μια πληροφορία σημαντική υπήρχαν η λεγόμενοι
ντελάληδες για να μεταδώσουν τα νέα…
Μετά ήλθε η γραπτή πληροφορία που επικολλάται σε κεντρικό σημείο του
χωρίου της πόλης.
Με την τυπογραφία τα πράγματα άλλαξαν πολύ και την θέση όλων αυτών τις
πήραν οι Εφημερίδες….
Το περιεχόμενό τους ήταν όχι μόνο τα νέα μιας περιοχής αλλά και του Κράτους
και βέβαια Παγκόσμια νέα…
Βέβαια μέσα σε αυτήν την πληροφόρηση υπήρχαν και διάφορα Κοινωνικά Νέα…

Μέσα σε αυτές τις αλλαγές ήλθε και το Πολιτικό παιχνίδι που ήλθε σαν σαράκι
(κατά την γνώμη μου) να μεταδώσει Κομματικά νέα (σύμφωνα με τις επιταγές
της κομματικής Αρχής) με τον μανδύα των πολιτικών νέων.

Αρχίζει μέσα από αυτό να ξεπηδά όχι πλέον τα Νέα αλλά και η Κριτική για το
γίγνεσθαι σε όλα τα θέματα.(Πολιτικά , Πολιτιστικά , πιστημονικά ,Οικονομικά ,
Κοινωνικά )
Ο Τύπος αρχίζει να έχει δύναμη και προσεταιρίζεται ή τον προσεταιρίζουν
διάφορα συμφέροντα για αλλοίωση των νέων με έναν εύσχημο τρόπο…
Η αλήθεια αλλάζει πρόσωπο και δείχνει αυτό που θέλουν κάποιοι…

Η επανάσταση αρχίζει με την είσοδο του ραδιοφώνου όπου και ο αγράμματος
γίνεται γνώστης των πληροφοριών…
Άλλαξαν πολύ τα πράγματα πλέον αρκετά…

Ένα τεχνολογικό επίτευγμα έρχεται όχι μόνο να ταράξει αλλά να κάνει
Επανάσταση στην Πληροφόρηση είναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Η τρομερές αλλαγές που έφερε ήταν μη αναμενόμενες λόγο της ταχείας
εξάπλωσης του.

Συνάμα το ΙΝΤΕΡΝΕΤ έφερε πληροφορίες από όλο τον Κόσμο…
Η πολύ-επίπεδη ΑΜΕΣΗ πληροφορία (ακόμα και με βίντεο) αλλά και δωρεάν
ήταν γεγονός…
Τα στοιχεία που παρουσιάζονται δύναται κάποιος να τα διασταυρώσει ακόμα και
αυτά Άμεσα…
Η επωνυμία του Παρουσιάζοντος την πληροφορία χάνεται..
(από την στιγμή που θέλει ο Δημιουργός της)…

Ελλοχεύει μια γκρίζα ακόμα και μαύρη διαφάνεια στα γεγονότα η ακόμα
και μια γκρίζα ΑΛΗΘΕΙΑ.

Η ταχύτητα μετάδοσης δεν επιτρέπει την παλαιά τεχνική επεξεργασία με
διασταύρωση στοιχειων αλλά και η πληθώρα πληροφόρησης για το ίδιο
γεγονός δεν αφήνει τον πληροφορούμενο να διατηρήσει κάποια απόσταση
ώστε να βγάλει μια γνώμη και να δει τα γεγονότα στην πραγματική τους
διάσταση …

Η ταχύτητα της μετάδοσης αλλά και η ανωνυμία συνάδει με την
αξιοπιστία ????

Η πλήρης ελευθερία καταγραφής γεγονότων (χωρίς επεξεργασία με
διασταύρωση) πρέπει να υπάρχει ????

Εκεί βέβαια υπάρχει ένας μεγάλος κίνδυνος ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ…

Είναι ερωτήματα που πιστεύω πως απασχολούν όλους μας..

Ευχαριστώ.

09-07-08, 19:49
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μέχρι στιγμής δεοντολογία μέσα στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ (ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟ) που είναι
πλημμυρισμένος μεΠληροφορίες δεν υπάρχει –τουλάχιστον στην Ελλάδα- όπου
διέπεται απλά από την καλή θέληση του δημιουργού της πληροφορίας..

Ο χώρος του ΙΝΤΕΡΝΕΤ (ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟΣ) είναι δυναμικός αλλά είναι αντίθετος
πολλές φορές σε κανόνες που κάποιοι προσπαθούν να του βάλλουν.

Το πρόβλημα δεν είναι οι κανόνες αλλά αυτά που παρουσιάζονται μέσα στον
Ιδεατό αυτόν κόσμο.

Σε πολλούς εμπόρους της πληροφορίας (ΜΜΕ) τα παρουσιαζόμενα στοιχεία
μέσα απο πολλές ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ είναι πολλές φορές χωρίς δεσμά.

Αυτό δεν αρέσει γιατί γίνεται ανεξέλεγκτο όπου και παρουσιάζονται χωρίς
κουκουλώματα πολλά.

Μέσα στον Ιδεατό αυτόν κόσμο (που πλέον δεν είναι και τόσο ιδεατός)
παρουσιάζονται οι ανησυχίες τα προβλήματα απλών ανθρώπων και κυρίως νέων (και όχι μόνον)..

Αντί κάποιοι να προσπαθήσουν να τα διαβάσουν και να αφουγκραστούν τι
πραγματικά γράφουν τα κυνηγούν και προσπαθούν να ρίξουν Λάσπη…
Κάτι που έχει γίνει Εθνικό Σπορ για πολλές χώρες…

Σχετικά με τις Αλήθειες που παρουσιάζονται έχω το παράδειγμα της
Ιστοσελίδας της ΑΜΑΛΙΑΣ οπου λέχθηκαν πράγματα για καταστάσεις και
πράξεις σχετικά με την Υγεία -όλα αυτά που γράφτηκαν εκεί-
ήταν ΕΠΩΝΥΜΑ όπως και ονομαζόντουσαν Ιατροί που την έφεραν σε
αυτήν την κατάσταση…

Ήταν ένα ΣΟΚ για το κοινό που βέβαια δεν το αγνόησαν τα ΜΜΕ…
Ίσως να μας χρειάζονται αρκετά τέτοια ΣΟΚ…

Ευχαριστώ.

11-07-08, 21:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η παρεχόμενη πληροφορία από τον ΙΝΤΕΡΝΕΤ χωρίζεται σαν..

-Ενημέρωση (Πολιτική , Ιστορική ,Τέχνης, Επιστήμης , Δημόσιας Διοίκησης )
-Καταγγελία (Κυρίως Πολιτικές ή έχουν σχέση με την λειτουργία της Δ.
Διοίκησης αλλά και άλλων κατηγοριών)
-Διασκέδαση
-Μάθηση
-Πώληση
-Το κάπως πρόσφατο Ιντερνετικό Ραδιόφωνο..

Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία που θα την ονόμαζα Ερασιτεχνική
Δημοσιογραφική ενημέρωση και ταυτόχρονα περιέχει στοιχεία
Άποψης του/των δημιουργών της Ιστοσελίδας..

Αναφέρομαι στα BLOGS…
Βέβαια είναι μια απλή κατηγοριοποίηση και μόνο αλλά πιστεύω πως είναι αρκετά
κοντά στην πραγματικότητα..

Σε όλες αυτές τις κατηγορίες υπάρχουν πολλά συμφέροντα..

Τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν (ή έχουν δημιουργηθεί) είναι από την
στρατευμένη (μονόπλευρη) πληροφόρηση κάθε είδους…

Ένα άλλο πρόβλημα (ίσως κα κρύβει κινδύνους) είναι πως ο Γραπτός Λόγος
αρχίσει να διαφοροποιείται αλλά και την θέση του λόγου αρχίζει να την παίρνει
εικόνα και το βίντεο..

Ευχαριστώ.

12-07-08, 13:50
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυνάμεθα φίλοι μου να χαρακτηρίσουμε σαν εισβολέα το ΙΝΤΕΡΝΕΤ ????
Κάτι που λέχθηκε και ποιό παλαια για το ραδιόφονο αλλά και την Τηλεόραση..

Φέρναν και φέρνουν δώρα...(φοβού τους Δαναούς.κλπ)
Στα δυό πρώτα ακους και βλέπεις...
Στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ βλέπεις , ακούς αλλα και συμμετέχεις...
Εκει ίσως τα πράγματα να είναι λίγο παράξενα γιατι κάνεις φίλους-φίλες
και ίσως να λέγονται πολλά (μερικά ίσως δεν θα πρέπει να λέγονται)....

Καποιοι τα εκμεταλευονται αυτά....
Το Ιντερνετ είναι ένα μέσο που ελέγχει ήδη τις ζωές μας, αλλά στο μέλλον
όσο πιο πολύ μπαίνει στην ζωή μας, άλλο τόσο θα γίνεται πιο επικίνδυνο για τα
προσωπικά μας δεδομένα.
Ίσως θα έπρεπε να κάνουμε μια συζήτηση για αυτό χωρίς βεβαια να το
δαιμονοποιήσουμε...

Ευχαριστώ.

LuX
12-07-08, 14:19
Καποιοι τα εκμεταλευονται αυτά....
Το Ιντερνετ είναι ένα μέσο που ελέγχει ήδη τις ζωές μας, αλλά στο μέλλον
όσο πιο πολύ μπαίνει στην ζωή μας, άλλο τόσο θα γίνεται πιο επικίνδυνο για τα
προσωπικά μας δεδομένα.
Ίσως θα έπρεπε να κάνουμε μια συζήτηση για αυτό χωρίς βεβαια να το
δαιμονοποιήσουμε...

Ευχαριστώ.
να βαλω και αλλο ενα σημαντικο ερωτημα να δυσκολεψει λιγο ακομη η συζητηση .
Μηπως σε καποια εποχη αυτο δε θα ενοχλει κανεναν αφου δε θα υπαρχουν προσωπικα δεδομενα και σχεδον ολοι και ολα θα λειτουργουν πανομοιοτυπα ;

@

12-07-08, 16:32
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου LuX πράγματι έβαλες ένα σοβαρό και δύσκολο ερώτημα...
Αναφέρεις...
<<Μηπως σε καποια εποχη αυτο δε θα ενοχλει κανεναν αφου δε θα υπαρχουν
προσωπικα δεδομενα και σχεδον ολοι και ολα θα λειτουργουν πανομοιοτυπα ;>>

Σε μιά τέτοια υποθετική εποχή ίσως και το ανθρώπινο γένος να μην είναι και
τόσο ανθρώπινο μια και δεν είναι στην φύση μας να λειτουργούμε
πανομοιότυπα...

Για να μην υπάρχουν προσωπικά δεδομένα θα πρέπει να έχει καταπατηθεί
κάθε έννοια ελευθερίας...
Ας διαφυλάξουμε λοιπον αυτήν ελευθερία στην σκέψη μας στην καρδιά μας
ακόμα και στα ονειρά μας και να την υπερασπισθούμε...

Ευχαριστώ.

13-07-08, 19:28
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Το ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν παύει ναι είναι ενα μέσο επικοινωνίας, ενημέρωσης,
επιμόρφωσης αλλά και ψυχαγωγίας.
Οι εμπειρίες που προσφέρει στους χρήστες είναι πολλές λόγο της αμφιδρομης
σχέσης του χρήστη με το ΙΝΤΕΡΝΕΤ...
Ο πλούτος των πηγών/στοιχείων αυξάνεται ραγδαία σχεδόν κάθε μέρα..

Είναι ένας άγνωστος κόσμος που περιμένει τον χρήστη για να τον εξερευνήσει.

Δυστυχώς ατό το θαυμάσιο μέσον δεν χρησιμοποιείται πάντα για καλούς
σκοπούς οπότε έχουμε πολλές παράνομες δραστηριότητες στον χώρο αυτόν.

Μερικές από τις πιο παράνομες δραστηριότητες που συναντάμε σήμερα στο
ιντερνετ είναι οι παρακάτω...

-Έκθεση υλικού για παιδική πορνογραφία
-Έκθεση υβριστικού περιεχομένου για συγκεκριμένα άτομα ή κοινωνικές ομάδες
-Παράνομες on-line συναλλαγές (οικονομικό έγκλημα)
-Παράνομος ηλεκτρονικός τζόγος (καζίνα κλπ)
-Αποστολή μηνυμάτων με ακατάλληλο περιεχόμενο, χωρίς
να είναι πάντα γνωστά τα στοιχεία του αποστολέα
-Αποστολή ιών (viruses) με σκοπό την πρόκληση ζημιάς
στους υπολογιστές
-chatrooms με άτομα που αντλούν προσωπικά δεδομένα
από χρήστες δυστυχών ανίδεους και ευκολόπιστους
-Προώθηση παράνομων ουσιών και φαρμάκων για χρήση
των οποίων πρέπει να υπάρχει συνταγή γιατρού...
-Διακίνηση αρχείων με προσωπικά δεδομένα και η
παραβίαση του απορρήτου
-Προτροπή σε αυτοκαταστροφικές ενέργειες (άμεση ή έμεση)

Πιστεύω πώς όλα τα ανωτέρω χρήζουν προσοχής...
Ίσως να υπάρχουν και άλλα που καλο θα ήταν να τα καταθέταμε ώστε να γίνουνε γνωστά..

Ευχαριστώ.

17-07-08, 11:08
Φίλοι μου καλησπέρα σας

Μέσα στην πληθώρα πηγών με τις νέες τεχνολογίες η αναζήτηση για μια
πληροφορία αυτό που χρειάζεται και προσωπικά το βρίσκω προαπαιτούμενο
είναι η ΟΡΓΑΝΩΣΗ.
Οργάνωση όχι μόνο της αναζήτησης αλλά και της αποθήκευσης της
πληροφορίας ώστε να είναι χρηστική την στιγμή που κάποιος την θελήσει…
Κάτι που πιστεύω, είναι πως ο ιδεατός χώρος του ΙΝΤΕΡΝΕΤ είναι χώρος
Πολιτισμού αλλά και Δημοκρατίας…
Μέσα σε όλα αυτά τα ωραία υπάρχουν κάποια προβλήματα…
Η ροή πληροφορίας από Ομίλους που ελέγχουν την ποιότητα το είδος της
τον τρόπο Παρουσίασης της αλλά και την Διάχυσης της.

Ευχαριστώ.

28-07-08, 15:59
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Συνεχίζοντας το θέμα περί ΙΝΤΕΡΝΕΤ θα κάνω μια υποθετική (??) ερώτηση
προς όλους μας…
Παίρνουμε πληροφορίες πολλές από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ….
Γνωρίζουμε αλήθεια αν παίρνουν πληροφορίες από εμάς ;;;;;
Πιστεύω πως ναι παίρνουν στοιχεία από εμάς…
(χωρίς βέβαια να το γνωρίζουμε)

Θα αναφέρω μια προσωπική μου περίπτωση….
Πριν από αρκετά χρόνια (8-9) όταν άνοιξα το πρώτο εμαιλ μου στο MSN
θέλησα να στείλω από μερικά SITES κάρτες για τα Χριστούγεννα σε κάποιους
φίλους…

Βέβαια ζήτησα επιβεβαίωση λήψης των καρτών στο εμαιλ που είχα στο MSN …

Ως εκ θαύματος (!!!!!) μέσα στην απάντηση επιβεβαίωσης λήψης είδα να
Γράφεται και το password που είχα στο MSN…

Δυστυχώς, αυτό το διαπίστωσα αρκετά αργά αλλά σταμάτησα να λειτουργώ
αυτό το εμαιλ.…

Τι σημαίνει αυτό ?????

Ότι μπορούσαν να μπουν στο εμαιλ μου και να δουν που είχα στείλει, τι είχα
στείλει αλλά ταυτόχρονα να μπουν στον MSN MESSENGER οποιαδήποτε στιγμή
να δουν με ποιούς μιλάω αλλά να πάρουν και τα εμαιλς των συνομιλητών
μου..

Νομίζω πως είναι τα πάντα διάτρητα σε θέματα ασφάλειας των
προσωπικών δεδομένων και όχι μόνο…

Ευχαριστώ.

ABRAAM
28-07-08, 19:53
φιλε αβαταρ συμφωνω και επαυξανω!
τα παντα ειναι διατρητα...

αλλοιμονο αν η εξουσια δεν ειχε τον τροπο να γνωριζει ο,τι θελει για οποιον θελει.
και τα η-μειλ μας και οι ip μας και το που αντιστοιχουν αυτες κλπ κλπ.
και το σε ποια σαιτς μπαινουμε κλπ

θυμηθηκα κατι που μου ειχε συμβει πριν λιγα χρονια τελη δεκαετιας '90.

ζω στα παραλια του ιονιου. τις μερες που περνουσαν απο τα μερη μας τα αεροπλανοφορα για την γιουγκοσλαβια, εν καιρω πολεμου εκει, ειμασταν μια παρεα φιλων συγκεντρωμενοι και πιναμε καφε σε φιλικο σπιτι σχολιαζοντας την τοτε πολεμικη επικαιροτητα, εχοντας αφησει τα κινητα πανω στο τραπεζι.

καποια στιγμη ερχεται μηνυμα στο κινητο ενος φιλου οτι εχει μηνυμα στον τηλεφωνητη. το ακουει και παγωνει καθως ακουγε αυτα που λεγαμε ολοι μας πριν 2 λεπτα!!!

το τηλεφωνο του δεν ειχε δυνατοτητα καταγραφης συνομιλιας για να πει καποιος οτι πατηθηκε ενα κουμπακι απο λαθος,ηταν τα πρωτης γενιας κινητα τοτε. αλλωστε κανεις δεν ειχε αγκιξει κανενα κινητο.

προφανως το δικτυο μεσω κινητου ακουγε αυτα που λεγαμε, πιθανα ενεργοποιημενο απο καποιες λεξεις κλειδια (πχ πολεμος, σερβια κλπ) και αυτο γινοταν για χιλιαδες κινητα ταυτοχρονα ισως λογω των ημερων εκεινων που περναγε ο αμερικανικος στολος απο το ιονιο.

μαλλον η πληθωρα πληροφοριων εκεινη την ωρα μπλοκαρε το αθανατο ελληνικο συστημα :D και καποιο λαθος εστειλε την συνομιλια που ειχε καταγραφει πισω στο κινητο ως μηνυμα τηλεφωνητη.
το ελληνικο μπαχαλο δεν αφηνε το εχελον να λειτουργησει καλα :p

περιεργο και αυτο ε? :)

28-07-08, 20:48
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου ABRAAM σίγουρα τα πάντα είναι διάτρητα..

Έχουμε ποτέ σκεφθεί πώς ξαφνικά μας έρχονται στα εμαιλ μας απο το
πουθενά (??????) διάφορα σπάμ που διαφημίζουν σχεδόν τα πάντα...

Από που πέρνουν τα εμαιλ μας ???????
Θα καταθέσω ένα εμαιλ που έλαβα πριν απο μερικές μέρες...
Είναι καθαρα προπαγανδιστικό........

Special issue of news from Financial Times! Urgent Apocalyptic News! (http://theanswer.planet.ee/index1.php)

Usama bin Laden(Osama bin Laden) one of the largest organizers of terrorist activity, and similarly the largest leaders of terrorist organization of Al Kaeda, detained American soldiery force in Iraq.

Ben Ladena consider participating to a number of diversionary acts: to encroaching upon the American citizens in Adene (Yemen) (1992), to the attack on the American servicemen in Somali (1993), to the explosion in the World shopping center in New York (1993), to murder of the American servicemen in Er-riyade and Dakhrane (Saudovskaya Arabia, 1995-1996), to shooting of tourists in Luksore (Egypt, 1997), to the explosions at the American embassies in Nayrobi (Kenya), Dar-es-salame (Tanzania) (1998), to encroaching upon the president of Uzbekistan of Islam of Karimova (1999), to injury of ship VMS of the USA in Yemen (2000), to the explosions of dwelling-houses in Moscou, Buynaksk and Volgodonsk, support of the Albanian separatists in Bosnia and Kosove and chechenskikh hits, in particular islams Khattaba, Abdully Maleka, Mukhammeda Sharifa and Salakh &Uuml;&Auml;-Dinah. Ben is Well-built is an organizer of monstrous acts of terrorism in New York and Washington of September, 11 2001, taking away lives more than 5 thousand of persons after elimination by the airplanes taken the terrorists of two towers of the World shopping center.

Interview Video of Usamy after detention his American soldiery accessible here! (http://theanswer.planet.ee/index1.php)

todd@keegroup.com (todd@keegroup.com)

Το ΙΝΤΕΡΝΕΤ στην υπηρεσία της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ και βέβαια της ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ..

Ευχαριστώ.

29-07-08, 22:40
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πιστεύω πώς με τα στοιχεία αυτά που κατέθεσα γίνεται φανερο πως
βρισκόμαστε σε ένα εμπόριο εμαιλς (με υποκλοπές των κωδικών)
καταπαντώντας κάθε έννοια (λόγο και πράξη) για τα προσωπικα δεδομένα..

Ένας τρελλός χορός πληροφοριών (αληθινών ή όχι) ακόμη και επικίνδυνων για
την υγεία υπάρχει γύρο απο τον ταξιδιώτη του ΙΝΤΕΡΝΕΤ....

Στέλνουν πληροφορίες ακόμα για φάρμακα (κάθε είδους) χωρίς συνταγές Ιατρού
και αναλαμβάνουν να τα στείλουν....

Ευχαριστώ.

07-10-08, 21:11
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πρίν απο δυό μέρες έλαβα ένα εμαιλ εντελώς αθώο (φαινομενικά τουλάχιστον)..
Κάποιος (κάποιοι ????) είχε την ιδέα για να γνωρίσει τους φίλους του/της
εδωσε ένα ερωτηματολόγιο με σκοπό να πάρει στοιχεία και να δώσει.......
Το παραθέτω.....

KANTE FORWARD TO MINIMA
ALLA3TE OLES TIS APANTHSEIS GIA NA GRAPSETE TIS DIKES SAS.
KATOPIN STEILTE TO MINIMA SE ENA SYNOLO GNWSTWN
SYMPERILAMVANOMENOU KAI AUTOY POU SAS TO
ESTEILE ARXIKA.
8A MA8ETE ETSI POLLA MIKRA PRAGMATA GIA TOYS
FILOUS SAS.
MHN 3EXASETE NA STEILETE TIS APANTHSEIS SAS KAI
STON APOSTOLEA TOU MHNYMATOS.

1. TI WRA EINAI?
2. ONOMA?
3. GENE8LIA? :
4. ZWDIO? :
5. YPSOS? :
6. XRWMA MALLIWN?:
7. XRWMA MATIWN? :
8. PIERCING?
9. TI DOULEIA KANEIS? :
10. AGAPAS AUTO POU KANEIS? :
11. SE POIA POLH KATOIKEIS?
12. EXEIS ZWA?
13. TATOOS? :
14. EXEIS ERWTEYTEI POTE?:
15. EXEIS AGAPHSEI KAPOION SE SHMEIO NA KLAPSEIS GI AYTON/ΑΥΤΗΝ :
16. EIXES POTE ATYXHMA ME TO AYTOKINHTO?
17. EXEIS PA8EI POTE KATAGMA? :
18. PEPSI H COCA COLA? :
19. BYRA H KRASI? :
20. SE TI POTHRI? ?????:
22. NOUMERO PAPOUTSIWN? :
23. AGAPHMENOS (TYXEROS) ARI8MOS?
24. EIDOS MOUSIKHS POU AKOUS:
25. AGAPHMENO LOULOUDI? :
26. XARAKTIRAS CARTOON? :
27. 8EMA SYZHTHSHS POU APEX8ANESAI? :
28. TO AGAPHMENO SOU JUNK FOOD:
29. AGAPHMENO XRWMA? :
30. PWS FANTAZESAI TON EAYTO SOU STO MELLON ?
31. POIOS FILOS SOU MENEI PIO MAKRIA? :
32. POIOS NOMIZEIS OTI 8A SOU APANTHSEI PRWTA?
33. POIOS 8A ARGHSEI PERISSOTERO:
35. PRWTO PRAGMA POU SKEFTESAI MOLIS 3YPNHSEIS:
36. PWS VLEPEIS THN AGAPH? :
37. TI EXEIS PANTA MAZI SOU KAI DEN TO APOXWRIZESAI? :
38. TI EXEIS STON TOIXO SOU? :
39. TI EXEIS KATW APO TO KREVATI SOU? :
40. GRAPSE KATI SE AYTON POU SOU ESTEILE TO MHNYMA:
41. GRAPSE TO ONOMA AUTOU POU SIGOURA DEN 8A SOU APANTHSEI :
42. KAI AYTON POU EISAI SIGOUROS OTI 8A SOY APANTHSEI?
43. POIOS 8A H8ELES NA SOU APANTHSEΙ?
44. TI 8A EGRAFES SE KAPOION POU DEN MPOREIS NA TOU TO PEIS? :
45. KAPNIZEIS RE KOLOPAIDO? :
46. AGAPHMENH TAINIA? :
47. THEWREIS PWS YPARXEI ERWTAS? :
48. POION 8A EDIWXNES APO TH ZWH SOU? :
50. EXETE PLHGW8EI? :
51. TI ORA EINAI TWRA? :

Ε'ιναι πράγματι τόσο αθώο ???????
Ας είμαστε προσεκτικοί τι πληροφορίες δίνουμε για τον εαυτόν μας...
Υπάρχουν πολλά σιτε που μας ζητάνε κάποια στοιχεία ίσως και εμαιλ...

Ευχαριστώ.

labros
08-10-08, 02:09
Σε πάρα πολλές περιπτώσεις συναντάμε τη φάκα στολισμένη με ωραίο τρόπο για να δώσουμε στη φόρα τα προσωπικά μας στοιχεία.
Από καταναλωτικά ποτά και τρόφιμα, μέχρι τα supermarket για να πάρουμε επιπλέον πόντους.
Είμαστε (πάρα πολλοί) φακελωμένοι.
Όσο αφορά το internet/mash e-mails όπου θελήσεις να κάνεις εγγραφή σε ρωτάνε μέχρι και τι νούμερο παπούτσι φοράς.

Σκέφτηκε κανείς, αυτά τα αθώα e-mails που αναφέρουν ότι μικρά παιδιά που είχαν ένα σοβαρό ατύχημα έχουν ανάγκη από αίμα, ομάδας Χ, ή πλάσμα αίματος κοκ;
Πόσος κόσμος κάνει ένα απλό forward στον/στους επόμενους δίχως να σβήσει όλη την ουρά που ακολουθεί προίκα με τα e-mail των προηγούμενων;;

Επίσης, αυτά που λένε στείλε τα στοιχεία σου για να ψηφίσεις για το τάδε μέρος, ή δώσε μας το όνομά σου και ψήφισε για να σταματήσει π.χ. το κυνήγι της φάλαινας.

Αρκετός κόσμος δεν το έχει αντιληφθεί, αλλά κάποιοι μαθαίνουν για’ μας αρκετά δεδομένα χωρίς να κουνήσουν το δακτυλάκι τους,

no slave
08-10-08, 02:22
φιλε AVATARGR

Με δεδομενο οτι πιστευω εντονα τις θεωριες συνωμοσιας,δεν σου κρυβω οτι εχω τρομαξει!!ποτε μου δεν ειχα σκεφτει αυτην την οψη του ιντερνετ και γιαυτο θελω να σε ευχαριστησω.νομιζα οτι το φακελωμα γινεται μονο αν το θελω εγω(πχ facebook)και γιαυτο δεν συμμετειχα αλλωστε.ουτε καν μπορουσα να φανταστω για τα ε-μαιλ που ανεφερες,μιας και στους υπολογιστες δεν εχω ιδιαιτερη γνωση.

τωρα συνειδητοποιω ποσο χαζος ειμαι.ειδικα οταν διαβασα για τα κινητα που υποκλεπτουν τις συζητησεις μας.και να σου πω γιατι ειμαι χαζος?εδω γνωστος μου,εστελνε μηνυμα απο τον Η/Υ σε κινητο αλλου παιδιου και αν ο αλλος το διαβαζε,ενεργοποιουταν το μικροφωνο του τηλεφωνου του με αποτελεσμα να τα ακουμε ολα!!μα ποτε μου να μην σκεφτω τα αυτονοητα?αν μπορει ο αντωνακης να κανει υποκλοπες,τοτε τι μπορουν να κανουν οι....αλλοι?

ευχαριστω ξανα για το θεμα που ανοιξες και που αργα πηρα χαμπαρι,γιατι πιστευα πως τωρα μας ελεγχουν εμμεσα(υπερκαταναλωτισμο κτλ).πιστευα οτι ο αμεσος ελεγχος θα γινοταν μακροπροθεσμα(βλεπε θεμα CHIP). :(

08-10-08, 11:15
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλοι no slave και labros π σκοπός μου είναι κατ' αρχάς να μην δαιμονοποιήσω
το ΙΝΤΕΡΝΕΤ αλλά αντιθέτως να το παρουσιάσω σαν εργαλείο γνώσης
πληροφόρησης αλλά συνάμα να επιστήσω την προσοχή σε όλους μας
πως αυτό είναι και ένα θαυμάσιο εργαλείο συλλογής πληροφοριών γιά
όλους μας.

Μέσω αθώων (φαινομενικά) ερωτήσεων δίνουμε πληροφορίες για το ατομό μας
όπου και πολλες απο αυτές είναι καθαρα προσωπικές...

Ευχαριστώ.

no slave
08-10-08, 15:22
φιλε avatargr

οπως εχω αναφερει και σε αλλα θεματα του φορουμ,δεν φταιει το πιστολι αλλα ο φονιας.φυσικα και δεν θα δαιμονοποιησουμε το ιντερνετ,με δεδομενο οτι αν ξερεις να το χρησιμοποιεις θα παρεις πολλα απο αυτο.αν ομως δεν ξερεις, μπορεις ευκολα να πεσεις στην παγιδα που καποιοι στηνουν με περισσια πονηραδα.και δεν αναφερομαι μονο στις θεωριες συνωμοσιας αλλα και σε πιο απλα πραγματακια πχ να κολλησεις εναν ιο και να χασεις ολα σου τα δεδομενα.εγω που δεν ειμαι γνωστης των Η/Υ γενικοτερα,ποτε μου δεν ειχα φανταστει οτι καποιοι μπορει να εχουν προσβαση στο ε-μαιλ μου

ακου τωρα και ενα τρελο σεναριο.πολλα λαπτοπ εχουν ενσωματωμενη καμερα.μηπως θα μπορουσαν απλοι ανθρωποι να την ενεργοποιησουν μεσω ιντερνετ και να με παρακολουθουν μεσα στο ιδιο μου το σπιτι?και μονο στην ιδεα οτι θα μπορουσε να συνεβαινε,παγωνω!!

φιλικα

08-10-08, 18:57
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου no slave με έβαλες σε σκέψεις σχετικά με την κάμερα....
Αν και δεν έχω (και ούτε θέλω) πιστεύω πως ίσως να υπάρχει τεχνολογία..
Πάντος ας προσέχουμε....

Ευχαριστώ.

labros
08-10-08, 23:36
Φίλε no slave, απλά απενεργοποίησε την κάμερα.
Μιας και έχεις φορητό υπολιγιστή, φαντάζομαι ότι θα έχεις ασύρματο δίκτυο.
Αν είναι έτσι, μεγάλη προσοχή με το ασύρματο router που θα έχεις (να βάλεις "δυνατό" κωδικό).
Επίσης, όταν δεν χρησιμοποιείς το internet, κλείνε το router.

Πάντως οι πειρασμοί και το δέλεαρ είναι αρκετά μεγάλα με το internet.
Σαφώς και δεν πρέπει να το δαιμονοποιούμε, χρήση με προσοχή.

no slave
09-10-08, 01:00
φιλε Labro

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.αν ξεδιπλωσουμε λιγακι την φαντασια μας θα δουμε οτι υπαρχουν χιλιαδες τροποι να μας παρακολουθουν.και μιλαω για την φαντασια με δεδομενο οτι η τεχνολογια που γνωριζω εγω και συ σημερα,ειναι τεχνολογια που ανακαλυφθηκε πριν 10 χρονια το λιγοτερο.κανεις μας δεν εχει αποδειξεις οτι μας παρακολουθουν.γνωριζουμε ομως πως αν το θελησουν,εχουν τα μεσα να το κανουν και μαλιστα πολυ διακριτικα.

ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΡΥΨΩ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ
ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΚΟΙ
ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ?
ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΟΡΦΗ ΕΡΗΜΙΚΗ?

Νικος Ξυλουρης-οι πονοι της παναγιας
(ακουστε το και απο τον Γιαννη χαρουλη,το λεει καταπληκτικα)

υγ.σκεψου ποσο ασχετος ειμαι με τους υπολογιστες που ουτε το λινκ του youtube δεν ξερω να παραθεσω για να ακουσετε το τραγουδι. :(

ευχαριστω

alkatar
09-10-08, 13:01
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου no slave με έβαλες σε σκέψεις σχετικά με την κάμερα....
Αν και δεν έχω (και ούτε θέλω) πιστεύω πως ίσως να υπάρχει τεχνολογία..
Πάντος ας προσέχουμε....

Ευχαριστώ.

Καλημέρα παιδιά! Έχω ασχοληθεί λίγο παραπάνω με τα computer και μπορώ να σας επιβεβαιώσω ότι το να μας παρακολουθούν από την κάμερα είναι εφικτό και μάλιστα καθόλου δύσκολο :( . Το κάνεις πανεύκολα αρκούν λίγες παραπάνω γνώσεις για το λογισμικό. Το ίδιο ισχύει και για τα μικρόφωνα, οπότε όχι απλός μας βλέπουν αλλά και μας ακούνε και έχουν καταφέρει δηλαδή να εισέλθουν σχεδόν σε κάθε σπίτι!!! :mad:

Φίλε no slave, απλά απενεργοποίησε την κάμερα. Δεν χρειάζεται είναι τσάμπα κόπος, δυστυχώς αγαπητέ labro, απλός θα πάρει μισό λεπτό παραπάνω :( .

Μια πολύ απλή λύση στην περίπτωση που η κάμερα είναι ενσωματωμένη είναι να βάλετε πχ. ένα εισιτήριο μπροστά της να κρέμεται (όπως κάνω και εγώ) στην περίπτωση του μικροφώνου την πατήσαμε !!!! Εκτός βέβαια και αν σας πειράζει τόσο πολύ που πλέον η λύση είναι με μια καρφίτσα να το τρυπήσετε αλλά δεν θα έχετε πλέον μικρόφωνο, θα μου πείτε ούτε αυτοί θα μας ακούνε θα σας πω ότι όπως είπατε και πιο πάνω μας ακούνε και από τα κινητά!!! Στην περίπτωση τώρα που δεν είναι ενσωματωμένα (μυαλό δεν θέλει) μπορείτε να στρέψετε την κάμερα σε κάποιο σημείο που να μην δείχνει τίποτα το σημαντικό πχ σε έναν τοίχο ή στο πάτωμα όσο για τα μη ενσωματωμένα μικρόφωνα η καλύτερη λύση είναι όταν τελειώσετε την δουλειά σας να τα ξεσυνδέσετε από το computer!

Αυτές είναι οι συμβουλές μου ελπίζω να βοήθησα!!!
Avatargr πολύ ωραίο το θέμα!!Είναι καλό να ενημερωνόμαστε για το τι συμβαίνει με το internet και γενικά γύρο μας καλή συνέχεια!!!

c.r
09-10-08, 14:00
Εκτός των ενσωματωμένων καμερών στους υπολογιστές γραφείου και στα laptop που μπορεί να έχει ο καθένας στο σπίτι ή στον χώρο εργασίας του, πριν λίγα χρόνια εμφανίστηκε μια "λύση υψηλής τεχνολογίας για συνεχή παρακολούθηση ενός χώρου μέσω ίντερνετ".
Πρόκειται για το προϊόν που είναι γνωστό ως IP camera. Μέσω μιας κάμερας που δύναται να μην απενεργοποιείται ποτέ, μπορεί ο χρήστης της (και όχι μόνο) να παρατηρεί έναν συγκεκριμένο χώρο (εσωτερικό ή εξωτερικό), με την βοήθεια του Διαδικτύου. Η IP camera στέλνει live video μέσω internet σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση ip όλο το 24ωρο, το οποίο μπορεί να παρακολουθείται συνεχώς με έναν web browser (explorer-firefox-opera κλπ) από τον ιδιοκτήτη, αλλά και όχι μόνο. Η διαδικασία δεν διαφέρει και πολύ από την παρακολούθηση ενός site δηλαδή, μόνο που σε αυτή την περίπτωση μιλάμε καθαρά για ζωντανή μετάδοση εικόνας και ήχου μιας περιοχής, που μπορεί να είναι οπουδήποτε στον πλανήτη. Αυτή η μετάδοση, πολλές φορές είναι ελεύθερη προς όλους όσους έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ, και σπανίως προστατεύεται με κωδικό ή με σχετική απόκρυψη.
Οπωσδήποτε, αυτή η νέα τάση παρακολουθήσεων χώρων μέσω ίντερνετ, προκαλεί απορίες και ανησυχία σε κάθε χρήστη.

Μετά από μια ειδική αναζήτηση που έκανα μέσω google, παραθέτω εδώ μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα των IP camera:

-Αρτοποιείο ( http://67.122.56.18/view/view.shtml)
-Εστιατόριο ( http://212.241.74.201/view/view.shtml)
-Οδικό δίκτυο ( http://12.154.142.171/view/view.shtml)
-Καφετέρια ( http://217.13.171.25/view/view.shtml)

Φυσικά, βρήκα και ενεργοποιημένες κάμερες εντός σπιτιών, αλλά προτίμησα να μην τις δημοσιεύσω για ευνόητους λόγους.

13-10-08, 23:44
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μέσα σε όλα αυτα θα ήθελα να προσθέσω και κάποιες άλλες σκέψεις μου...
Κάθε φορά που μπαίνουμε μέσα σε μιά ιστοσελίδα πρέπει κάποιοι "πιθανός"
να παιρνουν το ΙΡ μας....
Από εκεί δεν δύναται κάποιος να παίρνει στοιχεία για εμάς και να σχηματίσει
ένα προφίλ ανάλογα σε ποιές ιστοσελίδες μπαίνουμε ?????

Βλέπω πώς πολλά στοιχεία αρχίζουν να εισέρχονται στην συζητησή μας και
δυστυχως δεν είναι και τόσο καλά.....

Ελπίζω πως η σκέψη μας δεν παρακολουθείται ακόμα...

Ευχαριστώ.

merum
14-10-08, 00:37
Καλησπερα σε όλους,

Είχα ακούσει πως τα διάφορα μηνύματα τύπου spam που λαμβάνουμε, μας έρχονται ύστερα από εντοπισμό λέξεων-κλειδιών που χρησιμοποιήσαμε εμείς σε κάποιο mail ή έρευνα που κάναμε. Φαντάζομαι οτι οι πιο καταρτισμένοι στους Υπολογιστές στην παρέα μας, μπορούν να το επιβεβαίωσουν ή διαψεύσουν αυτό.
Μου έχει τύχει κάποιες φορές να λάβω διαφημιστικό ή ακόμα και προσωπικό email (από άγνωστο άτομο) που να περιέχει μέσα κάποιο όνομα ή όρο που χρησιμοποιήσα πρόσφατα σε δικό μου mail. Νομίζω πως στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο βέβαια υπάρχει η επιλογή να μποκάρει κανείς τέτοιου είδους απρόσμενες επισκέψεις-διαφημίσεις κτλ.
Επίσης κάποιες λέξεις που θεωρούνται ύποπτες και σχετίζονται με περιοχές του κόσμου οπου γίνεται πόλεμος ή παίζονται οικονομικά συμφέροντα, πάλι νομίζω πως είναι δυνατό να καταγραφούν όταν χρησιμοποιούνται στην ηλεκτρονική μας αλληλογραφία και έτσι ''παρακολουθείται'' η διαδικτυακή μας δραστηριότητα. Δεν ξέρω πόσο συνωμοσιολογικό και κινδυνολογικό ακούγεται αυτό, αλλά δεν μου φαίνεται και απίθανο.
Κάθε φορά που διαβάζω παρόμοιες συζητήσεις στο φόρουμ μας, είτε κάνω αντίστοιχες μέσω email, φαντάζομαι κάποιους τύπους (?) να εντοπίζουν τα λεγόμενα μας και να λένε ''Μπράβο παιδιά, ωραία τα λέτε, για συνεχίστε λιγάκι να δούμε πώς θα πάει...''

Εννοείται βέβαια πως αυτές οι ''παρακολουθήσεις'' και παραβιάσεις των προσωπικών (?) μας δεδομένων γίνονται αυτοματοποιημένα και απρόσωπα, αλλά που ξέρεις, όσο αναπτύσσεται η τεχνολογία, τόσο πιο ευφάνταστοι τρόποι βρίσκονται για την προστασία αλλά τελικά και το ξεσκέπασμα της προσωπικής μας ζωής.

14-10-08, 10:11
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη merum σχετικά με όλα αυτά που αναφέρεις με βρίσκουν σύμφωνο...
Θα παραθέσω ένα προσωπικό μου συμβάν...

Πρίν απο ένα χρόνο περίπου είχα δωσει το εμαιλ μου σε ένα ον-λίνε
βιβλιοπωλέίο για να με ενημερώσουν τι βιβλία έχουν περί συμβόλων....
(Απλή ενημέρωση ζητησα και τίποτα παραπάνω)
Πράγματι μου έστειλαν αλλά εγω δεν απάντησα.....

Με έκπληξη διαπίστωσα πως μετά απο 4-5 μήνες στο προσωπικό μου εμαιλ της
εταιρείας που εργάζομαι είδα και πάλι ενημέρωση απο το ον λινε βιβλιοπωλείο
χωρίς βέβαια να το έχω δώση αυτό.....

Νομίζω πως γίνεται κατανοητό τι ακριβώς είχε γίνει...

Ευχαριστώ.

merum
14-10-08, 18:05
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη merum σχετικά με όλα αυτά που αναφέρεις με βρίσκουν σύμφωνο...
Θα παραθέσω ένα προσωπικό μου συμβάν...

Ευχαριστώ.

Ειναι πράγματι πολύ ενοχλητικά όλα αυτά... Απο την άλλη, υπάρχουν άλλα, τόσο πιο αγχωτικά πράγματα στην καθημερινότητά μας, όπως το πώς θα βγεί ο άρτος ο επιούσιος, πώς θα είμαστε καλά στην ψυχική και σωματική μας υγεία, που αυτά (ίσως) φαντάζουν δευτερεύοντα, αν που επιτρέπετε την έκφραση.
Ελπίζω μόνο να μην ξυπνήσουμε μια μέρα για να διαπιστώσουμε οτι οι ζωές μας έχουν τσαλαπατηθεί κανονικά, με την τόσων χρόνων ανοχή μας...
Θα ήθελα να ελπίζω οτι κανείς δε στοχεύει σε εμάς, ενώ υπάρχουν πολύ πιο ''σημαντικοί'' άνθρωποι για να παρακολουθήσει κανείς, ψηλά στην κοινωνική και πολιτική ιεραρχία.
Τα διαφημιστικά και άλλα σχετικά που λαμβάνουμε, ας πούμε πως έχουν καθαρά εμπορικό και οικονομικό αντίκρυσμα.... όπως αν ήμασταν σε μια κλειστή γειτονιά, οπου ο φούρναρης ξέρει τι λουλούδια μου αρέσουν γιατί με έχει δεί να τα κρατάω, ή ο λουλουδάς ξέρει τις πολιτικές μου πεποιθήσεις γιατί με έχει δεί να διαβάζω το χ βιβλίο...
Ας πούμε οτι το ίντερνετ αποκάλυψε πτυχές της κοινωνικής μας συμπεριφοράς που ήδη υπήρχαν (ίσως με άλλο τρόπο), και η αποκάλυψη αυτή ήταν πράγματι συνταρακτική...

Ευχαριστώ κι εγώ

16-10-08, 13:49
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη merum δεν θα διαφωνίσω με αυτά που αναφέρεις...
Πάντα και παντού υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν οι ρουφιάνοι που με
γλαφυρό τρόπο ο ΟΡΓΟΥΕΛ τον μετονομάζει σε ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΕΛΦΟ...

Σήμερα τα πράγματα έχουν γίνει ποιο σύνθετα λόγο της Παγκοσμιοποίησης...

Μια προσοχή στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ καλό θα είναι να υπάρχει εκ μέρους μας...

Ευχαριστώ.

no slave
31-10-08, 03:13
εδω ειναι το προβλημα φιλε AVATARGR

η προσοχη που λες ειναι κατι σχετικο.ποσο μπορουν να προσεξουν τα 14χρονα παιδακια που εχουν ε-μαιλ,facebook κτλ?ποσο μπορουν να προσεξουν οι ενηλικες που πληρωνουν μεσω IBAN η αγοραζουν ηλεκτρονικα με τις πιστωτικες τους καρτες?

και για να μην το θεσω μονο απο την αποψη της συνωμοσιολογιας,σκεφτειτε και το αλλο?ποσο ευκολα μπορει ενα παιδι 10χρονων να παρακολουθησει πορνο με μια απλη λεξουλα σε καποια μηχανη αναζητησης?και φυσικα οχι μονο απλο πορνο αλλα και ολων των ειδων τις ανωμαλιες.

το σιγουρο ειναι οτι το ιντερνετ παραμενει αφρουρητο και για τον λογο αυτο ειναι πολυ επικινδυνο.αλλα για να επιστρεψω στην συνωμοσιολογια,και αν φρουρουταν απο καποιους,ποιοι θα ηταν αυτοι και τι σκοπους θα ειχαν?

κυριοι,ειμαστε εκτεθιμενοι!!και οσοι δεν το νιωθετε αυτο,σκεφτειτε τα παιδια σας. :eek:

31-10-08, 12:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου no slave δεν θα διαφωνίσω με την αποψή σου και μάλιστα με αυτο
που αναφέρεις...
<<κυριοι,ειμαστε εκτεθιμενοι!!και οσοι δεν το νιωθετε αυτο,σκεφτειτε
τα παιδια σας.>>

Ακριβώς αυτό είναι το ζητούμενο αλλά όχι μόνο η προστασία των
παιδιών αλλά και η δική μας (ενήλικες).

Γία τα παιδιά έχουμε τεράστια ευθύνη αλλά και εμείς που πολλές φορές
εμείς οι ενήλικοι διδουμε αφειδος τα προσωπικά μας στοιχεία....
Καταλαβαίνεις λοιπόν τι γίνεται...

Ευχαριστώ.

no slave
01-11-08, 00:54
http://www.zougla.gr/news.php?id=10406

και αν εμεις πονηρευομαστε και λιγο,δεν εχει να λεει.τα παιδακια μεγαλωνουν με την τεχνολογια,την θεωρουν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ και δεδομενη.εμεις σημερα δινουμε 5-10 προσωπικα στοιχεια στους Η/Υ.τα παιδια μας αυριο θα δινουν ολη τους τη ζωη.

Νηρηιδα
01-11-08, 02:52
τα παιδια μας αυριο θα δινουν ολη τους τη ζωη
Πολυ αισιοδοξο σε βρισκω με αυτη τη φραση!Αν κοιταξεις στο hi5 θα δεις οτι ηδη παιδια 13 ετων θεωρουν απολυτα φυσικο να κοινοποιουν λεπτομερειες τις προσωπικης τους ζωης μεχρι στοιχεια που μεσω αυτων μπορει καποιος να κανει πολλα...Αν αυτος ο καποιος εχει κακο σκοπο.Και απορω απο τη μια τη στην ευχη κανουν οι γονεις τους, αλλα απο την αλλη η προσβαση στο διαδικτυο δεν ειναι πια και τοσο δυσκολη ουτε το να παραμεινει κρυφο απο εκεινους ειναι.

01-11-08, 12:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς φιλη Νηρηιδα αυτο είναι το ζητούμενο για κάποιους...
Να δίνουν τα στοιχεία μιας ΖΩΗΣ αφελέστατα κάποιοι και κάποιοι άλλοι
να σε φακελώνουν και να γελανε βεβαια με την αφελεια μας.....

Ευχαριστώ.

03-02-09, 21:39
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς φίλοι μου το FACE-BOOK σύμφωνα με τις ειδήσεις πριν απο λίγο
8,30 (απο τηλεοπτικό σταθμό) πωλούνται (μάλλον έχουν πωληθεί) τα στοιχεία
δεκάδων εκατομμυρίων χρηστών σε διαφορους "πελάτες"...

Για μια άλλη φορά μέσα απο την Ιστοσελίδα του ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ εκφράζω
τους φόβους μου για τέτοιου είδους Ιστοσελίδες...

Καλό θα είναι να ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ που και γιατί δίδουμε τα στοιχεία μας....
Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ είναι πάντα παρόν...

Ευχαριστώ.

23-12-09, 21:55
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Συνεχίζοντας το θέμα και δυστυχώς κάποια πράγματα δεν είναι απλά
θεωρικές Συνομοσιολογίες αλλά πραγματικότητα και είμαστε και εμείς
υπέυθυνοι....

Από Την Ελευθεροτυπία 23-12-2009...

Θέμα...ΞΕΦΡΑΓΟ ΑΜΠΕΛΙ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΕΙΟΥΣ..

Γράφει ο Κέβιν Μιτνικ (γνωστός χάκερ απο το 1995) που αποφυλακίσθηκε
το 2000 όπου και έγραψε το Βιβλίο του η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ...
Αναφέρει πως πολλά και μέσα στα άλλα πως το βασικότερο όπλο του ήταν
να πείθει τους ανθρώπους να του δίνουν κωδικούς πρόσβασης!!!!!!!!!!!
Το ονομάζει αυτην την δυνατότητα ως ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ...

Σε όλο το Διαδίκτυο δεκάδες μικρά προγράμματα σαν αυτό που
δημιούργησε η CALINO για το HELLAS NAVIGATOR συγκεντρώνουν
πληροφορίες και προσωπικά δεδομένα τα οποία επεξεργάζονται για
διάφορους σκοπούς....

Δυστυχώς κάποιοι με ευκολία και συνάμα απερισκεψία δίνουν ΑΦΜ, ονόματα
τηλέφωνα και διάφορα άλλα.....

Αυτά προς το παρόν....

Ευχαριστώ.

Ermhs
24-12-09, 00:06
Αυτό είναι γνωστό και θεωρείτε ως άχρηστη πληροφορία. Όσο δεν είσαι τρομοκράτης, όσο δεν συμμετέχεις σε οργανώσεις κατά του συνόλου, όσο δεν κλέβεις ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ εισαγωγικά, τι σε νοιάζει? Και ας δούμε και την άλλη πλευρά.

Ανέφερα επάνω την κλοπή σε μεγάλα εισαγωγικά γιατί ΟΛΛΕΣ οι εταιρίες το επιτρέπουν σκόπιμα.. (κλοπή λογισμικού, ακόμη και τα κρακ, από τους ίδιους είναι.) Παντού ιεραρχία βλέπεται..

πέρα από αυτό, δεν υπάρχει δημοκρατία η νόμος στο διαδίκτυο και της περισσότερες φορές, δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς.. Πάρε παράδειγμα την Microsoft. Πόσοι από εσάς έχετε πειρατικά windows? Σίγουρα πάνω από τους μισούς. Άρα σε εισαγωγικά είστε και εσείς κλέφτες(εμείς γενικότερα)..
Πάρτε παραδείγματα τα mp3, porno, live chats και περισσότερες φορές ακατάλληλα (και αναφέρομαι σε παιδεραστία). Αυτά δεν τα κατακρίνεται.. Όμως τα επιτρέπουν! Ξέρουν ότι εσύ πχ κατεβάζεις mp3, κάνεις live sensual chats, κτλ κτλ.. Δεν τους νοιάζει αυτό όμως.. (Μπορεί σε μικρότερους κόμβους να δημιουργούνται ατομικά προφίλ, αλλά σκοπό δεν έχουν ούτε να σε σκοτώσουν αλλά ούτε και να σε κλίσουν φυλακή για τέτοιου είδους συμπεριφορές. . Το 2009 έγινε δικαστήριο στα ευρωπαϊκά για να μπουν φραγές για όλα αυτά και οι provider που επιλέγουμε (otenet, forthnet, etc etc..) να επιλέγουν το τι θα βλέπουμε, το τι θα κατεβάζουμε.. Κάτι σαν… κοτέτσι παρά ιντερνετ, γιατί μυριστήκαν χρήμα kαι με πρόφαση το υλικό που υπάρχει στο διαδίκτυο και την τρομοκρατία.. ΕΛΕΟΣ. .. Τα άτομα που κίνησαν τα δικαστήρια αμ μι τι άλλο.. ΑΠΑΤΕΟΝΕΣ έλληνες. (με συμφέροντα για να μπορούν οι ίδιοι να φακελώνουν, να πουλανε, και να προωθούν τα δικά μας στοιχεία.…). Φυσικά απορρίφτηκαν και έγιναν ρεζίλι. Το ίδιο to Google δήλωσε ότι σε περίπτωση που γινόταν αυτό στην Ελλάδα, θα τρώγαμε ban και δεν θα μπορούσαμε ΚΑΝ να ψάξουμε πληροφορίες.. εναντίον μας στράφηκε και το yahoo, ebay, amazon, Microsoft, etc etc..
Γιαυτο να μη μιλάμε μονάχα για big brothers, να βλέπουμε και την αντίθετη πλευρά και τα συμφέροντα που έχουν από αυτό.

Όλα τα άλλα είναι απλά γκρίνιες.. Αν δεν θες να σε καταγράφουν? Μην χρησιμοποιείς το διαδίκτυο. Πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό. Αν και δεν βρίσκω λόγο ανησυχίας από μερικούς.. Όσο είσαι καθαρός τι φοβάσαι? Να φοβάσαι τους απατεωνίσκους από τα ντόπια μέρη.. Που προσπαθούν να επέμβουν με το αζημίωτο φυσικά.. σε αυτό. Για φαντάσου να κέρδιζαν!!! Θα έλεγχαν της πληροφορίες και θα της πουλούσαν ΟΠΟΥ αυτοί ήθελαν.
Έλληνες παρακαλώ.

Σε πληροφορώ ότι το 91-92… Η ίδιοι προβιντερ (οτε, φορθνετ) πλήρωναν τα μαγαζάκια με τα αναλώσιμα να μαζεύουν email και όπως είχα μάθει τότε, τα πουλούσαν έξω.. Από τότε δα που μπήκε το adsl, κόπηκε το έξτρα χαρτζιλίκι για τους μικρό μαγαζάτορες.. τα είχαν πλέον όλα έτυμα. Έτσι και αλλιώς αν το σκεφτείτε, διαφημίζετε κιόλας.. Δεν θυμάμαι το όνομα του σουπερ υπολογιστή στην Αμερική που κάνει και προβλέψεις..

(Να πάρω και την ευκαιρία να ευχηθώ καλά Χριστούγεννα και καλή πρωτοχρονιά.. δημιουργικό 2010.. Φέτος μόνο εγώ και από συντονιστές άφησαν μια ευχή στο σχετικό thread.. (κάθε χρόνο και καλύτερα, που λένε..) γιαυτο και σας εύχομαι από εδώ. ) :p

24-12-09, 19:00
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs θα διαφωνησω σε αρκετά απο αυτα που αναφέρεις...
1-Σχετικά με mp3, porno, live chats και για την παιδεραστία που γράφεις
πως συμπέρανες πως δεν τα καταδικάζουμε??????
Μια ανάγνωση του θέματος μου απο την αρχή θα το διαπιστώσεις αυτό.

2-Γράφεις <<Μπορεί σε μικρότερους κόμβους να δημιουργούνται ατομικά
προφίλ, αλλά σκοπό δεν έχουν ούτε να σε σκοτώσουν αλλά ούτε και να σε
κλίσουν φυλακή για τέτοιου είδους συμπεριφορές. . >>
Το FACEBOOK είναι μικρός κόμβος ????
Το MSN,YAHOO είναι μικροί κόμβοι και αυτοί ????
Το πλήθος των στοιχείων που δίδουμε είναι πολλά και εκμεταλλεύσιμα απο
διάφορες εταιρείες....
Δεν θα μας σκοτώσουν σίγουρα και ούτε θα μας κλείσουν φυλακή αλλά
θα πάρουν πληροφορίες φίλε μου...
Αυτό θέλουν...

Αναφέρω σε προηγούμενη απαντησή μου....
************************************************** **
Θα αναφέρω μια προσωπική μου περίπτωση….
Πριν από αρκετά χρόνια (8-9) όταν άνοιξα το πρώτο εμαιλ μου στο MSN
θέλησα να στείλω από μερικά SITES κάρτες για τα Χριστούγεννα σε κάποιους
φίλους…

Βέβαια ζήτησα επιβεβαίωση λήψης των καρτών στο εμαιλ που είχα στο MSN …

Ως εκ θαύματος (!!!!!) μέσα στην απάντηση επιβεβαίωσης λήψης είδα να
Γράφεται και το password που είχα στο MSN…

Δυστυχώς, αυτό το διαπίστωσα αρκετά αργά αλλά σταμάτησα να λειτουργώ
αυτό το εμαιλ.…

Τι σημαίνει αυτό ?????

Ότι μπορούσαν να μπουν στο εμαιλ μου και να δουν που είχα στείλει, τι είχα
στείλει αλλά ταυτόχρονα να μπουν στον MSN MESSENGER οποιαδήποτε
στιγμή να δουν με ποιούς μιλάω αλλά να πάρουν και τα εμαιλς των
συνομιλητών μου..

Νομίζω πως είναι τα πάντα διάτρητα σε θέματα ασφάλειας των
προσωπικών δεδομένων και όχι μόνο…

Ευχαριστώ.

Ermhs
24-12-09, 20:27
Το facebook ανήκει σε μυστικές υπηρεσίες.. είναι γνωστό αυτό. Εγώ μίλησα για ΟΛΟΚΛΙΡΟ το διαδίκτυο. Σας λειτουργικότητα. Ταυτόχρονα τα msn, yahoo, ktl.. εύκολα παρακάμπτονται αν αυτό ήταν το πρόβλημα για πολλούς. Έτσι δεν είναι?. Όμως όσο και να αποφεύγεις όλα αυτά, ακόμη και το Google και τα search που καταγράφονται τα ip. Και πάλι ισχύ αυτό που λέμε monitoring.

Για το εμαιλ σου είναι γνωστά αυτά τα πράγματα.. αναφέρεστε γενικά σε συγκεκριμένα μικρό πράγματα.. αλλά η αλήθεια είναι ότι και τίποτα να μην είχαμε.. msn, yahoo, fb, hi5, linkedin,… θα έπαιρναν ότι θελαν και όποτε.

Και εγώ είχα ένα εμαιλ που είχα ξεχάσει το κωδικό και η μικροσοφτ μου ζήτησε αναλυτικά σαν απόδειξη να τους δώσω το περιεχόμενο του λογαριασμού!! Και όχι μυστική ερώτηση, κτλ κτλ..
Εγώ δεν έχω τέτοια κολλήματα από την στιγμή που είμαι καθαρός.. αν ήμουν μπλεγμένος θα ζούσα σε καλύβα. Το άλλο να φοβόσουν.. να μην υπήρχαν πολλά και να κερδοσκοπούσαν 1-2. Τουλάχιστον ισορροπούν λιγάκι τα πράγματα.

Αν πρόσεξες παραπάνω αναφέρομαι σε ένα πρόβλημα που ΙΣΟΣ είχαμε αυτή τι στιγμή και πίστεψε με, εγώ τότε θα έκανα διακοπή το διαδίκτυο στην Ελλάδα!. Ήθελαν να κλειδώσουν μερικοί μερικοί στην Ελλάδα το διαδίκτυο, τα πάντα να φιλτράρονται.. και αν ήθελε κάποιος εξωτερικός παράγοντας να δει, ποιος είναι αυτός?.. θα έπρεπε να πάρει πληροφορία από αυτούς! Γιατί θα ήταν φιλτραρισμένο το διαδίκτυο σου μέσα από αυτούς όποιοι ήταν!!.. καταλαβαίνεις τι φράγκο είναι αυτό. Χαίρομαι που τους γελοιοποίησαν στα δικαστήρια τον περασμένο Απρίλιο αν θυμάμαι καλά.

χώρια ότι θα μας ανάγκαζαν να πληρώνουμε (τόσα για το face book, τόσα για το ένα.. τόσα για το άλλο..) απατεώνες.

Να αναφέρω και εγώ μια μικρή αμαρτία μου.. παλιά, ακόμη και τώρα.. πουλαν προγράμματα τα οποία κάνουν Tracking and monitoring.. ΠΧ. Έχω μια εταιρία.. εγκαθιστώ το πρόγραμμα σε όλα τα τερματικά μου h γνωστού, φίλου η συγγενή.. , το οποίο είναι αόρατο. Αν θυμάμαι καλά ενεργοποιείται αν πατήσεις συνδυασμό πλήκτρων και με συγκεκριμένη σειρά… (αόρατο και από registry). Τώρα. ΟΤΙ πλήκτρο πατούσε ο υπάλληλος παράδειγμα.. καταγραφόταν σε txt αρχείο και μου ερχόταν αναφορά ανά 1 ώρα στο email μου. Τους κωδικούς που έχετε και τα πάντα.
Αυτά τα προγράμματα υπάρχουν κυρίως σε σχολεία και μεγάλες εταιρίες.

Μην σας φαίνονται περίεργα.. Μια φορά μου ζήτησε λίγη βοήθεια φίλος για κάτι (μέσα στην εταιρία).. και πάτησα εγώ για να καθαρίσω την cache διοτι δεν ήθελε να δουν άλλοι προσωπικά του δεδομένα.. και καθώς πάτησα πλήκτρα, εμφανίστηκε καρτέλα με 300 κωδικούς από όλους τους υπαλλήλους.. χαχαχαχα Ψάξτε για KEYLOGERS παράδειγμα.. αν και έχουν εξελιχτεί ποια.
Η τοποθέτηση του keyloger ήταν απλή.. απλά φίλτραρες το αρχείο που ήθελες να πλασάρεις σε κάποιον μέσα από συγκεκριμένο και προγραμματισμένο πρόγραμμα.. δηλαδή.. κάθε τόση ώρα να στέλνει στο συγκεκριμένο εμαιλ, αναφορά.. Όταν ο άλλος άκουγε το τραγουδάκι, η έβλεπε την φωτογραφία, η ότι άλλο… έμπαινε αυτόματα. :p

Σκέψου λοιπόν, αν και εσύ μπορείς να το κάνεις με 10 ευρώ.. τι είναι το ιντερνέτ σαν ιδέα.

24-12-09, 21:32
Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε μου ας μην εθελοτυφλούμε μπορουν να μπούν μέσα στο εμαιλ σου
όπου και να είναι αυτό.....
Οτι και να μεταδώσουμε (εαν τους ενδιαφέρει) θα το καταγράψουν και
θα σε στοχοποιήσουν....
Ψάχουν το πλήθος και ΨΑΡΕΥΟΥΝ και ποιάνουν πολλά...
Βέβαια μέσα σε όλα αυτά δεν είναι μόνο η τρομοκρατία και διάφορα παρόμοια
αλλα παιζεται και σε εμπορικό επίπεδο πολλά....
Ηλικία , φύλο , προτιμήσεις (σε όλα τα επίπεδα) χώρα και πόλη βεβαια..
Με αυτά τα στοιχεία έχεις μια βάση πληροφοριών θαυμάσια........
Αναφέρεις σε καποιο σημείο...
<<Ήθελαν να κλειδώσουν μερικοί μερικοί στην Ελλάδα το διαδίκτυο, τα
πάντα να φιλτράρονται.. και αν ήθελε κάποιος εξωτερικός παράγοντας να
δει, ποιος είναι αυτός?.. θα έπρεπε να πάρει πληροφορία από αυτούς! Γιατί
θα ήταν φιλτραρισμένο το διαδίκτυο σου μέσα από αυτούς όποιοι ήταν!!..
καταλαβαίνεις τι φράγκο είναι αυτό. Χαίρομαι που τους γελοιοποίησαν στα
δικαστήρια τον περασμένο Απρίλιο αν θυμάμαι καλά.>>

Πιστεύεις πως δεν το κάνουν ?????
Πως χρειάζονται άδεια ?????
Πριν απο λίγα χρόνια θυμάσαι τις υποκλοπές και έλεγαν πως χρειάζεται
ειδικός πανακριβος εξοπλίσμος ?????
Δυστυχώς για αυτούς γινόταν στο Βερολίνο μια έκθεση και φίλος μου που
είχε παει (λόγω εργασίας σε τηλεπικοινωνίες) βρήκε μηχάνημα 4500 Ευρο
'οπου μπορούσε να παρακολουθήσει τηλεφωνο σε αποσταση 500 μετρων..
Σκεψουν για να βγάζουν αυτά στο εμπόριο τι άλλα έχουν...

Καλό θα είναι λοιπόν να προσέχουμε....

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Διάβασε την 43 και 45 απαντησή μου στο παρόν τόπικ....
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.....

Ermhs
24-12-09, 22:55
Δεν κατάλαβες.. τώρα τα έχουν όλα έτοιμα.. αν κέρδιζαν το δικαστήριο, θα πλούτιζαν μερικοί εδώ στην Ελλάδα. Γιατί απλά θα παζάρευαν όπως και το 90-98 τα στοιχεία μας. Όπως κάνουν με της εταιρίες μαϊμούδες που απειλούν τον κόσμο.. (εδώ Ελλάδα). Βλέπουν τα πάντα μέχρι και τι ώρα πας τουαλέτα (πχ). Κάτι τέτοιο ήθελαν να κάνουν και με το διαδίκτυο.. Νταβατζιδες.. (συγγνώμη για τι λέξη.. δεν υπάρχει άλλη.)

Και όχι δεν το κάνουν.. δεν μπορούν να το κάνουν και αυτό που κάνουν δεν έχει κέρδος. .. επειδη είναι κατά κάποιον κανονισμών του διαδικτύου, γιαυτο κατέφυγαν και στα ευρωπαϊκά δικαστήρια με πρόφαση την τρομοκρατία.

25-12-09, 20:20
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs δυστυχώς όχι μόνο κάνουν πολλά πίσω απο την πλάτη μας αλλά
ακόμα περισσότερα...

Σχετικά δε με το εμαιλ μου είχε και συνέχεια....

Τι έχεις να πείς για το FACE-BOOK που σύμφωνα με τις ειδήσεις πριν απο λίγο καιρό
πωλήθηκαν τα στοιχεία δεκάδων εκατομμυρίων χρηστών σε διαφορους "πελάτες"...

Μην τυχόν πιστεύει κανείς πως οι "Διάφοροι" που αναζητούν ηλεκρονικά
διάφορα στοιχεία περιμένουν να πάρουν την οποιαδήποτε άδεια απο κάποιο
δικαστήριο ??????

Ευχαριστώ.

Ermhs
25-12-09, 22:30
Η εγώ δεν το διατυπώνω σωστά, η δεν κατάλαβες τι εννοούσα.. χεχε..
Δεν ζήτησαν άδεια στο να μαζεύουν στοιχεία και να τα πουλήσουν,
Απέτισαν να κλειδώσουν το διαδίκτυο στους έλληνες! Να το φίλτραραν όπως ήθελαν αυτοί μέσα από αυτούς (για να ελέγχουν), να περιόριζαν που θα μπαίναμε και τι θα κάναμε, (ανάλογα με το αζημίωτο) και φυσικά για να μπορούσε κάποιος να αγοράσει στοιχεία θα έπρεπε να πάει σε αυτούς.. Εύχομαι να είναι ποιο κατανοητό τώρα. Δεν μπορώ να επαναλαμβάνομαι..

Και αυτό το θεωρό πολύ ποιο σοβαρό από αυτό που εσύ έγραψες! Αλλά όπως ανέφερα γελοιοποιήθηκαν και είμαι χαρούμενος που υπέγραψα 'κατά' αυτόν, πριν παν στα δικαστήρια. Aυτό μέσω facebook oπου μπήκαν κάπου 10.000 υπογραφές . Ήξερες ότι θεωρείτε ως επίσημη διαμαρτυρία κάνοντας ένα γκρουπ εκεί μέσα και όσοι κάνουν join, είναι σαν υπογραφεί? Βοηθά σε τέτοιου είδους καταστάσεις.

Αυτό που έγραψες για το email σου, ακούγεται περίεργο. Σίγουρα αυτή την περίοδο που έψαχνες θα είχες δώσει και το άλλο σου email. Εγώ έχω 5 διαφορετικά μαιλ που σκοπεύουν για εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και ως σήμερα δεν είχα κάποιο παρόμοιο πρόβλημα όπως. Έχω διαδίκτυο από το 93

26-12-09, 22:31
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs σχετικά με το δικαστήριο αναφερόμουν οχι σε αυτο που ειπες
στην προηγουμενη απαντησή σου αλλα γενικότερα πως κάποιους δεν τους
σταματάει τίποτα...
Σχετικα δε με την αναφορά σου με τις 10,000 υπογραφές πιστεύεις πως
θα σταματίσουν με αυτον τον τρόπο όταν πούλησαν στοιχεία 120,000,000
χρηστών....
Το αλλο το εμαιλ μου δέν το ειχα δωσει (ειναι το επαγγελματικο) αλλα το
είχα μεσα στο εμαιλ μου το προσωπικό και το επαγγελματικό εμαιλ...
Αυτό σημαίνει πως μπήκαν μέσα στο MSN και το έκλεψαν....
Εάν δεν είναι τόσο σοβαρό για εσένα αυτό για μένα αλλα και για πολλούς
άλλους είναι και μάλιστα πολύ σοβαρό....

Ευχαριστώ.

Ermhs
26-12-09, 23:47
Στο περίπου το κατάλαβα.. Εννοείς ότι στο προφίλ του msn σου, έχεις βάλει και το επαγγελματικό.
«καλά να πάθεις» χαχαχαχα..
Χιούμορ.

Ποτέ στα προσωπικά δεν εμπλέκουμε τα επαγγελματικά. Εγώ έχω 2 επαγγελματικά και πραγματικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Για να λινκαρο ένα προσωπικό, του δηλώνω ενα άλλο προσωπικό.. και δημιουργώ ένα είδος ανακύκλωσης.
Δεν είναι κλέφτες.. Αφού το έχεις και το δηλώνεις, ο καθένας μπορεί να σου στείλει!. Απλά βγάλε το.

27-12-09, 02:50
Πάλι εδώ....

Φίλε μου Ermhs δεν ειπα πως είχα βαλει προφίλ του msn μου....
Απλά είχα στείλει απο το σπίτι μου στην δουλειά μου καποια στοιχεια που είχα
ετοιμάσει...

Οπως καταλαβαινεις ειχαν μπει οχι μονο στο προφίλ αλλα και στα εμαιλ μου
κανονικά και μπορουσαν (μάλλον μπορεσαν να τα διαβασουν) όλα....

Επομένως για ποια ασφάλεια ομιλούμε ???????????????????

ΚΑΜΙΑ....

Ευχαριστώ.

Ermhs
27-12-09, 14:20
Άκου.

Αδύνατον να είναι κανονικό κατάστημα όπως εσύ λες, και να κάνει κάτι τέτοιο.
Δεύτερων. Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να σου κλέψει όπως λες το κατάστημα τα προσωπικά στοιχεία (παράνομο κατάστημα). Με mailware ρομποτακια.
Εγώ πιστεύω ότι κάτι ξεχνάς.. κάτι δήλωσες και δεν θυμάσαι. Μπορεί να έψαξες μια φορά από το γραφείο και να άνοιξες πιθανό και δεύτερο account μέσα στο κατάστημα. Κατά τα αλλά δεν γίνονται αυτά.

Ναι μπορεί κάποιος να βρει να στοιχεία σου εύκολα. Όμως επειδή υπάρχουν κανονισμοί και ΚΥΡΙΟΣ στα καταστήματα μέσω διαδικτύου. ΑΔΥΝΑΤΟΝ να σου να σου έκλεψε το email.
Μια αναφορά στην ευρωπαϊκή αστυνομία διαδικτύου και μπαίνει σε μαύρη λίστα.

Δεν γίνονται αυτά.

Αν θες, δώσε λινκ του καταστήματος να το ελέγξω.

Λες ο κάθε επιχειρηματίας να διακινδύνευε την εταιρία του, για να σου στείλει μια διαφήμιση?

28-12-09, 01:18
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs γνωρίζω αρκετά καλα περι υπολογιστων ( και ασχολουμε
30 χρονια με αυτό το επάγγελμα) ειμαι πολυ προσεκτικός παντα στο τί
κάνω και το κυριότερο προσέχω που μπαίνω (ιστοσελίδες) μια και έχουμε εδω
και πολλα χρόνια προγραμμα παρακολούθησης ιστοσελίδων (και εμαιλ)....

Ανέτρεξα στο ιστορικό μην τυχόν είχα κανει κάτι (με αυτήν την ιστοσελίδα)
αλλα δεν υπήρχε κάν....
Όσους είχα στο προσωπικό μου εμαιλ σε αρκετούς είχαν στείλει καποιο
αντίστοιχο εμαιλ...
Που σημαίνει πως είχαν μπει κανονικα στο MSN είχα.....
Σχετικά με την αστυνομία διαδικτύου δεν υπάρχει απλα μια διευθυνση όπου
και καταγγελεις κυριως πορνογραφικο υλικό (αυτό αναζητάνε κυρίως) για
τα άλλα είναι πολυ θολό το τοποίο (ακόμα)...

Ο Eugene Kaspersky (28/10/2009)για πρώτη φορά κάνει μια αναφορά για
μια πραγματική αστυνομία διαδικτύου και διαβατήρια διαδικτύου....
Αυτό θα λυση πολλα (ίσως τα περισσοτερα) προβλήματα....
(Η συνεντευξη λέει και πολλά άλλα)
Όλα τα άλλα είναι είναι λόγια....
Μην λές ΑΔΥΝΑΤΟΝ...
ΑΔΥΝΑΤΟΝ έλεγαν και στο Πεντάγωνο στις ΗΠΑ και μπήκαν μεσα οι χακερ
και τους τα έκαναν γιαλιά καρφία(και όχι μόνο εκεί)...

Απλά θα πρέπει να προσέχουμε πολύ είναι κάτι που το λέω και θα το λέω
πάντα αυτό...

Μετά απο αυτό που έπαθα πριν απο μερικά χρόνια αναδιοργάνωσα εμαιλ
και πολλά αλλα γυρο απο την αναζήτηση μέσα απο το διαδύκτιο...

Ευχαριστώ.

Ermhs
28-12-09, 12:34
Ωραία όλα αυτά.. το web link δεν βλέπω. Έτσι ώστε να τσεκάρω και εγώ τι είδους κατάστημα είναι αυτό και αν είναι έγκυρο.

28-12-09, 19:35
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs δεν το έχω το εμαιλ διότι το έσβησα αμέσως όχι μόνο το εμαιλ
αυτό αλλά και ότι υπήρχε στο εμαιλ του MSN το οποιίο ειναι ανενεργο πλέον
αλλα και έβαλα να μου δημιουργήσουν νέο εταιρικό εμαιλ....

Ευχαριστώ.

Ermhs
28-12-09, 21:18
Μα δεν σου ζήτησα το email. Αλλά το όνομα του καταστήματος. Ζήτησες να σου αλλάξουν το μαιλ για μια ενημέρωση βιβλιοπωλείου?..
Συγγνώμη τότε με κάνεις να πιστεύω ότι δεν ήταν κατάστημα.. Αλλά κάτι άλλο. Υπάρχουν εκατομμύρια καταστήματα απάτη εκεί έξω. Αν σας ελκύουν υπερβολικα χαμηλές τιμές, καλύτερα να ρωτάτε αν δεν γνωρίζεται να ψάχνεται, η ακόμη να γράφεται το όνομα του καταστήματος στο Google για user comments.

Δεν φταίει το ιντερνέτ για αυτό, όπως θα σε κλέψουν στο δρόμο, όπως θα σε κλέψουν με +300% πάνω η τιμή που συνηθίζεται αυτό στην Ελλάδα, έτσι και εκεί υπάρχουν scam καταστήματα. Τώρα αν μπείτε σε πονηρά σίτε για δωρεάν υλικό, η ιστοσελίδες με πολλά μπανερ και αναδυόμενα παράθυρα (τα οποία περισσότερα είναι Trojans), δεν φταίει το διαδίκτυο για αυτό.

Πχ το MacAfee συνεργάζεται με το Google και στα αποτελέσματα δίπλα σου δείχνει μπάρα ασφαλείας, πόσο ασφαλή είναι αυτή η τοποθεσία. Γλιτώνεις αμέσως αμέσως από κάτι τέτοια. Επίσης κάθε αντιβιοτικό αλλά το ακριβό και όχι το απλό, με ένδειξη (internet security) περιλαμβάνει αυτό που ανέφερα παραπάνω. Γιαυτο ας μην τσιγκουνευόμαστε για 10 ευρώ διαφορά, εκτός αν και αυτό που έχετε είναι πειρατικό χεχε.. :p

αναφορά για την ελληνική αγορά και πόσο επικίνδυνη έχει καταντήσει για την τσέπη μας. ( Τώρα ta τελευταία 2-3 χρόνια κλέβουν και οι ίδιες οι αντιπροσωπείες στην Ελλάδα, κόβουν εγγυήσεις αντί 2-3 χρόνια και μας δίνουν 1 (απαγορεύεται), για να πέφτει κονόμα από επισκευές, ακόμη τα χαλανε σκόπιμος μερικές φορές (έχω πολλά παραδείγματα να φέρω..) γιαυτο και εγώ έχω πάνω από 2 χρόνια να κάνω αγορές από ελληνικά καταστήματα (με κάποιες εξαιρέσεις), και επισκευές προϊόντων μόνο στα ευρωπαϊκά περίπτερα.
Γιαυτο το ιντερνέτ είναι κατά 300%+ ποιο ασφαλή από την αγορά όπως έχει καταντήσει σήμερα.
Δυστυχώς.
Και άλλο ένα δυστυχώς που τελευταία πέφτει και το προϊών τρομοκρατία μέσα στο διαδίκτυο γιατί το εξωτερικό με της πραγματικές του τιμές, παίρνει όλα τα λεφτά της αγοράς.. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ, να μάθουν οι έμποροι να πουλανε σε πραγματικές τιμές..
Το διαδίκτυο σήμερα είναι τρομερά ασφαλή, χρησιμοποιώ πιστωτικές 2-3-4 φορές το μήνα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. )

Μικρό παράδειγμα όταν έκανα αγορά ψηφιακής μηχανής. Ήθελα μια όπου στην Ελλάδα κόστιζε 4.200 (Τιμή αντιπροσωπείας) και με έκπληξη στην γειτονική μας Αγγλία μέσω διαδικτύου κόστιζε πραγματική τιμή 1700, 2 χρόνια εγγύηση αντί 1, και με δικαίωμα παρατάσεις στα 5. Ευρωπαϊκή. (Πάντα πέφτουν οι τιμές κατακόρυφα για εξάντληση του στοκ, όταν είναι να έρθει διάδοχος). Από εκεί να καταλάβετε το τι γίνεται με τους έμπορους εδώ. ΟΛΛΟΙ ούτε μια εξαίρεση δυστυχώς. Γιαυτο να μην κατηγορούμε το διαδίκτυο επειδή μας δίνει γνώση στο τι γίνεται τριγύρω μας!. Και για να είμαι ποιο συγκεκριμένως, αναφέρομαι στην κάμερα 1d mark III, πλέον έξω δεν υπάρχει το μηχάνημα αυτό γιατί με την τιμή που είχε πέσει εξαντλήθηκε, ψάξτε να δείτε πόσο κάνει σήμερα στην Ελλάδα μετά από 9 μήνες. Βγήκε το καινούργιο 1d mark IV. 4700 εδώ, και 3600-4100 Ευρώπη. Ενώ 2800 στην Αμερική. Σε 6 μήνες στην Αγγλία θα πέσει στα 3000, σας εκλιπαρώ να ελέγξετε τιμή ακόμη και μετά από 4 χρόνια στην Ελλάδα.

Αν δεν είσαι τρομοκράτης, δεν κινδυνεύεις από cia, fbi, elite XEXEXE

Φιλικά Ερμής.

Ermhs
28-12-09, 22:30
Ξέχασα να συμπληρώσω και μικρά tips and tricks για αγορές σας μέσω διαδικτύου. Πάντα την κάρτα που συνδιαλέγεται μέσω διαδικτύου να της βάζετε την ύστατη προστασία.
Εγώ έχω εντολή ότι κάνω να δίνεται προέγκριση στην αγορά μου και με απευθείας τηλέφωνο από τράπεζα προς εμένα, να το εγκρίνω και τηλεφωνικά.
Έτσι αποκλείετε τους ράμπο, κλοπές.
Πάντα όταν δείτε μια υπερβολικά χαμηλή τιμή να ρωτάτε, μην το παίρνετε επειδή από 1000 κοστίζει 50 σε μερικά καταστήματα γιατί το ποιο πιθανών είναι να μην το λάβετε ποτέ.
Επίσης είναι και η χρεοκαρτες, βάζετε όσο ποσό κοστίζει το προϊών και μετά από την αγορά η κάρτα λίγη.
Σε 4 μήνες θα έχουμε και επίσημα δικό μας EBAY. Εκεί να δείτε τη χυλόπιτα θα φάει η αγορά! Αφού ο καθένας θα μπορεί να συναλλάσει προϊόντα από το δωμάτιο του, με 60% μύωση τιμών (χωρίς βιτρίνα, φπα 13% κτλ κτλ, παγκόσμια αγορά, κτλ κτλ).
Εκεί θα δούμε μεγάλα πανηγύρια, πραγματικά.
:D

29-12-09, 00:31
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs δεν ζήτησα να αγοράσω κάποιο βιβλίο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΖΗΤΗΣΑ
ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο....

Ελπίζω (και πιστεύω) πως to ΟΝ LINE εμπόριο να γίνει εδώ στην Ελλάδα
σωστό και να ανταποκριθεί στους δύσκολους καιρους που περνάμε....
Θα αναφέρω κάτι που λέχθηκε σε ένα σεμινάριο από έναν αμερικάνο
το 1979 John richard Holler μας ανέφερε για το Ιντερνέτ (δεν το γνωρίζαμε
τότε πολλά εμείς) αυτα που διαπίστώσε και ο Eugene Kaspersky σχεδόν 25
χρόνια μετά πως...
<<Το Internet δεν σχεδιάστηκε για χρήση από το κοινό, αλλά για τους
αμερικανούς επιστήμονες και τον αμερικανικό στρατό.
Στη συνέχεια, εισήχθη στο κοινό ήταν λάθος που έγινε χωρίς αλλαγές. >>

Ευχαριστώ.

c.r
12-01-10, 12:18
Ανεβάστε τη ζωή σας στο διαδίκτυο...

Μια πρόταση της Sony προς όλους μας, μέσω του λανσαρίσματος μιας νέας κάμερας...

Πέρα από τις αμέτρητες -γραπτές συνήθως- πληροφορίες που παρέχουμε ανέμελα στους διάφορους ιστοχώρους κοινωνικής δικτύωσης, η μεγάλη εταιρία της Sony μας εξηγεί πόσο εύκολο είναι πια το να ανεβάσουμε στο διαδίκτυο βίντεο που αφορούν τη ζωή μας, χάρη στο νέο της εμπορικότατο προϊόν...

(Η πρόσφατη αυτή διαφήμιση βρίσκεται εδώ (http://techblog.gr/gadgets/sony-bloggie-pm5k-8909/))

Ermhs
12-01-10, 20:58
Ανεβάστε τη ζωή σας στο διαδίκτυο...

Μια πρόταση της Sony προς όλους μας, μέσω του λανσαρίσματος μιας νέας κάμερας...

Πέρα από τις αμέτρητες -γραπτές συνήθως- πληροφορίες που παρέχουμε ανέμελα στους διάφορους ιστοχώρους κοινωνικής δικτύωσης, η μεγάλη εταιρία της Sony μας εξηγεί πόσο εύκολο είναι πια το να ανεβάσουμε στο διαδίκτυο βίντεο που αφορούν τη ζωή μας, χάρη στο νέο της εμπορικότατο προϊόν...

(Η πρόσφατη αυτή διαφήμιση βρίσκεται εδώ (http://techblog.gr/gadgets/sony-bloggie-pm5k-8909/))

Αυτό γίνετε εδώ και πολλά χρόνια. Ποιο μοδατο έγινε ΟΧΙ με την σονυ αλλά με τα iPod και κινητά 3ης γενιάς. Βλέπε YouTube. Όσο για την κάμερα και τα ζωντανά chat, από το 92-93.

Το ιντερνέτ αρέσει δεν αρέσει είναι εργαλείο υπέρ εμάς. Ανεξαρτήτως τι κάνουν μερικοί, εξαιτίας αυτού ο κόσμος έρχεται ποιο κοντά. Μαθαίνει ποιο πολλά, ανοίγεται όσο οι παλιές γενιές δεν είχαν και δεν θα καταφέρουν να έχουν ποτέ την ευκαιρία στο να βιώσουν, μάθουν, γνωρίσουν το πραγματικό κόσμο.
Δεν μπορώ να σας καταλάβω γιατί τόσο αρνητικοί. Ζήλια? Φόβος? Γιαυτο και στο πρώτο μου μήνυμα εδώ έγραψα ότι είναι ..»άχρηστη πληροφορία» Μιας και είναι όλα αυτά γνωστά. Τα καλά του όμως κανείς δεν βγαίνει να τα γράψει. Και θα έλεγα ότι η συνωμοσιολογια και βία σε πραγματικό επίπεδο είναι πολύ ποιο επικίνδυνη από την εικονική.
Ακόμη και οι παρεμφερή ιλουμινατοι «ζειγκειστ» μέσα από αυτό έδρασαν, δρουν και σε λίγο σκέπτονται να ανεβάσουν και πολιτικό κόμμα.

Άλλωστε στην ανυπαρξία γνώσεις και πληροφόρησης η Ελλάδα κατάντησε σαν τσαντίρι.. Αν σας αρέσει εσάς αυτό, εγώ είμαι απέναντι.

c.r
12-01-10, 21:35
Φίλε μου, πέρα από το γνωστό youtube και τα ανώνυμα chat του παρελθόντος, βλέπω πως εξελίσσεται σιγά σιγά από κάποιους μια νέα τεχνητή ανάγκη, παρεμφερή με την υποκουλτούρα των τηλεριάλιτι εκπομπών της τηλεόρασης, στο διαδίκτυο σήμερα. Εταιρείες-κολλοσοί, που δραστηριοποιούνται στο ίντερνετ, προμοτάρουν, αν θες, ως υπέρτατο αγαθό την δημοσιοποίηση της προσωπικής ζωής των χρηστών.

Προσωπικά σαφώς και δεν βρίσκω μόνο αρνητικά στοιχεία στην χρήση του διαδικτύου, απλά προβληματίζομαι ολοένα και περισσότερο με τις υπερβολικές τάσεις των "ιθυνόντων" που σπρώχνουν -αβασάνιστα- χρήστες προς την δημοσιοποίηση προσωπικών στιγμών και προσωπικών σκέψεων, σε ένα τεράστιο κοινωνικό και συνάμα απρόσωπο δίκτυο.

Το προϊόν που έφερα ως παράδειγμα πιο πάνω, βγήκε στην αγορά πριν μια εβδομάδα περίπου, κι απευθύνεται ακόμη και σε ανήλικους χρήστες.
Παιδεία σωστής και θεμιτής (εντός εισαγωγικών) χρήσης του διαδικτύου δεν υφίσταται μέχρι τώρα σχεδόν πουθενά, οπότε θεωρώ εύλογο να ανησυχούμε για... τις νέες αυτές τάσεις.

Ermhs
13-01-10, 01:06
Κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό από την στιγμή που εσύ το θες και εσύ το βάζεις το προσωπικό σου βίντεο εκεί μέσα. Όπως οι δρόμοι τον πόλεων μετά της 12 η κατά την διάρκεια της ημέρας , έτσι και εδώ απλά προμοταρετε.. (δεν επιτρέπεται να γράψω την λέξη). Με αποτέλεσμα ακόμη και αυτή που το έχουν σαν απλή φαντασίωση, το κάνουν πραγματικότητα μέσα από κάμερες.

Απλά τα πράγματα.. safety guard και προστασία παιδιών. Είναι δωρεάν στο διαδίκτυο που το καταχωρείς στον υπολογιστή σου και δεν επιτρέπει την σύνδεση σε ΚΑΝΕΝΑ από αυτά τα σίτε. για πεσμου.. ποιος το κάνει ακόμη και αν το ξέρει? Κανείς.. τι θέλουμε και λέμε τότε?

Ορίστε και για όσους έχουν άγνοια επί του θέματος. Δωρεάν φίλτρα δίνει κάθε κυβέρνηση στους πολίτες για να προστατεύουν τα παιδιά από πορνό και ιστοσελίδες άνω των 18 ετών. Η ελληνική… Την ενδιαφέρουν άλλα πράγματα , αποτέλεσμα σας δίνω εγώ από διάφορες χώρες που μπορείτε να πάρετε το προγραμματακι εντελώς δωρεάν και είστε ασφαλής.!! Αν πιστεύεται ότι ακόμη και αυτό το πρόγραμμα είναι του διαβόλου.. πετάξτε το pc η mac από το παράθυρο.

http://www.netalert.gov.au/filters.html

Ενώ για όσους έχουν λεφτά και νοιώθουν ότι πρέπει να πληρώσουν για την καλύτερη ασφάλεια. yπάρχει το. http://www.netnanny.com/products/netnanny
Περίπου 20 ευρώ και είναι το ποιο ξακουστό για προστασία από αυτού του είδους ιστοσελίδες..

c.r
13-01-10, 10:00
Αν πιστεύεται ότι ακόμη και αυτό το πρόγραμμα είναι του διαβόλου.. πετάξτε το pc η mac από το παράθυρο.

Προς τί η ειρωνία βρε καλόπαιδο;

Ermhs
13-01-10, 14:08
Δεν είναι ειρωνεία αλλά λύση στο πρόβλημα. Κατά τα άλλα, ναι είμαι καλό παιδί.

Πάντως ειλικρινά, θα με ενδιέφερε πραγματικά να μάθω ηλικίες ανθρώπων και πιστεύω τους. Έχω τους λόγους μου. Μιας και εκπλήσσουμε να βλέπω θέμα που θα έπρεπε να ανοίξει πριν 18 χρόνια, να εκτυλίσσεται το 2009.
Η έκφραση, «πετάξτε τα από τα παράθυρα» είναι καθαρά κομπιουτεριστικη. Συνήθως συνοδεύεται με το «πέστε μου πότε, να έρθω αποκάτω», άλλα εγώ δεν ανάγκη από νέο πισι...

Ενώ σχολιάζεται λοιπόν κάτι που άρχισε πριν 18 χρόνια, πλέον περνάμε στο «3D» και σε 2-3 χρόνια στο virtual. Είχαν κάνει κίνηση να το βγάλουν το 98 αλλά τεχνολογικά και σαν λειτουργικό υποστήριξης ήταν φτωχό και απέτυχε..
Έρχονται και οι τηλεοράσεις που θα φοράμε γυαλιά. Αλλά σε 2 χρόνια από τώρα, θα είναι η κατάλληλη εποχή για την αγορά τους.
Η οθόνες είναι κατάλληλη εποχή για αγορά αυτή την περίοδο. Παράδειγμα η LG, έβγαλε τον άρχοντα του φωτός (έτσι την αποκαλεί). 1000 φορές ποιο φωτεινή από κάθε άλλο μοντέλο. «Τέρμα στην στραβομάρα μας ..»
http://lgled.lge.com/jp/

Κακά τα ψέματα.. Αυτή η εποχή ανήκει σε εμάς μιας και μεγαλώσαμε με αυτό. Η γενεά του Nintendo και Sega. Την επανάσταση κατά του ιντερνετ θα έπρεπε να την κάνουν οι παλαιότεροι όταν πρωτοβγήκε. Τώρα είναι λίγο δύσκολο μιας και η γενιά μου μεγάλωσε …

no slave
14-01-10, 11:03
δεν μπορει να αμφισβητησει κανεις την τεραστια χρησιμοτητα του ιντερνετ.μας παρεχει πληροφορια,δυνατοτητα εμπορικων συναλλαγων,επικοινωνια και φυσικα ελευθερη εκφραση (οπως λεει ο τιτλος του θεματος και πραττω εγω τωρα).

το ζητημα δεν ειναι εαν το καθε τεχνολογικο επιτευγμα εχει αξια η οχι,αλλα το πως χρησιμοποιειται..η ιστορια εχει αποδειξει οτι ο ανθρωπος οσο εξυπνος ειναι για να κανει μια λειτουργικη εφευρεση,τοσο βλακας ειναι στο να την εφαρμοσει στη ζωη του χωρις κοστος.

το συγκεκριμενο νημα ομως,δεν μπηκε τυχαια στην κατηγορια της συνωμοσιολογιας.καποιοι θεωρου-ν(με) οτι το θεμα δεν εγκειται στην ανθρωπινη βλακεια,οσο στον δολο οπου με ενα πανεξυπνο σχεδιο "καλουπωνουν" τη μαζα-και αυτο ακριβως συζηταμε.δεν υπαρχει λογος να δαιμονοποιουμε το ιδιο το ιντερνετ και γενικοτερα την τεχνολογια.ισως ομως υπαρχει λογος να δαιμονοποιουμε τις προθεσεις καποιων.

κατα τη γνωμη μου,δεν θα μπορουσε να σταθει μια λογικη του στυλ "πεταξτε τα pc,τις τηλεορασεις και τις πιστωτικες καρτες απο τα παραθυρα",αφου ολα αυτα με ορθη χρηση μπορουν να γινουν ο καλυτερος υπηρετης μας.η λογικη ομως λεει οτι πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοι,χωρις να δειχνουμε απολυτη εμπιστοσυνη και φυσικα οτι ολα αυτα ειναι για να εξυπηρετουν τη ζωη μας και οχι η ιδια μας η ζωη.

δεν χρειαζεται και πολυ μυαλο για να καταλαβουμε οτι το υπογραμμισμενο δεν πολυισχυει σημερα,ειδικα απο τα νεαρα ατομα.
και ρωτω φιλε ερμη:κατα τη γνωμη σου υπαρχει η δεν υπαρχει δολος πισω απο την "τυφλωση" των ανθρωπων?η μηπως θεωρεις οτι δεν υπαρχει καν τυφλωση?

Ermhs
14-01-10, 22:24
Προσωπικά για εμένα και μόνο, δεν υπάρχει τύφλωση ΑΝΤΙΘΕΤΑ, μέσα από το διαδίκτυο μπορείς να μάθεις και μια πραγματικά αλήθεια ενώ αυτή ίσως να μην την έπαιρνες ποτέ από το γύρο περιβάλλον η τηλεόραση.. Όμως υπάρχουν πάρα πολλοί τιφλιαριδες..
Ένας έξυπνος άνθρωπος δεν θα πέσει σε καμία παγίδα του διαδικτύου. Κρατάμε όμως ως δεδομένο ότι όλα καταγράφονται. Αυτό δεν μπορεί κανείς να το αποφύγει, εκτός αν είσαι ο καλύτερος χακεριστας του κόσμου και με τα 1000 ζόρια.
Όποιος δεν θέλει να καταγράφονται τα στοιχεία του και κινήσεις του μέσα στο διαδίκτυο η οτιδήποτε έχει σχέση με δικτυακό μέσω (ΑΤΜ, αεροδρόμια, κινητά, walkman 5hs γενιάς, κτλ κτλ..) απλά ζει την ζωή του χωρίς πολλές ηλεκτρικές συσκευές και πλαστικό χρήμα.

Μια μεγάλη αλήθεια, το διαδίκτυο αποφεύγεται.. Το πραγματικό φακέλωμα από τα ΚΕΠ (ασφαλιστικά ταμία, με κάτι νέες ταυτότητες με ενιαίους αριθμούς ). Τραπεζικό σύστημα που το πουλανε οι ίδιες τράπεζες στης μαϊμούδες εταιρίες και παίρνουν απειλώντας κόσμο (τοκογλύφοι) και η πολιτεία σφυρίζει διακριτικά αριστερά και δεξιά. . Αλήθεια πόσους επισκέφτηκαν στην μεγαλούπολη (μιας και είναι κοντά τους), τους ξυλοκόπησαν και σε πολλές περιπτώσεις αυτοκτόνησαν άνθρωποι.
Στατιστικά το φακέλωμα της κοινωνίας είναι ΠΟΛΥ ποιο επικίνδυνο από το φακέλωμα τους διαδικτύου. Μετρήστε αυτοκτονίες, δολοφονίες, επιθέσεις, εκβιασμούς, κλοπές, διαφθορά κτλ κτλ.

Το ότι το ιντερνέτ στους υπερβολικά εθισμένους (όχι όμως αδαής στο να πέσουν εύκολα σε παγίδες όπως κλοπή εμαιλ, κτλ) τους απομονώνει από τον πραγματικό κόσμο και είναι αλήθεια, αλλά είναι και επιλογή τους.

Το ότι κάποιος που δεν έχει ΟΥΤΕ καν βασικές γνώσεις χρήσης ενός υπολογιστή και μηχανικής λειτουργίας του, πέφτει εύκολα θύμα από scam και υποκλοπές, είναι εξίσου αλήθεια.
Όμως σε καμία περίπτωση από της παραπάνω δεν φταίει το ίδιο το διαδίκτυο. Φταίμε εμείς οι άνθρωποι και οι αδυναμίες μας.
Γιαυτο όχι. Δεν υπάρχει τύφλωση εάν εσύ δεν πας γυρεύοντας για κάτι.

Έζησα 3 χρόνια εξωτερικό και το διαδίκτυο είναι ΚΟΜΑΤΙ της κοινωνίας. ΔΕΝ ΕΙΠΑΡΧΗ ΟΜΟΣ αυτό.. το γλιτζιαρικο διαφθαρμένο σύστημα που υπάρχει εδώ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ.. εκεί που ζούσα το 24 hour monitoring είναι δεδομένο (cctv) .. το έζησα αλλά και πάλι δεν φοβόμουν για κάτι!.. Εκεί θεωρούν έγκλημα και γίνονται πρωτοσέλιδα σε τοπικές εφημερίδες περιστατικά όπως : κάποιος έκλεψε με καλαμάκι την βενζίνη ενός αυτοκινήτου. (το έχω δει και αυτό). Εδώ με τόση μπηχλα.. αυτό μας φαίνετε κάτι σαν τσίχλες από το περίπτερο.
Αλήθεια, να σας δω όταν έρθει επίσημα το cctv στην Ελλάδα. Είχα δουλέψει για 6 μήνες σε ξενοδοχείο ως online bookings, morning manager… ktl ktl.

Κάθε πρωί ερχόταν φάκελος μέσω ασφαλές διαδικτύου με αστυνομία, ένα πακέτο φωτογραφίες της βραδιάς.. Ένας έκλεβε ένα πακέτο μακαρόνια, άλλος έκλεβε βενζίνη, καβγάδες έξω από pubs… Έτσι ώστε αν τους βλέπαμε να φωνάξουμε για σύλληψη.. Θέλοντας να καταλήξω ότι το ιντερνέτ είναι το ποιο ασφαλές μονιτορινγ… Εκτός αν είσαι σκαμερ, απατεώνας, κλέφτης, πρέπει να φοβάσαι.

Άλλωστε το ιντερνέτ είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί την Ελλάδα.. (πέρα από την κονόμα που την είδαν μερικοί, επιπλέον την ζημιά στους ΚΛΕΦΤΕΣ επιχειρηματίες που είναι γεμάτη η Ελλάδα και ευχαριστιέμαι όποτε παίρνω και καταγγέλλω κάτι η να τους βλέπω να κλείνουν.. ). Όλο αυτό μου δίνει τρομερά θετική ενέργεια ότι πάμε προς το καλύτερο. Ευχαριστώ.

Το σύστημα να φοβάστε και όχι το ιντερνέτ.. Έξω όλοι μεθάναι και τα σπάνε.. τους βλέπεις όλους θλιμμένους, καταπιεσμένους, υποκριτές.. Αλλά όλοι κατατρομαγμένοι με το σύστημα, μεχρι και η τράπεζα σε φοβάται αν κάνει έστω και 1% από αυτά που κάνουν εδώ οι τράπεζες !! . Το ιντερνέτ είναι ΤΟΟΟΣΟ αθώο..

Να παρακαλάτε.. να μην δει η Ελλάδα ποτέ αυτό το σύστημα αν και αμφιβάλω.. τα πρώτα έρχονται.. Εδώ βλέπεις να χορεύουν μεθυσμένοι γελανε πετανε λουλουδια και να γλεντάμε τα λεφτά που Κατακλέβουμε ενώ δουλεύουμε σε εισαγωγικά έντιμα.… και λοιπόν… εδώ στην Ελλάδα, βρίσκω μια ελπίδα και μια ανακούφιση με το διαδίκτυο!.. yep yep.. Γιατί είναι τοοσο αθώο..

Ps: CCTV έχει και νυχτερινή όραση και ζουμ!
ps1: Αναφέρομαι στην μεσαία τάξη και πλούσιους, αν και στο νέο σύστημα δεν υπάρχει μεσαία τάξη.. αλλά φτωχοί (προς τα ζην) και πλούσιοι… Το νέο σύστημα Αγγλίας που βγήκε πριν 1 έτος, είναι κατά τον πλούσιων με αποτέλεσμα δεν μπορώ να πω 100% ότι σε όλα τα συστήματα αυτοί την σκαπουλάρουν… ένα τεράστιο ποσοστό από αυτούς, έφυγαν από Αγγλία το έτος που μας πέρασε και μεταφέρθηκαν ανατολικά μιας και τα συστήματα μας είναι μέρα με την νύχτα (τον δυτικών).. Το ξέρω από πρώτο χέρι.

Ermhs
14-01-10, 23:56
Κάτι επιπλέον.. Το ιντερνέτ είναι ένα είδος κοινωνίας και ίσως της μεγαλύτερης κοινωνίας του πλανήτη!, που ακόμη δεν έχουν καταφέρει να θέσουν νόμους και θεσμούς μέσα σε αυτό. Υπάρχει μεγάλη προσπάθεια έλεγχου τα τελευταία 5 χρόνια και πιστεύω ότι έχει καλυτερέψει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ. Αν κάποιος μπει και αρχίσει να βγάζει στο σφυρί τα προσωπικά μέλη του σώματος του, η κάποιος φτιάξει κατάστημα το οποίο είναι μαϊμού, δεν φταίει το ιντερνέτ. Το ίδιο θα έκανε ακόμη αν δεν υπήρχε το ιντερνέτ. Υπάρχουν βασικοί κανόνες για τοις αγορές μας μέσω διαδικτύου. Υπάρχουν βασικοί κανόνες για ασφαλές σερφάρισα. Να επιλέγουμε πάντα συγκεκριμένες πηγές πληροφόρησης και να μην ψάχνουμε η κλικαρουμε ιστοσελίδες με ένδειξη (κίτρινο- κόκκινο). Πλέον παρέχει το διαδίκτυο και Τέτοιου είδους προστασία.. (χρωματίζει τα σιτε).

Να παίρνουμε την πληροφορία που θέλουμε και να καθαρίζουμε στην συνέχεια την cache του υπολογιστή για πιθανό τρογιαν. Να αγοράζουμε το αντιβιοτικό και να μην τα παίρνουμε από πάγκους πανεπιστήμιον. Πέρα από το αντιβιοτικό χρειαζόμαστε και 2-3 ακόμη όπως το (ad-aware , spybot, tune-up2010). Που βοηθούν στο καθάρισμα του υπολογιστή. Να μην ανοίγουμε ΟΤΙ μαιλ μας έρχεται από αγνώστους η φίλους. Να αποφεύγουμε να ανοίγουμε μαιλ που σαν αποστολείς έχει καμιά 400ρια άτομα.. και καλά ανέκδοτα.. 99% είναι μολυσμένα το περιεχόμενο.

Για τους gamer (και εγώ gamer είμαι), υπάρχει και ζωή πίσω από την οθόνη.. χεχε.

Πέρα από τα Ρόιτερ που μας παρέχουν ειδήσεις, ένας έμπειρος χρήστης είναι λογικό να ανοίξει συνομιλία με άτομα που βρίσκονται στην περιοχή όπου έχει γίνει ένα συμβάν (παράδειγμα). Έτσι παίρνουμε και από πρώτο χέρι πληροφορίες που ίσως ακόμη και στο διαδίκτυο, είναι απαγορευμένη γνώση.
Αυτή είναι μια από της μεγάλες διαφορές με την πραγματική κοινωνία.. Η αλήθεια στο ιντερνέτ, δεν κρύβεται.. Τουλάχιστο όχι στο ποσοστό που θα ήθελαν κάποιοι. Σε αυτό προσπαθεί η Αμερική να παρέμβει στα δικά της σύνορα.. Πολλά βιντεακια της νασα που είχα δώσει λινκ σε συγκινείς (όπου ζουν Αμερική), έλαβαν μήνυμα πριν δουν το βίντεο ότι το βίντεο είναι απαγορευμένο και ψεύτικο.. χαχαχα.

c.r
15-01-10, 09:14
...παίρνουμε και από πρώτο χέρι πληροφορίες που ίσως ακόμη και στο διαδίκτυο, είναι απαγορευμένη γνώση.

Όπως επίσης λαμβάνουμε καθημερινά και τρομερό ποσό από infojunk... Δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα. Ναι μεν η πληροφορία τείνει να γίνει άμεση και ατόφια, αλλά η παράλληλη υπερπληροφόρηση που υπάρχει έχει και πολλά αρνητικά... Μπορεί να προκαλέσει μέχρι και τεχνητή εξαφάνιση της μιας ατόφιας πληροφορίας.

Έξω όλοι μεθάναι και τα σπάνε.. τους βλέπεις όλους θλιμμένους, καταπιεσμένους, υποκριτές..

.… και λοιπόν… εδώ στην Ελλάδα, βρίσκω μια ελπίδα και μια ανακούφιση με το διαδίκτυο!.. yep yep..

Μήπως είσαι από τους χρήστες που έχουν φτάσει στο αντίθετο άκρο; Υπάρχουν πολλοί που περνούν ακόμα και 15 ώρες την ημέρα μπροστά από μια οθόνη υπολογιστή. Σε τέτοιες περιπτώσεις φυσικά μιλάμε για βαρύ εθισμό, ελπίζω να μην έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο.

Έτσι πρόχειρα, μια επίσημη έρευνα από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών για παράδειγμα, έδειξε ότι το γνωστό facebook, κρίνεται απολύτως απαραίτητο από τους χρήστες, σε ποσοστό 42%. Κάλλιστα σε αυτή την περίπτωση, μπορούμε να μιλάμε για ένα είδος εθισμού πια, σε αυτό το ποσοστό.

Κι έξω, που λες, τα πράγματα δεν είναι και τόσο "θλιμμένα" και "υποκριτικά", ούτε γεμίσαμε με ανθρώπους που "μεθάνε και τα σπάνε". Η ζωή είναι εκεί έξω, όχι στο διαδίκτυο. Το διαδίκτυο αποτελεί ένα μικρό μέρος της πραγματικής ζωής για όσους συνδέονται. Μην ξεχνάς ότι κάποιοι, ακόμα και σήμερα, δεν ασχολούνται ποτέ με αυτό, και σίγουρα δεν είναι θλιμμένοι πότες που τα σπάνε...

Ermhs
15-01-10, 13:13
Αυτό είναι το κακό εδώ πέρα. Κοινωνία με διαδίκτυο είναι, μοιάζουν, φαίνεται άσπρο και μαύρο. Όταν μπει για τα καλά στη ζωή μας (έχει μπει στη νέα γενιά, αλλά με όλα αυτά τα μπλοκαρίσματα που μας κάνουν γιατί μας θεωρούν τριτοκοσμική χώρα… δεν μπορούμε να το βιώσουμε στο 100% ). Ξέρατε ότι το μισό διαδίκτυο (υπηρεσίες) είναι μπλοκαρισμένο για τον λόγο ότι είμαστε διεφθαρμένη χώρα? Μάθετε το.
2 από της μεγαλύτερες κουριερ του κόσμου δεν μας έχουν στον ευρωπαϊκό χάρτη και χρεωνόμαστε από αγορές μέσω διαδικτύου 50-80 ευρώ έξοδα αποστολής, ενώ Αλβανία και Βουλγαρία χρεώνονται 20.

Δεν υπάρχει εθισμός στο fb.. μπαίνω 1 φορά την ημέρα γιατί έχω όλα μου τα ξαδέλφια μέσα από εξωτερικό και μόνο να διαβάσω τα μηνύματα τους.
Στην νεώτερη ηλικία (19-21) μου, όταν πρωτοβγήκε το world of warcraft, έκανα κάτι 48ρα.. xaxaxaxaxaxa.
Τώρα δεν κάνω πάνω από 2 ώρες.. Η δουλειά μου όμως είναι και τέτοια που με καθηλώνει στον υπολογιστή. (επεξεργασία εικόνας και φωτογραφία).

10-05-10, 20:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς εκεί που πίστευα πως είχα τελειώσει με το παρόν θέμα αλλά
κυρίως για το θέμα των " Passwordς"....

Πρίν από μερικές μέρες μου ήλθε ένα εμαιλ με το εμαιλ μου αλλά ταυτόχρονα
και το Password μου στο MSN...

Παραθέτω λοιπόν το εμαιλ....

You have a new message at http://www.hov*******t.com

Log in to see who is contacting you!
Your Username is: χχχχχχχχ@hotmail.com
Your Password is: χχχχχχχχ

Having trouble accessing HoverSpot at work?

Use this URL to find an alternate link to HoverSpot.com.

http://www.ur*********.com/mirrors.php

Πραγματικά για μιά άλλη φορά διαπίστωσα το πόσο απροσταύτευτοι
είμαστε...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Οπου χχχχχχχ ειναι το τα κανονικά στοιχεία και μου τα έστειλαν
όπου και πιστεύω πως θέλουν να δείξουν το πόσο διάτρητο είναι το MSN
όχι μόνο αυτό.....

*το μήνυμα τροποποιήθηκε αφαιρώντας τους πλήρεις συνδέσμους που παρατέθηκαν (για λόγους ασφαλείας). Εκ του Συντονισμού

Ermhs
10-05-10, 23:05
Όλοι τα λαμβάνουν αυτά.. Είναι Phishing mails και απλά τα διαγράφεις Η βάζεις φίλτρο να μην σε ενοχλούν καθόλου.
Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Phishing

να προσέχεις γιατί στέλνουν μαιλς ότι και καλά σε μπλόκαρε η τράπεζα σου για Χ λόγους.. και αυτά phishing είναι.. απλά διαγραφή.
Επίσης το uronlinetutor που έβγαλες, είναι ανύπαρκτο domain.. Μην το κλικαρι κανείς.. ΑΧ..

ps: Καλό είναι να μην βγάζεις αυτά τα λινκ σε φόρουμ "Μεταφυσικού περιεχομένου"για να μην κλικαρι κάποιος «άσχετος» σε υπολογιστές Και κλέψουν από ανθρώπους τα στοιχεία, λόγο δικού σου λάθους.

ps1: Επίσης υπάρχουν πολλά φόρουμ με τεχνικούς ηλεκτρονικών υπολογιστών, που μπορείς να θέσεις το ερώτημα σου. Ο λόγος που στο γράφω αυτό είναι; ότι βάζεις σε κίνδυνο άλλους ανθρώπους για να αποδείξεις ότι το ιντερνέτ είναι κακό.

ps2: Πάρε και αυτό.. 10000δες άνθρωποι προσπαθούν να ξεγραφτούν από αυτό. (Ένα μικρό παράδειγμα είναι αυτό.. ) :)
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070605230813AACQDiK

Ματ11
11-05-10, 08:50
Μια μεγάλη αλήθεια, το διαδίκτυο αποφεύγεται.. Το πραγματικό φακέλωμα από τα ΚΕΠ (ασφαλιστικά ταμία, με κάτι νέες ταυτότητες με ενιαίους αριθμούς ). Τραπεζικό σύστημα που το πουλανε οι ίδιες τράπεζες στης μαϊμούδες εταιρίες και παίρνουν απειλώντας κόσμο (τοκογλύφοι) και η πολιτεία σφυρίζει διακριτικά αριστερά και δεξιά. . Αλήθεια πόσους επισκέφτηκαν στην μεγαλούπολη (μιας και είναι κοντά τους), τους ξυλοκόπησαν και σε πολλές περιπτώσεις αυτοκτόνησαν άνθρωποι.
Στατιστικά το φακέλωμα της κοινωνίας είναι ΠΟΛΥ ποιο επικίνδυνο από το φακέλωμα τους διαδικτύου. Μετρήστε αυτοκτονίες, δολοφονίες, επιθέσεις, εκβιασμούς, κλοπές, διαφθορά κτλ κτλ.

Για του λογου το αληθες.........
Ετος 2006 γεννησα την κορη μου. Λογο φορτου εργασιας του συζηγου, μολις μπορεσα πηγα η ιδια να δηλωσω στο ληξιαρχειο την κορη μου.
Πριν μου παραδωσουν τα χαρτια απο το νοσοκομειο μου ζητηθηκε το εξης για να προστεθουν στην ληξιαρχικη πραξη.
Εκπαιδευση του συζυγου, της συζυγου, ξενες γλωσσες και κατι αλλα που δεν θυμαμαι ασχετα. Χωρις να τα παρω ξεροντας οτι η γυναικα κανει απλως την δουλεια της, την ρωτησα, που αποσκοπουν αυτες οι ερωτησεις αφου τις θεωρω ασχετες και αν ειναι υποχρεωτικο να απαντηθουν. Η γυναικα φυσικα δεν ηξερε να απαντηση και ναι ηταν υποχρεωτικο αλλιως δεν θα επερνα τα χαρτια.
Στο ληξιαρχειο οταν πηγα μου κανα τις ιδιες ερωτησεις εκανα και εγω τις ιδιες με πριν αλλα κανεις δεν ηξερε.
Την ιδια χρονια μου φερνει ο γιος μου χαρτι απο το σχολειο ζητωντας τα ιδια πραγματα να απαντηθουν.
Στις δημοτικες εκλογες με παιρνουν τηλεφωνο για να με ρωτησουν αν ξερω τους υποψηφιους και την γνωμη μου γιαυτους. Αλλα οι ερωτησεις ηταν αυτες οι δυο , ή αληθεια; Περισσοτερο πηγαιναν στο τι καταναλωνω για την αγορα αγαθων , τι αγαθα αγοραζω, την οικογενειακη μου κατασταση και τελος....... μου ζητησαν και τι φορολογικη δηλωση κανω!!!!! Οταν ζητησα που αποσκοπει αυτο το ερωτηματολογιο αφου δεν ειναι ερευνα πολιτικου περιεχομενου, να μου δωσει στοιχεια , ονοματα και τηλεφωνο να τους παρω πισω, μου το εκλεισε.
Φακελωμα!!! Σιγουρα!!

Ermhs
11-05-10, 13:22
Μα το ιτνερνετ δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Το σφράγισμα που αναφέρετε στην αποκάλυψη, έχει αρχίσει εδώ και κάποια χρόνια από VeriSign Chips και να θυμίσω ότι η VeriSign είναι και καλά η ασφάλεια τον χρηματικών συναλλαγών με πιστωτικές κάρτες.. Υπάρχει και σχετικό thread αν ψάξεις. Διάβασα σε ένα blog ότι την ημέρα που υπέγραψε ο Παπανδρέου το πακέτο (έξω στην Ευρώπη), ανέφερε μερικά πράγματα που μέχρι σήμερα μόνο συνωμοσιολογοι τα υποστήριζαν.. « Καιρός να αφήσουμε την πολιτική που ξέραμε μέχρι σήμερα, Καιρός για μια παγκόσμια πολιτική, ενωμένο πλανήτη» Κάτι τέτοιο είπε τέλος πάντων..

Αυτά είναι αποτέλεσμα ανθρώπων. Και πίστεψε με, το ιντερνετ είναι εχθρός αυτόν.. Κλίνω λέγοντας ότι αν ψάξεις στο γοογλε για VeriSign implant chip, θα πάθεις σοκ.. Το αστείο είναι ότι οι γιατροί θεωρούν ως καλύτερα σημεία εμφυτεύσεις το δεξί χέρι η το μέτωπο… λολ..
Έχουν και διαφημιστικό σποτ.. 5 γιγα τσεπάκι κάτω από το δέρμα.

ps: Το ποιο μικρό παράδειγμα στην καθημερινή ζωή μας είναι αυτό που συμβαίνει τώρα. Αν δεν υπήρχε αυτό(internet), δεν θα μπορούσε ο κόσμος να ανταλλάξει γνώσει. Θα ήταν στο σκοτάδι, θα ζούσε στο τρόμο.. Θα ήταν πρόβατα. Γνωρίζεις ότι η μοναδική χώρα που είναι πίσω σε τεχνολογίες ιντερνέτ είναι η Αμερική??? Δεν είναι τυχαίο. Αφού και καλά τώρα έδωσαν ένα κονδύλι στο να αναπτύξουν την ταχύτητα τους σε adsl χρήση από σπίτι!!! Το πιστεύεις?!!! Και όμως αλήθεια διοτι το ιντερνετ είναι προνόμιο πλούσιων εκεί περα.

11-05-10, 14:04
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η παράθεση της Ιστοσελίδας έγινε με σκοπό πως απο το πουθενά μου
έστελναν το εμαιλ μου αλλα και το Password μου στο MSN....

Είτε μας αρέσει η όχι δεν είναι αθώο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ ούτε βέβαια να το
δαιμονοποιούμε αλλά θα πρέπει να προσέχουμε πολύ και να μην
δίδουμε τα στοιχεία μας....

Φίλε Ermhs με την αναφορά σου πως εαν δεν είχαμε το ΙΝΤΕΡΝΕΤ θα
είμαστε στο κοτάδι και θα ζούσαμε με τρόμο το βρίσκω τουλάχιστον
υπερβολικό...
Αυτό που είναι τρομακτικό είναι το τί ακριβώς υπάρχει πίσω απο αυτό και
η πληθώρα των στοιχείων που μπορούν να μας πάρουν....

Ευχαριστώ.

c.r
17-05-10, 17:16
Η Google ομολογεί ότι συγκέντρωνε προσωπικά δεδομένα χρηστών

Οι γερμανικές αρχές αποφάσισαν πρόσφατα να διενεργήσουν μια έρευνα σχετικά με τη δραστηριότητα των οχημάτων που χρησιμοποιεί η Google για την υπηρεσία Street View. Αρχικά, η Google υποστήριξε ότι τα οχήματά της πράγματι συλλέγουν στοιχεία από τις μη προστατευόμενες Wi-Fi συνδέσεις, τα οποία όμως περιορίζονται στο SSID και τη MAC address και όχι σε προσωπικά δεδομένα των χρηστών. Όπως αποδεικνύεται, όμως, τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Η εταιρεία παραδέχτηκε τελικά ότι τα οχήματά της συνέλλεξαν και στοιχεία που δεν έπρεπε, όπως emails και λίστες με τα sites που επισκέπτεται ο χρήστης του Internet. Η Google ισχυρίζεται ότι τα συγκεκριμένα στοιχεία συγκεντρώθηκαν κατά λάθος και δεν είναι στην πολιτική της να συλλέγει προσωπικά δεδομένα. Η εταιρεία δεσμεύεται τώρα να διαγράψει τα επίμαχα στοιχεία και υπογραμμίζει ότι δεν τα έχει χρησιμοποιήσει πουθενά.

Η Google έχει βρεθεί αρκετές φορές στο στόχαστρο κυβερνήσεων και φορέων που εκφράζουν σοβαρές επιφυλάξεις για τις πρακτικές της σε ό,τι έχει να κάνει με τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών. Η ομολογία της για τη συλλογή δεδομένων στο πλαίσιο της χαρτογράφησης αναμένεται να αποτελέσει αφορμή για σφοδρή κριτική από όσους αμφισβητούν τις προθέσεις της.

Πηγή: timesonline

Ermhs
17-05-10, 18:40
Αυτό ισχύει σε περίπτωση που μπεις στο δίκτυο γοογλε με το κωδικό όνομα «CHROME», αν βάλεις αυτό το πράγμα στον υπολογιστή σου, πέρα ότι κάνει καταγραφεί στο ότι κάνεις, σώζει και το τι πατάς για να βρεις μέσω γοογλε για τα τελευταία 3 χρόνια.. μετά από 3 χρόνια διαγράφονται αυτά και αρχίζουν να καταχωρούντο νέα στοιχεία.. έτσι επιτυγχάνουν να έχουν το απόλυτο ψυχολογικό προφίλ του καθενός, καθώς και να κερδοσκοπούν πουλώντας τα σε διάφορες εταιρίες..
Είναι γνωστό αυτό… απλά αποφύγετε το google chrome. Τα πειραματόζωα είναι οι αμερικανοί και κινέζοι κατά κύριο λόγο.. Αν και έχουν είδη δώσει αγωγές και μηνύσεις κατά του chrome.

αυτό που αναφέρεις είναι κάτι σαν το C4I στην Ελλάδα.. Έκαναν υποκλοπές κατά την διάρκεια φωτογράφισης για το 3d maps.. Και γέμισαν 700000 γιγα σκληρούς με διάφορα στοιχεία.. όπως είπαν.. έγινε κατά λάθος :p

03-11-10, 19:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πριν απο μερικές μέρες απο την εφημερίδα Ελευθεροτυπία που είχε ένα
άρθρο όπου τα στοιχεία ήταν πολυ ανησυχητικά και με προβλημάτισε.....

Το άρθρο είναι της κ. ΛΙΑΝΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.

Πάνω από το 18% των Ελληνόπουλων παρουσιάζουν περιοδικά ή συχνά
προβλήματα σχετικά με την κατάχρηση του Διαδικτύου (κατάσταση πριν από
τον εθισμό), ενώ διαπιστώθηκε ότι 1% έχει ήδη εθιστεί στη χρήση του.

Οι επιστήμονες της Μονάδας Εφηβικής Υγείας της Πανεπιστημιακής
Παιδιατρικής Κλινικής του Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού» -που διεξήγαγαν και
την έρευνα- παρακολουθούν ήδη 18 εφήβους με εθισμό.

Σύμφωνα με την έρευνα, το 8% χρησιμοποιούν το Ιντερνετ περισσότερες
από 20 ώρες την εβδομάδα, τη στιγμή που το όριο ανέρχεται το πολύ σε 10
ώρες.
Οπως τόνισε χαρακτηριστικά η επιστημονική υπεύθυνος, παιδίατρος Αρτεμις
Κ. Τσίτσικα, το φαινόμενο είναι συχνότερο στα αγόρια, σε μονογονεϊκές ή
δυσλειτουργικές οικογένειες, σε παιδιά με καταθλιπτικό συναίσθημα ή
υπερκινητικότητα.
«Οι νέες κοινωνικές δομές (αύξηση της επίπτωσης του διαζυγίου, μικρές
οικογένειες σε μεγάλες κοινωνίες, μοναξιά, απουσία επίβλεψης από τους
γονείς λόγω εργασίας έξω από το σπίτι), φαίνεται να συμβάλλουν στην
ανάπτυξη του φαινομένου».

Αλλα κατά την αποψή μου αυτο που με προβλημάτισε ποιό πολυ είναι
ότι δεν είχε την απαιτούμενη προσοχή αυτή η έρευνα απο τα ΜΜΕ και
να το παρουσιάσουν όπως αρμόζει.

Νομίζω πως όλα αυτα θα πρέπει να μας προβληματίσουν ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

Ευχαριστώ.

27-11-12, 19:07
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Συνεχίζω το παρόν θέμα καταθέτοντας κάποιες πληροφορίες σχετικά με τα
νέα προγράμματα που λειτουργούν μέσα από τα προγράμματα κοινωνικής
δικτύωσης...
Για το TWITTER...

Έγινε μια νέα δωρεάν εφαρμογή που σαρώνει όλα τα τα τιτιβίσματα ενός
χρήστη και αποφαίνεται για το τί του αρέσει και τί όχι ποιά είναι η διάθεσή
του και ποιά θέματα τον απασχολούν και πόσο συχνά γράφει για αυτά...

Επίσης βγήκε μια εφαρμογή για τις κατηγορίες μηνυμάτων στο TWITTER.
Συζητήσεις 37%
Άσκοπη φλυαρία 40%
Αναπαραγωγή μηνυμάτων 9%
Αυτοπροβολή 6%
Σπάμ 4%
Ειδήσεις 4%
Πηγή: Pear Analytics

Τώρα κάτι άλλο που ονομάζεται τα επτά αμαρτήματα..
Ο ερευνητής του Πανεπιστήμιου Νορθουέστερν Πάτρικ Μάκνάλι κατασκεύασε
ένα λογισμικό που ονομάζεται τα επτά αμαρτήματα με αυτόν τον τρόπο να
εντοπίσει τους αμαρτωλούς του TWITTER.
Αναφέρει λοιπόν ο Πάτρικ Μάκνάλι πως έβλεπε πως το TWITTER είναι γεμάτο
απο κακεντρεχή και αρνητικά σχόλια σκέφτηκε να δημιουργήσει μια βάση
δεδομένων έναν κατάλογο φράσεων που δεν είναι αρεστές....
Παρατήρηση δικιά μου..
Φανταστείτε αυτό το πρόγραμμα με μιά τεράστια βάση φράσεων όπου
δύναται να συλλέξει φράσεις που θέλει μια κρατική υπηρεσία....

Δεν σταματάει το θέμα μόνο εδώ....
Αλλά ένα εργαστήριο καινοτομίας μαζί με ερευνητές του Patchwork ένα
λογισμικό που εντοπίζει θέματα με τις περισσότερες αναζητήσεις στο google.
Στην συνέχεια σκανάρει το TWITTER και βρίσκει αναρτήσεις που αφορούν
το θέμα αυτό..
Τέλος δε σαρώνει τον ιστότοπο ανταλλαγής φωτογραφιών flickr που έχουν το
θέμα που αναζητάει το πρόγραμμα και δημιουργεί ένα κολάζ από κείμενα με
εικόνες και κείμενα...

Νομίζω πως σε αυτά τα προγράμματα μπορεί ο κάθε ένας να αλλάζει τις
παραμέτρους και να παρακολουθεί αυτά τα οποία θέλει...
Το τι θέλει να παρακολουθεί κάθε οργανισμός (κρατικός η κάτι άλλο ???)
ότι μπορείτε να φανταστείτε....

πηγή : www.tanea.gr (http://www.tanea.gr)

Η ΠΑΡΑΚΟΛΟΎΘΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ....

Ευχαριστώ.

Viper
27-11-12, 21:31
Ένας από τους λόγους που οι εφαρμογές αυτές αναφέρονται ως επί το πλείστον σε πολύ νεαρές ηλικίες , βασίζεται στο γεγονός ότι ακόμα δεν είναι ανεπτυγμένη η κριτική τους ικανότητα στο βαθμό που θα τους επέτρεπε να διαχωρίσουν τους καλυμμένους κινδύνους . Δεν είναι δυνατό να δημοσιοποιούνται σε μια τεράστιαλεωφόρο δεδομένων τόσο προσωπικά στοιχεία , ακάλυπτα στον καθένα που μπορεί ανάλογα με την συγκρότησή του να τα στρεβλώσει όπως επιθυμεί. Δεν αναθεματίζω κανένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Έχει αναλογιστεί κανείς όμως πόσο κοινωνική είναι αληθινά;;

28-11-12, 00:18
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Viper όλες οι εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης δεν χρησιμοποιούνται
μόνο απο νέους αλλά πιστεύω όλες τις ηλικίες.....

Ο προβληματισμός μου είναι πως υπάρχει εφαρμογή παρακολούθησης ανά
θεματολογία που τα στοιχεία θα αποθηκεύει (ακόμη και φωτο)...
Βέβαια θα υπάρχουν και τα στοιχεία του κάθε ενός και ίσως και το ΙΡ...
Το βλέπω καθαρά σαν φακέλωμα....
Να πω την αλήθεια βλέπω πως όλα τα προγράμματα κοινωνικής δικτύωσης
MSN, Yahoo, Mirc , Facebook , TWITTER κλπ αλλά και την μηχανή
αναζήτησης google....
Βέβαια τίθεται το ερώτημα αφου παρακολουθούν όλα αυτά γιατι να μην
παρακολουθούν και την αλληλογραφία μας ??????

Ευχαριστώ.

naeb
28-11-12, 01:55
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Viper όλες οι εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης δεν χρησιμοποιούνται
μόνο απο νέους αλλά πιστεύω όλες τις ηλικίες.....

Ο προβληματισμός μου είναι πως υπάρχει εφαρμογή παρακολούθησης ανά
θεματολογία που τα στοιχεία θα αποθηκεύει (ακόμη και φωτο)...
Βέβαια θα υπάρχουν και τα στοιχεία του κάθε ενός και ίσως και το ΙΡ...
Το βλέπω καθαρά σαν φακέλωμα....
Να πω την αλήθεια βλέπω πως όλα τα προγράμματα κοινωνικής δικτύωσης
MSN, Yahoo, Mirc , Facebook , TWITTER κλπ αλλά και την μηχανή
αναζήτησης google....
Βέβαια τίθεται το ερώτημα αφου παρακολουθούν όλα αυτά γιατι να μην
παρακολουθούν και την αλληλογραφία μας ??????

Ευχαριστώ.

Υπάρχουν πολλά προγράμματα/υπηρεσίες που σκανάρουν το internet/social networks και βρίσκουν θέματα/posts/status που σχετίζονται με συγκεκριμένα θέματα. Δεν μπορούν να καταγράψουν την IP του χρήστη και χρησιμοποιούνται κυρίως για μαρκετινγκ, προώθηση προιόντων και ανάγνωση των τάσεων της αγοράς παρά για παρακολούθηση/φακέλωμα χρηστών.
Τεχνικά βέβαια η διαφορά είναι μηδαμινή... ένα τέτοιο πρόγραμμα μπορεί να συγκεντρώσει τα στοιχεία κάποιου κεντρικά και να φτιάξει το προφίλ του (όπως κάνουν και τα ίδια τα social networks).
Υπάρχουν μάλιστα συγκεκριμένες υπηρεσίες που δίνεις το όνομα ενός χρήστη στο twitter και σου φέρνει κατάλογο με τα username του χρήστη σε άλλα social networks.

Αυτά τα προγράμματα φυσικά βασίζονται μόνο σε στοιχεία που οικειοθελώς παρέχουν οι χρήστες.

Την IP την γνωρίζει μόνο το web site / social δικτυο (twitter, facebook, google κτλ) και ο πάροχος internet.

28-11-12, 18:03
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε naeb δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που αναφέρεις αλλά σχετικά με το ΙΡ
μπορούνε να το δώσουν γιατι οι εταιρείες που κάνουν τις εφαρμογές
κοινωνικής δικτύωσης είναι θυγατρικές ή συνεργάζονται μεταξύ τους
γνωστό είναι αυτό....
Στο παρόν θέμα κατέθεσα στην αρχή του θέματός μου που όταν είχα στείλει
σε φίλους ηλεκτρονική κάρτα με στην υποσημείωση να με ειδοποιήσουν όταν
τα λάβουν...

Το αποτέλεσμα ήταν να λάβω την απάντηση αλλά αντί για το όνομά μου
που είχα βάλει στην κάρτα να μου έχει το Password που είχα στο MSN...

Τώρα για τα προσωπικά στοιχεία που δίδονται σε εφαρμογές κοινωνικής
δικτύωσης τα περισσότερα είναι αληθή....

Πρέπει να Θυμάσαι πως πρίν απο 2 χρόνια περίπου όταν ένα απο τα
γνωστά προγράμματα κοινωνικής δικτύωσης είχαν πουλήσει
150,000,000 emails.
Βέβαια δε ανέφεραν τι (πιθανός) στοιχεία συνοδευόντουσαν.....

Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...

Ευχαριστώ.

c.r
12-02-13, 16:56
RIOT: Ο "Μεγάλος Αδερφός" είναι εδώ - και επίσημα.

http://e-pcmag.gr/files/imagecache/NewsFullNode/internetprivacy.jpg

Η εταιρεία αμυντικών συστημάτων Raytheon ανέπτυξε λογισμικό το οποίο είναι σε θέση να παρακολουθεί τις κινήσεις ατόμων και να προβλέπει μελλοντικές συμπεριφορές μέσω συλλογής δεδομένων από websites κοινωνικής δικτύωσης.

Σύμφωνα με το Guardian που έφερε το θέμα στη δημοσιότητα, το σύστημα που ανέπτυξε η Raytheon είναι σε θέση να συλλέγει και να αναλύει τεράστιες ποσότητες πληροφοριών από υπηρεσίες όπως το Facebook και το Twitter.

Το software ονομάζεται RIOT (Rapid Information Overlay Technology) και όπως δήλωσαν από την εταιρεία δεν έχει ακόμη πωληθεί σε κάποιον ενδιαφερόμενο. Σημείωσαν όμως πως η τεχνολογία του είναι γνωστή στην κυβέρνηση των ΗΠΑ όπως και σε εταιρείες της χώρας, αφού υπήρξε κοινή έρευνα και ανάπτυξη από το 2010, για τη δημιουργία ενός εθνικού συστήματος ασφαλείας ικανό να αναλύει τρισεκατομμύρια δημοσιεύσεων στο Internet.

Οι δυνατότητες του RIOT έχουν προκαλέσει αντιδράσεις για παραβιάσεις προσωπικών δεδομένων και ατομικών ελευθεριών, όπως επίσης και το ενδιαφέρον από υπηρεσίες πληροφοριών διαφόρων χωρών.

Το πρόγραμμα δίνει τη δυνατότητα στο χρήστη του να αποκτήσει ένα πλήρες προφίλ για οποιοδήποτε άτομο δραστηριοποιείται στα κοινωνικά δίκτυα, με αναλυτικές πληροφορίες για αυτό και τους φίλους του, τις δημοσιεύσεις του (και τις απόψεις του) τα μέρη που έχει επισκευθεί κ.λπ. Οι γεωγραφικές πληροφορίες αντλούνται ακόμη και από τις πρόσθετες πληροφορίες που περιέχουν οι φωτογραφίες (exif header data) που ανεβάζουν οι χρήστες από τα κινητά τους, αφού σε αυτές προστίθενται αυτομάτως
γεωγραφικά δεδομένα από τα smartphones.

Η άντληση πληροφοριών από δημόσια websites είναι νόμιμη στις περισσότερες χώρες για νομικούς λόγους, υπό κάποιες προϋποθέσεις. Όμως το RIOT εγείρει ανησυχίες για το ότι θα μπορούσαν να συλλέγονται κρυφά πληροφορίες για χρήστες από κοινωνικά δίκτυα, χωρίς κάποιον έλεγχο ή ρύθμιση.

Επίσης, ανησυχίες υπάρχουν και για το γεγονός ότι υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης συχνά δεν είναι ξεκάθαρες για το ποια δεδομένα των χρηστών μοιράζονται και με ποιον τρόπο, με αποτέλεσμα χρήστες να δημοσιεύουν πληροφορίες που πιστεύουν ότι θα τις δουν μόνο οι φίλοι τους, ενώ στην πραγματικότητα μπορούν να τις δουν μέχρι και κυβερνητικές υπηρεσίες πληροφοριών.

Πηγή: e-pcmag.gr (http://e-pcmag.gr/)

Συμπληρωματικά, βρήκα χθες κι ένα βίντεο στο οποίο γίνεται μια προσπάθεια επεξήγησης της λειτουργίας αυτού του νέου προγράμματος, ονόματι RIOT, και της συγκεκριμένης μεθόδου καταγραφής της διαδικτυακής δραστηριότητας ενός ατόμου:

http://www.youtube.com/watch?v=wbWi2XQwHzw

13-02-13, 12:54
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε μου c.r δεν το βρίσκω πως αυτό το πραγματικά πολύ σοβαρό έσκασε
σαν βόμβα......

Για αυτό πιστεύω πως οι ενοποιήσεις που έγιναν η καλύτερα ταιριάζει η
ομογενοποίηση στοιχείων των MSN, SKYPE,Yahoo, Mirc , Facebook ,
TWITTER και πιθανός και όποιων άλλων που σαν σκοπό θα έχει την
γρηγορότερη άντληση πληροφοριών απο διαφορετικές βάσεις
δεδομένων....

Και με αυτό που αναφέρεις μαζεύει από παντού τα στοιχεία τα αξιολογεί και
δίνει την ζητούμενη πληροφορία...

Και με όλα αυτά που αναφέρεις για τηλέφωνα νέας γενιάς που
έβαλε στην τηλεφωνία ιντερνέτ που και απο εκεί μπορεί πλέων να μαζεύει
ότι θέλει και όπως θέλει ομιλία και μηνύματα....

Επίσης είχα αναφέρει πως σε έκθεση στην Γερμανία γινόταν για "εργαλεία"
παρακολούθησης ιδιωτικών αστυνομικών υπήρχε μηχάνημα 5,000 ευρό
που μπορούσε να κάνει παρακολούθηση σε ακτίνα 500 μέτρων μέχρι και
50 τηλέφωνα την ίδια στιγμή....

Και το επιστέγασμα είναι αυτό που ανέφερες φίλε μου......
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος να πιστεύει πως δεν μας παρακολουθούνε..

Ευχαριστώ.

23-03-13, 22:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Αυτές τις μέρες πρόκειται να γίνει η ενοποίηση του MSN & SKYPE...
Εκεί που έψαχνα βρήκα κάτι που δεν νομίζω πως χρειάζεται και πολύ φαντασία.
Αναφέρει...

Ο αναπληρωτής διευθυντής της CIA Κρίστοφερ Ζαρντίνσκι παραδέχτηκε
δημόσια ότι το facebook είναι το όνειρο της οργάνωσης που έγινε
πραγματικότητα, αφού εκεί μέσα όλοι βάζουν φωτογραφίες και προσωπικά
δεδομένα, χωρίς ενδοιασμούς και προσφέρουν στην The Company (CIA)
"ξεκούραστη" συλλογή δεδομένων....

http://www.parakato.gr/2013/02/cia-facebook-video.html

Ευχαριστώ.

SAM_502
10-06-13, 13:50
Τεράστιο σκάνδαλο ξέσπασε στην Αμερική μετά την αποκάλυψη οτι οι μυστικές υπηρεσίες παρακολουθούν τα πάντα διαδικτιακά.

In a note accompanying the first set of documents he provided, he wrote: "I understand that I will be made to suffer for my actions," but "I will be satisfied if the federation of secret law, unequal pardon and irresistible executive powers that rule the world that I love are revealed even for an instant."
Despite his determination to be publicly unveiled, he repeatedly insisted that he wants to avoid the media spotlight. "I don't want public attention because I don't want the story to be about me. I want it to be about what the US government is doing."
Us goverment allegedly targeting google,Facebook,Microsoft and othersyoutube video (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5yB3n9fu-rM)

Και επίσημα πλέον η παρακολουθήση είναι γεγονός.The land of the free indeed :rolleyes:

Πηγες

http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/09/edward-snowden-nsa-whistleblower-surveillance
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2338534/Edward-Snowden-speaks-NSA-contractor-leaked-details-surveillance-scheme-reveals-himself.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-22836378

12-06-13, 17:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου SAM_502 ήδη έχω αναφέρει τόσο εγώ αλλά άλλοι φίλοι και μάλιστα
πρίν από καιρό είχα αναφέρει σε προηγούμενη απάντησή μου...
"πως πρίν απο 2 χρόνια περίπου όταν ένα απο τα
γνωστά προγράμματα κοινωνικής δικτύωσης είχαν πουλήσει
150,000,000 emails.>>
Τα πάντα παρακολουθούνται ανάλογα βέβαια με τα ενδιαφέροντα του κάθε
χρήστη και τι αναζητούν....

Βέβαια θα πρέπει να επισημάνω και κάτι πολύ σοβαρό που το είχε αναφέρει ο φίλη Viper...
"Ένας από τους λόγους που οι εφαρμογές αυτές αναφέρονται ως επί το
πλείστον σε πολύ νεαρές ηλικίες , βασίζεται στο γεγονός ότι ακόμα δεν
είναι ανεπτυγμένη η κριτική τους ικανότητα στο βαθμό που θα τους
επέτρεπε να διαχωρίσουν τους καλυμμένους κινδύνους . Δεν είναι δυνατό
να δημοσιοποιούνται σε μια τεράστια λεωφόρο δεδομένων τόσο προσωπικά
στοιχεία , ακάλυπτα στον καθένα που μπορεί ανάλογα με την συγκρότησή
του να τα στρεβλώσει όπως επιθυμεί. Δεν αναθεματίζω κανένα μέσο
κοινωνικής δικτύωσης. Έχει αναλογιστεί κανείς όμως πόσο κοινωνική είναι
αληθινά;; "
Κάποια στιγμή και εμείς σαν χρήστες του Ιντερνέτ θα πρέπει να προσέχουμε
και να συνειδητοποιήσουμε πως έχουμε και εμείς ευθύνες μας..

Ευχαριστώ.

26-06-13, 18:44
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Για μια άλλη φορά γινόμαστε μάρτυρες για τον Παγκόσμιο Μεγάλο Αδελφό
των ΗΠΑ και όχι μόνον...

Οι αποκαλύψεις του πρώην πράκτορα της ΣΙΑ Σνόουντεν που αναφέρει το
πρόγραμμα PRISM όπου αποθηκεύουν τα ΠΑΝΤΑ...

Επίσης η NSA αντλεί πληροφορίες και είναι πολύ καλός Πελάτης πληροφοριών
όπου και έχει απεριόριστη πρόσβαση και νομικά κατοχυρωμένη στα στοιχεία
απο την GOOGLE FACEBOOK MICROSOFT AOL APPLE PALTALK VERISON κλπ..

Αλλά και η Γερμανία θα επενδύσει 100 εκ. ευρώ για παρακολούθηση του
Διαδικτύου...
Στην Βρετανία έχουν φτιάξει μαϊμούδες Ιντερνέτ καφέ κατα την Σύνοδο
της G20 απλά για να παρακολουθεί τις Κυβερνήσεις γιατί πίστευαν πως
αυτά δεν παρακολουθούντο....
Στοιχεία απο την GUARDIAN...

Αυτά τα ολίγα...
Απλά με όλα αυτά που έχουν κατατεθεί σε αυτό το τόπικ είναι να γίνει
κατανοητό πως οι εποχές τις αθωότητας του Ιντερνέτ έχουν φύγει
ανεπιστρεπτί και θα πρέπει να προσέχουμε φίλοι μου....

Ευχαριστώ.

c.r
16-10-13, 15:41
Eπιστήμονες μπορούν να αναλύσουν την προσωπικότητά μας μέσω των tweet μας

http://venturebeat.files.wordpress.com/2013/10/dean-twitter-personality.png?w=558&h=9999&crop=0

Η IBM ανέπτυξε ένα πρωτοποριακό σύστημα που μπορεί να σκιαγραφήσει την προσωπικότητα ενός ατόμου με ακρίβεια, αφού προηγουμένως μελετήσει έναν ορισμένο αριθμό tweets του ατόμου αυτού.

Η ερευνητής Michelle Zhou (http://researcher.watson.ibm.com/researcher/view.php?person=us-mzhou) λέει ότι απαιτούνται περίπου 2.500 με 3.000 λέξεις ώστε να σχηματίσει ο αλγόριθμος άποψη για την προσωπικότητα κάποιου.

Όπως γίνεται αντιληπτό, η συγκεκριμένη τεχνολογία προορίζεται για διαφημιστικούς σκοπούς, αφού σκιαγραφώντας την προσωπικότητά μας, οι εταιρίες μπορούν να μας “στοχεύσουν” αποδοτικότερα.

Όπως αναφέρει εξάλλου η Zhou “Δεν μπορείς να ζητήσεις μέσα σε ένα κατάστημα από έναν πελάτη να κάνει τεστ προσωπικότητας”. Oι πωλητές όμως θα το ήθελαν πολύ, μιας και η προσωπικότητά μας επηρεάζει καθοριστικά τις αποφάσεις μας.

Αν και οι εταιρίες όπως η Amazon κάνουν καλή δουλειά στο να μαντεύουν ποια προϊόντα αρέσουν σε κάποιον από τις προηγούμενες αγορές του, το σύστημα που αναλύει την προσωπικότητα θα μπορούσε να προσφέρει μεγάλη ακρίβεια στην κατανόηση των προτιμήσεων ενός δυνητικού αγοραστή.

Το Twitter προσφέρει το ιδανικό πεδίο για μια τέτοια ανάλυση, αφού υπάρχουν εν αφθονία οι πληροφορίες που απαιτούνται σε ένα γραπτό ψυχολογικό τεστ.

πηγή: e-pcmag.gr

16-10-13, 18:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου c.r πιστεύω πως αυτό που αναφέρεις είναι ένα άλλο δείγμα ενός
παγκόσμιου αλλά ταυτόχρονα δαιδαλώδους μηχανισμού παρακολούθησης....
Με αυτήν την παρακολούθηση αυτήν είναι εύλογο ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΘΈΛΟΥΝ...
Μέσω των αναζητήσεών μας αλλά και με αυτούς που συνομιλούμε να
βγάλουν ένα προφίλ καταναλωτή....

Αλλά μέχρι εκεί μένουν ???
Όχι βέβαια γιατί μπορούν να αξιολογήσουν τις πιθανές αγορές μας αλλά
και τί προϊόντα θα αγοράσουμε επίσης να προγραμματίσουν τα νέα προϊόντα
τους που θα μας τα πλασάρουν αλλά και πολλά άλλα...

Ευχαριστώ.