PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαθυς υπνος ή κατι αλλο?


kussman
27-06-08, 12:42
Αρκετες φορές μου έχει συμβει οταν κοιμαμαι μεσημερι(ιδιαιτερα ανοιξη καλοκαιρι
) τις περισσοτερες φορες ή προς το ξημερωμα ξαφνικα να αρχιζω να νοιωθω οτι κατι με τραβαει σε ενα βαθυ υπνο? ή σε μια αλλη κατασταση? βιαια και εγω προσπαθω τρομαγμενος να ξυπνησω.Μετα οταν με ξαναπαρει ο υπνος,γινεται τα ιδιο για αρκετες φορες μεχρι να καταφερω σηκωθω απο το κρεβατι.Μια φορα μαλιστα παλι μεσημερι και ενω κοιμομουν βαρια βλεπω στον υπνο οχι ομως σαν ονειρο το κρεβατι οπως κοιμομουν μπρουμιτα.Καποιες φορες λεω οταν συμβει το ιδιο να αφεθω αλλα επειδη αυτο το φαινομενο μου φαινεται βιαιο δεν το κανω.
Τι λετε ειναι φυσιολογικο ή εχει να κανει με αστρικη προβολη ή εξωσωματικη εμπειρια ή κατι τετοιο τελοσπαντων?
Θα ηθελα την γνωμη σας ,ευχαριστω.

lucid
27-06-08, 13:13
kussman δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείς "βαθύ ύπνο".
κάποιο μούδιασμα νιώθεις?
Και εγώ μεσημέρι άρχισα να το παθαίνω αλλά στην ουσία δεν είναι καθόλου βαθύς ο ύπνος αντιθέτως σου συμβαίνει γιατί δεν κοιμάσαι βαριά όπως στον βραδινό ύπνο...γι'αυτό και έχεις μια μικρή συνείδηση που σε βοηθάει στην αστρική προβολή.
Το ότι έβλεπες πως κοιμόσουν μπρούμυτα ναι είναι ένα στοιχείο α.π.
Εγώ το πάθαινα μεσημέρι όταν πήγαινε να με πάρει ο ύπνος ή όταν πήγαινα να ξυπνήσω.
Το καταλάβαινα ότι πάει να μου συμβεί γιατί 1ον ένιωθα κάποιο μούδιασμα και 2ον αποκτούσα συνείδηση (όχι πλήρη ήταν λίγο μπερδεμένα τα πράγματα αλλά στην αρχή που δεν γνώριζα τι μου συνέβαινε ορκιζόμουν πως είχα ξυπνήσει στ'αληθεια).
...μετά ακολουθούσαν τα υπόλοιπα.

α ξέχασα να γράψω να μη το διακόπτεις, άστο να συμβεί...αν θες φυσικα :)

Belthazor
27-06-08, 13:23
Αρκετες φορές μου έχει συμβει οταν κοιμαμαι μεσημερι(ιδιαιτερα ανοιξη καλοκαιρι
) τις περισσοτερες φορες ή προς το ξημερωμα ξαφνικα να αρχιζω να νοιωθω οτι κατι με τραβαει σε ενα βαθυ υπνο? ή σε μια αλλη κατασταση? βιαια και εγω προσπαθω τρομαγμενος να ξυπνησω.Μετα οταν με ξαναπαρει ο υπνος,γινεται τα ιδιο για αρκετες φορες μεχρι να καταφερω σηκωθω απο το κρεβατι.Μια φορα μαλιστα παλι μεσημερι και ενω κοιμομουν βαρια βλεπω στον υπνο οχι ομως σαν ονειρο το κρεβατι οπως κοιμομουν μπρουμιτα.Καποιες φορες λεω οταν συμβει το ιδιο να αφεθω αλλα επειδη αυτο το φαινομενο μου φαινεται βιαιο δεν το κανω.
Τι λετε ειναι φυσιολογικο ή εχει να κανει με αστρικη προβολη ή εξωσωματικη εμπειρια ή κατι τετοιο τελοσπαντων?
Θα ηθελα την γνωμη σας ,ευχαριστω.

Α και εμένα μου συμβαίνει αυτό το καλοκαίρι, αλλά δεν ξέρω άμα είναι για τους ιδίους λόγους, βλέπεις είναι λίγο η ζεστή, είναι λίγο ότι κουράζομαι το βραδύ και το σώμα θέλει να πέσει σε λήθαργο. Από εκεί και περά, άμα προχωρήσεις σε αυτόν τον λήθαργο ίσως να μπορέσεις να αποκοπείς για λίγο από αυτόν τον κόσμο, και να επιτύχεις κάτι από τα δυο..

kussman
27-06-08, 16:18
kussman δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείς "βαθύ ύπνο".
κάποιο μούδιασμα νιώθεις?
Και εγώ μεσημέρι άρχισα να το παθαίνω αλλά στην ουσία δεν είναι καθόλου βαθύς ο ύπνος αντιθέτως σου συμβαίνει γιατί δεν κοιμάσαι βαριά όπως στον βραδινό ύπνο...γι'αυτό και έχεις μια μικρή συνείδηση που σε βοηθάει στην αστρική προβολή.
Το ότι έβλεπες πως κοιμόσουν μπρούμυτα ναι είναι ένα στοιχείο α.π.
Εγώ το πάθαινα μεσημέρι όταν πήγαινε να με πάρει ο ύπνος ή όταν πήγαινα να ξυπνήσω.
Το καταλάβαινα ότι πάει να μου συμβεί γιατί 1ον ένιωθα κάποιο μούδιασμα και 2ον αποκτούσα συνείδηση (όχι πλήρη ήταν λίγο μπερδεμένα τα πράγματα αλλά στην αρχή που δεν γνώριζα τι μου συνέβαινε ορκιζόμουν πως είχα ξυπνήσει στ'αληθεια).
...μετά ακολουθούσαν τα υπόλοιπα.

α ξέχασα να γράψω να μη το διακόπτεις, άστο να συμβεί...αν θες φυσικα :)
Μουδιασμα δεν νοιωθω αλλα δεν μπορω να κουνηθω κιολας. Αλλα και να θελω να αφησω τον εαυτο μου φοβαμαι πολυ σαν να με τραβαει δινη και θελω να σωθω,δηλαδη δεν μπορω να ελενξω τον φοβο μου.

lucid
27-06-08, 16:35
ναι κ εγώ το χω πάθει να μη μπορώ να κουνηθώ αλλά όχι έτσι στο άσχετο αλλά λόγω μιας μαύρης "οντοτητούλας" στο αστρικο πεδίο :D
Δεν έχει να κάνει με αυτό το μούδιασμα...αυτό που εννοώ είναι σαν ένα "μυρμήγκιασμα" την ώρα που ξεκινάει όλο αυτο.
Καλά δεν είναι κ απαραίτητο εδώ άλλοι ακούν ένα βουητο, εγώ ποτέ δεν το άκουσα.
Αμα φοβάσαι τόσο δεν μπορώ να σου πω κάτι, το μόνο που σε διαβεβαιώνω είναι πως δεν έπαθα τίποτα ότι κ αν είδα.
Και φυσικά και εγώ ένιωθα φόβο δεν ήμουν αναίσθητη απλά επειδή το πάθαινα κάθε μέρα και το έκοβα όπως εσύ στο τέλος απελπίστηκα και το άφησα να εξελιχθεί μπας και με αφήσει ήσυχη...μετα μου άρεσε :p

Tranceaddict23
27-06-08, 19:12
Καλησπερα φιλες και φιλοι. Εχω παρατηρησει οτι εχουν γραφτει χιλλιαδες posts οσον αφορα τις διαφορες εμπειριες υπνου. Η αληθεια ειναι οτι μερικες εμπειριες και διαφορα φαινομενα του υπνου ειναι πραγματι ανεξηγητα, οπως επισης και αξιοσημειωτα, με την εννοια του οτι πρεπει να μελετηθουν περεταιρω και αξιζει να τα παρει ο κοσμος καπως πιο σοβαρα, απ'οτι τα περισσοτερα τυπικα φαινομενα του υπνου που μπορει να φαινονται μυστηρια και μεταφυσικα ομως δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο διαδικασιες στα διαφορα σταδια του υπνου.

Χωρις να θελω να υποβιβασω την εμπειρια του οποιουδηποτε, απλα μου δινεται η ευκαιρια να εκφρασω τη γνωμη μου τυχαια απο αυτο το post, και δεν εχει καμια σχεση με την εμπειρια του αγαπητου μας φιλου. Εγω εισηγουμαι να γραφτει ενα αρθρο (αν δεν εχει ηδη γινει), με τα διαφορα σταδια και τις νευροφυσιολογικες διεργασιες την ωρα του υπνου, ουτως ωστε να μαθει μια και καλη ο κοσμος που ασχολειτε με αυτα τα ζητηματα, η που του εχουν τυχει διαφορες εμπειριες την ωρα του υπνου τι πραγματικα συμβαινει, ωστε να μην φοβαται, να μην μενει με την απορια, και να ζει με την αγνοια, δινοντας και κανοντας εικασιες εκει που δεν χρειαζεται. Μπορω αυτο το αρθρο να το γραψω εγω, ομως οχι αυτη την περιοδο επειδη ο ελευθερος μου χρονος ειναι ελαχιστος.

Εχω παρατηρησει οτι ενα τεραστιο ποσοστο ατομων ισχυριζεται οτι του εχουν τυχει διαφορες παραξενες και "μεταφυσικες" εμπειριες κατα τη διαρκεια του υπνου, οπως επισης (εδω θα το συνδεσω με κατι που ακουσα σε μια εκπομπη πριν λιγες μερες) και ενας τεραστιος αριθμος ατομων ειχε καποια εξωσωματικη η επιθανατια εμπειρια. Ισως για πολλους αυτη η ανακουφιση ας το πουμε και η σιγουρια που εκπεμπει η ιδεα οτι ενα μεγαλο ποσοστο ατομων εχει μεταφυσικες εμπειριες κατα την διαρκεια του υπνου (παραλυση, μορα, σκιες, νυχτερινοι επισκεπτες/εισβολεις, αισθηση "πτωσης", αισθηση οτι κατι σε τραβα, οτι κατι καθεται στο στηθος σου, φωνες, παραξενα φωτα, κλπ), η επιθανατια εμπειρια οπου το ατομο βλεπει το σωμα του απο ψηλα, μετα ενα τουνελ και ενα φως, και μετα τα συναφη αναλογως θρησκειας και κουλτουρας, ομως για μενα το οτι πολλα ατομα δηλωνουν τετοιες εμπειριες καθε αλλο παρα θετικο ειναι, και καθε αλλο παρα αποδειξη οποιοδηποτε ψυχικων/μεταφυσικων φαινομενων. Απο την μια ισως να φαινεται οτι αν εχει τυχει κατι σε πολλους σημαινει πρεπει να αρχισουμε να το αποδεχομαστε ομως απο την αλλη αν το σκεφτειτε καλα και απο μια διαφορετικη προσεγγιση, το οτι κατι εχει τυχει σε τοσες χιλλιαδες κοσμο ισως αυτο να σημαινει πολυ απλα οτι ειναι κατι το πολυ φυσιολογικο, και ...καθολου παραξενο..επειδη απλα εχει τυχει πανω κατω σε ολους, και τυγχαινει σχεδον παντα κατω απο τις ιδιες συνθηκες.. Αν συμβαινει παντα κατω απο τις ιδιες συνθηκες αυτο πρεπει να μας ανησυχει.Αντιθετως, αν ενα φαινομενο συνεβαινε σε μια μεριδα ατομων ή σπανια ακουγες γι' αυτο τοτε ισως να εκτιμουσαμε περισσοτερο τη σπανιοτητα του και την εγκυροτητα του.

Ισως σε αυτο που λεω να μην συμφωνησουν πολλοι, και να προτιμανε την αξιοπιστια την πλειοψηφιας, και να λενε οτι οσο πιο πολλοι τοσο το καλυτερο, ομως αν το καλοσκεφτουμε, αν τυγχαινουν τετοια φαινομενα σε ολους, αν ολοι βλεπουν μορες και παραξενα οντα την ωρα του υπνου, αν ο περισσοτερος απο το μισο πληθυσμο της γης εχει ζησει μια επιθανατια εμπειρια,αν ολοι εχουν ταξιδεψει στον αλλο κοσμο και εχουν επιστρεψει, τοτε ισως κατι..να μην πηγαινει καλα. Φανταστειτε 30.000 ατομα σε ολο το κοσμο για παραδειγμα να βγουν και πουν την ιδια νυχτα οτι ειδαν την μορα στον υπνο τους( η μια παρομοια οντοτητα απο αυτες που λενε οτι καθεται στο στηθος μας ή στεκεται απο μακρια ντυμενη στα μαυρα και βλεπει). Αυτο σημαινει δηλαδη οτι η μορα ή η οποιαδηποτε δηθεν οντοτητα κινειτε με απιστευτη ταχυτητα απο σπιτι σε σπιτι? κατι οπως τον ΑΙ βασιλη? ή υπαρχουν πολλες μορες και η καθε μια αναλαμβανει και μια περιοχη :p δουλευοντας part time? :confused:
Αυτο που θελω να θιξω ειναι οτι το οτι κατι εχει τυχει σε τοσους πολλους πολυ απλα να σημαινει οτι ειναι μια πολυ φυσιολογικη εγκεφαλικη διαδικασια που συμβαινει κατω απο τις ιδιες συνθηκες, και παρομοια φαινομενα να ειναι απολυτως φυσιολογικα, απλα να μην τα εχουμε εξηγησει ή γιατι οχι να ειναι και αυθυποβολη. Η ιδια η πιστη σε τετοια φαινομενα και το γεγονος οτι περιμενουμε να γινει κατι ή μας ειπε καποιος να περιμενουμε το Α και το Β, πχ να περιμενουνε οτι θα δουμε την ταδε σκια η ωρα 2 το πρωι, να μας κανει να την δουμε.

Κατι τελευταιο που θα θελα να πω οσον αφορα τον υπνο ειναι οτι λιγο πριν να κοιμηθουμε μπαινουμε στο σταδιο των υπναγωγικων παραισθησεων. Λογω διαφορων νευροφυσιολογικων μεταβολων ειναι λογικο να αλλοιωνεται η συνειδηση μας και να βλεπουμε διαφορα τρελα και παραξενα. Την ωρα του υπνου γινεται μια ασυνειδητη επεξεργασια πληροφοριων και δεχομαστε εξωτερικα ερεθισματα ακριβως οπως συμβαινει την ωρα που μαστε ξυπνιοι. Ετσι αν εγω για παραδειγμα ερθω με ενα φαναρι απο πανω σου την ωρα που κοιμασαι τοτε πιθανον να αρχισεις να βλεπεις ονειρο οτι ταξιδευεις προς ενα ωραιο τουνελ με ωραιο ασπρο φως (μεχρι να λειψει η μπαταρια :) ). Το ιδιο θα συμβει αν κοιμηθεις με το φως ανοιχτο. Αν εχεις φαει καυτερα ινδιανικα πριν τον υπνο τοτε ισως να βλεπεις ονειρο οτι παλευεις με διαφορα εξωγηινα οντα σε καποιο ζεστο πλανητη. Τα φαινομενα τυπου μορας, νυχτερινων επισκεπτων (που πολλοι τους εχουν δωσει και ονοματα), παραλυση, αισθηση "πτωσης", κλωτσιμο και τρανταγμα των μυων, εχουν εξηγηθει επιστημονικα και εχουν να κανουν επαναλαμβανω με τις τελευταιες νευροφυσιολογικες διεργασιες του εγκεφαλου λιγο πριν να κανει shift η συνειδηση. Αυτες οι διεργασιες ειναι απολυτως φυσικο να εχουν επιδραση στην αντιληψη μας και στο σωμα μας. Επισης αυτη η φαση δεν διαρκει περισσοτερο απο 5 λεπτα. Ετσι θα συνιστουσα να εξεταζονται καλυτερα ολες οι εμπειρες πριν τους δωσουμε αμεσως την εξηγηση και την ταμπελα του "μεταφυσικου". Δεν ειναι θεμα σκεπτικισμου αλλα περισσοτερο ερευνας και σωστου τροπου σκεψης. Δεν αποκλειω τετοια φαινομενα και δεχομαι οτι καποιες απο αυτες τις εμπειριες ειναι αυθεντικες και αληθινες ομως οχι να καταντησει πλεον το "μεταφυσικο" μοδα. Ευχαριστω για το χρονο σας.

c.r
27-06-08, 21:51
Tranceaddict, διάβασα το μήνυμά σου.
Καταρχάς, αν θες, πες μας τί επαγγέλεσαι. Εφόσον συχνά επικαλέστηκες την επιστήμη (κι ότι τα έχει εξηγήσει όλα αυτά), νομίζω πως είσαι και ο ίδιος επιστήμων. Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με.


Σχετικά με τα όσα έγραψες, εγώ θα συμφωνούσα στο ότι ίσως πολλές τέτοιες εμπειρίες είναι απόρροιες αυθυποβολών ή έστω "υπναγωγικές παραισθήσεις".

Αλλά ως προς το υπόλοιπο κομμάτι του μηνύματός σου, δεν έμεινα τόσο ικανοποιημένος από την προσπάθεια "απομυθοποίησης" που έκανες (καθόλα θεμιτή σε μένα, εδώ είμαστε για να συζητάμε).

Για παράδειγμα σημειώνεις κάπου ότι:

Φανταστειτε 30.000 ατομα σε ολο το κοσμο για παραδειγμα να βγουν και πουν την ιδια νυχτα οτι ειδαν την μορα στον υπνο τους( η μια παρομοια οντοτητα απο αυτες που λενε οτι καθεται στο στηθος μας ή στεκεται απο μακρια ντυμενη στα μαυρα και βλεπει). Αυτο σημαινει δηλαδη οτι η μορα ή η οποιαδηποτε δηθεν οντοτητα κινειτε με απιστευτη ταχυτητα απο σπιτι σε σπιτι? κατι οπως τον ΑΙ βασιλη? ή υπαρχουν πολλες μορες και η καθε μια αναλαμβανει και μια περιοχη :p δουλευοντας part time?

Εδώ σαν να αχνοφαίνεται πως δεν έχεις ασχοληθεί και πολύ με τη μελέτη τέτοιων εμπειριών, έτσι;


Κι αν έχει αποδειχθεί πια όπως λες, ότι όλα αυτά είναι "νευροφυσιολογικές διεργασίες του εγκεφάλου"... Ωραία, δηλαδή; Είναι ψεύτικα; Είναι φυσιολογικά; Ανέπτυξε την άποψή σου σε αυτό, αν θες.

Τέλος, έχεις δίκιο, δεν τίθεται θέμα σκεπτικισμού, αλλά μην μας λες πως τίθεται και θέμα "σωστού τρόπου σκέψης"...

Tranceaddict23
28-06-08, 07:05
Tranceaddict, διάβασα το μήνυμά σου.
Καταρχάς, αν θες, πες μας τί επαγγέλεσαι. Εφόσον συχνά επικαλέστηκες την επιστήμη (κι ότι τα έχει εξηγήσει όλα αυτά), νομίζω πως είσαι και ο ίδιος επιστήμων. Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με.

Το παλευω.. :D Οχι δεν ειμαι επιστημονας. Σε μερικα χρονια οταν τελειωσω το μεταπτυχιακο μου ισως αποδεχτω αυτο τον τιτλο. Γενικα ειμαι πολυ σκληρος με τον εαυτο μου γι' αυτο ακομα και τοτε για να του δωσω τον τιτλο του επιστημονα πρεπει να φαω πολλα ψωμια ακομα και να ειμαι ενας ωκεανος γνωσεων στον τομεα μου (Μωλις εχω παρει το πτυχιο μου στην ψυχολογια).

Σχετικά με τα όσα έγραψες, εγώ θα συμφωνούσα στο ότι ίσως πολλές τέτοιες εμπειρίες είναι απόρροιες αυθυποβολών ή έστω "υπναγωγικές παραισθήσεις".

Αλλά ως προς το υπόλοιπο κομμάτι του μηνύματός σου, δεν έμεινα τόσο ικανοποιημένος από την προσπάθεια "απομυθοποίησης" που έκανες (καθόλα θεμιτή σε μένα, εδώ είμαστε για να συζητάμε).

Για παράδειγμα σημειώνεις κάπου ότι:



Εδώ σαν να αχνοφαίνεται πως δεν έχεις ασχοληθεί και πολύ με τη μελέτη τέτοιων εμπειριών, έτσι;


Κι αν έχει αποδειχθεί πια όπως λες, ότι όλα αυτά είναι "νευροφυσιολογικές διεργασίες του εγκεφάλου"... Ωραία, δηλαδή; Είναι ψεύτικα; Είναι φυσιολογικά; Ανέπτυξε την άποψή σου σε αυτό, αν θες.

Τέλος, έχεις δίκιο, δεν τίθεται θέμα σκεπτικισμού, αλλά μην μας λες πως τίθεται και θέμα "σωστού τρόπου σκέψης"...

Φυσικα και ειναι ψευτικα. Ειναι καθαρες παραισθησεις ενος εγκεφαλου που βρισκεται στο σταδιο της παραλυσης μεταξυ υπνου και ξυπνιου στην φαση REM.
Εχω ακουσει και εχω διαβασει εκατονταδες περιπτωσεις ατομων που τους εχουν τυχει πολυ πανομοιοτυπες εμπειριες. Αυτες ολες οι εμπειριες συμβαινουν παντα κατω απο την ομπρελα των λεγομενων sleeping disorders οπως επισης συμβαινουν και την ωρα των υπναγωγικων παραισθησεων. Απαντησεις για ολες αυτες τις εμπειριες που εχουν τοσα κοινα χαρακτηριστικα μπορεις να βρεις με το να κανεις μια μικρη ερευνουλα σε αυτο που ονομαζεται sleep paralysis. Δεν θα με χαλαγε να σου γραψω τι ακριβως γινεται την ωρα της παραλυσης ομως αυτο θα μου παιρνε πολυ ωρα, κατι που δεν διαθετω. Δυστυχως δεν εχω καποιο λινκ να σου παραθεσω, ομως το εχω ψαξει πολυ το θεμα αυτο επειδη πολυ απλα μου εχει τυχει και μενα μια δυο φορες. Οι εμπειριες και τα φαινομενα που συνοδευουν την παραλυση ειναι ιδια σε ολους ανα το παγκοσμιο, με περιπου τις ιδιες παραισθησεις, τα ιδια "οντα" να καθονται στο στηθος τους, κλπ. Αν ανοιξεις βιβλια της ψυχιατρικης και κοιταξεις τις διαφορες διαταραχες υπνου και συγκεκριμενα την παραλυση (επειδη για διαταραχη προκειται οταν εισαι συνειδητος την ωρα της παραλυσης.Δεν πρεπει καποιος να ειναι συνειδητος την ωρα που το σωμα μενει παραλυτο για να προστατεψει τον εαυτο μας απο τα να δρα στα ονειρα του), θα δεις ολα αυτα τα συμπτωματα τα οποια αναφερουν οι φιλοι μας πχ νιωθω οτι μια οντοτητα με πιεζει, ακουω βηματα και ψιθυρους βλεπω μια σκια ομως δεν μπορω να διακρινω προσωπο. Ολα αυτα τα συμπτωματα πανω κατω ειναι ιδια σε καθε κουλτουρα, και επειδη συμβαινει σε πολλους, εχουν βγαλει και διαφορα ονοματα σε αυτες τις οντοτητες. Αν το ψαξεις λιγο θα το διαπιστωσεις και μονος σου.

Οταν λεω σωστο τροπο σκεψης εννοω πολυ απλα να ειμαστε λιγο προσεχτικοι, ιδιως με ευαισθητα θεματα οπως οι προσωπικες εμπειριες του αλλου.Το να δεις εσυ ενα ονειρακι παραξενο και να πεταχτω εγω ωραιος και να σου πω " ε φιλε, υλοποιησες μια μορφη στο αστρικο πεδιο και ειναι το πνευμα του ταδε που σου στελνει χαιρετισματα απο την κολαση :confused: " τοτε δεν ειναι σωστος τροπος σκεψης, επειδη πρωτο δεν διερωτεισαι καν "Μηπως ειμαι λιγακι απολυτος, σε τοσο καυτα ζητηματα και πρεπει να κουλαρω λιγακι και να το ερευνησω λιγο παραπανω μπας και βρω μια πιο λογικη εξηγηση πριν προσπαθησω να περασω μια τετοια θεωρια στον αλλο? Και επισης, δευτερο, αν δεν λαβεις πρωτα υπ οψιν σου την πολυπλοκοτητα του ανθρωπινου εγκεφαλου. Πρεπει να θυμηθουμε οτι μιλαμε για τον ανθρωπινο εγκεφαλο. Δεν λεω οτι πρεπει ολοι να σπουδασουμε νευρολογια, ομως για μενα προσωπικα η μελετη του ανθρωπινου εγκεφαλου ειναι το πρωταρχικο και πιο ουσιωδες πραγμα που πρεπει να γινεται απο ολους που ασχολουνται με τετοια θεματα, πριν περασουν σε μετεπειτα μεταφυσικες εικασιες και υποθεσεις. Προσωπικα απεχθανομαι τις απολυτες θεσεις, βγαινει καποιος και λεει "ειναι καθαρα μεταφυσκο, συνεβηκε αυτο αυτο και τελειωσε, ουτε το αλλο ακρο του σκεπτικισμου, τη λογικη του "ολα μ..... ειναι και φαντασιοπληξιες και ονειρα".

lucid
28-06-08, 17:23
να σου κάνω μια ερώτηση Tranceaddict23?
όπως ανέφερες και όπως έχω διαβάσει αν κάποιος ξυπνήσει στη φάση R.E.M
έχει αυτή τη παράλυση για το κλασικό που λένε για να προστατευθεί το σώμα μας για να μη κάνει τις κινήσεις που κάνει στον ύπνο του οκ?
Όταν όμως πεταγόμαστε από έναν εφιάλτη γιατί εκει κουνιόμαστε μια χαρα?
Η απλά δε συμβαίνει πάντα?
Να σου πω και το άλλο?
Εγώ τη μαυρη αυτή οντότητα δεν την είδα ξαφνικά στον ύπνο μου αλλά την ώρα που έκανα α.π (αν όντως έκανα και αν ισχύει αυτό το φαινόμενο απλά τώρα τα ονομάζω για να καταλαβαινόμαστε).
Το ερωτημα μου είναι το εξής...γιατί ενώ είδα και άλλες οντότητες, ήταν η μόνη η οποία την ώρα που ξύπνησα δε μπορούσα να κουνηθώ?
Πιστεύω δηλαδή ότι ήταν αυτή γιατί ήταν η μόνη που ήταν μαυρη και η μόνη που με έπιασε παράλυση όπως είπα.

Παναγιώτης
28-06-08, 21:16
Παιδιά διαθέτουμε ένα αξιοθαύμαστο εργαλείο που ονομάζεται μυαλό και που με τη σειρά του σημαίνει ότι μπορούμε να σκεφτούμε. Από την άλλη μπορούμε να είμαστε όσο προκατελειμένοι θέλουμε για ένα θέμα, υπερασπιζόμενοι πχ. τα βιβλία της ψυχιατρικής.

Πιστεύω ότι και τα βιβλία της λαογραφίας να ανοίξουμε τα ίδια θα λένε. Δηλαδή δε χρειάζεται να πάμε τόσο μακρυά και να γίνουμε όλοι ψυχιατρικές περιπτώσεις.

Πάω στοίχημα πάντως ότι αυτή η "sleep paralysis" συμβαίνει κατά βάση στους νέους ανθρώπους.

Tranceaddict23
28-06-08, 23:31
Παιδιά διαθέτουμε ένα αξιοθαύμαστο εργαλείο που ονομάζεται μυαλό και που με τη σειρά του σημαίνει ότι μπορούμε να σκεφτούμε. Από την άλλη μπορούμε να είμαστε όσο προκατελειμένοι θέλουμε για ένα θέμα, υπερασπιζόμενοι πχ. τα βιβλία της ψυχιατρικής.

Πιστεύω ότι και τα βιβλία της λαογραφίας να ανοίξουμε τα ίδια θα λένε. Δηλαδή δε χρειάζεται να πάμε τόσο μακρυά και να γίνουμε όλοι ψυχιατρικές περιπτώσεις.

Πάω στοίχημα πάντως ότι αυτή η "sleep paralysis" συμβαίνει κατά βάση στους νέους ανθρώπους.

Αλλο προκαταλειμενος αγαπητε μου φιλε και αλλο προσεχτικος και αντικειμενικος. Ειναι προκαταληψη δηλαδη να κοιταζουμε ολα τα επιστημονικα ενδεχομενα προτου μπορουμε σε εικασιες που πλησιαζουν τα ορια γελοιοτητας? Δηλαδη ειμαι πιο αντικειμενικος και λιγοτερο προκατελειμενος αν ερθεις μια μερα εσυ και μου πεις ενα παραξενο ονειρο που ειδες και αμεσως αρχισω να σου μιλαω για πνευματα και αστρικα πεδια? Ποτε δεν ειπα οτι τα αποκλειω ολα αυτα ομως εχουν καταντησει καραμελες στα στοματα παρα πολλων. Ειναι και θεμα σεβασμου μπροστα στις προσωπικες εμπειριες του αλλου.

Ermhs
28-06-08, 23:32
Αρκετες φορές μου έχει συμβει οταν κοιμαμαι μεσημερι(ιδιαιτερα ανοιξη καλοκαιρι
) τις περισσοτερες φορες ή προς το ξημερωμα ξαφνικα να αρχιζω να νοιωθω οτι κατι με τραβαει σε ενα βαθυ υπνο? ή σε μια αλλη κατασταση? βιαια και εγω προσπαθω τρομαγμενος να ξυπνησω.Μετα οταν με ξαναπαρει ο υπνος,γινεται τα ιδιο για αρκετες φορες μεχρι να καταφερω σηκωθω απο το κρεβατι..

Νιώθεις λες και είσαι σε ένα είδος δύνης που πέφτεις προς τα μέσα… Συνοδευόμενο από ζαλάδα (ελαφρά) και ίσως ίλιγγο? Κάνοντας σε να νιώθεις ότι αν αφεθείς σε αυτό δεν ξέρεις τη κατάληξη θα έχει?.,.. τρομάζεις..

Βασικά και εγώ το ίδιο παθαίνω συνεχώς.. αλά πιστεύω ότι οφείλετε σε αβιταμίνωση χεχε… Κάποιος ιδικός?
:D :confused:

ps: (after edit) Μέχρι να φωτογραφίσω το συναίσθημα το έγραψες ήδη και εσύ… άρα μιλάμε για το ίδιο πράγμα… Ναι πιστεύω ότι είναι αβιταμίνωση… κούραση… 1000 – 2 αλλά σίγουρα όχι κάτι το μεταφυσικό..

Tranceaddict23
29-06-08, 00:02
να σου κάνω μια ερώτηση Tranceaddict23?
όπως ανέφερες και όπως έχω διαβάσει αν κάποιος ξυπνήσει στη φάση R.E.M
έχει αυτή τη παράλυση για το κλασικό που λένε για να προστατευθεί το σώμα μας για να μη κάνει τις κινήσεις που κάνει στον ύπνο του οκ?
Όταν όμως πεταγόμαστε από έναν εφιάλτη γιατί εκει κουνιόμαστε μια χαρα?
Η απλά δε συμβαίνει πάντα?
Να σου πω και το άλλο?
Εγώ τη μαυρη αυτή οντότητα δεν την είδα ξαφνικά στον ύπνο μου αλλά την ώρα που έκανα α.π (αν όντως έκανα και αν ισχύει αυτό το φαινόμενο απλά τώρα τα ονομάζω για να καταλαβαινόμαστε).
Το ερωτημα μου είναι το εξής...γιατί ενώ είδα και άλλες οντότητες, ήταν η μόνη η οποία την ώρα που ξύπνησα δε μπορούσα να κουνηθώ?
Πιστεύω δηλαδή ότι ήταν αυτή γιατί ήταν η μόνη που ήταν μαυρη και η μόνη που με έπιασε παράλυση όπως είπα.

Αγαπητε/η Lucid, το sleep paralysis συμβαινει στην φαση του REM μονο, επειδη ειναι το σταδιο που βλεπουμε τα πιο ζωντανα ονειρα. Με το που τελειωνει το ονειρο τελειωνει και ο μηχανισμος αυτος. Ο μηχανισμος της παραλυσης δεν γινεται αντιληπτος απο αυτον που κοιμαται. Ομως η κατασταση αυτη γινεται διαταραχη οταν γινεις συνειδητος δηλαδη ξυπνησεις πριν να σταματησει ο μηχανισμος. Δεν ειναι φυσιολογικο καποιος να ξυπνα πριν να σταματησει η παραλυση. Το τελος της παραλυσης γινεται μονο με το ξυπνημα. Αν πεταχτεις απο εφιαλτη τοτε ολα ειναι μια χαρα. Το τρομαχτικο ειναι οτι κατα τη φαση sleep paralysis το σωμα μενει παραλυτο, εσυ αντιλαμβανεσαι οτι εισαι παραλυτος και ταυτοχρονα βιωνεις και ολες τις καταστασεις των υπνοπομπικων παραισθησεων. Δηλαδη εισαι κατι μεταξυ υπνου και ξυπνιου. Αρα με λιγα λογια τι εχουμε? Εχουμε ενα ατομο ξαπλωμενο στο κρεβατι συνειδητο, το οποιο δεν μπορει να κινηθει, και ειναι υποχρεωμενο να ανεχεται και τις τελευταιες παραισθησεις ενος μισοξυπνημενου εγκεφαλου. Οι πιο συνηθισμενες παραισθησεις που βλεπουν ΟΛΟΙ κατω απο τις ιδιες συνθηκες ειναι η μαυρη σκια, καποια οντοτητα, παραξενους θορυβους, μια πορτα να ανοιγει και να ακουγονται βηματα, παραξενοι ψιθυροι κλπ. Υποψιν οτι οταν το σωμα παραλυει,ολοι οι μυς παραλυουν εκτος απο τα δαχτυλα των ποδιων η των χεριων και τα ματια. Ενας πολυ σημαντικος παραγοντας στην διαταραχη αυτη ειναι τα ωραρια που κοιμομαστε. Αν εχει συνηθισει το βιολογικο σου ρολοι να κοιμαται και να ξυπνα την ιδια ωρα καθε μερα, και αποτομα το αλλαξεις πχ μεινεις ξυπνιος την νυχτα και κοιμηθεις την μερα, ή σπασεις το ωραριο υπνου σου με εναν υπνο του μεσημεριου και παρατεινεις ετσι τον νυχτερινο σου υπνο, τοτε εχεις μεγαλη πιθανοτητα να το παθεις, για λογους που δεν γνωριζω. Επισης η γυμναστικη παιζει ρολο, αν γυμναστεις και αμεσως πας για υπνο, πριν να χαλαρωσει πληρως το σωμα τοτε υπαρχει πιθανοτητα να βιωσεις παλι την παραλυση με τις επακολουθες παραισθησεις.

Εμενα μου εχει τυχει αρκετες φορες για τον απλουστατο λογο οτι πηγαινω γυμναστηριο πολυ αργα το βραδυ και μετα αμεσως κοιμαμαι. Σταθερο ωραριο υπνου ποτε δεν ειχα, επειδη δουλευω βαρδιες και καθε μερα κοιμαμαι διαφορετικες ωρες,αλλωτε κοιμαμαι μεσημερι, αλλωτε πρωι και ξυπνω νυχτα και αλλες φορες δουλευω νυχτερινος αρα κοιμαμαι το πρωι. Ειμαι ο πιο αγχωδης τυπος που υπαρχει στον πλανητη, και ο παραγοντας ψυχολογια ειναι τρομαχτικα σημαντικος για το πως θα ειναι ο υπνος σου. Οταν εχω ολα αυτα τα στοιχεια διπλα μου ποιος ο λογος να πιστεψω σε οντοτητες που ερχονται απο του διαολου τη μανα :p και με παρακολουθουν ενω κοιμαμαι, και δεν μου κανουν τιποτα.

Γενικα ο κοσμος εχει μπερδεψει πολλους ορους με το αποτελεσμα να επικρατει συγχιση..Αλλο οι παραισθησεις της παραλυσης, αλλο η αστρικη προβολη, αλλο το συνειδητο ονειρεμα, αλλο το ζωντανο ονειρο. Ενα συνειδητο ονειρο, που ξερω οτι ονειρευομαι, δεν ειναι αναγκαστικα και προβολη στο αστρικο. Προβολη στο αστρικο σημανει αυτοματα οτι εκει που ταξιδευω ειναι ενα κομματι μιας μεταθανατιας πραγματικοτητας. Ποιος ειναι σε θεση να γνωριζει οτι αυτο που βιωνει οσο ζωντανο και αν ειναι και οσο ελεγχο και αν εχει, οτι δεν ειναι απλα ενα ζωντανο ονειρο και τιποτα παραπανω, και με ποια κριτηρια θα δωσω προεκτασεις και θα πω οτι ειναι μια μεταθαντια πραγματικοτητα, ενας κοσμος που πανε οι ψυχες, κλπ.

Γνωμες και σκεψεις θελω, οχι αναγκαστικα απαντησεις, ειμαστε εδω να ερευνουμε..

kussman
29-06-08, 08:32
Νιώθεις λες και είσαι σε ένα είδος δύνης που πέφτεις προς τα μέσα… Συνοδευόμενο από ζαλάδα (ελαφρά) και ίσως ίλιγγο? Κάνοντας σε να νιώθεις ότι αν αφεθείς σε αυτό δεν ξέρεις τη κατάληξη θα έχει?.,.. τρομάζεις..

Βασικά και εγώ το ίδιο παθαίνω συνεχώς.. αλά πιστεύω ότι οφείλετε σε αβιταμίνωση χεχε… Κάποιος ιδικός?
:D :confused:

ps: (after edit) Μέχρι να φωτογραφίσω το συναίσθημα το έγραψες ήδη και εσύ… άρα μιλάμε για το ίδιο πράγμα… Ναι πιστεύω ότι είναι αβιταμίνωση… κούραση… 1000 – 2 αλλά σίγουρα όχι κάτι το μεταφυσικό..
Μπορει και αυτο να συμβαινει αλλα μου συμβαινει εδω και αρκετα χρονια.

kalipso
30-06-08, 17:40
γεια σας.πρώτη φορά μπαίνω. θα σας πω μια παρόμοια εμπειρία. πριν 3 χρόνια την ώρα που κοιμόμουν με τον άντρα μου το βράδυ. παρότι είχα την πλάτη μου γυρισμένη στην μπαλκονόπορτα είδα μια παρουσία να στέκεται εκεί και να κοιτάζει τον άντρα μου κι ένιωσα τις σκέψεις της που ήταν για καλό και έλεγαν πόσο καλός άνθρωπος είναι ο άντρας μου αλλά εγώ επειδή εκείνες τις ημέρες δεν ήμουν καλά, ήμουν πολλή νευρική γενικά και όλα μου φταίγανε μόλις την διαισθάνθηκα την έβρισα κατα κάποιον τρόπο και δεν ξέρω αν το έκανε για κακό μετά αλλά αντέδρασε και μπήκε στο σώμα μου και δεν μπορούσα να κουνηθώ ήθελα να φωνάξω βοήθεια και δεν μπορούσα κατάφερα με προσπάθεια να κουνήσω το χέρι μου λίγο και μετά να κλωτσήσω λίγο τον άντρα μου ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα γιατί αυτός δεν αντιλήφτηκε τίποτα και αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτα δεν θυμάμαι αν προσευχήθηκα ή αν μετά που κατάφερα να κουνηθώ λίγο έγινε αλλά με άφησε και τότε μίλησα στον άντρα μου που σηκώθηκε αμέσως και άναψε το φως και η λάμπα έσκασε, που απο ότι καταλαβαίνω δεν είχε φύγει αμέσως.

nansı
03-07-08, 12:30
na sou pw kaı egw to exw niosh ayto kaı exw deı ena paromeıo oneıro otı kapoıos sthn morfh ths gıagıas mou enw h gıagıa mou koımate dıpla mou den mporesa na to ekshghsw :mad:

από melian: θα σε παρακαλούσα nansi τα επόμενα μηνύματά σου να είναι σε ελληνική γραμματοσειρά.

kalipso
03-07-08, 15:54
δεν ήταν όνειρο. ήμουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. τουλάχιστον έτσι πιστεύω. και επειδή ήμουν σε αυτήν την κατάσταση της χαλάρωσης μπόρεσα να το βιώσω.

Ermhs
03-07-08, 16:09
Το θέμα αλλάζει από ζάλη.. σε μώρα.. Αυτό που αναφέρετε ως οντότητα κτλ υπάρχουν ίδει πολλά θέματα αφιερωμένα σε αυτό! ..
Το θέμα που άνοιξε ο kussman δεν έχει σχέση με οντότητες!.. θα σας πρότεινα να ψάξετε, Καλυψώ και Νανσι θέματα για «μώρα η βραχνάς».

Πχ κοιτάξτε αυτό…
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3827&highlight=%EC%F9%F1%E1

Όσο για το sleep paralyze θα διαφωνήσω.. εγώ τουλάχιστο αυτό το παθαίνω όποτε θέλω lol…
Απλά δεν έχεις στο να κάνεις ένα day dream που λέμε… και αφήνεσαι… σε αυτή τη φάση σου συμβαίνει σχεδόν πάντα… και ΠΑΝΤΑ έχεις τον έλεγχο να το σταματήσεις (συνήθως από φόβο)..
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με την πίεση του αίματος.. με βιταμίνες (κάτι προς αυτή τη πλευρά..) και το φαινόμενο αυτό είναι εντονότερο όταν είμαστε σε δίαιτα.

Παναγιώτης
06-07-08, 21:58
Ξαναλέω οτι sleep paralysis παθαίνουν οι νέοι και όχι οι γέροι γιατί άραγε;

lucid
06-07-08, 22:59
γιατί έχει διαπιστωθεί οτι δεν το παθαίνουν οι γέροι ή το λες επειδή απλά ποτέ δεν ακούστηκε απο κανένα?

Tranceaddict23
06-07-08, 23:49
Ξαναλέω οτι sleep paralysis παθαίνουν οι νέοι και όχι οι γέροι γιατί άραγε;

Ισως επειδη η Μορα και οι διαφορες οντοτητες εχουν μια ιδιαιτερη προτιμηση σε νεους και ομορφους παρα να ενοχλουν ασχημους γερους :p Αστειευομαι..Το sleep paralysis συμβαινει πολυ σε εφηβους και σε ηλικιες λιγο αργοτερα..Οπως εχω πει η πιο γνωστες αιτιες του sleep paralysis ειναι: αποτομη αλλαγη των κιρκαδιων ρυθμων, γυμναστικη ακριβως πριν τον υπνο, βαρυφαγια πριν τον υπνο, και μετεπειτα μπαινουμε σε πιο σοβαρες παθολογιες οπως ειναι συμπτωματα καταθλιψης η αλλης ψυχικης ασθενειας, η αλλης διαταραχης του υπνου. Συνηθως οταν καποιος διαταρασσεται ψυχικα ειναι αναποφευχτο οτι θα διαταραχτει και ο υπνος του και σε αυτον που διαταρασσεται ο υπνος του (μπορει οχι απο ψυχολογικους λογους αλλα απο οργανικους/βιολογικους), σαν αποτελεσμα θα διαταραχτει και ψυχολογικα. Εμενα με ενδιαφερουν περισσοτερο οι εμπειριες ατομων που δεν ανηκουν στο forum του μεταφυσικου παρα απο αυτους που ανηκουν,και ασχολουνται εντατικα με αυτα τα θεματα. Οταν διαβαζεις ενα βιβλιο περι μεταφυσικων θεματων και μετα πας για υπνο, τοτε την επομενη μερα σιγουρα θα μπεις στο forum και θα πεις οτι μου ετυχε αυτο και αυτο, ειδα κατι παραξενο, κλπ. Εμπειριες υπαρχουν χιλλιαδες, και μερικες απο αυτες ειναι πραγματικα ανεξηγητες, ειναι απο τις φασεις που λες "εδω η επιστημη σηκωνει ψηλα τα χερια". Οταν πχ καποιος προβλεπει το θανατο του ή πας στο Αγιο ορος και σε καλωσοριζει ο (μακαριτης) πατερ παησιος με το ονομα σου χωρις να του το εχεις πει, μαλιστα σε αυτες τις εμπειριες εγω βγαζω τον σκασμο...

Κωνσταντίνα K.
07-07-08, 16:21
Γεια σας!Μολις σημερα εκανα την εγγραφη μου στο forum σας...Διοτι η εμπειρία μου είναι μόλις 2 ωρών από τωρα που αρχισα να γράφω και τον τελευταιο καιρο, με το να ψάχνω στο internet με έχει βοηθήσει παρα πολύ σε διάφορα θεματα...Ετσι πατησα στο google "βαθυς υπνος, ωραία αίσθηση" και το πρωτο site ήταν αυτο...Και σε αυτο το συγκεκριμένο θεμα!Γενικά από μικρή έψαχνα για μεταφυσικά φαινόμενα ίσως γιατί από μικρη (10 χρονών και σέρφαρα στο internet :D )είχα πολύ εντονα και παράξενα ονειρα και κάποιες άλλες εμπειρίες μέχρι τώρα.

Τον Σεπτέμβρη έμαθα για την μόρα γιατί μου συνέβη το περιστατικό και τρομαξα ιδιαίτερα...
Αλλά από τον Φεβρουάριο μου έχει συμβεί 5-6 φορές σχεδόν ακριβώς το ιδιο φαινόμενο που έζησε ο kussman.Kαι δεν είχα ακούσει ποτε γιαυτο ουτε εψ.

Και πριν 2 ώρες περιπου που έπεσα να κοιμηθω το έπαθα πάλι ενώ είχε να μου συμβεί καιρο..Θέλω να σας περιγράψω πως ακριβώς ήταν γιατί πρώτη φορά αφέθηκα παρα τους φόβους μου...Γιατί όπως ανέφεραν και άλλοι οταν σου συμβαίνει δεν θέλεις να αφεθείς γιατί φοβάσαι τι θα συμβεί μετα...Αλλά ήταν πολύ όμορφη η εμπειρία μου!

Εφαγα γύρω στις 2 (μπριάμ! :p) και κάθισα να χαζέψω λίγο στο pc..Ειχα σκοπό να κοιμηθω για καμια ώρα και μετα να διαβάσω γιατί έχω πολύ διάβασμα... Λοιπόν μόλις τέλειωσα με το pc κατα τις 3 ξάπλωσα. Με πήρε ο ύπνος.
Δεν ξέρω μετά απο πόση ώρα ξύπνησα και καταλαβα ότι είχα αυτην την γλυκιά αίσθηση και ήξερα ότι θα μου συμβεί πάλι...

Όταν συμβαίνει μπορώ να κουνήσω το κεφάλι μου αλλά με πολύ δυσκολία και τα δαχτυλά μου επίσης...Τα πόδια μου καθόλου.Πιστεύω πως αν κάποιος με βλέπει εκείνη την ώρα και κοιτάζει τα μάτια μου θα τρομάξει γιατι την ώρα που προσπαθώ να μην αφεθώ το ένα μάτι είναι πιο κλείστο από το άλλο ή πεταρίζουν και τα 2 μάτια με την προσπάθεια... Είχα συναίσθηση του τι γινόταν...Εβλεπα τον ανεμιστήρα ανοιχτό..Αλλά φοβόμουν να ξυπνήσω εντελώς ή να αφεθώ εντελώς. Να αφήσω μια ευκαιρία να μάθω τι θα συμβεί να χαθεί με μια πιθανότητα να μην το ξαναζήσω ή να αφεθώ και ότι μου συμβεί ασ συμβεί και ας μου κάνει κακό?Εχει σημασία νομιζω ότι παρ'ολο που ήμουν σε αυτη την φάση παραλυσης μπορούσα να σκεφτώ καθαρά...

Δεν ξέρω πόση ώρα πέρασε...Πάντως αφηνόμουν για πολύ λίγο για να δω πως είναι και μετά ξαναγύριζα τόσο ώστε να μην χαθεί...Μια αίσθηση σε πλυμμυρίζει σε όλο το σώμα όταν αφήνεσαι τόσο γλυκιά και παραλύεις πιο πολύ...Σε τραβάει κάτι να κλείσεις τα μάτια σου και νιώθεις ζαλάδα και όλα γυρίζουν...

Κάποια στιγμή κουράστηκα..Καταλαβα πως αν αφεθω μεχρι ένα σημείο μετα δεν υπαρχει γυρισμός για να ζήσω ότι έρθει...Και έγινε...Ηταν σαν να ακουγα την καρδια μου σε μεγάφωνο...οσο αφηνομουν χτυπουσε γρηγορα και ανεπνεα πολύ αργα και αυτο ηταν παραξενο...ομως αυτη η αισθηση...είναι παραπανω απο ωραια..είναι απιστευτη!!δεν μπορω να το εξηγησω.....ετσι οπως ανεπνεα αργα και ενιωθα στα πνευμονια μου πολυ λιγο αέρα να μπαινει και να βγαινει και νομιζα πως θα πεθανω...μπορει να σας φαινεται αστείο αλλά ετσι ηταν...και αρχιζαν όλα να μαυριζουν..ειδα μια εικονα: το σωμα πανω στο κρεβατι αλλά το κοιτούσα λες και ημουν αλλού,πάνω απο το κρεβατι...δεν ξερω ποση ωρα περασε μετα απο αυτο...
ανοιξα τα ματια μου και δεν μπορουσα να κουνηθω...αυτα που θα σας πω τωρα μπορει να ηταν ονειρο δεν ξερω...απλα ηταν πολυ αληθινα για είναι όνειρο...

Eνιωθα κατι να ανεβαινει απο τα ποδια μου στην κοιλια μου στο στηθος μου (εβλεπα το υφασμα της μπλουζας μου να κουνιεται...)και να με πιεζει πολυ οχι ομως ωστε να ποναω αλλά με εκανε να νιωθω αυτην την ωραια αισθηση 10 φορες περισσοτερο απο πριν.Εφτανε στο ώμο μου, ενιωθα το βάρος του στο σώμα μου και μετα εφευγε...και μετα παλι απο την αρχη..στα ποδια μου στην κοιλια μου...δεν μπορουσα να μιλησω...και ειπα απο μεσα μου: "κανε κατι για να μου δειξεις οτι εισαι αληθινο" εφτασε στον ώμο μου και καθισε εκει..ενιωθα ενα βαρος πανω μου...και μετα ακουσα κατι σαν ψιθυρο και ενα χτυπημα..και αρχισε παλι το ιδιο...δεν ξερω τι συμβολιζε όλη αυτη η διαδικασία που επαναλαμβανοταν αλλά εγώ δεν έκανα κατι για να την σταματησω..Ακουσα παλι την καρδια μου σαν σε μεγαφωνο και με πιεζε πιο πολυ...η αισθηση ηταν απιστευτα εντονη και ακουγα έναν ψιθυρο..κοιμηθηκα μαλλον....μετα ηρθαν τα ονειρα....πολυ περιεργα ονειρα..ειδα οτι ημουν αλλου...αλλά δν θυμαμαι πολλά...

16:08 είδα την ώρα στο κινητο μου οταν ξυπνησα...Νόμιζα ότι πέρασα μέρες....Αυτα πανω κατω έζησα...Και να μην με πιστεψετε δεν με ενδιαφερει. Εγω ξέρω οτι τα εζησα ανεξαρτητα με το πως θα τα εξηγησει ο καθενας...!!

tsilof
07-07-08, 16:32
Κωνσταντίνα αρχικά να σε καλωσορίσω στην κοινότητα και σου εύχομαι καλές αναζητήσεις και όμορφες συζητήσεις.
Πολύ καλά έκανες και πόσταρες εδώ, αλλά μιας και αναφέρθηκες στη "μόρα" ή αλλιώς στην Σκιά, να σε παραπέμψω και εδώ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=816) όπου χρόνια τώρα εξελίσσεται μία πραγματικά ενδιαφέρουσα συζήτηση.
καλή συνέχεια

Παναγιώτης
13-07-08, 00:52
γιατί έχει διαπιστωθεί οτι δεν το παθαίνουν οι γέροι ή το λες επειδή απλά ποτέ δεν ακούστηκε απο κανένα?

Lucid το δεύτερο... είμαι σίγουρος οτι δε συμβαίνει σε κανέναν ηλικιωμένο.

Κατά τη γνώμη μου παιδιά, οι νέοι διαθέτουν αυτό που αναζητάει η μόρα (ή όπως θέλετε - βραχνάς είναι μια ακόμη ονομασία) προκειμένου να τραφεί. Και τί είναι αυτό; μα τί άλλο εκτός απ' τη ζωογόνο μας δύναμη ή αλλιώς το τσι μας, την ενέργειά μας κ.ο.κ.

Οι νέοι είναι duracel ενώ οι γέροι συνήθως όχι.

Indigocy
13-07-08, 03:03
Οταν πχ καποιος προβλεπει το θανατο του ή πας στο Αγιο ορος και σε καλωσοριζει ο (μακαριτης) πατερ παησιος με το ονομα σου χωρις να του το εχεις πει, μαλιστα σε αυτες τις εμπειριες εγω βγαζω τον σκασμο...

Φιλε μου, να σου αναφερω 2 περιστατικα.

1) Ο πατερας του κολλητου μου, που τον γνωριζω αρκετα καλα τον ανθρωπο και δεν ειχε λογο να μου πει ψεμματα, πηγε στο Αγιο Ορος με 2 φιλους του. Τους ειπανε για ενα ασκητη που ζει μονος σε μια σπηλια, και θα ηθελαν καμια ωρα περπατημα σε χωματινο δρομο, αλλα και απο περιοχες πυκνης βλαστησης. Στην πορεια, βρηκανε πεταμενα σκουπιδια, και ο ενας λεει "κοιτα ρε, γεμταο σκουπιδια μεχρι κι εδω.." και ο πατερας του φιλου μου ειπε "ναι ρε, σαν ζωολογικος κηπος ειναι". Τεσπα, μην τα πολυλογω, φτανουν στην σπηλια και βρισκουν απ'εξω μια ταμπελα να γραφει "Ο ζωολογικος κηπος ειναι κλειστος για σημερα". Εννοειτε οτι αυτο συνεβη με τα σκουπιδια, 1-2 χιλιομετρα μακρια απο τη σπηλια.

2) Αυτο το περιστατικο, συνεβη στην μητερα μου πριν 3 χρονια. Το Μαη του 2004, εχασα τον πατερα μου. Εγω οκ το συνηδητοποιησα αρκετα συντομα, αν και του ειχα ιδιαιτερη αδυναμια, ουτε καν εκλαψα στη κηδεια, διοτι καπως τα εβλεπα διαφορετικα τα πραγματα. Με αλλο ματι που λεμε, πιο ανοικτομυαλα, περνωντας το αποφαση οτι μια μερα ολα τελειωνουν, αλλα πεθαινουν μονο τα υλικα σωματα. Να μπω στο θεμα, η μανα μου νομιζε πως επαθα καποιου ειδους ψυχολογικα που δεν αντιδρουσα, και πηγε να επισκεφθει τον Πατερ Αιμιλιανο, που ειναι εν ζωη, στο χωριο Παρεκκλησια αν δεν κανω λαθος, λιγο εξω απο την Λεμεσο. Εγω δεν πηγα μαζι της, αλλα πηγε με μια θεια μου. Οταν μπηκε στην εκκλησια μεσα και την ειδε, εκανε σαν να την γνωριζε χρονια, ηξερε ποια ηταν, ηξερε οτι η θεια μου εμεινε μεσα στο αυτοκινητο και δεν κατεβηκε, καθως και το ονομα της, και γενικα τα ΠΑΝΤΑ γι'αυτην. Η μανα μου ηρθε σπιτι συγκλονισμενη, και με παρακαλαει μεχρι σημερα να παω να τον επισκεφθω, αλλα παντα κατι με κραταει να μην πηγαινω. Ισως ο λογος να ειναι το οτι ειμαι Άθρησκος (δεν θα ελεγα αθεος διοτι πιστευω πως κατι θα υπαρχει (δημιουργος των παντων)). Αλλα δεν εχω κανενα λογο να μην την πιστεψω.

Αυτοι οι ανθρωποι, που στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι παπαδες, πιστευω πως εχουν αναπτυξει αυτες τις ικανοτητες, για τον λογο οτι περνουν τον πληστο χρονο μονοι τους, αυτοσυγκεντρωνονται, μαθαινουν τον εαυτο τους, και μονο του οτι εχουν ΤΡΟΜΕΡΗ πιστη σ'αυτο που κανουν, το πετυχαινουν. Απλα και μονο επειδη το πιστευουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, και δεν παρασυρονται απο τηλεορασεις, ιντερνετ, και διαφορες αλλες ανεσεις που μας κρατουν "κοιμησμενους". Κι αν καποιος προβλεψει το θανατο του, οπως λες, και το πιστεψει πραγματικα οτι την ταδε ωρα και μερα θα πεθανει, μονο και μονο που ειναι 101% πεπεισμενος και το πιστευει, θα το παθει. Ο ανθρωπινος νους, μπορει απλα να πετυχει τα ΠΑΝΤΑ! Θα φερω ενα μικροσκοπικο, ισως και χωρις ουσια παραδειγμα. Εγω καπνιζω εδω και 7 χρονια, ειμαι 22 ετων, παντα η διατροφη μου ηταν χαλια, γενικα, μια πολυ "ασωτη" ζωη. Στις, τελευταιες, αναλυσεις που εκανα, δεν ειχα ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα, ουτε καν το παραμικρο λαθος στα αποτελεσματα... Γιατι? Επειδη απλα το πιστευα και το πιστευω, ενω ποτε δεν ηπια χαπια, φαρμακα, ουτε πηγα σε γιατρο ποτε, παρα μονο στον παιδιατρο για τα εμβολια οταν ειμουν μικρος. Πως ειναι να δινεις σε καποιον καπνιστη καποιου ειδους χαπια που ταχα βοηθανε να κοψει το καπνισμα, ενω αυτα τα χαπια δεν κανουν απολυτως τιποτα, ο ανθρωπος απο μονος του, εαν το πιστεψει πραγματικα, θα επιτυχει τον σκοπο του.

Ξερω οτι ειμαι καπως εκτος θεματος του τοπικ, αλλα ηθελα να τα αναφερω αυτα.

Φιλικα, Γιωργος.