PDA

Επιστροφή στο Forum : sexismos

Διογενης
08-06-05, 01:41
Θετελε να σας κανω να χαρειτε??θα μιλησουμε για σεχ.Τι κ αν η πρωτη φραση τουτου εδω του εγχειρηματος ταλαντευεται αναμεσα στο σοβαρο κ τ αστειο,το θεμα απο μονο του αν μι τι αλλο δεν χοραει γελια.θελετε να γινω φαλοκρατης??μου ναι αληθεια ευκολο,εχο απειρα ερεθισματα γυρω μου,αν απο την αλλη θελετε να το παιξω ψευτοφεμηνιστης για να φανω καπως σε καμια διθεν κοπελιτσα μπορω κ αυτο με ανεση να το πραξω.Βλεπετε ζουμε σε μια κοινωνια που αληθινο ειναι μονο το μαζικα αρεστο.Μου ναι δυσκολο ομολογω να συνυπαρξω,να αγαπησω,να δημιουργησω σε μια ακρως σεχιστικη κοινωνια σαν κ αυτιν,ποτε μου δεν καταλαβα γιατι ειναι αναγαιο να βλεπω διαφιμεισεις σεχιστικου περιεχομενου στους δρομους που περπατω,ποτε μου δεν καταλαβα για ποιο λογο κατακλιζομαι καθημερινα απο σεχιστικα υπονοουμενα,σεχιστικες νοοτροπιες και ακρως σεχιστικες σιμπεριφορες.ελαχιστες δικτακτοριες ειναι δυνατοτερες απο αυτην του sex ξερετε ,κ αυτο κυριως γιατι παταει κ ορθωνετε πανω στα κατωτερα σιναισθηματα κ παθη του ειδους μας.θαρρει κανεις πως για να αντεξει τελικα σ ενα τετοιο καθεστος θα πρεπει που και που εκτος απο τον γνωστο ,να ζει κ σε αλλους κοσμους,παραλληλους σε αυτον και αναγκαια διαφορετικους.σε κοσμους που ο ερωτας κ η επαφη θα λατρευετε (οπως της αξιζει) ,κοσμους που τα πρωσοπικα δεδομενα θα ειναι προς οφελος των λαων κ οχι ος τροπος παρακολουθησης κ αιχμαλοτησης του ερωτισμου των ανθρωπων.κοσμους που ο εγγραφων δεν θα θεωρειτε απο τους αναγνοστες του κειμενου αυτου καποιος απελπισμενος νεος με λιγοστες κατακτισεις κλεισμενος στον μικροκοσμο κ στα ψυχολογικα του προβληματα.δεν ειναι στερηση η διαφοροποιηση.δεν θελω αλλο sex στο μυαλο μου,οχι αλλο sex στα περιοδικα δεν ειναι αναγκη να μου πεταξετε στην μουρη ενα γυμνο για να το θεωρισω ομορφο.ειναι στοιχοιο τις εσωτερικης μας φυσης ο ερωτας,ας τον κρατησουμε αμολυντο.Οχι αλλα κορδονια στους πισινους των ανθρωπων.δεν μας ερεθιζει η ευτελεια.Χαιρετε.

''ενθαδε κοιτε η πλανη της αγαπης"

galadriel
08-06-05, 10:04
Κοίτα τώρα αγαπητέ ΔΙΟΓΕΝΗ,

που μόνος σου πέφτεις στην παγίδα του σεξισμού....

στην κοινωνία της πληροφορίας που ζούμε υπάρχει ένας βασικός κανόνας..
αν θέλεις να υποβιβάσεις ένα θέμα ή μία κατάσταση του δίνεις όσο το δυνατόν λιγότερο χώρο ύπαρξης....

με το θέμα που άνοιξες, στην ουσία δεν κάνεις τίποτα άλλο παρά να δίνεις βήμα σε μία νοοτροπία που ήδη είναι πολύ ισχυρή...

ακόμα και αν συμφωνεί κανείς μαζί σου (εγώ σίγουρα πάντως :) ), με το να το συζητήσουμε εδώ αναπαράγουμε αυτή την οπτική...

όπως και να 'χει, πάντως, το σεξ είναι κάτι που δεν μπορεί να λειτουργεί αυτόνομα, ούτε ως βάση για οποιαδήποτε σκέψη μας....

έχει το δικό του χώρο εκδήλωσης και κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις..
μην ξεχνάμε πως μία από τις διαφορές του ανθρώπου με τα ζώα είναι ότι έχει εξελίξει τα ένστικτα του... κάποιοι προσπαθούν (για ευνόητους λόγους) να μας ξαναγυρίσουν σε εκείνη την εποχή...

η λύση για μένα είναι μία και μοναδική,
ο καθένας από μας να διαμορφώσει έναν δικό του τρόπο σκέψης γύρω απ' αυτό, ανεξάρτητο από το τι του σερβίρουν... ένας ένας θά κάνει τελικά την διαφορά...

Galadriel

awaken
08-06-05, 20:51
Αγαπητέ Διογένη πιστεύω πως η galadriel έχει απόλυτο δίκιο.Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ καθώς διάβαζα τη δημοσίευση σου και χάρηκα,είναι η αλήθεια,που η πρώτη απάντηση ήταν αυτή...
Ευχαριστώ...

Shadow_of_the_Shadow
09-06-05, 00:13
Εγώ με την σειρά μου θα συμφωνήσω και με τις παρατηρήσεις του Διογένη και με την οπτική του.
Από την στιγμή που η χρήση ερωτικών ερεθισμάτων χρησιμοποιείται παντού, για να προωθήσει προϊόντα, ανθρώπους κι ιδέες, αποτελεί κοινωνικοπολιτικό φαινόμενο και χρήζει συζητήσεως. Επειδή το θεωρούμε κατώτερο δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το αφήσουμε στην άκρη, ή να εθελοτυφλούμε θεωρώντας ότι η δική μας στάση θα το περιορίσει. Δεν αποτελεί μονάδα αλλά κάτι συλλογικό, που συναντάς σε έναν περίπατο, σε μια συζήτηση, στον χώρο εργασίας.
Η ύπαρξη αυτού του φαινομένου κάπου βασίζεται και οι συνέπειες και οι αιτίες δεν φτάνει να ονομαστούν και να αναλυθούν αλλά και να μελετηθούν σε βάθος ώστε να κατανοήσουμε πλήρως την αρχή αυτής της τακτικής. Η κατανόησή του θα βοηθήσει κι εμάς τους ίδιους να ξεφύγουμε από παγίδες. Παγίδες ποικιλόμορφες που αποσκοπούν την απαλλοτρίωση των αρχών και της λογικής είτε παγίδες που άθελά μας θα στήσουμε μόνοι μας. Όπως την παγίδα της πόλωσης και των άκρων.

Τέλος πάντων. Η εποχή μας χαρακτηρίζεται από ναρκισσισμό και τείνει να το αποδεικνύει όποτε αδράχνει την ευκαιρία.

Διογενης
09-06-05, 00:36
Να ειστε σιγουροι πως αν ολοι εβλεπαν το θεμα με την οπτικη που η Galadriel το βλεπει δεν θα εμπενα στον κοπο να γραψω κατι τετοιο.Ποσοι απο εμας σκεφτονται πραγματικα ετσι ομως???Τι πιο ευκολο απ το να βλεπουμε το καθε θεμα που μας προβληματιζει αφ υψηλου κ με μια ταση να αποστασιοποιησης απο αυτο??Εγω προσοπικα δεν θα το κανω γιατι νοιωθω να με αφορα συλλογικα παρα την καθαρα προσοπικη του φυση.Ειναι στα ρουχα που φοραω,ειναι στο σπιτι που μενω,ειναι βαθια ριζομενη αυτη η νοοτροπια στους ανθρωπους που συναντω,δεν εχω την πολυτελεια του οχαδελφισμου κ της αποστασιοποιησης.Galadriel οι κανονες ισχυουν γ αυτους που δεν μπορουν να τουσ σπασουν.Σας ευχαριστω για την συμμετοχη ρε,μου δωσατε χαρα.

cHrIsToS1
09-06-05, 07:15
ποιο ειναι κατωτερο ρε παιδια;;;
Το σεξ;;;
Με δουλευετε........
Ενταξει το παιρνω πισω δεν με δουλευεται, απλα εγω διαφωνω τελειως μα τελειως το οτι το σεξ ειναι κατι ''κατωτερο''
τελειως μα τελειως εννοω οτι ειναι απο τα πλεον ανωτερα, σαν εμπειρια, σαν πραξη, σαν συγκεντρωση πληροφοριων σαν τα παντα.....
Αλλο αυτο, αλλο η χρηση που του γινεται και η εικονα αυτου που θελει να περαστει.
Η οποια ειναι σαν αυτη που περιγραφει ο Διογενης, εξευτελιστικη και με σκοπο το κερδος (δυστυχως τελικα ολα γι αυτο γινονται) και μονο που μας εμφανιζεται τοσο πολυ δειχνει και την δυναμη που εχει, μια δυναμη που οι διαφημιστες (μεγαλα και πανεξυπνα κεφαλια οι τυποι) την γνωριζουν και γι αυτο την χρησιμοποιουν.

galadriel
09-06-05, 20:59
Πολύ πιθανόν έχει παρεξηγηθεί ο τρόπος που κατέθεσα την άποψη μου και σπεύδω να το διευκρίνησω :)

δεν αναφέρομαι ούτε σε αποστασιοποίηση, ούτε σε ωχ-αδελφισμό....

όταν όμως η τρέχουσα τάση αναπαραγωγής ενός θέματος (για τους όποιους λόγους) μας ωθεί να κάνουμε το ίδιο, στην ουσία έχει πετύχει...

εξάλλου, εγώ η ίδια που το βλέπω έτσι, με το να καταθέσω την άποψη μου βάζω ένα ακόμα κομμάτι σ'αυτή την διαδικασία....

αν πραγματικά, έβλεπα το θέμα αυτό αφ'υψηλού δεν θα είχα μπει καν στον κόπο να γράψω γι'αυτό...

όπως και να 'χει,
όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Shadow of the Shadow
Η ύπαρξη αυτού του φαινομένου κάπου βασίζεται και οι συνέπειες και οι αιτίες δεν φτάνει να ονομαστούν και να αναλυθούν αλλά και να μελετηθούν σε βάθος ώστε να κατανοήσουμε πλήρως την αρχή αυτής της τακτικής. Η κατανόησή του θα βοηθήσει κι εμάς τους ίδιους να ξεφύγουμε από παγίδες. Παγίδες ποικιλόμορφες που αποσκοπούν την απαλλοτρίωση των αρχών και της λογικής είτε παγίδες που άθελά μας θα στήσουμε μόνοι μας. Όπως την παγίδα της πόλωσης και των άκρων.

θεωρώ πως ακριβώς η κατανόηση εις βάθος θα βοηθήσει τον καθένα από μας να αλλάξει, όμως δεν πιστεύω πως αυτό είναι λίγο....
από κάπου πρέπει να ξεκινήσει η αλλαγή και αν όχι από εμάς τους ίδιους από ποιον?

θα περιμέναμε μήπως τα όποια κέντρα εξουσίας που τα ίδια προωθούν αυτή την οπτική να κάνουν κάτι για να το διορθώσουν?

μήπως ακριβώς επειδή επενδύουν σε μία από τις βαθύτερες ανάγκες (και απολαύσεις) του ανθρώπου δεν καθοδηγούν τις μάζες?

Galadriel

Away from harm
10-06-05, 00:09
Αυτο που εγω δεν καταλαβαινω ειναι γιατι μια συζητηση πανω σε αυτο το θεμα αυτοματα σημαινει κ αναπαραγογη του.δεν ειναι μια συζητηση πανω στο σεχ αλλα πανω στους τροπους που μας επιβαλεται.Περα απο αυτο,οταν τα θεμελια ενος συστηματος ειναι τοσο δυνατα,οταν ενας μοχλος εξουσιας ειναι τοσο δυνατος οσο αυτος του σεχ τοτε δεν μπορει να υπαρξει αλλαγη με μεθοδικο τροπο κ ατομικα οπως ακριβως αναφερεται παραπανω κ αυτο γιατι ο κοσμος ειναι κοιμοισμενος κ αρκετα βολεμενος πανω σε αυτο το θεμα.Πιστευω πως το καθε θεμα ειναι προς συζητηση.Σκοπος δεν ειναι να κανουμε αναλυσεις επι αναλυσεων σε οτι εχει να κανει με το ποσο καλα θα κανουμε αν συζητησουμε αυτο το θεμα.την χαμενη μας απλοτητα πρεπει να ξαναβρουμε κ να συζηταμε για οτιδηποτε μας απασχολει κ μας προβληματιζει.Ας κανουμε τις νυχτες μας κοινοτητες........

Shadow_of_the_Shadow
14-06-05, 20:59
[...]

-Ποια η σχέση ερωτισμού και εξουσίας; Στα έργα σας ερωτοτροπούν άνθρωποι πολύ διαφορετικών κοινωνικών τάξεων. Υπάρχει κάποιο όραμα πίσω απ' αυτό;
«Συνήθως, οποιαδήποτε μορφή εξουσίας τείνει να ελέγξει τον ερωτισμό. Αυτό επειδή το σεξ είναι ένα από τα πιο δυνατά ανθρώπινα ένστικτα και ελέγχοντάς το κατά κάποιο τρόπο ελέγχουμε την κοινωνία. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτή η τάση γίνεται έως και αρρωστημένη, π.χ. κατά τον ευρωπαϊκό Μεσαίωνα. Η αλήθεια αυτή μπορεί να μας δώσει την ελπίδα ότι, εάν ανατρέξουμε το δρόμο αντίστροφα, ίσως μπορούμε σε μερικές περιπτώσεις να πετύχουμε την απελευθέρωσή μας μέσα από τον ερωτισμό. Εντούτοις δεν αρκεί αυτή καθεαυτή η ερωτική σχέση ανάμεσα σε διαφορετικά κοινωνικά στρώματα. Αυτό υπήρχε πάντα και πολλές φορές απλώς τονίζει την ανισότητα των σχέσεων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι συχνά η σχέση του διευθυντή με τη γραμματέα του».

[...]

Από συνέντευξη του Μίλο Μανάρα στο "&7" της κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας με αφορμή την έκθεση έργων του στον Μύλο Θεσσαλονίκης.
Για ολόκληρη την συνέντευξη είτε παρτε την εφημερίδα είτε πηγαίνετε εδώ:
http://www.enet.gr/online/online_hprint.jsp?q=%EF+%F0%EB%E1%ED%E7%F4%E7%F2+% E5%E9%ED%E1%E9+%E9%E4%E9%EF%EA%F4%E7%F3%E9%E1+%EB% E9%E3%F9%ED&a=&id=71958008

mrpv
14-06-05, 22:30
Το γυμνό στην διαφήμιση, η ερωτική πράξη στην διαφήμιση, δεν αποτελούν απαραίτητα σεξισμό, αλλά ωραιοποίηση. Αν θέλεις να διαφημίσεις προφυλακτικά δεν θα κάνεις ένα φιλμ με αγρότες στην συγκομιδή. Σεξικίστικη διάσταση παίρνουν στα μάτια μας, εμείς οι ίδιοι το τοποθετούμε εκεί. Κατακρίνουμε μια διαφήμιση που πουλά κάτι τέτοιο και όχι μια διαφήμιση που για να προωθήσει ένα γάλα εμπορεύεται την αγωνία της μάνας για το παιδί της και την υγεία του.

Σεξισμένος, σεξούμενος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο είναι κάποιος (θα μιλήσω για άνδρα για να μην προκαλέσω με τις γυναίκες) ο οποίος φροντίζει με την όλη του εικόνα - παρουσία να εμπνέει στο άλλο φύλλο την σεξουαλική έλξη, την επιθυμία μόνο και μόνο για να την φέρει σε αυτή την θέση. Ο σκοπός του δεν είναι τελικά αυτό, το ίδιο το σεξ αλλά η επιβολή ή η επιβεβαίωση μέσα από αυτό.

Η εικόνα με το κορδονάκι έχει και σκοπεύει σε άλλα επίπεδα του ψυχισμού μας των ενστίκτων μας. Είναι κάτι πιο βαθύ. Το κορδόνι αυτό είθισται να συνοδεύεται από ένα νεανικό, σφριγηλό σώμα. Η νιότη και η υγεία στην γυναίκα αποτελεί τεκμήριο ικανότητας για αναπαραγωγή. Στην προσπάθεια του άνδρα για διαιώνιση η γυναίκα ακριβώς αυτό έχει σαν θέλγητρό της.

Όταν λοιπόν κατηγορούμε αυτές τις διαφημίσεις κάνουμε λάθος. Αυτό είναι ότι αρνούμαστε την ίδια μας την φύση και κατηγορούμε το γυμνό. Αυτό για εμένα δείχνει ανθρώπους πουριτανούς, ανθρώπους που δεν έχουν συμβιβαστεί με την ίδια τους την φύση, ανθρώπους εμποτισμένους με τις θρησκευτικές απόψεις περί έκφρασης περί ενδυμασίας περί προσωπικότητας. Το γυμνό ή η εμφάνιση όλο και περισσότερης σάρκας είναι το μέλλον, ο τρόπος ζωής μας αλλάζει και φυσικά οδεύει προς τον γυμνισμό, για έναν απλό λόγο, λόγο της τεχνολογικής προόδου και των ανέσεων, τα ρούχα τα χρειαζόμαστε όλο και πιο λίγο.

Μέχρι τώρα ήσασταν εκτός θέματος το θέμα σας ήταν ο Πουριτανισμός στον Ερωτισμό και όχι ο σεξισμός στον άνθρωπο και εν γένει στην ανθρώπινη κοινωνία.

Away from harm
15-06-05, 00:05
Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να απαντησω στο παραπανω κειμενο.δεν υπαρχει λογος ο καθενας αλλωστε κρινει κ κρινετε.Διαβαστε το κειμενο του Μrpv να γελασετε.

Σε λιγο η πικρα θα σβησει στα χειλη,θα γινουν εχθροι οι καλητεροι φιλοι κ εμεις ηθοπιοι θ απαγγελουμε στιχους,μια αθλια γενια ενος αοσμου πληθους...

Shadow_of_the_Shadow
15-06-05, 01:08
mrpv θα διαφωνήσω μαζί σου, όχι για το τι είναι σεξισμός και τι πουριτανισμός αλλά που απαντούνται αυτά τα δύο.
Είπες για διαφήμιση προφυλακτικών αλλά ξέχασες να αναφέρεις διαφημίσεις αυτοκινήτων, ποτών, βιβλίων, αναψυκτικών, γιαουρτιών, απορρυπαντικών, σαμπουάν, λοστών, κορδονιών, ψωμιών, τραπεζών, δανείων, εκπομπών, δελτία ειδήσεων, δελτία καιρού, εξώφυλλα περιοδικών, ζαντών, λαστίχων, γομολαστίχων και άλλων...
Το γυμνό μου αρέσει, το λατρεύω και το επιζητώ σαν γνήσιο θηλαστικό. Όπως επιζητώ και τόσα ακόμη πράγματα στην ζωή που έχουν άμεσα ή έμμεσα σχέση με τον ερωτισμό. Άλλο ερωτισμός όμως κι άλλο ναρκισσισμός. Τελείως διαφορετικά πράγματα.
Όταν όλα λοιπόν περιστρέφονται γύρω από το σεξ, τότε όταν θα πας να πάρεις αμάξι οι ορμόνες σου θα έχουν άποψη. Όταν θα πας να πάρεις οδοντογλυφίδες, τότε οι ορμόνες σου θα έχουν άποψη. Όταν θα πας στον κουρέα/κομμωτήριο τότε οι ορμόνες σου θα έχουν άποψη. Όταν κάνεις τα πάντα για την τελετή της αναπαραγωγής τότε θα γαμιέσαι για πάντα. Ένας νυμφομανής Σίσυφος θα είσαι, δίχως καιρό να αφήσεις την πέτρα και να κοιτάξεις λίγο πέρα από το ύψωμα που την σπρώχνεις.
Αλίμονο, τα περισσότερα πράγματα γύρω από το σεξ περιστρέφονται όπως και να το κάνουμε αλλά και το σεξ οφείλει να περιστρέφεται γύρω από τον άνθρωπο και να μην είναι το κέντρο του σύμπαντος. Ο εγωκεντρισμός μόνο σε οπισθοδρομικές καταστάσεις μπορεί να οδηγήσει.

Και μην ξεχνάμε ότι οι διαφημίσεις δεν είναι "χωρίς λόγια"* αλλιώς θα ήταν γελοιογραφίες. Αλλά τα σχολιάκια παραπέμπουν σε δυο πόλους. Ή παίρνεις αυτό το αμάξι κι έχεις αυτήν την γκομενάρα ή δεν το παίρνεις και δεν παίρνεις την γκομενάρα. Ή πίνεις κοκα κόλα και έχεις χαρούμενους φίλους και χαβαλέ ή δεν πίνεις κόκα κόλα και είσαι ξενέρωτος. Ή πας στα σιλουέτ και μπορείς να πας στην παραλία χωρίς να αισθάνεσαι άσχημα, ή πας με τις πατσές σου και έχεις τύψεις που εμφανίστηκες. Δεν εννοώ ότι αυτό σκέφτεται ο καθένας αλλά η λογική των διαφημίσεων είναι ευφανέστατη.
Μην κάνω αναφορά και για τα ρολάκια που προβάλλονται για πιο εύπευτη αποδοχή.
Εξάλλου ο Παβλώφ έδειξε με τα σκυλάκια του ότι η επανάληψη είναι η καλύτερη μάθηση.
Μπορεί να μην υπάρχουν αλλαγές που να μπορούμε να αντιληφθούμε από τον καταιγισμό διαφημίσεων που δεχόμαστε (κατάρα στην μέρα των διαστημικών διαφημίσεων) αλλά ο εκφυλισμός υπάρχει.

Ακόμη, το γυμνό δεν ξεκίνησε από τις διαφημίσεις. Αυτές έρχονται μετά από όποια κοινωνική επανάσταση ή ρεύμα της τέχνης και λεηλατούν ότι μπορούν από ανθρώπινες αξίες και σκέψεις, όπου τα κόβουν και ράβουν όπως γουστάρουν.

Και μην ξεχνάμε ότι οι διαφημίσεις πάντα δείχνουν γυμνά κτλπ αλλά ούτε μια ακατάλληλη λεξούλα. Το μόνο που εκμεταλλεύτηκαν ήταν αυτή η ίδια η κατάρρευση του πουριτανισμού. Σειρά έχουν οι ευαίσθητες λεξούλες.

Φιλικά.

mrpv
16-06-05, 22:24
Shadow of the Shadow

Βλέπω μια μικρή σύγχυση. Έφερες τον ερωτισμό, την λέξη, μέσα στις θέσεις σου για τον σεξισμό. Αυτό είναι μια σύγχυση από μόνη της.

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

Πρώτα μίλησα για τον στόχο της διαφήμισης ο οποίος δεν έχει σχέση με τον σεξισμό αλλά με τον ερωτισμό. Η διαφήμιση πρέπει να προκαλέσει, παλαιότερα έφτανε το πρόσωπο μιας γυναίκας επάνω σε ένα πακέτο τσιγάρα, σήμερα αυτό είναι απλά γραφικό ή κλασικό. Λόγο των πολιτισμικών εξελίξεων ένα όμορφο πρόσωπο δεν φτάνει. Αλλά όλα αυτά αφορούν τον ερωτισμό έχουν στόχο τα ένστικτά μας. Αν η πορεία καταλήγει στην σεξουαλική πράξη δεν πρέπει να μας συγχύζει.

Ύστερα ο σεξισμός, όπως και προείπα, δεν έχει στόχο την ερωτική επαφή, αλλά την επιβολή μέσο αυτής. Μπορεί η εικόνα στα σύνορα του ερωτισμού (ο οποίος περιέχει όλα αυτά ένστικτα) με τον σεξισμό να είναι θολή αλλά γενικότερα τα εδάφη τους είναι διαφορετικά. Κακή διαφήμιση υπάρχει, και το αρνητικό στοιχείο της δεν είναι πάντα σχετικό με το ερωτικό κλπ. Η κακή, ανήθικη διαφήμιση πάντα στοχεύει στο ασυνείδητο του ανθρώπου. Τεκμήριο αυτού που λέω είναι η ίδια η διαφήμιση. Μια κολόνια που θα βελτιώσει τις επιτυχίες μας με το άλλο φύλο έχει σαν κεντρική ιδέα την επιβολή την μοιραία έλξη και σπάνια έχει γυμνό ή πολύ λιγότερο από ότι άλλες διαφημίσεις π.χ. σαμπουάν. Δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη να σου κινήσει τα ερωτικά σου ή σεξουαλικά σου ένστικτα απλά παίζει με το προσωπικό σου εγώ και την δυνατότητά σου να επιβληθείς στο ερωτικό ή σεξουαλικό σου ενδιαφέρον.

Κατόπιν όλοι οι άνθρωποι είμαστε πουριτανοί, η κοινωνία μας αλλά και ο προσωπικός μας περίγυρος μας έχουν δημιουργήσει τέτοια πρότυπα τα οποία αντανακλαστικά λειτουργούν στα ερεθίσματά μας. Αν μπορέσουμε να τα αφαιρέσουμε το τοπίο αλλάζει τραγικά. Μια νέα, ωραία δίπλα σε ένα πολυμορφικό αυτοκίνητο παραπέμπει στην οικογενειακή ζωή όσο προκλητικά και να είναι ντυμένη.

Σεξισμός στην διαφήμιση υπάρχει αλλά είναι πολύ λίγος τελικά. Έχει και αυτός την θέση του.

Εξ’ άλλου ο σεξισμός είναι η σεξουαλικά δομημένη κατάσταση η οποία έχει σχέση με την όποια εκμετάλλευση της γης που το σεξ (sex) προσφέρει, αλλά πάντα ως άμεσος καρπός.

Shadow_of_the_Shadow
17-06-05, 01:42
Θα διαφωνήσω με την σύγχυση. Και νομίζω πως εξελίσσεται σε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.
Ευχαριστώ mrpv για την οπτική σου.
Να εξηγήσω λοιπόν την δική μου.

Καταρχήν οι διαφημίσεις δεν κάνουν καμιά καινοτομία, όσον αφορά τουλάχιστον τους κοινωνικούς ρόλους, που μας απασχολούν στην παρούσα συζήτηση. Γιατί απλούστατα απευθύνονται σε ένα καταναλωτικό κοινό, όπου αφουγκράζονται τον παλμό του και μαντεύουνε την απάντησή του στην ερώτηση που του θέτουνε τόσο φαινομενικά αθώα, "ΤΙ ΘΕΣ;"

Ακούγοντας λοιπόν τις εύκολες απαντήσεις - που έχουν εύκολες εφαρμογές - οι διαφημιστές θα θυσιάσουν αβίαστα στον βωμό του κέρδους την ανθρώπινη αξιοπρέπεια καθιερώνοντας έτσι την γυναίκα στον ρόλο της νοικοκυράς-μητέρας-εμφανίσιμης, της νεαράς σεξοβόμβας που όταν λούζεται έχει οργασμό, που όταν τρώει γιαούρτι είναι λες και... που όταν περπατάει είναι σαν να... τέλος πάντων. Ότι και να κάνει αποτελεί μέρος του χορού του ζευγαρώματος. Ομοίως για τον άνδρα. Αλλά το γεγονός πως αυτός είναι ο κυνηγός και η γυναίκα το θήραμα δεν πολυασχολούνται μαζί του. Ψέμματα!

Το πιο εύκολο μονοπάτι για να κερδίσει μία διαφήμιση λοιπόν, είναι όχι μόνο η προβολή ερωτικών εικόνων αλλά και καλλιεργώντας μια σχέση μεταξύ καταναλωτή και προϊόντος. Για να πείσεις τον καταναλωτή να αγοράσει ότι σκατά εσύ πουλάς, θα πρέπει να τον πείσεις ότι αυτό το σκατό το χρειάζεται και αν αυτό το σκατό δεν χρησιμεύει πουθενά, τότε θα πρέπει να το παίξεις πλαγίως.
Παράλληλα θα πρέπει να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ καταναλωτή και προϊόντος. Όταν λέμε προϊόν εννοούμε και όλο το concept της διαφήμισης. Γιατί η διαφήμιση χαρακτηρίζει το προϊόν.

Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, οι άνθρωποι προβάλλονται ως αντικείμενα του σεξ κι όχι ως ερωτικά μέσα. Μην ξεχνάμε επιπλέον ότι οι διαφημίσεις δεν είναι τέχνη, άσχετα αν είναι παράγωγο τέχνης. Απλά παίρνει όλα εκείνα τα επικοινωνιακά και εκφραστικά μέσα, της κάμερας, της σκηνοθεσίας, του φωτισμού, του ντεκουπάζ, του μοντάζ, κτλπ για να προωθήσει τις δικές της ανάγκες καταλήγοντας πάντα σε κάτι φθηνό γιατί απλούστατα σκοπός της διαφήμισης είναι να μεγαλοποιήσει, να μπερδέψει, να αντιστρέψει, να ταυτίσει, αξίες και πρόσωπα που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους (είτε προσωπικότητες είτε όχι) με την εύκολη συνταγή των ερωτικών ερεθισμάτων.

Αυτή είναι λοιπόν η δική μου οπτική όπου βλέπω άνδρες και γυναίκες να προβάλλονται μέσα από τις διαφημίσεις με μια καθολικά σεξιστική ματιά βάζοντας τους σε μια ζυγαριά, θυμίζοντας την λογική των γυρισμάτων μιας πορνοταινίας αλλά εκεί υπάρχει το υπερέχων target group των ανδρών με αποτέλεσμα τις κλασικές cumshot σκηνές με τον άνδρα σε θέση απρόσωπου κυρίαρχου και τις γυναίκες close up ή medium shot.

mrpv
20-06-05, 16:43
Πρέπει να κάνω μια μικρή υποχώρηση στις απόψεις μου εδώ βάζοντας την έννοια της δεκτικότητας του υποκειμένου και εν κατακλείδι την υποκειμενικότητα αυτή καθ’ αυτή. :)

Το life style που οι διαφημίσεις προβάλουν για να επιτύχουν το στόχο τους είναι σχετικό. Μέχρι πριν λίγα χρόνια η κύρια πηγή ήταν το διεθνές jet set, σήμερα οι εικόνες είναι πιο βατές και πιο προσιτές στην ζωή αλλά πάντα κάτι πιο πάνω. Όλα αυτά χαρακτηρίζουν την επιθετική διαφήμιση, υπάρχει όμως και η συμβουλευτική διαφήμιση η οποία παίζει με άλλους όρους. Εκεί πρέπει να υπάρχει άμεση σχέση αιτιατού αποτελέσματος. Το τελικό ωφέλημα είναι που πουλάει όταν αυτό περάσει σωστά στον καταναλωτή. Πατέντες και κόλπα υπάρχουν πολλά ένα χρώμα π.χ. στην διαφήμιση υπάρχει και στο σταντ του προϊόντος. Αυτό βοηθά το υποσυνείδητο να κάνει συνειρμό όταν τελικά θα βρεθεί μπροστά στο προϊόν.

Πίσω στο θέμα

Όταν παρακολουθεί το υποκείμενο (ο καταναλωτής) μια κυρία καλλίγραμμη και λοιπά να ξαπλώνει στον άνετο καναπέ της στο υπέροχο σπίτι της και να απολαμβάνει το γιαουρτάκι της αναλόγως του ψυχισμού του θα του μείνει ή το ποδαράκι της εν λόγο κυρίας ή ο καναπές ή το υπέροχο σπίτι. Κατά τον ψυχισμό του γράφοντος ο καναπές κερδίζει όλη την διαφήμιση αλλά και την προηγούμενη και την επόμενη για τον απλούστατο λόγο ότι η έλλειψη του είναι αυτή της ανάπαυσης.

Κατά τον ψυχισμό άλλου υποκειμένου θα υπάρξουν διαφορετικές προσλαμβάνουσες εικόνες. Ίσως ακόμα και αυτό το καλλίγραμμο ποδαράκι της εν λόγο κυρίας να του προκαλέσει τα σεξουαλικά του ένστικτα.

Περί ορέξεως ουδείς ο λόγος. Σε λίγες περιπτώσεις θα του μείνει το γαλακτοκομικό προϊόν το οποίο έτσι κ’ αλλιώς δεν είναι καθόλου καλό για τους ενήλικες, σε περίπτωση που κάποιοι από εδώ δεν το γνωρίζουν. Ίσος θα πρέπει κάποια στιγμή να ανοίξουμε και ένα θέμα για τα γαλακτοκομικά.

Tελικά
Με την αυστηρή όμως έννοια του σεξισμού η πιο πάνω διαφήμιση δεν έχει σεξισμό.

Optimus
22-06-05, 01:20
Ενδιαφέρον θέμα, όσο διάβαζα έβρισκα πολλά σημεία στα οποία ήθελα να απαντήσω, αν και τώρα ξέχασα ποιά ήταν αυτά οπότε θα γράψω λίγα πράγματα για σήμερα.

Φαίνεται να υπάρχει μεγάλη σύγχυση όσον αφορά το σεξ, η οποία δεν συντηρείται μόνο από τις διαφημήσεις αλλά κυρίως από την κοινή γνώμη, τις συζητήσεις, την κοινωνία γενικότερα. Γιατί έχουν τόση πέραση τα σεξιστικά ανέκδοτα; Γιατί συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε λέξεις που έχουν σχέση με το σεξ για να μειώσουμε λεκτικά τους άλλους; Γιατί μεγαλοποιείται το σεξ και η αναζήτηση ερωτικού συντρόφου τόσο πολύ, λες και είναι το νόημα της ζωής, ενώ παράλληλα είναι άφταστο όνειρο για μερικούς νέους; Γιατί ενώ είναι κάτι το τόσο φυσικό και ανθρωπίνο (Κάποια στιγμή στη ζωή μας όλοι θα βρουν τον ερωτικό σύντροφο τους, βασικό κομάτι από το οποίο περνάμε όλοι), ξεκινάει σαν ένα ταμπού, απαγορευμένο (Γιατί πριν τα 18 δεν κάνει δηλαδή και μετά κάνει; Θεωρητικά όλοι ασχολούμαστε και αποδεχόμαστε το σεξ, αλλά δεν το συζητάμε προς τα έξω. Οι γονείς μας έτσι μας φτιάξανε, αλλά αν μας δουν μικροί να βλέπουμε τσόντες, αμηχανία και θυμός έρχεται. Πολύ περίεργο..). Δεν ξέρω ακόμα τι άλλο επικρατεί στις σχέσεις, και από την πλευρά του γυναικείου ψυχισμού. Βλέπω ίσως σύγχηση κυρίως γιατί εγώ ξεκίνησα μπερδεμένος..

Προσωπικά βρίσκομαι στην κατηγορία του νέου που δεν έχει βρει ακόμη σύντροφο (και δεν φοβάμαι να το πω εδώ) και παλιά με βασάνιζε λιγάκι αλλά τώρα έχω πάψει να νοιάζομαι για αυτές τις φοβίες (και αυτές αρχικά προερχόμενες από τα σχόλια των συνομήλικων μου) και νοιώθω καλύτερα. Προσπαθώ μόνο να βρω τον πραγματικό μου εαυτό πίσω από όλα αυτά που έχουν στηθεί και ας σημαίνει αυτό ότι μπορεί να αργήσω στην εύρεση συντρόφου (άλλη μια φοβία, ο χρόνος. Θα γίνεις 40 χρονών και ακόμα δεν.. λένε ;P). Είναι καλύτερα έτσι πιστεύω για μένα..

Και όλα αυτά μετά γίνονται φωνές μες στο κεφάλι σου, όταν έχεις μεγαλώσει, δεν χρειάζεται να σου το λένε πια οι διαφημήσεις ή οι ανθρώποι γύρω σου. Ύστερα από μια περίοδο ανακάλυψα ότι για κάθε κοινωνική φοβία μου (εκτός από το σεξ, υπάρχουν και άλλα που με εκνευρίζουν), υπεύθυνες ήταν οι φωνές μέσα στο κεφάλι μου (αλληγορικά, δεν είμαι σχίζο ;)) που με στεναχωρούσαν. Βέβαια, οι ελάχιστες επηρροές από φίλους, οικογένεια και μ.μ.ε., τώρα πια απλώς συντηρούσαν τις φοβίες που υπάρχουν μέσα στο μυαλό μου. Κατάλαβα ότι απλώς θα πρέπει να τις αγνοήσω και να προσπαθήσω να βρω τον εαυτό μου αντί μόνο να καταριέμαι την κοινωνία. Εκεί παίζεται το παιχνίδι..

Ξέφυγα λίγο οπότε θα σταματήσω εδώ (και είχα πει αρχικά ότι θα γράψω λίγα ;)), επίσης ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά (image sex) έχει γράψει ο Λουκάς Καβακόπουλος στο τελευταίο Ζενίθ.

χρηστος καραγιαμπας
05-12-05, 03:18
το σεξ είναι η χορευτικη σταση του σωματος ενός εκάστου και περαν αυτου είναι το λυκοφως των ειδωλων

the_black_planet
05-12-05, 05:57
Φιλε μου χρηστο καραγιαμπα μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο που ειπες γιατι για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα τι εννοεις με 2 φρασεις μονο...

Παθοκτόνος
05-12-05, 16:19
Καλησπέρα!!Χαίρομαι που υπάρχουν συν-νεολαίοι που δεν έχουν ακόμα αγελοποιηθεί κατά τα κελεύσματα της Νέας Τάξης Πραγμάτων.Έχω πολλά να πω...
Είναι προφανές πως ευρισκόμεθα σε μία περίοδο(σχεδόν βίαιας)ομογενοποιήσεως των εθνών,των λαών.Οι όποιες συλλογικές(εθνικές,"θρησκευτικές") συνειδήσεις
βάλλονται στο όνομα μίας δήθεν ειρηνικής συνύπαρξης που θα έλθει(λέγουν κάποιοι)μέσω όχι μόνον της (κατ'επίφασιν)συνδιαλλαγής,αλλά και κατάργησης των όποιων ιδιαιτεροτήτων σε εθνικό και ατομικό επίπεδο.Αυτό επιτυγχάνεται(κυρίως) μέσω του λεγομένου"αμερικάνικου εισβολισμού".Παράδειγμα χαρακτηριστικό:οι ταινίες που προβάλλονται στους μεταμοντέρνους πολυκινηματογράφους είναι σε ποσοστό άνωθεν του 90% εκ του(εβραιοκρατούμενου)Hollywood.
Έτσι λοιπόν,ο άνθρωπος του μέλλοντος οφείλει να είναι πειθαρχημένος στις κάλπικες ψευδο-αξίες που προβάλλονται υπνωτιστικά παγκοσμίως.Για αυτόν τον λόγο βλέπουμε τέτοιες και τόσες αναφορές στο σεξ παντού,στα περιοδικά(κυρίως απευθυνόμενα σε νέους),στις (γιγαντο)διαφημίσειςκ.λπ.,κ.λπ.Για να επιτευχθεί μία τέτοια ομογενοποίηση,θα μπορούσε ως συνεκτικό στοιχείο να χρησιμοποιηθεί π.χ. η Ορθοδοξία(όπως έγινε στην "Βυζαντινή" Αυτοκρατορία της Νέας Ρώμης) κ.α.Όμως,ο σκοπός είναι άλλος κι είναι πολύ πιο βαθύς και σκιώδης για τους κινούντες τα νήματα και όχι για τα κατά τόπους όργανά τους...Ο σκοπός τους είναι η μετατροπή του παγκοσμίου πληθυσμού σ'ένα "πορνοστάσιο",ένα διεφθαρμένο,παγερό,αριβιστικό κοπάδι σ'ένα απελπισμένο,αδιάλλειπτο τρέξιμο για τις βιοτικές μέριμνες,χωρίς χρόνο για οποιαδήποτε λατρεία προς το Θείο ή,τουλάχιστον,για οποιονδήποτε μεταφυσικό στοχασμό...
Οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι(π.χ. Σωκράτης κ.α.)ακόμη-ακόμη είχαν μιλήσει για τον φονικό ρόλο της(δίχως χαλινό)υπόκυψης στις επιθυμίες του αλογιστου μέρους της ψυχής και δίδασκαν-οι περισσότεροι-την αδιαφορία προς αυτές.Χαρακτηριστική η ρήση που γράφω από μνήμης και δεν ξέρω σε ποιον ανήκει:"Κρείσσον αποθανείν ή δια της ακρασίας την ψυχήν αμαυρώσαι"...Καλύτερα να αποθάνης παρά να μαυρίσεις την ψυχή σου διά της σεξουαλικής α-συγκράτειας...
mrpv,ο Πουριτανισμός αποτέλεσε αίρεση του Χριστιανισμού...Αυτά,ευχαριστώ για την υπομονή... :)

the_black_planet
05-12-05, 20:16
Φιλε μου Παθοκτονε,συγχαρητηρια για το προηγουμενο σου ποστ κ τους προβληματισμους σου με τους οποιους συμφωνω απολυτα!Οντως υπαρχει μια προσπαθεια απο αυτους που μισουν τη ζωη κ τις υψηλες αξιες για αγελοποιηση κ απαξιωση του ανθρωπου.Οπως εχουν χτυπησει λυσαλαια ολες τις μεγαλες κ υψιστες αξιες,ετσι χτυπουν κ το Θεο Ερωτα.Για την ακριβεια προκειτε για ατομα με ψυχικες διαστροφες.Οπως εχω ξαναπει δεν ειναι τα παθη μας που δημιουργουν το κακο αλλα οι ψυχικες διαστροφες,των οποιων τα αιτια ακομα ερευνω.Ο πραγματικος ερωτας σαν Θεος κ σαν αξια βασιζεται στην αυταπαρνηση,την αλληλοεκτιμηση κ τον αλτρουισμο,το να νιωθεις τον αλλο σαν συνεχεια του εαυτου σου,να συμπασχεις μαζι του.Στις ιδιες αρχες αλλωστε βεσιζετε κ η φιλια,γι'αυτο κ στην αρχαια Ελλαδα δεν ηταν διακριτα τα ορια ερωτα κ φιλιας.Το να αποζητας τον ερωτα μονο για την ικανοποιηση των ενστικτων σου κ την ηδονη ειναι διαστροφη της φυσης.Δεν λεω οτι ειναι κακο να ζητας την ηδονη,κακο ειναι οταν συμβαινει μονο αυτο,πρεπει κ να εχεις σαν σκοπο το να προσφερεις ηδονη.Ο ερωτας δλδ ειναι ενα μυστηριο που ο καθε ανθρωπος προσφερει στον αλλο ανιδιοτελως ο,τι πιο ομορφο κ ευγενικο εχει στα βαθη της ψυχης του.Δυστυχως σημερα βλεπουμε να προβαλετε απο τις σκοτεινες δυναμεις που ελεγχουν την ενημερωση το να αποσκοπουμε μονο στην προσωπικη ηδονη κ ωφελεια,θαβουν δλδ τα χαρακτηριστικα που αποτελουν τη Θεια μορφη του ερωτα κ προσπαθουν ετσι,αλλωστε αυτος ειναι ο κυριος σκοπος τους,να καταστησουν τους ανθρωπους ιδιωτες,εγωιστες κ υλιστες κ να τον βυθισουν στο πνευματικο σκοταδι,γιατι γνωριζουν πολυ καλα οτι ο ανθρωπος καθιστατε αδυναμο ον οταν ειναι μονος του κ αποκομενος απο τις υψιστες αξιες,ενω αντιθετα η ενωση με το συνολο κ η ψυχικη κ πνευματικη εξελιξη,μεσω της ενδοσκοπισης κ του στοχασμου τον κανουν παντοδυναμο κ ελευθερο,αρα η επιθυμια τους για εξουσια σε τετοια περιπτωση θα εμενε ευσεβης ποθος.Οπως ελεγε κ ο Χριστος "εγω ειμαι ο δρομος" πρεπει δλδ να ανοιξουμε το μυαλλο μας κ να εξασκησουμε αρκουντως την λογικη μας ωστε να προσεγγισουμε νοητικα τις υψιστες αξιες κ να ανακαλυψουμε το Θεο κ οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ισοι απεναντι στο Θεο κ οτι η εξουσια πανω σε συνανθρωπους ειναι η μεγιστη εκφραση του κακου αλλα κ κατι αδυνατο,υπο φυσικες συνθηκες κ οχι συνθηκες διαστροφης,παρακμης κ αλλοτριωσης της ανθρωπινης φυσης,οπως αυτες που επικρατουν σημερα...

beetlejuice
05-12-05, 20:29
Πριν ξεκινησω και εγω την παραθεση της αποψης μου σε αυτο το ζητημα (που αγγιζει απο φιλοσοφικα εως και κοινωνικα ζητηματα) να αυτοπροσδιοριστω ως ανθρωπος που απεχθανεται τα "ακρα".

Νομιζω οτι η συζητηση εξελιχθηκε υπεροχα και αγγιξε παρα πολλες πτυχες. Σεξισμος, ερωτισμος, διαφημιση, καταναλωτισμος, το σεξ σαν μεσο επιβολης της αποβλακωσης στους λαους κτλ...
Αιτια να παρεμβω στη συζητηση ειναι (ποιος αλλος ; :D ) η αποψη του Παθοκτονου που για αλλη μια φορα με προκαλει να απαντησω (αυτο φυσικα ειναι καλο για την αναπτυξη του διαλογου-μιας και ειτε συμφωνω μαζι του ειτε οχι ειναι ενας εξαιρετος συζητητης! :rolleyes: ).

Κατ' αρχας θα συμφωνησω μαζι του οτι ο σεξισμος ειναι στην εποχη μας ενα μεσο επιβολης μιας καταστασης απο αυτο που πολλοι ονομαζουν ως Νεα Ταξη Πραγματων. Το σεξ, η βια, ο φανατισμος στο ποδοσφαιρο (αλλα και ο θρησκευτικος φανατισμος!), οι κομματικες αντεγκλησεις, σιγουρα αποπροσανατολιζουν το κοπαδι απο τα πραγματικα προβληματα και ακομη χειροτερα, απο την αναζητηση των λυσεων τους.

Απο κει και περα... Μετα την ενθρονιση του νεου αρχιεπισκοπου, παρατηρησαμε μια πολιτικη της ελλαδικης εκκλησιας να εισελθει στα εγκοσμια και να προαγει το προφιλ του "σωσια" του ελληνισμου (μεσα απο τον ορο "ελληνοχριστιανισμος" και οχι χριστιανισμος) απο την επερχομενη Νεα Ταξη και Παγκοσμιοποιηση. Επειδη δεν ειναι αυτο το θεμα μας εδω, απλα θα αρκεστω να κρινω πως ειναι ανουσιο και εξαιρετικα επικινδυνο (βλ. και http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=673 ) να αμυνόμαστε πίσω από υβριδικές θρησκευτικές βάσεις .Ισως θα πρεπε να ανοιξουμε ενα τοπικ ωστε να προταθουν οι λυσεις αντιμετωπισης της καταστασης.

Θα ηθελα να θιξω επισης και ορισμενα αλλα ζητηματα που τεθηκαν . Το οτι μελετουμε την Αρχαια Ελλαδα, τη φιλοσοφια της, τις πτυχες των πολτευματων της, το θρησκευεσθαι των προγονων μας κτλ, δεν σημαινει οτι το λατρευουμε τυφλα ή οτι θελουμε να το αντιγραψουμε. Ο ιδιος ο Κορνηλιος Καστοριαδης αναφερει πως "Η αρχαια Ελλαδα δεν ειναι προτυπο, ουτε μοντελο προς μιμηση, οπως αλλωστε δεν μπορει να ειναι κανενα ιστορικο εργο σε οποιονδηποτε τομεα. Θεωρω ομως, οτι πρεπει να λειτουργησει για μας σαν ενα γονιμοποιημενο σπερμα, δεδομενου οτι μας επιτρεπει να δουμε εν τη γενεσει τους πληθωρα στοιχειων παντοτε επικαιρων - μπορει και πρεπει να ειναι για μας κεντρισμα, εμπνευση και πηγη ιδεων"

Οπως λοιπον ο Παθοκτονος ανεφερε μεμονωμενα μια φραση του Σωκρατη, θα μπορουσα κι εγω να αναφερω ρησεις (πανω στο ζητημα) των Επικουρειων! Ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω... Το ζητημα ειναι να προσαρμοσουμε στις σημερινες συνθηκες τις σκεψεις των προγονων μας και οχι να τις χρησιμοποιουμε τυφλα και κατα το δοκουν (αν και υπαρχουν ρησεις καθαρα διαχρονικες!*). Αλλιως εφαρμοζουμε το δογμα "πισω ολοταχως"!

Αλλιως απαρνουμαστε την βιολογικη αναγκη της σωματικης επαφης! Αλλιως απαρνουμαστε το δωρο του Θειου Ερωτος που τοσο υμνησαν ολοι οι λαοι. Αλλιως οδηγουμαστε σε προτυπα (για να ερθω στην πραγματικοτητα!) τυπου γνωστου τηλεσταρ 75+ θεολογου ή 35αρη συγγραφεα ασχολουμενου με τους Λεξαριθμους που εχουν παραδεχτει οτι ουδεποτε εχουν ερθει σε επαφη με γυναικα, ή ακομη και του "τηλεοπτικου" Κατακουζηνου!! (και ευκολα μπορει να διαπιστωσει κανεις την ψυχικη τους κατασταση μεσα απο το γυαλι).

"Μετρον Αριστον" ( * ) λοιπον! Χαρειτε τα υπεροχα συναισθηματα και στιγμες που προσφερουν ο ερωτας και το σεξ, χωρις καταχρησεις ομως γιατι χανουν τη μαγεια τους! :cool:

Παθοκτόνος
05-12-05, 20:54
Να θέσω κάποια πράγματα στην θέση τους:οι Επικούρειοι,απ'όσο γνωρίζω,δεν εννοούσαν την Ηδονή,όπως την εννοούμε σήμερα.Αν δεν λαθαίνω,οι Επικούρειοι με τους Στωικούς ήσαν αυτοί που δέχτηκαν το κήρυγμα του Απ.Παύλου στην Αθήνα και"προσεκολλήθησαν αυτώ"(πως θα δεχόντουσαν το χριστιανικό κήρυγμα αν πίστευαν σ'αυτά που υπονοείτε; ).Ήταν η Κηρυναική σχολή που "πρέσβευε"αυτό που εννοείτε,αγαπητέ μου.Ο κ.Αργυρόπουλος,απ'όσο τον έχω ακούσει,είναι ένας εξαίρετος νέος.Πολλοί ευφυείς άνθρωποι ήσαν μάλλον λιγάκι ιδιότυποι(Μπετόβεν,Σοπέν,Ευριπίδης κ.α. πολλοί)ανεξαρτήτως αγνείας και εύγε σ'αυτούς.Μην ξεχνούμε ότι και η εν Αλεξανδρεία φιλόσοφος Υπατία αν και απεβίωσε σε ηλικία μετά τα εξήντα αν ενθυμούμαι καλά,ήταν παρθένος μέχρι τότε(και ήταν ένα σπουδαίο πνεύμα της εποχής της).
Ο θρησκευτικός φανατισμός καλλιεργείται,ίσως,από αυτά τα πρόσωπα,αλλά για να έλθουμε ένεκα αυτής της(πλαστής)αιτίας στην κατάργηση κάθε "θρησκεύματος" και αποδοχής της "Θεωρίας των κλάδων"(αν την κατονομάζω σωστά).Σας ευχαριστώ,φίλε μου, που κοπιάσατε για να μας απαντήσετε.
(ο τίτλος είναι από τον γνωστό μύθο του Αισώπου με την αλεπού και τα σταφύλια :) )

tsilof
05-12-05, 21:38
Κατ' αρχας θα συμφωνησω μαζι του οτι ο σεξισμος ειναι στην εποχη μας ενα μεσο επιβολης μιας καταστασης απο αυτο που πολλοι ονομαζουν ως Νεα Ταξη Πραγματων. Το σεξ, η βια, ο φανατισμος στο ποδοσφαιρο (αλλα και ο θρησκευτικος φανατισμος!), οι κομματικες αντεγκλησεις, σιγουρα αποπροσανατολιζουν το κοπαδι απο τα πραγματικα προβληματα και ακομη χειροτερα, απο την αναζητηση των λυσεων τους....

"Μετρον Αριστον" ( * ) λοιπον! Χαρειτε τα υπεροχα συναισθηματα και στιγμες που προσφερουν ο ερωτας και το σεξ, χωρις καταχρησεις ομως γιατι χανουν τη μαγεια τους! :cool:

Συμφωνώ και γω με τον Παθοκτόνο στο "θεωρητικό" σκέλος της Παγκοσμιοποίησης και της Νέας Τάξης..

Αλλά άλλο θέλω να πω...
Μεχρί πότε θα "κρυβόμαστε" πίσω από την -και καλά- νέα τάξη κλπ;;;
Και μόνο που αυτά τα θέματα τα συζητάμε εδώ, στις παρέες μας, με την οικογένειά μας, με... με... με... ,αυτό σημαίνει πως αν μη τι άλλο είμαστε από αρκετά εως πολύ συνειδητοποιημένοι και πληροφορημένοι, ώστε να μη χρεώνουμε σε καμία νέα ή παλιά τάξη, τα όποια δεινά συμβαίνουν ή πρόκειται να συμβούν!!!

Οντως το sex πουλάει.Και αφού πουλάει θα το "συναντάμε" συνεχώς μπροστά μας' αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε ξέρουμε τι μας γίνεται και τα δεχόμαστε όλα άκριτα και παθητικά..
Τόσο πολύ είναι μπροστά, ώστε υποσυνείδητα μας βομβαρδίζουν με ό,τι θέλουν;;; Εν έτη 2006 δε το πιστεύω..

Υπάρχουν "μαντρια και κοπάδια" φίλε beetlejuice, αλλά τα πρόβατα έχουν πλέον πλεονεκτήματα όπως η πληροφόρηση και η τεχνογνωσία!!!

Τέλος ,μ'αυτό που λες για το "μέτρο" έχεις απόλυτο δίκιο. Μέτρο σε όλα και χαλαρά!!! Ολα έρχονται με λίγη υπομονή!!! :)

the_black_planet
06-12-05, 02:51
Θα συμφωνησω με τον αγαπητο Παθοκτονο οσον αφορα τους Επικουριους.Οι Επικουριοι ειχαν σαν υπερατο αγαθο την ηδονη,αλλα χωριζαν τις ηδονες σε παροδικες οπως ειναι οι σωματικες ηδονες κ σε ηδονες μακρας διαρκειας οπως ειναι οι ηδονες της συνειδησης κ του πνευματος.

agaliarep
06-12-05, 19:31
Καταρχάς να διαχωρίσω την θέση μου από την Galadriel λέγοντας ότι δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος σε καμία περίπτωση έχει αποκοπεί από τα ζωώδη ένστικτα του, ή μάλλον ότι έχει μάθει τουλάχιστον να τα ελέγχει. Είμαστε όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε τελείως «ζώα», αφού ακολουθούμε ακριβώς αυτά που η φύση μας έχει ορίσει να ακολουθούμε. Είναι μεγάλο θέμα και χωράει πολύ συζήτηση απλά θα αναφέρω την διαμάχη, που επικρατεί ανάμεσα σε δύο αρσενικά για ένα θηλυκό, την μάχη δύο αρσενικών για να δείξει το ένα στο άλλο πιο είναι πιο δυνατό, την απόφαση του θηλυκού να προσκολλάται πάντα στο πιο δυνατό αρσενικό, για να νιώθει ασφάλεια. (έτσι εξηγείτε γιατί πολλές γυναίκες σας έχουν παρατήσει για κάποιον με πιο πολλά λεφτά και αν όχι είστε τυχεροί ή μικροι) Και για να μην προτρέξει καμία φίλη να το σχολιάσει, το σχόλιο μου για τα λεφτά, να πω απλά ότι δεν είναι πάντα τα λεφτά, αλλά το πώς αντιλαμβάνεται η κάθε γυναίκα την ασφάλεια. Για άλλες είναι τα λεφτά και για άλλες, η τρελή αγάπη του αρσενικού, που θα έκανε τα πάντα για να εξασφαλίσει την ασφάλεια την δική της και πάνω από όλα των απογόνων της. Αυτή είναι μια κίνηση που βασίζεται καθαρά στα βασικά ζωώδη ένστικτα μας.
Τέλος με αυτό το θέμα.
Μια και βρίσκομαι στο χώρο της διαφήμισης χωρίς να θέλω να το παίξω υπερασπιστής της, θα πω μονάχα ένα απλό πράγμα. Το μαχαίρι το έχεις ή για να κόψεις το ψωμί ή τις φλέβες σου. Αν κόψεις τις φλέβες σου δεν φταίει το μαχαίρι.
Είναι όντως απίστευτο το πόσο πολύ έχει μπει το γυμνό και το σεξ στην ζωή μας. Σε όλα. Θα διαφωνήσω με όσους είπαν ότι είναι πουριτανισμός αυτή η άποψη. Δεν μιλάμε για γυμνό. Το γυμνό είναι υπέροχο, είναι ότι πιο όμορφο υπάρχει στο κόσμο, γιατί είμαστε εμείς όπως ακριβώς έπρεπε να είμαστε. Ελεύθεροι. Το θέμα είναι πως προβάλετε αυτό το γυμνό και για πιο λόγω. Η διαφήμιση των προφυλακτικών είναι κάτι που δυστυχώς είναι αναγκαίο. Και λέω δυστυχώς γιατί θα προτιμούσα να μην υπάρχει λόγος (και δεν είναι μόνο το έιτζ) για να διαφημιστεί. Πιστεύω ότι εκτός από μερικούς πολύ έξυπνους, αλλά λίγους τρόπους να διαφημίσεις ένα τέτοιο προϊόν χωρίς γυμνό θα ήταν τουλάχιστον υποκριτικό αφού το ίδιο το προϊόν αναφέρεται στο σεξ.
Το γεγονός όμως ότι μπορεί να διαφημίζει ένα σαμπουάν ή ένα σαπούνι και να δείχνει μια τύπισσα να βογκάει σαν να την έχουν βάλει κάτω μετά πέντε μήνες, ε υπάρχει πρόβλημα.
Γιατί όμως υπάρχει τόσο πολύ γυμνό; Για έναν και μοναδικό λόγο. Πουλάει. Αν δεν πουλούσε δεν θα υπήρχε, γιατί δεν θα υπήρχε λόγος. Θέλουμε δεν θέλουμε το γυμνό αυξάνει τις πωλήσεις αν δεν ήταν έτσι καμία από όλες αυτές τις εταιρείες που κάνουν διαφημίσεις δεν θα το χρησιμοποιούσε τόσο. Κανένα από τα περιοδικά δεν θα έβαζε γυμνές φωτογραφίες στο εξώφυλλο. Θα έβαζε κάτι που απλά πουλάει. Και δεν είναι το θέμα αν βάλει κάποιο γυμνό. Και «ντυμένο» να είναι σημασία έχει το ύφος πάρε με τώρα και η λεζάντα κάνε την δική σου. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσο παιρνάει ο καιρός μπορείς να δεις όλο και σε περισσότερα γυναικεία περιοδικά θέματα όπως τι να κάνετε αν δεν του σηκώνεται… τι να κάνετε αν είναι έτσι, αλλιώς… Πράγμα που πριν μερικά χρόνια το έκαναν μόνο αντρικά περιοδικά και πριν ακόμα περισσότερα ήταν μόνο σε περιοδικά στυλ «Λονδίνο» κτλ. (οι μεγαλύτεροι ίσως να ξέρουν για ποιο είναι αυτό) Είναι πιο έκφυλος ο κόσμος; Δεν το νομίζω. Πάντα έτσι ήταν. Αναφέρθηκε ότι αυτό είναι Αμερικάνικο τρόπο και ότι όλες οι Ταινίες που προβάλλονται…κτλ. Από τον Παθοκτόνο. Φυσικά και είναι έτσι και έδωσε και την απάντηση. Το Χόλιγουντ εβραιοκρατείται. Το χρήμα είναι πάντα σε πρώτο πλάνο. Πως πουλάει μια ταινία; Τι πουλάει μια ταινία; Τι πουλάει πάντα; Το σεξ και η βία.
Και το Χόλιγουντ είναι το ιδανικό μέρος και για τα δύο. Η Αμερική είναι το ιδανικό μέρος και για τα δύο.
Η σημαία της Αμερικής είναι δύναμη, εξουσία. Πως κερδίζονται αυτά; Με χρήμα.
Αφού πουλάει και θα συνεχίσει να πουλάει η κατάσταση θα συνεχίσει να είναι έτσι.
Γιατί πουλάει;
Γιατί πολύ απλά είναι στην φύση του ανθρώπου. Η ηδονή είναι κάτι που αναζητούμε όλοι. ΜΑ όλοι όμως. Όλοι ψάχνουμε να βρούμε τρόπο να φαντασιωθούμε. Δεν έχει σημασία με τι, αλλά όλοι την έχουμε αυτή την ανάγκη. Κάπου διάβαζα μια έρευνα λυπάμαι αλλά δεν θυμάμαι που και έλεγε ότι ο μέσος άντρα φαντασιώνεται κατά μέσο όρο κάθε λεπτά. Η γυναίκα κάθε φορά που κάνει μπάνιο έχει 50% πιθανότητες να έρθει σε ερωτική διάθεση. Μόνο και μόνο αυτό αρκεί. Αλλά θα το πάω και πιο κάτω, η φαντασίωση που έχει ο καθένας από εμάς θέλει να φαντασιωθεί και να νιώσει ηδονή ανεξάρτητα αν η φαντασίωση αυτή είναι σεξουαλική. Κάποιοι που ίσως έχουν φτάσει σε ένα πιο υψηλό επίπεδο από τον μέσο άνθρωπο μπορεί να νιώθουν ηδονή με ένα βιβλίο, μια ανακάλυψη, αλλά είναι λίγοι. Το σεξ αναφέρεται πρώτα από όλα σε όλους, είναι φτηνό και δεν έχει σημασία τι πνευματικού επιπέδου είσαι.
Αυτά. Δεν έχω τίποτα άλλο να πω γιατί ξενέρωσα με κάτι προσωπικό και δεν έχω όρεξη. Περιμένω να γράψετε και εσείς.

Παθοκτόνος
08-12-05, 03:00
Να διατυπώσω ορισμένες σκέψεις:δεν πουλάει μόνο το φθηνό.Ένα απλό παράδειγμα:"πουλάει" η Πέγκυ Ζήνα ή η Έλλη Κοκκίνου αλλά "πουλάει" κι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης ή οι Πυξ Λαξ.Απλώς μας στρέφουν εκεί που θέλουν.Είναι γνωστό και μας το λένε μεγάλοι"γυναικάδες"(συγγνώμη για την απρεπή λέξη)της εποχής τους,όπως ο Βάρναλης ή ο Λόρδος Βύρων ή ο Ουράνης πως είναι ματαιότης η αναζήτηση της σαρκικής ηδονής και η εξύψωσή της σε κάτι σημαντικό...Παλαιότερα,ο Don Juan αποτελούσε αντικείμενο χλευασμού,"because he seeked pleasure".Σήμερα,έχουμε τόσο πολύ αποξενωθεί με τον εαυτό μας,που έχουμε φθάσει στο άλλο άκρο...Μας έχουν μάθει,μας έχουν πειθαναγκάσει παντοιοτρόπως να λατρεύουμε την ασχήμια και χλευάζουμε τους συνετούς και τους ενάρετους...
Έχει πολλές πλευρές και προεκτάσεις αυτό το θέμα.Κάποιος αρχαίος έλεγε πως ο εγκρατής βίος προηγείται κάθε καλού αποκτήματος.Επίσης,είναι πολύ οδυνηρό να βλέπουμε κάτι το οποίο(ο ψυχικός έρωτας,μία σχέση ερωτικής αγάπης)θα έπρεπε να είναι εκ των ευγενεστέρων εκφάνσεων της ζωής του ανθρώπου να έχει καταντήσει σε κάτι που "διευκολύνει τους εμέτους"...Αυτά είναι φαινόμενα που πληγώνουν πολλούς ανθρώπους...Έλεγε κάποτε κι ο Bon Jovi:"...girls all dressed in black/serious as heart attacks".Είναι απόρροια(και) τέτοιων σκληρών περιβαλλόντων/ερεθισμάτων αυτά τα κορίτσια...Υστεροβουλία,παγερή αδιαφορία,ιδιοτέλεια διακρίνει την εποχή μας..."This is.....loveless" :( :)

Drymonia
01-02-06, 21:49
Φίλε Παθοκτόνε,
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου [επιτέλους! :D ]

Είναι δυστυχώς άθλια η κοινωνία μας και ο τρόπος ζωής που έχει επιβληθεί δικτατορικά από τα ΜΜΕ, τη σύγχρονη μουσική, το σύγχρονο κινηματογράφο και γενικά όλα τα είδη διασκέδασης - και όχι ψυχαγωγίας - για τη μάζα.

Ιδίως οι γυναίκες είναι πολύ δυστυχισμένες - ή πρόκειται να γίνουν - καθώς δεν έχουν μάθει να αγαπούν την ιδιαιτερότητα της ψυχής τους αλλά παλεύουν να μοιάσουν σε ψυχικά σαθρά γυναικεία πρότυπα, οδηγούμενες στη καταστροφή. Δεν υπάρχουν αξίες, όλα επιφανειακά και εφήμερα. Οι άνδρες έχουν γίνει θηλυπρεπείς και μαλθακοί [βλέπε το(ν?)..Νίνο!!!] και οι γυναίκες ..έχουν ξεφύγει για τα καλά.

Ορθότατη η παρατήρησή σου ότι οποιαδήποτε παρέκκλιση από τη μαζική αποχαύνωση χαρακτηρίζεται γραφική..έως περίεργη και χλευάζεται εντόνως.
Οι απόψεις μου πάνω σε τέτοια θέματα, χαρακτηρίζονται από φίλες μου ..περίεργες.
Μερικά παραδείγματα:
Θεωρώ το περιοδικό cosmopolitan άθλιο και καταστροφικό, ιδιαίτερα για γυναίκες εφήβους [που είναι και το κρυφό target group του]
Θεωρώ ότι τραγούδια του στυλ "Μωρό μου σκάσε..", "Μωρό μου sorry μα έχω βρει καλύτερο αγόρι" έως το πιο κραυγαλέο Καρβελίστικο "Αν είσαι straight, αν είσαι bi..." σκοτώνουν τον υγιή ερωτισμό και την ελπίδα βίωσης αγάπης σε νέους και νέες...
Τα βλέπω και θλίβομαι καθώς η εργασία μου έχει να κάνει με παιδιά, παιδιά χωρίς υγιή όνειρα, γεμάτα πάθη και σκοταδισμό από τη πιο τρυφερή τους ηλικία...

Jissard
28-01-07, 17:49
ποιο ειναι κατωτερο ρε παιδια;;;
Το σεξ;;;
Με δουλευετε........
Ενταξει το παιρνω πισω δεν με δουλευεται, απλα εγω διαφωνω τελειως μα τελειως το οτι το σεξ ειναι κατι ''κατωτερο''
τελειως μα τελειως εννοω οτι ειναι απο τα πλεον ανωτερα, σαν εμπειρια, σαν πραξη, σαν συγκεντρωση πληροφοριων σαν τα παντα.....
Αλλο αυτο, αλλο η χρηση που του γινεται και η εικονα αυτου που θελει να περαστει.
Η οποια ειναι σαν αυτη που περιγραφει ο Διογενης, εξευτελιστικη και με σκοπο το κερδος (δυστυχως τελικα ολα γι αυτο γινονται) και μονο που μας εμφανιζεται τοσο πολυ δειχνει και την δυναμη που εχει, μια δυναμη που οι διαφημιστες (μεγαλα και πανεξυπνα κεφαλια οι τυποι) την γνωριζουν και γι αυτο την χρησιμοποιουν.

Συγγνώμη, αν είμαι λιγο πίσω, μα η αλήθεια είναι ότι είμαι καινούργιος και όλες αυτές οι σελίδες είναι αποθαρρυντικές! :o
Λοιπόν, ήθελα να πω ότι παρότι συμφωνώ πως το σεξ δεν είναι κατώτερο, δεν πιστεύω πως είναι και ανώτερο. Γενικά αποφεύγω να χρησιμοποιώ αυτές τις έννοιες και αμφιβάλω αν ο οποιοσδήποτε από εσάς θα μπορούσε να δώσει ένα ικανοποιητικό ορισμό. Γενικά εγώ διαχωρίζω με κριτίριο, το συμφέρον. Δηλαδή, από το αν κάτι με ωφελεί και προωθεί τους στόχους μου. Το σεξ είναι σίγουρα ευχάριστο οπότε...
Και όσον αφορά το κέρδος συμφωνώ και επαυξάνω. Και γίνεται για ένα πολύ καλό λόγο. Σε αυτή τη ζωή μόνο η παράδες και η δύναμη μετράνε. Όσοι μιλούν αρνητικά για αυτά το κάνουν από πικρία γιατι δεν μπορούν να τα αποκτήσουν. :cool: Σαν την αλεπού που δεν μπορούσε να φτάσει τα σταφύλια και τα "βάφτισε" κρεμαστάρια! :p

the_black_planet
28-01-07, 21:07
Φίλε μου Jissard,θα μπορούσες αν δεν γίνομαι αδιάκριτος να μου απαντήσεις πόσο χρονών είσαι.Αν και δεν έχει τόση σημασία,όποια και αν είναι η απάντηση είναι θλιβερό να πιστεύει ένας άνθρωπος παρόμοιες απόψεις.Προφανώς δεν είχες πότε σου τη δυνατότητα για πραγματική παιδεία και έχουν διαβρώσει το μυαλλό και την ψυχή σου οι μηδενιστικές και απαξιωτικές για τον άνθρωπο σύγχρονες ψευτοφιλοσοφίες.Πότε δεν είναι αργά όμως φίλε μου.Μια φιλική συμβουλή.Διάβασε κάποια στιγμή τα βιβλία που σου προτείνω:
1)Συμπόσιο-Πλάτωνας
2)Φαίδρος-Πλάτωνας
3)Ερωτικός-Πλούταρχος

Δε θα το μετανιώσεις,πίστεψε με,θα ανακαλύψεις ότι ο άνθρωπος δεν είναι αυτά τα ζόμπι,ζώα(όπως θέλεις πες τα) που βλέπεις γύρω σου,θα ανακαλύψεις την αλήθεια που σου κρύβουν για τη ζωή και τον άνθρωπο!

Jissard
29-01-07, 11:08
Ποιο συμπόσιο? :mad: Αυτό που ο ένας την πέφτει στον άλλο? Που είναι τίγκα στα ομοφυλοφιλικά υπονοούμενα? ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Και έχω διαβάσει το Φαίδωνα, όπως και την πολιτεία. Συγκινητικά δεν μπορώ να πω! :cool: Το άλλο δεν το ξέρω θα το ψάξω, όμως.
Anyway, είμαι 17 και το λένε και λογική. Αυτές τις μηδενιστικές απόψεις εννοώ! You know? Πρακτική λογική! Όταν με το καλό "μεγαλάσω" ,αυτή θα μου φέρει παράδες και όχι οι μάταιοι συναισθηματισμοί! :cool:

the_black_planet
29-01-07, 11:36
Φίλε μου,είσαι μικρός ακόμα και ό,τι και να σου πω δεν θα έχει κανένα νόημα πρωτού ζήσεις κάποια πράγματα.Θα σου πω μόνο μια γνώστη λαϊκή ρήση που θα την βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή,"το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία".Και κάτι ακόμα.Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι η λογική έτσι όπως την εννοείς δεν είναι παρά ένα φίλτρο για να αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα όπως θέλουν κάποιοι;

Jissard
29-01-07, 12:21
Πες αυτό στα παιδάκια της Αφρικής που πεθαίνουν απ'την πείνα! :p

Και μόνο ένα έχω να πω για αυτούς τους κάποιους. Ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους. Βγαίνω τελευταία με μία κοπέλα(εκπάγλου καλονής φυσικά), η οποία μου επιτρέπει μόνο να τη φιλάω στο μάγουλο λες και είμαστε φιλενάδες και που χρειάστηκε να κάνουμε ολόκληρη κουβέντα για το αν θα της πιάσω το χέρι. :mad: Στο αμήν με έχει φτάσει! Εκεί που εγώ θέλω να... Που είναι αυτός ο καταραμένος ο σεξισμός όταν τον χρειάζεσαι? :mad:

Και όσο για το αν θα πίασουν τόπο, όσα θα πεις, μπορώ να σου πω ότι γενικά σε τέτοιες συζητήσεις δεν έχει σημασία. Πες τα και ίσως στο μέλλον να τα θυμιθώ. Αν και μετά την Ευελπίδων και μια θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις(ΟΙΚάς αν όλα παν καλά),αμφιβάλλω. :cool:

lucid
26-04-07, 13:45
Ιδίως οι γυναίκες είναι πολύ δυστυχισμένες - ή πρόκειται να γίνουν - καθώς δεν έχουν μάθει να αγαπούν την ιδιαιτερότητα της ψυχής τους αλλά παλεύουν να μοιάσουν σε ψυχικά σαθρά γυναικεία πρότυπα, οδηγούμενες στη καταστροφή. Δεν υπάρχουν αξίες, όλα επιφανειακά και εφήμερα. Οι άνδρες έχουν γίνει θηλυπρεπείς και μαλθακοί [βλέπε το(ν?)..Νίνο!!!] και οι γυναίκες ..έχουν ξεφύγει για τα καλά.

Αυτό το "και οι γυναίκες ..έχουν ξεφύγει για τα καλά" μ'άρεσε πολύ και θα συμφωνήσω μαζί σου!!!
Αργησα βέβαια να δω το θέμα που είχατε ανοίξει αλλά όταν το είδα δεν άντεξα να μην απαντήσω.....
Ποιές διαφημίσεις ρε παιδιά???Ταινίες βλέπετε?Εκπομπές απλές και καθημερινές βλέπετε???Ή σας έχει γίνει συνήθεια πια εκεί το γυμνό και είναι σαν να το έχετε δεδομένο??Οι διαφημίσεις είναι το λιγότερο...δεν πιάνουν μία μπροστά στα άλλα...όπου και να γυρίσω το κεφάλι μου γυμνές γυναίκες θα δω!....και για να μη παρεξηγηθώ δεν είμαι καθόλου συντηρητικό άτομο...
Στο θέμα μας τώρα...είτε πάρω ταινία να δω με τον φίλο μου από τις κωμωδίες/θρίλερ/κοινωνικά είτε από τις χμμμ...πως να το πω(?) έτοιμο στο πιάτο...(ε καταλάβατε τι!) τα ίδια πράγματα θα δείξουν,μόνο με λιγότερη ανατομία οι πρώτες! Και....τι τυχαίο όλες θα δείξουν γυμνές γυναίκες...
Ειλικρινά έχουμε ξεφύγει εμείς οι γυναίκες!!!
Δεν ξέρω πείτε με ζηλιάρα πείτε με ότι θέλετε δεν με αφορά!
Ισως αν και για τον άντρα δείχνανε τα ίδια να είχε και ο φίλος μου το ίδιο πρόβλημα αλλά προς το παρόν μόνο εμείς οι γυναίκες το έχουμε!
Και δεν είμαι η μόνη.....όλες οι φίλες μου το ίδιο μου λένε...να κάτσεις να δεις ένα έργο χωρίς η γυναίκα να μη γδυθεί δεν υπάρχει!
Μα γιατί βρε κοπέλα μου ντε και καλά να σε δω όπως σε γέννησε η μάνα σου??Με ρώτησες αν θέλω??Γιατι μου το πετάς έτσι στο πιάτο??
Μη με περνάτε για υστερική!Οχι δεν είμαι!Απλά κάπου ήθελα να τα πω και μου βγένουν μαζεμενα :D
Και δεν ήμουν έτσι από πάντα!Ίσως γιατί δεν το είχα παρατηρήσει όλο αυτό που συνέβαινε...πριν κάνω σχέση μου το έλεγαν οι φίλες μου και εγώ τις δούλευα κανονικά!Έλα μωρέ τους έλεγα τι ζηλέβεις???Αλλά πλέον το κατάλαβα και μου γύρισε μπουμερανγκ...γιατί τι διαφορά έχει να το βλέπεις από την tv και ποια η διαφορά να το βλέπεις live?Και μη μου πείτε μεγάλη γιατί θα τα πάρω!:D :D :D
Στο ανατομικό θέμα τα ίδια είναι!
Και στην αρχή της σχέσης μου φυσικά ούτε εκεί είχα δόσει και πολύ σημασία....αλλά πέρασαν 2 χρόνια πια και η επιδημία εξαπλώνετε! Ελεος φτάνει πια!Κάθε μέρα η ίδια ιστορία...γυμνό παντού!
Και μη βιαστείτε να μου πείτε ότι ο φίλος μου είναι λιγούρης και ότι από εκεί κατάλαβα ότι με ενοχλεί το όλο θέμα....ίσα ίσα που πλέον ο άνθρωπος έχει πάθει ανοσία και είτε βλέπει στήθος είτε χέρι το ίδιο συναίσθημα θα έχει καταντήσει να έχει...
Και για να καταλάβετε τι εννοώ....είχαμε πάει στο video club να πάρουμε ταινία...και συναντήσαμε έναν "έξυπνο" γνωστό που την ώρα που κοιτούσα εγώ μια ταινία πιάνει αυτός το hostel και λέει στον φίλο μου....μαμώ(μην το πω αλλιως!) τις τσ0ντες φίλε μου!!!!Κάτσε ρε αγόρι μου,μου ήρθε να του πω....άμα θέλαμε να δούμε τσ0ντα ξέραμε το δρόμο και το σημείο που υπάρχουν στο video club!!!
Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω με το παραπάνω παραδειγμα?Οτι όλα πλέον έχουν γίνει τα ΙΔΙΑ!....ΓΥΜΝΟ ΠΑΝΤΟΥ!!...ΗEEEELP!!!

Y.Γ....γιατί ρε αγόρια μόνο σε εσάς δείχνουν το γυμνό?....μήπως σας πήρανε χαμπάρι???

Hedwig
26-04-07, 14:06
Μα γιατί τόση αντίδραση για το γυμνό? Τόσο άσχημο είναι το ανθρώπινο σώμα και πρέπει να το κρύβουμε? :mad:
Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, το αντίθετο μάλιστα. Το θαυμάζω το ανθρώπινο σώμα και δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη για αυτό. Και στην τελική δεν είναι κανόνας οτι όποιος βλέπει γυμνό πρέπει κατευθείαν να κάνει συνειρμούς σεξουαλικού περιεχομένου. :rolleyes:

lucid
26-04-07, 14:43
Μα γιατί τόση αντίδραση για το γυμνό? Τόσο άσχημο είναι το ανθρώπινο σώμα και πρέπει να το κρύβουμε? :mad:
Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, το αντίθετο μάλιστα. Το θαυμάζω το ανθρώπινο σώμα και δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη για αυτό. Και στην τελική δεν είναι κανόνας οτι όποιος βλέπει γυμνό πρέπει κατευθείαν να κάνει συνειρμούς σεξουαλικού περιεχομένου. :rolleyes:

Όχι φυσικά δεν εννοούσα κάτι τέτοιο...με παρεξήγησες!
Γυναίκα είσαι έτσι???????
Γιατί μόνο μια γυναίκα θα μπορούσε να το δει έτσι όπως το βλέπεις!Γιατί έτσι το έβλεπα και εγώ...
Και δεν μιλούσα για το γυμνό απλά...στις διαφημίσεις π.χ το γυμνό είναι όμορφο...δεν το κάνουν χυδαίο...αν με πιάνεις!Όπως π.χ όταν διαφημίζουν μια κρέμα σώματος που ναι μεν είναι γυμνή η γυναίκα και χωρίς εσώρουχο αλλα δεν προκαλεί..Σε μια ταινία ακόμα και με το εσώρουχο μπορεί να δείξει χυδαίο...
Στα έργα και στις διάφορες εκπομπές δεν είναι απλά γυμνό....πάει προς το χυδαίο... :) ....δεν έχει τύχει να δεις εκπομπή (πάρε παράδειγμα τον Θέμο) που βγαίνει μια κοπέλα και με αυτό που φοράει και μόνο προκαλεί...
Θες και άλλο παράδειγμα?Στις αυπνίες της Πάνια που φώναζε διάφορες Ρωσίδες και είτε θα κάνανε στριπτιζ είτε θα έπαιρναν τηλέφωνο οι τηλεθεατές για να βρούνε αφού γδυθεί η κοπέλα ποια φοράει το κόκκινο εσώρουχο για να κερδίσουν ένα δώρο....
Και θυμάμαι έναν κακόμοιρο παππού που είχε πάρει τηλέφωνο και του έλεγε η Ανίτα να παίξουν με εκείνο το παιχνίδι και έλεγε "όχι Ανίτα μου δεν με αφήνει η γυναίκα μου!!!":D .....Γιατί άραγε δεν τον άφηνε?Μάλλον "κάτι" την πείραζε τη γυναίκα και ο άνθρωπος τη σεβάστηκε...
Αυτό που θέλω να σου πω με το παραπάνω είναι ότι όταν σε κάποια άλλη στιγμή κάποιος έπαιξε αυτό το παιχνίδι και η Ρωσίδα έμεινε μόνο με το string η κάμερα δεν έδειχνε τίποτε άλλο εκτός από τα "πίσω προσόντα" της...και σε πολύ κοντινό πλανο...κ ας μίλαγε η Πάνια για 5 ολόκληρα λεπτα η κάμερα εκεί....δεν ξεκολούσε!!!Κ η κοπέλα ατααααραχη...(καλα η δουεια της ήταν οκ)...και η μόνη που θα το έβλεπε τόσο αγνά θα ήσουν εσυ...!

Hedwig
26-04-07, 16:06
Ναι, γυναίκα είμαι....αλλά τι να σου πω...δεν δίνω βάση σε όλα αυτά τα δήθεν εμπορικά. Έχω δει και Θέμο και την απαράδεκτη Πάνια, αλλά απλά τα προσπερνάω. :)
Και επίσης δεν δίνω βάση και στον ανδρικό πληθυσμό που "καίγεται" με αυτές τις εικόνες. Ίσως επειδή ο κύκλος μου και οι φίλοι μου δεν είναι έτσι, οπότε δεν ενοχλούμαι κι εγώ. Για εμένα δεν υπάρχουν χυδαίες εικόνες, αλλά χυδαία μυαλά!

lucid
26-04-07, 18:44
Μα ούτε και εμένα ο κύκλος μου είναι έτσι!!
Ούτε καν εγώ...αλλά ήθελαν δεν ήθελαν με έβαλαν σε αυτό το τριπάκι...και εγώ προσπαθώ να τα ξεπεράσω και να μη δίνω σημασία...αλλά με "τσιγγλανε" συνεχώς!
Και όσο για τη φράση "Για εμένα δεν υπάρχουν χυδαίες εικόνες, αλλά χυδαία μυαλά!"...αυτό θα το έλεγα για τις λέξεις όχι για τις εικόνες.....γιατί αν μόνο εγώ το βλέπω χυδαίο όλο αυτό το παιχνίδι που γίνεται τότε σίγουρα έχω κάποιο πρόβλημα!:D