PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομικο προβλημα της Ελλαδας. Γιατι?


thanos
16-02-10, 00:39
Γιατι συμβαινει αυτο ρε παιδια? Γιατι εχουν πεσει ολοι πανω σε μια χωρα που εχει μονο το 2% του ΑΕΠ της ευροζωνης?"Θα μπουνε μεσα" οικονομικα οι εταιροι μας,αν μας στηριξουν δανεια με επιτοκια Γερμανιας και ετσι να βοηθησουν και εμας και την Ενωση?Η δεν ξερουν οτι θα παρουν τα χρηματα τους πισω,οπως και τοσοι κερδοσκοποι που "ρισκαρουν",για ενα υψηλο επιτοκιο?

Τι περιμενουν να κερδισουν οι κερδοσκοποι απο "μια χωρα και μια οικονομια που παραπαιει"?
Γιατι πανε να βγαλουνε απο τη μυγα ξιγκι? Χαθηκαν τα μοσχαρια?

Θελουν να χτυπησουν το ευρω?Αν αυτο βλεπουν ολοι, γιατι οι ευρωπαιοι εταιροι αρκεστηκαν μονο σε δηλωσεις "πολιτικης στηριξης"? Δεν τους νοιαζει η πορεια του ευρω και η οικονομικη σταθεροτητα που απειλειται απο ενα οικονομικο αγκαθακι για τα δεδομενα της Ευρωπης? Φοβουνται το ντομινο των αλλων χωρων?
Δηλαδη το ντομινο δε θα ερθει αν η Ελλαδα φαληρισει (η οχι) υπο το αγχος τω αγορων,των Ελληνων και των κερδοσκοπων??
Διαφορες ερωτησεις,μπερδεμενος εγω...:confused:

Mallen
16-02-10, 16:24
Πολύς κόσμος είναι εντελώς μπερδεμένος, αγαπητέ Θάνο, και ευλόγως: πόσοι επί του ελληνικού πληθυσμού κατέχει στιβαρές γνώσεις οικονομίας και οικονομολογίας; Οι περισσότεροι "τ' ακούν" στους δέκτες τους, αλλά δεν καταλαβαίνουν γρυ από τι ακριβώς τσαμπουνάνε στα τηλε-παράθυρα...μέχρι να τους έρθουν τα εκκαθαριστικά της Εφορίας, όπου και θα δούν πως..."πάει καπούτ ο 14ος μισθός" (ίσως παρέα και ο...13ος χριστουγεννιάτικος!), με αποτέλεσμα να συνειδητοποιήσουν τη δεινή θέση που θα περιέλθουν οικονομικά εφεξής (ειδικά όσοι οικογενειάρχες!) και...ευλόγως ξανά, ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ έντονα στα αδυσώπητα νεοφιλελεύθερα μέτρα: "ατμοί από τ' αυτιά τους", αλλαγή χρωμάτων στα προσωπά τους και τέλος, νέες μεσημεριάτικες πολύωρες βόλτες σους κεντρικούς δρόμους (& όχι βέβαια για να απολαύσουν ήλιο και να πάρουν...νέο χρώμα!):D:p

Zeus
27-02-10, 15:02
Έχει αναρωτηθεί ο καθένας από το συγκεκριμένο forum, μην τυχόν όλα αυτά δεν είναι παρά ένα σχέδιο εξόντωσης μας, πέρα από οικονομικά όπως φαίνεται, αλλά και να μας αναγκάσουν να εγκαταλείψουμε το χώρο ετούτο, που το θεωρούμε ιερό? ΤΙ μπορεί να αναζητούν...?

Επίσης κατά άποψή μου, χροοονια ολόκληρα στηρίζουμε την Ε.Ε. κρυφά, οικονομικά, με συμφωνίες κάτω από το τραπέζι, και τώρα που φτάνουν ας πούμε στην περάτωση τους, θέλουν κι άλλο... στην ουσία είμαστε υπό Ε.Ε.ης κατοχή...

Αυτό που δεν ανέχομαι με τίποτα είναι αυτό το ψέμα, που μας αραδιάζουν,απ' το εξωτερικό αλλα και απο το εσωτερικό.

Μέχρι το τέλος της χρονιάς να δειτε που δεν θα έχουμε άμυνα σαν χώρα, ήδη με τη μείωση της θητείας έχουν αρχίσει να μειώνουν και τα στρατόπεδα από τα σύνορα... και σύνορα που δεν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο... αλλά και από εξοπλισμό...πυρομαχικά...τπτ... ενα φου θα είμαστε κυριολεκτικά...

AVATARGR
20-04-10, 17:52
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε thanos δυστυχώς αυτο που βιώνουμε σήμερα δεν έγινε ξαφνικά....
Είναι αποτέλεσμα τουλάχιστον 20 ετών απο το 1989-2010....
Είναι ένα θέμα πολυσύνθετο και όλοι έχουν βάλει το χεράκι τους για να
γίνουν αυτά που ζούμε.....
Βέβαια δεν για όλα αυτα δεν είμαστε και εμεις ανεύθυνοι.....
Μας άρεσε να μας χαιδεύουν τα αυτιά μας και να μας δίνουν πολλά αλλα δεν
μας έλεγαν πως τον λογαριασμό θα τον πληρώσουμε στο τέλος....
Τώρα μας ήλθε ο λογαριασμός...
Για τα διακοποδάνεια εορτοδάνεια το πλαστικό χρήμα που ξοδέψαμε (χωρίς
να το έχουμε) την αγορά κατοικίας που δεν μπορούσαμε να εξοφλίσουμε
και χίλια άλλα πράγματα....
Πάντα μας μίλαγαν για ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΝ ΠΩΣ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.......
Υπάρχουν και ευθύνες μας...
Αλλά δεν είναι μόνο αυτό....
Είμαστε ο αδύναμος κρίκος η μάλλον ο ποιό αδύναμος κρίκος στην περιοχή
του ΕΥΡΟ....

Φίλε Zeus σχετικά με το Θέμα στρατοπέδων θα μου επιτρέψεις να σου
αναφέρω πως δεν είναι σωστά αυτά που έγραψες....
Εδω και αρκετά χρόνια γίνεται μια προσπάθεια για κλείσιμο στρατοπέδων
που στην ουσία είναι άχρηστα εκτός κάποιων που υπάρχουν για διάφορους
λόγους...
Το να έχεις πλήθος στρατοπέδων δεν σημαίνει πως έχεις και καλή
Αμυνα...
Αλλά αναφέρεις και κάτι πολύ σοβαρό....
"αλλά και από εξοπλισμό...πυρομαχικά...τπτ... ενα φου θα είμαστε
κυριολεκτικά..."
Πράγματι η πληροφορίες σου είναι σωστές ??????
Ελάχιστοι είναι οι άνθρωποι γνωρίζουν τα πραγματικά ποσοτικά και ποιοτικά
στοιχεία του Στρατού μας....

Ευχαριστώ.

ELPINIKI
27-04-10, 22:40
Ο Μ. Θεοδωράκης μας απαντά...
...Ακούω για το χρέος των 360 δισεκατομμυρίων, όμως συγχρόνως βλέπω ότι τα ίδια και μεγαλύτερα χρέη έχουν πολλές άλλες χώρες. Άρα δεν μπορεί να είναι αυτή η βασική αιτία της κακοδαιμονίας. Επίσης με προβληματίζει το στοιχείο της υπερβολής στα διεθνή χτυπήματα με στόχο την χώρα μας, μαζί με ένα τόσο καλά εναρμονισμένο συντονισμό εναντίον μιας ασήμαντης οικονομικά χώρας, που καταντά ύποπτος. Έτσι οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι κάποιοι μας ντρόπιασαν και μας φόβισαν, για να μας οδηγήσουν στο ΔΝΤ, που αποτελεί βασικό παράγοντα της επεκτατικής πολιτικής των ΗΠΑ και όλα τα άλλα περί ευρωπαϊκής αλληλεγγύης ήταν στάχτη στα μάτια μας, για να μη φανεί ότι πρόκειται για μια καθαρά αμερικανική πρωτοβουλία, για να μας ρίξει σε μια εν πολλοίς τεχνητή οικονομική κρίση, ώστε να φοβηθεί ο λαός μας, να φτωχύνει, να χάσει πολύτιμες κατακτήσεις και τέλος να γονατίσει, έχοντας δεχθεί να τον κυβερνούν ξένοι. Όμως γιατί; Για να εξυπηρετηθούν ποια σχέδια και ποιοι στόχοι;

Παρ’ ό,τι υπήρξα και παραμένω οπαδός της ελληνοτουρκικής φιλίας, εν τούτοις πρέπει να πω ότι με φοβίζει αυτή η αιφνίδια σύσφιξη των κυβερνητικών σχέσεων, οι επαφές υπουργών και άλλων παραγόντων, οι επισκέψεις στην Κύπρο και η έλευση του Ερντογκάν. Υποψιάζομαι ότι πίσω απ’ αυτά κρύβεται η αμερικανική πολιτική με τα ύποπτα σχέδιά της, που αφορούν τον γεωγραφικό μας χώρο, την ύπαρξη υποθαλάσσιων κοιτασμάτων, το καθεστώς της Κύπρου, το Αιγαίο, τους βόρειους γείτονές μας και την αλαζονική στάση της Τουρκίας, με μόνο εμπόδιο την καχυποψία και την εναντίωση του ελληνικού λαού.

Όλοι γύρω μας, ποιος λίγο ποιος πολύ, είναι δεμένοι στο άρμα των ΗΠΑ. Η μόνη παραφωνία εμείς, που από την επιβολή της Χούντας και την απώλεια του 40% της Κύπρου ως τους εναγκαλισμούς με τα Σκόπια και τους υπερεθνικιστές Αλβανούς, δεχόμαστε συνεχώς χτυπήματα δίχως να βάλουμε μυαλό...

Το άρθρο αναρτήθηκε σήμερα στο troktiko.
Η συνέχεια εδώ http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_1885.html

Ermhs
28-04-10, 06:49
Χθες αν δεν κάνω λάθος πτωχεύσαμε επίσημα μιας και η Ελλάδα αδυνατούσε να πληρώσει υποχρεώσεις της. Από την άλλη αν αρνηθεί η Γερμανία να υποχωρήσει στην στάση της μέχρι της 19 του μηνός, μας βλέπω μισθούς 350 ευρώ, το 70% το καταστημάτων να κλείνει, μισές τράπεζες να πάρουν τα λεφτά να γίνουν λούης.. Το φαινόμενο στο να παίρνουν τα λεφτά τους άρχισε ήδη! Κτλ κτλ… Πάντως χειρότερα από Βουλγαρία θα γίνουμε για πολλά χρόνια!!

Εμένα με φόβιζα ότι παίζονται πολλά κάτω από το τραπέζι, ακόμη και η ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη εκβιαστικά πλέον. Η Τουρκία δεν είναι τυχαίο που έχουν τρομερά καλές σχέσεις και πολλά σουρτα φερτα..
Το yahoo μας είχε ως junk credit record.. δηλαδή χειρότερο και από bankruptcy

Θα δούμε και φαινόμενα φανατικών ισλαμιστών μέσα στην Ευρώπη και να μας ανατινάζουν στο όνομα του αλαχ.. κάτσε να δεις.. χαχαχα

Ήθελα να ήξερα γιατί δεν ενεργοποιούν τον μηχανισμό απαίτησης αποζημιώσεων από τον πόλεμο του 40.. Όλοι πληρώθηκαν εκτός την Ελλάδα!.. 81 δισεκατομμύρια δεν είναι? Τα μάρμαρα του Παρθενώνα? Γιατί δεν αρχίζουν μια αγωγή μπας και πάρουμε και κάνα φράγκο μαζί με επιστροφή?
Υπήρχε η ιδέα μύωσης βουλευτών στους 150 και άρση ασύλου. Γιατί όχι? Έτσι και αλλιώς δεν είναι πολιτικοί όλοι αυτοί! Τρέχα φερτα.. Τραγουδιστές και μαζορετες
Με όλα αυτά που έχουν κλέψει.. Περιουσίες πολιτικών που τα άρπαξαν και έφυγαν αλλού με άσυλο? Γιατί όχι?
Τους βλέπω όλους αυτούς εδώ σε ένα αεροπλάνο από ψηλά να μας χαιρετάνε σύντομα..
Επίσης εγώ κάπου πείρε το μάτι μου ότι δεν είναι 360 τα δισεκατομμύρια που χρωστά η Ελλάδα, αλλά 800.

ΕΛΙΣΑΙΟΣ
29-04-10, 19:09
Το τελευταίο διάστημα η σκέψη μας δεν λέει να ξεκολήσει από την άφιξη του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (Δ.Ν.Τ) και από τα επικίνδυνα οινινομικά φαινόμενα των κερδοσκόπων.
Αλήθεια πιστεύετε ότι το Δ.Ν.Τ θα μας βγάλει από το οικονομικό αδιέξοδο;
Μήπως ήρθαν να πάρουν πίσω τα εικονικά οικονομικά μεγέθη ευημερίας μας;
Μήπως πάμε για ανατροπή του πολιτικού σκηνικού;
Έτσι κι αλλιώς η "δημοκρατία" τους απέτυχε.
Το κυνήγι του χαμένου θησαυρού τελείωσε. Η "Ευρωπαϊκή μειονότητα" καταρέει...
Όλα τα συστήματα δοκιμάστηκαν και απέτυχαν...
Οδηγοί τυφλοί τυφλών σε ένα όνειρο εφιαλτικό μας έφεραν εδώ.
Η Οδύσσεια ξεκινά. Άραγε μάγισσα Κίρκη που μας πας;
Τώρα τελευταία πάλι πρόσεξα ένα σύνθημα γραμμένο σε ένα τοίχο: " Ο φόβος και συνήθεια πυροβολούν πισώπλατα".
Αυτό ακριβώς ταιριάζει στην περιπτωσή μας, διότι δυστυχώς τώρα στο μάτι του κυκλώνα βρίσκονται οι αδύνατοι κρίκοι : Ελλάδα, Ισπανία, Πορτογαλία, και ότι άλλο προκύψει...
Η ανθρωπότητα τραβάει το δρόμο της, αν και πάντα μια μικρή μειοψηφία κρατούσε την ισορροπία.
Και ξάφνου οι μάσκες πέφτουν και η πατρίδα μας ελιναι πλέον υπό Γερμανική οικονομική κατοχή.
Τελικά ο Χίτλερ μπορεί να έχασε τον πόλεμο, αλλά φαίνεται πως κέρδισε πολλά περισσότερα από ότι πίστευα...

Αλεξης15
05-05-10, 20:11
Λέμε χρωστάμε 300 δις μπορεί και παραπάνω, αλλά σε ποιον τα χρωστάμε ή σε ποιούς δεν έχω καταλάβει, μπορεί κάποιος να εξηγήσει;

*το μήνυμά σου ξαναγράφτηκε στα Ελληνικά. Σε παρακαλώ την επόμενη φορά να χρησιμοποιήσεις την Ελληνική γραφή γιατί τα greeklish απαγορεύονται. Εκ του Συντονισμού.

Vasilis1818
05-05-10, 20:53
Εγω πιστευω οτι ολα ξεκινανε απο τους πολιτικους (ισως καποιοι να μην κλεβανε δεν μπορω ναμιλησω για το 100%)... Εδω και 20 χρονια περιπου κλεβανε τα χρηματα του κοσμακι που δουλευε ολη μερα για να βγαλει ενα μεροκαματο. Μηπως δεν τα ξερουμε ολοι?? ποσες λιμουζινες? ποσα αυτοκινητα? ποσα σπιτια? ποσα,ποσα,ποσα.... Ολα αυτα γινονται μονο με εναν απλο μισθο (για παραδειγμα) υπουργου???? οχι βεβαια...

Επιπλεον πιστευω οτι ολες οι χωρες θελουν να μας διαλυσουν... καμια δεν νοιαζεται για την ελλαδα.. θελουν να πτωχευση η ελλαδα και να παρουν τον ελεγχο η ευρωπαιοι....

Θα περασουμε δυσκολα χρονια... Ομως πιστευω οτι θα το αντεξουμε και αυτο οπως και πολλα αλλα!!!

400 χρονια σκλαβιας περασαμε... εδω θα κολησουμε??:cool:

Ermhs
06-05-10, 20:12
Δεν πέρασε ο νόμος υπέρ του μηχανισμού στήριξης γιατί δεν πήραν τους 180 ψήφους που ήθελαν. Να πιάσουν, κατασχέσουν, αδειάσουν λογαριασμούς, φυλακίσουν, εξορίσουν τους κλέφτες πρώτα και ότι μας περισσέψει να βρούμε κάτι ποιο ήπιο για τους φτωχούς.. Η γη θα αρχίσει να σίτε της επόμενες ημέρες και όχι από σεισμό! :eek::)

Ermhs
08-05-10, 14:28
Σήμερα δημιούργησαν νέο μηχανισμό, ο οποίος δεν θα επιτρέπει σε χώρες της Ευρώπης να μπαίνουν στο ΔΝΤ αλλά θα καλύπτονται από ένα ευρωπαϊκό ταμείο. Η μόνη χώρα που επέτρεψαν να μπει στο ΔΝΤ είναι η Ελλάδα και δεν τους νοιάζει.
Καλά τι είναι αυτά τα πράγματα..


ps: Με τον Παπανδρέου γεμάτο χαμόγελα..

AVATARGR
09-05-10, 12:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διάβασα με προσοχή φίλοι μου αυτά που γράφετε.

Ο ΕΛΙΣΑΙΟΣ γράφει περί Γερμανών και Χίτλερ.....
Μα ποιός φταίει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για όλα αυτά ????????

ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατί δεν κάναμε απεργίες ΜΟΝΟ για για τα θεσμικά ??????
(ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ)
Να απαιτήσουμε όλες οι προσλήψεις να γίνονται με ένα σύστημα...
Κανένας να μην μπαίνει σε δημόσιο με πλάγιους τρόπους..
Γιατί ο κάθε απόφοιτος από Πανεπιστήμιο θεωρεί τον εαυτόν του εν δυνάμει αδιόριστο του δημοσίου ???????
Γιατί δάσκαλοι/καθηγητές που υποτίθεται πως πάνε σε παραμεθόριες
περιοχές βάζουν τον μπάρμπα απο κορώνη να έλθουν Αθήνα αλλά να
πέρνουν τα μόρια ??????
Τα παιδιά που ζούν εκεί λες και δεν είναι Ελληνόπουλα....

Δεν μας φταίνε συνέχεια κάποιοι άγνωστοι.......

Ευχαριστώ.

Zeus
12-05-10, 13:14
Φίλε Zeus σχετικά με το Θέμα στρατοπέδων θα μου επιτρέψεις να σου
αναφέρω πως δεν είναι σωστά αυτά που έγραψες....
Εδω και αρκετά χρόνια γίνεται μια προσπάθεια για κλείσιμο στρατοπέδων
που στην ουσία είναι άχρηστα εκτός κάποιων που υπάρχουν για διάφορους
λόγους...
Το να έχεις πλήθος στρατοπέδων δεν σημαίνει πως έχεις και καλή
Αμυνα...
Αλλά αναφέρεις και κάτι πολύ σοβαρό....
"αλλά και από εξοπλισμό...πυρομαχικά...τπτ... ενα φου θα είμαστε
κυριολεκτικά..."
Πράγματι η πληροφορίες σου είναι σωστές ??????
Ελάχιστοι είναι οι άνθρωποι γνωρίζουν τα πραγματικά ποσοτικά και ποιοτικά
στοιχεία του Στρατού μας....

Ευχαριστώ.


Εχω το μικρο μου αδερφακι σε αυτο ανουσιο τριπακι, και απο το κεντρο ακομα, σαν εξοδουχους τους βγαζανε απο νωρις το πρωι σε καθημερινες, με τη δικαιολογια οτι δεν εχουν το απαιτουμενο budget, για να τους ταϊζουν μεσα και να τους βγαλουν οπως κανονικα γινετε εδω και χρονια μετα τις 6:00. Εκτος αυτου ο εξοπλισμος και κυριως τα πυρομαχικα οσοι εχουν προσβαση σε αποθηκες εχουν αρχισει και σκουριαζουν, και κυριως, αν δεν εχουν εκπαιδευτικα πυρομαχικα, πως ειναι δυνατον να εχουμε κανονικα και μαχημα πυρομαχικα?

Astral
19-05-10, 17:44
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διάβασα με προσοχή φίλοι μου αυτά που γράφετε.

Ο ΕΛΙΣΑΙΟΣ γράφει περί Γερμανών και Χίτλερ.....
Μα ποιός φταίει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για όλα αυτά ????????

ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατί δεν κάναμε απεργίες ΜΟΝΟ για για τα θεσμικά ??????
(ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ)
Να απαιτήσουμε όλες οι προσλήψεις να γίνονται με ένα σύστημα...
Κανένας να μην μπαίνει σε δημόσιο με πλάγιους τρόπους..
Γιατί ο κάθε απόφοιτος από Πανεπιστήμιο θεωρεί τον εαυτόν του εν δυνάμει αδιόριστο του δημοσίου ???????
Γιατί δάσκαλοι/καθηγητές που υποτίθεται πως πάνε σε παραμεθόριες
περιοχές βάζουν τον μπάρμπα απο κορώνη να έλθουν Αθήνα αλλά να
πέρνουν τα μόρια ??????
Τα παιδιά που ζούν εκεί λες και δεν είναι Ελληνόπουλα....

Δεν μας φταίνε συνέχεια κάποιοι άγνωστοι.......

Ευχαριστώ.

Ναί φίλε μου, η άλλοι φταίνε, γιατί εγώ ξέρω ότι δεν έχω κλέψει μιά ζωή δουλεύω, μου τα πέρνει το κράτος και ιατρική περίθαλψη και παιδία δεν είδα. Άρα μπορώ να λέω ότι φταίνε οι άλλοι.
Κοίτα μπορεί σε κάμποσο καιρό να έχουμε πρόεδρο τον Ομπάμα :D

AVATARGR
28-05-10, 21:22
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Astral ναι δεν φταίς εσύ ούτε και εγώ ούτε οι άλλοι............
Φταίνε οι Γερμανοί ο Γάλλοι οι Ιταλοί οι Αγγλοι οι Εβραίοι οι Μασώνοι που
θέλουν να μας καταστρέψουν !!!!!!!!!!!!!!!!!

Φταίνε κάποιοι που μας δάνεισαν χωρίς να το αξίζουμε φταίνε κάποιοι άλλοι
που πέρναμε Διακοποδάνεια Εορτοδάνεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εμείς που έχουμε ένα Δημόσιο θαυμάσιο που μας εξυπηρετεί ,Νοσοκομεία
που νοιώθουμε ασφαλείς ,έχουμε μια παιδεία το κάτι άλλο, έχουμε μια
Παρα-οικονομοία που πλησιάζει το 40%.....

Φταίνε κάποιοι άλλοι που μας έμαθαν πως έχουμε μόνο δικαιώματα και
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.....

Ευχαριστώ.

ΙΑΝΕΙΡΑ
29-05-10, 11:58
"Θαυμάσιο Δημόσιο";;;; Νοσοκομεία που μας εξυπηρετούν;;; Παιδεία;;;;; Εάν δεν τα γράφεις με ειρωνική διάθεση, τότε μάλλον μιλάς για άλλη χώρα.

AVATARGR
29-05-10, 12:27
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη ΙΑΝΕΙΡΑ μα νομίζω πως φαίνεται πως ειναι ειρωνικό αυτό που γράφω
μια και αναφέρω πως έχουμε παραοικονομία 40% περίπου και βέβαια πως
για όλα κάποιοι άλλοι φταίνε...

Ευχαριστώ.

ΙΑΝΕΙΡΑ
29-05-10, 16:29
Σύγνωμη, δικό μου το λάθος. Δεν έπιασα το νόημα. Τώρα που το ξαναδιάβασα, όντως είναι σαρκαστικό. Μα τι έχω πάθει σήμερα; Από το πρωί άλλα μου λένε, άλλα καταλαβαίνω, άλλα διαβάζω, άλλα αντιλαμβάνομαι... Και πάλι συγνώμη.

evolution
01-06-10, 03:50
Δυστυχώς παιδιά με την είσοδο μας στο ΔΝΤ τα πράγματα θα εξελιχθούν ακόμα χειρότερα για την Ελλάδα...
Αρχίζοντας απο το θέμα της ανεργίας μέχρι τα θέματα εθνικής κυριαρχίας που θα μας απασχολήσουν εν ευθέτω χρόνω...

Το πρόβλημα της Ελλάδας ξεκινάει δεκαετίες πρίν.......

Για να βοηθήσω την συζήτηση και τον διάλογο θα παραθέσω μερικές πληροφορίες για προβληματισμο.

Σκοπός της Ευρωπαϊκης ένωσης συνοπτικά ήταν η διεθνοποίηση των αγορών και των επιχειρήσεων καθώς και η δημιουργία μιας ένωσης η οποία θα μπορέσει να υποβιβάσει την αξία του δολαρίου στις εμπορικές συναλλαγες και κάνει το € ισχυρό και προτιμητέο για την διεθνή διακίνηση των προϊόντων.

Μέσω της ένωσης αυτής τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκης ένωσης θα μπορούσαν να συμβάλουν στην δημιουργία μιας ευρύτερης αγοράς η οποία θα καταργούσε τις τοπικές "κλειστές" αγορές, αποσκοπώντας φυσικά στο ελέυθερο εμπόριο. Και όταν εννοούμε ελέυθερο εμπόριο, εννοούμε ότι τα μέλη της ένωσης θα μπορούσαν να κάνουν εμπόριο χωρίς δασμολογικούς και μη δασμολογικους περιορισμούς.

Οι κλειστές οικονομίες (π.χ. Ελλάδα πρίν EU) χρησιμοποιούσαν τους δασμολογικους και μη περιορισμούς για να προστατέψουν αφενός μεν τις τοπικές επιχειρήσεις απο τις αντίστοιχές ξένες, αφετέρου δε για να αποκομίζουν και τα αναγκαία έσοδα για την χώρα.

Ταυτόχρονα με το άνοιγμα των αγορών οι επιχειρήσεις θα είχαν την δυνατότητα να πραγματοποίησουν άμεσες ξένες επενδύσεις στις χώρες μέλη.

Θα ήθελα να σταθώ λίγο στις άμεσες ξένες επενδύσεις, διότι αποτελούν σημαντικό κομμάτι για την ανάπτυξης μιας χώρας καθώς έχουν πολλαπλά οφέλη για τις χώρες υποδοχής.

Τα οφέλη είναι οικονόμικα γιατι ουσιαστικά έχουμε εισροή ξένων κεφαλαίων στην χώρα υποδοχής, κοινωνικά καθώς ανοιγουν νέες θέσεις εργασίας καθώς και άλλα οφέλη τα οποία για να μην πλατιάζω δεν θα τα αναφέρώ.

Ο παραπάνω πρόλογος ήταν απλά για να σας δώσω μια εικόνα της έκτασης του προβλήματος.

Η Ελλάδα στατιστικά ήταν μια χώρα με κλειστή οικονομία, η οποία οικονομικά πρίν απο την είσοδο της στην ΕΕ στηριζόταν σε τομείς όπως η γεωργία, κτηνοτροφία κλπ. καθώς επίσης κύρια πηγή της επιχειρηματικότητας της αποτελούσαν οι λεγόμενες μικρομεσαίες επιχειρήσεις και οι δημόσιοι οργανισμοί (π.χ. ΟΤΕ).

Με την είσοδο της στην ευρωπαϊκη ένωση και με τις χρηματικές ενισχύσεις τις οποίες έπαιρνε η Ελλάδα μπορούσε να βοηθήσει τις τοπικές επιχειρήσεις για να τις προστατεύσει απο τον ανταγωνισμό των ξένων επιχειρήσεων και να διατηρήσει την ανεργία σε χαμηλά επίπεδα αλλά παράλληλα να επενδύσει και στον εξυγχρονισμό της χώρας ώστε να γίνει ανταγωνιστική.

Τελικά τίποτα απο αυτά δεν έγινε, οι επιδοτήσεις "φαγώθηκάν" είτε σε υπερκοστολογημένα έργα, είτε σε πολυέξοδες δαπάνες για τον δημόσιο τομέα και τις τσέπες κάποιων, το κράτος δεν έδωσε κίνητρα σε ξένες επιχειρήσεις να επενδύσουν με αποτέλεσμα όσες ήρθαν να αποχωρήσουν (βλ. BP, Shell κλπ.), δημόσιες εταιρίες όπως ο ΟΤΕ με σημαντικά κέρδη στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια αποφασίστηκε να δωθούν τσάμπα στους γερμανούς, η βιομηχανία με εγκαταστάσεις όπως τα Ναυπηγεία σκαραμαγκα που είναι απο τα μεγαλύτερα στην μεσόγειο περιοριστηκαν σε δαπανηρές για το κράτος και σκανδαλώδεις συμφωνίες εις βάρος του δημοσίου αντί να αποτελούν τον μεγαλύτερο ανταγωνιστή στην μεσόγειο στο θέμα της ναυπηγικής καθώς και άπειρα άλλα παραδείγματα... Και καταλήξαμε σαν κράτος και σαν χώρα να παίρνουμε δάνεια για να ξεπληρώνουμε δάνεια.

Κατα την ταπεινή μου άποψη δεν φταίνε μόνο οι κρατούντες αλλά φταίμε και εμείς, γιατί κληρονομήσαμε απο τις προηγούμενες γενιές μια νοοτροπία νοσηρή την οποία αντί να την αλλάξουμε την ενστερνιστήκαμε αμέσως.
Ενστερνιστήκαμε την νοοτροπία να βλέπουμε τα κόμματα σαν ποδοσφαιρικές ομάδες και καταλήξαμε να τσακωνόμαστε και να ψηφίζουμε για λόγους που δεν αφορούσαν το κοινό καλό αλλά το πως θα βολευτούμε στο δημόσιο και το πως θα δουλέψουμε λιγότερο.

Υ.Γ.1: Μια φίλη μου γερμανίδα μου είχε πεί πριν πολλά χρόνια " Αν οι Έλληνες με το μυαλό που έχουν συνδύαζαν και την εργατικότητα των γερμανών, θα είσασταν πολύ μπροστά αλλά....."

Υ.Γ 2: Και κλείνοντας να γράψω και κατι τελευταίο που αξίζει να το ψάξετε και παραπέμπει και λίγο σε συνομοσιολογία.
Αυτή τη στιγμη βρισκόμαστε στην 4η φάση της ευρωπαϊκης ένωσης και απομένει άλλη μια. Η πέμπτη περιλαμβάνει κατάργηση των εθνικών συνόρων, μια και ενιαία κυβέρνηση για τις χώρες της Ευρώπης με τις τοπικές κυβερνήσεις να παίζουν το ρόλο της τοπικής αυτοδιοίκησης.
Σας θυμίζει κάτι απο Αμέρικα?????

Astral
01-06-10, 23:32
Ναι, το λέω άφοβα και το πιστεύω, ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ. Δουλεύω απο μικρός, είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και όλο αυτό το καιρό δεν βλέπω να κλέβω εγώ αλλά να με κλέβουν κατ'εξακολούθηση. Να με κλέβουν στην δουλειά μου οι εργοδότες μου με την τρομοκρατία της ανεργίας, που δεν είναι κάτι καινούργιο αλλά είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Να με κλέβουν μέσω λογαριασμών της ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ κτλ. Να με κλέβουν οι τράπεζες, ευτυχώς θεέ μου δεν έχω πάρει ούτε εορτοδάνειο , αγοροδάνειο, γαμοδάνειο, βαφτισιοδάνειο κτλ. Δεν έχω πιστωτικές κάρτες. και όμως, έρχονται να μου πάρουν, όχι τα λεφτά μου, χέστηκα για τα λεφτά. Αλλά την αξιοπρέπειά μου να είμαι άνθρωπος, να ζω σαν άνθρωπος.
Τώρα εσύ απ΄την πλευρά σου εάν νιώθεις πως είσαι ένοχος, προβλημά σου. Άρα κάτι παραπάνω ξέρεις για απο την πλευρά σου για το ατομό σου. Ναι μου φταίνε και οι Αμερικανοί και οι εβραίοι και ο κάθε καραγκιόζης που έκανε κατάχρηση της εξουσίας εις βάρος εμένα και των παιδιών μου.
Δεν είμαι εγώ που πήρα της μίζες, που καταχρέωσα το κράτος. Γιατί αν προσπαθείς να ρίξεις το φταίξιμο στον απλό οικογενειάρχη εργαζόμενο, είσαι πολύ γελασμένος, γιατί μέχρι τώρα ακόμα δεν έχει φωνάξει. Γιατί όταν θα φωνάξει θα το καταλάβει όλη η Γη. Ελπίζω να γίνει. evolution συμφωνώ σε πάρα πολλά απ'όσα γράφεις, αλλά σε ένα σημείο που θέλω να σταθώ είναι εκεί που λες είναι το βόλεμα. Δηλαδή με πληθυσμό που έχουμε να φτάνει τα 11 εκ. πάνω κάτω οι μισοί απ'αυτούς θέλεις να μου πείς ότι ήταν βολικάκιδες ? Δηλαδή δεν δούλευε κανείς σε αυτήν την χώρα. και πές πως το 2/5 του πληθυσμού της Ελλάδας είναι οι βολικάκηδες και οι συγγενείς τους, τα άλλα 3/5 πού φταίνε ? Δηλαδή όλοι ήταν οι προνομιούχοι σε αυτή την χώρα και τώρα πρέπει να το πληρώσουμε όλοι ? Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Όλοι λένε να φταίμε και εμείς που τους ψηφίσαμε κτλ κτλ. Δεν σας έκανε ποτέ δηλ. εντύπωση πως όλοι τους είναι ίδιοι, τι πράσινοι, τι κόκκινοι, τι παρδαλοί ?
Τώρα Άβαταρ το διακοποδάνειο και εορτοδάνειο που μου λες, είναι ένα ατυχές παράδειγμα. Γιατί δεν έχει καμία σχέση με τον δανεισμό του κράτους. Εάν ας πούμε ότι εγώ έπερνα δάνειο στο ονομά σου π.χ ένα διακοποδάνειο, πήγα ταξίδι με τα λευτά αυτά, πήρα καλό αμάξι, σπίτι, μέλον για τα παιδιά μου, και ο λογαριασμός θα ερχόταν σε σένα να τον πληρώσεις, έτσι είσαι πιό κοντά σαν παράδειγμα με τα δάνεια που ανέφερες.

evolution
02-06-10, 01:58
Συμφωνώ αγαπητέ Astral με πολλά απο αυτά που λες αλλά το σύστημα έτσι δουλεύει και έτσι δούλευε χρόνια, με την μόνη διαφορά οτι λεφτά υπήρχαν τώρα όμως τι???

Όταν σου λέω οτι φταίμε όλοι, το υποστηρίζω ακόμα, παρότι και εγώ ανήκω στον κλάδο του Ιδ. Τομέα και είμαι και αρκετους μήνες απλήρωτος...

Και αν το κρατούντες που ανέλυσα πιο πάνω το εξέλαβες μόνο κομματικά, δεν είναι μόνο οι 300 αλλα και οι συνδικαλλιστές και αν είναι να φάει κάποιος ξύλο σε αυτή την ιστορία αυτοί θα πρέπει να είναι οι πρώτοι, διότι με το μότο "το δίκιο του εργάτη" έπαιζαν και εκείνοι το παιχνίδι.

Σε ένα παιχνίδι δεν υπάρχουν μόνο οι μεγάλοι παίκτες υπάρχουν και οι μικροί που δουλέυουν για τους μεγάλους.

Έχω δεί ανθρώπους να παίζουν ξύλο για τα κόμματα και να δείχνουν περίτρανα πιο είναι το μεγαλείο του Έλληνα.

Ακόμα και σήμερα υπάρχουν Έλληνες που υποστηρίζουν οτι για τα χάλια αυτά φταίνε οι μπλέ και τσακώνονται με τους απένταντι γιατι εκείνοι υποστηρίζουν οτι φταίνε οι πράσινοι... Ψάξε βρές...

Τα κόμματα έχουν εισχωρήσει παντου απο τα πανεπιστήμια, τον συνδικαλισμό μέχρι και στο μυαλό των ανθρώπων.

Μακάρι ο κόσμος να έδειχνε την δύναμη του αλλά δυστυχώς ο νεοέλληνας δεν σηκώνεται απο τον καναπέ γιατί μας έφεραν εκεί που ήθελαν, τα ΜΜΕ δουλέυουν καλά για να εξυπηρετουν τα αφεντικα τους.

Το μόνο πράγμα που θυμομαστε όποτε μας συμφέρει είναι οι πρόγονοί μας.
Και όποτε τους θυμόμαστε μας πιάνει το εθνικιστικό μας και λέμε "όταν οι άλλοι τρώγανε μπανάνες και ήταν πάνω στα δέντρα εμείς....."

Ποτε όμως δεν σκεφτήκαμε πόσο θα ντρέπονταν οι πρόγονοι μας για εμάς....

Γιατι το μεγαλείο υπάρχει αλλά δεν είναι δικό μας δημιουργημα... Εμείς τι δημιουργήσαμε όλα αυτά τα χρόνια που να αξίζουμε σεβασμό?

Λαμογιά? Τι ?

Όταν δεν σέβόμαστε τους εαυτούς μας πως απαιτούμε να μας σεβαστούν οι άλλοι?

Δυστηχώς τα δάνεια δεν είναι το πρόβλημα καθότι το τραπεζικό σύστημα μπορεί να έχασε κεφάλαια αλλά έχει και τους απαραίτητους μηχανισμούς να τα ξαναβγάλει.

Το τυράκι όλα αυτά τα χρόνια ήταν το δημόσιο άλλα κανείς δεν το πήρε χαμπάρι.

Είναι ξεκάθαρο οτι η Ελλάδα δεν πληρούσε καμμία προυπόθεση να μπει στην ΕΕ, όμως η μεσόγειος και η γεωγραφική της έκταση ήταν το δέλεαρ για πολλούς.

Νομίζετε ότι έτσι θα το άφηναν??? Σήμερα οι πόλεμοι έχουν οικονομική μορφή και αυτο συμβαίνει στην Ελλάδα.

Ναι και συμφωνώ οτι υπάρχει συνωμοσία όσο και αν κάποιοι δεν το πιστέυουν και οι τράπεζες είναι μέρος της... Με ένα και μοναδικό θεό το κέρδος!!!!

Και εμείς απλά τους διευκολύνουμε....

AVATARGR
02-06-10, 19:00
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Astral θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω πως είσαι εκτός
πραγματικότητας.....
Καλό θα είναι να δείς πόσα είναι τα χρέη απο τα δάνεια αυτά....
5,000,000 πιστωτικές κάρτες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποιοί τις έχουν ?????????
Τα υπόλοιπα της συγκεκριμένης κατηγορίας διαμορφώνονται στα
10δισ. ευρώ.
Τα καταναλωτικά δάνεια, με τις καθυστερήσεις να διαμορφώνονται στο
10,5% και ξεπερνούν τα 2,6δισ. ευρώ (συνολικά υπόλοιπα της κατηγορίας
τα 26,4δισ. ευρώ)

Τα απλήρωτα καταναλωτικά δάνεια ξεπερνούν τις 160.000.
Οι μεγαλύτερες μαντρες μεταχειρισμένων αυτοκινήτων είναι οι τράπεζες
που έχουν γεμίσει με κατασχεμένα.....

Βέβαια δεν παραβλέπω και όλα αυτά που αναφέρεις σχετικά με την
αναλγησία της πολιτείας και των κυβερνώντων.

Απλά πρέπει να δούμε που φταίμε και εμείς........
Δυστυχώς μερικά διακοποδάνεια έχουν και προσημείωση ακινήτου....

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Φίλε μου εάν ψάξει κανείς για περισσότερα στοιχεία θα διαπιστώσει πως
σήμερα είναι ακόμα ποιο μαύρα τα μαντάτα σχετικά με τα δάνεια του ΑΕΡΑ..

Giorgos
03-06-10, 01:49
Καλησπέρα

Φυσικά συμφωνώ με τον φίλο AVATARGR.

Ας δούμε μια φορα επιτέλους τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.
Χρωστάμε 350 δις euro. Τι όμως σημαίνει κάτι τέτοιο;
Φυσικά όλα αυτά δεν είναι κλεμμένα λεφτά. Ας πούμε λοιπόν ότι οι μίζες από υπουργούς, και τα υπερκέρδη από τις εταιρίες όπως πχ κατασκευαστικές είναι 100 δις (μέσες άκρες).
Απομένουν λοιπόν 250. Αυτά από που προέρχονται αλήθεια; Ποιος είναι ο ηθικός αυτουργός;
Πολύ απλά φίλοι μου. Εγώ και εσείς! Τυχαίο; δεν νομίζω!
Όταν ο λαός έβγαζε τα αξέχαστα Τσοβόλα δώστα όλα, απαιτούσε.
Και πάρε δάνεια και δώσε στον κόσμο, και βάλε κόσμο στο ιερό δημόσιο και πάρε δάνεια και πλήρωνε κόσμο.
Επί 30 χρονια ζούμε με δανεικά, πληρωνόμαστε με δανεικά εθελοτυφλούμε γιατί γουστάρουμε που είμαστε επιτέλους ευρωπαίοι και χωρίς να μας περνάει από το μυαλό ότι αυτό είναι λίγο περίεργο..
Γιατί περίεργο; Πως ένα κράτος, που είχε γεωργική και τουριστική "βιομηχανία" ξαφνικά εμφανίστηκε να κάνει έργα απέραντου κόστους, να έχει πάνω από ένα εκατομμύριο δημοσιους υπαλληλους, οι οποιοι να περνούν τρελούς μισθούς και συντάξεις;
Αλλα φυσικά θα μου πείτε.. δε πήγαμε έξω να δούμε και δε ξέραμε πως είναι οι "πραγματικοί" ευρωπαίοι..

ας δούμε έναν κλάδο του που πήγαν τα χρήματα για να καταλαβαινόμαστε.. τα "μεγάλα έργα"

Η ευρώπη στην οποια μας μπάσανε για να μας γλυκάνουν τον πόνο τις μιζέριας μας, μιας και ανεβαίναμε αυτομάτως σκαλιά στο βιοτικό επίπεδο (?) μας έδινε χρήμα (50%) για να κάνουμε το τάδε έργο.. και εμείς έπρεπε (αφού δεν είχαμε μια) να πάρουμε δάνεια για να καλύψουμε το άλλο 50%.. πάρε πάρε, φτιάξε φτιάξε, είχαμε πρόοδο, είχαμε ανάπτυξη.
τέτοια ανάπτυξη όμως έχει και ξύλινα πόδια αφού κάποιος θα πρέπει να πληρώσει το χρέος κάποτε..

Και όμως, οι έλληνες, που είναι οι ευρωπαίοι με το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής ακινητου (κύριος πρώτης κατοικίας), -35% στη Σουηδία- είχαν και ένα εκατομμύριο δημοσιους υπαλληλους, -500.000 στη Σουηδία- έπαιρναν και 80% του μισθού τους σύνταξη, -60 στη Σουηδία. Και όλα αυτά χωρίς κάποιον να παράγει χρήμα, να κάνει εξαγωγές, εν αντίθεση με τη Σουηδία. Και ξανά ΌΛΑ αυτά με δανεικά..

Πέρα από αυτό.. ασφαλιστικό; ήρθαν οι αγαπητοί μας αλβανοί στην ελλάδα. ’ποροι οι άνθρωποι να δουλέψουν ήρθαν όπως και πολλοί έλληνες πήγαν (και θα ξαναπάνε) στη Σουηδία. Και ποσα δεν άκουσα, μας περνούν τις δουλειές μας κάνουν το ένα μας κάνουν το άλλο.. και ΚΑΝΈΝΑΣ ελληνάρας δε καταξιωνόταν να πάει πλέων για τσάπισμα στα χωράφια, κανένας δε καταξιωνόταν να πάει να καθαρίσει ένα σπίτι ένα γραφείο.
Κανένας νεολαίος δεν πήγαινε να δουλέψει στα νησιά (διακοπές 3 μήνες θα είχαν) γιατί ήταν ξεπεσμός.. οι αλλοδαποί όμως αγαπητοί μου τα κάνανε. Όπως καθαριότητα έκανα και εγώ και άλλοι 20 χιλιάδες ΈΛΛΗΝΕΣ στη Σουηδία! Για να μη πω για το 60-70 που το νούμερο αυτό ήταν αστρονομικό.. Μονο που οι σουηδοί και τότε και τώρα, είχαν άλλες δουλειές, είχαν εργοστάσια επιστημονικά κέντρα, και δούλευαν. Εμείς ρε καραμήτροι που πάμε; Καφετερια για κάνα καφέ, σιγά μη κάνω καθαριότητα.. να με δει το κορίτσι και να γελάει.
Ασφαλιστικό; Ποιοι ήταν αυτοί που δίναν δουλειά στους αλβανούς; Οι έλληνες, και πόσοι από αυτούς δουλεύανε χωρίς συντάξιμα; φυσικά αυτό συμβαίνει και με έλληνες.. αλλα πήρε φωτιά με τους αλλοδαπούς. Οποτε πως θέλουμε να έχουν λεφτά τα ταμεία;;.. έχουμε και απαιτήσεις βλέπεις..

Και εγώ δούλεψα, και εγώ πλήρωνα 40 χρονια και τέτοια θα ακούσεις. E λοιπόν, ποσο παίρνει ο Σουηδός στα 65! και μονο οτα βγαίνει στη σύνταξη έχοντας μισθό 2000 euro; γύρο στα 1000 euro. Ο κατώτερος μισθός στη σουηδία είναι 1500 euro και ως κατώτερος έχει μονο φορολόγηση 30% (όσο ανεβαίνει ο μισθός ανεβαίνει και το ποσοστό μέχρι 60%). Δηλαδή πληρώνεται 1500 euro και παίρνει στο χέρι 1000. Όταν βγαίνει στη σύνταξη? παίρνει 600-700 euro. Εμείς ποιοι είμαστε δηλαδή και δε θα μας φτάσουν;
Του παππά τα παιδιά είμαστε όλοι; Μήπως ζούμε εξαιρετικά πλουσιοπάροχα; Μήπως απαιτούμε πολλά;
Και μη μου πείτε για τα 500 euro είναι λίγα, γιατί αυτός που παίρνει 500 euro όταν δούλευε δεν έπαιρνε πολλά παραπάνω και τα καταφέρνει. Αλλα όταν έχεις στο νου σου ότι τα φροντιστήρια θεωρούνται ένα απαραίτητο έξοδο,
Όταν γουστάρουμε να το παίζουμε αγρότης με δανειζόμενα 100 στρεμματάκια και παίρνουμε και ένα αγροτικό super, μηχανήματα τρακτέρ και ένα σορό αλλα εφόδια με σκοπό να πληρώσουμε δάνεια, να φάμε ένα χρόνο, και να κάνουμε και καλή ζωή, τότε ρε παιδιά έχουμε πρόβλημα.

Φυσικά σε αυτό συνεισφέρει και το ότι όλοι γουστάρουμε αφεντιλίκι, δεν ανεχόμαστε κανέναν στο γιακά μας, και για αυτό δεν υπάρχουν συνεταιρισμοί, όπως στη σουηδία, όπου μαζεύονται 10 αγρότες (υπόψιν με χιλιάδες στρέμματα ο καθένας) και έχουν ΈΝΑ τρακτέρ ΜΙΑ αλωνιστική μηχανή και ΜΙΑ τιμή στα προϊόντα τους.. και αυτό είναι το παράδειγμα μονο του γεωργού.. που αποτελεί την βαριά βιομηχανία τις χώρας.. άντε να καταλάβεις τώρα για τι οικονομία μιλάμε. Και πάνω σε όλα αυτά αγαπητοί μου συνφορουμιτες έχουμε και τα λαμόγια, που φάγανε και τα λοιπά 100 δις, να λοιπόν που πήγαν τα λεφτά!

Εν πάση περίπτωση, προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει σωτηρια, πάμε για πτώχευση, πάρτε προμήθειες γιατί χανόμαστε. Αν δεν καταφέρουμε να κάνουμε ότι μας απαιτείται από το ΔΝΤ (που καλά κάνει και απαιτεί, εμείς τους ζητήσαμε δανεικά αφού ήμασταν ήδη για φούντο) θα μας κόψουν το δάνειο, και στάση πληρωμών.. υποτίμηση και αλλαγή νομίσματος (αγαπώ τη δραχμή το παλαιότερο ευρωπαϊκό νόμισμα). Αλλα αν θέλουμε να μιλήσουμε για το συμφέρον των ελλήνων;
Μας συμφέρει η πτώχευση όσο δύσκολη και αν είναι, διότι αυτή η αρρώστια δεν έχει καλλίτερη γιατρειά από αυτό. Πολύ δύσκολη κατάσταση, αλλα τουλάχιστο κάποτε θα μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε.

Αυτοί που θα χάσουν τα πάντα θα είναι οι τράπεζες και οι δανειστές μας. Εμείς όπως και να έχει θα τα καταφέρουμε, το κεφάλι κάτω αλλα θα είναι δίκια μας η πατρίδα και πάλι!
Αν και τώρα τι σας λέω, οι περισσότεροι από εσάς (όπως και εγώ προσωπικά άλλωστε) δεν γουστάρω προσπάθεια.. Ήταν γλυκό το δανικό. Δυστυχώς αυτό όμως είναι αναπόφευκτο. Βλέπετε, είναι πολλά τα λεφτά.
Στις υγιές μας.

ΙΑΝΕΙΡΑ
03-06-10, 09:44
Αγαπητοί μου φίλοι, πιστεύετε ότι εγώ, εσείς και όλοι οι συμπολίτες μας γεννηθήκαμε με καταγεγραμμένο στο DNA να είμαστε βολεψάκηδες και τεμπέληδες; Μήπως εκπαιδευθήκαμε στο να γίνουμε αυτό που είμαστε σήμερα (άκριτοι και αντιπαραγωγικοί) μέσα από ένα ανεπαρκέστατο σύστημα παιδείας και ένα κοινωνικοπολιτικό περιβάλλον, που δεν προωθεί την κριτική σκέψη και την ανάπτυξη πολιτικής και κοινωνικής συνείδησης;
Συμφωνώ, ότι η κατάσταση δεν πρόκειται να βελτιωθεί, τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια. Η ανατροπή του υπάρχοντος πολιτικού σκηνικού (και όχι συστήματος προς το παρόν), έχει ξεκινήσει, αλλά, ειλικρινά, δεν ξέρω πού θα οδηγηθούμε;

no slave
03-06-10, 11:21
φιλε AVATARGR,
κανεις δεν διαφωνει οτι ειμαστε υπερκαταναλωτες,κανεις δεν διαφωνει για τα δανεια και τις καρτες.
το θεμα ειναι οτι εσυ αναφερεσαι σε ατομικο-οικογενειακο χρεος και οχι στο δημοσιο χρεος που ειναι και το βασικο προβλημα σημερα.
ακομη και αν ο ελληνικος λαος δεν χρεωνοταν σε διακοποδανεια και δοσεις αυτοκινητων,παλι η ιδια κατασταση θα επικρατουσε στη χωρα μας.

φιλε Giorgos,
η σουηδια ειναι μια χωρα προτυπο και εχω την εντυπωση οτι εχει την καλυτερη οικονομια στον κοσμο με δευτερο τον καναδα (απο την αποψη του επιπεδου ζωης των πολιτων,παροχων κτλ).ετσι λοιπον θεωρω πως ειναι αδικη η συγκριση με την ελλαδα,ακομη και με αλλες ανεπτυγμενες χωρες.

γενικοτερα και ενω η κατασταση που περιγραφεις ειναι περα για περα πραγματικη,θα διαφωνησω μαζι σου μιας και πιστευω πως δεν ειναι αυτο το αιτιο της οικονομικης καταρευσης.κατα τη γνωμη μου υπευθυνα ειναι ολα τα πολιτικα κομματα με τις αθλιες πολιτικες τους και τα ρουσφετια τους.

ναι λοιπον,μπορει το ονειρο ζωης του ελληνα να ειναι μια θεση στο δημοσιο αλλα ισως πρεπει να αναλογιστουμε το γιατι.
ισως γιατι στον δημοσιο τομεα ο κατωτερος βασικος ειναι 1000 ευρω,ενω αντιθετα στον ιδιωτικο ειναι 680 ευρω.ισως γιατι στο δημοσιο τα χρηματα ειναι σιγουρα,ενω στον ιδιωτικο σημερα εισαι αυριο δεν εισαι.ισως γιατι στο δημοσιο 3 η ωρα εισαι σπιτι σου,ενω στον ιδιωτικο γυρνας στις 7,χωρις καν να πληρωνεσαι τις υπερωριες.και φυσικα ειναι και αλλα πολλα..!
το θεμα ειναι τι κανει η εκαστοτε κυβερνηση γι αυτο.
δεν θελει να στεναχωρησει τους επιχειρηματιες,πιεζοντας τους μεσω τις επιθεωρησης εργασιας για καλυτερους μισθους και μεγαλυτερες αποζημιωσεις σε περιπτωση απολυσης.απο την αλλη δεν θελει να στεναχωρησει και τον εργαζομενο,γιατι μην ξεχναμε πως ολοι αυτοι ειναι ψηφοι!!
ετσι λοιπον παραφορτωνεται ο δημοσιος τομεας με τετοιο τροπο ωστε η πλειοψηφια των εργαζομενων να ειναι αντιπαραγωγικη εως αχρειαστη,απο την αλλη ομως θα πρεπει να πληρωθουν.
καπου εδω μπαινουν τα δανεια τα οποια δινουν πιστωση χρονου και μεταφερουν το προβλημα στην επομενη κυβερνηση.
ολα ειναι θεμα πολιτικου κοστους δηλαδη.

οσον αφορα το ασφαλιστικο,δεν θεωρω πως το προβλημα ειναι οι ανασφαλιστοι αλλοδαποι.εκτος απο το οτι τα περισσοτερα χρηματα εγιναν ομολογα-μαιμου,μην ξεχναμε κιολας οτι ο μεγαλυτερος οφειλετης του ασφαλιστικου ειναι το ιδιο το κρατος (απο την υπερφορτωση του δημοσιου που λεγαμε προηγουμενως).

εαν σε ολα τα παραπανω,συνυπολογισουμε και τα κλεμμενα,τοτε εχουμε μπροστα μας την πραγματικη αιτια του προβληματος.δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να μας πεισουν οτι εμεις-ο λαος- ειμαστε υπαιτιοι.ηδη εμεις τα πληρωνουμε,μη φορτωθουμε ομως και την ενοχη.και αυτο για να μη μπορει κανεις να μας πει τιποτε τη μερα που θα τα σπαμε....!

αξιζει να δειτε: http://www.youtube.com/watch?v=62ueo11ErzM

Giorgos
03-06-10, 18:14
Όλα στο σύμπαν και φυσικά στον πλανήτη μας, από πραγματικά αντικείμενα χωρίς νόηση όπως το σπίτι, με συγκεκριμένη λειτουργία όπως το ρολοι, με αίσθηση αυτοπροστασίας και αναπαραγωγής όπως οι ζωντανοί οργανισμοί, μέχρι και οι ανθρώπινη κοινωνία και οργανισμοί αποτελούν και πρέπει πάντα να εκλαμβάνονται ως συστήματα. Όλα είναι ένα σύστημα λοιπών, ακόμα και τα προβλήματα. Όταν λοιπόν έρχεται κάποιος και μου λέει ότι το πρόβλημα της οικονομίας σήμερα είναι των πολιτικών αυτού του τόπου, για μένα είναι λάθος.
Στο οικονομικό πρόβλημα τις ελλάδας κανένας δε μπορεί να βρει ένα φταίχτη. Συμφωνώ μαζί σας ότι υπάρχουν κίνητρα και συμφέροντα και μυστικές συμμαχίες είναι απόλυτος λογικό. Αλλα είμαστε βαθιά νυχτωμένοι αν βγάζουμε την ουρα μας απέξω.
Όλοι φταίμε γιατί ΚΑΝΈΝΑΣ δε μίλησε πριν μας κόψουν τους μισθούς, τις συντάξεις, πριν γίνουν όλα αυτά που γίνονται σήμερα. Όλοι κλέβαμε, ζούσαμε με περισσότερα από ότι παράγουμε και όλοι ήμασταν μούγκα. Αυτό που λέει ο AVATARGR είναι για μένα απόλυτος σωστό, και αυτό επειδή όταν μαθαίνω εγώ να τρώω περισσότερα από όσα παράγω, τότε τα 600 euro δε μου φτάνουν. Τότε ψηφίζω αυτόν που μου δίνει δημόσιο. Και μούγκα στη στρούγκα. ΌΛΑ είναι συνδεδεμένα στην οικονομία όλοι φταίμε άλλοι πολύ άλλοι λίγο. Αλλα δε δέχομαι να κατηγορούνε τον Παπανδρέου και τον Καραμανλή, που για εμενα είναι προδότες, όταν εγώ που είμαι ο έλληνας τους ψήφισα. μια και δυο και αυτό γιατί ήθελα να ζω στο όνειρο.
Όταν μου λες για το ασφαλιστικό φιλε μου, για τα ομόλογα που πωλήθηκαν επειδή το είπαν στα media.. ξέρεις γιατί έγινε αυτό? μα φυσικά για να κλείσουν άλλες τρύπες. Είμαστε οι καλύτεροι στην αλχημεία, και αυτό επειδή εθελοτυφλούμε από μεταπολίτευση και
ύστερα. Επειδή έχουμε απωθημένα. Επειδή ζητάμε τα πάντα και επειδή γινόμαστε και κανίβαλοι για να το αποκτήσουμε αυτό που δεν μας ανήκει.
Τα παραδείγματα της σουηδίας, ήταν για να σας δώσω να καταλάβετε ότι αυτό το έθνος, έχει την οικονομία που έχει, αλλα ο κόσμος δεν έχει να απολαμβάνει κρατικά βοηθήματα καλλίτερα από αυτά του ξεπεσμένης ψωροκώσταινας ελλάδας.
Έχουν την οικονομία, και περνούν λιγότερες συντάξεις από τους έλληνες, περνούν λιγότερη υγεία από τους έλληνες, ΔΕΝ υπάρχει δημόσιο όπως στην ελλάδα, οποιος δε κάνει τη δουλειά του φεύγει πολύ απλά, και επίσης το κάθε πεδίο εργασίας έχει τους αντιπροσωπους του που κάνουν τη δουλειά τους!
Μου λες για τα 600 euro που περνούν στην ελλάδα, αλλα δε μου λες γιατί οι έλληνες δεν απαιτούν παραπάνω; Οι οικονομικοί δολοφόνοι φταίνε για αυτό; Η μήπως κανένας δεν ενδιαφέρεται αλλα απλά σκύβει το κεφάλι; Και έχεις τους μπροστάρηδες κάτω στην αθηνα τους πουλημένους δήθεν σωτήρες τις εργατιάς, να πουλάνε μούρη στα κανάλια, με δήθεν εργατοαγώνες και κουραφέξαλα. Παίζεται το παιχνίδι μεταξύ πολιτικής και κομματόσκυλων και ο κόσμος ούτε που ασχολείται με τα του οίκου του.. Έχεις τη ΓΕΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ να εκλέγονται μονοι τους και που είναι οι υπεύθυνοι από τον ιδιωτικό τομέα; Έλα τώρα.. είμαστε σοβαροί; κανένας δεν ασχολείται. Όλοι την πάρτη τους κοιτούσαν και ακόμα κοιτάνε.. και τα ρίχνουμε στους οικονομικούς δολοφόνους.. έ λοιπόν αυτοί κάνουν τη δουλειά τους. Εμείς κοιμόμαστε, αυτοί μαλακες είναι να μη μας τα χώσουν;

Αυτοκριτική πρώτα και μετά όλα τα αλλα.. να τα σπάσουμε όλα, να μπει κόσμος στη φυλακή, να διαλύσουμε το κράτος και να το ξαναφτιάξουμε, αλλα ρε φιλε έλεος πια, να αλλάξουμε και εμείς μαζί γιατί ότι και να φτιάξουμε από την αρχή.. πάλι σκατά θα γίνει έτσι όπως συμπεριφερόμαστε.. και σκεφτόμαστε και ενεργούμε.. ο καημένος ο έλληνας που όλοι τον αντιπαθούν.. αυτό θέλουν να μας περάσουν.

no slave
04-06-10, 03:27
γιωργο ενω περιγραφεις μια πραγματικοτητα,θα συνεχισω να διαφωνω μαζι σου οσον αφορα τον υπευθυνο της οικονομικης καταρευσης.

δεν ειναι δυνατον να ειναι ο λαος ο βασικος υπευθυνος για τη σημερινη κατασταση της χωρας μας,ασχετως εαν εχει ποσοστο ευθυνης.

αρχικα να τονισουμε οτι ο υπερκαταναλωτισμος ευνοει την οικονομικη αναπτυξη,λογω του οτι οσο περισσοτερες αναγκες δημιουργουνται,τοσο περισσοτερα επαγγελματα γεννιουνται.αν λοιπον ο ελληνας περιοριζε τις αναγκες του στα 600 ευρω,τοτε σιγουρα το ποσοστο ανεργιας θα ειχε εκτοξευτει στα υψη εδω και πολλα χρονια,δημιουργοντας αλυσιδωτη αντιδραση (λιγοτερα κερδη=λιγοτεροι ελευθεροι επαγγελματιες ή λιγοτεροι ιδιωτικοι υπαλληλοι κ.ο.κ).

επειτα δεν ξερω το κατα ποσο ειναι σωστο να κατηγορουμε τον ελληνα που ονειρευεται μια θεση στο δημοσιο.δυστυχως δεν ειναι ολοι με πτυχια και μεταπτυχιακα κι ετσι ο ιδιωτικος τομεας δεν μπορει να υποσχεθει εξελιξη οικονομικη,ποσο μαλλον οταν εχει συμπαικτη το ιδιο το κρατος,οπου μεσω της επιθεωρησης εργασιας οριζονται οι συλογικες συμβασεις.το χειροτερο ομως ολων ειναι οτι στον ιδιωτικο τομεα δεν υπαρχει η σιγουρια της μονιμοτητας,η εστω η αμεση αποκατασταση του εργαζομενου-σε περιπτωση απολυσης-σε καποια αλλη επιχειρηση.φαντασου εναν οικογενειαρχη,που εχει προσημειωσει το σπιτι του λογω στεγαστικου δανειου να μεινει χωρις δουλεια...!οταν ο ιδιωτικος τομεας αρχισει να φανταζει εστω και λιγο αξιοπρεπης,τοτε ναι θα φταιει ο ελληνας που επιζητα το δημοσιο για να κοπροσκυλιαζει.

πολυ σημαντικο στη συζητηση μας ειναι να κατανοησουμε πως οι πολιτικοι εκλεγονται για να κυβερνουν και να αντιπολιτευονται και δεν ειναι διακοσμητικα στοιχεια.αλοιμονο εαν φταιει ο πολιτης που του προσφερεται μια θεση στο δημοσιο η μια παροχη και τη δεχεται.η εκαστοτε κυβερνηση ειναι αρμοδια και υποχρεωμενη να διαχειριζεται τα οικονομικα της χωρας,οπως ο καθε πολιτης ειναι υπευθυνος και διαχειριζεται τα οικονομικα της οικογενειας του.τα καταναλωτικα δανεια και οι καρτες δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να συσχετιστουν με το δημοσιο ελλειμα.

επισης δεν ειναι δυνατον να κατηγορειται ο ελληνας για το οτι εκλεγει κυβερνηση,ειτε αυτη ειναι του πασοκ,ειτε της νεας δημοκρατιας,απο τη στιγμη που προεκλογικα ανακοινωνεται το προγραμμα των κομματων.το αν τα κομματα-κυβερνησεις δεν ειναι αξιοπιστα ως προς το δημοσιευμενο προεκλογικο τους προγραμμα ειναι εξαπατηση ως προς το λαο και θα επρεπε να τιμωρουνται ποινικα.ετσι λοιπον,παλι ο μηχανισμος του κρατους φταιει,εφοσον η ατιμωρησια κανει παρτυ.
στην περιπτωση που ο ελληνας ψηφιζει επειδη του εταξαν ρουσφετι-αρχικα ειναι συνενοχος-ειναι ομως και εξαπατημενος,αφου το κοστος των ρουσφετιων θα το πληρωσει σε βαθος χρονου αυτος και η οικογενεια του,οπως γινεται σημερα.μην ξεχναμε ομως οτι για να ζηταει καποιος ρουσφετι,μαλλον βρισκεται σε δυσμενη θεση,οποτε παλι καποιος φταιει...!

τελος,κατηγορεις τον λαο που δεν μιλησε πριν τη σημερινη κατασταση και απορω.δηλαδη τοσες και τοσες απεργιες δεν ειναι φωνη λαου για σενα?μηπως θα επρεπε να αρπαξουν σιδεροβεργες,μολοτοφ και αλυσιδες (που λεει και ο τζιμακος) και να δημιουργησουν εμφυλιο?απλα μεχρι σημερα τους δινοταν η ευκαιρια να κανουν και μια δευτερη δουλεια για να ανταπεξελθουν,ενω σημερα δυσκολευονται να βρουν την πρωτη.ε οχι και ετσι βρε γιωργο..

Giorgos
04-06-10, 14:20
Μιλάς για τους πολιτικούς λες και ήρθαν από άλλη χωρα, άλλο πλανήτη με κύριο σκοπό να κοροϊδέψουν τους καημένους έλληνες.. Γιατί πρέπει να βλέπεις τους πολιτικούς σαν αντικείμενα που προκαλούν προβλήματα, και δεν τους βλέπεις σαν κομμάτι του παζλ;
Το παιχνίδι παίζεται σε ένα ταμπλό. Δεν έχει διαφορα παιχνίδια.. είμαστε εμείς όλοι που δημιουργήσαμε το πρόβλημα, διότι αποδεχτήκαμε, βολευτήκαμε, πουληθήκαμε και δημιουργήσαμε τον πολιτισμό της παράγκας. Μου φαίνεται δεν έχεις ζήσει έξω από την ελλάδα να δεις πως λειτουργούν τα πράγματα σε μια άλλη χωρα πολύ πιο οργανωμένη και περισσότερο το γιατί δουλεύουν. Δεν γίνετε κανένα θαύμα στο εξωτερικό.. οι πολίτες και 10 euro να βγάζουν με αυτά θα ζήσουν.
Όταν εγώ δουλεύω στη ζώρα που ζω η οποια θεωρείτε πρώτη χωρα κτλ, και βγάζω 1500 euro το μηνα, και θα πάρω σύνταξη 700 euro αυτό συνεπάγεται ότι όταν θα είμαι συνταξιούχος θα τα καταφέρνω με αυτά.
ΜΕ 1500 euro posh σύνταξη έπαιρνες στην ελλάδα;

Για αυτό που είπες για τον υπερκαταναλωτισμό δεν συμφωνώ καθόλου. Δεν δημιουργούνται δουλειές από τον υπερκαταναλωτισμό σε μια κοινωνία. Απλά υπάρχει διακίνηση χρήματος. χωρίς όμως να υπάρχει δημιουργία χρήματος, παραγωγής νέου χρήματος. Δεν παράγουμε τελοσπάντων απλά ανταλλάζουμε προϊόντα. Αυτό δημιουργεί νέες θέσεις εργασίας, αλλα χωρίς την παραγωγή χρήματος κάποια στιγμή όλα σταματούν.
Όπως καλή ώρα τώρα.. Η βαριά βιομηχανία μας είναι ο τουρισμός. Δε βλέπω που εμπλέκονται οι πολιτικοί και οι οικονομικοί δολοφονεί και πάει τόσο χαλια ο τουρισμός μας.. μάλλον εμείς φταίμε αγαπητέ.. Η γεωργία; μια από τα ίδια όπως προανέφερα σε προηγούμενο post.
Έχεις τις ελεγκτικές αρχές της χώρας να τα αρπάζουν όλα κάτω από το τραπέζι.. περιμένεις να φορολογήσουν κανέναν? Οι πολιτικοί κάναν νομους και βλέπεις πως παλεύουν τώρα να βάλουν τις αρχές να δουλέψουν.. φυσικά έχουν λερωμένη τη φωλια τους και οι ίδιοι με τους συγκεκριμένους κυριους..όπως βλέπεις όλοι είμαστε δεμένοι στο ίδιο νήμα, και τα κοράκια είναι από πάνω μας κάνοντας κύκλους και περιμένοντας να πέσει το πρώτο αίμα..

c.r
04-06-10, 23:41
ΔΑΝΕΙΑ ΜΕ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ

του Γιάννη Αγγέλη

Η απειλή διασποράς της κρίσης του χρέους στην ευρωζώνη δίνει τα επόμενα 24ωρα «πράσινο φως» στη διαδικασία οριστικοποίησης και εκταμίευσης του «πακέτου στήριξης Ε.Ε./ΔΝΤ».

Το ύψος του που θα αφορά πλέον την επόμενη τριετία και όχι μόνο το 2010 θα κινηθεί μεταξύ 120 και 135 δισ. ευρώ και θα... συνοδεύεται ως προϋπόθεση από το νέο Πρόγραμμα Σταθερότητας που δρομολογεί μείωση του ελλείμματος κατά 10 μονάδες του ΑΕΠ.

Με δηλώσεις τους οι αξιωματούχοι τόσο της ΕΚΤ όσο και της Κομισιόν υποστηρίζουν ότι δεν έχει μπει στην ατζέντα των μέχρι σήμερα συζητήσεων το ενδεχόμενο οιασδήποτε μορφής αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους μέσα από τον μηχανισμό στήριξης. Η χθεσινή «στροφή» στη στάση της κας Μέρκελ μετά την έκτακτη συνάντησή τους με τους κ.κ. Στρος Καν και Τρισέ έλυσε τους κόμπους της συμφωνίας και την Δευτέρα θα κατατεθεί στη γερμανική Βουλή η νομοθετική ρύθμιση που θα δρομολογήσει την έγκριση του διμερούς δανείου.


Το συμβόλαιο για το διμερές δάνειο της Γερμανίας προς την Ελλάδα όπως και τα αντίστοιχα των άλλων χωρών της ευρωζώνης έχει σταλεί από την Κομισιόν και είναι ήδη στα χέρια των υπουργών οικονομικών.

Τα δάνεια αυτά δεν θα συνοδεύονται από εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου με την μορφή ομολογιακών δανείων, όπως διευκρίνισε στο Capital.gr αρμόδιο στέλεχος της Επιτροπής, διαψεύδοντας σχετικές πληροφορίες τραπεζικών αναλυτών.

Τα διμερή δάνεια θα είναι στηριγμένα στη νομοθεσία της χώρας που θα δώσει το δάνειο και στην βάση αυτής της νομοθεσίας θα λειτουργήσουν και οι εγγυήσεις της αποπληρωμής τους.

Αυτό σημαίνει όπως εξήγησε στο Capital.gr αρμόδιο κυβερνητικό στέλεχος ότι η χώρα που δέχεται το δάνειο το εγγυάται με τις κινητές και ακίνητες αξίες που διαθέτει εντός και εκτός της επικράτειάς της...

Σύμφωνα με τις δηλώσεις των Γερμανών αξιωματούχων η έγκριση από το γερμανικό κοινοβούλιο θα είναι έτοιμη μέχρι τις 7/5 και την ίδια περίπου ημέρα αναμένεται ότι θα είναι έτοιμος και ο μηχανισμός εκταμίευσης από το ΔΝΤ. Θα προηγηθούν στα μέσα της εβδομάδας συναντήσεις του Εurogroup που θα εγκρίνουν την τελική φάση της διαδικασίας εκταμίευσης.

Αξιοπρόσεκτο πάντως είναι ότι τα τελευταία 24ωρα πληθαίνουν οι πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες τόσο από την πλευρά της Ευρωπαϊκής Επιτροπής όσο και από πλευράς ΕΚΤ ετοιμάζονται κάποιες «κινήσεις» οι οποίες θα είναι περιοριστικές για τον ρόλο που παίζουν οι οίκοι αξιολόγησης. Οι κινήσεις αυτές συνδέονται με το γεγονός ότι η επιδείνωση της κρίσης στην Ελλάδα αλλά και η διαφαινόμενη διασπορά της σε άλλες χώρες της ευρωζώνης συνδέονται με υποβαθμίσεις από τους οίκους αξιολόγησης οι οποίες σύμφωνα με αξιωματούχους της κομισιόν «δεν στηρίζονται σε σημαντικές στα δημοσιονομικά στοιχεία των αναφερόμενων χωρών...».

πηγή: CAPITAL.GR

AVATARGR
05-06-10, 15:59
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος Giorgos αναφέρει κάποιες αλήθειες......
Δεν είναι εύκολο να τις δεχθούμε.....

Δάνεια επί δανείων ο υπερκαταναλωτισμός με ποιά χρήματα ????
Μα τα δανεικά.....
Παραγωγή ?????
Ποιά παραγωγή ?????
Παραγωγή κρατικο-διαιτης Βιομηχανίας ακόμα και της βιομηχανίας
τροφίμων....
Σας φαίνεται υπερβολικό ???????

Οχι δεν είναι....
Η αυτάρκεια μας σε βόειο κρέας είναι μόλις 25% ενώ για το κρέας των
αμνοεριφίων η αυτάρκεια, φτάνει το 85%.
Ο βαθμός αυτάρκειας σε χοιρινό κρέας από 85-90% που ήταν το 1980 έπεσε
σήμερα στο 45% ενώ για την πτηνοτροφία, έπεσε στο 80%, ενώ είχε
αντίστοιχα εξαγωγικές επιδόσεις.

Η Ελληνική κτηνοτροφία επιδοτήθηκε τις τελευταίες δεκαετίες
με σημαντικά κεφάλαια από εθνικούς και κοινοτικούς πόρους
βρίσκεται ακόμα καθηλωμένη σε ένα μεταβατικό υποτίθεται στάδιο
ανάπτυξης και εκσυγχρονισμού.

Υπάρχουν ακόμα πολλά στοιχεία για το θέμα μας....
Απο τον επίκουρο καθηγητή Κτηνιατρικής Σχολής στο ΑΠΘ κ. Γιώργο
Αρσένο.
Απο την ομιλία του.
Καθηλωμένη η κτηνοτροφία αν και επιδοτήθηκε σημαντικά

Ευχαριστώ.

no slave
07-06-10, 13:07
φιλε γιωργο,
εχεις απαιτηση απο τον μεσο ελληνα να σκεφτει σαν οικονομολογος,ενω αντιθετα χαρακτηριζεις τους πολιτικους απλως σαν ενα κομματι του παζλ.υποτιθεται οτι οι κυβερνησεις εκλεγονται για να προγραμματιζουν και υλοποιουν την οικονομικη πορεια-αναπτυξη της χωρας,ανεξαρτητως εαν βραχυχρονια στεναχωριεται ο λαος.γιαυτο αλλωστε υπαρχουν οι νομοι,οι ρυθμισεις,οι παροχες κ.ο.κ.
δεν ειναι ολοι μορφωμενοι,ουτε τιμιοι,γιαυτο λεω οτι οι πολιτικοι ρυθμιζουν τη χωρα,ενω ο πολιτης την οικογενεια του.

οσον αφορα τον υπερκαταναλωτισμο και τη διακινηση χρηματος:
η διακινηση χρηματος ειναι αυτη που προσδιδει αξια στο χρημα και οχι το ποσό που αναγραφεται πανω στο χαρτονομισμα.μην ξεχναμε οτι υπαρχουν τα στεγαστικα δανεια,η αυτα της αποπερατωσης (σαν το δικο μου) που ευνοουν την αναπτυξη της οικοδομης.υπαρχουν τα επενδυτικα δανεια που προσφερουν αναπτυξη στις εταιριες και αρα περισσοτερες θεσεις εργασιας.εγχωρια λοιπον υπαρχει αναπτυξη και παραγωγη,αρκει να κινειται το χρημα.η διακινηση χρηματος λοιπον ισουται με αναπτυξη.
οσοι ξερουν να διαβαζουν ισολογισμους,θα διαπιστωσουν οτι παγκοσμια στις μεγαλες επιχειρησεις,τα ιδια κεφαλαια ειναι το πολυ 40 % του παθητικου,σε αντιθεση με τα ξενα κεφαλαια που εκφραζουν το υπολοιπο 60% και αυτο ακριβως συμβαινει για λογους αναπτυξης.

τελος για τη βιομηχανια μας:
ο τουρισμος μας πληγωθηκε απο τη στιγμη που η αγορα εγινε ελευθερη.δεν ειναι δυνατον το μπουκαλακι με το νερο να στοιχιζει 50 λεπτα και σε τουριστικες περιοχες σε περιοδους αιχμης να φτανει τα 2 ευρω!σιγουρα ολοι εχουμε τις ευθυνες μας σε αυτο,ομως οπως προανεφερα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να γνωριζουμε τις συνεπειες για καθε οικονομικη πολιτικη που ακολουθουμε,γιατι τοσο μας κοβει.που ειναι η παρεμβαση του κρατους σε τετοιου ειδους ατασταλιες?που ειναι οι νομοι?
οσο για την γεωργια και την κτηνοτροφια,ολοι γνωριζουμε οτι μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχει η αστυφιλια.αραγε ποιος ευθυνεται γι αυτο το φαινομενο?επισης με πιο κριτηριο εισαγωνται οι νεοι στα πανεπιστημια,ετσι ωστε αποφοιτουν με πτυχια διαπιστωνουν οτι δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας?αυτος που σπουδασε,σιγουρα δεν θα παει να γινει αγροτης.τελος που ειναι οι ελεγκτικοι μηχανισμοι για να τσεκαρουν το τι εγιναν οι επιδοτησεις που δωθηκαν στους αγροτες?αλλα ειπαμε,να μη τους στεναχωρησουμε γιατι υπαρχει και πολιτικο κοστος.

φιλε AVATARGR,
σιγα μην περιμεναμε να αναπτυχθει η χωρα με τις εξαγωγικες επιδοσεις που ειχε η πτηνοτροφια.
το πρωτο που θα επρεπε να κοιταζαμε ειναι η υγειης πορεια των ελληνικων επιχειρησεων και οι εξαγωγες θα ερχονταν και αυτες με το καλο.αληθεια τι εγιναν τοσες και τοσες βιοτεχνιες που ανθιζαν την δεκαετια του 70?
αλλα για να ειμαστε στο θεμα μας που ειναι το δημοσιο χρεος,να ρωτησω...:
-γιατι δεν μπορουσε η ΔΕΗ να ειναι κερδοφορα?
-γιατι δεν μπορουσε ο ΟΤΕ να ειναι κερδοφορος?
-γιατι δεν μπορουσε ο ΟΣΕ να ειναι κερδοφορος?
-γιατι δεν μπορουσε η ολυμπιακη να ειναι κερδοφορα?
...κτλ,
απο κει φιλοι μου προηλθε το δημοσιο χρεος και οχι απο το διακοποδανειο του πολιτη.

*το ποστ του φιλου cr το διαβασατε?αληθεια,ποσο κοστολογειται η κερκυρα?:rolleyes:

Giorgos
07-06-10, 16:21
Φιλε slave, το πως βλέπει ο καθένας την οικονομία είναι πιστεύω προσωπική υπόθεση. Δηλαδή για εμενα προσωπικά δεν είναι σωστό να βαφτίζουμε μαύρα πρόβατα σε μια κοινωνία για τον απλό λόγο ότι η κοινωνία είναι ένα σύστημα. Μου λες για τους πολίτες ότι μπορεί να είναι αγράμματοι, να κοιτούν μονο την οικογένεια τους και αυτό ως ένα βαθμό είναι λογικό αν και υποδηλώνει πολιτισμικό άκυρο για εμενα από την άλλη όμως μου λες ότι οι πολιτικοί έχουν ευθύνες. Και όμως δεν είναι και οι πολιτικοί κομμάτι της κοινωνίας; Δεν είναι κομμάτι του ιδιου συστήματος παραγωγής πολιτισμού; Δηλαδή γιατί οι πολιτικοί πρέπει να έχουν αίσθηση κοινωνικής προσφοράς και όχι οι πολίτες; Στην ουσία και οι πολιτικοί εργαζόμενοι είναι, οι οποιοι θα συμφωνήσω έχουν και ένα λειτούργημα να διεκπεραιώσουν, αλλα πιστεύω θα συμφωνήσεις ότι και αυτοί βάζουν την αξια της οικογενειας τους πρώτα από το κρατικό συμφέρον ως πολίτες τις ίδιας χώρας.. που στην ουσία βγάζει την ίδια λογική. Ειδικά αν υποθέσουμε το σωστό της υπόθεσης των οικονομικών δολοφόνων, ενδεχομένως να δέχτηκαν και απειλές προς τα μέλη της οικογενειας τους για να μπούν στο κόλπο..
Δε προσπαθώ να αμυνθώ τους πολιτικούς, και τους λόγους για τους οποιους έκλεψαν, βίασαν το κρατικό συμφέρον κτλ, αλλα δε μπορώ να συμφωνήσω ότι για όλα φταίνε 10 άνθρωποι σε μια κυβέρνηση η 300 βουλευτές.

Το πρόβλημα είναι περισσότερο κοινωνικό κατά την άποψη μου. Όταν ένας λαός έζησε σφαγές, εμφυλιους και χούντες, έμαθε να φοβάται και να μισεί τον συμπολίτη του, και όντας και ανατολίτης στην κουλτούρα, δε μπορεί παρα να είναι βολεψάκιας. Δεν μπορεί παρα να καθαρίζει το σπίτι του και να πετάει τα σκουπίδια έξω από την πόρτα του στο δημόσιο χώρο.
Ο Σουηδός σε αντίθεση, το σπίτι του μπορεί να βρωμάει, αλλα δε θα πετάξει το σκουπίδι έξω στο δρόμο γιατί έχει την αίσθηση του δικαιώματος, ότι δηλαδή έχει δικαίωμα να απαιτεί καθαρότητα στο περιβάλλον του, άρα και πρέπει να το σέβεται και ο ίδιος.
Βλέπει σπίτι στο κράτος, και όχι στην οικογένεια. Φυσικά το κράτος τον βοηθάει πιο πολύ από την οικογένεια, αλλα και αυτό δε φύτρωσε. Η συμπεριφορά του και η κουλτούρα του το απαίτησαν κάποτε και το κατέκτησαν αυτό. Οποτε για εμενα προσωπικά αυτό πρέπει να αλλάξουμε την κουλτούρα μας τον τρόπο σκέψης μας και το να κατανοούμε τις πραγματικές ανάγκες υποχρεώσεις και βλέψεις που έχουμε.
Εγώ προσωπικά δε πιστεύω ότι υπάρχει αγράμματος στην Ελλάδα. Όντας στο 2010 δεν νοείται έλληνας να μην έχει τελειώσει το λιγότερο το λύκειο, που σημαίνει και μαθηματικά ξέρει και κοινωνικό δίκαιο σε κάποιο βαθμό, και πολλά πολλά αλλα.
Οποτε δε μπορώ να ρίξω το δίκιο στον έλληνα ότι δεν ήξερε, δεν τον έκοβε, έχει το ακαταλόγιστο. Όσο για τα οικονομικά δεν είναι όλοι οικονομολόγοι "γιαυτο" υπάρχουν και οι οικονομολόγοι και κάνουν τα φορολογικά μας, αλλα και οποιος δουλεύει πληρώνει φόρους, έχει επίγνωση των χρεών και του κόστους διαβίωσης. Δεν πιστεύω να υπάρχει έλληνας που να μη ξέρει ότι τα δάνεια θα τα πληρώσει ο ίδιος.. κάποια στιγμή.

Ο τουρισμός πληγώθηκε επειδή είμαστε ακριβοί σαν κράτος. Γίναμε ακριβοί επειδή διαλέξαμε να ζούμε ακριβά. Επειδή ενώ 700 euro θεωρητικά είναι πολλά λεφτά για έναν νέο, κάναμε την κοινωνία τόσο ακριβή ώστς 700 euro να φαντάζουν ψίχουλα. Όταν για τον σουηδό τουρίστα, τα 700 euro είναι ένα σεβαστό ποσο και για τον έλληνα είναι ψίχουλα, θα προτιμήσει την Τουρκια, τη Βουλγαρία κτλ, και ας έχει η Ελλάδα πολύ ωραιότερα μέρη και καλλίτερη ποιότητα.
Φυσικά για αυτό φταίνε όλοι, οι έλληνες που ΌΛΟΙ προσπάθησαν να καπηλευτούν τα μεγάλα κέρδη τις αλλαγής του νομίσματος, με απώτερο σκοπό τον πλουτισμό (όλοι ωνάσηδες την είδαμε) αλλα και οι ελεγκτικές υπηρεσίες και οι κυβερνήσεις που δε κάναν τίποτα για να το αποτρέψουν.
Για τη βιομηχανία, του 50-60-70 η οποια άνθιζε για κάποια χρονια, σταδιακά εξαφανίστηκε διότι οι πολυεθνικές εξαγόρασαν τις κοινωνίες και τους πολιτικούς με δώρα, με διαφημίσεις, με άκρατο ανταγωνισμό (ο μεγάλος τρώει το μικρό) κτλ.
Όσο για τις δημόσιες υπηρεσίες τύπου ΟΤΕ κτλ, όλες βούλιαξαν διότι εκεί υπήρχε και ακόμα υπάρχει το ψηφοθηρικό συμφέρον. Εκεί που δέκα άνθρωποι σηκώνουν ένα φτυάρι, η υπόθεση άρχισε να βρωμάει και συνεχίστηκε επί δεκαετίες. Και όμως οι πολιτικοί ήταν έλληνες πολίτες που κοιτούσαν/κοιτάνε το συμφέρον της οικογενειας τους, και όμως αυτοί που παίρναν θέση δε βγάζαν μίλια, και όμως και αυτοί που δε παίρναν θέση ΠAΛΙ δε βγάζαν μίλια..
Αν όμως πιστέψουμε ότι όλοι αυτοί είναι αγράμματοι, και οι γραμματιζούμενοι γίναν πολιτικοί και μας κορόιδεψαν, νομίζω χάνουμε την ουσία.

Εν πάση περίπτωση, το θέμα είναι το τι γίνετε τώρα. Μπορούμε να τα καταφέρουμε, η μάλλον καλύτερα πρόκειται να βγάλει πουθενά η δήθεν απόπειρα εκσυγχρονισμού της οικονομίας/κοινωνίας μας η όλα είναι μπαρούφες;
Πλέων δεν είναι καταστροφολογικό σενάριο, τη λογική να δεις θα καταλάβεις ότι δε πρόκειται να βγούμε από το τούνελ εκτος και αν πάμε για πτώχευση.
350 δισεκατομμύρια χρέος, και έλλειμμα 14% σημαίνει ότι το χρέος θα αυξάνεται. Μείωση του ελλείμματος, σημαίνει ότι θέλουμε να αυξάνεται με χαμηλότερους ρυθμούς.
Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι και στο 3% να πάει το έλλειμμα, όντας έλλειμμα πάλι το χρέος θα αυξάνεται. Τι σημαίνει αυτό? ότι οι δόσεις κάθε χρόνο θα εξακολουθούν να αυξάνονται, και μεγαλύτερα δάνεια θα απαιτούνται μονο και μονο για να πληρώνουμε τις δόσεις. Τι σημαίνει αυτό; Δεν θα έχουμε περιθώρια για δάνεια τα οποια να χρησιμοποιούνται για ανάπτυξη. Χωρίς ανάπτυξη υπάρχει συρρίκνωση, και άρα ποτε δε πρόκειται χωρίς λεφτά να κατορθώσουμε να περάσουμε από το έλλειμμα στο πλεόνασμα. Χωρίς πλεόνασμα δηλαδή δεν πρόκειται να αρχίσει να συρρικνώνεται το χρέος όσες θυσίες και αν κάνει ο ελληνικός λαός.. οποτε κάθε χρόνο και χειρότερα.

AVATARGR
08-06-10, 15:33
Φιλοι μου καλησπερα σας.

Φιλε no slave αναφερεις......
<<προανεφερα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να γνωριζουμε τις συνεπειες για
καθε οικονομικη πολιτικη που ακολουθουμε,γιατι τοσο μας κοβει.που ειναι η
παρεμβαση του κρατους σε τετοιου ειδους ατασταλιες?που ειναι οι νομοι?>>

Μαλλον δεν γνωριζεις καποια πραγματα σχετικα με τον ελεγχο...
Πολλες φορες σε επαρχια οταν πηγαν για να κανει ελεγχο η ΥΠΕΔΑ βγαλαν
τα δικανα και αρχισαν να πυροβολουνε...(δυστυχως)
Αυτο εγινε στα νησια.....
Που ειναι οι ΝΟΜΟΙ το ΚΡΑΤΟΣ ?????
Υπαρχει ο ΝΟΜΟΣ του δυνατοτερου και του τσαμπουκα....

Αναφερεις.....
<<αληθεια τι εγιναν τοσες και τοσες βιοτεχνιες που ανθιζαν την δεκαετια
του 70?>>
Βεβαια εννοεις τις κρατικο-διαιτες Βιομηχανίες...
Μεσα στην λοβιτουρα και τον παραγοντισμο....
Αυτη ειναι η Βιομηχανια...
Μεσα σε αυτα βαλε και ολες τι ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ που και αυτες μας
εβαλαν μεσα....

Φιλε μου ειναι ενα συνθετο και οχι μονοσημαντο προβλημα η οικονομια της
Ελλαδος...

Παντος ελπιζω πως συντομα θα εχω καποια στοιχεια σχετικα με το υψος
των επιδοτησεων και θα συζητησουμε το θεμα...

Ευχαριστω.

Astral
09-06-10, 17:47
Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται ο ντόρος στο ότι φταίει ο λαός και εν μέρη οι πολιτικοί. Οι πολιτικοί φταίνε, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μία ιεραρχία. Κάνουνε ότι θέλουνε, όποτε θέλουνε και δεν δίνουν λογαριασμό σε κανένα μέσα σε 4 χρόνια που έχουν το πάνω χέρι. Αλλά από την άλλη ποιος μου εγγυάται ότι και τα δύο μεγάλα κόμματα δεν τα έχουν κάνει πλακάκια, όπως τα είχαν κάνει οι βιομηχανίες γάλακτος με το γνωστό το σκάνδαλο. Είναι δυνατών να βάζουμε σαν λαός όλους στο ίδιο καζάνι. Δεν έχουν πάρει όλοι δάνεια, δεν ψήφιζαν όλοι τα δύο μεγάλα κόμματα, δεν ήταν όλοι ευνοούμενοι. Και αφού το πάτε σε οικογενειακό επίπεδο, γιατί εγώ πρέπει να χρεωθώ και να πληρώσω το δάνειο του Γιώργου ή του Κώστα, όταν εγώ είμαι εντάξει. Ας τα πάρουν απ'αυτούς, γιατί να στερηθώ εγώ κ'άλλο επειδή αυτοί οι δύο το έπαιζαν έξυπνοι και πονηροί τότε.
Από την άλλη Αβαταρ που μηλάς για νούμερα έχεις αναλογιστεί απο τα λευτά που λένε οι τράπεζες πόσα είναι οι τόκοι που είναι οι τόκοι απο τα κέρδη τους ?
Εάν ο Γιώργος η ο Κώστας χρωστάνε τα δάνεια τα χρωστάνε στης Τράπεζες. Που εάν χρωστάς εκεί ξέρετε ότι έχουν μηχανισμούς να στα πάρουν έτσι και αλλιώς. Άλλωστε η δηλώσεις των τραπεζών που εμπορεύονται στην Ελλάδα νιώθουν πολλή δυνατές και χωρίς κανένα πρόβλημα και κίνδυνο.

Αλεξης15
13-06-10, 03:36
Γειά σας σε όλους πολύ χαίρομαι που μπορώ επιτέλους έχω ιντερνετ στο σπίτι και μπορώ να γράψω στα Ελληνικά.

Από όσα διάβασα νομίζω πως όλοι πάνω κάτω έχετε δίκιο όλοι φταίμε για αυτή την κατάσταση αλλά πρέπει να τονιστεί πως το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι το χρέος, το σύστημα έχει σιγουρέψει όλοι να έχουν χρέος και πολλοί σημαντικά μεγαλύτερο από το δικό μας, το πρόβλημα είναι το έλλειμμα, επίσης φανταστείτε πως σύμφωνα με το πλάνο όταν το ΔΝΤ φύγει με το καλό το χρέος θα είναι μεγαλύτερο αλλά το έλλειμμα σημαντικά μικρότερο.

Πάνω στα όσα έχετε γράψει θα ήθελα να αναφέρω, από την μικρή μου εμπειρία όντας στην Αγγλία τους τελευταίους πέντε μήνες, πως ρε παιδιά μας υποτιμάτε, το σύστημα εδώ είναι παρόμοιο δεν είναι πολύ διαφορετικό και τη διαφορά δεν την κάνει σίγουρα ο κόσμος, δουλεύουμε πολύ περισσότερο από τους Άγγλους, αλλά η εξουσία, ο έλεγχος, εγώ δεν συμφωνώ απόλτα με τον τρομερό έλεγχο σε ορισμένος τομείς τουλάχιστον, μιλάμε για Big Brother, παντού κάμερες, αλλά όμως φαίνεται να υπάρχει δικαιοσύνη ας πούμε.

Τέλος πάντων, για να γυρίσω στα δικά μας, ναι φταίμε που τόσα χρόνια ψηφίζομε αυτούς τους προδότες πολιτικούς αλλά δεν υπάρχουν άλλοι και αυτό γιατί δεν υπάρχει δικαιοσύνη, αλλά η συγκεκριμένη κατάσταση είναι καθαρά εισαγώμενη, κατά την άποψη μου. Κάποιοοι πούλησαν την ανεξαρτησία μας, γιατί είμαστε από κατοχή κανονικότατη, στην Αμερική. Η κρίση προκλήθηκε εκ των έξω με τους από μέσα να κάνουν τα στραβά μάτια. Οι Γερμανοί βγήκαν κερδισμένοι γιατί ήθελαν το Ευρώ να πέσει για να αυξήσουν τις εξαγωγές τους, εμείς δανειστήκαμε λεφτά δε μας τα χαρίσανε με όρους που δεν θα μπορούσαν ποτέ να γίνουν δεκτοί και που κανένας δεν περίμενε να δεχτούμε!!!, ο αγωγός της Ρωσσίας δεν πρόκειται να γίνει αλλά οι Αμερικάνοι θα φτιάξουν τον δικό τους, Αζερμπαιτζάν, Τουρκία, Βουλγαρία, Σκόπια, Αλβανία, θα σταθεροποιήσουν το εκτρωμα με πρωτεύουσα τα Σκόπια με όποιον τρόπο γουστάρουν οι Σκοπιανοί γιατί αφενός η πολιτική τους ηγεσία νοιάζεται πραγματικά και αφετέρου οι δικοί μας και να νοιάζονταν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και τέλος δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε κανένος είδους ορυκτό πλούτο, που επιτέλους αρχίζουν όλοι να βλέπουν πως τίποτα από όλα αυτά που λέγονταν τόσα χρόνια δεν ήταν παραμύθια, χώρις την "άδεια" των Αμερικανών και σίγουρα μόνο σε συνεργασία με την Τουρκία!

Σύγγνώμη για το μεγάλο ποστ, όποιος είχε υπομονή να το διαβάσει και έχει αντίθετη άποψη τον παρακαλώ να μου αλλάξει γνώμη γιατί πιστεύω πως οι πολιτικοί μας μας προδόσανε με την κυριολεκτική έννοια της λέξεως και πριν 100 χρόνια μια αντικειμενική δικαιοσύνη θα τους έστελνε στο εκτελεστικό απόσπασμα.

Τέλος τέλος επειδή διάβασα για τον Τουρισμό κάτι και πραγματικά εκνευρίζομαι όταν κυκλοφορώ έξω, η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει ούτε μια διαφήμηση στην Αγγλία ούτε στους τοίχους αντίθετα με την Τουρκία και την Ισπανία και ας μην ξεκινήσουμε να λέμε για την κατασταση πο βρίσκονται οι Αρχαιολογικοί μας χώροι και ποια ακρίβεια, 20 λίρες πλήρωσα την προηγούμενη εβδομάδα να δώ το κάστρο που γυριστηκε ο Χάρρυ Πότερ άμα είχαν αυτοί τον Παρθενώνα θα πλήρωνες 200 λίρες για να τον δείς, αλλά θα έφευγες σίγουρα ευχαριστημένος γιατί θα έβρισκες κάποιον να σου εξηγήσει τι είναι τι και όλο και κάποια αναπαράσταση της εποχής θα έβλεπες, πράγματα που στην Ελλάδα είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

c.r
25-06-10, 12:52
Σε πώληση ελληνικά νησιά, σύμφωνα με δημοσίευμα του Guardian


http://3.bp.blogspot.com/_OPg-Kn4CzDg/TCRR43KZYJI/AAAAAAAAU-Q/xgueqX5Z1PY/s1600/%CF%81%CE%B7.jpg


Δημοσίευμα που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της βρετανικής εφημερίδας Guardian υποστηρίζει πως «η Ελλάδα βγάζει τα νησιά της προς πώληση για να σώσει την οικονομία». Η ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας υποστηρίζει πως η Ελλάδα κάνει μια απεγνωσμένη προσπάθεια να εξοφλήσει τα χρέη της και εξετάζει την πώληση νησιών καθώς αδυνατεί να βρει πόρους για την ανάπτυξη των υποδομών τους.

Σύμφωνα με την συντάκτρια του άρθρου, η Ελλάδα, σε μια απελπισμένη προσπάθεια να εξοφλήσει τα χρέη της, διευκολύνει τους πλούσιους και διάσημους να εκπληρώσουν τα όνειρά τους και να αποκτήσουν ένα ηλιόλουστο νησί, πουλώντας ή ενοικιάζοντας με μακροχρόνιες μισθώσεις περίπου 6.000 νησιά.

Ο Guardian υποστηρίζει, πως σύμφωνα με τις πηγές της, μια μεγάλη έκταση στη Μύκονο, είναι ήδη προς πώληση. Όπως αναφέρει, η περιοχή κατά το ένα τρίτο (1/3) ανήκει στο Ελληνικό Δημόσιο, το οποίο ψάχνει για αγοραστή πρόθυμο να εισφέρει κεφάλαια και να αναπτύξει τουριστικό συγκρότημα πολυτελών κατοικιών. Ακόμη, αναφέρει πως στην ιστοσελίδα Private Islands έχει αναρτηθεί προς πώληση το νησί «Ναυσικά» στο Ιόνιο, προς 15 εκατ. ευρώ.

Το δημοσίευμα αναφέρει πως υπάρχουν μικρά ακατοίκητα νησιά στην Ελλάδα τα οποία μπορεί να πωληθούν προς 2 εκατ. ευρώ έκαστο, δηλαδή φθηνότερα από μια κατοικία στο Τσέλσι. «Μερικά από τα πολυάριθμα νησιά της χώρας, είναι μικροσκοπικά που θα μπορούσαν οριακά να φιλοξενήσουν μία ξαπλώστρα», αναφέρει η ιστοσελίδα της βρετανικής εφημερίδας.

Η συντάκτρια αναφέρει πως μόνο 227 ελληνικά νησιά είναι πυκνοκατοικημένα και πως η απόφαση της Κυβέρνησης να προχωρήσει σε δυνητικές πωλήσεις οφείλεται στην αδυναμία του Κράτους να αναπτύξει βασικές υποδομές ή να φυλάξει τις συγκεκριμένες περιοχές. «Η ελπίδα είναι ότι η πώληση ή η μακροχρόνια μίσθωση ορισμένων νησιών θα προσελκύσει επενδύσεις που θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας και θα αυξήσουν τα φορολογικά έσοδα», τονίζεται στο άρθρο.


Newsroom ΔΟΛ