PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί μνημονιακής πολιτικής


erevos
14-12-10, 12:54
Kαλως σας βρηκα.

Θα ηθελα να παραθεσω καποιες σκεψεις σχετικα με το που θα οδηγησει αυτη η μνημονιακη πολιτικη που ακολουθηται τον τελευταιο χρονο με βαση την πληροφορηση που εχω απο τα μεσα μαζικης <<ενημερωσης>> και που μπορει να οδηγησει .

Η μνημονιακη πολιτικη οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στην υπερχρωση της Ελλαδας σε τετοιο βαθμο που η σταση πληρωμων ειναι σχεδον αναποφευτη.

Δινουμε παραταση ζωης μονο και μονο για να προλαβουν οι τραπεζες να σωσουν οτι κεφαλαια γινεται καθως επισης και να φυγουν οι περισσοτερες πολυεθνικες.

Τα κυριαρχικα δικαιωματα ειναι υπο αμφισβητηση ποσο δε τωρα που απο 1/1/2011 ερχονται 100 κομισαριοι απο ολη την Ευρωπη για να ελεγχουν ολα τα νευραλγικα υπουργεια κατα ποσο τειρουν το μνημονιο (κατι παρομοιο εχει να γινει απο την εποχηΤρικουπη).

Την υπαρξη πλουτοπαραγωγικων πηγων την γνωριζουμε απο την δεκαετια του 70 ισως και ποιο πριν παρολαυτα μεσα στον γενικο πανικο αποφασιζει η κυβερνηση να ιδρυσει αρμοδιο γραφειο.

Η αποφυγη της πτωχευσης ομως ειναι ανεφικτη και οταν μεσα στη δυστυχια της η Ελλαδα προσπαθει να σωσει οτι σωζετε η φιλη και γειτωνας Τουρκια κανει <<πλιατσικο>> στο Αιγαιο και στην Θρακη, παιρνοντας απο μια ανημπορη οικονομικα χωρα αρα και στρατιωτικα τα πλουτοπαραγωγικα φιλετα της.

Παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας καθως επισης και πιθανες πληρφοριες που μπορει να το επαληθευσουν το σεναριο η να το καταριψουν.

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

demi
14-12-10, 15:32
"καπου" πηρε το αυτι μου, οτι ταξανε στον παπανδρεου την θεση του γενικου γραμματεα του ΟΗΕ, για να πουλησει την Ελλαδα...

AVATARGR
14-12-10, 17:14
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε demi σχετικά με την αναφορά σου....
<< "καπου" πηρε το αυτι μου, οτι ταξανε στον Παπανδρεου την θεση του
γενικου γραμματεα του ΟΗΕ, για να πουλησει την Ελλαδα...>>

Νομίζω πως με κάποιες τετοιες αναφορές κάποιος κάπου κάποτε απλα
ρίχνουμε σε κάποιους νερό στον μύλο τους για σπίλωση προσώπων...
Από την μιά οι Εβραιόφιλοι οι Αμερικανόφιλοι οι , οι ,οι διάφοροι και απο την
άλλη οι Ελληνάρες που θέλουν να μας σώσουν αλλα δεν έχουν προλάβει
ακόμα....

Αφορά για κάθε πρόσωπο Δημόσιο κλπ.
Η αναφορά αυτή μου θύμισε όταν ήταν να εκλεγεί ο ΜΠΑΡΑΚ ΟΜΠΑΜΑ
οι αντίπαλοι του έλεγαν πως θα διαλίσει τις ΗΠΑ και είναι Μωαμεθανός...
Οι προηγούμενος Πρόεδρος ήταν το καμάρι τους ο ΜΠΟΥΣ...


Ευχαριστώ.

demi
14-12-10, 18:28
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε demi σχετικά με την αναφορά σου....
<< "καπου" πηρε το αυτι μου, οτι ταξανε στον Παπανδρεου την θεση του
γενικου γραμματεα του ΟΗΕ, για να πουλησει την Ελλαδα...>>

Νομίζω πως με κάποιες τετοιες αναφορές κάποιος κάπου κάποτε απλα
ρίχνουμε σε κάποιους νερό στον μύλο τους για σπίλωση προσώπων...
Από την μιά οι Εβραιόφιλοι οι Αμερικανόφιλοι οι , οι ,οι διάφοροι και απο την
άλλη οι Ελληνάρες που θέλουν να μας σώσουν αλλα δεν έχουν προλάβει
ακόμα....

Αφορά για κάθε πρόσωπο Δημόσιο κλπ.
Η αναφορά αυτή μου θύμισε όταν ήταν να εκλεγεί ο ΜΠΑΡΑΚ ΟΜΠΑΜΑ
οι αντίπαλοι του έλεγαν πως θα διαλίσει τις ΗΠΑ και είναι Μωαμεθανός...
Οι προηγούμενος Πρόεδρος ήταν το καμάρι τους ο ΜΠΟΥΣ...


Ευχαριστώ.

Ποια σπιλωση φιλε avatargr ? ποιοι αντιπαλοι? τι λες τωρα? εγω σπιλωνω τον παπανδρεου? χαχαχα!!! υπαρχει χειροτερη σπιλωση απο αυτα που κανει?
λες να ειμαι πολιτικος του αντιπαλος? (ποτε δεν ξερεις ;))

φημες κυκλοφορουν και παντα θα κυκλοφορουν...οπως το οτι ολοι ξεραμε για την κατασταση της ελλαδας, για το ΔΝΤ, πριν ακομα αυτα γινουν...οπως κυκλοφορει οτι ηδη τυπωνουν δραχμουλες... και δυστυχως ολα αυτα δεν ειναι σεναρια...ειναι μια πραγματικοτητα...ποιος bush τωρα και ποιος ombama...

ο χρονος θα δειξει...

Trithemius
14-12-10, 20:36
Το θέμα είναι όντως φλέγον αλλά θα περιμένω από τον θεματοθέτη να κάνει τις απαραίτητες συνδέσεις με την κατηγορία της συνωμοσιολογίας ή της παγκοσμιοποίησης ή της Γεωπολιτικής, έτσι ώστε να μπορέσει το θέμα να προχωρήσει...

AVATARGR
14-12-10, 21:03
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε demi άλλο το να παραθέτεις πολιτικά επιχειρήματα και άλλο "άκουσα"..

Όσο για το τυπώνονται δραχμές το ακούω απο τον Ιούνιο και όλοι είχαν
γνωστούς και τα εβλεπαν να τυπώνονται !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
15-12-10, 09:38
...οπως κυκλοφορει οτι ηδη τυπωνουν δραχμουλες... και δυστυχως ολα αυτα δεν ειναι σεναρια...ειναι μια πραγματικοτητα...ο χρονος θα δειξει... Φάσκεις και αντιφάσκεις, πως θα δειξει ο χρόνος αφού ήδη όπως λες το παραπάνω δεν είναι σενάριο αλλά πραγματικότητα??? Εφόσον δεν ειναι σενάριο, δείξε μου την πράξη που το επιβεβαιώνει. Μέχρι τότε, καλό θα ήταν, μιας και γράφεις δημόσια, να προσέχεις περισσότερο διότι όλα αυτά συμβάλουν τον υπερμετρο εκφοβισμό του κόσμου προκειμένου να δεχτεί το οτιδήποτε!

Μην παρεξηγηθώ, είμαστε σε δύσκολη θέση, σε κάποια σημεία όμως κόσμος και πολιτικοί θα πρέπει να λέει όχι. Δυστυχώς όμως απόψεις σαν τη δική σου αποπροσανατολίζουν, κάνουν ευκολότερο το έργο τους στο να πούμε σε όλα ναι και δυστυχώς.. η 28/10 δεν θα έλθει για δεύτερη φορά σύντομα.

t.ASSOS
15-12-10, 10:56
Η μνημονιακη πολιτικη οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στην υπερχρωση της Ελλαδας σε τετοιο βαθμο που η σταση πληρωμων ειναι σχεδον αναποφευτη.

Παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας καθως επισης και πιθανες πληρφοριες που μπορει να το επαληθευσουν το σεναριο η να το καταριψουν.


Τα όσα γράφεις φίλε μου επαληθεύονται και μάλιστα από επίσημα χείλη …
http://www.youtube.com/watch?v=P4Rm1q2dJTs&feature=player_embedded

AVATARGR
15-12-10, 12:44
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε t.ASSOS σωστά όλα όσα αναφέρεις....
Αλλά είναι η μια μεριά του λόφου....
Να δούμε και την άλλη και αυτό είναι το σωστό πιστεύω...

Το 2009 εάν θυμάσαι η προηγούμενη Κυβέρνηση έλεγε ότι έλλειμα ηταν
4-5% και όσοι έλεγαν το αντίθετο τους έλεγαν τρελλούς και συκοφάντες.

Σιγά σιγά άρχισαν να λένε πως ισως να είναι 6-8%.
Το Τροκτικό ήταν το μόνο που ανέφερε πως το Ελληνικο έλλειμα θα φτάσει σε διψήφιο νούμερο....
Ο πρόεδρος της Τράπεζας της Ελλάδος ποιει την νήσσα...
Μετά η νέα κυβέρνηση ανακαλύπτει πως το έλλειμα ειναι 12,5%..
Τα Ελληνικά στατιστικά στοιχεία είναι πλέον ανέκδοτο στην ΕΕ...

Ο δανεισμός ειναι στο 5,5 και φτανει μεχρι και το 6,5-7% και παίρνει την
ανηφόρα...
Ο δανεισμός απο την Αγορά είναι πλέον αδύνατος και αναγκαστικα πάνε
στην ΕΕ.
Η ΕΕ δεν αναλαμβάνει τον τεράστιο δανεισμό και βάζει μέσα και το ΔΝΤ.
Οι εφορίες κατά 97% δεν πιάνουν κανένα στόχο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έσοδα σχεδόν μηδενικά.....

Αυτά για την ώρα..

Ευχαριστώ.

demi
15-12-10, 13:09
δηλαδη υπαρχουν ακομα ατομα που πιστευουν στην πολιτικη τη σημερον ημεραν????????

μαιστα...δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν γιαυτο και δεν συνεχιζω...οι πολιτικες μας πεποιθησεις διαφερουν...

(kerezoon, ακυρωσε την επανασταση!!!:))

φιλικα

AVATARGR
15-12-10, 17:17
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε demi βλέπεις να συμφωνώ με το μηνημόνιο με αυτά που γράφω ??????
Αν είναι δυνατόν....

Αυτο που περιγράφω είναι τι μας έφερε στο σημείο αυτο....

Ξεκάθαρο είναι.

Έλεος ποιά διάβασε καλα αυτά που γράφω σε παρακαλώ.....
Εάν έχεις αντιρρηση σε αυτα να τα συζητήσουμε και να γράψεις και να
παραθέσεις τα στοιχεία που έχεις...

Ευχαριστώ.

demi
15-12-10, 17:31
μια χαρα διαβαζω και καταλαβαινω...πουθενα δεν αναφερθηκα σε σενα συγκεκριμενα...ουτε ειπα οτι συμφωνεις με το μνημονιο...αναφερθηκα γενικα για την πολιτικη και για αυτους που ακομα πιστευουν σε αυτην....

και το ελεος πρεπει να ειπωθει απο εμενα...μα γιατι αρπαζεστε οταν γραψει κατι καποιος κατι το οποιο δεν συμφωνειτε?? (γενικα μιλαω παλι) το βλεπω συχνα αυτο το πραγμα...ο καθενας εχει την γνωμη του και ας μην συμφωνουν οι υπολοιποι γιαυτο..

γιαυτους τους λογους δεν θελω να επεκταθω σε πολιτικη συζητηση και ουτε θελω να τσακωθω με κανεναν...τι κακο ειπα? θα ηταν καλυτερα δηλαδη να βρεθω σε αντιπαραθεση και απο οτι εχω δει σε προηγουμενα ποστ να ακολουθησουν οι ειρωνιες?
μη παρεξηγιεσαι αγαπητε μου avatagr. δεν το κανω για σενα ...δεν εχω κατι να χωρισω μαζι σου...;)

AVATARGR
15-12-10, 17:49
Φίλοι μου και πάλι εδώ.

Φίλε μου demi ούτε και εγώ αναζητάω να έχω αντιπαραθέσεις με κανέναν..

Αλλά αυτο που με ενδιαφέρει είναι να δούμε τι μας έφερε σε αυτο το σημείο.
Με αυτα που αναφέρω προσπαθω να καταθέσω κάποια στοιχεία.

Δυστυχώς η συζήτηση σε αυτό το θέμα είναι πολιτική συζήτηση και πιστεύω
πως έχουμε τις δυνατότητες να κάνουμε μια τετοια συζήτηση και μάλιστα
πολυ ποιό σοβαρη απο αυτές που ακούμε και βλεπουμε στις τηλεοράσεις.

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Και εγώ φίλε δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου απλα οι ανησυχίες μας
όπως και σε όλους μας πιστεύω είναι για το αυριο της Πατρίδας μας.

t.ASSOS
15-12-10, 17:50
Φίλε t.ASSOS
Το 2009 εάν θυμάσαι η προηγούμενη Κυβέρνηση έλεγε ότι έλλειμα ηταν
4-5% και όσοι έλεγαν το αντίθετο τους έλεγαν τρελλούς και συκοφάντες.


Μη μου λες για την προηγούμενη κυβέρνηση, γιατί αν δεν ίσχυε η παραγραφή των αδικημάτων τους ( μέγα θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση ) λίγοι από δαύτους θα στερούνταν τώρα τις ανέσεις του Κορυδαλλού.
Το θέμα του μνημονίου όμως αφορά την παρούσα κυβέρνηση και τον αρχηγό της, ο οποίος γνώριζε πολύ καλά την πραγματική κατάσταση της οικονομίας.
Και μη βιαστεί κάποιος να ισχυριστεί πως δεν γνώριζε κανείς τα πραγματικά ποσοστά του ελλείμματος … θα γελάσω.

...

Giorgos
15-12-10, 17:51
Τι κάθεστε και συζητάτε πάλι.. το μνημόνιο είναι ένα όργανο.
Δεν φταίει αυτό για το τι συμβαίνει. Αυτό που φταίει είναι ότι μας είχε δοθεί μια ευκαιρία για ελευθερια και την χάσαμε.. ποιος φταίει; Ο έλληνας φταίει και η ρουφιανιά που τον διακρίνει, η αλαζονεία του πουλα τα όλα και κανε την για καραϊβική, ακόμα και τον ίδιο σου τον εαυτό.
Το ότι τελειώνει το πετρέλαιο και ήρθε η ώρα των κοιτασμάτων της ελλάδας φταίει επίσης.. όλα πάνε σύμφωνα με το σχέδιο. Που είναι το πρόβλημα; Το κρίμα είναι όλοι αυτοί οι γεροι και οι πάσχοντες που θα πεθάνουν από έλλειψη φαρμακων κατά την πτώχευση..
Όλοι οι άλλοι είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Το βόλεμα, το κλέψιμο, το μέσον, η ατιμωρησία, ελάτε τώρα. Πρωτάκουστο σας φαίνεται ότι είμαστε η χωρα με την μεγαλύτερη διαφθορά; Καταλαβαίνετε τον ορο; Πιστεύετε ότι οι πολιτικοί είναι άνθρωποι που κατέβηκαν από τη σελήνη; Έλληνες πολίτες είναι σας εσάς και εμενα, που θα πουλούσαμε και το τομάρι μας για μια γωνια στο δημόσιο και στην ξάπλα. Η ελλάδα έπαψε να μας ανήκει από τότε που την ελευθερώσαμε. Γιατί και η απελευθέρωση της ήταν τέχνασμα κάποιων για να τρώνε για αιώνες, μέχρι να βρούν άλλη λύση καλύτερη για τους ιδιους.
Η ιστορία τιμώρησε εμάς και τους προπάτορες μας άπειρες φορες μέχρι σήμερα. Και όπως κάθε αυτοκρατορία, έτσι και η αυτοκρατορία της μπανανιάς ρευτεί και γκρεμοτσακίζεται.
The End

ΙΑΝΕΙΡΑ
15-12-10, 19:39
Το "ύποπτο" είναι ότι ενώ - όπως άκουσα στις ειδήσεις - υπάρχουν άλλες χώρες με μεγαλύτερο χρέος- έγινε τόσος ντόρος για την Ελλάδα και έσπευσαν άρον άρον να μας εντάξουν σε πρόγραμμα σκληρής λιτότητας; Αισθάνομαι ότι είμαστε κάτι σαν "πειραματόζωα" ή απλώς έπρεπε από κάπου να ξεκινήσουν και οι πολιτικοί μας προσφέρθηκαν να τους διευκολύνουν... Το "συνομωσιολογικό" της υπόθεσης ίσως είναι ότι μεθοδεύουν την οικονομική εξαθλίωση των λαών για να τους ελέγχουν... Για ποιο λόγο όμως; Μήπως η δύναμη για τη δύναμη; Η εξουσία για την εξουσία;

Giorgos
15-12-10, 22:56
Μπα, δε στέκει. Πάει ανάλογα με το ΑΕΠ. Αναλογικά με το ΑΕΠ σαν χωρα, το χρέος μας είναι δυσθεώρητο. Δηλαδή εμείς μπορεί να χρωστάμε πες 300 δις και η γερμανία 1 τρις. Αλλα η γερμανία παίζε με αλλα ποσα, έχει παραγωγή και εξαγωγές. Και παίρνει δάνεια τα κεφαλαια των οποιων χρησιμοποιούνται για να βγάλουν αποτέλεσμα.. Εμείς παίρνουμε δάνεια για να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις. Και εκτος του μεγάλου ποσού που χρωστάμε, έχουμε και ένα έλλειμμα 15%, που σημαίνει κάθε χρόνο μεγαλώνει το ποσο που πρέπει να δανειζόμαστε, πέρα από τους τόκους, και άλλο 15% του ΑΕΠ σε κεφαλαια.
Με αυτό τον ρυθμό, αν δε γινόταν κάτι τα 350 δισεκατομμύρια που χρωστάμε περίπου τώρα θα μπορούσαν να γίνουν 700 μέσα σε μερικά χρονια. Θεωρητικά πάντα, γιατί αυτό δε θα το επέτρεπαν οι αγορές. Απλά θα πηγαίναμε σε χρεοκοπία. Αλλα από την άλλη και κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγουμε την χρεωκοπία ότι και να κάνουμε. Όταν χρωστάς τόσα, και έχεις και 60% μείον στο εμπορικό ισοζύγιο.. δηλαδή εισάγεις πολύ περισσότερα από ότι εξάγεις..
και στη συνεχεια κόβεις και από παντού με συνέπεια να παγώσει η αγορά και ως αποτέλεσμα να μεγαλώσει η ανεργία και να πέσει η ανάπτυξη, τότε μονο ένα θαύμα μας σώζει.
Ένα είναι σίγουρο. Δεν είμαστε πειραματόζωα. Ήδη ξέρουν ότι δε βγαίνει η πράξη. Οποτε αυτό με κάνει να πιστεύω ότι υπάρχει σχέδιο συγκεκριμένο πίσω από όλα αυτά. Κοιτάσματα πετρελαιου, "δουλοποιηση", για την ελλάδα, και για τον υπόλοιπο κόσμο μια προσπάθεια να πατήσουν φρένο στην ανάπτυξη της Κίνας, κατεβάζοντας το επίπεδο ζωής του εργατικού δυναμικού παγκόσμιος.

Tsilier
17-12-10, 13:01
Όπως δείχνουν τα γεγονότα η Ελλάδα θα μείνει στην ΕΕ μέχρι τέλους διαφορετικά δέν θα είχε κανένα νόημα η συνεχόμενη προσήλωση στο μνημόνιο στους κανόνες του οποίου συμμετέχει στον μεγαλύτερο βαθμό η Ευρώπη.
Η εξαίρεση θα είναι στην περίπτωση που διαλυθεί η ΕΕ στο σύνολο της εδώ είναι απρόβλεπτα τα πράγματα άν θα γίνει, τότε θα ακολουθήσει και η χώρα μας την τύχη των υπολοίπων.