PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί φιλίας και της ιερότητάς της.....


Giota_mp
11-05-08, 23:59
Μια σχέση όμορφη,γεμάτη συναισθήματα αλλά δύσκολη να κατακτηθεί.
Όλοι έχουμε φίλους,άλλους πολύ κοντά μας άλλους λιγότερο.
Ακόμη πολλοί έχουμε χάσει φίλους είτε από δικό μας λάθος είτε
από δικό τους.Τι είναι η φιλία?Όταν μαλώνεις με ένα φίλο σου κ του
πεις κάτι προσβλητικό,του αφήνεις μια πληγή.Δεν έχει σημασία πόσες
φορές θα ζητήσεις συγνώμη αν δεν το εννοείς πραγματικά.οι φίλοι είναι σπάνιοι,
ειδικά στις μέρες μας.
Πρέπει να δίνουμε στους φίλους μας όσα μας δίνουν κ ίσως καμιά φορα
κ ακόμα περισσότερα.Όταν λες "σ'αγαπώ" κ "συγνώμη" να το λες κ να το
εννοείς κ να κοιτάς τον άλλον στα μάτια.Κάπου διάβασα ότι:"Η πιο μεγάλη
αγάπη κ οι πιο μεγάλες επιτυχίες απαιτούν μεγάλα ρίσκα".Γιατί λοιπόν
να μην ρισκάρουμε για μια φιλία αν αξίζει πραγματικά?

Witch Shadow
12-05-08, 00:25
Μια σχέση όμορφη,γεμάτη συναισθήματα αλλά δύσκολη να κατακτηθεί.
Όλοι έχουμε φίλους,άλλους πολύ κοντά μας άλλους λιγότερο.
Ακόμη πολλοί έχουμε χάσει φίλους είτε από δικό μας λάθος είτε
από δικό τους.Τι είναι η φιλία?Όταν μαλώνεις με ένα φίλο σου κ του
πεις κάτι προσβλητικό,του αφήνεις μια πληγή.Δεν έχει σημασία πόσες
φορές θα ζητήσεις συγνώμη αν δεν το εννοείς πραγματικά.οι φίλοι είναι σπάνιοι,
ειδικά στις μέρες μας.
Πρέπει να δίνουμε στους φίλους μας όσα μας δίνουν κ ίσως καμιά φορα
κ ακόμα περισσότερα.Όταν λες "σ'αγαπώ" κ "συγνώμη" να το λες κ να το
εννοείς κ να κοιτάς τον άλλον στα μάτια.Κάπου διάβασα ότι:"Η πιο μεγάλη
αγάπη κ οι πιο μεγάλες επιτυχίες απαιτούν μεγάλα ρίσκα".Γιατί λοιπόν
να μην ρισκάρουμε για μια φιλία αν αξίζει πραγματικά?


Πιστευω οτι δεν μπορει κανενας να κανει χωρις εναν φιλο τουλαχιστον. Οποιος λεει οτι μπορει λεει ψεμματα πρωτα στον εαυτο του και μετα στους γυρω του. Εχω αρκετους γνωστους και λιγους απο αυτους αποκαλω και θεωρω "φιλους". Ειναι τα ατομα αυτα που 8α εδινα ακομα και το χαρισμα μ για να μην παθουν κακο. Ειναι ατομα που δεν 8εωρω δεδομενα. Ποναει παρα πολυ οταν σε πληγωνουν ατομα που 8εωρεις φιλους σου και ειδικοτερα "κολλητους". Αλλα υπαρχουν πολλοι ακομα φιλοι που θα ερ8ουν στο δρομο μας, και που ξερεις...μπορει να ειναι φιλοι φυλακες-αγγελοι. :D

Giota_mp
12-05-08, 00:34
Πιστευω οτι δεν μπορει κανενας να κανει χωρις εναν φιλο τουλαχιστον. Οποιος λεει οτι μπορει λεει ψεμματα πρωτα στον εαυτο του και μετα στους γυρω του. Εχω αρκετους γνωστους και λιγους απο αυτους αποκαλω και θεωρω "φιλους". Ειναι τα ατομα αυτα που 8α εδινα ακομα και το χαρισμα μ για να μην παθουν κακο. Ειναι ατομα που δεν 8εωρω δεδομενα. Ποναει παρα πολυ οταν σε πληγωνουν ατομα που 8εωρεις φιλους σου και ειδικοτερα "κολλητους". Αλλα υπαρχουν πολλοι ακομα φιλοι που θα ερ8ουν στο δρομο μας, και που ξερεις...μπορει να ειναι φιλοι φυλακες-αγγελοι. :D
Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι η μοναξιά.Δεν θα μπορούσα ποτά να μείνω μόνη μου.Να μην έχω φίλους,άνθρώπους να μιλάω κ να συναναστρέφομαι.Σίγουρα είναι δύσκολο να δημιουργήσεις κ να κρατήσεις μια φιλία αλλά από την άλλη παίρνεις τόσα πράγματα από αυτές τις σχέσεις.

Witch Shadow
12-05-08, 00:45
Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι η μοναξιά.Δεν θα μπορούσα ποτά να μείνω μόνη μου.Να μην έχω φίλους,άνθρώπους να μιλάω κ να συναναστρέφομαι.Σίγουρα είναι δύσκολο να δημιουργήσεις κ να κρατήσεις μια φιλία αλλά από την άλλη παίρνεις τόσα πράγματα από αυτές τις σχέσεις.


Και ποιος δεν φοβαται τη μοναξια. Οι φιλοι ειναι αυτοι που θα σου πουν πρωτα το στραβο και μετα το καλο. Αυτος ειναι ενας απο τους ρολους τους στις ανθρωπινες σχεσεις. Να σε καθοδηγουν σωστα συμφωνα με την κριση τους παντα. Δεν θα σου πουν ομως απο την αρχη αυτα που θες να ακουσεις για να χαιδεψουν τα αυτακια σου. Θα σου τη πουν για να σε προφυλαξουν. Ακομα και αν εχεις κανει τη μαμακια και φταις. . Οι φιλοι ειναι και στα καλα μας και στα κακα μας. Οπως σε σεβονται ετσι πρεπει να τους σεβεσαι. Δεν ειναι δεδομενοι...
Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα. Μη το λαβεις ετσι. Γενικα μιλαω

Giota_mp
12-05-08, 11:09
Και ποιος δεν φοβαται τη μοναξια. Οι φιλοι ειναι αυτοι που θα σου πουν πρωτα το στραβο και μετα το καλο. Αυτος ειναι ενας απο τους ρολους τους στις ανθρωπινες σχεσεις. Να σε καθοδηγουν σωστα συμφωνα με την κριση τους παντα. Δεν θα σου πουν ομως απο την αρχη αυτα που θες να ακουσεις για να χαιδεψουν τα αυτακια σου. Θα σου τη πουν για να σε προφυλαξουν. Ακομα και αν εχεις κανει τη μαμακια και φταις. . Οι φιλοι ειναι και στα καλα μας και στα κακα μας. Οπως σε σεβονται ετσι πρεπει να τους σεβεσαι. Δεν ειναι δεδομενοι...
Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα. Μη το λαβεις ετσι. Γενικα μιλαω

Πολλές φορές όμως αυτοί που περιμένουμε να είναι εκεί,να μας προφυλάξουν,να μας συμβουλεύσουν,να μας σταθούν δεν είναι.Ακόμα κα αν αυτούς τους έχεις σεβαστεί κ με το παραπάνω.Τέσπα,είπαμε οι φίλοι έρχονται κ φεύγουν.Λίγοι από αυτούς θα μείνουν στο τέλος.Κ κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει.Μεγαλώνοντας είναι ακόμα πιο δύσκολο να κάνεις φίλους.Ας δούμε λίγο τους γονείς μας.Η μητέρα μου για παράδειγμα έχει το πολύ 4 πολύ καλές φίλες.Οι άνθρωποι έχουν γίνει πολύ επιφυλακτικοί στις μέρες μας.

ANDROMEDA_
16-05-08, 20:00
Εγώ ύστερα απο μία πολύ καλή μου φίλη με τις οποία μεγάλωσα μαζί της κατάφερς και με έκανε και έκλαψα πολύ στο τέλος με αποτέλεσμα να κάτσω να σκεφτώ εάν υπάρχουν φίλοι τελικά.
Όταν μεγαλώνεις με ένα άτομο μαζί δεν μπορεί σε μιά στιγμή βλακείας να χαλάς φιλία ολόκληρων χρόνων.
Κί όμως έγινε και αυτό.
Τώρα πιά δεν έχω εμπιστοσύνη.
Έχω τους γνωστούς μου και ίσως μετά απο αυτό που έπαθα περνάω καλήτερα.
Δεν ξέρω αλλά γνώμη μου είναι πώς στην κοινωνία που ζούμε πλέον δύσκολες οι επικοιωνίες γενικά....

ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
06-01-11, 12:08
Xαιρετω σας φιλοι,
Ο ανθρωπος στην συντομη ζωη του εδω στην γη,ενα απο τα καλυτερα αγαθα που ισως δεν του διδεται, αλλα το επιλεγει ειναι οι ΦΙΛΟΙ.
Κατα την γνωμη μου μετα την Υγεια,την ελευθερια,και την Νοηση, ειναι το επομενο αγαθο για τον Ανθρωπο ιδιως για τον Μαθητη της Αναζητησης, της Γνωσης, της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ. Οι φιλοι ειναι το ειδωλο της ολοκληρωσης μας,ειναι οι συντροφοι μας στο ταξιδι της Ψυχης μας, το συμπληρωμα του χαμενου κοματιου της απολεσθεντης Γνωσης μας.
Ακομα ιδιαιτερως εκεινοι που ανηκουν σε ομαδες, οι Φιλοι ειναι εραστες, με την αληθινη ενοια της λεξεως, την Υψηλη, την Πνευματικη και οχι την γηινη.
Διχως φιλους ειμαστε δεντρα χωρις νερο,πουλια χωρις φτερα,γυμνοι στον αγωνα της ζωης μας,της πορειας στο Απειρο.
Για αυτο λοιπον η Φιλια εινα Ιερη,και πρεπει να την τιμουμε σε ολες της εκφανσεις......Ορμωμενος λοιπον απο αυτα που προειπα, ευχωμε σε ολους τους Φιλους την αναταση,την Ολοκληρωση τους, σε κοντινους και μακρινους
ακομα να εχουν την Υγεια τους και κυριως να Ευφρονουν.....
Ερρωσθε.....Φιλοι...

Tsilier
07-01-11, 16:25
Τους φίλους τους διαλέγουμε εμείς οι ίδιοι όπως και τον/την σύντροφο μας, οι συγγενείς μας επιβάλλονται εξ' ανωτέρω βίας.
Η έννοια της φιλίας έχει εκφυλιστεί αρκετά σήμερα έχει χάσει την σημασία της τους διαλέγουμε με συμφεροντολογικά κριτήρια ενώ άν τύχει για κάποιους λόγους να τους αποχωριστούμε για κάποιο χρονικό διάστημα τους ξεχνάμε εύκολα.