PDA

Επιστροφή στο Forum : Δότες οργάνων με το ζόρι;

SYD
31-03-11, 12:36
Στο νέο νομοσχέδιο περί μεταμοσχεύσεων είμαστε δότες οργάνων όλοι από τη γέννησή μας. Εκτός κι αν εκφράσουμε γραπτώς (όσο είμαστε εν ζωή βέβαια) την άρνησή μας να γίνουμε δότες.

"Είμαι εξάρτημα εγώ της μηχανής σας
κι ο γιός μου τ' ανταλλάκτικο
Θα 'ναι μια ζωή στη δούλεψη σας
είν' από άριστο υλικό..."

http://www.e-forum.gr/phpbb3/viewtopic.php?f=21&t=3543

..........Με όσο μυαλό σου έχει απομείνει κάτσε να συνδέσεις τα κομμάτια του πάζλ που στήνεται στην πλάτη μας......με όση ελεύθερη σκέψη σου έχουν αφήσει το ΔΝΤ, το μνημόνιο κι η καθημερινή σου επιβίωση . . . . . Η Νέα Τάξη Πραγμάτων είναι ήδη εδώ.....

kostas92
31-03-11, 20:56
Δηλαδή ?????

picasso
01-04-11, 08:34
Δηλαδή ?????

Δηλαδή γινόμαστε αυτομάτως όλοι δότες όργανον και όσο δεν επιθυμούν να γίνουν θα πρέπει να το δηλώσουν με τα στοιχεια τους κλπ. Παλιά δήλωνες ότι θες να είσαι δότης και τώρα το δηλώνεις όταν δεν θες να είσαι με λίγα λόγια.

erevos
14-04-11, 19:50
καλησπερα σε ολους

μεγαλη απορια μου κανει το οτι σε οποιοδηποτε κρατος εχει παρεμβει το ΔΝΤ εχει ψηφιστει ο ιδιος νομος για τους δοτες οργανων μαζι και με αλλα νομοσχεδια.

Ermhs
07-05-11, 12:57
Όχι, απλά σκέφτηκαν ότι με την πολιτική που ακολουθουν δεν βγαίνει, άρα αν έφερναν τέτοιο νομοσχέδιο.. ξέρεις πόσες σπλήνες, νεφρά, καρδιές.. θα βγάζουν κάθε μέρα (ΟΧΙ για τους έλληνες), αλλά για τους ποιο «πολιτισμένους», με τα αεροπλάνα και ψυγεία(?), τι φραγκακι θα πέσει??

Το γράφω αυτό χιουμοριστικά, άσε να περάσει λίγος καιρός και θα ρωτήσω 2-3 γιατρούς που γνωρίζω..

Αν και ψηφίστηκε και έχει μπει σε εφαρμογή. Σίγουρα όσοι πεθαίνουν από αυτή την ημέρα, τους παίρνουν και κάτι τις από μέσα τους.. Υπάρχει επάρκεια οργάνων από αυτή την ημέρα για τους ασθενείς στην Ελλάδα με αυτά τα όργανα? Η μαύρο σκοτάδι? Τα media το προσπέρασαν, δεν αναφέρουν κάτι το ιδιαίτερο.

Έχει κάποιος γνώση σε ποιες άλλες χώρες έχουν τέτοιο νομοσχέδιο? Γιατί πρώτη φορά το άκουσα εδώ πέρα στην Ελλάδα αυτό.. Στο εξωτερικό από ότι γνωρίζω.. ο ίδιος η συγγενείς κάνουν δωρεά (γονείς, κτλ) τα όργανα του νεκρού τους. Που δηλώνουμε ότι ΔΕΝ θέλουμε? Με τόση γραφειοκρατία που υπάρχει, είναι σίγουρο ότι θα το διαβάσουν εγκαίρως?

08-05-11, 13:19
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SYD αυτό που έγραψες στην εισαγωγή καλό θα ήταν πριν το γράψεις
με ελαφριά καρδιά να ήταν να πέρναγες απο κάποιες μονάδες
αιμοκάθαρσης όπου θα δείς όλες τις ηλικίες να περνάνε μια επώδυνη
διαδικασία 4 ωρών και για 4 φορές την εβδομάδα...
(Αιμοκάθαρση, περιτοναϊκή διύλιση)

Πήγαινε και στο Ωνάσιο Νοσοκομείο να δεις τους ανθρώπους που περιμένουν
μεταμόσχευση και θα τους καταλάβεις απο το μηχάνημα που σέρνουν για
να μπορέσουν να ζήσουν...

Κάτι που δεν θα γινόταν εάν είχαμε μια πολιτική (εδώ και χρόνια έπρεπε να
είχαμε) για τις μεταμοσχεύσεις....

Βέβαια θα πρέπει να προσθέσω πως μεταμοσχεύσεις δεν γίνεται μόνο σε
καρδιά η νεφρά αλλά και σε πνεύμονες, σε ήπαρ, σε πάγκρεας και στο
έντερο.

Φίλε Ermhs μια και ζητάς στοιχεία για το τι γίνεται σχετικά με το παρόν
θέμα σου αναφέρω κάποιους Συνδέσμους και Συλλόγους όπου και δύνασαι
να πάρεις σωστά στοιχεία..

Πανελλήνιο Σύνδεσμο Νεφροπαθών
οδό Μάρνη 28

Πανελλήνιος Σύλλογος Μεταμοσχευμένων
Ναυάρχου Βότση 21 ΚΆΤΩ ΠΑΤΗΣΙΆ

Καλό και πρέπον είναι πριν να προσδώσουμε διάφορα σενάρια για σύνδεση
αυτού του θέματος με μνημόνιο και διάφορα άλλα να γνωρίζει διότι είναι
κάτι σοβαρό αλλά και ευαίσθητο...

Ευχαριστώ.

ΙΑΝΕΙΡΑ
08-05-11, 13:35
Δεν μπορώ να θυμηθώ πού, αλλά άκουσα ότι τώρα με την απογραφή, θα μας χορηγούν ένα έγγραφο, με το οποίο θα δηλώνουμε εάν επιθυμούμε ή όχι να γίνουμε δωρητές οργάνων. Το έχει ακούσει κανεί;

08-05-11, 13:56
Πάλι εδώ....

Φίλη ΙΑΝΕΙΡΑ πράγματι έτσι θα γίνεται...

Αλλά που είναι το πρόβλημα ??????
Εάν θέλει κάποιος λέει όχι η ναί....

Αλλά πρίν πεί κάποιος όχι ας σκεφτεί πως ίσως ο ίδιος ή κάποιος συγγενής
μπορεί να έχει κάποια στιγμή ανάγκη...

Ευχαριστώ.

Ermhs
08-05-11, 20:38
Αβαταρ η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη, μόνο η Ελλάδα το έκανε αυτό και τώρα που ψάχνουν από παντού πως θα βγάλουν 1 λεπτό του ευρώ..

Γιαυτο σε ρωτώ, γιατί μόνο εμείς? Γιατί τώρα? Και αν διάβασες παραπάνω, δεν έβγαλα κανένα σενάριο, χιουμοριστικά το ανέφερα και εντελώς προληπτικά. Διοτι εδώ έχουν καταστρέψει όλη την Ελλάδα, ιδίως τους τομείς υγείας και παιδείας. Στα χαρτιά όλα φαίνονται ωραία, έχεις πάει ως άπορος να γιατρευτείς σε νοσοκομείο τώρα τελευταία? Πήγαινε.. Τα όργανα τους ένοιαζαν, με το που ψοφάς να σε κάνουν κομμάτια, χωρίς να μπορούν να παρέμβουν συγγενείς.

Στην Αμερική για παράδειγμα έχουν ένα σύστημα λίγο περίεργο, αλλά και πάλι εσύ αποφασίζεις.. Πχ εκεί αν θες να αγοράσεις κάτι πολύ ακριβό, πας και βάζεις υποθήκη τα όργανα σου η πουλάς ένα νεφρό.
Τουλάχιστο στον δικό μου τομέα δεν είναι λίγες οι φορές που άτομα έχουν πουλήσει τα νεφρά τους για να αγοράσουν εξοπλισμό.. Και το λένε με τόση άνεση, που εγώ ανατριχιάζω διαβάζοντας κάτι τέτοια.. Γιατί από τεχνικό θέμα, μετατρέπετε σε σπλήνες, καρδιές, νεφρά, κτλ..

08-05-11, 21:21
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs το ανέφερα ήδη το ερώτημά σου εάν θέλεις λές ναι θέλω να
γίνω δότης οργάνων η όχι απλό είνα ?????????

Πού είναι το πρόβλημά σου λοιπόν ????
Να κοιτάζουμε τι κάνουν κάποιοι άλλοι η τι κάνουμε εμείς ΔΩΡΊΖΟΝΤΑΣ τα
όργανά μας ?????

Απλό ερώτημα...
Τώρα αυτό που αναφέρεις να σε κάνουν κομμάτια (μετά θανάτου) όχι μόνο
είναι ανεδαφικό αλλά δεν αναφέρεις περιέργως το τί ζωές θα σωθούν...

Όσο για τα Νοσοκομεία είχα δυστυχώς επισκεφθεί πολλές φορές στο
παρελθόν αλλά και προσφάτως....

Πάντως έχω δωσει διευθύνσεις για να πάς να ρωτήσεις τα προβλήματά
τους την αγωνία τους για να ζήσουν περιμένοντας μια δωρεά οργάνου..

Ευχαριστώ.

Ermhs
08-05-11, 23:16
Αν το πας έτσι, θα στο πάω και εγώ αλλιώς.. Εγώ τώρα είμαι στην παραγωγική ηλικία, δεν έφαγα τίποτα, δεν κατέστρεψα την Ελλάδα, δεν ανήκω στα σουρ(word)α που το παίζουν ηθικοί και θέλουν δωρεάν τα κομμάτια μου.

Γιαυτο ΟΧΙ δεν δίνω τίποτα δικό μου και ας γίνουν κομμάτια αυτοί που το παίζουν πίθηκοι, ηθικοί ήθελα να πω..

Αλλιώς τον τραπεζικό μου λογαριασμό τον ξέρουν, 1 εκ. έκαστο το κομμάτι μου και θα το συζητήσουμε.. λολ.. δεν το κατάλαβα..

Κατάλαβε το αβαταρ, δεν έχεις το δικαίωμα να μιλάς για ηθική όσο αυτοί είναι ελεύθεροι και βόσκουν εκεί έξω.. Διότι εξευτελίζουμε την λέξη από μόνη της.

Μια ερώτηση, τα κομμάτια μου θα δοθούν δωρεάν σε αυτούς που τα έχουν ανάγκη?? Θα μεταμοσχευθούν δωρεάν?

Όχι δεν πρόκειται να δώσω ΤΙΠΟΤΑ δικό μου.. όσο αυτοί είναι ελεύθεροι.. Όσο κάτι ανεκπαίδευτοι και εκμεταλλευτές γιατροί υπάρχουν στο χώρο της υγείας. Ας μην πιάσουμε και τους άλλους..

Μια προσωπική ιστοριούλα με σχέση τα ιατρικά στο θέμα που ανέφερα παραπάνω, πριν 4-5 χρόνια είχα πόνους στο στομάχι και επειδή δεν είχα δουλειά τότε, είχα βιβλιάριο πρόνοιας, σε πληροφορώ ότι 9 μήνες με κορόιδευαν οι γιατροί (γαστρεντερολόγοι, 3 στον αριθμό) ότι είχα ψυχαναγκαστικό πόνο στο στομάχι και μου έδιναν κάτι άσχετα φάρμακα, μέχρι που πληρώσαμε γιατρούς έξω, γιατι ειχε προχωρήσει αυτο πράγμα κατά πολύ σε σημείο να μην μπορώ να ακουμπήσω την κοιλιά μου (πολλά λεφτά) και έγινε διάγνωση ότι είχα έλκος, ελικοβακτηριδιο του πυλωρού, χαλαρό δωδεκαδάχτυλο και έκανα 3 επαναλήψεις για θεραπεία και ακόμη παίρνω χάπια διότι άργησα και απλώθηκε ο πόνος σε φάρυγγα κτλ.. Και όταν έκανα καταγγελία αυτά τα σουργελα μου είπαν «ας πρόσεχα και να μην είχα πρόνοια.. η υγεία πληρώνεται»

Όταν όλα αυτά τα σουργελα στα δημόσια νοσοκομεία ξηλωθούν και κατασχεθούν, όλα τους τα περιουσιακά τους στοιχεία, τότε το συζητάμε. Όχι μόνο 1-2-3.. όλοι.. Γιαυτο δεν με απασχολεί ποιοι τα έχουν ανάγκη και ποιοι όχι.. τον λογαριασμό τον ξέρουν.. 1 εκ έκαστο.. τόσο τα κοστολογώ.. λολ

Η υγεία πληρώνεται.. Αντιθέτως, στην Αγγλία που ζούσα είναι όλα δωρεάν και σου κάνουν ΟΛΕΣ τις εξετάσεις ακόμη και προληπτικό λόγο, βέβαια έχουν ποιο αδύναμα φάρμακα.. αλλά το τι έχεις και πως αντιμετωπίζετε είναι μέρα με την νύχτα..Και σαν φοιτητής αλλά και αργότερα που δούλευα.. Εκεί πέρα δεν έχουν βιβλιάρια, είναι ηλεκτρονικά.. Αν δείξεις πχ το πάσο το φοιτητικό, μπαίνεις μέσα, κάνεις 1000δες τσάμπα εξετάσεις και δεν χρεώνουν καν το κράτος, είναι δωρεάν.. Είναι υποχρεωτικά δωρεάν. Εκεί, θα τα έδινα..

09-05-11, 13:20
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs κανένας δεν μπορεί να μου αφαιρέσει το δικαίωμα να
ομιλώ περί ηθικής..
Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι διάφοροι πολιτικοί -που ελάχιστοι απο
αυτούς- έχουν ηθική...

Εμένα με ενδιαφέρει τι κάνουμε εμείς για τον διπλανό μας....
Δηλαδή θα πράττουμε ότι κάνουν κάποιοι άλλοι -που δεν έχουν ηθικούς
φραγμούς-?????
Όχι βέβαια....

Από αυτά που γνωρίζω (και μάλιστα από πρώτο χέρι) οι μεταμοσχεύσεις
γίνονται δωρεάν....

Το μόσχευμα είναι δωρεάν και η όλη διαδικασία εκτός εάν πας σε Ιδιωτική
κλινική που θα πληρώσεις την εγχείρηση και ποτέ το μόσχευμα..

Εάν θέλουμε να τιμωρήσουμε τους όποιους πολιτικούς έχουμε την δύναμη
της ψήφου και αυτήν φοβούνται....

Ευχαριστώ.

Ermhs
10-05-11, 00:41
Αναφέρομαι περισσότερο στους δημόσιους γιατρούς, όχι σε πολιτικούς.. Όλοι για φούντο είναι λολ..:p

no slave
10-05-11, 02:51
εστω και ενας συμπολιτης μας να σωθει απο μοσχευμα που πριν τον νομο δεν θα υπηρχε μου φτανει για να χαρακτηρισω το νομοσχεδιο σωστο.

τα υπολοιπα-περι λαμογιων κτλ- ειναι δευτερευουσης σημασιας και κακως αναφερονται στη συγκεκριμενη συζητηση.

κανονικα θα επρεπε να ειμαστε ολοι συνειδητοποιημενοι και να μη χρειαζοταν κανενα νομοσχεδιο για να γινουμε δωρητες.

επισης,οπως προαναφερθηκε υπαρχει η ελευθερια της επιλογης.
θελεις-γινεσαι,
δεν θελεις-δεν γινεσαι,

απλα αν ημουν εγω αυτος που εβγαζε το νομοσχεδιο,θα εβαζα σαν ρητρα οτι οσοι δεν γινουν δωρητες,δεν θα εχουν παραλληλα το δικαιωμα να ζητησουν μοσχευμα σε περιπτωση προσωπικης τους αναγκης.
διοτι με το συγκεκριμενο νομοσχεδιο,δεν υπαρχει η δικαιολογια του "δεν ηξερα".
υπαρχει μονο το "δεν γουσταρα"!

τελος,δεν ειναι μονο οι αρρωστοι που επωφελουνται αλλα και τα τοσα θυματα των "εμπορων" ζωτικων οργανων.

Ermhs
10-05-11, 05:38
Αυτά που γράφεις σε σύγκριση με το νομοσχέδιο απέχουν κατά πολύ δυστυχώς, κατά προσωπική μου άποψη.. Άλλο να χρειαστεί ένας άνθρωπος μόσχευμα και αν μπορείς πχ ένα νεφρό, να του το δώσεις και να σωθεί έχε καλώς η άλλο αν μια οικογένεια αποφασίσει να δωρίσει τα όργανα του ανθρώπου τους.. και άλλο να βεβηλώνουν τα πτώματα νεκρών χωρίς συγκατάθεση και στο μέλλον μπορεί και να τους σκοτώνουν σκόπιμος κάτι λαμογιες γιατροί και ότι άλλο κρύβεται από πίσω, όπως ανέφερες και εσύ, μόνο και μόνο για τα όργανα και όχι απαραίτητα με σκοπό του εγένετο το φως..

Είναι η μοναδική χώρα στο κόσμο που βουτήχτηκε μέσα στην πίσσα από τα νύχια μέχρι την κορυφή στα σκάνδαλα και διαφθορά κάνοντας μας τώρα και μαθήματα δωρεάς και ηθικής!!.. Ποιοι??? Οι ανήθικοι Χαχαχαχα αυτοί.. Εγώ είμαι κατακόρυφα ΚΑΤΑ του νομοσχεδίου και ανυπομονώ να έρθουν όπως αναφέρθηκε παραπάνω να δηλώσω το όχι.. Γενικότερα είμαι της αποχής, ωσότου φύγουν όλοι αυτοί και ξεβρομίσει λίγο ο τόπος. Αναφέρομαι γενικότερα, όχι μονο πολιτικά.. (για να μην μπερδευόμαστε)..

Στην Ελλάδα ζούμε, δεν ζούμε δα και σε καμιά έντιμη χώρα.. Ας φτιάξουν τα άλλα πρώτα, ας καθαρίσουν λίγο το τοπίο και μετά ας βάλουν τέτοια νομοσχέδια. Εγώ σαν απειλή το βλέπω, σε λίγα χρόνια θα δείτε στα δελτία ειδήσεων η σε κάτι εκπομπές σε στυλ ζούγκλα.. λολ :p

ps: Ένα έχω να γράψω σαν τελευταίο σχόλιο, από εκεί και πέρα η απόφαση μου είναι αμετάκλητη.. ξέρετε ότι αυτόν τον νόμο, τον εφαρμόζουν ΜΟΝΟ σε βαρυποινίτες Η σε άστεγους του δρόμου και με φάκελο..κάπως έτσι το έχουν στο εξωτερικό? Εσείς συνεχίστε να αναφέρεστε σε ηθική και καλό νόμο.. Για να μπει, υπάρχει λόγος. Αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη..

ΙΑΝΕΙΡΑ
10-05-11, 09:40
Δεν είμαι διατεθειμένη να γίνω δωρήτρια των οργάνων μου, ούτε εγώ ούτε άλλο μέλος της οικογένειάς μου για τον ένα και απλούστατο λόγο:

Κανείς δεν μου διασφαλίζει ότι τα όργανά μου θα δωθούν χωρίς να γίνουν "αντικείμενο" εμπορίου και εκμετάλλευσης (με υπόγειες διαδικασίες) από τους γιατρούς και θα δωθούν τελικά σ' εκείνους που έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα αγοράσουν. Αν είναι να πουληθούν, μπορώ ν' αναλάβω την πώληση μόνη μου!

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα όσα αναφέρει o Ermhs.

10-05-11, 11:10
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλη ΙΑΝΕΙΡΑ λόγω της αναφοράς σου σχετικά με το εάν γνωρίζει
ο συγγενής του πτωματικού δότη τον λήπτη....

Λοιπόν ο συγγενής του πτωματικού δότη πάντα ενημερώνεται με όλα τα
στοιχεία του λήπτη...

Όχι μόνο αυτό αλλά και αρκετές φορές έχουν συναντηθεί οι συγγενείς
αμφοτέρων αλλά και ο ίδιος ο λήπτης....

Βέβαια δεν αναφέρομαι στην αγορά οργάνων...

Από ότι ψυχανεμίζομαι διακρίνω μια φοβία (που την έχω και εγώ) για το
σώμα μας (μετά θανάτου) αλλά θα πρέπει να σκεφτόμαστε και την ζωή
που θα δώσουμε σε έναν συνάνθρωπό μας..
Θα σώσουμε μια ζωή...

Ευχαριστώ.

ΙΑΝΕΙΡΑ
10-05-11, 15:48
Αγαπητέ ΑVATARGR,

Το γεγονός ότι θα γνωρίσει η οικογένειά μου τους λήπτες των οργάνων μου, δεν αποτελεί απόδειξη ότι δεν θα έχει συντελεστεί αγοραπωλησία μεταξύ γιατρών και οικογένειας λήπτη.

Σίγουρα δεν ισχύει το παραπάνω για όλες τις περιπτώσεις, αλλά φοβάμαι ότι συμβαίνει σε υψηλό ποσοστό.

Υπάρχει, άραγε, η δυνατότητα να επιλέξουν οι συγγενείς μου τους λήπτες των οργάνων μου; Σε μια τέτοια περίπτωση, μπορώ να τους δεσμεύσω ηθικά (νομικά δεν γνωρίζω εάν μπορεί να συμβεί, αλλά γιατί όχι;) ότι τα όργανά μου θα δωθούν μόνο σε φτωχούς συνανθρώπους μας που τα έχουν ανάγκη. Εάν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

10-05-11, 18:01
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι κάτι απλό η μεταμόσχευση....
Ελέγχουν πολλά ομάδα αίματος και ιστό-συμβατότητα....
Οπότε δεν διαλέγει κάποιος, απλά υπάρχει μια σειρά (λίστα αναμονής)....

Σε αυτήν την λίστα προηγούνται πάντα τα παιδιά αλλά εαν δεν υπάρχει
ιστό-συμβατότητα η λίστα πάει στους ποιο κάτω ώστε να βρεθεί ο λήπτης.

Ευχαριστώ.

Ermhs
10-05-11, 18:21
Κάποτε λέγαμε ότι απήγαγαν παιδιά και μεγάλους για τα όργανα τους με λαθραία έξοδο από βουλγαριες, κτλ, σήμερα θα λέμε ότι νομιμοποιήθηκε αυτό.. για να μην χάνονται οι πελατείες από τα σύνορα, κρίμα είναι..ΧΑΧΑΧΑ.. αυτά που γράφεις αβαταρ, δεν έχει καμία σχέση και πάλι με αυτό που αναφέρουμε εμείς. Ας μην αναφερθώ στο φαινόμενο από δυτικές χώρες να έρχονται εδω για να έχουν το όργανο τους, Γερμαναράδες, κτλ.. Είναι τόσο δύσκολο να το δείτε?.. λολ Δηλαδή στην ουσία, κανονικό ξεπούλημα.. Όπως καλά ανέφερες αβαταρ, τόσα όργανα από τόσους νεκρούς κάθε μέρα, ούτε το 5% δεν θα πηγαίνει σε έλληνες και κύριος λόγος, για να μην τα κάνουμε όλα μαύρα, είναι η συμβατότητα..

Μια ερώτηση, σίγουρα θα περάσουν από τα σπίτια για να πάρουν την σχετική απάντηση? (ναι η όχι?) Η υπάρχει κάποια ιστοσελίδα για να το δηλώσουμε εμείς.

Βρήκα την απάντηση, ΔΕΝ ΘΑ περάσουν από τα σπίτια, αλλά…

Μόνο όσοι θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο ζουν, με.....
δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δε θα είναι εν δυνάμει δότες.

http://www.eom.gr/

Ερώτηση πάνω στην ερώτηση και αν κάποιος κάνει την δήλωση, αν πεθάνει πως θα ξέρουν στο τοπικό νοσοκομείο ότι αυτός έκανε αρνητική δήλωση??? Αφού ανεπτυγμένα συστήματα δεν έχουμε.. άρα και αυτό κοροϊδία δεν είναι? Όμως θα έχουν δικαίωμα οι συγγενείς να κινηθούν δικαστικά.

10-05-11, 20:44
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Ermhs δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα....

1-Σε τι κατάσταση είναι τα πτωματικά όργανα..
2-Εάν είναι άρρωστοι...
3-Είναι η ιστό-συμβατικότητα...

Επίσης και μεγάλο ρόλο παίζει και η ηλικία...
Δηλαδή καρδιά μεγάλου σε ηλικία ανθρώπου δεν μπορεί να πάει σε παιδί
αλλά και το αντίθετο...
Αλλά υπάρχει περίπτωση ο δότης να είναι πχ υπερτασικός και τα νεφρά
δεν κάνουν αλλά ούτε και η καρδιά..
Όπως καταλαβαίνεις είναι πολυσύνθετο το θέμα...

Με την απογραφή προσπαθούν να κάνουν μια τράπεζα πληροφοριών
για τους δότες με νομοθετική ρύθμιση...

Αλλά και κάποιος εάν καταθέσει πως είναι δότης δεν είναι σίγουρο διότι
θα πάρουν τα όργανά του λόγο μιας κάποιας αρρώστιας που πιθανός
να έχει και να μην το γνωρίζει...

Όποιος θέλει γίνεται δότης κάνει δήλωση και όποιος δεν το επιθυμεί δεν κάνει...
Απλό δεν είναι ?????

Μην το βασανίζουμε το θέμα....

Ευχαριστώ.

demi
11-05-11, 10:30
λοιπον...
μολις μου εκαναν απογραφη...
το 1ο πραγμα που εχω να παρατηρησω ειναι μια περιεργη ερωτηση που κανουν σε ολους και που οπως μου ειπαν και οι ιδιοι οι απογραφεις, δεν γνωριζουν τον σκοπο της: που διανυκτερευσατε το βραδυ της 9/5/2011? :confused:

το 2ο λοιπον, εχει να κανει με τους δωρητες οργανων...

δεν ειναι υποχρεωτικο...μου εδωσαν ενα εντυπο που μπορω να συμπληρωσω εαν επιθυμω να γινω και τιποτα αλλο
....αλλα.....

ο ενας απο τους δυο, ο οποιος δεν μου ανεφερε τι δουλεια κανει ομως μου ειπε οτι εχει αμεση σχεση με το θεμα, μου ειπε off the record, να μην δηλωσω δωρητης οργανων, για τον απλουστατο λογο οτι τα οργανα μου θα καταληξουν να πουληθουν, σε ανθρωπους που εχουν την οικονομικη ευχερεια, και σε ανθρωπους που εχουν την δυναμη να παρακαμψουν τις λιστες αναμονης...δηλ. με λιγα λογια μονο στον απλο συνανθρωπο μας δεν θα πανε...
δεν ειμαι εναντιον της δωρησης οργανων...ισα, ισα
αλλα μετα απο ολα αυτα....μπηκα σε σκεψεις.....

.................................................. .................................................. .......

μετα απο λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο, ειδα οτι εχει δημιουργηθει θεμα με την ερωτηση της διανυκτερευσης!!!

γνωριζει κανεις κατι? τι εγινε ρε παιδια τη δευτερα που μας περασε?

11-05-11, 14:07
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε demi σχετικά με την ερώτηση στον κύριο που σου είπε off the record
για να μην δηλώσεις δωρητής οργάνων εσύ τον πίστεψες ??????

Πιστεύεις πως εάν αληθεύουν αυτα που αναφέρεις θα τα έλεγε στον όποιον τυχόντα ??????
Αλλά πιστεύω πως σου έδωσαν ένα χαρτί όπως και σε μένα και μπορεί ο
οποιοσδήποτε να τους βρει....

Πιστεύεις πως κάποιος θα το διακινδύνευε αυτό ?????
Πάντως εάν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αυτό το θέμα των μεταμοσχεύσεων
δεν έχεις να πας η να επικοινωνήσεις με.......

Πανελλήνιο Σύνδεσμο Νεφροπαθών
οδό Μάρνη 28

Πανελλήνιος Σύλλογος Μεταμοσχευμένων
Ναυάρχου Βότση 21 ΚΆΤΩ ΠΑΤΗΣΙΆ

Από εκεί θα πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς και τα γνωρίζουν απο πρώτο
χέρι....

Ευχαριστώ.

no slave
11-05-11, 15:41
καταρχην αυτοι που κανουν την απογραφη ειναι δημοτικοι-δημοσιοι υπαλληλοι και μαλιστα ορισμενοι απο αυτους με διμηνες συμβασεις.
αυτο το αναφερω για να απομυθοποιησω την "πηγη" που σου ειπε "of the record",οτι σου ειπε...

επειτα,αυτοι που εχουν τα χρηματα και τη δυνατοτητα να παρακαμπτουν τη σειρα προτεριοτητας ειναι επισης ανθρωποι που εχουν αναγκη.
θεωρω πως οποιοσδηποποτε απο εμας βρισκοταν σε αυτη τη θεση το ιδιο θα εκανε και ειμαι εξαιρετικα δυσπιστος σε ενδεχομενα ποστ που θα προκυψουν και θα λενε "εγω θα την τηρουσα τη σειρα και ας χαροπαλευε ο ανθρωπος μου".

τελος,εαν γινομασταν ΟΛΟΙ δωρητες,δεν θα υπηρχε θεμα ανισης αντιμετωπισης σε ευπορους και μη,διοτι θα υπηρχε πληθωρα οργανων που θα επαρκουσαν για ολους.το "βυσμα" και το "λαδωμα" φουντωνουν οταν πολλοι ανθρωποι διεκδικουν λιγα διατιθεμενα.

Ermhs
11-05-11, 16:07
Βρε όταν λέω εγώ κάτι, το εννοώ.. χαχαχα.. Μπορεί να μην μου τα λέει κανείς, αλλά δεν χρειάζεται.. :p :p

Justice...

Εμάς δεν ήρθαν ακόμη.. από τους δήμους γίνετε αυτό?

demi
11-05-11, 16:31
φιλοι μου σιγα σιγα....μη βαρατε ολοι για το αυτονοητο.....

εννοειτε οτι δεν ειναι αυτη η βασικη δουλεια του και γιαυτο ο ανθρωπος δεν μου ειπε τι δουλεια κανει κανονικα οταν τον ρωτησα φιλε slave....το οτι μου εδωσε το χαρτι του ΕΟΜ δεν σημαινει ουτε οτι δουλευει εκει, το δινουν ολοι οι απογραφεις σε ολους του πολιτες που ρωτανε φιλε avatar...λογικο δεν ειναι ή εχω δειξει σημαδια χαζομαρας οσο γραφω εδω???

επισης οτι μου ειπε δεν τα ειπε ως επισημος αντιπροσωπος καποιου...οποτε γιατι να μην τον πιστεψω, απο την στιγμη που λεει οτι τα εχει δει κι ολας απο πρωτο χερι?? εκτος αν ηθελε να με εντυπωσιασει....αλλα για πιο λογο???
ας χαλαρωσουμε...ανθρωπινη κουβεντα εκανα με τον ανθρωπο οπως θα εκαναν φυσιολογικοι ανθρωποι...δεν ειναι αυτοι ο εχθρος, ουτε αυτοι που κινουν τα νηματα σωστα??

και δεν συμφωνω με την αποψη οτι ειναι ανθρωποι και αυτοι με αναγκη....γιατι δηλαδη να πεθανω εγω που δεν εχω λεφτα η το παιδι μου και να ζησουν αυτοι??? τι τους κανει ξεχωριστους??? τα λεφτα? μια ψευτικη αναγκη που δεν υπαρχει? ποιος θα μου το απαντησει αυτο??
το εγω θα την τηρουσα την σειρα φιλε slave ετσι οπως το ανεφερες, δεν ισχυει...γιατι αν δεν εχεις χρηματα...δεν ισχυει καμια σειρα....πεθαινεις...παπαλα...και σε βαζουν και στο λουκι να δανειστεις και να καταχρεωθεις για να σωθεις...μην κοροιδευομαστε...

οσο γι αυτο που λες οτι αν ειμασταν ολοι δωρητες...τον τελευταιο καιρο εχει αυξηθει κατα πολυ ο αριθμος των ανθρωπων που δωριζουν τα οργανα τους , αλλα το συστημα δεν εχει αλλαξει...

το ξαναλεω...δεν ειμαι εναντια στο να δωριζεις τα οργανα σου....ισα, ισα....το σκεφτομαι σοβαρα να γινω δωρητης οργανων, και φυσικα αν προκυψει κατι (χτυπα ξυλο, που λενε) οσο ειμαι εν ζωη και μπορω να δωσω κατι θα τρεξω...
αλλα ας μη μας κοροιδευουν κι ολας...που το ειδατε το δωρεαν συστημα υγειας μας βρε παιδια???
ειλικρινα το πιστευετε???

η ερωτηση για το που περασαμε το βραδυ της δευτερας δεν παραξενεψε κανεναν???

Ermhs
11-05-11, 17:55
Δεν είναι μόνο ο καπιταλισμός που κρύβεται από πίσω, δυστυχώς.. είναι απλά μια λογική συνέχεια της προδοσίας που έχει κάνει η κυβέρνηση κατά της Ελλάδας.. Σε όποιον αρέσει.. ας βάλουν στην θέση της λέξης «προδοσία», άλλες ποιο ήπιες λέξεις.. Το αποτέλεσμα είναι ένα.. απλά μαθηματικά.

Όπου το λέω έξω, γελανε.. κατουριούνται από τα γέλια τους.. Και το μόνο που λένε σαν λογική συνέχεια αυτού του νόμου.. « ωραία, θα ερχόμαστε εκεί να παίρνουμε νεφρά, καρδίες, κτλ με μικρό κόστος..» γιατί το ξαναλέω, έξω αυτά πουλιούνται. Παίρνεις λεφτά ως δότης.. Η ως οικογένεια.. εκτός αν μας έκαναν όλους βαρυποινίτες που σαν τιμωρία, παίρνουν τα όργανα τους (λίγο πριν πεθάνουν).. εδώ και ευνουχισμό έχουν σαν τιμωρία…

Εγώ στενοχωριέμαι των φτωχό κόσμο (που κακά τα ψέματα, είμαστε και εμείς μέσα) που θα σκοτώσουν σκόπιμα για τα όργανα τους και δεν έχουν μπει από πριν στην διαδικασία άρνησης.. μόνο αυτό έχω να πω.. Το έχω δει και παραλίγο να το βιώσω.. Τώρα δα με αυτό το νόμο, θα φοβάσαι να πας σε νοσοκομείο.. νεκροτομεία θα γίνουν..

Μην μπερδεύουμε για πολλοστή φορά την ηθική και δωρεά με την ληστεία και ξεπούλημα.. Εκτός αν τους φόρεσαν μάσκες όπως και σε όλες τις άλλες λέξεις. Ας καθαριζόταν ο τόπος με ένα μαγικό ραβδί από την μούχλα και μετά ας το έβαζαν αυτό το νομοσχέδιο, δεν θα φοβόμουν..

SYD
11-05-11, 18:37
Αποσπάσματα από το:

Προσχέδιο νόμου «δωρεά και μεταμόσχευση οργάνων και άλλες διατάξεις»

Καλως ήλθατε στον ....:"ευρωπαϊκό οργανισμό ανταλλαγής οργάνων":
(ο δημόσιος ή ιδιωτικός μη κερδοσκοπικός οργανισμός, που ασχολείται με την εντός των κρατών και τη διασυνοριακή ανταλλαγή οργάνων,
του οποίου οι χώρες μέλη είναι, στην πλειονότητά τους, κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.)

Η δωρεά οργάνων μετά το θάνατο του δότη δεν επιτρέπεται να γίνεται προς
ορισμένο λήπτη. Υπόδειξη του λήπτη από το δωρητή σώματος ή οργάνων δεν
λαμβάνεται υπόψη, αλλά ακολουθείται η καθορισμένη σειρά προτεραιότητας.

Να το τυρί. . . :
προηγούνται τα πρόσωπα που δεν έχουν δηλώσει την αντίθεσή τους στην αφαίρεση των οργάνων τους μετά θάνατον,
πριν παρουσιασθεί για αυτά η ανάγκη της μεταμόσχευσης.
Να και η φάκα. . . :
Ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων μπορεί να συνάπτει γραπτές συμφωνίες με ευρωπαϊκούς οργανισμούς ανταλλαγής οργάνων,
με τον όρο ότι συμμορφώνονται στις απαιτήσεις ποιότητας και ασφάλειας που θεσπίζονται στον παρόντα νόμο

Για λεπτομέρειες:http://www.tovima.gr/files/1/2011/metamosxefseis30.pdf

Και εις ανώτερα!

Dawnbringer
12-05-11, 08:46
Δωρεά οργάνων μετά θάνατον,ενδιαφέρον θέμα με πολλές πραγματικά προεκτάσεις,ιατρικές,συνωμοσιολογικές,ακόμα και θρησκευτικές.Διαβάζοντας τις απαντήσεις ορισμένων ωστόσο μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι μας έχει ξεφύγει το δεύτερο σκέλος της επικεφαλίδας,αυτό που μιλάει για μετά θάνατον!
Πραγματικά γιατί τόση ανησυχία με το τι θα συμβεί σε αυτό που τώρα αποκαλούμε σώμα μας αλλά με το θάνατό μας γίνεται ένα άχρηστο κι άδειο κουφάρι;Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω...Αυτό που επίσης δεν μπορώ να καταλάβω είναι η άρτια ενημέρωση που έχουν κάποιοι σχετικά με το δαιμονικό οργανισμό μεταμοσχεύσεων ελλάδας που μόλις πάρει τα όργανά μας θα τρέξει να τα πουλήσει σε όποιον μεγιστάνα δώσει τα περισσότερα.Αυτό που το ακούσατε;
Προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον κατέχω προσωρινά κάτι,τη στιγμή που καθίσταται άχρηστο για εμένα δεν υπάρχει λόγος να μην το δώσω σε κάποιον που το χρειάζεται.Αν αυτός που θα το πάρει είναι πλούσιος,φτωχός,άσπρος,μαύρος ή πορτοκαλί με ενδιαφέρει στο βαθμό που θα το χρειάζεται πραγματικά και θα το λάβει δωρεάν αφού κι εγώ το έδωσα δωρεάν,δύο συνθήκες που διασφαλίζει το ελληνικό σύστημα υγείας.Όποιος έχει αποδείξεις για το αντίθετο θα το εκτιμούσα πολύ να τις μοιραζόταν γιατί πρόκειται για ένα πολύ ευαίσθητο θέμα που θα ήταν συνετό να μην λέμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι και να μην αναπαράγουμε το μακρύ και το κοντό του καθενός άσχετου που θέλει να το παίξει έξυπνος.
Την καλημέρα μου σε όλους!

demi
12-05-11, 09:02
dawnbringer, γινεσαι λιγο αδικος/η. ουτε εμας μας ενδιαφερει ποιος θα παρει το μοσχευμα, αν ειναι πλούσιος,φτωχός,άσπρος,μαύρος ή πορτοκαλί, και φυσικα δεν μας ενδιαφερει τι θα απογινει το σωμα μας μετα θανατον....τουλαχιστον εμενα, δεν ξερω για τους υπολοιπους...

το θεμα εστιαζεται στην πωληση, αυτων των οργανων και στην εκμεταλλευση
ζητας αποδειξεις...ριξε μια ματια στο συστημα υγειας μας και ειλικρινα με ολα αυτα που εχουμε δει, εχουμε δικιο να ειμαστε καχυποπτοι....φερε μου εσυ αποδειξεις οτι δεν πουλιουνται και δινονται δωρεαν.

το οτι οι γιατροι παιρνουν φακελακια για να σε εγχειρισουν και να σε βαλουν στις λιστες αναμονης, το οτι το συστημα μας εχει καταληξει στο οποιος δεν εχει λεφτα, πεθαινει, ειναι το μακρυ μας και το κοντο μας του καθενα απο εμας που θελουμε να το παιξουμε εξυπνοι?

μιλαμε σοβαρα τωρα????

ολοι θελουμε την αλλαγη και ολοι μιλαμε για την αδικη κοινωνια, και το συστημα... και υποτιθεται οτι εδω μεσα ειμαστε και ανοιχτομυαλοι...
αλλα αν κατσεις να το ψαξεις το θεμα και τελικα δεις τις αποψεις πολλων απο εμας....
εε, καλα να παθουμε στην τελικη....αξιοι της μοιρας μας ειμαστε....

ΙΑΝΕΙΡΑ
12-05-11, 12:31
Υποθετικά πάντα αναφέρω το εξής:
Γίνεται ένα τροχαίο και ένας δικός μας άνθρωπος τραυματίζεται σοβαρά και διοκομίζεται σε ένα δημόσιο νοσοκομείο, όπου άγνωστοι σε εμάς ιατροί αναλαμβάνουν να τον σώσουν.
Μας λένε, λοιπόν, ότι δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας και ζητούν να δωρήσουμε π.χ. την καρδιά του σε κάποιο άτομο ίδιας ηλικίας, που την έχει ανάγκη κ.λπ.
Ποιος και με ποιον τρόπο διασφαλιζόμαστε ότι ο γιατρός ή οι γιατροί που ζητάνε τη συγκατάθεσή μας για τη λήψη της καρδιάς και άλλων οργάνων, έχουν κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σωθεί άνθρωπός μας και δεν ανήκουν στην ασύδοτη εκείνη ομάδα επιστημόνων που στο όνομα του χρήματος, δε διστάζουν να στείλουν στον άλλον κόσμο συνανθρώπους μας;
Δεν ξέρω πόσο τραβηγμένο ακούγεται, αλλά όταν ακούς για κυκλώματα που σκοτώνουν παιδιά και τους παίρνουν τα όργανα, αναρωτιέται κανείς "γιατί όχι;"

Ermhs
12-05-11, 12:35
(Προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον κατέχω προσωρινά κάτι,τη στιγμή που καθίσταται άχρηστο για εμένα δεν υπάρχει λόγος να μην το δώσω σε κάποιον που το χρειάζεται.Αν αυτός που θα το πάρει είναι πλούσιος,φτωχός,άσπρος,μαύρος ή πορτοκαλί με ενδιαφέρει στο βαθμό που θα το χρειάζεται πραγματικά και θα το λάβει δωρεάν αφού κι εγώ το έδωσα δωρεάν,δύο συνθήκες που διασφαλίζει το ελληνικό σύστημα υγείας.)

Downbringer λυπάμαι, αλλά μάλλον θες να πιστεύεις ότι ζεις σε διαφορετική χώρα.. Το να δώσεις κάτι δικό σου, αφού μετά σου είναι άχρηστο, είναι καθαρά προσωπικό δικαίωμα, απόφαση και όχι μέσα από αδιαφανείς νόμους και πτωματοφαγους.

Γιαυτο αν θες εσύ να γίνεις ιδιοκτησία ενός η μιας μικρής ομάδας, be my guest. Δεν μπορείς να επιλέξεις εσύ που θα πάνε τα όργανα σου, αλλά ούτε διαφάνεια στο αν θα δοθούν δωρεάν, που ποτέ δεν δίνονται δωρεάν και λες να τους δίνει ο νόμος τέτοια ευελιξία και να μην το κάνουν?
Τώρα ως το δωρεάν σύστημα υγείας.. εντάξει δεν αξίζει κανείς να ασχοληθεί με τέτοια σχόλια, με θέμα την Ελλάδα και το σύστημα υγείας που έχει..

ps: Εδώ στο ποιο αγνό και χαρμόσυνο συμβάν στην ζωή ενός ανθρώπου (ας αφήσουμε τα βαριά έξω..) και κάτι σουργελε γιατροί και νοσοκόμοι βγαίνουν και σου λένε «και εγώ έβαλα το χεράκι μου», «και εγώ έβαλα το χεράκι μου», «και εγώ έβαλα το χεράκι μου» και αναφέρομαι στην γέννηση ενός παιδιού!!!.. Στο τέλος θα γεννούν οι γυναίκες στα χωράφια γιατί το δωρεάν σύστημα, υπάρχει μόνο στην θεωρία.

Είχα δει άνθρωπο να μοιράζει κατοστάρικα επειδή κολλούσαν επάνω του!!!!!!!!! 100 νοσοκόμοι και γιατροί επειδή έβαλαν δάχτυλο.. χαχαχαχα Και μου λες εμένα δωρεάν σύστημα υγείας????????????? Ήταν και αλβανός ο άνθρωπος του μεροκάματου.. Εγώ δεν κόντεψα να πάθω πολύ χειρότερα με το στομάχι μου επειδή δεν μου ζητούσαν λεφτά μεν, αλλά με κορόιδευαν κοντά 1 χρόνο δε.. και στο τέλος μου είπαν «ας πρόσεχες, αν θες να γιατρευτείς, να μας δείχνεις παραδάκι» .. Καταγγελία είχα κάνει πριν 3-4 χρόνια.. αλλά και τα υπουργεία αδιαφόρησαν.. τι μου λες εσύ.. Μάλλον σε άλλο κόσμο ζεις.

ps: Καλή επιτυχία σε όσους γράφουν πανελλαδικές..

Dawnbringer
12-05-11, 13:41
Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει ορισμένα ζητήματα μεταξύ τους και για αυτό δημιουργούνται εντάσεις,θα προσπαθήσω να αποσαφηνίσω τη θέση μου γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
Demi
Όσον φορά στη δωρεά οργάνων αντιλαμβάνεσαι το ότι να μου ζητάς να σου αποδείξω ότι είναι δωρεάν είναι άτοπο.Εφόσον νομικά κανείς δεν πληρώνει για τα όργανα που του μεταμοσχεύουν,η εγχείρηση και λοιπά έξοδα είναι άλλο θέμα,είναι δικιά σου ευθύνη να μου υποδείξεις την παραβατικότητα.Δεν μιλάμε για μια διαδικασία που αφήνει στον δότη,τους μεσάζοντες ή το λήπτη την ευχέρεια να θέσουν ένα χρηματικό αντίτιμο αλλά για ένα νομικό πλαίσιο εντός του οποίου η αγοραπωλησία οργάνων είναι βαρύτατο αδίκημα.Εαν κάποιος πιστεύει ότι το συγκεκριμένο σύστημα κινείται εκτός αυτού του προκαθορισμένου πλαισίου πρέπει να έχει ενδείξεις ή αποδείξεις κι όχι το αντίστροφο.
Σχετικά με τα φακελάκια δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να μην γνωρίζει τη συγκεκριμένη κατάσταση,να μην την απεχθάνεται και να μη θέλει να την αλλάξει,αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα,σοβαρότατη ανάμεσα στις άλλες σοβαρές κουβέντες που έχουν να κάνουν με το φασιστικό καθεστώς μέσα στο οποίο ζούμε.Φυσικά μέσα σε μια τέτοια κοινωνία που επιτρέψαμε σους εξουσιαστές μας να δημιουργήσουν είναι λογικό να υπάρχει καχυποψία,αλλά νομίζω ότι η όλη διαδικασία μεταμόσχευσης παραμενει υπό την εποπτεία των συγγενών και συνεπώς φαινόμενα χρηματισμού μπορούν να αποφευχθούν και να καταγγελθούν.
Τα σχόλια σου περί ανοιιχτόμυαλων κτλ. δεν ξέρω τι στόχο έχουν και τι σχέση με το θέμα μας αλλά θα συμφωνήσω στο τελευταίο,κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει.
Ermh
Καταρχήν για να μην μείνεις με την απορία να σε ενημερώσω ότι δεν ζω σε άλλο κόσμο,άνθρωπος και θνητός είμαι του λόγου μου σαν όλους μας :)
Σοβαρά τώρα,αν θέλουμε να εξετάσουμε το σύστημα υγείας μπορούμε να το κάνουμε με δύο τρόπους αλληλένδετους.
Θεωρητικά το κράτος πρόνοιας της Ελλάδας,πριν την παράδοση της εθνικής μας κυριαρχίας από τους αμερικάνους στο ΔΝΤ,ήταν ένα αρκετά σωστό κράτος,σε σχέση πάντα με άλλες καπιταλιστικές χώρες όπου ασφάλιση και δικαίωμα στη δωρεάν περίθαλψη και φαρμακευτική αγωγή δεν νοείται.
Πρακτικά το δικαίωμα δωρεάν υγείας,δωρεάν παιδείας όπως και πολλά άλλα δικαιώματα καταπατούνται καθημερινά από το κράτος,τους εντολοδόχους του και πολλούς άλλους καλοθελητές.Το να ενωθεί η θεωρία με την πράξη έχει να κάνει με την προσπάθεια,εφόσον το επιθυμεί,του καθενός με όποιον τρόπο θεωρεί σωστό.
Το ζήτημα με τη μεταμόσχευση οργάνων είναι ότι εφόσον κάποιος πεθάνει ,νομίζω (όπως ξαναείπα) ότι δεν τον "αδειάζουν" και λένε στην οικογένεια "άντε γεια" αλλά ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να παρακολουθήσει από κοντά την όλη διαδικασία και να διασφαλίσει το αδιάβλητό της.Οι μεγαλύτεροι εκμεταλλευτές της ιστορίας είναι αυτοί που έχουν να κάνουν με τον ανθρώπινο πόνο και χαρά.Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για τους γιατρούς σχετικά με τα χαρμόσυνα νέα αλλά βάλε στην εξίσωση και τους παππάδες για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα ;)

Γενικά,πιστεύω ότι το θέμα με τη δωρεά οργάνων είναι ένα ζήτημα πολύ ευαίσθητο και καλό θα ήταν πριν το αφορίσουμε να το ψάξουμε εις βάθος γιατί για ένα καπρίτσιο ή μια παραπληροφόρηση μπορεί να μην κάνουμε μια κίνηση που ίσως θα έσωζε μια ζωή,ίσως και να έκανε κάποιον πολύ πλούσιο,ας μη βιαζόμαστε όμως να βγάλουμε συμπεράσματα.
Μακάρι με την ίδια θέρμη που αγωνιζόμαστε για το τι θα γίνει με τα νεκρά σώματά μας να αγωνιζόμαστε και για το τι θα γίνει όσο είναι ακόμα ζωντανά...

demi
12-05-11, 17:13
αγαπητε μου dawnbringer,

νομικα, εχουμε και δωρεαν παιδεια!!!! :eek:

το οτι ο νομος θεσπιζει τη δωρεα αυτων των οργανων, δεν σημαινει οτι τηρειτε.....
ποιος νομος εχει τηρηθει εξαλλου?

αποδειξεις προσωπικες δεν μπορω να σου δωσω,
αλλα ξερω για την γειτονισσα μου , που χρειαστηκε ενα νεφρο και πουλησε το σπιτι της να το αποκτησει, και τωρα πρεπει να χρεωθει, να παρει δανεια, γιατι το μοσχευμα το απορριπτει ο οργανισμος και θα χρειαστει αλλο ενα...

επισης γνωριζω μια φρικτη ιστορια που για ευνοητους λογους δεν θελω να αποκαλυψω, που αποδεικνυει οτι ολοι και εννοω ολοι γνωριζουν τι συμβαινει και ειναι βαθεια χωμενοι!!!
αυτη η ιστορια πριν απο καποια χρονια ειχε βγει και στο φως της δημοσιοτητας, ενω εγω την γνωριζα 20 χρονια πριν!! ποιος την εθαψε και γιατι? μακαρι να μπορουσα να πω πιο πολλα, αλλα δεν γινεται...φοβαμαι να το δημοσιοποιησω
οποιος θελει με πιστευει, το ανεφερα μονο και μονο για να πω οτι αυτη ειναι η γνωμη μου, και δεν αλλαζει... (μιας και ζητας αποδειξεις)

σκεψου μονο ποσα περιστατικα βγαινουν στη φορα καθε φορα...και ποσα αποσιωπουνται...
ολα αυτα εσενα δεν σου κανουν για ενδειξεις / αποδειξεις οτι κατι βρωμαει?
τι αλλη αποδειξη θες? αν μου τυχει κατι ποτε εμενα προσωπικα ( φτου, φτου) να εισαι σιγουρος οτι θα το καταγγειλλω, ομως αν τυχει κατι στο παιδι μου
(φτου, φτου, φτου, φτου, φτου, φτου, φτου -να βαλω κι αλλα?), δυστυχως θα σκυψω το κεφαλι και θα κανω μουγκα!!! το οτι ομως δεν θα το καταγγειλλω, δεν σημαινει οτι δεν θα εχει γινει κι ολας...

ετσι ειναι, ετσι μας κανανε, να φοβομαστε να μιλησουμε και να σκυβουμε το κεφαλι, και να γραφουμε στα forums για αποδειξεις!!!!

δυστυχως αυτοι ειμαστε.... χειροκροτηστε μας!!!

παρ'ολα αυτα, θα γινω δωρητης οργανων, μονο και μονο γιατι θελω να πιστευω σε εναν καλυτερο κοσμο, ειναι η τελευταια μου ελπιδα, αλλιως την εβαψα!!!

αλλα μην μας κοροιδευουν κι ολας, ξερουμε πολυ καλα τι μας γινεται!!!

Ermhs
12-05-11, 17:22
παρ'ολα αυτα, θα γινω δωρητης οργανων, μονο και μονο γιατι θελω να πιστευω σε εναν καλυτερο κοσμο, ειναι η τελευταια μου ελπιδα, αλλιως την εβαψα!!!

Έτσι θα γίνει καλύτερος ο κόσμος, η πράξει σου το αντιθέτω θα φέρει και όχι αυτό που ευελπιστείς..? Αμ δε… πριτς… Φόλα σε όλους αυτούς, μετά βλέπουμε.. :p :p

Αν θες καλύτερο σύστημα υγείας, πήγαινε έξω είναι καλύτερα και λόγο μεγάλου πληθυσμού, η διαφθορά τους δεν φαίνετε η είναι αμελητέα..

ΙΑΝΕΙΡΑ
13-05-11, 10:22
Θα δώσω γραπτή συγκατάθεση στα παιδιά μου (19 και 11,5 ετών), αν μου συμβεί κάτι, να πουλήσουν τα όργανά μου... Θα είναι ένας καλός τρόπος να αντέξουν την οικονομική κρίση...

Νηρηιδα
18-05-11, 19:41
Απ'οσο εχω διαβασει δε λεει πουθενα ο νομος θα σου παρουμε τα οργανα θες δε θες. Λεει πως ολοι θα θεωρουνται δωρητες οργανων και οποιος δεν θελει πρεπει να κανει αιτηση που δεν θα το επιτρεπει αυτο να συμβει.Αντι λοιπον να κανει καποιος αιτηση να γινει δωρητης, θα κανει αιτηση να μην γινει. Οποιος λοιπον δεν θελει, μπορει να αρνηθει.

Προσωπικα ειμαι υπερ της δωρεας οργανων.Υπαρχουν τοσοι μα τοσοι πολλοι που εχουν αμεση αναγκη για κατι τετοιο και αυτο που θα τους δωσει ζωη ειναι κατι πλεον θα μου ειναι παντελως αχρηστο.
Επισης η αγοραπωλησια δεν ειναι τοσο ευκολη οσο νομιζουν ορισμενοι.Ναι, συμβαινει αλλα για να γινει μεταμοσχεση δεν αρκει απλα να βρεις το οργανο που χρειαζεσαι. Παιζει ρολο απο την συμβατοτητα των ιστων μεχρι το μεγεθος του οργανου(Δεν μπορει να ειναι πχ ο αλλος 2 μετρα και 90 κιλα και να παρει την καρδια ενος 7χρονου.)

Το τραγουδι που ποσταρε ο θεματοθετης το βρισκω ατοπο και αστοχο στο συγκεκριμενο θεμα.

Τελος υπαρχουν ενα σωρο ηλιθιοι, εκτος τοπου και χρονου,αδικοι νομοι που ειναι ακομη ενεργοι. Αυτος ειναι που μας "σκλαβωνει";

19-05-11, 00:51
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος demi έκανε μια αναφορά που με προβλημάτισε....
<<το 1ο πραγμα που εχω να παρατηρησω ειναι μια περιεργη ερωτηση που
κανουν σε ολους και που οπως μου ειπαν και οι ιδιοι οι απογραφεις, δεν
γνωριζουν τον σκοπο της: που διανυκτερευσατε το βραδυ της 9/5/2011?>>

Αυτό με προβλημάτισε αρκετά.....
Βέβαια σε εμενα όταν ήλθαν δεν έκαναν τέτοια ερώτηση αλλά εάν εγώ ή
κάποιο μέλος της οικογένειας που απογραφόμαστε ήταν σε κάποιο άλλο
μέρος και ήλθε την ημέρα της απογραφής ή την προηγούμενη.....

Το έψαξα αυτό αλλά δεν βρήκα τίποτα αλλά ώσπου χθες ήλθε η απάντηση
απο την δήλωση του Δημάρχου Λαμίας όπου έκανε μια δήλωση πως θέλει
στον Δήμο του να κηρύξει άκυρη την απογραφή...

Ό λόγος απλός...

Όσους περισσότερους κατοίκους παρουσιάσουν τόση ποιο μεγάλη
χρηματοδότηση θα έχουν.....

Οι Αρκετοί κάτοικοι (που στην περίπτωση που ανέφερα) έφυγαν και πήγαν
στην περιοχή τους...
Με αποτέλεσμα να μειώνεται η όποια χρηματοδότηση.....
Στην Λαμία αυτο που έγινε πρεπει να ήταν αρκετά μεγάλη για αυτο και η
σθεναρή αντίδραση του Δημάρχου.......
Είπε πως στον Δήμο μας εργάζεστε κάνουμε δρομους φτιάχνουμε Σταδια
και άλλα κοινωφελή έργα του Δήμου αλλά εσείς φεύγετε και απογράφεστε
αλλού με αποτέλεσμα να μη έχουμε χρηματοδότηση αντίστοιχη με τους
κατοίκους .....
Γίνεται και αλλοίωση του πληθυσμού της περιοχής...
Όπως καταλαβαίνεται εάν βάλλουμε και τα δημοτολόγια όπου αλλού
είμαστε και αλλού είμαστε γραμμένοι το μπάχαλο είναι δεδομένο...

Ευχαριστώ.

Ermhs
13-06-11, 21:42
Να γιατί ψηφίστηκε αυτός ο νόμος.. «Τα όργανα είναι δωρεάν», καλό ανέκδοτο
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=en&tl=el&u=http%3A%2F%2Fnews.yahoo.com%2Fs%2Fap%2F20110613% 2Fap_on_re_eu%2Feu_kosovo_organ_trafficking