PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέγιστος Όρκος Πυθαγορείων


Satan
04-04-11, 16:23
Πλούταρχος: "Η δέ καλουμένη τετρακτύς, τα έξ και τριάκοντα, μέγιστος ήν όρκος, ως τεθρύληται, και κόσμος ωνόμασται, τεσσάρων μέν αρτίων των πρώτων, τεσσάρων δέ των περισσων εις ταύτο συντιθεμένων, αποτελούμενος" (Και η λεγόμενη Τετρακτύς δηλαδή το τριανταέξι ήταν ο μεγαλύτερος όρκος (των Πυθαγορείων) όπως θρυλείται, και έχει ονομαστεί και κόσμος και αποτελείται από τους τέσσερις πρώτους άρτιους και από τους τέσσερις πρώτους περιττούς συντεθειμένους στον ίδιο αριθμό.).

2 + 4 + 6 + 8 = 20

1 + 3 + 5 + 7 = 16

= 36 = 9

Εις δε Λόγον θείον βλέψας, τούτω προσέδρευε…
μούνον (μόνον) δΆ εσόρα κόσμοιο άνακτα
Εις εστΆ αυτογενής . ενός έκγονα πάντα τέτυκται,
Εν δΆ αυτοίς αυτός περιγίγνεσθαι . ουδέ τις αυτόν
Εισοράα θνητών, αυτός δε γε πάντας οράται….
Ουδέ τις εσθΆ έτερος χωρίς μεγάλου βασιλήος.
Αυτόν δΆ ουχ ορόω . περί γαρ νέφος εστήρικται….
Ούτος γαρ χάλκειον ες ουρανόν εστήρικται
Χρυσέω εινί θρόνω, γαίης δΆ επί ποσί βέβηκε…..
Ουρανόν ορκίζω σε Θεού μεγάλου σοφού έργον,
Αυδήν ορκίζω σε Πατρός, την φθέγξατο πρώτον
Ηνίκα κόσμον άπαντα εαίς στηρίξατο βουλαίς
Ένας υπάρχει Θεός, αυτός μόνος βασιλιάς του
κόσμου, μέγας βασιλιάς, ένας και αυτογενής και
κανείς άλλος εκτός απΆ αυτόν, που έχει τον ουρανόν
θρόνο και τη γη χαλί για τα πόδια του. Ο ουρανός
είναι ποίημα μεγάλου Θεού και σοφού, που
δημιούργησε τα πάντα δια του Λόγου του.

Ο ένας αυτός Θεός ονομάζεται και Φάνης, γατί ακτινοβολεί το φως, και καλείται επίσης «Πρωτόγονος» γιατί δεν υπήρχε κάτι πριν απΆ αυτόν, αλλά απΆ αυτόν έγιναν τα πάντα, και πρώτος αυτός εκ του απείρου υπήρξε και εφάνη προαιωνίως.

Χαρακτηρίζεται: αληθής, υπέρχρονος, αθάνατος, αυτόζωος, αυτοπάτωρ, «δια της μιας αυτού τριωνύμου δυνάμεως (βουλή, φως και ζωοδοτήρ) τα πάντα δημιουργήσας, ορατά και αόρατα, αρχή μέσον και τέλος, μόνος του κόσμου άναξ, δαίμονες ον φρίσσουσι, τα πάντα βλέπων αυτός, αλλΆ αόρατος εις τους θνητούς, τω νω μόνον ορατός, ο νους ο νοητός και το αποστίλβον φως το νοητόν….

ΦΑΝΗΣ = 759 = 21 = 3

ΦΑΛΛΟΣ = 831 = 12 = 3

¶ΡΡΕΝ = 255 = 12 = 3

Το 3 είναι το σύμβολο του Γιανγκ-άσπρου-αρσενικού και είναι ο δεύτερος μονός-αρσενικός αριθμός και ειναι αποτέλεσμα της πρόσθεσης του πρώτου μονού-αρσενικού 1 και του πρώτου ζυγού-θηλυκού 2. Είναι η πρώτη φυσική ένωση των αντιθέσεων.

To Ολον και οτι υπαρχει μεσα σε αυτο περιλαμβανονται στον αριθμο τρια,γιατι το τελος,το μεσον και η αρχη εχουν τον αριθμο του ολου,που ειναι η τριαδα. Πυθαγόρας.

Το 6 είναι ο τρίτος θηλυκός αριθμός και ο πρώτος τέλειος και ειναι το αποτέλεσμα της πρόσθεσης των δύο πρώτων θηλυκών αριθμών 2+4 και του πρώτου αρσενικού με τον τρίτο αρσενικό 1+5. Είναι ο πρώτος αριθμός που ενώνει τα όμοια (2+2+2 3+3).

6 = 1+2+3
6 = 1Χ2Χ3

Ο αριθμός 6 είναι ο κατ'εξοχήν τέλειος αριθμός. Συμβολίζει την οργανωμένη και τέλεια ύλη.

ΥΛΗ = 438 = 15 = 6

Η λέξη «¶ρρεν» προέρχεται από τη ρίζα της λέξης ¶ρης, όπου το Αρ- συμβολίζει το δυναμικό στοιχείο, το εξωστρεφές, το «πολεμικό».

Η λέξη «Θήλυ» προέρχεται από το Θ + Ύλη (Ηλυ), το παθητικό και δεκτικό στοιχείο, που γονιμοποιείται και γεννάει τη ζωή.

ΘΗΛΥ = 447 = 15 = 6

Το 36 εκφράζει την τέλεια ενέργεια του Φαλλού μέσα στην Ύλη.

3+6=9

{

ΟYΡΑΝΟΣ = 891 = 18 = 9
ΓΑΙΑ = 15 = 6

}


{

ΠΟΜΠΟΣ = ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ = 540 = 9
ΔΕΚΤΗΣ = 537 = 15 = 6

}


{

ΠΝΕΥΜΑ = 576 = 18 = 9
ΥΛΗ = 438 = 15 = 6

}

ΘΕΙΟΝ = 144 = 9
ΑΘΗΝΑ = 69

Satan
04-04-11, 16:24
{
Η Τετρακτύς αποτελούσε την ουσία της διδασκαλίας των Πυθαγορείων. Είναι το άθροισμα των πρώτων τεσσάρων φυσικών αριθμών (1+2+3+4=10) που συνδέονται μεταξύ τους με διάφορες σχέσεις. Από αυτούς τους τέσσερις αριθμούς, είναι δυνατόν να κατασκευασθούν οι αναλογίες της τέταρτης, της πέμπτης και της ογδόης αρμονικής. Οι αναλογίες αυτές δημιουργούν την Αρμονία που για τους Πυθαγόρειους είχε σημασία κυριολεκτικά κοσμική. Οι Πυθαγόρειοι χρησιμοποιούσαν την Τετρακτύν για να ορκισθούν, επικαλούμενοι τον Πυθαγόρα σαν κάποιο θεό:

Ού, μα τον αμετέραι γενεάι παραδόντα τετρακτύν,
παγάν αενάου φύσεως ριζώματ' έχουσαν.

(Όχι, μα τον παραδόσαντα και στη δική μας γενεά την τετρακτύν,
την πηγή αενάου φύσεως που ρίζες έχει)

Μεταξύ άλλων η Τετρακτύς σχετίζεται με το τετράεδρο, το πρώτο γεωμετρικό στερεό και τις βάσεις της σοφίας (αριθμητική, μουσική, γεωμετρία, αστρονομία). Συνιστά σύμβολο του Θεού Απόλλωνος και οι Πυθαγόρειοι συχνά αποκαλούσαν Τετρακτύν το Μαντείο των Δελφών.
}

ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ = ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ = ΕΣΤΙΝ ΑΠΟΛΛΩΝ = ΕΣΤΙΝ ΓΝΩΣΗ = ΕΣΤΙΝ Ο ΑΡΜΟΝΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ = 1626

ΑΠΟΛΛΩΝ = ΓΝΩΣΗ = ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ = ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΙΚΗ = 1061

ΑΣΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ (Σόλων) = 1061

AVATARGR
05-04-11, 22:19
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Satan θέλω να σε παρακαλέσω να μας αναφέρεις απο πού έχεις πάρεις
τα στοιχεία αυτά αλλά και βάση ποιας μεθόδου (αντιστοιχίας αριθμός γράμμα)
έχεις καταλήξει σε αυτά τα συμπεράσματα..

Ευχαριστώ.

Satan
02-09-11, 10:58
You can check the results here:
http://www.arithmosofia.com/

Τωρα βρισκομαι καπου εδω:
ΣΒΑΣΤΙΚΑ =734 = ΘΕΙΑ ΑΡΧΗ = ΔΥΟ ΠΟΛΟΙ = ΑΡΡΕΝ ΚΑΙ θΗΛΥ= ΕΝΟΤΗΤΑ = ΗΡΑΚΛΕΙΑΙ ΣΤΗΛΑΙ(twin pillars named Jachin and Boaz)

Σβάστικα είναι ο Ελληνικός ισοσκελής σταύρος (γνωστός και ως σταυρός του Δια) σε κίνηση. Συνδέεται με την Τετρακτύ(την αρχή του παντός που συνδέεται και με το ΥHVH) και έχει σχέση με το άνοιγμα και το κλείσιμο αστροπυλων, καθότι η αντιστροφική κίνηση 69 - 96 του πάνω με το κάτω ανοίγει μια δίνη-vortex.

Kάπως έτσι.

http://www.mwilliams.info/images/sistinechapel01.jpg

O θεός-πομπός (που ειναι πυρήνας της ασύμμετρης-polarized δημιουργίας η οποία είναι μια δίνη που συστέλλεται και διαστέλλεται) προσπαθει με το με το δέξι του χέρι 96(Δεξιόστροφη) Σβάστικα να φτάσει το αριστερό χερι του ανθρώπου 69(Αριστερόστροφη Σβάστικα) και να δημιουργήσει συμμετρία και συγχρονικότητα και να ανοιξει πύλες προς ανώτερες διαστάσεις - ανώτερα επίπεδα συνειδητότητας - παράδεισος.

Θα μπορούσα να πω πολλά αλλά είμαι περισσότερο της πράξης και όχι της θεωρίας.

http://i98.photobucket.com/albums/l280/kachina2012/Garden%20Photos/SwastikaontheChestofApollo-2.jpg

Θα τα πούμε(με κάποιους μάλλον) στην 5η διάσταση. See ya. :D

Satan
02-09-11, 11:38
ΦΑΝΗΣ = 759 = 21 = 3
ΦΑΛΛΟΣ = 831 = 12 = 3
ΑΡΡΕΝ = 255 = 12 = 3
ΠΕΡΙΤΤΟΣ = 1065 = 12 = 3

ΘΗΛΥ = 447 = 15 = 6
ΑΡΤΙΟΣ = 681 = 15 = 6
ΥΛΗ = 438 = 15 = 6
ΣΩΜΑ = 1041 = 6
ΚΟΣΜΟΣ = 600 = 6
ΣΥΜΠΑΝ = 771 = 15 =6
ΔΕΚΤΗΣ = 537 = 15 = 6

ΔINH = 72 = 9 :D
ΘΕΙΟΝ = 144 = 9
ΠΝΕΥΜΑ = 576 = 18 = 9
ΠΟΜΠΟΣ = ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ = 540 = 9

http://www.youtube.com/watch?v=LG3wXWPa_qA

“If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.” -Nicola Tesla
:D

Satan
02-09-11, 14:07
Μου ηρθε και αυτο τωρα σε σχεση με της αστροπυλες(που ηταν γνωστες απο τους Σουμεριους και δωθε μηπως και παψει ο ματαιος πολεμος με το εγω σας για το ποιος αντεγραψε ποιον, καθοτι ο Αβρααμ προερχεται κατευθειαν απο την Σουμεριακη παραδοση του original Δια, Μαρντουκ, Αμουν Ρα κλπ > http://www.halexandria.org/dward377.htm ), κριμα ειναι να μην το παραθεσω.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 3

7 Ταύτα λέγει ο άγιος, ο αληθινός, ο έχων το κλειδίον του Δαβίδ, όστις ανοίγει και ουδείς κλείει, και κλείει και ουδείς ανοίγει·

8 Εξεύρω τα έργα σου· ιδού, έθεσα ενώπιόν σου θύραν ανεωγμένην ;), και ουδείς δύναται να κλείση αυτήν· διότι έχεις μικράν δύναμιν και εφύλαξας τον λόγον μου και δεν ηρνήθης το όνομά μου. 9 Ιδού, θέλω κάμει τους εκ της συναγωγής του Σατανά, οίτινες λέγουσιν εαυτούς ότι είναι Ιουδαίοι, και δεν είναι, αλλά ψεύδονται ιδού, θέλω κάμει αυτούς να έλθωσι και να προσκυνήσωσιν ενώπιον των ποδών σου και να γνωρίσωσιν ότι εγώ σε ηγάπησα. 10 Επειδή εφύλαξας τον λόγον της υπομονής μου, και εγώ θέλω σε φυλάξει εκ της ώρας του πειρασμού, ήτις μέλλει να έλθη επί της οικουμένης όλης, διά να δοκιμάση τους κατοικούντας επί της γης. 11 Ιδού, έρχομαι ταχέως· κράτει εκείνο το οποίον έχεις, διά να μη λάβη μηδείς τον στέφανόν σου. 12 Όστις νικά, θέλω κάμει αυτόν στύλον εν τω ναώ του Θεού μου, και δεν θέλει εξέλθει πλέον έξω, και θέλω γράψει επ' αυτόν το όνομα του Θεού μου και το όνομα της πόλεως του Θεού μου, της νέας Ιερουσαλήμ, ήτις καταβαίνει εκ του ουρανού από του Θεού μου, και το όνομά μου το νέον. :D

Τα λεμε.

ΦΑΟΥΣΤ
03-09-11, 13:05
ΦΑΝΗΣ = 759 = 21 = 3
ΦΑΛΛΟΣ = 831 = 12 = 3
ΑΡΡΕΝ = 255 = 12 = 3
ΠΕΡΙΤΤΟΣ = 1065 = 12 = 3

ΘΗΛΥ = 447 = 15 = 6
ΑΡΤΙΟΣ = 681 = 15 = 6
ΥΛΗ = 438 = 15 = 6
ΣΩΜΑ = 1041 = 6
ΚΟΣΜΟΣ = 600 = 6
ΣΥΜΠΑΝ = 771 = 15 =6
ΔΕΚΤΗΣ = 537 = 15 = 6

ΔINH = 72 = 9 :D
ΘΕΙΟΝ = 144 = 9
ΠΝΕΥΜΑ = 576 = 18 = 9
ΠΟΜΠΟΣ = ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ = 540 = 9

http://www.youtube.com/watch?v=LG3wXWPa_qA

“If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have a key to the universe.” -Nicola Tesla
:D


Εξαιρετικός Satan. Σε χαίρομαι, γι αυτά και για τα άλλα που έγραψες. Απορώ πώς δέχθηκαν τόσο χλιαρής υποδοχής. Μόνο μια παρατηρησούλα, το ΑΡΡΕΝ 256 δεν δίνει ; αν και ουσιαστικά καμμία διαφορά.

Αυτό φαίνεται

Θα μπορούσα να πω πολλά αλλά είμαι περισσότερο της πράξης και όχι της θεωρίας.

Πήξαμε στην μπαρουφολογία της γλυκανάλυτης Μεταφυσικής με τις πεταλουδίτσες και τα αγγελάκια. Καιρός να επιστρέψουμε στις ρίζες μας. Και πάλι μπράβο σου.

Να δώσουμε και τις αντιστοιχίες για τους φίλους που θέλουν να κάνουν μόνοι τους έρευνα.

Α = 1, Β=2, Γ=3, Δ=-4, Ε=5, F Δίγαμμα =6, Ζ=7, Η-8, Θ=9, Ι-10, Κ=20, Λ=30, Μ=40, Ν=50, Ξ=60, Ο=70, Π=80, Q Κόππα=90, Ρ=100, Σ=200, Τ=300, Υ=400, Φ=500, Χ=600, Ψ=700, Ω=800, Π Σαμπί = 900