PDA

Επιστροφή στο Forum : χαλκιδα αφετηρια για το πολεμο της τροιας


ασπιδα
05-05-11, 22:15
χαλκιδα ειναι αυτη η ομορφη πολη που μενω ειλικρινα στεναχωριεμαι γιατι εμεις οι ελληνες οχι μονο δεν ξερουμε την ιστορια μας αλλα στεναχωριεμαι το οτι δεν εκμεταλευομαστε τα αρχαια και τον πολιτισμο μας αυτες της μερες δουλευα απεναντι απο το λιμανι της αυλιδας ΚΑΙ ΣΥΓΚΗΝΙΘΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ ΚΙΟΛΑΣ

ειλικρινα ποσοι ξερουν οτι απο εκει ξεκινησαν τα πλοια μαζι και οι χαλκιδεις για να συμμετάσχουν στον Τρωικό πόλεμο το 1194 π.Χ.
Ο Νότιος Ευβοϊκός και μάλιστα το λιμάνι της Αυλίδας ήταν η αφετηρία του πλοίου της Αργούς για την αρπαγή του χρυσόμαλλου δέρατος το 1360 π.Χ.(Αργοναυτική Εκστρατεία).
ποσοι ξερουν οτι γυρο στα 3 χιλιομετρα πιο κατω στην ΑΓΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ ΤΣΙΜΕΝΤΑΔΙΚΟ υπαρχει μεσα ο ναος της αυλιδειας αρτεμιδος οπου θυσιασαν την κορη του αγαμεμνονα για να φυσηξουν ανεμοι να ξεκινησουν τα πλοια και που βεβαια το τσιμενταδικο τον εχει κοψει το ναο στην μεση για να περασει ο δρομος να περνανε οι βαρελες του τσιμενταδικου. ΑΙΣΧΟΣ

ποσοι ξερουν οτι στα πρωτα 500 μετρα που ξεκινας για νοτιο ευβοια ακριβως απεναντι απο το βενζιναδικο στα αριστερα βρισκετε ο θρονος του αγμεμνονα που παρακολουθουσε τα πλοια??? αληθεια ποσοι ξερουν οτι τα πλοια για το πολεμο της τροιας τα εφτιαχναν στο καρναγιο ναυπηγειο που υπηρχε στη χωριο δαφνη νεροτριβια στη βορειο ευβοια καπου 30 λεπτα απο την χαλκιδα???
ποσοι ξερουν οτι στο κεντρο της χαλκιδας στο εγκατελειμενο εργοστασιο ΔΑΡΙΝΓ εχει μεσα ψηφιδοτη αρχαια παλαιστρα που τα χρωματα του ψηφιδοτου υπαρχουν μεχρι σημερα περασα απο περιεργια και ειναι τιγκα στο χορταρι στους θαμνους και στο σκουπιδαριο και αντι ολα αυτα να τα εκμεταλευθουμε τα εχουμε αφησει στη μοιρα τους

εκνευριζομε εδω οι παπαρες οι ξενοι πουλανε τοσα χρονια το ΨΕΜΑ ΤΟΥ ΛΟΧΝΕΣ και βγαζουν λεφτα στη σκωτια οτι καστρο εχουν και δεν εχουν το εχουν εκμεταλευθει στο επακρο με τον τουρισμο και στην νεα ζηλανδια τα ιδια και εμεις κοιμομαστε

φανταστειτε αν τα ειχαμε εκμεταλευθει ποσοι θα ερχοντουσαν να δουν την αφετηρια για το πολεμο της τροιας και της αργοναυτικης εκστρατειας τι να πω απο περιεργια ρωτησα φιλουσ χαλκιδαιους για ολα αυτα και ντρεπομαι να πω οτι ανθρωποι που μενουν και εργαζονται στην χαλκιδα ελαχιστοι τα ηξεραν αυτα

τι να πω ειναι να μην στεναχωριεσαι πως μας εχουν κανει ετσι και ολα βεβαια ξεκιναν απο την παιδεια καλα να παθουμε τα θελουμε και εμεις παντως με την πρωτη εικαιρια θα παρω φωτογραφικη μηχανη και θα σας ανεβασω καμια φωτο

strangef
06-05-11, 21:42
Αλήθεια ασπίδα μένεις χαλκίδα???? εγώ Ψαχνά.....όντος η χαλκίδα είναι αυτό που λές και όλοι λιπούμαστε που μόνοι μας δεν αναδυκνύουμε τον τόπο μας για τα καταρθόματα του....¨((

ασπιδα
06-05-11, 22:20
ναι φιλε μου απο χαλκιδα ειμαι ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΡΕ ΔΕΝ ΩΑΖΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣΤΟ

Litsa
27-07-11, 07:10
.... με την πρωτη εικαιρια θα παρω φωτογραφικη μηχανη και θα σας ανεβασω καμια φωτο

Αυτή η "πρώτη ευκαιρία" ακόμα να έρθει ?

Βασικά θέλω να δω τον θρόνο του Αγαμέμνωνα που καθόταν και έβλεπε τα πλοία.
Αλλά δε μπορώ να καταλάβω, αφού και ο Αγαμέμνωνας ταξίδεψε, δηλαδή πως?
Πως τα έβλεπε ? Δηλαδή ξαφνικά σηκώθηκε από τον θρόνο και άρχισε να τρέχει
για να μπει στο δικό του σκάφος ?

Τέςπα, πλιζζ , καμια φώτο...

Αλλιώς να μας δείξεις ακριβώς που είναι να πάει αποστολή του Μεταφυσικού.

Mphx
27-07-11, 16:41
Αυτή η "πρώτη ευκαιρία" ακόμα να έρθει ?

Βασικά θέλω να δω τον θρόνο του Αγαμέμνωνα που καθόταν και έβλεπε τα πλοία.
Αλλά δε μπορώ να καταλάβω, αφού και ο Αγαμέμνωνας ταξίδεψε, δηλαδή πως?
Πως τα έβλεπε ? Δηλαδή ξαφνικά σηκώθηκε από τον θρόνο και άρχισε να τρέχει
για να μπει στο δικό του σκάφος ?

Τέςπα, πλιζζ , καμια φώτο...

Αλλιώς να μας δείξεις ακριβώς που είναι να πάει αποστολή του Μεταφυσικού.

Και εγω την ιδια απορια ειχα αλλα σκεφτηκα οτι μπορει να εφυγε τελευταιος , να τσεκαριζε απο τον θρονο του τα αλλα πλοια και στο τελος να εφυγε με τα δικα του.

εγω το αλλο δεν καταλαβα.Οτι φτιαχνανε τα πλοια που πηγανε στην Τροια εκει σε ενα μερος στην Χαλκιδα.
Δηλ εκεινες τις μερες τα φτιαξανε?Δεν ειχανε πλοια η καθε πολη-κρατος τα δικα της ?Δεν νομιζω ΟΛΕΣ οι πολεις κρατη να τα φτιαχνανε στο ιδιο ναυπηγειο.
Σκεψου δηλ σπαρτιατες και αθηναιους στο ιδιο ναυπηγειο , θα παιζανε ξυλο καθε μερα.

Πιστευω η καθε πολη-κρατος ειχε τα δικα της ναυπηγεια και ειχαν πλοια ΠΡΙΝ υπαρξει η σκεψη για τον πολεμο της Τροιας.