PDA

Επιστροφή στο Forum : κατι εκει εξω ριχνει τους δορυφορους μας?


demi
16-11-11, 11:35
ποια ειναι η γνωμη σας για τις πτωσεις των δορυφορων τις τελευταιες μερες?

http://www.va-portal.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=13782:--------45-&catid=40:diastima&Itemid=152

και οι τρεις απο διαφορετικους λογους, μεσα σε διαστημα λιγων ημερων!!

αν και η επισημη θεση ειναι οτι δεν εχουν προκαλεσει καταστροφες η θανατους, εδω υπαρχει ενα αρθρο που τα λεει διαφορετικα

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/10/blog-post_250.html

υπαρχει και μια εκδοχη που θελει να επηρρεαζονται απο τις ηλιακες εκρηξεις που ειναι πολυ εντονες το τελευταιο διαστημα...

αν ισχυει τοτε θα πεσουν αρκετοι ακομα, μαζι και αεροπλανα ισως?


η θα μπορουσε να υπαρχει κατι εκει εξω που μας επιτιθεται...

τι λετε? τι ριχνει τους δορυφορους μας?

R-b-t3r
17-11-11, 10:23
ποια ειναι η γνωμη σας για τις πτωσεις των δορυφορων τις τελευταιες μερες?

http://www.va-portal.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=13782:--------45-&catid=40:diastima&Itemid=152

και οι τρεις απο διαφορετικους λογους, μεσα σε διαστημα λιγων ημερων!!

αν και η επισημη θεση ειναι οτι δεν εχουν προκαλεσει καταστροφες η θανατους, εδω υπαρχει ενα αρθρο που τα λεει διαφορετικα

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/10/blog-post_250.html

υπαρχει και μια εκδοχη που θελει να επηρρεαζονται απο τις ηλιακες εκρηξεις που ειναι πολυ εντονες το τελευταιο διαστημα...

αν ισχυει τοτε θα πεσουν αρκετοι ακομα, μαζι και αεροπλανα ισως?


η θα μπορουσε να υπαρχει κατι εκει εξω που μας επιτιθεται...

τι λετε? τι ριχνει τους δορυφορους μας?
Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας η απάντηση είναι: Η βαρύτητα!

Μιλάμε για 2 παροπλισμένους δορυφόρους που δεν έχουν καύσιμα να παραμείνουν σε τροχιά και τον ρώσικο δορυφόρο που από λάθος δεν μπήκε σε χαμηλή γήινη τροχιά. Δεν βλέπω κάτι περίεργο στην όλη ιστορία. ΄
Αν ήταν κάποιος προηγμένης τεχνολογίας κατασκοπευτικός δορυφόρος, που εκτοξεύτηκε πρόσφατα, θα μπορούσαν να ειπωθούν πολλά. Στην προκειμένη δεν έχει και κάποιο νόημα.

demi
17-11-11, 11:55
R-b-t3r, εγραψες!!!!:) (χωρις ειρωνια)


εννοειτε οτι λογω βαρυτητας πεφτουν!!! το θεωρησα ευκολονοητο και γιαυτο δεν το ανεφερα!!!

εγω αναφερομαι στις συμπτωσεις που υπαρχουν, να πεφτουν ξαφνικα ολοι μαζι οι δορυφοροι και ολοι μαζι να εχουν προβληματα...και για το αν μας λενε την αληθεια....ως συνηθως...


ισως να υπαρχει καποιος πολεμος μεταξυ κινας και ηπα, αν και ο ρωσικος δορυφορος που εκτοξευθηκε σε συνεργασια με τις ηπα, μετεφεραν και εναν μικροτερο κινεζικο.......επισης με την τεχνολογια που διαθετουμε, θα μπορουσαμε να τους καταστρεψουμε πριν χτυπησουν την γη....γιατι δεν το καναμε???

υπαρχει και η θεωρια με τις ηλιακες εξαρξεις που ανεφερα πιο πανω....

η ισως κατι εκει εξω να τους ριχνει....

αν δεν σου φαινεται περιεργο το οτι τρεις δορυφοροι σε διαστημα 45 ημερων πεφτουν....τοτε τι ειναι περιεργο πια?

αυτα ηθελα να μεταφερω και οχι τον λογο που οι δορυφοροι πεφτουν στην γη....


σιγουρα ειναι η βαρυτητα!!!! :)

demi
26-11-11, 08:59
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/11/haarp-phobos.html


αλλη μια αποδειξη οτι τα οσα ειπα πιο πανω, δεν ειναι τοσο εξωφρενικα τελικα...

ωρολογοποιός
26-11-11, 09:42
αν ρίχνετε μπηχτές για μένα να ξέρετε ότι εγώ δεν έχω ρίξει κανένα δορυφόρο:mad:

demi
19-12-11, 07:21
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/12/cia_18.html

demi
19-12-11, 07:23
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231142279

R-b-t3r
19-12-11, 07:40
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231142279
Ώπα ώπα, πάτα φρένο. Αυτός ο δορυφόρος δεν μπήκε ποτέ σε τροχιά και για αυτό πέφτει. Δεν ανήκει στο θέμα μας αυτή η αναφορά σου.
Και για την ακρίβεια δεν είναι γήινος δορυφόρος. Είναι διαπλανητικός δορυφόρος που στόχο είχε τον Φόβο τον δορυ΄φόρο του Άρη. Απέτυχαν να τον βάλουν σε τροχιά για να ξεκινήσει να πετά για τον Άρη οπότε όπως είναι φυσικό πέφτει....

demi
19-12-11, 07:46
Ώπα ώπα, πάτα φρένο. Αυτός ο δορυφόρος δεν μπήκε ποτέ σε τροχιά και για αυτό πέφτει. Δεν ανήκει στο θέμα μας αυτή η αναφορά σου.
Και για την ακρίβεια δεν είναι γήινος δορυφόρος. Είναι διαπλανητικός δορυφόρος που στόχο είχε τον Φόβο τον δορυ΄φόρο του Άρη. Απέτυχαν να τον βάλουν σε τροχιά για να ξεκινήσει να πετά για τον Άρη οπότε όπως είναι φυσικό πέφτει....

νομιζω οτι αξιζει να μπει στην κουβεντα μας, απο την στιγμη που υπαρχουν υπονοιες οτι τον εριξε το haarp οπως αναφερεται σε ποστ που δημοσιευσα πιο πανω...

R-b-t3r
19-12-11, 08:50
νομιζω οτι αξιζει να μπει στην κουβεντα μας, απο την στιγμη που υπαρχουν υπονοιες οτι τον εριξε το haarp οπως αναφερεται σε ποστ που δημοσιευσα πιο πανω...
Και γιατί να ρίξει το haarp (αν υποθέσουμε ότι τον έριξε) μια διαπλανητική αποστολή που δεν επηρεάζει την γεωστρατηγική ισορροπία? :confused:
Να μην τρώτε ό,τι σας σερβίρουν επειδή το γράφουν συνωμοσιολογικά sites. Εναλλακτική ενημέρωση δεν σημαίνει και έγκυρη. Να βάζετε το μυαλό σας να δουλέψει πρώτα.

demi
19-12-11, 09:08
γλυκο μου ρομποτακι,
εισαι πνευμα αντιρρησιας απο την αρχη με αυτο το θεμα....:p


το μυαλο μου εβαλα να δουλεψει και γιαυτο παραθετω στοιχεια που βρισκω στο ινετρνετ...δεν ειπα πουθενα αν τα πιστευω, ισα ισα, ανεφερα αρκετες εκδοχες για το τι μπορει να τους ριχνει....

και ακριβως επειδη δεν χαφτω οτι μου πλασαρουν, γιαυτο δεν επαναπαυομαι με τις εκαστοτε εξηγησεις που δινουν....


δεν ξερω, μπορει για σενα να μην σημαινει τιποτα το οτι πεφτουν δορυφοροι στα κεφαλια μας, αλλα για μενα σημαινει κατι....και ειδικα οταν υπαρχουν φημες οτι ηδη υπαρχουν θυματα...και οτι ο φοβος που θα πεσει ειναι το μεγαλυτερο διαπλανητικο οχημα που εχουν εκτοξευσει ποτε γεματο επικινδυνα καυσιμα!!!!

ειλικρινα δεν σας φαινεται τιποτα περιεργο στην ολη υποθεση? ξαφνικα αρχισαν να πεφτουν ολοι οι δορυφοροι?


ααα...επισης καπου διαβασα, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω να το παραθεσω, οτι ολοι οσοι επεσαν , ηταν κατασκευασμενοι απο την ιδια ρωσικη εταιρεια.....αν κι αυτο δεν σας λεει κατι....

R-b-t3r
19-12-11, 10:54
Βασικά για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν θεωρώ το HAARP αθώο, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό προκάλεσε την βλάβη στο ρώσικο διαπλανητικό σκάφος. Το HAARP είναι όπλο καιρού, τουλάχιστον με βάση όσα νομίζω και σε συνάρτηση με κάποιες ενδείξεις που έχω.

Ο συγκεκριμένος δορυφόρος που είναι να πέσει με τα τοξικά καύσιμα, είναι μεν επικίνδυνος αλλά από την άλλη δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να τον σαμποτάρει ιδίως αν δεν ξέρει που στο καλό θα πέσει (γιατί με τα μέχρι τώρα δεδομένα μπορεί να πέσει οπουδήποτε στον κόσμο).

Πιστεύω εν ολίγοις ότι είναι ατύχημα ή το πολύ πολύ σαμποτάζ εκ των έσω και όχι κάτι που προκλήθηκε από το HAARP.

Το ότι οι δορυφόροι πέφτούν είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Όλοι οι δορυφόροι θα πέσουν κάποια στιγμή και για αυτό έγραψα στην αρχή αρχή του θέματος ότι φταίει η βαρύτητα. Για να παραμείνουν σε τροχιά καίνε καύσιμα και όταν αυτά σωθούν, τότε αρχίζει η αναπόφευκτη αργή και σταθερή πτώση. Αν έτυχε και πέφτουν περισσότεροι από ένας, για μένα είναι καθαρή σύμπτωση και η περίπτωση του Fobos-Grunt δεν μπορεί να συσχετιστεί με τις άλλες που αναφέρουν τα συνωμοσιολογικά sites.

Γενικά δεν θέλω να σε μειώσω και δεν θα το κάνω. Καλά κάνεις και τα δέχεσαι με κριτική σκέψη όσα βλέπεις γιατί έχει πολλή σαβούρα γύρω από τις πραγματικά ενδιαφέρουσες ειδήσεις.

Συγνώμη αν φαινόμουν κάπως ερειστικός, καλημέρα.

demi
19-12-11, 16:08
ααα...επισης καπου διαβασα, αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω να το παραθεσω, οτι ολοι οσοι επεσαν , ηταν κατασκευασμενοι απο την ιδια ρωσικη εταιρεια.....αν κι αυτο δεν σας λεει κατι....


το βρηκα που το διαβασα!!!

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231127668


μηπως τελικα παιζει θεμα με την εταιρεια????


και επισης αναρωτιεμαι...γιατι δεν τους εξοντωνουν πριν πεσουν στην γη? δεν εχουμε την τεχνολογια γιαυτο?....γιατι τους αφηνουν να πεφτουν στα κεφαλια μας?

OANNHSEA
19-12-11, 20:14
και επισης αναρωτιεμαι...γιατι δεν τους εξοντωνουν πριν πεσουν στην γη? δεν εχουμε την τεχνολογια γιαυτο?....γιατι τους αφηνουν να πεφτουν στα κεφαλια μας?
Χεχεχε...
Πρώτον υπάρχει κάτι που λέγεται βαρύτητα και επενεργεί σε όλους τους δορυφόρους. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε; Ή μήπως νομίζετε είναι εύκολο να φτιάξεις και να στείλεις σε άλλο πλανήτη ένα διπλανητικό όχημα; Ειδικότερα εάν είσαι Ρώσος ή Κινέζος ή Ινδός... :D
Δεύτερον τι πάει να πει "εξοντώσουν"; Μύγες είναι ή κουνούπια; :D
Εάν ανατιναχθεί, κινδυνεύουν οι άλλοι δορυφόροι από τα θραύσματα. Πέφτοντας όμως στη γη, το 95% θα εξαϋλωθεί - οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα...
Δεν μπορούν να το στείλουν εκτός τροχιάς γης (π.χ. προς τον ήλιο), γιατί το κόστος θα ήταν θεόρατο...

Τρίτον: δεν το ξέρετε αλλά οι Σοβιετικοί είχαν εκτοξεύσει κάποιες εκατοντάδες δορυφόρους με πυρηνικούς αντιδραστήρες. Όταν τελείωνε η ζωή τους, απλώς τους έβαζα σε τροχιά ασφαλείας - δηλαδή να πέσουν θεωρητικά μετά από κάποιες εκατοντάδες χρόνια...
Θεωρητικά λέμε... :D
Περίεργο που δεν το ξέρετε, ε;;;

demi
26-12-11, 09:10
http://www.apocalypsejohn.com/2011/12/blog-post_8794.html

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/12/blog-post_8206.html

libero
26-12-11, 11:07
Δεν μπορούν να το στείλουν εκτός τροχιάς γης (π.χ. προς τον ήλιο), γιατί το κόστος θα ήταν θεόρατο...


Γιατί είναι θεόρατο?

OANNHSEA
26-12-11, 12:55
Γιατί είναι θεόρατο?
Η ενέργεια που χρειάζεται για να φύγει ένα αντικείμενο από το βαρυτικό πηγάδι της γης και να πάει σε άλλο πλανήτη είναι απλά πολύ μεγάλη.
Για παράδειγμα ο Κρόνος 5 μπορούσε να στείλει σε ύψος 185 χιλιομέτρων 118 τόνους φορτίο, αλλά σε τροχιά σελήνης μόνο 47 τόνους. Εάν δε έστελνε σε άλλο πλανήτη, αυτό θα ήταν ακόμα μικρότερο.

Άρα ένας δορυφόρος ο οποίος θα είχε καύσιμα για να πάει μόνος του π.χ. στον ήλιο μετά το τέλος της ζωής του, θα ήταν πολύ μεγαλύτερος από τους ήδη υπάρχοντες, μπορεί και μεγαλύτερος του τριπλάσιου. Πράγμα που σημαίνει όχι μόνο αυξημένο κόστος του ίδιου του δορυφόρου, αλλά και αυξημένο κόστος στην εκτόξευση.
Ένας δορυφόρος των 2,5 τόνων σήμερα, θέλει κάπου 100.000.000 δολάρια για μπει σε γεωστατική τροχιά - χώρια το κόστος κατασκευής.
Εάν διπλασιαστεί διπλασιάζεται και το κόστος εκτόξευσης...

Θα μου πεις ότι οι νέοι πύραυλοι είναι πιο φτηνοί, ναι αλλά όχι και στο μισό της τιμής...
Θα μου πεις ότι μπορούν να βάλουν ηλιακά ιστία στους δορυφόρους, ναι αλλά αυτό μετά το 2020 ίσως...

libero
26-12-11, 18:32
Η ενέργεια που χρειάζεται για να φύγει ένα αντικείμενο από το βαρυτικό πηγάδι της γης και να πάει σε άλλο πλανήτη είναι απλά πολύ μεγάλη.
Για παράδειγμα ο Κρόνος 5 μπορούσε να στείλει σε ύψος 185 χιλιομέτρων 118 τόνους φορτίο, αλλά σε τροχιά σελήνης μόνο 47 τόνους. Εάν δε έστελνε σε άλλο πλανήτη, αυτό θα ήταν ακόμα μικρότερο.

Άρα ένας δορυφόρος ο οποίος θα είχε καύσιμα για να πάει μόνος του π.χ. στον ήλιο μετά το τέλος της ζωής του, θα ήταν πολύ μεγαλύτερος από τους ήδη υπάρχοντες, μπορεί και μεγαλύτερος του τριπλάσιου. Πράγμα που σημαίνει όχι μόνο αυξημένο κόστος του ίδιου του δορυφόρου, αλλά και αυξημένο κόστος στην εκτόξευση.
Ένας δορυφόρος των 2,5 τόνων σήμερα, θέλει κάπου 100.000.000 δολάρια για μπει σε γεωστατική τροχιά - χώρια το κόστος κατασκευής.
Εάν διπλασιαστεί διπλασιάζεται και το κόστος εκτόξευσης...

Θα μου πεις ότι οι νέοι πύραυλοι είναι πιο φτηνοί, ναι αλλά όχι και στο μισό της τιμής...
Θα μου πεις ότι μπορούν να βάλουν ηλιακά ιστία στους δορυφόρους, ναι αλλά αυτό μετά το 2020 ίσως...

OANNHSEA, εγώ εννοούσα τους δορυφόρους αυτούς που ήδη βρίσκονται σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη. Νομίζω πως, μια μικρή ώθηση πριν την "ημερομηνία λήξης τους" είναι αρκετή για να ξεφύγουν από την τροχιά τους, γύρω από την Γη, από το να αφεθούν στην τύχη τους με πιθανότητα να πέσουν πάνω μας .:)

demi
28-12-11, 09:18
http://www.apocalypsejohn.com/2011/12/phobos-grunt-75.html


λοιπον, στο αρθρο εδω, οι επικεφαλης του προγραμματος του φοβου, μιλανε για το τι μπορει να εριξε τον δορυφορο, και δεν αναφερονται πουθενα στην... βαρυτητα(!), οπως επισης μιλανε για προσπαθειες αυτοκαταστροφης του, πριν πεσει στην γη....

OANNHSEA
28-12-11, 16:48
OANNHSEA, εγώ εννοούσα τους δορυφόρους αυτούς που ήδη βρίσκονται σε τροχιά γύρω από τον πλανήτη. Νομίζω πως, μια μικρή ώθηση πριν την "ημερομηνία λήξης τους" είναι αρκετή για να ξεφύγουν από την τροχιά τους, γύρω από την Γη, από το να αφεθούν στην τύχη τους με πιθανότητα να πέσουν πάνω μας .:)

Nop....
Και πάλι ισχύει αυτό που έγραψα: ότι το καύσιμο πρέπει να μεταφερθεί εκεί πάνω.
Λοιπόν δεν είναι δύσκολο να βρεις στο νετ, τους βασικούς υπολογισμούς για το πόση ταχύτητα θα πρέπει να έχει ένα σώμα για να διαφύγει από το βαρυτικό πηγάδι της γης...
Εάν κάνεις τους υπολογισμούς θα δείς ότι δεν είναι μικρή η ενέργεια που χρειάζονται...

Τώρα βέβαι εσύ γράφεις ότι πρέπει να είναι ολόκληρο σύστημα αυτό και να γίνει αυτό μετά την ζωή του δορυφόρου!!! Λυπάμαι, αλλά αυτό είναι ακόμα πιο ακριβό... Ίσως το διπλάσιο σε κόστος από την προηγούμενη ιδέα...

λοιπον, στο αρθρο εδω, οι επικεφαλης του προγραμματος του φοβου, μιλανε για το τι μπορει να εριξε τον δορυφορο, και δεν αναφερονται πουθενα στην... βαρυτητα(!), οπως επισης μιλανε για προσπαθειες αυτοκαταστροφης του, πριν πεσει στην γη....
Από τρομερό στέκι παίρνεις πληροφορίες... :D
Σχεδόν τίποτα από όσα γράφει δεν είναι αλήθεια...
Π.χ. Δεν ανατινάζεις ΠΟΤΕ ένα δορυφόρο στο διάστημα γιατί τα υπολείμματα του είναι ικανά να καταστρέψουν άλλους δορυφόρους... Θα τον καταστρέψει βάζοντας τον σε τροχιά καταστροφής στην ατμόσφαιρα της γης...
Όπως και το ότι τα καύσιμα του δορυφόρου δεν είναι επικίνδυνα για την γη, γιατί θα καούν στην ατμόσφαιρα...
Άλλαξε τις οδούς από τις οποίες μαθαίνεις τα νέα...
Demi από το Δήμητρα;;;

demi
28-12-11, 17:11
Τα δύο αυτά στοιχεία φυλάσσονται σε υγρή μορφή μέσα στις δεξαμενές του βολιστήρα και αναμένεται να καούν κατά την επανείσοδο υπάρχει όμως πάντα η πιθανότητα σύμφωνα με τον James Oberg να παγώσουν πριν αρχίσει η διαδικασία επανεισόδου. Κάτι τέτοιο, σύμφωνα με το στέλεχος της NASA εμπεριέχει κινδύνους για την περιοχή στην οποία θα καταπέσει καθώς τα υπολείμματα της υδραζίνης και του τετροξειδίου του αζώτου μπορεί να προκαλέσουν σημαντική απειλή.

Το βάρος των καυσίμων στον Phobos-Grunt είναι 20 φορές μεγαλύτερο από ότι περιείχετο στον αμερικανικό κατασκοπευτικό δορυφόρο USA 193 ο οποίος καταρρίφθηκε από την USAF πριν εισέλθει στην ατμόσφαιρα το Φεβρουάριο του 2008, καθώς υπήρχε μεγάλος κίνδυνος από το ιδίου τύπου καύσιμο που μετέφερε.



αντιγραφη απο το αρθρο λεξη προς λεξη....

μιλαει για τα τα καυσιμα που θα καουν στην ατμοσφαιρα αλλα και για μια μικρη πιθανοτητα να παγωσουν...

επισης μιλαει για τον αμερικανικό κατασκοπευτικό δορυφόρο USA 193 ο οποίος καταρρίφθηκε από την USAF πριν εισέλθει στην ατμόσφαιρα το Φεβρουάριο του 2008, καθώς υπήρχε μεγάλος κίνδυνος από το ιδίου τύπου καύσιμο που μετέφερε. (κι αυτο αντιγραφη!!!;)

μαλλον εσυ δεν διαβαζεις ολο το θεμα οπως φαινεται και απο το σχολιο σου με την βαρυτητα στην αρχη!!!:D

anyway, δεν σε αμφισβητω, καθως φαινεται οτι εχεις γνωσεις πανω στο θεμα...πες μου ομως...ασχολεισαι ερασιτεχνικα η εχεις σπουδασει το αντικειμενο?...

ναι το ντεμι βγαινει απο το δημητρα.... εχεις καμια γνωστη και το ξερεις, γιατι ολοι μπερδευονται με το δεσποινα!

OANNHSEA
28-12-11, 19:07
Βρε demi - γιατί δεν κοιτά πρώτα το δίκτυο για πληροφορίες;
http://en.wikipedia.org/wiki/USA-193
Στο στέκι αυτό θα διαβάσεις:
α) Ότι ο πύραυλος που το χτύπησε δεν είχε εκρηκτική ύλη, αλλά ήταν με απευθείας πλήγμα.
β) Ότι οι Ρώσοι διέψευσαν ότι τελικά το βλήμα βρήκε το στόχο του... Και άρα οι "επικίνδυνες ουσίες" τι έγιναν;
γ) Ότι αυτό έγινε λίγο πριν μπει ο δορυφόρος στην ατμόσφαιρα - για να μην υπάρξει πρόβλημα με τα συντρίμμια και ο στόχος ήταν ακριβώς το δοχείο με τις "επικίνδυνες ουσίες" ...
δ) Για δες και την φωτογραφία από την επανείσοδο του USA-193 και θα καταλάβεις τι εννοώ όταν γράφω ότι τα πάντα σχεδόν καίγονται στην ατμόσφαιρα - εκτός από τα ραδιενεργά στοιχεία...

anyway, δεν σε αμφισβητω, καθως φαινεται οτι εχεις γνωσεις πανω στο θεμα...πες μου ομως...ασχολεισαι ερασιτεχνικα η εχεις σπουδασει το αντικειμενο?...
Η τρέλα μου είναι η εξωγήινη ζωή... Εδώ και 30 χρόνια περίπου...

εχεις καμια γνωστη και το ξερεις, γιατι ολοι μπερδευονται με το δεσποινα!
Καμμένος από μία Δήμητρα - για αυτό... :(

demi
29-12-11, 08:49
ωχ, ελπιζω να μην ειμαι εγω!!!! (φανταζεσαι? :D)

παντως το ιδιο πραγμα λεμε πανω κατω....εγω δεν διαφωνω με αυτα που λες, ισα ισα ζητησα την γνωμη καποιου που ξερει παραπανω...
το θεμα ομως παραμενει, γιατι ασχετα απο το αν καουν τα καυσιμα η οχι στην ατμοσφαιρα, εχουμε τις μαρτυριες ανθρωπων οτι κατι τους επεσε στο κεφαλι, και μαλιστα μια περιπτωση οτι μια γυναικα σκοτωθηκε, αλλα κανεις δεν μιλαει η αποζημιωνει!!!!

εχουμε επισης την πληροφορια οτι καπως μπορει να παλευτει το θεμα ωστε να καταστραφει πριν πεσει , αρα γιατι δεν το εκαναν και στους προηγουμενους? απο την στιγμη που 1 στις 3200 να σου ερθει στο κεφαλι δεν ειναι τοσο μικρη πιθανοτητα...τοσο σιγουροι ηταν οτι θα καταστραφουν απο μονοι τους? αφου στην περιπτωση του πυραύλου Soyuz, μεχρι τελευταια στιγμη δεν ηξεραν που θα πεσει και μαλιστα ελεγαν για την ιταλια και ειχαν τρομαξει τους κακομοιρους τους ιταλους να μη βγουν απο το σπιτι...( αυτο το ακουσα στις ειδησεις και οχι στο νετ)


και επισης το πιο σημαντικο και εκει εχω εστιασει απο την αρχη.... ξαφνικα αποφασισαν να πεσουν ολοι μαζι ο ενας μετα τον αλλο??? τους εφτιαξαν δηλ. ολους μαζι, τους εκτοξευσαν στον ουρανο και εχουν ιδια ημερομηνια ληξης?
και το κερασακι στην τουρτα, να πεσει και το φοβος -grunt μετα?

και εντελως τυχαιο (!) να ειναι ολοι της ιδιας ρωσικης εταιρειας?

θα ηθελα εσυ που ασχολεισε να μου πεις την γνωμη σου για ολα αυτα...

γιατι εμενα που δεν ξερω και πολλα πραγματα πανω στο θεμα , μου φαινονται περιεργα...

ωρολογοποιός
29-12-11, 14:55
ποια ειναι η γνωμη σας για τις πτωσεις των δορυφορων τις τελευταιες μερες?

http://www.va-portal.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=13782:--------45-&catid=40:diastima&Itemid=152

και οι τρεις απο διαφορετικους λογους, μεσα σε διαστημα λιγων ημερων!!

αν και η επισημη θεση ειναι οτι δεν εχουν προκαλεσει καταστροφες η θανατους, εδω υπαρχει ενα αρθρο που τα λεει διαφορετικα

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/10/blog-post_250.html

υπαρχει και μια εκδοχη που θελει να επηρρεαζονται απο τις ηλιακες εκρηξεις που ειναι πολυ εντονες το τελευταιο διαστημα...

αν ισχυει τοτε θα πεσουν αρκετοι ακομα, μαζι και αεροπλανα ισως?


η θα μπορουσε να υπαρχει κατι εκει εξω που μας επιτιθεται...

τι λετε? τι ριχνει τους δορυφορους μας?


εγώ δεν έχω πειράξει κανένα δορυφόρο, άλλος είναι:D

OANNHSEA
31-12-11, 12:03
εχουμε τις μαρτυριες ανθρωπων οτι κατι τους επεσε στο κεφαλι, και μαλιστα μια περιπτωση οτι μια γυναικα σκοτωθηκε, αλλα κανεις δεν μιλαει η αποζημιωνει!!!!
Αμάν!!! Μα πέφτει ο ουρανός στο κεφάλι!!!
Είχαν δίκιο οι Γαλάτες... Σκάφτε υπόγεια να σωθούμε!!! :D

Χεχεχεχε....
Μα πάντα έπεφταν αντικείμενα στον πλανήτη - τα έλεγαν μετεωρίτες και κομήτες...
Άρα θα πρέπει να αποδείξουν οι συγγενείς αυτού που το έφαγε στο κεφάλι ότι όντως είναι κομμάτι από τεχνητό δορυφόρο και όχι από μετεωρίτη...
Λιγάκι δύσκολο...
Από την άλλη υπάρχουν και οι πιθανότητες...
Ξέρετε πόση είναι η πιθανότητα να σας έρθει στο κεφάλι ένα κομμάτι από δορυφόρο; Να το προσδιορίσω απλά: υπάρχει 1.000 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να σας σκοτώσει αρκούδα στην πλατεία Ομονοίας στο κέντρο της Αθήνας...
Και εάν κάποιος πει: μα υπάρχουν νεκροί!!! μπορούμε άνετα να του θυμίσουμε ότι π.χ. στην Γαλλία από το 1953 μέχρι το 2010 είχαν πεθάνει σε τροχαία 400.000 άνθρωποι. Ναι 400.000 μόνο στη Γαλλία...
Οπότε μπορείτε να καταλάβετε πόσο γελοίο ακούγετε το "πέθαναν κάποιοι άνθρωποι από κάτι που τους ήρθε στο κεφάλι"...

ξαφνικα αποφασισαν να πεσουν ολοι μαζι ο ενας μετα τον αλλο??? τους εφτιαξαν δηλ. ολους μαζι, τους εκτοξευσαν στον ουρανο και εχουν ιδια ημερομηνια ληξης?
Απλή στατιστική και όχι μόνο: υπάρχει και το κερασάκι που έγραψες.
και εντελως τυχαιο (!) να ειναι ολοι της ιδιας ρωσικης εταιρειας?
Δεν θα έλεγα ότι η διαστημική περνάει καλές στιγμές στην Ρωσία αυτή την εποχή.
Έχουν πολλά προβλήματα οι Ρώσοι.
Για αυτό άλλωστε και αποφάσισαν να φτιάξουν σε συνεργασία με την Arianspace ένα κέντρο εκτόξευσης στο Κουρού. Όχι μόνο γιατί με αυτό τον τρόπο θα έχουν μεγαλύτερη ικανότητα εκτόξευσης φορτίου, αλλά και γιατί υπάρχουν άλλα στάνταρ εκεί, πιο αυστηρά - αυτό δηλαδή που θέλουν οι πελάτες...
Βέβαια πρέπει να καταλάβεις ότι με τον Άρη έχουν ένα προβληματάκι οι Ρώσοι - απλά δεν τους πάει ο πλανήτης και σχεδόν κάθε βολιστήρας που έχουν στείλει ή έχουν προσπαθήσει να στείλουν, έχει αποτύχει μερικώς ή πλήρως...

demi
31-12-11, 15:25
μωρε συμφωνω, αλλα οι μπαλες οι σιδερενιες που επεσαν στο σπιτι του κακομοιρου του ρωσου και στην αφρικη σιγουρα ηταν υπολειμματα και οχι μετεωριτης...

οσο για τα στατιστικα, αναφερουν οτι ειναι 1 προς 3200 ,να σου ερθει στο κεφαλι καποιο υπολειμμα, ενω το να σε χτυπησει αμαξι ειναι 1 προς 3600....τι να πω???


αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι "φταιει" η εταιρεια...
χμμμ...μαλιστα...
μηπως τους σαμποταρουν ομως και λιγο οι αμερικανοι???

anyway, σε λιγο θα πεσει και ο φοβος και βλεπουμε...μεχρι τοτε...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!( μπαινουμε και στο 2012!!!;))

:):D

OANNHSEA
03-01-12, 12:42
οσο για τα στατιστικα, αναφερουν οτι ειναι 1 προς 3200 ,να σου ερθει στο κεφαλι καποιο υπολειμμα, ενω το να σε χτυπησει αμαξι ειναι 1 προς 3600....τι να πω???
Δηλαδή κάποιοι προσπαθούν αυτή τη στιγμή να μας πουν ότι οι νεκροί στην Ελλάδα από πτώσεις αντικειμένων από τον ουρανό, είναι περισσότεροι από τους νεκρούς στα αυτοκινητιστικά...
Ναι...
Δεν προλαβαίνουμε κηδείες... :D

μηπως τους σαμποταρουν ομως και λιγο οι αμερικανοι???
Να το δεχτούμε αυτό, εάν μας πεις το πως...
Με τηλεπάθεια; Με βουντού; Με αεροσκάφη με προκάλυψη, αλλά Star Trek;

οι μπαλες οι σιδερενιες που επεσαν στο σπιτι του κακομοιρου του ρωσου και στην αφρικη σιγουρα ηταν υπολειμματα και οχι μετεωριτης...
Δεκτόν, αλλά δεν έπεσαν και στα κεφάλια τους...
Με λίγα λόγια ποιό πιθανό είναι να σου πέσει μετεωρίτης στο κεφάλι, παρά ουράνιο σκουπίδι...

Καλή χρονιά να έχουμε...
Με λιγότερα ψέματα από τους γνωστούς παραμυθάδες και περισσότερες αποκαλύψεις... :D
Μην ξεχνάτε ε: στις αρχές του 2013 ρίχνουμε το ξύλο της αρκούδας ή καίμε όλα τους εκδοτικούς οίκους που έπαιξαν μαζί μας με το παραμύθι του "2012"...

demi
03-01-12, 13:21
Να το δεχτούμε αυτό, εάν μας πεις το πως...
Με τηλεπάθεια; Με βουντού; Με αεροσκάφη με προκάλυψη, αλλά Star Trek;


δεν θα μπορουσαν με το haarp αν ολα αυτα που φημολογειτε οτι κανει ειναι αληθεια??

OANNHSEA
04-01-12, 08:50
δεν θα μπορουσαν με το haarp αν ολα αυτα που φημολογειτε οτι κανει ειναι αληθεια??

Μέχρι στιγμής το Harp, κάνει τα πάντα και συμφέρει:
αλλάζει τον καιρό, δημιουργεί σεισμούς, δημιουργεί ηφαιστειακές εκρήξεις, πειράζει τον εγκέφαλο ανθρώπων και ζώων, είναι ασπίδα για την Αμερική από επερχόμενους πυραύλους...
Καλό καφέ κάνει τουλάχιστον να πάρω και εγώ ένα; :p

GET1
04-01-12, 14:33
Για σασ ειμε καινουργιοs στιν παρεα σασ και επειδη ασχολουμε μανιοδοσ με οτι αφορα τιν κατασκευβη πυραυαλον δορυφορον λειτουργειεσ και με οτι αφορα το διαστημα:D.Δεν θα ηθελα να κριτικαρω τιs αποψειs τον αλλον και ουτε προκειτε να το κανω.Συμφωνω μεν με την αποψη οτι ενοs δορηφορου αν του τελιοσουν τα καυψιμα θα πεσουν ομοσ απο οσα ξερω δεν πρεπει οτι βλεπεται απο τα σαιτσ να τα πιστευεται δεν πρεπει να σασ παραπλανει το μυαλο οτι γραφει ο καθε δημοσιογραφοσ η ερευνητηs γιατι καμια φορα κατι που δεν μπορουν να εξηγησουν μπορει να βγαλουν σιμπερασματα που δεν βλεπουν καν τη πραγματικοτιτα καλιτερω θα ηταν να διασταυρονεται τησ πηγεσ σασ απο τα παντα εφιμερυδεν νετ και ΜΜΕ φηληκα:D .Ομοσ πολι το αναλισα αυτο αλλα για την πτωση των δορηφορων ειπαρχουν παρα πολεs ετιεs για την πτοση τον δορηφορον.Οι θεοριεσ ειναι πολεσ ομοσ εγω θα σασ γραψο 3 γιατι αν σασ τισ γραψο ολεσ θα βαρεθητε να τησ διαβαζεται και ειναι καποσ κουραστικο και στο διαβασμα αλλα και στο γραψιμο.1βαρητητα.2βλαβη πηραυλικου σιστιματοσ.3οι συνθηκεσ του διαστιματοσ. Α και σχετικα με το αν κατι ριχνει τουσ δορηφορουσ μασ δεν ειναι αδινατο και να ξερεται κατι που μπορει να φαινεται αδυνατο και φανταστικο μπορει στο τελοσ να αποδειχτει ηβ πιο σοστη θεορια.

Feanor12
06-01-12, 14:59
Φιλε κανε κατι με την ορθογραφια!!Και για να εχει βγαλει ο καθενας μας αποψη σιγουρα εχει διασταυρωσει διαφορες πηγες!!Οχι μονο μια!

Astral
07-01-12, 00:15
Οι δορυφόροι μόλις τεθούν σε τροχιά δεν θέλουν καύσιμα...

OANNHSEA
07-01-12, 09:20
Οι δορυφόροι μόλις τεθούν σε τροχιά δεν θέλουν καύσιμα...
Βάζεις και στοίχημα για αυτό;;; :D

Astral
09-01-12, 01:10
Τα καύσιμα που εμπεριέχονται στους μοντέρνους δορυφόρους είναι για την επέκταση της ζωής... Ορθό αυτό που λες, όμως όταν ο μέσος όρος ζωής ενός δορυφόρου αυτόνομου τώρα είναι περίπου 20 χρόνια, δεν νομίζω να χρειάζονται να ανοίξουν βενζινάδικα εκεί ψηλά :D

demi
10-01-12, 18:32
http://www.apocalypsejohn.com/2012/01/blog-post_7959.html

απαντησεις στο ερωτημα ποιος ριχνει τους δορυφορους της ρωσιας και η πληροφορια οτι ο φοβος θα πεσει την κυριακη, αγνωστο που...

demi
11-01-12, 15:10
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231145250

και απο πιο εγκυρη πηγη για να μη μου γκρινιαζετε :D

OANNHSEA
04-02-12, 17:05
Υπάρχει πάντα η λογική πίσω από τα παραμύθια...

http://physics4u.wordpress.com/2012/02/03/%CE%AD-%CE%AF-%CF%8D/#more-4695