PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικά πότε άρχισαν να έρχονται οι λαθρομετανάστες;


AVATARGR
01-02-12, 14:35
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Εχθές μου ήλθε ένα e-mail απο την Ιστοσελίδα του κ.Θανάση Βέμπου
http://www.hellasgr.net/illegalaliens.htm
Ο τίτλος του άρθρου είναι και ο τίτλος που άνοιξα το παρόν θέμα.....
Τελικά πότε άρχισαν να έρχονται οι λαθρομετανάστες;

Η παρουσίαση είναι εμπεριστατωμένη και με στοιχεία.......
Ίσως να έπρεπε μαζι με τον τίτλο του άρθρου του να έβαζε και αυτό που
έχει σαν επίλογο.....
Η Συλλογική Αμνησία καλά κρατεί. Για τους περισσότερους…
Ταυτόχρονα πιστεύω πως μέσα απο αυτό το άρθρο του βάζει και το Μέγα
θέμα της παραπληροφόρησης των ΜΜΕ....

Εαν σας είναι δυνατόν πριν να απαντήσετε διαβάστε πρώτα την ιστοσελίδα
που έχω καταθέσει...

Πιστεύω πως έχουμε πολλά πράγματα να συζητήσουμε...

Ευχαριστώ.

Vakryle
01-03-12, 20:56
Διάβασα δις το κείμενο που παρέθεσες.
Σαν κοινωνικό ζήτημα είναι το Νο 1 σήμερα στην χώρα τούτη, μα αν έχεις ανακαλύψει κάτι το μεταφυσικό σε όλη αυτήν την ιστορία, παρακαλώ παρέθεσ έ το για να δούμε πως θα κινηθούμε.

Εκτός αν δεν σημείωσες κάτι το μεταφυσικό και απλά θες να συζητήσουμε για αυτό το φαινόμενο. Υπολόγιζέ με και στις δύο περιπτώσεις, γιατί έχει όντως "ζουμί" η υπόθεση, όπως εσύ ο ίδιος προείπες.

Voel
01-03-12, 21:00
Μαλλον ανοικει στο κομματι "Γεωπολιτικη".......και οντως ειναι ενα πολυ ενδιαφερον ευρυμα

Astrachan
03-03-12, 02:37
Πολύ καλό το θέμα που άνοιξες AvatarGr.Μέσα από αυτό ίσως να τίθενται κι άλλα ερωτήματα όπως "Ποιος έφερε πρώτος τους λαθρομετανάστες στην Ελλάδα" και "γιατί?".

Έχω ακούσει από πολλούς την άποψη πως οι Έλληνες είμαστε ρατσιστές. Από προσωπική εμπειρία και συζητήσεις που έχω κάνει με ξένους που ζουν στην χώρα μας ο κύριος λόγος που ζουν εδώ είναι η κουλτούρα μας η κοινωνικότητα μας η φιλοξενία μας κτλ.

Οι Αλλοδαποί χωρίζονται σε 2 κατηγορίες.Στους καλούς και τους κακούς.Οι καλοί είναι αυτοί που ζουν και εργάζονται τίμια για να βγάλουν το ψωμί τους.Οι κακοί είναι οι έμποροι ναρκωτικών οι σωματέμποροι οι βιαστές κτλ κτλ κτλ.

Τα γκέτο κάθε μέρα ειδικότερα στην Αθήνα κερδίζουν έδαφος.Κάποια στιγμή θα αποτελούν μειονότητα.Και ο κίνδυνος δεν είναι στο ότι θα υπάρχουν εθνικά άλλα θρησκευτικά γκέτο.Δεν θα μιλάμε για τους 100.000 Αφγανούς 100.000 Πακιστανούς και τους 100.000 Ιρακινούς άλλα για τους 300.000 Ισλαμιστές.

Είναι ενα θέμα που καίει την χώρα μας στις δύσκολες στιγμές που περνάμε και την στιγμή που προ διμήνου ο υπουργός δικαιοσύνης Μιλτιάδης Παπαϊωάννου έφερε για συζήτηση στο Υπουργικό συμβούλιο νομοσχέδιο στο οποίο υπήρχε τροπολογία που μετατρέπει το αδίκημα της παράνομης μεταφοράς λαθρομεταναστών από κακούργημα σε πλημμέλημα και την στιγμή που ήδη υπάρχει νέο νομοσχέδιο για για την αποσυμφόρηση των φυλακών.

AVATARGR
03-03-12, 18:47
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Αρκετές οι απαντήσεις και ενδιαφέρουσες και όλες χρειάζονται μιά απάντηση..

Φίλε Vakryle όπως αναφέρει και ο φίλος Voel το θέμα ανοίκει στην
Γεωπολιτική αλλά δεν θα αποκλείσω ούτε την Παγκοσμιοποίηση αλλά ούτε
και την Συνωμοσιολογία που αυτό τον καιρό το σκέφτομαι σαν ένα εργαλείο
αλλαγής των φυλετικών χαρακτηριστικών κάποιων κρατών αλλά και την
δομή τους με προέκταση και τις θρησκευτικές συγκρούσεις που θα
υπάρξουν....

Φίλε Astrachan στις αναφορές σου περί κακών και καλών μεταναστών είναι
κάτι που ισχύει και για όλους μας όχι μόνο τους μετανάστες....

Βέβαια περί γκέτο (θρησκευτικών και φυλετικών) και και φυλακών
θα έχουμε να πούμε πολλά....

Περιμένω φίλοι μου να ξεδιπλώστε περαιτέρω τις σκέψεις σας στο παρόν
θέμα.....

Ευχαριστώ.

Vakryle
06-03-12, 21:22
αλλά ούτε
και την Συνωμοσιολογία που αυτό τον καιρό το σκέφτομαι σαν ένα εργαλείο
αλλαγής των φυλετικών χαρακτηριστικών κάποιων κρατών αλλά και την
δομή τους με προέκταση και τις θρησκευτικές συγκρούσεις που θα
υπάρξουν....

Παίζει να το αναλύσεις λίγο παραπάνω;

Viper
07-03-12, 22:02
<< ...Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο ν.4310 της 6/16 Αυγούστου 1929 “περί εγκαταστάσεως και κινήσεως αλλοδαπών εν Ελλάδι, αστυνομικού ελέγχου διαβατηρίων, απελάσεων και εκτοπίσεων” (φύλλο 287) ρύθμισε τα θέματα της θέσεως των αλλοδαπών στην Ελλάδα και

ίσχυσε για εξήντα (60) ολόκληρα χρόνια (!), πριν αντικατασταθεί από τον ν.1975/1991 περί “Εισόδου - εξόδου, παραμονή, εργασία, απέλαση αλλοδαπών, διαδικασία αναγνώρισης αλλοδαπών προσφύγων και άλλες διατάξεις”. Σήμερα ισχύει ο νόμος περί “Μετανάστευση και παραμονή αλλοδαπών στην ελληνική επικράτεια”, που ψηφίστηκε το 2000.>> το συγκεκριμένο άρθρο το εντόπισα από μια ομιλία του Φάνη Ανταλκίδη , στο Αντίβαρο. Η εισαγωγή λαθρομεταναστών στη χώρα ήταν και εξακολουθεί να είναι μια πολύ προσεγμένη κίνηση αποσταθεροποίησης ενός ανέκαθεν προβληματικού κράτους, χρησιμοποιώντας ως ασφαλιστική δικλείδα <<τριτοκοσμικούς>> μετανάστες με εντελώς διαφορετική κουλτούρα και σαφώς έκδηλη θρησκευτική συσπείρωση που όχι σε λίγες περιπτώσεις γίνεται θρησκευτικός φανατισμός.

AVATARGR
07-03-12, 23:07
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle χαίρομαι που πρόσεξες αυτήν την παράγραφο.....
Λοιπόν αρχίζω με τις φυλετικές συγκρούσεις θυμίσουν στην Γαλλία όταν
ήταν υπουργός ήταν ο Σαρκοζί που έγιναν συγκρούσεις σε προάστια του
Παρισιού αλλά και σε κάποιες άλλες περιοχές που υπήρχε πληθώρα
αλλοδαπών 85% (κυρίως απο την Αφρική-Μαρόκο, Νιγηρία κλπ)...
Οι συγκρούσεις έγιναν για την ανεργία που υπήρχε απο τότε αλλά συνάμα
υπέβοσκε και το θέμα της μαντίλας....
Θυμάσαι πιστεύω τις συγκρούσεις που έγιναν για το θέμα αυτό και μάλιστα
έγινε και θρησκευτικό.....

Υπαρχει και το θέμα των Τζαμιών.....
Στην Γαλλία υπάρχουν 2000 Τζαμιά που τα περισσότερα έγιναν μέσα σε
10 χρόνια...
Ὁ πρύτανης τοῦ Μεγάλου Τζαμιοῦ τοῦ Παρισιοῦ, Dalil Boubakeur, ἔχει ζητήσει
ὁ αριθμός τῶν τζαμιῶν στὴν χώρα νὰ διπλασιαστεῖ καὶ πάλι – σὲ 4.000 – γιὰ
να ανταποκριθοῦν στὴν αὐξανόμενη ζήτηση.

Τὸ Ντούισμπουργκ, τὸ ὁποῖο ἔχει συνολικό πληθυσμὸ 500.000 κατοίκους,
εἶναι ἡ πατρίδα περίπου 100.000 ὡς ἐπὶ τὸ πλείστον μουσουλμάνων
τουρκικῆς καταγωγῆς (τὸ 1/5 τοῦ πληθυσμοῦ!), καθιστώντας την μία ἀπὸ τὶς
πιο ἰσλαμοποιημένες πόλεις τῆς Γερμανίας.
Αυτό είναι ένα πολυ μικρό δείγμα.......

Ευχαριστώ.

Vakryle
14-03-12, 19:47
Και η Συνωμοσιολογία εδώ που έγκειται;
(Είναι ρητορικό ερώτημα, μην απαντήσεις)

Καταλαβαίνω που αποσκοπείς με αυτή σου τη τοποθέτηση και τα θυμάμαι αυτά τα περιστατικά. Επίσης, παρόμοια περιστατικά έχουν σημειωθεί και στα δικά μας μέρη, ειδικότερα προς τα Νότεια, Αθήνα. Κάτι πλατείες Παντελεήμωνα, κάτι μαχαιρώματα Αφρικανών, μα και σε εμάς εδώ στην Θεσ/νίκη (Καλαμαριά για όσους θυμούνται) με μαχαιρώματα Αφρικανών, πάλι.

Μήπως, τελικά δεν είναι συνωμοσιολογικό το θέμα, αλλά κοινωνικό; Εννοώ, πως είσαι σίγουρος ότι είναι "γραμμένο" να γίνει κάτι τέτοιο και δεν είναι απλά μία ακολουθία της πολιτικής ιστορίας.

Και μήπως το να θέτεις στα πλαίσια της συνωμοσίας ένα τέτοιο θέμα, έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι άνθρωποι αρνούνται να κοιτάξουν την πραγματικότητα που οι ίδιοι δημιούργησαν και κρύβονται πίσω από το δάχυτλό τους;

AVATARGR
21-03-12, 20:34
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle έχω αναφέρει σε προηγούμενη απάντησή μου....
<<το θέμα ανοίκει στην Γεωπολιτική αλλά δεν θα αποκλείσω ούτε την
Παγκοσμιοποίηση αλλά ούτε και την Συνωμοσιολογία>>

Όπως διαπίστωσες το τοποθετώ το θέμα και στις τρεις περιπτώσεις....
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που να μην πιστεύει πως το θέμα (όχι μόνο
στην Ελλάδα) αλλά και σε όλη την Ευρώπη είναι σοβαρό και τους
απασχολεί άσχετα εάν δεν θέλουν για τους δικούς τους λόγους το κρατάνε
στην επιφάνεια....
(Βλέπε πετρέλαιο και έναν καταιγισμό νέων τεχνολογιών υβριδικών και
ηλεκτρικών κινητήρων για αποδέσμευση της Δύσης από τον μαύρο χρυσό)

Τώρα με την Ανεργία στα ύψη σε όλη την Ευρώπη που οι περισσότεροι
άνεργοι είναι αλλοδαποί και μάλιστα κυρίως Μουσουλμάνοι οι οποίοι δεν
θέλουν να γυρίσουν πίσω αλλά ταυτόχρονα εδώ και χρόνια ανθεί ο
φονταμενταλισμός....
Ξέρω πως ανοίγω μεγάλο κεφάλαιο και εάν θέλεις δύναμαι να το συνεχίσω..

Ευχαριστώ.

Viper
21-03-12, 21:44
Θα συμφωνήσω με τα γραφόμενά σου Avatargr και θα προσθέσω πως μοχλός πίεσης πολλών κυβερνήσεων (παρασκηνιακών και μη) αποτελεί η διαχείρηση μεταναστευτικών θεμάτων. Δεν είναι τυχαίες οι μαζικέςμετακινήσεις ανθρώπων σε περιοχές όπου τώρα ανθίζει η εκμετάλλευση φυσικών πόρων. Επίσης σε ζώνες υψηλής κοινωνικοοικονομικής αστάθειας όπως είναι τώρα η Ευρώπη, μπορεί εύκολα να διαπιστώσει κάποιος πόσο έντεχνα προκαλούνται κοινωνικοί τριγμοί και -ελεγχόμενες μέχρι στιγμής- κρίσεις που αφορούν τις <<διευρυμένες>> πατρίδες μας με πολύ αισιόδοξα σενάρια ανάπτυξης βασιζόμενα στην συνεργασία κι γιατί όχι προαγωγή της ετερότητας όπως προκύπτει από τον αριθμό των μεταναστών που <<καταγράφονται>> σε αρμόδιους ανθρωπιστικούς οργανισμούς.

AVATARGR
21-03-12, 22:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Viper είναι πολύ επικίνδυνο το μεταναστευτικό θέμα....
Εξακολουθώ να πιστεύω πως το μεταναστευτικό είναι ένα εργαλείο
αλλαγής των φυλετικών χαρακτηριστικών κάποιων κρατών αλλά και την
δομή τους με προέκταση και τις θρησκευτικές συγκρούσεις που θα
υπάρξουν....
Σε αυτό συνηγορούν οι αγορές από Μουσουλμάνους σε διάφορες περιοχές
της Ευρώπης Εκκλησιών και μετατροπή τους σε Τζαμιά.....

Τώρα τι επιπτώσεις θα έχει αυτό ?????
Θα το δούμε στο μέλλον αλλά όχι και σε τόσο μακρινό....

Ευχαριστώ.

Vakryle
22-03-12, 20:10
Viper,
Γιατί δεν είναι τυχαίες οι μετακινήσεις εκεί όπου υπάρχει εκμετάλλευση φυσικών πόρων; Εκεί υπάρχει δουλειά, άρα προς τα εκεί θα μετακινηθούν οι ενδιαφερόμενοι (με ή χωρίς εισαγωγικά). Άλλωστε και μετά το πέρας του πολέμου στην Ελλάδα, πολλοί Έλληνες μετανάστευσαν στην Γερμανία και την Αυστραλία (και Αμερική), γιατί εκεί υπήρχε πλούτος και εργασία. Στην περίπτωση της Ελλάδας εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχε κάτι το μεμπτό πάνω σ' αυτό. Νομίζεις, λοιπόν, ότι οι μουσουλμανικές χώρες που "φέρνουν" μετανάστες δεν είναι σα και την Ελλάδα του τότε; Από οικονομικής πλευράς είναι σχεδόν το ίδιο.

Βέβαια, για να βάλω και τον AVATARGR στη συζήτηση, δεν ξέρω αν "τους ήρθε κουτί" και προασπίζονται αυτό το επιχείρημα για να κάνουν "ξέπλυμα βρώμικης μετανάστευσης". Ο οποίος φονταμενταλισμός είναι εξίσου δυνατός (και άρα επικύνδηνος) και από την θρησκευτική πλευρά των Ελλήνων, αλλά και των αλλοδαπών. Τα τόσα χρόνια στην Ελλάδα και η "κοινωνική" πολιτική του κράτους έναντι αυτών, λογικό είναι να δημιουργήσουν ένα κλίμα μόνιμης παραμονής στην χώρα.

Το μεταναστευτικό είναι όντως σοβαρό πρόβλημα στην Ελλάδα, με τούτη την δομή και τροπή που έχει. Σε συνδυασμό με την πολιτική που ανέφερα παραπάνω, είναι λογικό να ζητούν ανεγέρσεις Τζαμιών, με το ίδιο σκεπτικό όμως που και οι Έλληνες ζητούν να λειτουργήσει μέσα στην Κων/πολη (μέσα στο "Τουρκικό άνδρο εθνικισμού") η Αγιά Σοφιά.

Πιστεύω ότι τον ίδιο αντίκτυπο που θα είχε αυτή η λειτουργία, έχει και η σκέψη για ανέγερση ενός Τζαμιού εδώ. Δεν είμαι κατά της ανέγερσης, αλλά με αυτήν την εικόνα που βλέπω (από την tv μου, μιας και δεν είμαι Αθηναίος), νομίζω ότι θα πρέπει να ληφθούν και κάποια μέτρα, όχι προς έλεγχο των αλλοδαπών όταν προσεύχονται, αλλά για να μην το θεωρήσουν πάτημα για "ν' ανέβει ο χωριάτης στο κρεββάτι". Τώρα θα μου πεις, συζητάς για ανέγερση οικίσματος, όταν το 85% εξ' αυτών είναι παράνομα στην χώρα;

Ξέρω πως ανοίγω μεγάλο κεφάλαιο και εάν θέλεις δύναμαι να το συνεχίσω

Feel free...

Astral
24-03-12, 10:46
Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα - ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ - 1 (http://www.youtube.com/watch?v=A8C67onllg4)

Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα - ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ - 2 (http://www.youtube.com/watch?v=veZqSvNOYrI)

Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα - ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ - 3 (http://www.youtube.com/watch?v=FGUipTg_X3A)

Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα - ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ - 4 (http://www.youtube.com/watch?v=JznM9yyQPIY)

Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα - ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ - 5 (http://www.youtube.com/watch?v=W79CeT4ZyXY)

AVATARGR
24-03-12, 16:54
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle τα στοιχεία είναι δυστυχώς πολύ ανησυχητικά....
Ο πολλαπλασιασμός των τζαμιών που στεγάζονται σε πρώην εκκλησίες
παρουσιάζει την άνοδο του Ισλάμ ως αναπτυσσόμενη θρησκεία στην
Ευρώπη.
Υπάρχουν σήμερα περισσότεροι ενεργοί θρησκευτικά μουσουλμάνοι παρά
χριστιανοί σε πολλά μέρη της Ευρώπης, όχι μόνο στα μεγάλα αστικά
κέντρα, αλλά και σε μικρότερες πόλεις και κωμοπόλεις σε όλη την ήπειρο.

Καθώς το Ισλάμ αντικαθιστά τον Χριστιανισμό ως κυρίαρχη θρησκεία στην
Ευρώπη, όλο και περισσότερες εκκλησίες γίνονται τζαμιά, τα οποία όλο και
περισσότερο χρησιμεύουν όχι μόνο ως θρησκευτικά ιδρύματα, αλλά και
λειτουργούν ως θεμελιώδη πολιτικά στοιχεία για τη δημιουργία
χωριστών, παράλληλων μουσουλμανικών κοινοτήτων στην Ευρώπη,
που στηρίζονται στον ισλαμικό νόμο της σαρία.

Συνολικά στη Γερμανία, περισσότερες από 400 Ρωμαιοκαθολικές Εκκλησίες
και πάνω από 100 προτεσταντικές εκκλησίες έχουν κλείσει από το 2000,
σύμφωνα με μια εκτίμηση.
Άλλες 700 Ρωμαιοκαθολικές Εκκλησίας βρίσκονται στα πρόθυρα να κλείσουν
τα επόμενα αρκετά χρόνια.

Σε αντίθεση, υπάρχουν σήμερα περισσότερα από 200 τζαμιά
(συμπεριλαμβανομένων περισσότερων από 40 mega-τζαμιών), 2.600
μουσουλμανικές αίθουσες προσευχής και ένας αμέτρητος αριθμός
ανεπίσημων τζαμιών στη Γερμανία.
Άλλα 128 τζαμιά είναι επί του παρόντος υπό κατασκευή, σύμφωνα με την
Zentralinstitut Islam-Archiv, μια μουσουλμανική οργάνωση που εδρεύει
στη Γερμανία.

Σχεδόν 150 νέα τζαμιά βρίσκονται υπό κατασκευή στη Γαλλία, που
φιλοξενεί τη μεγαλύτερη μουσουλμανική κοινότητα στην Ευρώπη.
Ο πρύτανης του Μεγάλου Τζαμιού του Παρισιού, Dalil Boubakeur, έχει
ζητήσει ο αριθμός των τζαμιών στη χώρα να διπλασιαστεί και πάλι σε
4.000....

Πηγή...
http://www.gatestoneinstitute.org/2761/converting-churches-into-mosques
http://www.ditib-du.de/

Ευχαριστώ.

Vakryle
25-03-12, 21:49
Δεν θ' αργήσουν να εμφανιστούν εκδηλώσεις φανατισμού και από τις δύο πλευρές. Οι μεν Μουσουλμάνοι ταυτίζουν όλη τους την ζωή, τον τρόπο σκέψης, την ύπαρξή τους από το πρωί ως το βράδυ με την ανόητη θρησκεία τους, οι δε Χριστιανοί με την σειρά τους σαν άλλοι "Λεοντόκαρδοι" γυρίζουν σιγά - σιγά σε μεσαιωνικές τακτικές και τελικά οι ελεύθεροι σκεπτόμενοι απανταχού της Γης θα βλέπουν τα κειμήλια του γένους να πέφτουν στις φωτιές σαν άλλες Υπατίες. Το παιχνίδι του θρησκευτικού φανατισμού είναι ιδιαίτερα επικύνδηνο και δυστυχώς οι άνθρωποι είναι πολύ μικροί τελικά και γίνονται έρμαια του κάθε Ιμάμη και του κάθε Χριστόδουλου, πίσω από τα κουρελιασμένα ράσα του εκάστοτε κράτους. Η μαγική λέξη είναι "Παιδεία", λέξη άγνωστη στους Ισλαμιστές, λέξη άγνωστη στους Χριστιανούς, λέξη γνωστή σε λίγους. Ο Γκαίμπελς είχε πει κάποτε όταν τον ρώτησε ένας Ίταλος αξιωματικός για την μεγάλη του πειθώ και εκείνος του απάντησε πως θα έμενε έκπληκτος αν έβλεπε ιδίοις όμμασι την απίστευτη ευκολία χειρισμού των ανθρώπων. Η ιστορία επαναλαμβάνεται μόνο που η ανάγνωσή της γίνεται τώρα από την αντίθετη πλευρά.

AVATARGR
02-04-12, 19:25
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος Vakryle αναφέρει....
<<Δεν θ' αργήσουν να εμφανιστούν εκδηλώσεις φανατισμού και από τις δύο
πλευρές.>>

Δυστυχώς φίλε μου ήδη έχουν εμφανισθεί οι φανατισμοί εδώ και αρκετό
καιρό....
Αναφέρω λοιπόν....
-Επίθεση στην Γαλλία στην οποία δολοφονήθηκαν τρεις Γάλλοι στρατιώτες
με καταγωγή από τη βόρεια Αφρική και την Καραϊβική.

-Οι δολοφονίες τριών παιδιών και ενός δασκάλου στο εβραϊκό σχολείο στην Τουλούζη.

-Ο Ταϊμούρ Αμπντουλγαχάμπ αλ-Αμπντάλι, ο οποίος σύμφωνα με ξένα μέσα
πιθανότητα κατάγεται από το Ιράκ, αναγνωρίζει η σουηδική αστυνομία τον
βομβιστή αυτοκτονίας που σκοτώθηκε κατά τη διπλή βομβιστική επίθεση του
στην καρδιά της Στοκχόλμης.

-Στις 30-01-2012 Δικαστήριο του Όσλο καταδίκασε σήμερα για «συνωμοσία
με στόχο τη διάπραξη τρομοκρατικής ενέργειας» δύο άνδρες που
κατηγορούνταν ότι προετοίμαζαν, σε συνεννόηση με την Αλ-Κάιντα, μια
επίθεση εναντίον της δανέζικης εφημερίδας «Jyllands-Posten» η οποία είχε
δημοσιεύσει το 2005 τα επίμαχα σκίτσα του Προφήτη Μωάμεθ.

-Ο 32χρονος ακροδεξιός Νορβηγός, Άντερς Μπέρνιγκ Μπρέιβικ, ντυμένος
αστυνομικός άνοιξε πυρ εναντίον της νεολαίας του κυβερνώντος Εργατικού
Κόμματος που είχε βρεθεί στο νησί Ουτόγια της Νορβηγίας στο πλαίσιο του
ετήσιου κάμπιγκ, σκοτώνοντας τουλάχιστον 84 άτομα.
-Λίγο νωρίτερα εκρηκτικός μηχανισμός που εξερράγη στο Όσλο κοντά στα
γραφεία του Εργατικού Κόμματος και τα υπουργεία Οικονομικών και
Πετρελαίου, σκότωσε 9 άτομα, ενώ τραυμάτισε άλλους 15.
Συνολικά πάνω από 100 άτομα έχασαν τη ζωή τους.

Παρέθεσα φίλοι μου ένα μόνο μικρό δείγμα για αυτά που συμβαίνουν στην
Ευρώπη......
Τα σημάδια είναι πολλά....

Ευχαριστώ.

Viper
02-04-12, 22:13
Φίλοι καλησπέρα. AVATARGR θα συμφωνήσω μαζί σου και θα ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά ακόμα αναφέροντας πως μετά την τελευταία τραγωδία στην Τουλούζη << παίζουν>> και άλλα σενάρια που αναιρούν αρκετά δημοσιεύματα για την τρομοκρατία που ασκείται συστηματικά πλέον στη πολιτισμένη Ευρώπη. Σύμφωνα λοιπόν με έμπειρους μελετητές δεν φαίνεται να κολλάνε μεταξύ τους πολλά από τα χαρακτηριστικά του τρομοκράτη της Αλ Κάιντα που ενώ μετακινούνταν συνεχώς και άλλαζε κρυσφήγετα φροντίζοντας να μην αφήνει ίχνη,εντούτοις τηλεφωνούσε στα κανάλια και προέβαινε σε συνομιλίες εκθέτοντας έτσι τόσο τον ίδιο όσο και την οργάνωση για την οποία δρούσε. Έχει αρχίσει απ΄ ότι φαίνεται να αναρωτιέται ο κόσμος τι τελικά είναι τόσο καλά σχεδιασμένο ώστε να φαίνεται αληθινό, να συμβαίνει σε κομβικές πολιτικές στιγμές για μια χώρα, να διαμορφώνει εκ νέου πολιτικές στάσεις και να <<συσπειρώνει ή να διχάζει>> αντίστοιχα ένα λαό.. το μαγικό χαρτάκι σε θέση άσσου είναι για άλλη μια φορά οι μετανάστες και ο ρόλος που παίζουν στις κοινωνίες.

AVATARGR
02-04-12, 22:55
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Viper δεν αναφέρω μια περίπτωση μόνο αλλά και σε διαφορετικές
χώρες..

Οι περιπτώσεις είναι πέντε διαφορετικές...
Αλλά δεν είναι μόνο αυτές αλλά μια σταχυολόγηση απο πάρα πολλές που
υπάρχουν..
Αλλά δες και την απάντησή μου που αναφέρομαι σε Τζαμιά όπου τα στοιχεία
θα πρέπει να μας κάνουν να σκεφτούμε πολλά.....

Ευχαριστώ.

Astrachan
06-04-12, 23:43
Θα συμφωνήσω με τον Viper όσον αφορά την συστηματική τρομοκρατία.Η κατασκευασμένη τρομοκρατία θα έλεγα εγώ.

Η ψευτοκουλτούρα στην χώρα που ζούμε καλά κρατεί.Την στιγμή που το κράτος το μαστίζει η ανεργία η φτώχεια και η εξαθλίωση κάποιοι βρίσκουν χρόνο να ασχοληθούν με το πόσο ρατσιστής είναι ο Έλληνας και μέχρι και θεατρικές παραστάσεις ανεβάζουν με το παραπάνω θέμα.Οι αναγγελίες σχετικά με θέματα μεταναστών προεκλογικά δίνουν και πέρνουν.Τα Μ.Μ.Ε παίζουν κι αυτά τον ρόλο τους που ξαφνικά ανακάλυψαν τον κόσμο.Τα παθήματα Γαλλίας και Αγγλίας κυρίως,πρέπει να μας γίνουν μαθήματα.

Αρρώστιες,διακίνηση ναρκωτικών,σωματεμπορία,διαφορετική κουλτούρα,διαφορετική θρησκεία,δημιουργία μειονοτήτων......

Ακόμη κι αν θέλω δεν μπορώ να το δώ θετικά.Το θέμα της μετανάστευσης καίει την Ελλάδα.

ΙΑΝΕΙΡΑ
07-04-12, 18:51
Όσο κι αν λυπάμαι αυτούς τους φουκαριάρηδες παράνομους μετανάστες, στους οποίους έχουμε φορτώσει μέχρι και το προπατορικό αμάρτημα, νομίζω ότι στις παρούσες δύσκολες συνθήκες, επιδεινώνουν την κατάσταση της χώρας... Και όταν καίγεται το σπίτι σου και το σπίτι του γείτονα, πρώτα θα σώσεις τα παιδιά σου....

Το πρόβλημα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί από μία χώρα και μόνο... Όσο οι λαοί σε χώρες της Αφρικής και της Ασίας βιώνουν συνθήκες φτώχειας, εξαθλίωσης, καταπίεσης και πολέμου θα μεταναστεύουν προς τη Δύση.

Viper
08-04-12, 08:02
Στην παρούσα φάση οι κινήσεις που γίνονται από την πλευρά της πολιτείας ,είναι κινήσεις εντυπωσιασμού και μόνο. Δεν δύναται να προβεί σε ουσιαστικές λύσεις και από έλλειψη χρημάτων και φοβούμενη την κατακραυγή... Διαφεύγει ΄ομως ότι γκετοποιώντας ουσιαστικά μεγάλες ομάδες ανθρώπων με κοινό χαρακτηριστικό την θρησκεία, την αγανάκτηση που προκαλει η φτώχεια και η εξαθλίωση και η οργή που νιώθουν , κινδυνεύει να ανοίξει ένας μεγάλος ασκός του Αιόλου που μπορεί να έχει απρόβλεπτες συνέπειες, ή μήπως τελικά το ζητούμενο είναι αυτο; Εγώ προβληματίζομαι έντονα πάντως..

AVATARGR
08-04-12, 12:26
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς καμιά επέμβαση στο θέμα δεν έγινε απο το 1990 και μετά απο
την πτώση των Ανατολικών χωρών...
Το αποτέλεσμα ήταν να γίνουμε αμπέλι ξέφραγο και τα αποτελέσματα τα
βλέπουμε σήμερα...
Αλλά για να είμαι και δίκαιος έχουμε αρχίσει να τα βλέπουμε εδώ και αρκετά
χρόνια αλλά όλοι λίγο πολύ εθελοτυφλούν ακόμα και σήμερα....

Η βραδυφλεγής βόμβα για την Ελλάδα αλλά και στα άλλα κράτη της
Ευρώπης αρχίζουν να σκάνε αλλά για πολλούς και διαφόρους λόγους
κουκουλώνονται απο την δημοσιότητα....
Εκτός απο το μεταναστευτικό πρόβλημα υπάρχει και το πρόβλημα της
Υγιεινής και νομίζω οτι αυτό αρχίζει να εμφανίζεται η μάλλον να γίνεται
γνωστό....
Η ηπατίτιδα τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα δερματικές ασθένειες
έχουν φτάσει στα ύψη....

Τα προβλήματα πολλά φίλοι μου....

Ευχαριστώ.

Astrachan
08-04-12, 13:27
Δεν ξέρω αν η δημιουργία 30 κέντρων φιλοξενίας αλλοδαπών η οποία είναι στα σκαριά είναι κίνηση εντυπωσιασμού αλλά να υπενθυμίσω πως για 325 εκατομμύρια ευρώ κόπηκαν κύριες και επικουρικές συντάξεις την στιγμή που τα κέντρα θα στοιχίσουν 300 εκατομμύρια ευρώ.

Η Ε.Ε προθύμως διαθέτει το ποσό αυτό για κέντρα αλλά τον Έλληνα ποιος τον....Ούτως η άλλως αυτός είναι και ο στόχος,η Ελλάδα να γίνει το κέντρο και συνάμα το όριο εισροής μεταναστών γιατί για κάποιους πιο βόρεια είναι ανεπιθύμητοι.Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά την τεράστια εισροή μεταναστών σε μια χώρα η οποία είναι υπό διάλυση.

Να σας θυμίσω παραμονές της Ολυμπιάδας το 2004.Αν και Θεσσαλονικιός έτυχε να βρίσκομαι στην Αθήνα.Το κέντρο για όσους θυμούνται είχε καθαρίσει απο τους απανταχού ζητιάνους,λαθρομετανάστες,ναρκομανής κτλ.Η ομόνοια κι ακόμη κι οι αρτηρίες της θύμιζαν πανέμορφα σοκάκια με κάποιες εξαιρέσεις.Όταν ο κρατικός μηχανισμός θέλει να λειτουργήσει είναι πολύ εύκολο ακόμη και πάνω σε τέτοια θέματα.

Τι να σκεφτεί κανείς.Ο Μπερλουσκόνι κάποτε βύθιζε πλεούμενα.Οι γείτονες Τούρκοι που ευημερούν σε σχέση με μας δεν δέχονται λαθρομετανάστες.Στην Γερμανία τα ρατσιστικά εγκλήματα είναι αναρίθμητα.Οι Άγγλοι ακόμη δεν μπορούν να ξεπεράσουν το κόμπλεξ με τους γείτονες Ιρλανδούς μην επεκταθούμε παρα πέρα.Στην Αυστρία μια απ'τα ίδια.Για ολόκληρη την Ευρώπη μπορούμε να μιλάμε για μέρες.Και στη Ελλάδα που το ποσοστό μεταναστών έχει φτάσει το 15% οι πολίτες της θεωρούνται χωρίς λόγο ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ.Μήπως τελικά οι Έλληνες είμαστε οι μακάκες?Είδωμεν.

Vakryle
18-04-12, 13:59
Είναι θέμα κουλτούρας και παιδείας.
Αν οι αλλοδαποί (αλήθεια, τι σημαίνει αλλοδαπός και τι ημεδαπός και με ποια κριτήρια θέτεις τον εαυτό σου ημεδαπό) αυξανόταν σε τέτοιο σημείο, ώστε να ήταν υπερπληθυσμικά ανώτεροι από τους ημεδαπούς, τότε -όσο μεγάλο πρόβλημα και να υπάρχει- την ευθύνη την έχουν άλλοι. Όχι αυτοί! Οι μετανάστες ή οι λαθρομετανάστες είναι απλά ένα φύλλο από ένα γιγάντιο δέντρο που οι ρίζες του είναι πολύ γερές.

Ακόμη θυμάμαι τους Αλβανούς χτίστες, τους Ρώσους καθαριστές και τους Πακιστανούς της Μανωλάδας που με μισθό 3Ε την ημέρα μόνο τούμπες που δεν κάνανε. Θέλοντας και μη όλοι γίναμε κάποτε συνυπεύθυνοι για την σημερινή κατάσταση. Και ποια είναι η κατάσταση; Πολύ απλά το "φθηνό εργατικό χέρι". Κανένα χέρι που είναι εργατικό δεν πρέπει να είναι φθηνό. Κι όμως η ρίζα που προανέφερα εκεί στοχεύει. Θα πρέπει να στοχεύσεις αλλού, αν θέλεις να λύσεις το μεταναστευτικό. Αλλά για να στοχεύσεις αλλού, θα πρέπει να σκεφτείς διαφορετικά και για να σκεφτείς διαφορετικά, θα πρέπει να αμφισβητείς.

Όσο υπάρχει παγκόσμιος Καπιταλισμός, τόσο αυτά τα φαινόμενα θα υπάρχουν. Και μην πάτε μακρυά! Στην Ελλάδα μέσω της Ε.Ε και του Δ.Ν.Τ. (των γραφείων του Καπιταλισμού δηλαδή) το ίδιο θέατρο παίζεται. Παιζόταν τόσα χρόνια τώρα. Και οι μετανάστες που κατηγορούμε, γινόμαστε εμείς. Αλβανοί στην Γερμανία και την Αυστραλία είμαστε. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχουν δουλειές. Ότι παθαίνουν και οι Πακιστανοί, Αφγανοί και κάθε είδους άνθρωποι απανταχού της Γης που αναγκάζονται να μεταναστεύσουν.

Τώρα το αν αυτοί είναι μαυριδεροί, ή είναι άσχημοι σα τον Κουασιμόδο, ή αν δεν έχουν Πτυχία, είναι κάτι που εμένα δεν μ' ενδιαφέρει και δεν ενδιαφέρει και το Σύστημα. Σίγουρα δεν είναι και το τέλειο θέαμα να είναι οι πλατείες γεμάτες με αστέγους και πεινασμένους και βρώμικους ανθρώπους, αλλά το πρόβλημα ποιο είναι τελικά;

Αν είναι Πακιστανοί ή αν είναι αγράμματοι; Αν είναι Αφγανοί ή αν είναι βρώμικοι; Αν είναι Μεσοανατολίτες ή είναι άνθρωποι δίχως μέλλον; Όσο και να κυνηγάει η Χρυσή Αυγή τους μετανάστες, το πρόβλημα δε λύνεται. Είναι πολύ πιο βαθύ, με ρίζες πολύ πιο κρυφές.

Ακόμη κι αν ΟΛΟΙ οι μετανάστες φύγουν από την Ελλάδα, το μόνο που θ' αλλάξει θα είναι το τοπίο. Εσύ πάλι φτωχός θα είσαι, πάλι υπόχρεος στις ξένες δυνάμεις θα είσαι, πάλι μίζερα θα ζεις και το κυριότερο, ΠΑΛΙ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ!

Απλά θα συνεχίσεις να ζεις την ανούσια ζωή σου χωρίς έναν Πακιστανό να σου τα πρήζει!

demi
18-04-12, 16:16
Είναι θέμα κουλτούρας και παιδείας.
Αν οι αλλοδαποί (αλήθεια, τι σημαίνει αλλοδαπός και τι ημεδαπός και με ποια κριτήρια θέτεις τον εαυτό σου ημεδαπό) αυξανόταν σε τέτοιο σημείο, ώστε να ήταν υπερπληθυσμικά ανώτεροι από τους ημεδαπούς, τότε -όσο μεγάλο πρόβλημα και να υπάρχει- την ευθύνη την έχουν άλλοι. Όχι αυτοί! Οι μετανάστες ή οι λαθρομετανάστες είναι απλά ένα φύλλο από ένα γιγάντιο δέντρο που οι ρίζες του είναι πολύ γερές.

Ακόμη θυμάμαι τους Αλβανούς χτίστες, τους Ρώσους καθαριστές και τους Πακιστανούς της Μανωλάδας που με μισθό 3Ε την ημέρα μόνο τούμπες που δεν κάνανε. Θέλοντας και μη όλοι γίναμε κάποτε συνυπεύθυνοι για την σημερινή κατάσταση. Και ποια είναι η κατάσταση; Πολύ απλά το "φθηνό εργατικό χέρι". Κανένα χέρι που είναι εργατικό δεν πρέπει να είναι φθηνό. Κι όμως η ρίζα που προανέφερα εκεί στοχεύει. Θα πρέπει να στοχεύσεις αλλού, αν θέλεις να λύσεις το μεταναστευτικό. Αλλά για να στοχεύσεις αλλού, θα πρέπει να σκεφτείς διαφορετικά και για να σκεφτείς διαφορετικά, θα πρέπει να αμφισβητείς.

Όσο υπάρχει παγκόσμιος Καπιταλισμός, τόσο αυτά τα φαινόμενα θα υπάρχουν. Και μην πάτε μακρυά! Στην Ελλάδα μέσω της Ε.Ε και του Δ.Ν.Τ. (των γραφείων του Καπιταλισμού δηλαδή) το ίδιο θέατρο παίζεται. Παιζόταν τόσα χρόνια τώρα. Και οι μετανάστες που κατηγορούμε, γινόμαστε εμείς. Αλβανοί στην Γερμανία και την Αυστραλία είμαστε. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχουν δουλειές. Ότι παθαίνουν και οι Πακιστανοί, Αφγανοί και κάθε είδους άνθρωποι απανταχού της Γης που αναγκάζονται να μεταναστεύσουν.

Τώρα το αν αυτοί είναι μαυριδεροί, ή είναι άσχημοι σα τον Κουασιμόδο, ή αν δεν έχουν Πτυχία, είναι κάτι που εμένα δεν μ' ενδιαφέρει και δεν ενδιαφέρει και το Σύστημα. Σίγουρα δεν είναι και το τέλειο θέαμα να είναι οι πλατείες γεμάτες με αστέγους και πεινασμένους και βρώμικους ανθρώπους, αλλά το πρόβλημα ποιο είναι τελικά;

Αν είναι Πακιστανοί ή αν είναι αγράμματοι; Αν είναι Αφγανοί ή αν είναι βρώμικοι; Αν είναι Μεσοανατολίτες ή είναι άνθρωποι δίχως μέλλον; Όσο και να κυνηγάει η Χρυσή Αυγή τους μετανάστες, το πρόβλημα δε λύνεται. Είναι πολύ πιο βαθύ, με ρίζες πολύ πιο κρυφές.

Ακόμη κι αν ΟΛΟΙ οι μετανάστες φύγουν από την Ελλάδα, το μόνο που θ' αλλάξει θα είναι το τοπίο. Εσύ πάλι φτωχός θα είσαι, πάλι υπόχρεος στις ξένες δυνάμεις θα είσαι, πάλι μίζερα θα ζεις και το κυριότερο, ΠΑΛΙ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ!

Απλά θα συνεχίσεις να ζεις την ανούσια ζωή σου χωρίς έναν Πακιστανό να σου τα πρήζει!



ρε συ vakryle..

απλα μπραβο!!! χαιρομαι να βλεπω οτι υπαρχουν ακομα τετοιες αποψεις!!

AVATARGR
18-04-12, 17:04
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle πάλι η παιδεία και η κουλτούρα (κουλτούρα να φύγουμε) μας
φταίνε..
Α ξέχασα και η τρόικα οι καπιταλίστες αυτοί οι κακοί που ήλθαν στην
Ελλάδα και μας κόβουν τους μισθούς τις συντάξεις....
Εμείς τι κάναμε ??????

Μίζες υπουργοί ,γιατροί , δημ. υπάλληλοι ο κλέψας του κλέψαντος.

Πάνω απο 120,000 (μέχρι στιγμής) παίρναμε συντάξεις χωρίς να τις
δικαιούμαστε συν προνοιακά επιδόματα (τυφλοί και είδαμε) εξετάσεις
γυναικολογικής φύσεως σε άνδρες ,επιδόματα εγκυμοσύνης σε γυναίκες
80 ετών ,το ΙΚΑ να παραγγέλνει γύψο για τα κατάγματα 2,500 κιλά που
φτάνουν για 5 χρόνια τουλάχιστον και ουκ εστί τέλος σε όλα αυτά.....

Όσο για τους μετανάστες με διαφορετικό πολιτισμικό επίπεδο και
διαφορετική θρησκεία ήλθαν να προστεθούν σε στα ήδη μεγάλα
προβλήματα μας...
Στο μεταναστευτικό δυστυχώς θα πρέπει να παρθούν σκληρά μέτρα....
Το αυγό του φιδιού καραδοκεί...

Ευχαριστώ.

Vakryle
18-04-12, 17:43
Όσων αφορά το πρώτο σου μέρος, προείπα ότι:

Θέλοντας και μη όλοι γίναμε κάποτε συνυπεύθυνοι για την σημερινή κατάσταση.

Είτε με την αλαζονική νεοελληνική συμπεριφορά και νοημοσύνη μας, είτε με την έλλειψη παιδείας και κουλτούρας. Μη το βρίσκεις παράξενο και περίεργο. Το ότι κάποιοι υποκρινόταν τους "κουλτουριάρηδες" φορώντας απλά ζιβάνγκο και έχοντας στο πίσω μέρος της ιστορίας τους ένα Πολυτεχνείο, δε σημαίνει ότι ήταν κιόλας. Όπως και το ότι κάποιοι αυτοαποκαλούνται Σοσιαλιστές ή Σύντροφοι, δε σημαίνει ταυτόχρονα ότι είναι.

Πόσο ανόητος είναι όμως ο Έλληνας πρόγονος, ο οποίος κι αυτός με την σειρά του συμπορευόταν με ανήθικα πολιτικά στοιχεία, μόνο και μόνο για να γίνει η δική του μπίζνα και να είναι όλοι εν τέλει ικανοποιημένοι; Αυτός ο Έλληνας, όμως, είναι αυτός ο οποίος θέλει να πάρει την θέση του Καραϊσκάκη στην πλατεία του Αγ. Παντελεήμονα! Δε μπορούμε να έχουμε και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολάκερη!

Ναι, φταίει το πολιτικό σύστημα, αλλά σκέψου πόσοι φταίνε όταν συντηρούσαν ένα τέτοιο σύστημα. Για να συντηρείς ένα τέτοιο σύστημα, έχεις έλλειψη και Παιδείας (και δεν εννοώ Πτυχία) και Κουλτούρας (και δεν εννοώ Ντοστογιέφσκι)...

Όσο για τους μετανάστες με διαφορετικό πολιτισμικό επίπεδο και
διαφορετική θρησκεία ήλθαν να προστεθούν σε στα ήδη μεγάλα
προβλήματα μας...

Ήρθαν, δεν αντιλέγω.
Αλλά αν κοιτάξεις το ζήτημα λίγο πιο σφαιρικά, θα δεις ότι ο Πακιστανός στην μέση της πλατείας που κοιμάται πάνω σ' ένα παγκάκι, είναι το 1% του προβλήματος της Ελλάδας. Το υπόλοιπο 99% είναι απλά η νοοτροπία η νεοελληνική!

AVATARGR
18-04-12, 22:31
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle σε θεωρητικό επίπεδο δεν θα διαφωνήσω αλλά υπάρχουν
κάποιες λεπτομέρειες που είναι βασικές...
Με τελευταίες μετρήσεις οι μετανάστες είναι σύνολο 954.800 αλλοδαποί
(8,4% του συνολικού πληθυσμού), από τους οποίους 163.100 (1,4%) ήταν
πολίτες χωρών μελών της ΕΕ και 791.700 (7%) προέρχονταν από άλλες
χώρες.....
Οι παράνομοι πόσοι είναι ??????
Ουδείς γνωρίζει το γνωρίζει αλλά απλές εκτιμήσεις αναφέρουν 600,000 με
750,000....
Δηλαδή ένα σύνολο 1,400.000-1,500,000 περίπου δηλαδή το 10% του
πληθυσμού της Ελλάδος είναι ξένοι..........
Διαφορετικό πολιτισμικό επίπεδο διαφορετική θρησκεία διαφορετικές αξίες
διαφορετικά πολλά πολλά πράγματα......

Εάν νομίζεις πως είναι το 1% των προβλημάτων κάνεις πολύ μεγάλο λάθος
φίλε μου....
Οι μαφίες που έχουνε δημιουργήσει (Ρώσικη-Αλβανική-Αφρικάνικη-Κινέζικη-
Βουλγάρικη) και έχουν χωρίσει τις δουλειές πόρνες-περίπτερα-εκβιασμοί-
εμπόριο-κλοπές συμβόλαια δολοφονιών.....

Δυστυχώς αυτά και μάλιστα δολοφονίες ιδιαιτέρως απεχθείς κάτι που είναι
πρωτόγνωρα όλα αυτα για την Ελληνική κοινωνία..
Νομίζεις λοιπόν πως αυτά είναι το 1% ??????
Πλανάσαι...
Βέβαια δεν παραγνωρίζω και αρκετούς δικούς μας που έχουν κάνει πολλά
αλλά όχι στο επίπεδο που αναφέρω......

Ευχαριστώ.

Viper
18-04-12, 22:47
Καλησπέρα σε όλους. Φοβάμαι πως ένα μεγάλο μέρος από τα γραφόμενά σου αγαπητέ AVATARGR αντανακλά την αλήθεια που υφίστανται ήδηπαρακμάζουσα χώρα μας. Και όσο περιπλέκονται τα ούτως ή άλλως δυσεπίλυτα ζητήματά μας, το κομμάτι των μεταναστών (νομίμων και παρανόμων) θα είναι ένα καλό χαρτί διαπραγμάτευσης για τα λεβεντόπαιδα που θέλουν τις αναπαυτικές καρέκλες. Από την άλλη μεγάλη δόση αλήθειας έχουν τα όσα γράφει ο Vakryle μιας και η αιώνια ωραία κοιμωμένη για χρόνια τώρα λειτουργούσε κατά πως την βόλευε.

AVATARGR
18-04-12, 23:48
Πάλι εδώ...

Φίλε Viper ασφαλώς και ο φίλος Vakryle αναφέρει σωστά πράγματα...
Αναφέρω όμως επί λέξη στην προηγούμενη αναφορά μου....
<<Βέβαια δεν παραγνωρίζω και αρκετούς δικούς μας που έχουν κάνει πολλά
αλλά όχι στο επίπεδο που αναφέρω......>>
Για το επίπεδο που αναφέρω εννοώ πάντα το επίπεδο βιαιότητας που έχουν
οι ξένοι με το επίπεδο των Ελλήνων....

Κάτι που έχει αναφερθεί πολλές φορές αλλά και γινόμαστε μάρτυρες βιαιοτήτων.....
Πολλά γίνονται που δεν γράφονται και ούτε αναφέρονται απο τις
εφημερίδες η τα δελτία ειδήσεων.....

Ευχαριστώ.

Astrachan
22-04-12, 14:43
Και οι μετανάστες που κατηγορούμε, γινόμαστε εμείς. Αλβανοί στην Γερμανία και την Αυστραλία είμαστε. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχουν δουλειές. Ότι παθαίνουν και οι Πακιστανοί, Αφγανοί και κάθε είδους άνθρωποι απανταχού της Γης που αναγκάζονται να μεταναστεύσουν.


Ακόμη κι έτσι μιλάμε για την Γερμανία των 70 εκατομμυρίων κατοίκων με μια απο τις μεγαλύτερες βιομηχανίες στον κόσμο και ήδη πολυπολιτισμική.Πώς να την συγκρίνω με μια χώρα 10 εκατομμυρίων που δεν έχει θέσεις εργασίας.Το να πάς στην Γερμανία να δουλέψεις το καταλαβαίνω.Το να πάς στην Ελλάδα και να αποτελέσεις το 10% του πλυθησμού είναι που δεν μπορώ να καταλάβω.


Αν είναι Πακιστανοί ή αν είναι αγράμματοι; Αν είναι Αφγανοί ή αν είναι βρώμικοι; Αν είναι Μεσοανατολίτες ή είναι άνθρωποι δίχως μέλλον; Όσο και να κυνηγάει η Χρυσή Αυγή τους μετανάστες, το πρόβλημα δε λύνεται. Είναι πολύ πιο βαθύ, με ρίζες πολύ πιο κρυφές.


Είναι πρόβλημα όταν είναι εγκληματίας έμπορος ναρκωτικών κτλ....Και μην ακούσω κανένα να λέει πώς και οι Έλληνες κινούν τα νήματα πάνω σε αυτά τα θέματα.Είναι αποδεδειγμένο πως απο την στιγμή που η Ελλάδα γέμισε λαθρομετανάστες τα ποσοστά εγκληματικότητας ανέβηκαν κατακόρυφα.Ναι υπήρχαν και Έλληνες εγκληματίες αλλα κοιμόμασταν με ξεκλείδωτες πόρτες.Εκτός κι αν το να παντρεύεσαι 12χρονα να κόβεις κλειτορίδες να τιμωρείς με θάνατο δια λιθοβολισμού να πουλάς τα παιδιά σου κτλ είναι φυσικό.Χύμα τα λέω για να καταλαβαινόμαστε.

Είναι θέμα κουλτούρας και παιδείας.Θέλοντας και μη όλοι γίναμε κάποτε συνυπεύθυνοι για την σημερινή κατάσταση.

Δεν ξέρω αν έχεις έστω και λίγη ιδέα απο ποδόσφαιρο.Το Ελληνικό πρωτάθλημα θεωρείται απο τα πιο βρώμικα του κόσμου.Χαρακτηριστικό είναι πως ξένοι παίχτες όταν έρχονται στην Ελλάδα δεν αργούν και πολύ να εγκληματιστούν και να αφομοιωθούν με τον Ελληνικό τρόπο παιχνιδιού παίζοντας βρώμικα.Πιστεύεις πως αν ήταν π.χ Γερμανοί στην θέση μας δεν θα έκαναv τα ίδια?Την παιδεία και την κουλτούρα δεν την διαμορφώνουμε απο μόνοι μας όταν ο κρατικός μηχανισμός δεν συμβάλει κάν στο ελάχιστο.

AVATARGR
23-04-12, 12:50
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Νομίζω πως δεν πρέπει να συγκρίνουμε την μεταναστευτική πολιτική της
Γερμανίας με την αντίστοιχη (ανύπαρκτη) της Ελλάδος....
Ας μην ξεχνάμε πως η Γερμανία πριν από αρκετά χρόνια είχε βάλει στα Ανατολικά
σύνορά της ζώνη με νάρκες και μετά από παγκόσμια κατακραυγή την έβγαλε..

Πάντως ο έλεγχος των μεταναστών στην Γερμανία είναι μεγάλος και δεν είναι ξέφραγο αμπέλι....

Ευχαριστώ.

Vakryle
20-05-12, 12:26
Ζώνη με νάρκες είχε βάλει και η Ελλάδα στην περιοχή του Έβρου, αλλά αναγκαστήκαμε να τις πάρουμε πίσω λόγω μίας Συνθήκης που υπογράψαμε (αυτή της Οτάβας). Αυτό που ήθελα να σας πω με το προηγούμενο post μου, είναι ότι το πρόβλημα δεν μπορείς να το λύσεις μόνο με την απέλαση των "λαθρο"μεταναστών, γιατί δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι αυτό που γέννησε την μετανάστευση των λαών και των εθνών στη Γη.

Δεν νομίζω, επίσης, ότι το 10% αυτό (που δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι τέτοιο το ποσοστό ή και ακόμη μεγαλύτερο, γιατί όχι) είναι υπαίτιο -έστω και λίγο- για την ανεργία που βιώνει η χώρα. Εκτός από την άποψη της καλαισθησίας που ισχυρίζονται κάποιοι και εγώ δεν μπορώ να την ασπαστώ, πουθενά αλλού δεν παρεμβαίνουν.

Ανεργία; Εγώ που είμαι Μηχανικός (άσχετα αν δουλεύω σε τελείως διαφορετικό κλάδο), δεν μου πήρε και δε πρόκειται να μου πάρει επαγγελματική θέση κανένας αλλοδαπός. Το ίδιο και με όλα τ' άλλα επαγγέλματα.
Θρησκεία; Το Ελληνικό Κοινοβούλιο ασπάζεται και με Νόμο (!!!) την Χριστιανική Ορθόδοξη. Το αν εσύ νιώθεις να απειλείσαι από την αύξηση του Ισλαμισμού μέσω των "λαθρο"μεταναστών, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και έχει να κάνει με το κατά πόσο έχεις μελετήσει την θρησκεία σου και με το κατά πόσο φροντίζεις να την εφαρμόζεις σωστά και βέβαια, για ποιον εν τέλει την διαδίδεις.
Παιδεία; Οι μετανάστες δεν μετέχουν κάν σ' αυτόν τον τομέα. Και όσοι αλλοδαποί μετέχουν δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα και ούτε προκαλούν. Τώρα αν ένα Αλβανάκι έχει τα γονίδια του Αλ Καπόνε και είναι ο φόβος κι ο τρόμος του σχολείου, δεν φταίει σ' αυτό η μετανάστευση, αλλά μερίδιο έχει και το ίδιο το σχολείο.

Συμφωνώ ότι η Ελλάδα ήταν ανέτοιμη να δεχτεί τόσους χιλιάδες μετανάστες και αυτό φάνηκε στην πορεία. Αλλά ακόμη και το έγκλημα θα μπορούσε να κυνηγηθεί και να περιοριστεί, αν το Κράτος έκανε καλά την δουλειά του. Το να λέμε ότι για το εγκλημα στην Ελλάδα φταίει ο Πακιστανός δεν μας τιμά και ούτε είναι δικαιολογία για να κρυφτούμε πίσω από το δάχτυλό μας! Ίσα ίσα που μόνοι μας ξεμπροστιαζόμαστε γιατί με κάθε μας λέξη, φέρνουμε την αλήθεια πιο κοντά στα μάτια μας. Και αυτή λέει ότι η πολιτική ηγεσία ήταν ανίκανη να διαχειριστεί αυτό το πράγμα, αλλά ακόμη πιο ανίκανο το εκλογικό σώμα το οποίο αποτελείται από όλους εμάς.

Βέβαια, το να λες ότι "ξύπνησα" και βάζω στη Βουλή την Χ.Α., μόνο δάκρυα φέρνει στα μάτια μου...

ΙΑΝΕΙΡΑ
20-05-12, 20:22
Δεν πρέπει να συγκρίνουμε τη μεταστευτική (και ανύπαρκτη) πολιτική της Ελλάδας με τις (υπαρκτές) μεταναστευτικπες πολιτικές άλλων χωρών. Είμαστε μια χώρα με ανοικτά εθνικά μέτωπα τα οποία κρύβουν κινδύνους, π.χ. αν ανατραπεί η αναλογία του πληθυσμού μεταξύ Χριστιανών-Μουσουλμάνων στη Θράκη, υπάρχει κίνδυνος μελλοντικής αυτονόμησης με τη βοήθεια της φίλης Τουρκίας κ.λπ. Είναι γνωστά αυτά, δεν τα αναλύω...

Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα της παγκόσμιας μετανάστευσης, δεν μπορεί να επιλυθεί σε μια μέρα, ούτε σ' ένα μήνα, ούτε σ' ένα χρόνο. Αλλά ως τότε, τι κάνουμε εδώ στην Ελλάδα; Πόσους μπορούμε να υποδεχθούμε και να περιθάλψουμε;;; Σε αυτόν δεν απαντάει κανείς.

AVATARGR
20-05-12, 20:50
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle για να πάρουμε απο την αρχή την Ιστορίας με το θέμα των
ναρκών....
Το 1974 και μετά από ότι γνωρίζω άλλαξαν οι συνθήκες και το πολεμικό
δόγμα και ο εχθρός ήταν απο Ανατολάς......
Τα βόρεια σύνορα καθαρίστηκαν μέχρι το 1998-2000....
Αλλά με την συνθήκη της Οτάβας που έλεγε να καθαριστούν τα ναρκοπέδια
δεν καθαρίστηκαν όλα...
Συνάμα δε η αναφορά σου πως δεν είναι σωστή το 10% δυστυχώς είναι
αληθέστατο....
Οι επίσημες μετρήσεις είναι 954.800 αυτούς που μπόρεσαν να μετρήσουν..
Οι παράνομοι με εικασίες και μόνο βέβαια αναφέρουν 600,000 με 750,000.

Τώρα το σχεδόν 10% του πληθυσμού πως κατα την γνώμη σου είναι
υπεύθυνο για το 1% τι να πώ...
Τώρα για το θέμα του ελέγχου των συνόρων δεν είναι μια εύκολη υπόθεση
για την Ελλάδα...
Ακόμα και την δύναμη απο την ΕΕ δεν μπόρεσαν λόγω της μεγάλης
οικονομικής δεν μπόρεσαν να συντηρήσουν....
Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν είναι μια εύκολη υπόθεση η φύλαξη των
συνόρων και μάλιστα όταν πρέπει στην ουσία να γίνουν 130 χλμ τοίχος
στην ουσία γιατι εκεί γίνεται τα βράδια μπείτε σκύλοι αλέστε και και
αλεστικά μην δώσετε....
Καταλαβαίνεις λοιπόν το κόστος αλλά και την συντήρηση αλλά δεν είναι
μόνο αυτό είναι και τα νησιά που χρειάζονται φύλαξη....
Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και τόσο εύκολα κάποια πράγματα......

Ευχαριστώ.

Chimaira
21-05-12, 07:35
Όταν μια χώρα υστερεί στη φύλαξη των συνόρων της, τότε πρέπει να είναι έτοιμη και για τις όποιες συνέπειες προκύψουν. Π.χ.

Η Πολιτεία άφησε αφύλακτα τα σύνορα με την Αλβανία. Αλωνίζουν διακινητές ναρκωτικών, ληστές και κάθε "καρυδιάς καρύδι"...

Άγνωστος βεβαίως είναι ο αριθμός και η επικινδυνότητα εκείνων που δεν συλλαμβάνονται και ανενόχλητοι διαπράττουν εγκληματικές πράξεις στο εσωτερικό της χώρας μας.

Και παραπέμπουν: στο θέμα ανακατανομής και αύξησης των οργανικών θέσεων, σύμφωνα με τη νέα οργανωτική δομή που θα προκύψει, «ώστε να διασφαλίζεται η εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία των Υπηρεσιών για την εκπλήρωση της αποστολής τους»…

Κάτι που δηλαδή δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.
Κοινώς, τελειωμένη υπόθεση.

AVATARGR
21-05-12, 12:22
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Chimaira δεν είναι θέμα μόνο αύξησης κονδυλίων αλλά και θέμα τεχνικής
υποδομής και εκπαίδευσης αλλά και πληθώρα ανθρώπων.....

Με κάποιες μελέτες που είχαν δεί το φως της δημοσιότητος ανέβαζαν το
ετήσια δαπάνη για την φύλαξη των συνόρων (ανατολικά μόνο και τα νησιά)
αλλά και αγορά εξοπλισμού πάνω απο 100 εκ. ευρώ τουλάχιστον....
Για την συντήρηση δεν γίνεται λόγος.....
Η ευρωπαϊκή δύναμη που είχε έλθει για βοήθεια μάλλον την σταμάτησαν οι
Ευρωπαίοι "φίλοι μας" λόγο μεγάλου κόστους...
Είχαν αναλάβει κυρίως τον έλεγχο απο αέρος.....

Απλά αναφέρω τα οικονομικά μεγέθη για να γνωρίζουμε το κόστος που θα πρέπει άμεσα να δοθεί....

Ευχαριστώ.

Vakryle
22-05-12, 13:16
@IANEIPA,
Άρα το θέμα δεν είναι η παράνομη λαθρομετανάστευση όσων αφορά τα κρατίδια και τις εθνικότητες, αλλά όλα θα ξεκινήσουν μέσω της αφομείωσης των θρησκευτικών συνειδήσεων. Δεν αντιλέγω καθόλου ως προς αυτό, αλλά δε νομίζεις ότι η πολιτική θα πρέπει να απέχει παντελώς από κάθε είδους θρησκοληψίες; Είναι αρκετά δύσκολο αυτό βέβαια, έως και ακατόρθωτο, αλλά εκεί ειν' η ρίζα. Θα μπορούσε η Ελλάδα να υποδεχτεί όλους αυτούς τους λαθρομετανάστες και να τους διαχειριστεί καταλλήλως. Όχι όλους, λόγω αριθμητικών προβλημάτων, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό. Απ' ότι φαίνεται με τα έως τώρα δεδομένα, μπορούμε να υποδεχτούμε και να περιθάλψουμε μεγάλο ποσοστό αυτών, αλλά μία Κοινωνία και συνάμα ένα Κράτος διαμορφώνεται ανάλογα με τις πράξεις. Οι έως τώρα πράξεις, έχουν δείξει ότι ο λαός δεν είχε κανένα πρόβλημα.

... έως το 2009!
Τι σύμπτωση όμως. Τότε ξεκίνησε να διαφαίνεται στον ουρανό η "κρίση". Το αν κάποιος από εμάς δεν έχει δουλειά, ή του φταίει το σύμπαν όλο για τα δεινά που περνάει, δε σημαίνει ότι ξαφνικά οι Έλληνες απέκτησαν συνείδηση ως προς την λαθρομετανάστευη. Είναι γνωστό από παλαιοτέρων ετών ότι σε περιόδους οικονομικών δυσκολιών, η ακροδεξιά και ότι αυτή αντιπροσωπεύει ανθεί. Δεν λέω ότι οι Έλληνες είναι ακροδεξιοί ή φασίστες, αλλά δεν γίνεται 30 χρόνια να τους δέχεσαι και όταν είσαι εσύ καλά οικονομικά όλα ωραία και καλά, και όταν βλέπεις ένα αγγούρι να σου έρχεται, ξαφνικά οι Πακιστανοί και οι Μουσουλμάνοι φταίνει ακόμη και για το τσουνάμι της Ιαπωνίας.

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, η Ελλάδα μπορεί να υποδεχτεί και να περιθάλψει τόσους αλλοδαπούς, όσο είναι και το συμφέρον της απ' αυτούς. Πολιτικό, παραοικονομικό, συνομωσιολογικά θρησκευτικό. Σε αυτό είναι συμμέτοχοι όλοι. Η βιτρίνα του ξεπλύματος βρώμικων παιχνιδιών στις πλάτες των αλλοδαπών έχει φτιαχτεί από όλους, χωρίς να γνωρίζουν ότι είναι παγίδα. Στους Ολυμπιακούς του 2004 μιας και κατέβηκα Athens, δεν είδα ούτε Αφγανή λεμονόκουπα. Αν υπάρχει θέληση και αν το συμφέρον της Ελλάδας είναι τέτοιο, ώστε να εξαφανιστούν, τότε θα εξαφανιστούν.

Συνάμα δε η αναφορά σου πως δεν είναι σωστή το 10% δυστυχώς είναι αληθέστατο....

Είπα: "(που δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι τέτοιο το ποσοστό ή και ακόμη μεγαλύτερο, γιατί όχι)". Ίσα ίσα που το ανέβασα!

Τώρα το σχεδόν 10% του πληθυσμού πως κατα την γνώμη σου είναι υπεύθυνο για το 1% τι να πώ...

Δε κατάλαβα τι θες να πεις μ' αυτό.

Όταν μια χώρα υστερεί στη φύλαξη των συνόρων της, τότε πρέπει να είναι έτοιμη και για τις όποιες συνέπειες προκύψουν

+1

AVATARGR
22-05-12, 19:39
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Vakryle μια και θέλεις παραπάνω εξήγηση σε αυτό που αναφέρω....
<<Τώρα το σχεδόν 10% του πληθυσμού πως κατα την γνώμη σου είναι
υπεύθυνο για το 1% τι να πώ...>>
Ακόμα και πληθυσμιακά να το δείς και να κάνεις αναγωγή των εγκλημάτων δεν στέκει....

Για τα 30 χρόνια που αναφέρεις που έρχονται αλλοδαποί αν και είναι
παραπάνω τα χρόνια αλλά ποτέ δεν ήταν μεγάλος ο αριθμός αυτός....
Η πληθυσμιακή έκρηξη των εισερχομένων παράνομων μεταναστών έγινε το
1992 και μετά με το άνοιγμα των συνόρων με την Αλβανία....
Χωρίς να παραγνωρίζουμε και την είσοδο μικρότερη βέβαια απο ανατολάς
και Βορρά (Φύρομ,Βουλγαρία κλπ)
Βέβαια πολλοί από τους συμπατριώτες μας βρήκαν ευκαιρία μέσα σε αυτό
το μπάχαλο έλλειψις φύλαξης των συνόρων μας να εκμεταλλευτούν τους
μετανάστες....

Όμως όλο αυτό το χρονικό διάστημα (1992 και μετά) βλέπουμε μια
γεωμετρική "πρόοδο" αύξηση της εγκληματικότητας....

Ευχαριστώ.