PDA

Επιστροφή στο Forum : Rose Red (by Stephen King)


beetlejuice
20-11-05, 17:31
Ποιος απο εσας εχει δει την εξαισια αυτη μεταφορα του βιβλιου του Stephen King στον κινηματογραφο; Προσφατα νοικιασα σε dvd την ταινια Rose Red (κυκλοφορει σε βιβλιο με τιτλο "Η Έπαυλη") και εμεινα απολυτα ευχαστημενος με το σεναριο ,τη σκηνοθεσια, την πλοκη και τα εφε.

Σας προειδοποιω οτι η ταινια εχει συνολικη διαρκεια περιπου 4 ωρων και περικλειεται σε 2 dvd's . Φανταστειται μια παρεα απο "ιδιαιτερους" ανθρωπους να πραγματοποιουν αποστολη σε μια ξακουστη "στοιχειωμενη" επαυλη.

Δεν θα πω περισσοτερα σας συνιστω να τη δειτε αμεσως!

Μιχάλης
20-11-05, 17:38
Απλώς καταπληκτική ταινία, την έχω δει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Ατμόσφαιρα, μυστήριο, φόβος, όλα μαζί με την γνωστή τεχνική του Κινγκ. Ένα 9 νομίζω το αξίζει σίγουρα, για αυτό το βάζω με όλη μου την καρδιά. Συγγνώμη αλλά το 10 πάει στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, στο Star Wars και σε μερικές άλλες ταινίες...

Mordiel
20-11-05, 20:23
Ναι, όντως μια αρκετά καλή ταινία μυστηρίου-τρόμου. Η απόδοση των παράξενων και μεταφυσικών φαινομένων στην τεράστια επαύλη και η συνολική ατμόσφαιρα είναι ικανοποιητικές και ίσως να σε επηρρεάσουν κάπως περίεργα, ειδικά μετά από τόση ώρα διάρκειας. Μια ταινία που θα έλεγα ότι έχει κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με άλλες του είδους της οι οποίες καταντάνε βαρετές. Ενδιαφέρον και το είδος χαρακτήρων της ιστορίας, με το ταλέντο του ο καθένας.
Δεν βάζω πάνω από 9 όμως λόγο του ότι πάντα θα υπάρχει και κάτι ακόμη καλύτερο.

xontro_mpizeli
20-11-05, 21:26
Καταπληκτική! Παρόλο που κρατάει περίπου 4 ώρες αξίζει να την δείτε! Μαζευτείτε με τους φίλους σας και καλή διασκέδαση! :) :) :)


Δεν βάζω πάνω από 9 όμως λόγο του ότι πάντα θα υπάρχει και κάτι ακόμη καλύτερο.

Αμα είναι έτσι φίλε Mordiel καμία δεν αξίζει για σένα το άριστα; Δεν σε έχει εντυπωσιάσει ποτέ μα ποτέ καμιά ταινία; :)

Antonia
21-11-05, 07:08
Απλώς καταπληκτική ταινία, την έχω δει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Ατμόσφαιρα, μυστήριο, φόβος, όλα μαζί με την γνωστή τεχνική του Κινγκ. Ένα 9 νομίζω το αξίζει σίγουρα, για αυτό το βάζω με όλη μου την καρδιά. Συγγνώμη αλλά το 10 πάει στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, στο Star Wars και σε μερικές άλλες ταινίες...
Θα συμφωνήσω με το Μιχάλη. Πολύ καλή ταινία. Δε βαρέθηκα καθόλου όταν την είδα. Μου άρεσε πολύ η λογική των δωματίων... Κάθε δωμάτιο και άλλος "κόσμος". 9 είναι ο βαθμός μου.

tsilof
21-11-05, 09:30
...Προσφατα νοικιασα σε dvd την ταινια Rose Red (κυκλοφορει σε βιβλιο με τιτλο "Η Έπαυλη") και εμεινα απολυτα ευχαστημενος με το σεναριο ,τη σκηνοθεσια, την πλοκη και τα εφε...



9 ακατέβατο....
Ηταν να τη δω πριν καιρό και είχα ξεχαστεί τελείως..
Μου τη θύμησες, είχε και ψωφόκρυο χθες και ήταν ότι καλύτερο!

Stephen King, ιδιαιτέρως σ'αυτή την ταινία, the best!! :) :) :)

Archangel
26-08-06, 10:37
Παίδες την είχα δει(μαζί με την αδερφή μου) και μπορώ να πω πολύ καλή 9/10 της βάζω πάρα πολύ καλή.