PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκρυφιστικά σύμβολα

SAM_502
06-09-12, 15:19
Γνωρίζει κανείς αυτά τα σύμβολα?

http://www.freeimagehosting.net/t/bba91.jpg (http://www.freeimagehosting.net/bba91)

Εκπτωτος Αγγελος
06-09-12, 21:24
τα δυο πρωτα νομιζω οτι τα αναγνωριζω απο την αστρολογια. Ειναι συμβολα πλανητων

06-09-12, 22:43
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SAM_502 θα αναφέρω για τα σύμβολα αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατι
υπάρχει μείγμα αλχημικών μαγικών και αστρολογικών συμβόλων...
Το πρώτο είναι μείγμα (το ανάποδο C) σύμβολο της σελήνης με τον
σταυρό..
Το δεύτερο μείγμα και αυτό το 4 σύμβολο του Δία ή αλχημικό και με
σταυρό....
Το τέταρτο μαγικό σύμβολο και παρουσιάζει τον αριθμό 606..
Το τέταρτο μάλλον ειναι το σύμβολο του απείρου αλλα με μπερδεύει που
στο κάτω μέρος έχει μιά γραμμή...

Θα πρέπει να διευκρινίσω πως πολλά σύμβολα μαγικά αστρολογικά αλχημικά
αλλά και διάφορα άλλα που περιέχουν μείγματα και των τριών ή και άλλων
συμβόλων έχουν την σημειολογία τους που δύσκολα δύναται κάποιος να το
από-συμβολίσει.....
Εάν σου είναι δυνατόν από που πείρες τα σύμβολα αυτά ?????
Συνήθως κάποια σύμβολα γίνονται στο σώμα (σε διάφορα σημεία) για
προστασία....

Ευχαριστώ.

Viper
06-09-12, 22:51
Για ποιο συγκεκριμένο λόγο χρειάζεσαι τον αποσυμβολισμο; Είναι κάτι που βρήκες και διαβάζεις ή επιθυμείς να τα χρησιμοποιήσεις;

SAM_502
07-09-12, 06:39
http://www.freeimagehosting.net/t/udvpo.jpg (http://www.freeimagehosting.net/udvpo)

Απότι φαίνεται έκανα ένα λάθος με τη φωτογραφία.Τώρα είναι ολόκληρη,έχει ένα επιπλέον σύμβολο.

@Εκπτωτος Αγγελος (http://www.metafysiko.gr/forum/member.php?u=13259)

ευχαριστώ πολλύ φίλε μου.Γνωρίζεις σχετική βιβλιογραφία ξένη ώστε να διαβάσω?

@AVATARGR (http://www.metafysiko.gr/forum/member.php?u=1324)

Πάρα πολλύ ενδιαφέρον.Αυτά τα σύμβολα "διαβάζονται" κάπως?Δηλαδ'η σημαίνουν κάτι?Σχηματίζουν κάποιο νόημα?Μπορείς να μου αναφέρεις σχετική βιβλιογραφία?

Εξαιρετικά ενδιαφέρον βρίσκω το γεγονός οτι έχει αλχημικά-μαγικά-αστρολογικά σύμβολα.

@Viper (http://www.metafysiko.gr/forum/member.php?u=13267)

Δέν είναι η ειδικότητα μου θα έλεγα τα σύμβολα αυτά και είπα να ρωτήσω εδώ.Ουτε ο αποκρυφισμός γενικά και γιαυτό δεν ξέρω και αν έχει σωστό τίτλο το νήμα.

@Ολους

Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτά τα σύμβολα?Μήπως το 5 σύμβολο ξεδιαλύνει τη κατάσταση καθόλου?

Δε θα αναφέρω απο που πήρα τα σύμβολα ακόμα για να κρατηθεί η συζήτηση "αμόλυντη" προς το παρόν

07-09-12, 14:13
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SAM_502 δυστυχώς δεν ξεδιαλύνει καθόλου το 5ο σύμβολο την
κατάσταση...

Η λέξη "αμόλυντη" που αναφέρεις πραγματικά δεν μου αρέσει.....
Κάθε σύμβολο κρύβει ιστορία του λόγου αλλά και του τρόπου δημιουργίας του...
Επίσης θεωρητικά τα όποια σύμβολα θεωρούνται ΤΑΛΙΣΜΑΝ.....

Ευχαριστώ.

SAM_502
07-09-12, 14:40
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η λέξη "αμόλυντη" που αναφέρεις πραγματικά δεν μου αρέσει.....

Είναι για να μη προκαταβάλω τη συζήτηση

Κάθε σύμβολο κρύβει ιστορία του λόγου αλλά και του τρόπου δημιουργίας του...
Επίσης θεωρητικά τα όποια σύμβολα θεωρούνται ΤΑΛΙΣΜΑΝ.....

Ευχαριστώ.

Δηλαδή μπορεί να εγιναν για να προστατευθεί το άτομο αυτό εννοείς?

07-09-12, 15:57
Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλε SAM_502 η προστασία είναι μια απο τις ιδιότητες των συμβόλων άλλη
πχ είναι η ενημέρωση ή τι είναι ο τόπος αυτός....

Ναι πιθανός να έγινε και για την προστασία αυτός που έκανε τα σχέδια στα
χέρια του....
Αλλά είναι πάρα πολλά φίλε μου σχετικά με τον συμβολισμό των συμβόλων....
Το λέει και η ονομασία τους..:)

Ευχαριστώ.

Cathy
27-09-12, 12:26
Πολύ ενδιαφέρον θέμα ανοίξατε.. Υπάρχουν πολλά μαγικά σύμβολα που χρησιμοποιούνται απο ομάδες ανθρώπων που ανηκουν σε τάγματα πχ ή θρησκευτικές οργανώσεις. Ο προβληματισμός ο δικός μου πάνω στο θέμα είναι αν όντως εξυπηρετούν αυτόν που τα χρησιμοποιεί αυτά τα σύμβολα και του προσφέρουν κάτι, προστασία ή οτιδήποτε άλλο.

Chimaira
30-09-12, 18:22
@SAM_502

Όταν αντιμετωπίζεις τα (οποιαδήποτε) σύμβολα ως απλές ζωγραφιές, τότε σίγουρα δεν πρέπει να έχεις την απαίτηση να σου προσφέρουν κάτι ουσιώδες. Είτε αυτό είναι προστασία, ή μαύρη μαγεία, ή....

Τις περισσότερες φορές, σ' αυτές τις περιπτώσεις, αναπτύσσεται μία αμοιβαία σχέση απελευθέρωσης, αποδοχής και εκμετάλλευσης της συνεχούς ενέργειας που διαχέεται στην ατμόσφαιρα. Ό,τι δίνεις, παίρνεις δηλαδή. Όσο πιο "ανοιχτός" είσαι σε τέτοιου είδους - ας τα πούμε ζητήματα - άλλο τόσο δεσμεύεσαι από αυτά και στην συνέχεια εμπλέκεσαι.

Άρα, όλα είναι καθαρά υποκειμενικά. Ειδικά στην περίπτωση που μας περιγράφεις. Πέρα από την ουσιαστική ερμηνεία αυτών των συμβόλων και τη σχέση που μπορεί να έχει δημιουργηθεί μεταξύ αυτών και του ατόμου που τα έχει μαζί του, μπορεί να σημαίνουν οτιδήποτε άλλο, που ενδεχομένως να μην σχετίζεται καν με την πραγματικότητα.

Εάν εσύ για παράδειγμα, βλέπεις πέρα από την κοινότυπη ερμηνεία ενός ανάποδου σταυρού και κρατώντας τον στα χέρια σου, σου φέρνει τύχη, τότε αυτόματα δημιουργείς μια εικονική / πλασματική σχέση μεταξύ σας.

Παρ' όλα αυτά, για να αποδώσει ένα σύμβολο ή ένα φυλαχτό (ανάλογα με τη χρήση του), θα πρέπει πρώτα να ερμηνευτεί σωστά, να διαβαστούν οι αντίστοιχες οδηγίες για τη χρήση του και να συλλεχθούν τα απαραίτητα υλικά, που λειτουργούν ως εργαλεία για την ενεργοποίησή του.

30-09-12, 18:52
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Chimaira έχεις δυό αναφορές που πιστεύω πως είναι καταλυτικές για
κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με όλα τα σύμβολα που υπάρχουν γύρο μας....

<<Όταν αντιμετωπίζεις τα (οποιαδήποτε) σύμβολα ως απλές ζωγραφιές, τότε
σίγουρα δεν πρέπει να έχεις την απαίτηση να σου προσφέρουν κάτι ουσιώδες>>

<<Παρ' όλα αυτά, για να αποδώσει ένα σύμβολο ή ένα φυλαχτό (ανάλογα
με τη χρήση του), θα πρέπει πρώτα να ερμηνευτεί σωστά, να διαβαστούν οι
αντίστοιχες οδηγίες για τη χρήση του και να συλλεχθούν τα απαραίτητα
υλικά, που λειτουργούν ως εργαλεία για την ενεργοποίησή του. >>

Και για να μην τα περάσει κάποιος ως απλές ζωγραφιές χρειάζεται έρευνα
και αρκετό διάβασμα.....

Ευχαριστώ.

Cathy
02-10-12, 14:31
Συμφωνώ και εγώ μαζί σας ότι όντως όλα είναι υποκειμενικά και εξαρτάται απο εμας τους ίδιους τι πιστεύουμε και πως βλέπουμε κάτι. Ανάλογα λοιπόν δεσμευόμαστε και δημιουργούμε μια εικονική σχέση μαζι του. Όλα ειναι θέμα πίστης και ενέργειας. Προσωπικά έχω αναπτύξει και εγώ μια τέτοια πλασματική σχέση στην ζωή μου με κάτι, που πραγματικά νιώθω ότι επικοινωνεί μαζί μου με ενα μοναδικό τρόπο όταν το χρειάζομαι.

Raistlin
23-11-12, 18:39
Sam, μετά από δυο μήνες πιστεύω μπορείς να δώσεις επιπλέον πληροφορίες για τα σύμβολα. Θεωρώ σημαντικά για τον αποσυμβολισμό, την τοποθεσία και μερικές πληροφορίες για το άτομο που αφορά.

23-11-12, 20:28
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Cathy περί από-συμβολισμού είναι πολύ μεγάλο το θέμα...
Αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε κάτι το κάθε σύμβολο δύναται να φορτιστεί...

Για αυτό γίνονται και κάποιες τελετές....
(ΤΑΛΙΣΜΑΝ)

Βέβαια υπάρχουν πολλών ειδών σύμβολα και για πολλούς λόγους.....
Ενημέρωσης - προστασίας -Επιθετικά κλπ...

Ευχαριστώ.

Cathy
23-11-12, 22:24
Από ΑVATARGR
Φίλη Cathy περί από-συμβολισμού είναι πολύ μεγάλο το θέμα...
Αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε κάτι το κάθε σύμβολο δύναται να φορτιστεί...

Για αυτό γίνονται και κάποιες τελετές....
(ΤΑΛΙΣΜΑΝ)

Nαι έτσι πιστεύω και εγώ, αυτό που κάνει τα σύμβολα σημαντικά είναι ακριβώς η φόρτιση τους, όλα έχουν να κάνουν σχέση με την ενέργεια. Η επίδραση των τάλισμαν μπορεί να είναι καθοριστική για κάποιους.

Raistlin
23-11-12, 23:06
Nαι έτσι πιστεύω και εγώ, αυτό που κάνει τα σύμβολα σημαντικά είναι ακριβώς η φόρτιση τους, όλα έχουν να κάνουν σχέση με την ενέργεια. Η επίδραση των τάλισμαν μπορεί να είναι καθοριστική για κάποιους.

Βέβαια δεν είναι λίγα και τα πλασέμπο ταλισμαν...

Satan
24-11-12, 08:33
Υπαρχουν φυσικα και αυτοι που φερουν εκ γενετης φορτισμενα τεκτονικα συμβολα στα ενεργειακα τους κεντρα, που κατευθυνουν την συνειδηση τους σε αναλογες συχνοτητες. Καποιοι μαλιστα ισχυριζονται οτι μπορουν να δουν αυτα τα συμβολα.

Ισως να υπαρχει και η σφραγιδα του Σατανα κλπ.

SAM_502
24-11-12, 09:23
Sam, μετά από δυο μήνες πιστεύω μπορείς να δώσεις επιπλέον πληροφορίες για τα σύμβολα. Θεωρώ σημαντικά για τον αποσυμβολισμό, την τοποθεσία και μερικές πληροφορίες για το άτομο που αφορά.

Τα παραπάνω σύμβολα βρέθηκαν στο χέρι επαφικού με άτια....

Another time I had the ET tattooing on the end of my fingers, the hand that does the drawing, and again I ask why? I am starting to get codes, and symbols now

PUCK
24-11-12, 10:50
Υπαρχουν φυσικα και αυτοι που φερουν εκ γενετης φορτισμενα τεκτονικα συμβολα στα ενεργειακα τους κεντρα, που κατευθυνουν την συνειδηση τους σε αναλογες συχνοτητες. Καποιοι μαλιστα ισχυριζονται οτι μπορουν να δουν αυτα τα συμβολα.

Ισως να υπαρχει και η σφραγιδα του Σατανα κλπ.

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό; Ιδιαίτερα το "τεκτονικά".

Satan
24-11-12, 16:36
Ο ορος τεκτονας-mason εχει να κανει με τους οικοδομους (masons) πολιτισμων, οι οποιοι πολιτισμοι εξαρτωνται αμεσα απο τον τροπο που σκεφτομαστε και την συχνοτητα που εκπεμπουμε, οι οποιες συχνοτητες συνηθως (αν οχι παντα) σχετιζονται με καποιες ιεραρχιες.

Ο ιδιος ο Χριστος δηλωσε Αρχιτεκτων:

Προς Κορινθίους Α' Κεφ. 3 (Βάμβας)
10. Εγώ κατά την χάριν του Θεού την δοθείσαν εις εμέ ως σοφός αρχιτέκτων θεμέλιον έθεσα, άλλος δε εποικοδομεί· έκαστος όμως ας βλέπη πως εποικοδομεί·

Κατά Μάρκον Κεφ. 6 (Βάμβας)
3. δεν είναι ούτος ο τέκτων, ο υιός της Μαρίας, αδελφός δε του Ιακώβου και Ιωσή και Ιούδα και Σίμωνος; και δεν είναι αι αδελφαί αυτού ενταύθα παρ' ημίν; Και εσκανδαλίζοντο εν αυτώ.

Εγω θα ελεγα οτι αυτα εδω ειναι τεκτονικα συμβολα που ανοιγουν ενεργειακα καναλια, ειναι αναλογα πως το βλεπει ο καθε ενας:

http://www.whats-your-sign.com/chakra-symbol-mandalas.html

Satan
24-11-12, 17:39
Λαθος θεμα. Sorry. :o

Raistlin
24-11-12, 20:19
Σε πια περιοχή έγινε το περιστατικό? Όνομα απαχθέντος, άλλες θεάσεις στην περιοχή, άλλα ανεξήγητα φαινόμενα? Ενδιαφέρουσα η παρουσία μυστικιστικών-αλχημικών-αστρολογικών συμβόλων σε εξωγήινη απαγωγή ;) Υπάρχουν άλλα παρόμοια περιστατικά?

SAM_502
26-11-12, 08:53
Στη βρετανία έγινε το συμβάν,το δε θύμα είχε φύγει απο αυστραλία και νόμιζε θα γλυτώσει.Μήνα Ιανουάριο,παρόμοια περιστατικά είναι λίγο δύσκολο να βρεις μιας και τα αποκρύπτουν με την έννοια οτι δε θέλουν να ταυτίσουν τον αποκρυφισμό η οτιδήποτε πνευματικό με τους εξωγήινους.Τα σύμβολα δε έχω βρεί τι μπορεί να σημαίνουν πάντως το αποτέλεσμα ηταν μια αύξηση στη δημιουργική ικανότητα του ανθρώπου αυτού.

26-11-12, 13:15
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Satan πραγματικά μου έκανε εντύπωση αυτό που ανέφερες σχετικά
για τον Χριστό πως αποκαλείτε ο ίδιος ως Τέκτονας....

Στην αναφορά σου Προς Κορινθίους Α' Κεφ. 3 (Βάμβας)
Αναφέρει....
1 Ακολουθείτε την αγάπην· και ζητείτε μετά ζήλου τα πνευματικά, μάλλον δε το να προφητεύητε.
2 Διότι ο λαλών γλώσσαν αγνώριστον δεν λαλεί πρός ανθρώπους, αλλά
προς τον Θεόν· διότι ουδείς ακούει αυτόν, αλλά με το πνεύμα αυτού λαλεί
μυστήρια·
3 ο δε προφητεύων λαλεί πρός ανθρώπους εις οικοδομήν και
προτροπήν και παρηγορίαν.
4 Ο λαλών γλώσσαν αγνώριστον εαυτόν οικοδομεί, ο δε προφητεύων
την εκκλησίαν οικοδομεί.

Σχετικά δεν με την αναφορά Κατά Μάρκον Κεφ. 6 (Βάμβας)
Αναφέρει....
6 καὶ ἐθαύμαζε διὰ τὴν ἀπιστίαν αὐτῶν. Καὶ περιῆγε τὰς κώμας κύκλῳ διδάσκων.

Δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη Τέκτον εκτός και εάν κάνω λάθος...
Με ενδιαφέρει αυτό....

Ευχαριστώ.

Raistlin
26-11-12, 16:57
Κατά Μάρκον Κεφ. 6 (Βάμβας)
3. δεν είναι ούτος ο τέκτων, ο υιός της Μαρίας, αδελφός δε του Ιακώβου και Ιωσή και Ιούδα και Σίμωνος; και δεν είναι αι αδελφαί αυτού ενταύθα παρ' ημίν; Και εσκανδαλίζοντο εν αυτώ.

το πλήθος μιλούσε κυριολεκτικά σε αυτό το χωρίο, απορώντας πως ο γνωστός τους, γιος του μαραγκού είχε την γνώση για τις διδασκαλίες που δίδασκε. (και για να μην σκανδαλιστεί κανένας, τα αδέλφια του είναι ετεροθαλή. Είναι οι γιοι που είχε ο Ιωσηφ πριν γνωρίσει την Παναγία.)

Raistlin
26-11-12, 17:07
Πολύ ενδιαφέρον θέμα πάντως η σχέση μεταξύ πνευματισμού και εξωγήινων.
Αποκρυφιστηκά σύμβολα σε απαχθέντες από εξωγήηνους, υπερβολικός φόβος σε ορισμένες επαφές, παράλυση, τηλεπάθεια και άλλα...

Satan
26-11-12, 19:10
O μαραγκος δεν ειναι τεκτονας. Η παραδοση των αρχιτκτονων-μυστων ηταν γνωστη στους Εβραιους, οπως για παραδειγμα μεσα απο την παραδοση του Ihmotep (Ασκληπιου για τους Ελληνες). Ο ορος τεκτονας ισως παρθηκε απο την Βιβλο, καθως οι πρωτοι αλχημιστες-τεκτονες μ.χ ηταν χριστιανοι. Θα μπορουσαμε να μιλαμε για θεουργους κλπ, αν και θεωρω οτι αυτος ο ορος ειναι απολυτα ευστοχος. Απο εκει και μετα, το αν ο Χριστος και η Ιουδαικη παραδοση γενικοτερα, εχει σχεση με τα αρχαια μυστηρια και τον αποκρυφισμο, ειναι ενα θεμα που μπορει να εξεταστει.

Προς Κορινθίους Α' Κεφ. 3 (Βάμβας)
10. Εγώ κατά την χάριν του Θεού την δοθείσαν εις εμέ ως σοφός αρχιτέκτων θεμέλιον έθεσα, άλλος δε εποικοδομεί· έκαστος όμως ας βλέπη πως εποικοδομεί·

Αυτο θα μπορουσε να το πει και ο Ihmotep και ολοι οι θεοι-αρχιτεκτονες που εθεσαν τα θεμελια του πολιτισμου.

Raistlin
26-11-12, 19:25
http://www.thefreedictionary.com/masonry
δες επίσης wood-masons
Άσχετα με το τι νόημα αποδόθηκε στην συνέχεια.

Δεν είναι όλα συμβολικά στην Κ.Δ. και αυτό νομίζω είναι ξεκάθαρο. Το χορείο που έβαλες τώρα, όντως κάνει παρομοίωση υλικού και πνευματικού, αλλά θεωρώ γίνεται για να αντιληφθεί ο κόσμος (της τότε εποχής κατά κύριο λόγο) τι εννοεί ο Χριστός

Satan
26-11-12, 19:43
http://www.masoncode.com/Jesus%20Christ%20Master%20Mason.htm

For centuries Freemasons have avidly studied both Testaments of the Bible to extract the esoteric teachings therein hid. They have done this particularly by means of GEMATRIA, for they understand that many of the most important passages in the Bible were coded in this way by the ancient adepts that wrote it. The first and last books of the Bible - Genesis and Revelation - are the two works most commonly singled out as cabalistic (gematria) masterpieces, but there are many others, too.

http://esophoria.org/tag/888/

888 = GOD’S NUMBERING

888 = THREE NUMBERS

888 = TRIPLE EIGHTS

888 = HEALING NUMBERS

888 = GOD’S ANOINTING

888 = THE DOINGS OF GOD

888 = DIVINE PRESENCE

888 = OMNIPRESENT

888 = THE TRINITY

888 = THE HOUSE OF GOD

888 = A HOLY TRUTH

888 = A MESSAGE FROM GOD

888 = SCRIPTURES

888 = OLD TESTAMENT

888 = GOD FREQUENCIES

888 = GEMATRIA CODE OF GOD

888 = ENGLISH CODE OF GOD

888 = OCCULT CODE OF GOD

888 = MASONIC CODE OF GOD

888 = SIMPLE CODE OF GOD

888 = GREATER CODE OF GOD

888 = CODE OF GOD JESUS

888 = CODE OF GOD JOSHUA

888 = CODE OF GOD IHShVH

888 = CODE OF RULER GOD

888 = CODE OF THE KING GOD

888 = CODE OF MASONIC GOD

888 = CODE OF OCCULT GOD

888 = CODE OF JEWISH GOD

888 = CODE OF PARENT GOD

888 = CODE OF GREATER GOD

888 = ENGLISH GEMATRIA

888 = GOSPEL GEMATRIA

888 = LANGUAGE MIRACLE

888 = THE OCCULT KEY = THE OCCULT LOCK

888 = THE MASONIC LOCK = THE MASONIC KEY

888 = THE GEMATRIA LOCK = THE GEMATRIA KEY

888 = THE GOSPEL LOCK = THE GOSPEL KEY

888 = THE PARABLES LOCK = THE PARABLES KEY

888 = THE JESUS LOCK = THE JESUS KEY

888 = THE JOSHUA LOCK = THE JOSHUA KEY

888 = THE Y’SHUA LOCK = THE Y’SHUA KEY

888 = THE IHShVH LOCK = THE IHShVH KEY

888 = THE MESSIAH LOCK = THE MESSIAH KEY

888 = THE LUCIFER LOCK = THE LUCIFER KEY

888 = THE TAROT LOCK = THE TAROT KEY

888 = THE ENGLISH LOCK = THE ENGLISH KEY

888 = THE SIMPLE LOCK = THE SIMPLE KEY

888 = THE PARENT LOCK = THE PARENT KEY

888 = THE MUHAMMAD LOCK = THE MUHAMMAD KEY

888 = THE ENERGY LOCK = THE ENERGY KEY

888 = THE NUCLEAR LOCK = THE NUCLEAR KEY

888 = THE CHURCH AGE LOCK = THE CHURCH AGE KEY

888 = THE ATOMIC AGE LOCK = THE ATOMIC AGE KEY

888 = THE GREATER LOCK = THE GREATER KEY

http://esophoria.org/receive-christ-864-reverse-devil/

http://esophoria.org/who-is-jesus/

26-11-12, 21:55
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Satan και πάλι θα θέσω ένα ερώτημα...
Αναφέρεις πως....
<<Προς Κορινθίους Α' Κεφ. 3 (Βάμβας)
10. Εγώ κατά την χάριν του Θεού την δοθείσαν εις εμέ ως σοφός
αρχιτέκτων θεμέλιον έθεσα, άλλος δε εποικοδομεί· έκαστος όμως ας βλέπη
πως εποικοδομεί·>>

Στο κεφάλαιο Προς Κορινθίους Α' Κεφ. 3 (Βάμβας)
Γράφει...
<<Ο λαλών γλώσσαν αγνώριστον εαυτόν οικοδομεί, ο δε προφητεύων
την εκκλησίαν οικοδομεί.>>

Γιατι υπάρχει αυτή η διαφορά ??????

Ευχαριστώ.

Satan
26-11-12, 22:25
Στο κεφάλαιο Προς Κορινθίους Α' Κεφ. 3 (Βάμβας)
Γράφει...
<<Ο λαλών γλώσσαν αγνώριστον εαυτόν οικοδομεί, ο δε προφητεύων
την εκκλησίαν οικοδομεί.>>

Ενδιφέρον. Θα απαντήσω με ένα εδάφιο:

Β' Επιστολή Πέτρου 1. 18-19
18 ΚΑΙ ΤΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΩΝΗΝ ΗΜΕΙΣ ΗΚΟΥΣΑΜΕΝ ΕΞ ΟΥΡΑΝΟΥ ΕΛΘΟΥΣΑΝ ΟΝΤΕΣ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΤΩ ΟΡΕΙ ΤΩ ΑΓΙΩ

19 ΚΑΙ ΕΧΟΜΕΝ ΒΕΒΑΙΟΤΕΡΟΝ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΝ ΛΟΓΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΜΝΕΤΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΗΤΕ ΩΣ ΕΙΣ ΛΥΧΝΟΝ ΦΕΓΓΟΝΤΑ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙΝΩ ΤΟΠΩ ΕΩΣΟΥ ΕΛΘΗ Η ΑΥΓΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΦΩΣΦΟΡΟΣ ΑΝΑΤΕΙΛΗ ΕΝ ΤΑΙΣ ΚΑΡΔΙΑΙΣ ΥΜΩΝ

Cathy
26-11-12, 22:34
Απο Raistlin
Βέβαια δεν είναι λίγα και τα πλασέμπο ταλισμαν...

Eννοείται, έχω βρει πολλές σελίδες στο ιντερνετ που προσπαθούν να πουλήσουν τάλισμαν και κάνουν μπαμ οτι είναι απάτη.

Raistlin
27-11-12, 13:53
Satan, τι θες να πεις με το τελευταίο ποστ σου...δεν το έπιασα...
Δεν μίλησα για τους μεταγενέστερους μασόνους, μιλάμε για την εποχή Του Χριστού, δες την ετυμολογία και την ιστορία της λέξης.
Παιχνίδια με τους αριθμούς... μπορείς κάλλιστα να βγάλεις ένα σωρό λέξεις και προτάσεις με τους ίδιους λεξάριθμους.
Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα...
Cathy, πράγματι μπορείς να βρεις ότι δεν φαντάζεσαι, και όχι μόνο για φυλακτά. Το μυαλό μπορεί να επινοήσει τρελά πράγματα για εντυπωσιασμό, έλεγχο και για το χρήμα.

Satan
27-11-12, 14:19
Ποια ετυμολογια της λεξης αγαπητε; Ακομα και το τεκτων να αναφερετε σε ξυλουργο, η πραγματικοτητα παραμενει, και προφανως οι πρωτοι τεκτονες χριστιανοι πηραν αυτον τον τιτλο μεσα απο την Βιβλο, καθως και αυτοι ηταν τεκτονες με την εννοια του τεχνητη-οικοδομου. Ο Χριστος ειναι Αρχιτεκτων, ακριβως οπως και ο Αρχαγγελος Μετατρον, ο Αρχαγγελος την Αλχημειας θεωρειται ο Μεγας Αρχιτεκτων για αυτο και οι παρανοικοι της ορθοδοξιας δεν διστασαν να τον ταυτισουν ακομα και με τον Σατανα, οπως υποθετω και τον Θωθ κλπ. Ακριβως γιατι η επι της ουσιας γνωση των μυστηριων θα διαλυσει την πλανη τους.

Αυτος που ισχυριζεται οτι ο Χριστος δεν ειναι θεουργος-τεκτονας, ο οποιος εθεσε τα θεμελια για ενα θεουργικο σχημα, ειναι εγκληματιας και απλα ταιζει τους αντιχριστους και την βλακεια των παπαδων.

Η Γεματρια βασιζεται στην πραγματικοτητα που λεει οτι οτι οι γλωσσα ειναι ενας ζωντανος οργανισμος και οπως και ο ανθρωπος εχει τριαδικη υποσταση. Εχει λογικη, παραλογη και υπερλογη υποσταση. Θα μπορουσαν ολα αυτα σε σχεση με το 888 να ειναι τυχαια, οπως και αυτα:

http://www.jesus8880.com/index.htm

Η απορριψη ομως της μεθοδου και της αποκρυφιστικης πρακτικης γενικοτερα ειναι κατα των γραφων, εκει οπου μιλουν για τον αριθμο του θηριου κλπ.

Satan
27-11-12, 14:58
Μιας και το θεμα ειναι τα συμβολα.

Ακομα και αυτο εδω που κανουν και Σατανιστες και διαφοροι ειναι παρμενο απο την Ιουδαικη παραδοση και το priesthood του Ααρον που ηταν ο αδελφος του Μωυση.

http://blog.mhcache.com/gen_en/wp-content/uploads/2010/11/CEMETERY_CohanimHands-150x118.jpg

Ακομα και το αστρο του Δαυιδ ειναι παναρχαιο απορυφιστικο συμβολο που συμβολιζει τον Ιερο Γαμο και την αρμονια μεταξυ θεου και ανθρωπου και υπηρχε πολυ πριν τους Εβραιους.

Αυτο εδω ειναι απο το Αγ(ρ)ιο ορος.

http://3.bp.blogspot.com/_nfy3XD-K75E/SULl4MgWb6I/AAAAAAAAA_c/qvIfDos2Mpw/s1600/All-seeing+eye+of+God,+Mt.+Athos+monastery,+Greece.jpg

Αυτοι εδω ψαχνουν στα κρυφα να βρουν τον Εωσφορο (lol):

http://clubs.pathfinder.gr/vatopaidi/336316

Raistlin
27-11-12, 15:03
Τα παίρνεις πάντα όλα συμβολικά απορρίπτοντας την υλική υπόσταση και έννοια η οποία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του κόσμου το οποίο συνδέεται με το πνευματικό.
Δεν είπα πως οι λεξάριθμοι δεν ισχύουν αλλά το ότι 100αδες προτάσεις βγάζουν τον ίδιο λεξάριθμο δεν σημαίνει ότι έχουν σχέση μεταξύ τους. Βλέπεις μόνο το αποτέλεσμα και όχι τα επιμέρους στοιχεία. Επίσης απ'ότι βλέπω λέξεις με ίδιο νόημα βγάζουν τελείως διαφορετικό αριθμό.

Satan
27-11-12, 15:06
Εχεις επικοινωνια με αρχαγγελους και εισαι τοσο σιγουρος για αυτα που λες; Βασικα καταλαβαινεις καν τι λες;

Satan
27-11-12, 15:12
Δηλαδη σε προβληματιζει τοσο πολυ αυτο εδω:

RECEIVE CHRIST = 864 = REVERSE DEVIL

888 = CHRIST RECEIVED

888 = DEVIL REVERSED

Σε προβληματιζει τοσο πολυ αν ο Χριστος τους κλειδωσε ολους στην πραγματικοτητα του;

888 = THE OCCULT KEY = THE OCCULT LOCK

Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου;

Πιστευεις στον Χριστο η στους παπαδες;

Raistlin
27-11-12, 15:58
Εχεις επικοινωνια με αρχαγγελους και εισαι τοσο σιγουρος για αυτα που λες;
Γιατί έχεις εσύ?! Στην τελική εσύ δηλώνεις απόλυτος σε ότι λες.

καταλαβαινεις καν τι λες;
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέω πες μου να σου αναλύσω περισσότερο τις σκέψεις μου (πάντως δεν χρειάζεσαι φώτιση για να καταλάβεις αυτά που λέω)

......CHRIST RECEIVED
888 = DEVIL REVERSED
Σε προβληματιζει τοσο πολυ αν ο Χριστος τους κλειδωσε ολους στην πραγματικοτητα του;
888 = THE OCCULT KEY = THE OCCULT LOCK...
γκρικ πλιζ?! (εκτός αν αυτά στα Ελληνικά δεν βγάζουν νόημα...)

βρες τις διαφορές:
http://3.bp.blogspot.com/-FkxpQ0NXCvc/TaIZ-KJpRoI/AAAAAAAAAFY/qGfrcE37Vj4/s1600/masons%252520brothers.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/Mason_at_work.jpg/300px-Mason_at_work.jpg

http://www.google.gr/imgres?num=10&um=1&hl=el&safe=off&tbo=d&biw=1280&bih=709&tbm=isch&tbnid=zP1ZVyyB_opGoM:&imgrefurl=http://katixitis-zografies.blogspot.com/2008/01/blog-post_22.html&docid=FamJLgOglIQKoM&imgurl=http://1.bp.blogspot.com/_y3dDrdcZCl4/TIvC-Q2G2HI/AAAAAAAACmc/wbhDjRY7fSo/s1600/STAVROS_003.jpg&w=1131&h=1600&ei=n9O0UPG_McWQ0AXI64GgDg&zoom=1&iact=hc&vpx=4&vpy=268&dur=1024&hovh=267&hovw=189&tx=83&ty=139&sig=116470322089552143012&sqi=2&page=1&tbnh=139&tbnw=96&start=0&ndsp=36&ved=1t:429,r:10,s:0,i:109
http://media.beta.photobucket.com/user/gaskopp30/media/satan.gif.html?filters[term]=satan%20cross&filters[primary]=images&o=1

http://www.google.gr/imgres?num=10&um=1&hl=el&safe=off&tbo=d&biw=1280&bih=709&tbm=isch&tbnid=N-yXtaES4MTgjM:&imgrefurl=http://housewares.about.com/od/smallappliances/ss/braidedbread_10.htm&docid=0mauY5HlPDPQ0M&imgurl=http://0.tqn.com/d/housewares/1/0/6/B/slicingbraidbrd.jpg&w=800&h=600&ei=0tS0UM2YC7Cb1AW73IC4AQ&zoom=1&iact=hc&vpx=497&vpy=151&dur=1345&hovh=194&hovw=259&tx=118&ty=75&sig=116470322089552143012&sqi=2&page=1&tbnh=137&tbnw=187&start=0&ndsp=27&ved=1t:429,r:2,s:0,i:85
http://blogs.lawyers.com/wp-content/uploads/2012/03/back-stab-retaliation1.jpg

και πάει λέγοντας...

Satan
27-11-12, 16:55
Δηλώνω απολυτος σε αυτα που μπορω να εξηγησω και να αιτιολογισω και που ειναι απολυτα οσο 1+1=2.

Η Γεματρια ειναι ενα εργαλειο δεν ειναι απολυτη. Εσυ εισαι απολυτος χωρις να ξερεις καν το λογο.

Σε σχεση με τους Αρχαγγελους ναι, εγω εχω πολυ καλη σχεση με ολους τους Αρχαγγελους. Δασκαλος και οδηγος μου ειναι ο Αρχαγγελος Μετατρον, εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια στον Αρχαγγελο Γαβριηλ, αλλα και στον Αρχαγγελο Σαμαελ, που ειναι γνωστος και ως Νεργκαλ στους Βαβυλωνιους και ως Αρης στους Ελληνες και ασφαλως συνδεεται με τον πλανητη Αρη και το en.wikipedia.org/wiki/Gevurah

Σε σχεση με τις φωτογραφιες που ποσταρες, προφανως εχεις καποια προσωπικα προβληματα. Δεν με απασχολουν οι κυριοι και δεν ειναι ολοι οι αποκρυφιστες το ιδιο γιατι δεν ξερετε εσεις τι σας γινεται. Αν και δεν βλεπω οι ιεραρχες να εχουν μεγαλες διαφορες απο αυτο που μου εδειξες.

Δεν λες τιποτα που να εχει καποια σημασια, απλα παλευεις με το εγω σου.

Satan
27-11-12, 17:42
Και με τον Ιησου εχω μια πολυ καλη σχεση και γνωριζω για αυτον αρκετα.

Ο Χριστος δηλωσε:

Εγώ είμαι η άμπελος η αληθινή και ο Πατέρας μου είναι ο γεωργός.

Γεωργος στην Βαβυλωνιακη παραδοση απο οπου προερχεται και η παραδοση των Εβραιων ειναι ο Μαρντουκ, αυτος δηλαδη που θεσπισε την ημερα του Sabbath-Sabattu στα Βαβυλωνιακα μυστηρια. Ο Μαρντουκ ηταν επισης ο θεος του κεραυνου που γεννηθηκε μεσα σε μια σπηλια και συνδεοταν με τον πλανητη Δια και ηταν βασιλεας των θεων κλπ και εδω τον βλεπουμε να κραταει το οπλο του Δια >>

http://www.turkotek.com/misc_00080/tertiary_files/marduk.jpg

Ποιος ειναι η αμπελος;

Ο Χριστος ειναι αρχιερευς κατα την ταξη Μελχισεδεκ. Μελχισεδεκ σημαινει δυο πραγματα. 1) Ο βασιλιας μου ειναι η δικαιοσυνη. 2) Ο βασλιας μου ειναι ο Σεδεκ, που στα Εβραικα ειναι το ονομα του πλανητη Δια, που στους Βαβυλωνιους ηταν Μαρντουκ κλπ.

Ασφαλως οταν μιλαμε για τον Μεχλισεδεκ δεν μιλαμε σε καμια περιπτωση για Εβραιο. Μιλαμε προφανως για Βαβυλωνιο, που θα μπορουσε να ειναι και ιερεας του Μαρντουκ/Δια. Καθως ο Αβρααμ προερχοταν απο την Ουρ.

Γιατί δε με απέστειλε ο Χριστός να βαφτίζω, αλλά να ευαγγελίζω, όχι με σοφία λόγου, για να μην κενωθεί ο σταυρός του Χριστού. 18 Γιατί ο λόγος του σταυρού αφενός γι’ αυτούς που χάνονται είναι μωρία, αφετέρου για εμάς που σωζόμαστε είναι δύναμη Θεού. 19 Γιατί είναι γραμμένο: Θα καταστρέψω τη σοφία των σοφών και τη σύνεση των συνετών θα απορρίψω. 20 Πού είναι ο σοφός; Πού ο γραμματέας; Πού ο συζητητής του αιώνα τούτου; Δε μώρανε ο Θεός τη σοφία του κόσμου; 21 Επειδή, λοιπόν, με τη σοφία του Θεού, δε γνώρισε ο κόσμος διαμέσου της σοφίας του το Θεό, ευδόκησε ο Θεός διαμέσου της μωρίας του κηρύγματος να σώσει εκείνους που πιστεύουν. 22 Επειδή, πράγματι, οι Ιουδαίοι απαιτούν σημεία και οι Έλληνες ζητούν σοφία, 23 εμείς όμως κηρύττουμε Χριστό σταυρωμένο, αφενός στους Ιουδαίους είναι σκάνδαλο, αφετέρου στα έθνη μωρία. 24 Σ’ αυτούς όμως τους κλητούς, Ιουδαίους και Έλληνες, ο Χριστός είναι Θεού δύναμη και Θεού σοφία. 25 Γιατί το μωρό του Θεού είναι σοφότερο των ανθρώπων και το ασθενές του Θεού είναι ισχυρότερο των ανθρώπων. 26 Βλέπετε πράγματι την κλήση σας, αδελφοί, γιατί δεν είστε πολλοί σοφοί κατά σάρκα, δεν είστε πολλοί δυνατοί, δεν είστε πολλοί ευγενείς. 27 Αλλά τα μωρά του κόσμου εξέλεξε ο Θεός, για να καταντροπιάσει τους σοφούς, και τα ασθενή του κόσμου εξέλεξε ο Θεός, για να καταντροπιάσει τα ισχυρά, 28 και τα αγενή του κόσμου στην καταγωγή και τα εξουθενωμένα εξέλεξε ο Θεός, αυτά που δεν είναι, για να καταργήσει αυτά που είναι, 29 με σκοπό να μην καυχηθεί καμιά σάρκα μπροστά στο Θεό. 30 Από Αυτόν λοιπόν εσείς είστε μέσα στο Χριστό Ιησού, ο οποίος έγινε σοφία για μας από το Θεό και δικαιοσύνη και αγιασμός και απολύτρωση, 31 ώστε, καθώς είναι γραμμένο, αυτός που καυχιέται, στον Κύριο ας καυχιέται.

Ο Χριστος/Εωσφορος λοιπον, αφου εφερε το πολιτισμικο φως στους πιθηκους και αυτοι δεν ησαν αξιοι να γνωρισουν το θεο δια μεσω της σοφιας του, φροντισε να σωθουν οι δικαιοι μεσω της πιστης. Απο εκει και μετα, δεν ειπε να επιβληθει το σκοταδι γιατι αυτο ειναι η μονη αληθεια.

Αυτο που ειπε, ειναι οτι η αληθεια θα σε ελευθερωσει.

Anyway, ξεφυγε αρκετα το θεμα και χανω χρονο απο την δουλεια μου.

Καλη τυχη.

SAM_502
27-11-12, 19:05
http://s18.postimage.org/jyqr6u3e1/276.jpg (http://postimage.org/)

Satan κηρύττεις τη βίβλο?Ενδιαφέρον αλλά είσαι σε λάθος νήμα :rolleyes:

Raistlin
27-11-12, 19:35
Δηλώνω απολυτος σε αυτα που μπορω να εξηγησω και να αιτιολογισω και που ειναι απολυτα οσο 1+1=2.
Παρόλα αυτά η αιτιολογία σου περιορίζεται σε μυθολογίες.
Ελάχιστες οι ομοιότητες Μαρδουκ (Bel- Baal)/Ζεύς- Πατέρα Του Χριστού πλήθος οι διαφορές.
(οι οποίες είναι οφθαλμοφανείς, δεν θα κάτσω να τις αραδιάσω) Μέχρι και οι ομοιότητες μεταξύ Δία και Μάρντουκ είναι ελάχιστες...

Η Γεματρια ειναι ενα εργαλειο δεν ειναι απολυτη.
Παρόλα αυτά την παράθεσες σαν απόλυτη απόδειξη προηγουμένως (μέχρι δηλαδή την στιγμή που σου ζήτησα να μεταφέρεις τα Αγγλικά στα Ελληνικά, κάτι που απέφυγες να κάνεις ή να σχολιάσεις)

Εσύ εισαι απολυτος χωρις να ξερεις καν το λογο.
Πρώτα ξαναδιάβασε τα προηγούμενα ποστ σου. Μετά δοκίμασε να απαντήσεις με επιχειρήματα στα σχόλιά μου. Και τότε το ξανασυζητάμε. Ως τώρα δεν πείθεις...
Ωστόσο για την Ορθοδοξία επέτρεψέ μου να ξέρω δυο πράγματα περισσότερα από εσένα μιας και ανοίκω σε αυτήν.

Σε σχεση με τους Αρχαγγελους ναι, εγω εχω πολυ καλη σχεση με ολους τους Αρχαγγελους. Δασκαλος και οδηγος μου ειναι ο Αρχαγγελος Μετατρον, εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια στον Αρχαγγελο Γαβριηλ, αλλα και στον Αρχαγγελο Σαμαελ, που ειναι γνωστος και ως Νεργκαλ στους Βαβυλωνιους και ως Αρης στους Ελληνες και ασφαλως συνδεεται με τον πλανητη Αρη και το en.wikipedia.org/wiki/Gevurah
Φτάσαμε και στο χοτ σποτ του θέματος. Σε περίπτωση που όλα αυτά δεν αποτελούν αυθυποβολή, είσαι σίγουρος ότι αυτοί οι <άγγελοι> δεν σου κρύβουν τίποτα? Σε άλλο ποστ σου μίλησες για πλάνες. Είσαι σίγουρος πως δεν είναι πλάνη? Έχεις το θάρρος να τους αμφισβητήσεις και να επιβεβαιώσεις (αμερόληπτα πάντα, έχει σημασία) το τι συμβαίνει?

Σε σχεση με τις φωτογραφιες που ποσταρες, προφανως εχεις καποια προσωπικα προβληματα. Δεν με απασχολουν οι κυριοι και δεν ειναι ολοι οι αποκρυφιστες το ιδιο γιατι δεν ξερετε εσεις τι σας γινεται. Αν και δεν βλεπω οι ιεραρχες να εχουν μεγαλες διαφορες απο αυτο που μου εδειξες.
Όσα δεν φτάνει η αλεπού...
Από που έκρινες πως έχω προσωπικά προβλήματα?!?! Και όπως είπες για τους αποκρυφιστές, σου απαντάω αντίστοιχα, δεν είναι όλοι οι ιερείς το ίδιο...
Και απαντήσεις του στυλ, <δεν ξέρετε τι σας γίνεται> δηλώνουν έλλειψη επιχειρημάτων και αδυναμία υποστήριξης άποψης. Σου έδειξα με δυο εικόνες τι έννοιες μπορεί να πάρει μια λέξη ή ένα σύμβολο και τι σημαίνει κυριολεκτικά < τέκτων >

Δεν λες τιποτα που να εχει καποια σημασια, απλα παλευεις με το εγω σου.
απάντησα ακριβώς από πάνω.

Sam, σόρυ που ξεφύγαμε λίγο από το θέμα, αλλά βλέπεις δεν είναι εντελώς off topic...

naeb
28-11-12, 00:40
Παρόλα αυτά η αιτιολογία σου περιορίζεται σε μυθολογίες.
Ελάχιστες οι ομοιότητες Μαρδουκ (Bel- Baal)/Ζεύς- Πατέρα Του Χριστού πλήθος οι διαφορές.
(οι οποίες είναι οφθαλμοφανείς, δεν θα κάτσω να τις αραδιάσω) Μέχρι και οι ομοιότητες μεταξύ Δία και Μάρντουκ είναι ελάχιστες...

Μπορεί να ξενίζει αλλά ο συμβολισμός πίσω από τον Δία και τον Πατέρα στον οποίο αναφέρεται ο Ιησούς στη βάση του είναι ο ίδιος.
Η ορθοδοξία έχει χάσει κατά πολύ τον τρόπο προσέγγισης εσωτεριστικής γνώσης κάτι που απ'όσο έχω καταλάβει υπήρχε στα πρώιμα χρόνια του κινήματος.

Θα μπορούσαμε ίσως να προβληματιστούμε και για το νόημα της λέξης "Χριστός"

Raistlin
28-11-12, 14:23
Μπορεί να ξενίζει αλλά ο συμβολισμός πίσω από τον Δία και τον Πατέρα στον οποίο αναφέρεται ο Ιησούς στη βάση του είναι ο ίδιος.

Ανέπτυξε πιο πολύ αυτήν την σκέψη. Πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα? Και γιατί να μην είναι ο Ρα ή ο Όντιν ή ο Κοετζακοάτλ? Ξαναλέω ψάξτε ομοιότητες ΚΑΙ διαφορές. Όχι μόνο ομοιότητες.

Gabriell
28-11-12, 17:26
Καλησπέρα παίδες

Διαβάζω εδώ και κάποια μηνύματα διάφορες ιδέες, θεωρίες και πιθανόν αλήθειες. Σε άλλη εποχή θα έμπαινα στο τριπάκι να κρίνω αυτές τις ιδέες, θεωρίες και πιθανόν αλήθειες, αλλά όχι τώρα.
Όχι τώρα, για τους εξής λόγους.

Πρώτον, συχνά σε πολλές τέτοιες θεωρίες, περι συμβολισμών κλπ, υπάρχουν κόκκοι αλήθειας, έστω και να μην ισχύουν. Επομένως είναι δύσκολο να πούμε για κάποια, οτι είναι 100% αναλήθεια, γιατί μπορεί να έχει κάποια βάση.

Το πρόβλημα έιναι οτι τα καλύτερα ψέματα, έχουν βάση σε αληθινά στοιχεία, οπότε εδώ γίνεται ένα παιχνίδι: Αν πεις στον άλλον οτι είναι αναλήθεια αυτό που λέει, αυτός επειδή βασίζεται σε κάποια αλήθεια, θα θεωρήσει οτι εσύ κάνεις λάθος.

Αν πάλι κάποιος λέει αλήθεια, πώς μπορούμε στην πραγματικότητα να το ξέρουμε, αν δεν το ερευνήσουμε εμείς οι ίδιοι; Πρέπει να ψάξουμε να βρούμε όλες τις μεθόδους και τις καλύτερες μεθόδους, να επαληθεύουμε πράγματα, πληροφορίες. Όσο πιο άμεσα μπορούμε να επαληθεύσουμε κάτι, τόσο το καλύτερο.

Στη διαρκεία της ενασχόλησής μου με το φόρουμ έχω γράψει και εγώ διάφορες ιδέες, θεωρίες κλπ... Πολλά απο αυτά που γράφω, είναι πράγματα που τα 'χω λάβει απο πηγές που θεωρώ αξιόπιστες και άλλα που τα γνωρίζω απο εμπειρία και άλλα που είναι απλά θεωρίες δικές μου. Ως προς αυτό που αποτελεί θεωρία, παροτρύνω πάντα τους άλλους να κάνουν τη δική τους μελέτη τη δική τους έρευνα, να διαβάσουν πολλά βιβλία, να μιλήσουν με διαφορετικούς ανθρώπους κλπ. Ως προς το εμπειρικό μέρος, παροτρύνω τους άλλους να μπουν μέχρι το κεφάλι στην πρακτική
και η θεωρία/θεωρίες να αποτελεί μόνο το 1/10 απο τις μεταφυσικές τους αναζητήσεις. Απ' την στιγμή που κάποιος κατέχει καλά τη θεωρία, και είναι προετοιμασμένος, αρχίζει τη πρακτική. Και αν αυτό με το οποίο ασχολείται είναι κάτι χρήσιμο θα τον βοηθήσει να προοδεύσει σε γνώση, ευτυχία και αγάπη.

Raistlin
28-11-12, 18:06
Καλησπέρα παίδες

Διαβάζω εδώ και κάποια μηνύματα διάφορες ιδέες, θεωρίες και πιθανόν αλήθειες. Σε άλλη εποχή θα έμπαινα στο τριπάκι να κρίνω αυτές τις ιδέες, θεωρίες και πιθανόν αλήθειες, αλλά όχι τώρα.
Όχι τώρα, για τους εξής λόγους.

Πρώτον, συχνά σε πολλές τέτοιες θεωρίες, περι συμβολισμών κλπ, υπάρχουν κόκκοι αλήθειας, έστω και να μην ισχύουν. Επομένως είναι δύσκολο να πούμε για κάποια, οτι είναι 100% αναλήθεια, γιατί μπορεί να έχει κάποια βάση.

Το πρόβλημα έιναι οτι τα καλύτερα ψέματα, έχουν βάση σε αληθινά στοιχεία, οπότε εδώ γίνεται ένα παιχνίδι: Αν πεις στον άλλον οτι είναι αναλήθεια αυτό που λέει, αυτός επειδή βασίζεται σε κάποια αλήθεια, θα θεωρήσει οτι εσύ κάνεις λάθος.

Αν πάλι κάποιος λέει αλήθεια, πώς μπορούμε στην πραγματικότητα να το ξέρουμε, αν δεν το ερευνήσουμε εμείς οι ίδιοι; Πρέπει να ψάξουμε να βρούμε όλες τις μεθόδους και τις καλύτερες μεθόδους, να επαληθεύουμε πράγματα, πληροφορίες. Όσο πιο άμεσα μπορούμε να επαληθεύσουμε κάτι, τόσο το καλύτερο.
Τα σύμβολα (σχέδια, αντικείμενα, λέξεις και ότι άλλο μπορεί να θεωρηθεί σύμβολο) παίρνουν την έννοια και το περιεχόμενο από αυτόν που τα δημιουργεί ή διαστρεβλώνει άλλα σύμβολα.
Δείτε το προηγούμενο μήνυμά μου με τις εικόνες που παρέθεσα. Ο σταυρός είναι το μέγιστο σύμβολο του Χριστιανισμού, ο ανεστραμμένος σταυρός των σατανιστών. Ο σταυρός ήταν όργανο βασανιστηρίων και θανάτου. οι τέκτονες-mason(-masonoi-μασόνοι) είναι αρχικά οι εργάτες πέτρας, ξύλου και άλλων κατασκευαστικών υλικών. Κάποιοι πήραν την λέξη και την έκαναν σύμβολο-όνομα οργάνωσης. Οποισδήποτε μπορεί να δημιουργήσει σύμβολα, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αυθεντικά ή ότι έχουν απόλυτη αξία. Άρα η αλήθεια που ο φίλος, Gabriel αναφέρει είναι υποκειμενική. Έτσι πολλές παρομοιώσεις δεν έχουν κανένα νόημα, πόσο μάλλον αν στην σύγκριση δεν λαμβάνονται υπ όψιν οι διαφορές. Και ξαναλέω, κάντε σύγκριση χωρίς προδιάθεση, στα εξής: Θεός Πατέρας (Χριστιανισμού)- Ζευς και Χριστός- Απόλλον. παρά τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ομοιότητες οι διαφορές είναι πάρα πολλές. Πολλά μέταλλα μπορούν να λάμψουν σαν το χρυσό αλλά δεν είναι όλα χρυσός.

Ως προς το εμπειρικό μέρος, παροτρύνω τους άλλους να μπουν μέχρι το κεφάλι στην πρακτική
και η θεωρία/θεωρίες να αποτελεί μόνο το 1/10 απο τις μεταφυσικές τους αναζητήσεις. Απ' την στιγμή που κάποιος κατέχει καλά τη θεωρία, και είναι προετοιμασμένος, αρχίζει τη πρακτική. Και αν αυτό με το οποίο ασχολείται είναι κάτι χρήσιμο θα τον βοηθήσει να προοδεύσει σε γνώση, ευτυχία και αγάπη.
Τι ακριβώς εννοείς <πρακτικό> κομάτι? Μην ξεχνάς πως αυτό μπορεί να αποτελέσει δίκοπο μαχαίρι όχι και όχι μόνο για τους απροετοίμαστους.

Gabriell
28-11-12, 22:44
Τι ακριβώς εννοείς <πρακτικό> κομάτι? Μην ξεχνάς πως αυτό μπορεί να αποτελέσει δίκοπο μαχαίρι όχι και όχι μόνο για τους απροετοίμαστους. Αυτά είναι προπαγάνδα για να επαναπαύονται όσοι έχουν την τάση να επαναπαυτούν.
Όχι οτι δεν υπάρχουν κίνδυνοι, υπάρχουν, αλλά αν σε κάθε καινούρια ανακάλυψη δεν υπήρχε κάποιος να ρισκάρει, κάποιος που να έχει αρ@@ να το πούμε έτσι, τότε θα ήμασταν ακόμα στην εποχή των σπηλαίων. Για την ακρίβεια το πιο πιθανό είναι οτι δεν θα υπήρχαμε καν σαν είδος. Οπότε η πρακτική, απο τον κάθε άνθρωπο, είναι κάτι δεδομένο. Με εξαίρεση αυτόν που είναι ήδη στα νησιά των μακάρων, αυτός δε χρειάζεται να κάνει τίποτα.
Να το θέσω αλλιώς, για να γίνει πιο κατανοητό. Μέσω της πρακτικής, αποκτάς την εμπειρία. Χωρίς την εμπειρία, δεν έχεις Γνώση. Γνώση=εμπειρία.
Π.χ. κάποιος λέει οτι η προσευχή ειναι απλά να μιλάς στον τοίχο. Αλλά ο ίδιος δεν έκανε ποτέ την προσευχή πρακτική. Αλλά δεν έχει βίωμα, άρα δεν έχει γνώση αυτού που ισχυρίζεται. Μιλάει, χωρίς να ξέρει.
Κάποιος λέει οτι στην επόμενη ζωή θα τρώει ρύζι με 79 παρθένες. Όμως δεν έχει καμία εμπειρία αυτού του πράγματος, άρα δεν έχει Γνώση αυτού που ισχυρίζεται.
Και πάει λέγοντας.

Gabriell
29-11-12, 11:16
H Γνώση και η εμπειρία, είναι συνώνυμες

Raistlin
29-11-12, 14:54
Αυτά είναι προπαγάνδα για να επαναπαύονται όσοι έχουν την τάση να επαναπαυτούν.
Όχι οτι δεν υπάρχουν κίνδυνοι, υπάρχουν, αλλά αν σε κάθε καινούρια ανακάλυψη δεν υπήρχε κάποιος να ρισκάρει, κάποιος που να έχει αρ@@ να το πούμε έτσι, τότε θα ήμασταν ακόμα στην εποχή των σπηλαίων. Για την ακρίβεια το πιο πιθανό είναι οτι δεν θα υπήρχαμε καν σαν είδος. Οπότε η πρακτική, απο τον κάθε άνθρωπο, είναι κάτι δεδομένο.

Φίλε Gabriel, δεν είναι προπαγάνδα, είναι η αλήθεια και υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που από την πρακτική προέκυψε η πλάνη. Δεν αποτρέπω κανέναν να ασχοληθεί με διάφορες πρακτικές (ακόμα και να διαφωνώ με αυτές), αυτό που κάνω είναι να προειδοποιώ για επιφυλακή και εγρήγορση, δεν πας στον πόλεμο χωρίς όπλα, ούτε έχοντας την αίσθηση ότι πας εκδρομή, αλλά και η υπερβολική αυτοπεποίθηση μπορεί να αποβεί καταστροφική. Πόσο μάλλον όταν δεν γνωρίζεις με τι έχεις να κάνεις (και δεν μιλάω για πολιτισμικά και τεχνολογικά επιτεύγματα, αυτά είναι τελείως διαφορετικό κεφάλαιο).

H Γνώση και η εμπειρία, είναι συνώνυμες
το ίδιο ισχύει και για τη πλάνη και την εμπειρία, και την ανοησία και την εμπειρία... κυρίως στα πνευματικά.

Gabriell
29-11-12, 16:13
Φίλε Gabriel, δεν είναι προπαγάνδα, είναι η αλήθεια και υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που από την πρακτική προέκυψε η πλάνη. Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, για αυτό πιστεύω οτι αυτοί που ασχολούνται με τα μεταφυσικά, θα πρέπει να είναι όλοκληρωμένοι άνθρωποι. Ολοκληρωμένοι, πλήρης, γεμάτοι...
Αυτοί που έχουν απωθημένα, επιθυμίες... όλα αυτά παραπλανούνε και είναι οι βαθύτερες αιτίες πολλών προβλήμάτων.
Κάποιος που θα ασχοληθεί με αυτά, πρέπει να είναι ήδη "ολόκληρος" να μην περιμένει απο αυτά να κερδίσει κάποια ικανοποίηση, καταξίωση, κτλπ, να μη περιμένει να του καλύψουν τα κενά.
Βέβαια, δεν γίνεται κάποιος να είναι τέλειος, αλλά κάποιος που έχει ένα μεγάλο ποσοστό "unlived life", καλό θα ήταν να καλύψει πρώτα αυτό το κενό, και μετά να μπει στον κόσμο του μεταφυσικού. Κατα τη γνώμη μου πάντα.
Και άνθρωποι ψυχολογικά ανισόρροποι πρέπει να προσέχουν πολύ. Πάνω στην ανισορροπία μπαίνουν όλα τα κακά.

Απο κει και πέρα οι άνθρωποι ειναι μουλιασμένοι στον φόβο. Φόβο απο τα μίντια, φόβο απο τη θρησκεία, φόβο απο τη κοινωνία κλπ... Αυτό πρέπει να σταματήσει.

Αλλά αρκετά ξεφύγαμε από το θέμα :)

Gabriell
29-11-12, 16:26
Δεν αποτρέπω κανέναν να ασχοληθεί με διάφορες πρακτικές (ακόμα και να διαφωνώ με αυτές)Μπορείς να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα;

Raistlin
29-11-12, 19:15
Εννοείς παράδειγμα πρακτικής? Σε περίπτωση που δεν εννοούμε το ίδιο αναφέρομαι σε οποιονδήτοτε τρόπο με τον οποίο κάποιος πιστεύει ότι μπορεί να εξελιχθεί πνευματικά (πχ προσευχή, διαλογισμό, υπνωτισμό, εναλλακτικές θεραπείες κλπ)

Gabriell
29-11-12, 22:10
Εννοείς παράδειγμα πρακτικής? Σε περίπτωση που δεν εννοούμε το ίδιο αναφέρομαι σε οποιονδήτοτε τρόπο με τον οποίο κάποιος πιστεύει ότι μπορεί να εξελιχθεί πνευματικά (πχ προσευχή, διαλογισμό, υπνωτισμό, εναλλακτικές θεραπείες κλπ)Επομένως, διαφωνείς με τον διαλογισμό, την προσευχή, τις εναλλακτικές θεραπείες κλπ...;

Raistlin
29-11-12, 23:02
Επειδή έχουμε ξεφύγει εντελώς πλέον από το αρχικό θέμα, (και κοντεύει να πάρει την μορφή τσατ) ευχαρίστως αν θες να αναλύσουμε περισσότερο αυτές τις σκέψεις μέσω π.μ. ή άλλου θρεντ. Και για να κλείσω απαντώντας στην τελευταία ερώτηση σου, αποδέχομαι την Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη.

naeb
30-11-12, 00:07
Φυσικά δεν είναι απαραίτητη η χρήση τέτοιων πρακτικών.
Όταν όμως κλείνεις την πόρτα σε αυτές η προσωπική μου άποψη είναι οτι χάνεις και τη δυνατότητα για βαθύτερη ανάγνωση των συμβόλων.

Ο σταυρός είναι το μέγιστο σύμβολο του Χριστιανισμού, ο ανεστραμμένος σταυρός των σατανιστών.

Ο σταυρός χρησιμοποιείται ως σύμβολο πριν τον Χριστιανισμό.
Ο "εσωτερικός" συμβολισμός του δίνει ένα διαφορετικό (πολύ υψηλό) νόημα στο γεγονός της σταύρωσης.

Raistlin
30-11-12, 00:58
Φυσικά δεν είναι απαραίτητη η χρήση τέτοιων πρακτικών.
Όταν όμως κλείνεις την πόρτα σε αυτές η προσωπική μου άποψη είναι οτι χάνεις και τη δυνατότητα για βαθύτερη ανάγνωση των συμβόλων.
Για <βαθύτερη ανάγνωση> και χρήση αυτών, ναι (για όποιον θεωρεί σημαντική την λεπτομερή ενασχόληση με αυτά). Δεν είπα κάτι διαφορετικό για αυτήν την περίπτωση, (αν και θεωρώ το συγκεκριμένο θέμα και αρκετά πολιτισμικό, πέρα του μυστικισμού.)

Ο σταυρός χρησιμοποιείται ως σύμβολο πριν τον Χριστιανισμό.
Ο "εσωτερικός" συμβολισμός του δίνει ένα διαφορετικό (πολύ υψηλό) νόημα στο γεγονός της σταύρωσης.
Δεν είπα ότι είναι αποκλειστικότητα των Χριστιανών (το σχήμα) αλλά ο συμβολισμός που του αποδίδεται, όπως είπες. Αυτό ισχύει και για κάθε σύμβολο.