PDA

Επιστροφή στο Forum : Ατια στο Αίγιο


SAM_502
24-09-12, 07:40
Μια ενδιαφέρουσα είδηση απο τη ζούγκλα για ατια στο αίγιο.Εαν κάποιος μένει στη περιοχή και μπορεί να μας πεί κατι παραπάνω για το συμβάν

http://www.zougla.gr/greece/article/agnostou-taftotitas-iptamena-antikimeno-sto-egio

http://www.zougla.gr/greece/article/nes-mazikes-anafores-gia-atia-sto-egio

sceptic
24-09-12, 10:05
Μετεωρίτης

δέστε κάτι παρόμοιο που εθεάθει στην αγγλία

http://youtu.be/df89jhMjLXY

SAM_502
24-09-12, 10:15
@sceptic

ναι αλλά σύμφωνα με της μαρτυρίες

Το αγνώστου ταυτότητας αντικείμενο παρέμεινε για αρκετή ώρα πάνω από το ύψος της Εθνικής Οδού Πατρών-Κορίνθου, παίρνοντας αργά και σταδιακά ύψος στον ουρανό!

«Όπως στεκόμουν στην άκρη του δρόμου, ένα περιπολικό της αστυνομίας σταμάτησε δίπλα μου για έναν τυπικό έλεγχο. Τους το έδειξα και οι αστυνομικοί αναρωτήθηκαν με τη σειρά τους για το περίεργο αυτό ουράνιο αντικείμενο, χωρίς να μπορούν να δώσουν κάποια εξήγηση. Αυτό τότε ανέπτυξε ταχύτητα και πέταξε σχεδόν πάνω από το σημείο στο οποίο βρισκόμασταν».

sceptic
24-09-12, 10:24
παρέμεινε για αρκετή ώρα πάνω από το ύψος της Εθνικής Οδού

είναι πολύ σχετικό αυτό, στο βίντεο από τη βόρια αγγλία φένεται να είναι πολύ ώρα όντως αν συνυπολογίσεις την αίσθηση δέους η οποία αλλάζει την αίσθηση του χρόνου. Πάντως ότι και να ήταν αυτό στο αίγιο φένεται φαντασμαγορικό.

AVATARGR
28-09-12, 13:16
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SAM_502 πολύ ενδιαφέρον έχει αυτό το θέμα.....
Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται και κάποιο βίντεο αλλά γνωρίζω πως
είναι δύσκολο κατι τέτοιες στιγμές να πας να βρείς κάμερα το πολύ πολύ
καμιά φωτό και τίποτα παραπάνω....

Βέβαια υπάρχει μια διαφορά με το βίντεο που παρουσίασε ο φίλος sceptic
αλλά υπάρχει μια διαφορά πως υπάρχει ουρά ενώ στο άλλο όχι....

Απλά αυτό με βάζει σε σκέψεις.....

Εδώ και αρκετά χρόνια ο Κορινθιακός γίνεται θέατρο τέτοιων θεάσεων...

Ευχαριστώ.

sceptic
28-09-12, 14:46
Από τη περιγραφή του μάρτυρα που μπορεί κανείς ν ακούσει στο συγκεκριμένο site μία εξήγηση είναι ότι πρόκειτε για διατημικό σκουπίδι (μάλον μεγάλου μεγέθους) το οποίο μπήκε στην ατμόσφαιρα. Η φωτογραφίες δείχνουν επίσης ένα κυρίως κομμάτι και μολλά μικρά γύρω κάτι που ενισχύει την άποψη αυτή.

AVATARGR
28-09-12, 15:40
Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλε sceptic από ότι άκουσα και πάλι και αναφέρει πως δεν του φαινόταν
για μετεωρίτης γατί δεν είχε ουρά πίσω.....

Βέβαια η φώτο δείχνει γύρο πως υπάρχουν κάποια άλλα γύρο και μάλλον
είναι δίπλα του και όχι πίσω του που εάν συμβαίνει αυτό αλλάζουν πολλά...

Βέβαια θα επαναλάβω πως εδώ και αρκετά χρόνια έχουν γίνει διάφορες
θεάσεις σχετικές ή παρόμοιες στην ευρύτερη περιοχή....

Ευχαριστώ.

SAM_502
28-09-12, 20:32
Δε θα συμφωνήσω με τον σκέπτικ αν και δεν αποκλείω τίποτα.

Θα συμφωνήσω με τον αβαταρ ως προς το οτι έχουμε πάρα πολλές υποθέσεις στη περιοχή αυτή,και πολύ λίγη πληροφόρηση

Και θα πω επιπλέον οτι για άλλη μια φορά μένουμε με κάποια φώτα στον ουρανο απο ένα πολυ περίεργο φαινόμενο το οποίο δεν θέλει να αποκαλυφθεί.

no slave
28-09-12, 22:29
Βασικα σε ολο αυτο το θεμα με τα ΑΤΙΑ με απασχολει το εξης:
Ας υποθεσουμε οτι ειναι εξωγηινοι,τοτε αυτοι ειτε θελουν,ειτε δεν θελουν να αποκαλυφθουν.Προφανως αν ισχυε το πρωτο θα ειχαμε ηδη επαφες μαζι τους αρα κλινω προς το δευτερο.Ναι αλλα ετσι εμφανιζονται σαν χαζοι αφου καταφερνουν να γινουν ορατοι απο οποιονδηποτε πυκνα συχνα!

Ακομη και αν υπηρχε μια τριτη εκδοχη-οτι θελουν δηλαδη να δηλωσουν την παρουσια τους διακριτικα με σκοπο την εξοικειωση των ανθρωπων με την ιδεα της υπαρξης τους-τοτε ποσα χρονια χρειαζονται πια?Θεασεις ΑΤΙΑ υπαρχουν απο την "εποχη των δεινοσαυρων"!!

Υπαρχει κατα τη γνωμη σας τεταρτη εκδοχη ή εστω μια παρατηρηση στις παραπανω που παρεθεσα?

AVATARGR
28-09-12, 22:56
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SAM_502 ανέφερα την περιοχή αλλά δεν ανέφερα μια ποιό ευρύτερη
απο την Κασταλία πηγή που επεκτείνεται μέχρι και την ευρύτερη περιοχή
του Αιγίου και Αλκυονίδες....

Φίλος ερευνητής (συνταξιούχος πλέον) έχει τραβήξει πολλές φωτό που μια
και ασχολείται ερασιτεχνικά σε επικοινωνία που είχα μαζί του μου επιβεβαίωσε
για μια άλλη φορά πως η περιοχή που αναφέρω είναι ενδιαφέρουσα...

Ευχαριστώ.

SAM_502
29-09-12, 00:00
@noslave

φίλε "ελέυθερε" ομολογώ οτι με το ποστ αυτό είσαι διαβασμένος.Οι παρατηρήσεις σου σωστές.Το μυστικό βρίσκεται στης απαγωγές.Δεν εμφανίζονται σαν χαζοί όπως λες αν και αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου.

μια τριτη εκδοχη-οτι θελουν δηλαδη να δηλωσουν την παρουσια τους διακριτικα με σκοπο την εξοικειωση των ανθρωπων με την ιδεα της υπαρξης τους-τοτε ποσα χρονια χρειαζονται πια?


Δεν θέλουν την εξοικείωση μας.Πιο πολλύ μοιάζουν να μας καθοδηγούν σαν "δάσκαλοι".Αν είναι δάσκαλοι??Δε νομίζω.Ετσι το "παίζουν".Δε θα επεκταθώ μιας και η ερευνα που έχω κάνει μόνο σε τρελή εκδοχή βγάζει.

@avatargr

Φίλε μου καλέ δε μπορώ να σου απαντήσω μιας και ομολογώ οτι με τα του ελληνικού χώρου δεν έχω ασχοληθεί καθόλου,ξερω όμως για συχνές θεάσεις εκεί πέρα.Να συμπεράνω οτι κάπου εκεί υπάρχει μεγάλο σώμα νερού?κάποια μεγάλη λίμνη?και κάτι ακόμα.Σε αυτή τη περιοχή τι μεταλεύματα υπάρχουν?απο περιέργεια,μιας και επαναλαμβάνω οτι με τα του ελληνικού χώρου δεν εχω ασχοληθεί δυστυχώς.Ευχόμουν οτι με τη τελευταία θέαση αυτή κάποιος θα έγραφε κάτι.Ισως δε κοιτάμε πλέον ψηλά αλλα κάτω έτσι όπως μας έκαναν.

no slave
29-09-12, 13:55
SAM_502,
πραγματικος γριφος το παραπανω ποστ σου...

οσον αφορα τις απαγωγες δεν εχω ακουσει-διαβασει για καποιο στοιχειο που να τις ενισχυει ως γεγονος,περα απο τις χιλιαδες περιγραφες των απαχθεντων.Πραγματικα δεν γνωριζω ποσες απο αυτες ειναι αποτελεσμα απατης και παραπλανησεις,οπως και ποσες ειναι αποτελεσμα ενδογενους εμπειριας (κατασκευασμενη δηλαδη μεσα στον εγκεφαλο) ειτε λογω σχιζοφρενειας,ειτε λογω ψυχοτροπικων ουσιων ειτε οτιδηποτε αλλο.
Αν υποθεσουμε ομως οτι καποιες απο αυτες ειναι αληθινες,τοτε ποιο ειναι το μυστικο που επικαλεισαι?

Τελος τους αποκαλεις δασκαλους ή καλυτερα οτι ετσι νομιζουν εκεινοι για τον εαυτο τους.Προσωπικα δεν μπορω να αντιληφθω πως μπορουμε να διδαχθουμε απλως παρατηρωντας ενα φωτακι στον ουρανο να κανει σβουρες.
Κατι θελεις να πεις και διδσταζεις...
ειμαι "ελευθερος" οπως με αποκαλεσες και διατεθειμενος να μαθω περισσοτερα για την ερευνα σου και το "τρελο" σεναριο...

AVATARGR
29-09-12, 14:52
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου καλό θα είναι να επικεντροθούμε στο θέμα μας που είναι οι
πιθανές εμφανίσεις ΑΤΙΑ στο Αίγιο και βέβαια στην ευρύτερη περιοχή..
Εάν αρχίσουμε περί απαγωγών σε με γενικότερη βάση θα χαθούμε και βέβαια
θα βγούμε εκτός θέματος...
Εκτός και εάν υπάρχουν στοιχεία ή ενδείξεις πως στην περιοχή που συζητάμε
έχει γίνει απαγωγή.....
Μάλλον υπάρχει θέμα περί απαγωγών.

Ευχαριστώ.

no slave
29-09-12, 15:12
καλησπερα AVATARGR,
θεωρω πως μια θεαση ΑΤΙΑ εχει την ιδια βαρυτητα ειτε συμβαινει στο Αιγιο,ειτε στον πυργο της Ηλειας,ειτε στη βαρκελωνη.
Το ζουμι της υποθεσης ειναι αν τα ΑΤΙΑ ειναι εξωγηινα οντα ή κατι αλλο και για να αρχισουμε να κλεινουμε προς μια κατευθυνση πρεπει να δουμε το ζητημα σφαιρικα.Δεν εχει και τοσο νοημα να συζηταμε μοναχα αν στο Αιγιο εχει "φωλια"!

AVATARGR
29-09-12, 15:45
Πάλι εδώ....

Φίλε μου no slave η αναφορά μου για την διαφοροποίηση που γίνεται στο
θέμα έχει σαν σκοπό να μην βγούμε απο το θέμα....
Αλλά δεν είναι ο μόνος λόγος αλλά και να εστιαστούμε στην εμφάνιση των
ΑΤΙΑ στην περιοχή ή και στην ευρύτερη περιοχή που αναφερόμαστε....

Αλλά θα τα αλλάξει όλα εάν έχουμε κάποια στοιχεία (ενδείξεις) για απαγωγή και τότε το συζητάμε.

Εάν δεν έχουμε απαγωγή και το βάλουμε στην συζήτηση θα χαθούμε.....
Είναι μια βασική αρχή στις αναζητήσεις να μην βάζεις θέματα που δεν
υπάρχουν....

Ευχαριστώ.

SAM_502
23-10-12, 19:21
φίλε noslave εγω θα σου πω το αντίθετο.Εστω οτι έχεις άπειρες ώρες βίντεο που καταγράφουν καθαρά κάποιο αντικείμενο.Τι θα έχεις μάθει στο τέλος της μέρας?οτι έχει 50 βίδες 40 παξιμάδια κλπ κλπ.Η αλήθεια βρίσκεται(οχι στους sex pistols) αλλά στους απαχθέντες.Και οχι δε πρόκειται περι παραισθήσεων,οχι σε όλες της πρειπτώσεις.