PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ


AVATARGR
03-03-13, 18:26
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ....

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Σίγουρα θα σας φανεί περίεργο η σύνδεση αυτή και εννοώ πάντα του
Πολιτισμού και των Σκουπιδιών που παράγει μιά Κοινωνία....
Είναι μια άποψη πως ότι τα σκουπίδια που παράγει κάθε κοινωνία
αποκαλύπτουν και τον πολιτισμό της....
Γιατί πολιτισμός δεν είναι μόνο οι Ιδέες η Φιλοσοφία οι Τέχνες αλλά
και τα σκουπίδια..
Αλλά δεν είναι μόνο τα σκουπίδια αλλά και πού τα πετούν....
(Το δεύτερο θα σας κάνει φίλοι μου να διαπιστώσετε το μέγεθος του
Φαρισαϊσμού της Κοινωνίας μας και του Πολιτισμού μας)..
Πολιτισμός είναι να μην πετάς τα σκουπίδια έξω από σκουπιδοτενεκέ
να πετάς τα ανακυκλώσιμα στον ειδικό κάδο και όχι απλά όπου
βρούμε επίσης να μην πετάμε τις σακούλες απο το μπαλκόνι και
όποιον πάρει ο χάρος είναι σύνηθες φαινόμενο στην Αθήνα τα
ιπτάμενα σκουπίδια!!!!!!!!

Αυτά (και άλλα πολλά) με έκαναν να ψάξω το θέμα αυτό και πιστεύω
πως θα σας κάνει πραγματικά να απορήσετε πως τα σκουπίδια
δείχνουν με καθαρό τρόπο πως είναι αποκαλυπτικά....

Όχι βέβαια όχι μόνο για την Ελληνική κοινωνία αλλά και στο σύνολο του
Πολιτισμού μας...
Βέβαια μέσα απο το διάβα των προβληματισμών μας και της παρουσίασης
που κάνω θα δημιουργηθούν απορίες και ερωτήματα....
Θα αρχίσω με το πρώτο στοιχείο την συμπεριφορά τοποθέτησης

Ο αυξανόμενος όγκος των σκουπιδιών με τρομακτικό τρόπο έχει να κάνει
με την παραγωγή "πραγμάτων μιας χρήσης" (χαρτομάντιλα, σακούλες,
συσκευασίες-γυαλί, σίδερο,αλουμίνιο χαρτί -βλέπε δένδρα κλπ).

Αυτή η αντίληψη προωθήθηκε αμέσως μετά το Β. Π. Πόλεμο σαν κάτι που
διευκολύνει την καθημερινή ζωή των ανθρώπων από τη μια μεριά και
δημιουργεί θέσεις εργασίας από την άλλη.
Αυτό ήταν το ζητούμενο...

Όμως μια Οικονομία που παράγει ‘αγαθά μιας χρήσης’, βρίσκεται σε τροχιά
σύγκρουσης με τα γεωλογικά όρια-αντοχές του πλανήτη μας.
Εκτός από το γεγονός ότι τα σκουπίδια μεταφέρονται τώρα πια σε όλο και
πιο μακρινές χωματερές έξω από τις πόλεις, οι κοινωνίες μας μπαίνουν στην
εποχή του ακριβού πετρελαίου, το οποίο χρησιμοποιείται για να
κατασκευαστούν και να μεταφερθούν αυτά τα ‘προϊόντα της μιας χρήσης’.

Επίσης, καθώς εξαντλούνται ταχύτατα οι πρώτες ύλες και τα καύσιμα ίσως
τώρα πια σε ένα όχι και τόσο μακρινό μέλλον να μην υπάρχει τόσος
μόλυβδος, κασσίτερος, χαλκός, σίδηρος ή βωξίτης ώστε να στηριχτεί αυτή η
σπάταλη οικονομία για περισσότερο από μία ή δύο γενιές.....
Οι πρώτοι που αντιμετωπίζουν το θέμα γιατί το βρίσκουν μπροστά τους κάθε
μέρα είναι οι δήμοι αλλά και τα Κράτη...

Συνεχίζεται...

Ευχαριστώ.

Viper
06-03-13, 21:27
Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα καθώς σε μια μικρή μου αναζήτηση, ανακάλυψα πως όχι μόνο αποκαλύπτεται μια ολόκληρη καταναλωτική κουλτούρα από τα σκουπίδια αλλά και χτίζονται και συντηρούνται μεγάλες κοινωνικές ομάδες από αυτά. Στο Μπαγκλαντές που θεωρείται το φτωχότερο κράτος μετά την Αιτή τα σκουπίδια αποτελούν όχι μόνο μέσω επιβίωσης αλλά και βιοπορισμού ως εμπορική δραστηριοποίηση. Χιλιάδες ανθρώπων ζουν, κοιμούνται, καταναλώνουν και εμπορεύονται σκουπίδια. Στον αντίποδα στην πολιτισμένη Ευρώπη, ακτιβιστές και οικολόγοι υποστηρίζουν ένα νέο ρεύμα τα τελευταία χρόνια όπου ανασύρουν από τα σκουπίδια αγαθά που δεν είναι "χαλασμένα" αλλά δεν πληρούν τις προυποθέσεις ομοιομορφίας των παραγωγών τους. Αυτό το τελευταίο με έβαλε σε πολλές σκέςψεις...

AVATARGR
07-03-13, 13:20
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Viper με γύρισες πολλά χρόνια πίσω όταν είχα διαβάσει μια μελέτη που
είχαν κάνει κάποιοι κοινωνιολόγοι εάν δεν με απατά η μνήμη μου που
είχε σαν θέμα πως κάποιοι μέσα απο τα σκουπίδια μπορούσαν να βγάλουν
τις διατροφικές συνήθειες ενός λαού και όχι μόνο....

Ακόμα και απο τα περιοδικά βιβλία που πετάμε βγάζουν κάποια πολιτισμικά
στοιχεία και αυτό που τότε (πρίν απο 15 χρόνια περίπου) μου φάνταζε
εξωπραγματικό και νά που δεν ήταν....

Ακόμα παίζει ρόλο και ο τρόπος τοποθέτησης των σκουπιδιών απο τους
πολίτες μέσα στους κάδους....
Που δυστυχώς εδω στην Αθήνα τουλάχιστον είτε είναι γεμάτοι ή όχι τα
σκουπίδια τα βάζουμε εκτος κάδου....

Ποιό παλιά είχε γίνει και θέμα κάποιοι που τα μπαλκόνια τους ήταν προς τον
δρόμο το θεωρούσαν σωστό να τα πετανε απο τα μπαλκόνια τους και
βέβαια να πέφτουν σε οροφές αμαξιών να ανοίγουν και κάποια να πηγαίνουν κοντά τούς κάδους....

Βέβαια για την ανακύκλωση ούτε λόγος να γίνεται διότι οι κάδοι της
ανακύκλωσης περισσότερο διακοσμητικό ρόλο έχουν ή απλά
χρησιμοποιούνται σαν κοινοί κάδοι ...

Ακόμα και εταιρείες που είχαν αρχίσει να έχουν θεσμοθετήσει καποιες
αρχές για ανακύκλωση δυστυχώς και αυτές τις έχουν εγκαταλείψει...

Εν τέλει όλα συνηγορούν πως κάποια πράγματα στην Ελλάδα και όχι μόνο
σε εμάς αλλά και αλλού είναι πολύ επιφανειακά και αυτό είναι το χειρότερο.

Ευχαριστώ.

OANNHSEA
07-03-13, 18:00
Αυτό το τελευταίο με έβαλε σε πολλές σκέςψεις...

Οι σκέψεις που σε έβαλε είναι πολύ λίγες...
Για να καταλάβεις: στις χωματερές της Ελλάδας υπάρχουν υλικά που κοστίζουν πάνω από 10 δις ευρώ...
Και για να το κάνω πιο απλό:
Το χαρτί ανακυκλώνεται, όχι όμως κατά 100%...
Το αλουμίνιο, το σίδηρο και τα άλλα μέταλλα το ίδιο.
Από εκεί και πέρα όμως;

Έχουμε κάθε χρόνο μερικά εκατομμύρια τόνους πλαστικού στις χωματερές - πλαστικό που μπορεί να ανακυκλωθεί ή να γίνει και πάλι πετρέλαιο... Με το πρώτο εργοστάσιο που έκανε το πλαστικό πετρέλαιο στα 1975 θα περίμενε κάποιος σήμερα να μην υπάρχει πλαστικό στις χωματερές.
Συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο...

Έχουμε κάθε χρόνο πολύ υλικό από κεραμοποιίες. Αυτό το υλικό μπορεί να μαζευτεί και να ξαναγίνει υλικό τούβλων. Στο εξωτερικό υπάρχουν κάποιες τέτοιες μονάδες - στο εξωτερικό μιλάμε...

Οι οργανικές ύλες μπορούν να μαζευτούν και να γίνουν ενέργεια μέσω βιοαερίου και όχι μόνο - στο εξωτερικό το κάνουν Στο εξωτερικό, γιατί στην Ελλάδα η ενέργεια είναι πάμφθηνη και είμαστε λάρτζ τύποι...

Στις χωματερές πετούσαν τόσα χρόνια οι δήμοι τα κλαδέματα τους. Τα κλαδέματα που μπορούσαν να γίνουν άνετα πέλετ και να καίγονται σε δημόσια κτίρια ώστε να μην πληρώνει το δημόσιο και οι δήμοι χρήματα.
Ναι, αλλά οι πολιτικοί της Ελλάδας δεν θα έπαιρναν έτσι μίζες από τα πετρελαϊκά συμφέροντα...

Πέρα από την αξιοποίηση των σκουπιδιών, θα μπορούσε να γίνει άμεσα μείωση των σκουπιδιών που παράγονται... Κάποια μείωση από το 1980 έχει γίνει, αλλά μόνο λόγω οικονομίας των εταιρειών παραγωγής - π.χ. πιο λεπτά πλαστικά μπουκάλια.
Όμως για κοιτάτε τις συσκευασίες κορν φλέικς. Γιατί έχουν χάρτινο κουτί από έξω και μία συσκευασία μέσα; Μα γιατί το κορόιδο πρέπει να δει χρώματα και μέγεθος για να το πάρει...
.

AVATARGR
09-03-13, 13:03
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Ο φίλος OANNHSEA στην απάντησή του μας δίνει με ένα συνοπτικό τρόπο
την αξία που έχουν τα σκουπίδια όσο παράδοξο και να ακούγεται.....
Οι πληροφορίες είναι σημαντικές όχι μόνο για το μέλλον της Πατρίδας μας
αλλά και γενικότερα του Πλανήτη μας......

Αυτό που αναφέρει ο OANNHSEA θυμήθηκα μια κουβέντα που είχα με
κάποιους μετανάστες απο την Αυστραλία όπου η συζήτηση είχα ανοίξει λόγο
της πληθώρας των σκουπιδιών που υπήρχαν στην τουριστική περιοχή και
πραγματικά έδινε μια εικόνα ντροπής.....

Οι μετανάστες αυτοί ήταν απο την περιοχή όπου και μου ανέφεραν πως
στην Αυστραλία ο δήμος που έμεναν είχε πουλήσει τα σκουπίδια !!!!!!!!!!!!

Βέβαια εγώ γέλασα και μου διευκρίνισε πως πλέον δεν πληρώνουν για την
αποκομιδή την σκουπιδιών και αποδείχτηκε πως τα σκουπίδια είναι χρυσάφι
όσο και να ακούγεται οξύμωρο..
Και νά που ήλθε με στοιχεία ο φίλος OANNHSEA να το επιβεβαιώσει....

Ήδη αρκετά από αυτά έχουν γίνει πραγματικότητα....
Εμείς βέβαια ως Κράτος αλλά και ως Λαός ζούμε μάλλον σε άλλο Πλανήτη...

Δεν θέλουμε ΧΥΤΑ αλλά χωματερές έχουμε παντού σε ρέματα σε ποτάμια
χειμάρρους και όπου βρούμε τα πετάμε.....

ΑΡΧΑΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΘΑΝΑΤΟ και τα σκουπίδια μας παντού.....

Θα πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους πως Πολιτισμός δεν είναι μόνο τα
Μνημεία (όλων των τύπων) των προγόνων μας αλλά θα πρέπει και εμείς
να αποδείξουμε πως είμαστε άξιοι απόγονοι...

Εξάλλου και το λεχθέν στον Επιτάφιο του Περικλέους είναι πάντα
επίκαιρο....
Φιλοκαλοῦμέντε γὰρ μετ' εὐτελείας καὶ φιλοσοφοῦμεν ἄνευ μαλακίας (μαλθακότητα)

Ευχαριστώ.

OANNHSEA
09-03-13, 22:13
Αυτό που συνέβαινε με τα σκουπίδια ( και συνεχίζει να συμβαίνει στην μεσαιωνική Ελλάδα ) είναι η ίδια η επιθυμία των ανθρώπων να καταστούν "πολιτισμένοι" - με την ευρύτερη έννοια.
Πάρτε για παράδειγμα το πρωινό ενός φτωχού πολίτη της Ελλάδας του 1900, ενός του 1990 και ενός σημερινού. Ο σημερινός θα πάρει καφέ στο χέρι από κάποιο κατάστημα και ίσως και μία τυρόπιτα = συσκευασία του καφέ, καλαμάκι, χαρτί τυρόπιτας για τα σκουπίδια. Ο πολίτης του 1990 θα έφτιαχνε καφέ σπίτι και θα έτρωγε κάτι στο σπίτι, συνήθως νυφάδες καλαμποκιού = μία συσκευασία του καφέ την εβδομάδα, ένα γκαζάκι την εβδομάδα και γενικά τα σκουπίδια ήταν της εβδομάδας. Ο πολίτης του 1900 δεν είχε καφέ, είχε τσάι βουνού σε ένα ντορβά και για πρωινό, ψωμί, ελιές και τυρί = σκουπίδια μηδέν και ότι περίσσευε πήγαινε στις κότες...

Γιατί λοιπόν πρέπει ο πολίτης του σήμερα να τα αγοράζει όλα και όχι να τα φτιάχνει ο ίδιος; Πόσο δηλαδή κουραστικό είναι π.χ. να φτιάξει κάποιος να τον καφέ σπίτι του και να τον πάρει σε ένα επαναχρησιμοποιούμενο δοχείο στη δουλειά του; Ή μήπως τελικά αυτό που κρύβεται από πίσω από τον πόθο μας για νεωτερισμό είναι:
Ο αυξανόμενος όγκος των σκουπιδιών με τρομακτικό τρόπο έχει να κάνει με την παραγωγή "πραγμάτων μιας χρήσης"

Από εκεί και πέρα έχει προωθηθεί με έντεχνο τρόπο στις μάζες ότι τα σκουπίδια είναι κάτι το μιερό, κάτι με το οποίο δεν πρέπει κανείς να ασχολείται μαζί του.
Εάν σας έλεγα π.χ. για ανακύκλωση χαρτιού το 1980, θα γελάγατε.
Όχι μόνο εσείς...
Υπήρχε ειδικός νόμος που ουσιαστικά ποινικοποιούσε την συλλογή υλικών προς ανακύκλωση!!! Υπήρχαν πολλοί ρακοσυλλέκτες που είχαν καταλήξει φυλακή για χρόνια με αυτό το νόμο...
O yes....
Ένας νόμος που άλλαξε μετά το 1985 - μετά από πιέσεις φυσικά της ΕΟΚ...

Το φαινόμενο δεν είναι μόνο ελληνικό, απλά στην Ελλάδα το παραχέζουν πάντα, γιατί τις κυβερνήσεις τις ελέγχουν τα οικονομικά συμφέροντα.
Για να σας δώσω να καταλάβετε πόσο βαθιά σας ελέγχουν, θα δώσω δύο παραδείγματα:
α) Το πρώτο το έδωσε ο AVATARGR: ο δήμος δίνει τα σκουπίδια αλλού και πληρώνεται για αυτά. Σε κάποιες πόλεις όμως έχουν πάει το θέμα παραπέρα: δημοπρατούν τα σκουπίδια της πόλεως και ο ιδιωτικός φορέας τα παίρνει με δικά του μέσα. Με λίγα λόγια και ο δήμος παίρνει χρήματα και δεν πληρώνει ανθρώπους και οχήματα για την αποκομιδή των σκουπιδιών. Πληρώστε εσείς σαν καλά κοροϊδα ένα σκασμό χρήματα στους δήμους για το σκοπό αυτό...
β) Πέρα από αυτό από το 2000 σε κάποιους δήμους αποφασίστηκε οι πολίτες να πληρώνουν τα σκουπίδια που παράγουν σύμφωνα με το βάρος τους. Ε λοιπόν μέσα σε 5 χρόνια, η ποσότητα των σκουπιδιών είχε πέσει στο μισό!!!
Γιατί;;;;;
Γιατί σε αυτούς του δήμους μεγαλούργησε επιπρόσθετα η ανακύκλωση σε αντίθεση με τους όμορους δήμους;
Αρχίζετε να καταλαβαίνετε μήπως το γιατί;

Πέρα από αυτό και για να δώσω να καταλάβετε πόσο μακριά μπορεί να πάει το θέμα που ονομάζεται "σκουπίδι" θα δώσω ένα λίνκ.
Ζητώ συγγνώμη από τον AVATARGR που θα περιαυτολογήσω, αλλά δεν μπορώ να φέρω όλο το θέμα εδώ στη συζήτηση....

http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=45&id=56778&Itemid=53
.

AVATARGR
10-03-13, 19:54
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε OANNHSEA δυστυχώς με αυτά που διαβάζω διαπιστώνω με θλίψη πως
είμαστε πίσω με τα προσωπικά συμφέροντα πάνω απο το ΚΟΙΝΌ ΚΑΛΌ.....

Για μια άλλη φορά αποδεικνύεται πόσο μικρόψυχοι είμαστε για τον τόπο που
ζούμε και για την Ιστορία μας χωρίς δυστυχώς να κάνουμε για το σήμερα
κάτι.....

Βέβαια να φωνάζουμε πώς κάποιοι άλλοι θέλουν το κακό μας....
Εμείς είμαστε αθώοι των ευθυνών μας!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ.

anna.
10-03-13, 20:14
Δυστυχώς όλα ξεκινάνε πρωτα απο εμάς. Εμείς δεν έχουμε την ανάλογη παιδεία να συμπεριφερθουμε με πνευμα ( ανακύκλωσης ) όταν πεταμε τα τσιγάρα από το αμάξι η καθαριζουμε το τασακι του αυτοκινήτου οπου βρούμε... Μου έτυχε σε ταξίδι να πετάξει ο νταλικιερης ένας κουτί μπύρας απο το παράθυρο του. Ηταν βράδυ και ήρθε κατευθείαν στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου μου παραλίγο να είχα ατύχημα...Τα καλοκαίρια στις παραλίες γίνεται ο κακός χαμός.. Ψυνουνε, πίνουν, τρώνε και φυσικά ξεχνάνε να πάρουνε τα σκουπίδια μαζί τους!!!!!!!!! Γιατί όμως ????? Γιατί φυσικά κανεις δεν μιλάει κανεις δεν ελενχει.. Εαν υπήρχαν πρόστιμα για όλες αυτές τις ατασθαλίες πιστεύω όλοι θα ειχαμε καλύτερη συμπεριφορά.. Να μην ξεχάσω να αναφέρω και το γελοίο της υπόθεσης οπου οι κάδοι σκουπιδιών μεταφέρονται ανάλογα τις θέσεις πάρκινγκ που θέλει ο καθένας να εξασφαλίσει.. Παιδεία δυστυχώς σε απουσία..........

AVATARGR
12-03-13, 21:26
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη anna. δεν θα διαφωνήσω σε αυτά γιατί πολλές φορές μου έχουν
πετάξει στο παρμπρίζ του αμαξιού μου...
Αλλά δεν νομίζω πως είναι μόνο παιδείας αλλά είναι και θέμα επιβολής των
νόμων και Δικαιοσύνης...

Στο εξωτερικό δεν έχουν πολλά τέτοια δεν είναι μόνο η παιδεία αλλά ο
ΝΟΜΟΣ επιβάλετε σε άλλες χώρες.....

Θα σας παρουσιάσω μια φωτό σχετικά με τα σκουπίδια και πιστεύω πως είναι
πραγματική....
Το βίντεο που σας παρουσιάζω γυρίστηκε στο σύμπλεγμα των
νήσων Midway , γνωστό και ως Pihemanu , το οποίο βρίσκεται στον
Ειρηνικό Ωκεανό , βορειοδυτικά της Hawaii , 3.200 χιλιόμετρα από
την πλησιέστερη ηπειρωτική ακτή.Στο συγκεκριμένο το νησί , δεν ζει
κανείς εκτός από τα πουλιά , αλλά.....παρατήρησε τι συμβαίνει!
Αυτό το έλαβα απο εμαιλ......

http://www.midwayfilm.com/

Ευχαριστώ.

ecco
12-03-13, 22:41
σκουπιδια και πολιτισμος.αυτες οι δυο λεξεις ταιριαζουν τοσο πολυ
τι σημαινει πολιτισμος;παω να ανοιξω κανα λεξικο γιατι δεν θυμαμαι


το θεμα αυτο μου θυμησε αυτη την σκηνη
απο την ταινια idiocracy

www.dailymotion.com/video/xwi4y_the-great-garbage-avalanche-of-2505_fun#.UT-OhS98LRk

AVATARGR
13-03-13, 00:41
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε ecco σκουπίδια και Πολιτισμός είναι κάτι αντίστοιχο που λέμε πως αυτό
που τρώς αυτό είσαι και σε αυτό το θέμα μας είναι αυτά που πετάς ο τρόπος
που τα πετάς αυτό είσαι.....

Μολύνουμε βρομίζουμε και δεν μας ενδιαφέρει δεν βλέπεται παράδειγμα
που σήμερα λέχθηκε απο την τηλεόραση πως τα χρήματα ήλθαν από την ΕΕ
αλλά δεν βρήκαμε χώρους για κατασκευή ΧΥΤΑ και εάν δεν αρχίσουν έργα,
τα χρήματα θα χαθούν και θα αρχίσουν πρόστιμα!!!!!!!!!!!!!

Βέβαια δεν θέλουν ΧΥΤΑ αλλα τις παράνομες χωματερές που υπάρχουν
ακόμα δεν τους ενδιαφέρουν ???????

Φωνάζουν για τον τουρισμό αλλά τα σκουπίδια που τα πετάνε σε γκρεμούς
και πάνε στην Θάλασσα και αυτά δεν τους ενδιαφέρουν ??????
Το βίντεο που παρέθεσα πιστεύω να δείχνει με τον καλύτερο τρόπο
τι συμβαίνει στα στομάχια των πουλιών φαντασθείτε τι γίνεται με τα ψάρια..

Ευχαριστώ.

anna.
13-03-13, 01:48
Φιλέ μου το μονο που μπορω να σκεφτώ είναι οτι τους ενδιαφέρει το σήμερα το τι θα φάμε ή θα αρπαξουμε απο τις διάφορες επιδοτήσεις αφήνωντας τον κοσμο στο έλεος του θεού.. Δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικά ποιο άρρωστο μυαλό θέλει τα σκουπίδια να βρωμιζουν τον τοπο του και την ζωή του κατ επέκτασιν??? Στα νησια τα παραμεθωρια οι κάτοικοι παλιά έκαιγαν τα σκουπίδια τους σε βαρέλια τώρα έρχεται το απορριμματοφορο για να πετάξει σε αυτοσχέδιες χωματερές που όντως τελικά καταλήγουν στην θάλασσα.. Να πούμε για τα λήμματα? Που καταλήγουν στα νησια???? Που να πιάσεις που να το αφήσεις δεν ξερω,φυσικά ενημέρωση για τα καλά της ανακύκλωσης και του χυτα πουθενά.. Μονο να φωναζουμε για τα μικρό κομματικά μας συμφέροντα και τίποτα παραπάνω, να περνάμε καλά ΤΩΡΑ το αύριο αδιάφορο.... Ας ελπίζουμε κάποια στιγμη να αλλάξουν τα πραγματα.

Viper
13-03-13, 06:56
Δυστυχώς θεωρώ ότι πλέον ένα κομμάτι του πολιτισμού είναι επιβαλλόμενα εξαγοράσιμο, για να μπορεί μια χώρα να "ανήκει" κάπου. Πρέπει επομένως να καταναλώνει, ό,τι παράγει η προστάτιδα χώρα. Το αν είναι σε θέση να διαχειρίζεται τόσο το τι καταναλώνει, όσο και τα υπολείμματα των προιόντων, μαρτυρά το επίπεδο συνείδησης που διαθέτει ένας λαός( συνείδησης που αφορά τις πραγματικές ανάγκες, την κατανάλωση, την οικολογική συνείδηση κ.λ.π) οι εικόνες που βλ΄επουμε καταμαρτυρούν το επίπεδο στο οποίο βρισκόμαστε..

OANNHSEA
13-03-13, 10:45
Ας ελπίζουμε κάποια στιγμη να αλλάξουν τα πραγματα.
Τι θα κάνουν Άννα;
Ούτε κατά διάνοια...

Βλέπετε οι άνθρωποι (και δη οι Έλληνες), απλά δεν ενδιαφέρονται για κάτι το οποίο είναι πέρα του χρονικού τώρα, εκτός εάν τους πιέσεις. Έτσι έχουν μάθει από τους γονείς τους και την κοινωνία, έτσι πράττουν.
Το παράδειγμα που έδωσα με τις πόλεις στις οποίες πληρώνεις σύμφωνα με τα σκουπίδια που παράγεις είναι χαρακτηριστικό. Τα σκουπίδια σε λίγα χρόνια μειώθηκαν στο μισό!!! Απόλυτα λογικό: κανένας δεν θέλει να πληρώνει για τα σκουπίδια του...
Όπως και με τα λήμματα της αποχέτευσης - το 1800 ήταν πολύτιμα σαν λίπασμα!!!, σήμερα είναι απλά κάτι ανεπιθύμητο.

Πέρα από αυτό θα σας δώσω την γενική ιδέα με μία ιστορία που μου είχε πει ένας νησιώτης πριν χρόνια.
Το 75 περίπου ένα ξύλινο κότερο από την βόρεια Ευρώπη έκανε τουρισμό στην Ελλάδα. Χτύπησε σε σκόπελο και βγήκε στο καρνάγιο του νησιού για τις πρώτες επισκευές. Ο καπετάνιος του άρχισε να πετάει ότι θεωρούσε είχε αχρηστευτεί σε ένα σωρό. Οι εργάτες του καρνάγιου άρχισαν να εξετάζουν τα "άχρηστα" και να παίρνουν ότι νόμιζαν ότι αξίζει για τους ίδιους.
Ο καπετάνιος διαμαρτυρήθηκε: μα αυτά είναι για τα σκουπίδια.
Ο ιδιοκτήτης του καρνάγιου: αφού πολλά είναι καλά ακόμα, έστω και με επισκευή!!
Ο καπετάνιος: ναι, αλλά εάν κάνετε έτσι, δεν θα μπορούν να πουλήσουν οι εταιρείες νέα και άρα δεν θα υπάρχει εμπόριο...

Ο καπετάνιος του κότερου της βόριας χώρας είχε εκπαίδευση βιομηχανικού καταναλωτή - ο κάτοικος του ελληνικού νησιού όχι ακόμα...

Άλλο παράδειγμα:
Έχω μία τηλεόραση 20ετίας, 21 ιντσών, έγχρωμη, μονοφωνική.
Περίγυρος πριν από 15 χρόνια: πέταξε την και πάρε μία 100Hz και στερεοφωνική - μα γιατί; Δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, έτσι και αλλιώς μόνο μία ώρα την ημέρα βλέπω.
Περίγυρος πριν από 7 χρόνια: πέταξε την και πάρε μία πλάσματος 24 ιντσών- μα γιατί, μόνο μία ώρα την ημέρα βλέπω...
Περίγυρος πριν από 3 χρόνια: πέταξε την και πάρε μία LCD 30 ιντσών - ρε παιδιά, μία ώρα την ημέρα βλέπω...
Περίγυρος πριν από σήμερα: πέταξε την και πάρε μία LED 36 ιντσών - για μία ώρα την ημέρα θα δώσω τόσα χρήματα!!!

Με λίγα λόγια: η διαφήμιση, το κοινωνικό στάτους, και ο κάλος που έχουν οι άνθρωποι στον εγκέφαλο, είναι τα κύρια στοιχεία του προβλήματος που λέγεται σκουπίδια.
Εάν άκουγα τον περίγυρο, θα έπρεπε να έχω αλλάξει μέχρι σήμερα 4 τηλεοράσεις!!! Ένα σωρό χρήματα στον γάμο του καραγκιόζη, βαρβάτα σκουπίδια και τελικά το όφελος ποιό θα ήταν;

Ξέρω ανθρώπους οι οποίοι τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα, όχι μόνο λόγω της κρίσης...
Στο σπίτι τους όμως έχουν και τρομερή τηλεόραση, και τρομερό κινητό και κάθε πρωί ερχόταν στη δουλειά με τον αγορασμένο καφέ ανά χείρας.

Οπότε το πρόβλημα είναι συλλογικό: ξεκινάει από τον πολίτη (μακριά από την πόρτα μου και όπου θέλει ας πάει - άσχετα εάν πάει κάπου που θα σκοτώσει ακόμα και τα παιδιά του στην συνέχεια), περνάει από τους πολιτικούς (η μίζα και οι ψήφοι είναι στοιχεία που τους "τυφλώνουν") και φτάνει στους οικονομικούς παράγοντες (οι οποίοι θέλουν τα χρήματα τώρα και έχουν χεσμένο το αύριο..).
Ε λοιπόν και τους τρεις μαζί δεν μπορείς να τους κουμαντάρεις και να τους κάνεις να αλλάξουν!!! Είναι σαν να έχει αποφασίσει ένας άνθρωπος να κουνήσει τα Ιμαλάια!!! :mad:
.

libero
13-03-13, 11:42
Ο καπετάνιος διαμαρτυρήθηκε: μα αυτά είναι για τα σκουπίδια.
Ο ιδιοκτήτης του καρνάγιου: αφού πολλά είναι καλά ακόμα, έστω και με επισκευή!!
Ο καπετάνιος: ναι, αλλά εάν κάνετε έτσι, δεν θα μπορούν να πουλήσουν οι εταιρείες νέα και άρα δεν θα υπάρχει εμπόριο...

Ο καπετάνιος του κότερου της βόριας χώρας είχε εκπαίδευση βιομηχανικού καταναλωτή - ο κάτοικος του ελληνικού νησιού όχι ακόμα...

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει... (http://www.youtube.com/watch?v=o25DPfZeFxI) :rolleyes:

OANNHSEA
13-03-13, 16:00
Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει... (http://www.youtube.com/watch?v=o25DPfZeFxI) :rolleyes:

Αυτή η συνήθεια είναι διαδεδομένη.
Π.χ. στον βορρά έπιαναν τις ρέγγες - τις ρέγγες με αυγά!!! - αφαιρούσαν τα αυγά και τα πουλούσαν στην Ιαπωνία και τα ψάρια τα έχωναν σε χωματερές...

Εάν έλεγα το 1900 ότι κάποιος έδωσε εργατικά, πλήρωσε χημικά, έβαλε και κόπο ενός έτους για να πετάξει στο τέλος το προϊόν του, θα με έλεγαν τρελό και θα με έκλειναν σε τρελοκομείο. Αλλά από το 1970 και μετά είναι απόλυτα λογικό!!!

Viper
13-03-13, 22:06
Είναι χιλιάδες τα παραδείγματα που μπορούμε να επικαλεστούμε. Το φοβερό της υπόθεσης όμως έχει να κάνει με τον ταχύτατο εμποτισμό του ανθρώπινου είδους από κάθε λογής άσχετες ανάγκες,την δημιουργία ψυχολογικών εξαρτήσεων -κάτι που δεν συνάδει με την ανθρώπινη ιδιοσυγκρασία, καθώς ο άνθρωπος οφείλει να διαθέτει ευπροσαρμοστικότητα και διανόηση,που τον οδηγεί στην υπέρβαση των εμποδίων και την ορθή στοχοθεσία. Η ραγδαία ανάπτυξη βιομηχανικών κύκλων, προκάλεσε την ακολούθως ραγδαία ανάπτυξη επιστημών όπως η βιομηχανική ψυχολογία, η ψυχολογία διαχείρισης ανθρώπινων πόρων, η εργασιακή ψυχολογία κ.ο.κ. Ας αναλογιστούμε τι θέση έχει το άτομο σε τέτοιες κοινωνίες. Μα την ίδια με ένα προιόν με σύντομη ημερομηνία λήξης..

libero
13-03-13, 22:35
Άλλο παράδειγμα:
Έχω μία τηλεόραση 20ετίας, 21 ιντσών, έγχρωμη, μονοφωνική.
Περίγυρος πριν από 15 χρόνια: πέταξε την και πάρε μία 100Hz και στερεοφωνική - μα γιατί; Δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, έτσι και αλλιώς μόνο μία ώρα την ημέρα βλέπω.
Περίγυρος πριν από 7 χρόνια: πέταξε την και πάρε μία πλάσματος 24 ιντσών- μα γιατί, μόνο μία ώρα την ημέρα βλέπω...
Περίγυρος πριν από 3 χρόνια: πέταξε την και πάρε μία LCD 30 ιντσών - ρε παιδιά, μία ώρα την ημέρα βλέπω...
Περίγυρος πριν από σήμερα: πέταξε την και πάρε μία LED 36 ιντσών - για μία ώρα την ημέρα θα δώσω τόσα χρήματα!!!

Με λίγα λόγια: η διαφήμιση, το κοινωνικό στάτους, και ο κάλος που έχουν οι άνθρωποι στον εγκέφαλο, είναι τα κύρια στοιχεία του προβλήματος που λέγεται σκουπίδια.


Είναι χιλιάδες τα παραδείγματα που μπορούμε να επικαλεστούμε. Το φοβερό της υπόθεσης όμως έχει να κάνει με τον ταχύτατο εμποτισμό του ανθρώπινου είδους από κάθε λογής άσχετες ανάγκες,την δημιουργία ψυχολογικών εξαρτήσεων

Όπως λέει εδώ (https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=x2DzL5fBWg8#t=3171s), αυτά πλέον είναι ανάγκη και όχι πολυτέλεια, οπότε, δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση.:(

AVATARGR
14-03-13, 17:44
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Viper αναφέρεις κάποια πράγματα σοβαρά.....

1-Το φοβερό της υπόθεσης όμως έχει να κάνει με τον ταχύτατο εμποτισμό
του ανθρώπινου είδους από κάθε λογής άσχετες ανάγκες,την δημιουργία
ψυχολογικών εξαρτήσεων -κάτι που δεν συνάδει με την ανθρώπινη
ιδιοσυγκρασία...
Σε αυτό πιστεύω πως στην φράση "άσχετες ανάγκες" συνάδει ίσως καλύτερα
"επίπλαστες ανάγκες"..

2-Η ραγδαία ανάπτυξη βιομηχανικών κύκλων, προκάλεσε την ακολούθως
ραγδαία ανάπτυξη επιστημών όπως η βιομηχανική ψυχολογία, η ψυχολογία
διαχείρισης ανθρώπινων πόρων, η εργασιακή ψυχολογία κ.ο.κ.
Ας αναλογιστούμε τι θέση έχει το άτομο σε τέτοιες κοινωνίες.
Μα την ίδια με ένα προιόν με σύντομη ημερομηνία λήξης..

Στήν δεύτερη παράγραφο της απάντησή σου ίσως είναι καλύτερα το θέμα
που είχα ανοίξει πρίν απο αρκετό καιρό....
ΚΑΡΤΕΛ ΦΟΙΒΟΣ-ΒΡΑΧΥΒΙΟΤΗΤΑ

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=6997

Εκεί περιγράφω και για τα σκουπίδια αλλά και για το θέμα της σύντομης
ημερομηνίας λήξης...

Πιστεύω πως ΚΑΡΤΕΛ ΦΟΙΒΟΣ-ΒΡΑΧΥΒΙΟΤΗΤΑ (προιόντα με σύντομη
ημερομηνία λήξης) και το θέμα με το πλήθος των σκουπιδιών συνδέονται..

Ευχαριστώ.

OANNHSEA
17-03-13, 15:27
Σε αυτό πιστεύω πως στην φράση "άσχετες ανάγκες" συνάδει ίσως καλύτερα "επίπλαστες ανάγκες"..
Το πρόβλημα είναι πιο περίπλοκο:
Για να υπάρξει βιομηχανική παραγωγή, θα πρέπει να υπάρχουν οι ανάγκες που θα καλύψει η βιομηχανική παραγωγή. Άρα για να δουλέψετε, θα πρέπει να υπάρχουν αυτές οι ανάγκες!!!

Αυτό οι καπιταλιστικές οικονομίες το ξέρουν.
Οι γελοιότητες του τύπου: "έξω τα εργοστάσια από την πόλη" και " το όνειρο του εξοχικού" όσο και να φαίνονται ακραία, είναι στην πραγματικότητα προεκτάσεις του ίδιου θέματος: κατανάλωση και σκουπίδια.

2-Η ραγδαία ανάπτυξη βιομηχανικών κύκλων, προκάλεσε την ακολούθως ραγδαία ανάπτυξη επιστημών όπως η βιομηχανική ψυχολογία, η ψυχολογία διαχείρισης ανθρώπινων πόρων, η εργασιακή ψυχολογία κ.ο.κ.
Ας αναλογιστούμε τι θέση έχει το άτομο σε τέτοιες κοινωνίες.
Ωπ... Αυτό είναι πολύ βαρβάτο θέμα... :cool:

Πιστεύω πως ΚΑΡΤΕΛ ΦΟΙΒΟΣ-ΒΡΑΧΥΒΙΟΤΗΤΑ (προιόντα με σύντομη ημερομηνία λήξης) και το θέμα με το πλήθος των σκουπιδιών συνδέονται..
Και βέβαια συνδέονται... Κώλος και βρακί είναι μαζί με το 2 που έγραψες πιο πάνω...
.

AVATARGR
21-03-13, 13:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου συνηγορώντας σε αυτα που αναφέρει ο φίλος OANNHSEA για
για τις επίπλαστες ανάγκες αλλά και για τον ζαμανφουτισμό του Έλληνα
που είναι ένας απο τους καλύτερους υπερκαταναλωτές και χωρίς να βλέπει
το αύριο....

Για Ανακύκλωση ????
Εδώ γελάμε....
Σε συζήτηση που είχα πρίν 2-3 μέρες με φίλοι μου που εργάζεται σε
χαρτοβιομηχανία (παραγωγή χαρτιού) κατά 90% περίπου απο ανακυκλώσιμο
χαρτί δυστυχώς δεν γίνεται απο του κάδους της ανακύκλωσης αλλά κυρίως
απο τσιγγάνους η Πακιστανούς απο εταιρείες που οργανωμένα μαζεύουν τα
χαρτιά.....

Επίσης κάτι αντίστοιχα για τα μεταλλικά αντικείμενα και μή μεταλλικό
(αλουμίνιο) πλαστικό γίνεται και αυτό κυρίως απο Πακιστανούς , Ινδούς
που αυτοί που μένουν στην Αθήνα το γνωρίζουν που βλέπουμε σε
καθημερινή βάση να παίρνουν απο μέσα απο του κάδους τα ανακυκλώσιμα
υλικά....
Το γελοίο της υπόθεσης είναι πως βρίσκουν τα ανακυκλώσιμα υλικά σε
κοινούς κάδους και όχι κάδους Ανακύκλωσης...

Θα επαναλάβω και πάλι πως χάνουμε χρήματα απο την ΕΕ για την
ανακύκλωση και να σταματήσουμε την ταφή των σκουπιδιών αλλά και την
δημιουργία χώματος για χωράφια....
Εάν δεν γίνουν κάποια πράγματα δυστυχώς θα έλθουν πρόστιμα και βέβαια
θα φταίνε οι κουτόφραγκοι οχι εμείς.....
Το σύνηθες φαινόμενο μας φταίνε οι άλλοι εμείς ποτέ...

Ευχαριστώ.

AVATARGR
29-03-13, 23:06
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς συνεχίζω το θέμα με όχι και τόσο ευχάριστες πληροφορίες..
Πρίν 2-3 μέρες βλέποντας στην ΕΤ1 την εκπομπή ταξιδεύοντας με την
Μάγια Τσόκλη...

Ήταν η εκπομπή ήταν ένα αφιέρομα στην Κωνσταντινούπολη τις παλιές
γειτονιές που ζούσαν οι Έλληνες πρίν τους διώξουν απο τα σπίτια τους....

Μέσα σε όλα αυτά τράβηξε προσοχή της ένας που έψαχνε τους κάδους και
τακτοποιούσε μέσα σε έναν τεράστιο σάκο χαρτιά κουτιά μεταλλικά γυαλιά
και παρατηρώντας τον τον ακολούθησε και κάποια στιγμή του μίλησε όπου
και τον ρώτησε εάν ήταν αυτή η δουλειά του και διάφορα σχετικά άλλα...
Αυτό που μου έκανε εντύπωση πως ήταν πολύ ενημερωμένος....
Το πλάνο άλλαξε και βρέθηκε μέσα σε μιά τεράστια αποθήκη με τεράστιους
κάδους και άρχισε τις ερωτήσεις και πάλι η Τσόκλη....
Τι είναι εδώ και τα σχετικά...
Οι απαντήσεις ήλθαν σαν κεραυνός.....
Εκεί ήταν η αποθήκη τους που μαζί με άλλους είχαν νοικιάσει και χώριζαν
τα σκουπίδια ανάλογους κάδους....
Και στο ερώτημα γιατι ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο η απάντηση
ήταν......
μα ασχολούμαι με τον ΧΡΥΣΟ, ΓΙΑΤΙ ΧΡΥΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ...

Από έναν θεωρητικά άσχετο και αμόρφωτο που απάντησε καλύτερα από
έναν ειδικό στο θέμα και κάποιον επενδυτή....
(Ίσως θα ήταν καλό κάποια στιγμή να ανοίξουμε ένα θέμα τί είναι Παιδεία
Εκπαίδευση Μόρφωση)....

Εν κατακλείδι οι άνθρωποι αυτοί που είχαν τις αποθήκες (υπήρχαν και
άλλες από σχετικούς με το θέμα) έκαναν σχεδόν πλήρη ανακύκλωση και
μάλιστα μετά το χώρισμα στον σκουπιδιών πηγαίνανε σε συγκεκριμένες
βιομηχανίες υάλου χαρτοπολτού κλπ με αποτέλεσμα να είναι έτοιμα χωρίς
κάποια άλλη διαδικασία με αποτέλεσμα να τα πουλάνε ποιό ακριβά.....

Ακόμα και η Τουρκία μας ξεπέρασε σε ανακύκλωση.....

Ευχαριστώ.

AVATARGR
31-03-13, 21:28
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Συνεχίζοντας το θέμα θα συνεχίζω να παρουσιάσω στοιχεία και φωτό απο
κάποιες πλευρές που κάποιοι δεν θέλουν να φαίνονται και να φαίνονται
γνωστά.....

The Great Pacific Garbage Patch είναι ένας ατέλειωτος επιπλέοντας
σκουπιδότοπος στον Βόρειο Ειρηνικό Ωκεανό με μέγεθος διπλάσιο από το
Τέξας, ενώ μοιάζει με νησί που αποτελείται από πλαστικά απορρίμματα.

Ο David de Rothschild, κατά τη διάρκεια του ταξιδιού του θα συλλέξει
δείγματα νερού, φωτογραφίες και βίντεο με σκοπό να τα δημοσιεύσει,
κοινοποιώντας σε ολόκληρο τον κόσμο τους κινδύνους που τίθενται από τη
πλαστική ρύπανση των θαλασσών.

Ο 30χρόνος μαχόμενος περιβαλλοντολόγος έχει σχεδιάσει ένα ειδικό
καταμαράν φτιαγμένο από 12,000 πλαστικά μπουκάλια και το ονόμασε
Plastiki. Η καμπίνα και τα υπόλοιπα μέρη του καταμαράν είναι φτιαγμένα
από ένα ειδικό ανακυκλώσιμο υλικό , το srPET.

Ο David de Rothschild δήλωσε ότι με την κατασκευή του ειδικού καταμαράν
προσπαθεί να παρουσιάσει εναλλακτικές λύσεις στη χρήση του πλαστικού.

Το The Great Pacific Garbage Patch ανακαλύφθηκε το 1999 από
κάποιους ερευνητές που διαπίστωσαν ότι τα ρεύματα του ωκεανού
μετέφεραν στο συγκεκριμένο σημείο δεκάδες χιλιάδες υπολείμματα
πλαστικών απορριμμάτων, δημιουργώντας μια δίνη σκουπιδιών.

Τα πλαστικά απορρίμματα δεν βιοδιασπώνται, αλλά με τη θερμότητα του
ήλιου αποσυνθέτονται σε μικρότερα κομμάτια.
Επειδή τα μικροσκοπικά πλαστικά κομμάτια μοιάζουν με πλαγκτόν, τα
ψάρια και τα θαλασσοπούλια μπερδεύονται και τα τρώνε.

Η «τοξική» τροφή δεν λιώνει μέσα στα ψάρια, με αποτέλεσμα να
τρέφονται συνεχώς και να πεθαίνουν από πείνα και όχι από
δηλητηρίαση.

http://www.econews.gr/wp-content/uploads/2009/04/plastic-garbage-island-300x220.jpg
ΠΗΓΗ: http://www.econews.gr/

Ευχαριστώ.

Viper
31-03-13, 23:30
Είναι συγκλονιστικό αυτό. Πόσο εθελοτυφλούμε και πόσο έχουμε επιτρέψει την εξάρτησή μας από την υπερκατανάλωση , χωρίς ουσία . Πόσο εύκολα υποκύπτει ο άνθρωπος όταν στερείται σκέψεις και θέλαι να ανήκει απλά σε ένα κοπάδι..

AVATARGR
01-04-13, 13:52
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Viper δυστυχώς είναι τα πράγματα πολύ ποιό σκληρά και η αδιαφορία
στο μεγαλείο της....

Σε ένα νησί όπου προσπαθεί να αναστηθεί οικονομικά με βάση τον τουρισμό
έχει μια χωματερή που πάει στην θάλασσα του Αιγαίου κατευθείαν....
http://www.aftodioikisi.gr/mediafiles/site/sa/perival_skoup_ypodom/xomateri_tirnavos_titirasios_potamos_aftodioikisi. jpg

http://bp3.blogger.com/_PjCeaIWm3wQ/SG9zyWVBnpI/AAAAAAAAAQ4/kL1JT-FMNY0/s400/xomateri+oinofyton+2.jpg

http://www.dimsim.gr/files/GRAFEIO_TYPOU_2011/resized/110414_xomateri_andros_440x.jpg

Βέβαια όλοι νοιάζονται για τον τουρισμό αλλά θέτω ένα απλό ερώτημα για τους κατοίκους αυτού του νησιού...
Εάν δεν πάει καλά ο τουρισμός στο νησί τους λόγο της βρωμιάς και
μόλυνσης των νερών που μπορείτε να διακρίνεται και στις 2 φωτό που
κατέθεσα τι ακριβώς γίνεται θα μας φταίνε οι ξένοι και βέβαια οι Γερμανοί
αλλά και γενικότερα η Ευρώπη ???????

Ευχαριστώ.

JSnow
13-04-13, 19:27
Καλησπερα.
Φιλε AVATARGR Ευχαριστω Για Το Πολυ Ωραιο Θεμα Που Ανοιξες.
Ευχαριστω Και Τους Υπολοιπους Που Δωσαν Με Την Σειρα Τους Links.
Πραγματικα Σε Κανει Να Σκεφτεσαι Διαφορετικα.
Κανεις Τους Δεν Φταιει,Κανεις Δεν Αλλαζει...

AVATARGR
13-04-13, 20:04
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε JSnow αυτο που αναφέρεις...
Κανεις Τους Δεν Φταιει,Κανεις Δεν Αλλαζει...
Πρέπει να γίνει...
Κανεις μας Δεν Φταιει,Κανεις μας Δεν Αλλαζει...
Πάντα οι άλλοι φταίνε...

ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΟ...

Ευχαριστώ.