PDA

Επιστροφή στο Forum : 5η διάσταση


Marouli
31-03-13, 22:44
Ποιες είναι οι διαστάσεις και πως περνάς από τη μία στην άλλη; Ποια είναι λοιπόν η 5η διάσταση;

SAM_502
01-04-13, 10:09
3η διάσταση 4ή 5ή και πάει λέγωντας,δεν υπάρχει τίποτα απο όλα αυτά,αν θες όμως με το στανιό να πιστέψεις,I want to believe, κάποιος ραψωδός θα σε παραμυθιάσει οσονούπω.

Μάτριξ
01-04-13, 11:23
3η διάσταση 4ή 5ή και πάει λέγωντας,δεν υπάρχει τίποτα απο όλα αυτά,αν θες όμως με το στανιό να πιστέψεις,I want to believe, κάποιος ραψωδός θα σε παραμυθιάσει οσονούπω.

Σαφώς και υπάρχουν φίλε μου:rolleyes:!Αυτό δεν πρόκειται για κάποιο ψεύτικο παραμυθάκι αλλά για κοινή αποδοχή της επιστημονικής κοινότητας...
Τώρα όσον αφορά το πόσες είναι οι διαστάσεις,εγώ πιστεύω την θεωρία της σχετικότητας,η οποία λέει πως υπάρχουν 4 διαστάσεις:το μήκος(μιά ευθεία),το πλάτος(ένα τετράγωνο),το ύψος(ένας κύβος) και ο χρόνος(για την ακρίβεια,εκεί ο χώρος και ο χρόνος ενώνονται)!Άλλοι λένε πως υπάρχουν περισσότερες(μέχρι και 20 διαστάσεις)αλλά ας μην αρχίσουμε με ένα τέτοιο θέμα...
Η 5η διάσταση μου φαίνεται απλά σαν μια διαφορετική εκδοχή της 4ης διάστασης!Άσχετα με τα όσα λέγονται τώρα τελευταία,το σύμπαν μας είναι τρισδιάστατο και όχι τετραδιάστο.Πολλοί πιστεύουν ότι η μόνη διαφορά της 4ης διάστασης απο την 3η είναι η παράμετρος του χρόνου!Ξεχνάμε όμως ότι χρόνος υπάρχει και στις υπόλοιπες διαστάσεις(χρόνος,δηλαδή,παρελθόν-παρόν-μέλλον)...Αναπόφευκτα,όπου υπάρχει χώρος θα υπάρχει πάντοτε και χρόνος!Αυτά τα δύο μεγέθη είναι κατα κάποιον τρόπο,αλληλένδετα!
Στην 4η διάσταση συμβαίνει ουσιαστικά ότι λέγεται πως συμβαίνει και στην 5η!Ο χρόνος είναι παντού ο ίδιος και δεν υπάρχει ούτε παρελθόν ούτε μέλλον,παρά μονάχα η η στιγμή του τώρα!Αν κάποιος βρίσκεται στην 4η διάσταση,τότε όλα όσα συμβαίνουν τα ζει πάντοτε την ίδια στιγμή,επειδή απλούστατα χρόνος δεν υφίσταται...Στον χώρο συμβαίνει το ίδιο!Η ύλη της 4ης διάστασης είναι παντού η ίδια με αποτέλεσμα ένα τετραδιάστατο αντικείμενο να μην συναντά ποτέ αντικείμενα!Ένας τετραδιάστος άνθρωπος,για παράδειγμα,θα μπορούσε να περάσει μέσα απο έναν τοίχο,ενώ για εμάς αυτό είναι ακατόρθωτο(απλούστατα επειδή η δική μας ύλη και η ύλη του τοίχου δεν είναι ΕΝΑ)...Οπότε πιστεύω μόνο σε 4 διαστάσεις και επίσης δεν πιστεύω ότι ο πλανήτης μας μεταπήδησε απο την μια διάσταση στην άλλην(όπως υπάρχει τέτοιος ισχυρισμός)!!

Τώρα για το πως μπορείς να μεταφερθείς απο μια διάσταση στην άλλη υπάρχουν πολλές θεωρίες!Καταρχάς μπορούμε να μεταφερόμαστε ΜΟΝΟ στην ΑΜΕΣΩΣ επόμενη διάσταση(πχ απο την 1η στην 2η και όχι απο την 1η κατευθείαν στην 3η),ενώ αν αλλάξουμε διάσταση μετά είναι αδύνατον να επιστρέψουμε στην προηγούμενη μας!Για να μεταφερθεί κάποιος στην 4η διάσταση(πάντοτε απο την 3η)υπάρχει η θεωρία για τις μαύρες τρύπες που λειτουγούν σαν "τούνελ" για αυτήν την διάσταση ή ότι η 4η διάσταση είναι οι ίδιες οι μαύρες τρύπες(διότι μέσα σε αυτές η ύλη γίνεται ΕΝΑ)...Όταν μια μαύρη τρύπα καταπίνει ένα αντικείμενο,δεν διατηρεί την μορφή και το σχήμα του αλλά απλώς το φορτίο και την ποσότητα της ύλης του.Στο εσωτερικό της μαύρης τρύπας ο χρόνος δεν υφίσταται(υπάρχει χρονική "καμπύλη" όπως λέγεται)...
Και είναι παρά πολλά ακόμα σχετικά με τις διαστάσεις,τα περισσότερα εκ των οποίων ούτε που γνωρίζουμε...

demi
01-04-13, 12:10
3η διάσταση 4ή 5ή και πάει λέγωντας,δεν υπάρχει τίποτα απο όλα αυτά,αν θες όμως με το στανιό να πιστέψεις,I want to believe, κάποιος ραψωδός θα σε παραμυθιάσει οσονούπω.

βρε sammy, πως θα ξεσκεπασεις τους απατεωνες κ θα εισαι ο μαχητης του φορουμ μας, αν πετας τετοια κατα καιρους???:D

εμεις δηλ, οι ανθρωποι, δεν ειμαστε τριασδιαστατοι? ο χωροχρονος δεν ειναι τετραδιαστατος?? το ηλεκτρικο ρευμα δεν ειναι στην πεμπτη διασταση???

SAM_502
01-04-13, 12:15
βρε sammy, πως θα ξεσκεπασεις τους απατεωνες κ θα εισαι ο μαχητης του φορουμ μας, αν πετας τετοια κατα καιρους???:D

εμεις δηλ, οι ανθρωποι, δεν ειμαστε τριασδιαστατοι? ο χωροχρονος δεν ειναι τετραδιαστατος?? το ηλεκτρικο ρευμα δεν ειναι στην πεμπτη διασταση???


και ο κρανγκ στα χελωνονιτζάκια είναι στη διάσταση Χ.Περιμένω το μαρούλι να δώσει διευρινήσεις για τι ακριβώς εννοεί.Υποτίθεται θα περνάγαμε στη 4η διάσταση το 2012:rolleyes:

υγ η ευδαπ είναι σε άλλη διάσταση?

demi
01-04-13, 12:50
μαλλον το χασες απο αυτα που διαβαζεις εδω μεσα, κ δεν μπορεις πια να διακρινεις την επιστημη απο τις βλακειες, οποτε, δεν σου απανταω...ας σου απαντησει καποιος αλλος!!

SAM_502
01-04-13, 12:53
Στη πυρά!Γιατί τελευταία πήξαμε στην επιστήμη και στο όνειρο:D

demi
01-04-13, 12:55
οκ, δεν θες λοιπον το μεταφυσικο, ουτε απο την χαζη πλευρα του, αλλα ουτε κ απο την σοβαρη...πως το θες λοιπον???

SAM_502
01-04-13, 13:05
Μπλανσαρισμένο με χυμό ανανά και πουρέ ορτυκιού.Αλλο πράμα

Marouli
01-04-13, 13:48
Σαμ Ερη είναι το όνομά μου :) όταν λέω 5η διάσταση εννοώ για την αστρική προβολή, το όνειρο και το συνειδητό όνειρο γιαυτό ρώτησα γιατί δεν ξέρω και ΝΑΙ με ενδιαφέρει να μάθω απλά αν εσύ δεν τα πιστεύεις σε παρακαλώ σεβασου την επιλογή μου να τα πιστεύω και άσε άλλους να μου απαντήσουν πάνω σαυτο. Εάν ξέρεις κι εσύ φυσικά είναι ευπρόσδεκτη η απάντησή σου πάνω στο θέμα μόνο
Φιλικά

SAM_502
01-04-13, 13:50
Τώρα θα περιμένω και γω μαζί σου της απαντήσεις:D

Marouli
01-04-13, 13:59
Χμμμ εντάξει (ενημερωτικά αν μπορείς απέφευγε την ειρωνεία όσο μπορείς ευχαριστώ)

SAM_502
01-04-13, 14:07
βαριέμαι να ανεβάσω εικόνα

implied facepalm.jpg

Marouli
01-04-13, 14:17
Nobody cares :p

SAM_502
01-04-13, 14:33
Nobody cares :p


http://s22.postimg.org/iz8kvd4ht/wut.jpg (http://postimage.org/)

ecco
01-04-13, 15:08
sam502 εισαι ερπετοειδης πρακτορας ψυχικο βαμπιρ υπερπαραπληροφορησης απο την 5η διασταση;

Astral
01-04-13, 15:29
Apocalipsys

The 5th Dimension (https://www.youtube.com/watch?v=EegRh8Z4H-o)

:cool:

Marouli
01-04-13, 20:20
Apocalipsys

The 5th Dimension (https://www.youtube.com/watch?v=EegRh8Z4H-o)

:cool:

Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω. Μου λέει ''Λυπούμαστε, αυτό το βίντεο υπόκειται σε περιορισμούς ηλικίας''. Μπορείς να μου το δώσεις με άλλο τρόπο;Δεν ξέρω....

Astral
03-04-13, 15:44
Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω. Μου λέει ''Λυπούμαστε, αυτό το βίντεο υπόκειται σε περιορισμούς ηλικίας''. Μπορείς να μου το δώσεις με άλλο τρόπο;Δεν ξέρω....

The 5th Dimension (https://www.youtube.com/watch?v=tsxrGUJh-SY)
:D

demi
05-04-13, 13:55
για διευκρινισε μαρουλακι τι ακριβως θες να μαθεις κ οτι μπορω θα σου απαντησω...σοβαρα!!:D


πρωτα απολα, γιατι μπλεκεις αστρικη προβολη, ονειρα κ 5η διασταση? τι εχεις ακουσει?

Marouli
05-04-13, 22:49
για διευκρινισε μαρουλακι τι ακριβως θες να μαθεις κ οτι μπορω θα σου απαντησω...σοβαρα!!:D


πρωτα απολα, γιατι μπλεκεις αστρικη προβολη, ονειρα κ 5η διασταση? τι εχεις ακουσει?

Ευχαριστώ πολύ Ντέμη. Βασικα σε ένα thread με θέμα το συνειδητό όνειρο και την αστρικη προβολή έλεγε κάτι για 5η διασταση και δεν το κατάλαβα :) τώρα δεν ξέρω εάν κατάλαβες τι εννοώ ή κανείς από εσας για να μου εξηγήσει

naeb
06-04-13, 09:34
Ευχαριστώ πολύ Ντέμη. Βασικα σε ένα thread με θέμα το συνειδητό όνειρο και την αστρικη προβολή έλεγε κάτι για 5η διασταση και δεν το κατάλαβα :) τώρα δεν ξέρω εάν κατάλαβες τι εννοώ ή κανείς από εσας για να μου εξηγήσει

Πολλοί που κάνουν αστρική προβολή λένε ότι κατά τη διάρκεια της προβολής η συνειδητότητά τους έχει αντίληψη ενός χώρου με περισσότερες διαστάσεις από τις γνωστές τέσσερις.
Αυτό το λένε βασιζόμενοι στις παρατηρήσεις τους πχ ότι τα αντικείμενα αποτελούνται από διαφορετικού τύπου "υλικό", ότι υπάρχουν λιγότεροι νόμοι, ότι μπορείς να κινηθείς με περιορισμούς στη διάσταση του χρόνου κτλ.

Οπότε υποθέτουν ότι θα μπορούσαν να βρίσκονται σε έναν χώρο πέντε διαστάσεων.

Τέτοιου είδους θεωρίες βέβαια λίγη σημασία έχουν μέχρι να ελεγχθούν ατομικά.

Marouli
06-04-13, 13:16
Πολλοί που κάνουν αστρική προβολή λένε ότι κατά τη διάρκεια της προβολής η συνειδητότητά τους έχει αντίληψη ενός χώρου με περισσότερες διαστάσεις από τις γνωστές τέσσερις.
Αυτό το λένε βασιζόμενοι στις παρατηρήσεις τους πχ ότι τα αντικείμενα αποτελούνται από διαφορετικού τύπου "υλικό", ότι υπάρχουν λιγότεροι νόμοι, ότι μπορείς να κινηθείς με περιορισμούς στη διάσταση του χρόνου κτλ.

Οπότε υποθέτουν ότι θα μπορούσαν να βρίσκονται σε έναν χώρο πέντε διαστάσεων.

Τέτοιου είδους θεωρίες βέβαια λίγη σημασία έχουν μέχρι να ελεγχθούν ατομικά.

Νομίζω ότι κατάλαβα ευχαριστώ :)

xtabay
06-04-13, 23:06
Νομίζω ότι κατάλαβα ευχαριστώ :)Θέλεις να εξηγήσεις και σε εμένα που δεν κατάλαβα ;;;:confused:

Marouli
07-04-13, 06:43
Θέλεις να εξηγήσεις και σε εμένα που δεν κατάλαβα ;;;:confused:

Ξαναδιαβασε το απλά

anastasi
07-04-13, 11:53
Η έννοια 5η διασταση, πιο πολυ φιλολογική είναι , παρα επιστημονική. Χρησιμοποιεί την επιστημονική "εξωτικότητα' της 5ης διαστασης, για να αποκτήσουν επιστημονική χροια φαινόμενα , παρατηρήσεις και πράγματα που μέχρι στιγμής παρατηρουνται μόνον εμπειρικα, απο τους βιώνοντες μεταφ.εμπειρίες.
Άν δηλαδη επικρατούσε στην επιστ.κοινότητα κάποια θεωρία των υπερχορδών με 11-12 διαστάσεις, η έκφραση 5η διάσταση θα γινόταν 13η διασταση.

Παντως κι η επιστήμη κάνει τις φιλότιμες προσπάθειές της. Προσπαθούν να αποδείξουν μαθηματικά, στο χαρτί με αριθμούς δηλαδη, οτι ο χώροχρόνος όχι απλώς καμπυλωνει, αλλα και οτι διπλώνει σε κάποια σημεία .(το παράδειγμα με την λευκή κόλα χαρτί που ενώνεις τις συό άκρες, ή καλλίτερα το σπειροειδές κυλινδρικό ελατήριο που καμπυλωνοντάς το ενώνονται δύο σημεία απο διπλανές σπείρες του). Θεωρείται οτι άν κάτι ( ένας άνθρωπος .χ.) υπάρχει σε ένα σημείο επαφης του χωροχρόνου όταν διπλώσει ο χωροχρόνος,αυτός ο ίδιος θα υπάρχει κάι στα δύο σημεία του χωροχρόνου ταυτόχρονα γιά όσο χρόνο διαρκει η δίπλωση. Έτσι θα πουν οτι γίνεται να υπάρχουν προφητικά όνειρα, εμπειρίες με "πληροφορίες" απο το μέλλον, το παρελθόν κτλ. Μετά θα ψάξουν να βρούν κανονικότητες στην εμφάνιση αυτων των σημείων, μετά θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν τέτοια σημεία επαφης στα εργαστήρια( πχ, επιταχυντές,) και να τις ψάξουν μετά στον πραγματικό χώρο...
Εμείς μάλλον θα ζούμε στην 55η διασταση τότε...(εκτός κι άν ήδη έχουν προχωρήσει και δεν το ξέρουμε.)


----------------------------------------

xtabay
07-04-13, 15:02
Ξαναδιαβασε το απλά

Μαρούλι εσένα ρωτάω. Να μου πεις εσυ τι κατάλαβες απλά . :)

Marouli
07-04-13, 19:16
Μαρούλι εσένα ρωτάω. Να μου πεις εσυ τι κατάλαβες απλά . :)

Ερη με λένε :) Εγώ κατάλαβα ότι στην προβολή της αστρικς προβολής επδ και καλά είσαι συνειδητά με το αστρικο ή αιθερικο σου σώμα έχεις λιγότερα περιθώρια αποτι με το υλικό σώμα (δλδ μπορείς να κινηθείς οπουδήποτε) και λένε ότι αυτό είναι παραπάνω από τέσσερις διαστάσεις δλδ η 5η διάσταση αλλά όπως σου είπα και πριν καλύτερα ρώτα την ίδια που τα ξέρει πιο καλά και θα τα καταλάβεις ευκολότερα μην σταθείς σαυτα που λέω ότι κατάλαβα γιατί μπορεί να μην εχω καταλάβει τίποτα τελικά :)

SAM_502
08-04-13, 07:49
Θέλεις να εξηγήσεις και σε εμένα που δεν κατάλαβα ;;;:confused:


Αστο ρε Xtabay δε βλέπεις τι γίνεται εδώ?Να ναι καλά η ντέμη που δίνει σε όλους μα όλους το benefit of a doubt που λένε και στο χουριό,το τυχερό.

demi
08-04-13, 11:03
Αστο ρε Xtabay δε βλέπεις τι γίνεται εδώ?Να ναι καλά η ντέμη που δίνει σε όλους μα όλους το benefit of a doubt που λένε και στο χουριό,το τυχερό.

μα γιατι καλε μου σαμυ, αμφισβητεις οτι οι πληροφοριες, μεσω ιντερνετ, αλλα κ δια στοματος στον χωρο του μεταφυσικου, μιλανε για 5η διασταση στα ονειρα κ στα αστρικα ταξιδια?? ισαι, ισα, ειναι κατι που συναντατε συχνα, κ καποιος που δεν γνωριζει, ευλογα του ερχεται η απορια... να μην ρωτησει να μαθει?

αν δεν παρει γνωμεις, πως θα μαθει να ξεχωριζει την μαλακια απο την σωστη σκεψη?

εγω τουλαχιστον θα ρωταγα, κ μετα θα φροντιζα να εμπλουτισω τις γνωσεις μου...αν κ μετα απο αυτο, με εβλεπες να παραμενω δογματικη κ ηλιθια, ορμα μου...

αλλα οχι πριν καταληξω στην αναζητηση μου...μπορει να ρωτησω κ κοτσανες, αλλα το κανω γιατι θελω να μαθω...

αν ειχα τετοια αντιμετωπιση απο την αρχη (που ευτυχως δεν ειχα) θα με ειχαν κοψει στην αρχη της αναζητησης μου κ ακρη δεν θα εβγαζα...

στερεις την ευκαιρια, σε ανθρωπους, που το κατεχουν, να βοηθησουν την ερη, να την στρεψουν σε μια σωστη κατευθυνση...

αν δεις οτι καποιοι μπαινουν κ πετανε μαλακιες, κραξε ελευθερα, αλλα δεν ειδα κανεναν ακομα στο συγκεκριμενο νημα, να εχει μιλησει για μαντζουνια, τσιγκελακια, lightworkers κ αγγελους ...κ χριστους κ παναγιες!!!

SAM_502
08-04-13, 11:21
Δεν αμφισβητώ,αλλα η πορεία του θα δείξει.

demi
08-04-13, 13:38
ερη μου, εψαξα στο διαδικτυο κ βρηκα αρκετα αρθρα που θα μπορουσα να παραθεσω σχετικα με την πεμπτη διασταση, κυριως επιστημονικα, ομως δυστυχως, δεν ειναι ευκολα κατανοητα απο τους κοινους θνητους ( δηλ. εμας, που δεν εχουμε σπουδασει φυσικη!!! :D)


οποτε, θα στα πω, με βαση αυτα που εχω καταλαβει με την δικη μου λογικη, κ οσο πιο απλα μπορω, χωρις να σημαινει οτι ειμαι ολοσωστη!!

τυχον διορθωσεις κ παρατηρησεις απο ανθρωπους που γνωριζουν κατι παραπανω, ευπροσδεκτες!!! η μαλλον, οχι απλα ευπροσδεκτες, αλλα μακαρι να μπουν στην κουβεντα κ αλλοι, μπας κ μαθουμε κ τιποτα!!

υπαρχει μια θεωρια,η θεωρια των χορδων η οποια εχει αμεση σχεση με την 5η διασταση...τι λεει? δεν μπορω να πω οτι εχω καταλαβει πληρως, αλλα η ουσια ειναι η εξης...


βρηκαν οι επιστημονες, οτι ενα σωματιδιο, εκτος του οτι μπορει να αλληλεπιδρασουν μεταξυ τους, μπορει κ να παρατηρηθει σε διαφορα σημεια, κ καμια φορα κ ταυτοχρονα!!!
αυτο, τους οδηγησε στο συμπερασμα, οτι η πραγματικη κατασταση των σωματιδιων, μπορει να ειναι σαν μια συνεχομενη κατασταση που ρεει, σαν μια χορδη δηλ, κ απλα οταν εστιαζεις την προσοχη σου σε αυτα, τοτε με καποιον τροπο, τα βλεπεις μεμονωμενα....

αρα, καπου θα πρεπει να υπαρχει αυτη η συνεχομενη κατασταση, η μαλλον καλυτερα,κατι πρεπει να ειναι, να στο θεσω πιο απλα, κ μαλλον μιλαμε για την πεμπτη διασταση...επι της ουσιας, η πεμπτη διασταση, ειναι μια κατασταση , οπου ολα, (μαλλον), υπαρχουν σαν μια συνεχομενη ροη, κ πολυ απλα εμεις οταν προσεχουμε ενα αντικειμενο, μια ιδεα κτλ, αυτο πολυ απλα, προβαλεται σε μας σαν ξεχωριστο...εδω κολλαει κ το παραδειγμα με το ρευμα...πχ, οπως το ρευμα ρεει μεσα στα καλωδια, συνεχομενα, αλλα, υπαρχουν οι πριζες, στην προκειμενη περιπτωση που το τραβανε κ μας δινουν την ενεργεια για να λειτουργησει η καθε συσκευη...ελπιζω να μην σε μπερδευω...:o

αν λοιπον, εχω καταλαβει σωστα, η πεμπτη διασταση ειναι η συνεχομενη ροη των πραγματων, πριν αυτα προβληθουν στις αμεσως επομενες διαστασεις, δηλ, στον χωρο που αντιλαμβανομαστε...

ολα αυτα ομως, ακομα δεν εχουν αποδειχθει, δεν ξερω τι γινεται, με τις τελευταιες ανακαλυψεις στο cern, τωρα που βρεθηκε το μποζονιο του χιγκς κ τι νεωτερα θα υπαρχουν...

η συνδεση της 5 διαστασης με τον χωρο του μεταφυσικου, ποικιλει...αλλοι λενε οτι τα αστρικα ταξιδια γινονται στην πεμπτη διασταση (πχ, εγω διαφωνω..θα μπορουσαμε υποθετικα να ταξιδεψουμε μεσω αστρικου στην πεμπτη διασταση, αλλα θα ηταν τελειως διαφορετικες οι εμπειριες μας ακομα κ οι αντιληψεις μας για τον χωρο γυρω μας!!) κ αλλοι μιλανε για κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που λενε οι επιστημονες!!δηλ, οριζουν τις διαστασεις σαν κατι διαφορετικο...μπορεις να βρεις στο διαδικτυο αρκετες πληροφοριες για το πως οριζει ο καθενας, τις διαστασεις, αλλα τιποτα ξεκαθαρο...

ομως, τιποτα απο αυτα δεν εχει αποδειχτει ακομα, κ σε επιστημονικο επιπεδο, ποσο μαλλον μεταφυσικο...

με λιγα λογια, ειναι απλα θεωριες, οπου ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει...

θυμηθηκα ενα ονειρο που ειχα δει κ θα στο περιγραψω...;) (μιας κ κολλαει με το θεμα μας, δεν εννοω κατι!!!)


πριιν απο πολλα χρονια, ειχα μια μεγαλη περιεργεια ως προς το να κατανοησω τι ειναι η 5η διασταση...εψαξα, διαβασα, ομως ακρη δεν μπορουσα να βγαλω,,,ηταν τετοια η αγωνια μου οπου καποια στιγμη, βλεπω στο ονειρο μου, μια πολυ καλη μου φιλη, την οποια δυστυχως ειχα χασει απο αυτοκινητιστικο δυστυχημα, να ερχεται κ να μου λεει...ωστε θες να δεις πως ειναι η πεμπτη διασταση ε??? ελα λοιπον...κ με τραβαει εξω απο το σωμα μου κ τοτε αρχιζω να νοιθω οτι γινομαι απεραντη κ οτι χανω το εγω μου...προσεξε, δεν ενοιωσα οτι χανομουν, η οτι εσβηνα, απλα οτι απλωνομουν τοσο πολυ που δεν ημουν η ντεμι πια...ημουν κατι που απλα υπηρχε!!! αυτο με τρομαξε τοσο πολυ, που δεν ηθελα να χασω την ντεμι, κ παλεψα, με νυχια κ με δοντια που λενε, να ξαναγυρισω πισω στις διαστασεις που η ντεμι υπηρχε!!!!τρομακτικο σαν εμπειρια, πιστεψε με...αλλα ειναι απλα ενα ονειρο...δεν μπορει να αποδειχθει κατι απ'οτι καταλαβαινεις...;)


ελπιζω να σε βοηθησα κ ελπιζω να εκανα κ την αρχη ωστε να ερθουν αλλες απαντησεις πιο επιστημονικες, γιατι οσο ναναι , ολο κ καποιο λαθος θα εκανα, δεν ειμαι φυσικος...

Old Guard Grenadier
08-04-13, 20:12
Στα Μαθηματικά οι διαστάσεις είναι άπειρες. Στην Φυσική ο αποδεκτός αριθμός διαστάσεων είναι 4. Τρεις του χώρου (μήκος,πλάτος,ύψος) και μία ο χρόνος. Υπάρχουν θεωρίες που προσπαθούν να συνδυάσουν τις θεμελιώδεις δυνάμεις του σύμπαντος(ισχυρή και ασθενής ατομική δύναμη,ηλεκτρομαγνητισμός και βαρύτητα) γι' αυτό και προτείνουν την ύπαρξη και άλλων δυνάμεων. Αυτές είναι οι θεωρίες της Υπερχορδής, Μ-theory, και η θεωρία Μποζονικής Χορδής(η αρχική θεωρία των χορδών). Αυτές προτείνουν την ύπαρξη 10,11, και 26 διαστάσεων αντίστοιχα. Αυτές οι επιπλέον διαστάσεις ανήκουν στον χώρο. Ωστόσο μπορούμε να κατανοήσουμε μόνο τις τρεις διαστάσεις, ενώ δεν υπάρχει και απόδειξη ότι υπάρχουν αυτές οι επιπλέον διαστάσεις. Μία πιθανή εξήγηση είναι ότι αυτές οι διαστάσεις βρίσκονται κλειδωμένες στο εσωτερικό του ατόμου, σε επίπεδο quark. Είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσουμε έναν χώρο 5 ή παραπάνω διαστάσεων, πόσο μάλλον να ταξιδέψουμε σε αυτόν, αφού είμαστε όντα που αντιλαμβάνονται χώρο 3 διαστάσεων. Εδώ καλά καλά δεν μπορούμε να κατανοήσουμε την 4 διάσταση θα κατανοήσουμε την 5? Η προσπάθειά μας να αντιληφθούμε έναν χώρο 5 διαστάσεων μοιάζει με την προσπάθεια ενός δισδιάστατου ανθρώπου να αντιληφθεί την διάσταση του ύψους...

demi
08-04-13, 21:20
Μία πιθανή εξήγηση είναι ότι αυτές οι διαστάσεις βρίσκονται κλειδωμένες στο εσωτερικό του ατόμου, σε επίπεδο quark.


για βοηθα λιγο παραπανω....:D

Old Guard Grenadier
08-04-13, 21:33
Πως να βοηθήσω παραπάνω δηλαδή; Δεν ξέρεις τι είναι τα quark ή υπάρχει κάτι άλλο που δεν κατάλαβες;

demi
08-04-13, 22:34
εννοω, γιατι να ειναι κλειδωμενες στο εσωτερικο του ατομου οι διαστασεις?

πως προεκυψε αυτη η εξηγηση?
πως θα μπορουσαν να ειναι κλειδωμενες εκει?

Old Guard Grenadier
08-04-13, 23:50
Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ...Ίσως χρησιμοποίησα λάθος την λέξη κλειδωμένες. Εννοούσα συμπιεσμένες,πακεταρισμένες. Επειδή τα διάφορα πειράματα απέτυχαν να αποδείξουν την ύπαρξη αυτών των διαστάσεων στον μακρόκοσμο έγιναν διάφορες υποθέσεις σχετικά με το που μπορεί να βρίσκονται αυτές οι διαστάσεις. Μία από αυτές λέει ότι βρίσκονται συμπιεσμένες σε υποατομικό επίπεδο και γι'αυτό δεν μπορεί να τις αντιληφθεί ο άνθρωπος. Φαντάσου έναν σωλήνα. Αν τον δεις από πολύ μακριά μοιάζει να έχει μόνο μία διάσταση, το μήκος του. Όσο όμως πλησιάζεις κοντά του ανακαλύπτεις ότι έχει και άλλες διαστάσεις. Άρα για να βρούμε αυτές τις κρυμμένες διαστάσεις θα πρέπει να πλησιάσουμε σε πάρα πολύ μικρή απόσταση ή να πειραματιστούμε με σωματίδια με μικρό μήκος κύματος, που στην κβαντική φυσική σημαίνει ότι έχουν πολύ μεγάλη ενέργεια. Τώρα που το θυμήθηκα υπάρχει και η θεωρία Brane-World που υποστηρίζει ότι εμείς είμαστε εγκλωβισμένοι σε έναν τετραδιάστατο υπόχωρο του συνολικού σύμπαντος το οποίο έχει περισσότερες διαστάσεις. Ελπίζω να βοήθησα!

Υπάρχουν θεωρίες που προσπαθούν να συνδυάσουν τις θεμελιώδεις δυνάμεις του σύμπαντος(ισχυρή και ασθενής ατομική δύναμη,ηλεκτρομαγνητισμός και βαρύτητα) γι' αυτό και προτείνουν την ύπαρξη και άλλων δυνάμεων Λάθος μου από ταχύτητα, ύπαρξη και άλλων διαστάσεων είναι το σωστό

xtabay
09-04-13, 03:05
Βρήκα ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ (http://www.youtube.com/watch?v=zqeqW3g8N2Q) το οποίο μας βοηθάει να κατανοήσουμε κάπως τις διαστάσεις. Θεωρια είναι στα χαρτιά , μην οργιάσει η φαντασία σας :p

SAM_502
09-04-13, 07:34
Καλά τα λέτε παιδιά αλλά βλέπωντας και την ενότητα του φόρουμ, Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός, δε καταλαβαίνω που πάμε.Απο το μεταφυσικό περάσαμε σε τελείως θεωρητική φυσική.
(http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=8)

demi
23-04-13, 13:19
Καλά τα λέτε παιδιά αλλά βλέπωντας και την ενότητα του φόρουμ, Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός, δε καταλαβαίνω που πάμε.Απο το μεταφυσικό περάσαμε σε τελείως θεωρητική φυσική.
(http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=8)

κατσε βρε σαμμυ, σαν πολυ δε βιαζεσαι??? δεν χρειαζεται να αναλυσουμε τα δεδομενα πρωτα πριν φτασουμε στο μεταφυσικο?

@
Old Guard Grenadier


μηπως εννοεις οτι η 5η διασταση ειναι ιδιοτητα που εκδηλωνεται μονο σε σωματιδια κ γιαυτο βρισκετε κλειδωμενη σε υποατομικο επιπεδο??

παντως ενα κλειδι για την ανακαλυψη της 5ης διαστασης , ισως να ειναι η μη παρατηρηση, μιας κ εκδηλωνεται οταν ο νους δεν παρατηρει!!!


αν θελετε να το συνδεσουμε κ με το μεταφυσικο, ισως οδηγουμαστε στον διαλογισμο, κ στα αδυτα του υποσυνειδητου μας....


πως θα μπορουσαμε να αντιληφθουμε κατι που δεν πρεπει να το παρατηρησουμε για να εκδηλωθει??


τι λετε?

SAM_502
23-04-13, 13:50
κατσε βρε σαμμυ, σαν πολυ δε βιαζεσαι??? δεν χρειαζεται να αναλυσουμε τα δεδομενα πρωτα πριν φτασουμε στο μεταφυσικο?





Εκτος εαν έχεις διδακτορικό στη φυσική καλό θα ήταν να απευθυνθεί σε ειδικότερους απο εμας.:rolleyes:

Old Guard Grenadier
23-04-13, 14:07
παντως ενα κλειδι για την ανακαλυψη της 5ης διαστασης , ισως να ειναι η μη παρατηρηση, μιας κ εκδηλωνεται οταν ο νους δεν παρατηρει!!!

Τι εννοείς με αυτό?:confused:

justin19
23-04-13, 15:50
Δεν πιστεύω σε παράλληλες διαστάσεις.Υπάρχει χώρος (μήκος,πλάτος,ύψος) και χρόνος.Αν δεν υπάρχουν αυτές πολύ απλά υπάρχει το κενό (μαύρο, βλ. νεκροί).Οι διαστάσεις είναι απλά προϊόντα του εγκεφάλου μας και τίποτε άλλο.

demi
23-04-13, 16:13
Εκτος εαν έχεις διδακτορικό στη φυσική καλό θα ήταν να απευθυνθεί σε ειδικότερους απο εμας.:rolleyes:


δηλ, εμεις οι υπολοιποι που δεν εχουμε διδακτορικο στην φυσικη, απαγορευετε να ασχολουμαστε με αυτα??? μηπως θες να μου πεις με ευγενικο τροπο οτι λεω μαλακιες???


@Old Guard Grenadier


ειχα κατι στο μυαλο μου, αλλα μετα απο αυτο....πως να το γραψω τωρα, μου λες???:confused:

Old Guard Grenadier
23-04-13, 16:41
Έχεις κάθε δικαίωμα να γράψεις την άποψή σου....Υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι η γη είναι επίπεδη :eek: και εσύ δεν μπορείς να πεις την γνώμη σου σε ένα τόσο ρευστό θέμα όπως η 5η διάσταση?

demi
23-04-13, 16:55
Έχεις κάθε δικαίωμα να γράψεις την άποψή σου....Υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι η γη είναι επίπεδη :eek: και εσύ δεν μπορείς να πεις την γνώμη σου σε ένα τόσο ρευστό θέμα όπως η 5η διάσταση?

ελα μου ντε!! σαμπως να χεις δικιο!!!

προσπερναω λοιπον, την παρεμβολη, με εξισου ευγενικο τροπο κ συνεχιζω....


αυτο που εννοουσα, ειναι πως, αν οι επιστημονες παρατηρησαν ενα σωματιδιο σε ταυτοχρονες διαφορετικες θεσεις κ απο κει εβγαλαν το συμπερασμα οτι ισως να υπαρχει η πεμπτη διασταση, αυτο μαλλον σημαινει, οτι τα σωματιδια υπαρχουν σε συνεχομενη ροη, (χορδες, πεμπτη διασταση) κ απλα οταν παρατηρουμε ενα σημειο, βλεπουμε κ την εκδηλωση τους, ας το πουμε, στις αμεσως επομενες διαστασεις, 4,3 κτλ...


αυτο σημαινει οτι αυτη η συνεχομενη ροη, που εικαζουμε οτι ειναι η πεμπτη διασταση, γινεται οταν δεν παρατηρουμε...οταν παρατηρουμε βλεπουμε απλα την εκδηλωση της στις αμεσως επομενες διαστασεις...οποτε, το κυνηγι της ειναι λιγο απιαστο....


μονο με την μη παρατηρηση ισως εχουμε καποια αποτελεσματα...θα μου πεις, πως γινετε αυτο? κ εκει βαζω λιγο το μεταφυσικο μεσα, με την εννοια του διαλογισμου, που μπορει να φτασει στο ασυνειδητο κ στην μη ενεργεια (παρατηρηση δηλ.) απλα ενας νους που υπαρχει κ εκτελει χωρις σκεψη κ προσυλωση, μονο ασυνειδητα...


βεβαια μπορει να λεω οντως μαλακιες οπως λεει κ ο σαμ, κ γιαυτο καλο θα ηταν να μπει κ καποιος φυσικος στην συζητηση...

Old Guard Grenadier
23-04-13, 17:28
αυτο που εννοουσα, ειναι πως, αν οι επιστημονες παρατηρησαν ενα σωματιδιο σε ταυτοχρονες διαφορετικες θεσεις κ απο κει εβγαλαν το συμπερασμα οτι ισως να υπαρχει η πεμπτη διασταση, αυτο μαλλον σημαινει, οτι τα σωματιδια υπαρχουν σε συνεχομενη ροη, (χορδες, πεμπτη διασταση) κ απλα οταν παρατηρουμε ενα σημειο, βλεπουμε κ την εκδηλωση τους, ας το πουμε, στις αμεσως επομενες διαστασεις, 4,3 κτλ...

Ακριβώς! Ένα ηλεκτρόνιο για παράδειγμα καταλαμβάνει άπειρες θέσεις. Και ναι μεν η κβαντομηχανική και οι εξισώσεις της εξηγούν ικανοποιητικά το άτομο και τον υποατομικό κόσμο αλλά σε μεγέθη καθημερινής κλίμακας μας τα χαλάει. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο παύει να ισχύει. Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι σε δύο μέρη ταυτόχρονα:mad:(θα ήταν πολύ χρήσιμο!)

demi
23-04-13, 17:54
εισαι φυσικος? η απλα ασχολεισε οπως κ εγω?



τωρα παντως θα χρειαστουμε κ εναν γκουρου του διαλογισμου, να μας δωσει τα φωτα του...

Vakryle
23-04-13, 18:38
Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι σε δύο μέρη ταυτόχρονα:mad:(θα ήταν πολύ χρήσιμο!)


http://i2.ytimg.com/vi/QinAr_oVQHA/mqdefault.jpg

Old Guard Grenadier
23-04-13, 19:07
Τι υποτίθεται ότι σημαίνει αυτή η εικόνα?

SAM_502
23-04-13, 19:12
ντέμη ξέφυγες,ξαναδιάβασε πάλι:rolleyes:


Τι υποτίθεται ότι σημαίνει αυτή η εικόνα?

Ενα καταπληκτικό μαγικό.Ο στυλος περνάει μέσα απο το χαρτί,και το χαρτί δε τρυπάει.Ετσι μπορείς να βρίσκεσαι σε 2 μέρη.Το κόλπο είναι να βρείς με ποια μαγική τεχνική γίνεται.

Old Guard Grenadier
23-04-13, 19:40
Χαλάρωσε λίγο...άκου εκεί μαγική τέχνη. Σε πανηγύρι του 1904 είμαστε? Εντάξει είναι κάποιο τρικ, εγώ δεν το έχω δει ποτέ:( Δεν εννοούσα όμως αυτό.... για παράδειγμα κανείς δεν μπορεί να είναι στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη την ίδια στιγμή:)

Vakryle
23-04-13, 20:39
Η εικόνα θέλει να δείξει, ότι ένα αντικείμενο μπορεί να διέπει παραπάνω από μία επιφάνειες την ίδια χρονική στιγμή! Όσων αφορά την μαθηματική απόδειξη, μας τα χαλάει λίγο ο Σρέντιγκερ, αλλά αυτός θα ξέρει καλύτερα...

κανείς δεν μπορεί να είναι στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη την ίδια στιγμή

Τα πάντα εν σοφία ... κβάντων ... εποίησε!

demi
23-04-13, 21:19
Η εικόνα θέλει να δείξει, ότι ένα αντικείμενο μπορεί να διέπει παραπάνω από μία επιφάνειες την ίδια χρονική στιγμή! Όσων αφορά την μαθηματική απόδειξη, μας τα χαλάει λίγο ο Σρέντιγκερ, αλλά αυτός θα ξέρει καλύτερα...



Τα πάντα εν σοφία ... κβάντων ... εποίησε!



ναι, αλλα ακομα κ το συγκεκριμενο αντικειμενο, εχει το σχημα χορδης ας πουμε...οποτε το ιδιο περιπου ειναι....δεν μας δινεις λιγο τα φωτα σου, τα οποια ξερω οτι ειναι δυνατα πανω στο θεμα???



αληθεια σαμυ, τι επρεπε να καταλαβω απο αυτο που εγραψες κ το παρεξηγησα?

naeb
23-04-13, 23:21
μονο με την μη παρατηρηση ισως εχουμε καποια αποτελεσματα...θα μου πεις, πως γινετε αυτο? κ εκει βαζω λιγο το μεταφυσικο μεσα, με την εννοια του διαλογισμου, που μπορει να φτασει στο ασυνειδητο κ στην μη ενεργεια (παρατηρηση δηλ.) απλα ενας νους που υπαρχει κ εκτελει χωρις σκεψη κ προσυλωση, μονο ασυνειδητα...


Προσωπικά θεωρώ τη μη-σκέψη περισσότερο συνειδητή παρά ασυνείδητη κατάσταση.
Συνειδητή βέβαια όχι με την έννοια της καθημερινής "συνειδητότητας".

Vakryle
24-04-13, 01:07
Η "Θεωρία των Χορδών" δεν μπορεί να αναλύσει το πως ένα σώμα δύναται να λαμβάνει χώρα σε δύο ταυτόχρονα μέρη. Αυτή η Θεωρία, εκτός του ότι είναι αναπόδεικτη ακόμη, στην ουσία αποτελεί μία απλούστευση του πως αντιλαμβανόμαστε την ύλη. Θα μπορούσαμε, όντως, αυτό το κομμάτι χαρτί να το χαρακτηρίσουμε ως "βράνα", αλλά και πάλι μόνο τις πλαϊνές πλευρές του και όχι όλο το αντικείμενο, ειδικότερα όχι την μεγάλη του επιφάνεια, πάνω στην οποία τοποθετείται το μολύβι. Βέβαια, η εικόνα που παρέθεσα δεν αποδίδει επακριβώς αυτό που σκέφτομαι, αλλά it's ok...

Στα Μαθηματικά οι διαστάσεις είναι άπειρες. Στην Φυσική ο αποδεκτός αριθμός διαστάσεων είναι 4.

Θα σ' ενημερώσω για την "επίσημη" Επιστήμη και όχι για την "μεταφυσική". Με την είσοδο της "Θεωρίας των Χορδών" που παρέθεσε η demi, η Επιστημονική Κοινότητα έχει διασπαστεί σε δύο στρατόπεδα. Στο μεν, επικρατεί η αντίληψη των 26 διαστάσεων και στο δε, επικρατεί η αντίληψη των 10 διαστάσεων. Και αυτό είναι απόλυτα λογικό... Αν εξαιρέσεις την διάσταση του χρόνου, όλες οι υπόλοιπες καλύπτουν αποκλειστικά και μόνο το φάσμα του χώρου, είτε αυτές είναι 25, είτε 9. Δεν μπορείς να αντιληφθείς σαν εικόνα τις διαστάσεις, πέρα από τις 3 -καθημερινά- ορατές. Μπορείς, όμως να αντιληφθείς το πέρασμα από μία σε μία άλλη. Αυτό το "πέρασμα" δεν έχει σχέση με μεταφυσικά φαινόμενα άλλης ζωής, ή οτιδήποτε άλλο πραγματεύται το forum, έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεσαι την ύλη, ακριβώς όπως παρατηρείς κι ένα αντικείμενο στον χώρο.

Πολλοί που κάνουν αστρική προβολή λένε ότι κατά τη διάρκεια της προβολής η συνειδητότητά τους έχει αντίληψη ενός χώρου με περισσότερες διαστάσεις από τις γνωστές τέσσερις.

Η έννοια 5η διασταση, πιο πολυ φιλολογική είναι , παρα επιστημονική. Χρησιμοποιεί την επιστημονική "εξωτικότητα' της 5ης διαστασης, για να αποκτήσουν επιστημονική χροια φαινόμενα , παρατηρήσεις και πράγματα που μέχρι στιγμής παρατηρουνται μόνον εμπειρικα, απο τους βιώνοντες μεταφ.εμπειρίες.

Κατ' αρχή, δεν μπορεί να γίνει ποτέ σύνδεση της Επιστήμης με το "μεταφυσικό"! Η μοναδική σύνδεση θα ήταν φρόνιμη, μόνο εάν αποδεχόσασταν ότι ο όρος "μεταφυσικό" έχει να κάνει με αυτό που ακόμη η Φυσική δεν έχει ανακαλύψει και τίποτε άλλο! Φαινόμενα αστρικής προβολής και διαφόρων μεταφυσικών εμπειριών, δεν αποτελούν βάσιμες αποδείξεις για τίποτα και είναι αυτονόητο ότι η Επιστημονική Κοινότητα δε θα βασιζόταν ποτέ σε αποτελέσματα τέτοιων παρατηρήσεων!

(Ανοίγοντας παρένθεση και απευθυνόμενος στον naeb, αυτή η παραγράφος αποτελεί και την βάση της διαμάχης περί ύπαρξης διαφόρων θεοτήτων - κλείνει η παρένθεση).

Η 5η, ή οποιαδήποτε άλλη διάσταση, εκτός του ότι πρακτικά δεν μπορούμε να την προσομειώσουμε, αποτελεί μία τεράστια γενικότητα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ορίζεται η 5η διάσταση. Και ακόμη περισσότερο πως την αντιλαμβάνονται οι υπόλοιποι. Παρατηρώντας έναν ουρανοξύστη, κάποιος θα έλεγε ότι το ύψος του είναι 300m, το μήκος του 30m και το πλάτος του 250m. Είναι καθαρά θέμα οπτικής γωνίας, αφού κάποιος θα μπορούσε να θεωρήσει το πλάτος για ύψος και το μήκος για πλάτος! Δεδομένου και του γεγονότος ότι οι διαστάσεις αποτελούν χωρικά στοιχεία, αδυνατώ να πιστέψω πως κάποιος άνθρωπος έχει στο νου του την 5η διάσταση "κάπως έτσι"!

ισως να ειναι η μη παρατηρηση, μιας κ εκδηλωνεται οταν ο νους δεν παρατηρει

Κλασσικότατος τρόπος αποφυγής μίας μαύρης τρύπας! :cool:

Και ναι μεν η κβαντομηχανική και οι εξισώσεις της εξηγούν ικανοποιητικά το άτομο και τον υποατομικό κόσμο

Πως "επακριβώς", επακριβώς;
Έχει αυτοκτονήσει κόσμος για να γραφτεί έστω και μία σελίδα κβαντομηχανικής και πάλι αυτή η σελίδα δε ξέρεις αν θα αναιρεθεί από την επόμενη! Αν η κβαντομηχανική επεξηγούσε επακριβώς τον ατομικό κόσμο, δε θα υπήρχε Επιστημονική Κοινότητα τώρα. Δε θα υπήρχε λόγος...

Voel
24-04-13, 02:51
Διαβαζοντας το θεμα εξαρχης, διακρινω μια συγχυση.....

Οταν μιλαμε για 4η, 5η, 25η διασταση, ή για διαστασεις γενικοτερα, για τι ακριβως μιλαμε;

Αναφερομαστε στην φυσικη εννοια "διασταση" ή στην μεταφυσικη;

Απο αυτα που διαβαζω πολλοι φαινεται να εχουν μπλεξει την μεν με την δε και χρησιμοποιουν την ιδια εκφραση για ουσιαστικα διαφορετικα πραγματα, οπως παραλληλα συμπαντα....

naeb
24-04-13, 04:04
Κατ' αρχή, δεν μπορεί να γίνει ποτέ σύνδεση της Επιστήμης με το "μεταφυσικό"! Η μοναδική σύνδεση θα ήταν φρόνιμη, μόνο εάν αποδεχόσασταν ότι ο όρος "μεταφυσικό" έχει να κάνει με αυτό που ακόμη η Φυσική δεν έχει ανακαλύψει και τίποτε άλλο! Φαινόμενα αστρικής προβολής και διαφόρων μεταφυσικών εμπειριών, δεν αποτελούν βάσιμες αποδείξεις για τίποτα και είναι αυτονόητο ότι η Επιστημονική Κοινότητα δε θα βασιζόταν ποτέ σε αποτελέσματα τέτοιων παρατηρήσεων!


συμφωνώ και προσωπικά αποδέχομαι την σχέση. Θα είχε ενδιαφέρον να αναρωτηθούμε αν πιστεύουμε ότι η Επιστήμη δύναται να ανακαλύψει κάθε τι το μεταφυσικό με τις μεθόδους που χρησιμοποιεί. Αν όχι, τότε οι μεταφυσικές τεχνικές είναι ίσως ο μόνος τρόπος για να ρίξουμε μια μάτια στο απρόσιτο από την επιστήμη κομμάτι του μεταφυσικού.
επισης δεν περιμένω σύντομα να ενδιαφερθεί η Φυσική για αστρικές προβολές και τα συναφή. Περισσότερο ενδιαφέρον βλέπω από επιστήμες όπως Ψυχολογία, Φιλοσοφία και Νευροεπιστιμη. Ίσως γιατί αξιολογούν με διαφορετικό τρόπο την σημαντικότητα της εμπειρίας στις μελέτες τους.

SAM_502
24-04-13, 07:33
ντέμι αφου δε κατάλαβες πάλι διάβασε αυτή τη φορά το μύνημα του voel

demi
24-04-13, 08:17
καλωστον ασωτο υιο!!! πολυ χαιρομαι που γυρισες αγαπημενε μου γιατρε!!!!:p

@σαμμυ, αν διαβασεις τα πρωτα μου μηνυματα, αυτον τον διαχωρισμο περι διαστασεων τον κανω απο την αρχη κ εγω μιλαω μονο για τις αποδεκτες διαστασεις!!! κ φυσικα δεν μιλαω για παραλληλα συμπαντα!!!

τωρα απο κει κ περα, φυσικα κ συμφωνω με την αποψη του βακρυλη για το τι δεν μπορει να υπαρξει συνδεση φυσικης με μεταφυσικης παρα μονο με την εννοια οτι επιστημονικα δεν εχει ανακαλυφθει κατι, κ εκει τολμαω να κανω εγω την συνδεση...θελοντας να παω το θεμα ενα βημα πιο περα, αλλα κ παλι, μονο για το θεμα της μη παρατηρησης....

δεν μιλησα για αστρικα ταξιδια κλπ, ισα ισα, αν διαβασεις παλι προσεκτικα τα πρωτα μου μηνηματα, εξηγω την διαφορα....δεν μπορω να καταλαβω, γιατι με εχεις βαλει σε θεση να απολογουμαι για αυτα που γραφω, ενω οι αλλοι δειχνουν να καταλαβαινουν τι εννοω.....

που ακριβως ειναι οι ενστασεις σου για αυτα που γραφω...τι σε χαλαει κοινως σε αυτα???


ανταλλαγη αποψεων κανουμε βρε παιδια...μη χαλιεστε...μπορει να καταφερουμε να βγαλουμε κατι απο αυτο....κακο ειναι να ενωσουμε μια φορα τις γνωσεις μας κ να διασταυρωσουμε καποια πραγματα???? κραταμε ο καθενας οτι θελει κ οτι δεν θελει το καταριπτει με επιχειρηματα αν μπορει....

τοσο τρομερο κ φοβερο ειναι να γινει αυτο???


βακρυλη ο ορισμος που εδωσα εγω για την πεμπτη διασταση δεν σε καλυπτει κ γιατι?

Old Guard Grenadier
24-04-13, 08:55
Θα σ' ενημερώσω για την "επίσημη" Επιστήμη και όχι για την "μεταφυσική". Με την είσοδο της "Θεωρίας των Χορδών" που παρέθεσε η demi, η Επιστημονική Κοινότητα έχει διασπαστεί σε δύο στρατόπεδα. Στο μεν, επικρατεί η αντίληψη των 26 διαστάσεων και στο δε, επικρατεί η αντίληψη των 10 διαστάσεων.

Πως "επακριβώς", επακριβώς;
Έχει αυτοκτονήσει κόσμος για να γραφτεί έστω και μία σελίδα κβαντομηχανικής και πάλι αυτή η σελίδα δε ξέρεις αν θα αναιρεθεί από την επόμενη! Αν η κβαντομηχανική επεξηγούσε επακριβώς τον ατομικό κόσμο, δε θα υπήρχε Επιστημονική Κοινότητα τώρα. Δε θα υπήρχε λόγος...

Ναι όντως έτσι είναι τα πράγματα με τις διαστάσεις στην Επιστημονική Κοινότητα. Μέχρι όμως να αποδειχτεί η θεωρία....παραμένει θεωρία και όχι γεγονός

Για την κβαντομηχανική δεν είπα επακριβώς, είπα ικανοποιητικά. Όπως για παράδειγμα και η θεωρία του Νεύτωνα για την βαρύτητα(και ας είναι λανθασμένη!)

Vakryle
24-04-13, 14:37
[...] αν πιστεύουμε ότι η Επιστήμη δύναται να ανακαλύψει κάθε τι το μεταφυσικό με τις μεθόδους που χρησιμοποιεί [...]

Αυτός είναι ο σκοπός της.
Οι μέθοδοι θα εξελίσσονται και θα αναπροσαρμόζονται στις εκάστοτε απαιτήσεις της εποχής, των αναγκών και των εξελίξεων. Αυτό που τώρα θεωρείται "μεταφυσικό", κάποτε θα θεωρείται "φυσικό", γιατί θα έχει επιτευχθεί η γνώση του. Άλλες Επιστήμες, όπως η Ψυχολογία που ανέφερες, έχουν το δικό τους ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι σε θέση να λύσουν τα αιώνια αναπάντητα ερωτήματα. Μπορούν, όμως, να αποτελέσουν βοήθημα και μάλιστα πολύ ισχυρό, γιατί μέσω αυτών μπορεί να κατανοήσει η κάθε Επιστημονική Κοινότητα το πως σκέφτεται, κατανοεί ή αντιλαμβάνεται ο μέσος άνθρωπος τόσο την έννοια του "φυσικού", όσο και την έννοια του "μεταφυσικού"! Είναι η μοναδική σύνδεση που μπορώ να διαπραγματευτώ, συζητώντας για αυτά τα -κατά τ' άλλα- δύο εντελώς διαφορετικές έννοιες.

βακρυλη ο ορισμος που εδωσα εγω για την πεμπτη διασταση δεν σε καλυπτει κ γιατι?

Δεν με καλύπτει για τους εξής λόγους:

1) Έχεις σαν βάση την "Θεωρία των Χορδών", η οποία δεν πραγματεύεται διαστάσεις, αλλά την απλούστευση του πως αντιλαμβανόμαστε την ύλη. Αυτή η Θεωρία δεν αποτελεί αντικείμενο μελέτης των διαστάσεων, αλλά της ύλης. Μέσω αυτής της απλούστευσης και για να μπορέσει να τεθεί μία βάση μελέτης (κοινή για όλους), υπάρχει η ελπίδα των 26 ή 10 διαστάσεων. Στην ουσία, οι διαστάσεις σ' αυτήν την Θεωρία αποτελούν κάτι σαν απαραίτητο στοιχείο, για την ύπαρξή της. Είναι συχνό φαινόμενο, καθώς κρίνουμε κάτι σαν δεδομένο και μέσω της αντίστροφης οδού προσπαθούμε να αποδείξουμε τον αρχικό ισχυρισμό μας. Το ενδιαφέρον σ' αυτήν την Θεωρία είναι ότι και η αρχή και το τέλος αποτελούν θεωρητικά δεδομένα. Αυτό είναι το στοίχημα που θέλει να κερδίσει η Κοινότητα και είμαι πεπεισμένος ότι θα το καταφέρει, γιατί οι -μέχρι τώρα- πειραματικές διεργασίες είχαν 100% επιτυχία!

2) Αναφέρεσαι στην " ... συνεχόμενη ροή των πραγμάτων ... ". Από την στιγμή που παραθέτεις την λέξη "συνεχόμενος", βασίζεσαι στην διάσταση του χρόνου. Η 5η, ή η όποια 5η διάσταση, είναι διαφορετική από οποιαδήποτε άλλη. Δεν μπορεί να υπάρξει σύγχυση ή ταύτιση δύο ή περισσοτέρων διαστάσεων. Ο όρος "πολυδιάστατος" δεν υπάρχει πρακτικά. Μόνο θεωρητικά. Η βάση μελέτης θα είναι μία, όχι πολλές.

Οταν μιλαμε για 4η, 5η, 25η διασταση, ή για διαστασεις γενικοτερα, για τι ακριβως μιλαμε;

Ισχύει αυτή η παρατήρηση...
Συγκεκριμένα, θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι διάσταση και παράλληλο σύμπαν είναι τελείως διαφορετικές έννοιες. Όπως επίσης και το γεγονός ότι μπορεί να υπάρξει μεταπήδηση μεταξύ των διαστάσεων. Κάτι τέτοιο δεν υφίσταται. Δεν υπάρχουν "κρυμμένες" διαστάσεις, στις οποίες μπορούμε να μεταπηδάμε όποτε επιθυμούμε. Όλες οι διαστάσεις αποτελούν το σύμπλεγμα, πάνω στο οποίο κινείται η ύλη. Είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο να αντιληφθεί κανείς τις διαστάσεις, πέρα από τις γνωστές τέσσερις. Για την ακρίβεια, είναι και αδύνατο μετά από κάποιο σημείο, μιας και στην ουσία αποτελούν αναπόδεικτα ακόμη στοιχεία και στοιχεία που πάρθηκαν επιεικώς θεωρητικά, προς διευκόλυνση μίας άλλης Θεωρίας, η οποία και αυτή βασίζεται σε θεωρητικό επίπεδο.

[...] οι μεταφυσικές τεχνικές είναι ίσως ο μόνος τρόπος για να ρίξουμε μια μάτια στο απρόσιτο από την επιστήμη κομμάτι του μεταφυσικού [...]

Αυτές οι τεχνικές που βασίζονται;

demi
24-04-13, 16:44
Δεν με καλύπτει για τους εξής λόγους:

1) Έχεις σαν βάση την "Θεωρία των Χορδών", η οποία δεν πραγματεύεται διαστάσεις, αλλά την απλούστευση του πως αντιλαμβανόμαστε την ύλη. Αυτή η Θεωρία δεν αποτελεί αντικείμενο μελέτης των διαστάσεων, αλλά της ύλης. Μέσω αυτής της απλούστευσης και για να μπορέσει να τεθεί μία βάση μελέτης (κοινή για όλους), υπάρχει η ελπίδα των 26 ή 10 διαστάσεων. Στην ουσία, οι διαστάσεις σ' αυτήν την Θεωρία αποτελούν κάτι σαν απαραίτητο στοιχείο, για την ύπαρξή της. Είναι συχνό φαινόμενο, καθώς κρίνουμε κάτι σαν δεδομένο και μέσω της αντίστροφης οδού προσπαθούμε να αποδείξουμε τον αρχικό ισχυρισμό μας. Το ενδιαφέρον σ' αυτήν την Θεωρία είναι ότι και η αρχή και το τέλος αποτελούν θεωρητικά δεδομένα. Αυτό είναι το στοίχημα που θέλει να κερδίσει η Κοινότητα και είμαι πεπεισμένος ότι θα το καταφέρει, γιατί οι -μέχρι τώρα- πειραματικές διεργασίες είχαν 100% επιτυχία!

2) Αναφέρεσαι στην " ... συνεχόμενη ροή των πραγμάτων ... ". Από την στιγμή που παραθέτεις την λέξη "συνεχόμενος", βασίζεσαι στην διάσταση του χρόνου. Η 5η, ή η όποια 5η διάσταση, είναι διαφορετική από οποιαδήποτε άλλη. Δεν μπορεί να υπάρξει σύγχυση ή ταύτιση δύο ή περισσοτέρων διαστάσεων. Ο όρος "πολυδιάστατος" δεν υπάρχει πρακτικά. Μόνο θεωρητικά. Η βάση μελέτης θα είναι μία, όχι πολλές.




πρωτα απο ολα, ολα θεωρητικα δεν ειναι?

αφου δεν εχει αποδειχθει τιποτα, ειναι λογικο να μιλαμε σε θεωρητικη βαση...


ολα θεωρητικα ξεκινησαν κ μετα αποδειχτηκαν η καταρριφθηκαν...αφου το λες κ ο ιδιος, δεν βλεπω ουσιαστικη διαφωνια σε αυτο...

αν ισχυει αυτο που λες με τις διαστασεις, τοτε γιατι η τεταρτη διασταση ονομαζεται χωροχρονος η εστω κ χρονος σκετο κ εξηγησε μου τι σχεση εχει με την αντιληψη της υλης, σε παρακαλω...



σου εχω κ μια ερωτηση a priori...μια συνεχομενη κατασταση ροης των σωματιδιων, αν αποδειχθει, δεν εχει σχεση με την αντιληψη της υλης???

κ ισως κ οχι μονο...
δεν ειναι λογικο, η επομενες διαστασεις να σε πανε κ περα απο την υλη?

δεν νομιζω οτι ολα ειναι υλη τελικα σε αυτο το συμπαν, η ετσι πιστευεις εσυ?

Vakryle
24-04-13, 17:40
Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε επακριβώς πόσες είναι οι διαστάσεις. Από ένα σημείο και μετά, οι διαστάσεις μετατρέπονται σε μαθηματικά σύμβολα και εξισώσεις. Αυτό σημαίνει ότι οι διαστάσεις αποτελούν χωρικά στοιχεία και μόνο, δηλαδή περιβάλλοντα στον χώρο, μέσα στα οποία κινείται η ύλη. Η μοναδική διάσταση που δεν έχει σχέση με τον χώρο είναι ο χρόνος. Όπως όλες οι διαστάσεις, έτσι κι ο χρόνος, αποτελείται από άεναα και άπειρα στοιχεία.

[...] τι σχεση εχει με την αντιληψη της υλης [...]

Είναι κοινώς αποδεκτό, ότι χώρος και χρόνος εξάγουν την ύλη. Δηλαδή, σαν ύλη μπορούμε να θεωρήσουμε το οτιδήποτε έχει μάζα και αλληλεπιδρά με το χρόνο. Δηλαδή κινείται και όχι κατ' ανάγκη έτσι όπως εμείς αντιλαμβανόμαστε την κίνηση. Είναι χαρακτηριστικό, ότι κανένα μέλος της Επιστημονικής Κοινότητας δεν θεωρεί ότι η ύλη μένει έστω και ένα κλάσμα του δευτερολέπτου ακίνητο. Οι μόνες Επιστήμες που το αποδέχονται (και αυτό λόγω ευκολίας στις πράξεις) είναι αυτές που πραγματεύονται τις στατικές μηχανικές. Κοινώς, δίχως τον χρόνο, δεν μπορεί να υφίσταται κανένα στοιχείο ύλης. Δε γίνεται αντιληπτή διαφορετικά. Ίσως η αντιύλη να μπορεί να έρθει σε σύγκρουση με τα προηγούμενα, αλλά οι γνώσεις μας είναι σε νηπιακό στάδιο πάνω στον συγκεκριμένο τομέα.

[...] δεν νομιζω οτι ολα ειναι υλη τελικα σε αυτο το συμπαν, η ετσι πιστευεις εσυ? [...]

Το Σύμπαν δεν είναι τίποτε άλλο, παρά το συνολικό άθροισμα (αποτέλεσμα) μίας εξίσωσης, στην οποία υφίστανται όλα αυτά που συζητάμε. Το πως αλληλεπιδρά το κάθε στοιχείο με το άλλο και το πως αυτή η αλληλεπίδραση επηρεάζει το συνολικό αποτέλεσμα (Σύμπαν), είναι κάτι που δεν μπορεί κανένας Άνθρωπος στην Γη να το εξηγήσει! Επομένως, όχι, δεν είναι όλα ύλη! Υπάρχουν οι χώροι, υπάρχει ο χρόνος και ακόμη πιο σημαντικό που δεν ειπώθηκε, υπάρχει και η ενέργεια! Τολμώντας να κάνω μία παρακινδυνευμένη σύνδεση με το "μεταφυσικό", πολλοί σ' αυτόν τον πλανήτη, θεωρούν ότι αυτή η ενέργεια ονομάζεται και "Θεός"!

[...] δεν ειναι λογικο, η επομενες διαστασεις να σε πανε κ περα απο την υλη? [...]

Εσύ σαν demi, τι πιστεύεις ότι υπάρχει πέρα από την ύλη; Η απάντηση είναι τόσο απλή, που δε θα σου πάει ο νους.

demi
24-04-13, 17:48
Η μοναδική διάσταση που δεν έχει σχέση με τον χώρο είναι ο χρόνος. Όπως όλες οι διαστάσεις, έτσι κι ο χρόνος, αποτελείται από άεναα και άπειρα στοιχεία.



αρα, μπορει να υπαρχει κ αλλη διασταση που να μην εχει σχεση αποκλειστικα κ μονο με την υλη



Είναι κοινώς αποδεκτό, ότι χώρος και χρόνος εξάγουν την ύλη. Δηλαδή, σαν ύλη μπορούμε να θεωρήσουμε το οτιδήποτε έχει μάζα και αλληλεπιδρά με το χρόνο. Δηλαδή κινείται και όχι κατ' ανάγκη έτσι όπως εμείς αντιλαμβανόμαστε την κίνηση. Είναι χαρακτηριστικό, ότι κανένα μέλος της Επιστημονικής Κοινότητας δεν θεωρεί ότι η ύλη μένει έστω και ένα κλάσμα του δευτερολέπτου ακίνητο. Οι μόνες Επιστήμες που το αποδέχονται (και αυτό λόγω ευκολίας στις πράξεις) είναι αυτές που πραγματεύονται τις στατικές μηχανικές. Κοινώς, δίχως τον χρόνο, δεν μπορεί να υφίσταται κανένα στοιχείο ύλης. Δε γίνεται αντιληπτή διαφορετικά. Ίσως η αντιύλη να μπορεί να έρθει σε σύγκρουση με τα προηγούμενα, αλλά οι γνώσεις μας είναι σε νηπιακό στάδιο πάνω στον συγκεκριμένο τομέα.



κ εκει ακριβως κολλαει η θεωρια της συνεχομενης ροης των σωματιδιων...μολις επιβεβαιωσες, οτι εχει σχεση τελικα κ με την υλη!!


Το Σύμπαν δεν είναι τίποτε άλλο, παρά το συνολικό άθροισμα (αποτέλεσμα) μίας εξίσωσης, στην οποία υφίστανται όλα αυτά που συζητάμε. Το πως αλληλεπιδρά το κάθε στοιχείο με το άλλο και το πως αυτή η αλληλεπίδραση επηρεάζει το συνολικό αποτέλεσμα (Σύμπαν), είναι κάτι που δεν μπορεί κανένας Άνθρωπος στην Γη να το εξηγήσει! Επομένως, όχι, δεν είναι όλα ύλη! Υπάρχουν οι χώροι, υπάρχει ο χρόνος και ακόμη πιο σημαντικό που δεν ειπώθηκε, υπάρχει και η ενέργεια! Τολμώντας να κάνω μία παρακινδυνευμένη σύνδεση με το "μεταφυσικό", πολλοί σ' αυτόν τον πλανήτη, θεωρούν ότι αυτή η ενέργεια ονομάζεται και "Θεός"!




δεν σχολιαζω περι θεου, αν κ αυτη η εξηγηση που δινεις ειναι αρκετα κοντα στα πιστευω μου...( ξερεις την γνωμη μου)



Εσύ σαν demi, τι πιστεύεις ότι υπάρχει πέρα από την ύλη; Η απάντηση είναι τόσο απλή, που δε θα σου πάει ο νους.


ο νους μου παει στην καθαρη ενεργεια, αλλα για πες μου τι εννοεις...παντα μαρεσουν αυτες οι συζητησεις!!!:D

Vakryle
24-04-13, 18:10
αρα, μπορει να υπαρχει κ αλλη διασταση που να μην εχει σχεση αποκλειστικα κ μονο με την υλη

Θεωρητικά μπορούν να υπάρξουν και άπειρες διαστάσεις. Για την ακρίβεια, μπορούν να υπάρξουν τόσες διαστάσεις, όσες χρειάζονται για να επιλύσεις το αιώνιο πρόβλημα της Ανθρωπότητας. Μόνο που στη συνέχεια θα πρέπει να επαληθεύσεις την ύπαρξή τους. Επομένως, ναι μπορεί! Πρακτικά, όμως, το πρόβλημα της Κοινότητας είναι ο χώρος και μόνο. Ο χρόνος σαν διάσταση είναι υπεραρκετός από μόνος του. Έλλειψη χώρου υπάρχει, όχι χρόνου!

κ εκει ακριβως κολλαει η θεωρια της συνεχομενης ροης των σωματιδιων...μολις επιβεβαιωσες, οτι εχει σχεση τελικα κ με την υλη!!!

Συνεχόμενη ροή στο χρόνο και μόνο.
Κλασσικότατο παράδειγμα αποτελεί το φως και οι ακτίνες του ήλιου, ή και των λοιπών φωτεινών στοιχείων. Τουτέστιν, αν υπήρχε κάποιος νοήμων πολιτισμός κάποια τρις έτη φωτός μακρυά και είχε την δυνατότητα να παρακολουθεί το σημείο του διαστήματος που βρισκόμαστε εμείς, το μάτι τους δε θα έπεφτε στην Γη για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι χρονικός, δηλαδή δε θα είχε δημιουργηθεί καν η Γη αυτήν την στιγμή που συζητάμε και ο δεύτερος είναι χωρικός. Οι συντεταγμένες τους θα αλλοιωνόταν από την καμπυλότητα του χώρου.

ο νους μου παει στην καθαρη ενεργεια [...]

Δεν υπάρχει έκφραση "πέρα από την ύλη"! :rolleyes:

naeb
24-04-13, 21:58
Δεν υπάρχει έκφραση "πέρα από την ύλη"! :rolleyes:

χαριτολογώντας, ίσως γιατί δεν υπάρχει ύλη...

Αυτές οι τεχνικές που βασίζονται;


Είναι λίγο γενικά διατυπωμένο

demi
27-04-13, 15:27
μα γιατι σβηστηκαν τα τελευταια μηνυματα?:confused:

Arga_Star-clad
27-04-13, 18:07
Γιατί δεν είναι chat-room :p Ας μείνουμε στα ουσιώδη, παρακαλώ.

anastasi
28-04-13, 17:07
Μερικές δεκαετίες πρίν και μετα το 1900, ανθούσε ο Μαγνητισμός. Επεξεργάστηκαν καποιοι την ιδέα οτι το σώμα λειτουργεί ως μαγνήτης. Δυο πεταλοειδείς μαγνητες (δυο U) ο ένας μεσα στον άλλο αντίστροφα τοποθετημένοι, κάθετα σε σχημα σταυρού, ήταν το μαγνητικό σώμα που υπέθεταν οτι ήταν σχηματιζόταν στο ανθρώπινο σώμα . Προσπάθησαν να εξηγήσουν, να θεραπευσουν,. Απ' όσο ξέρουμε λιγα πράγματα κατάφεραν.

Τότε η επίσημη επιστήμη εξέλισε τον μαγνητισμό, είχε ανακαλύψει και τον ηλεκτρομαγνητισμό. Τώρα που η επιστήμη ασχολείται με την κβαντομηχανική, και τις διαστάσεις, τώρα μιλούν για 5η διασταση. Σαν μια απο τα ίδια μου φαίνεται.



---------------------------------------

Vakryle
28-04-13, 18:50
Αμφισβητείς τις προθέσεις της Επιστήμης, ή το αποτέλεσμά της;

anastasi
28-04-13, 19:05
Αμφισβητείς τις προθέσεις της Επιστήμης, ή το αποτέλεσμά της;


Σχολιαζω την χρηση των όρων της επιστήμης που είναι της μόδας ασπουμε, απο αυτούς που θέλουν να δείξουν οτι κάνουν μια νέα ερμηνεία μεταφυσικών, , ενώ ουσιαστικά δεν κάνουν. Ισως είναι χρήσιμη επικοινωνιακά, αλλά επιστημονική δεν γίνεται. Αυτους αμφισβητώ όχι την επιστήμη.


---------------------

demi
28-04-13, 21:20
Σχολιαζω την χρηση των όρων της επιστήμης που είναι της μόδας ασπουμε, απο αυτούς που θέλουν να δείξουν οτι κάνουν μια νέα ερμηνεία μεταφυσικών, , ενώ ουσιαστικά δεν κάνουν. Ισως είναι χρήσιμη επικοινωνιακά, αλλά επιστημονική δεν γίνεται. Αυτους αμφισβητώ όχι την επιστήμη.


---------------------



κατι σαν αυτο που κανω εγω δηλ...:rolleyes:

μονο που εγω δεν το κανω επειδη ειναι της μοδας...θεωρω οτι ειναι ενα παντρεμα που πρεπει καποια στιγμη να γινει, αν θελουμε να βρουμε σωστες απαντησεις...κ το εκανα παντα στην διαρκεια της αναζητησης μου, οχι τωρα τελευταια...

αλλα εσυ γιατι θεωρεις οτι δεν ειναι επιστημονικο το αποτελεσμα?

anastasi
28-04-13, 22:58
Διευκρινίσεις:

¨οταν είπα οτι το 1900 ανθούσε ο Μαγνητισμός ενοούσα αυτο που έφτασε στις μέρες μας σαν ζωικός μαγνητισμός, μόνο που τότε τον έλεγαν σκέτο Μαγνητισμός και το έψαχναν όπως έψαχναν τον φυσικό μαγνητισμό..

¨οταν λέω αυτοί που χρησιμοποιούν τις εκφράσεις 5η διασταση, κτλ. εννοώ αυτούς που την εισήγαγαν στο λεξιλόγιο της μεταφυσικής, και αυτούς που την χρησιμοποιούν για εύρεση κοινού ,αναγνωστών, οπαδών, κτλ. όχι εμάς που το συζητάμε γιατι το βρήκαμε να ακούγεται, και το ψάχνουμε.


--------------------------------------

demi
29-04-13, 09:51
, ναι, ενταξει, σωστο ακουγεται οπως το λες κ εχεις δικιο καπου, γιατι εχει παραγινει το κακο στον χωρο του μεταφυσικου απο καποιους, αλλα απο την αλλη σκεφτομαι, οτι καποια θεματα, οπως η 5η διασταση, δεν γινεται να μην τα συνδυασεις με το μεταφυσικο, αφου αμα τα αναλυσεις, σε πανε απο μονα τους εκει....
εκει θα συμφωνησω με τον vakryle, που λεει, οτι τελικα το μεταφυσικο δεν ειναι τιποτα αλλο απο θεματα που δεν εχει ανακαλυψει η επιστημη ακομα...
κ αυτο, χωρις να μηδενιζει την αξια τους...
αν κατσεις να σκεφτεις, κ ολα αυτα που εχουμε ανακαλυψει, αν μη τι αλλο θαυμαστα ειναι!!!δεν χανουν την μαγεια τους...εμεις χανουμε το ενδιαφερον μας μετα!!!

οπως επισης, μπορω να δικαιολογησω την αγνοια κ τον πειραματισμο σε καποια πραγματα, οπως με τον ηλεκτρισμο παλια , που πιστευαν οτι ζωντανευει το νεκρο σωμα(:D)

ρωτωντας πας στην πολη, ελεγαν η παλιοι, κ ειναι ευκολο να χαθεις!!!

Ελευθέριος Παλιγγίνης
21-07-13, 09:52
Οι παλαιότεροι θεωρητικοί που αναφέρονται στον όρο "5η Διάσταση" κάνουν λόγο για προσωπική φώτιση που όταν επιτευχθεί ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται τα πέραν των 4άρων "φυσιολογικών" Διαστάσεων (μήκος πλάτος ύψος χρόνος). Με αυτό το σκεπτικό, "5η Διάσταση" είναι όλα τα για τους άλλους μη-συνειδητά και τα πνευματικά. Εδώ παρατηρείται κάποιο μπέρδεμα των Διαστάσεων με τα Στοιχεία, υπάρχει σαφής σύνδεση με το 5ο Στοιχείο, τον Αιθέρα. Όμως ουσιαστικά αναφέρονται σε μια πολύ διαφορετική αντίληψη του Σύμπαντος, όχι σε μία... Διάσταση.

Άλλοι σύγχρονοι, αλληλο-ιδεαζόμενοι και... επαληθευόμενοι μεταξύ τους, διαβεβαιώνουν (χωρίς κάποια τεκμηρίωση) πως η Γη περνάει σε μία νέα κατάσταση ενεργο-παλμοδόνησης που ονομάζουν "5η Διάσταση" (?) και αυτή οδηγεί τους ανθρώπους σε αντιληπτικές νοητικές και πνευματικές βελτιώσεις. Περιττό να επισημανθεί, οτι πάντοτε "η Γη περνάει" ή "θα περάσει" σε αυτή την ανώτερη κατάσταση. Ποτέ αυτή η διαδικασία δεν... ολοκληρώνεται, αφου όπως προτείνεται δεν ισχύει. Παρερμηνεύουν με γενικεύσεις και προβάλλουν αλλού όσα βιώνουν οι ίδιοι.

Ευσταθια
01-12-13, 16:17
Πεμτη διασταση? Γιατι μονο πεμτη, και οχι εκτη, εβδομη ......απειροστη.Ας δουμε καταρχην τις πρωτες τεσσερις, αυτες τις τεσσερις που καταλαβαινουμε μεσα απο ενα παραδειγμα.Οταν μελεταμε την πορεια μιας μπαλας π.χ. του ποδοσφαιρου, αυτο που μελεταμε ειναι η τροχια της μπαλας καθε στιγμη συναρτησει των τριων χωρικων διαστασεων και της μιας διαστασης του χρονου. Η διασταση του χρονου εχει κατευθυνση μονο προς τα εμπρος, ενω οι διαστασεις του χωρου φαινομενικα εχουν και προς τα πισω. Γενικα οι τρεις διαστασεις του χωρου βρισκονται σε μια διαταξη 90 μοιρων η μια απο την αλλη. Ετσι εχουμε το μηκος που ειναι σε γωνια 90 μοιρες ως προς το πλατος, το οποιο ειναι σε 90 μοιρες γωνια ως προς το υψος. Αρα καθε διασταση σχηματιζει 90 μοιρες ως προς καθε αλλη, και ετσι το συστημα αυτο λεγεται τρισορθογωνιο συστημα συντεταγμενων. "Πρακτικα" δεν υπαρχει θεση για αλλη διασταση, γιατι η προσθεση μιας ακομα θα καταργουσε την 90 μοιρων συμμετρια. Παρολα αυτα η προσθεση της διστασης του χρονου, φτιαχνει ενα καινουργιο συστημα(χωροχρονος), οπου παλι ολες οι διαστασεις βρισκονται η μια ως προς την αλλη σε διαταξη 90 μοιρων. Απο το τελευταιο καταλαβαινουμε οτι ολο το οικοδομημα των διαστασεων ειναι απολυτως Θεωρητικο, και βρισκεται ως συμβολικο πεδιο μονο στα Μαθηματικα. Επομενως το πλαισιο μεσα στο οποιο η μπαλες και αλλα αντικειμενα υπαρχουν, ειναι καθαρα συμβολικο(Μαθηματικο). Η μπαλα ειναι αναγκασμενη να τοποθετηθει εντως ενος πλαισιου, στην περιπτωση μας του συμβολικου χωροχρονικου, για να γινει αντιληπτη απο τις αισθησεις μας και κατ επεκταση απο τον εγκεφαλο μας, ο οποιος εγκεφαλος μας λειτουργει καθαρα σε ενα συμβολικο-Μαθηματικο πλαισιο. Υπαρχουν ομως και οι κοσμικες μπαλες που λεγονται μελανες οπες. Αυτες οι "μπαλες" δεν ειναι μπαλες, αλλα σημεια γυρω απο τα οποια οι τρεις διαστασεις του χωρου που καταλαβαινουμε εχουν εξαφανιστει, ενω η διασταση του χρονου απλα δεν υπαρχει. Οι κοσμολογοι αυτα τα αδιαστατα σημεια που βρισκονται διασπαρτα στο συμπαν τα λενε ιδιομορφιες, γιατι κανενας δεν μπορει να παρατηρησει αμεσα το τι ειναι πραγματικα. Αν ομως αυτες οι "μπαλες" δεν ειναι εντος ενος χωροχρονικου πλαισιου, και αρα για αυτο δεν μπορουν να γινουν απο τον ανθρωπο αντιληπτες, τοτε εντος ποιου πλαισιου αντιληψης βρισκονται? Ισως το πλαισιο τους μεσα απο το οποιο γινονται αντιληπτες απο εναν παρατηρητη να ειναι η πεμτη διασταση. Ο παρατηρητης(μη ανθρωπος) που βρισκεται στην πεμτη δισταση, ισως αυτο που παρατηρει να μην ειναι μελανα σημεια(στιγματα) τα οποια ειναι αδιαστατα. Ειδωμενα τα σημεια απο το δικο του πενταδιαστατο συστημα παρατηρησης , τα σημεια παυουν να ειναι σημεια, και γινονται-εκτινονται σε μιας διασταεως αντικειμενα, αφου το πλαισιο της πεμτης διστασης προσφερει το πλαισιο εκτασης. Ενας τετοιος παρατηρητης βλεπει το κλασσικο συμπαν των 4Δ σε συμπαν μεγαλυτερης πληροτητας 5Δ. Επομενως για εναν 5διαστατο παρατηρητη οι μελενες οπες θα μοιαζουν με "καλωδια" που συνδεουν ενα προηγουμενο κλασσικο συμπαν με ενα επομενο κλασσικο συμπαν, και αρα ισως τελικα η πεμτη διασταση να συνδεει διαφορετικους κοσμους...:rolleyes:: :D΄ :D

heretic
02-12-13, 16:17
Οι παραπάνω διαστάσεις ανάγονται στην θεωρία των μη Ευκλείδειων γεωμετρικών τόπων. Όταν προσπαθείς να προσαρμόσεις στην Ευκλείδεια γεωμετρία μια επιπλέον διάσταση, συγκρούεσαι με τοίχο. Αυτό έχει επιλυθεί αλλά σε γενικές γραμμές -πέραν του μαθηματικού μοντέλου- είναι έξω από την καθημερινή ανθρώπινη αντίληψη. Δες και το σχόλιο που έχω κάνει παλιά για το Calabi Yau manifold, έχει μεγάλη σημασία το συγκεκριμένο, γιατί βάσει αυτού χτίζεται η πολυδιάστατη θεωρία των υπερχορδών.

Η 5η διάσταση των μεταφυσικών, δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται σε μια από αυτές τις "συμπαντικές" διαστάσεις, τις κρυμμένες. Μπορεί να αφορά επίπεδο συνειδητότητας, και αν προσέξεις ακόμα και πεποιθήσεις που έρχονται από ιστορία χιλιάδων ετών, πχ Σαμανισμός (Περού), θα δεις ότι και αυτοί μιλάνε για επίπεδα συνειδητότητας.

esmike
02-12-13, 19:04
Η 5η διάσταση των μεταφυσικών, δεν είναι απαραίτητο να αναφέρεται σε μια από αυτές τις "συμπαντικές" διαστάσεις, τις κρυμμένες. Μπορεί να αφορά επίπεδο συνειδητότητας, και αν προσέξεις ακόμα και πεποιθήσεις που έρχονται από ιστορία χιλιάδων ετών, πχ Σαμανισμός (Περού), θα δεις ότι και αυτοί μιλάνε για επίπεδα συνειδητότητας. Φίλε heretic, οταν λες οτι η 5η διάσταση μπορεί να ταυτίζεται με τα επίπεδα συνειδητότητας, εννοείς την αντίληψη του κόσμου, χωρίς αυτός να είναι περιεχόμενος σε διαστάσεις;

heretic
02-12-13, 21:09
Ναι esmike. Aκόμα και εμείς που έχουμε μεταφυσικές πεποιθήσεις, που εξερευνούμε τα όρια του μεταφυσικού, εκεί που άπτονται του φυσικού, καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη πρώτα την πιο πιθανή εξήγηση και μετά να εξετάζουμε τις πιο απίθανες.
Οταν παρατηρώ οτι σε διαφόρους πολιτισμούς, κουλτούρες, παραδόσεις και εποχές, έχει εξαπλωθεί η ιδέα της "μετάβασης" σε μια νεα διάσταση, ας την πούμε 5η -αυτήν που παπαγαλίζουν μανιωδώς οι newagers- εγω την αντιλαμβάνομαι σαν ενα επόμενο βήμα της εξέλιξης μας.
Αν αυτό γίνει σταδιακά ή ορμητικά, αν αυτό συντελεστεί νομοτελειακά ή εμείς τέλος πάντων το προκαλέσουμε γιατί αυτή ήταν η πρόθεση μας, να ωριμάσουμε δηλαδή, δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει οτι κάτι τελικά θα προκληθει απο όλη αυτήν τη φιλολογία και καλό είναι να παρατηρούμε τις εξελίξεις γιατί ξέρεις, παρόμοια πράγματα ακούγονταν και στις αρχές του 20ου αιώνα, μετά ηρθε η μεγάλη κρίση -όπως και τώρα- και μετά έσκασε το αυγό του φιδιού.
Γι' αυτό πολλές φορρές η επαγρύπνηση δεν είναι μονο χρήσιμη αλλά και σωτήρια.

esmike
02-12-13, 22:11
Ναι esmike. Aκόμα και εμείς που έχουμε μεταφυσικές πεποιθήσεις, που εξερευνούμε τα όρια του μεταφυσικού, εκεί που άπτονται του φυσικού, καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη πρώτα την πιο πιθανή εξήγηση και μετά να εξετάζουμε τις πιο απίθανες.
Οταν παρατηρώ οτι σε διαφόρους πολιτισμούς, κουλτούρες, παραδόσεις και εποχές, έχει εξαπλωθεί η ιδέα της "μετάβασης" σε μια νεα διάσταση, ας την πούμε 5η -αυτήν που παπαγαλίζουν μανιωδώς οι newagers- εγω την αντιλαμβάνομαι σαν ενα επόμενο βήμα της εξέλιξης μας. Ναι αλλα μια στιγμή, αν απο τις τέσσερις διαστάσεις που έχουμε ως τώρα αφαιρούσαμε την μια, ας πούμε τον χρόνο, αυτό θα βοηθούσε την αντίληψη μας να εξελιχθούμε καλύτερα σε εναν σοφότερο πολιτισμό; πόσο διαφορετικότερος θα ηταν ο κόσμος χωρίς την διάσταση του χρόνου, θα μπορούσε η επιστήμη να εξελιχθεί στο σημερινό επίπεδο των γνώσεων και της τεχνολογίας; Εγω νομίζω οτι η αφαίρεση ολο και περισσότερων διαστάσεων , και η αντικατάσταση τους απο κατι που ειναι υποκειμενικό θα μας οδηγούσε σε οπισθοδρόμηση.

Gabriell
02-12-13, 23:14
Οι παλαιότεροι θεωρητικοί που αναφέρονται στον όρο "5η Διάσταση" κάνουν λόγο για προσωπική φώτιση που όταν επιτευχθεί ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται τα πέραν των 4άρων "φυσιολογικών" Διαστάσεων (μήκος πλάτος ύψος χρόνος). Με αυτό το σκεπτικό, "5η Διάσταση" είναι όλα τα για τους άλλους μη-συνειδητά και τα πνευματικά. Εδώ παρατηρείται κάποιο μπέρδεμα των Διαστάσεων με τα Στοιχεία, υπάρχει σαφής σύνδεση με το 5ο Στοιχείο, τον Αιθέρα. Όμως ουσιαστικά αναφέρονται σε μια πολύ διαφορετική αντίληψη του Σύμπαντος, όχι σε μία... Διάσταση. Όταν μιλάμε για μετάβαση της συνείδησης κάποιου στην 5η "διάσταση" εννοούμε μετάβαση σε έναν άλλο, παράλληλο κόσμο.
Αυτή τη στιγμή δεν αντιλαμβανόμασυε τη 4η διάσταση, δηλαδή αυτή του "χρόνου". Αντιλαμβανόμαστε τον χρόνο σαν ιδέα αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι μπορούμε να τον "δούμε".

Θα μπορούσαμε να φανταστούμε τους κόσμους σαν συχνότητες που συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο.
Την λεγόμενη "μετάβαση" στην 5η διάσταση, την αντιλαμβάνομαι σαν οτι μια συχνότητα αρχίζει να πλησιάζει όλο και περισσότερο μια άλλη με αποτέλεσμα στο τέλος να συγχωνευτούνε.

Η πέμπτη διάσταση μπορεί να συνδεθεί με ένα "πέμπτο" στοιχείο που θα μπορούσαμε να το θεωρήσουμε σαν μιας άλλης μορφής ύλης. Μια ύλη που υπάρχει σε εκείνη τη "συχνότητα". Όπως και να 'χει είναι θέμα προσωπικό αν κάποιος θέλει να συνδέει τις "διαστάσεις" με στοιχεία. Άλλωστε οι διαστάσεις συνεχίζουν και μετά την 5η, άρα για κάθε διάσταση θα έπρεπε να έχουμε και κάποιο διαφορετικό στοιχείο.

Old Guard Grenadier
03-12-13, 03:18
Ναι αλλα μια στιγμή, αν απο τις τέσσερις διαστάσεις που έχουμε ως τώρα αφαιρούσαμε την μια, ας πούμε τον χρόνο, αυτό θα βοηθούσε την αντίληψη μας να εξελιχθούμε καλύτερα σε εναν σοφότερο πολιτισμό;

Τι εννοείς να αφαιρούμε διαστάσεις?

heretic
03-12-13, 07:32
Ναι αλλα μια στιγμή, αν απο τις τέσσερις διαστάσεις που έχουμε ως τώρα αφαιρούσαμε την μια, ας πούμε τον χρόνο, αυτό θα βοηθούσε την αντίληψη μας να εξελιχθούμε καλύτερα σε εναν σοφότερο πολιτισμό; πόσο διαφορετικότερος θα ηταν ο κόσμος χωρίς την διάσταση του χρόνου, θα μπορούσε η επιστήμη να εξελιχθεί στο σημερινό επίπεδο των γνώσεων και της τεχνολογίας; Εγω νομίζω οτι η αφαίρεση ολο και περισσότερων διαστάσεων , και η αντικατάσταση τους απο κατι που ειναι υποκειμενικό θα μας οδηγούσε σε οπισθοδρόμηση.

esmike, πως προέκυψε η αφαίρεση διαστάσεων; Ένα ον διευρυμένης αντίληψης θα μπορεί να αντιλαμβάνεται επιπλέον διαστάσεις, όχι να αντικαταστήσει κάποιες από τις υπάρχουσες με κάποιες άλλες. Ακόμα κι αν οι άλλες ανήκουν σε κάποιο μαθηματικό μοντέλο.

Ιέρεια
03-12-13, 09:23
Ναι αλλα μια στιγμή, αν απο τις τέσσερις διαστάσεις που έχουμε ως τώρα αφαιρούσαμε την μια, ας πούμε τον χρόνο, αυτό θα βοηθούσε την αντίληψη μας να εξελιχθούμε καλύτερα σε εναν σοφότερο πολιτισμό; πόσο διαφορετικότερος θα ηταν ο κόσμος χωρίς την διάσταση του χρόνου, θα μπορούσε η επιστήμη να εξελιχθεί στο σημερινό επίπεδο των γνώσεων και της τεχνολογίας; Εγω νομίζω οτι η αφαίρεση ολο και περισσότερων διαστάσεων , και η αντικατάσταση τους απο κατι που ειναι υποκειμενικό θα μας οδηγούσε σε οπισθοδρόμηση.

Έχουμε συνδυάσει τα πάντα με τις διαστάσεις και πιστεύω ότι δεν είναι σωστή η ορολογία.

Αλλά η ορολογία των διαστάσεων είναι τα επίπεδα, εμείς θεωρούμε λοιπόν ότι το τέταρτο επίπεδο είναι ο χωροχρόνος, όχι απλά ο χρόνος.

Τι εννοώ, ο χρόνος περνά απλά σε όλες τις διαστάσεις αλλά για να ανέβουμε τα σκαλοπάτια τους δηλαδή τα επίπεδα κάτι πρέπει να γίνει σαν παγίδα (δηλαδή φαντάσου τον χωροχρόνο έτσι) για να μπορέσουμε να δούμε τα άλλα επίπεδα.

Για παράδειγμα τα όνειρα, ταξιδεύουμε με αυτά και ενώ βλέπουμε ένα όνειρο και περνάνε δευτερόλεπτα και μεταφερόμαστε στο άλλο, εμάς μας φαίνεται σαν να περνάνε ώρες, δηλαδή αν το αντιληφθούμε είναι σαν σταματάει ο χρόνος και εκεί είναι η παγίδα του χωροχρόνου.

Όπως και με τις αστρικές προβολές για να γίνει αυτό πρέπει να παρακάμψουμε την διάσταση του απλού χρόνου και να μπούμε στην δίνει του χωροχρόνου για να δούμε τον εαυτό μας να κοιμάται, είναι σαν κάτι όνειρο μέσα στο όνειρο, όπου το ένα τρέχει με δευτερόλεπτα και το άλλο παγώνει και σταματάει να τρέχει.

Για μένα η πέμπτη διάσταση αν το θέσουμε έτσι είναι πάλι ο χωροχρόνος συν τα φυσικά φαινόμενα, δηλαδή όταν ξεπερνάμε την τέταρτη διάσταση στα πάντα μπαίνει ο χωροχρόνος +....

Για να μπορέσουμε όμως να καταλάβουμε όταν εννοείς να αφαιρέσουμε πρέπει να μας πει για εσένα ποιες είναι η τρεις προηγούμενες διαστάσεις;

Για να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα;

esmike
03-12-13, 13:37
Τι εννοείς να αφαιρούμε διαστάσεις? Ναι, νομίζω οτι θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν αυτό που αποκαλούμε αντίληψη ειναι πάντα εκει εξω, και αρα εμεις το ανακαλύπτουμε ή δεν ειναι εκει εξω και αρα εμεις απλά θα το εφέυρουμε. Ενα ον που εχει τη δυνατότητα να αφαιρεί διαστάσεις, νομίζω οτι εχει την δυνατότητα και να προσθέτει διαστάσεις. Οι διαστάσεις και οι τεχνικές αντίληψης του κόσμου, γίνονται απο τον ιδιο τον κόσμο σαν αποτέλεσμα της τάσης του ανθρώπου να θέλει να μαθαίνει. Καταλίγω δηλαδή στο οτι ορισμοί τέτοιου είδους προηγούνται της ειδικής γνώσης αυτης καθ αυτης(επικτιτης) και δεν έπονται. Ειναι δηλαδή σαν το εργαλείο, που προυποτήθεται για να γίνει η δουλειά καλα.Πρέπει ομως να ξεκαθαρίσουμε και κατι. Οι διαστάσεις δεν ειναι ολες το ιδιο πράγμα, άλλες μπορεί να τις βλέπουμε , άλλες μπορεί να μην τις βλέπουμε. Δυστυχώς έχουμε συνδιάσει την αντίληψη μας κυρίως μονο με το να βλέπουμε με τα μάτια...

heretic
03-12-13, 14:36
Αν αναφερόμαστε στις συμπαντικές διαστάσεις αυτές υπάρχουν έξω απο τον άνθρωπο, και είναι ανεξάρτητες απο αυτόν. Εμείς απλά, νοητικά να το πω καλύτερα, τις διαχωρίζουμε και τις ομαδοποιούμε, για να τις περιγράψουμε και να τις κατανοήσουμε καλύτερα. Αν αναφερόμαστε στις διαστάσεις συνειδητότητας, αυτό σχετίζεται στενά με το σύστημα πεποιθήσεων. Για εναν υπερπολιτισμό για παράδειγμα που ενδεχομένως μας παρατηρεί (υπόθεση εργασίας), θα κατατασσόμαστε σύμφωνα με το δίκο του σύστημα αναφοράς. Μην παραξενευτείτε αν το σύνολο άνθρωποι-φυτά-ζώα της Γης αποτελούμε ακόμα μια συγκεκριμένη κατηγορία, παρα την όποια τεχνολογική μας πρόοδο.

Ευσταθια
03-12-13, 16:57
Ο φιλος esmike θετει στην σωστη του διασταση το προβλημα των διαστασεων. heretic που το ξερεις οτι οι διαστασεις ειναι εκει εξω? με το να λεει ο ανθρωπος οτι το ταδε ειναι ετσι και το αλλο αλλιως, αυτο δεν συνιστα ορισμο ουτε αποδειξη. Ο ανθρωπος ως υποκειμενο, με το να οριζει πλαισια που τον ξεπερνουν, παραβιαζει τους κανονες λογικης που ο ιδιος εφτιαξε, και αρα για αυτο αυτοαναιρειται. Για να ορισεις την υπαρξη καποιου πλαισιου υψηλοτερου περιεχομενου (Θ2) , ειδωμενο απο το δικο σου πλαισιο αντιληψης (Θ1) , θα πρεπει το (Θ2) πλαισιο να μην οριζεται απο το (Θ1) , αλλα το (Θ2) να οριζει το (Θ1), και ερωτω, πως εσυ οριζεις το (Θ2) πλαισιο οταν ανοικεις στο μερικο πλαισιο χαμηλοτερης πληροτητας (Θ1), το οποιο δεν σου επιτρεπει να οριζεις πλαισια ισα η πανω απο εσενα?

heretic
03-12-13, 19:44
Οι συμπαντικές διαστάσεις, όταν δεν ανήκουν στον χώρο της επιστήμης -αυτό το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενώς- ανήκουν στον χώρο της μεταφυσικής. Ο καθένας μπορεί να δώσει την δικιά του ερμηνεία. Η συγκεκριμένη "φιλολογία" που αναφέρεται στην 5η διάσταση, την ορίζει ως ένα επίπεδο ύπαρξης ανώτερο από τις υπόλοιπες τέσσερις. Τώρα βρισκόμαστε στην τρίτη διάσταση -έτσι λένε- και θα περάσουμε στην 5η διερχόμενοι από την 4η. Σε αυτή οφείλονται οι παρενέργειες που νιώθουμε. Οι πρώτες δύο μπορεί να τις δεις σαν απλές καταστάσεις συνειδητότητας που ανήκει η στατική ύλη, τα ζώα ή τα φυτά κτλ. Δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα αυτό, και διστάζω να ασχοληθώ σοβαρά γιατί ο κάθε newager πιάνει το πληκτρολόγιο και αναπαράγει ότι του έρχεται, είτε το θεωρεί channeling είτε κάνει τον παπαγάλο άλλων "γκουρού".

naeb
04-12-13, 20:36
Οι συμπαντικές διαστάσεις, όταν δεν ανήκουν στον χώρο της επιστήμης -αυτό το θέμα έχει αναπτυχθεί εκτενώς- ανήκουν στον χώρο της μεταφυσικής. Ο καθένας μπορεί να δώσει την δικιά του ερμηνεία. Η συγκεκριμένη "φιλολογία" που αναφέρεται στην 5η διάσταση, την ορίζει ως ένα επίπεδο ύπαρξης ανώτερο από τις υπόλοιπες τέσσερις. Τώρα βρισκόμαστε στην τρίτη διάσταση -έτσι λένε- και θα περάσουμε στην 5η διερχόμενοι από την 4η. Σε αυτή οφείλονται οι παρενέργειες που νιώθουμε .

Προσωπικά, δε θα συσχέτιζα την φύση της 5ης διάστασης με τις θεωρίες για πιθανή μελλοντική μετάβαση του πλανήτη στην 5η ή ν-οστή διάσταση.
Όπως το βλέπω, τα επίπεδα συνειδητοτητας δεν είναι το ίδιο με τις διαστάσεις αν και θα μπορούσε να υπάρχει ίσως κάποια συσχέτιση

esmike
04-12-13, 22:00
Όπως το βλέπω, τα επίπεδα συνειδητοτητας δεν είναι το ίδιο με τις διαστάσεις αν και θα μπορούσε να υπάρχει ίσως κάποια συσχέτισηΦιλη/ε naeb υπάρχει κάποιος ειδικός ορισμός του τι είναι επίπεδο συνειδητότητας; Νομίζω οτι αν τον ορίσουμε καλά τον ορο, θα πάψουν τα φαινόμενα παρεξηγήσεων, και ετσι θα μπορούμε να κάνουμε εναν περισσότερο ουσιαστικό διάλογο επάνω στην σωστη βάση του κάθε είδους σκεπτικού, στην συζήτηση για τις διαστάσεις.

heretic
05-12-13, 08:12
Το επίπεδο συνειδητότητας μπορεί να σημαίνει πολλά, ας κάνουμε την υπόθεση ότι σημαντικές επιστημονικές ανακαλύψεις διευρύνουν την συνείδηση του ανθρώπου, βοηθώντας τον να καταλάβει περισσότερα για τον κόσμο που βρίσκεται.

Απλά αυτό δεν γίνεται μαζικά, για παράδειγμα, ενώ ήταν γνωστό για αιώνες ότι η Γη δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος, αλλά περιστρέφεται γύρω από τον Ήλιο, έναν ήλιο ανάμεσα σε αμέτρητα άλλα άστρα, αυτό δεν έγινε με μιας γνώση στο σύνολο του ανθρώπινου πολιτισμού.

Ομοίως αν σήμερα αποδειχθεί ότι υπάρχουν και άλλα σύμπαντα, ή υπάρχει ζωή σε διπλανούς πλανήτες ή άστρα (όχι απαραίτητα νοήμονα), τότε αυτό είναι ικανό να αλλάξει την συλλογική συνείδηση του ανθρώπου. Ανέφερα τα επιστημονικά θέματα, γιατί τα μεταφυσικά είναι πιο ομιχλώδη.

Θα αναφέρω για παράδειγμα πως η πρακτική κατάργηση των θρησκειών και η αντικατάσταση τους από πεποιθήσεις, εντελώς προσωπικές θα σημάνει την εσωτερική εξέλιξη του ανθρώπου. Προσέξτε δεν πέφτω στην παγίδα να κατηγορήσω κάποια θρησκεία, αυτό που γράφω σημαίνει ακόμα και την αντιμετώπιση του Χριστιανισμού ή πιο ειδικά της Ορθόδοξης πίστης σαν εσωτερική πεποίθηση και όχι σαν δογματική θέση.

Τέλος για να θέσω τη σχέση των συμπαντικών διαστάσεων με την συνείδηση, ένας συνδυασμός διεύρυνσης της εσωτερικής πραγματικότητας με αφομοίωση νέων και έγκυρων επιστημονικών ανακαλύψεων πιθανόν να δώσει διαφορετική οπτική στον άνθρωπο συλλογικά και να είναι σε θέση να κατανοήσει καλύτερα ενδεχόμενες επιπλέον διαστάσεις, πέραν των τριών χωρικών και της μιας χρονικής.

Gabriell
05-12-13, 10:50
Προσέξτε δεν πέφτω στην παγίδα να κατηγορήσω κάποια θρησκεία, αυτό που γράφω σημαίνει ακόμα και την αντιμετώπιση του Χριστιανισμού ή πιο ειδικά της Ορθόδοξης πίστης σαν εσωτερική πεποίθηση και όχι σαν δογματική θέση.Σωστός.
Το ζήτημα είναι να καταλάβουμε γιατί υπάρχει η θρησκεία και τι εξυπηρετεί. Όταν λέμε θρησκεία, συνηθίζουμε (κακώς) να εννοούμε τα συστήματα. Δηλαδή, ορθόδοξοι, καθολικοί, ευαγγελιστές κ.α.
Όλα αυτά υπάρχουν, όμως η θρησκεία υπάρχει και χωρίς αυτά. Η θρησκεία είναι σύμφυτη του ανθρώπου, τα συστήματα είναι αλυσίδες μαζικής κατανάλωσης.
Το να μιλάμε για θρησκεία και να εννοούμε τα συστήματα, είναι σαν να μιλάμε για φαϊ, και να εννοούμε τα Mcdonalds, τα Goodies, τα kfc κτλ. Λες και το φαΐ αφορά μόνο τα Goodies και τα Mcdonalds.

Το επίπεδο συνειδητότητας μπορεί να σημαίνει πολλά, ας κάνουμε την υπόθεση ότι σημαντικές επιστημονικές ανακαλύψεις διευρύνουν την συνείδηση του ανθρώπου, βοηθώντας τον να καταλάβει περισσότερα για τον κόσμο που βρίσκεται. Όλα αυτά είναι πληροφορίες. Και μάλιστα πληροφορίες στην παραγωγική διαδικασία των οποίων δεν πήραμε κανένα μέρος. Επομένως δεν υπάρχει πραγματική διεύρυνση της συνειδητότητας, όμως πράγματι εν δυνάμει βοηθάνε στην καλύτερη διανοητική κατανόηση του κόσμου (υπό την προϋπόθεση ότι ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα).

heretic
05-12-13, 13:26
Δεν έχει σημασία αν εμείς, ατομικά, δεν πήραμε μέρος. Εφόσον αυτά αφορούν ανθρώπινη διανόηση, και ο διανοητής τις μοιράζεται με τον κόσμο, αποτελούν ομαδικό έργο και ενσωματώνονται στην συλλογική διανόηση. Ασχετα αν είναι τώρα ευρέως αποδεκτές απο τον κόσμο ή μερικώς, ή γίνουν κάποτε μελλοντικά, όταν θα έρθει η κατάλληλη στιγμή.

Για παράδειγμα, οι 3 βασικές θεωρίες του 20ου αιώνα που ουσιαστικά τροποποίησαν την σκέψη του σύγχρονου ανθρώπου είναι η κβαντομηχανική, η θεωρία της σχετικότητας και η θεωρία του χάους. Για τον πολύ κόσμο ήταν ουσιαστικά αδύνατο να πάρει μέρος στην διαμόρφωση αυτών των θεωριών γιατί απαιτούν υψηλή επιστημονική κατάρτιση και μάλιστα πολύ συγκεκριμένων πεδίων (φυσικής και μαθηματικών). Τα συμπεράσματα τους όμως, φρόντισαν οι ίδιοι οι διανοητές και οι μαθητές τους, να φτάσουν μέχρι στην πιο απομακρυσμένη γωνία της Γης. Αυτό είναι το σημαντικό.

Τέλος για την θρησκεία, η κατεστημένη οπτική της δίνει τρείς υποστάσεις:
Κάποια λατρευτική εκδήλωση για κάποιας μορφής θεότητα, ανώτερη δυναμή ή ότι άλλο, η υποστήριξη δογματικών θέσεων, οι οποίες δώθηκαν στον ανθρωπο αποκαλυψιακά και ενα συγκεκριμένο πλήθος κανόνων και αγωγές που συνοδεύονται απο τιμωρίες και επιβαβεύσεις.

Και οι τρείς αυτές υποστάσεις εχουν τη ρίζα τους στα πρώτα στάδια εξέλιξης του ανθρώπου και καλό είναι να τα αφήσουμε πίσω μας αν θέλουμε να προχωρήσουμε. Αν εννοεί κάποιος κάτι άλλο με τον όρο θρησκεία, νομίζω οτι αυτό ειναι προσωπική αντίληψη, γιατί ο δυτικός θρησκευόμενος περιγράφεται σχεδόν αποκλειστικά απο αυτούς τους όρους. Εκτός κι αν ακολουθεί κάποια εσωτερική πρακτική, οπότε δεν θα τον χαρκακτηρίσω ακριβώς θρησκευόμενο.

esmike
05-12-13, 14:26
Το επίπεδο συνειδητότητας μπορεί να σημαίνει πολλά, ας κάνουμε την υπόθεση ότι σημαντικές επιστημονικές ανακαλύψεις διευρύνουν την συνείδηση του ανθρώπου, βοηθώντας τον να καταλάβει περισσότερα για τον κόσμο που βρίσκεται.
Ετσι οπως το περιγραφεις μου μοιαζει πολυ πεζο, η μονη εξελιξη της ανθρωποτητας απο τις νεες γνωσεις που βλεπω γυρω μου, ειναι η παγκοσμιοποιηση, ειναι η εξαθλιωση, η υπερεκμεταλευση, η ανισοτητα, η χρηση των γνωσεων απο μια ελαχιστη ομαδα ανθρωπων εναντιων των πολλων και αδυναμων. Αν η 5η διασταση ισοδυναμει με μεγαλυτερη αφομοιωση γνωσεων, τοτε αυτες οι γνωσεις θα γινουν κτιμα αναγκαστικα αυτων που διαθετουν τα μεσα, και αυτο που θα ακολουθησει ειναι αυτο που βλεπουμε καθε μερα με τα ματια μας στους δρομους της Αθηνας και των αλλων μαγαλουπολεων. Η αποψη μου ειναι αν εννοουμε εξελιξη τις γνωσεις των θετικων και οικονομικων επιστημων, οτι οι γνωσεις τετοιου ειδους δεν ειναι για τον πολυ κοσμο, αλλα προοριζονται για τους λιγους που θα μας κυβερνουν, θα μας νουθετουν, θα μας κατευθυνουν, και μεσα απο τα επιστημονικα τους εγχειριδια θα μας κανουνε υποχειρια των καπιταλιστικων-καταναλωτικων τους ορεξεων. Αν δε αυτοκαταργηθουν οι θρησκειες αυτο που θα ακολουθησει ειναι το PARTY του τζορτζ σορος, και η νεα θρησκεια θα ειναι καταναλωνω αρα υπαρχω(παραφραση του σκεφτομαι αρα υπαρχω-Καρτεσιος).

heretic
05-12-13, 14:33
Οχι αναφέρθηκα στο επιστημονικό κομμάτι σκόπιμα, για να το χρησιμοποιήσω σαν την τομή ανεξαρτήτως πεποιθήσεων. Υπάρχει φυσικό όλο το πνευματικό κομμάτι που δεν περιέγραψα. Τι θα μπορούσε να καταλάβει κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα, αν έλεγα οτι η πέμτη διάσταση αφορά μια κατάσταση δόνησης, τόσο του ατομικού πνευματος μας όσο και του συλλογικού σαν ανθρώπινο είδος;

Gabriell
05-12-13, 14:35
Και οι τρείς αυτές υποστάσεις εχουν τη ρίζα τους στα πρώτα στάδια εξέλιξης του ανθρώπου και καλό είναι να τα αφήσουμε πίσω μας αν θέλουμε να προχωρήσουμε. Αν εννοεί κάποιος κάτι άλλο με τον όρο θρησκεία, νομίζω οτι αυτό ειναι προσωπική αντίληψη, γιατί ο δυτικός θρησκευόμενος περιγράφεται σχεδόν αποκλειστικά απο αυτούς τους όρους. Εκτός κι αν ακολουθεί κάποια εσωτερική πρακτική, οπότε δεν θα τον χαρκακτηρίσω ακριβώς θρησκευόμενο. Εσωτερισμός είναι να στρέφεσαι προς τα μέσα. Θρησκεία με "Θ" κεφαλαίο, αυτό είναι. Άλλο που έχει χάσει το νόημά της γιατί ο κόσμος αντί να στρέφεται προς τα μέσα στρέφεται προς τα έξω, δηλαδή σε αυθεντίες θρησκευτικές, σε ιδέες άλλων, και σε έναν Θεό επίσης εξωτερικό του ανθρώπου.

Όταν ο άνθρωπος στρέφεται προς τα έξω, στους ιερείς, τους πολιτικούς, τους τεχνοκράτες κ.α... το αποτέλεσμα είναι προβλήματα. Γιατί κανείς έξω απο εσένα δεν μπορεί να σε σώσει.
(Ούτε και οι επιστήμονες)

Gabriell
05-12-13, 14:42
Δεν έχει σημασία αν εμείς, ατομικά, δεν πήραμε μέρος. Εφόσον αυτά αφορούν ανθρώπινη διανόηση, και ο διανοητής τις μοιράζεται με τον κόσμο, αποτελούν ομαδικό έργο και ενσωματώνονται στην συλλογική διανόηση.Σύμφωνοι, αλλά
α) Για ποιον δουλεύει ο διανοητής;
β) Ποιος είναι υπεύθυνος για τη μοιρασιά;
γ) Είναι η διανοήσηση η λύση στο πρόβλημά μας;

heretic
05-12-13, 15:51
Εσωτερισμός είναι να στρέφεσαι προς τα μέσα. Θρησκεία με "Θ" κεφαλαίο, αυτό είναι.

Όχι ακριβώς, εδώ πέφτεις στην κατηγορία αυτή που είπα, ταυτίζεις την θρησκεία με τον εσωτερισμό. Είναι διαφορετικά πράγματα.

Να σου απαντήσω και σε αυτά που έθιξες:

α) Δεν υπάρχει εργοδότης του διανοητή. Αυτός μπορεί να είναι ακαδημαϊκός, μπορεί να είναι φοιτητής, μπορεί να είναι ανεξάρτητος άνθρωπος. Δεν υπάρχει περιορισμός στο ποιος μπορεί να είναι. Προϋπόθεση είναι μόνο να μην λέει ασυναρτησίες. Ακόμα και στον χώρο της μεταφυσικής υπάρχουν αρχές, δυστυχώς ο χώρος βρίθει από τέτοιους.

β) Ομοίως δεν υπάρχει μοιρασιά. Ελευθερία λόγου και τύπου έχουμε, μεγαλύτερη απ ότι φανταζόμαστε, ο καθένας μπορεί να πει σχεδόν ότι θέλει, αρκεί να μην πετάει λάσπη στους άλλους. Αν τώρα δεν ενδιαφέρεται κανένας να τον ακούσει, ίσως γιατί λέει ακατανόητα πράγματα, αυτός είναι άλλος λόγος. Στο ακατανόητα συμπεριλαμβάνω και αυτά που δεν μπορούν να γίνουν κατανοητά, όχι επειδή αφορούν ανώτερη γνώση, αλλά επειδή είναι ασυναρτησίες. Μια βόλτα στα φόρουμ εσωτερικής αναζήτησης αρκεί να σε πείσει.

γ) Οπωσδήποτε είναι η διανόηση η λύση σε αρκετά προβλήματα. Το πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι "δεν διανοούνται", δηλαδή δεν πάει το μυαλό τους σε συγκεκριμένα μονοπάτια, τα αποφεύγουν. Γ'ι αυτό και αρκετοί δείχνουν αυτήν την κατώτερη συμπεριφορά που παρατηρείς, δηλαδή δρουν σε βάρος των άλλων ανθρώπων. Από εκεί πηγάζει η αιτία της δυστυχίας.

Gabriell
05-12-13, 16:25
Ε.. όταν έλεγα για διανοητές, εννοούσα τους επιστήμονες (επειδή μιλούσαμε για τους επιστήμονες). Για διανοητές γενικά, ισχύουν τα όσα λες

heretic
05-12-13, 18:24
Ναι, η διανόηση δεν ανοίκει σε κανέναν... χμ... επαγγελματικο κλάδο.

Gabriell
05-12-13, 22:15
Σύμφωνοι, αλλά
α) Για ποιον δουλεύει ο διανοητής;
β) Ποιος είναι υπεύθυνος για τη μοιρασιά;
γ) Είναι η διανοήσηση η λύση στο πρόβλημά μας;

α) Για ποιον δουλεύει ο διανοητής (επιστήμονας);

-Ο επιστήμονας δουλεύει για αυτόν που τον χρηματοδοτεί (εκτός αν χρημοτοδοτεί ο ίδιος τον εαυτό του ή δεν απαιτεί χρηματοδότηση αυτό που επέλεξε να κάνει).

β) Ποιος είναι υπεύθυνος για τη μοιρασιά;

-Η επιστημονική γνώση γίνεται επίσημη μέσα απο διάφορους φορείς, όπως επιστημονικά περιοδικά κύρους. Ποιος έχει πρόσβαση σε αυτά; Αυτοί των οποίων η προσωπικότητα έχει κύρος (π.χ. καθηγητές πανεπιστημίου) και αυτοί που έχουν χρήματα για να εκδοθεί το άρθρο/έρευνά τους κάπου. Αν κριθεί οτι κάποιος δεν έχει "κύρος", ή κάποιος δεν έχει τα χρήματα, ή απλά αν κάποιον δεν θέλουν να του δώσουν βήμα, οι ανακαλύψεις του, αν δεν το κυνηγήσει αρκετά, μπορεί και να μείνουν στο ράφι (ή το υπόγειο).
-Χειρότερα ακόμα αν οι ανακαλύψεις σου βάζουν σε κίνδυνο την υφιστάμενη "γνώση" (είτε είναι τεχνολογική, είτε άλλου τύπου) τότε έχεις καλές πιθανότητες είτε να εξαγοραστείς, είτε να εξαφανιστεί η έρευνά σου, είτε πιο απλά να μείνεις στο περιθώριο (φωνή βοώντος..). (Είτε και να σε "αδειάσει" κάποιος με μεγαλύτερο "μέσο"...)

γ) Είναι η διανόηση η λύση στο πρόβλημά μας;

Ο κόσμος μας κυβερνείται απο ανθρώπους με πολύ καλλιεργημένο νου, δηλαδή με πολλές γνώσεις, ικανότητες σύνθετης σκέψης κτλπ.
Ξέρουμε πολλούς διανοούμενους που εκθειάζονται σήμερα, οι οποίοι ήταν είτε πολύ ανήθικοι, είτε τρελοί, είτε μίζεροι (δυστυχείς).
Επομένως η διανόηση δεν είναι αρκετή, αν και σίγουρα είναι ένα εργαλείο για κάποιες αλλαγές.
Κατά τη γνώμη μου δεν χρειαζόμαστε περισσότερη κατήχηση, δηλαδή περισσότερες πληροφορίες, θεωρίες, ιδεολογήματα κτλ. Στο σχολείο μας βάζουν να μαθαίνουμε να λύνουμε προβλήματα γεωμετρικά, μαθηματικά, φυσικά, πολύ σύνθετα, και εν τούτοις φαινόμαστε ανίκανοι να λύσουμε προβλήματα της καθημερινότητας..
Αυτό που χρειάζεται είναι να αποβάλλουμε όλη την κατήχηση. Για το τι είναι Θεός, τι είναι επιστήμη, τι ειναι ελευθερία... Όλα

panosfromlydian
05-12-13, 23:11
Σωστός Gabriel .
Χρειαζομαστε απο-εκπαιδευση.

Vakryle
10-12-13, 15:39
Χρειαζομαστε απο-εκπαιδευση.

Και απο-τοξίνωση

Brain games!
16-07-14, 20:49
Ο κόσμος μας κυβερνείται απο ανθρώπους με πολύ καλλιεργημένο νου, δηλαδή με πολλές γνώσεις, ικανότητες σύνθετης σκέψης κτλπ.


Για ποιόν κόσμο μιλάς??:D

Pholarchos
17-07-14, 10:28
...
Ο κόσμος μας κυβερνείται απο ανθρώπους με πολύ καλλιεργημένο νου, δηλαδή με πολλές γνώσεις, ικανότητες σύνθετης σκέψης κτλπ.
Ξέρουμε πολλούς διανοούμενους που εκθειάζονται σήμερα, οι οποίοι ήταν είτε πολύ ανήθικοι, είτε τρελοί, είτε μίζεροι (δυστυχείς).
Επομένως η διανόηση δεν είναι αρκετή, αν και σίγουρα είναι ένα εργαλείο για κάποιες αλλαγές.
Κατά τη γνώμη μου δεν χρειαζόμαστε περισσότερη κατήχηση, δηλαδή περισσότερες πληροφορίες, θεωρίες, ιδεολογήματα κτλ. Στο σχολείο μας βάζουν να μαθαίνουμε να λύνουμε προβλήματα γεωμετρικά, μαθηματικά, φυσικά, πολύ σύνθετα, και εν τούτοις φαινόμαστε ανίκανοι να λύσουμε προβλήματα της καθημερινότητας..
Αυτό που χρειάζεται είναι να αποβάλλουμε όλη την κατήχηση. Για το τι είναι Θεός, τι είναι επιστήμη, τι ειναι ελευθερία... ΌλαΑυτά είναι λίγο αντιφατικά.

Έχουμε από τη μια: ανθρώπους με πολύ καλλιεργημένο νου - διανόηση.

Έχουμε όμως μια επιπλοκή εδώ: η διανόηση δεν είναι αρκετή, αν και σίγουρα είναι ένα εργαλείο για κάποιες αλλαγές.

Και μια δεύτερη επιπλοκή: Ξέρουμε πολλούς διανοούμενους που εκθειάζονται σήμερα, οι οποίοι ήταν είτε πολύ ανήθικοι, είτε τρελοί, είτε μίζεροι (δυστυχείς).

Από τα οποία βγαίνει το αβίαστο και λογικό
Πρώτο Συμπέρασμα: Αν
1. Ξέρουμε πολλούς διανοούμενους που εκθειάζονται σήμερα, οι οποίοι ήταν είτε πολύ ανήθικοι, είτε τρελοί, είτε μίζεροι (δυστυχείς).
ΚΑΙ (+)
2. η διανόηση δεν είναι αρκετή, αν και σίγουρα είναι ένα εργαλείο για κάποιες αλλαγές.
ΤΟΤΕ
= ανήθικοι, τρελοί και μίζεροι έχουν το εργαλείο (χάρη στον πολύ καλλιεργημένο νου που έχουν) να κάνουν κάποιες αλλαγές αλλά προς πια κατεύθυνση;

Δευτερο Συμπέρασμα:
Πια άλλη; Αυτή την κατεύθυνση που ξέρουν: ανήθικη, τρελή και μίζερη!

Πως μπορεί να αλλάξει αυτό;
Προτείνεις: να αποβάλλουμε όλη την κατήχηση.
Αυτή είναι το πρόβλημα; Η "κατήχηση" δεν είναι που όρισε στο μυαλό σου το ανήθικο, τρελό και μίζερο;
Αν την αποβάλλεις οι αλλαγές θα εξακολουθήσουν να είναι ανήθικές, τρελές και μίζερες αν οι άνθρωποι που τις προωθούν είναι τέτοιοι.

Συμπέρασμα τρίτο: Η λύση που προτείνεις δεν θα διορθώσει τα πράγματα.