PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσέλκυση Δυστυχημάτων..


AVATARGR-1
03-05-14, 18:41
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Εδώ και λίγο καιρό γινόμαστε μάρτυρές κάποιον δυστυχημάτων....
Αλλά πρίν να συνεχίσω θα πρότεινα να διαβάζατε το τόπικ που είχε ανοίξει ο
καλός φίλος c.r με τίτλο...
Διανύουμε έναν μαύρο Ιούλιο;
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7580

Εκεί θα πάρετε μια γεύση με την τοποθέτηση που θεµατοθέτη αλλά και αρκετών
φίλων που κατέθεσαν την άποψή τους...

Το συμπέρασμα ήταν πως κατά μια "περίεργη σύμπτωση" όταν γίνεται ένα
δυστύχημα άγριες δολοφονίες κλπ ακολουθούν και κάποια άλλα παρόμοια αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο και όχι μόνο....

Αυτήν την περίοδο η αρχή έγινε με το πλοίο στην Κορέα που πνίγηκαν 270
άτομα και κυρίως παιδιά...
Τραγικό αυτό και αποτρόπαιο...

Μερικές μέρες μετά...
Σύγκρουση τρένων με 172 τραυματίες στη Σεούλ....

Εννέα άνθρωποι σκοτώθηκαν όταν φορτηγό εταιρείας ταχυµεταφορών έχασε
τον έλεγχο του οχήματος και συγκρούστηκε με λεωφορείο που μετέφερε
μαθητές σε αυτοκινητόδρομο της Καλιφόρνιας.

Εκτροχιάστηκε τρένο που μετέφερε αργό πετρέλαιο στην πόλη Λίντσμπεργκ
στην Πολιτεία Βιρτζίνια των ΗΠΑ με αποτέλεσμα να ξεσπάσει μεγάλη φωτιά.

Ξεπέρασαν τους 2.000 οι νεκροί από την κατολίσθηση στο Αφγανιστάν...
Με νεότερες ειδήσεις οι νεκροί είναι στις 2700.

Μέσα σε 25-30 μέρες όλα αυτά....

Αυτή η αλληλουχία δυστυχημάτων δεν ξέρω με παραξενεύει λές και υπάρχει
ένας δεσμός του ενός δυστυχήματος με τον άλλο.....

Θα ήθελα φίλοι μου την γνώμη σας για αυτό...
Βέβαια θα προσπαθήσω να παρακολουθώ τέτοια γεγονότα....

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
05-05-14, 11:57
Φίλε AVATARGR-1 ευχαριστούμε για τις παραξενιές που νιώθεις σχετικά με τα εν λόγω γεγονότα αλλά δεν μας διαφωτίζεις και πολύ. Θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένας συσχετισμός και πως η ύπαρξη έστω και κάποιας πιθανότητας συσχετισμού βρίσκεται στο μυαλό ενός ευφάνταστου συνομωσιολόγου και πουθενά αλλού...

AVATARGR-1
05-05-14, 18:12
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr μάλλον έχεις ένα κόλλημα με την συνομωσιολογία...
Κατ' αρχάς δεν πρόκειται για θέμα συνωμοσίας απο ποιόν και γιατί ;;;;;;
Μάλλον στο μυαλό σου βρίσκεται....
Φαίνεται πως ούτε κάν διάβασες το θέμα ....
Τού φίλου c.r με τίτλο...
Διανύουμε έναν μαύρο Ιούλιο;
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7580

Αυτό το θέμα συμπληρώνω γιατί μου έκανε εντύπωση η αλληλουχία των
δυστυχημάτων...
Αυτό και τίποτα περισσότερο....

Εάν έχεις κάτι να προσθέσεις κάτι άλλο εκτός απο γενικότητες και
παροχολογία της συνομωσιολογίας με χαρά θα διαβάσω.

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
06-05-14, 08:56
Λοιπόν.. επειδή το διάβασα το θέμα του c.r. μπορώ να σου αποδείξω άνετα πως μόνο εσύ αναφέρεσαι σε γενικότητες και συνομωσιολογικές θεωρίες χωρίς μάλιστα να υπάρχει έστω και ένα λογικοφανές στήριγμα στα όσα λες. Στο θέμα του c.r. αναφέρεις:

1. στο υπ’ αριθ. 6 μήνυμα σου αναρωτιέσαι μήπως το ένα δυστύχημα «μαγνητίζει» το άλλο! Σαν να μην φτάνει αυτό, συνεχίζεις και αναρωτιέσαι μήπως ο κύκλος των δυστυχημάτων για να κλείσει, χρειαστεί μονός ή ζυγός αριθμός δυστυχημάτων ή απλός ένας συγκεκριμένος αριθμός!!!!!

2. στο υπ’ αριθ. 8 μήνυμα σου λες «β€¦Πιστεύω πως είμαστε όλοι συνδεδεμένοι σε ένα μαζικό επίπεδο συνείδησης
και αλληλεπηρεαζόμαστε με σκέψεις συναισθήματα όνειρα επιδιώξεις και ο καθένας από μας επηρεάζει το όλον και το όλον καθένα ξεχωριστά.Αλλά όταν αρχίζει πρέπει να κάνει τον κύκλο του (αριθμός) και αυτός ο κύκλος (φορές) πρέπει να ολοκληρωθεί για να σταματήσει.....». Αν αυτό δεν είναι μια γενικότητα, τότε τι είναι????

3. στο υπ’ αριθ. 11 μήνυμα σου αναρωτιέσαι με στόμφο αν τα δυστυχήματα αυτά είναι τυχαία!!! Εφόσον δεν είναι τυχαία, όπως μάλλον πιστεύεις, έχεις τα κότσια να μας πεις που πάει ο λογισμός σου????

4. στο υπ’ αριθ. 16 μήνυμα σου θεωρείς πιθανές τις εξής ερμηνείες: α. Υπόθεση ντόμινο με τυχαία ατυχήματα... β. Δημιουργία μιάς δυναμικής για την δημιουργίας ομοίων ατυχημάτων.. γ. Ατυχήματα όμοια που οφείλονται σε απλές συμπτώσεις ... Και ας πούμε πως το γ. έχει μια λογική, το α. και το β. αποτελούν το απαύγασμα της γενικότητας και της συνομωσιολογίας!!!!

Οπότε αγαπητέ, τι είδους στατιστικές αναλύσεις να κάνουμε??? Θα κάψουν τα πτυχία τους οι μαθηματικοί και οι στατιστικολόγοι αλλά και κάθε λογικός άνθρωπος με αυτά που γράφονται εδώ!!!

AVATARGR-1
06-05-14, 14:29
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr δυστυχώς και πάλι αδιάβαστο σε βλέπω αλλά μάλλον
ψάχνεις να βρείς το πού κάνω λάθος (κατά την αποψή σου πάντα)...

Στο θέμα λοιπόν σχετικά με τον μαγνήτη δεν το είπα εγώ αλλά η φίλη biki
επίσης και η καλή φίλη Viper έγραψε για το "προσελκύουμε". επομένως άνθρακας ο θησαυρός....

Επίσης κατέθεσα τις πιθανές ερμηνείες...
1-Υπόθεση ντόμινο με τυχαία ατυχήματα...
2-Δημιουργία μιάς δυναμικής για την δημιουργίας ομοίων ατυχημάτων..
3-Ατυχήματα όμοια που οφείλονται σε απλές συμπτώσεις ...
Βάζω κάποιες πιθανές ερμηνείες ποιό είναι το πρόβλημά σου ποιές είναι
οι γενικότητες για εσένα ;;;;;
Κατέθεσε λοιπόν μια πρόταση μια άποψη κάτι τέλος πάντων και όχι κριτική
ΜΟΝΟ για να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο αλλιώς άστο.

Μανία με την συνομοσιολογία έχεις όταν δεν μπορείς να κάνεις ουσιώδη
κριτική και να καταθέσεις επιτέλους προτάσεις απόψεις που δεν έχω διαβάζει...
Αλλά μια και κρίνεις ώς συνήθως τους πάντες και τα πάντα αλλά δεν βλέπω
να έχει ανοίξει κανένα θέμα εσύ (περίεργο ) ....

Περιμένω λοιπόν τις απόψεις σου με στοιχεία και όχι μανιοκαταθληπτικές απόψεις
και φιλιππικούς περί συνομοσιολογίας που είναι άνευ αντικρίσματος.

Ευχαριστώ.

Voel
06-05-14, 17:56
Eγω παλι πιστευω οτι για ολα φταινε οι Αμερκανοι.....

AVATARGR-1
06-05-14, 18:24
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Voel δεν ξέρουμε ποιός φταίει αλλά θα προτιμούσα απο εσένα κάτι
ποιό χειροπιαστό και με στοιχεία...
Σε λάθος τόπικ το έβαλες...

Βέβαια περίμενα πολλά περισσότερα από εσένα αλλά φαίνεται πως όταν
δεν έχεις στοιχεία χαλάς θέματα αλλά και πάλι θα περιμένω...
Κρίμα και περίμενα απο εσένα να είχες κάτι σοβαρότερο να δώσεις...

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
07-05-14, 09:26
Κατέθεσε λοιπόν μια πρόταση μια άποψη κάτι τέλος πάντων και όχι κριτική
ΜΟΝΟ[/B] για να μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο αλλιώς άστοΕάν είχες δώσει σημασία στο προηγούμενο μήνυμα μου θα είχες καταλάβει πως όλα αυτα τα θεωρώ τυχαία και τίποτε περισσότερο. Τι άλλο θα μπορούσε δλδ να είναι???

Αλλά μια και κρίνεις ώς συνήθως τους πάντες και τα πάντα αλλά δεν βλέπω
να έχει ανοίξει κανένα θέμα εσύ (περίεργο ) ....Δηλαδή κριτική σκέψη και δικαιώματα έχουν μόνο όποιοι ανοίγουν θέματα? Ωραίο αυτό.. Να σε ενημερώσω μόνο πως καλώς ή κακώς έχω και ζωή έξω από αυτό το φορουμ.


Επι της ουσίας τώρα:
Δημιουργία μιάς δυναμικής για την δημιουργίας ομοίων ατυχημάτων.. Μιας και είσαι υπέρμαχος των επιχειρημάτων... μπορείς να μας εξηγήσεις την παραπάνω ερμηνεία σου? Διότι έτσι σκέτο όπως το γράφεις αποτελεί μια γενικότητα με έντονες αποχρώσεις συνωμοσίας.


ΥΓ. συμφωνώ με τον Voel.. οι αμερικάνοι είναι εκ προοιμίου υποψήφιοι κατηγορούμενοι :p

Bernie Rico Jr
07-05-14, 10:30
Στο θέμα λοιπόν σχετικά με τον μαγνήτη δεν το είπα εγώ αλλά η φίλη biki
επίσης και η καλή φίλη Viper έγραψε για το "προσελκύουμε". επομένως άνθρακας ο θησαυρός.... Στο υπ. αριθ. 6 μήνυμά σου κάνεις λόγο πρώτος εσύ για "μαγνητισμό". Δεν μας πειράζει όμως.

AVATARGR-1
07-05-14, 16:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr χαίρομαι και πάλι που αερολογείς χωρίς να προσθέσει κάτι
στην συζήτηση.......

Και πάλι εαν θέλεις την συζήτηση μια εποικοδομητική συζήτηση να συμμετάσχεις
αλλά δυστυχώς εσύ και ο Voel το μόνο που κάνετε είναι να κοροϊδεύεται και
περισσότερο εσυ που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΊΞΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ και απλά
μπαίνεις σε άλλα τοπικ και κάνεις απλά κριτική και να ειρωνεύεσαι...
Ο δε φίλος Voel αρχίζει και αυτός τις ειρωνείες όταν τελειώνουν τα
επιχειρήματα....

Ευχαριστώ.

Ιέρεια
07-05-14, 17:59
Φίλε AVATARGR-1 ωραίο το θέμα που άνοιξες και θα ήθελα να πω την προσωπική μου άποψη, δυστυχώς μέσα από τις συγκυρίες της ζωής μου και πάλι ξανά λέω ότι είναι προσωπική μου άποψη, παρατήρησα το εξής, όταν αλλάζουμε την πορεία ή το μέλλον για παράδειγμα ενός συμβάντος αυτό έχει άσχημες επιπτώσεις στο ευρύτερο χώρο-σημείο και στο περιβάλλον.

Τι εννοώ, θα δώσω ένα προσωπικό μου παράδειγμα πριν κάποια χρόνια γλίτωσα στο τσακ από ένα τροχαίο, άκουσα ξαφνικά κάτι να έρχεται από πίσω μου χιλιόμετρα πριν και όταν πέρασε ξυστά δίπλα μου και είχα προλάβει να μετακινηθώ προς τα δεξιά, παρατήρησα ότι ο οδηγός άκουγε μουσική, ήταν κάτι σαν αντανάκλασε τον ήχο και το άκουσα, στο σημείο εκείνο ξανά βρέθηκα μετά από ένα μήνα και δυστυχώς είδα μπροστά στα μάτια μου να συμβαίνει κάποιο δεύτερο τροχαίο, ο άνθρωπος δυστυχώς πρέπει να απεβίωσε.

Όταν επηρεάζουμε την έκβαση ενός πράγματος και ίσως με μεταφυσικό τρόπο, δεν θα επεκταθώ παραπάνω, είναι σαν επηρεάζουμε το παρόν και συγχρόνως το μέλλον, οπότε είναι εκείνη την στιγμή σαν κάτι να αλλοιώνει τα αρχεία, έστω και αν αυτά τα ονομάζουμε ακασικά και έχουν σχέση με το παρελθόν, μπορούμε να σχηματίσουμε και την ίδια άποψη για το μέλλον και το παρόν, άρα καταλαβαίνουμε και τις συνέπειες.

Ίσως αυτό που συμβαίνει στο παγκόσμιο νου, είναι η αρνητική ενέργεια που συσσωρεύτηκε από το αεροπορικό δυστύχημα και μετά, γιατί δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση όταν υπάρχουν τόσοι δορυφόροι και τόσα μέσα και ακόμα το αεροπλάνο δεν έχει βρεθεί, είναι σαν να άνοιξε η γη και το κατάπιε.

Ο ανθρώπινος πόνος επηρεάζει και το περιβάλλον μας, συν ότι τα περισσότερα δυστυχήματα, εκτός από τις Η.Π.Α είναι στην Ασία.

AVATARGR-1
07-05-14, 18:46
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Ιέρεια σαν αρχική σύνδεση έκανα το δυστύχημα με το κρουαζιερόπλοιο
στην Κορέα και μετα τα σιδηροδρομικά Κορέα και ΗΠΑ αλλά και το δυστύχημα
στο Αφγανιστάν με 2,700 θύματα....

Δεν έκανα συσχετισμό με το αεροπορικό (αγνοούμενο μέχρι στιγμής) των
Αερογραμμών Μαλαισίας...

Αλλά τώρα που που το σκέπτομαι Το αεροπορικό Δυστύχημα , το Κρουαζιερόπλοιο
και το Δυστύχημα στο Αφγανιστάν (καταστροφή με βροχές) είχαν ένα κοινό
σημείο το νερό...

Μετά είναι και τα άλλα δυστυχήματα...
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως ο Ανθρώπινος πόνος επηρεάζει το περιβάλλον
(αρνητική ενέργεια) κυρίως όταν είναι μαζικός αφανισμός ταυτόχρονα πολλών
ανθρώπων....

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
08-05-14, 09:22
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr χαίρομαι και πάλι που αερολογείς χωρίς να προσθέσει κάτι
στην συζήτηση....... Ποιός αερολογεί αγαπητέ μου? Εγώ ή εσύ??? Που έχεις πιάσει κάποια τυχαία τραγικά συμβάντα και προσπαθείς να βρεις σώνει και ντε μια σύνδεση μεταξύ τους (όπως έκανες βέβαια και στο άλλο απαράδεκτο θέμα με τα ιδεογράμματα)!!!! Μου αρέσει που υποψιάζεσαι πως το ένα δυστύχημα μαγνητίζει το άλλο!!!! Εγώ την άποψη μου την κατέθεσα και εσύ για ακόμη μια φορά είσαι αυτός που αερολογεί και έχει αποτελέσει τη χαρά της γενικότητας!

Και πάλι εαν θέλεις την συζήτηση μια εποικοδομητική συζήτηση να συμμετάσχεις
αλλά δυστυχώς εσύ και ο Voel το μόνο που κάνετε είναι να κοροϊδεύεται και
περισσότερο εσυ που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΊΞΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ και απλά
μπαίνεις σε άλλα τοπικ και κάνεις απλά κριτική και να ειρωνεύεσαι...
Ο δε φίλος Voel αρχίζει και αυτός τις ειρωνείες όταν τελειώνουν τα
επιχειρήματα....Και τι σημαίνει το ότι δεν έχω ανοίξει κάνενα τοπικ? Επίσης, επειδή έχω κάποιες φορές μια επιθετική στάση, δεν σημαίνει ότι κοροιδεύω. Μπορεί να πειράξω καποιον γιατί έτσι είμαι και στην καθημερινή μου ζωή αλλά όχι να κοροιδέψω. Οπότε σε παρακαλώ πάρε πίσω αυτό που είπες.

anastasi
08-05-14, 10:32
Φιλε avatargr-1 υπάρχει προβλημα στην μελετη των ατυχηματων. Λείπουν στοιχεία και στατιστικά. Πρεπει να έχεις στοιχεία απο πολλά χρόνια , των παρελθόντων ετών, για να βγάλεις έστω και κάποιες ενδείξεις που να στηριζουν την πιθανότητα να υπάρχει προσέλκυση ατυχημάτων. Έπειτα θα πρέπει να συνυπολογισθούν και ατυχηματα που δεν παίρνουμε χαμπάρι καν. Π.χ. άν κάηκαν σε μια καλύβα 40 μαύροι στο Κογκο, άν δηλητηριάστηκαν 30 άτομα στο Μπαγκλαντες, άν σφαχτηκαν 150 άτομα στη Νιγηρία, άν σκοτώθηκαν 10 άτομα την ίδια ώρα στη Ν.Υορκη, κτλ, κτλ. Δεν υπαρχει ικανη βαση δεδομένων για να βγεί συμπέρασμα. Πιό πολύ μηντιακή είναι η σύμπτωση που αναφέρεις, παρα πραγματική.

Έπειτα , μονο σημερα , μεχρι τωρα αυτη την ώρα δηλαδη, έχουν πεθανει 76.000 άνθρωποι στη γη, και φέτος , απο την αρχη της χρονιάς 22 εκατομύρια άνθρωποι (στοιχεία απο το worldometer). Πολλοί απο αυτούς σε ατυχηματα , κοντα 500.000, απο την αρχη της χρονιάς. 'Αντε να βγαλεις άκρη.


----------------------------------------------

anastasi
08-05-14, 12:06
Και για να ολοκληρωσω την τοποθέτησή μου, κι επειδη το ενδεχόμενο συνδεσης των ατυχημάτων με απασχόλησε παλιότερα, θυμαμαι οτι είχα σημειώσει τα εξης. Τρείς φίλοι είχαν βαριά ατυχηματα με αυτοκίνητο σε 1-2 μηνες κι οι τρείς, και όλοι βγηκαν με ελαφρα τραυματα, κατι γρατσουνιές, τιποτε δηλαδη. Και οι τρείς μου είπαν οτι δεν κατάλαβαν πώς έγινε, τη μια στιγμή ήταν όλα καλά την άλλη έβγαιναν απο το τρακαρισμένο. Ο ένας μαλιστα υπέθεσε οτι κοιμήθηκε, αλλιώς δεν μπορούσε να το εξηγήσει. Απο ότι κατάλαβα μετά απο την δική μου έρευνα, πολλοί λένε οτι δεν κατάλαβαν πώς έγινε το ατύχημα. Άν έχουν δίκιο, κάτι ίσως συμβαίνει εκείνη τη στιγμη, και δημιουργείται μια στιγμιαία απροσεξία, που φέρνει το ατύχημα.

Αυτή η λέξη είναι για μένα το κλειδί για τις όποιες συμπτώσεις. Η Απροσεξία. Δηλαδη η απώλεια του ελέγχου των κινήσεων, κάτι εγκεφαλικό δηλαδη, μια παροδική δυσλειτουργία του εγκεφάλου. Καί ναι, ο εγκέφαλος επηρεάζεται απο το περιβάλλον, απο τα μαγνητικά πεδία , απο την σελήνη (λένε για κάποιες ψυχοπάθειες),

Ίσως λοιπόν κάποια κατάσταση των μαγνητικών πεδίων της γης, σε κάποιο χρονικό διαστημα να ευνοεί την μείωση της συγκέντρωσης, και της προσοχής, και ευνοούνται τα ατυχήματα..

Άν τυχόν υπάρχει συσσώρευση ατυχημάτων σε κάποια χρονική περίοδο, κάτι τέτοιο συμβαίνει. Αυτή ε'ίναι η δική μου άποψη.


------------------------------------

AVATARGR-1
08-05-14, 12:33
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε anastasi σίγουρα είναι πρόβλημα εξέτασης των δυστυχημάτων που
συμβαίνουν και μάλιστα να τα ομαδοποιήσεις...

Αυτο που παρατήρησα και στο θέμα του φίλου C.R ήταν μια συνέχεια ομοειδών
περίπου δυστυχημάτων και εγκλημάτων τα οποία σταμάτησαν..

Αλλά στο θέμα αυτό του φίλου C.R τέθηκαν και άλλα δυστυχήματα....
Στην απάντησή σου αναφέρεις...
" υπάρχει προβλημα στην μελετη των ατυχηματων. Λείπουν στοιχεία και στατιστικά. "

Ναι έχεις δίκιο δεν θα διαφωνήσω σε αυτό πως πρέπει κάποιος να έχει μια μια
μεγάλη βάση πληροφόρησης και να βαστάει τα στοιχεία...
Για αυτό και στην εισαγωγή του θέματός μου αναφέρω πως....
"Βέβαια θα προσπαθήσω να παρακολουθώ τέτοια γεγονότα...."
Εννοώντας πάντα να τα καταγράφω με όσο το δυνατόν κάποια στοιχεία.

Αυτό το οποίο παρατήρησα ήταν πως τρία δυστυχήματα Αεροσκάφος της
Μαλαισίας το δυστύχημα με το πλοίο στην Κορέα και το δυστύχημα στο
Αφγανιστάν είχαν 2 κοινά στοιχεία το νερό αλλά ταυτόχρονα είχαν και
πολλούς νεκρούς...

Το δε άλλο που παρατήρησα ήταν τα δυστυχήματα σε λίγο χρονικό διάστημα
(ευτυχώς κανένα θύμα) με σιδηρόδρομο σε ΑΣΙΑ και ΗΠΑ....

Θα προσπαθήσω να εμπλουτίσω το θέμα με κάποια ανάλογα στοιχεία...

Βέβαια ότι πεθαίνουν σε καθημερινή βάση χιλιάδες άτομα απο διάφορες αιτίες
αρρώστιες ,δυστυχήματα ,εγκληματικές ενέργειες, πείνα είναι δεδομένο αυτό
και αναμφισβήτητο..
Αλλά δεν λέω για αυτές τις περιπτώσεις στην μικροκλίμακα (περιοχή) αλλά
προσπαθώ να βρώ κάτι σε επίπεδο πολύ μεγαλύτερο (περιοχή και θυμάτων)
και κυρίως δυστυχήματα ίσως και τρομοκρατικές ενέργειες...

Θα ήθελα την γνώμη σου για αυτό.

Ευχαριστώ.

anna.
08-05-14, 21:41
Φίλε Avatar
Για άλλη μια φορά νιώθω την ανάγκη να σε υποστηρίξω και να στηρίξω τις απόψεις σου.
Η έρευνα σου μπορεί να υστερεί σε αποδείξεις και στατιστικά στοιχεία όμως πραγματικά δημιουργεί εξαιρετικό ενδιαφέρον το εύρος και η σχετικα μικρή χρονική διάρκεια συντελέσεις των επόμενων γεγονότων, από το πρώτο γεγονός ( σημείο 0 ) στο επόμενο καταστροφικό γεγονός που συντελεσθει.
Προσωπικα θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο φίλε μου. Ένα γεγονός αλληλεπιδρα άμεσα με το επόμενο.
Αναφορικά με το Αεροσκάφος εν καιρό ίσως βαθύ θα μάθουμε τι απέγινε και αυτό.

Mirella_S
09-05-14, 10:39
Δεν γνωριζω εαν προκειται απλα για συμπτωσεις, εκεινο που εχω παντως παρατηρησει ειναι οτι τα ατυχηματα αυτα ως επι το πλειστον συμβαινουν τον τελευταιο καιρο στην Ασία.

anastasi
09-05-14, 16:23
Κατασκευάσθηκε ένας νεος αγροτικός δρόμος στην Αγγλια (πριν πολλά χρονια, ακριβώς δεν θυμαμαι καλα). Και παρατηρήθηκε πολύ μεγαλη αύξηση των ατυχημάτων κάποια συγκεκριμένη ώρα, κάποια συγκεκριμενη εποχη. Όπως ήταν φυσικό άρχισαν να αναπτύσονται θεωρίες για το τί συμβαίνει , φαντασματα, εξωγηινοι, στοιχειωμενο, νεκρος εργάτης στην κατασκευή κτλ, κτλ. Τελικά και αφού ασχολήθηκαν αυτοί οι άνθρωποι που πρέπει, η άποψη που επικράτησε ήταν η εξής:

Όταν ο ήλιιος ήταν σε συγκεκριμένο ύψος, και σε συγκεκριμένη περιοχη του ουρανού,καπως χαμηλά δηλαδη, τύφλωνε τον οδηγό που ερχόταν απο την ευθεία, αλλά τα κλαδια ενός μεγάλου δένδρου ανάμεσα , δημιουργούσαν φλάς. έτσι ο οδηγός έβλεπε ένα εκτυφλωτικό φλάς μπροστά του. Αυτό το φλάς δημιουργούσε επιληπτικές κρίσεις στους ευαίσθητους οδηγούς οι οποίοι και καρφώνονταν.

Αυτού του είδους λογική αντιμετώπιση και ερμηνεία των ατυχημάτων , είναι κατα τη γνωμη μου η ενδεδειγμένη.

Όσον αφορά τα συγκεκριμένα ατυχήματα φίλε Αβαταρ, σε εμένα τουλάχιστον δεν έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση, άν και μ' αρέσει η συνωμοσιολογία, κι οι αναποδες στροφές στη σκέψη. Άν συνυπολογίσεις και την τεράστια αύξηση των κάθε είδους μεταφορών, παγκοσμίως , την πολύ μεγάλη συμπίεση του μισθολογικού κόστους που φέρνει ακατάλληλους ανθρώπους ανικανους , φτηνούς, άπειρους, να κυβερνούν πλοία, τραίνα αεροσκάφη κτλ, καθως και τα εξαντλητικά πλέον ωράρια εργασίας τους, βάλε και την υπερβολικά μεγαλη εμπιστοσύνη στα νεα ηλεκρονικα συστήματα, GPS κτλ, ίσως ναναι και λίγα τα ατυχήματα που γίνονται, και το περίεργο να είναι , οτι είναι τόσο λίγα.
Η χρονικές συμπτώσεις είναι οι πυκνώσεις και αραιώσεις ενός χαοτικού συστήματος.



---------------------------------------------------

-----------------------------------------------------

AVATARGR-1
09-05-14, 19:49
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε anastasi κάτι σχετικό είχαμε πάθει με έναν φίλο μου το 1977 όταν
ανεβαίναμε στην βόρεια Ελλάδα σε έναν δρόμου που είχαν γίνει πολλά
δυστυχήματα.
Αλλά λόγο του ότι επρόκειτο για εργασία επί έναν χρόνο ανεβοκατεβαίναμε
και όταν περνάγαμε από εκεί μόνο μέρα και συγκεκριμένες ώρες πάντα είχαμε
πονοκέφαλο και δυσφορία.
Στην αρχή δεν δώσαμε σημασία και λέγαμε πως ήταν κούραση και διάφορα άλλα.
Εγώ άλλαξα δουλειά και το θέμα ξεχάστηκε ο δέ φίλος μου που έμεινε στην
εταιρεία και άλλαξε τις ώρες που πέρναγε .
Όταν άρχισε η διαπλάτυνση της εθνικής το Πολυτεχνείο Αθηνών κάνανε
κάποιον έλεγχο στο σημείο αυτό λόγο της πυκνότητας δυστυχημάτων όπου
διαπίστωσε πως η εναλλαγή φωτός (πάντα όταν ο ήλιος βρισκόταν σε σημείο
πάντα πίσω απο τα δένδρα Δύση η Ανατολή) ώστε να χτυπάει στα μάτια τους
οδηγούς ...
Η εναλλαγή φωτός με το σκοτάδι που ήταν απο τους κορμούς των δένδρων
διαπιστώθηκε πως σε μερικούς έφερνε σαν σπασμούς και τάσεις
επιληπτικές αυτό...

Για τις περιπτώσεις αυτές δεν μπορεί κάποιος να πεί κάτι και μάλιστα που
είναι και διαπιστωμένο και ελεγμένο επιστημονικά....
Και βέβαια δεν αναφέρομαι σε τέτοια περιστατικά καθώς και στις χιλιάδες
περιστατικά που συμβαίνουν σε όλες τις μεριές του Πλανήτη μας...
Υπάρχουν και τα περιστατικά που αναφέρεις και σωστά για ανίκανους
φτηνούς, και άπειρους εργαζόμενους κλπ.

Και πάλι δεν ερευνώ κάτι σχετικό αλλά για...
1-Γιατι για το Αεροσκάφος τα στοιχεία που μας έδωσαν πάντα για τους 2
πιλότους ήταν πως είχαν μεγάλη πείρα και να μην ξεχνάμε πως σε τέτοια
αεροσκάφη χρειάζεται μεγάλη εκπαίδευση και υπάρχει κόσκινο για να πάρουν
την άδεια και βέβαια υπάρχει συχνός Ιατρικός έλεγχος αλλά και εκεί 239
νεκροί..
2-Για το Πλοίο τώρα σχετικά ο καπετάνιος είχε πείρα αλλά δυστυχώς 287
νεκροί...
3-Στο Πακιστάν 2700 νεκροί απο κατολισθήσεις λόγο εκτεταμένης βροχόπτωσης.

Το περιγράφεις σωστά με την φράση..
"Οι χρονικές συμπτώσεις είναι οι πυκνώσεις και αραιώσεις ενός χαοτικού συστήματος."
Και αυτό που διερωτώμαι και προσπαθώ να ψάξω εάν αυτές οι πυκνώσεις
κάποιων μεγάλων δυστυχημάτων πόσο συμπτώσεις είναι σε αυτό το χαοτικό
σύστημα ;;;;;;;
Βέβαια αυτό θα φανεί σε αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ευχαριστώ.

AVATARGR-1
14-05-14, 17:18
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς τραγωδία με τουλάχιστον 201 νεκρούς ανθρακωρύχους, συγκλονίζει
την Τουρκία.
Το ανθρακωρυχείο, στο οποίο σημειώθηκε το δυστύχημα, βρίσκεται στη δυτική
επαρχία της Μανίσα, Σόμα και σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπουργού
ενέργειας, οφείλεται σε βραχυκύκλωμα.
Άλλο ένα δυστύχημα που έρχεται να συμπληρώσει το πάζλ των δυστυχημάτων
και μάλιστα βλέπουμε περιορισμό αυτών στην Ασιατική Ήπειρο όπως εύστοχα
παρατηρεί η φίλη Mirella_S...

Η φίλη anna. παρατηρεί πως πως....
"η σχετικα μικρή χρονική διάρκεια συντελέσεις των επόμενων γεγονότων,
από το πρώτο γεγονός ( σημείο 0 ) στο επόμενο καταστροφικό γεγονός που
συντελεσθει. "...

Απλά νομίζω πως πρέπει να περιμένουμε.....

Ευχαριστώ.

Pholarchos
15-05-14, 09:04
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Δυστυχώς τραγωδία με τουλάχιστον 201 νεκρούς ανθρακωρύχους, συγκλονίζει
την Τουρκία.
Το ανθρακωρυχείο, στο οποίο σημειώθηκε το δυστύχημα, βρίσκεται στη δυτική
επαρχία της Μανίσα, Σόμα και σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπουργού
ενέργειας, οφείλεται σε βραχυκύκλωμα.
Άλλο ένα δυστύχημα που έρχεται να συμπληρώσει το πάζλ των δυστυχημάτων
και μάλιστα βλέπουμε περιορισμό αυτών στην Ασιατική Ήπειρο όπως εύστοχα
παρατηρεί η φίλη Mirella_S...

Η φίλη anna. παρατηρεί πως πως....
"η σχετικα μικρή χρονική διάρκεια συντελέσεις των επόμενων γεγονότων,
από το πρώτο γεγονός ( σημείο 0 ) στο επόμενο καταστροφικό γεγονός που
συντελεσθει. "...

Απλά νομίζω πως πρέπει να περιμένουμε.....

Ευχαριστώ.

Αν και τα ατυχήματα δεν σχετίζονται είναι πράγματι παράξενο το πως μαζεύτηκαν όλα μαζί έτσι - θέλω να δω 2 πράγματα:
1. Αν με κάποιο διάγραμμα χρόνων και τόπων μπορούμε στατιστικά να υποθέσουμε το "επόμενο" (αν έχει δηλαδή κάποιο μοτίβο).
2. Αν έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο.

AVATARGR-1
15-05-14, 17:27
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos στο θέμα που είχε ανοίξει ο φίλος C.R
είχε δώσει κάποια στοιχεία
Διανύουμε έναν μαύρο Ιούλιο;
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7580

Για να υποθέσουμε το επόμενο δυστύχημα είναι παρακινδυνευμένο αλλά πιστεύω
τα στοιχεία είναι ελάχιστα και πρέπει να υπάρχει πληθώρα στοιχείων
για κάποια συμπεράσματα.

Αλλά δεν έχουμε παρά να περιμένουμε δυστυχώς είμαστε απλά θεατές....

Ευχαριστώ.

Ιέρεια
15-05-14, 18:36
Φίλε AVATARGR-1 απλά παρατήρησα το εξής, αν βάλεις στον χάρτη της Ασίας, όπως προανέφερα για τις συμπτώσεις στο πρώτο μήνυμα μου στο θέμα, θα δεις ότι στα σημεία που έγιναν τα ατυχήματα σχηματίζεται ένα τετράγωνο, δηλαδή αν βάλουμε στο google για παράδειγμα:

1.Μαλαισία.
2.Κίνα.
3.Νιγηρία.
4.Τουρκία.

Το περίεργο είναι ότι στην μέση του Χάρτη βγαίνει το Πακιστάν, όπου έγινε και η κατολίσθηση, το τετράγωνο κιόλας μπορεί να μας βγάλει αν το διχοτομήσουμε και δύο τρίγωνα, με την διχοτόμηση δηλαδή βγαίνει το κέντρο που είναι το Πακιστάν, αυτό βέβαια που αναφέρω είναι και το Πυθαγόρειο θεώρημα και μπορεί να συσχετιστεί πιστεύω στα σημεία.

AVATARGR-1
15-05-14, 19:04
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Ιέρεια τα δυστυχήματα είναι...

1-Κορέα
2-Μαλαισία (που δεν γνωρίζουμε πού έπεσαι το αεροσκάφος)
3-Αφγανιστάν
4-Τουρκία

Σχετικά με την Νιγηρία δεν είναι δυστύχημα αλλά πρόκειται για
τρομοκρατία για αυτό δεν το συμπεριλαμβάνω αυτό.....
Αλλά και πάλι θα το έχω υπόψιν και αυτό χωρίς βέβαια να το έχω στον κύριο
κορμό των δυστυχημάτων...
Δεν θέλω να μπλέξω προσωπικά σχετικά με τον τριγωνισμό περιοχών μην
τυχόν οδηγηθούμε σε αδιέξοδο αλλά αυτήν την περίπτωση δεν την είχα
σκεφτεί ομολογουμένως ποτέ αλλά και δεν γνωρίζω σχετικά με το θέμα
αυτό....
Απλά σε τέτοιες αναζητήσεις και σημαντικά γεγονότα καλό θα είναι να
περιμένουμε και ο χρόνος θα μας δείξει πολλά πιστεύω....

Ευχαριστώ.

Ιέρεια
15-05-14, 21:12
Στο βορειοανατολικό Πακιστάν έδιναν στην αρχή την κατολίσθηση με περίπου 2000 αγνοούμενους, κάνω λάθος;

Εκεί μάλλον έμεινα και μπερδεύτηκα, αλλά και πάλι αν το δεις είναι το κέντρο σε αυτό που σου υπέδειξα γιατί δεν απέχουν.

Και δεν είναι τυχαίος και ο τυφώνας στις Φιλιππίνες, όπου δεν έχει κλείσει ακόμα χρόνο.

Ναι πρέπει να περιμένουμε να δούμε αλλά από το 2004 με το τσουνάμι που σάρωσε την Ασία, μετά πάλι με την Ιαπωνία κτλ. δείχνει μία μεγάλη κινητικότητα από γεγονότα, θα μου πείτε η περιοχές εκείνες βέβαια πλήττονται από καιρικά φαινόμενα και σεισμούς.

AVATARGR-1
15-05-14, 22:01
Και πάλι εδώ......

Φίλη Ιέρεια στο Πακιστάν οι νεκροί έφτασαν τους 2700...

Σχετικά με τα άλλα φαινόμενα που περιγράφεις ψάχνω σε κοντινές ημερομηνίες
τα διάφορα συμβάντα..
Αυτά που ανέφερα είναι σε διάστημα 2-3 μηνών...
Ο φίλος anastasi το περιγράφει πολύ σωστά όταν αναφέρει.....
"Οι χρονικές συμπτώσεις είναι οι πυκνώσεις και αραιώσεις ενός χαοτικού συστήματος"....
Αυτές οι πυκνώσεις και τις αραιώσεις προσπαθώ να βρώ....
Δύσκολο βέβαια αλλά όπως έχω αναφέρει χρειάζεται προσπάθεια και καταγραφεί των συμβάντων..

Ευχαριστώ.

c.r
16-05-14, 20:42
Ποιός αερολογεί αγαπητέ μου? Εγώ ή εσύ??? Που έχεις πιάσει κάποια τυχαία τραγικά συμβάντα και προσπαθείς να βρεις σώνει και ντε μια σύνδεση μεταξύ τους (όπως έκανες βέβαια και στο άλλο απαράδεκτο θέμα με τα ιδεογράμματα)!!!! Μου αρέσει που υποψιάζεσαι πως το ένα δυστύχημα μαγνητίζει το άλλο!!!!!


Προς τί τόση ένταση κι επιθετικότητα;


Πιό πολύ μηντιακή είναι η σύμπτωση που αναφέρεις, παρα πραγματική.


Θεωρώ πως αυτό είναι το ασφαλέστερο συμπέρασμα που είμαστε σε θέση να βγάλουμε, έως τώρα, παρατηρώντας την "αλληλουχία" των τραγικών γεγονότων που σημείωσε ο φίλος Αvatar, όπως αυτή φυσικά δόθηκε στη δημοσιότητα, από τα ΜΜΕ, με την εξής, όμως, παραλλαγή: Δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι αυτή η "μιντιακή" σύμπτωση, παύει να είναι και "πραγματική". Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, απαραίτητα.
Ειδικά, όμως, το θέμα με το πρόσφατα εξαφανισμένο αεροπλάνο, το οποίο κατ' εμέ εξελίχθηκε τεχνηέντως σε "μακροχρόνιο σήριαλ" ή σε ένα εύπεπτο "ριάλιτυ σόου", από τα ΜΜΕ όλης της Γης, ξεφεύγει κατά πολύ της δικής μας εποπτείας, αναγκάζοντάς μας, ίσως, να πιστέψουμε τα όσα αναφέρονται σε αυτό, από την τηλεόραση, τις εφημερίδες και το ίντερνετ, ως "ιερό ευαγγέλιο", κάτι που είναι εκ των πραγμάτων λάθος.
Γενικότερα, θα συμφωνήσω και πάλι με την σημείωση του φίλου anastasi:
Φιλε avatargr-1 υπάρχει προβλημα στην μελετη των ατυχηματων. Λείπουν στοιχεία και στατιστικά.
Στην αντίστοιχη περίπτωση του δικού μου θέματος (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7580), για τον περασμένο Ιούλιο, είχα αναφερθεί περισσότερο σε αποτρόπαια γεγονότα που συνέβησαν στην Ελλάδα (ένα εκ των οποίων ήταν και πολύ κοντά στον τόπο κατοικίας μου). Γνώριζα, δηλαδή, από πρώτο χέρι, θα λέγαμε, το τί και πως συνέβη, σε μια ή δυο περιπτώσεις.

Από την άλλη, σε παγκόσμιας εμβέλειας τραγικά γεγονότα, η "μιντιακώς συμπτωματική αλληλουχία" είναι, όπως έχω κατά καιρούς παρατηρήσει, συχνό φαινόμενο...


Αυτά που ανέφερα είναι σε διάστημα 2-3 μηνών...
Ο φίλος anastasi το περιγράφει πολύ σωστά όταν αναφέρει.....
"Οι χρονικές συμπτώσεις είναι οι πυκνώσεις και αραιώσεις ενός χαοτικού συστήματος"....
Αυτές οι πυκνώσεις και τις αραιώσεις προσπαθώ να βρώ....
Δύσκολο βέβαια αλλά όπως έχω αναφέρει χρειάζεται προσπάθεια και καταγραφεί των συμβάντων..

Ευχαριστώ.

Θα σταθώ, τέλος, σε αυτό, προτείνοντας σε όσους γνωρίζουν σχετικά καλά την αγγλική, να διαθέσουν μερικές ώρες από τον ελεύθερό τους χρόνο, διαβάζοντας τις ιδιαίτερες αναλύσεις (http://www.goroadachi.com/etemenanki/) του Goro Adachi, ο οποίος κι έχει δημοσιεύσει, τμηματικά έχω την εντύπωση, τη δική του θεωρία για το πως εμφανίζονται αυτού του είδους οι συμπτώσεις, ανά τον κόσμο. Ορισμένες φορές, μάλιστα, εμμένει κι αυτός, στην... "μιντιακή αλληλουχία" τους.

AVATARGR-1
20-05-14, 18:50
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου c.r αναφέρεις σχετικά με τα μίντια και σωστά διότι η δυνατότητα
ενημέρωσή μας είναι ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ δεν υπάρχει άλλος τρόπος ενημέρωσης
και μίντια εννοώ τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο....
Η δε χρονική σειρά δεν υπάρχει στο μυαλό μας αλλά έχουμε την ακριβή
ημερομηνία των συμβάντων....

Διάβασα την ιστοσελίδα του Goro Adachi αλλά η "μιντιακή αλληλουχία" ανακατεύει
πολλά διαφορετικά συμβάντα που είναι τελείως διαφορετικά και ασύνδετα όπως....
"ανακάλυψη του βυθισμένου πλοίου του Χριστόφορου Κολόμβου Santa Maria
γίνεται πρωτοσέλιδο στις 13 Μαΐου, την ίδια ημέρα της καταστροφής στην
Τουρκία με το ορυχείο." ποιά είναι η άποψή σου για αυτό ;;;;;;
(προσωπικά βλέπω απλά αλληλουχία γεγονότων και τίποτα άλλο)

Πέρα απο αυτό έχω να καταθέσω πως εχθές στην Κολομβία κάηκαν 31 παιδιά
σε δυστύχημα με λεωφορείο-Εξερράγη εν κινήσει......

Μέσα στην λίστα "βάζω" και αυτό το τραγικό γεγονός βέβαια υπάρχει και το
άλλο τραγικό γεγονός στην Σερβία με τις πλημμύρες που μέχρι στιγμής οι
νεκροί είναι 20...

Ευχαριστώ.

Mirella_S
21-05-14, 10:59
Φίλε AVATARGR-1 απλά παρατήρησα το εξής, αν βάλεις στον χάρτη της Ασίας, όπως προανέφερα για τις συμπτώσεις στο πρώτο μήνυμα μου στο θέμα, θα δεις ότι στα σημεία που έγιναν τα ατυχήματα σχηματίζεται ένα τετράγωνο, δηλαδή αν βάλουμε στο google για παράδειγμα:

1.Μαλαισία.
2.Κίνα.
3.Νιγηρία.
4.Τουρκία.

Το περίεργο είναι ότι στην μέση του Χάρτη βγαίνει το Πακιστάν, όπου έγινε και η κατολίσθηση, το τετράγωνο κιόλας μπορεί να μας βγάλει αν το διχοτομήσουμε και δύο τρίγωνα, με την διχοτόμηση δηλαδή βγαίνει το κέντρο που είναι το Πακιστάν, αυτό βέβαια που αναφέρω είναι και το Πυθαγόρειο θεώρημα και μπορεί να συσχετιστεί πιστεύω στα σημεία.

Συγχωρηστε μου την παρεμβαση ομως η Νιγηρια ειναι κρατος της Αφρικης.

Ιέρεια
21-05-14, 14:04
Όχι καλά κάνεις και παρεμβαίνεις.

Ένα τμήμα της χώρας λένε βρίσκεται στην Ασία και το άλλο στην Αφρική γιαυτό και το συνδύασα, συνορεύει δηλαδή.

Μπορείς να το ψάξεις αν θέλεις βέβαια και να διαβάσεις μέχρι και στο wiki, (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%91%CF%86% CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE) για τον ΟΗΕ και την Δυτική Αφρική.

Mirella_S
21-05-14, 14:47
Όχι καλά κάνεις και παρεμβαίνεις.

Ένα τμήμα της χώρας λένε βρίσκεται στην Ασία και το άλλο στην Αφρική γιαυτό και το συνδύασα, συνορεύει δηλαδή.

Μπορείς να το ψάξεις αν θέλεις βέβαια και να διαβάσεις μέχρι και στο wiki, (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%91%CF%86% CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE) για τον ΟΗΕ και την Δυτική Αφρική.

lol,:D:D Ναι το διαβασα, ισως μπερδευει καποιον το Λάγος η πρωτειυσα της Νιγηριας δηλαδη, ομως αλλο το Λαγος και αλλο το Λάος (εαν φυσικα εννοεις αυτό) οπου ναι, το Λάος ειναι ασιατικη χωρα διπλα στο Βιετνάμ και την Καμπότζη.

Ιέρεια
21-05-14, 15:53
Έχεις να πεις κάτι άλλο φίλη μου, εκτός από το να διαφωνείς ή να συμφωνείς μαζί μου, κανείς δεν παρατήρησε την αναφορά μου στην Ασία εκτός από εσένα.

07-05-14, 18:59
Ο ανθρώπινος πόνος επηρεάζει και το περιβάλλον μας, συν ότι τα περισσότερα δυστυχήματα, εκτός από τις Η.Π.Α είναι στην Ασία.

09-05-14, 11:39 Δεν γνωριζω εαν προκειται απλα για συμπτωσεις, εκεινο που εχω παντως παρατηρησει ειναι οτι τα ατυχηματα αυτα ως επι το πλειστον συμβαινουν τον τελευταιο καιρο στην Ασία.

Θα ήθελα την άποψη σου πάνω στο θέμα, καλή συνέχεια.

AVATARGR-1
21-05-14, 19:08
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλες μου θα σας παρακαλούσα να μην κάνουμε προσωπικές αντεγκλήσεις
και να εστιαστούμε στο θέμα μας.

Πάντως αυτό που θα πρέπει να καταθέσω για το θέμα είναι μια εικόνα για
το που βρίσκετε η ΝΙΓΗΡΊΑ
http://www.eikona.info/images/31031681921891953423_thumb.gif (http://www.eikona.info/viewer.php?file=31031681921891953423.gif)

Αυτό που αναφέρεις φίλη Ιέρεια πως είναι πιθανόν ο ανθρώπινος πόνος να
επηρεάζει αρνητικά την περιρρέουσα ατμόσφαιρα....

Ευχαριστώ.

Mirella_S
22-05-14, 07:35
Να σημειωσω με την σειρα μου οτι δεν ηθελα στο παραμικρό να θίξω την φιλη Ιερεια ουτε μου αρεσει να διορθωνω τους αλλους, μια γενική παρατηρηση εκανα.
Τωρα, απο εκει και περα, δεν γνωριζω εαν καποιος επιτηδες προκαλει τα ατυχηματα ομως λενε πως μια συμπτωση που επαναλαμβανεται παυει να ειναι συμπτωση.
Εκεινο παντως που με εντυπωσιαζει ειναι το γεγονος πως τα ατυχηματα αυτα λαμβανουν χωρα σε χωρες με μεγαλο πληθυσμό και μεταξυ μας ως επι το πλειστον οι χωρες αυτες ειναι οι ασιατικές.
Βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις που κανουν ''καραμπάμ'' που λενε.
Ολοι γνωριζουμε την μυστηριωδη εξαφανιση του Μποιιγκ των Μαλαισιανων αερογραμμων.
Ολοι αναρωτιομαστε πως ειναι δυνατον με την τεχνολογια που διαθετουμε σημερα να μην μπορουμε να βρουμε εστω ενα στοιχειο.
Ισως ξεφευγω απο το θέμα ομως, αυτο εχει ξανασυμβει!
Οπως ειδα σε ενα ντοκυμανταίρ του Οτε tv το 1950 μια πτηση με πολλους επιβατες κατέπεσεσε στην λιμνη Μίτσιγκαν μια απο αυτες τις μεγαλες λιμνες που υπαρχουν αναμεσα στον Καναδά και τις ΗΠΑ.
Η πτηση αυτη δεν ανευρεθει ποτέ, ουτε πτωματα, ουτε τα μαυρα κουτιά ουτε συντριμμια, τιποτε!
Και δεν μιλαμε για τον αχανή νοτιο Ινδικό μιλαμε για λιμνη, μεγαλη μεν αλλα παντως λιμνη!
Στις οχθες της δημιουργηθηκε μονο ενα κενοτάφιο, ενα μνημειο, προς μνημη των θυματων.
Ειναι το επονομαζομενο και The mystery of Flight 2501
Απο εκει και περα να τονισω σχετικα με τα υπολοιπα ατυχηματα πως εαν δεν με απατα η μνημη μου μετα τα αεροπορικα ξεκινησε ενα οργιο καταρρευσης ορυχειων στην Ασια με πρωτο ενα της Κινας και ακολουθησε εκεινο της Τουρκιας.

AVATARGR-1
22-05-14, 11:53
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Mirella_S το να νευριάσει κάποιος και μάλιστα μέσα στα όρια της ευπρέπειας
δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα κατά την γνώμη μου...

Φίλη Mirella_S αυτό που με προβληματίζει είναι η πύκνωση των δυστυχημάτων.
Θέλω να σε παρακαλέσω να μου αναφέρεις πότε έγιναν οι καταρρεύσεις
των ορυχείων και πού ώστε να φτιάξω έναν κατάλογο με όλα αυτά...

Ευχαριστώ.

Mirella_S
22-05-14, 14:29
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Mirella_S το να νευριάσει κάποιος και μάλιστα μέσα στα όρια της ευπρέπειας
δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα κατά την γνώμη μου...

Φίλη Mirella_S αυτό που με προβληματίζει είναι η πύκνωση των δυστυχημάτων.
Θέλω να σε παρακαλέσω να μου αναφέρεις πότε έγιναν οι καταρρεύσεις
των ορυχείων και πού ώστε να φτιάξω έναν κατάλογο με όλα αυτά...

Ευχαριστώ.

Λοιπον εχουμε,
Κινα, Αυγουστος του 2012
Σεπτεμβριος 2012
Μαρτιος του 2013

Ρωσια (Σιβηρια) Ιανουαριος του 2013

Τουρκια Μαιος του 2014

Εκεινο που με τρομαζει προσωπικα ειναι και η πυκνωση των ατυχηματων οπως λες αλλα και ο μαζικός θανατος ανθρωπων.
Εχουμε πλεον φτασει στο σημειο να ανοιγουμε την τηλεοραση και να ακουμε δεκάδες ανθρωποι να χανουν καθημερινα την ζωη τους σε ατυχηματα, φυσικες καταστροφες κλπ και θα ελεγε κανεις πως μας εχει γινει καθημερινοτητα, ρουτινα, πως εχουμε συνηθισει και μαθει να ζουμε με αυτο!

AVATARGR-1
13-06-14, 14:24
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Βλέπω τους δυό τελευταίους μήνες ένα καταιγισμό επιθέσεων σε γυναίκες με
διάφορους τρόπους....

Βιασμοί "τουλάχιστον αυτούς που μαθαίνουμε" λιθοβολισμοί ακόμα και μετά
τον βιασμό κρέμασαν ανήλικες...

Λιθοβολισμός γυναίκας επειδή παντρεύτηκε και έγινε χριστιανή....

Βέβαια δεν ξεχνάμε που έκλεψαν μαθήτριες για να τις πουλήσουν και βέβαια
για δικαιολογία έχουν πως οι γυναίκες δεν πρέπει να μορφώνονται....
Δήθεν κάποιοι έλεγαν πως θα τις ελευθερώσουν αλλά ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ δεν έκαναν....

Το καταθέτω αυτό ακόμα μια φορά έχουμε ένα μαζεμένο πλήθος γεγονότων
κακοποίησης γυναικών σε Ισλαμικά κράτη...

Βέβαια κάποιος θα μου πεί πως δεν είναι πρωτοφανές και να συμβαίνει αυτό
σε ισλαμικά Κράτη συμφωνώ με αυτό αλλά απλά υπάρχει πλήθος ταυτόσημων γεγονότων αυτήν την περίοδο..

Ευχαριστώ.

Mirella_S
14-06-14, 11:08
Να σημειώσω με την σειρα μου πως ως επι το πλειστον τα ισλαμικα κρατη ειναι τριτοκοσμικά.

Pholarchos
16-06-14, 09:30
Να σημειώσω με την σειρα μου πως ως επι το πλειστον τα ισλαμικα κρατη ειναι τριτοκοσμικά.
Έχουν άλλη σειρά προτεραιοτήτων. Σημείωσε ότι τα 3 περισσότερο "δυτικά" (στον τρόπο ζωής και την ελευθερία των γυναίκών) ισλαμικά κράτη: Ιράκ, Λίβύη και Συρία - τα έκαναν βίδες οι ίδιοι οι δυτικοί ή δυτικοβοηθούμενοι χαφιέδες. Τα κράτη αυτά είχαν πολιτικά στυγνή δικτατορία - και οι δικτάτορές τους δεν ήταν "παναγίτσες" αλλά σε επίπεδο καθημερινότητας οι άνθρωποι και ειδικά οι αδικημένες στον ισλαμικό κόσμο γυναίκες μπορούσαν να ζούνε λίγο πολύ όπως στην Ευρώπη. Τώρα... ούτε να βγούνε με φερετζέ δεν μπορούν καλά-καλά...

Mirella_S
17-06-14, 08:56
Έχουν άλλη σειρά προτεραιοτήτων. Σημείωσε ότι τα 3 περισσότερο "δυτικά" (στον τρόπο ζωής και την ελευθερία των γυναίκών) ισλαμικά κράτη: Ιράκ, Λίβύη και Συρία - τα έκαναν βίδες οι ίδιοι οι δυτικοί ή δυτικοβοηθούμενοι χαφιέδες. Τα κράτη αυτά είχαν πολιτικά στυγνή δικτατορία - και οι δικτάτορές τους δεν ήταν "παναγίτσες" αλλά σε επίπεδο καθημερινότητας οι άνθρωποι και ειδικά οι αδικημένες στον ισλαμικό κόσμο γυναίκες μπορούσαν να ζούνε λίγο πολύ όπως στην Ευρώπη. Τώρα... ούτε να βγούνε με φερετζέ δεν μπορούν καλά-καλά...

Δεν θα ξεχασω ποτέ, οταν κατοικουσα πριν το 2011 καπου κοντα στο κέντρο της Αθήνας στην ακριβως απεναντι πλευρά του δρομου ειχε ενα μαγαζάκι, μια τρύπα ολο κι όλο, οπου εγραφε στην ταμπέλλα του ''Επιδιορθώσεις ενδυμάτων''.
Μονίμως τις ωρες που ηταν ανοικτό εβλεπα καθώς περνουσα μια γυναίκα με μπούργκα να κάθεται και να ράβει με τις ώρες.
Μαυροφορεμένη απο την κορυφή μεχρι τα νύχια, με αυτο το πράγμα πανω της και εξω Ιουλιος και 40-41 βαθμοί!!
Απελπισία με επιανε οποτε την έβλεπα.

demi
08-07-14, 16:04
αγαπητε μου γιωργο, να ξερεις οτι ξαναποσταρω εδω, μονο για σενα κ για το συγκεκριμενο θεμα που ανοιξες....

θλεω να σου επισημανω καποια πραγματα για την αναζητηση σου...


δεν ειναι μονο τα πολλα ατυχηματα που συμβαινουν σε ολο τον κοσμο...ειναι και τα παρομοια ατυχηματα που επαναλαμβανονται με ενα περιεργο μοτιβο...

πχ...μονο τον τελευταιο χρονο, ψαξε κ βρες ποσα ατυχηματα ειχαμε με αεροπλανα, κ ειδικα με αεροπλανα μικρα που επεσαν πανω σε σπιτια....μετα σειρα ειχαν τα ατυχηματα με τα τρενα!! μετα ακολουθησαν τα ελικοπτερα!!!


τωρα τελευταια εχουμε τα ατυχηματα με πηγαδια, οπου σκοτωνονται τρια κ τεσσερα ατομα μαζι!!!


κ ενα που παρατηρησα τις τελευταιες μερες να επαναλαμβανεται, ειναι αυτοκινητα, λεωφορεια κ φορτηγα, να πεφτουν πανω σε καφετεριες, φουρνους κ γενικα πανω σε σπιτια κ μαγαζια!!!


ατυχηματα που μοιαζουν μεταξυ τους, κ ομως κατα ενα περιεργο λογο, εχουν εξαρση για ενα διαστημα...



το μονο που μπορω να πω, ειναι οτι καθε φορα, μπαινει μια κασετα κ παιζει ξανα κ ξανα μεχρι να γινει η κ να αποφευχθει καποιο γεγονος...ισως?

AVATARGR-1
08-07-14, 20:25
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη demi χαίρομαι που σε "βλέπω" και πάλι...
Ναι σωστά αναφέρεις και το έχουμε επισημάνει αυτό και όχι μόνο για τα
δυστυχήματα με τα αεροπλάνα αλλά και μαζικοί θάνατοι απο βροχή.....

Κάτι που θέλω να σε ρωτήσω είναι είχαμε εκτός απο το σημερινό δυστύχημα
με το λεωφορείο που έπεσαι σε καφετέρια υπάρχουν και άλλα ;;;;;
Εάν σου είναι δυνατόν μπορείς να πείς ημερομηνίες αλλά και σε ποιά
μέρη ??????

Αυτό που με προβλημάτισε είναι η επανάληψη....

Ευχαριστώ.

demi
08-07-14, 20:41
http://www.patrisnews.com/nea-enimerosi/peloponnisos/fortigo-gkremise-spiti-sto-meligala#.U7w6ApR_vdo

http://www.axortagos.gr/fortigo-mpike-se-spiti-stin-sparti-fotografies.html

http://www.enikos.gr/society/248803,BINTEO-Aytokinhto_mphke_mesa_se_foyrno-M.html

demi
08-07-14, 20:45
κ αυτο εγινε στην τουρκια...


μην το δειτε αν δεν αντεχετε...ειναι σκληρο


http://www.tribune.gr/world/news/article/49130/konstantinoupoli-friktos-thanatos-ton-eliose-leoforio-vinteo.html

demi
08-07-14, 20:53
συγνωμη που ξαναποσταρω, αλλα να μην ξεχασω τα ατυχηματα με τα φουσκωτα με θυματα παιδια δυστυχως...

ειχαμε ενα στο ελληνικο οπως θυμαστε, αλλα τον ιδιο καιρο, ειχαμε ατυχηματα στην ισπανια κ στην αμερικη....παιδια που τα πηρε ο αερας μεσα σε σε φουσκωτα...

AVATARGR-1
08-07-14, 21:45
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Με την βοήθεια της καλής φίλης demi που κατέθεσε τις ιστοσελίδες
που δείχνουν το συνεχόμενο μοτίβο βάση με ημερομηνίες...

08/6/2014
20/6/2014
07/7/2014
08/7/2014
08/7/2014 το σημερινό δυστύχημα...

Νομίζω πως αυτές οι συνεχόμενες ημερομηνίες με ίδια δυστυχήματα ακόμα
και τον ποιό δύσπιστο θα τον προβληματίσουν....
Και πάλι η φίλη demi που πρόσθεσε ένα άλλο μοτίβο με δυστυχήματα με φουσκωτά
με παιδιά δυστυχώς...

Ευχαριστώ .

demi
09-07-14, 11:23
κ για του λογου το αληθες, κ για να μην αμφισβητησει καποιος "ορθολογιστης" εδω μεσα..

http://www.youtube.com/watch?v=EN3w5OCRNyA



εχω καποιες αποψεις για το γιατι συμβαινουν ολα αυτα....

αν καποιος ενδιαφερεται, ευχαριστως να τις ποσταρω...

AVATARGR-1
09-07-14, 12:18
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη demi πιστεύω πως θα πρέπει να καταθέσεις την άποψή σου άφοβα....

Ήδη πολλοί φίλοι έχουν καταθέσει τις απόψεις τους (όπως και εγώ) και κάποιοι
τις έχουν αμφισβητήσει αλλά αυτό δεν στέκεται εμπόδιο να συνεχίσουμε να
ψάχνουμε και να καταθέτουμε με στοιχεία πάνω στο θέμα....

Ευχαριστώ.

demi
09-07-14, 17:21
λοιπον,

υπαρχει στο ιντερνετ ενας τυπος, δεν θελω να τον ονομασω καθως δεν θελω να τον διαφημισω, αλλα αναποφευκτα θα τον φωτογραφισω, οποτε καποιοι θα καταλαβουν ποιον εννοω....


λοιπον, αυτος ο "αγνωστος" εχει αναπτυξει μια θεωρια που λεει οτι υπαρχει ενα πεδιο γυρω απο τη γη κ σε ολο το συμπαν, που μεσω αυτου, συνδεονται τα παντα γυρω μας κ ολες οι πληροφοριες μεταδιδονται παντου, μεσω αυτου...


αυτο, δεν ειναι κατι καινουργιο στο χωρο του μεταφυσικου...ειχαμε κανει κ μια συζητηση πιο παλια εδω στο φορουμ, διαβαστε το πριν παμε παρακατω, θα βρειτε αρκετες πληροφοριες κ θα καταλαβετε καλυτερα για ποιο πραγμα μιλαμε...

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7376


αυτος ο αγνωστος λοιπον, υποστηριζει οτι, μαινεται ενας πολεμος αυτην την στιγμη σε αυτο το πλεγμα, καθως εχουμε βρει τον τροπο σαν ανθρωποτητα να το κοντρολαρουμε...το θεμα ειναι οτι καποιοι θελουν να το χρησιμοποιησουν για τους δικους τους σκοπους, κ καποιοι αλλοι προς οφελος της ανθρωποτητας, η κ ακομα να το ελευθερωσουν απο τα δεσμα του!!!

ετσι λοιπον, κατα την δικη του θεωρια, οταν συμβαινουν επαναλαμβανομενα γεγονοτα κ συνηθως πολυνεκρα δυστυχηματα, "θυσιες" οπως τα ονομαζει, σημαινει οτι καποιος εβαλε χερι στο πεδιο, ειτε απο την μια πλευρα, ειτε απο την αλλη, κ προσπαθει να δημιουργησει ενα γεγονος η να το αποφυγει, κ η αλλη πλευρα προσπαθει να το σταματησει, κ απλα το δυστυχημα, κατι σαν χρονικη αγκυρα, επαναλαμβανεται μεχρι να γινει το ζητουμενο!!

αυτη η θεωρια θα μπορουσε ως ενα σημειο να στεκοταν, αν δεν το εχανε σε καποια φαση, κ κυριως, επειδη αυτος ο αγνωστος το παιζει "Ο ΠΑΙΚΤΗΣ" της καλης πλευρας, κ κανει προβλεψεις κ πολλες φορες τρομοκρατει τον κοσμο, καθως εχει μαζεψει κ καποιους οπαδους, που τον εχουν σαν προφητη κ μεσω αυτων κερδιζει!!


επειδη ομως ειναι οτι κοντινοτερο εχω βρει στο διαδικτυο για το θεμα μας που μας απασχολει, οφειλω να το ποσταρω....

demi
09-07-14, 17:35
η δικη μου θεωρια ειναι, οτι αυτο το πλεγμα, δεν χρειαζεται, να του βαλει καποιος χερι για να δημιουργησει επαναλαμβανομενα γεγονοτα!! μπορει κ απο μονο του...


κατι σαν το συλλογικο ασυνειδητο, τα ακασσικα αρχεια, πειτε το οπως θελετε...


σκεφτητε οτι υπαρχει κ το ιντερνετ πλεον, που οποιαδηποτε ειδηση μεταφερεται μεσα σε λιγα λεπτα, στην ακρη της γης....υπαρχει λοιπον σαν πληροφορια μεσα στο συλλογικο ασυνειδητο κ οταν το διαβαζουμε κ σαν ειδηση, μεταφερεται κ στο συνειδητο, κ αυτη η πληροφορια πλεον, επηρρεαζει πιο πολλους απο οσο θα επρεπε, κ εχουμε πιο πολλα επαναλαμβανομενα συμβαντα....


ο ανθρωπος, καλως η κακως, ειναι δημιουργος των παντων γυρω του...


ελπιζω να μην σας μπερδεψα κ να εγινα κατανοητη....ευχαριστως να απαντησω σε αποριες...

AVATARGR-1
09-07-14, 20:12
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη μου demi σε ευχαριστώ που μου θύμισες αυτό το θέμα του Arga_Star-clad
που είχα διαφωνήσει και ανέφερα...
"Εδώ δύναται να λεχθούν πολλά αλλά πιστεύω πως πρέπει να "αλλάξουμε"
κάποιες λέξεις...
Η πληροφορία σαν γνώση
Η νοόσφαιρα σαν Ακασικά Αρχεία.....
Επίσης μια και ομιλούμε για το Σύμπαν να ομιλούμε για την Συμπαντική γνώση..
Η αλλαγή αυτή που ανέφερα είναι γιατι κάποιοι προσπαθούν να αλλάξουν
τις Αρχαίες Λέξεις με άλλες (μεταμοντέρνες ????) και αυτό είναι κάτι
που μπερδεύει... "

Ειδικά για το πληροφοριακό Σύμπαν η για την νοόσφαιρα η άποψή μου είναι
πως εννοούμε τα Ακασικα Αρχεία..
Νομίζω πως η αλλαγή της όποιας κατάστασης ακόμα και εναλλαγής μεταξύ
2 Συμπάντων είναι παράλογη κατά την αποψή μου.. Αλλά υπάρχει και το
θεωρητικό παράδοξο στο να αλλάξεις κάτι θα καταρρεύσουν κάποιοι...
Δεν είναι μόνο αυτό εάν υπάρχουν πολλοί παράλληλοι κόσμοι τι γίνεται τότε ;;;;;;
Νομίζω πως το παρόν θέμα το βλέπω σε μεταφυσική βάση παρά με
επιστημονικότητα....
Έχω κάποια στοιχεία οπότε θα ψάξω να τα βρώ και θα τα καταθέσω...
Βέβαια τριγυρίζει στο μυαλό μου και οι δικές σου αναφορές φίλη demi θα το
ψάξω αυτό αρκετά γιατί μου έβαλες το ζιζάνιο για το θέμα..

Ευχαριστώ.

Viper
09-07-14, 23:17
Μιας και αναφέρθηκαν τόσα και πήρε και αρκετό χρονικό διάστημα , θα ήθελα να κάνω μια μικρή προσθήκη στο όλο θέμα. Ελπιλζω να μην βιαστούν μερικοί / ές να αξιολογήσουν βιαστικά. Αρκετά ενωρίτερα από την φαινομενική - κατ εμέ - έξαρση αναλόγων συμβάντων , βγαίνουν κάποιες ταινίες που πραγματεύονται "εφάμιλλα" γεγονότα. Μια εξ αυτών είχε να κάνει με τον χρόνο, την " εξαγορά" ή "αγορά" πολύτιμων στιγμών, την επαναληψιμότητα και την δυνατότητα παρέμβασης και αρκετές ακόμα.. Συνήθως έπεται μια περίοδος όπου κάποιοι κριτικοί τις "κράζουν" , το κοινό τις αποθεώνει βάση εισπράξεων και κάποιοι άλλοι ασχολούνται με τις προεκτάσεις των δημιουργών τους σε πολλά επίπεδα, μεταφυςικά, επιςτημονικά κ.ο.κΤο περίεργο σ αυτή την ιστορία είναι πως οι συμπτώσεις παραείναι πολλές..

demi
10-07-14, 08:56
αγαπητε avatar,

το θεμα εχει τεραστιες προεκτασεις αν το ψαξεις!! γιατι γινεται τωρα αυτο κ οχι πιο παλια? τι σημαινει αυτο για την ανθρωποτητα? που θα μας οδηγησει?

για τα παραλληλα συμπαντα, ναι μεν εχει σχεση με το θεμα μας, αλλα καλυτερα, ας τα αναλυσουμε σε ενα αλλο τοπικ, για να μην μπερδευτουμε!


φιλη viper,

σωστο αυτο που αναφερεις!! δεν εισαι η μονη που το εχει προσεξει!!

ειναι κ αυτο απο μονο του ενα περιεργο φαινομενο προς μελετη...κ ειδικα η συγκεκριμενη ταινια που αναφερεις!! με τον τομ κρουζ αν θυμαμαι?

εχεις καποια γνωμη γιατι συμβαινει?

AVATARGR-1
10-07-14, 12:56
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να αναφερθώ στο σημείο που η φίλη Viper αναφέρει....
"Το περίεργο σ αυτή την ιστορία είναι πως οι συμπτώσεις παραείναι πολλές.. "
και η επανάληψη ομοειδών δυστυχημάτων είναι κάτι περισσότερο απο τυχαίες...

Φίλη demi ναι έχεις δίκιο πως μπορεί πως το θέμα που ανέφερες ίσως θα
πρέπει να το αναλύσουμε σε κάποιο άλλο τόπικ....

Βέβαια θα σας παρακαλούσα εαν πέσει στην αντίληψη σας μια επανάληψη
κάποιων γεγονότων να τα καταθέσετε....

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
11-07-14, 09:52
Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν μπορεί κανείς να αναρωτιέται το γιατί αυτό συμβαίνει τώρα και όχι πιο παλιά. Παλαιότερα, δεν υπήρχαν μέσα μαζικής μεταφοράς (αεροπλάνα, τρένα κλπ) ενώ επίσης δεν υπήρχαν μέσα μαζικής πληροφόρησης με τη σημερινή μορφή. Οπότε είναι λογικό να μην υπήρχε ευρεία πληροφόρηση για μια πλημμύρα ή ένα σεισμό που σκότωσε εκατοντάδες ανθρώπους στην άλλη πλευρά του πλανήτη. Ένα μείγμα των παραπάνω απαντά αμέσως αμέσως στο παραπάνω ερωτηματικό.

Επί της ουσίας όμως, τα δεδομένα της συγκεκριμένης αναζήτησης με κάνουν να σκεφτώ πως δεν υπάρχουν δεδομένα. Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι ένα δυστύχημα? Ποιό είναι το ελάχιστο ή το μέγιστο χρονικό διάστημα μεταξύ δύο δυσττυχημάτων? Ποιά από αυτά λαμβάνουμε υπόψη? Αυτά που προκαλεί ο ανθρώπινος παράγοντας ή μόνο η φύση? πχ. κοιτάμε μόνο τις πλημμύρες ή υπολογίζουμε πως δεκάδες παλαιστίνιοι σκοτώνονται την ώρα που όλος ο κόσμος βλέπει μουντιάλ?

Για τις γνώσεις που έχει κατακτήσει ο άνθρωπος μέχρι αυτή τη στιγμή, τα υπόψη γεγονότα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν τίποτα άλλο παρά τυχαία και ουδεμία σχέση μπορεί να υπάρχει μεταξύ τους. Αλλά αυτό ισχύει αυτή τη στιγμή... στο μέλλον βλέπουμε. Και εξηγούμαι... αυτή τη στιγμή, ο τρόπος που γυρίζουν τα μπαλάκια καθώς και το ποιό από αυτά θα βγει στην κλήρωση του τζόκερ είναι κάτι το εντελώς τυχαίο. Εάν όμως μπορέσουμε να βάλουμε τεράστιους σε δυνατότητες υπολογιστές να κάνουν άπειρους υπολογισμούς σε νανοδευτερόλεπτα των νανοδευτερολέπτων μετρώντας το βάρος, τον αέρα τι συνθήκες του χώρου κλπ κλπ κλπ, τότε θα μπορούμε να πούμε ποιοί αριθμοί θα βγουν.Μέχρι τότε λοιπόν, η κουβέντα για τα παράλληλα σύμπαντα δεν λέει κάτι και ειδικά σε εμένα που δεν έχω και τις σχετικές γνώσεις (ie δεν είμαι Φυσικός).

Ως εκ τούτου, χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, το ότι κάποιος συνδέει ένα δυστύχημα με ένα άλλο επιμένοντας άκριτα και άλογα πως υπάρχει κάποια σχέση ή αλληγορία, μας οδηγεί σε αυτό που οι ειδικοί αναφέρουν ως πόλωση επιβεβαίωσης. Λίγα λόγια:

"Η Πόλωση Επιβεβαίωσης αναφέρεται σε ένα τύπο επιλεκτικής κρίσης όπου κάποιος έχει την τάση να παρατηρεί και να ψάχνει για εκείνα τα οποία φαίνονται να επιβεβαιώνουν τις απόψεις του, ενώ να αγνοεί, να μην ψάχνει, ή να υποτιμά την αξία εκείνων που αντιτίθενται στις αντιλήψεις του".

"Η τάση του να δίνουμε περισσότερη σημασία και βάρος σε δεδομενα που υποστηρίζουν τις απόψεις μας απ'ότι σε αντίθετα δεδομένα, είναι ιδιαίτερα επιβλαβής όταν οι απόψεις αυτές είναι κάτι περισσότερο από προλήψεις.Αν οι απόψεις μας βασίζονται πάνω σε αδιαμφισβήτητα δεδομένα και πειραματικά αποτελέσματα, η τάση του να δίνουμε περισσότερη προσοχή και βαρύνουσα σημασία σε πράγματα που επιβεβαιώνουν τις πεποιθήσεις μας, κατά κανόνα δεν μας παρασύρει.Από την άλλη, αν εθελοτυφλούμε απέναντι σε δεδομένα που πραγματικά απορριπτουν μια αγαπημένη μας άποψη, έχουμε περάσει την γραμμή που χωρίζει την λογική από την στενοκεφαλιά".

Με ένα απλό ψάξιμο στο διαδίκτυο θα βρείτε όλα τα παραπάνω. Αν θέλετε να παραπέμψω σε ιστοσελίδες να το κάνω αλλά δεν ξέρω αν είναι θεμιτό. Επαναλαμβάνω, μην προσβληθεί κανείς... λένε πως το παθαίνουν και οι κοινωνιολόγοι στις έρευνές τους. Αυτά.

demi
11-07-14, 10:29
δυστυχως συνεχιζεται...

http://www.tribune.gr/world/news/article/50191/nea-tragodia-scholiko-leoforio-stin-kina-nekra-8-pedakia.html


αγαπητε bernie, οταν ρωταω γιατι συμβανει τωρα κ οχι πιο παλια, εννοω τα δυο τελευταια χρονια, κ οχι τοσο παλια οσο το πας εσυ....


μιλαμε για το συγκεκριμενο φαινομενο κ δεν μπορουμε να βαλουμε μεσα ολους τους θανατους της γης...θανατοι παντα συνεβαιναν κ παντα θα συμβαινουν, οπως κ πολεμοι, δυστυχως...κ οπως κ ατυχηματα θα συνεχισουν να συμβαινουν...εμεις μιλαμε για τα επαναλαμβανομενα ατυχηματα, κ οχι μονο, ειμαι σιγουρη πως υπαρχουν κ αλλα συμβαντα που επαναλαμβανονται....


αν ολοι οι ανθρωποι, κ οι επιστημονες, ηταν τοσο ορθολογιστες, τιποτα δεν θα ειχε ανακαλυφθει!!!!


λες πως δεν εισαι φυσικος κ επομενως αυτη η συζητηση δεν σου προσφερει τιποτα...αυτο ομως ισχυει μονο για σενα...για καποιον αλλο, μπορει να του προσφερει πολλα....οποτε μη διακοπτεις τον συνειρμο μας για να πεις οτι δεν σε ενδιαφερει το θεμα..

απο την αλλη ομως, μαλλον εισαι ψυχολογος, καθως βρηκες κ το συνδρομο που οδηγουνται οσοι ολοι ασχολουνται με παρομοια θεματα!!! :p


χωρις θεληση να σου επιτεθω, η να σε προσβαλλω...;)

Pholarchos
11-07-14, 11:27
....μας οδηγεί σε αυτό που οι ειδικοί αναφέρουν ως πόλωση επιβεβαίωσης. Λίγα λόγια:

"Η Πόλωση Επιβεβαίωσης αναφέρεται σε ένα τύπο επιλεκτικής κρίσης όπου κάποιος έχει την τάση να παρατηρεί και να ψάχνει για εκείνα τα οποία φαίνονται να επιβεβαιώνουν τις απόψεις του, ενώ να αγνοεί, να μην ψάχνει, ή να υποτιμά την αξία εκείνων που αντιτίθενται στις αντιλήψεις του".

"Η τάση του να δίνουμε περισσότερη σημασία και βάρος σε δεδομενα που υποστηρίζουν τις απόψεις μας απ'ότι σε αντίθετα δεδομένα, είναι ιδιαίτερα επιβλαβής όταν οι απόψεις αυτές είναι κάτι περισσότερο από προλήψεις.Αν οι απόψεις μας βασίζονται πάνω σε αδιαμφισβήτητα δεδομένα και πειραματικά αποτελέσματα, η τάση του να δίνουμε περισσότερη προσοχή και βαρύνουσα σημασία σε πράγματα που επιβεβαιώνουν τις πεποιθήσεις μας, κατά κανόνα δεν μας παρασύρει.Από την άλλη, αν εθελοτυφλούμε απέναντι σε δεδομένα που πραγματικά απορριπτουν μια αγαπημένη μας άποψη, έχουμε περάσει την γραμμή που χωρίζει την λογική από την στενοκεφαλιά". ....Αυτό σχετίζεται με την "αποφήνεια" http://en.wikipedia.org/wiki/Apophenia - θέλοντας να δούμε σχέσεις ανάμεσα στα πράγματα είναι κάτι που πρέπει να έχουμε υπόψη για να μην γελιώμαστε. Καλός ο σκεπτικισμός. Ταυτόχρονα όμως να είμαστε σκεπτικιστές και για τον σκεπτικισμό! Μην μας τυφλώνει έτσι ώστε να μη βλέπουμε το προφανές "μην τυχόν και επιβεβαιώνει τις απόψεις μας!"

Χρειάζεται κάποια ισορροπία.

Bernie Rico Jr
11-07-14, 12:59
Πόσο τσαντίζομαι όταν με λένε ορθολογιστή! :) Είμαι ένα από τα πιο ρομαντικά ζώδια κι εσύ βρε Demi με λες ορθολογιστή... καλυτερα να με έβριζες δλδ...

εννοω τα δυο τελευταια χρονια, κ οχι τοσο παλια οσο το πας εσυ νομίζω πως πάντα συνέβαιναν σχετικά γεγονότα. Που στηρίζεις πως πριν 2 χρόνια δεν γίνονταν ατυχήματα? Τον Δεκέμβρη του 2012 πχ 20 παιδάκια δολοφονήθηκαν σε σχολείο στο κονενκτικαν από έναν τύπο που οπλοφορούσε.. Έρχεσαι στα λόγια μου όμως. Βάζεις δεδομένα σαν και αυτά που ζητά ο avatargr-1, δλδ χρόνικη απόσταση ατυχημάτων, είδος αυτών κλπ.

μιλαμε για το συγκεκριμενο φαινομενο κ δεν μπορουμε να βαλουμε μεσα ολους τους θανατους της γης...θ Ποιό είναι το συγκεκριμένο φαινόμενο?

κ οπως κ ατυχηματα θα συνεχισουν να συμβαινουν...εμεις μιλαμε για τα επαναλαμβανομενα ατυχηματαΑπό τη στιγμή που θα συνεχίσουν να υπάρχουν ατυχήματα, μοιραία λοιπόν θα είναι επαναλαμβανόμενα. Πόσο κοντά όμως εννοείς εσύ ότι θα πρέπει να είναι τα ατυχήματα για να χρήζουν τέτοιας μελέτης όπως αυτής εδώ??

ειμαι σιγουρη πως υπαρχουν κ αλλα συμβαντα που επαναλαμβανονταικι εγώ, πώς εξηγείται όμως αυτό?

αν ολοι οι ανθρωποι, κ οι επιστημονες, ηταν τοσο ορθολογιστες, τιποτα δεν θα ειχε ανακαλυφθει!!!!Από την άλλη όμως οι ανακαλύψεις δεν έγιναν μόνο επειδή κάποιοι ήταν απλώς ρομαντικοί (δεν το λέω με την κακιά έννοια). Συμφωνώ γενικότερα πως χρειάζεται ένας out of the box way of thinking γενικότερα.

λες πως δεν εισαι φυσικος κ επομενως αυτη η συζητηση δεν σου προσφερει τιποτα...δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Είπα πως η εξήγηση των παράλληλων συμπάντων δεν μου λέει κάτι ως εξήγηση του φαινομένου των ατυχημάτων.η εξήγηση αυτή έχει την ίδια ακριβώς βαρύτητα με την άποψη της θειάς του γείτονά μου από τη Γαστούνη πως, όλα αυτά γίνονται επειδή ο Θεός μας "παραείδε" και πως ετοιμάζει την καταστροφή μας, τη Δευτέρα Παρουσία κλπ.

οποτε μη διακοπτεις τον συνειρμο μας για να πεις οτι δεν σε ενδιαφερει το θεμα..ποιόν συνειρμό ακριβώς...? Επαναλμαβάνω... δεν είπα ότι δεν με ενδιαφέρει το θέμα γκρρρ

απο την αλλη ομως, μαλλον εισαι ψυχολογος, καθως βρηκες κ το συνδρομο που οδηγουνται οσοι ολοι ασχολουνται με παρομοια θεματα!!! :pχαχαχα καμία σχέση! Δεν ξέρω καν αν η έννοια σύνδρομο είναι η σωστή.

Αυτό που ξέρω είναι ότι συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Πχ. ένας φανατικός οπαδός του ΠΑΟ πάντα θα πιστεύει ότι όλα τα πρωταθλήματα του Ολινβιακού είναι στημένα και πως άδικα τα κατακτά, ακόμη και αν του παρουσιάσεις στοιχεία πως ο ίδιος ο ΠΑΟ πχ συνέβαλε άμεσα η έμμεσα για τους δικούς του λόγους σε κάτι τέτοιο. Παρομοίως, ένας φανατικός χριστιανός ορθόδοξος δεν θα δεχτεί ότι και να του πεις εναντίον της θρησκείας του γιατί έχει ένα σταθερό και ακούνητο τρόπο σκέψης που δεν τον απομακρύνει απο τη συγκεκριμένη ιδεοληψία.Σε ένα άλλο θέμα, όσο και αν προσπάθησαν κάποιοι να πείσουν τον άμεσα ενδιαφερόμενο πως, τα γκράφιτι τα κάνουν απλοί άνθρωποι, αυτός συνέχιζε να αμφιβάλει και να θεωρεί πως δεν έχει εξηγηθεί ο τρόπος που αυτά γράφονται σε ψηλά σημεία. Μα ακόμη και εδώ, μόλις τώρα, η άποψη μου όπως αυτή εκφράστηκε με κάποιες αχνές ενδείξεις ορθολογισμκού (βλ. παράδειγμα με μπαλάκια του τζοκερ) απορρίφθηκε από εσένα άκριτα εντελώς και μάλιστα μου πρότεινες να αποχωρήσω για να μην ενοχλώ τον τρόπο σκέψης σας!!!

Κατάλαβες που αναφέρεται λοιπόν η Πόλωση Επιβεβαίωσης?? Όπως λένε και οι ειδικοί επί του θέματος, εάν κάποιος δίνει ιδιαίτερη σημασία στο γεγονός πως κακοτυχίες, γκρίνιες κλπ συμβαίνουν πχ μόνο τις ημέρες που έχει γεμάτο φεγγάρι, αυτός τείνει να αγνοεί τα σχετικά φαινόμενα που συμβαίνουν τις υπόλοιπες ημέρες. "Μεταφράζοντας" το στο θέμα μας, θα μπορούσαμε να πούμε πως κάποιοι εδώ μέσα ψάχνουν να βρουν και είναι σίγουροι για την ύπαρξη συσχετισμού των διαφόρων δυστυχημάτων ενώ τείνουν να αγνοούν μια άλλη άποψη πχ της τυχαιότητας των γεγονότων (που ανήκει σε έναν άλλο ίσως πόλο σκέψης ο οποίος δεν τους επιβεβαίωνει).

demi
11-07-14, 13:08
βρε μπερνι μου, τα χεις κανει λιγο αχταρμα...ποιος ειπε οτι τα παραλληλα συμπαντα ειναι εξηγηση για τα ατυχηματα???? κανενας!!! ισα ισα, εγραψα να μην μπερδεψουμε το ενα θεμα με το αλλο....

η εξηγηση η δικη μου, δεν σχετιζεται με παραλληλα συμπαντα, ξαναδιαβασε την

οσο για τα δεδομενα που ζητας, ειναι ολοφανερα...ατυχηματα, ολοιδια, μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα...

δες τις ημερομηνιες κ τα λινκ που παραθεσαμε πιο πανω κ θα καταλαβεις...δεν συνδεουμε ενα γεγονος που εγινε προπερσι με ενα χτες...

Bernie Rico Jr
11-07-14, 16:22
η εξηγηση η δικη μου, δεν σχετιζεται με παραλληλα συμπαντα, ξαναδιαβασε την. Είπες πως έχει σχέση με το θέμα εδώ.

Λοιπόν... δες και εσύ με τη σιερά σου ένα link http://www.fox2magazine.net/%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%B7/6429-2012-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%81%CE%BF-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%C E%BA%CF%8C-%CE%88%CF%84%CE%BF%CF%82.html


Παραθέτω ένα μικρό κομμάτι πριν μπεις:
"...Σύμφωνα με το Δίκτυο Ασφάλειας της Αεροπορίας (Aviation Safety Network) - ένας ανεξάρτητος οργανισμός που επεξεργάζεται δεδομένα ατυχημάτων, το 2012 σε συνολικά 22 ατυχήματα αεροσκαφών σκοτώθηκαν 470 άτομα. Κατά συνέπεια, ο αριθμός των θανατηφόρων ατυχημάτων από τη δεκαετία του εξήντα, δεν ήταν ποτέ χαμηλότερος. Μόνο το 2004 ο αριθμός των νεκρών ήταν με 454 ανθρώπους - χαμηλότερος. Επίσης, για το 2011, το Δίκτυο Ασφάλειας της Αεροπορίας, καταγράφει 36 βαριά ατυχήματα αεροσκαφών στα οποία 524 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους...".

Γιατί μας έπιασε τώρα ο πόνος??? Διαπιστώνουμε λοιπόν πως παρόμοια ατυχήματα γίνονταν ανέκαθεν. Εσύ βρήκες 4 ατυχήματα (στατιστικά απειροελάχιστο δείγμα) με φορτηγά και πουλμαν κι εγώ 36 αεροπορικά σεένα έτος. Οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Πιστεύω πως δεν σημαίνει τίποτα για την ανθρωπότητα το όλο πράγμα και δεν οδηγούμαστε κάπου όπως αναρωτιόσουν πιο νωρίς σε άλλο ποστ σου.

*σχετικα με τα links, που είναι το περίεργο που 4 βαρυά οχήματα βγήκαν από το δρόμο? Και αν αυτό είναι περίεργο, είμαστε σίγουροι πως τα προηγούμενα χρόνια δεν συνέβησαν παρόμοια ατυχήματα σε κοντινές περιόδους?

demi
11-07-14, 16:38
εχει σχεση ειπα, οχι οτι ειναι η εξηγηση τους, κ αναφερθηκα σε αυτο μονο κ μονο επειδη ηδη ειχε μιλησει ο avatar....αμα ειναι να εξηγω τα αυτονοητα, τοτε ποσο μαλλον να σε πεισω για τα υπολοιπα....

δεν πειραζει βρε...αντε καλη καρδια, γνωμη σου κ γνωμη μου, δεν ειναι απαραιτητα να συμφωνουμε....

δεκτη η αποψη σου, αφου δεν βρισκεις κατι στο θεμα, ασε εμας που βρισκουμε να συνεχισουμε κ μην ασχολεισε αλλο... φιλια πολλα!!!

AVATARGR-1
11-07-14, 21:09
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Η φίλη demi σωστά αναφέρει πως δεν έχει να κάνει με την συζήτησή μας η
αναφορά σε κάποια άλλα θέματα....
Και ούτε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα η και ακόμα και σε κάνενα αλλά αυτός
δεν είναι λόγος να μην ασχοληθούμε για κάτι που μας προβληματίσει όπως
το θέμα προσέλκυση δυστυχημάτων...

Μέσα στο κατάλογο που κατέθεσε η φίλη demi διαμορφώνεται ώς εξής....
08/6/2014
20/6/2014
07/7/2014
08/7/2014
08/7/2014
11/7/2014 το νέο δυστύχημα (με παιδιά)....

Βέβαια μια και παρουσιάστηκε μια ιστοσελίδα με το πόσο ασφαλή είναι τα
αεροπορικά ταξίδια δεν νομίζω πως κανένας αναφέρθηκε πως δεν είναι
ασφαλές να πετάς με αεροπλάνο οπότε άκυρο αυτό....

Φίλη demi γνωρίζεις πολύ καλά πως πάντα περιμένω κάτι απο εσένα για το
θέμα γιατί γνωρίζω πως βρίσκεις πολλά.....

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
14-07-14, 09:16
εχει σχεση ειπα, οχι οτι ειναι η εξηγηση τους, κ αναφερθηκα σε αυτο μονο κ μονο επειδη ηδη ειχε μιλησει ο avatar....αμα ειναι να εξηγω τα αυτονοητα, τοτε ποσο μαλλον να σε πεισω για τα υπολοιπα....

δεν πειραζει βρε...αντε καλη καρδια, γνωμη σου κ γνωμη μου, δεν ειναι απαραιτητα να συμφωνουμε....

δεκτη η αποψη σου, αφου δεν βρισκεις κατι στο θεμα, ασε εμας που βρισκουμε να συνεχισουμε κ μην ασχολεισε αλλο... φιλια πολλα!!!Αναρωτιέσαι γιατί 2 χρόνια πριν δεν γίνονταν αυτά τα πράγματα και σου αποδεικνύω πολύ εύκολα πως ισχύει το αντίθετο. Αναφέρεις 4 όμοια ατυχήματα με μεγάλα οχήματα και σου αναφέρω 36. Σε ρωτάω διάφορα και δεν απαντάς γιατί προφανώς δεν μπορείς να απαντήσεις.

Άσε το άλλο… Ποιός σου είπε ότι δεν βρίσκω κάτι στο θέμα?? Δεν φαίνεται να έχεις μεγάλο πρόβλημα αντίληψης γραπτών κειμένων. Μια χαρά περνάω με αυτά που υποστηρίζεις!!!

Ειδικά η φράση σου... «κατι σαν το συλλογικο ασυνειδητο, τα ακασσικα αρχεια, πειτε το οπως θελετε» ξεδιαλύνει τις όποιες αμφιβολίες και πραγματικά βάζει τα πράγματα στη θέση τους!!! Οπότε guess ποιος τα έχει κάνει αχταρμά… Σε αυτό βέβαια που έχεις δίκιο είναι πως δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι σε όλα. Θα περιμένω όμως να δω απόψεις που θα αποδεικνύουν το out of the box thinking…

@avatargr
Ήμαρτον… η ιστοσελίδα δεν αναφέρθηκε για να δούμε πόσο ασφαλή είναι τα αεροπορικά ταξίδια αλλά για να δούμε πως ανέκαθεν γίνονταν δυστυχήματα. Καλό είναι να σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε και να σκεφτόμαστε συνδυαστικά αν αυτό είναι δυνατόν.

AVATARGR-1
14-07-14, 13:08
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φιλε Bernie Rico Jr μάλλον δεν διαβάζεις αυτα που γράφουμε καλά...
Αναφέρω στην φίλη demi επί λέξη...

"μπορεί πως το θέμα που ανέφερες ίσως θα
πρέπει να το αναλύσουμε σε κάποιο άλλο τόπικ...."
Και εκεί το θέμα τελειώνει...
Το να αγνοείς κάποια πράγματα και να και να ψάχνεις κάποια άλλα μονο και
μόνο να έχεις εσυ την επιβεβαίωσή σου αυτή είναι καραμπινάτη περίπτωση
"πόλωση επιβεβαίωσης" σου.....

Τώρα και πάλι αγνοείς πολλά απο τα δεδομένα που έχουν κατατεθεί γιατί
δεν γράφουμε γενικά για δυστυχήματα αλλά για ομοειδή δυστυχήματα
σε πυκνότητα χρόνου.....

Αλήθεια να σου θυμίσω φίλε Bernie για μια άλλη φορά...
άνοιξε κανένα θεματάκι επιτέλους και εσύ να το επισκεφθούμε και εμείς και να
κάνουμε την κριτική που κάνεις σε όλα σχεδόν τα θέματα....

Εάν κάποιος/οι φίλοι διαπιστώσετε μια πυκνότητα ομοειδών δυστυχημάτων
θα σας παρακαλούσα να τα καταθέσετε στο παρόν τόπικ με χρονολογική σειρά...

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
14-07-14, 14:12
Το να αγνοείς κάποια πράγματα και να και να ψάχνεις κάποια άλλα μονο και
μόνο να έχεις εσυ την επιβεβαίωσή σου αυτή είναι καραμπινάτη περίπτωση
"πόλωση επιβεβαίωσης" σου.....Καλό για σένα θα ήταν να μην ξεπατικώνεις τα επιχειρήματα των άλλων... Όχι αγαπητέ, είμαι ανοικτός σε όλα. Απλώς το θέμα δεν υπάρχει εξέλιξη διαβάζοντας γενικότητες όπως ακριβώς αυτά που γράφεις εσύ στο συγκεκριμένο (και όχι μόνο) θέμα. Μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Σου θυμίζω πως στο θέμα με τα γκράφιτι απέρριπτες το κάθε τι προβάλλοντας αστείες δικαιολογίες προκειμένου να επιβεβαιωθείς με αποτέλεσμα το θέμα να κλειδωθεί από τους διαχειριστές. Εδώ τι βλέπεις να γίνεται? Βλέπεις να καταθέτεις δυστυχήματα που ομοιάζουν σε μια αέναη προσπάθεια έρευσης κοινού τόπου αυτών και στο τέλος το θέμα να κλειδώνεται??

Τώρα και πάλι αγνοείς πολλά απο τα δεδομένα που έχουν κατατεθεί γιατί
δεν γράφουμε γενικά για δυστυχήματα αλλά για ομοειδή δυστυχήματα
σε πυκνότητα χρόνου.....Αν κατάφερνες να διαβάσεις με σωστό τρόπο την ιστοσελίδα που έστειλα, θα έβλεπες ότι γίνεται λόγος για ομοειδή δυστυχήματα και μάλιστα 36 μέσα σε ένα έτος. Εσύ βέβαια απορρίπτεις το γεγονός αυτό για να επιβεβαιώσείς τον προσωπικό σου πόλο.

Αλήθεια να σου θυμίσω φίλε Bernie για μια άλλη φορά...
άνοιξε κανένα θεματάκι επιτέλους και εσύ να το επισκεφθούμε και εμείς και να
κάνουμε την κριτική που κάνεις σε όλα σχεδόν τα θέματα.... Η δυνατότητα και η ποιότητα κρίσης μετριέται βάσει των θεμάτων που έχει ανοίξει κάποιος στο φορουμ του μεταφυσικού??? Ενδιαφέρουσα άποψη... Στο έχω ξαναπεί αγαπητέ πως εγώ δεν "ζω" εδώ μέσα...

Εάν κάποιος/οι φίλοι διαπιστώσετε μια πυκνότητα ομοειδών δυστυχημάτων
θα σας παρακαλούσα να τα καταθέσετε στο παρόν τόπικ με χρονολογική σειρά... Στην ιστοσελίδα που κατέθεσα υπάρχουν ομοειδή δυστυχήματα. Τι κρίμα βέβαια που εκεί δεν υπάρχει τίποτα το ανεξήγητο και το μυστήριο...

demi
14-07-14, 15:35
μολις τωρα θυμηθηκα γιατι σταματησα να ποσταρω εδω μεσα....


ειναι αληθεια, την βλακεια δεν μπορει να την πολεμησει κανεις!!!

AVATARGR-1
14-07-14, 16:35
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr άνοιξε κανένα θέμα πρώτα που απο τότε που ήλθες
μόνο (κατα) κρίνεις....
Άνοιξε κανένα θέμα να σε δούμε να υπερασπίζεσαι το θέμα σου...
Δυστυχώς έχεις καταντήσει ένας γραφικός μπάχαλος...
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.....:rolleyes:

Αναφέρεσαι συνέχεια σε αεροπορικά δυστυχήματα....
Προσδιόρισε μου σε ποιά σημεία αναφέρουμε τα αεροπορικά δυστυχήματα
και μάλιστα σαν πυκνότητα για αυτά ??????
Αναφέρουμε 1 φορά εάν δεν απατώμαι χωρίς ιδιαίτερη μνεία..

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν η αοριστολογία σου και η
μανιοκαταθλιπτική επιμονή σου ανακατεμένη με την Πόλωση Επιβεβαίωσης
σου πως δεν έχεις κάτι σοβαρό να πείς σε διακρίνει μια στενοκεφαλιά...

Θα σε παρακαλούσα εάν δεν έχεις κάτι σοβαρό να καταθέσεις μην δημιουργείς
προβλήματα σε άλλους χρήστες που γράφουν στο θέμα αυτό...

Φίλη demi το ξέρεις καλά πως έχουμε δεί πολλούς τύπους εδώ στο ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ
αλίμονο εάν με την έλλειψη σοβαρότητας κάποιων να σταματήσουμε να καταθέτουμε τις απόψεις μας....

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
15-07-14, 09:57
μολις τωρα θυμηθηκα γιατι σταματησα να ποσταρω εδω μεσα....


ειναι αληθεια, την βλακεια δεν μπορει να την πολεμησει κανεις!!!Θυμάσαι που προσπαθούσες να μας πείσεις πως είχε γίνει ηλικακή καταιγίδα, εσύ φοβόσουν για τα πουλιά και τους γλάρους, οι υπόλοιποι προσπαθούσαν με κόπο να σε πείσουν και όταν τελικά πείσθηκες, έκανες μια μεγαλοπρεπή κωλοτούμπα και μας έλεγες πως αναφερόσουν γενικά για το φαινόμενο? Σε αυτού του είδους τη βλακεία αναφέρεσαι...? Καλή καρδιά.. πολλά φιλιά!

Bernie Rico Jr
15-07-14, 10:23
Δυστυχώς έχεις καταντήσει ένας γραφικός μπάχαλος... Στο θέμα με τα γκραφιτι αναδείχθηκε περίτρανα ο εφευρέτης της γραφικότητας. Ευτυχώς που κάποιοι συνετοί άνθρωποι σταμάτησαν να ασχολούνται με το θεματάκι και κάποιοι άλλοι ακόμη πιο συνετοί, το κλείδωσαν. Το ζήτημα δεν είναι να προσπαθεί να προσβάλει ο ένας τον άλλον αλλά να απαντά στα ερωτήματα που ίσως προκύπτουν. Προσωπικά δεν έλαβα καμιά απάντηση στα ερωτήματά μου. Τι συνιστά ομοειδή δυστυχήματα? Ποιά είναι η πυκνότητα χρόνου? Ποιό είναι το ελάχιστο ή το μέγιστο χρονικό διάστημα (κατά προσέγγιση προφανώς) που πρέπει να υπάρχει μεταξύ 2 δυστυχημάτων? Εξετάζουμε γεωγραφικές ζώνες?


Αναφέρεσαι συνέχεια σε αεροπορικά δυστυχήματα....
Προσδιόρισε μου σε ποιά σημεία αναφέρουμε τα αεροπορικά δυστυχήματα Ψάχνεις για ομοειδή δυστυχήματα και σου ανέφερα ορισμένα, σύμφωνα με τη δική μου άποψη μιας και απάντηση δεν πήρα πότε για τα ομοειδή δυστυχήματα. Απλά διακρίνεσαι για την ξεροκεφαλιά σου και δεν δέχεσαι τίποτα το διαφορετικό.



Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν η αοριστολογία σου και η
μανιοκαταθλιπτική επιμονή σου ανακατεμένη με την Πόλωση Επιβεβαίωσης
σου πως δεν έχεις κάτι σοβαρό να πείς σε διακρίνει μια στενοκεφαλιά...Η πόλωση επιβεβαίωσης δεν είναι κάτι το κακό, δεν αποτελεί κάποιου είδους ψυχασθένεια και διακρίνει ακόμη και κάποιες κατηγορίες επιστημόνων πχ τους κοινωνιολόγους οπότε δεν με προσβάλεις. Για να με προσβάλεις θα πρέπει να προσπαθήσεις αρκετά περισσότερο.

Θα σε παρακαλούσα εάν δεν έχεις κάτι σοβαρό να καταθέσεις μην δημιουργείς
προβλήματα σε άλλους χρήστες που γράφουν στο θέμα αυτό...Κατέθεσα ήδη ομοειδή δυστυχήματα.

demi
15-07-14, 12:41
ολοι μπορουν να κρινουν στο θεμα βλακειας, διαβαζοντας απλα εδω...

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7523

μιας κ το εθιξες το θεμα, γιατι εισαι μανουλα στο να τα παρουσιαζεις οπως θες κ σε συμφερει, κ προς γελοιοποιηση του αλλου....

κ ξερεις τι μου εκανες τωρα??? ρε αρχισε να βρεχει απο την στενοχωρια μου!!!

κ δεν λεω τιποτα αλλο...εκτιθεσε ανεπανορθωτα τωρα...

δεν σου ξανααπανταω πολυ απλα....

Viper
15-07-14, 13:21
Το να διαφωνεί κάποιος είναι και θεμιτό και λογικό και παραγωγικό ανάμεσα σε λογικούς και σκεπτόμενους ενήλικες. Πόσο μάλλον όταν αλληλοκαλυπτόμαστε από την ασφάλεια που παρέχει η ανωνυμία. Όταν δε συμμετέχουμε σε ένα φόρουμ που από μόνο του μπορεί να ελκύει από πολύ σοβαρές έως πολύ αστείες περιπτώσεις, το θέμα μπορεί να εκτραχυνθεί. Είναι όμως α π α ρ ά δ ε κ τ ο , Bernie Rico Jr να προβαίνει κάποιος σε χαρακτηρισμούς για τον "συνομιλητή "του, χωρίς να διαθέτει ίδια άποψη για την προσωπικότητά του. Εάν δεν αρέσει σε κάποιον ένα θέμα πολύ περισσότερο δε ο εισηγητής του, δεν έχει παρά να το προσπεράσει ή να καταθέσει κόσμια την άποψή του και να μην ασχοληθεί περαιτέρω. Δεν έχω πρόθεση ούτε να σε προσβάλλω , ούτε να υπερασπιτώ κανένα, γιατί δεν γνωρίζω προςωπικά κάποιο, απλά εκφράζω την δυσαρέσκειά μου όταν διαβάζω τέτοιου τύπου σχόλια. Τώρα αν έχει κλειδωθεί κάποιο θέμα , αυτό μπορεί να έχει γίνει για πολύ περισσότερους λόγους από αυτούς που μπορεί να εικάσει κάποιος. Και για να κλείσουμε γιατί είναι μεσημέρι, η ευγένεια είναι μεγάλο προσόν ..προς πάσα κατεύθυνση..

Ευσταθια
15-07-14, 13:45
κ ξερεις τι μου εκανες τωρα??? ρε αρχισε να βρεχει απο την στενοχωρια μου!!!



Ε! οχι να στεναχωριομαστε και για την προσομοιωση της πραγματικοτητας που ειναι ενα φορουμ ιντερνετικων συζητησεων. Αυτο που κανουμε εδω μοιαζει περισσοτερο με ηλεκτρονικο παιχνιδι μεσω ιντερνετ, παρα με το πραγματικο παιχνιδι της ζωης.

βεβαια θα μου πεις η πραξη της επικοινωνιας , ειναι μια νοητικη κατασταση και υπο αυτη την εννοια καθε σκεψη επιδρα με πραγματικο τροπο στην ψυχοφυσιολογια μας.

Μια ασκηση ομως προσομοιωσης , γιατι για μενα αυτο ειναι το φορουμ, ειναι μια ασκηση που ο προσανατολισμος της εκτος απο της βελτιωσης της σκεψης, αποβλεπει και στον διαχωρισμο του φυσικου/πραγματικου εγω, απο το εικονικο / ηλεκτρονικο εγω.

Επομενως ειναι μια πολλαπλη ασκηση που στοχευει σε πολλους παραλληλους στοχους. Το σημαντικοτερο ειναι να κανουμε χρηση αυτης της προσομοιωσης της φυσικης επικοινωνιας, για να βελτιωνομαστε πολλαπλα, και στο πλαισιο του ελεγχου της σκεψης , αλλα ακομα πιο σημαντικο και στο πλαισιο του ελεγχου των συναισθηματων. Αλλιως τι προσομοιωση θα ηταν.

demi
15-07-14, 14:07
Ε! οχι να στεναχωριομαστε και για την προσομοιωση της πραγματικοτητας που ειναι ενα φορουμ ιντερνετικων συζητησεων. Αυτο που κανουμε εδω μοιαζει περισσοτερο με ηλεκτρονικο παιχνιδι μεσω ιντερνετ, παρα με το πραγματικο παιχνιδι της ζωης.

βεβαια θα μου πεις η πραξη της επικοινωνιας , ειναι μια νοητικη κατασταση και υπο αυτη την εννοια καθε σκεψη επιδρα με πραγματικο τροπο στην ψυχοφυσιολογια μας.

Μια ασκηση ομως προσομοιωσης , γιατι για μενα αυτο ειναι το φορουμ, ειναι μια ασκηση που ο προσανατολισμος της εκτος απο της βελτιωσης της σκεψης, αποβλεπει και στον διαχωρισμο του φυσικου/πραγματικου εγω, απο το εικονικο / ηλεκτρονικο εγω.

Επομενως ειναι μια πολλαπλη ασκηση που στοχευει σε πολλους παραλληλους στοχους. Το σημαντικοτερο ειναι να κανουμε χρηση αυτης της προσομοιωσης της φυσικης επικοινωνιας, για να βελτιωνομαστε πολλαπλα, και στο πλαισιο του ελεγχου της σκεψης , αλλα ακομα πιο σημαντικο και στο πλαισιο του ελεγχου των συναισθηματων. Αλλιως τι προσομοιωση θα ηταν.


ευσταθια εισαι θεα!!! να, μου εφτιαξες την διαθεση κ βγηκε ο ηλιος!!!:p

viper. εχεις δικιο, κ θελω να ζητησω συγνωμη απο τους υπολοιπους που παραφερθηκα..επρεπε να τον αγνοησω απο την αρχη, αλλα επρεπε καπως να υπερασπιστω τον εαυτο μου ως προς την ανεξηγητη επιθεση που δεχτηκα...

βεβαια, οι αποψεις μου δεν αλλαζουν κ οσα εγραψα ισχυουν...

AVATARGR-1
15-07-14, 17:24
Φίλοι μου καλησπέρα σας...

Φίλοι μου προσπαθώντας μεσα στις πολλές αναζητήσεις που έχουμε λίγο πολύ
σε αυτό το θέμα προσπαθώ μέσα και απο την βοήθειά σας να έχουμε μια
εικόνα κάποιων συναφών δυστυχημάτων αλλά με την ιδιότητα της πύκνωσης..
Δηλαδή σε μικρό χρονικό διάστημα να συμβούν κάποια ομοειδή/συναφή
δυστυχήματα.....

Όπως θα έχετε διαπιστώσει προσπαθούμε να καταθέσουμε τα δυστυχήματα
με ημερομηνίες και εάν είναι δυνατόν με χρονολογική σειρά και όχι διάσπαρτα
μέσα στον χρόνο.....

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω την φίλη Viper που πάντα έχει να πεί κάτι καλό
όπως δυό σημεία που έχω σημειώσει και με αντιπροσωπεύουν πλήρως...
"Εάν δεν αρέσει σε κάποιον ένα θέμα πολύ περισσότερο δε ο εισηγητής του,
δεν έχει παρά να το προσπεράσει ή να καταθέσει κόσμια την άποψή του και να
μην ασχοληθεί περαιτέρω. Δεν έχω πρόθεση ούτε να σε προσβάλλω , ούτε να
υπερασπιτώ κανένα, γιατί δεν γνωρίζω προσωπικά κάποιο, απλά εκφράζω την
δυσαρέσκειά μου όταν διαβάζω τέτοιου τύπου σχόλια"
και....
" η ευγένεια είναι μεγάλο προσόν ..προς πάσα κατεύθυνση.. "

Με την φίλη Ευσταθια έχουμε έλθει σε λεκτική αντιπαράθεση αρκετά έντονη
αλλά προσπαθούμε να είμαστε μέσα στα πλαίσια της κοσμιότητας και να
αποφεύγουμε τις προσωπικές προσβολές...

Η φίλη demi που βοηθάει το παρόν τόπικ και καταθέτει συγκεκριμένα στοιχεία
και είναι πάντα ευγενής.....

Πάντως για μια άλλη φορά θά ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους έαν έχουν
κάποια στοιχεία ακόμα αρνητικά προς το θέμα να τα καταθέσουν με ημερομηνίες......

Ευχαριστώ.

demi
15-07-14, 17:55
γιωργο μου, δυο ατυχηματα εγιναν σημερα, που ναι μεν δεν συνδεονται, τουλαχιστον οχι ακομα, επιφανειακα, αλλα τα θεωρω υποψηφια προς επαναληψη, οποτε ας τα εχουμε υπ' οψιν μας....


http://www.zougla.gr/kosmos/article/ipogios-tromos


http://www.zougla.gr/greece/article/sigrousi-plion-sto-limani-tis-igoumenitsas

AVATARGR-1
15-07-14, 18:00
Πάλι εδώ...

Φίλη demi σε ευχαριστώ για την ενημέρωση να δούμε εάν θα υπάρχει μια
συνέχεια σε αυτά τα δυστυχήματα....

Αλλά αυτά τα δυστυχήματα δεν τα έχω δει στις ειδήσεις.....
Μάλλον θα πρέπει να ψάχνω στα διάφορα sites....

Ευχαριστώ.

demi
15-07-14, 18:20
συγνωμη παλι εδω, αλλα με αφορμη το σημερινο δυστυχημα στην ρωσια, εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ κ βρηκα αυτο http://www.ndtv.com/article/india/the-train-tilted-over-and-then-i-passed-out-train-accident-survivor-547745 , που εγινε στην ινδια 25 ιουνιου...

AVATARGR-1
15-07-14, 18:57
Πάλι εδώ....

Καλά demi η αμεσότητά σου με αφήνει άναυδο.....
Δηλαδή έχουμε μέχρι στιγμής δυο ομοειδεί δυστυχήματα με τραίνο....

Ελπίζω να μην επαληθευθεί η άποψή μας....

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
16-07-14, 08:51
Είναι όμως α π α ρ ά δ ε κ τ ο , Bernie Rico Jr να προβαίνει κάποιος σε χαρακτηρισμούς για τον "συνομιλητή "του, χωρίς να διαθέτει ίδια άποψη για την προσωπικότητά του. Αντιλαμβάνομαι πως έιναι απαράδεκτο, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί απευθύνεσαι σε εμένα.Πριν με κατηγορήσεις άδικα διάβασε αν θέλεις το μήνυμα #56 με το οποίο στην ουσία "μπήκα" στην συζήτηση και φθάσε έως το #68 που ο avatargr με βρίζει αναφέροντας συγκεκριμένα πως είμαι γραφικός μπάχαλος (σιγά μην είμαι και μπαχαλάκιας συριζαίος που λέει και ο άδωνις). όσον αφορά τη demi, είπε πως δεν αντιλαμβάνομαι αυτονόητα πράγματα και άρα δεν μπορεί να μου εξηγήσει κάποια άλλα, υπονόησε δηλαδή πως είμαι μπούφος. Τώρα που διάβασες το εν λόγω κομμάτι, φαντάζομαι πως θα έχεις αναθεωρήσει...

Τώρα αν έχει κλειδωθεί κάποιο θέμα , αυτό μπορεί να έχει γίνει για πολύ περισσότερους λόγους από αυτούς που μπορεί να εικάσει κάποιος. Μα εδώ δεν υπάρχει καμία εικασία. Οι ίδιοι οι συντονιστές αποφάσισαν να το κλειδώσουν μιας όπως είπαν και δεν έβγαινε κανένα συμπέρασμα από τη ακατάσχετη και άνευ ουσίας υποβολή φωτογραφιών για γκράφιτι κ.λπ στους δρόμους.

Bernie Rico Jr
16-07-14, 09:22
Θέλοντας να προλάβω τους καλοθελητές, να επισημάνω πως, επί της ουσίας στη συγκεκριμένη συζήτηση μπήκα από το #46 μήνυμα. Το αρχικά μου μηνύματα ήταν μια απλή συμμετοχή στην εισαγωγή του εν λόγω θέματος και δυστυχώς, εν μέρει αποτέλεσε και απάντηση στην ειρωνία που δέχτηκα σε άλλα θέματα την ίδια περιόδο....

Bernie Rico Jr
16-07-14, 10:12
Στο μήνυμα #42 η demi αναφέρει:

1. «…πχ...μονο τον τελευταιο χρονο, ψαξε κ βρες ποσα ατυχηματα ειχαμε με αεροπλανα, κ ειδικα με αεροπλανα μικρα που επεσαν πανω σε σπιτια....μετα σειρα ειχαν τα ατυχηματα με τα τρενα!! μετα ακολουθησαν τα ελικοπτερα!!!..»

2. «…ειναι και τα παρομοια ατυχηματα που επαναλαμβανονται με ενα περιεργο μοτιβο.....»


Στο μήνυμα # 57 δε, αναφέρει:
«..αγαπητε bernie, οταν ρωταω γιατι συμβανει τωρα κ οχι πιο παλια, εννοω τα δυο τελευταια χρονια, κ οχι τοσο παλια οσο το πας εσυ....»


Ας δούμε λοιπόν ατυχήματα με τρένα (που αναφέρθηκαν και πρόσφατα) που είναι παρόμοια και που επανελήφθησαν και που έγιναν 2 χρόνια πριν αλλά χωρίς κανένα (κατ’ εμέ) περίεργο μοτίβο:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rail_accidents_%282010%E2%80%93present%29

Για το 2012 υπάρχουν 52 περίπου σιδηροδρομικά ατυχήματα στον πλανήτη, ένα την εβδομάδα δηλαδή… Θέλετε στοιχεία και ημερομηνίες για τα σιδηροδρομικά που έγιναν μόνο στην Ινδία?? Την 2η Ιανουαρίου του 2010 στην Ινδία έγιναν 3 σιδηροδρομικά δυστυχήματα και αυτά λόγω ομίχλης (και ίσως λόγω κακών υποδομών, οργάνωσης κλπ)!!! Κανένα ανεξήγητο φαινόμενο… Να αρχίσω και για τα αεροπλάνα με ημερομηνίες κλπ???? Προσωπικά δεν γνωρίζω κατά πόσο τελικά θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς τα περί πληροφοριακού σύμπαντος του ζακ βαλε κ.λπ.

Οπότε είμαι παράλογος που αναρωτιέμαι γιατί αναρωτιόμαστε τώρα για ομοειδή δυστυχήματα??? Θα μου άρεσε και εμένα μια εξήγηση μακρυά από την τετριμμένη λογική. Εξάλλου ρε διάολε σε φορουμ του μεταφυσικου είμαι… όχι του ορθολογικού!! Να κρατάμε όμως και ένα επίπεδο σκέψης και να έχουμε μια ισορροπία μεταξύ του λογικού και του ορθολογιστικού (όπως περίπου υποστήριξε και ο pholarchos πιο νωρίς). Σκεπτισκισμός για όλα, ακόμη και για τον ίδιο τον σκεπτικισμό.

Ιέρεια
16-07-14, 10:49
Bernie Rico Jr Θα συμφωνήσω μαζί σου, αν βγάλουμε βέβαια την Ινδία γιατί μιλάς για ατυχήματα λόγο οργάνωσης και παλαιότητας μηχανημάτων τα γνωρίζουμε αυτά, άρα και φυσικό τα ατυχήματα να είναι τόσο συχνά.

Δυστυχώς οι άνθρωποι μαθαίνουμε τα νέα, πρώτα από την τηλεόραση ή το ίντερνετ δεν είναι ότι μπαίνουμε στο αντίστοιχω Word Clock και βλέπουμε τους θανάτους και τις γεννήσεις σε αντιστοιχία.

Εφόσον γίνεται λοιπόν αυτό φυσικό είναι να κάνουμε πολλές υποθέσεις, στο θέμα συμμετείχα και εγώ και έθεσα και το εξής ερώτημα, ως προς την τριγωνικότητα αν θες το ονομάζω, των σημείων που έγιναν τα δυστυχήματα και όπως ανέφερα σε παλιότερο μήνυμα στο θέμα μου, αν είχαν κάποιο ανάλογο ατύχημα που ανατράπηκε στο σημείο...

Όπως με το Μπόινγκ που χάθηκε είχε αποτραπεί στο αεροσκάφος πάλι ατύχημα γιατί είχε συγκρουστεί με άλλο την ώρα της απογείωσης και είχε πρόβλημα στο φτερό και μόλις είχε βγει από επισκευή, άρα βλέπουμε ότι δεν αποτράπηκε το ατύχημα αλλά συνέβει στον μέλλον και ίσως και χειρότερα...

Bernie Rico Jr
16-07-14, 11:37
Ιέρεια, αυτό είναι που ζητούσα επίμονα και σε προηγούμενα μηνύματα. Κάποια συγκεκριμένα δεδομένα. Πχ. αυτό με την τριγωνικότητα. Εξετάζουμε όμως και γεωγραφικά δεδομένα? Χρονικά δεδομένα? Αν ναι, ποιά είναι αυτά? Αν και δεν βλέπω λόγο να αφήσουμε έξω τα δυστυχήματα στην Ινδία, εκεί πολύ πιθανό να υπήρξε τριγωνικότητα λόγω και της σχετικής πυκνότητας αυτών. Επίσης, συχνά δυστυχήματα συμβαίνουν και σε πιο οργανωμένες χώρες όπως η Αμερική και ο Καναδάς που το σιδηροδρομικό δίκτυο είναι αχανές (τα εμπορικά τρένα εκεί φτάνουν σε μήκος το 1-1/2 χλμ). Ζητούσα δεδομένα και εισέπραξα βρισιές.

Τελικά, πρέπει νομίζω να υπάρξει λιγότερη ασάφεια ως προς τα κριτήρια βάσει των οποίων αναζητούμε δυστυχήματα. Αναφέρεις: "...αν βγάλουμε βέβαια την Ινδία γιατί μιλάς για ατυχήματα λόγο οργάνωσης και παλαιότητας μηχανημάτων τα γνωρίζουμε αυτά, άρα και φυσικό τα ατυχήματα να είναι τόσο συχνά..." Εάν μείνουμε εκεί, ίσως διαπιστώσουμε πως η φυσικότητα ως διαπίστωση ισχύει σε όλα τα δυστυχήματα! Δηλαδή, φαίνεται πως πάντα υπάρχει ένας φυσικός λόγος.

Αναφέρω σχετικά ένα συμβάν π η τργικότητα του εμφανίζει μια επαναληψιμότα (και όχι το ίδιο το συμβάν) αλλά έχει και μια φυσική εξήγηση που δεν ξέρω τι περιθώρια σκέψης μας αφήνει από άποψη μεταφυσικης θεώρησης των πραγμάτων. Πρόκειται για ένα σιδηροδρομικό δυτύχημα (σορυ για που λέω τα ίδια) και έγινε στο San Bernardino της California: http://en.wikipedia.org/wiki/San_Bernardino_train_disaster
Εν ολίγοις, ένα εμπορικό τρένο εκτροχιάστηκε (λόγω χαλασμένων φρένων) σε μια στροφή δίπλα σε μια μικρή πολή καταστρέφοντας κάποια σπίτια ενώ 15 ημέρες αργότερα, ένα μέρος της πολης ανατιχάχθηκε λόγω διαρροής αερίου.Η εξήγηση ήταν απλή τελικά: λάθος στοιχεία στους οδηγούς για την (υπερ)φόρτωση του τρένου, ελαττωματικά φρένα εις γνώση του ενός οδηγού χωρίς ποτέ να ενημερώσει, δημιουργία ζημιάς κατά την αποκομιδή των συντριμιών αρκετές ημέρες μετά σε σωλήνα αερίου, αδυναμία άμεσης αντίδρασης από τους υπευθύνους μόλις διαπιστώθηκε διαφορά στην πίεση, ελαττωματικες βαλβίδες που κλείνουν αυτόματα και τελικά μπουμ.

Οπότε, το παραπάνω το εξετάζουμε ή όχι?

demi
16-07-14, 12:01
μιας κ εκανες τον κοπο κ βρηκες για τα τρενα, γιατι δεν ψαχνεις να βρεις κ για τα ελικοπτερα που επεφταν τους δυο προηγουμενους μηνες? ψαξε να βρεις κ για τα ατυχηματα με τα φουσκωτα, που εγιναν με παιδια, επισης, ψαξε να βρεις κ για τα ατυχηματα με πηγαδια, που παλι τους δυο τελευταιους μηνες ειχαμε μια σειρα, με πολλαπλους μαλιστα θανατους!!!!κ ισως τοτε καταλαβεις ποια ειναι τα δεδομενα που ζητας...


σταματα επιτελους να διαφωνεις κ να επιμενεις οτι εχεις το απολυτο δικιο...εμεις τουλαχιστον αφηνουμε μια πιθανοτητα να μην επιβεβαιωθουμε, μαλιστα το παρακαλαμε κιολας, αλλα εσυ, θες σωνει κ καλα να συμφωνησουμε με σενα....

ε λοιπον, δεν θελω... διατηρω το δικαιωμα να εχω διαφορετικη αποψη απο εσενα, οσο κ αυτο αν σε ξενιζει κ δεν σου αρεσει...

αν δεν σου αρεσει η εξηγηση για το συμπαν του βαλε, τοτε δεν μπορω να καταλαβω ποια αλλη μεταφυσικη εξηγηση θα σου εκανε? ισως ειναι καλυτερο οτι καποιος τους κανει βουντου? να τους στειλουμε σε χαρτοριχτρα?


δεν ειναι οι αποριες σου που μας κανουν να εχουμε αυτη την αντιμετωπιση απεναντι σου...ειναι ο τροπος σου...προσπαθεις για να πεισεις οτι εσυ εχεις το δικιο, να γελοιοποιησεις τους αλλους....δες την γελοιοποιηση προσπαθησες να κανεις στον avatar....δες κ παλιοτερα θεματα που επανεφερες στην συζητηση, στην προσπαθεια σου να αποδειξεις οτι ειμαι παραλογη....επειδη ειχα κανει παλιοτερα μια ερευνα για τις ηλιακες καταιγιδες κ πετυχα τυπους σαν κ εσενα στο θεμα....


ειναι ενα θεμα προς συζητηση αυτο στο φορουμ...ως ποιο σημειο επιτρεται να διαφωνεις με τον αλλο? ως το σημειο που εκφραζεις την αντιθεση σου, γινεται δεκτη κ μετα, αφου δεν συμφωνεις, αφηνεις τον αλλο να συνεχισει την ερευνα του, αν αυτος βρισκει κατι...δεν ξεπεταγεσαι καθε λιγο κ λιγακι να τους χαλας την ερευνα!!

ασε μας να ψαξουμε με την ησυχια μας...λες κ αν δεν βρουμε κατι, θα το μονταρουμε ετσι ωστε να σας πεισουμε, οπως κανεις εσυ!!!

δεν ειμαστε τετοια ατομα, τουλαχιστον εγω...οταν κανω λαθος σε κατι, το παραδεχομαι κ συγνωμη ζηταω, κ λεω ανθρακες ο θησαυρος, παιδια δεν υπαρχει τιποτα...κ αυτο δειχνει τον σκεπτομενο ανθρωπο...συμπεριφορα που δεν εχω δει απο εσενα ακομα....

Bernie Rico Jr
16-07-14, 13:52
Δεν είπα ποτέ πως κατέχω την απόλυτη αλήθεια.

Δεν γελειοποίησα κανέναν, απάντησα με τον ίδιο τρόπο που κάποιοι απευθύνθηκαν στο άτομό μου. Ας το σκέφτονταν πριν σφάλουν με αυτό τον τρόπο. Η αναφορά μου σε όσους μίλησαν με σεβασμό πχ. στην Ιέρεια και τον Pholarcho έγινε με απόλυτο σεβασμό.

Δεν χαλάω καμία έρευνα. Ίσα ίσα που παρέθεσα βαρυσήμαντα στοιχεία με ημερομηνίες και λεπτομέρειες όπως ακριβώς τα θέλετε. Οι ειρωνίες και οι γενικότητες χαλάνε το κλίμα, πάλι σε λάθος άτομο απευθύνεσαι.

Είπα κάπου πως απορρίπτω την εξήγηση του βάλε για το σύμπαν? Είπα πως έχω αμφιβολίες.

*είπες δεν θα μου ξαναπαντήσεις...

demi
16-07-14, 14:02
Δεν είπα ποτέ πως κατέχω την απόλυτη αλήθεια.

Δεν γελειοποίησα κανέναν, απάντησα με τον ίδιο τρόπο που κάποιοι απευθύνθηκαν στο άτομό μου. Ας το σκέφτονταν πριν σφάλουν με αυτό τον τρόπο. Η αναφορά μου σε όσους μίλησαν με σεβασμό πχ. στην Ιέρεια και τον Pholarcho έγινε με απόλυτο σεβασμό.

Δεν χαλάω καμία έρευνα. Ίσα ίσα που παρέθεσα βαρυσήμαντα στοιχεία με ημερομηνίες και λεπτομέρειες όπως ακριβώς τα θέλετε. Οι ειρωνίες και οι γενικότητες χαλάνε το κλίμα, πάλι σε λάθος άτομο απευθύνεσαι.

Είπα κάπου πως απορρίπτω την εξήγηση του βάλε για το σύμπαν? Είπα πως έχω αμφιβολίες.

*είπες δεν θα μου ξαναπαντήσεις...


αλλα λεν τα χειλη σου κ αλλα τα γραπτα σου!!


αλλα μαλλον αρχιζω κ καταλαβαινω τον λογο που δεν συνεννοουμαστε..αλλα λεω, αλλα καταλαβαινεις...ειπα εγω οτι απορριπτεις την εξηγηση του βαλε για το συμπαν??? ειπα για την δικη μου εξηγηση για τα ατυχηματα που παρεθεσα το συμπαν του βαλε...εκει ειναι που μιλαω για αυτονοητα....χμμμ...

ειπα, ξειπα, μηπως μου αφαιρεις κ το δικαιωμα να αλλαζω γνωμη? ελα, παραεγινε το κακο με εσενα...αρχιζω κ αμφιβαλλω για τους σκοπους τους οποιους γραφεις στο φορουμ κ σε καταγγελλω δημοσιως...ξηγησου....

demi
16-07-14, 14:18
κ για να συνεχιζουμε κ το θεμα μας....


http://www.zougla.gr/kosmos/article/kina-evale-fotia-mesa-se-katamesto-leoforio

http://www.tribune.gr/world/news/article/51976/kina-kaikan-zontani-se-ekrixi-leoforiou-vinteo.html

Bernie Rico Jr
16-07-14, 15:06
Κολλάς κι εσύ με κάτι πράγματα... κι εγώ για τη δική σου εξηγήση μιλάω, διατηρώ το δικαίωμα να αμφιβάλω... ήμαρτον!

Για τα ομοειδή δυστυχήματα που ανέφερα, πως αυτά έγιναν ακολουθώντας το ίδιο μοτίβο? Δίνεις την ίδια εξήγηση...? Ακόμη και για αυτά της Ινδίας?

Οπότε εσύ ψάχνεις για περιστατικά που με την πρώτη ματιά φαίνοντια πως σχετίζονται αλλά δεν έχουν ταυτόχρονα λογική εξήγηση...?

ΥΓ
1. Τώρα που με κατήγγειλες δημοσίως τι πρεπει να κάνω?? πως να ξηγηθώ?? Αν αμφιβάλεις για τους σκοπούς που γράφω στο σιτε τότε έχεις μεγάλο πρόβλημα, πρόσεξέ το...

2. Μου ξανααπάντησες... αν δεν σε ήξερα θα έλεγα ότι με γουστάρεις :p

demi
16-07-14, 15:35
απο οτι βλεπω υπεκφευγεις...


δεν πειραζει, εδω θα μαστε....


αληθεια, το χω απορια απο τις πρωτες στιγμες μας...μιας κ αναφερθηκες πρωτος..τι ζωδιο εισαι??

Bernie Rico Jr
16-07-14, 15:38
Δεν υπεκφεύγω... ήμαρτον.


Στο θέμα μας (σας): Οπότε εσύ ψάχνεις για περιστατικά που με την πρώτη ματιά φαίνονται πως σχετίζονται αλλά δεν έχουν ταυτόχρονα λογική εξήγηση...?

demi
16-07-14, 15:57
ψαχνουμε για περιστατικα που ειναι σχεδον ιδια κ με μικρη χρονικη αποσταση μεταξυ τους...

demi
16-07-14, 16:08
http://www.naftemporiki.gr/story/815871/kampotzi-xartonomisma-pou-epese-se-pigadi-egine-aitia-na-pethanoun-epta-anthropoi

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/kampotzh_3_anthrwpoi_pnighkan_prospathwntas_na_sws oyn_skulo_poy_epese_se_phgadi.2900860.html

demi
16-07-14, 16:11
http://www.koutipandoras.gr/article/114646/nekros-53hronos-poy-epese-se-pigadi-stin-stamata

http://www.oroskopos.tv/54848/thiba-nekros-anasurthike-o-antras-pou-epese-sto-pigadi

demi
16-07-14, 16:13
http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/470906/pgdm-epese-elikoptero-tis-astynomias-%E2%80%93-tesseris-nekroi

http://www.zougla.gr/greece/article/anagastiki-prosgiosi-elikopterou-sto-el-venizelos

http://www.toxwni.gr/kosmos/item/18807-epese-elikoptero-sti-rosia-16-epixeirimaties-kai-aksiomatoyxoi-agnooymenoi



ουπς σορρυ, το μεσαιο ειναι του 13!!!

AVATARGR-1
16-07-14, 21:09
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη demi καταιγιστική.. (όπως πάντα)

Σε 3 μήνες 4 περιστατικά ίδια και μάλιστα σε πηγάδια....
Τα άλλα 2 είναι με ελικόπτερα σε 2 μήνες.....

Σχετικά με την φωτιά μέσα σε Λεωφορείο στην Κίνα 2 ατυχήματα με
διαφορά 7 ημερών..

Και πάλι γινόμαστε μάρτυρες ομοειδών ατυχημάτων σε κοντινές ημερομηνίες..

Πάντως φίλη demi να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα μια τέτοια
συνέχεια και ροή ομοειδών ατυχημάτων...
Βέβαια να σου πω την αλήθεια κάτι έχω στον μυαλό μου σχετικά με το
πλήθος που συμβαίνουν αλλά περιμένω και άλλα στοιχεία οπότε θα το συζητήσουμε..

Ίδωμεν λοιπόν....

Ευχαριστώ.

demi
17-07-14, 15:27
κατι που προσεξα επισης, κ θα ηθελα να το ψαξω για λιγο, πριν το επαληθευσω...υπαρχει μια σειρα που ξανα - επαναλαμβονται τα επαναλαμβανομενα ατυχηματα??? πριν λιγο καιρο, ειχαμε πρωτα τα τρενα, μετα τα πλοια, μετα τα ελικοπτερα, , κ μετα ξεκινησαν τα υπολοιπα....


χτες λοιπον ειχαμε τρενο, μετα ειχαμε συγκρουση πλοιων κ σημερα ελικοπτερο....:confused:


http://www.tribune.gr/world/news/article/52442/korea-pirosvestiko-elikoptero-sinetrivi-se-kentriko-dromo-5-nekri-vinteo.html

Pholarchos
17-07-14, 16:46
κατι που προσεξα επισης, κ θα ηθελα να το ψαξω για λιγο, πριν το επαληθευσω...υπαρχει μια σειρα που ξανα - επαναλαμβονται τα επαναλαμβανομενα ατυχηματα??? πριν λιγο καιρο, ειχαμε πρωτα τα τρενα, μετα τα πλοια, μετα τα ελικοπτερα, , κ μετα ξεκινησαν τα υπολοιπα....


χτες λοιπον ειχαμε τρενο, μετα ειχαμε συγκρουση πλοιων κ σημερα ελικοπτερο....:confused:


http://www.tribune.gr/world/news/article/52442/korea-pirosvestiko-elikoptero-sinetrivi-se-kentriko-dromo-5-nekri-vinteo.html

Το φαινόμενο λέγεται "σειριακότητα" αν και θεωρείται "ψευδοεπιστημονικό" ίσως αξίζει προσοχής.

demi
17-07-14, 18:13
αρχισαμε...


http://www.zougla.gr/kosmos/article/skoto8ikan-stin-prospa8ia-tous-na-sosoun-gineka-pou-egovistike-se-vo8ro




κ φυσικα, παλι σεναρια τυπου καταρριψης μαλαισιανου αεροσκαφους...

http://www.zougla.gr/kosmos/article/sintrivi-aeroskafous-stin-oukrania


παμε μια απο τα ιδια....

demi
17-07-14, 18:15
Το φαινόμενο λέγεται "σειριακότητα" αν και θεωρείται "ψευδοεπιστημονικό" ίσως αξίζει προσοχής.


θα το ψαξω....ισως κατι πολυ περιεργο συμβαινει μετα τις τελευταιες εξελιξεις...avatar εφτασε η ωρα να μας πεις τι σκεφτεσαι....

AVATARGR-1
17-07-14, 20:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Το θέμα περί επαναληπτικότητα νομίζω πως είναι ποιό σωστό (γνώμη μου βέβαια)....

Γιατί είναι η επανάληψη ομοειδών δυστυχημάτων σε μικρά χρονικά χρονικά
διαστήματα.....

Αλλά και πάλι η φίλη demi κατάθεσε στοιχεία η μιά που είναι με τα πηγάδια
και στην προκειμένη περίπτωση είναι βόθρος και το άλλο συμβάν που είναι
το δυστύχημα -κατάρριψη αεροσκάφους της Μαλαισίας με 295 νεκρούς...

Η λίστα μεγαλώνει demi....

Τώρα αυτο που έχω στο μυαλό μου είναι το εξής....

Υπάρχουν επαναληπτικότητες σε κάποια δυστυχήματα που γίνεται μειούμενη
ως προς τα θύματα και το αντίστροφο δηλαδή απο λίγα θύματα σε πολλά...
Εννοώντας το τελευταίο δείγμα πως εκεί που είχαμε δυστυχήματα (ελικόπτερα)
με λίγα θύματα μετά έρχεται το αεροπλάνο με 295 νεκρούς.....
Προσπαθώ να καταλάβω (εάν είναι μπορετό αυτό ) γιατί διαφοροποιούνται..
Λογικό θα ήταν να είναι όλα μειούμενα....
Σχετικά με τα ελικόπτερα βλέπουμε 16 άτομα και στο δεύτερο 4 και περιμένεις
να τελειώσει και ξαφνικά γίνεται 295.....

Ευχαριστώ.

demi
17-07-14, 21:02
καλα ειπα πριν αρχισαμε..


http://www.zougla.gr/kosmos/article/sigrousi-trenon-sti-galia-dekades-travmaties

demi
18-07-14, 10:54
απο 5 ιουλιου, αλλα αξιζει να προστεθει στην λιστα μας...


http://www.dailymail.co.uk/news/article-2169018/Fourth-July-tragedy-Four-children-die-electrocuted-swimming-family-drown.html


δυο παιδια επαιζαν σε μια λιμνη οταν τα χτυπησε το ρευμα....


μετα απο λιγες ωρες, αλλα δυο παιδια τα κεραυνοβολησε ρευμα, αφου κολυμπουσαν παλι μεσα σε αλλη μια λιμνη!!

demi
18-07-14, 11:10
σχετικα με το φαινομενο σειριακοτητα που αναφερθηκε ο φιλος pholarchos

http://indigoblue.gr/siriakotita-ke-simptosis-to-kosmo/#.U8jjKZR_vdo


δεν υπαρχουν κ πολλες πληροφοριες στα ελληνικα...οτι θα βρισκω κ θα παραθετω απο δω κ μπρος σχετικα με την σειριακοτητα, θα ειναι στα αγγλικα

AVATARGR-1
18-07-14, 19:00
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη μου demi θα σταθώ στην πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα που μας
κατέθεσες...

Αλλά και διάβασα κάποια πολυ ενδιαφέροντα μέσα σε αυτό το άρθρο και θα
ήθελα να τα καταθέσω....

Αλλά οι καλοί φίλοι που θα διαβάσουν την ιστοσελίδα θα διαπιστώσουν πως
αναφέρεται και σε πολλά άλλα....

Θα διαβάσουμε....
Η εκπληκτική θεωρία της «Σειριακότητας» που εξηγούσε γεγονότα,
συμπτώσεις και μυστήρια. Ο κόσμος του είναι ένα μέρος όπου καμμία
ενέργεια, στοιχείο ή πληροφορία δεν χάνεται αλλά διαρκώς και αενάως
αναδιοργανώνεται σε νέα σχήματα.
Έτσι στο σειριακό του σύμπαν, οι δίδυμοι πύργοι μπορεί να γκρεμίστηκαν αλλά
συνεχίζουν να μεταφέρουν το ενεργειακό, πληροφοριακό τους φορτίο με
νέες μορφές αφού όλα προκύπτουν από ένα πανταχού παρόν “information
matrix”, ένα καλούπι πληροφορίας.

Ο Paul Kammerer ανακάλυψε ότι η Σύμπτωση στο Σύμπαν δουλεύει σε σειρές.
Και βέβαια φτάνουμε στο σημείο κλειδί....

Η υπέρ-αναλυτική έρευνα του Κάμμερερ αποτυπώθηκε σε καταλόγους με
χιλιάδες παραδείγματα, από τις απλές και μπανάλ συμπτώσεις μέχρι τα
εκκεντρικά και παράξενα γεγονότα που πλησιάζουν τον μυστικισμό.

Η κατηγοριοποίηση των «σειρών των συμπτώσεων» ήταν εξαντλητική:
χωρικές και χρονικές συμπτώσεις, ταυτόχρονα γεγονότα, συνεχόμενες
σειρές γεγονότων, ισχυρές σειρές, αλληλεπιδρώντα, παράλληλα, διαδοχικά,
κυκλικά, ομόλογα γεγονότα, ποιοτικές ή ποσοτικές σειρές, υβρίδια μεικτών
σειρών… ο κατάλογός του ήταν ατέλειωτος και πήρε χρόνια για να γεμίσει.
Ο επιστήμονας κατηγοριοποιούσε και κατόπιν πρότεινε μηχανισμούς που
εξηγούσαν μαθηματικά, με εξισώσεις τις σειρές των γεγονότων με άμεσο και
κυρίως αιτιακό τρόπο.

Απλά κατέθεσα (αντέγραψα) κάποια σημεία αλλά αξίζει να διαβαστεί αυτό το
άρθρο....
Βέβαια αναφέρει τα μοτίβα επανάληψης αλλά και για την σειριακότητα /σειριακά
συμβάντα αλλά και συμπτώσεις (οι οποίες όμως) δουλεύουν σε σειρές αλλά
και για αλληλοσχετιζόμενα γεγονότα....

Και κάτι άλλο που συνέβη σχετικα με την κατάρριψη κρύβεται και κάτι άλλο..
Όπως ανέφεραν οι ειδήσεις........
"Μας παρουσίαζαν ένα ζευγάρι ηλικιωμένων που έχασαν την νύφη τους και το
παιδί τους στο δυστύχημα με το αεροσκάφος των Μαλαισιανών αερογραμμών.
Αλλά το χειρότερο είναι πως με την κατάρριψη του αεροσκάφους των
Μαλαισιανών αερογραμμών σκοτώθηκαν τα εγγόνια τους..!!!!!!!!!!!!!!"

Τελειώνοντας θέλω να ευχαριστήσω και τον φίλο Pholarchos που με την
κατάθεση της σειριακότητας μας άνοιξε δρόμους για να ψάξουμε και
να ερευνήσουμε....

Ευχαριστώ.

demi
19-07-14, 11:16
φιλέ αβατάρ, νομιζω οτι μέχρι στιγμής όλες οι θεωρίες που καταθεσαμε, έχουν πολλά κοινα στοιχεια, απο το Συμπαν του βάλε έως τα ακκασικα αρχεία κ την σειριακοτητα... τελικά, μάλλον μιλάμε για το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. πρεπει να βρούμε μια κοινη λεξη να το αποκαλούμε για να μην μπερδευομαστε. εγώ το αποκαλω απλα το πεδίο....αν δεν σας αρέσει, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.... πάντως δεν βρήκα κάτι που να χαρακτηρίζει την σειριακοτητα ως ψευδοεπιστήμη... θα παρακαλούσα τον φιλο pholarchos να καταθέσει όποια στοιχεια έχει. συγχω ρεστε την μορφή του μηνύματος μου, άλλα γραφω απο κινητο

Pholarchos
19-07-14, 14:37
... εγώ το αποκαλω απλα το πεδίο....αν δεν σας αρέσει, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.... πάντως δεν βρήκα κάτι που να χαρακτηρίζει την σειριακοτητα ως ψευδοεπιστήμη... θα παρακαλούσα τον φιλο pholarchos να καταθέσει όποια στοιχεια έχει. συγχω ρεστε την μορφή του μηνύματος μου, άλλα γραφω απο κινητοΚαλά λες. Μερικές φορές μιλάμε για το ίδιο πράγμα με άλλους όρους!
Τη σειριακότητα δεν την χαρακτήρισα ως ψευδοεπιστήμη.
Έιπα: Το φαινόμενο λέγεται "σειριακότητα" ... θεωρείται "ψευδοεπιστημονικό"

Αλλά σημείωσα: ίσως αξίζει προσοχής. Δηλαδή για μένα αξίζει της προσοχής.

Μου φαίνεται ότι σχετίζεται άμεσα με το "πεδίο" σου και ότι είναι ένα φαινόμενο που μπορεί να είναι χρήσιμο εργαλείο διαισθητικής μελέτης (όχι επιστημονικής).
Αν και ξεκίνησε από επιστήμονα με κύρος, επειδή τελικά (δίκαια ή άδικα) το έχασε το κύρος του (ο Κάμμερερ) πήρε η μπάλα και την πρωτοποριακή ιδέα της σειριακότητας και μόνο αραιά και που ασχολείται κάποιος μαζί της (ενώ η λίγο μεταγενέστερη και σχετική ιδέα της συγχρονικότητας του Γιουγκ αν και όμοια σε επιστημονικότητα, κυκλοφορεί αρκετά και συζητιέται γιατί ο Γιουγκ δεν έχασε ποτέ το κύρος του).

demi
21-07-14, 13:25
νομιζω οτι καταλαβα πως λειτουργει...τουλαχιστον καποια απο τις λειτουργιες του...


αν εχω δικιο, τοτε για ενα μικρο χρονικο διαστημα, δεν θα εχουμε επαναλαμβανομενα ατυχηματα...


ας δουμε πως θα παει, κ αν κατι πεσει στην αντιληψη σας, που σχετιζεται με το θεμα μας, ποσταρετε το...

demi
22-07-14, 10:14
ποσο κρατησε...πεντε μερες??


http://www.zougla.gr/greece/article/pateras-tou-pagosmiou-prota8liti-tae-kvo-nto-o-orivatis-pou-skoto8ike-ston-olimpo



http://www.zougla.gr/greece/article/nekros-44xronos-anarixitis-stin-kalimno

Pholarchos
22-07-14, 11:24
ποσο κρατησε...πεντε μερες??


http://www.zougla.gr/greece/article/pateras-tou-pagosmiou-prota8liti-tae-kvo-nto-o-orivatis-pou-skoto8ike-ston-olimpo



http://www.zougla.gr/greece/article/nekros-44xronos-anarixitis-stin-kalimno
Έχει κάποιο δίκιο ο "σκεπτικιστής" να τα βλέπει με αμφιβολία - όταν αντιλαμβανόμαστε τα γεγονότα επιφανειακά και (πιθανώς) με επιλεκτική τύφλωση!

Καλά διακρίνονται οι ομοιότητες σε δύο πχ πτώσεις ορειβατών αλλά θα πρέπει να ληφθεί υπ'όψη και το ποσοτικό και το ποιοτικό μέρος. Ο Ιούλιος είναι μήνας αυξημένης ορειβατικής δραστηριότητας έτσι δεν είναι παράξενο - ούτε δείχνει κάτι μεταφυσικό η αύξηση των ατυχημάτων. Και τα καλοκαιρινά Σαββατοκύριακα τα τροχαία είναι περισσότερα αλλά η "προσέλκυση" είναι εντελώς κατανοητή με στατιστικά/φυσικά αίτια.
Βάλε λοιπόν το ότι ο Ιούλιος είναι μήνας αυξημένης ορειβατικής δραστηριότητας.
Βάλε και το ότι Ιούλιο-Αύγουστο (πχ) όχι μόνο είναι αυξημένη η ορειβατική δραστηριότητα αλλά είναι και περισσότεροι οι άσχετοι ή ερασιτέχνες που επιχειρούν να ορειβατίσουν (γιατί οι παλιοί και με το ψώνιο "επαγγελματίες" δεν περιμένουν το καλοκαίρι μόνο!)
Έχεις δύο πολύ φυσικά αίτια που δικαιολογούν το πράγμα έτσι ώστε να μην αφήνει χώρο για κάτι αξιόλογο μεταφυσικά (δε λέω ότι σίγουρα δεν υπάρχει, αλλά ότι τα γεγονότα άυτά εύκολα εξηγούνται κι αλλιώς).

Χρειάζεται μελέτη σε βάθος χρόνου - ατυχήματα πχ σε σχέση με το χρόνο και σε σχέση με την σεζόν συν ανάλυση της ποιότητας του κάθε ατυχήματος - κι όλα σε διάγραμμα όπου τα φανεί η συγκέντρωση και ο διασκορπισμός (και χρωματικά για συγκεκριμενοποίηση ποιότηας και είδους.)
Το αποτέλεσμα θα δείχνει κάπως έτσι: http://en.wikipedia.org/wiki/Scatter_plot

Και θα ακολουθεί ανάλυση.
Δεν έχω χρόνο να το κάνω αλλά αν κάποιοι ενδιαφέρονται έτσι πρέπει να κινηθούν. Ένα τόπικ όπως αυτό χρησιμεύει ως βάση - ημερολόγιο - αλλά δεν επιτρέπει συμπεράσματα.

Και μερικά αναγνώσματα:
Οι Ρίζες της Σύμπτωσης - Αρθουρ Κοεστλερ
&
'The Case of The Midwife Toad' by Arthur Koestler (δεν ξέρω αν υπάρχει στα Ελληνικά)
&
http://www.google.co.uk/url?url=http://www.astrococktail.com/PDF/PAULKA_x007E_1.pdf&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=5CzOU8PINa-10QWF_oHgDA&ved=0CBoQFjAB&sig2=wTJcaMA7Qx1Kh40-Rpetbw&usg=AFQjCNG6DsDeo8_KfOjVDFePceiafc7Yng

demi
22-07-14, 11:33
Έχει κάποιο δίκιο ο "σκεπτικιστής" να τα βλέπει με αμφιβολία - όταν αντιλαμβανόμαστε τα γεγονότα επιφανειακά και (πιθανώς) με επιλεκτική τύφλωση!

Καλά διακρίνονται οι ομοιότητες σε δύο πχ πτώσεις ορειβατών αλλά θα πρέπει να ληφθεί υπ'όψη και το ποσοτικό και το ποιοτικό μέρος. Ο Ιούλιος είναι μήνας αυξημένης ορειβατικής δραστηριότητας έτσι δεν είναι παράξενο - ούτε δείχνει κάτι μεταφυσικό η αύξηση των ατυχημάτων. Και τα καλοκαιρινά Σαββατοκύριακα τα τροχαία είναι περισσότερα αλλά η "προσέλκυση" είναι εντελώς κατανοητή με στατιστικά/φυσικά αίτια.
Βάλε λοιπόν το ότι ο Ιούλιος είναι μήνας αυξημένης ορειβατικής δραστηριότητας.
Βάλε και το ότι Ιούλιο-Αύγουστο (πχ) όχι μόνο είναι αυξημένη η ορειβατική δραστηριότητα αλλά είναι και περισσότεροι οι άσχετοι ή ερασιτέχνες που επιχειρούν να ορειβατίσουν (γιατί οι παλιοί και με το ψώνιο "επαγγελματίες" δεν περιμένουν το καλοκαίρι μόνο!)
Έχεις δύο πολύ φυσικά αίτια που δικαιολογούν το πράγμα έτσι ώστε να μην αφήνει χώρο για κάτι αξιόλογο μεταφυσικά (δε λέω ότι σίγουρα δεν υπάρχει, αλλά ότι τα γεγονότα άυτά εύκολα εξηγούνται κι αλλιώς).

Χρειάζεται μελέτη σε βάθος χρόνου - ατυχήματα πχ σε σχέση με το χρόνο και σε σχέση με την σεζόν συν ανάλυση της ποιότητας του κάθε ατυχήματος - κι όλα σε διάγραμμα όπου τα φανεί η συγκέντρωση και ο διασκορπισμός (και χρωματικά για συγκεκριμενοποίηση ποιότηας και είδους.)
Το αποτέλεσμα θα δείχνει κάπως έτσι: http://en.wikipedia.org/wiki/Scatter_plot

Και θα ακολουθεί ανάλυση.
Δεν έχω χρόνο να το κάνω αλλά αν κάποιοι ενδιαφέρονται έτσι πρέπει να κινηθούν. Ένα τόπικ όπως αυτό χρησιμεύει ως βάση - ημερολόγιο - αλλά δεν επιτρέπει συμπεράσματα.

Και μερικά αναγνώσματα:
Οι Ρίζες της Σύμπτωσης - Αρθουρ Κοεστλερ
&
'The Case of The Midwife Toad' by Arthur Koestler (δεν ξέρω αν υπάρχει στα Ελληνικά)
&
http://www.google.co.uk/url?url=http://www.astrococktail.com/PDF/PAULKA_x007E_1.pdf&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=5CzOU8PINa-10QWF_oHgDA&ved=0CBoQFjAB&sig2=wTJcaMA7Qx1Kh40-Rpetbw&usg=AFQjCNG6DsDeo8_KfOjVDFePceiafc7Yng


συμφωνω οτι τα συγκεκριμενα ατυχηματα μπορει κ να μην ανηκουν στην λιστα μας, κ αν θελετε μπορουμε κ να τα βγαλουμε εκτος...απλα τα εβαλα γιατι εγιναν σχεδον ταυτοχρονα...


ομως δεν συμφωνω ως προς τα συμπερασματα...γιατι να υπαρχει αυτο το τοπικ, αν οχι για να βγαλουμε καποια συμπερασματα, να τα αναλυσουμε κ ισως να βρουμε κ καποια λυση για το φαινομενο?


συγνωμη, ξεχασα να προσθεσω, οτι εμενα με συμφερει να αφαιρεθουν τα συγκεκριμενα ατυχηματα απο την λιστα μας, καθως ενισχυεται η θεωρια που εχω καταληξει ως προς το συγκεκριμενο φαινομενο...

Pholarchos
22-07-14, 12:08
...ομως δεν συμφωνω ως προς τα συμπερασματα...γιατι να υπαρχει αυτο το τοπικ, αν οχι για να βγαλουμε καποια συμπερασματα, να τα αναλυσουμε κ ισως να βρουμε κ καποια λυση για το φαινομενο?


συγνωμη, ξεχασα να προσθεσω, οτι εμενα με συμφερει να αφαιρεθουν τα συγκεκριμενα ατυχηματα απο την λιστα μας, καθως ενισχυεται η θεωρια που εχω καταληξει ως προς το συγκεκριμενο φαινομενο...Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.
Το τόπικ εξυπηρετεί την καταγραφή των περιστατικών και (μακάρι) και την παρουσίαση των συμπερασμάτων και (ακόμα πιο μακάρι) κάποιες "προγνώσεις" (που θα τεστάρουν τις υποθέσεις και τα συμπεράσματα πρακτικά).
Αλλά για να βγούνε συμπεράσματα θέλει ανάλυση των δεδομένων (των περιστατικών) - Γι'αυτό πρότεινα τρόπο ανάλυσης που μπορεί να δώσει συμπεράσματα.

Καλό είναι επίσης να υπάρχουν (ή να διαμορφωθούν και να διατυπωθούν σιγά σιγά αν δεν υπάρχουν ακόμα) ορισμένα σταθερά κριτήρια ώστε να είναι ανεξάρτητα των δεδομένων. (εννοώ εδώ ότι αν δεν υπάρχουν ή αν δεν διαμορφωθούν σταθερά κριτήρια κάθε αξιολόγηση γίνεται ασταθής. Θυμάμαι το πως παλιά βρήκε κάποιος μαθηματικές σχέσεις στις διαστάσεις των Πυραμίδων, και ήταν ουάου αλλά κάποιος έδειξε ότι τέτοιες ουάου σχέσεις βρίσκεις και αναλύοντας τις διαστάσεις ενός περίπτερου - δηλαδή με αυθαίρετα κριτήρια βρίσκουμε ότι θέλουμε χωρίς σίγουρα να υπάρχει!)

demi
22-07-14, 12:44
Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.
Το τόπικ εξυπηρετεί την καταγραφή των περιστατικών και (μακάρι) και την παρουσίαση των συμπερασμάτων και (ακόμα πιο μακάρι) κάποιες "προγνώσεις" (που θα τεστάρουν τις υποθέσεις και τα συμπεράσματα πρακτικά).
Αλλά για να βγούνε συμπεράσματα θέλει ανάλυση των δεδομένων (των περιστατικών) - Γι'αυτό πρότεινα τρόπο ανάλυσης που μπορεί να δώσει συμπεράσματα.

Καλό είναι επίσης να υπάρχουν (ή να διαμορφωθούν και να διατυπωθούν σιγά σιγά αν δεν υπάρχουν ακόμα) ορισμένα σταθερά κριτήρια ώστε να είναι ανεξάρτητα των δεδομένων. (εννοώ εδώ ότι αν δεν υπάρχουν ή αν δεν διαμορφωθούν σταθερά κριτήρια κάθε αξιολόγηση γίνεται ασταθής. Θυμάμαι το πως παλιά βρήκε κάποιος μαθηματικές σχέσεις στις διαστάσεις των Πυραμίδων, και ήταν ουάου αλλά κάποιος έδειξε ότι τέτοιες ουάου σχέσεις βρίσκεις και αναλύοντας τις διαστάσεις ενός περίπτερου - δηλαδή με αυθαίρετα κριτήρια βρίσκουμε ότι θέλουμε χωρίς σίγουρα να υπάρχει!)



χμμμ...ναι... αλλα ποιος θα το κανει? εγω δεν σκαμπαζω απο τετοια, εσυ δεν εχεις χρονο....χρειαζομαστε καποιον να προσφερθει, αλλιως θα το ψαξω κ ισως βρω καποιον τροπο...

Ευσταθια
22-07-14, 16:35
συγνωμη, ξεχασα να προσθεσω, οτι εμενα με συμφερει να αφαιρεθουν τα συγκεκριμενα ατυχηματα απο την λιστα μας, καθως ενισχυεται η θεωρια που εχω καταληξει ως προς το συγκεκριμενο φαινομενο...

Λοιποοοοοον! demi, εγω λεω ασε ολες αυτες τις ξενες θεωριες , που δεν ειναι δα και τιποτα αποδεδειγμενο, και δημιουργισε την δικη σου. Αν η ιστορια σου ακομα και αν δεν παταει σταθερα σε γνωστα αξιωματα και αποδειξεις, αλλα καταφερνει παρ ολα αυτα να πεισει χαριν σε μια "λεπτη" λογικη, τοτε ναι η θεωρια θα ειναι επιτυχημενη.

Ανεπτυξε την θεωρια σου, και δημιουργισε με την σκεψη, την διαισθηση, την λογικη σε εναν ολιστικο συγκερασμο,ετσι που να εμπνεει και να συνδεει, πολλαπλα τους διαφορους συσχετισμους που κανεις σε ολα τα επιπεδα.

Μην ξεχνας το φορουμ ειναι μια προσομοιωση, οποτε περιμενω την θεωρια .:)

demi
22-07-14, 17:05
Λοιποοοοοον! demi, εγω λεω ασε ολες αυτες τις ξενες θεωριες , που δεν ειναι δα και τιποτα αποδεδειγμενο, και δημιουργισε την δικη σου. Αν η ιστορια σου ακομα και αν δεν παταει σταθερα σε γνωστα αξιωματα και αποδειξεις, αλλα καταφερνει παρ ολα αυτα να πεισει χαριν σε μια "λεπτη" λογικη, τοτε ναι η θεωρια θα ειναι επιτυχημενη.

Ανεπτυξε την θεωρια σου, και δημιουργισε με την σκεψη, την διαισθηση, την λογικη σε εναν ολιστικο συγκερασμο,ετσι που να εμπνεει και να συνδεει, πολλαπλα τους διαφορους συσχετισμους που κανεις σε ολα τα επιπεδα.

Μην ξεχνας το φορουμ ειναι μια προσομοιωση, οποτε περιμενω την θεωρια .:)


ευσταθια μου, δεν με παρακολουθεις!!:)

την δικια μου θεωρια εχω αναπτυξει κ μαλιστα σας την εχω κοινοποιησει λιγες σελιδες πιο πισω πρωτη απο ολες!!


τωρα απλα, της προσθετω καποια πραγματακια αναλογα με το πως πανε τα γεγονοτα....

λιγο υπομονη...

TECHNOVIKING
23-07-14, 14:24
Θυμάσαι που προσπαθούσες να μας πείσεις πως είχε γίνει ηλικακή καταιγίδα, εσύ φοβόσουν για τα πουλιά και τους γλάρους, οι υπόλοιποι προσπαθούσαν με κόπο να σε πείσουν και όταν τελικά πείσθηκες, έκανες μια μεγαλοπρεπή κωλοτούμπα και μας έλεγες πως αναφερόσουν γενικά για το φαινόμενο? Σε αυτού του είδους τη βλακεία αναφέρεσαι...? Καλή καρδιά.. πολλά φιλιά!


το συγκεκριμενο νημα το θυμαμαι καλα και οντως ετσι ειχε γινει,μετα για καλη μας τυχη μας ειχε απαλαξη κιολας απο τα μυνηματα της.τωρα επεσρεψε παλι :rolleyes:



μολις τωρα θυμηθηκα γιατι σταματησα να ποσταρω εδω μεσα....


ειναι αληθεια, την βλακεια δεν μπορει να την πολεμησει κανεις!!!



οντως ετσι ειναι,γιατι επεστρεψες ομως?

Pholarchos
23-07-14, 14:59
Στο θέμα με τα γκραφιτι αναδείχθηκε περίτρανα ο ... Τι συνιστά ομοειδή δυστυχήματα? Ποιά είναι η πυκνότητα χρόνου? Ποιό είναι το ελάχιστο ή το μέγιστο χρονικό διάστημα (κατά προσέγγιση προφανώς) που πρέπει να υπάρχει μεταξύ 2 δυστυχημάτων? Εξετάζουμε γεωγραφικές ζώνες?....Γι'αυτό λέω να τεθούν σταθερά κριτήρια.
Το ομοειδές μπορεί να καθοριστεί από την κοινή λογική - αλλά γραπτώς!
Για πυκνότητα χρόνου κτλ ας είναι η κοινή λογική οδηγός.

Αν δηλαδή σε Ιούνιους διαφορετικών ετών υπάρχουν ατυχήματα με επιβατικά αεροπλάνα - το ομοειδές κατοχυρώνεται (χωρίς να αποδεικνύει κάτι)
Αν δηλαδή σε Ιούνιους διαφορετικών ετών υπάρχουν ατυχήματα με επιβατικά αεροπλάνα - και πριν από κάθε ατύχημα προηγείται άλλο άσχετο σιδηροδρομικό πχ - το ομοειδές κατοχυρώνεται καλύτερα (ενδεικτικά)

Μετά μεγαλώνεις την ανάλυση και εισάγεις παράμετρους σχετικούς με αριθμό θυμάτων, το όνομα των πιλότων και βάλε.

demi
23-07-14, 15:59
http://www.zougla.gr/kosmos/article/nea-aeroporiki-tragodia

Ευσταθια
23-07-14, 16:30
Η πεποιθηση μου ειναι οτι για να στιθει μια τετοιου ευρους θεωρια ετεροκλειτων δεδομενων και πληροφοριακης πολυπλοκοτητας , απαιτει μια περισσοτερο διεπιστημονικη οπτικη (που μπορει να εχει και μεταφυσικες προεκτασεις) , βγαλμενη μαλλον απο την θεωρια χαους και συστηματων, παρα απο οποιαδηποτε αλλη χωρις αξιολογο υποβαθρο.

Μια καλη νομιζω εισαγωγη στις βασικες αρχες της θεωριας συστηματων και πολυπλοκοτητας, μαζι με μια παραθεση συμπερασματων απο ενα μεγαλο φασμα ατυχηματων και συσχετισμενων συμβαντων , θα ηταν ισως η καλυτερη αρχη.

Στα χαοτικα συστηματα εχει αποδειχθει πλεον και μπορει να παρουσιαστει ως αξιωμα τα εξης:

-Το χαοτικο συστημα ειναι εξαιρετικα ευαισθητο στην διακυμανση των αρχικων συνθηκων του. Δηλαδη μια ελαχιστη μεταβολη μιας παραμετρου, στην εξελιξη της δυναμικης του συστηματος μπορει να φερει τεραστιες μεταβολες στο τελικο αποτελεσμα (συγκρινομενο με ενα προηγουμενο αποτελεσμα), οπως επισης οτι το αποτελεσμα ειναι ανεξελεγκτο και για αυτο απροβλεπτο.

-Οι απλοι κανονες ή νομοι που οδηγουν το συστημα , ειτε αυτο ειναι φυσικο , ειτε κοινωνικο, ειτε οικονομικο, ειτε στην περιπτωση μας στατιστικο, δεν καταληγουν σε απλες συμπεριφορες.

Με βαση λοιπον τα παραπανω αυτο που θα πρεπει να γινει απο την demi, ειναι να βρει εκεινους τους αδιορατους μηχανισμους που θα μετατρεψουν ενα κλασικο χαοτικο συστημα αδιορατων συσχετισμων, σε κλασικο συστημα αναγνωσης λιγοτερο χαοτικων αποτελεσματων.

Δηλαδη η προσπαθεια πρεπει να ειναι στην κατευθυνση μετασχηματισμου της χαοτικης πληροφοριας στατιστικων συσχετισεων , σε μια πληροφορια λιγοτερης αταξιας και περισσοτερου ελεγχου. Στην ουσια ολο το εγχειρημα πρεπει να ειναι κατα την αποψη μου , η μετατροπη της αταξιας της απεριοδικης πληροφοριας , σε αρμονικες με κανονικη περιοδικοτητα που να εχουν τα στοιχεια προβλεψης και αιτιοκρατιας.

demi
23-07-14, 16:48
Με βαση λοιπον τα παραπανω αυτο που θα πρεπει να γινει απο την demi, .


χαχαχαχαχα!!! μπραβο ευσταθια μου, με εκανες κ γελασα!!!

demi
23-07-14, 17:18
εννια ατομα σκοτωθηκαν στην γερμανια απο συγκρουση τουριστικου λεωφορειου

http://www.thetoc.gr/diethni/article/germania-9-nekroi-kai-40-traumaties-se-sugkrousi-lewforeiwn

χτες, 6 ατομα σκοτωθηκαν στην γαλλια, απο συγκρουση τουριστικου λεωφορειου...

http://www.nerit.gr/eidiseis/cosmos/sigkrousi-leoforiou-6-nekrous-sti-gallia/

σημερα 8 ατομα σκοτωθηκαν στην ισπανια απο συγκρουση τουριστικου λεωφορειου

http://www.romaniatv.net/povestea-cutremuratoare-la-celor-opt-romani-morti-in-spania_160002.html

TECHNOVIKING
23-07-14, 17:25
δεμι ασε τη συζητηση να συνεχιστει καιμην την φλομωνεις με ασχετα μυνηματα που δε βοηθανε,αν ψαξεις λιγο ακομα θα βρεις ατυχημα με λεωφορειο σε καθε χωρα,δε λεει κατι αυτο

demi
23-07-14, 18:27
λοιπον, μιας κ η ευσταθια αποφασισε οτι αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινει απο εμενα, θα φτιαξω το λοιπον, ενα σχεδιαγραμμα των ατυχηματων....θα μαθω κ απο αυτα!!!:D


δωστε μου ομως λιγο χρονο, γιατι εχω κ αλλες δουλειες να κανω απο το παρενοχλω θεματα κ να κανω κριτικες στα φορουμ...καλοι σε αυτο δε λεω, αλλα απο πραξεις μηδεν τελικα!!!


εντω μεταξυ, οτι βρισκω απο ατυχηματα θα συνεχισω να τα ποσταρω κ το ιδιο θα ηθελα να κανετε κ εσεις....

AVATARGR-1
24-07-14, 20:06
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα συνεχίσω σχετικά με τα αεροπορικά δυστυχήματα...

24.07.2014
Πρόκειται για την πτήση AH 5017 με προορισμό Αλγέρι, (ΑΦΡΙΚΗ) που όπως
μεταδίδει το πρακτορείο Reuters, μεταφέρει 116 άτομα εκ των οποίων 110
επιβάτες και 6 πλήρωμα.
Από τις ειδήσεις έκαναν αναφορά πως έπεσε στο Μάλι...

23.07.2014
Συντριβή αεροσκάφους της εταιρείας TransAsia στην Ταϊβάν.(ΑΣΙΑ)
Σύμφωνα με τις αρχές το αεροσκάφος έκανε την δεύτερη προσπάθεια
προσγείωσης στο αεροδρόμιο Μαγκόνγκ, όταν τελικά συνετρίβη σε γειτονικό
χωριό. 11 επιβάτες τραυματίστηκαν και μεταφέρθηκαν σε κοντινό νοσοκομείο,
ενώ 47 άλλοι παραμένουν εγκλωβισμένοι στα συντρίμμια του αεροπλάνου και
πιστεύεται πως οι περισσότεροι απ’ αυτούς είναι νεκροί.

Αυτά τα δύο δυστυχήματα ήλθαν να προστεθούν σε μια μακάβρια λίστα...

Όπως και να κάνουμε σχετικά με την ονοματολογία σειριακότητα (η θεωρία
του Paul Kammerer που κατέθεσε ο φίλος Pholarchos) ή επαναληπτικότητα
και προσπαθούμε να το ομαδοποιήσουμε ομοειδή συμβάντα μέσα σε μικρό
χρονικό διάστημα.
Σχετικά με το "διάστημα" θα κριθεί απο τις ημερομηνίες συμβάντων ...
Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε (όπως θα έχετε διαπιστώσει) βάζουμε
ημερομηνίες και είδος είδος δυστυχήματος....
Βέβαια καλό θα είναι ένα ημερολόγιο όπου θα γράφεται η ημερομηνία
ο τόπος και ο αριθμός των θυμάτων..
Τώρα για τα ονόματα των πιλότων δύσκολο αλλα περιοχές που έγιναν
είναι εύκολο απο την στιγμή που τα παρουσιάζουν...
Η αρχική σκέψη που με έκανε να το ψάξω το θέμα ήταν η επαναληπτικότητα
ομοίων δυστυχημάτων σε μικρό χρονικό διάστημα....
Βέβαια ήταν και το θέμα του φίλου c.r....
Διανύουμε έναν μαύρο Ιούλιο;
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=7580

Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους φίλους όταν καταθέτουν κάτι σχετικό
καλό θα ήταν να βάζουν είδος δυστυχήματος ,τόπο ,ημερομηνία και τα θύματα
ώστε να μπορέσω να τα καταγράψω και σε τακτά χρονικά διαστήματα να
παρουσιάζεται αυτό το ημερολόγια...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Δεν θα μπορέσω απαντήσω σε μηνύματα μια και βρίσκομε για λίγο Αθήνα
οπότε θα απαντήσω όταν θα γυρίσω.

ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ
26-07-14, 13:49
Έπεσε ένα ιδιωτικό αεροπλάνο σήμερα νομίζω, στη Σπάρτη. 2 νεκροί.
Πού θα πάει; Δεν θα βγει ο Ιούλιος;

demi
27-07-14, 23:45
http://www.tribune.gr/world/news/article/55909/tesseris-tourki-kaikan-zontani-se-flegomeno-leoforio-vinteo.html

demi
28-07-14, 08:50
http://www.newsbeast.gr/world/arthro/711351/tragodia-sti-florida-me-anagastiki-prosgeiosi-aeroskafous/

demi
28-07-14, 21:44
http://diadrastiko.blogspot.gr/2014/07/blog-post_26.html?m=1

demi
30-07-14, 11:48
χθεσινη αναρτηση στο fb ενος πολυ γνωστου, αξιολογου κ σοβαρου ερευνητη...του Θαναση Βεμπου...

"Σαν πολλά αεροπλάνα δεν έπεσαν τώρα τελευταία. Να και κάτι που έγραφα (μεταξύ πάρα πολλών άλλων) το 1998 στις "Πύλες του Αλλόκοσμου":

"Ο δρ Θεόδωρος Μόδης, φυσικός και ηλεκτρολόγος-μηχανικός με μακρόχρονη και σημαντική δραστηριότητα στην επιστημονική έρευνα και σκέψη, περιγράφει ένα σύγχρονο δαίμονα στο εκπληκτικό του βιβλίο Προβλέψεις (1996) - αν και βέβαια ο ίδιος δεν τον ονομάζει έτσι.
Ερευνώντας τη δυναμική των συστημάτων στην επιστήμη, την κοινωνία και την οικονομία, ο δρ Μόδης εξετάζει την εξέλιξη των ατυχημάτων σε πυρηνικές εγκαταστάσεις. «Δεν αποκλείεται», γράφει, «ένα είδος πολιτιστικής επιδημίας να κάνει τους χειριστές πιο επιρρεπείς στα δυστυχήματα» .
Ο Έλληνας επιστήμονας αναφέρει το αποκαλούμενο «φαινόμενο συνήχησης» με βάση το οποίο μετά τη δημοσιότητα για την αυτοκτονία ή το φόνο μιας δημοφιλούς προσωπικότητας, τα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα, ιδιαίτερα με έναν μόνο επιβάτη, αυξάνονται σημαντικά σε σύγκριση με τη συνηθισμένη μέση τιμή τους Παράλληλα, υπάρχει ένα ισχυρό φαινόμενο αντήχησης μετά από τρεις μέρες και ένα ασθενέστερο μετά από επτά ημέρες στα αεροπορικά δυστυχήματα, πολλά από τα οποία αφορούν σε ιδιωτικά αεροπλάνα. «Τα περισσότερα από αυτά τα δυστυχήματα είναι μεταμφιεσμένες αυτοκτονίες», λέει ο δρ Μόδης.
Ο ίδιος αναφέρει και το παράδειγμα της γνωστής ταινίας Το Σύν-δρομο της Κίνας με θέμα το ατύχημα σε ένα πυρηνικό αντιδραστήρα, η οποία προβλήθηκε λίγες βδομάδες πριν το πραγματικό πυρηνικό ατύχημα του Θρη Μάιλ 'Αιλαντ στην Αμερική. Τα επόμενα τρία ατυχήματα ήταν πολύ κοντά, χρονικά, το ένα στο άλλο.
Στις αρχές Σεπτεμβρίου 1998, η πτώση ενός αεροσκάφους MD-11 της Swissair -μιας από τις ασφαλέστερες αεροπορικές εταιρίες- έξω από τις ακτές του Καναδά, είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο 229 ανθρώπων. Το ατύχημα αποδόθηκε σε κάποιο βραχυκύκλωμα που αρχικά εκδηλώθηκε με την εμφάνιση καπνών στο πιλοτήριο. Βέβαια, αν είχε πέσει ένα αεροπλάνο της Air Zimbabwe φερ' ειπείν, σε κάποια αφρικανική σαβάνα, ο αντίκτυ-πος στη συλλογική ψυχή δεν θα ήταν τόσο έντονος ακόμα και αν τα θύμα-τα ήταν περισσότερα. Έτσι, ένα είδος «πολιτιστικής επιδημίας» φαίνεται ότι ξέσπασε στην πραγματικότητά μας.
Στα τέλη Οκτωβρίου 1998 ανακοινώθηκε ότι τις προηγούμενες έξι βδομάδες, τριάντα επιβατηγά αεροπλάνα που πετούσαν πάνω από την ευρύτερη περιοχή του ατυχήματος εξέπεμψαν κάποια στιγμή σήμα συναγερμού για καπνό ή φωτιά στο πιλοτήριο. Η επίσημη ερμηνεία της Υπηρεσίας Ασφάλειας των Αερομεταφορών του Καναδά για την αυξημένη συχνότητα των αναφορών, ήταν η αυξημένη επιφυλακτικότητα των πιλότων μετά το ατύχημα της Swissair.
Οι «πολιτιστικές επιδημίες» μπορεί να είναι μια εκδήλωση των δυνάμεων που διαμορφώνουν την πραγματικότητα σε πρώτο επίπεδο. Σε δεύτερο, τρίτο κλπ επίπεδα, οι περίεργες αυτές δυνάμεις μπορεί να εκδηλώνονται εδώ σαν επιδημία, εκεί, σαν χρηματιστηριακή κρίση, πιο πέρα σαν πόλεμος. Και αν διευρύνουμε τον όρο «επιδημία» απομακρυνόμενοι από τις μολυσματικές ή μη ασθένειες, μπορεί να διακρίνουμε ένα απίστευτα πολυδαίδαλο και αυθεντικά χαοτικό σύμπαν. Τα ατυχήματα με μπλε αυτοκίνητα στη Νέα Υόρκη μπορεί να έχουν μια απόκοσμη σχέση με την εξέλιξη της γεννητικότητας στην Μπουρκίνα Φάσο. Η κίνηση των φτερών μιας πεταλούδας στο Πεκίνο, μπορεί να προκαλέσει ένα τυφώνα στην Καραϊβική. Το χάος τρυπώνει στον κόσμο μας μέσα από τις πιο απίθανες γωνίες.
Μίλησε κανείς για δαίμονες;
Ο παλιός μύθος της Ανατολής μιλά για τους τυφλούς που ψαχούλευαν τον ελέφαντα και κατόπιν πίστευαν ότι πρόκειται για κάτι σαν φίδι, επειδή έπιασαν την προβοσκίδα του, ή κάτι σαν κορμός δέντρου, επειδή έπιασαν τα πόδια του, ή κάτι σαν τοίχος, επειδή έπιασαν τα πλευρά του. Στην περίπτωση του σύγχρονου ανθρώπου ισχύει το κοάν «όταν το δάχτυλο έδειχνε το φεγγάρι, ο ηλίθιος κοίταζε το δάχτυλο».

http://vembos.gr/piles.html

demi
30-07-14, 15:03
http://www.zougla.gr/kosmos/article/florinta-aeroskafos-prosgio8ike-pano-se-koritsaki :eek:

demi
31-07-14, 06:32
ε, ενταξει, το παραχεσαμε!!

http://www.zougla.gr/kosmos/article/ipa-aeroplano-epese-se-parking-emporikou-kentrou

demi
10-08-14, 09:18
ειπα να απολαυσω τις διακοπες μου, αλλα αυτο δεν περναει απαρατηρητο!!!

http://www.zougla.gr/kosmos/article/tora-sinetrivi-aeroskafos-stin-texerani


λοιπον, εκανα καποιον συσχετισμο, ο οποιος ειναι λιγο περιεργος, το ομολογω, αλλα...προσεξτε λιγο που επεσαν τα αεροπλανα...
(χωρις να εξεταζουμε πως κ γιατι επεσαν, μονο περιοχες)

το πρωτο των μαλαισιανων, δεν εχει βρεθει ακομα, κ αυτο για μενα ειναι ανησυχητικο, για πολλους λογους...


το δευτερο των μαλαισιανων, επεσε στην ουκρανια, που γινεται ο εμφυλιος...


το τριτο της αλγεριας, επεσε στο μαλι, σε μια περιοχη που μετα απο λιγο ξεσπασε ο ιος εμπολα...


κ το τελευταιο, επεσε στο ιραν....διπλα ακριβως, το ιρακ, δεχεται αεροπορικες επιδρομες απο τους αμερικανους...


αν τωρα βαλουμε κ τα πως κ γιατι επεσαν, μονο της ουκρανιας δικαιολογειτε, καθως ηταν καταρριψη...

μενει λοιπον να δουμε γιατι επεσε κ το τελευταιο...

AVATARGR-1
10-05-15, 21:15
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Το 2015 τους 5 μήνες νομίζω πως όλοι μας γίναμε μάρτυρες κάποιων αεροπορικών
δυστυχημάτων...

Προσπάθησα να ψάξω και να παραθέσω κάποια δυστυχήματα που έγιναν με
ημερομηνίες....

25/03/2015 Airbus στις Άλπεις...
10/05/2015 Airbus Α400Μ Σεβίλλη
08/05/2015 ελικόπτερο που μετέφερε διπλωμάτες το έριξαν Πακιστανοί Ταλιμπάν
03/05/2015 Διθέσιο αεροσκάφος χάθηκε στο Νταντί της Σκωτίας
30/04/2015 ShinMaywa US-2 της ιαπωνικής ακτοφυλακής..
15/04/2015 Α320 Asiana Airlines Χιροσίμα
12/04/2015 Γερμανία μικρό αεροσκάφος στο Όλντενμπουργκ
11/04/2015 Μελβούρνη Melbourne's Moorabbin συγκρούστηκαν 2 αεροσκάφη στον αέρα..
10/04/2015 Qeshm Air Τουρκία..
09/04/2015 Μπεν Γκουριόν στο Τελ Αβίβ..
05/04/2015 Μαλαισία ελικόπτερο με προσωπάρχη του πρωθυπουργού της Μαλαισίας και ένας πρώην πρεσβευτής στις ΗΠΑ..
29/03/2015 Καναδάς με Airbus A-320..
25/03/2015 «Mayday» από αεροσκάφος των Ηνωμένων Εθνών δεν υπάρχουν
σχετικές πληροφορίες...
23/03/2015 Cessna έπεσε στον Αξιό...
17/03/2015 ελικόπτερο Απάτσι, που ανήκε στη δύναμη του ΟΗΕ στο Μαλί
26/01/2015 ελληνικό F-16 blck50 στην διάρκεια νατοϊκής άσκησης...
11/03/2015 συντριβή δύο ελικοπτέρων στην Κεμπράδα ντελ Γέσο..
10/03/2015 Το αεροσκάφος του Χάρισον Φορντ παρουσίασε βλάβη και έπεσε σε ένα γήπεδο του γκολφ, στο Λος Άντζελες..
08/03/2015 Bombardier Q400 της εταιρίας SpiecJet εξετράπη της πορείας του στο αεροδρόμιο Χούμπλι της Καρνατάκα στην Ινδία.
04/03/2015 Αεροσκάφος των Τουρκικών Αερογραμμών προσγειώθηκε με τη μούρη στο Νεπάλ..
16/02/2015 πτήσης AH1004 των αλγερινών αερογραμμών προσγειώθηκε με πολλά σε αεροδρόμιο της Γαλλίας..
10/02/2015 Αναγκαστική προσγείωση έκανε το Εμπραέρ 190 στο αεροδρόμιο Τζορτζ Μπους του Χιούστον..
06/02/2015 Αεροπλάνο της TransAsia πριν αυτό καταλήξει σε ποταμό της Ταϊπέι..
03/01/2015 Ένα Piper PA-34 συνετρίβη στο Κεντάκι των ΗΠΑ ....
02/01/2015 Ελικόπτερο συνετρίβη μέσα σε κατοικημένη περιοχή του Μπρούκλιν

Τελειώνοντας θελω να καταθέσω πως δεν έχω βάλει αρκετά δυστυχήματα
(με ή όχι νεκρούς) σε στρατιωτικό επίπεδο σε περιοχές πολέμου...

Για το θέμα αυτό που υπάρχει και κάποιες δηλώσεις που αναφέρουν πως υπάρχει
μια περίεργη πληθώρα αεροπορικών δυστυχημάτων μέσα στο 4 μηνο του 2015...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Σε αυτά που αναφέρω δεν νομίζω πως χρειάζεται και ο αριθμός των νεκρών..

Grayscull
11-05-15, 23:43
Ακόμα και έτσι, το αεροπλάνο παραμένει μακράν το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς. H πιθανότητα θανατηφόρου ατυχήματος με λεωφορείο είναι 65% υψηλότερη.

3 ατυχήματα(όχι μόνο θανατηφόρα) ανά 1.000.000 απογειώσεις έχουμε κατά μέσο όρο.

AVATARGR-1
12-05-15, 14:29
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Grayscull δεν έχω κάνει καμιά αναφορά εάν είναι η δεν ειναι ασφαλές το
αεροπλάνο...

Καλό θα είναι να διαβάσεις απο την αρχή το θέμα γιατι ασχολούμαι με την
πυκνότητα των δυστυχημάτων μια περίοδο (πυκνότητα)..
Αλλά ταυτόχρονα υπάρχει και θέμα πως όταν γίνεται ένα μεγάλο δυστύχημα
προσελκύει και άλλα....

Ευχαριστώ.

heretic
12-05-15, 15:08
Αν μπλέξεις με την στατιστική, αποκαλύπτονται πράγματα, που εκ πρώτης όψεως θα έμοιαζαν παραφυσικά αλλά δεν είναι. Αναφέρω χαρακτηριστικά το εξής: Αύξηση στον αριθμο των ατυχημάτων μπορεί να προκαλέσει η λεγόμενη "οικονομική κρίση". Οσο ο βαθμός δυστυχίας του μέσου ανθρώπου (ευρωπαίου ας πούμε; ) αυξάνεται, τόσο πλημμελώς μπορεί να εκτελεί τα καθήκοντα του, που κυμαίνονται απο την τεχνική υποστήριξη ενος αεροσκάφους έως το πιλοτάρισμα. Ας μην εξαιρέσω τις περιπτωσεις ψυχοπαθών που αποφάσισαν να πάρουν και άλλους παρέα, σαν τον πιλότο της Λουφτχάνσα. Επίσης ο αθέμιτος ανταγωνισμός στον χώρο της βιομηχανικής παραγωγής σε συνθήκες κρίσης, μπορεί να έχει αυξήσει την αστοχία υλικών, λόγω ελλιπους ποιοτικού ελέγχου ή αλλαγές στον τρόπο κατασκευής συγκεκριμένων αλλα ταυτόχρονα κρίσιμων εξαρτημάτων.

Τέλος η στατιστική μπορεί να δείξει και άλλους συσχετισμούς που μπορεί να είναι φαινομενικά ανεξήγητοι. Δηλαδή όσο αυξάνεται ο βαθμός δυστυχίας γύρω μας, αρχίζουν να επηρρεάζονται άνθρωποι, οι οποίοι φαινομενικά δεν είχαν λόγους να το κάνουν. Οπως άνθρωποι με καλές δουλειές, ευτυχισμένες ζωές, οικογένεια, παιδεία και κοινωνικό περίγυρο με ανταπόκριση. Αν αναφερθώ σε διεργασίες οι οποίες λαμβάνουν χώρα στο συλλογικό ασυνείδητο ενος λαού (βλ. Ελληνας), οι οποίες βρισκουν τρόπο να διαχέονται στο ατομικό ασυνείδητο μας, λίγο ή πολύ, αυτό θα ακουστεί μεταφυσικό;

AVATARGR-1
12-05-15, 20:11
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου heretic δυστυχώς προηγούμενα στατιστικά στοιχεία δεν έχω για να
συγκρίνω...
Αλλά λόγο της εργασίας μου σε σχετικό τομέα που είχα ασχοληθεί σχεδόν
άμεσα με ανταλλακτικά και επισκευές αεροσκαφών δεν ισχύει αυτο που
αναφέρεις ή μάλλον ισχύει αλλά σε πολύ μικρό βαθμό...

1-Η ποιότητα των ανταλλακτικών έχει γίνει πολύ καλλίτερη καθώς και ο
ποιοτικός έλεγχος με πληθώρα μηχανημάτων..

2-Η ποιότητα κατασκευής ,επισκευής κινητήρων και αεροσκάφους τα στάνταρ
είναι πολύ υψηλά...

Αυτή είναι η μια μεριά του λόφου...
Υπάρχει και η άλλη όπου υπάρχουν αρκετές αεροπορικές εταιρείες ας μην
πως ποιών περιοχών που οι έλεγχοι δεν είναι πλήρης τα δυστυχήματα είναι
όμως λίγα...

Ο προβληματισμός μου είναι πως υπάρχει το παράδοξο πως όταν γίνει ένα
δυστύχημα σε λίγο χρονικό διάστημα ακολουθούν και άλλα λες και το αρχικό
δυστύχημα γίνεται "μαγνήτης" για άλλα....

Βέβαια το παρόν τόπικ δεν εξετάζει μόνο την προσέλκυση Δυστυχημάτων
μόνο απο αεροσκάφη αλλά γενικά....

Ευχαριστώ.

heretic
12-05-15, 20:18
Avatar, είσαι σε θέση να ξέρεις τα τελευταία χρόνια (της κρίσης), ας πούμε μετά το 2008, τι κατάσταση επικρατεί; Και ειδικά στις χώρες που έγιναν τα ατυχήματα, ή στις χώρες που προέρχονται τα ανταλλακτικά;
Ενδεχομένως να "συσσωρεύονται" ατυχήματα, αλλά ίσως συσσωρεύονται τα αίτια που τα προκαλούν, και το διαπιστώνουμε εκ του αποτελέσματος. Τέλος, μια εικασία έκανα, δεν έχω γνώση της αεροπορικής βιομηχανίας, στον χώρο της πληροφορικής το έχω πάντως δει αυτό που αναφέρω.

Bernie Rico Jr
13-05-15, 16:04
Πάντως, με αφορμή το τελευταίο δυστύχημα της λουφτχανσα, σχετικοί εμπειρογνώμονες δήλωσαν πως ένας μέσος όρος αεροπορικών ατυχημάτων-δυστυχημάτων ανά έτος είναι 50-55 περίπου. Αν κοιτάξει κάνεις στατιστικά στο διαδίκτυο, θα διαπιστώσει πως το παραπάνω ισχύει (more or less βέβαια).

Αυτό που φαντάζομαι πως ενδιαφέρει επίσης τον avatargr, είναι το ατύχημα και δυστύχημα που συνέβη στον Έλληνα ορειβάτη στα Τζουμέρκα και στους Αυστριακού ορειβάτες στο Λασίθι στις 10/05 και 08/05 αντίστοιχα (αν δεν κάνω λάθος). Πόσο συχνά ακούμε για ατύχημα στην ορειβασία στην Ελλάδα...?

Pholarchos
13-05-15, 16:44
...Ο προβληματισμός μου είναι πως υπάρχει το παράδοξο πως όταν γίνει ένα
δυστύχημα σε λίγο χρονικό διάστημα ακολουθούν και άλλα λες και το αρχικό
δυστύχημα γίνεται "μαγνήτης" για άλλα........Επ'αυτού έχω μια θεωρία.
Της χύτρας που δεν αντέχει άλλη πίεση. Δηλαδή σε κάποια χρονική στιγμή η στατιστική - ας την πούμε έτσι - πίεση "απαιτεί" τη συμπλήρωση της νόρμας (αν δηλαδή γίνονται 4.5 αυτήματα το μήνα - κι έχουμε μήνα με 2 τότε αυξάνονται οι πιθανότητες για τα 2-2.5 που λείπουν να γίνουν κοντά χρονικά. Και από μεταφυσική άποψη δεν βλέπω μόνο στατιστική πίεση αλλά και κάτι άλλο.
Έτσι δεν είναι τόσο το οτι το αρχικό δυστύχημα γίνεται "μαγνήτης" για άλλα - όσο το οτι το το αρχικό δυστύχημα "δείχνει" ποιο είναι το αδύνατο σημείο - κι αν η εκτόνωση της πίεσης με αυτό το αρχικό δεν αρκεί (για στατιστικούς ή άλλους λόγους...)

Δες πως το έβλεπε το θέμα ένας που ασχολήθηκε: Να το αινιγμα (για όλους): How do those German Army horses adjust the frequency of their lethal kicks to the requirements of the Poisson equation?


Arthur KoestlerΚΌs remarks about β€œthe law of large numbers” inChapter 1 of The Roots of Coincidence, thus:

β€œAnother mystery of the theory of chance is reflected in the following quotation from [mathematician] Warren Weaver: Κ½The circumstances which result in a dog biting a person seriously enough so that the matter gets reported to the health authorities would seem to be complex and unpredictable indeed. In New York City, in the year 1955, there were, on the average, 75.3 reports per day to the Department of Health of bitings of people. In 1956 the corresponding number was 73.6. In 1957 it was 73.2. In 1957 and 1958 [sic: this is probably a typo for "1958 and 1959"] the figures were 74.5 and 72.6.ΚΌ

β€œWeaver comments: Κ½One of the most striking and fundamental things about probability theory is that it leads to an understanding [sic--this sic is Koestler's, not mine] of the otherwise strange fact that events which are individually capricious and unpredictable can, when treated en masse, lead to very stable average performances.ΚΌ

β€œBut does it really lead to an understanding? How do those German Army horses adjust the frequency of their lethal kicks to the requirements of the Poisson equation? How do the dogs in New York know that their daily ration of biting is exhausted? How does the roulette ball know that in the long run zero must come up once in thirty-seven times, if the casino is to be kept going? The soothing explanation that the countless minute influences on horses, dogs, or roulette balls must in the long run β€œcancel out,” is in fact begging the question. It cannot answer the hoary paradox resulting from the fact that the outcome of the croupierΚΌs throw is not causally related to the outcome of previous throws: that if red came up twenty-eight times in a row (which, I believe, is the longest series ever recorded), the chances of it coming up yet once more are still fifty-fifty..

β€œProbability theory is the offspring of paradox wedded to mathematics…”

nikodhmos
13-05-15, 21:08
Δηλαδή σε κάποια χρονική στιγμή η στατιστική - ας την πούμε έτσι - πίεση "απαιτεί" τη συμπλήρωση της νόρμας (αν δηλαδή γίνονται 4.5 αυτήματα το μήνα - κι έχουμε μήνα με 2 τότε αυξάνονται οι πιθανότητες για τα 2-2.5 που λείπουν να γίνουν κοντά χρονικά.

Αυτό είναι εντελώς λάθος και επικύνδυνο να το πιστεύεις. Αν ρίξω 19 φορές ένα ιδανικό κέρμα και έρθει κορώνα, τι πιθανότητα έχω να φέρω την 20ή φορά κορώνα; Σύμφωνα με τη θεωρία σου, όχι μόνο θα πρέπει να έρθει αναγκαστικά γράμματα, αλλά να φέρω και άλλες 20 φορές γράμματα στη σειρά;

heretic
13-05-15, 22:10
Οι νόμοι των μεγάλων αριθμών της θεωρίας πιθανοτήτων περιγράφουν αυτό ακριβώς το φαινόμενο.

AVATARGR-1
13-05-15, 22:15
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Νομίζω πως δεν έχω αναφέρει για στατιστικά η για την ασφάλεια των Αεροσκαφών..

Απλά αυτό που καταθέτω είναι πως υπάρχουν χρονικά διαστήματα που τα δυστυχήματα
ακολουθεί το ένα το άλλο..
Νομίζω πως είναι αρκετά σοβαρό το ότι σε 5 μήνες έχουν γίνει 25 δυστυχήματα
χωρίς να αναφέρω και άλλα μικρότερα που θα ανέβαζαν τον αριθμό σε 30-35..

Αυτό και μόνο με προβληματίζει..
Θα προσπαθήσω να καταθέσω και τα ποιο μικρά δυστυχήματα..
Τώρα φίλε Bernie Rico Jr δεν μπορώ να ψάχνω για δυστυχήματα σε ορειβάτες
ή σε κάτι άλλο απλά ψάχνω να δω για αεροπορικά, σιδηροδρομικά η ναυτικά
δυστυχήματα...
Τώρα βέβαια έχουμε στην Αμερική ένα μεγάλο σιδηροδρομικό δυστύχημα
ελπίζω να μην ακολουθήσει κάτι άλλο σχετικό...

Ευχαριστώ .
ΥΓ. Φίλε Bernie Rico Jr μπορείς να μου δώσεις την ιστοσελίδα που αναφέρει
τα στατιστικά των αεροπορικών δυστυχημάτων κατ' έτος εάν σου είναι δυνατόν ????

heretic
13-05-15, 22:29
Κανένας αναγνώστης με γνώσεις αστρολογίας, να μας πει αν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο την συγκεκριμένη περίοδο; Δεν το γράφω ούτε για πλάκα, ούτε υπαινίσσομαι οτι φταίνε τα άστρα. Υπάρχει και η κλασσική ερμηνεία της περιοδικότητας μερικών φαινομένων που τυγχάνει να σηματοδοτείται απο αστρολογικές συγκυρίες.

AVATARGR-1
13-05-15, 22:40
Και πάλι εδώ....

Φίλε μου heretic δεν γνωρίζω περί αστρολογίας και τα σχετικά αλλά ίσως να
ξεστρατίσει το θέμα και δεν θα το θελα...

Καλό θα είναι να παραμείνουμε σε στατιστική και με χειροπιαστά στοιχεία
να δούμε τι γίνεται χωρίς δογματισμούς.....

Ευχαριστώ.

heretic
13-05-15, 22:56
Αν θέλεις να το δεις καθαρά πιθανοκρατικά, δεν θα βρείς άκρη εύκολα. Γίνεται για τον ίδιο λόγο που εμφανίζονται συγκεκριμένα νούμερα στους πίνακες των συχνών αριθμών, στις κληρώσεις των τυχερών παιχνιδιών, μετά εξαφανίζονται απο εκεί, περνούν στον μέσο όρο δηλαδή, και μετά ξαναεμφανίζονται στους πίνακες των καθυστερούμενων αριθμών.
Να το πω αλλιώς: πρέπει πρώτα να συγκεντρώσεις επαρκές δείγμα, αρκετών δεκαετιών δηλαδή, να δεις ποιες ειναι οι αποκλίσεις απο τον μέσο όρο των ατυχημάτων, αν οι κατανομές διαφορετικών ειδών ατυχημάτων, πχ αεροπλάνα με καράβια, καταρρεύσεις κτιρίων με σιδηροδρομικά ατυχήματα, παρουσιάζουν συσχέτιση. Πιθανόν στον ακαδημαϊκό χώρο (στατιστικολογία) να έχουν ήδη γίνει αυτές οι μελέτες, οπότε πρέπει να ψάξεις βαθιά και υπομονετικά. Δυστυχώς οι μαθηματικοί στατιστικοί χρησιμοποιούν όρους που δεν αρκεί ενα πτυχίο θετικής κατεύθυνσης για να τους καταλάβεις επαρκώς.

AVATARGR-1
13-05-15, 23:19
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε μου heretic συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε στο θέμα τις στατιστικής...
Αλλά κάποια στοιχεία που βρήκα ήταν εκτός πραγματικότητας...
Τουλάχιστον έχουμε καταθέσει κάποια στοιχεία για το 2014 και τώρα το 2015
και προσπαθώ για στοιχεία που θα είναι μόνο Σιδηροδρόμους Πλοία και αεροσκάφη.

Αυτά σε γενικές γραμμές...
Ελπίζω πως ο φίλος Bernie Rico Jr να μου δώσει την Ιστοσελίδα και να έχω
κάποια στοιχεία...
Αλλά το θέμα είναι ποιά στοιχεία μαζεύουν για την στατιστική ανάλυση...
Μόνο τεχνικές βλάβες ή προβλήματα πιλότων ή λάθη πύργου ελέγχου...
Επίσης μόνο επιβατικά ή μονο στρατιωτικά ή ελικόπτερα...
Είναι πολλά αυτά που θα πρέπει να δούμε σε μια στατιστική ανάλυση αλλά
τουλάχιστον να έχω/έχουμε κάποια πρωτόλεια στοιχεία σοβαρά...

Ευχαριστώ.

heretic
13-05-15, 23:27
Επίσης πρέπει να σκεφτείς το εξής: υπήρξαν χρονιές με ασυνήθιστα χαμηλό αριθμό ατυχημάτων; Πως παρεμβάλλονται αυτές με τις υπόλοιπες;

Bernie Rico Jr
14-05-15, 10:20
Καλή σας ημέρα,

Νόμιζα πως σας ενδιέφερε η επαναληπτικότητα εν γένει, γι αυτό και ανέφερα την περίπτωση των ορειβατών. Λοιπόν, μια ιστοσελίδα που μπορείς φίλε avatargr (και λοιποί ενδιαφερόμενοι) να συμβουλευτείς και που περιλαμβάνει και περιπτώσεις απλών ατυχημάτων (πχ. σύγκρουση στο έδαφος χωρίς ανθρώπινες απώλειες) είναι η εξής:
http://aviation-safety.net/database/

Επίσης, μια άλλη που έχει περιλαμβάνει, από όσο κατάλαβα, επί των πλείστων δυστυχήματα, είναι η εξής:
http://www.planecrashinfo.com/database.htm

BRj

AVATARGR-1
14-05-15, 11:54
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr σε ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου....
Θα το μελετήσω...

Ευχαριστώ.

Pholarchos
14-05-15, 13:34
Αυτό είναι εντελώς λάθος και επικύνδυνο να το πιστεύεις. Αν ρίξω 19 φορές ένα ιδανικό κέρμα και έρθει κορώνα, τι πιθανότητα έχω να φέρω την 20ή φορά κορώνα; Σύμφωνα με τη θεωρία σου, όχι μόνο θα πρέπει να έρθει αναγκαστικά γράμματα, αλλά να φέρω και άλλες 20 φορές γράμματα στη σειρά;Μάλλον δεν κατάλαβες το παράδειγμα. Δεν αναφέρεται στο "Αν ρίξω 19 φορές ένα ιδανικό κέρμα και έρθει κορώνα" αλλά στο αν ρίξω 19 φορές ένα ιδανικό κέρμα και 8 έρθει κορώνα τότε αν και στατιστικά η τελευταία ριξιά είναι πάντα 50/50 η πιθανότητα για κορώνα είναι αυξημένη γιατί η άλλη περίπτωση ήδη έχει 11 (πάνω από το στατιστικό 10)

ΥΓ επικίνδυνο; ποιος ο κίνδυνος;

nikodhmos
14-05-15, 22:34
αν και στατιστικά η τελευταία ριξιά είναι πάντα 50/50 η πιθανότητα για κορώνα είναι αυξημένη γιατί η άλλη περίπτωση ήδη έχει 11 (πάνω από το στατιστικό 10)

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ

AVATARGR-1
15-05-15, 20:22
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Bernie Rico Jr οφείλω να σε ευχαριστήσω γιατί ο πρώτος πίνακας είναι
αυτός που με ενδιαφέρει και ψάχνω κυρίως αυτά που έχει πολλές λεπτομέρειες
που δύσκολα βρίσκεις....

Πάντως ψάχνοντας βρήκα τα εξής...
2010 171
2011 155
2012 152
2013 178
2014 167
2015 55 μέχρι και 10/05/2015

Βρήκα κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία...
Το 2010 τον Φεβρουάριο στις 6 του μήνα υπήρχαν 8 ατυχήματα....
Το 2011 τον Αύγουστο είχαμε απο 20 μέχρι 31 του μήνα 10 ατυχήματα σχεδόν
ένα ατύχημα την μέρα...
Το 2012 τον Μάρτιο 18 ατυχήματα σχεδόν μέρα παρά μέρα και ένα ατύχημα....
Το 2013 τον Μάιο 23 ατυχήματα υπήρχαν και 2-3 ατυχήματα μαζεμένα σε μιά μέρα...
Το 2014 τον Φεβρουάριο 22 ατυχήματα και 2-3 ατυχήματα σε μια μέρα..
Το 2015 τον Μάρτιο 18 Ατυχήματα...

Σημείωσα απλά κάποιες ημερομηνίες για να γίνει κατανοητό πως υπάρχουν
κάποιες ημερομηνίες πύκνωσης ατυχημάτων....

Επίσης θα πρέπει να σημειώσω πως σε μήνες που δεν υπάρχουν πολλά ατυχήματα
αλλά υπάρχουν ατυχήματα εντός κάποιων μηνών που γίνονται ανά 2 'η και 3
μεσα σε 1-2 μέρες...
Βέβαια θα προσπαθήσω να δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα για αυτό που αναφέρω...

Ευχαριστώ.

heretic
15-05-15, 22:15
Φοβάμαι πως δεν θα την γλυτώσεις έτσι φτηνά, και θα βγάλεις συμπεράσματα. Πιάσε το excel και άρχισε να φτιάχνεις ιστογράμματα! :p

AVATARGR-1
17-05-15, 15:31
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου heretic ήδη μαζεύω τα στοιχεία για να βγάλω συμπεράσματα
σε βάθος 10-ετίας...

Πιστεύω πως θα είναι πολύ διαφωτιστικά μια βάση για πολλά συμπεράσματα ...

Ευχαριστώ.

omega2
12-07-15, 20:01
Τα στατιστικά που δίνουν τα αστυνομικά τμήματα αξιοποιήθηκαν από μια ομάδα ερευνητών για να συνηγορήσουν υπέρ της άποψης ότι πολλοί ανάμεσά μας σεληνιάζονται όταν έρθει η ώρα το φεγγάρι να γεμίσει. Τότε λοιπόν παρατηρείται μια έξαρση των βίαιων περιστατικών, αλλά και καταγράφεται αυξημένος αριθμός εισαγωγών σε ψυχιατρικές κλινικές. Παρόμοια είναι τα συμπεράσματα από τις καταθέσεις του νοσοκομειακού προσωπικού σε κάποιες χώρες, όπως η Βρετανία, όπου βρέθηκε πως τα ατυχήματα αυξάνονται σημαντικά το επίμαχο διάστημα.

Εδώ και αιώνες, θρύλοι μιλούν για την κατάσταση που μπορεί να περιέλθει κάποιος κατά τη διάρκεια της πανσελήνου, γεγονός που αποτυπώνεται τόσο στην ελληνική λέξη σεληνιασμός (επιληψία, δαιμονισμός) όσο και στην αγγλική lunatic (από το luna που σημαίνει φεγγάρι), δηλαδή τρελός.

Όπως επισημαίνει ο ψυχίατρος-ψυχαναλυτής Εμμανουήλ Πολυζόπουλος
''η πιο διαδεδομένη άποψη είναι πως η πανσέληνος προκαλεί όλες αυτές τις αλλοπρόσαλλες συμπεριφορές στον άνθρωπο εξαιτίας της επιρροής που έχει η σελήνη στο νερό. Δεδομένου ότι το ανθρώπινο σώμα αποτελείται από 80% νερό, υποθέτουν πως πιθανότατα η σελήνη διαταράσσει την ισορροπία του σώματός μας!''Και συνεχίζει: ΄΄Κάτι τέτοιο δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά και οι ψυχίατροι υποστηρίζουν πως όλα τα "ακραία" συμβαίνουν γιατί περιμένουμε να συμβούν! Είναι μια πλασματική συσχέτιση της συμπεριφοράς μας και της πανσελήνου, που με απλά λόγια σημαίνει ότι ο εγκέφαλός μας έχει την τάση να ανακαλεί τα περίεργα γεγονότα καλύτερα από ότι τα ασήμαντα. Όταν υπάρχει πανσέληνος και συμβαίνει κάτι περίεργο, συνήθως το παρατηρούμε και το συνδέουμε αμέσως με το φεγγάρι!΄΄

Pholarchos
13-07-15, 09:41
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου heretic ήδη μαζεύω τα στοιχεία για να βγάλω συμπεράσματα
σε βάθος 10-ετίας...

Πιστεύω πως θα είναι πολύ διαφωτιστικά μια βάση για πολλά συμπεράσματα ...

Ευχαριστώ.Αναζήτησε βάθος 3-4 γενεών (από το 1920 πχ) υπάρχουν δεδομένα. Μπορείς να συγκεντρωθείς σε ένα είδος (πλοία πχ) ή ευρύτερα "μετακινήσεις"

AVATARGR-1
13-07-15, 16:59
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε omega2 αυτό που αναφέρεις ήδη έχει αναφερθεί αλλά είναι σχεδόν αδύνατον
διότι χρειάζεται πολύ εργασία...
Επίσης σε μια σχετική μελέτη πρέπει να βάλεις πολλούς παράγοντες ακόμα και
τι φάρμακα παίρνει έαν είχε οικογενειακά προβλήματα οικονομικά κλπ.

Οπότε απλά μια έρευνα απλά για την πύκνωση των δυστυχημάτων που έχω
παρατηρήσει είναι σε άτακτα χρονικά διαστήματα...

Ευχαριστώ.

AVATARGR-1
13-07-15, 17:33
Και πάλι εδώ....

Επί τη ευκαιρία να ανανεώσω τον κατάλογο αεροπορικών δυστυχημάτων που
εξέθεσα...

Το 2015 τον Απρίλιο 10 Ατυχήματα....
Το 2015 τον Μάιο 9 Ατυχήματα...
Το 2015 τον Ιούνιο 13 Ατυχήματα....

Τον Μάιο και τον Ιούνιο απλά υπήρχαν μέρες με 2 ή και 3 δυστυχήματα....
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι περίεργο στα δυστυχήματα....

Ευχαριστώ.

omega2
13-07-15, 17:46
Φιλε Αvatar,απ'οτι καταλαβαινω εχεις αφιερωθει
σε αυτο και πιστευω εχεις μαζεψει αρκετες
πληροφοριες σχετικα με τα δυστηχηματα.

Η ερευνα σου περιοριζεται σε εθνικο η παγκοσμιο
επιπεδο?

επισης,εισαι σιγουρος οτι ειναι ο σωστος ογκος
δυστηχηματων,αν οχι καλο θα ηταν βαση στατιστικων
και πιθανοτητων να εχεις ενα σταντας αριθμο πανω κατω
απο της επισημες πληροφοριες γιατι υπαρχει και πιθανοτητα
καποια δυστηχηματα να μην αναφερθουν.

AVATARGR-1
13-07-15, 19:03
Και πάλι εδώ...

Φίλε omega2 το σχετικό θέμα το άρχισα με κάποιες αναφορές του καλού μου
φίλου CR. επίσης εκτός από τα στοιχεία που βρήκα ο φίλος Bernie Rico Jr
ο οποίος κατέθεσε μια ιστοσελίδα που βρήκα τα στοιχεία όπου και βρήκα κατ' έτος
τα δυστυχήματα από εκεί και είναι σε παγκόσμιο επίπεδο οπότε τα στοιχεία είναι
πολλά....

Την αλήθεια ή όχι των στοιχείων δεν δύναμαι να επιβεβαιώσω αλλά λόγο του
ότι πολλά στοιχεία αναφέρονται τύπος αεροσκάφους βλάβη κλπ...

Βέβαια δεν γνωρίζω εάν εκει περιέχει και τα ιδιωτικά αεροσκάφη εννοώντας
πάντα αυτά που προορίζονται όχι για εμπορικούς σκοπούς μεταφοράς..

Ευχαριστώ.

AVATARGR-1
01-11-15, 11:17
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα καταθέσω κάποια ακόμα στατιστικά του 2015 απο τον Ιούνιο και μετά..

Το 2015 Ιούλιο 13 ατυχήματα...
Το 2015 Αύγουστο 20 ατυχήματα
Το 2015 Σεπτέμβριο 15 ατυχήματα...
Το 2015 Οκτώβριο 17 ατυχήματα...

Δυστυχώς το τελευταίο δυστύχημα στό Σινά σημειωτέον είναι το τρίτο σε πολλά θύματα το 2015...

Μέχρι στιγμής αυτό που διαπιστώνεται είναι μια μικρή άνοδο των ατυχημάτων..
Επίσης υπάρχουν και περιπτώσεις 2-3 ατυχημάτων την ίδια ημερομηνία....

Ευχαριστώ.

Pholarchos
08-12-15, 11:51
Σαν σήμερα αρκετά αεροπορικά συνέβησαν
https://en.wikipedia.org/wiki/December_8 - κι ένα Ελληνικό

AVATARGR-1
04-01-16, 20:17
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μια και έκλεισε η χρονιά κάνω μια παράθεση των ατυχημάτων Νοεμβρίου και
Δεκεμβρίου.....

Το 2015 Νοέμβρης 13 ατυχήματα...

Το 2015 Δεκέμβρης 11 ατυχήματα...

Το ευχάριστο είναι πως έχουμε μια μείωση των ατυχημάτων και δεν υπάρχει
κάτι το αξιοπρόσεκτο σε αυτά......

Ευχαριστώ.

Pholarchos
04-03-16, 13:27
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μια και έκλεισε η χρονιά κάνω μια παράθεση των ατυχημάτων Νοεμβρίου και
Δεκεμβρίου.....

Το 2015 Νοέμβρης 13 ατυχήματα...

Το 2015 Δεκέμβρης 11 ατυχήματα...

Το ευχάριστο είναι πως έχουμε μια μείωση των ατυχημάτων και δεν υπάρχει
κάτι το αξιοπρόσεκτο σε αυτά......

Ευχαριστώ.Σχετικά με συνωστισμό ατυχημάτων https://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_Pacific_Air_Lines_Flight_402#Cluster_of_c rashes_in_Japan

AVATARGR-1
04-03-16, 16:47
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos η ιστοσελίδα που καταθέτης παρουσιάζει τα δυστυχήματα της
Japan Air Lines και της Nippon Airways ένα θλιβερό ρεκόρ που αντί για έλεγχο
το πώς και γιατί έγιναν αυτά προτίμησαν να περικόψουν γραμμές!!!!!!!!!
Κλασσικό παράδειγμα...

Πράγματι η περίοδος αυτή (1966) ήταν θλιβερή για την Ιαπωνία....

Αλλά δεν παύει να είναι μια προσέλκυση δυστυχημάτων....

Ευχαριστώ.

AVATARGR-1
19-04-16, 19:18
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Αρχίζω με το 2016...

2016 Ιανουάριος... 14 ατυχήματα...

2016 Φλεβάρης.... 08 ατυχήματα...

2016 Μάρτης....... 12 ατυχήματα...

Δεν υπάρχει καμιά έξαρση (ευχάριστο αυτό) οπότε κάνω την παρουσίαση χωρίς
κανένα άλλο σχολιασμό...

Ευχαριστώ.

Bernie Rico Jr
20-04-16, 11:25
Στην σελίδα παρακάτω φαίνεται μια λεπτομερής ανάλυση ατυχημάτων/δυστυχημάτων και παρουσιάζονται στοιχεία για τον Απρίλιο μέχρι και χθες 19/04/2016:

https://aviation-safety.net/wikibase/dblist.php?Year=2016&page=8

Στην ίδια σελίδα υπάρχουν και χρήσιμα στατιστικά στοιχεία.

AVATARGR-1
10-03-19, 19:36
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μετά απο αρκετό καιρό συνεχίζω το θέμα αυτό που αφορμή στάθηκαν κάποια
συνεχόμενα δυστυχήματα (μεγάλα μικρά) που έγιναν μέσα σε 3 μήνες στο 2019....

14 Ιανουαρίου 2019 Συντριβή αεροσκάφους Τεχεράνη σοροί επτά
ατόμων ανασύρθηκαν από τα συντρίμμια του Boeing 707, το οποίο κατέπεσε
κοντά στο αεροδρόμιο Φατχ, δυτικά της Τεχεράνης.

17 Ιαν 2019 πτώση αεροπλάνου στο Μεσολόγγι πρόκειται για ένα διθέσιο
αεροπλάνο και δυστυχώς ο χειριστής βρέθηκε νεκρός....

22 Φεβρουαρίου 2019 στο οποίο επέβαιναν ο γεννημένος στην Αργεντινή
επαγγελματίας ποδοσφαιριστής Εμιλιάνο Σάλα και ο πιλότος Ντέιβιντ Ίμποτσον.

8 Μαρτίου 2019 το αεροπλάνο της Atlas Air, ένα Boeing 767 στο Τέξας και τρεις
άνδρες που βρίσκονταν στο αεροσκάφος, δυστυχώς ανασύρθηκαν νεκροί.

10 Μαρτίου 2019 Πτώση αεροπλάνου των Αιθιοπιανών αερογραμμών τύπου
Boeing 737 MAX των Αιθιοπιανών αερογραμμών με νεκρούς οι 149
επιβαίνοντες και οκταμελές πλήρωμα......

Ο λόγος που τα αναφέρω είναι μαι συνεχείς επανάληψη ατυχημάτων με αποκορύφωση
το σημερινό δυστύχημα με τους 149 νεκρούς.....

Εάν κάποιος φίλος έχει κάποια στοιχεία άλλα από τις αρχές του 2019 ας τα καταθέσει....

Ευχαριστώ.