PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυτικός Αποκρυφισμός


BlackWolf
08-11-15, 16:49
Καλησπέρα παιδιά. Έχω να θέσω ένα ερώτημα και παρακαλώ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ 100%. Ο δυτικός Αποκρυφισμός περιέχει εβραικά γρημόρια???

Radical
08-11-15, 17:14
Οταν λες δυτικος αποκρυφισμος εννοεις μαγεια του χαους ,παγανιστικη μαγεια η κατι αλλο?
Δεν θελεις να χρησιμοποιησεις εβραικα γρημορια?
ολα εχουν την ιδια βαση απο τον αμπραμελιν και τον Σολομωντα , οι δαιμονες ειναι οι ιδιοι μπορει απλα να αλλαξουν τα ονοματα.

Ακομα και σε εμφανιση τους στον καθρευτη η στο καπνο μπορει να σου εμφανιστουν οπως αυτοι θελουν. Θα σου ελεγα να μεινεις μακρια γενικα απο οποιοδηποτε γρημοριο, αυτα που θα κερδισεις δεν αξιζουν για αυτα που θα χασεις, φιλικα

BlackWolf
08-11-15, 23:00
Ρωτάω καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους....

Deadite
08-11-15, 23:18
Ναι, περιέχει και είναι τα παρακάτω :

Sefer Raziel HaMalakh https://en.wikipedia.org/wiki/Sefer_Raziel_HaMalakh

Key of Solomon (η γνωστή Σολομωνική) https://en.wikipedia.org/wiki/Key_of_Solomon

Three Books of Occult Philosophy (του Κορνήλιου Αγρίππα) https://en.wikipedia.org/wiki/Three_Books_of_Occult_Philosophy

The Sixth and Seventh Books of Moses https://en.wikipedia.org/wiki/Sixth_and_Seventh_Books_of_Moses

The Book of Abramelin https://en.wikipedia.org/wiki/The_Book_of_Abramelin

Αναφέρω τα links για wikipedia καθαρά για ενημερωτικούς λόγους. Όλα κυκλοφορούν στο ιντερνετ σε PDF. Προσωπικά έχω διαβάσει τη Σολομωνική και το βιβλίο του Αμπράμελιν και θα σε συμβούλευα να μη σπαταλήσεις το χρόνο σου άδικα...δεν αξίζει τον κόπο.

Pholarchos
09-11-15, 09:37
Καλησπέρα παιδιά. Έχω να θέσω ένα ερώτημα και παρακαλώ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ 100%. Ο δυτικός Αποκρυφισμός περιέχει εβραικά γρημόρια???Ασφαλώς. Αφού βάση του δυτικού αποκρυφισμού (μιλάμε για αυτό που εξελίσσεται από τον 15ο αιώνα μέχρι σήμερα) είναι η Καμπάλα.

Deadite
09-11-15, 16:34
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο The Sixth and Seventh Books of Moses βασίστηκε η εξέλιξη του αποκρυφισμού στις Σκανδιναβικές χώρες. Δεν τίθεται θέμα αντισημιτισμού στον αποκρυφισμό. Η σύνδεση με το ναζισμό έγινε πολύ αργότερα και έγινε μάλλον αυθαίρετα με σκοπό να στηριχτεί ο εθνικοσοσιαλισμός που ήταν τότε σε άνοδο. Στην ουσία δανείστηκαν κάποια στοιχεία που τους βόλευαν και τα χρησιμοποίησαν όπως ήθελαν.
Το θέμα παρουσιάζεται αναλυτικά στο βιβλίο The Occult Roots of Nazism: The Ariosophists of Austria and Germany, 1890-1935 του Nicholas Goodrick-Clarke
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Occult_Roots_of_Nazism

Robespierre
10-11-15, 15:25
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά νομίζω πως είναι γνωστό οτι αρκετά μέλη του πυρήνα του NSDAP είχαν στενή σχέση με την οργάνωση της Θούλης (https://en.wikipedia.org/wiki/Thule_Society).
Η πλειοψηφία πάντως των αποκρυφιστών του τέλους του 190ου αιώνα/αρχές του 20ου, είχαν συγγενή ιδεολογία με τα ναζιστικά και φαστικά κόμματα της Ευρώπης. Δες τα γραπτά της Ελενας Μπλαβάτσκι για παράδειγμα, σφίζουν απο παρόμοιες απόψεις. Το να προχωρήσει κάποιος σε έγκλημα ήταν απλά θέμα χρόνου.

Deadite
10-11-15, 18:40
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά νομίζω πως είναι γνωστό οτι αρκετά μέλη του πυρήνα του NSDAP είχαν στενή σχέση με την οργάνωση της Θούλης (https://en.wikipedia.org/wiki/Thule_Society).
Η πλειοψηφία πάντως των αποκρυφιστών του τέλους του 190ου αιώνα/αρχές του 20ου, είχαν συγγενή ιδεολογία με τα ναζιστικά και φαστικά κόμματα της Ευρώπης. Δες τα γραπτά της Ελενας Μπλαβάτσκι για παράδειγμα, σφίζουν απο παρόμοιες απόψεις. Το να προχωρήσει κάποιος σε έγκλημα ήταν απλά θέμα χρόνου.

Έτσι ακριβώς. Πολύ σωστή η παρέμβασή σου γιατί δεν τα διατύπωσα όπως έπρεπε. Συμφωνώ απόλυτα πώς όλες οι αποκρυφιστικές θεωρίες που διατυπώθηκαν από το 1900 και μετά εμπεριέχουν ναζιστικά στοιχεία. Ακόμα και τα πρώτα έργα του Lovecraft, (από τους αγαπημένους μου συγγραφείς), έχουν αναφορές στην "καθαρότητα της φυλής". Ευτυχώς αργότερα ο Lovecraft αποκήρυξε επίσημα τη ναζιστική ιδεολογία.

Όμως, αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι ναζιστές κατασκεύασαν μια ιδεολογία που προήλθε από καθαρά εβραϊκές πηγές, είτε τους αρέσει είτε όχι, κάποια από τα στοιχεία που χρησιμοποίησαν είναι εβραϊκά. Γενικά σε καμιά θεωρία δεν υπάρχει παρθενογέννεση, όλοι από κάπου παίρνουν στοιχεία στα οποία πατάνε για να φτιάξουν κάτι καινούργιο.

Όπως λέει κι ο Pholarchos Αφού βάση του δυτικού αποκρυφισμού (μιλάμε για αυτό που εξελίσσεται από τον 15ο αιώνα μέχρι σήμερα) είναι η Καμπάλα.

Robespierre
10-11-15, 19:56
Μα και οι ίδιοι οι Εβραίοι είναι ρατσιστές, τόσο στις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, όσο και στην όλη τους συμπεριφορά, σαν κράτος. Απο την μία δηλώνουν -μέσω της βίβλου- οτι είναι ο περιούσιος λαός του Θεού, απο την άλλη, από την ίδρυση του κράτους του Ισραήλ, κάνουν συστηματικά εθνοκαθάρσεις. Πέστε μου σε ποιανού άλλου λαού τα θρησκευτικά κείμενα γράφονται τόσο ανόητα πράγματα; Οι περισσότερες κυβερνήσεις που είχαν απο την ίδρυση του Ισραήλ είναι πρακτικά εθνοσοσιαλισμός, κάτι σαν την Βαϊμάρη δηλαδή, προσαρμοσμένες στα μέτρα της Μέσης Ανατολής. Και μετά σου λένε γιατί έχουν ξεσηκώσει τόσο μένος ενεντίων τους. Προσοχή δεν δικαιολογώ το ολοκαύτωμα που προκάλεσαν οι Ναζί. Απλά παρατηρώ, οτι και οι ίδιοι κατέλληξαν σαν τους διώκτες τους.

Deadite
10-11-15, 21:49
Μα και οι ίδιοι οι Εβραίοι είναι ρατσιστές, τόσο στις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις, όσο και στην όλη τους συμπεριφορά, σαν κράτος. Απο την μία δηλώνουν -μέσω της βίβλου- οτι είναι ο περιούσιος λαός του Θεού, απο την άλλη, από την ίδρυση του κράτους του Ισραήλ, κάνουν συστηματικά εθνοκαθάρσεις. Πέστε μου σε ποιανού άλλου λαού τα θρησκευτικά κείμενα γράφονται τόσο ανόητα πράγματα; Οι περισσότερες κυβερνήσεις που είχαν απο την ίδρυση του Ισραήλ είναι πρακτικά εθνοσοσιαλισμός, κάτι σαν την Βαϊμάρη δηλαδή, προσαρμοσμένες στα μέτρα της Μέσης Ανατολής. Και μετά σου λένε γιατί έχουν ξεσηκώσει τόσο μένος ενεντίων τους. Προσοχή δεν δικαιολογώ το ολοκαύτωμα που προκάλεσαν οι Ναζί. Απλά παρατηρώ, οτι και οι ίδιοι κατέλληξαν σαν τους διώκτες τους.

Τόσο ο Σιωνισμός, όσο και ο Ναζισμός αποτελούν ρατσιστικές ιδεολογίες, νομίζω όμως ότι θα πρέπει να διαχωρίζουμε τους Σιωνιστές από τον Εβραϊκό λαό, όπως επίσης και τους Ναζί από το Γερμανικό λαό.

Ο κάθε λαός ακολουθεί την πορεία που του χαράζουν οι εκάστοτε ηγέτες του χωρίς να αμφισβητεί την εξουσία και για μένα εκεί είναι το πρόβλημα. Κανένας λαός δεν είναι καλός ή κακός, αυτό διαμορφώνεται στην πορεία, ανάλογα με τη γραμμή που δίνεται. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις για το πείραμα του Milgram http://www.e-psychology.gr/diafora-themata-psychologias/105-psychpedia/diasima-peiramata-psychologias/730-milgram-experiment.html

Σταματάω εδώ γιατί μάλλον βγήκαμε εκτός θέματος :)

Robespierre
10-11-15, 23:40
Ναι ΟΚ, αυτό το θέμα παίρνει περίεργες προεκτάσεις. Το θέμα με τον αποκρυφισμό γενικά πάσχει στο σημείο όπου ένας ασήμαντος τύπος, μια ωραία ημέρα, αναγορεύεται "δάσκαλος" και αρχίζει να μεταδίδει "διδασκαλίες" σε μαθητές. Υποψήφια θύματα δηλαδή. Στις μέρες μας, με την πληροφόρηση που υπάρχει, είναι πολύ εύκολο να βρείς τις πηγές του ή να ανακαλύψεις τις ρίζες του. Ολοι ανακυκλώνουν αναγνώσματα ή διδακαλίες άλλων, ομοίων τους. Μέχρι τα 80s περίπου, οι άνθρωποι αυτοί αλλώνιζαν και αρκετοί το κάνουν ακόμα. Δεν πιστεύω οτι έχει σχέση ο Εβραϊκός μυστικισμός τόσο, όσο η λεγόμενη "εξωτική" διδασκαλία και μυστική παράδοση. Αν κάτι φαίνεται τέτοιο, τότε θα περιέχει αλήθειες, γιατι οι αλήθειες δεν γίνεται να βρίσκονται μπροστά στα μάτια μας. Αρα, όποιος τα ξεφουρνίζει είναι σωτήρας. Κάπως έτσι λειτουργούσε το πράγμα παλιά.

AVATARGR-1
11-11-15, 13:50
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε BlackWolf ωραίο το θέμα σου αλλά αρχίζει να αλλάζει δρόμο...
Εθνικοσοσιαλισμό Εβραίους κλπ.....

Μια αρχή για την Μαγεία που μάλλον μας ξεφεύγει....

Η Μαγεία, διαχρονικό είναι ένα αναπόσπαστο μέρος της πολιτισμικής ιστορίας
τού ανθρώπινου γένους, από τη γέννησή της έως σήμερα.....
Η Μαγεία μέσα στα πλαίσια του πολιτισμού κάθε περιοχής "χρωματίστηκε" με
τα με τα ήθη έθιμα ,γνωρίσματά του και εξελίχθηκε σύμφωνα με τις ιστορικές
κοινωνιολογικές, ανθρωπολογικές και θρησκευτικές παραμέτρους και την διαμόρφωσαν.

Δυτική Μαγεία υπήρχε καθώς και στην Αρχαία Ελλάδα.....
Εάν διαβάσει κάποιος προσεκτικά Την Οδύσσεια αλλά και Ιλιάδα θα διαπιστώσει
διάφορες τεχνικές Μαγείας.

Για κάθε ενδιαφερόμενο μελετητή υπάρχει το Βιβλίο..
Η ΜΑΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ
Αφροδίτη Α. Αβαγιανού (έκδ. Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών)
Υπάρχουν και άλλα βιβλία που αυτήν την στιγμη δεν τα θυμάμαι...

Επίσης ο Παγανισμός (Παλαιά θρησκεία) αλλά και όλοι οι τύποι μαγείας όπως
των Ρουνών.....
Με αυτό θέλω να διαπιστώσετε πως ΥΠΉΡΧΕ ΔΥΤΙΚΉ ΜΑΓΕΊΑ...

Αναφέρθηκε πως η ΚΑΜΠΑΛΑ είναι εβραϊκή....
Είναι αναληθέστατο αυτό.........
Η ΚΑΜΠΑΛΑ υπήρχε στην Μεσοποταμία και την έφερε ο Αβραάμ όταν έφυγε
απο το μέρος που έμενε από την πόλη ΟΥΡ.

Απλά έγινε γνωστή από τον Αβραάμ....

Καλό θα είναι να διαβάσει ο αναγνώστης τις 4 ΤΑΛΜΟΥΔΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ του
Εμανουέλ Λαβινάς "ήταν ένας απο τους μεγαλύτερους μελετητές της Καμπάλας"
όπου και παρουσιάζει στοιχεία περί Σεφιρώθ και ομοιότητας ουρανίων σφαιρών του Πυθαγόρα...

Υπάρχουν και Θαυμάσια βιβλία του ΔΑΚΟΓΛΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ και τα Βιβλία του
Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΙΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ (4 ΤΟΜΟΙ)
Σε αυτα τα βιβλία θα διαπιστώσετε πολλά.....

Τώρα περί Ναζιστών και διάφορα άλλα όπως η Αδελφότητα της Θούλης πράγματι
οι Ναζιστές είχαν μια αδυναμία στις Μυστικές τέχνες αλλά και με τους Βουδιστές κλπ....

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπήρχε δυτική Μαγεία....

Και πάλι εδώ θα είμαστε...

Το θέμα είναι πολύ καλό και θα πρέπει να το κρατήσουμε όλοι μας σε πολυ καλό επίπεδο...

Ευχαριστώ.

Pholarchos
12-02-16, 16:42
...
Αναφέρθηκε πως η ΚΑΜΠΑΛΑ είναι εβραϊκή....
Είναι αναληθέστατο αυτό.........
Η ΚΑΜΠΑΛΑ υπήρχε στην Μεσοποταμία και την έφερε ο Αβραάμ όταν έφυγε
απο το μέρος που έμενε από την πόλη ΟΥΡ.

Απλά έγινε γνωστή από τον Αβραάμ....

....Η Καμπαλα έχει όντως εβραϊκή προέλευση αφού είναι εξέλιξη του μυστικισμού της Παλαιάς Διαθήκης (με αρκετές δόσεις Νεοπλατωνισμού΄, Γνωστικισμού και Ερμητισμού)

Χρονολογικά εμφανίζεται σε εβραϊκές κοινότητες κατά τον 13ο αιώνα (δηλαδή πάνω από 3000 χρόνια μετά τον Αβραάμ) κι έτσι οι φήμες για Αβραάμ και Μεσοποταμία είναι, αναγκάζομαι να πω, ανόητες, έτσι διατυπωμένες.
Πουθενά και καμιά αρχαία πηγή πριν το 1200 μΧ δεν αναφέρει την Καμπάλα.
Ασφαλώς κάποια στοιχεία έχουν Βαβυλωνιακή-Χαλδαϊκή προέλευση αλλά αυτά είναι στοιχεία που ενσωμάτωσε ο Ιουδαϊκός Μυστικισμός κατά την εξορία και την έπειτα Ελληνιστική- & Ελληνορωμαϊκή εποχή και δεν προέρχονται από τον Αβραάμ.
Κάποια στοιχεία της προερχόμενα από τον καθαρό Ιουδαϊκό (Βιβλικό) Μυστικισμό των Προφητών της Παλαιάς Διαθήκης (Χεκχαλοτ, Μερκάβα, Hitbotedut) θα έχουν ίσως κάποια σύνδεση με τον Αβραάμ, αλλά όχι με τη Βαβυλώνα.

AVATARGR-1
17-02-16, 20:13
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos κάνεις λάθος σχετικα με την ΚΑΜΠΑΛΑ.....

Ας δώσω κάποια στοιχεία...
Η Καμπαλά ή Καμπάλα κυριολεκτικά παραλαβή και παράδοση ή απο το στόμα ατο αυτί....
Η Καμπάλα έχει ρίζες στην Τορά της Εβραϊκής Βίβλου και στο Ταλμούδ και
περιλαμβάνει στοιχεία προφορικών παραδόσεων πολλών αιώνων....
Ο ιστορικός Christian D. Ginsburg όπου και αναφέρει....
"Η Καμπάλα είναι απόρροια των Πυθαγόρειων, των Γνωστικών και των
Νεοπλατωνικών" αλλά η Helena P. Blavatsky αναφέρει πως προέρχεται η βάση
της και απο τους αρχαία εσωτερική Χαλδαϊκή παράδοση....
Σε ομιλία πρίν απο χρόνια 2005 σε ομιλία που έγινε στην Αθήνα απο τον
Εμανουέλ Λαβινάς ανέφερε πως έχουν πάρει και στοιχεία απο τους Πυθαγορείους
καθώς και και απο ανατολικές παραδώσεις.....
Ο Εμανουέλ Λαβινάς θεωρείται απο τους καλύτερους διδασκάλους της Καμπαλά
και έχει διδάξει στα περισσότερα "Φροντιστήρια" σε συναγωγές σε όλο τον κόσμο....
Έχει γράψει ένα καλό βιβλίο κατά την αποψή μου ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΤΑΛΜΟΥΔΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ....
Θα πρέπει να αναφέρω πως σχεδόν όλοι οι μελετητές συνδέουν άμεσα την
Καμπάλα με το Ζοχάρ, το Σεφέρ Γετζιρά και διάφορα σχετικά βιβλία του
Εβραικής Θρησκείας...
Αρκετοί δε αναφέρουν (οι ορθόδοξοι) ότι προέρχεται από τους βιβλικούς
πατριάρχες, τον Αβραάμ ή ακόμα τον Σηθ άλλοι πάλι από την Χαλδαία...

Γενικά τα στοιχεία είναι μπερδεμένα και δεν μπορεί κανένας με σιγουριά να
απαντήσει..
Αλλά ότι είναι παλαιά η ΚΑΜΠΑΛΆ δεν υπάρχει αμφιβολία....

Ευχαριστώ.

Pholarchos
18-02-16, 12:41
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos κάνεις λάθος σχετικα με την ΚΑΜΠΑΛΑ.....

Ας δώσω κάποια στοιχεία...
Η Καμπαλά ή Καμπάλα κυριολεκτικά παραλαβή και παράδοση ή απο το στόμα ατο αυτί....
Η Καμπάλα έχει ρίζες στην Τορά της Εβραϊκής Βίβλου και στο Ταλμούδ και
περιλαμβάνει στοιχεία προφορικών παραδόσεων πολλών αιώνων....
.

Μίσό λεπτό, άλλο ρίζες (που έχει όπως λες) κι άλλο το ίδιο το ρεύμα που με τίποτα δεν μπορεί να δειχτεί ότι είναι παλαιότερο του 12ου αιώνα

Για να κάνουμε μια αναλογία δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι ο Προτεσταντισμός (πχ) υπήρχε στη... μεσοποταμία μόνο και μόνο επειδή έχει ρίζες (φυσικά στον Αβραάμ!) ο Προτεσταντισμός παρουσιάστηκε τον 15ο αιώνα κι άς έχει βαθύτερες ρίζες. Όμοια και η Καμπαλα. Άλλο οι ρίζες κι άλλο το πότε παρουσιάστηκε και άρχισε να "υπάρχει". Πριν το 1200 δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι υπήρχε.

AVATARGR-1
18-02-16, 17:09
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos κάθε μιά παράδοση και ένα σύστημα όπως της Καμπαλά ή Καμπάλα
ξεκίνησε απο πολύ παλιά και προφορικά και όχι γραπτά καθώς και η ονομασία της
σημαίνει κυριολεκτικά παραλαβή και παράδοση ή απο το στόμα ατο αυτί...
Τώρα η Καμπαλά έχει ρίζες απο Τορά της Εβραϊκής Βίβλου και στο Ταλμούδ και
περιλαμβάνει στοιχεία προφορικών παραδόσεων πολλών αιώνων...
Επίσης αναφέρω και κυρίως Ζοχάρ, το Σεφέρ Γετζιρά και αυτά πολλύ παλιά
βιβλία..
Το Σεφέρ Γετζιρά (βιβλίο της λαμπρότητας) ένα βασικό βιβλίο της Καμπάλα όπου
και αναλύει τα βήματα κατανόησης της Καμπάλα κλπ.
Σχεδόν όλα τα βιβλία που αναφέρω γράφτηκαν πολύ μετά και (όλα ήταν προφορική παράδοση)
για να τοποθετηθούν μέσα οι νόμοι και τα πιστεύω σαν βάση της Εβραϊκής
Θρησκείας ως γραπτά πλέων....

Σίγουρα η Καμπάλα μετεξελίχθηκε για να εξυπηρετήσει την Εβραϊκή θρησκεία
και δεν παρέμεινε στην αρχική μορφή όπως ήταν από την Χαλδαία και διαμορφώθηκε...
Μέσα στις πολλές διαμορφώσεις που είχε μετέπειτα στούς χριστιανικούς χρόνους
δημιουργήθηκε και η Χριστιανική Καμπάλα...

Ευχαριστώ.

AVATARGR-1
18-02-16, 17:31
Καί πάλι εδώ...

Βέβαια η Καμπάλα στο σημερινό στάτους της Εβραϊκής Θρησκείας αλλά και ποιό
παλιά δεν "κόλλησε" με την Εβραϊκή Θρησκεία και μάλλον πρέπει να τους
χάλαγε κάποια πράγματα.....

Για αυτό και οι Εβραίοι που ασχολούνται με την Καμπάλα θεωρούνται "κάπως"
περιθωριακοί.....

Ευχαριστώ.

Pholarchos
18-02-16, 19:49
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos κάθε μιά παράδοση και ένα σύστημα όπως της Καμπαλά ή Καμπάλα
ξεκίνησε απο πολύ παλιά και προφορικά και όχι γραπτά καθώς και η ονομασία της
σημαίνει κυριολεκτικά παραλαβή και παράδοση ή απο το στόμα ατο αυτί...
....Όπως καταλαβαίνεις "προφορική" παράδοση μπορεί να ισχυριστεί τα πάντα αφού "τα γραπτά μένουν"
Από τα γραπτά πάντως προκύπτει νεοπλατωνισμός, γνωστικές τάσεις κτλ με δυό λόγια μπορεί να παρακολουθήσει κανείς την εξέλιξη της παράδοσης να δει από που πήρε στοιχεία και πως και γενικά μπορεί κανείς να βεβαιωθεί ότι η Καμπάλα είναι μια εξέλιξη των "παραδόσεων" των Ιουδαίων με πολλούς δανεισμούς κι έτσι η θέση ότι η Καμπάλα όπως εμφανίστηκε τον 12ο αιω και ως σήμερα σίγουρα δεν έχει μεσοποταμιακή προέλευση.

AVATARGR-1
18-02-16, 20:16
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos νομίζω πως η αρχική τοποθέτησή μου ήταν να αναλύσω την λέξη
Καμπάλα όπου και αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα μου....
" Καμπαλά ή Καμπάλα ξεκίνησε απο πολύ παλιά και προφορικά και όχι γραπτά
καθώς και η ονομασία της σημαίνει κυριολεκτικά παραλαβή και παράδοση ή απο
το στόμα ατο αυτί..."

Αυτό είναι ξεκάθαρο γραπτά δεν υπάρχουν....
Εγώ έδωσα τα στοιχεία από εκεί και πέρα εάν νομίζεις το αντίθετο δικαίωμα σου..

Ευχαριστώ.

Pholarchos
19-02-16, 04:54
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos νομίζω πως η αρχική τοποθέτησή μου ήταν να αναλύσω την λέξη
Καμπάλα όπου και αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα μου....
" Καμπαλά ή Καμπάλα ξεκίνησε απο πολύ παλιά και προφορικά και όχι γραπτά
καθώς και η ονομασία της σημαίνει κυριολεκτικά παραλαβή και παράδοση ή απο
το στόμα ατο αυτί..."

Αυτό είναι ξεκάθαρο γραπτά δεν υπάρχουν....
Εγώ έδωσα τα στοιχεία από εκεί και πέρα εάν νομίζεις το αντίθετο δικαίωμα σου..

Ευχαριστώ.Δεν είναι "στοιχείο" το να ισχυρίζεται κάποιος κάτι απίθανο με 'επιχείρημα' ότι αφού είναι προφορικό στοιχεία δεν υπάρχουν. Γιατί υπάρχουν στοιχεία μέσα στη διδασκαλία. Κι αν μια διδασκαλία πχ περιέχει Νεοπλατωνικές διδασκαλίες που μόνο τον 4ο αιώνα προέκυψαν και ήταν άγνωστες στη Μεσοποταμία του Αβραάμ τότε εύκολα διαπιστώνουμε ότι αποκλείεται να είναι η Καμπάλα (όπως την ξέρουμε με τα νεοπλατωνικά στοιχεία) παρόμοια με Μεσοποταμιακές παραδόσεις.

AVATARGR-1
19-02-16, 15:11
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos αναφέρω πως γραπτά δεν υπάρχουν εννοώντας πάντα τα
αρχικά στοιχεία.....
Ένα παλιό σύστημα Φιλοσοφίας/Αστρολογίας/Μαγείας και διαφόρων άλλων
σίγουρα αρχίζει να εμπλουτίζεται με διάφορα πρόσθετα στοιχεία κατα τους
Αιώνες.....
Και πρόσθετα στοιχεία είναι οι Πυθαγόρειοι Νεοπλατωνικοί και όλα τα άλλα
στοιχεία όπως οι Κάρτες Ταρό Αστρολογία και τα χρώματα που έχουν ενσωματωθεί...
Όπως κάποιοι το πείραν και έκαναν την Χριστιανική Καμπαλά δεν σημαίνει
πως άρχισε μετά Χριστό το σύστημα αυτό?????

Ποιό είναι το πρόβλημα λοιπόν ;;;;;

Ευχαριστώ.

Pholarchos
20-02-16, 12:42
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos αναφέρω πως γραπτά δεν υπάρχουν εννοώντας πάντα τα
αρχικά στοιχεία.....
Ένα παλιό σύστημα Φιλοσοφίας/Αστρολογίας/Μαγείας και διαφόρων άλλων
σίγουρα αρχίζει να εμπλουτίζεται με διάφορα πρόσθετα στοιχεία κατα τους
Αιώνες.....
Και πρόσθετα στοιχεία είναι οι Πυθαγόρειοι Νεοπλατωνικοί και όλα τα άλλα
στοιχεία όπως οι Κάρτες Ταρό Αστρολογία και τα χρώματα που έχουν ενσωματωθεί...
Όπως κάποιοι το πείραν και έκαναν την Χριστιανική Καμπαλά δεν σημαίνει
πως άρχισε μετά Χριστό το σύστημα αυτό?????

Ποιό είναι το πρόβλημα λοιπόν ;;;;;

Ευχαριστώ.
To πρόβλημα είναι ότι όταν δεν υπάρχουν γραπτά τότε οι αναζητώντες κορόιδα μπορούν να ισχυριστούν όχι τους κατέβει και οι απρόσεκτοι τους πιστεύουν και πιάνονται κορόιοδα.

Αν δεν υπάρχουν γραφτά επινοεί κανείς μεσοποταμίες και βαβυλώνες και ατλαντίδες και οι εύκολα εντυπωσιαζόμενοι (γιατί ο στόχος είναι ο εντυπωσιαμός) το καταπίνουν. Ενώ η προσεκτική εξέταση δείχνει ότι δεν είναι έτσι, άρα οι ισχυρισμοί είναι ψευδείς. Αν δεν βλέπεις πρόβλημα στο ψέμα, τι να πω;

AVATARGR-1
22-02-16, 18:44
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos εξακολουθείς να επιμένεις σε κάτι λανθασμένο....
Προφορικός λόγος μετά γραπτός λόγος (μια σειρά αναμφισβήτητη) και κατά
την διάρκειά των αιώνων σίγουρα μέσα σε τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα
έχουν ενσωματώσει πολλά σου αρέσει δεν σου αρέσει είναι μια πραγματικότητα..

Τώρα να αναφέρεις περί Μεσοποταμίας , Ατλαντίδες και ψευδείς ισχυρισμούς
δικαίωμα σου αλλά εάν διάβασες περί ΚΑΜΠΆΛΑ δεν θα τα έλεγες αυτά δυστυχώς.

Οί φίλοι που παρακολουθούν το θέμα και ενδιαφέρονται θα τους πρότεινα κάποια βιβλία να διαβάσουν όπως ...
Για αρχή καλό θα είναι να πάρει κάποιος
Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΙΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΔΑΚΟΓΛΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ...
Είναι ένα θαυμάσιο βιβλίο μια πρώτη αρχή για τις Ουράνιες σφαίρες (ΣεφιρόΘ).

Η Καββάλα και τα σύμβολά της του Israel Regardie για Αρχή....
Η μυστική Καββάλα της Dion Fortune
Το βιβλίο της λαμπρότητας του Eliphas Levi (Αυτό στο τέλος)..
Βέβαια υπάρχουν βιβλία αρκετά τα οποία κάποιος θα πρέπει κάποιος να τα
διαλέξει ο ίδιος εάν ενδιαφέρεται πραγματικά...
Επίσης υπάρχουν βιβλία για κάθε ένα Σεφιρώθ ξεχωριστά...

Συνιστώ προσοχή σχετικά με αυτά τα βιβλία υπάρχουν πολλές ανακρίβειες
από "ειδικούς"....

Ευχαριστώ.

AVATARGR-1
22-02-16, 19:01
Και πάλι εδώ...

Καλό θα ήταν να κάνω μια γενική αναφορά σχετικά με το Δένδρο της Ζωής..

Η Καμπάλα είναι ένα από τα κυριότερα και πιο πλήρη εσωτεριστικά συστήματα
Γνώσης στην Δύση τις τελευταίες χιλιετηρίδες.
Δύο κύριες απόψεις συναντούμε ως προς την πατρότητα και τις αρχές γέννησης
της..
Η μία άποψη υποστηρίζει ότι η Καββάλα είναι ο Ιουδαϊκός εσωτερισμός που δίνει
τα κλειδιά για να ερμηνεύσουμε την Βίβλο.
Η άλλη άποψη ισχυρίζεται ότι η Καββάλα είναι ένα σύστημα πολλών χιλιάδων
χρόνων το οποίο τελευταίες χιλιετίες γι’ αυτό και η πατρότητά του δεν ανήκει
στους Ιουδαίους αλλά την οικειοποιήθηκαν.

Η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, τάσσεται υπέρ της δεύτερης άποψης καθώς και οι Καμπαλιστές μη Ιουδαίοι...
Η Καμπάλα, σύμφωνα με τους τελευταίους, είναι ένα παραδοσιακό σύστημα
σοφίας που σκοπό έχει την, σε έκταση, διερεύνηση των τεραστίων προβλημάτων
της αρχής και της φύσης της Ζωής και της Εξέλιξης του ανθρώπου και του σύμπαντος.
Ο Ισραέλ Ρεγκάρντιε, του Άλιστερ Κρόουλι, της Ντιόν Φόρτσιουν, του Γ.Γιν Γουέστκοτ κ.α.
Βρήκαν στοιχεία όπου και να συγκεράσουν την Καββάλα με την Πλατωνική και
Πυθαγόρεια σκέψη, καθώς και με τον Ινδικό μυστικισμό και άλλα συστήματα
αλλά και Θρησκείες τα οποία πιστεύουν πως υπάρχουμε μέσα στο δένδρο καθώς
η πρωτόλεια αρχή είναι "ΑΠΟ ΣΤΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΊ" προφορική παράδοση..

Ευχαριστώ.

Pholarchos
23-02-16, 13:38
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos εξακολουθείς να επιμένεις σε κάτι λανθασμένο....
....Όχι. Εξακολουθώ να λέω ότι δεν μπορείς να το λες "λανθασμένο" όταν το "σωστό" που προβάλεις κρύβεται πίσω από την δικαιολογία "ήταν προφορική παράδοση να γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις!"
1ον Δεν μιλάμε για προφορική παράδοση από το 1200 και μετά. Υπάρχουν γραφτά. Πως και ξαφνικά μια προφορική παράδοση άρχισε να είναι γραπτή - εδώ και 800 χρόνια;
2ον αφού εδώ και 800 χρόνια είναι γραπτή, γιατί επιμένεις να την λές προφορική;
3ον Πως ξέρουμε ότι η προσφορική παράδοση που υπήρχε πριν 2000 χρόνια (πχ) ήταν η ίδια μέχρι το 1199 όταν ξαφνικά έγινε γραπτή.

Εκείνο που λέω είναι να μείνουμε στα γεγονότα.
Δεν είναι λοιπόν γεγονός ότι η Καμπάλα πχ δεν είναι ιουδαϊκή. Επειδή εδώ και 100-200 χρόνια υπάρχουν μη-ιουδαίοι Καμπαλιστές δεν αλλάζει η προέλευση.

AVATARGR-1
23-02-16, 23:00
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos τα βιβλία της Καμπάλα αλά και αυτά που συνθέτουν την ΚΑΜΠΆΛΑ
όπως το ΤΑΛΜΟΎΔ που μετά την καταστροφή του Ναού το 70 μ.Χ., οι ραββίνοι
της Παλαιστίνης συγκέντρωσαν κάποιες προφορικές διδασκαλίες σε ένα πρώτο
κείμενο.
Καθώς όμως αύξανε ο διωγμός των Ιουδαίων της Παλαιστίνης, που συνοδευόταν
από άνοδο του χριστιανισμού σε πολιτική δύναμη, το κέντρο της Ταλμουδικής
ανάπτυξης μετακινήθηκε στη Βαβυλώνα, που βρισκόταν σε ασφάλεια έξω από τα
όρια της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.
Βέβαια η μετακίνηση περί ασφαλείας ήταν προσχηματικός γιατί τα στοιχεία οι
δάσκαλοι (απο το στόμα στο αφτί) ήταν εκεί....
Βέβαια διόλου απίθανο να υπήρχαν και γραπτά στοιχεία στην ΠΗΓΉ...
Και αυτό δύναται να στηριχθεί στο ότι το Ταλμούδ της Ιερουσαλήμ ή
Παλαιστινιακό, είναι μικρότερο σε έκταση από το Ταλμούδ της Βαβυλώνος και
θεωρείται υποδεέστερο του.
Είναι γραμμένο στα αραμαϊκά και δίνει χρήσιμες πληροφορίες για τη ζωή των
Εβραίων της Παλαιστίνης τους πρώτους πέντε μετά Χριστόν αιώνες.
Ολοκληρώθηκε περίπου το 500 μ.Χ.
Τώρα το να αναφέρεις στοιχεία από διάφορα βιβλία προπαγάνδας του τύπου
ΞΕΣΚΕΠΑΣΜΑ TOY ΤΑΛΜΟΥΔ που αναφέρουν πως το είδαν για πρώτη φορά
το 1892 και άλλες σχετικές ανακρίβειες δεν έχω να πώ τίποτα....
Το ίδιο ισχύει και για πολλά σχετικά βιβλία όπως η Τορά(πεντάτευχος).....
Τορά που σημαίνει «Νόμος», αναφέρονται στα πέντε πρώτα βιβλία της
Εβραϊκής Βίβλου ή αλλιώς Τανάκ και της χριστιανικής Παλαιάς Διαθήκης που
περιέχεται στην Αγία Γραφή.
Για πρακτικούς λόγους το έργο χωρίστηκε, πιθανότατα κατά τον 4ο αιώνα
π.Χ., σε πέντε σχεδόν ισομεγέθη βιβλία και έτσι προέκυψε η «Πεντάτευχος».

Από την αρχαιότητα ήταν αποδεκτό ότι συγγραφέας των πέντε βιβλίων
υπήρξε ο Μωυσής, αν και ειδικά η Γένεση φαίνεται να αποτελεί σε μεγάλο
βαθμό συρραφή του υλικού που είχε ο Μωυσής στη διάθεσή του από τους
προγόνους του. Τα αυτόγραφα κείμενα του Μωυσή, που ανάγονται στον
καιρό της εξόδου των Ισραηλιτών από την Αίγυπτο, φαίνεται να διατηρήθηκαν
τουλάχιστον μέχρι την εποχή του βασιλιά Ιωσία στις αρχές του 7ου αιώνα π.Χ..

Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο γιαιτ θα υπάρχουν και πολλά άλλα θέματα γιατί
Επίσης ενισχύεται η άποψη πως γράφτηκαν η ξεκίνησαν απο την ΜΕΣΟΠΟΤΆΜΙΑ
διότι μέχρι και το Μέχρι και το 100 π.Χ. οι αγρότες γύρω από την
Ιερουσαλήμ ασκούσαν πολυθεϊστικές τελετές γονιμότητας.
Ακόμη και στην Ιερουσαλήμ η πορνεία άνθιζε στο ναό. Η εβραϊκή απαγόρευση
απεικονίσεων του Θεού είναι επίσης πολύ νεότερες από τις αξιώσεις της Αγίας
Γραφής.
Στην Ουγκαρίτ πχ, 400 χλμ. από την Ιερουσαλήμ, ανασκάφηκε ένα μικρό
ειδώλιο από πηλό. Το ειδώλιο δείχνει έναν γενειοφόρο άνδρα που απεικονίζει
τον « Ελ »( =Θεό), το σοφό και Ουράνιο Πατέρα, – ήταν μια πρώιμη έκδοση
του Ιεχωβά. Αλλές ανασκαφές δείχνουν ότι οι Εβραίοι είχαν βωμούς από
ασβεστόλιθο όπου τιμούσαν τους προγόνους τους και έκαναν προσφορές σε
πολλές φυσικές θεότητες – πολυθεϊσμός.
Οι Θεότητες της βροχής είναι πάντα δημοφιλείς όπως είναι φυσικό σε
περιοχές της ερήμου, και ο Θεός της βροχής ο Βάαλ (= Ομηρικός Βήλος)
λατρευόταν με διάφορες εκδοχές, – μια από τις οποίες ήταν αυτή του Ιεχωβά
(=Γιαχβέ).
Επομένως συμπερασματικά όχι μόνο απο το πότε γράφτηκαν αλλά και ο μονοθεισμός
ήλθε πολύ αργότερα (πραγματώθηκε στο Ισραήλ ) η Καμπάλα που αναφέρεται
στο Μονοθεισμός προήλθε απο την Πηγή που ήταν η περιοχή της Μεσοποταμίας...

Τα στοιχεία για χρώματα Ταρώ και πλανήτες που πιθανώς ενσωματώθηκαν
ποιό μετά θα καταθέσω στοιχεία αλλά με τα σχήματα του δένδρου....

Ευχαριστώ.

cHrIsToS8
24-02-16, 10:00
Προπαγάνδα για την προέλευση της Καμπάλα από κάποιον με Ινδουιστικό nickname....
Μόνο έγω νιώθω μπερδεμένος;;

Pholarchos
24-02-16, 14:28
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos τα βιβλία της Καμπάλα αλά και αυτά που συνθέτουν την ΚΑΜΠΆΛΑ
όπως το ΤΑΛΜΟΎΔ που μετά την καταστροφή του Ναού το 70 μ.Χ., οι ραββίνοι
της Παλαιστίνης συγκέντρωσαν κάποιες προφορικές διδασκαλίες σε ένα πρώτο
κείμενο.
.....Η ανάλυση που κάνεις δεν έχει καμιά ιστορικότητα. Το Ταλμούδ ήταν εκείνο που "οι ραββίνοι
της Παλαιστίνης συγκέντρωσαν κάποιες προφορικές διδασκαλίες σε ένα πρώτο
κείμενο." Καμπάλα δεν υπήρχε ως το 1200 (αν και στοιχεία που μετέπειτα θα ενσωματώνονταν ως Καμπάλα υπήρχαν - σκόρπια όμως -

AVATARGR-1
26-02-16, 16:21
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos επιμένεις συνέχεια δικαίωμα σου...

Η Καμπάλα είναι πηγή για το ΤΑΛΜΟΎΔ την ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟ και τα σχετικά βιβλία...
Είναι η πρωτόλειος πηγή..
Για αυτό (το επαναλαμβάνω και πάλι )...
Καθώς όμως αύξανε ο διωγμός των Ιουδαίων της Παλαιστίνης, που συνοδευόταν
από άνοδο του χριστιανισμού σε πολιτική δύναμη, το κέντρο της Ταλμουδικής
ανάπτυξης μετακινήθηκε στη Βαβυλώνα, που βρισκόταν σε ασφάλεια έξω από
τα όρια της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.
Αλλά στην ουσία ΠΗΓΑΝ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ....
Τώρα επαναλαμβάνεις αυτα που ήδη κατέθεσα διότι το ΤΑΛΜΟΥΔ της Παλαιστίνης
Θεωρείται ελλιπέστατο για αυτό και πήγαν στην Βαβυλώνα...
Γιά αυτό το Βιβλίο με στοιχεία απο την Βαβυλώνα θεωρείτε και πλήρες....

Σταματώ με αυτό το θέμα και καταθέτω στοιχεία για τα χρώματα που υπάρχουν στο Δένδρο της Καμπάλα ..
http://i1371.photobucket.com/albums/ag309/AVATARGR/CAMP001_zpsucrudsia.jpg (http://s1371.photobucket.com/user/AVATARGR/media/CAMP001_zpsucrudsia.jpg.html)

Τώρα το δένδρο με τις κάρτες Ταρό...
http://i1371.photobucket.com/albums/ag309/AVATARGR/CAMP003_zpsvtgktrkj.jpg (http://s1371.photobucket.com/user/AVATARGR/media/CAMP003_zpsvtgktrkj.jpg.html)
Βέβαια η ανωτέρω εικόνα ειναι ελλιπείς διότι οι κάρτες Ταρό είναι 78 και δεν
είναι δυνατόν να απεικονισθούν όλες...

Υπόψιν οι κάρτες Ταρό πολύ μετά εισήλθαν στο δένδρο.....

Υπάρχει και το δένδρο με τους πλανήτες....
http://i1371.photobucket.com/albums/ag309/AVATARGR/CAMP004_zpsbxcwsknf.jpg (http://s1371.photobucket.com/user/AVATARGR/media/CAMP004_zpsbxcwsknf.jpg.html)

Ευχαριστώ.

Pholarchos
26-02-16, 17:58
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Pholarchos επιμένεις συνέχεια δικαίωμα σου...

Η Καμπάλα είναι πηγή για το ΤΑΛΜΟΎΔ την ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟ και τα σχετικά βιβλία...
Είναι η πρωτόλειος πηγή..
Για αυτό (το επαναλαμβάνω και πάλι )...
Καθώς όμως αύξανε ο διωγμός των Ιουδαίων της Παλαιστίνης, που συνοδευόταν
από άνοδο του χριστιανισμού σε πολιτική δύναμη, το κέντρο της Ταλμουδικής
ανάπτυξης μετακινήθηκε στη Βαβυλώνα, που βρισκόταν σε ασφάλεια έξω από
τα όρια της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. ...Μπερδεμένα τα έχεις. Πως γίνεται το αργότερο να είναι πηγή του πρωτύτερου;
Και με τη Βαβυλώνα υπάρχει σύγχυση σε όσα γράφεις. Η Βαβυλωνιακή επιρροή ήταν 500 χρόνια προ Χριστού .
Το κέντρο της Ταλμουδικής ανάπτυξης μετακινήθηκε ποτέ στη Βαβυλώνα, δεν υπήρχε τέτοιο κέντρο πριν τη μετακίνηση

AVATARGR-1
19-04-16, 21:10
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα συνεχίσω σχετικά με την Καμπάλα...

Καλό θα είναι να κάνω μια γενική ανασκόπηση σχετικά με το δένδρο και με τις
όποιες ονομασίες του αλλά και την υπαρξή του μέσα σε πολιτισμούς....
Που αποδεικνύει πως δεν είναι εβραϊκή Δημιουργία....

Αν και υπάρχει μια μεγάλη ποικιλομορφία διαφορετικών ονομάτων, το δέντρο
είναι ένα ως Δέντρο του Ουρανού Δέντρο της Αθανασίας, Δέντρο των Θεών,
Δέντρο της Ζωής Δένδρο της γνώσης κ.λπ. και η ουσία του συμβολισμού του παραμένει αναλλοίωτη.

Υπάρχει άρρηκτη σχέση του ανθρώπου με τα ιερά δέντρα των ναών των
μοναστηριών, και γενικά των λατρευτικών τόπων.
Η σχέση του δέντρου με το θείο και με το ιερό φανερώνεται με λατρευτικές
πρακτικές όπως είναι η ανάρτηση ταμάτων και αφιερωμάτων στα κλαδιά. η
αποκοπή κλαδιών και φυλλωμάτων.
(Χριστουγεννιάτικο δένδρο ; )
Σε όλους τους παραδοσιακούς πολιτισμούς η ταύτισή του με το ιερό και με την
παρουσία κάποιας θεότητας ή ο συμβολισμός της θεότητας με ένα δέντρο είναι
δεδομένες πρακτικές που κατέχουν ιδιαίτερες τιμές.

Ενδεικτικά μπορούμε να αναφέρουμε τα εξής: στη βόρεια Ευρώπη οι Βίκινγκς
χρησιμοποιούσαν το δέντρο στις γιορτές τους ως σύμβολο αναγέννησης που
σηματοδοτούσε τον ερχομό της άνοιξης και την αναγέννηση της φύσης.

Λίγο χαμηλότερα, στην αρχαία Ευρώπη, οι Δρυίδες στόλιζαν με φρούτα και
κεριά βελανιδιές προς τιμήν των θεών.
Σύμφωνα με την κέλτικη μυθολογία η λειτουργία των δέντρων στην κοινωνία
τους ήταν σημαντική και σπουδαία. διότι οι Δρυίδες θεωρούσαν ότι ο Ήλιος τα
προίκισε με πνευματικές ιδιότητες.
Άλλωστε η λέξη Druid (Δρυίδης-Δρυς) προέρχεται από τη λέξη Duir, που
σημαίνει βελανιδιά, και υποδεικνύει εκείνον που κατέχει τη γνώση της
βελανιδιάς.(Ιερό δένδρο)
Υπάρχουν επίσης πληροφορίες από την αμερικανική ήπειρο, όπου κάθε
καλοκαίρι στα βόρεια υψίπεδά της διάφορες φυλές αυτοχθόνων
συγκεντρώνονταν, για να γιορτάσουν, να προσευχηθούν και να χορέψουν
γύρω από ένα ιερό δέντρο σχηματίζοντας έναν ιερό κύκλο.

Όμως η πιο διαδεδομένη του έννοια βρίσκεται στη λατρεία του ως κοσμικό
δέντρο (Arbor Mundi), ή ως κοσμικού άξονα (Axis Mundi), όπου το σύμπαν
είναι το πελώριο δέντρο από όπου εκπορεύονται οι μορφές της ζωής..

Αν παρατηρήσουμε αρκετές από τις αρχαίες παραστάσεις σε αγγεία) που
περιλαμβάνουν το δέντρο, βλέπουμε να συνοδεύεται πολλές φορές από ένα
φίδι-φύλακα, έναν ενδιαφέρον συμβολισμό όπου και τα δύο
τονίζουν την ανανέωση της ζωής...
Σας θυμίζει κάτι το δένδρο με φύλακα του ένα φίδι ;;;;;

Πολύ γνωστά κι ενδιαφέροντα στοιχεία για ιδιαίτερα δέντρα αναφέρονται στη
δάφνη των Δελφών και τη δρυ, την ιερή βελανιδιά του Δία, στη Δωδώνη
όπου δίνονταν οι χρησμοί με το θρόισμα των φύλλων της.
Άλλωστε το ιερό δέντρο, ως δέντρο της ζωής, είναι επίσης και μαντικό, άρα
και δέντρο της γνώσης.
Πολλές φορές λατρευτικές εκφάνσεις που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι για
να προσφωνήσουν τους θεούς του αρχαίου κόσμου καταδεικνύουν τη σημασία
που έδιναν οι πιστοί σε συγκεκριμένα δέντρα.
Ενδεικτικά παραδείγματα από την αρχαία Ελλάδα έχουμε με το Διόνυσο να
συμβολίζεται με τον κισσό και το κλήμα, μέσω των αναρριχήσεών τους, και να
αποκαλείται Δενδρίτης, ο Ερμής Κεδρίτης, η Άρτεμης να συνδέεται με τη
μυρτιά, ο Απόλλων Στυρακίτης και Κυπαρισσίτης κ.λπ.

Συνεχίζεται......

Ευχαριστώ.

AVATARGR-1
20-04-16, 17:50
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Συνεχίζω το θέμα...

Όπως αναφέρει σε ένα από τα έργα του ο F. Schwarz.....
Το ιερό δέντρο δεν είναι σεβαστό, επειδή έχει καλό ξύλο ή γιατί δίνει πολύ
καλή σκιά ή γιατί τα φύλλα του έχουν ένα ειδικό πράσινο.
Η αντικειμενική και υλική λειτουργία του δεν είναι το αντικείμενο του σεβασμού προς αυτό.
Είναι ιερό, γιατί εμπνέει τη δικαιοσύνη, είναι ιερό, γιατί συμβάλει, μιλάει στον
άνθρωπο σοφίας. Δεν έχει να κάνει με την υλική του λειτουργία, δηλαδή ένα
φυσικό δέντρο δεν δίνει δικαιοσύνη, ένα φυσικό δέντρο δεν ενώνει τον
ουρανό με τη γη, ένα συνηθισμένο δέντρο δεν το κάνει αυτό.
Και γι’ αυτό είναι ένα σύμβολο.
Ένα σύμβολο είναι ένα αντικείμενο ικανό να δίνει μια σημασία (ένα νόημα)
διαφορετική από την υλική λειτουργικότητα αυτού που αυτό εμφανώς αντιπροσωπεύει…

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι υπάρχει μια τεράστια βιβλιογραφία γύρω από το
δέντρο, το ρόλο, τις λειτουργίες και τις ιδιότητές του.
(Δένδρο Ζωής Γνώσης κλπ)
Θα μπορούσαμε, άλλωστε, να αναφέρουμε πολλά περισσότερα παραδείγματα
μέσα από τις χιλιόχρονες ιστορίες και παραδόσεις που εκτυλίσσονται γύρω από
τις πολυποίκιλες μορφές του.

Υπάρχει ένα ευρύ φάσμα των ιδιαίτερων και αξιομνημόνευτων συμβολισμών
του δέντρου, αλλά για να παρουσιάσει, μέσα από ένα μικρό αριθμό παραδειγμάτων
και χωρίς κάποια χρονολογική κατανομή, κάποια σημαντικά στοιχεία του.
Έτσι θα μπορούσε να αποτελέσει ένα ερέθισμα για όσους ενδιαφέρονται να
ερευνήσουν και να μελετήσουν εκείνες τις πηγές που προσφέρουν αξιόλογα
κι επιμέρους στοιχεία για τους ιδιαίτερους συμβολισμούς του.

Άλλωστε, μέσα από αυτά τα μονοπάτια παρατηρούμε την υλική υπόσταση
αυτού του στοιχείου που καλείται δέντρο, ανεξαρτήτως ιστορίας και
πολιτισμού, να μεταλλάσσεται σε κάτι που ξεφεύγει από τα όρια του εφήμερου
και του προσωρινού περνώντας στη διαχρονικότητα της ανθρώπινης κουλτούρας και ιστορίας.

Με αυτα τα παραπάνω στοιχεία προσπαθώ όσο το δυνατόν να παρουσιάσω μια
ποιό πλήρη εικόνα σχετικά με το δένδρο (με τις όποιες μορφές του) σε πολλές
απο τις εκφάνσεις του και σε διάφορους πολιτισμούς...
Υπάρχουν και άλλα στοιχεία σχετικά με την Ιστορία του Δένδρου τα οποία
πιστεύω πως ίσως να δυσκολέψουν τον αναγνώστη αλλά εάν κριθεί αναγκαίο
ασφαλώς και θα τα καταθέσω...

Τελειώνοντας το παρόν θέμα με την Ιστορικότητα του Δένδρου θα συνεχίσω
με το Δένδρο της Καμπάλα και την πορεία του απο την Μεσοποταμία προς την
Δυτική πλευρά της Ασίας (Παλαιστίνη-Ιουδαία)...

Συνεχίζεται...

Ευχαριστώ.

Darkgkas
17-07-16, 11:52
Καλησπέρα παιδιά. Έχω να θέσω ένα ερώτημα και παρακαλώ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που ΓΝΩΡΙΖΕΙ 100%. Ο δυτικός Αποκρυφισμός περιέχει εβραικά γρημόρια???
Μην χρησιμοποιείς χονδροειδής όρους "εβραϊκά γριμορια "αν ποςταρες για να μάθεις εκτός και αν θες να απευθυνθεις σε άσχετους η σε μη ενδιαφερόμενους.Καταρχην ξέρεις τι ειναι το γριμοριο?Οταν θελουμε να δούμε τις καταβολές ενός γριμοριου κάνουμε έρευνα.Ξεκιναμε προςεγγιζωντας την ψυχοςυνθεςη του συγγραφέα.Την χρονολογία που γράφτηκε ποια ήταν η δομή της κοινωνιας?Ποια ήταν η επικρατούσα θρησκεία?Ποια ηταν τα φιλοςοφικα και καλλιτεχνικά ρεύματα της εποχής?κτλ
Όλα τα παραδοσιακά γριμορια ειναι γραμμένα σε μεταφορική γλώσσα ως συνέπεια να ειναι ακατανόητα καί να φένονται γελοία γιατι?Για ευνόητους λόγους.Παραδειγμα στο χριστιανικό γριμοριο του Παπά Ονωριου καλούμε τους τέσσερις αρχιδαιμονες δεν εννοεί με κερατά,οπλές και τριαινες εννοεί τα Στοιχεία.Οταν λέει παίρνουμε το δέρμα απο μικρό παιδί για περγςμηνη δεν εννοεί να γδαρουμε ενα παιδί και να φτιάξουμε περγαμηνή στο δέρμα του εννοεί περγαμηνή απο δέρμα απο μικρό κατσικάκι υπάρχουν και στο εμπόριο.Επισης οταν αναφέρονται θυσίες ζώων στην τελετουργία δεν ειναι πάντα κυριολεκτικές.Μπορουμε να κάνουμε μια εικονική-συμβολική θυσία.

AVATARGR-1
17-07-16, 19:42
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas σίγουρα πολλά από αυτά -γριμόρια- περιέχουν κάποιες οδηγίες
"πιθανός" να είναι παραπλανητικές αλλά κάποιοι γνωρίζουν τι ακριβώς εννοούν..

Το εάν δεν ισχύουν ή ισχύουν αυτά δεν είμαι σε θέσει να το γνωρίζω.
Αλλά στην απάντησή σου διακρίνω γνώση σε αυτό το αντικείμενο περί γριμορίων.
Σχετικά δε με την αναφορά σου.....
"Παραδειγμα στο χριστιανικό γριμοριο του Παπά Ονωριου καλούμε τους
τέσσερις αρχιδαιμονες δεν εννοεί με κερατά,οπλές και τριαινες εννοεί τα
Στοιχεία.Οταν λέει παίρνουμε το δέρμα απο μικρό παιδί για περγςμηνη δεν
εννοεί να γδαρουμε ενα παιδί και να φτιάξουμε περγαμηνή στο δέρμα του
εννοεί περγαμηνή απο δέρμα απο μικρό κατσικάκι υπάρχουν και στο
εμπόριο.Επισης οταν αναφέρονται θυσίες ζώων στην τελετουργία δεν ειναι
πάντα κυριολεκτικές.Μπορουμε να κάνουμε μια εικονική-συμβολική θυσία. "

Για το χριστιανικό γριμοριο του Παπά Ονωριου δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι
του Ονώριου για τα άλλα είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κάποιος με σιγουριά...
Έχεις ασχοληθεί με αυτό το θέμα;;;;;;
Εάν ναί θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσεις....
Πάντως με τα ελάχιστα που γνωρίζω πως κάποια από αυτά που αναφέρουν
τα εννοούν...

Ευχαριστώ.

Darkgkas
17-07-16, 20:20
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas σίγουρα πολλά από αυτά -γριμόρια- περιέχουν κάποιες οδηγίες
"πιθανός" να είναι παραπλανητικές αλλά κάποιοι γνωρίζουν τι ακριβώς εννοούν..

Το εάν δεν ισχύουν ή ισχύουν αυτά δεν είμαι σε θέσει να το γνωρίζω.
Αλλά στην απάντησή σου διακρίνω γνώση σε αυτό το αντικείμενο περί γριμορίων.
Σχετικά δε με την αναφορά σου.....
"Παραδειγμα στο χριστιανικό γριμοριο του Παπά Ονωριου καλούμε τους
τέσσερις αρχιδαιμονες δεν εννοεί με κερατά,οπλές και τριαινες εννοεί τα
Στοιχεία.Οταν λέει παίρνουμε το δέρμα απο μικρό παιδί για περγςμηνη δεν
εννοεί να γδαρουμε ενα παιδί και να φτιάξουμε περγαμηνή στο δέρμα του
εννοεί περγαμηνή απο δέρμα απο μικρό κατσικάκι υπάρχουν και στο
εμπόριο.Επισης οταν αναφέρονται θυσίες ζώων στην τελετουργία δεν ειναι
πάντα κυριολεκτικές.Μπορουμε να κάνουμε μια εικονική-συμβολική θυσία. "

Για το χριστιανικό γριμοριο του Παπά Ονωριου δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι
του Ονώριου για τα άλλα είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κάποιος με σιγουριά...
Έχεις ασχοληθεί με αυτό το θέμα;;;;;;
Εάν ναί θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσεις....
Πάντως με τα ελάχιστα που γνωρίζω πως κάποια από αυτά που αναφέρουν
τα εννοούν...

Ευχαριστώ.Αγαπητε Φίλε AVATARGR-1 θα το συζητήσουμε σίγουρα το θέμα:)

Darkgkas
19-07-16, 18:41
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas σίγουρα πολλά από αυτά -γριμόρια- περιέχουν κάποιες οδηγίες
"πιθανός" να είναι παραπλανητικές αλλά κάποιοι γνωρίζουν τι ακριβώς εννοούν..

Το εάν δεν ισχύουν ή ισχύουν αυτά δεν είμαι σε θέσει να το γνωρίζω.
Αλλά στην απάντησή σου διακρίνω γνώση σε αυτό το αντικείμενο περί γριμορίων.
Σχετικά δε με την αναφορά σου.....
"Παραδειγμα στο χριστιανικό γριμοριο του Παπά Ονωριου καλούμε τους
τέσσερις αρχιδαιμονες δεν εννοεί με κερατά,οπλές και τριαινες εννοεί τα
Στοιχεία.Οταν λέει παίρνουμε το δέρμα απο μικρό παιδί για περγςμηνη δεν
εννοεί να γδαρουμε ενα παιδί και να φτιάξουμε περγαμηνή στο δέρμα του
εννοεί περγαμηνή απο δέρμα απο μικρό κατσικάκι υπάρχουν και στο
εμπόριο.Επισης οταν αναφέρονται θυσίες ζώων στην τελετουργία δεν ειναι
πάντα κυριολεκτικές.Μπορουμε να κάνουμε μια εικονική-συμβολική θυσία. "

Για το χριστιανικό γριμοριο του Παπά Ονωριου δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι
του Ονώριου για τα άλλα είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κάποιος με σιγουριά...
Έχεις ασχοληθεί με αυτό το θέμα;;;;;;
Εάν ναί θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσεις....
Πάντως με τα ελάχιστα που γνωρίζω πως κάποια από αυτά που αναφέρουν
τα εννοούν...

Ευχαριστώ.Καλησπερα.Οντως δεν γνωρίζουμε αν το εχει γραψει ο ίδιος η καποιος άλλος μάγος ιερωμενος της καθολικής εκκλησίας αλλά σίγουρα απευθύνετε σε μάγο ιερέα.Οχι δεν εχω εμπειρία με το συγκεκριμένο γιατι μπορείς να φανταστείς την ψυχοσύνθεση ενός μάγου ιερωμένου του 17 αιώνα οταν ασκεί μαύρη μαγεια?

Μπορείς να σε αναφέρεις καποια ενδεικτικά να συζητήσουμε?

AVATARGR-1
20-07-16, 18:36
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas με έκπληξη διαπιστώνω πως ρωτάς εμένα για αυτα που καταθέτεις εσύ...

Νομίζω πως εσύ θα πρέπει να καταθέσεις τα στοιχεία...
Η ψυχοσύνθεση του ιερωμένου που να την γνωρίζω...
Περιμένω τα στοιχεία για αυτά που καταθέτεις....

Αναφορές απο κάποιες πηγές....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
20-07-16, 19:00
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas με έκπληξη διαπιστώνω πως ρωτάς εμένα για αυτα που καταθέτεις εσύ...

Νομίζω πως εσύ θα πρέπει να καταθέσεις τα στοιχεία...
Η ψυχοσύνθεση του ιερωμένου που να την γνωρίζω...
Περιμένω τα στοιχεία για αυτά που καταθέτεις....

Αναφορές απο κάποιες πηγές....

Ευχαριστώ.
Η ερώτηση ηταν για αυτα που λες οτι εχεις ακούσει οτι ισχύουν:)
Τώρα οσο αναφορά γιατι λέω οτι το εχει γραψει ιερέας στο invocation εχει πάρει κομμάτια απο ευχές της Θείας Λειτουργίας.Τωρα οσο αναφορά την ψυχοσύνθεση που ανάφερα καταρχην γνωρίζουμε τι ειναι η τελετουργια και το σκοπό της?
Τελος για τις πηγές που είπες τι μπορούν να εγγυηθούν σε σένα?

Darkgkas
22-07-16, 16:26
Περιμένω τα στοιχεία για αυτά που καταθέτεις....

Αναφορές απο κάποιες πηγές....

Παραθετοντας ενα απόσπασμα ενός βιβλίου η άρθρο κάποιου συγγραφέα τα θεωρείς στοιχεία:confused:
Πρωτον πως μπορείς να εγγυηθείς για το συγκεκριμένο συγγραφέα οτι ειναι αξιόπιστος?
Δευτερον οι πηγές και η βιβλιογραφεια που στηρίχτηκε και αναφέρονται στο τέλος του καθε βιβλίου ποιος μπορει να μας εγγυηθεί οτι ειναι αξιόπιστες ?
Τρίτον γιατι ενας συγγραφέας πρέπει να ειναι πιο αξιόπιστος απο σένα και μένα η κάποιον άλλο?

nikodhmos
22-07-16, 17:51
Παραθετοντας ενα απόσπασμα ενός βιβλίου η άρθρο κάποιου συγγραφέα τα θεωρείς στοιχεία:confused:
Κι όμως, αποτελεί στοιχείο. Θα παρέθετα εδώ κάποιο λήμμα της λέξης στοιχείο για να στηρίξω τον ισχυρισμό μου, αλλά θα πήγαινε χαμένο πάνω σου!

Ρε αλήθεια αυτά τα πράγματα τα μάθαμε στο σχολείο. Πώς γίνεται να αγνοείς βασικές αρχές της έρευνας; Τι μόρφωση έχεις τέλος πάντων;

Darkgkas
22-07-16, 17:55
Κι όμως, αποτελεί στοιχείο. Θα παρέθετα εδώ κάποιο λήμμα της λέξης στοιχείο για να στηρίξω τον ισχυρισμό μου, αλλά θα πήγαινε χαμένο πάνω σου!

Ρε αλήθεια αυτά τα πράγματα τα μάθαμε στο σχολείο. Πώς γίνεται να αγνοείς βασικές αρχές της έρευνας; Τι μόρφωση έχεις τέλος πάντων;

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Στοιχείο https://el.m.wikipedia.org/wiki/Λήμμα εκτος και αν ήθελες να πεις λύμα εκει που ανήκεις ως τρολ σε εντεταλμενη υπηρεσια.

Υπονοείς δηλαδή πως δεν πας σχολείο?:DΤσούζει ακομα ε?Ναι, αλλά κατά πόση επέκταση; Οι βάσεις της επιστήμης είναι στη φιλοσοφία, "αλλά η επιστήμη ξεκίνησε τον 16ο αιώνα".Αν δεν κάνω λάθος, η προσέγγιση της mainstream ελληνικής φυσικής φιλοσοφίας ήταν «ο κόσμος είναι έτσι, τι ιστορία μπορούμε να επινοήσουμε για να τον ερμηνεύσουμε;». Με απλά λόγια, κινείτο γύρω από τα "συμπεράσματα", όχι γύρω από τα "στοιχεία".:D
https://www.amazon.co.uk/Astroglide-Liquid-73ml/dp/B005PMRVT6;)
Αμα αναφέρω ενα απόσπασμα ενός βιβλίου ενός συγραφεα ειναι στοιχείο για σένα?
Εγω μπορώ να αποδείξω τη μόρφωση μου ως επέκταση του τραπεζικού μου λογαριασμού.Εσυ?

Deadite
22-07-16, 18:50
Οταν λέει παίρνουμε το δέρμα απο μικρό παιδί για περγςμηνη δεν εννοεί να γδαρουμε ενα παιδί και να φτιάξουμε περγαμηνή στο δέρμα του εννοεί περγαμηνή απο δέρμα απο μικρό κατσικάκι υπάρχουν και στο εμπόριο.Επισης οταν αναφέρονται θυσίες ζώων στην τελετουργία δεν ειναι πάντα κυριολεκτικές.Μπορουμε να κάνουμε μια εικονική-συμβολική θυσία.

Τα περί χρήσης ανθρωπίνου δέρματος δεν είναι καθόλου συμβολικά, η συγκεκριμένη πρακτική κάποτε συνηθιζόταν και θεωρείτο κάτι απόλυτα θεμιτό.
Ιδού κι ένα όχι και τόσο μακρινό παράδειγμα:

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=603534

Όσο για τις θυσίες ζώων, μπορεί εσύ προσωπικά να μην κάνεις, ξέρεις όμως πολύ καλά ότι δυστυχώς είναι κάτι που συμβαίνει σε συγκεκριμένους κύκλους... ως γνωστόν έχουν δολοφονηθεί και άνθρωποι από στερημένους κομπλεξικούς, θυμόμαστε όλοι την ιστορία με τους "σατανιστές της Παλλήνης".

Darkgkas
22-07-16, 19:01
Τα περί χρήσης ανθρωπίνου δέρματος δεν είναι καθόλου συμβολικά, η συγκεκριμένη πρακτική κάποτε συνηθιζόταν και θεωρείτο κάτι απόλυτα θεμιτό.
Ιδού κι ένα όχι και τόσο μακρινό παράδειγμα:

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=603534

Όσο για τις θυσίες ζώων, μπορεί εσύ προσωπικά να μην κάνεις, ξέρεις όμως πολύ καλά ότι δυστυχώς είναι κάτι που συμβαίνει σε συγκεκριμένους κύκλους... ως γνωστόν έχουν δολοφονηθεί και άνθρωποι από στερημένους κομπλεξικούς, θυμόμαστε όλοι την ιστορία με τους "σατανιστές της Παλλήνης".
Μιλάμε συγκεκριμένα για γριμορια Μαγείας τώρα τι βρέθηκε κάπου κάποτε δεν ειναι σχετικό.Λες εγω δεν κάνω.Προσωπικα δεν το εχω παίξει ποτέ μέγας μάγος είχα το μικρόβιο απο μικρός διαβασα αρκετά και καποια στιγμή ήθελα και καποιες πρακτικές εμπειρίες για να μην μείνω με την απορία και καταλήξω καμμενος θεωριτικος.Τωρα και εσυ μπορει να φτιάξεις μια οργάνωση και να πίνετε αίμα να σφάζεται η οτιδήποτε στο όνομα του διαβολου του Χαρυ Ποτερ όπου θέλετε.Ντραγκουνακιοι σατανιστές της παλληνης.Αμα αυτοί προβληματικά κομπλεξικά 20σαχρονα παιδάκια αμόρφωτα πήραν το ευρέως φτηνό και ανεύθυνο necronomicon του σιμον και την είδαν σκοτοkiller δεν πρέπει να τους βαπτίζουμε σατανιστές η αποκρυφιστες η να τους σχετιζόυμε με την Τέχνη.Υποτιμας αξιόλογα άτομα που κόπιασαν ζώντας στο εκκληςιαςτικο δυτικό υλισμό και εσπασαν τα φράγματα.

nikodhmos
22-07-16, 20:20
Εγω μπορώ να αποδείξω τη μόρφωση μου ως επέκταση του τραπεζικού μου λογαριασμού.Εσυ?

Αν μέτραγε ο τραπεζικός λογαριασμός, και η Nicki Minaj για μορφωμένη θα πέρναγε. Περίεργο που ρωτάς, εγώ αποδεικνύω τη μόρφωσή μου και την παιδεία μου μέσω της... στοιχειώδους ικανότητας στη ρητορική και τη γραμματική. Αλλά φαίνεται είσαι αδιάφορος (και άσχετος) σε τέτοιου είδους αρετές.

Darkgkas
22-07-16, 20:36
Αν μέτραγε ο τραπεζικός λογαριασμός, και η Nicki Minaj για μορφωμένη θα πέρναγε. Περίεργο που ρωτάς, εγώ αποδεικνύω τη μόρφωσή μου και την παιδεία μου μέσω της... στοιχειώδους ικανότητας στη ρητορική και τη γραμματική. Αλλά φαίνεται είσαι αδιάφορος (και άσχετος) σε τέτοιου είδους αρετές.Θελω "στοιχεία":D.Για τα υπόλοιπα που έγραψα τι εχεις να πεις ?:DΔεν ειμαι Trollhunter με εχεις παρεξηγήσει;)Εχεις και ρητορική πανάθεμά σε όργιο της κοινωνίας.https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ρητορική:D

Deadite
22-07-16, 20:41
Υποτιμας αξιόλογα άτομα που κόπιασαν ζώντας στο εκκληςιαςτικο δυτικό υλισμό και εσπασαν τα φράγματα.

Σίγουρα και υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι στο χώρο, αυτό που έχει σημασία είναι η πνευματική καλλιέργεια κάποιου.

Τώρα, το πώς επιτυγχάνεται, με ποια μέσα και με ποιες διαδικασίες, δε με αφορά. Ο καθένας επιλέγει το δρόμο που ταιριάζει στο χαρακτήρα του, αρκεί να εργάζεται νοητικά και να προσπαθεί διαρκώς να βελτιώνει τον εαυτό του και κατ επέκταση, τον περίγυρό του.

Εάν ο δικός σου δρόμος είναι ο αποκρυφισμός και έχεις δει βελτίωση στον εαυτό σου και στη ζωή σου γενικά, τότε πολύ καλά κάνεις και ασχολείσαι.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτό που είναι καλό για σένα, είναι καλό για όλους ;)

Νομίζω ότι συμφωνούμε στο ότι ο αποκρυφισμός δεν είναι για όλους, στους περισσότερους όχι καλό δεν κάνει, αλλά μπορεί ακόμα και να διαταράξει την ψυχική τους υγεία.

Darkgkas
22-07-16, 20:46
Σίγουρα και υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι στο χώρο, αυτό που έχει σημασία είναι η πνευματική καλλιέργεια κάποιου.

Τώρα, το πώς επιτυγχάνεται, με ποια μέσα και με ποιες διαδικασίες, δε με αφορά. Ο καθένας επιλέγει το δρόμο που ταιριάζει στο χαρακτήρα του, αρκεί να εργάζεται νοητικά και να προσπαθεί διαρκώς να βελτιώνει τον εαυτό του και κατ επέκταση, τον περίγυρό του.

Εάν ο δικός σου δρόμος είναι ο αποκρυφισμός και έχεις δει βελτίωση στον εαυτό σου και στη ζωή σου γενικά, τότε πολύ καλά κάνεις και ασχολείσαι.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτό που είναι καλό για σένα, είναι καλό για όλους ;)

Νομίζω ότι συμφωνούμε στο ότι ο αποκρυφισμός δεν είναι για όλους, στους περισσότερους όχι καλό δεν κάνει, αλλά μπορεί ακόμα και να διαταράξει την ψυχική τους υγεία.
Δεχόμαστε και επίθεση troll.Σε αυτο το σχόλιο τι απάντηση θες απο μενα:confused:Με οτι extreme ασχολούμαστε εμπεριέχει και κινδύνους.

Deadite
23-07-16, 00:23
1
Δεχόμαστε και επίθεση troll.

Δε σε τρολλάρω, όποιος τρολλάρει, προσβάλλει πρώτα τον εαυτό του κι έπειτα τους γονείς του, γιατί η κοροϊδία αποδεικνύει έλλειψη αγωγής.

Το εννοώ ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ο,τι θέλει και να ακολουθεί όποια πρακτική θέλει εφόσον τον ευχαριστεί και τον αναπαύει πνευματικά (αρκεί βέβαια να μην κάνει κακό στον εαυτό του και στους άλλους). Είναι η άποψή μου, που την έχω αναφέρει πολλές φορές στα posts μου και σε διάφορα θέματα. Δεν πιστεύω στην ύπαρξη μιας αλήθειας και μιας οδού που οδηγεί στη σωτηρία, ούτε σε φωστήρες που θα με πάρουν απ΄το χεράκι και θα με οδηγήσουν στο σωστό δρόμο.

2
Σε αυτο το σχόλιο τι απάντηση θες απο μενα:confused:

Δε ρώτησα κάτι για να πάρω απάντηση, επεξήγηση ήταν στο προηγούμενό μου post, αλλά μάλλον δεν ήταν καλή η διατύπωσή μου και μπερδευτήκαμε!

Darkgkas
23-07-16, 13:11
1


Δε σε τρολλάρω, όποιος τρολλάρει, προσβάλλει πρώτα τον εαυτό του κι έπειτα τους γονείς του, γιατί η κοροϊδία αποδεικνύει έλλειψη αγωγής.

Προφανως και δεν αναφερόμουν σε σε αλλά στο τρολ-ρήτορα:D.Αλλα δεν σε παρεξηγώ βελτιώνουν συνεχώς την τακτική τους ειναι σαν τις μελισουλες τσιμπάνε και φεύγουνε.

Darkgkas
23-07-16, 14:57
Αν μέτραγε ο τραπεζικός λογαριασμός, και η Nicki Minaj για μορφωμένη θα πέρναγε. Περίεργο που ρωτάς, εγώ αποδεικνύω τη μόρφωσή μου και την παιδεία μου μέσω της... στοιχειώδους ικανότητας στη ρητορική και τη γραμματική. Αλλά φαίνεται είσαι αδιάφορος (και άσχετος) σε τέτοιου είδους αρετές.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αρετή https://el.m.wikipedia.org/wiki/Μόρφωση Το θέμα ειναι να μπορεις να αξιοποιήσεις τις οποίες "αρετές σου" στη Ζωή αλλιώς δώρον άδωρον η Θεωρία απο τη Πραξη απέχει παρασάγγας.Θα το καταλάβεις μόλις ξεκινήσεις το μαραθώνιο.;)

AVATARGR-1
23-07-16, 16:52
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas σχετικά με το βιβλίο που το εξώφυλλό του ήταν απο ανθρώπινο
δέρμα γίνεται μια γενική αναφορά αλλά στο τέλος αναφέρει......

"Ο Ουσέ παρουσίασε το βιβλίο στα τέλη της δεκαετίας του 1880 σε έναν φίλο
του, τον ιατρό Λούντοβικ Μπουλάντ, ο οποίος ήταν αυτός που ανέλαβε την
βιβλιοδεσία και κατόπιν, σε σημείωμά του, εξήγησε τους λόγους της πράξης
του αναφέροντας ότι «ένα βιβλίο για την ανθρώπινη ψυχή άξιζε να έχει
ανθρώπινο εξώφυλλο. Αν κοιτάξει κανείς προσεκτικά, μπορεί εύκολα να
διακρίνει τους πόρους του δέρματος».

Πρόσεξε δεν έγινε καμιά εξέταση απλά διέκρινε πόρους στο δέρμα και
απεφάνθη πως ήταν ανθρώπινο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καμιά άλλη εξέταση....

Αν και οι αρχικές πληροφορίες έκαναν λόγο για τρία τέτοια βιβλία τα οποία
βρίσκονταν στις βιβλιοθήκες του Χάρβαρντ, ωστόσο μετά από
έρευνες πιστοποιήθηκε ότι τελικώς δύο βιβλία ήταν τελικά φτιαγμένα από δέρμα προβάτου.

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως υπάρχουν πολλά δερματόδετα βιβλία....

Ευχαριστώ.

Deadite
23-07-16, 17:42
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas σχετικά με το βιβλίο που το εξώφυλλό του ήταν απο ανθρώπινο
δέρμα γίνεται μια γενική αναφορά αλλά στο τέλος αναφέρει......

"Ο Ουσέ παρουσίασε το βιβλίο στα τέλη της δεκαετίας του 1880 σε έναν φίλο
του, τον ιατρό Λούντοβικ Μπουλάντ, ο οποίος ήταν αυτός που ανέλαβε την
βιβλιοδεσία και κατόπιν, σε σημείωμά του, εξήγησε τους λόγους της πράξης
του αναφέροντας ότι «ένα βιβλίο για την ανθρώπινη ψυχή άξιζε να έχει
ανθρώπινο εξώφυλλο. Αν κοιτάξει κανείς προσεκτικά, μπορεί εύκολα να
διακρίνει τους πόρους του δέρματος».

Πρόσεξε δεν έγινε καμιά εξέταση απλά διέκρινε πόρους στο δέρμα και
απεφάνθη πως ήταν ανθρώπινο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καμιά άλλη εξέταση....

Αν και οι αρχικές πληροφορίες έκαναν λόγο για τρία τέτοια βιβλία τα οποία
βρίσκονταν στις βιβλιοθήκες του Χάρβαρντ, ωστόσο μετά από
έρευνες πιστοποιήθηκε ότι τελικώς δύο βιβλία ήταν τελικά φτιαγμένα από δέρμα προβάτου.

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως υπάρχουν πολλά δερματόδετα βιβλία....

Ευχαριστώ.

Το post ήταν δικό μου, κι όχι του Darkgkas, μας μπέρδεψες!

Άλλο ένα σχετικό άρθρο με περισσότερα στοιχεία:

http://www.vice.com/gr/read/vivlia-pou-einai-demena-me-anthropino-derma

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα...

Το ανέφερα μόνο και μόνο για να δείξω ότι εκείνα τα χρόνια η ανθρώπινη ζωή δεν είχε και τόση αξία, ειδικά τους ψυχικά ασθενείς και τους καταδικασμένους για εγκλήματα, δεν τους υπολόγιζαν καθόλου ως ανθρώπους.

Οπότε και τα γριμμόρια που γράφτηκαν τότε (κι ακόμα πιο πριν), πιθανό να αναφέρουν τη χρήση ανθρώπινου δέρματος κυριολεκτικά κι όχι συμβολικά.

Darkgkas
23-07-16, 18:03
Το post ήταν δικό μου, κι όχι του Darkgkas, μας μπέρδεψες!

Άλλο ένα σχετικό άρθρο με περισσότερα στοιχεία:

http://www.vice.com/gr/read/vivlia-pou-einai-demena-me-anthropino-derma

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα...

Το ανέφερα μόνο και μόνο για να δείξω ότι εκείνα τα χρόνια η ανθρώπινη ζωή δεν είχε και τόση αξία, ειδικά τους ψυχικά ασθενείς και τους καταδικασμένους για εγκλήματα, δεν τους υπολόγιζαν καθόλου ως ανθρώπους.

Οπότε και τα γριμμόρια που γράφτηκαν τότε (κι ακόμα πιο πριν), πιθανό να αναφέρουν τη χρήση ανθρώπινου δέρματος κυριολεκτικά κι όχι συμβολικά.Δεν είχε αξία η ανθρώπινη ζωή για την Εξουσία(Βασιλιάς και αριστοκρατία,Εκκλησία).
Άρα τα πιθανολογούμενα γριμμορια με ανθρώπινο δέρμα ως υλικό βιβλιοθεσιας μπορει να γράφτηκαν απο κάποιον που άνηκε στην Εξουσία ?

AVATARGR-1
23-07-16, 18:27
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Deadite έχεις δίκιο συγνώμη για το λάθος μου....
Επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου που ήδη το έχω καταθέσει σε προηγούμενη
απάντησή μου πως είναι πιθανόν να υπάρχει στο δέσιμο των σχετικών βιβλίων
ανθρώπινο δέρμα κυριολεκτικά κι όχι συμβολικά.
Βέβαια δεν γνωρίζω κάτι που να έχει στοιχεία ή έστω κάποιες ενδείξεις για το
θέμα....
Αποδείξεις δύσκολα θα βρεθούν....

Φίλε Darkgkas ανακατεύεις Εξουσία(Βασιλιά , αριστοκρατία,Εκκλησία καθώς και
την πιθανότητα να έχουν γράψει γριμορια άνθρωποι της εξουσίας ;;;;;

Τώρα τί δουλειά έχουν όλα αυτα με τα ερωτήματα που έχουν τεθεί σχετικά με
τις αναφορές σου για τα γριμορια ;;;;;;;;;;
Επίσης δεν έχεις παραθέσει κάποια στοιχεία ενδείξεις περί του θέματος...

Ευχαριστώ.

Darkgkas
23-07-16, 18:35
Φίλε Darkgkas ανακατεύεις Εξουσία(Βασιλιά , αριστοκρατία,Εκκλησία καθώς και
την πιθανότητα να έχουν γράψει γριμορια άνθρωποι της εξουσίας ;;;;;

Τώρα τί δουλειά έχουν όλα αυτα με τα ερωτήματα που έχουν τεθεί σχετικά με
τις αναφορές σου για τα γριμορια ;;;;;;;;;;
Επίσης δεν έχεις παραθέσει κάποια στοιχεία ενδείξεις περί του θέματος...

Ευχαριστώ.Καλησπερα.Επειδη απαντησες σε ενα post μου που αναφερόταν στο γριμμοριο του Παπα Ονοριου νόμιζα οτι ήθελες να συζητήσουμε αν το γριμμοριο γράφτηκε πραγματικα απο αυτόν .Για τι ακριβώς θέλεις στοιχεία?Πες μου για να ψάξω τα βιβλία μου η τα άρθρα να αντιγράψω το αποσπασμα να το μεταφράσω και να το παραθέσω.Ειναι χρονοβόρα διαδικασία.

AVATARGR-1
23-07-16, 19:36
Και πάλι εδώ.......

Φίλε Darkgkas εάν δεν παραθέσεις κάποια στοιχεία ενδείξεις έστω και την πηγή
σου νομίζω πως δεν έχει νόημα να συζητάμε....

Νομίζω πως βασική αρχή μια συζήτησης είναι να δίνουμε στοιχεία/ενδείξεις και
τις πηγές μας και να δυνάμεθα να κάνουμε συζητήσεις η και διαφωνίες..

Ευχαριστώ.

Darkgkas
23-07-16, 20:10
Και πάλι εδώ.......

Φίλε Darkgkas εάν δεν παραθέσεις κάποια στοιχεία ενδείξεις έστω και την πηγή
σου νομίζω πως δεν έχει νόημα να συζητάμε....

Νομίζω πως βασική αρχή μια συζήτησης είναι να δίνουμε στοιχεία/ενδείξεις και
τις πηγές μας και να δυνάμεθα να κάνουμε συζητήσεις η και διαφωνίες..

Ευχαριστώ.
Θα το κάνω.Για πιο συγκεκριμένο θέμα γενικά για το γριμμοριο για τα περιεχόμενα του κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο βοήθησε με.Εσυ απάντησες σε ποστ μου.Αλλα μάλλον δεν θες να εμπλακούμε σε συζήτηση εσυ φένεται διαβασμένος και γραφεις ωραία εγω εχω πρακτικά βιωματα θα μπορούσε να καταλήξει σε κατι εποικοδομητικό.Θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε απο τι εχεις ακούσει για κάποια γραφομενα που ισχύουν.
Τωρα για τη τελευταία σου φραση εγω προσωπικά δεν συμφωνώ εκτος και αν μιλάμε για ιστορία που βασίζεται η έρευνα σε καποια ευρήματα.Οι πηγές μπορει να μην ειναι έγκυρες πως θα ξεκινήσει ενας διάλογος απο κατι πιθανός μη έγκυρο?.Εγω μπορει να εχω φίλο ασκούμενο μέσα στη Golden Dawn θα σου αποκαλύψω τη πηγή μου?
Αποψη μου ο καθένας εχει βγάλει τα συμπερασματα του βάση του τι εχει διαβάσει η εχει πράξει και με βάση τις θεμελιώδεις γνώσεις του συγκεκριμένου θέματος απο εκει ξεκινάει ο διάλογος.

Darkgkas
24-07-16, 14:19
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Συνεχίζω το θέμα...

Όπως αναφέρει σε ένα από τα έργα του ο F. Schwarz.....
Το ιερό δέντρο δεν είναι σεβαστό, επειδή έχει καλό ξύλο ή γιατί δίνει πολύ
καλή σκιά ή γιατί τα φύλλα του έχουν ένα ειδικό πράσινο.
Η αντικειμενική και υλική λειτουργία του δεν είναι το αντικείμενο του σεβασμού προς αυτό.
Είναι ιερό, γιατί εμπνέει τη δικαιοσύνη, είναι ιερό, γιατί συμβάλει, μιλάει στον
άνθρωπο σοφίας. Δεν έχει να κάνει με την υλική του λειτουργία, δηλαδή ένα
φυσικό δέντρο δεν δίνει δικαιοσύνη, ένα φυσικό δέντρο δεν ενώνει τον
ουρανό με τη γη, ένα συνηθισμένο δέντρο δεν το κάνει αυτό.
Και γι’ αυτό είναι ένα σύμβολο.
Ένα σύμβολο είναι ένα αντικείμενο ικανό να δίνει μια σημασία (ένα νόημα)
διαφορετική από την υλική λειτουργικότητα αυτού που αυτό εμφανώς αντιπροσωπεύει…

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι υπάρχει μια τεράστια βιβλιογραφία γύρω από το
δέντρο, το ρόλο, τις λειτουργίες και τις ιδιότητές του.
(Δένδρο Ζωής Γνώσης κλπ)
Θα μπορούσαμε, άλλωστε, να αναφέρουμε πολλά περισσότερα παραδείγματα
μέσα από τις χιλιόχρονες ιστορίες και παραδόσεις που εκτυλίσσονται γύρω από
τις πολυποίκιλες μορφές του.

Υπάρχει ένα ευρύ φάσμα των ιδιαίτερων και αξιομνημόνευτων συμβολισμών
του δέντρου, αλλά για να παρουσιάσει, μέσα από ένα μικρό αριθμό παραδειγμάτων
και χωρίς κάποια χρονολογική κατανομή, κάποια σημαντικά στοιχεία του.
Έτσι θα μπορούσε να αποτελέσει ένα ερέθισμα για όσους ενδιαφέρονται να
ερευνήσουν και να μελετήσουν εκείνες τις πηγές που προσφέρουν αξιόλογα
κι επιμέρους στοιχεία για τους ιδιαίτερους συμβολισμούς του.

Άλλωστε, μέσα από αυτά τα μονοπάτια παρατηρούμε την υλική υπόσταση
αυτού του στοιχείου που καλείται δέντρο, ανεξαρτήτως ιστορίας και
πολιτισμού, να μεταλλάσσεται σε κάτι που ξεφεύγει από τα όρια του εφήμερου
και του προσωρινού περνώντας στη διαχρονικότητα της ανθρώπινης κουλτούρας και ιστορίας.

Με αυτα τα παραπάνω στοιχεία προσπαθώ όσο το δυνατόν να παρουσιάσω μια
ποιό πλήρη εικόνα σχετικά με το δένδρο (με τις όποιες μορφές του) σε πολλές
απο τις εκφάνσεις του και σε διάφορους πολιτισμούς...
Υπάρχουν και άλλα στοιχεία σχετικά με την Ιστορία του Δένδρου τα οποία
πιστεύω πως ίσως να δυσκολέψουν τον αναγνώστη αλλά εάν κριθεί αναγκαίο
ασφαλώς και θα τα καταθέσω...

Τελειώνοντας το παρόν θέμα με την Ιστορικότητα του Δένδρου θα συνεχίσω
με το Δένδρο της Καμπάλα και την πορεία του απο την Μεσοποταμία προς την
Δυτική πλευρά της Ασίας (Παλαιστίνη-Ιουδαία)...

Συνεχίζεται...

Ευχαριστώ.

Ας επανέλθουμε στο θέμα που είχατε αναπτύξει.Επειδη τα συμπέρασματα σου βασίστηκαν σε ενα έργο του συγκεκριμένο συγγραφέα.Μπορεις να μας καταθέσεις καποια στοιχεία για τον F.Schwarz οσο αναφορά την εντριβη του και κάποιες δουλειές του ενδεικτικά?

AVATARGR-1
24-07-16, 16:45
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas από ότι κατάλαβα δεν το γνωρίζεις το θέμα των Γριμμοριων που
απλά διάβασες κάτι...

Το ότι δεν συμφωνείς με αυτό που αναφέρω....
"Νομίζω πως βασική αρχή μια συζήτησης είναι να δίνουμε στοιχεία/ενδείξεις και
τις πηγές μας και να δυνάμεθα να κάνουμε συζητήσεις η και διαφωνίες.. "
Είναι κάτι που εάν αρχίσει κάποιος μια συζήτηση με υποθέσεις και χωρίς να
γνωρίζει έστω και τυπικά το θέμα και να παρουσιάζει κάποια στοιχεία έστω ενδείξεις
τότε η συζήτηση είναι Αίολι....
Τώρα σχετικά με τον Fernando Schwarz θα μπορούσες να κάνεις μια αναζήτηση
στο google και θά έβρισκες στοιχεία και μάλιστα πολλά...
Λοιπόν για την Ιστορία σπούδασε φιλοσοφία και ιστορία της τέχνης στο
Πανεπιστήμιο του Μπουένος Άιρες ειδικεύεται στην ανθρωπολογία.
Κατοικεί στη Γαλλία από το 1973.
Επίσης (δεν γνωρίζω εάν είναι ακόμα) από το 1973 είναι ο Πρόεδρος στη
Γαλλία του Διεθνούς Οργανισμού Νέα Ακρόπολη ,
Τα βιβλία του μπορείς να τα βρείς και στα Ελληνικά με μια αναζήτηση θα τα βρείς....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
24-07-16, 16:52
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas από ότι κατάλαβα δεν το γνωρίζεις το θέμα των Γριμμοριων που
απλά διάβασες κάτι...

Το ότι δεν συμφωνείς με αυτό που αναφέρω....
"Νομίζω πως βασική αρχή μια συζήτησης είναι να δίνουμε στοιχεία/ενδείξεις και
τις πηγές μας και να δυνάμεθα να κάνουμε συζητήσεις η και διαφωνίες.. "
Είναι κάτι που εάν αρχίσει κάποιος μια συζήτηση με υποθέσεις και χωρίς να
γνωρίζει έστω και τυπικά το θέμα και να παρουσιάζει κάποια στοιχεία έστω ενδείξεις
τότε η συζήτηση είναι Αίολι....
Τώρα σχετικά με τον Fernando Schwarz θα μπορούσες να κάνεις μια αναζήτηση
στο google και θά έβρισκες στοιχεία και μάλιστα πολλά...
Λοιπόν για την Ιστορία σπούδασε φιλοσοφία και ιστορία της τέχνης στο
Πανεπιστήμιο του Μπουένος Άιρες ειδικεύεται στην ανθρωπολογία.
Κατοικεί στη Γαλλία από το 1973.
Επίσης (δεν γνωρίζω εάν είναι ακόμα) από το 1973 είναι ο Πρόεδρος στη
Γαλλία του Διεθνούς Οργανισμού Νέα Ακρόπολη ,
Τα βιβλία του μπορείς να τα βρείς και στα Ελληνικά με μια αναζήτηση θα τα βρείς....

Ευχαριστώ.Βάρος απόδειξης (https://yourlogicalfallacyis.com/burden-of-proof), βάρος απόδειξης (https://en.wikipedia.org/wiki/Philosophic_burden_of_proof), βάρος απόδειξης (https://www.youtube.com/watch?v=KayBys8gaJY).
Και γνωρίζεις εσυ για τα γριμορια που κανεις copy paste απο βιβλία και τα παραθέτεις ως στοιχεία.Εσυ απαντησες στα ποστ μου με σκοπιμότητα εγω σε εχω σεβαστεί πιστευω.Ειδες Οταν άνοιξες το thread ΒΑΜΠΙΡ που δεν εχεις τη παραμικρή ιδέα γιατι γραφεις.Παραθεση ποστ του φίλου nikodhmos.Και οποίος θέλει μπορει να διαβάσει το thread προσωπικές ιστορίες.

Darkgkas
24-07-16, 18:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas από ότι κατάλαβα δεν το γνωρίζεις το θέμα των Γριμμοριων που
απλά διάβασες κάτι...

Το ότι δεν συμφωνείς με αυτό που αναφέρω....
"Νομίζω πως βασική αρχή μια συζήτησης είναι να δίνουμε στοιχεία/ενδείξεις και
τις πηγές μας και να δυνάμεθα να κάνουμε συζητήσεις η και διαφωνίες.. "
Είναι κάτι που εάν αρχίσει κάποιος μια συζήτηση με υποθέσεις και χωρίς να
γνωρίζει έστω και τυπικά το θέμα και να παρουσιάζει κάποια στοιχεία έστω ενδείξεις
τότε η συζήτηση είναι Αίολι....
Τώρα σχετικά με τον Fernando Schwarz θα μπορούσες να κάνεις μια αναζήτηση
στο google και θά έβρισκες στοιχεία και μάλιστα πολλά...
Λοιπόν για την Ιστορία σπούδασε φιλοσοφία και ιστορία της τέχνης στο
Πανεπιστήμιο του Μπουένος Άιρες ειδικεύεται στην ανθρωπολογία.
Κατοικεί στη Γαλλία από το 1973.
Επίσης (δεν γνωρίζω εάν είναι ακόμα) από το 1973 είναι ο Πρόεδρος στη
Γαλλία του Διεθνούς Οργανισμού Νέα Ακρόπολη ,
Τα βιβλία του μπορείς να τα βρείς και στα Ελληνικά με μια αναζήτηση θα τα βρείς....

Ευχαριστώ.Μας εχεις πείσει οτι είσαι θεωριτικα καταρτισμενος.Θελει θαρρος να κανεις το βήμα παραπέρα;).Γραψε μας και κατι δικό σου χωρις να εχεις κανει απλή Αντιγραφή.Σε προκαλώ να μιλησουμε για πρακτικά θέματα.Εστω και φανταστικά συμπέρασματα η γνώσεις πάντα σύμφωνα με τις θεμελιώδεις γνώσεις του αντικειμένου.

Darkgkas
24-07-16, 18:40
Το post ήταν δικό μου, κι όχι του Darkgkas, μας μπέρδεψες!

Άλλο ένα σχετικό άρθρο με περισσότερα στοιχεία:

http://www.vice.com/gr/read/vivlia-pou-einai-demena-me-anthropino-derma

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα...

Το ανέφερα μόνο και μόνο για να δείξω ότι εκείνα τα χρόνια η ανθρώπινη ζωή δεν είχε και τόση αξία, ειδικά τους ψυχικά ασθενείς και τους καταδικασμένους για εγκλήματα, δεν τους υπολόγιζαν καθόλου ως ανθρώπους.

Οπότε και τα γριμμόρια που γράφτηκαν τότε (κι ακόμα πιο πριν), πιθανό να αναφέρουν τη χρήση ανθρώπινου δέρματος κυριολεκτικά κι όχι συμβολικά.Λες να μην το ειχε δει;)

AVATARGR-1
24-07-16, 20:42
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις μου ζήτησες στοιχεία για τον
Fernando Schwarz μου ζητάς με τι ασχολείται και τί έχει γράψει και στα
καταθέτω...
Τώρα μου λές πως κάνω αντιγραφεί ε ναι τα κάνω αντιγραφή θα θυμάμαι τι
έκανε και τι βιβλία έγραψε ;;;;;;;;
Εάν είναι δυνατόν......

Εσύ άνοιξες μια συζήτηση στο παρόν θέμα που όχι μόνο δεν το γνώριζες αλλά
και δεν μπήκες καν στον κόπο να ενημερωθείς.....

Έχω πολλά στοιχεία καταγεγραμμένα και πολλά από αυτά απο που τα έχω πάρει
και εννοώ πάντα την πηγή όπου ήταν δυνατόν..

Τουλάχιστον φρόντισε να είσαι ενημερωμένος για αυτα που γράφεις αλλά και
να ξέρεις το θέμα σου αλλά ούτε έψαξες να βρείς κάτι...

Σχετικά με το θέμα που άνοιξα πριν απο αρκετό καιρό ΒΑΜΠΙΡ (ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ)
περιέχει στοιχεία μια έρευνας αρκετά μεγάλης.....
Δηλαδή για σένα έπρεπε να γνωρίζω ένα Βαμπίρ για να γράψω για αυτά ;;;;
Δεν μας τα λές καλά φίλε....

Ο καλός ο αναζητητής πάντα ψάχνει να βρεί στοιχεία απο διάφορες πηγές
να τις αξιολογήσει και να τις καταθέσει και όχι απλή αντιγραφή....

Επομένως για το θέμα σου κατέθεσε τα στοιχεία σου ή τις ενδείξεις τις πηγές
σου μια τοποθέτηση από εσένα για να τοποθετηθούμε και εμείς....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
24-07-16, 21:06
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις μου ζήτησες στοιχεία για τον
Fernando Schwarz μου ζητάς με τι ασχολείται και τί έχει γράψει και στα
καταθέτω...
Τώρα μου λές πως κάνω αντιγραφεί ε ναι τα κάνω αντιγραφή θα θυμάμαι τι
έκανε και τι βιβλία έγραψε ;;;;;;;;
Εάν είναι δυνατόν......

Εσύ άνοιξες μια συζήτηση στο παρόν θέμα που όχι μόνο δεν το γνώριζες αλλά
και δεν μπήκες καν στον κόπο να ενημερωθείς.....

Έχω πολλά στοιχεία καταγεγραμμένα και πολλά από αυτά απο που τα έχω πάρει
και εννοώ πάντα την πηγή όπου ήταν δυνατόν..

Τουλάχιστον φρόντισε να είσαι ενημερωμένος για αυτα που γράφεις αλλά και
να ξέρεις το θέμα σου αλλά ούτε έψαξες να βρείς κάτι...

Σχετικά με το θέμα που άνοιξα πριν απο αρκετό καιρό ΒΑΜΠΙΡ (ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ)
περιέχει στοιχεία μια έρευνας αρκετά μεγάλης.....
Δηλαδή για σένα έπρεπε να γνωρίζω ένα Βαμπίρ για να γράψω για αυτά ;;;;
Δεν μας τα λές καλά φίλε....

Ο καλός ο αναζητητής πάντα ψάχνει να βρεί στοιχεία απο διάφορες πηγές
να τις αξιολογήσει και να τις καταθέσει και όχι απλή αντιγραφή....

Επομένως για το θέμα σου κατέθεσε τα στοιχεία σου ή τις ενδείξεις τις πηγές
σου μια τοποθέτηση από εσένα για να τοποθετηθούμε και εμείς....

Ευχαριστώ.Μην απαντάς στα ποστ μου με σκοπιμότητα για να μην ασχολουμε μαζι σου.Απλα.

Αυτα που εχω γραψει απευθύνονται σε άλλο κοινό.

AVATARGR-1
24-07-16, 21:48
Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε Darkgkas αφού εξάντλησες με το τίποτα τις απαντήσεις που όφειλες τουλάχιστον
να δώσεις και απλά μου απαντάς πως έχω σκοπιμότητα και πως απευθύνεσαι
σε άλλο κοινό !!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλήθεια σε γνώριζα και από χθές ;;;;;
Όχι βέβαια....

Αλήθεια ποιά είναι η σκοπιμότητα που μου προσάπτεις ;;;;;;;;
Μην τυχόν είναι οι κενές δηλώσεις χωρίς να δίνεις στοιχεία ;;;;;;
Τουλάχιστον οι αναγνώστες του Μεταφυσικού ξέρουν να διαβάζουν αυτά που
έχουν γράφονται από όλους μας.....
Ευτυχώς Verba volant, scripta manent τα τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν..

Ευχαριστώ.

Darkgkas
24-07-16, 22:00
Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε Darkgkas αφού εξάντλησες με το τίποτα τις απαντήσεις που όφειλες τουλάχιστον
να δώσεις και απλά μου απαντάς πως έχω σκοπιμότητα και πως απευθύνεσαι
σε άλλο κοινό !!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλήθεια σε γνώριζα και από χθές ;;;;;
Όχι βέβαια....

Αλήθεια ποιά είναι η σκοπιμότητα που μου προσάπτεις ;;;;;;;;
Μην τυχόν είναι οι κενές δηλώσεις χωρίς να δίνεις στοιχεία ;;;;;;
Τουλάχιστον οι αναγνώστες του Μεταφυσικού ξέρουν να διαβάζουν αυτά που
έχουν γράφονται από όλους μας.....
Ευτυχώς Verba volant, scripta manent τα τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν..

Ευχαριστώ.
Ουτοπίες.Και γω σου ζήτησα αποδεικτικά στοιχεία για αυτα που έγραψες αλλά σε διαψεύσε ο φίλος σου ο nikodhmos.Μην τρελενεσε απλα χωρίζουν οι δρόμοι μας.Δεν απαντάω σε ποστ σου δεν απαντάς σε δικά μου.Τοσο απλα.

AVATARGR-1
24-07-16, 23:52
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Δυστυχώς φιλε Darkgkas ψεύδεσαι...

Αναφέρεις.....
"Και γω σου ζήτησα αποδεικτικά στοιχεία για αυτα που έγραψες αλλά σε διαψεύσε
ο φίλος σου ο nikodhmos."

Πότε με διέψευσε ο φίλος nikodhmos ;;;;;
Χαμένα τελείως τα έχεις ;;;;;;;
Σε τι με διέψευσε ;;;;;;
Σε αυτό το εξώφυλλο με ανθρώπινο δέρμα που το συγκεκριμένο δεν ήταν ανθρώπινο ;;;;;;
Αλλά στο ότι υπάρχει πιθανότητα περί ύπαρξης τέτοιου βιβλίου δεν μπορεί να
το αποκλείσει κανένας....
Ηδη υπάρχει στις απαντήσεις μου 34 και 51 στο παρόν θέμα και δεν το διάβασες ;;;;;

Εάν συνεχίζεις να ψεύδεσαι θα απαντάω σχεδόν άμεσα.....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
25-07-16, 11:15
Φίλοι μου καλημέρα σας.

Δυστυχώς φιλε Darkgkas ψεύδεσαι...

Αναφέρεις.....
"Και γω σου ζήτησα αποδεικτικά στοιχεία για αυτα που έγραψες αλλά σε διαψεύσε
ο φίλος σου ο nikodhmos."

Πότε με διέψευσε ο φίλος nikodhmos ;;;;;
Χαμένα τελείως τα έχεις ;;;;;;;
Σε τι με διέψευσε ;;;;;;
Σε αυτό το εξώφυλλο με ανθρώπινο δέρμα που το συγκεκριμένο δεν ήταν ανθρώπινο ;;;;;;
Αλλά στο ότι υπάρχει πιθανότητα περί ύπαρξης τέτοιου βιβλίου δεν μπορεί να
το αποκλείσει κανένας....
Ηδη υπάρχει στις απαντήσεις μου 34 και 51 στο παρόν θέμα και δεν το διάβασες ;;;;;

Εάν συνεχίζεις να ψεύδεσαι θα απαντάω σχεδόν άμεσα.....

Ευχαριστώ.Αγαπητε Φίλε δεν θα χρειαστεί δεν θα ξαναποσταρω στο metaphysiko.gr θα μιλήσω και με την διαχείρηση αν ειναι εφικτό να σβηστούν και τα Thread που ξεκίνησα.Απο εσένα θα περίμενα καλύτερη αντιμετωπιση γιατι ίσως μοιραζόμαστε κάποιες κοινές αντιλήψεις.

Οι μόναδικοι λόγοι που παραθεσα το ποστ του nikodhmos και σχετίζεται με τα στοιχεία που σκόπιμα σου ζητησα για ενα ποστ σου για τη Καμπαλα ηταν Πρωτον για να σου αποδείξω οτι το να ζητάς τα στοιχεία οπως τα ζητάς ειναι ουτοπικό και Δευτερον αμα ο άλλος δεν εχει την στοιχειώδη αξιοπρέπεια να σεβαστεί και να ερευνησει αυτα που εχεις γραψει με τις οποίες ενστάσεις πάλι δεν θα καταλήξει πουθενά.

Προς αναγνώστες του Μεταφυσικού.Εγραψα υπερβολές για τον AVATARGR-1 ηταν η φορτισμενη στιγμή.Εχει πολλά να σας μεταφέρει και να κατευθύνει την έρευνα σας.Επισης σε όσους μίλησα απότομα η ειρωνικά να με συγχωρέσουν αλλά δεν πρέπει να καλλιεργούμε το φόβο λόγω εσφαλμένων στερεοτύπων.

Τέλος με μεγάλη ανακούφιση θα επιστρέψω στους Αδερφούς μου και τις Αδερφές μου στο εξωτερικό που οι κοινωνίες τους δεν ειναι τοσο εμποτισμένες με στερεότυπα και ως αποτέλεσμα ειναι πιο ανοιχτόμυαλοι.

Σε όποιον/α αρεσαν τα thread μου μπορει να με αναζητήσει στο http://freespiritedmind.com

Οποίος θέλει να με ρωτήσει κατι σχετικό με τα thread μου η εχει κολλήσει στην πρακτική του μπορει να επικοινωνήσει μαζι μου στο darkgkas@gmail.com

In the heart of shadow I was reborn.
Farewell.Darkgkas.

AVATARGR-1
25-07-16, 14:48
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas στα 11-12 χρόνια περίπου που είμαι το ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΌ ποτέ δεν πρόσβαλα
κανέναν απολύτως και προσπαθώ να μην το κάνω....

Σχετικά δε με τις συζητήσεις που κάνουμε εδώ θα πρέπει να υπάρχουν κάποια
στοιχεία έστω και υποτυπώδη έστω και με ενδείξεις για να ασχοληθεί κάποιος
να ψάξει στα βιβλία του στις σημειώσεις του ώστε να μπορέσει να απαντήσει..

Αλλιώς τι συζήτηση να γίνει ;;;;;;
Θα πρέπει και ο θεματοθέτης να γνωρίζει κάποια πράγματα για αυτό που θα πραγματευτεί...

Την αδυναμία σου να μην απαντάς αλλά να λές για τους άλλους πως δεν είναι
σωστός ο τρόπος που ζητάνε τα στοιχεία δεν είναι σωστό....

Πιστεύω πως θα πρέπει να συνεχίσεις τα όποια θέματα έχεις αρχίσει...

ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ....

Ευχαριστώ.

nikodhmos
25-07-16, 20:35
Προς αναγνώστες του Μεταφυσικού.Εγραψα υπερβολές για τον AVATARGR-1 ηταν η φορτισμενη στιγμή.Επισης σε όσους μίλησα απότομα η ειρωνικά να με συγχωρέσουν
Εγώ από τη μεριά μου σε συγχωρώ και σε συγχαίρω για αυτά τα πρώτα ίχνη αξιοπρεπούς συμπεριφοράς. Άλλωστε όπως έχω πει, δεν έχω τίποτα εναντίον σου, παρά μόνο με ορισμένες ιδέες σου.

Σε όποιον/α αρεσαν τα thread μου μπορει να με αναζητήσει στο http://freespiritedmind.com

Το οποίο εξηγεί και την υπερευαισθησία σου στην κριτική των ιδεών αυτών. Αν κατάλαβα καλά, γράφεις τακτικά σε blog και ξαφνικά προσγειώνεσαι σε ένα φόρουμ. Εδώ δεν είναι μόνο δικός σου χώρος, η κριτική είναι αναπόφευκτη, και δεν ήσουν προετοιμασμένος για αυτήν. Αναρωτιέμαι σε τι κύκλους συχνάζεις, αν στα 33 σου χρόνια δεν έτυχε ποτέ πριν να διαφωνήσει κανείς μαζί σου.

Απαντώ και για το άλλο νήμα στο ίδιο μήνυμα:
Στο πρώτο σου ποστ είπες οτι ανάφερα την επιστήμη και είπες να γράψεις λέγοντας στο τέλος αλλιώς "δεν θα ασχολιόμουν".Εγω και χιλιάδες άλλοι εχουμε έναν εναλλακτικό τροπο σκέψης και άλλες αντιλήψεις απο εσένα οφείλεις να μας σεβαστείς εκτος και αν μπορεις να αποδηξεις την Απόλυτη Αλήθεια.
Αντιφάσκεις. Αν έχεις εναλλακτικό τρόπο σκέψης και άλλες αντιλήψεις, γιατί κάνεις λόγο για επιστήμη; Αν λειτουργείς με την επιστήμη δεν είσαι εναλλακτικής σκέψης, αλλά ορθολογικής. Είπα «δεν θα ασχολιόμουν», γιατί από γενναιοδωρία αν όχι για άλλο λόγο κάνω τα στραβά μάτια στη... φανταστική λογοτεχνία. Αλλά αν είναι να να ντύσεις την ιστορία σου επιστημονικά θα σε πάω μέχρι το τέλος.

Δεύτερον, σέβομαι, a priori έστω, τους συνομιλητές. Και σέβομαι ακράδαντα το δικαίωμά τους στην έκφραση των ιδεών τους. Αλλά προς αυτές είμαι αμείλικτος, και δεν θεωρώ καμμία ιδέα άξια σεβασμού ή εξαιρετέα κριτικής. Καλά θα κάνετε εσύ και οι αδελφοί σου να διαχωρίσετε το εγώ σας από τις πεποιθήσεις σας, αν νιώθετε προσβεβλημένοι.

Darkgkas
25-07-16, 21:57
Εγώ από τη μεριά μου σε συγχωρώ και σε συγχαίρω για αυτά τα πρώτα ίχνη αξιοπρεπούς συμπεριφοράς. Άλλωστε όπως έχω πει, δεν έχω τίποτα εναντίον σου, παρά μόνο με ορισμένες ιδέες σου.



Το οποίο εξηγεί και την υπερευαισθησία σου στην κριτική των ιδεών αυτών. Αν κατάλαβα καλά, γράφεις τακτικά σε blog και ξαφνικά προσγειώνεσαι σε ένα φόρουμ. Εδώ δεν είναι μόνο δικός σου χώρος, η κριτική είναι αναπόφευκτη, και δεν ήσουν προετοιμασμένος για αυτήν. Αναρωτιέμαι σε τι κύκλους συχνάζεις, αν στα 33 σου χρόνια δεν έτυχε ποτέ πριν να διαφωνήσει κανείς μαζί σου.



Απαντώ και για το άλλο νήμα στο ίδιο μήνυμα:

Αντιφάσκεις. Αν έχεις εναλλακτικό τρόπο σκέψης και άλλες αντιλήψεις, γιατί κάνεις λόγο για επιστήμη; Αν λειτουργείς με την επιστήμη δεν είσαι εναλλακτικής σκέψης, αλλά ορθολογικής. Είπα «δεν θα ασχολιόμουν», γιατί από γενναιοδωρία αν όχι για άλλο λόγο κάνω τα στραβά μάτια στη... φανταστική λογοτεχνία. Αλλά αν είναι να να ντύσεις την ιστορία σου επιστημονικά θα σε πάω μέχρι το τέλος.

Δεύτερον, σέβομαι, a priori έστω, τους συνομιλητές. Και σέβομαι ακράδαντα το δικαίωμά τους στην έκφραση των ιδεών τους. Αλλά προς αυτές είμαι αμείλικτος, και δεν θεωρώ καμμία ιδέα άξια σεβασμού ή εξαιρετέα κριτικής. Καλά θα κάνετε εσύ και οι αδελφοί σου να διαχωρίσετε το εγώ σας από τις πεποιθήσεις σας, αν νιώθετε προσβεβλημένοι.

Είσαι απο τους ελάχιστους που δεν αναφερόμουν.


Ξεχνά το blog.Αναφερόμαι σε φόρουμ του εξωτερικού τέτοιας θεματολογίας όπου εσυ δεν θα είχες θέση και οπως βλέπεις απο την ηλικία μου ειμαι σίγουρα ποιο παλιός απο εσένα στο να συνυπάρχω με άλλους σε διαδυκτιακες κοινότητες.Κριτικη σκοπιμότητας οπως τη κανεις εσυ η συμπεριφορά μου θα ειναι αυτη .Τωρα που συχνάζω μπορώ να σου πω άνετα να έρθεις να με βρεις να σφίξουμε τα χέρια;)Το Σάββατο πίνω μπυρες και κάνω Predating στο Tithora.

Φανταςτικη λογοτεχνίεα για χιλιάδες στο πλανήτη εχεις καποια απόδειξη που να δικαιολογεί τη σιγουριά σου?Αμα δεν εχεις δεν θα πρέπε να μιλάς ουτε να το εχεις ως σημειο αναφοράς..Σαν θεμέλιοφύλακας της επιστήμης είσαι κάτοχος κάποιου πτυχίου?Δεν είσαι σαφής σε αυτο που διαφωνείς.Ισχυριζεσαι οτι η θέση των μνημείων ηταν τελείως τυχαία σύμφωνα με τις επιστήμες που παρέθεσα στο ποστ μου Σωστά?Επειδη η επιστήμη ηταν ο μοναδικός λόγος για την επεμβαση σου οπως ισχυριστηκεςιΠαραθετω το μοναδικό ποστ μου που ανάφερα την επιστήμη.

"Πρωτον όλα τα αρχαία ιερά μνημεία υπακούγαν σε με "επιστημονικη" νόμοτελια "μαθηματικού", "γεωδαιτικου" και "αστρονομικού" χαρακτήρα.Επισης συνδεόταν μεταξύ τους με υπόγεια ηλεκτρομαγνητικά κανάλια(ενεργειακά ρεύματα)όπως δηλώνουν οι μετεωρολογικοί και γεωγραφικοί χάρτες που έχουν διασωθεί.Οπως και τα σημερινά δεδομένα.
Δευτερον,η καρδιά της αρχαίας γνώσης της ήταν να μπορούν να κάνουν το Ουρανό και τη Γη να εναρμονίζονται, να αλληλοσυσχετίζονται. Ηξεραν λόγω της πλήρους εναρμόνισης ότι τα άστρα εκπέμπουν πολλές ενέργειες και δυνάμεις που μπορούν να διοχετευτούν και να ενσαρκωθούν στη γη, δημιουργώντας περαιτέρω ενεργειακά πεδία αλλά και συνειδητότητα."

Παραθέτω στοιχεία που περιέχουν και φωτό.Περιμενουν αντιπαραθεςη στοιχείων και αμφισβήτηση απο μέρους σου.

http://www.e-saloniki.gr/el/top-menu/politismos/kati-pou-den-kserate-gia-thn-ellhnikh-mathhmatikh-akribeia-tis-arxaies-poleis-kai-ta-mnhmeia.html

http://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/2236857/ta-iera-trigona-tis-ellinikis-archeotitas-ke-i-kala-krimmeni-simasia-tous

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2014/05/blog-post_7468.html

https://arxaiaellinika.wordpress.com/2016/05/14/τα-ιερά-τρίγωνα-της-ελληνικής-αρχαιότ/

https://sacredsites.com/europe/greece/sacred_geography_of_ancient_greece.html

http://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2016/airglow-and-earths-magnetic-field



(nikodhmos δεν σε αφορά ειναι μέρος της φανταςτικης λογοτεχνίας)Και κάποια site που συμεριζονται τις "ιδέες μου" οπως λέει και το δευτερο μέρος του ποστ μου που παραθεσα.


http://humansarefree.com/2014/03/nasa-is-amazed-by-huge-unknown-energy.html


http://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/news/mag-portals.html


https://epistimonikos.wordpress.com/2012/12/22/η-nasa-ανακοινώνει-πως-οι-αστρικές-πύλες-ε/

http://antexeistinalitheia.gr/i-nasa-anakalipti-krimmenes-piles-sto-magnitiko-pedio-tis-gis/


https://meresparaxenes.com/2016/05/20/ζωντανοι-ενεργειακοι-τοποι-δυναμ/

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2015/02/blog-post_8419.html




Ευχαριστώ τον AVATARGR-1 Που με έβαλε στο σωστό δρόμο.;)

Darkgkas
25-07-16, 22:27
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas στα 11-12 χρόνια περίπου που είμαι το ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΌ ποτέ δεν πρόσβαλα
κανέναν απολύτως και προσπαθώ να μην το κάνω....

Σχετικά δε με τις συζητήσεις που κάνουμε εδώ θα πρέπει να υπάρχουν κάποια
στοιχεία έστω και υποτυπώδη έστω και με ενδείξεις για να ασχοληθεί κάποιος
να ψάξει στα βιβλία του στις σημειώσεις του ώστε να μπορέσει να απαντήσει..

Αλλιώς τι συζήτηση να γίνει ;;;;;;
Θα πρέπει και ο θεματοθέτης να γνωρίζει κάποια πράγματα για αυτό που θα πραγματευτεί...

Την αδυναμία σου να μην απαντάς αλλά να λές για τους άλλους πως δεν είναι
σωστός ο τρόπος που ζητάνε τα στοιχεία δεν είναι σωστό....

Πιστεύω πως θα πρέπει να συνεχίσεις τα όποια θέματα έχεις αρχίσει...

ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ....

Ευχαριστώ.

Με τα στοιχεία ειχες κάποιο δίκιο εφόσον έτσι λειτουργείς έπρεπε να το σεβαστώ έπρεπε να αναφέρω κάποιες πηγές τεμπελιάσα.

Στα ξένα φόρουμ που ειναι εξειδικευμένα οι συζητήσεις αναπτύσονται απο τις βιωματικές εμπειρίες και σύμφωνα με τις θεμελιώδεις γνώσεις του τομέα.

Οτι είσαι παλιός στο χώρο το ξέρω για αυτο σε σέβομαι απο εποχές Esoterica η περίπτωση μου εδώ μέσα θυμίζει λίγο yngwie πριν καμια 11 χρόνια ;)

Πιστευω οτι είμαστε καλά μεταξύ μας λύθηκε η παρεξήγηση :) αν και οπως είπα δεν θα ξαναγράψω.

nikodhmos
26-07-16, 02:42
Κριτικη σκοπιμότητας οπως τη κανεις εσυ η συμπεριφορά μου θα ειναι αυτη
Πού είδες τη σκοπιμότητα; Μήπως σε ήξερα κι από χθες; Έχω κάτι προσωπικό εναντίον σου; Δεν άσκησα κάποια παράλογη ή υπερβολική κριτική, εσύ είσαι υπερευαίσθητος και βλέπεις σκοπιμότητες εκεί που δεν υπάρχουν.

Φανταςτικη λογοτεχνίεα για χιλιάδες στο πλανήτη εχεις καποια απόδειξη που να δικαιολογεί τη σιγουριά σου?
Υπάρχει και πιο δυνατό παράδειγμα... 2 δισεκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη είναι χριστιανοί. Εσύ πώς και δεν είσαι; Πώς δικαιολογείς τη σιγουριά σου; Θα σε βοηθήσω: δεν είσαι χριστιανός γιατί ο χριστιανισμός δεν δίνει λόγους να τον πιστέψεις. Αντίθετα από εμένα, όμως, διαλέγεις κάποιο άλλο παραμύθι.

Ισχυριζεσαι οτι η θέση των μνημείων ηταν τελείως τυχαία σύμφωνα με τις επιστήμες που παρέθεσα στο ποστ μου Σωστά?
Κάπως έτσι. Η είναι απίθανο η θέση των αρχαίων ναών σε όλη την Ελλάδα να είναι σχεδιασμένη με αυτή τη σκοπιμότητα και υλοποιημένη με τέτοια ακρίβεια. Υπάρχουν αναφορές στην αρχαία γραμματεία σχετικά με αυτή τη χωροθέτηση, ή είναι κάτι που παρατηρήσαμε σήμερα στις δορυφορικές εικόνες; Δηλαδή όλο αυτό το σενάριο το μάθαμε από τους ίδιους η το ανακαλύψαμε μόνοι μας; Θα καταλάβεις παρακάτω γιατί κάνω αυτήν την ερώτηση.

Παραθέτω στοιχεία που περιέχουν και φωτό.Περιμενουν αντιπαραθεςη στοιχείων και αμφισβήτηση απο μέρους σου.
Τα blog τα πετάω στα σκουπίδια αυτομάτως. Ικανοποιούν ακριβώς μηδέν κριτήρια αξιοπιστίας. Το site της NASA πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το ποστάρεις συνέχεια, ναι υπάρχει μαγνητικό πεδίο, το ήξερα και από πριν.

Πώς θα αντιδρούσες αν έβλεπες αυτή την εικόνα (http://i.imgur.com/Zf0KcY8.jpg) σε ένα blog; Την έφτιαξα με συντεταγμένες επαρχιακών γηπέδων ποδοσφαίρου της κεντρικής Ελλάδας, που βρήκα εδώ (http://www.stadia.gr/yourstadia/C-Greece-gr.html). Έφτιαξα και ένα .kmz για Google Earth, εδώ (http://wikisend.com/download/348702/ghpeda.kmz). Περιέχει 48 γήπεδα, από τα οποία 29 τα χώρεσα χωρίς πολλή δυσκολία σε ισοσκελή τρίγωνα, και δεν εξάντλησα καν τις δυνατότητες γιατί βαρέθηκα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πανεύκολο να βρεις συσχετίσεις μεταξύ σημείων, ακόμα κι αν δεν υπάρχουν (εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Alignments_of_random_points) σχετικά). Αν υπάρχει λόγος πίσω από τις θέσεις των αρχαίων ναών, δεν μπορούμε να τον δούμε από τους σημερινούς χάρτες χωρίς στατιστική ανάλυση. Επίσης, και να δεχτούμε το γιατί, δεν μπορούμε να μη σταθούμε στο πώς. Με ποια μέσα και ποιες μεθόδους μετρήθηκαν αυτές οι αποστάσεις, τότε.

Darkgkas
26-07-16, 13:58
Πού είδες τη σκοπιμότητα; Μήπως σε ήξερα κι από χθες; Έχω κάτι προσωπικό εναντίον σου; Δεν άσκησα κάποια παράλογη ή υπερβολική κριτική, εσύ είσαι υπερευαίσθητος και βλέπεις σκοπιμότητες εκεί που δεν υπάρχουν.


Υπάρχει και πιο δυνατό παράδειγμα... 2 δισεκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη είναι χριστιανοί. Εσύ πώς και δεν είσαι; Πώς δικαιολογείς τη σιγουριά σου; Θα σε βοηθήσω: δεν είσαι χριστιανός γιατί ο χριστιανισμός δεν δίνει λόγους να τον πιστέψεις. Αντίθετα από εμένα, όμως, διαλέγεις κάποιο άλλο παραμύθι.


Κάπως έτσι. Η είναι απίθανο η θέση των αρχαίων ναών σε όλη την Ελλάδα να είναι σχεδιασμένη με αυτή τη σκοπιμότητα και υλοποιημένη με τέτοια ακρίβεια. Υπάρχουν αναφορές στην αρχαία γραμματεία σχετικά με αυτή τη χωροθέτηση, ή είναι κάτι που παρατηρήσαμε σήμερα στις δορυφορικές εικόνες; Δηλαδή όλο αυτό το σενάριο το μάθαμε από τους ίδιους η το ανακαλύψαμε μόνοι μας; Θα καταλάβεις παρακάτω γιατί κάνω αυτήν την ερώτηση.


Τα blog τα πετάω στα σκουπίδια αυτομάτως. Ικανοποιούν ακριβώς μηδέν κριτήρια αξιοπιστίας. Το site της NASA πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το ποστάρεις συνέχεια, ναι υπάρχει μαγνητικό πεδίο, το ήξερα και από πριν.

Πώς θα αντιδρούσες αν έβλεπες αυτή την εικόνα (http://i.imgur.com/Zf0KcY8.jpg) σε ένα blog; Την έφτιαξα με συντεταγμένες επαρχιακών γηπέδων ποδοσφαίρου της κεντρικής Ελλάδας, που βρήκα εδώ (http://www.stadia.gr/yourstadia/C-Greece-gr.html). Έφτιαξα και ένα .kmz για Google Earth, εδώ (http://wikisend.com/download/348702/ghpeda.kmz). Περιέχει 48 γήπεδα, από τα οποία 29 τα χώρεσα χωρίς πολλή δυσκολία σε ισοσκελή τρίγωνα, και δεν εξάντλησα καν τις δυνατότητες γιατί βαρέθηκα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πανεύκολο να βρεις συσχετίσεις μεταξύ σημείων, ακόμα κι αν δεν υπάρχουν (εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Alignments_of_random_points) σχετικά). Αν υπάρχει λόγος πίσω από τις θέσεις των αρχαίων ναών, δεν μπορούμε να τον δούμε από τους σημερινούς χάρτες χωρίς στατιστική ανάλυση. Επίσης, και να δεχτούμε το γιατί, δεν μπορούμε να μη σταθούμε στο πώς. Με ποια μέσα και ποιες μεθόδους μετρήθηκαν αυτές οι αποστάσεις, τότε.

Απο το ντόρο που έκανες αδραζοντας την ευκαιρία επειδη έγραψα ενα τοπικ αναφερόμενος στους αρχαίους ελληνες γιατι είχα μια συζήτηση με άλλο μέλος ως αποτελεςμα να εξάγεις βιαστηκα συμπέρασματα για μένα οτι θελω να αποδείξω την ύπαρξη της μαγείας μεσω της επιστήμης:eek:θα έπρεπε να ήμουν psycho killer και παγκόσμιο φαινόμενο αμα το έκανα αυτο.Εγω τι θελω συμπερασματικά να πω για να τελειώνουμε με αυτο το παραμύθι οτι οι αρχαίοι μύστες ΙΣΩΣ μπορούσαν να αντιληφθούν την ενέργεια στη Φυση και τον Ουρανό και την αλληλοεξάρτηση τους οπως την αντιλαμβάνομαι εγω μεσω της μαγείας.Γιαυτο υπαρχει και η άποψη και τα ιερά τους δεν ηταν τυχαία χτισμένα στα σημεία και σχετίζονται σε μια αρμονική σχεση που εμπεριέχει πολλούς παράγοντες.Μέχρι Αποδείξεως του Εναντίου κανεις δεν εχει δίκιο η άδικο.Αλλο ενα thread του Μεταφυσικού.Τελος.

Ο χριστιανισμος εχει το δόγμα και σου λέει μονο πίστευε δεν βασίζεται σε κάποιες θεμελιώδεις γνώσεις ως αποτέλεσμα να μην μπορει καποιος να εχει ενα σημειο εκκινησης ωστε να ερευνήσει και ως συνέπεια να εχει εχει κάποιο βίωμα ως απόδειξη.
Εσυ δεν δέχεσαι σε καμια περίπτωση η μαγεια να ειναι κατι υπαρκτό κατι που μπορει καποιος να μπορει να μεταβάλει τον εαυτο του και το περιβάλλον γύρω του και να εχει καποια βιώματα?

Οσο αναφορά τα σημεία που ηταν χτισμένα τα ιερά πως μπορει να ειναι απίθανο η πιθανό εφοσον δεν μπορούμε να το αποδείξουμε παραθέτοντας μονο στοιχεία.Επισης δεν εχει γίνει καμια ευρεία επιστημονική μελέτη που να εχει αποδειξει η το ενα η το άλλο.Ειχαν μια κοσμοθεωρία έχουν εφευρει τους θεμελιώδεις νόμους των επιστημών όπου τη στήριζαν.Προςωπικη γνώμη δεν πρέπει να τους βλέπουμε με ελαφρότητα και να τα αποδίδουμε όλα στη τύχη η αλήθεια πάντα ειναι κάπου στη μέση.

Darkgkas
26-07-16, 14:01
Αποσπάσματα απο τα άρθρα που παραθεσα.

Το γάντι της πρόκλησης σήκωσε αργότερα ο "καθηγητής και πατέρας του γεωδαιτικου τριγωνισμου Θεοφάνης Μανιάς" («Άγνωστα Μεγαλουργήματα των Αρχαίων Ελλήνων») και λίγο μετά ο Α. Αλεξίου, οι οποίοι από τις αρχές της δεκαετίας του 1970 άρχισαν να μελετούν την εσωτερική μαθηματική και αστρονομική αρμονία των αρχαιοελληνικών μνημείων.
Η απόδειξη θα ερχόταν βέβαια μόνο όταν θα γενικευόταν η χρήση του Global Positioning System και του γεωγραφικού στίγματος, που απλοποίησε τους υπολογισμούς που γίνονταν πρωτύτερα με κανόνα και διαβήτη πάνω στον ελλαδικό χάρτη. Οι εκατοντάδες επιτόπιες θεσιακές μετρήσεις σε ναούς και ιερά της Ελλάδας "του πρώην πρύτανη του Αριστοτελειου Πανεπηστημιου Θεσαλονικης Κοσμά Μαρκάτου" αποκάλυψαν ότι το "ισοσκελές τρίγωνο" ήταν πιθανότατα η μονάδα του γεωδαιτικού τριγωνισμού, αν και έχουν χρησιμοποιηθεί κι άλλα "πρότυπα", όπως "η αρχή των ίσων αποστάσεων μεταξύ των αρχαιολογικών χώρων", "το ορθογώνιο", "το ισόπλευρο και το χρυσό τρίγωνο""ο κύκλος", "ο ευθυγραμμισμός" κ.ά.
Ο Μαρκάτος επιβεβαίωσε ορισμένες συμμετρίες που καταδεικνύουν την ύπαρξη τριγωνισμού στον αρχαίο ελληνικό χώρο. Η ετυμηγορία του Global Positioning System έδειξε ότι ο ισοσκελισμός των πλευρών των νοητών τριγώνων ήταν σχεδόν τέλειος, καθώς οι "αποκλίσεις" κυμαίνονται από "μερικά εκατοστά ως και μερικές δεκάδες μέτρα"! Η ύπαρξη των τόσων γεωμετρικών συσχετίσεων απορρίπτει αβίαστα κάθε επιφύλαξη για τυχαιότητα τέτοιων νοητικών σχημάτων, καθώς το φαινόμενο είναι τόσο κοινό και αρμονικό που δεν μπορεί να είναι εκεί συμπτωματικά.

Οι ενώσεις τυχαίων σημείων που στηριχτικες σε ποιους θεμελιώδες κανόνες της γεωμετρίας η της αστρονομίας στηρίζονται?Σε ποια αρμονική αρχή?

Darkgkas
26-07-16, 14:02
Παράθεση άρθρου του περιοδικού Νέα Ακρόπολη

Ο δρ. Ιρβιν Γκουντ του πανεπιστημίου του Princeton των Η.Π.Α. έχει ανακαλύψει ότι οι αριθμοί, οι χαρακτηριστικοί των μαζών των υποσωματιδίων του ατόμου, ρυθμίζονται από μια απλή μαθηματική αναλογία. Οι αριθμοί δεν σχετίζονται στα τυφλά, η δομή της ύλης δεν είναι τυχαία… φαίνεται πως υπάρχει κάτι σαν αόρατο δάκτυλο που οργανώνει τα πάντα σύμφωνα με μαθηματικούς νόμους… μια διάνοια που εκφράζεται μέσα από ωραίες εξισώσεις, μια διάνοια που δεν είναι ανθρώπινη…

Άλλη μια τρομερή αναλογία που ίσως μεταδίδει την ουσία του μυστηρίου της φύσης και που αποκαλύπτει το μυστικό του παγκόσμιου Μαθηματικού, που είναι αυτό που λέμε "Θεό". Η σχέση ανάμεσα στην ηλεκτροστατική δύναμη που υπάρχει μεταξύ δύο ηλεκτρονίων και στην ελκτική δύναμη της βαρύτητας είναι ένα φυσικό μέτρο εξαιρετικής σημασίας. Είναι η μοναδική γνωστή σταθερά που ενώνει τον μακρόκοσμο με τον μικρόκοσμο. Η ηλεκτροστατική δύναμη είναι απωστική και είναι υπεύθυνη για τα φαινόμενα της χημείας και της βιολογίας, η δύναμη της βαρύτητας, της έλξης, λειτουργεί στον σχηματισμό των πλανητών, των άστρων και των γαλαξιών. Η σχέση μεταξύ τους είναι θεμελιώδης κι εκφράζεται σαν 4,14χ1042.

Αλλά, οι βασικότεροι αριθμοί που ρυθμίζουν τη φύση στη θεμελιώδη λειτουργία της, που είναι ο αριθμός "π" (εκφράζει τη σχέση ανάμεσα στη διάμετρο και την περιφέρεια του κύκλου), ο αριθμός e (βάση των νεπέριων λογάριθμων που ρυθμίζουν την εκθετική αύξηση των ζωντανών όντων) και ο αριθμός 137 (που χαρακτηρίζει τη σταθερά της λεπτότερης δομής της ύλης στη θεωρία των φωτεινών φασμάτων και είναι κλειδί αυτής της θεωρίας), σ' έναν ορισμένο συνδυασμό εκφράζουν την ίδια εκείνη αναλογία μεταξύ των δύο βασικών δυνάμεων της έλξης και του ηλεκτροστατισμού, δηλαδή 2137χπχe. Η πιθανότητα να οφείλεται στην τύχη αυτή η θαυμάσια μαθηματική αναλογία κοσμικής αρμονίας είναι μία στις 1042, δηλαδή σχεδόν μηδενική.

Ακόμα έχουμε τον νόμο του Μπόντε, ενός σοφού που, το 1747, "ανακάλυψε" μια απλή γεωμετρική πρόοδο που ρυθμίζει τις αποστάσεις των πλανητών από τον ήλιο. Έτσι εμφανίστηκε μια διανοητική σκοπιμότητα στην θέση των πλανητών, που δεν οφείλεται στην τύχη, αλλά σε μια μαθηματική αρμονία, προϊόν μιας κοσμικής διάνοιας. Αυτός ο νόμος του ηλιακού συστήματος, που δίνει τις αποστάσεις των πλανητών, σχηματίζεται με το να προσθέσει κανείς 4 σε κάθε όρο της σειράς 0, 3, 6, 12, 24, 48, 96, 192 … Εκείνη την εποχή δεν ήταν γνωστό ότι μεταξύ Άρη και Δία υπάρχει μια ζώνη αστεροειδών, σαν απομεινάρια έκρηξης κάποιου πρώην πλανήτη. Όμως στον τύπο του Μπόντε υπάρχει μια κενή θέση ακριβώς σ' αυτή την απόσταση, δηλαδή στον αριθμό της απόστασης όπου δεν αντιστοιχεί κανένας ορατός πλανήτης. Ας δούμε την πρόοδο:
· Ερμής ………………….. 4 + 0 = 4
· Αφροδίτη ……………… 4 + 3 = 7
· Γη ……………………... 4 + 6 = 10
· Άρης …………………...4 + 12= 16
· ; (ζώνη αστεροειδών) 4 + 24= 28
· Δίας ……………………4 + 48= 52
· Κρόνος ………………..4 + 96=100
· Ουρανός ………………4+192=196
Παίρνοντας την απόσταση Γης - Ήλιου σαν μονάδα (διαιρώντας τα ποσά δια δέκα η Γη γίνεται μονάδα, 10:10=1), δηλαδή μία μονάδα = 149χ106 km, βγαίνουν εύκολα οι άλλες αποστάσεις, πολλαπλασιάζοντας αυτήν σε χιλιόμετρα, επί την αναλογική στη σειρά της προόδου.
Για τους πλανήτες που βρίσκονται πέρα από τον Ουρανό δεν ισχύει ο νόμος, κάτι που δείχνει ότι από λειτουργικής άποψης δεν είναι όπως οι άλλοι πλανήτες, όπως έλεγαν οι αρχαίοι εσωτεριστές και αστρολόγοι-αλχημιστές που δεν έβαζαν τέτοιους πλανήτες στους υπολογισμούς τους, παρ' όλο που είχαν γνώριζαν την ύπαρξή τους, όπως φαίνεται σε αρχαίες αιγυπτιακές, σουμεριακές, αμερικάνικες κ.α. γραφές.
Πιο θαυμαστό ακόμα είναι ότι, αν συνεχίσουμε την πρόοδο με αρνητικούς αριθμούς, δηλαδή κάνουμε τον υπολογισμό 4+(-3), τότε βγαίνει η απόσταση που υπάρχει από τον ήλιο ως τον πρόσφατα ανακαλυμμένο μαθηματικά πλανήτη, που βρίσκεται πριν από τον Ερμή.
Μέσα απ' όλα αυτά φαίνεται καθαρά ότι, υπάρχει πράγματι κάτι σαν κοσμική διάνοια που ρυθμίζει και οργανώνει τα πάντα. Και πραγματικά μπορούμε να πούμε, μαζί με τους αρχαίους εσωτεριστές φιλοσόφους, ότι το σύμπαν είναι η σκέψη μιας υπέρ-διάνοιας που λέγεται "Θεός".

Darkgkas
26-07-16, 14:03
Παράθεση άρθρου του Ελεύθερου Τύπου

Στον ρυθμό της κοσμικής μουσικής που πρώτοι «άκουσαν» οι μυστικιστές μαθηματικοί του 6ου π.Χ. αιώνα εξακολουθεί να χορεύει η σύγχρονη Κοσμολογία.
Ενας Έλληνας καθηγητής Μουσικής και Πληροφορικής, με πανεπιστημιακές σπουδές στη Φυσική και ερευνητικό έργο στα Πυθαγόρεια Μαθηματικά απέδειξε ότι η «αρμονία των σφαιρών», η περίφημη πυθαγόρεια θεωρία, έχει ακριβή εφαρμογή σε όλους τους γνωστούς μας σήμερα πλανήτες.
Ο πρώην πρόεδρος της Ενωσης Ελλήνων Φυσικών, διευθυντής του Τομέα Τεχνολογίας Ηχου, Μουσικοπαιδαγωγικής και Βυζαντινής Μουσικολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Χαράλαμπος Σπυρίδης ανακοινώνει στο επιστημονικό συμπόσιο «Φιλοσοφία και Κοσμολογία» τους αριθμούς που εκφράζουν σε αστρονομικές μονάδες τις αποστάσεις των πλανητών από τον Ηλιο πιάνοντας το νήμα από τους Πυθαγορείους.
Ο κ. Σπυρίδης διατυπώνει «μια καθολική, εξαιρετικά απλή και κομψή σχέση» που εμπεριέχει μόνον τους αριθμούς 1, 2, 3, 4 της «ιερής τετρακτύος» των Πυθαγορείων και το άθροισμά τους, τον «τέλειο» αριθμό 10.
Η «τετρακτύς» ήταν η βάση της πυθαγόρειας διδασκαλίας που πρέσβευε ότι οι ήχοι των ουράνιων σωμάτων συνθέτουν μία κοσμική μουσική, γιατί οι αποστάσεις και οι ταχύτητες των πλανητών και των απλανών αστέρων διέπονται από τους ίδιους αριθμητικούς λόγους που παράγουν και τη συμφωνία των ήχων.
Οι συμφωνίες των ήχων που παράγουν αρμονικό αποτέλεσμα έχουν μορφή απλών αριθμητικών σχέσεων: 2/1 (οκτάβα), 3/2 (πέμπτη), 4/3 (τετάρτη). Επομένως κατά τους Πυθαγορείους το μυστικό της μουσικής και της κοσμικής αρμονίας κρύβεται στις σχέσεις των τεσσάρων πρώτων φυσικών αριθμών (1, 2, 3, 4).
Ο Πυθαγόρας είναι ο πρώτος φιλόσοφος που συνδέει την Αστρονομία με τη Μουσική, υποστηρίζοντας ότι στο αρμονικό και σφαιρικό σύμπαν τα πάντα διέπονται από απλούς νόμους, που μπορούν να εκφρασθούν με τους αριθμούς της «ιερής τετρακτύος».
Με τη θεωρία της αρμονίας των σφαιρών, που συνδυάζει την κοσμική αρμονία με τη μουσική αρμονία, ο μεγάλος φιλόσοφος επιχείρησε να εξηγήσει τη θέση και την κίνηση των πλανητών στον ουράνιο θόλο. Χρησιμοποιώντας μουσικούς όρους, δηλαδή εύφωνα μουσικά διαστήματα, καθόρισε υπό μορφήν κλίμακας τις μεσοπλανητικές αποστάσεις.
Ακολούθως, αντιστοιχίζοντας τα μουσικά διαστήματα σε μετρικές αποστάσεις, κατόρθωσε πρώτος να υπολογίσει σε Δελφικά στάδια τις μεσοπλανητικές αποστάσεις των «ουρανίων γεννητών», όπως ονόμασε τα ουράνια σώματα ο Πλάτωνας παίρνοντας το νήμα από τον Πυθαγόρα.
Ο Πυθαγόρας τον 6ο π.Χ. αιώνα δέχθηκε ότι η μουσική απόσταση μεταξύ Γης και Σελήνης είναι ένας τόνος και η μετρική απόσταση μεταξύ τους είναι 126.000 Δελφικά στάδια, δηλαδή 22.371.300 μέτρα.
Σχεδόν 24 αιώνες μετά δύο Γερμανοί αστρονόμοι, ο Γιόχαν Μπόντε και ο Τίτιους, προσδιορίζουν τις θέσεις των γνωστών τότε πλανητών του ηλιακού μας συστήματος με ικανοποιητική ακρίβεια. Η εμπειρική ανακάλυψή τους, ανερμήνευτη μέχρι σήμερα, έμεινε γνωστή ως κανόνας των Μπόντε-Τίτιους.
Μέχρι τον Κρόνο ο κανόνας όχι μόνο δούλευε ικανοποιητικά αλλά και έμμεσα συνέβαλε στην ανακάλυψη της ζώνης των αστεροειδών ανάμεσα στον Αρη και τον Δία και του πλανήτη Ουρανού στα τέλη του 18ου αιώνα.
Ο κανόνας των Γερμανών αστρονόμων έπαψε να δίνει αξιόπιστα αποτελέσματα όταν επιχειρήθηκε να εφαρμοστεί στους «νεότερους» πλανήτες και στη ζώνη πέρα από τον Πλούτωνα, μία από τις συναρπαστικότερες περιοχές του ηλιακού συστήματος, γεμάτη αντικείμενα από βράχο και πάγο που περιστρέφονται γύρω από τον Ηλιο σε τεράστιες αποστάσεις.
Ο καθηγητής Σπυρίδης, μελετώντας επί σειρά ετών τις πλατωνικές απόψεις «περί των θείων γεννητών», τις οποίες συγκέρασε με την «αρμονία των σφαιρών» του Πυθαγόρα, ανακάλυψε ότι ο κανόνας των δύο Γερμανών αστρονόμων του 18ου αιώνα αποτελεί μία μαθηματική έκφραση της πυθαγόρειας μουσικής των σφαιρών.


Επίσης άρθρο του public library of science.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2775669/

Darkgkas
26-07-16, 14:04
Οι καθηγητές στην έρευνα τους χρησιμοποιησαν εκτος απο το ισοσκελες τρίγωνο και άλλους θεμελιώδες κανόνες της γεωμετριας.Σε συγχαίρω για το κόπο σου φτιάχνοντας "ισοσκελη" τρίγωνα στο χάρτη στο κομπιούτερ στο αλλά δεν μας είπες ποια ειναι η αποκληση στις αποστάσεις των σημείων.Ειναι καποια χιλιόμετρα?καποιες εκατοντάδες μέτρα?Ως σημειο αναφοράς τι πήρες?
Οι αρχαίοι δεν είχαν GPS και οι χάρτες τους ηταν υπερβολικά ανακριβής πως εξηγείται η ακρίβεια των αποστάσεων σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα?

Τα site της NASA τα παραθέτω για δείξω την ύπαρξη ηλεκτρομαγνητικών πεδιων που τα αρχαία ιερά τυχαίως ηταν χτισμένα πανω τους.Σημερα εχει επιβεβεωθει η ύπαρξη ηλεκτρομαγνητικών πεδίων στα ιερά αυτα με τα όργανα μέτρησης της σημερινής τεχνολογίας.

AVATARGR-1
26-07-16, 15:06
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas σχετικά με τις βιωματικές εμπειρίες δεν λέγονται είναι μια αρχή
πολύ παλιά....

"ΕΑΝ ΑΝΑΦΈΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΈΣ ΕΜΠΕΙΡΕΊΕΣ -ΚΑΙ ΌΤΙ ΠΕΊΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΈΣ-
ΘΑ ΤΙΣ ΧΆΣΕΙ ΚΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΤΑΣ..."

Οπότε μην περιμένεις προσωπικές εμπειρίες διαφόρων επιπέδων.....
Εξ' άλλου για αυτό και λέγονται ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ.....

Ευχαριστώ.

nikodhmos
26-07-16, 15:09
Αυτά τα τριγωνάκια τα χάραξα κυριολεκτικά σε 10 λεπτά και είναι ισοσκελή με το μάτι. Όπως θα έλεγες κι εσύ, το .kmz εκεί είναι, αν θες πραγματικά να μάθεις τις αποστάσεις μπες στο Earth να τις μετρήσεις! Αστειεύομαι, δεν χρειάζεται να μετρήσει κανείς τίποτα, γιατί φυσικά δεν έπιασες το νόημα του γελοίου εγχειρήματος, που είναι ότι:

Με ικανό μέγεθος δείγματος μπορεί κανείς να βρει ό,τι συσχέτιση θέλει.

Αμφιβάλλεις ότι αν ασχολιόμουν με τα γήπεδα όσο ασχολήθηκαν οι καθηγητές και οι ερευνητές με τους ναούς, θα έβρισκα κι εγώ γήπεδα σε όλη την Ελλάδα που ικανοποιούν ένα σωρό μαθηματικές σχέσεις;

Πάρε κι αυτό (http://discordia.wikia.com/wiki/Law_of_Fives) για homework. Προσπάθησε να καταλάβεις πού κολλάει στη συζήτηση:
Everything in the universe relates to the number 5, one way or another, given enough ingenuity on the part of the interpreter.

The Law of Fives states simply that: ALL THINGS HAPPEN IN FIVES, OR ARE DIVISIBLE BY OR MULTIPLES OF FIVE, OR ARE SOMEHOW DIRECTLY OR INDIRECTLY APPROPRIATE TO FIVE.

The Law of Fives is never wrong.

"I find the Law of Fives to be more and more manifest the harder I look."

Darkgkas
26-07-16, 15:15
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas σχετικά με τις βιωματικές εμπειρίες δεν λέγονται είναι μια αρχή
πολύ παλιά....

"ΕΑΝ ΑΝΑΦΈΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΈΣ ΕΜΠΕΙΡΕΊΕΣ -ΚΑΙ ΌΤΙ ΠΕΊΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΈΣ-
ΘΑ ΤΙΣ ΧΆΣΕΙ ΚΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΤΑΣ..."

Οπότε μην περιμένεις προσωπικές εμπειρίες διαφόρων επιπέδων.....
Εξ' άλλου για αυτό και λέγονται ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ.....

Ευχαριστώ.

Χμ πάλι δεν ήμουνα σαφής δεν λέω να αραδιάσει καποιος τα εσώψυχα του;) αλλά καποια προσωπικα συμπερασματα με την δικιά του οπτική γωνία.

Darkgkas
26-07-16, 15:43
Αυτά τα τριγωνάκια τα χάραξα κυριολεκτικά σε 10 λεπτά και είναι ισοσκελή με το μάτι. Όπως θα έλεγες κι εσύ, το .kmz εκεί είναι, αν θες πραγματικά να μάθεις τις αποστάσεις μπες στο Earth να τις μετρήσεις! Αστειεύομαι, δεν χρειάζεται να μετρήσει κανείς τίποτα, γιατί φυσικά δεν έπιασες το νόημα του γελοίου εγχειρήματος, που είναι ότι:

Με ικανό μέγεθος δείγματος μπορεί κανείς να βρει ό,τι συσχέτιση θέλει.

Αμφιβάλλεις ότι αν ασχολιόμουν με τα γήπεδα όσο ασχολήθηκαν οι καθηγητές και οι ερευνητές με τους ναούς, θα έβρισκα κι εγώ γήπεδα σε όλη την Ελλάδα που ικανοποιούν ένα σωρό μαθηματικές σχέσεις;

Πάρε κι αυτό (http://discordia.wikia.com/wiki/Law_of_Fives) για homework. Προσπάθησε να καταλάβεις πού κολλάει στη συζήτηση:

Ισοπεδωτικη η δειγματοληπτική θεωρία που ανάφερες τελος πάντων στο είπα απο την αρχη η συζήτηση αυτη ειναι άτοπη και για τις δυο πλευρές εφόσον δεν εχει γίνει ευρεία έρευνα ωστε να υπάρχουν εκατερωθεν τρανταχτές αποδείξεις θα κλείσω και γω με κατι για να ευθυμήσουμε,αμα ηταν τυχαία οπως λες θα είχαν πέσει;)

Γεια χαρά.

Litsa
26-07-16, 16:40
Σχετικά με το θέμα της τοποθεσίας των ναών.
Νταξ, πρόκειται για μύθευμα.

Εγώ θα βάλω ένα μικρό λιθαράκι

Σήμερα έχουμε το google earth, google maps, εγώ έτσι προγραμματίζω διακοπές και εκδρομές, βλέπω καλά το GE και αποστάσεις κλπ.

Αν πάμε σε αυτά τα δήθεν σημεία, τα τρίγωνα δεν είναι ισοσκελή.
Παράδειγμα
Μετρήστε Αίγινα Αφαίας ναός Σούνιο και Παρθενώνα.
Υπάρχουν κάτι διαφορές περίπου στα 800 μετρα που δεν είναι ισοσκελή.
Θα μου πεις, ε, καλά, για 800 μέτρα ?
Νταξ, στην Αφαία, ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟΧΟ να κάνουν ακριβώς τα θεμέλια σε ισοσκελές τρίγωνο, θα μπορούσαν βρε αδερφέ να πάνε 600 μέτρα πιο πέρα και να τα πετύχουν,
αμ δεν πήγαν, έχτισαν τον Ναό εκεί που βόλευε καλύτερα τον μηχανικό και τους χτιστάδες. Διαφορές και πάνω από χιλιόμετρα, έχω βρει και αλλου.
Πάντα βάζω απ το γεωγραφικό κέντρο του κάθε ναού και μετράω απόσταση.

Darkgkas
27-07-16, 17:58
Σχετικά με το θέμα της τοποθεσίας των ναών.
Νταξ, πρόκειται για μύθευμα.

Εγώ θα βάλω ένα μικρό λιθαράκι

Σήμερα έχουμε το google earth, google maps, εγώ έτσι προγραμματίζω διακοπές και εκδρομές, βλέπω καλά το GE και αποστάσεις κλπ.

Αν πάμε σε αυτά τα δήθεν σημεία, τα τρίγωνα δεν είναι ισοσκελή.
Παράδειγμα
Μετρήστε Αίγινα Αφαίας ναός Σούνιο και Παρθενώνα.
Υπάρχουν κάτι διαφορές περίπου στα 800 μετρα που δεν είναι ισοσκελή.
Θα μου πεις, ε, καλά, για 800 μέτρα ?
Νταξ, στην Αφαία, ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟΧΟ να κάνουν ακριβώς τα θεμέλια σε ισοσκελές τρίγωνο, θα μπορούσαν βρε αδερφέ να πάνε 600 μέτρα πιο πέρα και να τα πετύχουν,
αμ δεν πήγαν, έχτισαν τον Ναό εκεί που βόλευε καλύτερα τον μηχανικό και τους χτιστάδες. Διαφορές και πάνω από χιλιόμετρα, έχω βρει και αλλου.
Πάντα βάζω απ το γεωγραφικό κέντρο του κάθε ναού και μετράω απόσταση.
Νταξ αφοπλιστική η σιγουριά σου.Το θέμα εδώ ειναι αν οι αρχαίοι ελληνες αρέσκονταν να αναλώνουν το χρόνο τους κάνοντας ασκησούλες τρίγωνομέτριας επι χαρτου:confused:Σκοπιμως οδηγήθηκε εδώ λόγω του ελαττώματος μου να δίνω τροφή στο τρόλάρισμα.Το θέμα της ενότητας ειναι Δυτικός Αποκρυφισμός ας το σεβαστούμε.

nikodhmos
27-07-16, 19:02
Darkgkas εσύ δεν ήσουν που ρώταγες τις αποκλίσεις στις αποστάσεις των γηπέδων; Γιατί ξαφνικά οι αποκλίσεις των ναών είναι ασήμαντες;

Μη σε απασχολεί ο τίτλος, όταν κάποιος συντονιστής γυρίσει απ' το νησί μπορεί να μεταφέρει τη συζήτηση για τους ναούς σε νέο νήμα.

Darkgkas
27-07-16, 19:33
Darkgkas εσύ δεν ήσουν που ρώταγες τις αποκλίσεις στις αποστάσεις των γηπέδων; Γιατί ξαφνικά οι αποκλίσεις των ναών είναι ασήμαντες;

Μη σε απασχολεί ο τίτλος, όταν κάποιος συντονιστής γυρίσει απ' το νησί μπορεί να μεταφέρει τη συζήτηση για τους ναούς σε νέο νήμα.
"Πάντα βάζω απ το γεωγραφικό κέντρο του κάθε ναού και μετράω απόσταση"Τουλάχιστον εχει μια μυρωδιά...σημειο αναφοράς...εφαρμοσμένα μαθηματικά....εσυ....
nikodhmo πάλι για τρόλάρισμα ήρθες εχεις πολυ δουλεια στο thread ιστορικότητα του Ιησού.

Johnkokk
27-07-16, 19:38
Νομίζω πως η σημασία της θέσης του κάθε ναού δεν είχε σχέση τόσο με τις θέσεις άλλων ναών αλλά κυρίως με τις θέσεις άστρων(ως αποτέλεσμα μπορει κάποιοι ναοί να βρίσκονται σε συμμετρική θέση μεταξύ τους ως αποτέλεσμα της συμμετρίας κάποιων αστερισμών).Και αυτό δεν αφορά μόνο τους αρχαιοελληνικούς ναούς αλλα και πολλές πυραμίδες των μαγια και των αιγυπτίων.

Όπως είπα και σε άλλο ποστ θεωρώ απίθανο τόσοι ναοί να φτιάχθηκαν με τόση προσοχή και λεπτομέρεια χωρίς να υπάρχει λόγος.Φυσικά μπορεί απλά να ήταν η αρχιτεκτονική τάση των ναών της εποχής,δεν χρειάζεται τα πάντα στην αρχαιότητα να είναι μυστήρια και να υπάρχει παντού μαγεία.Ωστόσο δεν μπορούμε χωρίς στοιχεία να αποδείξουμε καμία εικασία.

Darkgkas
27-07-16, 19:41
Νομίζω πως η σημασία της θέσης του κάθε ναού δεν είχε σχέση τόσο με τις θέσεις άλλων ναών αλλά κυρίως με τις θέσεις άστρων(ως αποτέλεσμα μπορει κάποιοι ναοί να βρίσκονται σε συμμετρική θέση μεταξύ τους ως αποτέλεσμα της συμμετρίας κάποιων αστερισμών).Και αυτό δεν αφορά μόνο τους αρχαιοελληνικούς ναούς αλλα και πολλές πυραμίδες των μαγια και των αιγυπτίων.

Όπως είπα και σε άλλο ποστ θεωρώ απίθανο τόσοι ναοί να φτιάχθηκαν με τόση προσοχή και λεπτομέρεια χωρίς να υπάρχει λόγος.Φυσικά μπορεί απλά να ήταν η αρχιτεκτονική τάση των ναών της εποχής,δεν χρειάζεται τα πάντα στην αρχαιότητα να είναι μυστήρια και να υπάρχει παντού μαγεία.Ωστόσο δεν μπορούμε χωρίς στοιχεία να αποδείξουμε καμία εικασία.
Ο nikodhmo δεν το καταλαβαίνει αυτο νομίζει οτι μιλάμε για τριγωνάκια επι χάρτου.

nikodhmos
27-07-16, 19:46
Darkgkas όσο πας βγάζεις λιγότερο νόημα. Όλη η ιστορία δεν γίνεται για τα τρίγωνα που σχηματίζουν οι θέσεις των ναών στον χάρτη;

Darkgkas
27-07-16, 19:52
Darkgkas όσο πας βγάζεις λιγότερο νόημα. Όλη η ιστορία δεν γίνεται για τα τρίγωνα που σχηματίζουν οι θέσεις των ναών στον χάρτη;

Παραθέτω το ποστ μου ακομα μια φορά.

"Πρωτον αρχαία ιερά μνημεία υπακούγαν σε με επιστημονικη νόμοτελια "μαθηματικού", "γεωδαιτικου" και "αστρονομικού" χαρακτήρα.Επισης συνδεόταν μεταξύ τους με υπόγεια ηλεκτρομαγνητικά κανάλια(ενεργειακά ρεύματα)όπως δηλώνουν οι μετεωρολογικοί και γεωγραφικοί χάρτες που έχουν διασωθεί.Οπως και τα σημερινά δεδομένα.
Δευτερον,η καρδιά της αρχαίας γνώσης της ήταν να μπορούν να κάνουν το Ουρανό και τη Γη να εναρμονίζονται, να αλληλοσυσχετίζονται. Ηξεραν λόγω της πλήρους εναρμόνισης ότι τα άστρα εκπέμπουν πολλές ενέργειες και δυνάμεις που μπορούν να διοχετευτούν και να ενσαρκωθούν στη γη, δημιουργώντας περαιτέρω ενεργειακά πεδία αλλά και συνειδητότητα."


Εκτος απο το σημειο αναφοράς σε είχα ρωτήσει και με ποια αρμονική σχεση οταν έφτιαξες τα τριγωνάκια βασιζομενος στα Alignments of random points χωρις να δεις τους τύπους που εχει.


Το ίδιο πηγές να κανεις και σε ενα ποστ μου για την αρνητική ενέργεια του νεκρόμαντείου και σου απάντησε ο AVATARGR-1 χωρις να εχεις δει σε thread μου που εχω αναφερθει εκτενώς.

Εν αντίθεση με σένα που το νόημα ειναι πεντακάθαρο είσαι προφανές Τρολ αντε εχεις πολλή δουλεια να κανεις στο thread ιστορικότητα του Ιησού.Εδω το θέμα ειναι Δυτικός Αποκρυφισμός.

nikodhmos
27-07-16, 20:21
Πρωτον όλα τα αρχαία ιερά μνημεία υπακούγαν σε με "επιστημονικη νόμοτελια" "μαθηματικού", "γεωδαιτικου" και "αστρονομικού" χαρακτήρα.
Γιατί όλοι αυτοί οι όροι είναι σε εισαγωγικά; Καταλαβαίνεις ότι αυτός ο ορισμός δεν έχει περιγραφική αξία; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Επισης συνδεόταν μεταξύ τους με υπόγεια ηλεκτρομαγνητικά κανάλια(ενεργειακά ρεύματα)όπως δηλώνουν οι μετεωρολογικοί και γεωγραφικοί χάρτες που έχουν διασωθεί.Οπως και τα σημερινά δεδομένα.
Πού μπορώ να δω αυτούς τους χάρτες και δεδομένα; Κατά προτίμηση θα ήθελα να δω συγκεκριμένη πηγή, όχι ένα «κάπου εκεί», όχι το frontpage της NASA, όχι «τα έχω γράψει στο τόπικ μου». Δώσε τουλάχιστον έναν χάρτη που είδες με τα μάτια σου και υποστηρίζει αυτόν τον ισχυρισμό.

Δευτερον,η καρδιά της αρχαίας γνώσης της ήταν να μπορούν να κάνουν το Ουρανό και τη Γη να εναρμονίζονται, να αλληλοσυσχετίζονται. Ηξεραν λόγω της πλήρους εναρμόνισης ότι τα άστρα εκπέμπουν πολλές ενέργειες και δυνάμεις που μπορούν να διοχετευτούν και να ενσαρκωθούν στη γη, δημιουργώντας περαιτέρω ενεργειακά πεδία αλλά και συνειδητότητα.
Πού θες να καταλήξεις με αυτήν την παράγραφο; Ότι για αυτούς τους λόγους οι θέσεις των ναών ήταν σημαντικές για τους αρχαίους; Ναι αλλά με ποιον τρόπο; Πώς λειτουργεί δηλαδή ο Ουρανός, η Γη, τα άστρα και τα πεδία; Είχαν κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους ή έτσι τους καθόταν καλά ξέρω γω; Έχουν κάποια βάση ή είναι όλα αυθαίρετα;

Darkgkas
27-07-16, 20:29
Γιατί όλοι αυτοί οι όροι είναι σε εισαγωγικά; Καταλαβαίνεις ότι αυτός ο ορισμός δεν έχει περιγραφική αξία; Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;


Πού μπορώ να δω αυτούς τους χάρτες και δεδομένα; Κατά προτίμηση θα ήθελα να δω συγκεκριμένη πηγή, όχι ένα «κάπου εκεί», όχι το frontpage της NASA, όχι «τα έχω γράψει στο τόπικ μου». Δώσε τουλάχιστον έναν χάρτη που είδες με τα μάτια σου και υποστηρίζει αυτόν τον ισχυρισμό.


Πού θες να καταλήξεις με αυτήν την παράγραφο; Ότι για αυτούς τους λόγους οι θέσεις των ναών ήταν σημαντικές για τους αρχαίους; Ναι αλλά με ποιον τρόπο; Πώς λειτουργεί δηλαδή ο Ουρανός, η Γη, τα άστρα και τα πεδία; Είχαν κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους ή έτσι τους καθόταν καλά ξέρω γω; Έχουν κάποια βάση ή είναι όλα αυθαίρετα;Θες τροφή για τρόλάρισμα ε?

nikodhmos
27-07-16, 20:45
Λυπάμαι πραγματικά, είσαι ανίκανος για διάλογο. Ελπίζεις να με τσαντίσεις για να βριστούμε, αλλά είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό για σένα την τελευταία φορά (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?p=123033). Λοιπόν, αν δεν είσαι «φοβισμένο ανθρωπάκι», κάνε το «βήμα παραπέρα» να ρίξεις έστω και ένα στοιχείο στο τραπέζι, να δούμε πώς θα σταθεί απέναντι στην κριτική.

Darkgkas
27-07-16, 20:53
Λυπάμαι πραγματικά, είσαι ανίκανος για διάλογο. Ελπίζεις να με τσαντίσεις για να βριστούμε, αλλά είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό για σένα την τελευταία φορά (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?p=123033). Λοιπόν, αν δεν είσαι «φοβισμένο ανθρωπάκι», κάνε το «βήμα παραπέρα» να ρίξεις έστω και ένα στοιχείο στο τραπέζι, να δούμε πώς θα σταθεί απέναντι στην κριτική.
Και γω λυπάμαι το δραμα της μάνας σου και το παραδέχομαι ειμαι ανίκανος για διάλογο με Τρολ.Εγω εχω παραθέσει και κατι παραπάνω εκτος Wikipedia.

nikodhmos
27-07-16, 21:55
Και γω λυπάμαι το δραμα της μάνας σου και το παραδέχομαι ειμαι ανίκανος για διάλογο με Τρολ.Εγω εχω παραθέσει και κατι παραπάνω εκτος Wikipedia.
Ε ναι, όταν βρούμε τα δύσκολα φταίνε τα υποτιθέμενα τρολ. Κι εγώ είχα την εύκολη διέξοδο να πω «ο τύπος με προσβάλλει σε προσωπικό επίπεδο (ειδικά τώρα που πιάνεις στο στόμα σου και τη μάνα μου, πόσο πάτο έχεις πιάσει μεγάλος άνθρωπος)» και να κλείσω τη συζήτηση, αλλά δεν προβαίνω σε τέτοιες μικρότητες, γιατί μπορώ να σταθώ άφοβα για κάθε άποψή μου.

Άλλοι χρήστες (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?p=122702) είχαν την αξιοπρέπεια να το παραδεχτούν (εμμέσως) όταν ο λόγος τους δεν είχε υπόσταση, είπαν μια βλακεία ρε αδερφέ. Όπως βλέπεις, σε εκείνον δεν έδωσα συνέχεια. Εσύ όχι απλά προσπαθείς να με πείσεις χωρίς χωρίς ούτε ένα έγκυρο στοιχείο υπέρ της θέσης σου, αλλά αυταπατάσαι ότι το έχεις κάνει ήδη! Δεν ξέρω, ρίξε κανένα ξόρκι μήπως και με πείσεις, γιατί με αυτή την επιχειρηματολογία-φάρσα δεν κάνεις τίποτα.

Darkgkas
27-07-16, 22:49
Ε ναι, όταν βρούμε τα δύσκολα φταίνε τα υποτιθέμενα τρολ. Κι εγώ είχα την εύκολη διέξοδο να πω «ο τύπος με προσβάλλει σε προσωπικό επίπεδο (ειδικά τώρα που πιάνεις στο στόμα σου και τη μάνα μου, πόσο πάτο έχεις πιάσει μεγάλος άνθρωπος)» και να κλείσω τη συζήτηση, αλλά δεν προβαίνω σε τέτοιες μικρότητες, γιατί μπορώ να σταθώ άφοβα για κάθε άποψή μου.

Άλλοι χρήστες (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?p=122702) είχαν την αξιοπρέπεια να το παραδεχτούν (εμμέσως) όταν ο λόγος τους δεν είχε υπόσταση, είπαν μια βλακεία ρε αδερφέ. Όπως βλέπεις, σε εκείνον δεν έδωσα συνέχεια. Εσύ όχι απλά προσπαθείς να με πείσεις χωρίς χωρίς ούτε ένα έγκυρο στοιχείο υπέρ της θέσης σου, αλλά αυταπατάσαι ότι το έχεις κάνει ήδη! Δεν ξέρω, ρίξε κανένα ξόρκι μήπως και με πείσεις, γιατί με αυτή την επιχειρηματολογία-φάρσα δεν κάνεις τίποτα.
Ήθελες δεν ήθελες με εμπλέξες πάλι βράδυατικα.

Είπα το δραμα της μάνας σου δηλαδή εσένα γιατι αμα η μόνη επικερδή ασχολία σου ειναι να μπαίνεις να τρολαρεις σε φόρουμ που δεν σε ενδιαφέρει η θεματολογία συμπεραίνω τι στερημένο,κομπλεξικό,προβληματικο αθρωπακι είσαι .

Καταλαβαίνεις τι κανεις?

Εισαι Τρολ και εχεις κατηγορηθεί και απο άλλους.Παντα εκμεταλευόμενος την έλλειψη διαχείρισης.

Διαλεγεις μεθοδικά τα thread που θα μηδενησεις-τρολαρεις Ιστορικότητα του Ιησού,Θεός,Αθρωπος και ζώα,Πως συνδέεται η αυλή ψυχή με το φυσικό σώμα.κτλ τέτοιας φύσης.Μπορει να το διαπιστώσει κανεις απο το προφίλ σου.

Δεν εχεις εξειδικευμένες γνωσεις σε κανέναν τομέα μονο όπλο σου το Wikipedia και αυτο επιδερμικά.Χρησιμοποιεις ακατανόητους σε σένα όρους.Οπως τον δικογραφικο όρο στοιχείο χωρις να γνωρίζεις την διαδικασία οπως ο έλεγχος η αντιπαραθεση η εξακριβωση και η κατάρηψη.
Το ίδιο έκανες και με τα μαθηματικά που μπλέχτηκες.

Μην υποκρινεσαι δεν θες σε καμια περίπτωση διάλογο κύριος σκοπός σου ειναι να μηδενίζεις thread ασφαλής και φυλακισμένος όλη μέρα πίσω απο μια οθόνη.Δεν σε ενδιαφέρει κατι άλλο.

Οσο για το ξόρκι δώσε facebook και τη περιοχη που μένεις αν δεν είσαι ευνουχος,να κάνουμε ενα πειραμα,μονο κοιτά μετα μην πας τρέχοντας στο Χριστουλη που μηδενίζεις σε άλλο thread.

nikodhmos
28-07-16, 01:56
Καταλαβαίνεις τι κανεις?

Εισαι Τρολ και εχεις κατηγορηθεί και απο άλλους.Παντα εκμεταλευόμενος την έλλειψη διαχείρισης.
Καταλαβαίνω ότι τίλταρες πάλι, επειδή είσαι ανήμπορος να με αποκρούσεις με επιχειρήματα. Όσο για τη διαχείρηση, μάλλον προς δικό σου συμφέρον είναι που δεν έχει παρέμβει.

Διαλεγεις μεθοδικά τα thread που θα μηδενησεις-τρολαρεις Ιστορικότητα του Ιησού,Θεός,Αθρωπος και ζώα,Πως συνδέεται η αυλή ψυχή με το φυσικό σώμα.κτλ τέτοιας φύσης.Μπορει να το διαπιστώσει κανεις απο το προφίλ σου.
Τι κοινό έχουν δηλαδή αυτά τα θέματα μεταξύ τους, πέρα από την ευρεία ομπρέλα του μεταφυσικού, που είδες και μεθοδικότητα; Εγώ απλά απαντώ σε μηνύματα που μου κάνουν εντύπωση.

Δεν εχεις εξειδικευμένες γνωσεις σε κανέναν τομέα μονο όπλο σου το Wikipedia και αυτο επιδερμικά.Χρησιμοποιεις ακατανόητους σε σένα όρους.Οπως τον δικογραφικο όρο στοιχείο χωρις να γνωρίζεις την διαδικασία οπως ο έλεγχος η αντιπαραθεση η εξακριβωση και η κατάρηψη.
Το ίδιο έκανες και με τα μαθηματικά που μπλέχτηκες.
Τόσο το καλύτερο για σένα. Θα έπρεπε να σου είναι πολύ εύκολο να καταρρίψεις έναν αδαή. Φαντάσου δηλαδή να είχα και γνώσεις (βρε λες;).

Οσο για το ξόρκι δώσε facebook και τη περιοχη που μένεις αν δεν είσαι ευνουχος,να κάνουμε ενα πειραμα,μονο κοιτά μετα μην πας τρέχοντας στο Χριστουλη που μηδενίζεις σε άλλο thread.
Είσαι σοβαρός; Να μου πετάξεις στιλέτο καμμιά νυχτιά; Προσωπικά στοιχεία πρέπει να είσαι βλάκας για να δώσεις σε αγνώστους στο ίντερνετ. Ειδικά όταν εκδηλώνουν ανοιχτά επιθετικότητα απέναντί σου. Τέλος πάντων, μη σε κρατάω άλλο, οι ερωτήσεις μου δεν πρόκειται να απαντηθούν, άσε που έχεις τρεις μέρες τώρα που «αυτοεξορίζεσαι» από το φόρουμ. Φιλιά στους Αδερφούς. Farewell.

Darkgkas
28-07-16, 15:52
Καταλαβαίνω ότι τίλταρες πάλι, επειδή είσαι ανήμπορος να με αποκρούσεις με επιχειρήματα. Όσο για τη διαχείρηση, μάλλον προς δικό σου συμφέρον είναι που δεν έχει παρέμβει.


Τι κοινό έχουν δηλαδή αυτά τα θέματα μεταξύ τους, πέρα από την ευρεία ομπρέλα του μεταφυσικού, που είδες και μεθοδικότητα; Εγώ απλά απαντώ σε μηνύματα που μου κάνουν εντύπωση.


Τόσο το καλύτερο για σένα. Θα έπρεπε να σου είναι πολύ εύκολο να καταρρίψεις έναν αδαή. Φαντάσου δηλαδή να είχα και γνώσεις (βρε λες;).


Είσαι σοβαρός; Να μου πετάξεις στιλέτο καμμιά νυχτιά; Προσωπικά στοιχεία πρέπει να είσαι βλάκας για να δώσεις σε αγνώστους στο ίντερνετ. Ειδικά όταν εκδηλώνουν ανοιχτά επιθετικότητα απέναντί σου. Τέλος πάντων, μη σε κρατάω άλλο, οι ερωτήσεις μου δεν πρόκειται να απαντηθούν, άσε που έχεις τρεις μέρες τώρα που «αυτοεξορίζεσαι» από το φόρουμ. Φιλιά στους Αδερφούς. Farewell.

Ο Σουν Ζι Μπινγκ Φα στο έργο του Η Τέχνη του Πολέμου αναφέρει οτι δεν πρέπει να υποτιμάς τους εχθρούς σου.

Είδες εγω επανειλημμένως σε εχω αναγνωρίσει δημοσιως ως εξυπνοτατο,μεθοδικό και αποτελεσματικό Τρολ.Εκτελεις την αποστολή σου με αξιομνημόνευτο τροπο αν και στο τέλος θα μείνεις μόνος σου και δεν θα εχεις τι να τρολαρεις είδη έχουν μείνει ελάχιστα άτομα να γράφουν.

Με τρολαρες,με έβαλες τσακώθηκα με τον AVATARGR μου σπαταλήσες το χρόνο επανειλημμένως και τα κατάφερες δεν θα ξαναγράψω.Παρολα αυτα εγω αναγνώρισα τις αρετές σου δημοσίως σε σεβάστηκα.

Τώρα εσυ τι κανεις ενώ εγω μίλησα για ενα πείραμα,λες και αμα πληρωσω ενα χάκερ στο Deep Web δεν μπορώ να σε βρω απο την IP,γραφεις για στιλέτα κτλ με προςβαλεις,μηδέν σεβασμός.Και σε ρωτάω που ειναι η ικανοποίηση εκ μέρους μου αμα σε μαχαιρώσω?Πως θα λάβεις το πολύτιμο μάθημα σου?Στα βατράχια στην πεμπτη μερα της διαβολοβδομάδας αρχίζουν οι παραισθήσεις φαντάσου εσυ σε ενα μήνα τι θα εχεις πάθεις.

Το πείραμα ισχύει πάντως αμα δεν είσαι ευνούχος και μην ξεχνάς κρατά πάντα μια πισινή με το Ιησού,σεβασου τον μπορει να τον χρειαστείς καποια μέρα.

Darkgkas
28-07-16, 16:24
Και το επαναλαμβάνω μην μηδενίζεις και προσβάλεις τον Ιησού,πρότυπο και έναν απο τους πιο χαρισματικούς Αδερφούς μου οπως λες ειρωνικά.

nikodhmos
28-07-16, 17:57
Ο Ιησούς έχει πολλή δουλειά στην Αφρική, αθώα παιδιά πεθαίνουν από AIDS. Οπότε είτε είναι απασχολημένος είτε είναι ανήμπορος, σε κάθε περίπτωση δεν περιμένω να ασχοληθεί με εμένα.

Δώσε δημοσίως τις λεπτομέρειες του πειράματος.

Darkgkas
28-07-16, 19:57
Ο Ιησούς έχει πολλή δουλειά στην Αφρική, αθώα παιδιά πεθαίνουν από AIDS. Οπότε είτε είναι απασχολημένος είτε είναι ανήμπορος, σε κάθε περίπτωση δεν περιμένω να ασχοληθεί με εμένα.

Δώσε δημοσίως τις λεπτομέρειες του πειράματος.
Είσαι έξυπνο παιδί δυο πράγματα σου ζήτησα.Οτι πρατουμε στη Ζωή εχει και το τίμημα του.Θα μου στοιχησεις 0,85 ψωροBitcoin και μια βδομάδα απο τη προκαθορισμένη Ζωή μου,μη με προκαλείς να σε κυνηγήσω.

SocratesYourNightmare
28-07-16, 20:32
Εβραίους 13:4 «Ο γάμος ας είναι άξιος τιμής μεταξύ όλων, και το συζυγικό κρεβάτι ας είναι αμόλυντο, γιατί ο Θεός θα κρίνει τους πόρνους και τους μοιχούς».

"Ο Ιησούς έχει πολλή δουλειά στην Αφρική, αθώα παιδιά πεθαίνουν από AIDS. "

Ας ακολουθήσει πρώτα ο κόσμος τις εντολές του θεού. Και μετά ας τον κατηγορησει.

Μάλλον τα παιδάκια, (στο θέμα του ειτζ ) δεν είναι και τόσο αθώα.

SocratesYourNightmare
28-07-16, 21:32
Απλά μια παρένθεση έκανα, να μην λέμε οτι θέλουμε, και να πάρουμε τις ευθύνες επάνω μας.

Ο κόσμος είναι έτσι επειδή έτσι τον θέλουμε . ΟΛΑ απο εμας εξαρτούνται. Ακόμα και οι νόμοι της φύσης αλλάζουν αν το θελήσει ο άνθρωπος.

Εσείς οι άθεοι , πρώτα απο όλα, πρέπει να φύγετε απο τους συναισθηματισμους σας. Αυτό προϋποθέτει μια λογική συζήτηση.

Και όπως είπε ο φίλος μου ο Νταργκας (που μας χωρίζουν μίλια πολλά ιδεολογικά ) τον Χριστό κάποτε θα τον χρειαστείς.

Για αυτό μετρημένα τα λόγια σου. Δεν έχεις ιδέα ποιός είναι.

Johnkokk
28-07-16, 23:12
Εβραίους 13:4 «Ο γάμος ας είναι άξιος τιμής μεταξύ όλων, και το συζυγικό κρεβάτι ας είναι αμόλυντο, γιατί ο Θεός θα κρίνει τους πόρνους και τους μοιχούς».

"Ο Ιησούς έχει πολλή δουλειά στην Αφρική, αθώα παιδιά πεθαίνουν από AIDS. "

Ας ακολουθήσει πρώτα ο κόσμος τις εντολές του θεού. Και μετά ας τον κατηγορησει.

Μάλλον τα παιδάκια, (στο θέμα του ειτζ ) δεν είναι και τόσο αθώα.

Μην ισοπεδώνουμε τα πράγματα,ειδικά όταν δεν γνωρίζουμε αρκετά για το θέμα.

Πρώτον τα παιδιά στην αφρική δεν πεθαίνουν από το AIDS αλλά από την πείνα,την ελονοσία ,ακόμα και από αρρώστιες που εδώ(και γενικά στα ανεπτυγμένα κράτη) είναι συνηθισμένες και ασήμαντες.Και απο aids να πέθαιναν,πιστεύεις ότι ένα κοριτσάκι 5 χρονών είναι ένοχο αν αποκτήσει αυτή την ασθένεια?

Ναι,είναι χρόνια πίσω από μας σε αντιλήψεις και τεχνολογική ανάπτυξη αλλά ποιος φταίει για αυτό?Ποιοι αποίκησαν αφρική και αμερική και έφεραν καταστροφές αλλά και ασθένειες για τις οποίες οι ιθαγενείς δεν είχαν αντισώματα?Σαμάνοι ζουλού ήταν που έκαναν αποικίες ή Χριστιανοί Ευρωπαίοι?

Οι ευρωπαίοι ας πληρώσουν για τις αμαρτίες τους,γιατί όμως να θεωρούμε ένοχους αυτούς που βρίσκονται σε δύσκολη κατάσταση χωρίς να φέρουν την πλήρη ευθύνη της κατάστασης αυτής,πόσο μάλλον τα μικρά παιδιά?(Να συμπληρώσω ότι έχουν και αυτοί μερίδιο ευθύνης,γιατί για τον ορυκτό πλούτο κάνουν συνέχεια εμφύλιους πολέμους,ωστόσο πολλοί από αυτούς τους πολέμους υποκινούνται από τις <<μεγάλες δυνάμεις>>)

SocratesYourNightmare
28-07-16, 23:43
Συμφωνώ σε όλα που είπες, οι ΆΝΘΡΩΠΟΙ φταίνε, είτε θέλουν να αποκαλούν τον εαυτό τους "Χριστιανούς" είτε μουσουλμανους κτλ

Δεν μας φταίει κανένας θεός, αλλά το μυαλό μας

Darkgkas
29-07-16, 19:01
Απλά μια παρένθεση έκανα, να μην λέμε οτι θέλουμε, και να πάρουμε τις ευθύνες επάνω μας.

Ο κόσμος είναι έτσι επειδή έτσι τον θέλουμε . ΟΛΑ απο εμας εξαρτούνται. Ακόμα και οι νόμοι της φύσης αλλάζουν αν το θελήσει ο άνθρωπος.

Εσείς οι άθεοι , πρώτα απο όλα, πρέπει να φύγετε απο τους συναισθηματισμους σας. Αυτό προϋποθέτει μια λογική συζήτηση.

Και όπως είπε ο φίλος μου ο Νταργκας (που μας χωρίζουν μίλια πολλά ιδεολογικά ) τον Χριστό κάποτε θα τον χρειαστείς.

Για αυτό μετρημένα τα λόγια σου. Δεν έχεις ιδέα ποιός είναι.

Αγαπητε SocratesYourNightmare δεν υπάρχουν ιδεολογίες η κρυμμένη αλήθεια ειναι μια σε όλα τα συστηματα και εχει κοινές ρίζες.Ο δρόμος προς τη γνώση ειναι δύσκολος θέλει αφοσιωση,απομόνωση,εμπεριέχει τρόμο και τρέλα λίγοι έχουν το θάρρος και την αυτοθυσία να τον ακολουθήσουν.
Ο Ιησούς υπήρξε και συνεχίζει να υπαρχει εκτος φυσικού πεδίου,τον εχω βιώσει,εχω "δει"την αυρα του,η σοφια του,το θάρρος του,οι γνώσεις του,η δύναμη του,η λογική του με την αριστοτελική έννοια δεν περιγράφονται με λόγια.
Την εποχή που έζησε με τα τότε καθεστωτα προσπάθησε να μεταδώσει στους αμόρφωτους αγριάνθρωπους πως να έχουν πρόσβαση στη Γνώση και στα ανώτερα επίπεδα της Ύπαρξης.Στην ηλικία μου είχε ήδη περασει την Άβυσσο,είχε φτάσει στα ανώτατα επίπεδα.αλωβητος.Προτυπο στους κύκλους μου.
Καποιοι/ες υπερηφανεύονται οτι έχουν διαβασει 100 βιβλία,αραχτοί με τον ελληνικό καφέ τους και νομίζουν οτι απο κοινής αποδοχής βιβλία γραμμένα μεταφορικά χωρις να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους αποκάλυψαν την αλήθεια.
Μην σε επηρεαζουν συνειδητά η υποσυνείδητα,να σε σίγουρος στη πρώτη δύσκολη στιγμή της εύκολης ζωής τους,οπως ο φόβος της αρρώστιας η του θανάτου θα τρέξουν στο Άγνωστο.
Σε αλλά τοπικ υπήρξα απότομος γιατι ειμαι σκληρός,καλός η κακώς,λόγω του χωρις γυρισμο δρόμο που ακολουθώ και των βιωμάτων μου στη Ζωή.Τι ήθελα να σου πω,δεν χρειάζεσαι την δημοσιοϋπαλληλική εκκλησία η δόγματα για να βιώσεις τον Ιησού,αρκεί μεσω της πίστης σου.
Πριν κοιμηθείς κάνε ενα ντουζ να σαι καθαρός νοητικά και σωματικά,αφιέρωσε μισή ώρα,κάτσε κάπου αναπαυτικά κλείσε τα μάτια σου,άδειασε το μυαλο σου απο την καθημερινότητα,δώσε βάση στην αναπνοή σου,οραματισου τον οπως σου ειναι οικείος,προσκαλεσε τον,ζητά την καθοδήγηση του στη Ζωή σου και στα όνειρα σου,δεν θα σε τρομάξει ποτέ,αργότερα ανάβε και ενα κεράκι,φτιάξε ενα μέρος στο δωμάτιο σου ιδιαίτερο για την προσευχη σου,να είσαι υπομονετικός,αφοσιωμενος και θα ανταποκριθεί στο κάλεσμα σου.

Radical
30-07-16, 17:38
Ο Ιησους ειπε οτι ο αρχοντας αυτου του κοσμου ειναι ο Σατανας , ειμαστε εκτος παραδεισου και το κακο ειναι ελευθερο να ενεργησει.
Βασικα σε αυτη την ζωη εχουμε μια μαχη μεταξυ του καλου και του κακου , μεταξυ των ανθρωπων και για ολα θα κριθουμε στο τελος της ζωης μας.

Το οτι παιθενουν παιδια απο την πεινα φταιει ο ανθρωπος και οχι ο Θεος,
ο ανθρωπος εχει την εξουσια του πλανητη

AVATARGR-1
01-08-16, 17:01
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι μου θα τελειώσω μια παρουσίαση σχετικά με την ΚΑΜΠΑΛΛΆ....

ΘΑ παρουσιάσω κάποιες εικόνες απο το δένδρο (της Γνώσης) απο την Μεσοποταμία...
Βρήκα μια σειρά από όλες τις εκφάνσεις των δένδρων....

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/921/qRNAlm.jpg (https://imageshack.com/i/plqRNAlmj)

http://imageshack.com/a/img922/2753/DvVWeh.gif (https://imageshack.com/i/pmDvVWehg)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/921/CF76fP.jpg (https://imageshack.com/i/plCF76fPj)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/921/zPnqBZ.jpg (https://imageshack.com/i/plzPnqBZj)

Συνεχίζεται.....

Ευχαριστώ..

AVATARGR-1
01-08-16, 17:11
Συνέχεια του θέματος....

http://imageshack.com/a/img924/5761/n8gyMA.gif (https://imageshack.com/i/pon8gyMAg)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/924/Vmn2Xi.jpg (https://imageshack.com/i/poVmn2Xij)

Στην τελευταία φωτό που παρουσιάζω είναι απο το βιβλίο ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΑΒΒΑΛΑ της ΦΟΡΤΣΟΥΝ ΝΤΙΟΝ
και θα διαπιστώσετε την ταύτιση των δένδρων....
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/924/Geg4VJ.jpg (https://imageshack.com/i/poGeg4VJj)

Για όποιον θέλει να να εντρύφηση στο θέμα της ΚΑΒΒΑΛΑ είναι ένα καλό βιβλίο....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
06-08-16, 17:41
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΚΑΜΠΑΛΑ

Μια έγκυρη ερώτηση οταν κάνουμε μια προεσκοπηση της Καμπαλιστικης φιλοσοφίας και των ιδεών της ειναι αν ειναι αποκλειστικά Εβραϊκή.

Η Καμπαλα αναπτύχθηκε στην Ευρώπη και εχεις τις ρίζες της στην στον Ελληνιστικό κόσμο των ιδεών.Προ-Καμπαλιστικες σκέψεις αναπτύχθηκαν στο ίδιο περιβάλλον με τα Γνωστικιστικα και Ερμητικά συστήματά.Η Καμπαλα εχει επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό απο την Ελληνική Φιλοσοφία οπως ο Νεοπλατωνισμος και ο αριθμητικός μυστικισμός του Πυθαγωρα,επίσης υπάρχουν ισχυρισμοί οτι η Καμπαλα ειναι Ελληνιστική Φιλοσοφία επενδυμένη με εβραϊκούς όρους.

Ο ακαδημαϊκός και αποκρυφιστης Steven Flowers αναφέρει στο έργο του Ερμητική Μαγεια ,οτι η Εβραϊκή Καμπαλα εχει κρατήσει την εικόνα του Ελληνιστικου κόσμου αλλά και οτι υπήρξε μια αυθεντική παγανιστική Ελληνική Καμπαλα.Πιστευει οτι αυτη διατηρήθηκε στην Εβραϊκή Καμπαλα.

Παρόμοιες σκέψεις μας μεταφέρονται απο την ακαδημαικό Kieren Barry στο έργο της Η Ελληνική Καμπαλα, στην πραγματικότητα οι Ελληνες τον 8ο πχ αιώνα ανακαλυψαν την αλφαβητική αριθμολογία την ουσία της Καμπαλιστικης αριθμολογίας...Αλλα παραδείγματα της Ελληνικής Καμπαλα υπάρχουν και εκτος Ελλάδας τον 3ο αιώνα σε Αιγυπτιακά φυλαχτά,σε ρωμαϊκές τοιχογραφίες,στη γνωστική φιλοσοφία και στα πρώιμα χριστιανικά γραπτά.Αυτη τη η χρονολογία έρχεται και η πρώτο έργο της εβραϊκής Καμπαλα,το Sefer Yezirah η Βιβλίο της Δημιουργίας.Στο συγκεκριμένο έργο ο εβραϊκός μυστικισμος ειναι επηρεασμένος απο τον Ελληνικό Γνωστικισμο.Συγκεκριμενα απο τη Γνωστικιστικη θεωρία της δημιουργίας,το Πυθαγωρα,την αστρονομία του Πτολεμαίου,την Πλατωνική Φιλοσοφία και τα τέσσερα Στοιχεια της Φύσης του Εμπεδοκλη,τα οποία επίσης ηταν ήδη μέρη της υπάρχουσας Ελληνκης αλβαβιτικης αριθμολογίας.


(Στην συνέχεια θα σας γράψω πως άρχισε να παίρνει Χριστιανικό και Εβραϊκο χαρακτήρα και αργότερα για τα κεντρικά θέματα της Καμπαλα,το Σεριφωθ,το "Δέντρο της Ζωής" και για το Κλιφωθ,το Δέντρο της Γνώσης.)

AVATARGR-1
06-08-16, 20:02
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Darkgkas κάπου κάνεις λάθος.....

Καλό θα είναι να διαβάσεις από το μήνυμά μου του παρόντος τόπικ που αρχίζω
να καταθέτω στοιχεία από τον αριθμό 12 και μετά.

Από εκεί και πέρα καταθέτω συνοπτικά στοιχεία περι της ΚΑΜΠΑΛΑ απο την
αρχή που την μετέφερε ο Αβραάμ απο την πόλη Ούρ της Μεσοποταμίας...

Στις τελευταίες απαντήσεις μου καταθέτω τα στοιχεία που υπήρχαν στην Μεσοποταμία.
Επίσης καταθέτω στοιχεία/αναφορές πως όλοι οι Λαοί είχαν ένα δένδρο Ζωής
ή Γνώσης.....
Επίσης αναφέρω και τον Μανουέλ Λαβινάς για το Βιβλίο του 4 Ταλμουδικές μελέτες
που αναφέρετε στην Πυθαγορική προσέγγιση του Δένδρου..

Επίσης αναφέρεσαι και στα Κλιφώθ με λανθασμένη προσέγγιση....
Στην πλούσια βιβλιογραφία της Καμπαλά απουσιάζουν στοιχεία αλλά και
εργασίες σχετικά για τα Κελύφη/Κλιφώθ.
Συνοπτικά στοιχεία αναφέρονται στην Λουριανική Καμπάλα
(Η Λουριανική Καμπάλα είναι στην ουσία η επεξήγηση του Θολού Ζοχάρ).
και λιγότερο στο ίδιο το Ζοχάρ.
Υπάρχει ένα βιβλίο πρακτικής Καμπαλά, όμως δεν το έχω βρεί στο εμπόριο
παρά τις όποιες προσπάθειές μου που επεξηγεί καλά την Λουριανική Καμπάλα
και βέβαια τα Κελύφη/Κλιφώθ.

Οι πρακτικές που λένε ότι κάνουν χρήση Κελυφών/Κλιφώθ δεν ενημερώνουν
και ίσως να εξαπατούν διότι τα Καμπαλιστικά Κελύφη (κλιφώθ) ανήκουνε σε
άλλο επίπεδο που είναι περίεργες/κακές ή και για τον κόσμο μαύρες μαγικές πρακτικές....

Οί παλιές εικόνες που περιέχουν το Δένδρο παρουσιάζουν κανονικά και με τα χρώματα
που έχει κάθε ένα την χρωματική του ταυτότητα καθώς περιέχουν και τα χρώματα
των δρόμων....
Αλλά δίπλα σαν μισοφέγγαρο υπάρχει και το μαύρο σε κάθε Σεφίρα.....
ΑΡΝΗΤΙΚΉ ΌΨΗ των Σεφιρώθ που είναι τα ΚΛΙΦΏΘ...

Και βέβαια ουδεμία σχέση φίλε Darkgkas δεν έχει η αναφορά σου πως....
Τα Σεριφωθ, είναι "Δέντρο της Ζωής" και για το Κλιφωθ,το Δέντρο της Γνώσης.
Απλά είναι τα Κλιφώθ οι αρνητικές όψεις των Σεφιρώθ νομίζω πως είναι ξεκάθαρο αυτό.....

Θα σε παρακαλούσα φίλε μου μια και έχουμε αναφερθεί εκτενώς σε στοιχεία
περί της Καμπαλά καλό θα είναι να κάνεις μια ανάγνωση όλων αυτών που
έχουν καταθέσει όλοι οι φίλοι΄και να απαντήσεις σε αυτά η εάν διαφωνείς
να το καταθέσεις ώστε να έχουμε μια γόνιμη συζήτηση έστω και μέσω διαφωνιών...

Ευχαριστώ.

Darkgkas
06-08-16, 21:12
Φίλε AVATARGR-1 Διακρίνω υπερβολική βιασύνη και εμπάθεια στο τελευταίο ποστ σου.Εμεις σε αφήσαμε να γράψεις και να παραθεσεις τα στοιχεία σου τα οποία παρεπιπτόντως τα βρίσκω υπερβολικά θεωριτικα και ολίγων άσχετα.Γιατι δεν περιμένεις να γράψω αυτα που εχω θελω και μετα να κάνουμε διάλογο να συμφωνήσουμε η να διαφωνήσουμε.Τι εχει σχεση και τι δεν εχει καταλαβαίνεις οτι δεν μπορεις να το κρίνεις εσυ.

https://imageshack.com/i/pmzXyZb8p

https://imageshack.com/i/plecg0KTp

https://imageshack.com/i/plneGp2hp

AVATARGR-1
06-08-16, 23:31
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas ούτε θεωρητικά είναι ούτε άσχετα αυτα που αναφέρω και κάνω
ανάλυση και ιστορική διαδρομή της Καμπαλλά αλλά και γενικότερα του Δένδρου
σχεδόν σε όλες τις περιοχές που έχω αναφέρει....

Από αυτα που μου παρουσιάζεις το Δένδρο της Καμπαλλά το Εβραϊκό αλφάβητο
αλλά ταυτόχρονα και το Δένδρο με τα Κελυφών/Κλιφώθ δεν αναιρεί σε τίποτα
από αυτα που έχω αναφέρει....
Αλλά και πάλι θα το αναφέρω πως δεν έχεις διαβάσει όλες τις απαντήσεις όλων
όσων έχουμε γράψει σε αυτό το θέμα.....
Αλλιώς θα μπορούσαμε να κάνουμε μια γόνιμη συζήτηση...
Σχετικά με τα Σεφιρώθ και τήν αρνητική τους έκφανση τα Κελύφη (κλιφώθ)
παρουσιάζεται σαν μαύρο μισοφέγγαρο και δεν θέλεις να το καταλάβεις δικαίωμά σου είναι...
Αυτα που αναφέρω δεν είναι θεωρητικά γιατί σου παρουσιάζω ονόματα απο τα
μεγαλύτερα που γνωρίζουν την Καμπαλλά αλλά και Θεωρούνται απο τους Μεγαλύτερους δασκάλους...

Αλλά και πάλι εάν δεν θέλεις να τα δεχθείς ασφαλώς και είναι δικαίωμά σου
είναι και πάλι....
Αλλά με στοιχεία θέλω να αντιπαραθέτεις στα δικά μου στοιχεία που καταθέτω..
Αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις πως πολλοί άσχετοι έχουν ανακατευθεί με το θέμα
αυτό εδώ και σχεδόν αιώνες (παράδειγμα ο Παπύς-Ζεράρ Ανκώς)..
Εξ' άλλου Πρέπει να καταθέτουμε στοιχεία απο το Βιβλίο της Λαμπρότητας αλλά
και απο το Ζοχάρ....

Επίσης τι να γράψουμε εάν δεν αναφέρουμε και τι να συζητήσουμε εάν δεν
αναφέρουμε .....
ΧΡΩΜΑΤΑ....
ΑΡΙΘΜΟΙ....
ΓΡΑΜΜΑΤΑ...
ΠΛΑΝΗΤΕΣ...
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΙ..
ΤΑΡΩ..
ΑΤΡΑΠΟΙ....
ΕΠΙΠΕΔΑ....

Η σύνδεση όλων αυτών....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
07-08-16, 12:22
Καλημέρα.Φίλε AVATARGR-1 γιατι μπερδεύεσαι?Δεν σου παρουσιαζω κατι ουτε εχω σκοπό να διακόψω τη ροη μου.Αυτα τα οποία γραφω δεν ειναι για να αντιπαρατεθώ η να συνεχίσω κατι που ισως εχεις γραψει εσυ.Να σου πω και την αλήθεια δεν εχω διαβάσει τι εχει γράφει για το θέμα αμα εχεις την καλοσύνη παράθεσε μου καποια ποστ η απο που ξεκινάει το θέμα.Ευχαριστως να διαβάσω.

Σχετικά με την ένσταση σου.Αναφερεις πολλά...Μπορεις να εστιάσεις κάπου?Για να κάνω μια παρένθεση να το συζητήσουμε.

Γραφεις για μεγάλους δασκάλους,εγω προσωπικά δεν θα πρότεινα την Dion Fortune στους αναγνώστες που ξεκινάνε να μελετούν για την Καμπαλα.

Darkgkas
07-08-16, 13:46
Και βέβαια ουδεμία σχέση φίλε Darkgkas δεν έχει η αναφορά σου πως....
Τα Σεριφωθ, είναι "Δέντρο της Ζωής" και για το Κλιφωθ,το Δέντρο της Γνώσης.
Απλά είναι τα Κλιφώθ οι αρνητικές όψεις των Σεφιρώθ νομίζω πως είναι ξεκάθαρο αυτό.....

Ας κάνω μια παρένθεση.


Αγαπητε ΑVATARGR-1 έργα υπάρχουν αρκετά με αναφορές για το δρόμο της Αριστερής Ατραπούς απο αξιόλογους.Ο σωστός ερευνητής πρέπει να εξετάζει και τις δυο πλευρές.Για το Κλιφωθ μπορεις να διαβάσεις σε ενα πολυ καλό έργο το Les Mysteres de La Kabbale του Eliphas Levi.


Στη Γενεσις υπάρχουν οι εξής αναφορές.

2:9.Το Δέντρο στο κήπο της Εδέμ περιγράφεται:

Out of the ground the LORD God caused to grow every tree that is pleasing to the sight and good for food; the tree of life also in the midst of the garden, and the tree of the knowledge of good and evil.

2:16-17.Ο Θεός διατάζει τον Αδάμ να μην αγγίξει το Δέντρο της Γνώσης:

16 And the Lord God commanded the man, You are free to eat from any tree in the garden 17 but you must not eat from the tree of the knowledge of good and evil,o for when you eat from it you will certainly die."

3:3.Αναφερει οτι το Δέντρο της Ζωής (και της Γνώσης?)βρίσκεται στο κέντρο του κήπου της Εδέμ:

but God said, v‘You shall not eat of the fruit of the tree that is in the midst of the garden, neither shall you touch it,lest you die."



Στο ισπανικό καββαλιστικο έργο Sod Etz had Da'ath - Τα μυστικά του Δέντρου της Γνώσης εξηγει πως το "Δέντρο της Ζωής"και το "Δέντρο του Θανάτου" έχουν κοινή ρίζα.

Επίσης αναφορά απο το ίδιο έργο:"Οπως ήδη γνωρίζεται το Δέντρο της Ζωής και το Δέντρο της Γνώσης ειναι το ίδιο δέντρο απο κατω αλλά δυο διαφορετικά δέντρα απο πανω: Το Δέντρο της Γνώσης ειναι απο τη Βόρεια πλευρά,αλλά το Δέντρο της Ζωής ειναι απο την Ανατολική πλευρά,απο την οποία πηγάζει το Φως σε όλο το κόσμο και η δύναμη του Σατανα ειναι εκει."

(συνεχίζεται πάω για καφέ)

Υ.Γ Εχεις παραθέσει απο που ξεκινάει το θέμα δεν το είδα,θα διαβάσω μόλις επιστρέψω.

Darkgkas
07-08-16, 15:57
https://imageshack.com/i/plgUmk3qp

https://imageshack.com/i/pmxKyTqmp

https://imageshack.com/i/pm7Yfjr9p

Darkgkas
07-08-16, 15:58
https://imageshack.com/i/plHXEqeDp

https://imageshack.com/i/pldgY9Iqp

https://imageshack.com/i/pmPLTvtjp

Darkgkas
07-08-16, 18:06
Φιλε,θελω να πιστευω,AVATRGR-1 εισαι ωραίος.Ζητας επίμονα και αντιπαραθεση στοιχείων.Εριξα μια πρόχειρη μάτια.Για την προελευση της Καμπαλα,που ειναι ο λόγος που βιαστικές να επέμβεις και δικαιολογήσες την ενέργεια σου αναφερόμενος στο Κλιφωθ,μάλλον σκόπιμα κλείνεις τα μάτια σου στα στοιχεία που παραθέτω.Εγω αναφέρω στοιχεία απο έργα ακαδημαϊκων και εσυ αναφέρεις τη Blavatsky...και κάποιες τοιχογραφίες Google απο τους ζουλού της Μεσοποταμίας.

Darkgkas
07-08-16, 19:14
Για τον Ισαακ Λουριά θα αναφερθώ μελλοντικά.;)Καθώς για την (θέλετε να πιστεύεται) Μαύρη Μαγεια.Στην ένσταση σου ανάφερες πολλά...

AVATARGR-1
07-08-16, 19:53
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas παρά την αποδοχή σου πως δνε έχεις διαβάσει τα στοιχεία που
έχουν κατατεθεί για το θέμα δεν έχεις ρίξει ούτε μια ματιά αλλά δικαίωμά σου...

Αλλά τι κριτική να κάνεις αφού δεν έχεις διαβάσει ;;;;;;;;;

Θα σου αναφέρω και κάτι άλλο και κάτι άλλο για να κάνω γνωστό στους φίλους
που διαβάζουν το παρόν θέμα.....

Η πρώτη έκφανση είναι δίπλα σαν μισοφέγγαρο απο κάθε σεφίρα τα κλιφώθ
αλλά υπάρχει και η δεύτερη έκφανση που είναι στον αντίποδα του δένδρου
δηλαδή κάτω απο το δένδρο της ζωής (στον κάτω κόσμο/σκοτεινή περιοχή).
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/921/5fIyjx.jpg (https://imageshack.com/i/pl5fIyjxj)

Νομίζω πως η εικόνα δείχνει καθαρά τι είναι τα κλιφώθ....
Τώρα έρχεσαι και παρουσιάζεις κάποιες εικόνες του δένδρου και πιστεύω πως
μια σωστή παρουσίαση του θέματος επιβάλετε να υπάρχει και ένας σχολιασμός.
Τί είναι οι εικόνες αυτές ;;;;;;
Ποιος είναι ο σχολιασμός σου ;;;;

Στην πρώτη που δείχνει τον Αδάμ και την Εύα αλλά και τον Όφι αλλά με την
μορφή γυναίκας....
Γιατί ;;;;
Δείχνει την πρώτη Γυναίκα του Αδάμ την Λίλιθ.....

Σχετικά με την αναφορά σου όπου και γράφεις στην απαντησή σου 114....

"Να σου πω και την αλήθεια δεν έχω διαβάσει τι εχει γράφει για το θέμα αμα
εχεις την καλοσύνη παράθεσε μου καποια ποστ η απο που ξεκινάει το
θέμα.
Ευχαριστως να διαβάσω."

Μα φίλε μου ήδη στην 111 απαντησή μου ΉΔΗ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΏΝΩ ΠΩΣ..
"Καλό θα είναι να διαβάσεις από το μήνυμά μου του παρόντος τόπικ που αρχίζω
να καταθέτω στοιχεία από τον αριθμό 12 και μετά."

Αυτό δείχνει πως όχι μόνο δεν τα προσέχεις (τι όποιες απαντήσεις ) αλλά
ούτε δίνεις σημασία ....

Ήδη έχω αναφέρει απάντηση μου 23 για όποιους ενδιαφέρονται να έχουν μια
καλή ενημέρωση..
"Για αρχή καλό θα είναι να πάρει κάποιος
Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΙΣ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΔΑΚΟΓΛΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ...
Είναι ένα θαυμάσιο βιβλίο μια πρώτη αρχή για τις Ουράνιες σφαίρες (ΣεφιρόΘ).

Η Καββάλα και τα σύμβολά της του Israel Regardie για Αρχή....
Η μυστική Καββάλα της Dion Fortune
Το βιβλίο της λαμπρότητας του Eliphas Levi (Αυτό στο τέλος)..
Βέβαια υπάρχουν βιβλία αρκετά τα οποία κάποιος θα πρέπει κάποιος να τα
διαλέξει ο ίδιος εάν ενδιαφέρεται πραγματικά...
Επίσης υπάρχουν βιβλία για κάθε ένα Σεφιρώθ ξεχωριστά...

Συνιστώ προσοχή σχετικά με αυτά τα βιβλία υπάρχουν πολλές ανακρίβειες
από "ειδικούς"...."

Τώρα για αυτά που αναφέρεις για τους Λαούς της Μεσοποταμίας πως είναι Ζουλού..
Για αυτό είναι θλιβερό να αναφέρεσαι σε παλαιούς Λαούς με μεγάλο πολιτισμό με τέτοιες εκφράσεις.....
Έλλειψη σεβασμού σε Πολιτισμούς...

Τώρα για την Dion Fortune το βιβλίο της είναι πολύ δύσκολο και είναι μόνο
για αυτούς που ήδη γνωρίζουν κάποια πράγματα και θέλουν να εμβαθύνουν
ποιό πολύ...

Ευχαριστώ.

Darkgkas
07-08-16, 20:16
Φίλε AVATARGR-1 Salute.Σε ευχαριστώ για το ποστ σου θα διαβάσω πιο προσεχτικά το θέμα απο την αρχή παρότι δύσκολο γιατι παρεμβάλλονται ανούσια ποστ αν και δεν πιστευω οτι θα διαβασω κατι να με καλύπτει.Ποια φωτό μου δεν την σχετιζεις με τα γραφομενα μου και θες περεταιρω σχολιασμό?

AVATARGR-1
07-08-16, 22:08
Φίλοι μου καλησπέρα σας και πάλι εδώ...

Φίλε Darkgkas δεν είναι δύσκολο να το διαβάζεις απο την απάντηση 12 και μετά...

Εάν δεν θέλεις δικαιωμά σου....
Τώρα για όλες τις τελευταίες εικόνες που τις καταθέτεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΣΧΟΛΕΙΆΖΕΙΣ...

Τις παραθέτεις απλά και τι προσφέρεις στο θέμα ;;;;;;
Εγώ έκανα σχολιασμό σε μιά από τις εικόνες σου...

Καταθέτεις το Δένδρο της Καμπαλλά τα Κλιφώθ το δένδρο με τον Αδάμ και
την Έυα σφραγίδες μια κάρτα Ταρό το Εβραϊκό Αλφάβητο και ;;;;;;
Γιατι τα παρεθέτεις ;;;;;;;;;;;;
Ανάλυσε τον λόγο....

Ούτε βέβαια βλέπω σχολιασμό για αυτά που αναφέρεις για τους Λαούς της
Μεσοποταμίας πως είναι Ζουλού !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό είναι θλιβερό να αναφέρεσαι σε παλαιούς Λαούς με μεγάλο πολιτισμό με
τέτοιες εκφράσεις.....
Έλλειψη σεβασμού σε Πολιτισμούς εκ μέρους σου...

Ευχαριστώ.

Darkgkas
07-08-16, 22:21
Φίλε AVATARGR-1 και πάλι εδώ...Εχεις παράθεσει κάποιες φωτό Google χωρις σχολιασμό αλλά τις συνδέω με τα γραφομενα σου και δεν ζητάω περεταιρω ανάλυση..Επαναλαμβανω ποια φωτό συγκεκριμένα δεν τη συσχετιζεις με τα γραφομενα μου σύμφωνα και με τις γνωσεις σου και θες περεταιρω ανάλυση?Για ποιους πολιτισμούς ακριβώς μιλάς και ποια τα επιτεύγματα τους?

Darkgkas
07-08-16, 22:52
Φιλε AVATARGR-1 και πάλι εδώ...θλίβομαι..προσπάθησα καταπατωντας τις αρχές μου να σε προσεγγίσω και σε θεωρώ διαβασμένο ον το εχω εκφράσει και δημοσίως.Αλλα αμα παρατηρήσει καποιος τις πηγές που παραθέτεις εισαι βαθύτατα επηρεασμένος και διαβασμενος στη μια πλευρά και σκοπίμως αγνοείς την Ισορροποια.

AVATARGR-1
07-08-16, 23:31
ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΕΔΏ...

Δυστυχώς φίλε Darkgkas όχι μόνο δεν απαντάς αλλά σαν απάντηση μου λές για
τις εικόνες που παρουσίασες χωρίς κάποιον σχολιασμό !!!!!!!!!!!!!!!!
Έλεος ποιά, τι τις παραθέτεις ;;;;;;
Έτσι για να γεμίζει ο χώρος ;;;;;;;
Τι να συσχετίσω ;;;;
Εσύ τις έβαλες τις εικόνες ανέφερε και το λόγο....

Τώρα σχετικά με τους Λαούς της Μεσοποταμίας καλό θα είναι να πάρεις κανένα
βιβλίο να δείς τι έκαναν αυτοί οι Λαοί....

Θα στο πώ για μιά άλλη φορά πως είναι "Έλλειψη σεβασμού σε Πολιτισμούς εκ μέρους σου
ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΦΡΌΝΤΙΣΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΊΑ ΤΟΥΣ..."
Αλλά το χειρότερο από όλα είναι πως δεν φροντίζεις να μάθεις για αυτούς..
Μια και μόλις είδα πως αναφέρεις πως "αγνοώ την Ισορροπία"...
Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ είναι εν δυνάμει Ισορροπημένο δένδρο....
Είναι σαν να λές πως οι Σεφίρες είναι 10 και όχι 11 ίσως και περισσότερες......

Το να αγνοείς κάποια θέματα θεμιτό είναι να λές για τους άλλους και να τους
κατηγορείς για να καλύψεις την δικιά σου άγνοια έ αυτό πάει πολύ...
Συνέχισε να γράφεις για την Καμπαλλά να δούμε τι νέο θα μας πείς ;;;;;
Αναμένοντας λοιπόν....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
08-08-16, 10:01
ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΕΔΏ...

Δυστυχώς φίλε Darkgkas όχι μόνο δεν απαντάς αλλά σαν απάντηση μου λές για
τις εικόνες που παρουσίασες χωρίς κάποιον σχολιασμό !!!!!!!!!!!!!!!!
Έλεος ποιά, τι τις παραθέτεις ;;;;;;
Έτσι για να γεμίζει ο χώρος ;;;;;;;
Τι να συσχετίσω ;;;;
Εσύ τις έβαλες τις εικόνες ανέφερε και το λόγο....

Τώρα σχετικά με τους Λαούς της Μεσοποταμίας καλό θα είναι να πάρεις κανένα
βιβλίο να δείς τι έκαναν αυτοί οι Λαοί....

Θα στο πώ για μιά άλλη φορά πως είναι "Έλλειψη σεβασμού σε Πολιτισμούς εκ μέρους σου
ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΦΡΌΝΤΙΣΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΊΑ ΤΟΥΣ..."
Αλλά το χειρότερο από όλα είναι πως δεν φροντίζεις να μάθεις για αυτούς..
Μια και μόλις είδα πως αναφέρεις πως "αγνοώ την Ισορροπία"...
Η ΚΑΜΠΑΛΛΑ είναι εν δυνάμει Ισορροπημένο δένδρο....
Είναι σαν να λές πως οι Σεφίρες είναι 10 και όχι 11 ίσως και περισσότερες......

Το να αγνοείς κάποια θέματα θεμιτό είναι να λές για τους άλλους και να τους
κατηγορείς για να καλύψεις την δικιά σου άγνοια έ αυτό πάει πολύ...
Συνέχισε να γράφεις για την Καμπαλλά να δούμε τι νέο θα μας πείς ;;;;;
Αναμένοντας λοιπόν....

Ευχαριστώ.Εισαι ωραίος με έκανες και γέλασα πρωί πρωί .Για την Ισοροποια άλλου αναφερόμουν..τέλος πάντων .Εχεις το κόμπλεξ του ξερόλα.Ψαχνεις απεγνωσμένα να πιαστείς απο κάπου...αμα θέλεις ειδική ανάλυση για τις φωτο μάλλον οι γνώσεις σου και η αντίληψη σου ειναι ελλιπής.Αμα νομίζεις οτι ο σχολιασμός σου της εικόνας του δέντρου που παραθεσες μπορει να με καλύψει η να αντιπαρατεθεί σε αυτα που εχω γραψει και τις πηγές μου γελιέσε οικτρά παρεπιπτόντως γράψε λίγα πράγματα αμα θες για το φίδι που υπαρχει στη φωτο σου θελω να δω την οπτική σου.Γραφεις συνέχεια για έλειψη σεβασμού.Που την είδες?Επειδη τους αναφέρω ως ζουλού?Οι ζουλού ηταν φημισμένοι πολεμιστές νικήσανε και τον αμερικανικό στρατό σε μια μεγάλη μάχη.

Darkgkas
08-08-16, 10:09
Η πρώτη φωτό απο κατω του μυνηματος 117 ισως σας ξενίζει.Εκτος απο τα σύμβολα θα παρατηρήσατε και ελληνική γραφή.Το έργο ειναι η Υγρομαντεια που θεωρείται η βασική πηγή της "Σολομωνικης".

AVATARGR-1
08-08-16, 15:50
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas αναφέρεσαι στο προσωπό μου πως είμαι ξερόλας και ότι οι γνώσεις
μου είναι ελλιπείς....
Ε ναι φίλε μου είναι ελλιπείς οι γνώσεις μου δεν το αρνούμαι αυτό, αλλά παρά
τις όποιες παροτρύνσεις μου να εξηγήσεις αυτά που αναφέρεις μόλις σε
προηγούμενη απάντησή σου παρουσιάζεις μια ελλιπέστατη εξήγηση.

Σχετικά δε "Έλλειψη σεβασμού σε Πολιτισμούς" ναι και πάνω από όλα είσαι
ανιστόρητος δυστυχώς.....
Μπερδεύεις την σημερινή Μεσοποταμία με την Μεσοποταμία του τότε πριν απο
αρκετές χιλιετηρίδες..
Οι Λαοί του τότε ήταν
-Σουμέριοι
-Ακκάδιοι
-Βαβυλώνιοι
-Ασσύριοι
-Χαλδαίοι
-Ελασίτες
-Κασσίτες
Διάβασε πρώτα για αυτούς τους Λαούς αλλά και για τους....
Χαμμουραμπί και Ναβουχοδονόσορα.... και να συζητήσουμε
Επι την ευκαιρία οι Ζουλού δεν πολέμησαν τους Αμερικάνους αλλά τους Άγγλους...

Τώρα για το φίδι που ένα μέρος του είναι στον αρνητικό κόσμο των Κελυφών/Κλιφώθ
αλλά προχωρά προς το στο Κέτερ (προς το φώς θείον)....
Αλλά δεν σταματά εκεί γιατι αυτή είναι μαι απλή εξήγηση αλλά σωστή υπάρχει
και μια άλλη που αρχίζει απο το Μαλκούτ και πάει στο Κέτερ όπου δείχνει κάποια συγκεκριμένα πράγματα....

Τώρα να πάμε στην αναφορά σου.....
"Το έργο ειναι η Υγρομαντεια που θεωρείται η βασική πηγή της "Σολομωνικης". "
Μια και γνωρίζω ελάχιστα πράγματα θα σου αναφέρω και εγω κάτι απο μια
μελέτη από το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ..
Σου δίνω το PDF...
http://ikee.lib.auth.gr/record/113956/files/X15TMX2.pdf

Εκεί θα δείς πολλά πράγματα είναι αρκετά μεγάλο και καλό είναι να το
διαβάσεις ΌΛΟ μια και κάνει ΑΝΑΛΥΣΗ ΥΓΡΟΜΑΝΤΕΊΑΣ ΚΑΙ ΣΟΛΟΜΟΝΙΚΉΣ....

Τώρα θυμήθηκα αυτό που έγραψε ο φίλος nikodhmos....
"Λυπάμαι πραγματικά, είσαι ανίκανος για διάλογο. Ελπίζεις να με τσαντίσεις για
να βριστούμε, αλλά είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό για σένα την τελευταία
φορά. Λοιπόν, αν δεν είσαι «φοβισμένο ανθρωπάκι», κάνε το «βήμα
παραπέρα» να ρίξεις έστω και ένα στοιχείο στο τραπέζι, να δούμε πώς θα
σταθεί απέναντι στην κριτική."

Δεν είναι δικά μου λόγια βέβαια και δεν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις αλλά
καλό θα είναι να διαβάζεις επιτέλους αυτά που γράφουμε και άνοιξε και
κανένα βιβλίο Ιστορίας δεν θα σου έκανε κακό...

Δεν θα μπορέσω να σου απαντήσω σε τυχόν απάντησή σου δεν θα είναι απο
αδυναμία μου μια δεν θα έχω υπολογιστή εκεί που θα είμαι.

Θα σου απαντήσω μόλις γυρίσω...

Ευχαριστώ.

Darkgkas
08-08-16, 16:30
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas αναφέρεσαι στο προσωπό μου πως είμαι ξερόλας και ότι οι γνώσεις
μου είναι ελλιπείς....
Ε ναι φίλε μου είναι ελλιπείς οι γνώσεις μου δεν το αρνούμαι αυτό, αλλά παρά
τις όποιες παροτρύνσεις μου να εξηγήσεις αυτά που αναφέρεις μόλις σε
προηγούμενη απάντησή σου παρουσιάζεις μια ελλιπέστατη εξήγηση.

Σχετικά δε "Έλλειψη σεβασμού σε Πολιτισμούς" ναι και πάνω από όλα είσαι
ανιστόρητος δυστυχώς.....
Μπερδεύεις την σημερινή Μεσοποταμία με την Μεσοποταμία του τότε πριν απο
αρκετές χιλιετηρίδες..
Οι Λαοί του τότε ήταν
-Σουμέριοι
-Ακκάδιοι
-Βαβυλώνιοι
-Ασσύριοι
-Χαλδαίοι
-Ελασίτες
-Κασσίτες
Διάβασε πρώτα για αυτούς τους Λαούς αλλά και για τους....
Χαμμουραμπί και Ναβουχοδονόσορα.... και να συζητήσουμε
Επι την ευκαιρία οι Ζουλού δεν πολέμησαν τους Αμερικάνους αλλά τους Άγγλους...

Τώρα για το φίδι που ένα μέρος του είναι στον αρνητικό κόσμο των Κελυφών/Κλιφώθ
αλλά προχωρά προς το στο Κέτερ (προς το φώς θείον)....
Αλλά δεν σταματά εκεί γιατι αυτή είναι μαι απλή εξήγηση αλλά σωστή υπάρχει
και μια άλλη που αρχίζει απο το Μαλκούτ και πάει στο Κέτερ όπου δείχνει κάποια συγκεκριμένα πράγματα....

Τώρα να πάμε στην αναφορά σου.....
"Το έργο ειναι η Υγρομαντεια που θεωρείται η βασική πηγή της "Σολομωνικης". "
Μια και γνωρίζω ελάχιστα πράγματα θα σου αναφέρω και εγω κάτι απο μια
μελέτη από το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ..
Σου δίνω το PDF...
http://ikee.lib.auth.gr/record/113956/files/X15TMX2.pdf

Εκεί θα δείς πολλά πράγματα είναι αρκετά μεγάλο και καλό είναι να το
διαβάσεις ΌΛΟ μια και κάνει ΑΝΑΛΥΣΗ ΥΓΡΟΜΑΝΤΕΊΑΣ ΚΑΙ ΣΟΛΟΜΟΝΙΚΉΣ....

Τώρα θυμήθηκα αυτό που έγραψε ο φίλος nikodhmos....
"Λυπάμαι πραγματικά, είσαι ανίκανος για διάλογο. Ελπίζεις να με τσαντίσεις για
να βριστούμε, αλλά είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό για σένα την τελευταία
φορά. Λοιπόν, αν δεν είσαι «φοβισμένο ανθρωπάκι», κάνε το «βήμα
παραπέρα» να ρίξεις έστω και ένα στοιχείο στο τραπέζι, να δούμε πώς θα
σταθεί απέναντι στην κριτική."

Δεν είναι δικά μου λόγια βέβαια και δεν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις αλλά
καλό θα είναι να διαβάζεις επιτέλους αυτά που γράφουμε και άνοιξε και
κανένα βιβλίο Ιστορίας δεν θα σου έκανε κακό...

Δεν θα μπορέσω να σου απαντήσω σε τυχόν απάντησή σου δεν θα είναι απο
αδυναμία μου μια δεν θα έχω υπολογιστή εκεί που θα είμαι.

Θα σου απαντήσω μόλις γυρίσω...

Ευχαριστώ.Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε γενικότερα.Συγκεκριμενα σου ξαναπά δεν θελω να συζητησω η να συνεχίσω κατι που εχεις γραψει εσυ,καλά γραμμένα αλλά θεωριτικα οπως και οι πηγές σου δεν με ενδιαφέρει μια τέτοια προσέγγιση.
Εχεις δίκιο για τους Άγγλους δεν θυμόμουνα καλά.
Μη κανεις παραθεση Ιστοριας γνωρίζω οτι με ενδιαφέρει οσο αναφορά τους λαούς της Μεσοποταμίας και οτι χρειαστώ περεταιρω χρησιμοποιώ το Google.
Οσο για την μελετη σου ξαναλέω δεν με ενδιαφέρουν τα μονόπλευρα και θεωριτικα κείμενα.Ευχαριστως να διαβάσω μια μελέτη απο κάποιον που εχει ασχοληθεί και πρακτικά με τα Έργα.
Ο σχολιασμός σου για το οφι στη φωτο σου συνεχίζει μα μην με καλύπτει.Οριζεις το Κεθερ ως φως θείον δεν ορίζεται με χριστιανικους όρους . .Το Κεθερ ειναι η πρώτη σπίθα,η πρώτη ιδέα.Το πρώτο ον με ανεξάρτητη ύπαρξη.Απλα ειναι,δεν μπορει να καθορίσει την ύπαρξη του.Τα αλλά Σεφιρα καθορίζουν την ύπαρξη του.
Οταν γυρίσεις απαντάς με την ησυχία σου γραφω και γω μια ανάλυση μου μιας φωτο που παραθεσα.

Darkgkas
08-08-16, 17:31
Απο σήμερα αδιουχος αυτο σημαίνει περισσότερο χρόνο για γράψιμο.

Θα αναλυσουμε τη πρώτη φωτο απο πανω του ποστ 116.

Βλέπουμε τη Λιλιθ απο μέση και κατω με τη μορφή οφι.Η υπάρχουσα κοινή αντίληψη ειναι οτι ο όφις ειναι ο Σατανάς η ο Εωσφόρος.Αλλα σύμφωνα με πολλούς Θεολόγους,ο όφις ειναι η Λιλιθ,η γυναίκα που σύμφωνα με τους Αποκρυφους μύθους,ηταν η πρώτη γυναίκα του Αδαμ και ανεξάρτητη δημιουργία ,και η προέλευση της ειναι ο Σουμερίος θυληκος δαίμων των καταιγίδων.Την βρίσκουμε απο την μέση και κατω ως οφι,τυλιγμένο στο Δεντρο της Γνώσης και ξεγελάει τον αθρωπο ωστε να γευτεί τους καρπόυς της Γνώσης.

Απο Καβαλλιστικη οπτική η Λιλιθ συνδέεται με το Σεφιρα της Γνώσης,Daath.
Αντίστοιχει στη κόρη στην αρχική Καβαλιστικη "τετράδα" που αποτελείται απο το Πατέρα,τη Μητέρα,τη Κόρη και τον Υιο.Αυτο αντικατροπτιζεται στα τεσσερα γκρουπ απο τις κάρτες ταρω της Άυλης:Βασιλιάδες(Ιππότες στο ντεκ του Crowley),Βασίλισσες,Πρίγκιπες (Ιππότες στο ντεκ του Waite),Πριγκηπισσες(αναφέρετε επίσης και ως Υπηρέτης η Ακόλουθος.)
Chokmah ειναι Το Σεφιρα που συμβολίζει το Πατέρα,Binah ειναι Μητέρα,Daath η Κόρη και Tiphareth ειναι ο Υιός.
Daath η Κόρη ειναι μια μορφή του Σεκιναχ,της θυληκης άποψης του Θείου.

Περιληπτικά.Στο αρχικό Δεντρο της Ζωής το Σεφιρα Daath βρισκόταν ποιο πανω απο το Tephareth που τότε συμβόλιζε τον Αδάμ.
Η Λιλιθ δεν υπέκυψε στα θελήματα του Αδάμ ακομα και μετα την επέμβαση του Θεού και αποχώρησε απο το κήπο της Εδέμ αναφέροντας το κρυφό όνομα του Θεού Shemhamforash.
Το αρχικό Δεντρο της Ζωής τότε άλλαξε,το Σεφιρα Malkuth αντικατέστησε το Daath που έπεσε στην Άβυσσο.


Κατω στο κέντρο της εικόνας βλέπουμε τη σανσκριτικη λέξη "AJNA" που σημαίνει αντιλαμβάνομαι και διατάζω και υποδειλωνει το έκτο Τσακρα,το Τρίτο Μάτι.

AVATARGR-1
08-08-16, 17:45
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas είσαι ανίκανος για διάλογο...
Την γνώση την αποκτάς απο τα βιβλία εάν εσύ έχεις κάποιον άλλον καλό θα
είναι να τον κοινοποιήσεις....
Οί γνώσεις αποκτώνται σε όλα τα επίπεδα της παιδείας είναι τα βιβλία και βέβαια
το μεράκι κάποιου να διαβάσει...
Υπάρχει και το πείραμα που για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο (του πειράματος)
υπάρχει η ΜΑΘΗΤΕΙΑ....
ΠΑΝΤΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ....

Τώρα εσύ δεν μπορείς να απαντήσεις και αρχίσεις να λές τα δικά σου πραγματικά
με σένα δεν μπορεί να βγάλει άκρη γιατί αντιφάσκεις ....
Από την μια μου γράφεις πως εσύ παραθέτεις στοιχεία (από πού οι πηγές;)
εσύ δεν τις καταθέτεις....
Από την μια μου γράφεις έχεις πηγές απο γνωστούς (ακαδημαϊκούς) έγώ
σου καταθέτω μελέτη απο το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.
Η ανάγνωση του στοιχείου πυ παρέθεσα θα διαπιστώσει ο αναγνώστης
πως υπάρχει πληθώρα βιβλιογραφίας (ΠΗΓΕΣ) 15 σελίδων...
Εσύ αυτήν την μελέτη δεν την δέχεσαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τέλος θα θελα να σου γράψω πως οι όποιες ανακρίβειες που θα καταθέσεις
στο παρόν θέμα και ειδικότερα για την ΚΑΜΠΑΛΛΑ όποιο στοιχείο είναι σωστό
θα το πώ αλλά ότι είναι ανακριβές θα το αναφέρω.....
Και για μια άλλη φορά θα στο γράψω πως τα γραπτά μένουν.....

Επίσης η Daath η αόρατη Σεφίρα αναφέρεις πως έπεσε στην ΆΒΥΣΣΟ αλλά
αυτή η άβυσσος είναι στο πάνω μέρος του δένδρου και εννοεί πως η
πρώτη (ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΡΙΑΔΑ) τριάδα διαχωρίζεται από το υπόλοιπο δένδρο.
Κάπου μπερδεύεις το κάτω με το πάνω...

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Θα παρακαλούσα τους φίλους που διαβάζουν το παρόν θέμα και εάν
ασχολούνται ή διαβάζουν σχετικά με το μεταφυσικό σε όλες τις εκφάνσεις
του είναι κατατοπιστική η μελέτη αξίζει τον κόπο.
http://ikee.lib.auth.gr/record/113956/files/X15TMX2.pdf

Darkgkas
08-08-16, 17:49
AVATARGR-1 μπορεις να επαναλάβεις πως πιστευεις ότι αντιλαμβανόντουσαν οι λαοι της Μεσοποταμιας το Δεντρο της Ζωης?

https://imageshack.com/i/plZPFmGMp

Darkgkas
08-08-16, 18:06
AVATARGR-1 Ειμαι ανίκανος για διαλογο μαζι σου.Ποιος εχει μπερδεψει το κατω με το πανω?

Ποστ 120
Η πρώτη έκφανση είναι δίπλα σαν μισοφέγγαρο απο κάθε σεφίρα τα κλιφώθ

αλλά υπάρχει και η δεύτερη έκφανση που είναι στον αντίποδα του δένδρου
δηλαδή κάτω απο το δένδρο της ζωής (στον κάτω κόσμο/σκοτεινή περιοχή).

Νομίζω πως η εικόνα δείχνει καθαρά τι είναι τα κλιφώθ....


Ποστ 115 [QUOTE=Darkgkas;123402]
Στο ισπανικό καββαλιστικο έργο Sod Etz had Da'ath - Τα μυστικά του Δέντρου της Γνώσης εξηγει πως το "Δέντρο της Ζωής"και το "Δέντρο του Θανάτου" έχουν κοινή ρίζα.

Επίσης αναφορά απο το ίδιο έργο:"Οπως ήδη γνωρίζεται το Δέντρο της Ζωής και το Δέντρο της Γνώσης ειναι το ίδιο δέντρο απο κατω αλλά δυο διαφορετικά δέντρα απο πανω: Το Δέντρο της Γνώσης ειναι απο τη Βόρεια πλευρά,αλλά το Δέντρο της Ζωής ειναι απο την Ανατολική πλευρά,απο την οποία πηγάζει το Φως σε όλο το κόσμο και η δύναμη του Σατανα ειναι εκει."
[QUOTE]

Darkgkas
08-08-16, 18:30
AVATARGR-1 για την μετέπειτα δημιουργό τριάδα που ανάφερες,η εβραϊκή κοινωνία ηταν πατριαρχική.

AVATARGR-1
08-08-16, 19:09
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Darkgkas επιτέλους για 3-4 φορά σου έχω πεί διάβασε αυτα που έχουν
γραφτεί απο την αρχή του θέματος...

Δυστυχώς όχι μόνο το αγνοείς αυτό επιδεικτικά αλλά και κάνεις ερωτήσεις
που ήδη έχουν απαντηθεί......
Λοιπόν στην απάντηση μου 31 και 32 του παρόντος θέματος κάνω μια
γενική ανασκόπηση του δένδρου (ΤΗΣ ΖΩΗΣ) τι σημαίνει από παλιά όχι
μόνο στην Ευρώπη αλλά και γενικότερα όπου γίνεται αναφορά για το Δένδρο.....
Εκτός εάν δεν μπορείς να το καταλάβεις η δεν θέλεις να το καταλάβεις...

Με ρωτάς για το καββαλιστικο έργο Sod Etz had Da'ath......
Δεν το έχω διαβάσει αλλά από ότι φαίνεται το γνωρίζεις εσύ καλά περιμένω
από εσένα να μας καταθέσεις για το έργο αυτό....
Η αναφορά του είναι σε προσωπικό επίπεδο για το Δένδρο....

Διαφορετικές εκφάνσεις του δένδρου έχουν οι ανατολικοί με τους δυτικούς
εσωτεριστές και ότι σημαίνει αυτό....

Υπάρχουν διαφορετικές εκφάνσεις του δένδρου μεταξύ Χριστιανικής
και Εβραϊκής Θρησκείας....
Υπάρχουν και άλλες διαφοροποιήσεις της Καμπαλλά και μέσα στους
Εβραίους αλλά και μέσα σε Χριστιανούς....
Είναι μόνο αυτές ;;;;;
Όχι βέβαια.....
Η Καμπαλλά χωρίζεται σε 3 τύπους η μάλλον καλλίτερα 3 επίπεδα...
1-το θεωρητικό
2-του υπερβατικού διαλογισμού
3-και του Μαγικού....

Και μέσα εκεί υπάρχουν διαφοροποιήσεις....
Ε δεν είναι δυνατόν ο κάθε ένας απο εμάς να γνωρίζει όλες τις εκφάνσεις
που υπάρχουν του Δένδρου αλλά σίγουρα πρέπει να γνωρίζει τις γενικές
αρχές και βάσεις.....

Αλλά μια και είσαι ενήμερος με το βιβλίο αυτό με χαρά θα διαβάσω τι νέο έχει να προσφέρει....

Αλλά όπως σου είπα φεύγω το βράδυ δεν ξέρω εάν θα προφτάσω να σου
απαντήσω....

Ευχαριστώ.

Darkgkas
08-08-16, 20:11
AVATARGR-1 Να διορθωσω και να απλοποίησω τους όρους να ειναι πιο κατανοητόι στους αναγνώστες.Η Καμπαλα εχει τέσσερις πτυχές που αλληλοσυμπληρώνονται.

1)Η Πρακτική Καμπαλα

2)Η Γραμματική Καμπαλα

3)Η Άγραφη η Απόκρυφη Καμπαλα

4)Δογματική Καμπαλα

Αργότερα θα κάνω και μια περιγραφή για την καθε πτυχή γιατι εχω δουλειές στο σπίτι.

Οσο αναφορά τη μελέτη του ΑΠΘ του Θελογικου τμήματος που μου παραθεσες
σχετίζεται πιο κατάλληλα με το έργο Ελληνικοί Μαγικοί Πάπυροι που γράφτηκε τον 3-5 αιώνα.Η Υγρομαντεια αναφέρεται εκτενώς στην επίκληση πνευμάτων...

Θα σε ενδιαφέρε στο μέλλον να ανοίξω ενα θέμα με μια Καβαλιστικη αριθμητική προσέγγιση του ονόματος Μεσσίας?

Δεν χανόμαστε,γράφε όποτε ευκαιρείς.

Darkgkas
09-08-16, 19:28
Εγκυκλοπαιδικά θα σας αναφερω οτι η πρώιμη Καμπαλα χωριζόταν σε δυο υποκατηγορίες:την Καμπαλα Iyyunit(Υποθετικη),και την Καμπαλα Ma'asit(Πρακτική).Μεσω τις Iyyunit γινόντουσαν οι αριθμολογικοι υπολογισμοί.Η Ma'asit ασχολούνταν κυρίως με προσευχές και τελετές.Στη συνέχεια θα χωριστούν οπως ανάφερα στο προηγούμενο ποστ μου.

Πνευματικές ασκήσεις και τελετές ειναι ευρέως διαδεδομένες στη Πρακτική Καμπαλα.Και για να λέμε και την αλήθεια εμπεριέχει αρκετά μάγικα στοιχεία.Κατι το οποίο αυτοί που ασχολούνταν κυρίως με το φιλοσοφικό και θεωριτικο κομμάτι έβλεπαν την Πρακτική Καμπαλα με καχυποψία.

Το κύριο αντικείμενο της Γραμματικής Καμπαλας ειναι ο αλφαβητικός μυστικισμός,ο οποίος χωρίζεται σε τρία μέρη:Τη γεματρια,τη Notariqon και τη Temurah.Τα οποία βασίζονται σε συγκεκριμένες μορφές αριθμητικής κρυπτογραφίας και αλφαβητικόυ μυστικισμού.

Μεσω της Γεματριας ο ασκούμενος μπορει να υπολογίσει την αριθμητική αξία και διαφόρων λέξεων,και θεωρείται η πιο σημαντική απο τις τρεις μεθόδους.[Αναφερα για μια προσέγγιση της λέξεως Μεσσίας(Messiach) που εχει σχεση με το Δεντρο, θα ειναι ανατρεπτική για κάποιους απο εσάς,ακομα το σκέφτομαι αν θα την παραθέσω]
Η Notariqon περιληπτικά βασίζεται στη σκέψη οτι με τα αρχικα γράμματα δημιουργούμε λέξεις.
Παραδειγματος χάρη,το notariqon του AGLA(Αναφέρεται στη κεντρική προσευχη της εβραϊκής λειτουργίας) ειναι Atah Gibor Le-olam Adonai(Θεε!,μεσω Εσου είμαστε Δυνατοί,Παντοτινά).
Η Themurah μια κρυπτογραφία λέξεων,στην οποία μετατοπιζουμε τα γράμματα.

Η Άγραφη Καμπαλα θεωρείται η πιο Ιερή,και πιο Μυστική.Γιαυτο και μεταφέρεται μονο μεσω Δασκάλου,Μέντορα και Μαθητή.

Η Δογματική η Γραμμένη Καμπαλα αντιπροσώπευεται απο δυο έργα:Το πρωταρχικό Bahir.γράφτηκε στο τέλος του 12ου αιώνα απο τον Ισσακ το Τύφλο η κάποιον απο το κύκλο του.
Εμφανιστηκαν καποια απο τα πρώτα σημαντικά δόγματα,και αναφέρθηκε για πρώτη φορά το Otz Chiim - Δεντρο της Ζωης.

Και το πιο σημαντικό Καββαλιστικο κείμενο,το Zohar.Ειναι μια ογκώδης συλλογή απο εσωτεριστικα κείμενα χωρισμένα σε πέντε μέρη.Τα τρία απο τα πέντε έχουν τον τίτλο Sefer ha-Zohar al ha-Torah.Τα υπόλοιπα δυο Tikunnei ha-Zohar και Hadash Zohar.
Η κυρία φιλοδοξία του Zohar ειναι να μας παρουσιάσει μια μυστικιστική αντίληψη του Νόμου,του Τορα,των πέντε βιβλίων του Μωϋσή.

Τα πρώτα τρία μέρη αναφέρουν κυρίως εικασίες για το Τορα.

Το Tikunnei ha-Zohar εμπεριέχει μαγικά στοιχεία και τα περιεχόμενα του επηρέασαν αρκετά έργα Δυτικού Αποκρυφισμού οπως τα διαφορά Γριμορια Σολομωνικης Μαγείας και το Κλασσικο Έργο De Occulta Philosophia του Heirnich Cornelius Agrippa.
(Το συγκεκριμένο έργο ειναι απο τα πιο σημαντικά,οποίος θέλει να ξεκινησει να μελεταει τον Αποκρυφισμό και τις προεκτάσεις του πρέπει να το εχει στη βιβλιοθήκη του.Τωρα οι πιο έγκυρες έκδοσεις σε αγγλική μετάφραση ειναι του Donald Tyson.Three Book Of Occult Philosophy και The Forth Book Of Occult Philosophy-The Companion to Three Book Of Occult Philosophy.

Farewell,Darkgkas.

Darkgkas
09-08-16, 20:19
Με ρωτάς για το καββαλιστικο έργο Sod Etz had Da'ath......
Δεν το έχω διαβάσει αλλά από ότι φαίνεται το γνωρίζεις εσύ καλά περιμένω
από εσένα να μας καταθέσεις για το έργο αυτό....
Η αναφορά του είναι σε προσωπικό επίπεδο για το Δένδρο....


Και μέσα εκεί υπάρχουν διαφοροποιήσεις....
Ε δεν είναι δυνατόν ο κάθε ένας απο εμάς να γνωρίζει όλες τις εκφάνσεις
που υπάρχουν του Δένδρου αλλά σίγουρα πρέπει να γνωρίζει τις γενικές
αρχές και βάσεις
.....
.
Δεν σε ρώτησα ποτέ κατι για καποια αναφορά μου.Απο το συγκεκριμένο έργο μια απλή παράθεση έκανα.

Τα γραφομενα μου ειναι προσωπικές γνωσεις,εμπνεύσεις και αναφορές διαφόρων έργων αναρίθμητης αξίας που εχω στη κατοχή μου οχι αποκλειστικά της αριστερής ατραπούς.

Τα οποία για να τα μεταφέρω απλοποιημένα,κατανοητά και μεταφρασμένα χρειάζεται ιδιαιτερος κόπος εκ μέρους μου.

Σου εχω αναφέρει ξανά,ο σωστός ερευνητής στη περίπτωση σου πρέπει να εξετάζει όλες τις πλευρές και να αναζητεί έργα στην πρωταρχική μορφή τους.

Θα λάβεις την απάντηση σου στο επόμενο ποστ μου που θα ειναι μια αναλυτική προσέγγιση των Σεφιρωθ και του Δέντρου της Ζωης.

Darkgkas
09-08-16, 21:59
Εχω χρόνο και διαθεση και κάθομαι και απαντώ....

Ποστ 115
Στο ισπανικό καββαλιστικο έργο Sod Etz had Da'ath - Τα μυστικά του Δέντρου της Γνώσης εξηγει πως το "Δέντρο της Ζωής"και το "Δέντρο του Θανάτου" έχουν κοινή ρίζα.

Επίσης αναφορά απο το ίδιο έργο:"Οπως ήδη γνωρίζεται το Δέντρο της Ζωής και το Δέντρο της Γνώσης ειναι το ίδιο δέντρο απο κατω αλλά δυο διαφορετικά δέντρα απο πανω: Το Δέντρο της Γνώσης ειναι απο τη Βόρεια πλευρά,αλλά το Δέντρο της Ζωής ειναι απο την Ανατολική πλευρά,απο την οποία πηγάζει το Φως σε όλο το κόσμο και η δύναμη του Σατανα ειναι εκει."
[QUOTE]


[QUOTE=AVATARGR-1;123432]Με ρωτάς για το καββαλιστικο έργο Sod Etz had Da'ath......
Δεν το έχω διαβάσει αλλά από ότι φαίνεται το γνωρίζεις εσύ καλά περιμένω
από εσένα να μας καταθέσεις για το έργο αυτό....
Η αναφορά του είναι σε προσωπικό επίπεδο για το Δένδρο....

Διαφορετικές εκφάνσεις του δένδρου έχουν οι ανατολικοί με τους δυτικούς
εσωτεριστές και ότι σημαίνει αυτό....
.

[B]αλλά σίγουρα πρέπει να γνωρίζει τις γενικές
αρχές και βάσεις.....[/B

AVATARGR-1.....


Η Ανατολή συνδέεται με το "Καλό" ο Βορρας η η Δύση συνδέεται με το "Κακό".

Στο Bahir(Ποστ 137)ερμηνεύεται ενα κείμενο του Ιερεμία(Ι:14) όπου το "Κακό" συνδέεται με το Βορρά και το "υφαίνει" με μια σκέψη οτι το "Κακό" ειναι χαρακτηριστικό η γνωρισμα του Θεού.

Αναφορά:
Τι ειναι?(Το χαρακτηριστικό)Ειναι ο Σατανάς.Αυτο μας διδάσκει οτι ο Ιερός,Άγιος,Μοναδικός(Θεός)εχει ενα χαρακτηριστικό το "Κακό".Ειναι στα Βόρεια του Θεού οπως εχει γραφτεί(Ιερεμίας Ι:14). Απο το Βορρά θα έρθει το "Κακό" σε όλους τους κατοίκους της Γης.Ολο το "Κακό" που θα έρθει στους κατοίκους της Γης έρχεται απο τον Βορρά.

Σύμφωνα με το Bahir,Ο Βορρας ειναι ανοιχτός και η αντίληψη για αυτο ειναι οτι το "Κακό" δίνει τη δυνατότητα στον αθρωπο να διαλέξει το "Κακό" η το "Καλό".Στο Bahir ειναι γραμμένο οτι το "Κακό" ειναι η ο Βορρας η η Δύση.

AVATARGR-1
29-08-16, 18:14
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μέσα στίς πολλές αντιφάσεις περί καλού της Ανατολής και Κακού της Δύσης
σχετικά με την Καμπαλλά που βέβαια είναι απλές δοξασίες και απλές αναφορές
που εξυπηρετούν διάφορες καταστάσεις...

Καταστάσεις που έχουν να κάνουν με τις Σχολές , Θρησκείες ,αλλά και διάφορα
κινήματα σχετικά και τις ενσωματώσεις σχετικών θεωριών που η κάθε μιά έχει
και την θεωρία της το σκεπτικό της και την σκοπιμότητα..

Κυρίως θέλω να κάνω αναφορά σχετικά με την μάθηση της Καμπαλλά...
Είναι η Μαθητεία όπου ο μαθητευόμενος γνωρίζει ιστορικά στοιχεία ,διάφορες εκφάνσεις
τις διαφορές των εκφάνσεων...
Χρώματα Ταρό Αστρολογία και διάφορα άλλα...
Γενικά μαθαίνει την Θεωρία...


Μετά έχουμε ανάλυση του δένδρου ανάλογα με την έκφανση τα Σεφιρώθ
και πάλι Χρώματα Ταρό Αστρολογία τους συνδυασμούς τους και τους δρόμους
ένωσης όλων αυτών και οι ονοματολογίες....
Με έμμεσο τρόπο αρχίζει ένα πρώτο βήμα της Πρακτικής...

Και μετά βέβαια αρχίζει η Πρακτική όπου από εκει και πέρα είναι το σημείο που
πατάει κάποιος στην Μαθητεία και στην Ανάλυση και αρχίζεις Μαθαίνεις πραγματικά
και βέβαια η πρακτική δεν έχει τέλος...
Σε γενικές γραμμές έτσι μαθαίνει κάποιος την Καμπαλλά.....

Βέβαια ο Δυτικός αποκρυφισμός δεν είναι μόνο η Καμπαλλά αλλά υπάρχουν
και άλλα απλά ασχοληθήκαμε πολύ περισσότερο με αυτήν....
Μέσα στον αποκρυφισμό θα θελα να τοποθετούσαμε τον όρο και εσωτερισμό..
Η μαγγανεία, η μαγεία και η αλχημεία αλλά και συγχωνεύθηκαν στοιχεία του
γνωστικισμού, του ερμητισμού, του νεοπλατωνισμού Ορφισμού αλλά και
Ταρό Αστρολογία Ρούνοι Δρυιδισμός Wicca Παγανισμός υπάρχουν και αρκετά άλλα..
Βέβαια και όποιος φίλος έχει περισσότερα στοιχεία/πληροφορίες ας τις καταθέσει...

Ευχαριστώ.....