PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι μεγάλες φυσιογνωμίες


Logical Faith
28-09-16, 09:02
Βασικά αυτό πήγαινε στις "προσωπικότητες αναζήτησης" αλλά και μια πλέον δεν έχω όρεξη να εξυμνίσω καμμιά <<μεγάλη προσωπικότητα>> θέλω να μιλήσω για την συμβολή όλων αυτών των μεγάλων ονομάτων στην ανθρωπότητα.

Ο χαζούλης ο κόσμος, τα φτωχά λαικά στρώματα, δέχεται πολλά μεγάλα ονόματα, είτε μιλάμε για πολιτικούς, επιχειρηματίες, υψηλόβαθμους αξιωματούχους του στρατού και της αστυνομίας είτε για <<επιστήμονες>>, ιερείς, φιλόσοφους είτε για καλλιτέχνες, ποδοσφαιριστές κτλ
Τα βλέπει με δέος όλα αυτά τα μεγάλα ονόματα και νιώθει ότι πρέπει να τα υπηρετήσει.

Παρατηρώντας την πορεία της ανθρωπότητας και το χάλι που βρίσκεται, το να μιλάμε για μεγάλες φυσικογνωμίες μας μάρανε. Θα περιμέναμε ΛΟΓΙΚΑ όλοι αυτοί οι μεγάλοι να είχαν βοηθήσει πραγματικά να υπάρξει μια ευτυχισμένη Γη.

Και όμως τί πραγματικά καλό μπορούμε να ισχυριστούμε ότι έχουν προσφέρει όλοι αυτοί με τις ανακαλύψεις και τις θεωρίες τους? Κάτι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΛΟ που να οδήγησε την ανθρωπότητα προς τον παράδεισο? Δεν υπάρχει, όλοι οδηγούν την Γη στο τέλος της, βάζοντας μπροστά την βιτρίνα της προόδου, της τεχνολογίας και του νέου ελεύθερου ανθρώπου.

Είναι προφανές πλέον και στον πιο χαζό πως όλοι αυτοί οι μεγάλοι τύποι απλώς έχουν περάσει στο Hall Of Fame όπου μπορούν να τους δοξάσουν και να τους υπηρετούν οι μικροί και κακομοίρηδες.

Όλοι οι <<μεγάλοι στοχαστές>> παρατηρούμε ότι ανήκανε σε κύκλους μεγάλων πανεπιστημίων. Αυτό θα έπρεπε να βάλει σε υποψίες τον κοσμάκη. Κάνανε φοβερές αναλύσεις ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ, και αυτά που γράφανε ήταν αυτό που ήθελε το σύστημα, να κυριαρχήσει πνευματικά.

Ουσιαστικά το σύστημα διδάσκει τί? Δεν διδάσκει την αλλαγή και γκρεμίστε το σύστημα, αλλά καλεί εμένα και εσένα να γίνουμε οι μεγάλοι υποστηρικτές του. Αυτά είναι τα μεγάλα ονόματα που έχουν αποστολή να καθορίζουν την κοινή γνώμη με βάση τις εντολές της ανώτατης ιεραρχίας που θέλει να καθορίζει τα γούστα και την μοίρα των γήινων.

Δηλαδή η μεγάλη φυσιογνωμία δεν είναι ο εχθρός της παλιάς τάξης. Αυτά για παλιά και νέα εποχή είναι κολπάκι των αρχόντων του συστήματος. Το σύστημα προσπαθεί να αποπροσανατολίσει και να δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ότι περνάμε από την εποχή του θρησκευτικού σκοταδισμού στην νέα εποχή της ανοικτής <<γνώσης>> προς όλους. Και την παλιά και την νέα εποχή αυτοί την έλεγχαν.

Οι μεγάλες φυσιογνωμίες της επιστήμης δεν αποτελούν παρά ένα ακόμη ιερέα/μεσίτη του συστήματος που κρύβει την πραγματική γνώση για το παρελθόν, το μέλλον, τον ουρανό κτλ

Ξεγελούν τον απλό κόσμο ότι μπορεί με το ίντερνετ να έχει πρόσβαση στο διάστημα και να παρακολουθεί με επιστημονικά μηχανήματα την αλήθεια από απόσταση δίχως μεσίτες, κάτι που τάχα του έκρυβαν οι σκοταδιστές ιερείς του Μεσαιώνα.

Οι μεγάλες φυσιογνωμίες λοιπόν είναι τα μεγάλα παιδιά του συστήματος και ποτέ δεν διανοήθηκαν ποτέ να ρίξουν το σύστημα, αλλά κρατάνε όλο τον κόσμο στην μιζέρια και τον σκοταδισμό, για να απολαμβάνουν τα οφέλη του πλούτου και της δόξας.

lagno mpifteki
29-09-16, 00:15
Ο χαζούλης ο κόσμος, τα φτωχά λαικά στρώματα,

μπορούν να τους δοξάσουν και να τους υπηρετούν οι μικροί και κακομοίρηδες.

:rolleyes:

Logical Faith
29-09-16, 07:04
:rolleyes:

Όχι?

Όσο υπάρχουν μεγάλα ονόματα, θα υπάρχουν μικροί και ταλαιπωρημένοι. Θα υπάρχουν αφέντες και σκλάβοι.

Δεν είναι δυνατόν στις μέρες μας να κάνει κάποιος μεγάλο όνομα και να μην <<βρωμίσει>>, αφού το σύστημα θα τον προσεγγίσει για να τον αναγκάσει να γίνει μέλος του. Αν αρνηθεί, τότε τον ξευτιλίζουν και χάνει τα πάντα.

Τα μεγάλα ονόματα συνδέονται πάντα με εκμετάλλευση μικρότερων. Υπάρχει επιστήμονας που δεν δουλεύει για το σύστημα ως μασώνος αλλά φανερώνει στον λαό αλήθειες?

AVATARGR-1
30-09-16, 18:25
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Logical Faith άνοιξες ένα πολυ ωραία θέμα και με αυτα που κατέθεσες
το έκαψες το θέμα...

Μας έδειξες τι εσένα αποκλειστικά είναι μια μια μεγάλη φυσιογνωμία οπότε
τι περιμένεις ;;;;;;;

Απλά θα αρχίσουμε διενέξεις και θα αρχίσεις τα δικά σου που ήδη άρχισες
και σαν κερασάκι πάλι οι Μασόνοι και όταν κάποιος είναι μεγάλο όνομα
κάτι βρομάει....
Δηλαδή πιάσε το αυτό και κούρευτω.....
Και ζητάς να γίνει σοβαρή κουβέντα....

Ευχαριστώ.

Johnkokk
30-09-16, 18:49
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Logical Faith άνοιξες ένα πολυ ωραία θέμα και με αυτα που κατέθεσες
το έκαψες το θέμα...

Μας έδειξες τι εσένα αποκλειστικά είναι μια μια μεγάλη φυσιογνωμία οπότε
τι περιμένεις ;;;;;;;

Απλά θα αρχίσουμε διενέξεις και θα αρχίσεις τα δικά σου που ήδη άρχισες
και σαν κερασάκι πάλι οι Μασόνοι και όταν κάποιος είναι μεγάλο όνομα
κάτι βρομάει....
Δηλαδή πιάσε το αυτό και κούρευτω.....
Και ζητάς να γίνει σοβαρή κουβέντα....

Ευχαριστώ.

To θέμα είναι ότι όλες οι μεγάλες φυσιογνωμίες είναι άνθρωποι με τις δικές τους ιδιοτροπίες.Πχ μεγάλοι ηθοποιοί είναι ψυχροί ή αλαζόνες,μεγάλοι φιλόσοφοι είναι εξαιρετικά απόμακροι,φιλοχρήματοι επιστήμονες κτλπ.Ο κάθε διακεκριμένος άνθρωπος διακρίθηκε για την αγάπη του απέναντι στο αντικείμενο που τον αφορά,όχι για την αγάπη του προς τους θαυμαστές ή γενικά τους άλλους ανθρώπους.

Φιλε λότζικαλ,από τα λόγια σου καταλαβαίνω ότι απογοητεύτηκες από την στάση ανθρώπων τους οποίους εκτιμούσες κάποτε. Έχει συμβεί σε όλους μας και μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω την θέση σου,ωστόσο δεν πρέπει να κατηγοριοποιούμε ανθρώπους με βάση 1-2 κακά παραδείγματα.Άλλωστε,σπάνια αξίζει ΄να ασχολούμαστε με άτομα που μας απογοητεύουν.

AVATARGR-1
30-09-16, 21:46
Και πάλι εδώ.....

Φίλε Johnkokk αφού έχεις ή έχετε απορρίψει μεγάλοι ηθοποιοί είναι ψυχροί ή
αλαζόνες,μεγάλοι φιλόσοφοι είναι εξαιρετικά απόμακροι,φιλοχρήματοι
επιστήμονες κτλπ τότε γιατί το ανοίγετε το θέμα ;;;;;;

Ποιός είναι ο λόγος ??????
Δεν έχετε αναφέρει ούτε έναν που εσείς Θεωρείτε Μεγάλη φυσιογνωμία εκτός
βέβαια από δημιουργούς των Θρησκειών.....
Πείτε μας επιτέλους εσείς ποιους θεωρείτε μεγάλες φυσιογνωμίες.....
ΜΗΝ ΤΟ ΓΥΡΊΣΕΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΊΑ γιατί εκεί το πάτε πάλι....

Ευχαριστώ.

Logical Faith
02-10-16, 06:39
Φιλε λότζικαλ,από τα λόγια σου καταλαβαίνω ότι απογοητεύτηκες από την στάση ανθρώπων τους οποίους εκτιμούσες κάποτε. Έχει συμβεί σε όλους μας και μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω την θέση σου,ωστόσο δεν πρέπει να κατηγοριοποιούμε ανθρώπους με βάση 1-2 κακά παραδείγματα.Άλλωστε,σπάνια αξίζει ΄να ασχολούμαστε με άτομα που μας απογοητεύουν.

Είναι ήδη κατηγοριοποιημένοι από τους πάτρωνές τους. Εσύ το τάδε πόστο, ο άλλος το τάδε πόστο. Όποιος κάνει καλά την δουλειά του τρώει και απολαμβάνει τιμές.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν πρέπει να δημιουργούμε κανένα ΜΕΓΑΛΟ ΟΝΟΜΑ. Δεν πρέπει να δοξάζουμε και να τιμούμε κανένα γιατί θα μας καβαλήσει. Δεν πρέπει να ελπίζουμε σε κανένα παρά στον εαυτό μας.

Δεν θα μας σώσει κανείς, είναι όλοι στρατολογημένοι μασώνοι for money and fame.

Φυσικά δεν απευθύνομαι σε ήρωες που πολέμησαν ενάντια στην μασωνία, από τις Θερμοπύλες έως το Πολυτεχνείο. Αυτοί πρέπει να τιμούνται αρκεί να μην θεωρούνται ανώτεροι από όλους εμάς τους υπόλοιπους.

AVATARGR-1
02-10-16, 10:18
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Logical Faith δυστυχώς δεν απάντησες ακόμα σε αυτα που ρώτησα
και έχω τις απορίες μου αλλά ταυτόχρονα δεν απαντάς ποιοι είναι επιτέλους
αυτοί που εσυ θεωρείς " Οι μεγάλες φυσιογνωμίες" ;;;;;;;;

Απλά απάντησε μου με ονόματα και όχι γενικότητες.....

Επίσης μην αρχίζεις την λάσπη για αυτόν η τον άλλον που εσύ κατά την
γνώμη σου και τον δογματισμό σου δεν τους δέχεσαι και τους βρίζεις ασύστολα.....

Ευχαριστώ.

Johnkokk
02-10-16, 15:19
Και πάλι εδώ.....

Φίλε Johnkokk αφού έχεις ή έχετε απορρίψει μεγάλοι ηθοποιοί είναι ψυχροί ή
αλαζόνες,μεγάλοι φιλόσοφοι είναι εξαιρετικά απόμακροι,φιλοχρήματοι
επιστήμονες κτλπ τότε γιατί το ανοίγετε το θέμα ;;;;;;

Ποιός είναι ο λόγος ??????
Δεν έχετε αναφέρει ούτε έναν που εσείς Θεωρείτε Μεγάλη φυσιογνωμία εκτός
βέβαια από δημιουργούς των Θρησκειών.....
Πείτε μας επιτέλους εσείς ποιους θεωρείτε μεγάλες φυσιογνωμίες.....
ΜΗΝ ΤΟ ΓΥΡΊΣΕΤΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΊΑ γιατί εκεί το πάτε πάλι....

Ευχαριστώ.

Όχι δεν θέλω να γυρίσω το θέμα στη θρησκεία.Μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοούσα φίλε μου.Υπάρχουν σε όλους τους τομείς μεγάλες φυσιογνωμίες,απλά αυτό που εννοούσα είναι ότι όλες αυτές οι φυσιογνωμίες είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν,δεν έχει σχέση η συμπεριφορά τους προς τους άλλους,αλλά το έργο που παράγουν στον τομέα απασχόλησής τους.Το ότι πχ ένας μεγάλος φιλόσοφος είναι απόμακρος,δεν αφαιρεί τίποτα από το μέγεθος του έργου του και των ιδεών του.Στην ουσία εννοούσα ότι κανείς δεν είναι τέλειος και αν λόγω του θαυμασμού μας για κάποιο πρόσωπο,θέσουμε αυτό το πρόσωπο ως τέλειο όν τότε αργά ή γρήγορα θα απογοητευτούμε