Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Αρνητικός τύπος αίματος (παράγοντας RH) και Εξωγηινη ιστορία (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3518)

johnaros211 17-09-08 00:53

Ρεεε!καναs γιατροs ή βιολογοs δεν υπαρχει εδω,να με βοηθησει,μην γινω παλι επιθετικοs?αλλα,αντε,αs κανω μια προσπαθεια.το γενετικο υλικο,η dna,εχει σε ολουs τουs οργανισμουs,την ιδια συσταση.δλδ τα συστατικα που συνθετουν το γενετικο υλικο του ψαριου,ειναι ιδια με αυτα του ανθρωπου.οι πληροφοριεs ομωs περιεχονται στην αλληλουχια αυτων των συστατικων,οχι στα ιδια τα συστατικα.οταν τρωτε ενα ψαρι,οπωs αναφερθηκε πιο πανω,τρωτε αναγκαστηκα και το γενετικο του υλικο.τα συστατικα του,ναι,χρησιμοποιωνται απο τον οργανισμο μαs,αλλα πωs?για την παραγωγη αλλων ουσιων,ακομη και συστατικων του γεν.υλικου,τα οποια ομωs,επαναλαμβανω δν μεταφερουν τα ιδια τιs πληροφοριεs.ο οργανισμοs τα χρησιμοποιει για την παραγωγη του δικου μαs γεν.υλικου,το οποιο ειναι μοναδικο στον καθενα μαs(εχει ομωs πολλεs ομοιοτητεs,γτ ανηκουμε στο ιδιο ειδοs).αυτα γενικα,τωρα προσωπικα.φιλε μπαλταζαρ,επαναλαμβανω.αιμα-γεν.υλικο δεν ειναι το ιδιο.φιλε σκουλιγκαν,θελω να σε βρισω,αλλα θα συγκρατηθω,και θα σου δωσω ενα παραδειγμα.αν ακουσειs καποιον να λεει οτι οι γαιδαροι πετανε,τι θα του πειs?ναι φιλε μου,μπορει να εχειs δικιο,αs το εξετασουμε,να το αναλυσουμε,παροτι κανειs νοημων δεν συμφωνει μαζι σου,οχι,μην ακουs τι σου λενε,η κοινη λογικη ειναι υποκειμενικη,μην τουs ακουs,δεν πρεπει να βαλειs ζουρλομανδυα?ε?μπορει να μην σου φαινεται τοσο απλο το θεμα.σε αυτο δεν φταιω εγω.το οτι κατι δεν το γνωριζειs σου δινει μονο ενα δικαιωμα:να μαθειs.οχι να αμφισβειτειs κατι το δεδομενο.και ναι ειναι δεδομενο,και δεν χωρα αμφισβητιση,ρωτα εναν βιολογο.αλλα αυτο ειναι το προβλημα σαs.δεν θα ειχα καμια αντιρηση αν εστω και εναs απο σαs,αντι να μιλαει αυθαιρετα,να ρωτησει:ρε παιδια,τι ειναι ο παραγονταs ρεζουs,εχει καποια λογικη βαση αυτο που σκεφτομαι?αλλα οχι,οτι μαλακια μαs κατεβει,την αμολαμε.ρε ξυπνηστε,το να βλεπειs και να διαβαζειs λιακοπουλο,να πιστευειs ακριτα καθε τι μεταφυσικο,και να το παιζειs ειδικοs,με διαφορα μυστικιστικα ονοματα,δεν σε κανει φωτεινο παντογνωστη.ζητω συγνωμη αν ολα αυτα ηταν λιγο χυμα και ακαταλλαβιστικα,αλλα με το αιμα στο κεφαλι τι να γραψειs?αρε,σαs λυπαμε,ειλικρινα.εισαστε οι μοντερνοι ανθρωποι των σπηλαιων.οτι δεν κατανοειται το θεοποιειται-μεταφυσικοποιειται.ποσο δικιο ειχε ο αλβερτοs:2 πραγματα ειναι ατελειωτα.το συμπαν,και η ανθρωπινη βλακεια.και δεν ειμαι σιγουροs για το πρωτο...

schooligan 17-09-08 07:48

Παράθεση:

Ρεεε!καναs γιατροs ή βιολογοs δεν υπαρχει εδω,να με βοηθησει,μην γινω παλι επιθετικοs?
Δηλαδη να ριψοκίνδυνεψει ενας γιατρος ή βιολογος να εχεις την επιθυμια να τον βρισεις ασχημα..επειδη δεν συμφωνει μαζι σου ή απλα επειδη θελει να εξετασει κατι παραπανω?


Παράθεση:

φιλε σκουλιγκαν,θελω να σε βρισω,αλλα θα συγκρατηθω,
Δεν σε εμποδιζει κανεις να το κανεις..αλλα να βρισεις καποιον επειδη σου αντιτιθεται στα πιστευω σου και επειδη δεν συμφωνει μαζι σου, σου ταραζει την κοσμοθεωρία σου...ειναι κατανοητο μπορω να πω..γιατι οταν ο ανθρωπος κλωνιζεται ...κανει αλλες αξιοσημειωτες πραξεις ..οποτε βρισε ελευθερα ..οπως κανεις παρακατω.. :rolleyes:

Παράθεση:

και θα σου δωσω ενα παραδειγμα.αν ακουσειs καποιον να λεει οτι οι γαιδαροι πετανε,τι θα του πειs?
Θεωρεις οτι το θεμα "αιμα" και "ομαδες αιματος" ειναι το ιδιο με το θεμα "ενος γαιδαρου που πεταει"? Δηλαδη ειναι στην ιδια κλιμακα? Δηλαδη απο αυτα που Εσυ μας λες τωρα... ή ...δεν σε ενδιαφερει το θεμα και δινεις ενα παραδειγμα τις πλακας... ή ...απλα εαν πραγματικα βαζεις στο ιδιο τσουβαλι, την θεματολογια ομαδων αιματος με εναν γαιδαρο που πεταει ..τοτε νομιζω ολοι εδω μεσα εχουν βγαλει τα συμπερασματα για τα πιστευω και τον τροπο που σκεφτεσαι και αξιολογησεις ενα θεμα..οποτε εγω παυω να ασχολουμε μαζι σου σε αυτη την περιπτωση ...

Παράθεση:

το οτι κατι δεν το γνωριζειs σου δινει μονο ενα δικαιωμα:να μαθειs.οχι να αμφισβειτειs κατι το δεδομενο.
Το τι δικαιωματα εχω εγω ως ατομο το καθοριζω εγω και οχι εσυ.
Δευτερον, καποτε ο κοσμος θεωρουσε δεδομενο οτι η γη ηταν επιπεδη..εαν ο Κοπέρνικος ασπαζοταν τις αποψεις σου...τοτε ακομα μπορει να θεωρουσαμε το ιδιο και εμεις.. και για απαντησε μου σε μια ερωτηση μιας και μιλας με τοση βεβαιοτητα και βαζεις το χερι σου στην φωτια για θεματα που οι επιστημονες ακομα δεν ειναι σιγουροι για απολυτος τιποτα και δαπανουν εκκατομυρια ευρω καθε χρονο..γιατι υπαρχουν 4 ομαδες αιματος και δυο κατηγοριες ρεζους? Για διαφωτισε με εμενα τον αμαθο με τις θαυμασιες και πανω απο ολα σωστες και δεδομενες γνωσεις σου?

Παράθεση:

και ναι ειναι δεδομενο,και δεν χωρα αμφισβητιση,ρωτα εναν βιολογο.αλλα αυτο ειναι το προβλημα σαs.δεν θα ειχα καμια αντιρηση αν εστω και εναs απο σαs,αντι να μιλαει αυθαιρετα,να ρωτησει:ρε παιδια,τι ειναι ο παραγονταs ρεζουs,ε
Βεβαιως αφου μιλαω αυθερετα..ρωταω ευθεως εσενα που το ζητας..τι ειναι ο παραγων Ρεζους? Γιατι και πως χωριζεται σε δυο κατηγοριες? Γιατι δεν ειναι αναλογικα διαιρεμενο στον ανθρωπινο πλυθησμο? και την απαντηση αυτη την περιμενω απο ΕΣΕΝΑ που ζητησες να ρωτησουμε..γιατι εγω εχω μαθει οτι οταν ενας ανθρωπος προκαλει καποιον να ρωτησει κατι..ειναι σιγουρος οτι εχει δικιο και ξερει την απαντηση..οποτε μιας και ξερεις οτι εχεισ δικιο και γνωριζεις την απαντηση..ειμαι ολως αυτια...

Παράθεση:

οτι μαλακια μαs κατεβει,την αμολαμε.
Τετοιες εκφρασεις φιλε μου..δεν νομιζω να ειναι πρεπουσες..απο την στιγμη που με τοση προσπαθεια κρατιεσαι να μην με βρισεις.. ;)

Παράθεση:

ρε ξυπνηστε,το να βλεπειs και να διαβαζειs λιακοπουλο,
Ακομα ξυπνιος ειμαι φιλε μου...και πιστεψε με ..πραγματικα ο χρονος μου ειναι ελαχιστος και πολυτιμος για να τον ξοδεψω με τον Λιακοπουλο..αλλωστε εαν εκανες τον κοπο να πας στο θρεαντ για τον Λιακοπουλο..θα εβλεπες απαντηση με την γνωμη μου γι αυτον..

Παράθεση:

να πιστευειs ακριτα καθε τι μεταφυσικο,και να το παιζειs ειδικοs,με διαφορα μυστικιστικα ονοματα,δεν σε κανει φωτεινο παντογνωστη.
1) Ποτε σου εξεφρασα εγω τα πιστευω μου ωστε να γνωριζεις εαν εγω πιστευω ακριτα καθε τι μεταφυσικο και τι οχι?
2) Ποτε το επαιξα ειδικος? Κανε τον κοπο να μου κανεις μια παραθεση στο θεμα(περιμενω παραθεση)..Δηλαδη το να σου πει κανεις οτι δεν συμφωνει μαζι σου τον καταξιωνει ως ειδικο...σαν πολυ αξια δεν δινεις σε εσενα που θεωρεις τον εαυτο σου ειδικο ωστε οποιος σου παει κοντρα ταυτοχρονα χρηζεται αλλως ενας ειδημων? Και να σκεφτεις οτι διακριτικα και επισημα δεν εχω τοποθετηθει στο θεμα...

Παράθεση:

ζητω συγνωμη αν ολα αυτα ηταν λιγο χυμα και ακαταλλαβιστικα,αλλα με το αιμα στο κεφαλι τι να γραψειs?
Τουλαχιστον δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη για τα ματια μας αυτη τη φορα..κατι ειναι και αυτο..αντε να διορθωσεις το χυμα και τα ακαταλλαβιστικα (παντα κατ'εσε) και θα εισαι αψογος.

Α καθε αλλο..να ηρεμισεις..γιατι με το αιμα στο κεφαλι..εκτος απο "λιγο χυμα και ακαταλλαβιστικα" γραπτα..μπορει να μας παθεις και τιποτα αλλο και θα εχω τυψεις ..

Παράθεση:

αρε,σαs λυπαμε,ειλικρινα.εισαστε οι μοντερνοι ανθρωποι των σπηλαιων.οτι δεν κατανοειται το θεοποιειται-μεταφυσικοποιειται.
Μια ερωτηση μονο..ποιος σε εχει βαλει ΕΣΕΝΑ κριτη 6.872 μελων του metafysiko.gr για να λες τον καθενα εδω μεσα ανθρωπο των σπηλαιων και να τον λυπασαι?
Εαν εκανες μια γυρα στα θρεαντς, θα εβλεπες πως ΔΕΝ μεταφυσικοποιειται απολυτος τιποτα, και ολα περνανε απο το ματι τις βελονας και μεσα απο διαλογο και ανταλογη αποψεων (ναι ναι εμεις οι μοντερνοι ανθρωποι των σπηλαιων συνηθιζουμε να ανταλαζουμε αποψεις και να ψαχνουμε απαντησεις ακομα και εαν μας κλονιζουν την κοσμοθεωρια μας)...


Παράθεση:

ποσο δικιο ειχε ο αλβερτοs:2 πραγματα ειναι ατελειωτα.το συμπαν,και η ανθρωπινη βλακεια.και δεν ειμαι σιγουροs για το πρωτο...
Το μεγαλο κριμα ειναι οτι ο Αλβερτος δεν ειχε προβλεψει ποιοι και ποτε μπορουν να χρησιμοποιουν τα λεγομενα του που απευθυνονται σε αυτους... εναντιων αλλων.. ;)

tsilof 17-09-08 11:50

Θα παρακαλούσα να μη ξεφύγει πάλι το θέμα σε εκατέρωθεν προσωπικές διαμάχες :mad:
Χρησιμοποιείστε και κανα προσωπικό μνμ...
Σε αντίθετη περίπτωση το thread θα κλειδωθεί χωρίς άλλη προειδοποίηση.
Φιλικά
Εκ του συντονισμού

Banshee 17-09-08 12:43

Έχω το δικάιωμα να μη συμφωνήσω με τη γνώμη σου, θα αγωνίζομαι όμως πάντα για να μπορώ να την ακούω.
Λοιπόν κάποιες απλές απορίες μπο΄ρούν να λυθούν απο το βιβλίο βιολογίας του γυμνασίου (προωπικά πλέον τα έχω ξεχάσει τα βασικά)
Αποσο θυμάμαι έχω 0- το κακό είναι ότι δν μπορώ να γίνω αιμοδότρια , και αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή η ομάδα δίνει σε όλες παιρνεί όμως μόνο απο την ίδια.Πράγμα όχι ιδιαίτερα ευχάριστο γιατι δν είναι κ πολυ συνηθησμένη. :D

bahamut 17-09-08 19:35

βασικα θα ηθελα και εγω να συμφωνησω με την αποψη του johnaros αν και ο τροπος με την οποια την εξεφρασε δεν ηταν και ο καλυτερος δυνατος.ειναι πολλα θεματα στα οποια μπορει κανεις να εκφρασει την αποψη του και να λεει εγω πιστευω αυτο και η γνωμη του να γινεται αυτοματα σεβαστη.οταν ομως λες την αποψη σου για καποιο θεμα ιατρικο σαν αυτο χωρις να εχεις την καταλληλη επιστημονικη καταρτιση ειναι αναμενομενο για αυτον που ξερει να αντιδρασει καπως...περιεργα.νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα ο καθενας κανει εικασιες οι οποιες μπορει να ειναι ειτε λογικες ειτε τελειως ακυρες με βαση τις γνωσεις του.αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι πως καταφερνουμε να κολλαμε παντου τους εξωγηινους σε οποιοδηποτε θεμα :confused:

schooligan 17-09-08 19:40

Παράθεση:

βασικα θα ηθελα και εγω να συμφωνησω με την αποψη του johnaros αν και ο τροπος με την οποια την εξεφρασε δεν ηταν και ο καλυτερος δυνατος.ειναι πολλα θεματα στα οποια μπορει κανεις να εκφρασει την αποψη του και να λεει εγω πιστευω αυτο και η γνωμη του να γινεται αυτοματα σεβαστη.οταν ομως λες την αποψη σου για καποιο θεμα ιατρικο σαν αυτο χωρις να εχεις την καταλληλη επιστημονικη καταρτιση ειναι αναμενομενο για αυτον που ξερει να αντιδρασει καπως...περιεργα.νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα ο καθενας κανει εικασιες οι οποιες μπορει να ειναι ειτε λογικες ειτε τελειως ακυρες με βαση τις γνωσεις του.αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι πως καταφερνουμε να κολλαμε παντου τους εξωγηινους σε οποιοδηποτε θεμα
Φιλε bahamut, αυτο ακριβως ειναι το θεμα, οτι κανεις δεν μπορει να μιλησει και να πει οτι εχει δικιο..αλλα εαν ο φιλος johnaros211 εκανε τον κοπο να διαβασει το θεμα απο την αρχη και να εβλεπε οτι τα περι αλιεν ηταν καλαμπουρι απο πολλα μελοι εδω μεσα, τοτε θα ειχαμε γλιτωσει το ολο αυτο...και οπως σωστα ειπες..σε οποιοδηποτε θεμα..εαν δεν διατυπωσεις κατι με σωστο τροπο και δικιο να εχεις..χανεις το δικιο σου.

Φιλικα

johnaros211 17-09-08 23:10

Κατι πηρε το ματι μου για εικασιεσ,οποτε ασ κανω και γω μια(αν και πλησιαζει πολυ την πραγματικοτητα):ολοι σασ εδω μεσα,ειχατε κατσει στην σειρα,και ενασ πυροβολησε,και την φαγατε ολοι την σφαιρα(πλην ελαχιστον εξαιρεσεων)σκουλιγκαν,τελευταια φορα που σου απανταω γιατι ειλικρινα δεν σε μπορω,εισαι για κρεμασμα.1ον,το παραδειγμα που σου εδωσα,με τον γαιδαρο,ηταν για να σου δειξω,οτι για εναν που ξερει 5 πραγματα για την βιολογια,ολα αυτα που συζητατε εδω μεσα,ειναι εντελωσ γελοια.2ον,δεν χωραει αμφισβητιση το αποδεδειγμενο.να αναφεροσουν σε κατι για το οποιο δεν ειμαστε 100% σιγουροι,να το δεχομουν.αλλα αμφισβητειται το 1+1=2.για το οτι εισαι ουφο(για να εναρμονιστω και με το θεμα)και δεν το καταλαβαινεισ,την στιγμη μαλιστα που σου λεω οτι το θεμα το κατεχω,δεν φταιω εγω.και για να τελειωνω,λιγο δυσκολο αφου δεν εισαι σχετικοσ με το θεμα,αλλα θα προσπαθησω,θα σου εξηγησω και τι ειναι ο παραγοντασ ρεζουσ.με λιγα λογια,ο παραγοντασ αυτοσ κυριωσ καθοριζει αν υπαρχει η οχι ενα συγκεκριμενο αντιγονο στα ερυθρα αιμοσφαιρια.τωρα τι ειναι το αντιγονο?ειναι κατι αντιστοιχο τον ομαδων αιματοσ(τα Α,Β ειναι και αυτα αντιγονα).και για το γιατι ειναι σπανιο το ο-,αυτο δεν το γνωριζω.γνωριζω ομωσ οτι αυτο δεν ειναι απολυτο(π.χ για τουσ αυτοχθονεσ αμερικανουσ,το ποσοστο τουσ με ρεζουσ -,ειναι 1%,ενω για τουσ πορτογαλουσ ειναι γυρω στο 15%).και οσο για το πωσ προηλθε?τι να σου πω?πωσ προηλθε το χρωμα των ματιων σου,πωσ καθοριστηκε οτι θα εχουμε 5 δακτυλα στο χερι?κατι αντιστοιχο.αυτα

schooligan 18-09-08 00:59

Παράθεση:

Κατι πηρε το ματι μου για εικασιεσ,οποτε ασ κανω και γω μια(αν και πλησιαζει πολυ την πραγματικοτητα):ολοι σασ εδω μεσα,ειχατε κατσει στην σειρα,και ενασ πυροβολησε,και την φαγατε ολοι την σφαιρα(πλην ελαχιστον εξαιρεσεων)σκουλιγκαν,
Καλως τον κυνηγο...βγηκε ο johnaros211 παγανια και πετυχε τις περδικες του μεταφυσικου..μπραβο καμαρι μου...Καλα να παθουμε οσοι γραψαμε σε αυτο το τοπικ..μιας κα ειμαστε τελειως ασχετοι και ηλιθιοι που κατσαμε στην σειρα να μας φας εσυ...


Παράθεση:

τελευταια φορα που σου απανταω γιατι ειλικρινα δεν σε μπορω,εισαι για κρεμασμα.
Αναποφασιστος εισαι φιλε μου...Τελικα ειμαι για βρισιμο? Για σφαιρες ή για κρεμασμα? Η μηπως το θες σε ποικιλια? Πρεπει να το κοιταξεις γιατι η αναποφασιστηκοτητα και τα φασκω - αντιφασκω κανουν κακο στην εικονα που δημιουργεις εδω μεσα..και δεν θα σε παρει κανεις στα σοβαρα... :rolleyes:

Παράθεση:

1ον,το παραδειγμα που σου εδωσα,με τον γαιδαρο,ηταν για να σου δειξω,οτι για εναν που ξερει 5 πραγματα για την βιολογια,ολα αυτα που συζητατε εδω μεσα,ειναι εντελωσ γελοια.
Λοιπον αυθεντια μου..αφου κατεχεις ενα θεμα σοβαροτατο και δυσκολο οπως οι βιολογια, πως στην ευχη παρομοιαζεις τις αιματικες ομαδες και το κατα ποσο δεδομενα εχουμε..με εναν γαιδαρο που πεταει? Μηπως στα ματια των 6.872 μελων που εσυ παρομοιασες με ανθρωπους των σπηλαιων...φαινεται γελοιο οι παρομοιωση σου..ή δεν σε νοιαζει για τα λεγομενα σου? (Οποτε σε αυτη την περιπτωση παμε στην κατηγορια οτι μπαινεις για το καλαμπουρη σου εδω μεσα και λες οτι σου κατεβαινει χωρις να νοιαζεσαι για το τι σκεφτεται κανεις..οχι πως τωρα το κανεις βεβαιως βεβαιως :rolleyes: ...)

Παράθεση:

2ον,δεν χωραει αμφισβητιση το αποδεδειγμενο.να αναφεροσουν σε κατι για το οποιο δεν ειμαστε 100% σιγουροι,να το δεχομουν.
Εχεις μηπως το Αλαθητο? Γιατι εαν εχεις το αλαθητο τοτε να παμε πασο και να μην το ψαξουμε αλλο..εαν δεν το εχεις ομως..εχω καθε δικαιωμα εγω και οποιοσδηποτε αλλος εδω μεσα..να το ψαξει και να πει οτι αυτος νομιζει..αλλωστε με ποιο δικαιωμα εκμηδενιζεις και χλευαζεις εσυ τις αποψεις του καθενος εδω μεσα επειδη δεν τις ασπαζεσαι?

Παράθεση:

για το οτι εισαι ουφο(για να εναρμονιστω και με το θεμα)
Αναποφασιστε φιλε μου..αποφασισε εαν ειμαι αλιεν ή οχι..

Παράθεση:

και δεν το καταλαβαινεισ,την στιγμη μαλιστα που σου λεω οτι το θεμα το κατεχω,δεν φταιω εγω.
Φυσικα και δεν φταιες εσυ που το κατεχεις...ο Θεος φταιει που σε εκανε να το κατεχεις παρα την θεληση σου..εσυ εισαι αθωως :) ...
Αλλα μιας και το κατεχεις..γιατι δεν απαντησες point to point στο προηγουμενο μυνημα μου και αποφασισες να γραψεις ενα γενικο και αοριστο ακαταλλαβιστικο – ανορθωγραφο – χωρις απαντησεις – και γεματο αναποφασιστικοτητα κειμενο? Θα περιμενε κανεις... για καποιον τοσο σαΐνι οπως εσυ που βγαζεις ακυρους του παντες..-πλην ελαχιστων εξερεσεων εδω μεσα-..και κατεχεις ενα τοσο δυσκολο και ακατονοητο θεμα..να μπορουσες να γραφεις καλυτερες απαντησεις...πιο επιμορφωτικες..με επιπεδο...χωρις προσβολες...με πειθω...με επειχηρηματα..και κυριως..χωρις ορθογραφικα λαθη..;)

Παράθεση:

και για να τελειωνω,λιγο δυσκολο αφου δεν εισαι σχετικοσ με το θεμα,αλλα θα προσπαθησω,θα σου εξηγησω και τι ειναι ο παραγοντασ ρεζουσ.με λιγα λογια,ο παραγοντασ αυτοσ κυριωσ καθοριζει αν υπαρχει η οχι ενα συγκεκριμενο αντιγονο στα ερυθρα αιμοσφαιρια.τωρα τι ειναι το αντιγονο?ειναι κατι αντιστοιχο τον ομαδων αιματοσ(τα Α,Β ειναι και αυτα αντιγονα).και για το γιατι ειναι σπανιο το ο-,αυτο δεν το γνωριζω.γνωριζω ομωσ οτι αυτο δεν ειναι απολυτο(π.χ για τουσ αυτοχθονεσ αμερικανουσ,το ποσοστο τουσ με ρεζουσ -,ειναι 1%,ενω για τουσ πορτογαλουσ ειναι γυρω στο 15%).και οσο για το πωσ προηλθε?τι να σου πω?πωσ προηλθε το χρωμα των ματιων σου,πωσ καθοριστηκε οτι θα εχουμε 5 δακτυλα στο χερι?κατι αντιστοιχο.αυτα
Σαν ειδημων που εισαι..περιμενω σαν καλο μαθητουδι και εγω σωστες απαντησεις..γιατι απαντησεις του στυλ... “Οσο για το πως προηλθε? Τι να σου πω? “ δεν ταιριαζουν σε εναν ειδημων..εαν δεν ξερεις εσυ..θα ξερει ενας ασχετος σαν εμενα?

MedRep 16-10-10 14:18

Καλημέρα. Αν και βλέπω πως το θέμα είναι και παλιό και έχει εκτροχιαστεί λίγο, θα τολμήσω να απαντήσω και ελπίζω να μην δημιουργηθούν αντιπαραθέσεις ανούσιες.

Δεν διάβασα όλο το νήμα γιατί σε μερικά σημεία έχει ξεφύγει πέραν του θέματός του αλλά και άλλαξε πορεία.

Αυτό που κατάλαβα σαν ερωτήσεις είναι το κατά πόσο είναι δυνατόν, οι ομάδες αίματος να είναι εξωγήινης προέλευσης, και καποια απο αυτές να επιφέρει χαρακτηριστικά διαφορετικά σε αυτούς που την έχουν.

Το άλλο θέμα που προέκυψε είναι το κατα πόσο είναι δυνατόν με την λήψη διαφορετικών γενετικών υλικών να μπορέσουμε να λάβουμε και κάποιες ιδιότητες που είχαν οι δότες χωρίς να γίνεται διάκριση μεταξύ επίκτητων ή γενετικών χαρακτηριστικών.

Τι είναι το DNA; θα απαντήσω απλά και ας υπάρχει ο κίνδυνος παρερμηνείας.
Είναι μια "γλώσσα" αν το φανταστούμε έτσι που αποτελείται απο 4 γράμματα. Τα 4 αυτά γράμματα ( Α, Τ, G, C) όταν συνδυάζονται ανα 3 μας δίνουν μια "λέξη", όπως στον κώδικα μορς αν συνδυάσουμε την παύλα και την τελεία με διάφορους συνδυασμούς πέρνουμε διαφορετικές λέξεις.

Οι συνδυασμοί αυτοί των 4 "γραμμάτων" ανα 3 είναι κοινοί σχεδόν σε όλους τους μικροοργανισμούς, δλδ ο συνδυασμός ATG σημαίνει το ίδιο σχεδόν σε όλους τους οργανισμούς απο τους πλέον απλούς στους πλέον πολύπλοκους.

Fast-Forward και πάμε στον άνθρωπο.
Έχουμε το ανοσοποιητικό μας σύστημα, το οποίο μας προφυλάσσει απο την ελεύθερη είσοδο οργανισμών στο σώμα μας.

Μια λειτουργία αυτού του συστήματος είναι να καταστρέφει οποιοδήποτε γενετικό υλικό έρχεται σε επαφή με εμάς ούτως ώστε να να αποτραπεί η είσοδος του στα κύτταρα μας. Οπότε εξ' επαφής μεταφορά γενετικού υλικού δεν γίνεται στους ανθρώπους.

Το σύστημα αυτό είναι αρκετά ευαίσθητο ώστε ακόμη και γενετικό υλικό που προέρχεται και απο άλλον άνθρωπο να θεωρείται ξένο και να καταστρέφεται.

Για αυτό το λόγο μπορεί το σώμα ενός να απορρίπτει ένα μόσχευμα, και να πρέπει να βρεθεί κάποιο με μεγάλο ποσοστό ομοιότητας ώστε να ξεγελαστεί εν μέρει το ανοσοποιητικό σύστημα και με την αρωγή φαρμάκων που κοιμίζουν το ανοσοποιητικό μας το αναγκάζουμε να σταματήσει τον έλεγχο που ασκεί σε κάθε τι ξένο.

Πάμε στην αρχική βασική ερώτηση με τις ιδιαίτερες ικανότητες ατόμων που έχουν Rh-. Δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο όπως εννοείται στο θέμα εδώ.

Πέραν της γέννεσης των στοιχείων της ζωής στον πλανήτη που έχει αποδεικτεί και πειραματικά ότι μπορεί να πραγματοποιηθεί, τις τελευταίες δεκαετίες αυξάνεται μια κίνηση προς την προέλευση των πρώτων βιομορίων απο το διάστημα.

Δλδ, ένας μετεωρίτης μεταφέρει πρώιμα γενετικα βιομόρια, δλδ τα στοιχεία A T G και C, και πέφτοντας στην Γη μέσα απο τις κατάλληλες και τυχαίες διεργασίες αρχίζουν και δημιουργούνται όλο και πολυπλοκότερα βιομόρια, ώστε να φτάσουμε στους σημερινούς ανθρώπους.

Το να πέσει απο το διάστημα ένα όλοκληρο τμήμα DNA και να επιβιώσει της εισόδου στην ατμόσφαιρα μέχρις στιγμής έχει αποδειχτεί οτί είναι αδύνατο. Το DNA αρχίζει να διαλύεται περίπου απο τους 50 C.

Κάπου αναφέρθηκε όπως διαβάζω τρέχοντας το θέμα, πως οι πληροφορίες βρίσκονται στο αίμα, στο DNA.
Θέλω να αναφέρω πως τα ώριμα ερυθρά αιμοσφαίρια δεν έχουν DNA, γιατί τους λείπει ο πυρήνας τους (ένα σωματίδιο που βρίσκεται αποθηκευμένο το DNA). Αυτό γιατί, είναι διαμορφωμένα έτσι ώστε να μεταφάρουν την μεγαλύτερη ποσότητα οξυγόνου στο χώρο που έχουν και η απόλεση του πυρήνα είναι θέμα σωστής λειτουργίας.

Άρα μεταφορά γενετικού υλικού μέσω μετάγγισης δεν γίνεται. Και το αίμα δεν είναι το βασικό υλικό ενός οργανισμού. Είναι ένας απο τους ιστούς που αποτελούν το σώμα μας (για να μιλήσουμε για ανθρώπους) και αποτελεί μέρος του συνόλου.

Ίσως μεταφορά εξωγενών μορίων DNA όπως απο ιούς θα μπορούσε να γίνει αλλά οι παρτίδες αίματος περνάνε απο ιολογικό έλεγχο και όσες φέρουν ιικό DNA καταστρέφονται, συν το γεγονός πως περιέχουν αντιβιοτικά και αντιικά φάρμακα όσες περνάνε τον έλεγχο.

Αναφέρθηκε επίσης πως αλλάζοντας το αίμα αλλάζει και το γενητικό υλικό του σώματος. Αυτό δεν γίνεται δυστυχώς. Αν ήταν τόσο απλό όσο μια μετάγγιση αίματος, θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα, και δεν θα βλέπαμε αποτυχημένες (και θανατηφόρες κάποιες φορές) προσπάθειες εισαγωγής διορθωμένων γονιδίων σε ασθενείς με μη αναστρέψιμες γενετικές ασθένειες.

Άν άλλαζε το DNA μέσω μιας μετάγγισης θα είχαν σωθεί τόσοι ασθενείς με τον ποιο απλό τρόπο.
Όπως προείπα το σώμα μας δυστυχώς εξουδετερώνει οποιοδήποτε ξένο DNA εισέρχεται για λόγους προστασίας, και αν αυτό αποτύχει, όπως γίνεται μερικές φορές είναι θανατηφόρο.

Όσον αφορά τις μεταλλάξεις, η λέξη αυτή έχει αποκτήσει ένα λάθος νόημα στην περίπτωση της βιολογίας.

Είμαστε όλοι μας προϊόντα μεταλλάξεων. Κάθε αλλαγή που γίνεται στο DNA, είτε καλή είτε κακή είναι μετάλλαξη. 'Αλλες είναι θετικές για τον εκάστοτε οργανισμό, πχ, η όρθια βάδιση, η αύξηση του ύψους.
Άλλες είναι μικρής σημασίας, πχ. το χρώμα των μαλλιών και των ματιών.
Άλλες είναι σιωπηλές μεταλλάξεις που δεν κάνουν καμιά αλλαγή στον άνθρωπο, πχ οι δεξιόχειρες και οι αριστερόχειρες.
Και άλλες είναι "κακές", πχ καρκίνος, εκ γενετής καρδιακά νοσήματα, γενετικά νοσήματα που προκαλούν αποβολή του εμβρύου ή τον θάνατο του νεογνού μετά την γεννησή του κλπ.

Κάθε μια θετική μετάλλαξη απο το πρώτο ζωντανό κύτταρο που σχηματίστηκε εώς και σήμερα μας έχει φέρει εδώ που είμαστε.
Η Εξέλιξη είναι το σύνολο των θετικών μεταλλάξεων που έχουν συμβεί.

Παρατηρώ όσο διαβάζω το θέμα πως έχει γίνει μια σύγχηση μεταξύ της ομάδας αίματος 0 Rh- και του DNA. Οι ομάδες αίματος όπως και το ρέζους (που και αυτό κατηγοριοποίηση ομάδας αίματος είναι) είναι μια έκφραση πληροφοριών που περιέχονται στο DNA και δεν είναι γενετικό υλικό όπως είναι το DNA.

Είναι ενδιαφέρον θέμα όντως και μπορεί να αναπτυχθεί περαιτέρω και να στηριχτεί με στοιχεία καλύτερα απο ύβρεις.

Προσπάθησα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το DNA, και τις ομάδες αίματος χωρίς να βαθύνω σε σημεία άσχετα με το θέμα.
Συνήθως παρατηρούνται στοιχεία που σχετίζονται με ορισμένα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά απο απλά θέματα όπως συσχέτιση χρώματος ματιών και μαλλιών πάντοτε σε σχέση με ορισμένους πληθυσμούς εώς και πολυπλοκότερα.

Θα ήμουν ευγνώμων αν συνεχιστεί ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα χωρίς αντιπαραθέσεις υβριστικές,αλλά με απλά στοιχεία, γιατί η μαγεία είναι στην εξερεύνηση πιστεύω, και μέσω συζήτησης και σύγκρισης να βγάλει ο καθένας μας τα όποια συμπεράσματά του.

Επειδή μπορεί και να ερωτηθώ είμαι Μοριακός Βιολόγος με ειδικότητα στην γενετική και την βιοτεχνολογία ιών.

Δεν συζητώ για να επικρίνω, αλλά για να μάθω και να αναπτύξω αυτά που ξέρω με γνώσεις που δεν ξέρω γιατί μου διαφεύγουν.:)

OANNHSEA 16-10-10 17:03

Παράθεση:

είμαι Μοριακός Βιολόγος με ειδικότητα στην γενετική και την βιοτεχνολογία ιών
.
Εφόσον είσαι του ιατρικού κλάδου θα ξέρεις και την εξέλιξη των ειδών, όπως επίσης και την μετάλλαξη.
Άρα γιατί πιστεύεις τις ανοησίες περί εξωγήινης χείρας στο αίμα μας;
Μήπως και τα 3 ή 4 ή 6 νεφρά σε κάποιους ανθρώπους οφείλονται και αυτά σε χείρα εξωγήινων;
Μήπως και η Μεσογειακή αναιμία οφείλεται σε χείρα εξωγήινων;

Δεν μπορώ να καταλάβω από τα γραφόμενα σου τι ακριβώς πιστεύεις και τι ακριβώς θέλεις να μάθεις...
Μπορείς να μας δώσεις τις θέσεις σου πιο απλά;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.