Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

jimakoskx 14-11-08 21:07

http://www.liako.gr/

(αν υπάρχει στο λινκ ακόμα)

Κοιτάχτε στο εξώφυλο του βιβλίου <Το μυστήριο της χαμένης Ατλαντίδος>
το νησί ανάμεσα από την Εσπερία και την Ευρώπη

Ευρυνοος 14-11-08 21:19

[QUOTE=OANNHSEA]Συγγνώμη, αλλά είναι απόλυτος και προκλητικός ο τρόπος να ζητάς αποδείξεις για ένα θέμα και οι συνομιλητές σου ΔΕΝ σου τις δίνουν;;;
Δηλαδή τα ίδια θα έλεγες στο δικαστήριο όταν θα σου έλεγαν να αποδείξεις τα λεγόμενα σου με επιμονή;

QUOTE]

κοίτα να απαντήσεις εδώ
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=240
και μετά συνεχίζεις το παραληρείν ελεύθερα.. :D

αν στήνεις λαικό δικαστήριο να το ξέρουμε λοιπόν..

στην πυρά..

Bernie Rico Jr 14-11-08 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimakoskx
Την ελληνική γλώσσα την έδωσαν οι θεοί σε εμάς ενώ
τις άλλες γλώσσες τις εφηύραν οι άνθρωποι .

Άσχετο.. αλλά πόσοι και ποιοί ακριβώς θεοί μας έδωσαν την ελληνική γλώσσα? Και που αναφέρεται τούτο?

OANNHSEA 14-11-08 21:35

Παράθεση:

Άσχετο.. αλλά πόσοι και ποιοί ακριβώς θεοί μας έδωσαν την ελληνική γλώσσα? Και που αναφέρεται τούτο?
Για αυτό ακριβώς μιλάω...
Για προώθηση ψευδών και παραμυθιών με σκοπό το κέρδος...
Με λίγα λόγια ο κάθε τυχάρπαστος εκδίδει ένα βιβλίο που ξέρει ότι θα έχει πέραση σε ανθρώπους που δεν θέλουν να ερευνήσουν τα λεγόμενα του, που θέλουν απλώς να ονειρευτούν, που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την λογική τους και κατουριέται στο τάλιρο.
Μετά εμείς ερχόμαστε (οι "γελοίοι" της λογικής παράταξης) και προσπαθούμε να δείξουμε ότι αυτά είναι παραμύθια - κάνουμε δε το απαίσιο λάθος να ζητήσουμε αποδείξεις για όλα αυτά που οι παραμυθάδες και οι απατεώνες γράφουν... Έτσι καταντάμε να μας λένε όλους προβληματικούς, ότι χρίζουμε ψυχιατρικής βοήθειας, ότι παραληρούμε - ενώ οι απατεώνες και οι παραμυθάδες θεοποιούναι και γίνονται αντικείμενα λατρείας...

jimakoskx
Το βιβλίο που πήρες έχει καμία απόδειξη για αυτά που γράφει;
Ή καλύτερα έχεις ελέγξει εσύ με κάποιο τρόπο ότι τα γραφόμενα του είναι αλήθεια;

bahamut 14-11-08 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimakoskx
http://www.liako.gr/

(αν υπάρχει στο λινκ ακόμα)

Κοιτάχτε στο εξώφυλο του βιβλίου <Το μυστήριο της χαμένης Ατλαντίδος>
το νησί ανάμεσα από την Εσπερία και την Ευρώπη

καλα αυτο με τη σελιδα του λιακοπουλου τι ακριβως ειναι?επικληση στην αυθεντια???ο ανθρωπος εχει πει τα απερα κουφα ας μη δινουμε πολλη βαση καλυτερα...

Bernie Rico Jr 14-11-08 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Για αυτό ακριβώς μιλάω...
Για προώθηση ψευδών και παραμυθιών με σκοπό το κέρδος...
Με λίγα λόγια ο κάθε τυχάρπαστος εκδίδει ένα βιβλίο που ξέρει ότι θα έχει πέραση σε ανθρώπους που δεν θέλουν να ερευνήσουν τα λεγόμενα του, που θέλουν απλώς να ονειρευτούν, που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την λογική τους και κατουριέται στο τάλιρο.
Μετά εμείς ερχόμαστε (οι "γελοίοι" της λογικής παράταξης) και προσπαθούμε να δείξουμε ότι αυτά είναι παραμύθια - κάνουμε δε το απαίσιο λάθος να ζητήσουμε αποδείξεις για όλα αυτά που οι παραμυθάδες και οι απατεώνες γράφουν... Έτσι καταντάμε να μας λένε όλους προβληματικούς, ότι χρίζουμε ψυχιατρικής βοήθειας, ότι παραληρούμε - ενώ οι απατεώνες και οι παραμυθάδες θεοποιούναι και γίνονται αντικείμενα λατρείας...

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ίσα ίσα. Διαφορετικά, αυξάνεται η εντροπία σε τέτοια πράγματα, χάνεται το μέτρο, όπως προείπες πλουτίζουν οι πονηρίδηδες και εν τέλει χάνεται η ουσία στον συν άπειρο. Κι εγώ θα ζητούσα αποδείξεις εφόσον κάποιος εκφράσει την βεβαιότητα κάποιας θέσης πχ "υπάρχει η ατλαντίδα 1000%!" ή "υπήρξαν γίγαντες!" Για να κάνω όμως και τον δικηγόρο του διαβόλου, βάσει της ύπαρξης κάποιων ενδείξεων λοιπόν το να εκφράσεις μια διαίσθηση και μόνο δεν είναι πάντοτε κακό στα πλαίσια βέβαια μιας φιλικής κουβέντας (να υπάρχει και το στοιχείο του μεταφυσικού βρε αδελφέ...). Από εκεί και πέρα όμως, η δήλωση βεβαιότητας άνευ αποδείξεων μου δείχνει ένα από τα 3 παρακάτω: ανωριμότητα, εγκεφαλική παράλυση, δόλο... (και αυτό το λέω γενικά, δεν πάει σε κανένα προλαλήσαντα).

ΥΓ
Άσε που νομίζω πως, νομικός δεν είμαι, η διασπορά ψευδών ειδήσεων μπορεί να αντιμετωπιστεί ως αδίκημα. Τους αστρολόγους εν προκειμένω θα έπρεπε να τους είχαν χώσει μέσα.. αλλά τι να πεις.. οι φούσκες και κάτι άλλο μόνο επιπλέουν (σορρυ).

no slave 15-11-08 02:44

φιλε Giorgos

απο την μια λες:
όσο κουλά και να σου πει ο άλλος, μπορείς να του εξηγήσεις το σκεπτικό σου αλλα δε μπορείς να του αλλάξεις αυτό που πιστεύει αν δε το αποδείξεις και εσύ αυτό που λες.. με λίγα λόγια μη ζητάς αποδείξεις όταν δεν έχεις και εσύ να προσφέρεις.

και απο την αλλη λες:
Στην κβαντική φυσική έχουμε καινούργιους παράγοντες που μπαίνουν στις εξισώσεις. Έχουμε καταστάσεις ύπαρξης-ανυπαρξίας που δε ξέρουμε τι σημαίνουν ακόμα.. που αν καταλάβουμε θα μπορέσουμε να το αποδείξουμε με τα μαθηματικά.

εγω δεν διαφωνω οτι ισως καποια στιγμη θα μπορεσουμε να αποδειξουμε μεσω μαθηματικων τα παντα.εσυ ομως φαινεσαι σιγουρος.εχεις αποδειξεις για την σιγουρια σου αυτη?

φιλε OANNHSEA

ειναι τελειως διαφορετικο να τεινεις να πιστευεις κατι αναποδεικτο,απο το να το δεχεσαι απολυτα.θα επικροτουσα την σταση σου,αν αυτη αναφεροταν σε ατομα που <<χαφτουν>>οπως λες το οτι τους δινουν.εδω ομως ειναι και το λαθος σου.ξεκινησε η αψιμαχια απο το αρθρο της ερτ που δημοσιευσε ο ευρυνοος.δεν ειπε οτι ειναι πεποισμενος για την υπαρξη της ατλαντιδας.μαλιστα εχει δημοσιευσει και αναλογο ποστ,περιμενοντας την απαντηση σου.
αλλο λοιπον να πιστευει καποιος οτι τα ναρκωτικα ειναι καλα και αλλο να ερευνει αν τα ναρκωτικα θα μπορουσαν να ειναι καλα.στον πρωτο καλα κανεις και παρεμβενεις,στον δευτερο ομως εισαι λαθος(κατα τη γνωμη μου).

οσο για αυτο που λες:
Παράθεση:

Δηλαδή, με λίγα λόγια κάποιος που πατάει τα πόδια του στην γη, σας καταστρέφει τα όνειρα την ησυχία και τον τεχνητό κόσμο των ονείρων που έχετε χτίσει γύρω από ένα παραμύθι...
οπως εχω πει ειδη σε εναν φιλο,πολλοι πατουν γερα στα ποδια τους,αλλα λιγοι ειναι αυτοι που αντιλαμβανονται οτι το εδαφος μπορει να μην ειναι και τοσο.....στερεο!!

Giorgos 15-11-08 03:27

Παράθεση:

φιλε Giorgos

απο την μια λες:
όσο κουλά και να σου πει ο άλλος, μπορείς να του εξηγήσεις το σκεπτικό σου αλλα δε μπορείς να του αλλάξεις αυτό που πιστεύει αν δε το αποδείξεις και εσύ αυτό που λες.. με λίγα λόγια μη ζητάς αποδείξεις όταν δεν έχεις και εσύ να προσφέρεις.

και απο την αλλη λες:
Στην κβαντική φυσική έχουμε καινούργιους παράγοντες που μπαίνουν στις εξισώσεις. Έχουμε καταστάσεις ύπαρξης-ανυπαρξίας που δε ξέρουμε τι σημαίνουν ακόμα.. που αν καταλάβουμε θα μπορέσουμε να το αποδείξουμε με τα μαθηματικά.

εγω δεν διαφωνω οτι ισως καποια στιγμη θα μπορεσουμε να αποδειξουμε μεσω μαθηματικων τα παντα.εσυ ομως φαινεσαι σιγουρος.εχεις αποδειξεις για την σιγουρια σου αυτη?

Δεν είμαι σίγουρος για τίποτε. Δεν είπα ότι είμαι σίγουρος. Όμως αποτελεί ένδειξη το γεγονός ότι μέχρι σήμερα όλοι οι φυσικοί νομοι που έχουμε αποδεικνύονται μαθηματικά.

Όλη η σημερινή τεχνολογία βασίζεται στα μαθηματικά και στην επιστήμη. Όχι δεν πιστεύω ότι η επιστήμη δημιούργησε τον κόσμο, αλλα είναι το μέσον για να τον καταλάβουμε. Τα μαθηματικά ξεκινούν από το ένα συν ένα κάνει δυο, και φτάνουν να αποτελούν το μέσον για να αποδεικνύουμε τις θεωρίες της χημείας της φυσικής, της γεωλογίας, της αστρονομίας, και όλων των άλλων επιστημων. Ακόμη και στην κβαντική φυσική μαθηματικά χρησιμοποιούμε και λειτουργούν μια χαρά.
Όμως για να φτάσουμε να αποδείξουμε μια θεωρία με τα μαθηματικά, πρέπει πρώτα να την διατυπώσουμε, να φανταστούμε ενδεχομένως η να πειραματιστούμε ώστε να φτάσουμε σε μια διατύπωση, και μετά να την αποδείξουμε, με τα μαθηματικά.
Φυσικά και δεν είμαι σίγουρος ότι μια μέρα θα τα αποδείξουμε όλα με τα μαθηματικά. Αύριο μπορεί να καταστραφεί το σύμπαν.. που θες να ξέρω.. αλλα και να μη καταστραφεί μπορεί να μη μπορέσουμε ποτε να φτάσουμε στην νόηση να τα αποδείξουμε όλα με τα μαθηματικά..
Τώρα αν γίνετε κάτι τέτοιο.. αν όντως γίνετε να αποδειχτούν όλα με τα μαθηματικά, πιστεύω ότι γίνετε. Αλλα όχι δε μπορώ να το αποδείξω.. γιατί πρέπει πρώτα να γίνει. Για να αποδείξω κάτι πρέπει πρώτα να το δω.. να το φανταστώ να το καταλάβω. Το πιστεύω δεν συνεπάγεται είμαι σίγουρος. Όμως υπάρχουν ενδείξεις ότι όλα αποδεικνύονται με τα μαθηματικά. Μέχρι σήμερα δε κάναν λάθος πουθενά.
Όταν όμως μιλάμε για μια ιστορία που αναφέρει κάποιος και τέλος, σίγουρα μπορεί να υπάρχει, αλλα οι ενδείξεις len το αντίθετο.

jimakoskx 16-11-08 03:48

Οι φυσικοί νομοι που έχουμε αποδεικνύονται μαθηματικά
ή
με τα μαθηματικά αποδείξανε τους φυσικούς νόμους που μας μάθανε?

Η λέξη απόδειξη σχετίζεται με το δείχνω και όπως γνωρίζουμε
η πραγματικότητα δεν είναι μόνο εικόνα .
Το πολυδιάστατο σύμπαν είναι πλέον της μόδας ακόμα και για
τους πιο συντηρητικούς οπότε και χρησιμοποίησα τη λέξη γνωρίζουμε .
Ακόμα ,αν όχι πρωτίστως , και ο Ευκλείδης
υιοθέτησε κάποιες αρχές για να αποδείξει
αυτά που διδαχθήκαμε .
Και χωρίς να θέλω να γίνω ερειστικός
δεν είδα κανέναν από τους συντηρητικούς και λογικούς να μας παραθέτουν εδώ τις απόψεις τους με μαθηματικούς τύπους παρά με τις λέξεις της ελληνικής γλώσσας .!

Γενικώς το πρόβλημα της εποχής μας και γενικώς της ακμής των διαφόρων πολιτισμών και συνεπώς και της Ατλαντίδος
είναι αυτό ακριβώς
Η ΑΠΟΡΡΙΨΗ των ΘΕΩΝ .
Το πρόβλημα δεν είναι ο εγωισμός μας ,που πηγάζει από το γεγονός ότι
δεχόμαστε όντα με δυνάμεις μόνο όμοιες προς τις δικές μας ,
αλλά
ο εγωισμός του εγωισμού μας που δεν μας αφήνει να εξηγήσουμε το μεταφυσικό με την απλή ελληνική λέξη
ΘΕΟΣ(ΟΙ) .
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς το ότι
χάρη στο Προμηθέα καθόμαστε εμείς εδώ και επικοινωνούμε με λόγια
και διαφέρουμε από τα ζώα .

Όλα τα παραπάνω τα είπα για να
αποδείξω βιαστικώς τον δοθέν πολιτισμό και συνεπώς και τη γλώσσα
από τους θεούς στους ανθρώπους .

Όσοι συμφωνήσουν με αυτό τότε ας ξανααναρωτηθούν
Μα καλά Άτλας , Ατλαντίδα , Ατλαντικός ωκεανός
όλα τυχαία είναι ,ακόμα μια σύμπτωση ? !
Και το λας,λα που μου θυμίζει πέτρες και χώμα και γη ?

Και συμφωνώ ότι το πρόβλημα το έχουμε εμείς που πυθόμεθα από τις παραδόσεις δηλαδή τη μυθολογία.(ή μήπως τη μυθολογία τη διαβάσαμε και δεν θα τη μαθαίναμε χωρίς γραπτά ?)

Εμείς πρέπει να αποδείξουμε στους
καλοπίστως και κακοπίστως άπιστους
ότι οι βάσεις έστω της μυθολογίας είναι η αλήθεια .
Ακριβώς όπως και στις ΝΕΦΕΛΑΙ του ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΟΥΣ
έπρεπε ο Δίκαιος λόγος να αποδείξει το δίκιο στον Άδικο λόγο .

Και να θυμόμαστε .!
Είμαστε στο σιτε του μεταφυσικού και όχι του μαθηματικού!

jimakoskx 16-11-08 03:53

Και είπα χάρη στον θεό Προμηθέα χαριστικώς
γιατί ο θεός Προμηθέας έκανε μόνο την αρχή
αλλά έπειτα έστειλε ο θεός Δίας θεούς
για να διδάξουν τις <αυτούδες μεγαλειότητες >,
εμάς τους ανθρώπους .
Και δεν είμαι μισάνθρωπος τουναντίον μισάνθρωποι είναι
αυτοί που δεν δέχοντε τη μικρότητα του ανθρώπου .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.