Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ακουω φωνες, Ειμαι τρελλος, ή απλως εχω παραισθησεις? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=6284)

nerthernsouth 04-02-11 08:27

Ακουω φωνες, Ειμαι τρελλος, ή απλως εχω παραισθησεις?
 
Kalispera,
prwta apo ola 8elw na kseka8arisw kapoia pragmata,einai ali8eia oti to fainomeno lamvanei xwra se stigmes pou eimai upo thn epeiria kapoias ousias pou apokaleite kai "tzina" den 8a i8ela na dwsw perisoteres plirofories panw se auto ka8ws mporei na 8ewrh8ei oti protrepw atoma na to xrhsimopoihsoun...
Loipon, den 8a sas egrafa kan auto to ar8ro ean den pisteua pws den prokeite aplws gia mia parais8hsh i telos pantwn kati tuxaio.Ka8e fora pou dokimazw thn sugekrimeni ousia ektos apo ola ta alla pisteuw pws anoigetai mia diodos pros to uposunidito m, ektos loipon apo ola ta alla p sumvainoun , akouw kai kapoies fwnes, kai pistevw pws autes oi fwnes einai anamniseis pou exw apo thn paidiki m ilikia, akouw loipon thn fwnh ths mhteras mou na difwnei gia kati me ton patera m alla den mporw na katalavw ti akrivws einai auto, ka8e fora einai oi idies fwnes kai lene ta idia pragmata, dokimasa kati gia na mporesw na akousw kalitera tis fwnes.Parathrhsa pws an foraw akoustika kai akouw dunath mousiki enisxiontai kai oi hxoi,oi fwns pou akouw, evala loipon dunath mousiki kai thn ekleisa apotoma thn stigmh pou ksekinisan oi fwnes , etsi loipon mporesa na katalavw ti lene... Exete kamia idea ean ontws auta pou akouw einai anamnhseis , apla parais8hsei i isws kai kati allo??
Sas euxaristw kai elpizw na lavw mono apanthseis se auto p rwtaw, kserw oti den einai swsto na pairnw ousies, kserw pws se kapoious 8a akoustw san ena "junkie" alla 8a i8ela na me voi8isete...

rados 04-02-11 09:24

Να ξεκινήσω με μια ερώτηση.
Τι σημασία έχει για σένα αν είναι αναμνήσεις παιδικής ηλικίας ή φανταστικές προτάσεις από το μυαλό σου, ή οτιδήποτε άλλο. Έτσι και αλλιώς δεν έχουν χρησιμότητα μια και δεν μπορείς να διασφαλίσεις την αξιοπιστία τους, στο ελάχιστο. Άσε που και η σημασία τους μπορεί να είναι πολύ διαφορετική, από όσο φαίνεται με μια πρώτη ματιά.

Από εκεί και πέρα, μια και δεν σου μιλά κανένας, μιλάμε για παραισθήσεις. Το ερώτημα που βάζεις είναι μάλλον, αν αυτές έχουν αφορμή μνήμες της παιδικής ηλικίας και ακόμα περισσότερο αν αναπαράγουν πιστά κάποιες καταστάσεις που έζησες ή είναι τελείως φανταστικές ιστορίες που πηγάζουν από το υποσυνείδητο.
Στα πλαίσια μιας σχετικής χαλαρότητας που ισχύει στα φόρουμ, σαν άσχετος με την ψυχιατρική, θα τολμήσω να κάνω την υπόθεση ότι αναμνήσεις από το παρελθόν και στοιχεία από το υποσυνείδητο μπορεί να μπλέκονται και να παράγουν τα τις προτάσεις που ακούς.
Αλλά έτσι και αλλιώς αυτό που συμβαίνει σήμερα δεν είναι απαραίτητα ίδιο με αυτό που συνέβαινε χθες ή αύριο. Κάλλιστα θα μπορούσε να ξεκίνησαν από μνήμες και να έγιναν σενάρια με αφορμή βιβλία που διάβασες.

Αν πάντως το θέμα σε ενδιαφέρει σοβαρά και θες να μάθεις περισσότερα για αυτό ο δρόμος που έχεις να ακολουθήσεις είναι γνωστός. Πρέπει να συμβουλευτείς ένα ιδικό, που θα έχει τεκμηριωμένη επιστημονική γνώση για το θέμα, ώστε να μπορεί να σου απαντήσει τι είναι το πιθανότερο να συμβαίνει. Δεν θα σου κοστίσει πάνω από 100€ και θα έχεις τη καλύτερη δυνατή απάντηση. Εννοείται ότι μιλάμε για επιστήμονα ΑΕΙ που έχει γνώσεις φαρμακολογίας.
Εκτός αν δεν θες πραγματικά μια υπεύθυνη απάντηση, αλλά προτιμάς τις απρόσωπες και ανεύθυνες απαντήσεις σαν την δικιά μου, ενός φόρουμ.
--------------------------------------

Μια και το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον θα πρότεινα να κάνει τον κόπο ένας συντονιστής να αλλάξει τους φραγκολεβαντίνικους χαρακτήρες σε Ελληνικούς.

nerthernsouth 04-02-11 09:45

Πρώτα απ' όλα συγνώμη για τα "greekglish" απλως δεν ειμαι συνηθησμενος στο να γραφω με ελληνικουσ χαρακτηρες. Αυτο που μου κινησε την περιεργια ηταν οτι καθε φορα συμβαινουν τα ιδια πραγματα,γινονται οι ιδιες συνομιλιες και δεν ειναι οι μονες φωνες πουα ακουω αυτες των δικων μου.Επειδη εχω μιλησει και με αλλα ατομα τα οποια εχουν κανει χρηση της συγκεκριμενης ουσιας και κανενας τους δεν μου εχει αναφερει κατι παρομοιο μου φανηκε αρκετα περιεργο,επισης αυτο αρχισε να συμβαινει οχι απο την πρωτη μ επαφη με την ουσια αλλα πολυ αργοτερα.Να επισημανω εδω οτι ο μονος λογος που συνεχιζω να χρησιμοποιο αυτην την ουσια ειναι γιατι πιστευω πως η χρηση της απλωσ μου ανοιγει μια διοδο να "συνομιλισω με τον εαυτο μου" και να μαθω πραγματα για εμενα που δεν γνωριζω.Εχεισ δικιο οτι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για τιποτα καθως μπορει να ειναι απλωσ καποιο παιχνιδι του μυαλου μου.Ξερω οτι ακουγομαι λιγο περιεργος ισωσ και αφελης απλωσ δεν μπορω να σας εξηγησω τι ακριβωσ ειναι αθτο που με κανει να πιστευω τα οσα πιστεβω.Γενικως καταλαβαινω αν αυτο που βλεπω ειναι απλα τησ φαντασιασ μου ή αν ειναι κατι πραγματικο.Επισης κατι που πιστευω πως ειναι καλο να αναφερο ειναι πως υπαρχει και μια "φωνη" η οποια μολις παω να "φαω κολημα" δηλαδη να βρεθω σε μια κατασταση κενου κατα την οποια δεν σκεφτεσαι απολυτος τιποτα ουτε και νιωθεις κατι, ειναι σαν να κοιμασαι, με προειδοποιει να σταματησω να εισπνεω την ουσια και ειναι τοσο πειστηκη που πολλες φορες προσπαθησα να την παρακουσω χωρις επιτυχια!Αντιθετα σε οσα ατομα γνωριζω δεν εχει συμβει ποτε κατι παρομοιο και επισης δεν συνεβαινε και σε εμενα στις αρχες.Επισης ολοι τουσ ειχαν πολυ εντονες παραισθησεις ενω σε εμενα δεν συνεβει ποτε κατι εφαμιλο. Περιμενω τις αποψεις σας πανω στο θεμα.

Ενώχ 04-02-11 10:48

Η ουσία που σε "βαράει" καίει (κανονικά όμως) αρκετά κύτταρα του εγκεφάλου σου.

Ο λόγος που κάθε φορά έχεις το ίδιο ταξίδι είναι γιατί η ουσία αυτή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ψυχεδελική - ψυχοεκδηλωτική. Είναι μία χημική ουσία που άπλα΄"πειράζει" συγκεκριμένα κέντρα του εγκεφάλου σου και έτσι εσύ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι πας στο υποσυνείδητό σου και ό,τι άλλο είπες.

Ο λόγος που δεν το είχες την πρώτη φορά είναι γιατί την πρώτη φορά δεν ήσουν ευαίσθητος στην ουσία αυτή. Με άλλα λόγια, ο εγκέφαλός σου άντεχε. Μετά από τις φορές που το έκανες, δεν αντέχει πλέον και έτσι έχει γίνει ευαίσθητος.

Εν κατακλείδι, παράτα την βενζίνη. Εκτός του ότι είναι ένας πρόδρομος που θα σε οδηγήσει στα πραγματικά ναρκωτικά, με συνέπεια να γίνεις σαν όλους αυτούς που βλέπεις στις πλατείες και δεν έχουν καταφέρει ΤΙΠΟΤΑ στη ζωή τους, καταστρέφει τον εγκέφαλό σου και γίνεσαι, μέρα με την μέρα, πιο χαζός. Σκληρό, αλλά είναι έτσι.

ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΡΤΑ στο υποσυνείδητό σου. Για την ακρίβεια... η μόνη πόρτα που χρησιμοποιείται... είναι αυτή για την ευφυΐα σου όπου και κλείνει κάθε φορά που κάνεις αυτό που κάνεις (το λες και "τζίνα" πανάθεμά σε... τόσα χρόνια τις ίδιες λαλακίες.... δεν αλλάζει ο κόσμος).

Σύνελθε, σταμάτα το, ανασυγκροτήσου και κοίτα τα μαθήματά σου να κάνεις κάτι, να φύγεις από το σπίτι σου, να ζήσεις μόνος σου, να ανοίξεις τα φτερά σου..

αντί να μένεις με τους γονείς σου, να αράζεις βρόμικος, χωρίς εκπαίδευση και παιδεία, στις πλατείες και το μόνο που θα έχεις γνωρίσει να είναι η περιοχή σου και όπου πάει το πούλμαν της ομάδας σου..

nerthernsouth 04-02-11 11:11

Φίλε Ενώχ, σε ευχαρστώ πολυ που μπήκες στον κοπο να μου απαντήσεις!Μπορω να πω οτι εχεις πιασει την γενικη μου εικονα.Εχω το προφιλ του ανθρωπου που κανει χρηση ουσιων,εχω την προιστορια,ειμαι πιτσιρκας(κατα πολυ μεγαλυτερος ομως απ οσο νομιζεις, ειμαι φοιτητης)και γενικα σε ολα οσα ειπες εχεις πεσει μεσα.Γνωριζω τις επιπτωσεις αυτου που κανω (και ομως συνεχιζω,τετοιος βλακας ειμαι)Ισωσ ψαχνω να βρω κατι το οποιο δεν υπαρχει, κατι ψευτικο για να ικανοποιηθω προσωρινα, το γνωριζω αυτο και ξερω πωσ ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει στην ζωη μου... Αλλα εδω ειμαστε για να συζητησουμε το ανεξηγητο μερος της υποθεσης.Βλεπω οτι εχεις γνωσεις πανω στο συγκεκριμενο θεμα οποτε θελω να σου πω οτι ειχα να χρησημοποιησω την βενζινη πανω απο 1 χρονο (και πριν απο αυτο δεν ημουν τακτικος "πελατης") απλως τον τελευταιο καιρο ... (ξαναλεω οτι ειμαι ο τυπος ανθρωπου που ειναι μεχρι καποιο σημειο ισωσ και αυτοκαταστροφικος) Δεν θελω να με αντιμετοπισεις σαν ενα ατομο εξαρτημενο(το ιδιο βεβαια θα ελεγε και ενας εξαρτημενος αλλα δεν ειμαι σε θεση να σε πεισω οτι δεν ειμαι οποτε συνεχιζω)...Για να λες οτι δεν υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο που νομιζω πως συμβαινει κατι θα ξερεις , ειμαι εδω για να ακουσω εσας και οχι για να σας πω με οποιονδηποτε τροπο να δοκιμασετε κατι που ακομα και εγω ο ιδιος πιστευω πως ειναι απο κακο για την υγεια εως και υποτιμητικο προς τον ιδιο σας τον εαυτο!

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο που αφιερωσες και για την προσπαθεια σου να με αποτρεψεις απο το να συνεχισω να κανω κακο στον εαυτο μου!

Ενώχ 04-02-11 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nerthernsouth (Μήνυμα 85574)
Φίλε Ενώχ, σε ευχαρστώ πολυ που μπήκες στον κοπο να μου απαντήσεις!Μπορω να πω οτι εχεις πιασει την γενικη μου εικονα.Εχω το προφιλ του ανθρωπου που κανει χρηση ουσιων,εχω την προιστορια,ειμαι πιτσιρκας(κατα πολυ μεγαλυτερος ομως απ οσο νομιζεις, ειμαι φοιτητης)και γενικα σε ολα οσα ειπες εχεις πεσει μεσα.Γνωριζω τις επιπτωσεις αυτου που κανω (και ομως συνεχιζω,τετοιος βλακας ειμαι)Ισωσ ψαχνω να βρω κατι το οποιο δεν υπαρχει, κατι ψευτικο για να ικανοποιηθω προσωρινα, το γνωριζω αυτο και ξερω πωσ ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει στην ζωη μου... Αλλα εδω ειμαστε για να συζητησουμε το ανεξηγητο μερος της υποθεσης.Βλεπω οτι εχεις γνωσεις πανω στο συγκεκριμενο θεμα οποτε θελω να σου πω οτι ειχα να χρησημοποιησω την βενζινη πανω απο 1 χρονο (και πριν απο αυτο δεν ημουν τακτικος "πελατης") απλως τον τελευταιο καιρο ... (ξαναλεω οτι ειμαι ο τυπος ανθρωπου που ειναι μεχρι καποιο σημειο ισωσ και αυτοκαταστροφικος) Δεν θελω να με αντιμετοπισεις σαν ενα ατομο εξαρτημενο(το ιδιο βεβαια θα ελεγε και ενας εξαρτημενος αλλα δεν ειμαι σε θεση να σε πεισω οτι δεν ειμαι οποτε συνεχιζω)...Για να λες οτι δεν υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο που νομιζω πως συμβαινει κατι θα ξερεις , ειμαι εδω για να ακουσω εσας και οχι για να σας πω με οποιονδηποτε τροπο να δοκιμασετε κατι που ακομα και εγω ο ιδιος πιστευω πως ειναι απο κακο για την υγεια εως και υποτιμητικο προς τον ιδιο σας τον εαυτο!

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο που αφιερωσες και για την προσπαθεια σου να με αποτρεψεις απο το να συνεχισω να κανω κακο στον εαυτο μου!


Δεν σε αποδοκιμάζω.

Ούτε να σε αποτρέψω μπορώ. Εσύ μόνος σου μπορείς για τον εαυτό σου. Δεν έχει τίποτα μυστήριο η υπόθεση.

Λόγω των ουσιών απλά καίγονται κάποιες συνάψεις και έτυχε αυτές να έχουν, είτε οι ίδιες είτε κοντινές σε αυτές, το περιεχόμενο που αναφέρεις.

Δεν είναι κανένα μήνυμα από το μέλλον, κανένα μήνυμα από το παρελθόν. Σου φαίνεται ότι είναι έτσι και αυτό είναι αποτέλεσμα της ουσίας που χρησιμοποιείς. Δεν είναι έτσι όμως!

Το μόνο που θα καταφέρεις εάν συνεχίσεις είναι να καταστρέψεις ό,τι έχεις χτίσει με την προσπάθειά σου, εφόσον λες πως είσαι φοιτητής.

Δε το λέω για να σε αποδοκιμάσω... ούτε για να σε αποτρέψω.

Γραμμές με γράμματα είσαι εσύ για εμένα και εγώ για εσένα... κάπου στο internet.

Το σημαντικό είναι να συνειδητοποιήσεις το τι κάνεις στον εγκέφαλό σου, τι επιπτώσεις θα έχει αυτό και ότι αυτό που πιστεύεις ότι είναι αληθινό με την χρήση αυτού του πράγματος ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Άλλαξε παρέες και θα χαθούν όλα αυτά.

Πολύ πιθανόν να προσπαθήσουν να σε κρατήσουν οι παρέες... γιατί και αυτοί, όπως και εσύ, θέλουν και κάποιον άλλο για να κάνουν αυτό το πράγμα... δεν βρίσκουν σε αυτό κάτι εάν το κάνουν έξω από ένα πλαίσιο.

Εάν πάλι δεν το κάνεις μέσω παρέας.... τότε μίλα για αυτό στην κοπέλα σου ή/και στο φίλο σου. Πες τους ότι θες να το σταματήσεις και δέξου την βοήθειά τους.

Ενώχ 04-02-11 11:53

Ανοίγω νέα απάντηση... μήπως και δεν δεις το edit...

Δεν είναι υποτιμητικό τίποτα και για κανέναν!

Όλοι ΜΑ ΟΛΟΙ έχουν τα δικά τους προβλήματα, τα οποία μοιάζουν στον καθένα μέγιστα και υποτιμητικά. Εσύ μπορεί να φοράς κάλτσες με ελεφαντάκια και να νομίζεις πως είναι υποτιμητικό... εγώ μπορεί να φοράω κάλτσες με βατραχάκια και να πιστεύω ότι αυτό είναι υποτιμητικό!

Δεν είσαι τέλειος ούτε κανείς άλλος είναι.....

Όλοι έχουν τα δικά τους. Ξεκόλλα από αυτό που σου καταστρέφει όμως ό,τι έχτισες και το μοναδικό μέσο να χτίσεις και άλλα, όπως οικογένεια, επάγγελμα, γνώσεις, φιλίες, σχέσεις, προσωπική ζωή.

Έχεις 1000+ άλλα ελαττώματα, όπως και όλοι μας, για να κρατήσεις αυτό.

nerthernsouth 04-02-11 12:09

Οντως ολο αυτο οπως και η πρωτη φορα που δοκιμασα "χορτο" ηρθαν μεσα απο μια παρεα και οσο πιο κοντα ερχομασταν ο ενας στον αλλο τοσο πιο συχνη γινοταν η χρηση , αφου μετακομισα ομως σε αλλη πολη και ξεκοψα απο εκεινη την παρεα ξεκοψα και απο τις κακες συνηθειες και η αληθεια ειναι οτι δεν μου ειχαν λειψει καθολου μεχρι προσφατα.Ειμαι οντωσ φοιτητης στο πρωτο ετος.Απο οταν περασα στην σχολη (ηταν η 2η επιλογη μου, και αυτο λογο περιοχης και οχι λογο προτιμισης αφου και η 1η μου επιλογη ειχε το ιδιο αντικειμενο) απογοητευτικα, ειμαι ενα ατομο το οποιο δεν μπορει να ζησει χωρις κοσμο!Μπορει να περασω και μια βδομαδα κλεισμενος στο σπιτι αλλα οταν θελησω να βγω θελω να ειμαι αναμεσα σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο, μου αρεσει πολυ να γνωριζω καινουρια ατομα και καινουρια μερη, το μεροσ ομωσ στο οποιο ηρθα δεν εχει τιποτα απο ολα αυτα,συν οτι εχασα οτι πιο σημαντικο για μενα , τους φιλους μου με τουσ οποιους ειχα πολυ στενο δεσιμο! Απ οταν ηρθα εδω λοιπον αρχισα για πρωτη φορα στην ζωη μου να μενω στο σπιτι και χωρις να συναντησω ανθρωπο για μερες ακομα και εβδομαδες... Ετσι ξεκινησα ξανα την χρηση και παρατηρησα το φαινομενο που περιεγραψα νωριτερα. Βγηκαμε off-topic αλλα δεν πειραζει!

rados 04-02-11 14:53

Μια και ζήτησες να μην σχολιάσουμε την επιλογή σου , το αποφεύγω.
Συμπληρώνω σε ότι είπα πιο πριν, ότι οι ψυχότροπες ουσίες δεν έχουν τα ίδια συμπτώματα σε όλα τα άτομα, πχ. το χασίς εμφανίζει συμπτώματα που φτάνουν σε ψυχοτικά επεισόδια μόνο σε ένα 3-5% των χρηστών.
Παράθεση:

Να επισημανω εδω οτι ο μονος λογος που συνεχιζω να χρησιμοποιο αυτην την ουσια ειναι γιατι πιστευω πως η χρηση της απλωσ μου ανοιγει μια διοδο να "συνομιλισω με τον εαυτο μου" και να μαθω πραγματα για εμενα που δεν γνωριζω.
Υπό καθεστώς επήρειας ουσίας δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις τι βιώνεις. Ούτε μετά μπορεί να σου προσφέρει κάποια γνώση η εμπειρία. Για να καταλάβεις το πρόβλημα, σκέψου πόσο δύσκολο είναι να αξιολογήσει κανείς τα όνειρά του, που στο κάτω κάτω έρχονται και φυσιολογικά. Οπότε αντί να ελπίζεις σε νοητική διεύρυνση, αποδέξου ότι το κάνεις για την ικανοποίηση σου, τουλάχιστον έτσι θα είσαι πιο ξεκάθαρος.
Αν θες να μάθεις πράγματα για τον εαυτό σου, κάνε ψυχανάλυση ή διαλογισμό, και ίσως μάθεις κάτι.
Παράθεση:

Απ οταν ηρθα εδω λοιπον αρχισα για πρωτη φορα στην ζωη μου να μενω στο σπιτι και χωρις να συναντησω ανθρωπο για μερες ακομα και εβδομαδες...
Αν καταλαβαίνω καλά, περιγράφεις μια κατάσταση, κάπως προβληματική. Σε μια έκρυθμη συναισθηματική κατάσταση, οι πιθανότητες να έχεις "επαφή" με τον "εαυτό" σου, χωρίς κατάλληλη νοητική προετοιμασία, ελαχιστοποιούνται. Μέσω ουσιών, εικάζω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να χαθείς σε φαντασιώσεις.

Αλλά τελικά αν θες να μάθεις, ρωτάς ειδικό. Δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις τις συμβουλές του, αλλά έχει πολύ καλύτερη πληροφόρηση από μένα και σένα, για τις παρενέργειες ψυχοτρόπων ουσιών, ώστε να σου πει τι αποτελέσματα να περιμένεις από αυτό που παίρνεις (δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι είναι).

Επειδή υπάρχουν θεωρίες για χρήση ψυχοτρόπων ουσιών από σχολές εσωτερισμού. Ακόμα και να είχαν θετικά αποτελέσματα (δεν το ξέρω, οπότε δεν θα εκφράσω άποψη), η χρήση γινόταν μετά από διαδικασία μύησης και όχι όποτε του ερχόταν η όρεξη του κάθε ενός.
--------------------

Καταλαβαίνω ότι η αλλαγή που βιώνεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει αποδεκτή. Σαν να πεθαίνει κάτι από σένα. Το είχα βιώσει σε ένα βαθμό στα 16 όταν μετακόμισα από την παλιά μου γειτονιά. Δεν είναι εύκολο, αλλά μέσα στην δυσκολία υπάρχει και μια ευκαιρία. Εκεί που βρέθηκα δεν ήμουν αποδεκτός από την πρώτη στιγμή, δεν κουβαλούσα τις "συμμαχίες" που στηριζόμουν στην παρέα μου, αλλά από την άλλην δεν κουβαλούσα και τα αρνητικά στερεότυπα που με χαρακτήριζαν στην παλιά μου γειτονιά. Ήμουν ελεύθερος να παρουσιάσω ένα νέο πρόσωπο και να γίνω αποδεκτός για αυτό. Με το καιρό προσαρμόστηκα και νομίζω ότι βγήκα πολύ κερδισμένος.

fantasy 22-12-11 14:02

nerthernsouth καλημέρα. Προσπάθησε τις απαντήσεις σου να τις δίνεις στην ελληνική γλώσσα και όχι με μορφή greeklish, για να γίνεται η ανάγνωση των κειμένων σου πιο εύκολα από όλους μας.
Από την ιστορία θα γνωρίζεις ότι και η Ζαντ' άρκ άκουγε φωνές, αλλά δεν ξέρουμε αν ήταν με φυσικό ή τεχνητό τρόπο, αυτό δεν διευκρινίζεται στην ιστορία. Στη δική σου περίπτωση υποθετικά θεωρείται τεχνητός τρόπος. Για να δεις τι πραγματικά σου συμβαίνει όμως, θα πρέπει να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε μια δοκιμασία. Προσπάθησε για ένα διάστημα, όσο σε πάρει, να μείνεις καθαρός, να μην πάρεις κάποια ουσία, να δεις θα συνεχιστεί το πρόβλημα ή όντως δημιουργείται από την λήψη τέτοιων ουσιών; Αν συνεχιστεί και χωρίς τη λήψη θα πρέπει να υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Τρελός δεν είσαι, ούτε συζήτηση. Απλά κάποιο πρόβλημα υπάρχει παθολογικό. Αν όμως το πρόβλημα αυτό δημιουργείται μόνο κατόπιν της λήψης των εν λόγω ουσιών, πρόκειται για παραισθησιογόνες ουσίες που υποβάλλουν το άτομο να βρίσκεται σ' αυτή την κατάσταση.
Εύχομαι ο Θεός να σε βοηθήσει να απαλλαγείς από το πάθος σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.