Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   FantasyGate Team (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Η άφιξη του Γοργοπόδη - Ερρίκος Σμυρναίος (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4151)

^Nocturnal^ 28-06-08 01:03

Η άφιξη του Γοργοπόδη - Ερρίκος Σμυρναίος
 

O Ερρίκος Σμυρναίος επιστρέφει με άλλο ένα εκπληκτικό διήγημα:

Ο γοργοπόδης εξαφανίστηκε πριν ακριβώς ένα χρόνο... Τα ίχνη του έχουν χαθεί. Τι γνωρίζει γι'αυτό ο βασιλιάς των ξωτικών; Τα αδέρφια του είναι πρέπει να μάθουν την τύχη του, όποια και αν είναι αυτή.



henriksmir 28-06-08 17:32

Αγαπητέ Χάρη,
Θέλω να σε ευχαριστήσω και δημόσια που ανέβασες την ιστορία μου καθώς και για την υπέροχη όπως πάντα εικονογράφιση η οποία όχι μόνο "έπιασε" το πνεύμα της ιστορίας αλλά προσθέτει και αυτή την επιπλέον πινελιά της μαγείας που χρειαζόμαστε όλοι τόσο πολύ!

Να είσαι πάντα καλά,

ΕΡΙΚ

Jovitaki 29-06-08 22:51

Ονειρικος και παραμυθενιος ο κοσμος των πλασματων σου.... :)
μ' αρεσε το μηνυμα που περνας στο τελος της ιστοριας....
συμφωνω για την εικονογραφηση...σε αυτο το δασος της εικονας θα ηθελα πολυ να ζω... :rolleyes:

ENDLESS JOURNEY 30-06-08 19:19

Ένα κείμενο που περνάει πολλά μήνυμα σχετικά με την εξέλιξη της δικής μας πραγματικότητας.
Το θεωρώ ένα απο τα καλύτερα κείμενα του Έρικ (μέχρι σήμερα :cool: ).

skio 30-06-08 22:28

Εξαιρετικό το κείμενο σου Ερρίκο! Πολύ ζωντανές περιγραφές, μυθολογικές αναφορές και ένα τέλος που σε ξαφνιάζει.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μένα είχε η σύνδεση του κόσμου των ξωτικών με το μέλλον (και το παρελθόν) της ανθρωπότητας.

henriksmir 01-07-08 21:04

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τα καλά σας λόγια. Από τη δική μου μεριά, δεν ξέρω αν το δάσος των ξωτικών υπάρχει κάπου, σε κάποια άλλη πραγματικότητα, σίγουρα όμως εύχομαι ο δικός μας κόσμος να μην έχει ποτέ την κατάληξη που περιγράφω στο διήγημα!

Απέριττος 08-07-08 09:38

Φίλε Ερρίκο συγνώμη που δεν σχολίασα ακόμη το διήγημά σου αλλά πρέπει πρώτα να βρω χρόνο να το διαβάσω με ηρεμία και προσοχή... Όμως μείνε ήσυχος έχω το "φτιάρι" έτοιμο... :D

henriksmir 08-07-08 16:10

Αχ, τι καλά! Θα περιμένω....θα ήθελα όμως η τρύπα να μην είναι πολύ βαθιά για να καταφέρω κάποια στιγμή να ξαναβγώ στην επιφάνεια του εδάφους!

Απέριττος 09-07-08 06:31

Καλημέρα
αγαπητέ Ερρίκο το διάβασα το διήγημα και δεν υπήρχε βέβαια περίπτωση να σε "θάψω" γιατί όντως γράφεις πολύ καλά. Είναι ένα πολύ όμορφο διήγημα και σίγουρα το προτιμώ απο τις κατσαρίδες (όχι λόγω γραφής απλά λόγω θέματος). Αυτό που μου αρέσει στις περιγραφές σου είναι ότι με κάνεις και σχηματίζω εικόνες με την φαντασία μου. Αλλά.. υπάρχει ένα αλλά... η πραγματικότητα γύρω μας είναι τόσο άθλια που εγω τουλάχιστον θα ήθελα σε ένα φανταστικό διήγημα να υπάρχει μια νότα αισιοδοξίας. Να υπάρχει η ελπιδα για έναν καλύτερο κόσμο... Αφού δεν μπορούμε να το κανουμε στα αλήθεια ας το βάλουμε τουλάχιστον στην φαντασία μας και που ξέρεις... ίσως η φαντασία μας κάποια στιγμή γίνει πραγματικότητα.. Να είσαι καλά και να διαβάζουμε καινούριες δουλειές σου τακτικά...

ΥΓ: και για να μην παρεξηγηθώ.. σίγουρα το τι γράφει ο καθένας είναι δική του επιλογή... απλά στενοχωρήθηκα λίγο με το τέλος γιατί δυστυχώς αυτό είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο για το γένος των ανθρώπων...

henriksmir 09-07-08 20:48

Πολύ σωστή η επισήμανσή σου. Αλλά φταίω εγώ που είμαι απαισιόδοξος; Μόλις τώρα έβλεπα ένα δελτίο ειδήσεων και ψυχοπλακώθηκα πάλι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.