Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προσωπικές Εμπειρίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Mπορει να ειμαι καταραμενος? (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4213)

stefanos 12-07-08 03:45

Mπορει να ειμαι καταραμενος?
 
:cool: λοιπον!!η προγιαγια μου απο την μερια του πατερα μου ητν μαγγισσα ΑΣΚΟΥΣΕ ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 13 ΤΗΣ..ΚΑΙ ΑΠΟΣ ΞΕΡΩ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ!ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΣΚΟΥΣΕ ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΩΝΤΑΣ ΔΕΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΚΥΚΛΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΠΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥς 63 ΧΡΩΝΩΝ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΧΑΣΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΠΣΑΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΠΗΔΗ ΑΣΚΟΥΣΕ ΜΑΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΡΑ ΓΙΑ 7 ΓΕΝΙΕΣ !ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ!

anti 12-07-08 04:29

1ον γράφουμε ΜΙΑ φορά το κάθε θέμα που θέλουμε να δημοσιεύσουμε...
2ον ΔΕΝ γράφουμε με κεφαλαία
και 3ον όσο πιστεύεις κάτι τέτοιο τόσο ευάλωτος γίνεσαι ώστε να σε επηρεάσει μια τέτοια προκατάληψη (?)

ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 12-07-08 10:01

Αν πραγματικά ισχύει κάτι τέτοιο, πήγαινε βρες έναν παπά που να γνωρίζει σχετικά και ρώτα το τι πρέπει να κάνεις.

melian 12-07-08 11:14

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Θα σε παρακαλούσα εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας να γράφεις με μικρογράμματη γραφή και αν γίνεται να χρησιμοποιείς σημεία στίξης (τελεία, κόμμα κλπ) για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε ακριβώς αυτό που θέλεις να πεις. Όταν γράφεις με κεφαλαία στο ίντερνετ είναι σαν να φωνάζεις και είναι κουραστικό για όσους διαβάζουν.
Καλές αναζητήσεις! :)

bahamut 12-07-08 11:56

προσωπικα η γνωμη μου ειναι οτι προκειται για προκαταληψεις.αλλωστε απο τη στιγμη που εσυ δεν εχεις προσεξει κατι περιεργο δεν ειναι αναγκη να δινεις σημασια σε τετοιες "καταρες"

Trithemius 12-07-08 18:23

Η δύναμη της αυθυποβολής, μπορεί πολλές φορές να κάνει θαύματα (θετικά ή αρνητικά...). Το να σου γίνει έμμονη ιδέα πως είσαι καταραμένος, σου δίνει μεγάλη πιθανότητα να (αυτο)προκληθούν αρκετά άσχημα γεγονότα στη ζωή σου.

Αλήθεια, πόσοι θεωρούν πως από το παρελθόν της οικογένειάς τους είναι τελικά "ευλογημένοι"; Γιατί έχουμε αυτή τη ροπή να σκεφτόμαστε μόνον τα άσχημα και να ασχολούμαστε με κατάρες και να μην βλέπουμε κάποια "κληρονομικότητα" σε θετικά συμβάντα;

Η αλήθεια είναι πως το κακό μας εξιτάρει. Θεωρούμε το καλό ως δεδομένο, ενώ με το κακό ο νους μας πλάθει διάφορα, ακόμα και τοπικούς θρύλους περί γιαγιάδων-μαγισσών κλπ. Το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια κάποιες φορές και όσο το αφήνουμε να "σκηνοθετεί", τόσο χάνουμε χρόνο από το να ασχολούμαστε με παραγωγικές πνευματικές ασκήσεις... :rolleyes:

Indigocy 13-07-08 03:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Η δύναμη της αυθυποβολής, μπορεί πολλές φορές να κάνει θαύματα (θετικά ή αρνητικά...). Το να σου γίνει έμμονη ιδέα πως είσαι καταραμένος, σου δίνει μεγάλη πιθανότητα να (αυτο)προκληθούν αρκετά άσχημα γεγονότα στη ζωή σου.

Αλήθεια, πόσοι θεωρούν πως από το παρελθόν της οικογένειάς τους είναι τελικά "ευλογημένοι"; Γιατί έχουμε αυτή τη ροπή να σκεφτόμαστε μόνον τα άσχημα και να ασχολούμαστε με κατάρες και να μην βλέπουμε κάποια "κληρονομικότητα" σε θετικά συμβάντα;

Η αλήθεια είναι πως το κακό μας εξιτάρει. Θεωρούμε το καλό ως δεδομένο, ενώ με το κακό ο νους μας πλάθει διάφορα, ακόμα και τοπικούς θρύλους περί γιαγιάδων-μαγισσών κλπ. Το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια κάποιες φορές και όσο το αφήνουμε να "σκηνοθετεί", τόσο χάνουμε χρόνο από το να ασχολούμαστε με παραγωγικές πνευματικές ασκήσεις... :rolleyes:

Φιλε μου, συμφωνω απολυτα!

dark angel 15-07-08 00:39

δεν πιστευω πως υπαρχει καποια καταρα πανω σου(ή και γενικοτερα στις 7 γενιες)μιας και ο πατερας σου τοτε θα επρεπε να ειναι καταραμενος(πραγμα που δεν ισχυει!?!).επισης δεν πιστευω να υπαρχει καποια καταρα για την οικογενεια επειδη η γιαγια ασκουσε μαγεια.και η δικη μου προγιαγια ασκουσε μαγεια(δυστηχως δεν γνωριζω λεπτομεριες για το αν ασκουσε λευκη ή μαυρη μαγεια)και λογο προκαταλυψεων πεταξαν ολα της τα πραγματα αλλα και παλι εμεις δεν ειμαστε "καταραμενοι"(προς στιγμην :p )

Asarkos 15-08-08 14:08

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ ΟΙ ΔΕΜΟΝΕΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΥΣΤΙΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΑΝΕΞΗΓΙΤΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΗ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΜΟΝΑΣ ΝΑ ΜΙΛΙΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΕΡΕΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.