Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

Dimitris_74 05-02-09 02:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
ΔΕΝ ήταν επιστήμονας: ήταν μόνο φιλόσοφος για αυτό και τα έργα του ήταν σε μορφή διαλόγου...
Επιστήμονες ήταν π.χ ο Αρίσταρχος...
Άλλωστε οι άλλοι πραγματικοί επιστήμονες ιστορικοί, ούτε καν αναφέρουν την Ατλαντίδα, παρά μόνο ο Ηρόδοτος ο οποίος το αναφέρει σαν κάτι ξένο προς την Ελλάδα...

Σαν μαθηματικος δηλαδη δεν ειτανε επιστημονας, για να ξερουμε τι λεμε δηλαδη. Αλλωστε τι σημαινει η λεξη φιλοσοφος;

akis 05-02-09 12:51

Εγω πιστευω οτι ο Πλατωνας ακουσε διαφορες ιστοριες για χαμενους πολιτισμους και θελοντας να δωσει μια δικη του εκδοχη που να ειναι συμφωνη με τα φιλοσοφικα του πιστευω,ωστε να δωσει και καποιο νοημα σε αυτην...

Απλα την εκανε τοσο κοντα και τοσο μακρια που να ειναι οικεια (δηλ την τοποθετησε την δραση μεσα στην μεσογειο )και συγχρόνως την ιδια την Ατλαντιδα αρκετα μακρια ωστε να εχει κατι μυστηριακο και απιαστο.

Οταν γραφει πως με τους πολεμους επεκταθηκε απο την μια μερια μεχρι την τυρρηνικη θαλασσα και προς την αλλη μεχρι τις ακτες της λιβυης και της αιγυπτου...αμεσως βγαζουμε το συμπερασμα οτι θα πρεπει να ειναι καπου στην μεση για να γινει αυτο....και σε καμμια περιπτωση στον ατλαντικο...

Και το οτι εφτασαν κοντα στην αιγυπτο η και στην αιγυπτο ακομα φαινεται λογικο μια και απο αυτους αντλησαν τις πληροφοριες για αυτον τον λαο....

Η ονομασια ειναι ψευτικη οπως και τα πιστευω μας για την υπερτεχνολογια...
Οχι ομως πως δεν υπηρξε καποιος πολιτισμος που ηταν πολυ μπροστα απο τους υπολοιπους της εποχης του ....

Δεκαθλητής 06-02-09 17:12

Καλησπέρα,

πριν μερικές ημέρες,επροβλήθει από την ΝΕΤ νομίζω,ένα ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ,όπου τοποθετούσαν την Ατλαντίδα στο Μινωικό βασίλειο και κατά μια δεύτερη άποψη,στην Θήρα.
Μάλιστα,στην εκδοχή της Θήρας,υπήρξε η αναφορά των πηγών για τα χαρακτηριστικά της Ατλαντίδος και παράλληλα σύγκριση με αυτά της Θήρας.
Παράδειγμα,τους δακτύλιους θαλλάσης που εισέρχονταν στην κυρίως χώρα και το ότι αυτό ήταν δυνατό,πριν την έκρηξη του ηφαιστίου.
Άλλο παράδειγμα,η αναφορά περί πηγών που ανάβλυζαν θερμό ύδωρ.
Καθότι χτισμένη πάνω σε ενεργό ηφαίστιο,στέκει η εκδοχή των θερμών υδάτων.
Επίσης,περί τεχνολογίας προχορημένης για την εποχή της,τρανό παράδειγμα ήταν η οικοδόμηση διόροφων και τριόροφων κτηρίων,ενώ στην ηπειρωτική Ελλάδα,δεν υπήρχαν υψηλώτερα κτήρια.
Το αποχετευτικό σύστημα επίσης,καθώς και άλλα πολλά.

Δεν ξέρω αν έχει ξανα-αναφερθεί αυτή η εκδοχή και αν συζητήθηκε/αναλύθηκε,αλλά θεώρησα ενδιαφέρουσα και ρεαλιστική αυτή την εκδοχή,γι'αυτό και την παρέθεσα.

TeodPas 07-02-09 02:00

παρατράγουδα στις "πύλες του ανεξήγητου"
 
Ποιος παρακολούθησε την εκπομπή "Πύλες του Ανεξήγητου" (Σάββατο 17/1/2009) του δημοσιογράφου Χαρδαβέλα για την Ατλαντίδα; Προσέξατε τι λέγανε για τη θέση της Ατλαντίδας;

Οι συμμετέχοντες στο πάνελ:

Η μία ερευνήτρια με διδακτορικό και άλλος ένας, αν θυμάμαι καλά, έλεγαν ότι βρισκόταν στη Σαντορίνη:
Σχόλιο μου: Ο χώρος αυτός συνεχίζει να ερευνειται εδώ και 50 χρόνια και από ΈΛΛΗΝΕς και από ξενους αρχαιολόγους. Το μόνο που κατέληξαν είναι οτι υπάρχουν ευρήματα Κρητικής-Μινωικής προέλευσης. Και μάλιστα διατυπώθηκε δημόσια η έκφραση "Τελικά η Ατλαντίδα δεν ευρέθη". Τώρα γιατί κάποιοι συνεχίζουν....;

Ο άλλος του πάνελ (ήταν αρχαιολόγος) έλεγε ότι ήταν στη Κρήτη, γιατί εκεί βρέθηκαν πολλές ομοιότητες με τις περιγραφές του Πλάτωνα. Στο τέλος στην ερώτηση του Κ. Χαρδαβέλα στο πάνελ αν πιστεύανε οτι θα βρεθει στο μέλλον η Ατλαντίδα, αυτός απάντησε: "Πιστεύω ότι θα βρεθεί"
Σχόλιο μου: εδώ για γέλιο είναι, Που πήγε η Κρήτη; Πως θα βρεθεί στο μέλλον αφου ήταν στη Κρήτη; Βυθίστηκε η Κρήτη;

Αλλος είπε ότι βρισκόταν γενικά στο χώρο των Κυκλάδων, ή μεταξύ Κυκλάδων και Κρήτης, χωρίς να προσδιορίσει τίποτα πιο στυγκεκριμμένο (σχόλιο μου ίδιο ως άνω)
Αλλος είπε (καθηγητής Πανεπιστημίου) στην Ανδαλουσία της Ισπανίας, δηλ. σε στεριά δίπλα στη θάλασσα
Κάποιος (καθ. Πανεπιστημίου) είπε ότι βρισκόταν στη Λουιζιάνα της Αμερικής, στη κοιλάδα του ποταμού Μισισιπή. Οι δυο καθηγητές δικαιολόγησαν την άποψη τους με την αναφορά ότι η έννοια της λέξης "νήσος", την οποία ανέφερε ο Πλάτων για την Ατλαντίδα, στην αρχαία εποχή περιλάμβανε και τη στεριά που ήταν δίπλα σε νερό ή θάλασσα!
Σχόλιο μου: Τι να πώ εγώ; είμαι μηχανολογικού κλάδου, υπάρχει κανείς φιλόλογος ή ιστορικός ή γλωσσολόγος που ασχολείται με την αρχαία γλώσσα να μας πει; Το γεγονός ότι ο Πλάτων περιέγραψε πλήρως τη μορφολογία της νήσου αυτής δεν λέει τίποτα στους καθηγητές; Πράγματι στο Κριτία έγραφε: " ...Υπήρχε ολόγυρα από τη πόλη πεδιάς, αυτή δε ολόγυρα περιεκυκλώνετο από βουνά, τα οποία κατέβαιναν έως τη θάλασσα".

Μόνο ένας από το πάνελ, περίπου 15 λεπτά πριν το τέλος προσδιόρισε τη θέση της στον Ατλαντικό, και αυτός ήταν ερμηνευτής βιβλικών γραφών. Πράγματι ανέφερε αποσπάσματα από τη Παλιά Διαθήκη που αναφέρουν για το χωρισμό της γης που έγινε πριν το κατακλυσμό από το θεό και το κλήρο που έπεσε στους γιους του Ενώχ να βασιλέψουν στον Ατλαντικό που βρισκόταν η ατλαντίδα νήσος. Μήπως τελικά οι θρησκευτικοί συγγραφείς βάλουν τα γυαλιά στους επιστήμονες καθηγητές;

2) Οι συμμετέχοντες στις συνεντεύξεις:
Κάποιος ξένος ερευνητής είπε οτι βρισκόταν στη Βολιβία, στο κέντρο της Ν.Αμερικής.
Σχόλιο μου: Πρέπει να ήταν Βολιβιανός αυτός! Ο καθένας στο τόπο του! Να μη μείνει πίσω η χώρα του! Πάντως το θετικό που αποκόμισα από αυτή τη συνέντευξη ήταν το εξής γεγονός που ανέφερε: ότι υπάρχει μια πόλη εκεί κοντά, που ονομάζεται ατλαντίδα απο παλιά μέχρι και τώρα. Αυτο πράγματι είναι κάτι που δεν το γνώριζα (αλλά δείχνει, μόνο, την πανάρχαια Ατλαντική επιρροή στις χώρες της Ν. Αμερικής)

Αλλος ξένος ερευνητής είπε ότι οι ΆΤΛΑΝΤΕς ήταν διαστημάνθρωποι-εξωγήινοι
Σχόλιο: για γέλια ή κλάμματα είναι;

ΕΝΑς Ιταλός ερευνητής είπε ότι βρισκόταν στη Σικελία. Οι πληροφορίες του είπε ότι ήταν από τους αρχαίους Αιγύπτιους
Σχόλιο: εμ, Ιταλός ήταν, να μη χάσει η χώρα του! Το γεγονός ότι ο Πλάτωνας αναφέρει ήδη τις πληροφορίες του ακριβώς από τους Αρχαίους Αιγύπτιους, δε λέει τίποτα για αυτόν. "Δεν τους κατάλαβαν καλά τους αρχαίους αιγύπτιους ο Σόλων και ο Πλάτων" είπε. Πάλι να γελάσω;

Αυτά εν ολίγοις συνέβησαν στη χθεσινή εκπομπή! συν το γεγονός οτι η εκπομπή ασχολήθηκε για μισή ώρα με τη κούφια ή κοίλη γη, θέμα άσχετο με την Ατλαντίδα. Δηλαδή για "υπάρξεις" που ζουν σε κοίλωμα στα έγκατα της γής με ανεστραμμένες συνθήκες! Τα σχόλια των δυο επιστημόνων καθηγητών ήταν χαρακτηριστικά: "Παράνοια , παρανοϊκοι εγκέφαλοι" είπε ο ένας, και ο άλλος είπε: "Ανεστραμμένοι είναι αυτοί που τα λένε αυτά, γιατι βρίσκονται με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω". Αυτή τη φορά συμφωνώ και γω μαζί τους.

Ρε παιδιά...μήπως...κάπου στο χάρτη υπάρχει και ο Ατλαντικός ωκεανός; Γιατί παραποιείτε έτσι τους κλασσικούς μας αρχαίους Ελληνες;

Αναδημοσίευση σχολίου μου στο γκρουπ Atlantis

NostradamuS 07-02-09 21:10

teodpas είδα και εγώ την εκπομπή και πράγματι ακούστηκαν τρελά πράγματα. ειδηκά αυτος που είπε οτι η ατλαντίδα ήταν διαστημικός σταθμός, αλλα και ο άλλος με την λουιζιάνα ξεχώρησαν. :p

ο πλάτωνας τοποθετεί καθαρά την ατλαντίδα στον ατλαντικο. ακόμα και ένα νήπιο εάν διαβάσει το κείμενο θα το καταλάβαινε.

OANNHSEA 07-02-09 21:31

Παράθεση:

Σχόλιο μου: Ο χώρος αυτός συνεχίζει να ερευνειται εδώ και 50 χρόνια και από ΈΛΛΗΝΕς και από ξενους αρχαιολόγους. Το μόνο που κατέληξαν είναι οτι υπάρχουν ευρήματα Κρητικής-Μινωικής προέλευσης. Και μάλιστα διατυπώθηκε δημόσια η έκφραση "Τελικά η Ατλαντίδα δεν ευρέθη". Τώρα γιατί κάποιοι συνεχίζουν....;
Σχόλιο δικό μου:
Θα πρέπει να ακολουθούμε κατά γράμμα της θέσεις ενός φιλοσόφου;;;
Ακόμα και τον Ηρόδοτο που ήταν ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ και ο οποίος έχει αποδειχτεί σε πολλά σημεία ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ δεν τον ακολουθούν κατά πόδας, γιατί ή έχει κάνει λάθος σε μετάφραση και νόημα (χρυσοφόρα μυρμήγκια) ή δεν του έχουν δωθεί λανθασμένες πληροφορίες από λόγω του ότι έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τα γεγονότα...
ΑΛΛΑ!!!! ο φιλόσοφος είναι σίγουρα ολόσωστος... Και την στιγμή που ο Ηρόδοτος (ο ιστορικός με α*&^*&^&*) δεν την ξέρει καν...
Παράθεση:

Μήπως τελικά οι θρησκευτικοί συγγραφείς βάλουν τα γυαλιά στους επιστήμονες καθηγητές;
Μήπως τελικά οι θρησκευτικοί συγγραφείς δεν έχουν την παραμικρή ιδέα του τι λένε, μια κια δεν έχουν καμία ιδέα γύρω από θετικές επιστήμες;;;
Για διάβασε από την αρχή το θέμα, αναλύουμε και την επιστημονική του πλευρά...

Παράθεση:

Ο καθένας στο τόπο του! Να μη μείνει πίσω η χώρα του! Πάντως το θετικό που αποκόμισα από αυτή τη συνέντευξη ήταν το εξής γεγονός που ανέφερε: ότι υπάρχει μια πόλη εκεί κοντά, που ονομάζεται ατλαντίδα απο παλιά μέχρι και τώρα. Αυτο πράγματι είναι κάτι που δεν το γνώριζα (αλλά δείχνει, μόνο, την πανάρχαια Ατλαντική επιρροή στις χώρες της Ν. Αμερικής)
Παραμύθια και μάλιστα κακόγουστα για τα οποία δεν υπάρχει καμία απόδειξη, παρά μόνο τα λόγια του "ερευνητή"....
Σκεφτήτε μόνο το εξής (ανάμεσα στα χιλιάδες άλλα): ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ!!! Εάν υπήρχαν "Άτλαντες" στην περιοχή θα τους είχαν διδάξει το μέταλλο... Για ψάξτε να δείτε από πότε ξεκινάνε τα ευρήματα με μέταλλο στην περιοχή...

Παράθεση:

ο πλάτωνας τοποθετεί καθαρά την ατλαντίδα στον ατλαντικο. ακόμα και ένα νήπιο εάν διαβάσει το κείμενο θα το καταλάβαινε.
Και πάλι φτάνουμε στην αρχή της συζήτησης...
Αφού το είπε ο Πλάτωνας δεν υπάρχει καμία αμφιβολία έτσι;;;
Σίγουρα θα είναι στον Ατλαντικό ωκεανό...
Δηλαδή επειδή είπε ο Αριστοτέλης ότι το αίμα μένει ακίνητο στον σώμα, εγώ πρέπει να τον πιστέψω...
Και ποιός σας είπε ότι ο φιλόσοφος είναι σωστός; Ποιός σας είπε ότι ο Πλάτωνας ήταν ιστορικός;
Μετά από 150 χρόνια που ψάχνουν την Ατλαντίδα στον Ατλαντικό (και αναφέρω στα προηγούμενα μηνύματα μου το γιατί δεν είναι εκεί...) και ήδη έχουν σκυλοβαρεθεί και την ψάχνουν μέχρι και έξω από την Κύπρο και μέχρι την Ινδονησία!!! γιατί απλούστατα δεν έχουν βρει ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο για την απόδειξη της, εσείς επιμένετε να πιστεύετε τα παραμύθια του φιλοσόφου...

NostradamuS 07-02-09 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
και πάλι φτάνουμε στην αρχή της συζήτησης...
Αφού το είπε ο Πλάτωνας δεν υπάρχει καμία αμφιβολία έτσι;;;

ο πλάτωνας είναι η βασική αιτία που συζητάμε για την ατλαντίδα σήμερα. Δέν ξέρω κάν αν υπήρξε ποτέ τέτοια πόλη,αλλα άν υπήρξε θα είναι εκεί που την τοποθέτησε, δηλαδή στον ατλαντικό.

akis 07-02-09 23:04

Αυτο με τον ατλαντικο που επιμενετε ..δεν μπορω να το καταλαβω....

Απο την μια μπορει να λεει κατι τετοιο ...και απο την αλλη επιμενω στα στοιχεια που δινει παλι ο ιδιος....

Οτι δεν μπορει να ειναι στον ατλαντικο και να επεκτείνει τα εδαφη της απο τα βορρεια μεχρι το τυρρηνικό πελαγος (δηλ την ιταλια πανω)και απο τα νοτια μεχρι την λιβυη και την αιγυπτο.....

Για να συμβει αυτο πρεπει να ειναι καπου στην μεση.....

Στην Μαλτα υπαρχουν τα ερειπια ενος πολιτισμου που χαθηκε και δεν υπαρχει κανενα στοιχειο ..το ποιος ηταν και τα χρονολογουνε γυρω στην 5η με 6η χιλιετηριδα ΠΧ.....

Ειναι το μονο σημειο που ειναι στην μεση και ταιριαζει με τα λεγομενα του Πλατωνα...καποια απο αυτα.....

OANNHSEA 07-02-09 23:14

Παράθεση:

ο πλάτωνας είναι η βασική αιτία που συζητάμε για την ατλαντίδα σήμερα. Δέν ξέρω κάν αν υπήρξε ποτέ τέτοια πόλη,αλλα άν υπήρξε θα είναι εκεί που την τοποθέτησε, δηλαδή στον ατλαντικό.
Τι είναι αυτό που σε κάνει να το πιστεύεις;
Τι είναι αυτό;;;;
Το ότι το είπε ο Πλάτωνας δηλαδή φτάνει;
Φτάνει δηλαδή να πιστεύουμε ότι τα γραπτά του Πλάτωνα και όχι τις αποδείξεις - που δεν υπάρχουν;;;
Είναι ο θεός δηλαδή και ότι έχει γράψει είναι αλήθεια και τα πιστεύουμε χωρίς να ζητάμε αποδείξεις;;;

Παράθεση:

Στην Μαλτα υπαρχουν τα ερειπια ενος πολιτισμου που χαθηκε και δεν υπαρχει κανενα στοιχειο ..το ποιος ηταν και τα χρονολογουνε γυρω στην 5η με 6η χιλιετηριδα ΠΧ.....
Ειναι το μονο σημειο που ειναι στην μεση και ταιριαζει με τα λεγομενα του Πλατωνα...καποια απο αυτα.....
Για συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει
α) Να υπάρχει υποθαλάσσιο ηφαίστειο στην περιοχή που αναφέρεις και δη μεγάλο.
β) Να υπάρχουν στην Μάλτα και στα γύρω νησιά ενδείξεις από το παλιρροιακό κύμα που προκάλεσε η βύθιση του νησιού.
γ) Θα πρέπει να υπάρχουν βάσεις στις περιοχές που αναφέρεις με στοιχεία με το πολιτισμό της Μάλτας.
Έχεις κάτι από αυτά για αρχή akis?

TeodPas 08-02-09 03:29

Παρατράγουδα (2ο μέρος) στις "Πύλες του Ανεξήγητου"
 
Στιγμιότυπα (2ο μέρος) από τη εκπομπή για την Ατλαντίδα στις Πύλες του Ανεξήγητου" (Σάββατο 17/1/2009):

Ένας ξένος συγγραφέας, με όνομα Dieter Bremer, σε συνέντευξή του για τη παραπάνω εκπομπή ανέφερε ότι η Ατλαντίδα ήταν ένας διαστημικός σταθμός. Οι άτλαντες ήταν διαστημάνθρωποι- εξωγήινοι που ζούσαν σε διαστημικό σταθμό που προερχόταν από το Σύμπαν. Καταστράφηκε ο σταθμός από πυρηνική έκρηξη. Αδίκως τη ψάχνουμε στη γή, γιατί οι άτλαντες κατόρθωσαν να ξεφύγουν προς το αστέρι τους. Η αιτιολογία που ανέφερε ήταν ότι είναι Χημικός μηχανικός και ξέρει καλά ότι ένας παγκόσμιος κατακλυσμός που περιγράφεται από όλους τους λαούς μόνο με πυρηνικές έκρήξεις ή πυρηνικό πόλεμο μπορεί να γίνει!

Εγώ απλώς αναφέρω, τα σχόλια είναι δικά σας.

Απλώς μια ερώτηση θα θέσω: ΉΔΗ στην Ιαπωνία έπεσαν δυο ατομικές βόμβες, στο τσέρνομπιλ και στην Αμερική έγιναν πυρηνικά ατυχήματα. Παγκόσμια καταστροφή δεν έγινε, γιατί;

Αναδημοσίευση σχολίου μου στο group Atlantis


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.