Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

Geowolf 08-10-06 17:05

Η ύπαρξη του μαγνητικού πεδίου της Γης καθώς και ο προσανατολισμός του έχουν να κάνουν με τον πυρήνα της Γης και όχι με την περιστροφή της. Επίσης η μετακίνηση του μαγνητικού πόλου και η αντιστροφή της πολικότητας (όταν συμβεί κάτι τέτοιο) δεν έχουν καμία σχέση με την καταστροφή του όζοντος ούτε με την υπερθέρμανση του πλανήτη.

Ποσειδώνιος 09-10-06 21:28

Καλά για να καταλάβω, πως τελικά συνδέεται το θέμα με την Ατλαντίδα; Έχω την εντύπωση ότι το μαγνητικό πεδίο μας προστατεύει από επικίνδυνες ηλιακές ακτινοβολίες. Στα σημεία όμως των μαγνητικών πόλων θα υπήρχε πρόβλημα αν οι ακτίνες του ήλιου έρχονταν κάθετα. Η μετακίνηση του μαγνητικού πόλου νομίζω ότι βοηθά τις ακτινοβολίες του ήλιου να εισέλθουν καθώς ευθυγραμίζεται ο μαγνητικός άξονας με αυτές. Διόρθωσε σε με φίλε Geowolf αν κάνω λάθος.

Geowolf 10-10-06 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Έχω την εντύπωση ότι το μαγνητικό πεδίο μας προστατεύει από επικίνδυνες ηλιακές ακτινοβολίες.

Μας προστατεύει από τον ηλιακό άνεμο αν δεν κάνω λάθος.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Στα σημεία όμως των μαγνητικών πόλων θα υπήρχε πρόβλημα αν οι ακτίνες του ήλιου έρχονταν κάθετα.

Γιατί να έρχονταν κάθετα;
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Η μετακίνηση του μαγνητικού πόλου νομίζω ότι βοηθά τις ακτινοβολίες του ήλιου να εισέλθουν καθώς ευθυγραμίζεται ο μαγνητικός άξονας με αυτές. Διόρθωσε σε με φίλε Geowolf αν κάνω λάθος.

Εδώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να πεις.
Αν θέλεις στείλε π.μ. για να μην ξεφύγει άλλο η συζήτηση από το θέμα που είναι η Ατλαντίδα.

Zeus 12-10-06 16:36

Λιγο αργοποριμενη απαντηση αλλα......

Λοιπον, τα γεωλογικα στοιχεια ποιος τα επινόησε?....
Προφανως ο ανθρωπος.
Ποια κατηγορια ανθρωπων......μαλλον οι γεωλογοι.

Κατ' αρχας οπως ανεφερα και σε σχετικο topic του forum σχετικα με την απατη της χρονολογιας... το ημερολογιο το εχουμε επινοησει εμεις...και το εχουμε αλλαξει πανω απο 2-3 φορες τα τελευταια 2000 χρονια, γιατι?

(επειδη δεν ειναι του παροντος δεν περιμενω απαντηση, περισσοτερο ρητορικη ειναι η ερωτηση μου).

Απο ενα σημειο και μετα, οταν οι θεωρειες πληθενουν και αντικρουουν η μια την αλλη τιποτα δεν ειναι αληθεια......γιατι καποιος παει να την καλυψει.....για δικο του οφελος.......

Σχετικα με τα μαγνητικα πεδια και την επιδραση τους, εχετε ακουστα το Τριγωνο των Βερμουδων?
Φυσικα και το εχετε ακουσει......μπορει καποιος απο τους επιστιμονες να μου εξηγησει ΤΙ ακριβως σημβαινει εκει, με βεβαιωτητα, και χωρις να ανακαλεσει την απαντηση του καποιος απο τους συναδελφους του?

Φανταζομαι πως οχι.......

Αναφερα το συγκεκριμενο Τριγωνο (απο τα πολλα που υπαρχουν στην Υφιλιο) διοτι υπαρχει και η θεωρια πως και εκει ειναι η Ατλαντιδα......

(κατι σαν το γνωστο παιχνιδι με της καρτες, "Εδω παπας εκει παπας που ειναι ο παπας?")

Αντε βγαλε ακρη τωρα.........

Και υπαρχουν και αλλες πολλες και τρελλες θεωριες σχετικα με την τοποθεσια της Ατλαντιδας....μεχρι και την Κυπρο και την Κρητη εχω ακουσει......για την Αρχαια Τροια........καλυτερα να μην συνεχισω......

Geowolf 12-10-06 20:37

Αγαπητέ Zeus τα γεωλογικά στοιχεία δεν τα επινόησε κανείς. Η γνώση για τις αντιστροφές της πολικότητας του γήινου μαγνητικού πεδίου δεν προέρχεται από άμεση παρατήρηση του φαινομένου (αφού δεν έχουμε βιώσει ακόμα κάτι τέτοιο) αλλά είναι ένα συμπέρασμα που εξάγεται με βάση τα δεδομένα και τις παρατηρήσεις που υπάρχουν μέχρι τώρα. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που να εξηγεί τις παρατηρήσεις καλύτερα, πολύ ευχαρίστως να το ακούσουμε. Επίσης το ότι έχουμε αλλάξει, όπως λες, το ημερολόγιό μας δεν έχει καμία σχέση γιατί μιλάμε για περιόδους των δεκάδων και εκατοντάδων χιλιάδων χρόνων. Και επειδή η αντιστροφή των πόλων δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με την Ατλαντίδα, σταματάω εδώ (για περαιτέρω πληροφορίες στείλε π.μ.).

Elise Carrington 22-03-07 00:14

Πρεπει να ομολογησω οτι παρολο που διαβασα ολα τα posts αυτου του topic, ακομα δεν εχω καταλαβει τι σημαινει αντιστροφη της πολικοτητας του γηινου μαγνητικου πεδιου και τι αντιστροφη των πολων. Υπαρχει κανεις γεωλογος η φυσικος να μου το εξηγησει πιο διεξοδικα(ειτε εδω ειτε καλυτερα σε private message?).

Σχετικα με την Ατλαντιδα, πρεπει να πω οτι παντα ενιωθα οτι υπηρξε αυτος ο πολιτισμος στην πραγματικοτητα και σαν παιδι ονειρευμουν να την ανακαλυψω η ακομα καλυτερα να ταξιδεψω στο χρονο και να εγκατασταθω εκει(αληθεια, υπαρχει κανενα topic στο φορουμ για τα ταξιδια στο χρονο?).

Δεν εχω διαβασει ολοκληρο τον Τιμαιο/Κριτια, μονο αποσπασματα και κυριως τα γνωστα εδαφια γαι την Ατλαντιδα. Κι αυτα ομως πριν απο πολυ καιρο. Κατα καιρους εχω διαβασει θεωριες επι του θεματος διαφορων μελετητων. Ενα ενδιαφερον σημειο ειναι η αναφορα στις περιφημες στηλες του Ηρακλη. Απ' οτι εχω διαβασει/ακουσει, υπηρχαν αρκετες τετοιες Στηλες(δηλαδη με αυτο το ονομα) στην Αρχαιοτητα σε διαφορα σημεια του τοτε γνωστου κοσμου. Αν αυτο αληθευει, τοτε πρεπει να επαναξεταστει η θεωρια περι Γιβραλταρ κλπ. Επισης, αυτο που ανεφερε ο agaliarep για τον Ινδικο Ωκεανο που καποτε ονομαζοταν Ατλαντικος και για την τοποθετηση της Ατλαντιδας στην Ινδονησια, το εχω διαβασει και εγω. Δεν ξερω ποσο αξιοπιστη μπορει να θεωρηθει η συγκεκριμενη θεωρια αλλα σιγουρα αξιζει να μελετηθει.

OANNHSEA 24-03-07 14:15

Τι κάθεστε και γράφετε;
Τι αντιστροφές των πόλων και άγρια ραδίκια...
Το ρεύμα του κόλπου του Μεξικού - την έχετε δει την πορεία του;
Το ρεύμα του κόλπου του Λάμπραντορ - την έχετε δει την πορεία του;
Τι κάνει το ένα - τι κάνει το άλλο;
Εάν κλείσω τον δρόμο του ρεύματος του κόλπου του Μεξικού τι ακριβώς θα γίνει;

Για ψάξτε το λίγο και πετάξτε στα σκουπίδια τις δήθεν θεωρίες από ανεγκέφαλους παραμυθάδες...

Elise Carrington 24-03-07 20:51

Μηπως μπορεις σε παρακαλω να αναλυσεις αυτα που αναφερεις περι ρευματων του Κολπου του Μεξικου και του Λαμπραντορ και πως αυτα συνδεονται με την Ατλαντιδα?

OANNHSEA 24-03-07 23:04

Elise Carrington,
Δεν χρειάζεται να αναλύσω κάτι.
Ψάξτε το λίγο και μόλις βρείτε αυτά που λέω, το συζητάμε.
Δεν είμαι "περίεργος", αλλά πιστεύω ότι άλλο είναι να βρίσκεις μόνος σου τι θέλει να πει ο ποιητής και άλλο να σου τα δίνει έτοιμα - άλλωστε μόνο εάν καταλάβεις τι εννοώ θα μπορείς να με αντικρούσεις εάν γράφω ψέματα.

Polideukis 25-03-07 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elise Carrington
Δεν εχω διαβασει ολοκληρο τον Τιμαιο/Κριτια, μονο αποσπασματα και κυριως τα γνωστα εδαφια γαι την Ατλαντιδα. Κι αυτα ομως πριν απο πολυ καιρο.

Ο Κριτίας είναι ολόκληρος αφιερωμένος στην Ατλαντίδα. Από τον Τίμαιο μόνο το απόσπασμα που έχεις διαβάσει, ενώ το υπόλοιπο αναφέρεται στη δημιουργία του Κόσμου (εξίσου ενδιαφέρον, αν και άσχετο).

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Για ψάξτε το λίγο και πετάξτε στα σκουπίδια τις δήθεν θεωρίες από ανεγκέφαλους παραμυθάδες..."

Προσωπικά θα προσπαθήσω να το ψάξω, δεν θα έχανες όμως και τίποτα να έγραφες δυο λόγια γι' αυτό. Θα διευκόλυνες πολύ τα πράγματα. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η κυκλική κίνηση του ρεύματος. Ίσως περιέκλειε την Ατλαντίδα; Η διακοπή του ρεύματος του Κόλπου απ' όσο γνωρίζω θα είχε σοβαρές κλιματολογικές επιπτώσεις. Αν κάνω λάθος, ξέρετε... διορθώνετε αυτεπαγγέλτως.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.