Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Κατηγορίες συμμετεχόντων σε φόρουμ μεταφυσικού περιεχομένου (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=8651)

ilias1990 01-03-17 10:57

Deadite, κατά τη γνώμη μου απάντησες αλλά πολύ επιφανειακά (ο κοινός λόγος είναι η ανάγκη για επικοινωνία)
Τέλος πάντων, μην πεις τίποτα άλλο δεν χρειάζεται. Πολλές μητέρες Τερέζες έχουν μαζευτεί εδώ μέσα και μάλλον εγώ δεν ταιριάζω με το κλίμα γιατί είμαι αναίσθητος.

valhalla 02-03-17 02:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος (Μήνυμα 128011)
Υπάρχει και άλλη μία κατηγορία που παραλείψατε. Σοβαροί χρήστες που διατηρούν δύο λογαριασμούς, έναν για καθώς πρέπει συζήτηση και έναν (2-3-... όρεξη να έχουμε) για τρολάρισμα ή στοχευμένες επιθέσεις σε χρήστες. Αυτό πώς θα το χαρακτηρίζατε; Κατάλαβες Ηλία γιατί δεν συμφωνώ με τις κατηγορίες; Άλλο το φαίνεσθαι, άλλο το είναι. Στη ζωή απ' το άσπρο μέχρι το μαύρο μεσολαβούν και οι αποχρώσεις του γκρι (συμπληρώστε όσες θέλετε :D). Βλέπεις τώρα πόσους συνδυασμούς μπορείς να κάνεις;;;

Υπάρχει κάτι που λέγεται IP address... δεν μένει κρυφό από την διαχείριση.

Λευκός Λύκος 05-03-17 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valhalla (Μήνυμα 128054)
Υπάρχει κάτι που λέγεται IP address... δεν μένει κρυφό από την διαχείριση.

Μπορεί, σας παρακαλώ, κάποιος πιο σχετικός από μένα με το αντικείμενο της πληροφορικής, να μας πει με πόσους τρόπους μπορεί να γίνει απόκρυψη της IP address;

valhalla 05-03-17 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος (Μήνυμα 128107)
Μπορεί, σας παρακαλώ, κάποιος πιο σχετικός από μένα με το αντικείμενο της πληροφορικής, να μας πει με πόσους τρόπους μπορεί να γίνει απόκρυψη της IP address;

Υπάρχουν τρόποι, αλλά απαιτούν γνώσεις που δεν κατέχει η συντριπτική πλειοψηφία των trolls/διαδικτυακών hooligans. Γι' αυτό συνήθως πιάνονται στην φάκα πολύ εύκολα...

AVATARGR-1 05-03-17 17:24

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη valhalla εκτός από τους άγνωστους γνωστούς μπαχαλάκιδες υπάρχουν και
οι παντογνώστες, οι αλάνθαστοι ,οι Θρησκευόμενοι και βεβαια δεν αναγνωρίζουν
τις γνώσεις κανενός άλλου......


Ευχαριστώ.

Λευκός Λύκος 05-03-17 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valhalla (Μήνυμα 128110)
Υπάρχουν τρόποι, αλλά απαιτούν γνώσεις που δεν κατέχει η συντριπτική πλειοψηφία των trolls/διαδικτυακών hooligans. Γι' αυτό συνήθως πιάνονται στην φάκα πολύ εύκολα...

Αυτό λοιπόν, δεν το καθιστά αδύνατο να συμβεί, απλά περιορίζει τον αριθμό των χρηστών που είναι σε θέση να το κάνουν. Βέβαια, ακόμα και κάποιος που έχει βασικές γνώσεις, αν για δικούς του λόγους θελήσει να κάνει κάτι τέτοιο, αφιερώνοντας λίγο χρόνο παραπάνω νομίζω πως μπορεί να τα καταφέρει.

valhalla 05-03-17 17:35

Avatar ξέχασες τους ψεκασμένους και όσους ντε και καλά επιμένουν να αλλάζουν των φύλο αγνώστων με το ζόρι.

Παντογνώστης δεν είναι κανείς, εκτός από τον homo universalis ίσως (βλ. Λεονάρντο Ντα Βίντσι). Το ξαναλέω άλλη μια: εδώ και 10.000 χρόνια οι ανθρώπινες κοινωνίες επέλεξαν την εξειδίκευση.

Εγώ πάντως ακούω με προσοχή όσους έχουν περισσότερες γνώσεις & εμπειρία από εμένα στο Α ή Β πεδίο και δεν ειρωνεύομαι... αυτό είναι το σωστό.

valhalla 05-03-17 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος (Μήνυμα 128114)
Αυτό λοιπόν, δεν το καθιστά αδύνατο να συμβεί, απλά περιορίζει τον αριθμό των χρηστών που είναι σε θέση να το κάνουν. Βέβαια, ακόμα και κάποιος που έχει βασικές γνώσεις, αν για δικούς του λόγους θελήσει να κάνει κάτι τέτοιο, αφιερώνοντας λίγο χρόνο παραπάνω νομίζω πως μπορεί να τα καταφέρει.

Το internet είναι αναρχικά δομημένο, δεν είναι κάτι το κλειστό να το ελέγξεις πλήρως.

Πολλά μπορούν να συμβούν, όπως συμβαίνουν και στην πραγματική ζωή (π.χ. φόνοι, ληστείες, βανδαλισμοί), αλλά κατά 99,999999% δεν συμβαίνουν, διότι υπάρχουν συνέπειες για τους παραβάτες. Τώρα εδώ μέσα η διαχείριση είτε είναι απούσα είτε έχει χαλαρώσει υπερβολικά, οπότε τα συμπεράσματα δικά σου...

AVATARGR-1 05-03-17 18:43

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη valhalla το εάν είναι κάποιοι "ψεκασμένοι" όπως και να είναι παρουσιάζονται
σαν παντογνώστες, οι αλάνθαστοι ,οι Θρησκευόμενοι και βεβαια δεν αναγνωρίζουν τις γνώσεις κανενός άλλου.
Αυτό είναι μια διαπίστωση από όλους μας ....

Τώρα σχετικα με τις γνώσεις δεν θα διαφωνήσω αλλά εάν κάποιος ψάξει και
βρεί κάποια στοιχεία που είναι αντίθετα με αυτά που γράφει ο ειδικός ;;;;;;;

Τι γίνεται τότε ;;;;;;;;
Τότε αρχίζουν οι δογματισμοί κλπ.....

Τώρα για την εξειδίκευση εκεί χωράει πολύ συζήτηση......
Και εάν θέλεις μια και το έχεις αναφέρει είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα...
Άνοιξε ένα θέμα για αυτό με έναν σχετικό πρόλογο και μετα συζητάμε....

Τώρα με το θέμα γιατί δεν επεμβαίνουν οι συντονιστές με ταχύτητα....

Πιστεύω πως δεν πρέπει να αστυνομεύεται το φόρουμ και απλά έαν
εκτροχιαστούν οι συζητήσεις αρχίζουν και πέφτουν οι διαγραφές..

Αλλά με κάποιο μέτρο.....

Ευχαριστώ.

Λευκός Λύκος 05-03-17 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valhalla (Μήνυμα 128116)
Το internet είναι αναρχικά δομημένο, δεν είναι κάτι το κλειστό να το ελέγξεις πλήρως.

Πολλά μπορούν να συμβούν, όπως συμβαίνουν και στην πραγματική ζωή (π.χ. φόνοι, ληστείες, βανδαλισμοί), αλλά κατά 99,999999% δεν συμβαίνουν, διότι υπάρχουν συνέπειες για τους παραβάτες. Τώρα εδώ μέσα η διαχείριση είτε είναι απούσα είτε έχει χαλαρώσει υπερβολικά, οπότε τα συμπεράσματα δικά σου...

Δε συμφωνώ με το ποσοστό, σίγουρα είναι χαμηλό αλλά όχι τόσο. Η διαχείριση λογικά δεν έχει πλέον χρόνο. Στο χέρι μας είναι να μπορούμε να συζητάμε χωρίς "αστυνόμευση", εφόσον γνωρίζουμε την κατάσταση. Ας πάψουμε να ρίχνουμε τις ευθύνες στη διαχείριση και ας κοιτάξουμε τη δική μας συμπεριφορά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.