Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Eσωτερισμός (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=3559)

PsKakos 02-09-06 18:37

Εσωτερισμός
 
Γιατί η λέξη εσωτερισμός μπορεί να προκαλέσει φόβο ακόμα κι αν κάποιος δεν έχει καθόλου ασχοληθεί με θέματα εσωτερισμού.Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τις λέξεις "τελετή" ή "οργάνωση".Παρολαυτά δεν μας πειράζει όταν χρησιμοποιούμε τη λέξη τελετή στις φράσεις "τελετή γάμου, τελετή έναρξης" και το ίδιο συμβαίνει και με τη λέξη οργάνωση, που το άκουσμα της μας φοβίζει "είμαι σε μια οργάνωση" αλλά η απουσία της μας προκαλεί άγχος, όπως "πηγα στο νοσοκομείο και δεν είχαν οργάνωση".Μήπως τελικά βάζουμε ταμπέλες σε ότι άγνωστο μας παρουσιάζεται γιατί νιώθουμε έτσι ότι μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε;Η απλά δεν μπορούμε να δούμε "εν τω βάθει" το γιατί των πραγμάτων και το ονομάζουμε κακό,άρα ταυτόχρονα αντικείμενο προς αποφυγή;

anti 03-09-06 14:59

Αυτες τις ταμπέλες δεν τις βάζουμε εμεις...
Μας εμαθαν ότι αυτες οι λέξεις σχετίζονται με κάτι κακό και ετσι όταν τις ακουμε για πρώτη φορά θεωρουμε πως κατι κακό βρίσκεται απο πίσω...
Αυτες τις συνδεσεις τις εκανε η Ορθόδοξη Χριστιανική εκκλησία, γιατι απλά οι άνθρωποι πρεπει να φοβουντε τα πάντα και να υποτάσσονται σε αυτη και μονο αυτή...
Δλδ έλεος...αν κάποιος κάτσει και μελετήσει θα μάθει τι ρόλο βαραει η εκκλησία, και δεν θα βάζει ταμπέλες....

Μιχάλης 03-09-06 15:35

Ααααχ, πάλι για όλα φταίει αυτή η κακιά "χριστιανική ορθόδοξη εκκλησία" που αν κανείς καθίσει και μελετήσει για αυτήν, τότε θα ανακαλύψει τις τρομερές και φοβερές συγκαλύψεις, τις συνομωσίες και τη διαστρέβλωση....τςτςτςτςτς...μόνο με ειρωνεία μπορεί κανείς να απαντήσει σε τέτοιες απόψεις μονομερείς και κατά την άποψή μου ημιμαθείς, αφού τις περισσότερες φορές, όσοι κατηγορούν πάσχουν από μια απίστευτη και ενοχλητική άγνοια των πραγμάτων της εκκλησίας.
Φυσικά, δεν αρνούμαι τον αρνητικό ρόλο που έπαιξε και συνεχίζει να παίζει το ιερατικό σύστημα (και φυσικά όχι μόνο το χριστιανικό), αλλά θα ήταν χρήσιμο να αναρωτηθεί κανείς αν για την κατάντια του εσωτερισμού φταίει μόνο ο χριστιανισμός ή και πολύ περισσότερο μάλιστα ορισμένοι από τους ίδιους τους εσωτεριστές, μαζί με μικροαπατεώνες του χώρου, που καπηλεύθηκαν τις δήθεν γνώσεις που είχαν και κατέληξαν περίγελως στα μάτια και τη συνείδηση του κόσμου...

anti 03-09-06 15:58

Σίγουρα Μιχάλη έτσι ειναι...
Δεν φταιει μόνο η εκκλησία, εχει κανει και αυτη τα λάθη της όπως και οι εσωτεριστες τα δικά τους...
Σωστο ειναι αυτο που λες, δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο την μία πλευρα αλλά και τις δυο για να εχουμε μια αντικειμενική άποψη για το θέμα...

Αυτος ειναι ενας λόγος που πλέον οι εσωτεριστες, αποκρυφιστες κλπ έχουν απομονωθει και οσα γνωρίζουν τα μεταδιδουν σε ορισμενους...

Επίσης να πω πως η Χριστιανικη εκκλησία δεν ειναι "κακιά", δεν μπορουμε να την χαρακτηρισουμε έτσι, απλά και αυτη απο την πλευρα της κοιτάει το συμφέρον της και προσπαθεί με πολλους τροπους ορθόδοξους ή μη να προστατευσει οσα πρεσβεύει, αλλά και τους οπαδούς της...

Απλά αυτο που γίνεται είναι πως όλες οι "μεγαλες" θρησκίες του κόσμού, προσπαθουν να εκφιβισουν τους πιστούς με διαφορους τρόπους...
Ο καθενας ειναι ανοιχτός να διαλέξει το μονοπάτι του....

R-b-t3r 03-09-06 18:50

Παράθεση:

ή και πολύ περισσότερο μάλιστα ορισμένοι από τους ίδιους τους εσωτεριστές, μαζί με μικροαπατεώνες του χώρου, που καπηλεύθηκαν τις δήθεν γνώσεις που είχαν και κατέληξαν περίγελως στα μάτια και τη συνείδηση του κόσμου...
Ο εσωτερισμός έχει ξεφτιλιστεί από οργανώσεις που προσπαθούν στο όνομα της αλήθειας να απομυζήσουν τους οπαδούς τους. Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος για αυτή την ταμπέλα. άλλωστε αν είχε κάτι καλό να επιδείξει στην πλειοψηφία του, δεν θα είχε τέτοια φήμη.
Άλλωστε μην μου πείτε ότι οι ίδιοι οι εσωτεριστές δεν είναι μυστικοπαθείς, ώστε να προσελκύουν τέτοια κριτική...

Quinvex 22-02-08 20:01

Eσωτερισμός
 
Η σκοτεινή αρχή είναι μια εξαιρετικά σπάνια αρχή για το άτομο, διότι ως προορισμό οδηγεί έξω στο χάος.
Πολύ λίγοι άνθρωποι είναι σε θέση γι αυτήν την πορεία.
Ο Φωτεινός Εσωτερισμός οδηγεί σε μία συναισθηματική κατάσταση μαζί με το θεό, ενώ ο Σκοτεινός Εσωτερισμός οδηγεί σε μια κατάστασή πέρα από το θεό. Πολλές δυνάμεις του σκοταδιού από αρχαιότατους χρόνους παγκοσμίος ήταν σκληρές δυνάμεις, αυτά τα στοιχεία επίσης περιγράφουν τα χαρακτηριστικά της σκοτεινής πλευράς.
Η σκοτεινή πλευρά είναι μια σκληρή και η μοναδική πορεία για τον καθέναν, αλλά οδηγεί επίσης μέσα σε κόσμους μοναδικής ομορφιάς και δύναμης. Ο φωτεινός Εσωτερισμός οδηγεί σε μια ενότητα με τον Ιεχωβά ή τον Μαρντουκ.
Ο σκοτεινός Εσωτερισμός ανήκει στην Τιαματ και στον Σατανά. Η Τιαματ υπήρξε πολύ πιο πριν από τους Θεούς του λευκού φωτός, και υπάρχει στο άπειρο έξω από το φως της θεότητας.

Witch Shadow 22-02-08 20:34

Δηλαδη με λιγα λογια αυτο που εννοεις ειναι οτι οι Σκοτεινες Δυναμεις ειναι καλυτερες για εναν ανθρωπο. Ετσι? Λοιπον επετρεψε μου να ειμαι απο την αλλη πλευρα. Δεν πιστευω οτι το Σκοτος και οι δυναμεις του μπορουν να ταξιδεψουν καποιον σε "ομορφους" κοσμους. Ειμαι ενας απο την μερια του Φωτος και υποστηριζω αυτη τη πλευρα. Εσυ με γεια σου και χαρα σου υποστηριζεις το Σκοταδι. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη τη ζωη! Μη ξεχνας οτι η μεγαλη δυναμη που αναφερεις θελει και μεγαλη υπευθυνοτητα! Ή μηπως δεν ισχυει στην αντιθετη πλευρα? Μια ερωτηση εκανα. Δεν εχω σκοπο να γινω μαλλιοκουβαρα παλι!

schooligan 22-02-08 20:54

Παράθεση:

Δηλαδη με λιγα λογια αυτο που εννοεις ειναι οτι οι Σκοτεινες Δυναμεις ειναι καλυτερες για εναν ανθρωπο. Ετσι? Λοιπον επετρεψε μου να ειμαι απο την αλλη πλευρα. Δεν πιστευω οτι το Σκοτος και οι δυναμεις του μπορουν να ταξιδεψουν καποιον σε "ομορφους" κοσμους. Ειμαι ενας απο την μερια του Φωτος και υποστηριζω αυτη τη πλευρα. Εσυ με γεια σου και χαρα σου υποστηριζεις το Σκοταδι. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη τη ζωη! Μη ξεχνας οτι η μεγαλη δυναμη που αναφερεις θελει και μεγαλη υπευθυνοτητα! Ή μηπως δεν ισχυει στην αντιθετη πλευρα? Μια ερωτηση εκανα. Δεν εχω σκοπο να γινω μαλλιοκουβαρα παλι!
Φιλε Κυριακο δεν αξιζει να σπαταλας ενεργεια και να απαντας σε εναν ανθρωπο που το μονο που κανει ειναι να προπαγανδιζει με 5 ποστ μεσα σε 10 λεπτα οτι ειναι Σατανιστης.Τα σχολια περριτα πιστευω.

Belthazor 22-02-08 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Φιλε Κυριακο δεν αξιζει να σπαταλας ενεργεια και να απαντας σε εναν ανθρωπο που το μονο που κανει ειναι να προπαγανδιζει με 5 ποστ μεσα σε 10 λεπτα οτι ειναι Σατανιστης.Τα σχολια περριτα πιστευω.

Συμφωνω.. ειναι ανοφελο, ο τυπος ειναι αιντε αιντε.. ας τον κλειδωσει καποιος, ελεος πια..

Witch Shadow 22-02-08 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από schooligan
Φιλε Κυριακο δεν αξιζει να σπαταλας ενεργεια και να απαντας σε εναν ανθρωπο που το μονο που κανει ειναι να προπαγανδιζει με 5 ποστ μεσα σε 10 λεπτα οτι ειναι Σατανιστης.Τα σχολια περριτα πιστευω.


Μα το παλικαρι μας εχει κανει τα νευρα κροσια με τις ποιητικες αηδιες που πεταει. Να βρασω το σατανισμο του και τα παντα. Σορρυ αλλα αν αυτο δεν ειναι ακραιο τοτε τι ειναι? Ειμαι παραλογος? Ολο γραφει αλλα απαντηση στις ερωτησεις δεν δινει. Τι κολωνει? δεν ξερει?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.