Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Επιστήμη vs Θρησκεία (Εξέλιξη των ειδών κ.λπ.) (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1443)

Vakryle 10-08-13 01:11

Τι σχέση έχει ο Θεός με την θρησκεία;

anna. 10-08-13 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105407)
Τι σχέση έχει ο Θεός με την θρησκεία;



Δεν υπάρχεις........!!!!!!!

PUCK 10-08-13 14:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HackFreak (Μήνυμα 105404)
Θα ήθελα να παραθέσω μια λίστα με διάσημους επιστήμονες οι ο οποίοι πίστευαν στο Θεό.
Κυρίως για αυτούς που νομίζουν ότι Θρησκεία και Επιστήμη δεν συνδυάζονται.

Γιατί θα έπρεπε αυτή η λίστα να μου λέει κάτι; Ο καθένας μπορεί να έχει την προσωπική του άποψη περί Θείου, όσα "χαρτιά" ή διασημότητα κι αν διαθέτει. Θα πιστέψω κάτι επειδή το πιστεύει ο/η τάδε που είναι επιστήμονας ή διάσημος/η; Και κάτω από ποιες συνθήκες πίστεψε; Απ' ότι θυμάμαι (δεν παίρνω κι όρκο) τον Γαλιλαίο θα τον καίγανε επειδή είπε πως η Γη γυρίζει, αν δήλωνε άθεος ή αντιχριστιανός, δεν θα έβρισκε ο παπάς να θάψει ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HackFreak (Μήνυμα 105398)
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η θεωρία της εξέλιξης, έρχεται σε αντίθεση με την ύπαρξη Θεού. Κάλλιστα ο Θεός θα μπορούσε να είναι αυτή η αρχική δύναμη με την οποία άρχισε να λειτουργεί το σύμπαν, και όχι ότι έφτιαξε το κάθε τι λεπτομερώς.

Αυτό το έχω γράψει σε 2-3 μηνύματα. Μπορείς εσύ να γεμίσεις το κεφάλι του χριστιανοταλιμπάν; Εδώ μας λέει μέσες-άκρες, πως δεν υπάρχει εξέλιξη διότι οι γάϊδαροι δεν πετάνε και οι κάστορες δεν πήγαν στο διάστημα, ενώ, γι αυτούς τους λόγους, αποδεικνύεται η αλήθεια της αγίας γραφής !!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anna. (Μήνυμα 105408)
Δεν υπάρχεις........!!!!!!!

Κι όμως, έχει δίκιο. Άλλο πράγμα η σχέση που -υποτίθεται- νιώθει πως έχει ένας άνθρωπος με το Θείο, και άλλο το Δόγμα, που αναφέρει αναπόδεικτα ανθρωποκεντρικά πράγματα περί Θεού και σε καλεί να τα πιστέψεις αλλιώς θα παίζεις μπαρμπούτι με κάτι κερασφόρους τύπους με ουρά σε όλη την Αιωνιότητα.


anna. 10-08-13 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105407)
Τι σχέση έχει ο Θεός με την θρησκεία;




Ναι, κατάλαβα τι εννοούσε ο Vakryle χτες το βράδυ,
εξάλλου ο θεός για τον καθένα μπορεί να ερμηνεύεται εντελώς διαφορετικά...
όπως λέει και ο Puck άλλο σχέση με το Θείο, άλλο δόγμα, εντελώς ξεχωριστά πράγματα..

HackFreak 10-08-13 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PUCK (Μήνυμα 105412)
Γιατί θα έπρεπε αυτή η λίστα να μου λέει κάτι; Ο καθένας μπορεί να έχει την προσωπική του άποψη περί Θείου, όσα "χαρτιά" ή διασημότητα κι αν διαθέτει. Θα πιστέψω κάτι επειδή το πιστεύει ο/η τάδε που είναι επιστήμονας ή διάσημος/η; Και κάτω από ποιες συνθήκες πίστεψε; Απ' ότι θυμάμαι (δεν παίρνω κι όρκο) τον Γαλιλαίο θα τον καίγανε επειδή είπε πως η Γη γυρίζει, αν δήλωνε άθεος ή αντιχριστιανός, δεν θα έβρισκε ο παπάς να θάψει ...

Ο λόγος που παρέθεσα την λίστα είναι ήταν απλά για να δείξω ότι μεγάλοι επιστήμονες πίστευαν στο Θεό. Γιατί υπάρχουν κάποιοι άθεοι που στο όνομα της επιστήμης αρνούνται τον Θεό.

Για Θεό πάντα μιλώντας, χωρίς να εμπλέκουμε Θρησκεία. Ήταν λάθος η διατύπωσή μου πριν.

Vassilis_1 10-08-13 15:54

Παράθεση:

Αρχική δημοσίευση από HackFreak
Κάλλιστα ο Θεός θα μπορούσε να είναι αυτή η αρχική δύναμη με την οποία άρχισε να λειτουργεί το σύμπαν...
Αγαπητέ φίλε HackFreak, βεβαίως, ο Θεός Δημιούργησε το σύμπαν. Άλλωστε η Αγία Γραφή μας ενημερώνει σχετικά με τα της Δημιουργίας των πάντων.

Vakryle 10-08-13 16:02

Παράθεση:

ο Θεός Δημιούργησε το σύμπαν
Πως το έκανε αυτό;
Εννοώ με ποια τεχνική;

HackFreak 10-08-13 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105418)
Πως το έκανε αυτό;
Εννοώ με ποια τεχνική;

Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να απαντήσει μια τέτοια ερώτηση. Αλλιώς μάλλον θα είχαμε αποδείξει την ύπαρξη Θεού.

Vakryle 10-08-13 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HackFreak (Μήνυμα 105419)
Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να απαντήσει μια τέτοια ερώτηση. Αλλιώς μάλλον θα είχαμε αποδείξει την ύπαρξη Θεού.

Αφού δε μπορεί να απαντηθεί, γιατί ασπάζεται και πολλαπλασιάζεται;

HackFreak 10-08-13 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vakryle (Μήνυμα 105420)
Αφού δε μπορεί να απαντηθεί, γιατί ασπάζεται και πολλαπλασιάζεται;

Γιατί δεν έχει απαντηθεί καν η δημιουργία του σύμπαντος. Παραμένει ένα μεγάλο μυστήριο. Καμμία απο τις δύο πλευρές δεν έχει αποδειχτεί.

Τι προκάλεσε το big bang; Μπορείς να απαντήσεις;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.