Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   ΚΩΔΙΚΑΣ DA VINCI του Dan Brown (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=324)

xontro_mpizeli 13-07-05 17:25

ΚΩΔΙΚΑΣ DA VINCI του Dan Brown
 
Διαβάσατε το πολυσηζητημένο αυτό βιβλίο;
Ποιά η γνώμη σας γενικά για το βιβλίο;
Έχετε να σχολιάσετε κάτι που σας κίνησε το ενδιαφέρον και την περιέργεια;

Voel 15-07-05 15:35

Ο Κωδικας Ντα Βιντσι

Με αφορμη την γενικοτερη αναταραχη που προκαλεσε το εν λογω βιβλιο και την αναταραχη που προκειται να προκαλεσει η επικειμενη του μεταφορα στην μεγαλη οθονη, θα ηθελα να παραθεσω μερικες σκεψεις μου σχετικα με το βιβλιο.

Η ολη κατασταση, με την δαιμονοποιηση ενος βιβλιο/ταινιας θυμιζει εντονα, τουλαχιστον σε εμας τους καπως παλαιοτερους την αναταραχη που προκαλεσε πριν απο χρονια η μεταφορα στην μεγαλη οθονη του βιβλιου του καζαντζακη «Ο τελευταιος πειρασμος» απο τον Μαρτιν Σκορτσεζε. Στους ακομα πιο παλιους, θα θυμιζει την αναταραχη που προκαλεσαν τα βιβλια του Καζαντζακη κατα την εκδοση τους, με τους αφορισμους της εκκλησιας, οταν χρειαστηκε η παρεμβαση του ιδιου του παλατιου προκειμενου τελικα να εκδοθουν.

Πριν ξεκινησουμε να ασχολουμαστε με το εαν το βιβλιο ειναι οντως προκλητικο, και εαν η αναταραχη ειναι δικαιολογημενη, θα προτεινα στον καθε αναγνωστη, φιλικα η εχθρικα διακειμενο προς το εν λογω βιβλιο να το διαβασει πρωτα και μετα να εκφερει την γνωμη του. Επισης θα πρεπει να γινει μια διακριση αναμεσα στο βιβλιο του Μπραουν και την ολη θεωρια πανω στην οποια στηριζεται.

Το Βιβλιο

Το βιβλιο του Μπραουν ειναι ενα μυθιστορημα. Δεν αποτελει μελετη, ουτε αποτελεσμα ερευνας, ουτε διατεινεται οτι κατεχει καποια «χαμενη» αληθεια. Τα προσωπα και τα περιστατικα στο βιβλιο σε μεγαλο βαθμο ειναι φανταστικα. Ο ιδιος ο Νταν Μπραουν, μαλιστα, ξεκαθαριζει το θεμα αυτο στις πρωτες σελιδες του βιβλιου, διαχωριζοντας τα ιστορικα γεγονοτα απο τα προιοντα της φαντασιας του.

Ο κωδικας Ντα Βιντσι ουσιαστικα ειναι μια σχετικα καλογραμμενη, φανταστικη ομως, ιστορια με υποβαθρο μια θεωρια ιστορικου-συνωμοσιολογικου-θρησκευτικου περιεχομενου, η οποια δεν ειναι ουτε καινουρια, ουτε τοσο πρωτοτυπη. Ως τετοια ιστορια, λοιπον, ο κωδικας Ντα Βιντσι, συνδιαζει καποια ιστορικα στοιχεια, καποια ιστορικα γεγονοτα, και καποιες θεωριες για να δημιουργησει ενα πλαισιο μεσα στο οποιο κινουνται οι ηρωες του Νταν Μπραουν. Κατα την γνωμη του γραφοντως, ο Κωδικας Ντα Βιντσι, ειναι μια ενδιαφερουσα ιστορια, η οποια προκειται να διασκεδασει τον αναγνωστη, να τον συνεπαρει με την πλοκη και τις ανατροπες της, και ισως να αποτελεσει εναυσμα για μια περαιτερω σκεψη και ερευνα πανω σε πραγματα τα οποια μεχρι τωρα θεωρουσαν οι περισσοτεροι δεδομενα.

Στα πλαισια αυτης της φανταστικης ιστοριας το βιβλιο ασκει εντονη κριτικη σε καποιους εκκλησιαστικους κυκλους, καθως και σε τακτικες που ακολουθησε η εκκλησια κατα τους πρωτους αιωνες της υπαρξης της, και που συνεχισε να ακολουθει μεχρι και σχετικα προσφατα. Αυτη η κριτικη, καθως και η θεωρια μεσα στην οποια υφαινεται η ολη ιστορια δυναται να εξοργισει καποιους φανατικους χριστιανους προσηλωμενους στο επισημο δογμα. Ο γραφων ελαχιστο σεβασμο τρεφει προς τους φανατισμενους αυτους ανθρωπους και στα πιστευω τους, και ελαχιστα ενδιαφερεται εαν θα προσβληθουν η οχι.

Ο σκεπτομενος αναγνωστης -Χριστιανος η μη- περα απο το οποιο ενδιαφερον της ιστοριας καθεαυτης θα βρει ενα εναυσμα να κανει την δικη του ερευνα, για να προσεγγισει την αληθεια σχετικα με την φυση του Ιησου, του Αγιου Δισκοποτηρου, και της Μαγδαληνης. Καπου εκει τελειωνει και ο ρολος του βιβλιου, να διασκεδασει τον αναγνωστη, και να του εγειρει καποια ερωτηματα.

xontro_mpizeli 16-07-05 01:50

Προσωπική γνώμη...
 
Προσωπικά βρήκα πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο βιβλίο.Και για την υπόθεσή του αλλά και για τα στοιχεία που περιλαμβάνει ο συγγραφέας.
Με καθήλωσε από την πρώτη στιγμή!Δεν ήθελα να το αφήσω από τα χέρια μου!Πραγματικά δίνω τα εύσημά μου στον συγγραφέα!
Από κει και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του για τα στοιχεία που αναλύει:Ιησούς,Μαρία Μαγδαληνή,Άγιο Δισκοπότηρο,θεωρίες συνωμοσίας κ.τ.λ... Γι αυτό πιστεύω ότι κ έχει κάνει,και εξακολουθεί να κάνει,τόσες πωλήσεις ανά τον κόσμο
Η αλήθεια πάντως είναι ότι άρχισα να προβληματίζομαι από τότε που διάβασα το βιβλίο.Κ αν είναι αληθινά;Θα μου πείτε πρόκειται για μυθιστόρημα.Σωστά.Αλλά και ο συγγραφέας έκανα κάποια έρευνα για να παραθέσει τόσα σημαντικά στοιχεία!

Voel 16-07-05 11:11

Αν θελεις να διαβασεις ενα βιβλιο-ερευνα πανω στο ιδιο θεμα, σου προτεινω το πολυ καλο Holy Blood Holy Grail των Michael Baigent, Richard Leigh και Henry Lincoln

Away from harm 20-07-05 23:32

Το βιβλιο ειναι αρκετα ενδιαφερον παρολο που βλεπουμε καποιες φορες τον συγγραφεα να γινετε προβλεψιμος καθως ειναι πολλα τα σημεια στα οποια γινεται φανερη κ επομενη κινηση του καθηγητη αλλα κ των αλλων χαρακτηρων.

Το ενδιαφερον του μυθιστοριματος βρισκεται στις αναφορες κ στα παραδειγματα που εχουνε να κανουνε με την ηθελημενη συγκαληψη που επειχηρησε να κανει ο Χριστιανισμος στις αρχαιες,κατα βαση,παγανιστικες λατρειες.΄

Οι αναφορες στον αριθμο φ ειναι καθηλωτικες

xontro_mpizeli 30-08-05 17:50

Σχετικά με την ταινία . . .
 
1 Συνημμένο(α)
Πληροφοριακά η ταινία που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο θα βγει στις ελληνικές αίθουσες στις 18 Μαίου 2006.
Παίζουν οι : Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Jean Reno,
Σκηνοθέτης : Ron Howard
Σεναριογράφος : Akiva Goldsman

Επίσημο site της ταινίας : http://www.sonypictures.com/movies/thedavincicode/

Cap-10 18-11-05 12:08

Γεια σε όλους
Πολύ ενδιαφέρον σαν βιβλίο. Καλογραμμένο με συνεχής πλοκή και βομβαρδισμός από στοιχεία και πληροφορίες. Αλλά ως εκεί. Πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ως ένα καλό ιστορικό μυθιστόρημα και τίποτα παραπάνω. Όποιος έχει διάθεση μπορεί να σημειώσει μια μεγάλη θεματολογία προς έρευνα και μελέτη. Έχει αρκετό υλικό.
Εγώ το θεωρώ ως βιβλίο επικίνδυνο. Διότι μετά από τη διαφήμιση που έγινε και μετά από τους τόσους χιλιάδες που το διάβασαν (τουλάχιστον στην Ελλάδα) λίγοι είναι αυτοί που το αντιμετώπισαν ως ένα μυθιστόρημα. Γνωρίζω πολλούς που μη έχοντας ιστορικές γνώσεις, αδύναμη αντίσταση σε κάθε που του σερβίρουν το δέχθηκαν ως ιστορικό ντοκουμέντο και το έλαβαν σοβαρά στα υπ΄οψιν.
Το μόνο που θέλω να παρατηρήσω είναι, δώστε λίγο προσοχή σε μια δυναστεία που αναφέρεται εκεί μέσα. Συνδέστε τη με τη σημερινή κατάσταση. Βάλτε κάποια δόση από New Order και Αντίχριστο και ίσως δείτε κάποιο επικίνδυνο συνδυασμό.
Πιστεύω πως το βιβλίο σε συνεργασία με το Illuminati δεν γράφθηκε τυχαία. Μαζί με το Ψηφιακό Οχυρό και τον Αρκτικό Κύκλο εκλαϊκεύει θεωρίες συνομωσίας και καθοδηγεί τους αδαής αναγνώστες.

Ευχαριστώ

Cap-10

Παθοκτόνος 26-11-05 00:22

Ανέγγιχτος
 
Καλησπέρα σε όλους!!Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα!!Ελπίζω να βόηθήσω στην (αν)εύρεση της αλήθειας...Να δούμε αν θα καταφέρω κάτι!Έχω διαβάσει περί του βιβλίου και περί των αντιχριστιανικών απόψεων που διατυπώνονται...
Κατ'αρχάς να ομιλήσω για το φαινόμενο του τετελευτήσαντος Καζαντζάκη...Θα πω κάτι που δεν το γνωρίζουν αρκετοί ίσως...Ο μακαρίτης Καζαντζάκης μπορεί να εξέφραζε ένα είδος πικρού μηδενισμού γενικά,λόγω και του γνωστού οργανικού προβλήματος που είχε(κατά την άποψή μου),όμως όπως ο ίδιος αναφέρει στο βιβλίο του "Αναφορά στον Γκρέκο",όταν σε ηλικία τριανταενός ετών είχε ενεργήσει πολυήμερη επίσκεψη στο Άγιο όρος,στο "ιερό βουνό",όπως το αποκαλούσε,μαζί με τον φίλο του ελληνολάτρη Άγγελο Σικελιανό,τό'χε πάρει απόφαση,όπως μας λέει,να βρει έναν γέροντα που ασκήτευε απομονωμένος και ξακουστό για την αγιότητά του(όπως πάλι λέει ο ίδιος),να σκύψει,να του φιλήσει το χέρι και να του εξομολογηθεί...Και μια και δυο,ξεκιναει μονάχος του για να πάει στα ασκηταριά...Αφ'ου πορεύτηκε αρκετά στα δύσβατα μονοπάτια,μεταμελήθηκε...Και πως μας το εξηγεί μεσ'στο ίδιο του το βιβλίο:"Δεν είχε ξεθυμάνει μέσα μου η ζωή ακόμα.Έλαμπε ακόμη ο Εωσφόρος μέσα στο μυαλό μου.Αργότερα,συλλογίστηκα,σαν γεράσω..."(συγχωρήστε μου τυχόν μικροδιαφορές,επειδή το γράφω από μνήμης).Καλά,θα σκεφτεί κανείς,και ποια εκ των δύο τοποθετήσεων του πάνω στην Πίστη και στον Χριστό πρέπει να θεωρηθεί ως η πιο νηφάλια και άξια εμπιστοσύνης?Εγώ απλώς θα παρατηρήσω πως το φαινόμενο αυτό,ενθυμούμενος τη σκέψη και άλλων μεγάλων είναι σύνηθες:ο Καβάφης στο ποίημα του "Τρόμος"(που είναι σαν προσευχή)παραδέχεται τα λάθη/αμαρτίες του και,πιο συγκεκριμένα,πως ήταν δαιμονόπνευστα,ενώ σε άλλα διακηρύσσει ξεκάθαρα έναν ηδονισμό(όχι Επικούρειο,αλλά όπως αυτός του Αρίστιππου του Κυρηναίου,δηλαδή ότι το ύψιστο ιδανικό είναι η σωματική ηδονή...)Εμένα,πάντως,μου ενθυμίζει το σχετικό χωρίο της Κ.Δ. με τα γνωρίσματα/καρπούς του Αγ.Πνεύματος,ένα(ς) εκ των οποίων είναι η πίστη,του οποίου κατοικητήριο έγινε κατά κόρον ο μακαρίτης Καζαντζάκης εκείνες τις μέρες...
Όσο για το βιβλίο,νομίζω ότι βασίζεται στην παχυλή άγνοια των συγχρόνων μας περί της Χριστιανικής Γραμματείας και της Ιστορίας ,η οποία έχει καλλιεργηθεί δολίως τις τελευταίες δεκαετίες.Δηλαδή πρώτα απαξιώθηκε κάθε πνευματική έρευνα,μετά μας βομβαρδίζουν με μωρολογήματα περί του Χριστιανισμού,αλλά και γενικότερα...

Archangel 30-11-05 18:20

Το διάβασα και εγώ το βιβλίο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ.
Εγώ θα θέσω το ερώτημα. Μα πραγματικά είναι κακό αν είχε ή έχει απόγονο ο Χριστός?Είναι τόσο απίθανο?

Παθοκτόνος 01-12-05 19:46

ο απόγονος-λύση
 
Σχετικά με το ζήτημα,πάντως,του ζητήματος του αν είχε(...)απογόνους ή όχι ο Ιησούς Χρ(ε)ιστός,έχουν κυκλοφορήσει δύο βιβλία αναφερόμενα στην λεγομένη "συνομωσία της Μαγδαληνής",από τον έχοντα όντως "καρδίαν νήφουσαν" πολύ αξιόλογο συγγραφέα-δημοσιογράφο κ.Ν.Χειλαδάκη και ένα που το έχει παρουσιάσει ο φίλτατος κ.Λιακόπουλος από τηλεοράσεως,το "Κώδικας Da Vinci και η συνομωσία της Μαγδαληνής"του κ.Da Silva Santos.Νομίζω πως τους "οφείλομεν πολλάς χάριτας"...
-Τι καλά που θά'ταν να μας κυβερνούσε αυτός ο εξ αίματος απόγονος του Ι.Χ...Τώρα που ο πλανήτης μας αντιμετωπίζει το φάσμα της γενικευμένης κρίσεως σε τόσα επίπεδα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.