Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Ατλαντίς - Η χαμένη Ατλαντίδα του Πλάτωνα (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1557)

LuX 09-02-09 09:45

Πολύ καλό το «εδώ» σανμπορν !
Άψογες και ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που παρέχονται στο λινκ ...

Όντως Ινδοί και Έλληνες αποτελούν πανάρχαια συγκοινωνούντα φιλοσοφικά δοχεία
Αν και νομίζω πως οι πρώτοι λόγο της μεγάλης τους ευσέβειας κατόρθωσαν να διασφαλίσουν και να περισώσουν πανάρχαια φιλοσοφικά αρχεία καθώς και αστρονομικές μελέτες.
Μάλιστα ο Πορφύριος αναφέρει τους Ινδους ιερείς ως Σαμανιαίους και νομιζω πως πρόκειται για τη πρωτη ιστορική καταγραφή του όρου .Επίσης εξ όσων γνωρίζω υπάρχει μεγάλη συγγένεια στα τυπικά των πρώιμων προελευσίνιων Ελληνικών και των Ινδικών μυστηρίων

Γράφοντας αυτές τις γραμμές μου ήρθε μια εικόνα από τη δεκαετία του εβδομήντα και προσπαθώντας να φέρω στο μυαλό μου αλλοδαπούς εκείνης της εποχής στη Ελλάδα, στη θύμηση μου έρχονται μόνον Ινδοί που έμεναν ομαδικά σε φτωχόσπιτα στη γειτονιά την οποία είχα γεννηθεί !

Shiva bom !



@

OANNHSEA 09-02-09 13:03

Παράθεση:

Για εποχή πολύ μακρινή ΆΡΑ δυσκολία ευρέσεως στοιχείων και των ΤΟΤΕ ανθρώπων...και των οικισμών τους και της τροφικής αλυσίδας που χάθηκε η διαταράχθηκε ...
Δεν είναι ξεροκεφαλιά...
Είναι ΣΤΟΙΧΕΙΑ από DNA...
Κάτι που όλοι οι σύγχρονοι παραμυθάδες φτύνουν γιατί τους έχει βάλει στην θέση τους...
ΟΛΑ τα τρόφιμα, από ξηρούς καρπούς μέχρι και τα ζώα, δείχνουν από που προήλθαν, από ποιό πρόγονο και δείχνουν το χρονικό διάστημα εξέλιξης τους μέχρι σήμερα...
Άρα είναι αδύνατο να πει κάποιος για ένα πολιτισμό του 10.000 π.χ. γιατί δεν θα είχαν π.χ. σιτηρά για να τραφούν...
Είναι τόσο απλό: Η σκληρή επιστήμη κόντρα στα παραμύθια...

Σκέψου μόνο το εξής: Οι Αχαιοί. Δεν είχαν κοτόπουλα και αυγά. Δεν είχαν πατάτες, φασόλια, αρακά, ντομάτες, λεμόνια... Φτου είναι πάρα πολλά αυτά που δεν είχαν - ούτε καν μήλα και αχλάδια και βαριέμαι να τα γράψω όλα...
Άσε βέβαια που οι μέθοδοι καλιέργειας της γης τους ήταν πρωτόγονες και δεν είχαν την απόδοση του 400π.χ....
ΆΡΑ είχαν έλλειμμα σε θερμίδες σε σύγκριση με εμάς...

Είναι σκληρή επιστήμη η διατροφολογία Knight_Of_Creation, το ξέρω, προσπάθησε όμως να την καταλάβεις... :D

Παράθεση:

Είμαστε σε κάθε γωνιά των αρχαιολογικών ερευνών ; Γνωρίζει κανείς τα ευρήματα στο Ιράν, στις Ινδίες και στο Ιράκ που εκθέτονται στα μουσεία-κτίσματα που έχει ξεβράσει ο χρόνος και τόσα ακόμα μνημεία του αρχαίου κόσμου που ακόμα δεν έχουν ταξινομηθεί και αξιολογηθεί ορθά
Οοοοο - μα υπάρχουν χιλιάδες λάτρεις των παραμυθιών που εδώ και χρόνια ψάχνουν αυτά τα μέρη για να βρουν "κάτι"... Το καλύτερο που έχει βρεθεί, και το οποίο είναι περίεργο, αλλά και γελοίο ταυτόχρονα είναι η μπαταρία της Βαγδάτης - η οποία όμως είναι παρά πολύ πιο σύγχρονη...
Φυσικά με ένα τέτοιο πολιτισμό θα περίμενε κάποιος και τα ερείπια πόλεων όπως έγραψα: μην μου πεις ότι μετά από 150 χρόνια ερευνών δεν έχουν βρει κάποια από τις πόλεις...
Σήμερα ξέρουμε ότι η πιο παλιά πόλη του κόσμου είναι η Ιεριχώς...
Θες να ψάξεις και να σπάσεις πλάκα με την "τεχνολογία" που είχαν το 8.500π.χ στην Ιεριχώ... :cool:
Παράθεση:

Βασικά μια τέτοια έκρηξη μπορεί να τεκμηριωθεί με βάση τις μυθολογίες των γύρω λαών ... Άμα μελετήσεις λίγο και το ψάξεις θα δεις του λόγου του αληθές ...
Τις μυθολογίες;;; Είμαστε σοβαροί;;; :mad:
Εάν είναι δυνατόν τι διαβάζω!!!!
Θα αφήσουμε τις θετικές επιστήμες και θα πιάσουμε το βουντού;;;
Για ψάξε λίγο στο δίκτυο για την ηφαιστιολογία και το πως βρίσκουν τις προηγούμενες εκρήξεις ενός ηφαιστείου... Και τότε ίσως να καταλάβεις γιατί ο "προφέσορας" είναι απατεώνας...

Παράθεση:

Αλλά σκέψου λίγο ότι μια πλημμύρα έγινε στην Ν. Ορλεάνη και τι καταστροφή προκλήθηκε και πώς εξαφάνισε η φύση στο πέρασμα της σαν χάρτινο πύργο τα σημάδια του πολιτισμού μας σε εκείνη την περιοχή ... Σκέψου με το Τσουνάμι τι έγινε...Πόσο εύκολα η φύση μπορεί να τα εξαφανίσει ΟΛΑ στην οργιαστική της μανία ... Τώρα στην τεχνολογία και στα υπολείμματα ενός πανάρχαιου υπερ πολιτισμού κόλλησες εσύ ;...
Δεν τα εξαφάνισε σε οποιαδήποτε περίπτωση: τα έθαψε και άρα κάποιος αρχαιολόγος του μέλλοντος θα μπορούσε να τα βρει. Όπως και βρήκαμε την αρχαία αποικία των Μινωιτών στην Μικρά Ασία που είχε θαφτεί από πλημμύρα του ποταμού Μεάνδρου...
Γιατί να μην κολλήσω δηλαδή στην τεχνολογία; Γιατί δεν συμφέρει στο παραμύθι; Η τεχνολογία είναι ένα βασικό στοιχείο. Δεν μπορούν να έχουν τεράστιες πόλεις χωρίς την τεχνολογία της αρχαίας Ρώμης. Έχει βρεθεί κάτι τέτοιο; ΟΧΙ!!!
Από την μία λοιπόν ιπτάμενα οχήματα και από την άλλη δεν υπάρχει καμία απόδειξη ούτε καν για ατμοκίνητα οχήματα!!! Δηλαδή εγώ εάν έλεγα για κινητήρα τζετ το 1830 θα τον έφτιαχναν αμέσως... Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι η κάθε τεχνολογική εξέλιξη έχει μέσα α) το πλήθος, β) την εξέλιξη των μαθηματικών, γ) τα πάθη του ανθρώπου...
Και ΝΑΙ!!! η τεχνολογία των τροφίμων είναι μία από αυτές...
Ειλικρινά ξέρεις πόσες τεχνολογίες πήραμε από τους Κινέζους μέχρι το 1900 πάνω στα τρόφιμα; Λοιπόν το κοτόπουλο και το μήλο είναι λίγες από αυτές...

Παράθεση:

Μόνο εσύ ο πανεπιστήμονας μαζί με μερικούς εξ ημών (βάζω και τον εαυτό μου μέσα στους ξερόλες γιατί το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές το σφάλμα αυτό) βρήκες ότι δεν υπάρχει κανένα εύρημα η έστω ένδειξη ...
Μπορείς λοιπόν μετά από 150 χρόνια ερευνών να μου αναφέρεις ένα, ΕΝΑ!!!, που να συνδέετε με την Ατλαντίδα; Ένα εύρημα που να είναι αποδεκτό από τον επιστημονικό - αρχαιολογικό κόσμο και όχι μόνο από τους παραμυθολάγνους; Ή μήπως κάποια καλή ένδειξη;
Παράθεση:

Το δεδομένο είναι πως υπήρξε...
Χωρίς αποδείξεις ανά χείρας είναι δεδομένο πως υπήρξε!!! :eek:

sunborn
Άρα λοιπόν θες να μας πεις:
α) Ότι μετέφρασες το "yavanaa" ως Ίωνες - με βάση τι το έκανες;;;
β) Πως είναι δυνατόν να μιλάμε για Ίωνες και Ατλαντίδα μαζί;;;
γ) Η αποίκιση της Ιωνίας έγινε από το 1000π.χ και μετά. Στην αντίθετη περίπτωση εάν ήταν πιο παλιά θα είχαν άλλο προσωνύμιο. Υπάρχει κάποιο προβληματάκι χρονολήγησης όπως καταλαβαίνεις
Πέφτεις λοιπόν και πάλι σε παγίδα - αυτή της ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ συγγραφής ενός βιβλίου και των προσθηκών σε αυτό με βάση τα στοιχεία της εκάστοτε εποχής - και το 150π.χ όπως αναφέρει και ο LUX, όντως οι Ίωνες ήταν οι πιο σπουδαίοι στην τεχνολογία ...
Εκτός βέβαια εάν μπορείς να αποδείξεις ότι ο όρος Ιωνία χρησιμοποιείτο από το 10.000π.χ....

Παράθεση:

Οσο για το αν ειναι απατεωνας, τον ξερεις και απο χθες ?
Καλή ερώτηση...
Μόνο που α) δεν έψαξες να βρεις το πότε μεταφράσαμε τα Σουμεριακά (και άρα απλώς έγραψε τα όσα όλοι οι γλωσσολόγοι υποπτεύονταν, αλλά ήθελε καιρό να περάσει στην επιστημονική κοινότητα), και β) έπιασες μόνο τα κομμάτια που σε ενδιέφεραν από κείμενο και όχι τα άλλα "περίεργα" που είχε μέσα...
Άρα λοιπόν, αφού χαίρει μεγάλης εκτίμησης, θα πρέπει να έχουν αποδειχτεί κάποιες από τις θέσεις του...
Ξέρεις και ο Σίτσιν και ο Ντάινεκεν χαίρουν μεγάλης εκτίμησης σε κάποιους κύκλους...

Ευρυνοος 09-02-09 16:53

απολαύστε αυτό

http://www.break.com/index/650-milli...in-20-sec.html

kostis013 09-02-09 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος


το θεμα ειναι ευρυνοε πως δειχνει τον πλανητη σε 50.000 χρονια
ομως τοτε ο πλανητης θα υπαρχει η θα τον εχουμε καταστρεψει...
η αρχη εχει γινει παντως...
αλλωστε δεν ειναι ιδιαιτερα και κατι δυσκολο σημερα η καταστροφη ενος πλανητη με τοσα πυρηνικα οπλα,
αλλα και χωρις χρηση οπλων,
τα αποβλητα τους κανουν την ιδια δουλεια,
ποιο αργα, ποιο βασανιστικα και επωδυνα...

sunborn 09-02-09 23:01

Αγαπητε εχεις ξεφυγει τελειως απο την εννοια της Επιστημης και βρισκεσαι στο πεδιο του Μηδενισμου και της Αρνητικοτητας.
Πολλα απο αυτα που αρνεισαι ειναι ηδη αποδεδειγμενη Ιστορια, αλλα εσυ μαλλον εχεις μεινει στη δεκαετια του '50.

Παρεπιπτοντως το yavanaa δεν το μετεφρασα εγω σαν Ιωνες αλλα οι μεγαλυτεροι γλωσσολογοι του πλανητη, αν και ηταν γνωστο απο παντα.
Ηταν κοινη γνωση ολων των λαων απο Ελλαδα μεχρι Κινα και δεν χρειαστηκε ποτε κανεις τους σημερινους "Φωστηρες" για να το μαθει.
Σου εβαλα και το link της Βικιπαιδειας, αλλα μαλλον δεν εκανες τον κοπο...

Πολλες φορες η σκεψη σου και τα παραδειγματα που φερνεις, αλλα κυριως ο τροπος που τα παρουσιαζεις, δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ λογικο συνειρμο, παρολο που δειχνουν λογικοφανη (Σοφιστης δηλαδη...).
Ετσι, μπορει να μπερδευεις καποιους και να λενε
"ΟΥΑΟΥ τι μυαλο..., τι γνωσεις !", οχι ομως και μενα.
Οφειλω να σου πω οτι ενω στην αρχη εκνευριζομουν αφανταστα με πολλα απο τα λεγομενα σου, τωρα μου προσφερεις αφθονο γελιο, και ειλικρινα σε ευχαριστω για αυτο !

Ομως πλεον ειμαι σιγουρος...
Ακομα και εαν η Επιστημη σου παρουσιασει τις αποδειξεις που ζητας, εσυ θα βρεις κατι καινουργιο για να φερεις αντιρρηση.
Λειτουργεις με μυαλο Ιεροεξεταστη και δινεις την εντυπωση οτι εξυπηρετεις καποιους σκοτεινους κυκλους που δεν θελουν επ'ουδενι να μαθει ο κοσμος την αληθινη Ιστορια και το τι ειναι στα αληθεια ο Ανθρωπος.

Και νομιζω (χωρις παρεξηγηση :)) οτι μαλλον εισαι γυναικα.
Τετοια αντιδραστικη ΜΑΝΙΑ μονο σε καποιες εξαιρεσεις του γυναικειου φυλλου συνανταμε. Κυριως σε μοναχικες γυναικες που εχουν πολλα χρονια να συναψουν σεξουαλικες σχεσεις...

sunborn 10-02-09 02:03

Αγαπητε OANNHSEA στο προηγουμενο post απευθυνομουν σε εσενα, απλα ξεχασα να κανω QUOTE.
Λοιπον εψαξα και ειδα οτι παρ'οτι εισαι μελος 2 χρονια γεματα, δεν εχεις ξεκινησει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ! Ωραια συνεισφορα...

Σου προτεινω λοιπον να ξεκινησης ενα θεμα για αυτον του οποιου το ονομα χρησιμοποιεις σε ολα τα φορουμ ακομα και στα αγγλοφωνα ! Του Οαννη, του ανθρωπου-ψαριου που εδωσε τη γνωση στους ανθρωπους συμφωνα με τους Βαβυλωνιους.

Πες μου ακομα αν θες τι εννοεις οταν γραφεις...
"...calm as a cancer. in a fair play both must have joy - not pain."

ΥΓ 1. Μπορεις να λυσης το παρακατω αινιγμα, να σου βγαλω το καπελο...?

Μια νοσοκομα ασχολειται με μοντελισμο και εχει παθος με τα σπαθια των Σαμουραι (
katana). Ενα μεγαλο εργοστασιο της ζηταει να σχεδιασει μηχανες για παστελια. Ξεκιναει για να συναντησει τον εργοδοτη με ενα κιτρινο Πεζω 107. Τελικα φτιαχνει μια μαγνητικη ασπιδα για να σταματησει τα μποζονια και τα φωτονια, ωστε να μην εισερχονται στο Γηινο πεδιο.
Τι πρεπει να γινει ? Να την απολυσει ο εργοδοτης, η να την προτεινουν για Νομπελ ?

ΥΓ 2. Φιλικη συμβουλη : Μην χρησιμοποιεις το ιδιο ονομα παντου !
Κυκλοφορουν και χακερς...:D

OANNHSEA 10-02-09 08:29

Παράθεση:

Αγαπητε εχεις ξεφυγει τελειως απο την εννοια της Επιστημης και βρισκεσαι στο πεδιο του Μηδενισμου και της Αρνητικοτητας.
Πολλα απο αυτα που αρνεισαι ειναι ηδη αποδεδειγμενη Ιστορια, αλλα εσυ μαλλον εχεις μεινει στη δεκαετια του '50.
Έχω ξεφύγει;;; Αποδεδειγμένη ιστορία; Από ποιούς; Από τους παραμυθάδες και τους φραγκοφονιάδες;
Μόλις βρούμε τα δύσκολα και μας ξεσκεπάζει η επιστήμη την στρίβουμε αλλά Λιακοπουλικά;
Π.Χ....
Μου γράφεις για την γλώσσα των Σουμερίων, των Δραβίδων και των αρχαίων Κρητών ότι είναι ίδιες και εγώ σου γράφω:
Παράθεση:

Παρατηρεί ο απατεώνας;;;
Μα αυτό το ξέρουμε εδώ και 80 χρόνια!!!
Από την γλώσσα τους...
Και των Σουμέριων και των Δραβίδων ή γλώσσα είναι συγκολλητική...
Η γλώσσα όμως των Ελλήνων είναι κληνόμενη...
Άρα τι θες να μας πεις sunborn; Ότι οι αρχαίοι Κρήτες δεν ήταν Έλληνες;
Λοιπόν, τι είναι επιστήμη και τι μαθηματική και λογική;
Το ψέμα του απατεώνα (που ενστερνίζεσαι) ή η παραπάνω αλήθεια;

Και αυτό συμβαίνει παντού...
Από τις φωτογραφίες του θερέτρου που έβαλες και τις ονόμασες αποδείξεις της Ατλαντίδας - μέχρι και την παραμικρή αποστροφή για να ψάξεις να βρεις την αλήθεια μέσα από τις ΘΕΤΙΚΕΣ επιστήμες...

Παράθεση:

Παρεπιπτοντως το yavanaa δεν το μετεφρασα εγω σαν Ιωνες αλλα οι μεγαλυτεροι γλωσσολογοι του πλανητη, αν και ηταν γνωστο απο παντα.
Τι γράφεις τώρα;;;
Είναι δυνατόν να μεταφράσεις ως Ίωνες το yavanaa;;;
Για αυτό σε ρώτησα εάν ξέρεις Σανσκριτικά...
Είναι δυνατόν να αναφέρεσαι σε μία εποχή πριν από 10.000 χρόνια σύμφωνα με τις "αναλύσεις" της μαχαμχαράτα και να λες ότι ήταν Ίωνες, όταν ο όρος χρησιμοποιήθηκε ΜΕΤΑ, ΜΕΤΑ, το 800μ.χ;;;
Για να δούμε λοιπόν, ποιοί είναι αυτοί οι "επιστήμονες" γλωσσολόγοι τους οποίους εμπιστεύεσαι για να μεταφράσουν το yavanaa, ως Ίωνες...
Ειλικρινά όμως δεν πρέπει να τα έχεις καλά με την ψυχρή λογική για να γράφεις: "αν και ηταν γνωστο απο παντα"... :rolleyes:

Παράθεση:

Οφειλω να σου πω οτι ενω στην αρχη εκνευριζομουν αφανταστα με πολλα απο τα λεγομενα σου, τωρα μου προσφερεις αφθονο γελιο, και ειλικρινα σε ευχαριστω για αυτο !
Αααα, παρακαλώ...
Εσύ να δεις τι γέλιο πρόσφερες σε όλη την κοινότητα του μεταφυσικού όταν έβαλες τις φωτογραφίες του θερέτρου και τις παρουσίασες σαν υπολείμματα της Ατλαντίδας... Μέχρι και το ποικιλόχρωμο ερίφιο κατουρήθηκε από τα γέλια...

Παράθεση:

Και νομιζω (χωρις παρεξηγηση ) οτι μαλλον εισαι γυναικα.
Έλα χρυσό μου τώρα... Που το κατάλαβες... Από τις κόκκινες ζαρτιέρες μου; :D
Παράθεση:

ΥΓ 2. Φιλικη συμβουλη : Μην χρησιμοποιεις το ιδιο ονομα παντου !
Κυκλοφορουν και χακερς..
Εάν φοβόμουν κάτι ή είχα να κρύψω κάτι, δεν θα έγραφα παντού με το ίδιο ψευδώνυμο... :D
Λογικό δεν είναι;;;

Παράθεση:

Λοιπον εψαξα και ειδα οτι παρ'οτι εισαι μελος 2 χρονια γεματα, δεν εχεις ξεκινησει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ! Ωραια συνεισφορα...
Το γράφω και στην υπογραφή μου:
ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Δεν χρειάζεται να ανοίξω ένα καινούριο θέμα, για να αποκομίσω αυτά που θέλω από την συζήτηση....
Παράθεση:

ΥΓ 1. Μπορεις να λυσης το παρακατω αινιγμα, να σου βγαλω το καπελο...?
Τι το περίεργο βρίσκεις στην όλη παρακάτω παράγραφο;
Πιστεύεις ότι κάτι από αυτά δεν είναι αλήθεια; Ε λοιπόν έχεις χάσει...
Και μεταξύ αυτών είμαι μοντελιστής στην 1/72, είμαι ζωγράφος, είμαι πεζοπόρος και έχω γυρίσει τα μισά βουνά της Ελλάδας με τα πόδια, έχω πάθος με την αρχαιολογία και το διάστημα και ασχολούμαι θεωρητικά με τις οικονομικές επιστήμες...

Πάντως για να ασχοληθείς τόσο πολύ μαζί μου, μάλλον έχουν αρχίσει να πονάει η ψυχρή μου λογική και η καταστροφή όλων των παραμυθιών που πιστεύεται από τις θετικές επιστήμες...
ΓΟΥΣΤΑΡΩ...

ΥΓ. Δυστυχώς για σένα δεν είμαι γυναίκα: με έχουν γνωρίσει αρκετοί του μεταφυσικού. Οπότε ξαναπιάσε τα βιβλία της ψυχολογίας... :D

sunborn 10-02-09 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
είμαι ζωγράφος, είμαι πεζοπόρος και έχω γυρίσει τα μισά βουνά της Ελλάδας με τα πόδια, έχω πάθος με την αρχαιολογία και το διάστημα

Αυτα ειναι προς τιμη σου και ειναι και δικα μου αγαπημενα (εκτος της ζωγραφικης που στη θεση της εχω την μουσικη...).

Η ξεροκεφαλια σου ομως και η μανια σου να θαβεις χιλιαδες ερευνητες υπερ των ακαδημαικων "επιστημονων" που ηταν και ειναι γνωστοι ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ, σε ολη την διαρκεια της Ιστοριας, δεν ειναι καθολου προς τιμη σου.

Δεν αρνουμαι οτι υπαρχουν και οι τσαρλατανοι, εσυ ομως τους βαζεις ΟΛΟΥΣ στο ιδιο τσουβαλι. Δεν μπορει ΟΛΟΙ να ειναι απατεωνες !
Ειναι εκτος λογικης το να ειναι ολοι απατεωνες !
Δεν μπορει να μη το καταλαβαινεις αυτο, γιατι αν δεν το καταλαβαινεις δεν εχεις λογικη, αλλα απλα ενα ψυχρο μηχανιστικο μυαλο, ρομποτικου τυπου.

Φιλικη συμβουλη...
Μαθε να ακους και να εμπιστευεσαι την καρδια και τη διαισθηση σου, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τη λογικη σου.
Η στειρα λογικη ειναι η μεγαλυτερη παγιδα του ανθρωπινου Πνευματος.

OANNHSEA 10-02-09 18:55

Παράθεση:

Η ξεροκεφαλια σου ομως και η μανια σου να θαβεις χιλιαδες ερευνητες υπερ των ακαδημαικων "επιστημονων" που ηταν και ειναι γνωστοι ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ, σε ολη την διαρκεια της Ιστοριας, δεν ειναι καθολου προς τιμη σου.
Όχι αγαπητέ μου - δεν είναι χιλιάδες οι ερευνητές που θάβω...
Α) Είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι ή καλύτερα αυτοί που συμφέρουν τους χρηματολάγνους. Μου αναφέρεις έναν Ινδό ερευνητή ο οποίος έγραψε πριν από 80 χρόνια!!! για να υπερασπίσεις τα γραφόμενα σου... Μέσα σε 80 χρόνια έχουν αλλάξει τα ΠΑΝΤΑ σε όλες τις θετικές επιστήμες και φυσικά ακόμα και στην αρχαιολογία. Δεν βρέθηκε κάποιος πιο σύγχρονος; Ή μήπως οι πιο σύγχρονοι ερευνητές δεν γράφουν κοτσάνες τους τύπου "έκρηξη ηφαιστείου 1.000.000 φορές της έκρηξης της Θήρας" γιατί ξέρουν ότι θα βγει ο πρώτος ηφαιστιολόγος και θα πει: λες αηδίες... Άρα όλοι προτιμούν ΟΧΙ την αλήθεια, αλλά τα γραφόμενα που συμφέρουν τον κάθε συγγραφέα. Έχεις δει ποτέ άρθρο σε "ερευνητικά" περιοδικά του χώρου μας που να έχουν άρθρο που λέει ότι η Ατλαντίδα δεν είναι στον Ατλαντικό για τους εξής ΓΕΩΛΟΓΙΚΟΥΣ λόγους; Όχι βέβαια - θα το έκλεινε το περιοδικό του ο κάθε εκδότης και δεν θα πουλούσε φυσικά το βιβλίο του ο κάθε συγγραφέας... Με λίγα λόγια κάνουμε την τρίχα - τριχιά, κάνουμε τους επιστήμονες που συμφέρουν μεγάλους και τρανούς (σκάβουμε μάλιστα για τους βρούμε 80 χρόνια πριν), λιβανίζουμε τον Πλάτωνα για την αναφορά του στην Ατλαντίδα , θάβουμε ΟΛΕΣ τις άλλες θετικές επιστήμες και τα κονομάμε χοντρά...
Β) Οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι επιστήμονες με την ευρεία έννοια του όρου. Είναι απλώς άνθρωποι που τελείωσαν κάποια σχολή και νομίζουν ότι είναι οι θεοί... Παράδειγμα μας έδωσε το μέλος teodPas με τον χημικό μηχανικό. Όταν γράφεις ένα βιβλίο πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν χιλιάδες πράγματα - και ένα από αυτά είναι π.χ. η διατροφή των ανθρώπων... Είναι δυνατόν κάποιος να προτείνει πυρηνικό πόλεμο όταν ΔΕΝ έχει στοιχεία από τα ενδιάμεσα πολιτισμικά στοιχεία που χρειάζονται για να κατασκευαστεί μία ατομική βόμβα; Άρα ΔΕΝ είναι επιστήμονας - είναι ένας λαλημένος χημικός μηχανικός που μέσα στην τρέλα του, αποφάσισε να γράψει ένα βιβλίο για το πως βλέπει ΑΥΤΟΣ το θέμα. Εάν λοιπόν βρεθεί κόντρα με ένα κλιματολόγο τι θα του πει; Εάν βρεθεί κόντρα με ένα βιολόγο (γενική εξαφάνιση ειδών) τι θα του πει; Εάν βρεθεί κόντρα με ένα γεωλόγο (στοιχεία της έκρηξης στο έδαφος), τι θα του πει;

Όλοι όμως τους πραγματικούς επιστήμονες ή ειδικευμένους:
α) Τους φτύνουν και δεν τους θέλουν κυρίως οι εκδότες γιατί θα τους χαλάσουν τις πωλήσεις...
β) Δεν τους καλούν σε καμία εκπομπή τηλεόρασης (λέγε με Χαρδαβέλας) γιατί βγάζουμε το ψωμί μας από τα ψέματα...

Λοιπόν αυτοί οι επιστήμονες που χρησιμοποιούν την λογική και την συστηματική απόδειξη (βέβαια ο κάθε ένας στον τομέα του) είναι το 99,9% του πληθυσμού των επιστημόνων. Εσείς ξέρετε ο 0,1% το οποίο είναι αυτό που έχουν προωθήσει κάποιο για τα οικονομικά τους συμφέροντα.
Το ξαναγράφω το παράδειγμα: Τα τελευταία 8 χρόνια έχω διαβάσει ότι έχουν βρει στοιχεία ότι η Ατλαντίδα είναι έξω από τις Ατλαντικές ακτές της Ισπανίας, στις Μεσογειακές ακτές της Ισπανίας, έξω από την Μάλτα, βόρεια της νήσου Στρόμπολι, νότια της Κρήτης, ανατολικά της Κύπρου και μέχρι την Ινδία την πήγαν!!! Και όλα αυτά μέσα σε 8 χρόνια!!! Όλοι αυτοί ήταν επιστήμονες και είχαν στοιχεία ατράνταχτα έτσι;;; :eek:

ΥΓ. Στην σχολή είχαμε ένα καθηγητή που μας έκανε θερμοδυναμική. Κάποια στιγμή των ρωτήσαμε για την αναερόβια προώθηση των υποβρυχίων. Μας κοιταξε σαν χαμένος. Παιδιά, είπε, δεν ξέρω, αλλά... βέβαια, τα υποβρύχια όταν κινούνται κάτω από το νερό με τις ντηζελομηχανές κάπως θα πρέπει να βγάζουν τον αέρα - και όταν πάνε στα 100 μέτρα πως γίνεται αυτό;
Αστέρι στην θερμοδυναμική - δεν ήξερε πως κινούνται τα υποβρύχια... :(
Κάτι που εμείς το κάναμε στη μηχανική ρευστών...

Επιμένεις ότι είναι τρομεροί και φοβεροί επιστήμονες όσοι γράφουν αυτές τις μπούρδες;;;
Παράθεση:

Η στειρα λογικη ειναι η μεγαλυτερη παγιδα του ανθρωπινου Πνευματος.
Δεν έχει προδώσει ποτέ κανέναν όμως...

LuX 10-02-09 18:56

Καλησπέρα σας λοιπόν

Για να το σοβαρέψουμε λιγάκι είπα να ανεβάσω 4-5 σελιδουλες από μια σπάνια πλέον μελέτη ,του Κωνσταντίνου Λεφάκη (Δομίνου) εν έτη 1896 μπας και μπει κανείς στο κόπο να τις διαβάσει και λύσει έτσι ίσως κάποιες από τις απορίες του περί χρονολόγησης και ειδικά των Ινδών .

Στη θέση σας θα τις έκανα download και zoom ώστε να τις διαβάσω όσο καλύτερα γίνεται διότι προέρχονται από ένα βιβλίο το οποίο πολύ σπάνια έως ποτέ θα ξαναπεράσει μπροστά από τους οφθαλμούς σας .

http://img17.imageshack.us/img17/672/dsc00705au5.th.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/661...0704vz3.th.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/598...0703vd8.th.jpg



@


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.